Mannerheimlinie nog op geen enkel punt gebroken Estland in oorlog met Finland? Roeiboot overvaren m M.s. „Immingham" op een mijn geloopen bij Callantsoog mpéetuk'S NIEUW ROOD Kardinaal Lauri Camerlengo ie Kard. F aulhaber ziek? Russische nota aan Londen Het nieuws van heden HOTEL DE LA PROMENADE mmmmv/zp SINT PETRUS" VERWOEDE STRIJD IN I EEN FELLE KOUDE BRITSCHE TROEPEN IN DE MAGIN0TLINIE S)H KINADRUPPELS Vier van de vijf inzittenden verdronken Alle opvarenden gered; drie lichtgewond Kunsthandel JACQUES AA VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS MAANDAG 11 DECEMBER 1939 - AVONDBLAD -jsm. Bessen-aperitief fl. 2.85 p, literflesch DAGBLAD MET OCHTEND- EN AVOND-EDITIE, UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM N.V. VERZEKERING MAATSCHAPPIJ Levensverzekering - Stndieverzekering Lijfrente Collectieve Pensioenverzekering Russisch legerbericht ïn Tien millioen dollar voor Finland Moskou zou toepassing van het pact van bijstand gevraagd hebben Op wacht aan den Westwal Hij zou zijn ambt tijdelijk neerleg gen en door Mgr. von Preysing worden opgevolgd VLIEGD1ENST OP ENGELAND TIJDELIJK GESTAAKT Het g Inzake de maatregelen tegen den Duitschen export Eerste legerorder van Lord Gort Achter het front gedood Officieel frontnieuws MGR. VAN STEEBERGHE BISSCHOP GEWIJD 63ste JAARGANG No. 22143 DIT NUMMER BESTAAT UIT TIEN BLADZIJDEN Dr. H. NANNING's Een Duitsch vredes offensief? Berlijn tot verstrekkende concessies bereid NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT MALIEBAAN 50 UTRECHT HELSINKI, 10 Dec. Reeds meer dan vier dagen houden de Finsche troepen op de Karelische landengte stand tegen de Russische aanvallen op Tailapeenjokï, ge legen op ongeveer 40 K.M. van de grens aan het Ladogameer. De koude is nog feller geworden en daar mede ook het aantal aanvallen. De bevroren grond schijnt namelijk een grooter be weeglijkheid der troepen mogelijk te hebben gemaakt. Officieus wordt gezegd, dat de Finnen bij alle gevechten ten Noorden van het Ladogameer in het voordeel zijn geweest. De situatie in Karelië blijft onveranderd. De Kustbatterijen van den Koivisto-Archipel onder steunen de landstrijdkrachten aan de kust van Karelië. Ten Noorden van het Ladogameer zetten de m witte mantels gehulde Finsche skiërs hun Guerilla voort, waarbij zij den vijand door hun bliksemsnelle aanvallen groote afbreuk doen. In het district Petsamo schijnt de dag rustig yarioopen te zijn, hoewel berichten van de Noorsche grens melding maken van nieuwe Russische luchtaanvallen op Petsamo en Sai- hijarvi. De tegenstand welken de Finsche troepen aan Wie fronten bieden maakt een buitengewoon Geruststellenden indruk. De berichten uit de Gevechtszones en met name uit het versterkte iront van Karelië bevestigen, dat de Finsche poepen met succes taaien weerstand blijven "'eden aan de aanvallen der Sovjets. Ondanks hun enorme numerieke meerderheid en hun ?vermacht in de lucht, zijn dezen er toch niet *h geslaagd de eerste verdedigingslinies op de Karelische landengte te forceeren, hoewel de Verdedigers hier een zwaar luchtbombardement eh een hevige beschieting van de Russische GrtiUerie hebben ondergaan, waarbij de Sovjets ^■ns gebruik maakten van gasbommen. Alle Ganvallen van de Russische artillerie werden ^hter gebroken Weer zijn Russische tanks er. Zelfs een geblindeerde trein vernield. Van een ontscheping van Russische troepen n het gebied van Viborg, zooals verluidde, valt hiets te bespeuren. Het uitgestrekte gebied tus schen het Ladogameer en de Noordelijke IJszee onophoudelijk het tooneel van strijd tusschen 0e Russen en de Finsche ski-patrouilles. Tai- rÜke schermutselingen spelen zich hier af in he besneeuwde wouden. De weinige wegen, daarlangs de afdeelingen van het roode leger betrekken, zijn met landmijnen bezaaid en wor- hen, naar gelang het noodig is, vernield. De Russen gebruiken hier troepen, afkomstig uit Widden-Azië, die gewend zijn aan de koude en bhtberingen in de ijzige steppen, doch niet de tactiek kennen van den modernen oorlog en in bewapening en snelheid van beweging het moe- afleggen tegen de behendige en ervaren ■"hsche ski-patrouiiles. Het officieele Finsche legerbericht van Zon dag maakt melding van vijandelijke aanvallen W de buurt van ce rivier Paipale. Deze aanvallen garden afgeslagen. Hevige gevechten hebben Zlch, aldus het communiqué, voorgedaan op tal an punten aan de Oostgrens, met uitzondering an de buurt van Petsamo. Ter zee heeft de Sovjet-marine verscheidene Geuten van den Archipel gebombardeerd. Op arscheidene punten hebben Finsche kustbatte- wen de landstrijdkrachten ondersteund. tn de lucht: het bombardement van Hangö bteft geen resultaten opgeleverd. Zondagmiddag heeft de roode luchtmacht de forten gebombar- baerü, die zich op de eilanden voor Koivisto be dden. De Finsche luchtstrijdkrachten hebben erkenningen uitgevoerd en Sovjet Russische roepencolonnes gebombardeerd. Geholpen door Wöartillerie hebben zij een vijandelijke colonne anks en gevechtswagens vernietigd. Omtrent het bombardement van Valamo, een P°eP eilanden in het Noorden van het Ladoga- jbeer, verneemt Havas, dat het nog niet bekend Welke schade daar aangericht is. Militaire °oleinden liggen er niet, wel een van de prach- lGste orthodoxe kloosters. Hit Moskou seint Reuter, dat de weinigzeg- GOhde bulletins, ciie het roode leger de laatste Wee dagen uitgegeven heeft, niet van veel vor- o ringen melding maken. De verslagen van de Hogscorrespondenten zijn grootendeels uit de bssische bladen verdwenen. Daarentegen ver ben de bladen den Finnen, dat zij hun land hielen, als zij terugtrekken. Zij voeren hun e mede, steken leverrsmiddelenvoorraden en rpen in brand. ■Een Tass-bericht uit Londen zegt, dat offi- eeie Britsche kringen niet het uit Stockholm komstige bericht bevestigen, volgens hetwelk v bland honderd gevechtsvliegtuigen in Enge rd besteld heeft. jRen bericht uit Moskou, dat óe bevolking van °be ei"land Seiskaari de Russische troepen met f armen ontvangen zou hebben, kan nooit be st ziJn, aldus Helsinki, aangezien de geheele Wking bestond uit vier leden van de kust- <ie k en een vuurtorenwachter, die nog voor jl> bezetting ontsnapt zijn. De burgers waren ang vertrokken. hcwL, het communiqué van Zondag van net Grart artier van hefc militaire district Lenin- Oj, wordt gezegd, dat de Russische troepen Vei. b December in alle districten vijf tot ze- hehk5'M' zijn opgerukt. In het district Ukhta vj r®11 de Russische troepen de stad Kuolojar- Joh in bet district Porosozero het dorp qe 0l^la, op de landengte van Karelië de ste- Boboshino en Kirkamuolaa. verband met het ongunstige weer werden sw' verband met het ongunstige wee bts verkenningsvluchten gemaakt. Washington, 11 Dec. (Reuter). De construction Medegedeeld M>Uar Finance Corporation heeft een crediet van 10 millioen toe te staan aan Finland voor den ^■hkoop in de Vereenigde Staten „van hdbouwoverschotten en andere behoeften *°or ae burgerbevolking". Men overweegt ogelijke credieten ook aan Noorwegen te vcvleenen. LONDEN, 1 1 Dec. (Havas) De „News Chronicle" bericht, dat de Sovjet-Unie aan Estland heeft ver zocht de verplichtingen van het ver drag van wederkeerigen bijstand na te komen en de Sovjets te helpen bij hun inval in Finland. Dit verdrag van wederkeerigen bijstand ver plicht de onderteekenaars elkaar te helpen in geval van een aanval door een derde mogend heid. VATICAANSTAD, 11 Dec. (Havas) In het heden gehouden Consistorie is Kardinaal Lorenzo Lauri benoemd tot Camerlengo van de H. Kerk. Kardinaal Lauri werd te Rome geboren, 15 October 1864 en werd in 1887 priester gewijd. Zijn levensloop als geleerd theoloog is onderbro ken door een ambtstijd van 1917 tot 1921 als nuntius in Peru van van 1921 tot 1926 als opvol ger van Mgr. Ratti in Polen, waar hii in 1925 een concordaat sloot. Vanochtend omstreeks half zeven is op de rivier de Amer onder Drimmelcn een roeiboot door een motorboot aangevaren. In de roeiboot zaten vijf mannen; vier van hen zijn verdronken. De slachtoffers zijn de 17-jarige Adriaan van Schijnclel, de 67-jarige Jacobus van Delft, de 59-jarige Gerrit van Seters en de 58-jarige A. van Striem, allen uit Raamsdonksveer. Den va der van Adriaan van Schijndel, den vijfden inzittende van de roeiboot, heeft men kun nen reddden. Hoe het ongeluk gebeurd is, is nog niet bekend. De mannen waren op weg naar hun werk. Per ambulance-auto werden de geredden van de „Immingham", die bij Callantsoog op een mijn liep, bij hun aankomst te Den Helder ter observatie naar het hospitaal vervoerd Zondagmorgen is voor de Ne- derlandsche kust, ter hoogte van Callantsoog het 45 O-ton metende motorschip „Immingham" van de Internationale Kustvaart - Maat schappij te Rotterdam, dat Vrij dagavond met een lading steen kool uit Goole (Engeland) naar Harlingen vertrokken was, op een (vermoedelijk Nederlandsche) mijn geloopen en kort daarna gezonken; alle opvarenden, de bemanning be stond uit zeven koppen waar van er drie licht gewond werden, zijn gered. Er heerschte gistermorgen een dichte mist op zee, tengevolge waarvan de bemanning de kust niet kon waarnemen en zich moeilijker kon oriënteeren. Tusschen negen en tien uur werd 't schip aan stuurboord-zij door een mijn geraakt, waardoor het zwaar slagzij maakte naar bakboord. In de stuurhut bevonden zich de ka pitein, de heer De Groot uit Rotterdam, de stuurman De Nijs en de roerganger Nieuwkerk, eveneens uit Rotterdam. Door de ruiten van de stuurhut te verbrijzelen, wisten zij zich tijdig te bevrijden; zij werden daarbij aan handen en ge zicht gewend. Kapitein De Groot bekwam won den aan beide handen en voorhoofd, stuurman De Nijs aan het gezicht, terwijl de matroos Nieuwkerk zwaar gewond werd aan zijn linker hand. Inmiddels waren twee opvarenden, de ma trozen Koster en v. d. Swan uit Rotterdam over boord gesprongen, waarna zij zich aan een luik wisten drijvende te houden. De andere opvaren den, de 1ste en 2de machinist, resp. de heeren v. d. Vlies uit Harlingen en Gerla uit Rotter dam, wisten zich met de drie opvarenden, die uit de stuurhut wisten te komen in de sloep u» veiligheid te stellen; zij werden door de Marine- sleepboot „Amsterdam", die in de nabijheid pa trouilleerde, aan boord genomen. De twee dren kelingen, werden opgemerkt door een patrouillee rend Marine-watervliegtuig, dat de ontploffing had waargenomen en in de nabijheid op het vrij stille water neerstreek; de drenkelingen kropen via de drijvers van het vliegtuig aan boord daarvan, waarna de matroos v. d. Swan het bewustzijn verloor. Het vliegtuig taxiede daarop naar het strand te Callantsoog, waar de drenkelingen aan land werden gezet. Hier weiden zij ontvangen door de kustwacht van de landmacht, die hen uitstekend verzorgde, waarna zij per ambulanceauto naar het Marine hospitaal te Den Helder werden vervoerd. De „Amsterdam" had inmiddels de marine- autoriteiten te Den Helder gewaarschuwd, die de reddingboot Dorus Rijkers van de Noord- en Zuid-Hoiiandsche Reddingmaatschappij uit zonden, om de opvarenden van de Immingham naar Den Helder te brengen. Inmiddels werden zij aan boord van de „Am sterdam" met een oorlam wat over den eersten schrik heengebracht en voorzoover mogelijk van droge kleeren voorzien. Om circa 2 uur arriveerde de Dorus Rijkers met de vijf overige leden van de bemanning te Nieuwediep. waar zij terstond in het Marine- Hospitaal werden ondergebracht; de drie ge wonden werden van de noodige medische hulp voorzien, terwijl allen zich in droge hospitaal- kleeren konden steken en ook den inwendigen mensch wat konden versterken Over de ver zorging, zoowel te Callantsoog als in het Hos pitaal hadden de mannen niets dan lof. Inmiddels waren uit Harlingen drie vertegen woordigers van de Reederij-directie te Den Heider aangekomen, om de noodige zorg aan de drenkelingen te besteden. Reeds was een der heeren aanwezig geweest bij de aankomst van twee der opvarenden te Callantsoog; eerst te half zes, nadat de kapitein van de Immingham aan de Marine-autoriteiten rapport had uitge bracht over het vergaan van zijn schip da' vrij spoedig gezonken was konden de dren kelingen het hospitaal verlaten. Wij troffen hen kort daarna aan in het wel voorziene kleedmgmagazijn van de fa. Neels m de Keizerstraat, waar zij, door de goede zorgen van de vertegenwoordigers der directie van hun reederij, van top tot teen in nieuwe kleeren werden gestoken; de firmant van het kleeding- magazijn was zoo welwillend de bemanning welkome ververschingen aan te bieden. Zij had den hier ook gelegenheid hun familieleden telefonisch gerust te stellen omtrent hun lot. Door de gelukkige omstandigheid, dat geen der zeven opvarenden zwaar-gewond of vernist was, heerschte er, ofschoon de opvarenden nog diep onder den indruk wa ren van het ontzettend gebeuren, een opge wekte stemming. Over den toedracht van het ongeval konden zjj ons geen nadere mededeelingen verstrekken Met de trein van 9 uur zijn 6 der opvarenden naar Rotterdam vertrokken, terwijl de zevende met de heeren uit Harlingen per auto daarheen vertrok. BERLIJN, 11 Dec. Naar United Press aan haar bladen meldt, zpu kardinaal Faulhabcr reeds geruimen tijd ziek zijn en voorloopig zijn aartsbisschoppelijk ambt te München neerleg gen. Men meent, dat de bisschop van Berlijn, mgr. graaf von Preysing hem zal opvolgen. De Pauselijke Nuntius heeft onlangs, naar ver luidt, verscheidene malen een bezoek gebracht aan het ministerie van buitenlandsche zaken te Berlijn en heeft daar het moeilijke vraagstuk van de Katholieke Kerk in het vroegere Polen besproken. M'gr. von Preysing zou vervangen worden door den bisschop van Osnabrück Mgr. Berning. Onze Romeinsche correspondent seint ons nog nader over de zitting van 't Geheim Consistorie: Zooals reeds geruimen tijd geleden aangekon digd was heeft de H. Vader Maandagmorgen een Geheim Consistorie gehouden. In dit Con sistorie werd allereerst de Camerlengo der Hei lige Roomsche Kerk benoemd. Vervolgens heb ben na een uiteenzetting van den President van de Congregatie der Riten, Kardinaal Salotti, de Kardinalen hun placet gehecht aan de Heilig verklaring van de Zalige Maria Pelletier en de Zalige Gemma Galgani. Daarop werden van de orde der Kardinaal-priesters tot de orde der Kardinaal-bisschoppen verheven Kardinaal Sa lotti en Kardinaal Sibbillia, de eerste met als zetel Palestrina, de tweede met als zetel Sabina en Poggio Mirteto. Nadat de benoemingen be kend waren gemaakt van een groot aantal bis schoppen en titulair-bisschoppen, somde de H. Vader de aartsbisschoppen en bisschoppen op, aan wie Hij het pallium verleende. De H. Vader zal het pallium persoonlijk overhandigen aan drie aartsbisschoppen en wel aan die van Tiani en Parletta, van Lanciano en Kamerina Nadat Zaterdag slechts één KL.M.-toestel van Shoreham naar Schiphol is gevlogen, stond Zon dag de vliegdienst in beide richtingen stil. Ook Maandag zullen er geen machines naar en van Engeland vertrekken. H VERWACHTING geldig van hedenavond F tot morgenavond ongeveer 19 uur: In het Noordoosten en Oosten matige, in het Zuidwesten en Westen zwakke tot matige wind uit Oostelijke richtingen. Be- trokken tot zwaar bewolkt. Weinig of geen j neerslag. In het Noordoosten temperatuur om het vriespunt tot lichte vorst, in het Westen geleidelijk kouder. Zon op 7.58 onder 15.47. Licht op 16.17. Maan op 8.03 onder 16.47. 18 Dec. E.K. iilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllHIIIIIIUIillllllllimillllllllllllll7 MOSKOU, 11 Dec. Het Russische volks commissariaat van Buitenlandsche Zaken heeft Zondag, naar het telegraaf-agent- schap der Sovjet-Unie bekend maakt, bij de Britsche ambassade te Moskou een nota doen overhandigen, waarin de Sovjet- regeering protesteert tegen de maatregelen, welke de Britsche regeering met haar ver ordening tegen den Duitschen export naar de neutrale landen heeft getroffen. In de nota wordt vastgesteld, dat de Britsche maatregelen het volkenrecht schenden en in het bijzonder den handel en de belangen der neutrale staten zeer ernstig benadeelen. De nieuwe weergelooze methode der Britsche re geering in den handelsoorlog tegen Duitsch- land wordt derhalve door de Sovjet-regeering ten scherpste afgekeurd, waarbij de Sovjet-re geering zich het recht voorbehoudt voor aile zich daaruit eventueel voordoende schade ver goeding te eischen. PARIJS, 11 Dec. Een correspondent van Reu ter bij het Britsche expeditieleger in Franicrijk schrijft: Een gedeelte van het expeditieleger is buiten de zone gebracht en in de Magiiiot- linie geplaatst waar het in direct contact is met de Duitschers. Tot deze troepen fce- hooren eenige Engelsche graafschapsvtgi- menten. Zij staan onder Fransch commando Dit is de eerste keer sedert het uitbreeen van den oorlog, dat Britsche troepen tegen over Duitsehe soldaten staan. Er is eenige activiteit van patrouilles geweest en hier en daar eenig geschutvuur over en weer, doch tot nu toe hebben de Britten geen vei hezen geleden. Een Britsche schildwacht heeft een grooten hond doodgeschoten, van de soort, welke de Duitschers hebben afgericht voor patrouiiie- diensten. Alle dorpen in deze streek zijn dooi de burgerbevolking ontruimd, zoodat er voldoende piaats is voor inkwartiering van Britsche troe pen. De opperbevelhebber van het Britsche expe ditieleger, Lord Gort, heeft zijn eerste 'pger- order uitgevaardigd, ter gelegenheid van het feit, dat Britsche troepen een deel van de Ma- ginot-Ünie hebben bezet. In deze lege-order wordt o. a. gezegd: „Indien niet iedereen sedert de aankomst in Frankrijk zijn plicht had gedaan, zou deze nuoge eer u niet te beurt zijn gevallen. De vijand wacht onze komst. Gij hebt thans de gelegenheic de glorierijke traditie, welke uw vanen dragen, te handhaven. Wees waakzaam, wees kalm cn vuur laag. Tot den laatsten man en den laatsten sogel en nog iets meer. Niet alleen de oogen van uw land zijn op u gericht, doch ook die van onze hond- genooten en van het geheele rijk. Met de recht vaardigheid aan onze zijde zal ons orotsche wachtwoord zijn: „On ne passe pas on les aura". De correspondent van Reuter bij de Bcitscüe luchtmacht in Frankrijk seint, dat vijf Britsche soldaten op slag gedood werden, toen een vracht auto, waarin seiners van het Britsche expe ditieleger gezeten waren, op een spoorwegover gang door een trein werd gegrepen. Een zesde militair stierf later. Zeven anderen werden ern stig gewond en men vreest dat één hunner niet in leven zal blijven. Dit is het eerste groote ongeluk, waarbij leden van de Britsche expe- ditiestrijdkrachten in Frankrijk betrokken zijn. Het Fransche legerbericht van Zondagochtend luidt: „Niets bijzonders te melden." Van Zondag avond: „Patrouillegevechten op verscheidene plaatsen van net front." Maandagmorgen luidde het legerbericht: „Niets te melden". Het opperbevel van het Duitsehe leger deelt mede: De Zaterdag is zonder bijzondere gebeur tenissen verloopen. Geringe plaatselijke activi teit van infanterie en artillerie. Het Duitsehe legerbericht van Maandag luidt: Gering storingsvuur van de artillerie op som mige plaatsen aan het front tusschen Moezel en Pfalzer Wald. Overigens had de dag aan het geheele westelijke front een kalm verloop. In den westelijken uitgang van het Engelsche Kanaal werden twee Britsche tankbooten van tezamen 18.000 ton tot zinken gebracht. RIJSSEL, 10 Dec. (Havas). Zondagochtend is de nieuwe bisschop van Bayonne, mgr. Edmond van Steeberghe, bisschop gewijd. De nieuwe bis schop is geboortig uit Winnezeelen in Vlaande ren. Alle Sovjet-aanvallen aan het Finsche front in Karelië afgeslagen; de Manner heimlinie nog ongebroken. Russische nota van Engeland inzake de maatregelen tegen den Duitschen export. Het Britsche vrachtschip „San Alberto" getorpedeerd. Koning George van zijn bezoek aan het front weer in Engeland teruggekeerd. De eerste Britsche troepen naar de Magi- notlinie. M.S. Immingham op een mijn geloopen. Alle opvarenden gered. Moordaanslag bij Hoog Blokland. Het Nederlandsch elftal slaat België met 5—2. Het aangewezen middel bij BLOEDARMOEDE BLEEKZUCHT MALARIA - GEBREK AAN EETLUST «u. Men lette op den naam „Dr. H. Nanningbuiten op de roode doos en op de flacon. - Pri|S f 1.30 Dr. H. MANNING'S Pb.r» Cltn. F.briek, N.V.. DEN HAAG. BIJLSMA'S ASSURANTIEKANTOOR N.V, Keizersgracht 267 - Amsterdam - Telef. 42167-33540 OORLOGSCHADE- (MOLEST-) VERZEKERINGEN OVER ZEE EN DOOR EUROPA, per spoor, schip of auto, met en zonder Requisitie en/of Inbeslagname. Onze premie» zijn meestal lagerdandebestaandetarieven. Vjyzeistraat 105 - Amsterdam - Teleloon 30798 r #i*« nPBVTPUT bekende meester» 5tniLULnUL5l LAGE prijzen - DEN HAAG OUDE SCHEVEXINGSCHEWEG 21. TEL. 553389 DEN GEHEELEN WINTER GEOPEND Volgens het Belgische blad ,.Le Soir"' en de Engelsche „Daily Express" zou Hitier een nieuw vredesoffensief willen inzetten. Te Geneve zijn 35 Duitsehe journalisten aangekomen, waarvan elf tot de zittingen van den Volken oondsvaad zullen worden toegelaten. Deze journalisten ontplooien een geweldige activiteit onder de delegaties der neutrale lan den om hen te overtuigen van den vredeswil van Berlijn. Hitier zou vrede wenschen in het Westen om al zijn aandacht te kunnen besteden aan den strijd tegen Europa's vijand no. 1: Rusland. Deze journalisten zouden er den nadruk op leggen, dat Hitier geen sympathie voor Stalin voelt en dat Berlijn tot een verdrag met de Sovjet is gedwongen ten gevolge van de Fransch-Britsche houding. Hitier zou vrede wenschen op de volgende voorwaarden: 1. Herstel van Tsjecho-Slowakije zonder het Sudetengebied. 2. Volksstemming in Oostenrijk over de aan sluiting bij Duitschland. 3. Herstej van een onafhankelijk Polen, zon der Danzig, den Corridor, de betwiste gebieden in Opper-Silezië en het gebied van de vroegere provincie Posen. Wit-Roethenië samen met Oost-Gallicië zou een soort onafhankelijke bufferstaat worden. In ruil voor deze concessies zouden Groot- Brittannië en Frankrijk uitgenoodigd worden een soort verdrag van wederzijdschen bijstand te sluiten met Duitschland tegen de Bolsjewi- seering van Europa. Hierbij zou Italië onge twijfeld voordeel hebben. Italië zou tenslotte een bepaalde invloeds sfeer op den Balkan voor zich gereserveerd hebben. Stand op Maandag 1 uur n.m.: 764.7 Vorige stand: 76322

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1939 | | pagina 1