Uw kinderen Kleuterblaadje De oorzaak van kanker Kerk en Beschaving in de Middeleeuwen Roomse Jeugd de zoon van Finn Uit Vaticaanstad Kerkelijk Leven e A levertra/ 1640 - 1O40 Kerk en Beschaving in de Middeleeuwen Geef hun eigen Weekblad ZONDAG 10 DECEMBER 1939 Maandag benoeming van een Camerlengo? Von Papen gaat weer op het pad Roemeensch staal- koning gevangen Pater Rupert Meyer S.J. gearresteerd Nieuwe recruten in Engeland Londen bestudeert de nota der V. S. Belgisch schip loopt op een rots De Windhuk te Santos Chineesche successen Britsche delegatie naar Genève Zweedsche bladen geven repliek Britsch vliegtuig in België geland Rubberboot van Duitsch vliegtuig gevonden Facultatieve censuur in Hongarije Geen bier, maar koffie- Ersatz DE BEROOVING TE NIJMEGEN FIETSRIJDER DOODGEREDEN Inenting tegen pokken TERUGKEER DER GEREDDEN VAN DE „TAJANDOEN" LANDMEETKUNDE EN KADASTER LUCHTPOST VOOR ZUID- AMERIKA TE WATER GEREDEN EN VERDRONKEN Hulstkamp, Uw vriend. VER. VOOR R. K. MEER UIT- GEBREID LAGER ONDERWIJS Herdenking 25-jarig bestaan Hinder-ordonnantie UIT DE STAATSCOURANT Onderscheidingen BENOEMINGEN BISDOM DEN BOSCH DRAISIHAwan VALKENBURG 'Sr: INSTALLATIE REGENT MAGELANG ONZEN OMROEPER VERSCHENEN: Professor Dr. Gustav Schnürer te Freiburg (Zw.) UITGAVE: R. K. STANDAARD-BOEKERIJ N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD HAARLEM DOOR A. J. DAWSON - r VATICAANSTAD, 2 Dec. (Havas) Maandag zal een consistorie gehouden worden, 'waarin de Paus. naar men verwacht, een nieuwen Camer lengo der H. Kerk zal benoemen. De naam. dien men in dit verband het meeste hoort, is die van den Kardinaal-staatssecretaris Maglione. BERN, 9 Dec. (Havas) De Duitsche am bassadeur te Ankara, Von Papen, is naar Ber lijn teruggekeerd om rapport uit te brengen. Men brengt dit in verband met de pogingen van Ier lijn om Turkije af te keeren van de geallieerden. BOEKAREST, 9 Dec. (Havas) De rijke Roemeensche industrieel Max Auschnitt, een der twee Roemeensche „staalkoningen" is op het oogenblik in de gevangenis opgesloten. De Staatscourant bericht, dat hij de Roemeensche nationaliteit zal verliezen. PARIJS, 9 Dec. Volgens de inlichtingen welke Havas aan de Duitsche grens heeft ingewonnen en waarin melding gemaakt wordt van een „methodische voortzetting van de anti-katho lieke actie in het Derde Rijk" wordt o.a. me degedeeld dat onlangs te München vijftien priesters gearresteerd zijn. waaronder de beken de, hoogbejaarde pater Rupert Meyer, een oud- strijder en zeer geziene figuur in Duitschland LONDEN. 9 Dec. (Reuter). Zaterdag is men in Engeland begonnen met het inlijven van de nieuwe lichting recruten, welke onlangs onder de wapenen is geroepen. Dit zijn de mannen tusschen 20 en 23 jaar, die nog niet opgeroepen zijn. Men schat het aantal op een kwart mil- lioen. LONDEN, 9 Dec. Reuter verneemt, dat de nota der Vereenigde Staten over de in beslag neming van Duitsche exportgoederen, welke Vrijdag aan het Foreign Office is overhandigd, door de Britsche regeering nauwkeurig wordt bestudeerd. ANTWERPEN, 9 Dec. (Havas). Het Belgi sche s.s. „Adour" (1104 ton) is op de rotsen bij Brest vastgeloopcn. De bemanning is in vei ligheid. Men weet niet, of het schip volkomen verloren is. LONDEN, 9 Dec. (Reuter) Naar de „Times" bericht is het Duitsche schip „Wind huk", dat 20 November plotseling uit de Lo- bito-baai is vertrokken, te Santos in Brazilië aangekomen. Het schip voer onder Japansche viag en droeg den naam „Santos Maru" Al vorens de haven binnen te varen, werd de Duitsche vlag geheschen en werd de eigen naam van het schip weer onthuld. Het had 35 passa giers en een lading van 5000 ton aan boord. De bemanning deelde mede te verwachten dat het schip naar Hamburg zaï gaan; wanneer is evenwel nog niet bekend. TSJOENGKING, 9 Dec. (Reuter). Uit Foets- jau wordt gemeld, dat de Chineesche troepen Tsjaotsjau en Tsjaoen aan de grens van Kwantoeng en Foekien nabij Swatau heroverd hebben. LONDEN, 8 Dec. De diplomatieke corres pondent van Reuter deelt mede, dat de onder staatssecretaris voor Buitenlandsche Zaken, Butler, tezamen met de overige leden van de Britsche delegatie, met een speciaal vliegtuig naar Genève is vertrokken om de vergaderin gen van den Volkenbond bij te wonen. In den Vrijdag gehouden Franschen minis terraad heeft Daladier een uiteenzetting gege ven van den diplomatieken en militairen toe stand. De Fransche delegatie voor de 20ste Volkenbondsassemblée is als volgt door den mi nisterraad samengesteld: Paul-Boncour, sena tor, permanent gedelegeerde van Frankrijk in den Volkenbondsraad, Champetier de Ribes, senator, onderstaatssecretaris van Buitenland sche Zaken. Vervangende gedelegeerden: Henry Bérenger, senator, voorzitter van de senaats commissie voor Buitenlandsche Zaken, Jean Mistier, afgevaardigde-voorzitter van de ka mercommissie voor Buitenlandsche Zaken. Toe gevoegde gedelegeerden: Archambaud, afge vaardigde en Basdevant, rechtskundig raads man van het ministerie van Buitenlandsche Zaken. In Belgische kringen wordt verzekerd, dat de regeering nog geen enkele beslissing geno men heeft in de vraag, of België eventueel het voorzitterschap van den Volkenbondsraad zal aanvaarden. De Deily Telegraph heeft Vrijdag geschre ven, dat de Britsche regeering bereid was sanc ties tegen Rusland te steunen. Dit wordt in welingelichte kringen als voorbarig beschouwd. STOCKHOLM, 9 Dec. (Havas). De Zweed sche bladen beantwoorden het Duitsche com muniqué, waarin de verantwoording voor de houding van Duitschland in het Finsch-Rus- sische conflict op de Noordsche landen ge schoven wordt en waarin deze landen van stel selmatige vijandschap beschuldigd worden, te weten door perscampagnes tegen het nazi-be wind en door weigering om niet-aanvalspacten te sluiten. „Dagens Nyheter" schrijft, dat het commu niqué essentieel voor binnenlandsch gebruik bestemd was. Het blad weerlegt vervolgens de Duitsche verwijten. DOORNIK, 9 Dec. (Belga) Zaterdagmiddag heeft een Engelsch verkenningsvliegtuig, dat panne scheen te hebben, een noodlanding ge maakt te Espechin, op enkele meters afstand van de Fransche grens, waarlangs het toestel vloog. De piloot is met zijn papieren over de Fransche grens ontweken, vóór Belgische pa trouilles ter plaatse aangekomen waren. LONDEN, 9 Dec. (Reuter) Een treiler uit Aberdeen heeft gisteren aan de Oostkust van Schotland een opvouwbare rubberboot opgepikt, blijkbaar gemaakt in Berlijn en toebehoorende aan een Duitsch vliegtuig. De boot was vol wa ter. Sporen van inzittenden van een vliegtuig zijn niet gevonden. BOEDAPEST, 9 December. De Hongaarsche regeering heeft de verplichte censuur vervangen door facultatieve censuur, volgens welke alleen die berichten voor het afdrukken aan de censuur moeten worden voorgelegd, welke betrekking hebben op de landsverdediging of de landsbe langen. Het is overgelaten aan het vrije oor deel der redacties om uit te maken welke be richten tot deze categorie behooren. KOPENHAGEN, 9 Dec. (Havas). Met ingang van 1 Jan. zal de voor het brouwen van bier bestemde hoeveelheid gerst in Duitschland be perkt worden, zoo bericht de Berlijnsche cor respondent van „Politiken". Men veronderstelt, dat 500.000 ton voor andere doeleinden zal worden gebruikt, vooral voor het branden van koffie-Ersatz. Eenige weken geleden werd de incasseerder van de Nijmeegsche Radio-Centrale bewusteloos op den weg gevonden. Toen men den man naar een ziekenhuis had overgebracht, bleek, dat hij f 900 vermiste. Aanvankelijk veronderstelde men, dat men hier te maken had met een gefingeerde berooving. Het is nu gebleken, dat de man vrij uitgaat. Hij zal zijn betrekking weer kunnen aanvaarden, nu hij uit het ziekenhuis ontslagen is. Intusschen heeft men den dader nog niet gevonden. Ook van het geld is nog geen spoor ontdekt. Op den Rijksweg Den BoschGrave, onder de gemeente Reek. is de 25-jarige J. van Meer uit Velp (N.B.), die daar per fiets reed, door een auto aangereden en gedood. Het stoffelijk overschot is naar het gasthuis te Grave over gebracht. In de Memorie van Antwoord aan de Eerste Kamer inzake het ontwerp van wet tot vast stelling van nieuwe bepalingen betreffende de inenting tegen pokken zegt de minister van So ciale Zaken, dat hij zooals reeds is gebleken, het geheel eens is met de leden, die van oor deel zijn, dat de bevordering van de inenting tegen pokken niet meer geheel aan de parti culiere propaganda kan worden overgelaten en dat deze propaganda een sterken teruggang van den immuniteitstoestand der bevolking in de laatste jaren niet heeft kunnen verhinderen Indien met het in dit verband uitgesproken ver langen naar verdere maatregelen bedoeld wordt, dat met deze wettelijke regeling alleen niet kan worden volstaan, doch dat daarnaast eenerzijds een krachige propadanda voor de be vordering der vrijwillige vaccinatie moet wor den gevoerd en anderzijds maatregelen moeten worden vooibereid om in tijden van pokkenge- vaar de vaccinatie zoo doelmatig mogelijk te organiseeren, kan hij daarmede instemmen. Aan de leden, die de voorgestelde regeling principieel aanvaarden, wil hij gaarne de ver zekering geven, dat de in het ontwerp bedoelde drang inderdaad zijn eigen karakter zal behou den. Wat betreft het betoog, dat de invoering van het stelsel van den directen dwang in het al gemeen belang verantwoord zou zijn geweest, wenscht de minister te verklaren, dat hy zich geheel aansluit bij de in de memorie van toe lichting gedane uitspraak, dat zoolang er aan de vaccinatie nog gevaren verbonden blijven van den aard zooals deze thans bestaan, de be slissing over het ai dan niet vaccineeren uit eindelijk bij de ouders moet blijven berusten. Met uitzondering van een tweetal passagiers, die waarschijnlijk Maandag per vliegtuig naar ons land zulien terugkeeren, ondervinden de geredde passagiers en leden van de bemanning van het motorvrachtschip „Tajandoen" door moeilijkheden met de paspoorten vertraging op hun terugreis naar Nederland. Vermoedelijk zul len zij Dinsdag via Ostende naar Brussel reizen, waar zij tegen nalf zes worden verwacht. Het staat nog niet vast of in de Belgische hoofdstad zal worden overnacht of dat de reis naar ons land nog dienzelfden dag zal worden voortgezet. Zaterdag werd te Utrecht de uitgestelde jaarvergadering gehouden van de Vereeniging voor kadaster en landmeetkunde. 's Middags hield de heer N. H. Haasbroek, landmeter van het kadaster te Amsterdam, een lezing over: „Hermetingen in het algemeen en de hermeting van Amsterdam in het bijzonder". Wel is waar, aldus spreker in zijn inleidend woord, zijn de werkzaamheden aan alle herme tingen in het geheele land tengevolge van de tijdsomstandigheden onderbroken, doch ze zul len, wanneer men weer tot normale toestanden is teruggekeerd, moeten worden hervat, omdat de maatschappij behoefte heeft aan goede kaarten en betrouwbare kadastrale grootten. Hoe slecht in velerlei opzicht de ruim 100 jaar geleden vervaardigde kadastrale kaart van Am sterdam is, wordt door eenige lantaarnplaatjes gedemonstreerd. Ook de kadastrale grootten van de oorspronkelijke perceelen in de Amster- damsche binnenstad behoeven dringend ver betering. Hierna behandelde spreker de techniek zoo als deze bij de hermeting van Amsterdam wordt gevolgd. Naast de technische verbetering van de ka dastrale kaarten, aldus spreker behoort even wel ook een saneering van verouderde en niet meer in de maatschappij levende tenaamstellin gen mogelijk te zijn. Zulks ter bereiking van een ideaal: een technisch en administratief juist kadaster, tot dienen bereid, als vraagbaak staande in de economische samenleving. Luchtpost voor Zuid-Amerika kon tot nog toe op drie wijzen worden verzonden: t.w. rechtstreeks met den Franschen luchtdienst via DakarNatal, met den transatlantischen lucht dienst LissabonNew York en van daar met Amerikaansche luchtdiensten, en tenslotte per scheepsgelegenheid tot New York en verder met Amerikaansche luchtdiensten. Deze drie verzendingswegen blijven voor ver schillende gebieden in het Noorden van Zuid- Amerika, w.o. ook de Nederlandsche bezittin gen Suriname, Curacao enz. gehandhaafd. Voer luchtpost, bestemd voor de Zuid-Amerikaansche staten Argentinië, Bolivië, Brazilië, Chili, Pa raguay en Uruguay vervalt echter van heden af de mogelijkheid van verzending met den transatlantischen luchtdienst LissabonNew York. Luchtpost voor deze laatste bestem mingen kan dus voortaan uitsluitend hetzij met den Franschen luchtdienst via DakarNatal, hetzij per scheepsgelegenheid tot New York en vandaar met Amerikaansche luchtdiensten worden verzonden. In den afgeloopen nacht is de 47-jarige J. uit Aarle-Rixtel, met zijn fiets in de Zuid-Wil lemsvaart gereden en verdronken. Men vond hedenochtend zijn fiets gedeeltelijk boven wa ter. Het lijk is nog niet gevonden. Op hem kunt U vertrouwen. Uw voorvaderen wisten dit reeds. Onafgebroken heeft dit ver trouwen, dat te danken is aan een superieure reputatie, voortbestaan. Daarom - als ge den kellner Z.O. genever bestelt eisch dan Uw Hulstkamp, net als thuis. men thuis schenkt PER LITERKRèlK' f3?s INCLUSIEF De vereeniging voor R. K. Meer Uitgebreid Lager Onderwijs zal haar vijfentwintig-jarig bestaan herdenken in een feestvergadering, welke zij zal houden op 28 December in het Jaarbeursgebouw te Utrecht, 's namiddags om twee uur. Des morgens wordt de zevenentwintigste al- gemeene vergadering gehouden. BATAVIA, 9 Dec. (Aneta). Bij den Volks raad is een ontwerp-ordonnantie ingediend, tot nadere wijziging en aanvulling van de hinder- ordonnantie, waardoor de bestaande regeling wordt aangepast aan de bestuurshervorming in de buitengewesten. Aan de na te noemen personen is verlof ver leend tot het aannemen van de achter hun na men vermelde vreemde eereteekenenmr. dr. W. G. A. van Sonsbeeck, commissaris der Koningin in de provincie Limburg, te Maastricht, dat van grootofficier der kroonorde van België; prof. ir. C. L. van der Bilt, wethouder der gemeente 's Gravenhage, dat van officier in de orde van het Legioen van Eer var Frankrijk; J. R. Ko ning, hoofd der afdeeling beplantingen van den dienst der publieke werken te Amsterdam, dat van officier du merite agricole van Frankrijk. Z. H. Exc. de Bisschop van 's-Hertogenbosch heeft benoemd tot Rector van Huize „Provi- dentia" te Sterksel: den Weleerw. heer M. N. M. van Hussen; tot kapelaan te Son: den Wel eerw. heer W. A. Schakenraad; tot kapelaan te Beek-Ubbergen: den Weleerw. heer P. H. A. Broeken, die Assistent was te Heeze. Wanneer ik ga schrijven over de oorzaak van kanker, moet ik wel beginnen met te zeggen, dat deze niet bekend is. Verschillende theorieën omtrent deze oorzaak zijn in den loop der jaren opgesteld en weder verworpen. Zoo is b.v. de theorie, dat kanker een besmettelijke ziekte is, evenals tuberculose en melaatschheid, definitief verworpen. Er zijn meerdere onderzoekers ge weest, die gemeend hebben den kankerparasiet (bacil of iets dergelijks) reeds gevonden en ge zien te hebben; zij hebben dit wezen afgebeeld, maar ook dit baatte niets, het was een ander; maar het was niet de kankerparasiet, om de eenvoudige reden, dat deze niet bestaat. Twintig jaren geleden was de theorie, dat de kanker voortkwam uit „abgesprengte Keime" nog eenigszins in de mode. Inderdaad had men opgemerkt, dat het nog al eens gebeurde, dat er kanker ontstond in een weefsel, dat door een ontwikkelingsstoornis niet op zijn plaats was. Zoo was er b.v. opgemerkt, dat er kanker ont stond in den slokdarm, maar uitgaande van weefsel, dat geheel het karakter droeg van maag wand en niet van siokdarmwand. Dergelijke ge vallen werden meer waargenómen, en nu was er een patholoog-anatoom van groot gezag, die daar meteen een algemeene theorie van maakte, in den geest van: ziet u eens, elk weefsel wordt in zijn groei gematigd door zijn omgeving, het behoort tot een geheel, maar wanneer het op een vreemde plaats terecht komt, dan heeft het diezelfde remming niet meer en begint te woe keren. Deze theorie klinkt niet zoo vreemd, maar geeft in 't geheel geen verklaring, waarom het kankerweefsel door alles heen groeit en iemand ziek maakt. Bovendien zijn er tallooze gevallen, waarin men niets bemerkt van een weefsel, dat op een verkeerde plaats terecht gekomen is. De theorie is verlaten: het komt mij voor, dat deze theorie, indien zij niet door een bekend ge leerde geponeerd ware, eenvoudigweg doodge zwegen zou zijn. Vele andere theorieën zijn verlaten, en er is nog geen enkele, die geheel vast staat. Noch tans wil ik hier een moderne theorie weergeven, die, naar mijn persoonlijk gevoelen, het dichtst bij de waarheid komt. Misschien herinneren sommige lezers zich, wat ik hier eens over den bacteriophaag geschreven heb. Deze bacterio- phaag behoort tot een soort wezens (of zelfstan digheden), die als soort niet groot genoeg zijn, om de structuur van een levend wezen te heb ben: de ontdekker d'Hérelle is dan ook met vele anderen van meening, dat het geen echte levende wezens zijn. De bacteriophaag veroor zaakt ziekte en dood van bacteriën, andere „vira" veroorzaken ziekten bij planten, dieren en menschen, zooals de mozaiekziekte bij de tabak, bof en wratten bij den mensch. Maar het vreemde is, dat deze „vira", althans naar den uitwendigen schijn, toch een eigen schap hebben van levende wezens, nl. dat zij zich vermenigvuldigen. En daar zit nu juist de kneep. Het is zeker, dat zij vermenigvuldigd worden, en het heeft er den schijn van, dat zij zich vermenigvuldigen. Een banale vergelijking moge het verschil nog duidelijker maken. Van een misdadiger, die twaalf kinderen krijgt en ze tot misdadigers opvoedt, zou men kunnen zeg gen, dat hij zich vermenigvuldigt; maar van een misdadiger, die een kern vormt en twaalf an deren tot misdaad brengt, kan men zeggen, dat hij vermenigvuldigd wordt. Van de vira weet men, dat zij vermenigvuldigd worden, maar het staat niet vast, dat er echte voortplanting is. De bacteriophaag b.v. wordt vermeerderd bij aanwezigheid van bacteriën, maar niet op een dooden voedingsbodem (dat doen de bacteriën zelf in 't algemeen wel). Nu is er dus ruimte voor een andere theorie en wel deze: de bac teriophaag, in aanwezigheid van bacteriën, ver oorzaakt het ontstaan van andere bacteriopha- gen uit het lichaam van de bacteriën, die daar door sterven. Zijn ze alle gestorven, dan groeit de bacteriophaag niet meer. Dus de vermeer dering van de bacteriophaag wordt door de bac teriën zelf geleverd. Dit lijkt op den buitenkant op infectie, maar is niet precies hetzelfde. De tuberkelbacillen ontstaan niet uit het lichaam, maar worden van buiten af in het lichaam gebracht en ver menigvuldigen zich door voortplanting, waarbij ZACHT VAN SMAAK - PRIJ5 70 ct het lichaam hun tot voedsel strekt: maar het lichaam zelf verandert niet in bacillen. Bij de virusziekten moet het anders zijn; het virus' (van bof, wratten enz.) wordt van buiten ingebracht., of er komt van buiten een veran dering, die maakt, dat er virus uit de lichaams cellen gevormd wordt. Nu is er werkelijk' een groote waarschijnlijk- heiö, dat men het ontstaan van kanker op de zelfde wijze moet denken. Door deze of gene oorzaak ontstaan er in het lichaam op een be paalde plaats (verschillende van die oorzaken zijn bekend) een verandering in de lichaams cellen, waardoor er een virus ontstaat. Dit virus prikkelt de cellen tot een ziekelijken groei (ge zwelvorming); dit is een minderwaardig pro duct, en heeft neiging te vervallen en af te ster ven. Nu is bij den mensch de kanker zoo goed als niet besmettelijk; maar bij bepaalde dier proeven is het mogelijk, om kanker van het eene dier op het andere over te brengen. De duizen den proeven, die men genomen heeft met dieren en waardoor men den kanker overbrengt, kun nen verklaard worden door aan te nemen, dat men te doen heeft met een virus, dat in werke lijkheid een afbraakproduct is van de lichaams cellen en dat (in bepaalde omstandigheden) ook weer in staat is andere cellen dit afbraak product te doen voortbrengen. Deze theorie is in staat, vele of alle feiten te verklaren en vele of alle moeilijkheden op te vangen. Weliswaar staat deze theorie niet vast, maar zij is goed mogelijk, want de vele fei ten van het moderne onderzoek laten zich daar mee in overeenstemming brengen. Toen de bacteriophaag en de vira nog niet bekend waren, kon men „infectie" alleen ver klaren door levende wezens (bacteriën enz.) thans heeft het begrip infectie een wijdere oe- teekenis gekregen; wij kennen twee soorten in fecties: de eene, waarbij bacteriën zich door voortplanting vermeerderen; de andere, waarbij een virus wordt vermenigvuldigd, doordat de lichaamscellen zelf nu virus gaan produceeren. Maar de wijze, waarop dit gebeurt, is niet bekend; het is nog slechts een theorie, die o.a. door Canel, Blumenthal, d' Hérelle en anderen aangehangen wordt. Dat er een geringe graad van erfelijkheid van kanker is, strijdt hiermee niet: het kan zeer goed zijn, dat de eene familie tegen een be paalde ziekte minder weerstandsvermogen heeft dan een andere. Verder kan men zich ook zeer goed denken, dat sommige langdurige prikkels (bij hen, die teer, paraffine en andere stoffen verwerken) een degeneratie van bepaalde cellen veroorzaken. Het is dus zeer wel mogelijk, dat de geleerden zich thans bij het onderzoek naar de oorzaak van kanker op den goeden weg bevinden. Het kankeronderzoek heeft de geesten te pak ken: er wordt enorm hard aan gewerkt. Som migen vinden zelfs, dat er te veel aan gewerkt wordt en betreuren, dat er niet veel meer ge werkt wordt aan ziekten, die van een grooter sociaal belang zijn, zooais de rheumatiek, die de lijders op jeugdigen en middelbaren leeftijd aantast en hen voor tien, twintig jaar invalide maakt. Rheumatiek is de ziekte, die verreweg de grootste invaliditeit veroorzaakt en daaraan moest men zijn krachten wijden, oordeelen som mige sociaal-denkende artsen. Ik laat het oor deel gaarne aan den lezer over. Dr TH. H. SCHLICHTING MAGELANG, 9 Dec. (Aneta) Hedenmorgen is met groot ceremonieel raden Toemenggoeng Said Prawirosastro tot regent van Magalang ge ïnstalleerd. De gouverneur van Midden-Java sprak hierbij een redevoering uit. De herdenking van het EEUW FEEST van de Parochiekerk „St. Jacobus de Meerdere" te SCHIP LUIDEN zal 'n waar PAROCHIE- FEEST worden, als veie weldoe ners een kleine bijdrage zenden voor het BOUWFONDS DER NÏE17WE KERK De oude kerk is te klein, te oud en veel te ver van de Kath. school en het dorp. Deze nieuwe kerk is noodzakelijk voor een goed parochieleven, maar onmogelijk voor de onder de crisis lijdende bevolking. Uw 1.of 2.50 kunnen wij niet missen. Pastoor H. J. A. THEISSEN Giro 353901. R. K. Kerkbestuur Schipluiden. Vergeet joist in deze kwade tijden uw goede werken niet! hoort U niet door de radio. Toch heeft de radio zijn onverflauwde belangstelling. U wenscht 'n radio toestel te verhandelen? Span onzen Omroeper er voor! Dagehks bereikt hij 90.000 gezinnen. Hij zal U dus zeker van dienst kunnen zijn. De schrijver, Zwitsersch professor, grootmeester van onzen tijd op het gebied van kerkhistorisch onderzoek,, beant woordt in dit boek de vraag: Welke houding heeft de Kerk in de Middeleeuwen aangenomen tegenover het streven der mensehheid naar stoffelijke welvaart en geestelijken vooruitgang? Door de beantwoording van die vraag wijst hij den weg naar het antwoord op de tweede actueele vraag: Welke houding zou de Kerk nu tegenover het menschelijk streven naar welvaart en geestelijke ontwikkeling innemen, als zij overal en in alles haar leer en haar gezag kon laten gelden? Men wordt in onze dagen, krachtiger dan ooit, er toe aangespoord te schouwen naar de gemeenschap door de Kerk gevormd, waarin zien een Middeleeuwsch Westen aan ons vertoont met zijn voortreffelijkheden en zijn gebreken. In de geniale historische uiteenzetting van Schnürer kunnen wij op een afstand de oplossing zien van velerlei gisting. Schnürer's werk geeft een nieuwen kijk op tal van ge beurtenissen en personen. Zal verschijnen in DRIE deelen, waarvan DEEL I thans wordt aan geboden. 448 pagina's gebonden 3.90 IN DEN BOEKHANDEL Een weekblad, dat speciaal voor hen wordt uitgegeven Voor kinderen van 6 tot 10 jaar: 12 bladz. 3% ct. per week. Voor kinderen van 10 tot 14 jaar: 24 bladz., 5 cent per week. Bevat niet alleen verhalen, doch ook rubrieken voot godsdienstleer, nuttige handwerken, huisvlijt, ge* schiedenis en aardrijks kunde. N. V. DRUKKER I' DR SPAARNESTAD Haarlem. 19 Hoewel er geen spier in zijn mahoniehouten gezicht (waarvan het vel van de kin tot den schedel met fijne groefjes doorploegd was) ver trok, was sergeant Moore toch innig verheugd met zulke opmerkingen. Hij genoot ervan. Hij groeide in al die hulde van Sourdough's onbuig zaamheid. „Ja, je bent een taaie, oude sok," had men hem wel eens tegen zijn hond hooren brommen, „je bent een lieverd. Er is geen zacht haartje op je te vinden, niet waar Sourdough? Ze weten het allemaal. Ze mogen piepen, maar ze moeten baan maken als Sourdough aan komt." Soms sloeg hij den hond, of nam zijn eten weg, alleen om het genot te hebben van het beest te hooren grommen hetgeen hij dan ook altijd deed tegen zijn eigen baas. „Wat 'n lieverd!", zei hij dan vol bewondering. „Je zou me naar mijn keel vliegen, als ik je er kans toe gaf. hè. Sourdough? Ik neem het je niet kwalijk, oude jongen." Later scheen het wel of niemand in de ka zerne tijd had om op Sourdough's onverstoor bare norschheid te letten; iedereen had het veel te druk met het prijzen van dat goed-ver- zorgde beest uit Engeland, waarover de ser geant ongeveer zoo dacht, als de ruwe oude pioniers denken over de nieuwelingen, maar met bitterheid in zijn minachting. „Sourdough zal je mooie vacht wel eens be derven, mijnheertje, den eersten den besten keer, dat je in mijn buurt komt," mompelde de sergeant in zichzelf, wanneer hij toevallig zag, dat Dick bezig was Jan te borstelen, als hij met Paddy klaar was. Wel een half dozijn waren zijn pogingen, om Sourdough in Paddy's hok te krijgen, als Jan er in was en Dick Vaughan ergens anders bezig, verijdeld. Het scheen wel alsof er altijd een van Dick's kameraden in de buurt was, om zijn weg te versperren; en de sergeant moest vermijden dat er gezegd kon worden, dat hij een gevecht tusschen zijn hond en den kostbaren hond van een officier, die ieders lieveling was, had uit gelokt. „Ze zijn bang, Sourdough, dat is het hem; ze zijn bang. dat jij dat uit zijn kracht gegroeide beest zult oppeuzelen, en hem weer bij stukjes en beetjes op het binnenplein zult uitspuwen. Laat ze maar wachten. We zullen hun nog wel reden geven om bang te zijn." Hij meende het en hij hield woord. Sinds het voorval van den Italiaanschen moord was er een ware manie bij de manschap pen ontstaan om de honden te leeren het spoor te zoeken. Er kwamen steeds meer kazerne hon den bij, en elke man, die een hond had of krij- gen kon, gebruikte al zijn vrijen tijd om hem te leeren speuren, maar meestal gelukte het hun niet. O'Malley was een van de eersten om te be zwijken voor de nieuwe manie, en besteedde geweldig veel zorg en geduld aan de opvoeding van een gekruisten Ierschen terrier, die weldra in staat zou zijn eiken niet-Ierschen hond in Canada te verslaan, dat zou hij! O'Malley, die intusschen kalm Jan's Engelschen landaard vergat, leende graag den grooten hond voor een uurtje om hem te helpen met zijn opvoedkun dige pogingen ten behoeve van Micky Doolan, den terrier. In zoo'n geval waren Dick Vaughan en Jan even gemakkelijk en goedhartig. Ze had den met hun tweeën al méér bijgedragen tot de herleving van de dressuur der kazernehon den dan één van de meesters der leerlingen. Op een dag in den laten herfst gebeurde het, ongeveer om vier uur 's middags, dat Dick Vau ghan in Regina was toegevoegd aan een hoog geplaatst personage uit Ottawa. O'Malley had Jan's diensten als hulp geleend, en was druk bezig om Micky Doolan lessen in het spoorzoe ken tc geven op de prairie, een halve mijl van de kazerne af. Toevallig van zijn werk opkij kend, zag hij sergeant Moore te voet aanko men, zooals gewoonlijk met Sourdough achter hem aan. Hij wist niet, dat de sergeant hem van de kazerne uit met een kijker had bespied, en dat hij 'n kwartier lang bezig was geweest om het nooit minzame humeur van Sourdough te verergeren. O'Malley zwoer later, dat de sergeant, toen hij op gelijke hoogte met kleine Micky Doolan kwam (een tiental passen van den Ier af) te gen Sourdough fluisterde en hem aanhitste: „Tss sss! Pak hem dan, jongen!" Dit moge zijn zooals het was, Sourdough keerde zich om, zooals zijn manier was, en gaf een geweldigen hap met zijn tanden in den nek van den armen Micky. Toen O'Malley toe sprong om zijn lieveling te beschermen, sprong dat flinke, kleine dier, in plaats van voor den tiran Sourdough weg te kruipen, wat deze van alle honden verwachtte, grommend vooruit, en trachtte den onverdienden beet terug te geven. „Kom hier, kom hier, uilskuiken!" schreeuwde O'Malley. Maar het was te laat. Een boosaardig vuur schitterde in de roode oogen van den grooten husky, terwijl hij op den terrier toesprong. Een enkele duw van zijn enormen schouder deed het diertje op zijn rug tuimelen, waardoor zijn keel aan Sourdough's geoefende slagtanden werd bloot gegeven. Zijn verbitterde woede was van tevoren zorgvuldig opgezweept en eischte nu tot offer bloed, warm levensbloed. Zijn gapende kaken schoten reeds op de keel van den terrier af, toen O'Malley's zware laars hem van achte ren raakte. „Als je dien hond nog eens aanraakt, man netje, sla ik je je kaken stuk," kwam met schor gebrom van de lippen van den sergeant. Nu was O'Malley een goed-gedisciplineerd man, en de sergeant was zijn superieur in rang Maar de beslissing werd hem uit de handen ge nomen. Jan, die vóór dc komst van den ser geant dertig pas van hen af in het zand had gelegen, was nu opgestaan en stond onbeweeg lijk, met overeind staande nekharen, Sourdough gade te slaan. Op het oogenblik, dat de slagtanden van den husky Micky's nekvel aanrakten, vloog Jan als een stormram op hem af, schouder tegen schou der, met zoo'n schok, dat de husky omviel en met alle vier zijn pooten in de lucht lag: een houding, waarin geen der kazernehonden Sour dough nog ooit gezien had, en waarvoor ze gaarne een dag rantsoen gegeven zouden heb ben om hem in aan te treffen, want dat is de eenige houding waarin zelfs een Sourdough aangevallen kan worden. Maar het scheen wel, alsof Jan het beneden zich vond (hetgeen zeer roekeloos was) om van deze schitterende gelegenheid gebruik te maken. Zijn eigen groote zwaarte, en zijn snelle geruischlooze bewegingen waren verantwoorde lijk voor Sourdough's volkomen nederlaag. Ter wijl O'Malley zijn terrier met beide armen op pakte. blij dat 't kleine dier er zonder openge scheurde keel afkwam, stond Jan met stijve pooten op Sourdough neer te kijken met een uitdrukking, die bij vechtlustige schooljongens gepaard gaat met de vraag: „Heb je genoeg ge had?" Zulk een vraag toonde slechts een onpeilbare onkunde van Sourdoughs karakter aan. De groote husky had nog geen schram gehad, en van vechten kreeg hij niet genoeg, zoolang er nog leven in hem was. Vroeger was hij boos geweest Vroeger had hij Jan veracht en ge haat. Maar nu had Jan hem op zijn rug doen rollen, alsof hij een hulpelooze welp was ge weest. Jan had dreigend naar hem gekeken, naar Sourdough, toen hij, de erkende meester van alle honden en de schrik van de streek, met alle vier zijn pooten in de lucht lag. Eed vlam van haat laaide op in 't hart van den hus ky. Zijn valsch gegrom, toen hij weer overeind sprong, was werkelijk vrees aanjagend. Zij11 lippen trokken zich in een halve maan over zijn roode tandvleesch terug, lieten groote,gel® hoektanden zien, en gaven hem een uitdruk king van schrik inboezemde wreedheid. In het volgend oogenblik reet hij een ze® duim lange gltuf in Jan's linkerschouder, waa* het vel en de haren uitgetrokken waren, alsoi een machinezaag het gedaan had; daarna w® hij teruggesprongen als een ware wolf, en trok ken zijn stalen spieren zich alweer samen voo den volgenden aanval. Nu was Jan volstrekt niet van plan geweest- om te gaan vechten, toen hij Sourdough om gooide. Zijn eenige doel was geweest om zip vriendje. Micky Doolan van een wissen dood redden. Maar de aanraking van Sourdough had zijn vechtersbloed aan het koken gebrach evenals de gehate lucht van den husky. Zed nu nog zou hij onmiddellijk gehoorzaamd heb ben. als Dick Vaughan hem terug had gero®^ pen. Maar Dick Vaughan was nergens te b®' kennen. Sergeant Moore stond gretig, zed eenigszins verlangend toe te kijken, zonder ecr^ ter het minste plan te hebben om zich te men gen in de ontmoeting, die hij met zooveel moe te had voorbereid. O'Mally hield zijn terrie stevig vast in zijn armen, en riep nogal on hutst: i (Wordt vervolg®-'

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1939 | | pagina 6