Aanbod van goede diensten in Hoogerhuis besproken Finsche vliegers vernielen spoorweg naar Moermansk Tocht naar het Finsche front Aller steun voor Finland gevraagd Het nieuws van heden Golaz president van Zwitserland RUSSISCH PASSAGIERS SCHIP VERGUN REPLIEK VAN HUIFAX NOG STEEDS STERKE DRUK DER RUSSEN BARBAARSCHHEDEN DER ROODE TROEPEN BRITS CH LUCHTWAPEN WORDT VERSTERKT VEREENIGDE katholieke pers Ontwerp-resolutie der Geneefsche commissie r- Stemmen pro en contra onderhandelingen Succesvolle Finsche tegenaanvallen DONDERDAG 14 DECEMBER 1939 - OCHTENDBLAD BUREAUX VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: NASSAULAAN 51 - TEL 13866 - GIRO 22884 Abonnementsprijs (bij vooruitbetaling) voor Haarlem 25 cent per week; per kwartaal f3.25. Bij onze Agenten 27H ct. p®r week, per kwartaal f 3.58 DAGBLAD MET OCHTEND- EN AVOND-EDITIE, UITGEGEVEN DOOR DE M.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM DRIE EN ZESTIGSTE JAARGANG No. 22148 Zal Moskou worden uitgesloten? &60 opvarenden worden vermist Tokio, 13 Dec. (Domei). Het departe- van Buitenlandsche Zaken heeft bericht blokkade-commissie ingesteld Door de Britsche marine aangehouden koopvaardijschepen in een der havens, die voor onderzoek zijn aangewezen Rede van lord Halifax Hitier wil vredemaar Het Weer li Verliezen der Russen Zweedsche hulp Een gevangen genomen Rus over zijn ervaringen Geen toegang Veiligheidspatrouillestegen mijnenleggende Duitsche vliegtuigen Fransch frontbericht NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel 50 et., tngei mededeeltngen 50 cent; Idem op peg één 55 cent per regel. BIJ contract sterk verlaagde prijzen Voo» de kleine annonces „OmroeDers" zie de rubriek GENÈVE, 13 Dec, (Havas). De speciale Commissie, die door de Volkenbondsvergade- is benoemd ter bestudeering van het beroep van de Finsche regeering, heeft een ontwerp-resolutie opgesteld en defiinitief aangenomen. Morgen zal het ontwerp aan de Volken bondsvergadering voorgelegd worden. De ge delegeerden van Zweden en Noorwegen ver klaarden met het ontwerp accoord te gaan op voorbehoud van goedkeuring hunner re geeringen. De tekst van het ontwerp luidt als volgt: le. De Volkenbondsvergadering, constateeren- ®e. dat door de agressie, die zij jegens Finland heeft gepleegd, de Sovjet-Unie in gebreke is Nableven, zoowel ten opzichte van haar eigen Politieke overeenkomst met Finland als ten aan een van het pact van Parijs en artikel 12 van het Volkenbondshandvest, en dat zij op den voor- svorfd der agressie, zonder rechtsgronden, het ö°or haar in 1932 met Finland gesloten niet- ®anvalspact opzegde, dat tot eind 1945 van kracht ~ou blijven, veroordeelt plechtig het optreden hor Sovjet-Unie tegen den Finschen staat. Zij doet een dringend beroep op ieder lid *an den Volkenbond om Finland den mate- rieelen en humanitairen steun te verleenen, *aartoe het in staat is, en zich tc onthou den van ieder optreden, dat het weerstands vermogen van Finland zou kunnen verzwak ken; machtigt verder den secretaris-generaal de medewerking te verleenen van zijn tech nische diensten voor de organisatie van den bijstand aan Finland, die hierboven genoemd k, en machtigt eveneens den secretaris-ge neraal krachtens de resolutie van de Vol kenbondsvergadering van 4 October 1937 om staten, die geen lid van den Volkenbond zijn, te raadplegen over eventueele samenwerking. 2e. Overwegende, dat Rusland ondanks de tot hit land gerichte uitnoodiging geweigerd heeft hl den Raad en de Assemblée te verschijnen bij he bestudeering van zijn geschil met Finland; hst het daardoor in gebreke is gebleven ten op- Jjchte van een der meest essentieele verplich- tbigen van den Volkenbond voor de waarborging an den vrede en de veiligheid der naties en hptreedt alsof de Volkenbondsraad en -vergade- ?}hg, met de missie, die hun door artikel 15 van het handvest wordt opgedragen, niet bestonden; hat het tevergeefs getracht heeft zijn weigering ~e rechtvaardigen door de betrekkingen aan te poeren, die het aangeknoopt heeft met de z.g. hoor de Finsche bevolking volgens het vrije spel au haar instellingen erkende regeering; dat Rusland zich verder niet alleen schuldig heeft ®®maakt aan schending van een van zijn ver dichtingen, voortvloeiende uit het handvest, /'aar zich door eigen schuld buiten het hand- Ve®t heeft geglaatst. Overwegende dat de Raad bevoegd is vol gens de bepalingen van artikel 16 de eonsequenties te trekken, die deze toestand ®iet zich mede brengt, beveelt den Raad aan *ich over de kwestie uit te spreken. Naar Havas ten slotte bericht verwacht hien te Genève dat morgen de zitting van fcaad en Vergadering gesloten zal kunnen borden. °htvi Sirk, angen, dat het Sovjet-Russische s.s. „Indi- *>ai veer Ka (2336 ton), op 800 meter van Wakka- op Hokkaido is vergaan. Er waren onge- duizend passagiers aan boord en de be- j^hhing bestond uit 36 koppen. Tot dusver hpvi men 87 lijken gevonden, Japanners terwijl 390 zijn ge- arenden door de Jd1 en naar Wakki Verzorgd worden. In aansluiting op bovenstaand bericht, dat eeds in een deel onzer vorige oplage is ver benen, kunnen wij nog melden: j^Thanx worden nog 560 opvarenden van het (Ssische schip vermist, doch men gelooft dat va rvan ongeveer 200 nog in leven zijn. Bij ont- van het bericht heeft het ministerie van s6c blandsche Zaken te Tokio den tweeden Vo]tetaris der Sovjet-Ambassade, Genelalof, als ingelicht:. K 6 -.Indigirka", welke op 8 December van k, Tsjatka was vertrokken, is vergaan op een Senrï 800 meter van Wakkanai met ongeveer dui- Son Passagiers en een bemanning van 36 per- Öa aan boord. De Japansche régeering heeft 6c,ar°P de Noord-Japansche Scheepvaartmaat- fy, aPPij opgedragen haar veerboot „Karafuto heefU' naar de plek des onheils te zenden en bij, allen Japanschen schepen, welke in de na- ho varen, opgedragen hulp te verleenen. De j, §e zee maakt het reddingswerk voor de Ja- Pers evenwel zeer moeilijk. Pp'ot 13 T>ec- (Havas). De Staatscourant covert vanochtend een decreet, waarbij een Ihi Ppatieve commissie wordt opgericht bij het isterie voor de blokkade. iï!gg®Ze commissie zal uit het oogpunt van alge- én r® D0ütiek en uit het oogpunt van economie e'P(J lnaP°ien de maatregelen bestudeeren ten- tre{,e de blokkade van Duitschland zoo doel- «taafnc* mogelijk te maken. De commissie be- tqw uit een voorzitter, vier leden en een secre- Seneraal. -x .v. LONDEN, 13 Dec. (Reuter) Het Hoogerhuis heeft heden debatten gewijd aan het Belgisch-Nederlandsch vredes initiatief. De debatten begonnen met de vraag van Earl Darnley, of de regeering thans wilde verklaren bereid te zijn gebruik te maken van dit aanbod, ten einde een op vrfje onderhandelingen gebaseerden vrede te verzekeren. Spreker zeide de meening te zijn toegedaan dat Engeland in het verleden niet altijd de kansen om zich met Duitschland te verzoenen had uitgebuit, en dat de christelijke leer van kwaad met goed vergelden in het huidige geval behoort te worden toegepast. Na een uiteenzetting te hebben gegeven van Hitler's standpunt zeide Darnley, dat er maar één weg scheen te zijn uit de moeilijkheid, n.l. tegenover Nederland en België of een ander neutraal land te verklaren dat Engeland be reid is om onder hun aegis vrije, niet gecom promitteerde onderhandelingen te openen in het geloof, dat het constructieve verlangen aan beide kanten een kans zou kunnen hebben om tot ontwikkeling te komen en te groeien. Spre ker was van meening dat Engeland zijn plicht zou vervullen jegens de kleine neutralen, die in gevaar verkeeren te worden meegesleept in den maalstroom, wanneer het er in slaagde hen te bevrijden van den rampspoed dien zij niet ge zocht hebben. Lord Arnold, Onafhankelijk oppositioneel, die vorig jaar uit de Labour-party getreden is, gaf eveneens als zijn meening te kennen, dat het vooruitzicht op het verzekeren van een spoe- digen vrede na vrije onderhandelingen de beste kans zou hebben wanneer de voorwaarden niet van te voren werden vastgelegd. Na de kwestie te berde te hebben ge bracht van 'het opnemen van Oostenrijk in den tekst van het Fransche antwoord aan de beide monarchen vroeg lord Arnold, of Engeland met Frankrijk overeengekomen was dat Duitschland van te voren moet instemmen met voorwaarden over Oosten rijk. Spreker oefende verder kritiek uit op het Fransche optreden betreffende het ver drag van Versailles. Sprekende over de Britsche ontvangst van het aanbod van goede diensten vroeg lord Ar nold, of Chamberlain goedkeuring had gehecht aan de radiorede van Churchill, waarop sprekei eveneens kritiek uitoefende. Ten slotte zeide Arnold, dat naar zijn meening thans een veel betere vredesregeling verkregen zou kunnen worden dan later. Andere sprekers namen een afwijkend standpunt in. Zoo verklaarde lord Balfour: „Onder de huidige omstandigheden vechten wij voor ons leven en vormen pacifisten een groot gevaar". De minister van Buitenlandsche Zaken, lord Halifax, zeide ter beantwoording van de vo rige sprekers o.m.: „Ik ben van meening, dat dit een ongeluk kig debat is geweest. Ik kan mij voorstellen, dat nsar buiten geen ongelukkiger indruk gewekt kan worden dan dat dit land niet wezenlijk eensgezind zou zijn, en dat daarvoor bewij zen te vinden zijn in de redevoeringen van de genen, die verantwoordelijke posities bekleeden. Tijdens de debatten is gezegd, dat Hitier een man is, die ten zeerste medelijden moet wek ken en die verkeerd begrepen wordt. Wij wor den allen verkeerd begrepen en men moet me delijden met ons hebben, omdat sommigen on zer meer reden hebben om dien eisch naar vo ren te brengen dan anderen. Verder zijn wij steeds bereid geweest om te onderhandelen, wij waren daartoe be reid vóór den oorlog en wij hebben nooit de deur gesloten voor onderhandelingèn, bij wat wij ook zeiden of deden sedert de oor log is begonnen. In feite hebben wij bij meer dan één gele genheid er den nadruk op gelegd, dat, mits essentieele voorwaarden van internationale orde in Europa verkregen konden worden, wij bereid zouden zijn, Duitschland volledige sa menwerking met ons zelve te verleenen in het streven om die orde op te bouwen. Natuurlijk zijn wij ons bewust van de moeilijkheden van het sluiten van vrede na een langen bitteren oorlog, maar ik ben er niet van overtuigd, dat die moeilijkheden grooter zijn dan die welke Europa te wachten zullen staan, wanneer het tracht een opgelapten vrede te sluiten, die in Duitschland verkeerd uitgelegd zou kunnen worden als het besluit van een oorlog, die niet geheel zonder succes is geweest, niet al te kost baar was en daarom naar Duitsche gedachte niet al te ontmoedigend voor de toekomst. Ik ben er volkomen zeker van aldus zeide Halifax dat Hitier zeer verlangend is naar vrede op zijn eigen voorwaarden. Ik ben er niet zoo zeker van, dat hij verlangt naar een vrede op voorwaarden, die een vrede voor Euro pa zouden vormen." Voortgaande verwees Halifax naar de twee voorwaarden, die hij de vorige week noodzakelijk had genoemd voor het succes van een conferentie. Hieraan voegde hij toe: „Ik, wil geen wijziging brengen in die voorwaarden, omdat ik van meening ben, dat zij goed gegrond waren." De minister herinnerde er verder aan, dat de vredes oproep van de Koningin der Nederlanden en den Koning der Belgen gericht was tot de drie regeeringen in Engeland, Frank rijk en Duitschland. „Ik denk niet, dat men eerlijk zal kunnen zeggen, dat ons antwoord en dat van de Fran sche regeering de deur sloten voor de moge lijkheid van verdere onderhandelingen." Spre ker citeerde een deel van het Britsche ant woord, zeggende, dat het Fransche antwoord niet anders was. De Duitsche regeering echter gaf geen schriftelijk antwoord en zelfs geen officieele ontvangstbevestiging. Ik verneem, aldus de minister, dat het offi cieele Nederlandsche persbureau bekend ge maakt heeft op 15 November, dat de gezanten van Nederland en België in de Wilhelmstrasse zijn ontvangen, waar von Ribbentrop hen uit naam van den Rijkskanselier er van in kennis stelde, dat, na de abrupte verwerping door de Engelsche en Fransche regeeringen van hun diensten, ook de Duitsche regeering het onder werp als afgedaan beschouwde. Met het oog op die verklaring beken ik het moeilijk te achten, hetzelfde belang als lord Darnley er aan te hechten, wanneer hij zegt, dat het aanbod nog open staat. Om die reden en om vele andere, die ik al gegeven heb, vrees ik dat geen enkel nuttig doel gediend is door deze debatten, en spreek ik de hoop uit, dat, als en wanneer zij in het buitenland gelezen worden, zij gelezen zullen worden als één geheel." Na deze rede van lord Halifax werd het debat gesloten. HELSINKI, 13 Dec. (Havas). Alhier wordt vernomen, dat Finsche vliegtuigen de Rus sische spoorlijn hebben vernield tusschen Moermansk en het Ladogameer over een afstand van 17 kilometer. Het legerbericht, dat is uitgegeven door het Finsche hoofdkwartier, luidt als volgt Eenige vijandelijke aanvallen hebben zich voorgedaan in de streek van Tolva- jarvi, waar de strijd met uiterste verwoed heid wordt voortgezet. Van onze zijde wer den met succes aanvallen verricht. De Fin nen hebben vijf middelgroote tanks, vier stukken veldgeschut en een groot aantal automatische wapens buitgemaakt. Tijdens de aanvallen lijden de Russen zeer zware verliezen. Het communiqué voegt hieraan toe. dat op het Oostelijke front de meeste vijandelijke aan vallen zijn afgeslagen. Ten aanzien van den strijd in de lucht wordt bericht, dat de Rus sische luchtstrijdkrachten de districten bij Han- goe gebombardeerd hebben evenals verschillen de eilanden in de Finsche Golf. De Finsche luchtstrijdkrachten hebben de Russische militaire bases gebombardeerd en machinegeweervuur gericht op Russische troe pen. Sinds vijf dagen trachten de Russische troepen tevergeefs de Finsche linie te door breken in het gebied van Taipale ten noor den van de Karelische Landengte. Men raamt dat de Russen in deze streek onge veer 30.000 man hebben en minstens tien batterijen artillerie, doch hun pogingen wa ren tot dusver vruchteloos. Volgens Havas merkt men te Viborg op, dat de Sovjets hun troepen in sommige secties vier of vijf kilo meter hebben teruggetrokken. Heden werd vernomen, dat RuSsische deta chementen, die eergisternacht er in geslaagd waren op twee punten over de rivier de Vuoksi te komen, daarvan den volgenden nacht dcor de Finnen verdreven zijn. Overigens gelooven de correspondenten der Zweedsche bladen te Helsinki dat de Russen waarschijnlijk vandaag nog een groot offensief aan het Finsche front zullen ontketenen. Een der voornaamste oog merken zal daarbij zijn de spoorlijn met Zweden af te snijden en de oevers te bezetten van de Botnische Golf. Tevens maken alle correspondenten gewag van de militaire kwaliteiten der Finnen en ver klaren zij dat de Russische verliezen die der Fin- VERWACHTING: Meest zwakke, later tot matig toenemende Oostelijke tot Zuidelijke wind, meest be- trokken tot zwaar bewolkt, weinig of geen sneeuw of regen, temperatuur om het 5E mespunt. ^lllllllllilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll nen vijfmaal overtreffen. In twaalf dagen tijds werden 114 Russische tanks vernield. Voorts melden de correspondenten dat in het roode leger scheurbuik heerscht en dat deze ziekte zoowel onder de officieren als de man schappen een groot aantal sterfgevallen heeft veroorzaakt. De Russen aarzelen niet een groot aantal manschappen en veel munitie op te offeren bij de op de Finsche stellingen gerichte aanvallen, aldus me)dt Havas uit Helsinki. Over het al gemeen wordt eerst een stoottroep naar voren geworpen, die bijna steeds gedecimeerd wordt coor het vuur der Finsche automatische wape nen. Vervolgens wordt de kerntroep in gesloten gelederen naar voren gebracht. Een typisch vc-orbeeld van munitieverspilling is gegeven in het bombardement op de Finsche batterij van Koivisto op 8 December Tijdens een mistigen dag vuurflen de Russische kruiser „Marat". nog een tweede kruiser en verscheidene torpedo- bootjagers 42 salvo's uit hun stukken af. De eenige resultaten, die verkregen werden, waren één doode en één gewonde cnder de Finnen. De mijnen vertragen den Russischen op- marsch aanzienlijk. Toen de Russische troepen de brug van de Vuoksi betraden, lieten de Fin nen deze in de lucht vliegen, waardoor tal rijke Russische soldaten den dood vonden. Uit Tallinn wordt vernomen dat de Russi sche regeering besloten zou hebben tot verster king van het eiland Hogland Verder bericht Havas, dat de Finsche lange-afstandlooper, Taisto Maeki, die een toumée zou maken door de Vereenigde Staten, dit plan heeft laten varen en zich naar het front heeft begeven. Over de Zweedsche hulp aan Finland bericht het Zweedsche Tel. Ag., dat de collecte ten behoeve van medische hulp aan Finland reeds meer dan een half miilioen kronen heeft opge bracht. De voorzitter van het Zweedsche Roode Kruis, Prins Karei, heeft medegedeeld, dat dit voldoenae is om in Finland een oorlogs hospitaal voor hoogstens 150 gewonden in te richten. Het Zweedsche personeel, waarbij zien een der bekendste Zweedsche chirurgen bevindt en zes artsen, van wie twee leiders waren van de Zweedsche ambulance tijdens den Abessijn- sehen oorlog, zal ongeveer 20 December vertrek ken. BERN, 13 Dec. (Havas) De Federale Vergadering heeft vanochtend met 142 van .de 158 stemmen Filet Golaz gekozen tot president van den Zwitserschen Bond voor 1940. Bovendien zijn de zeven federale raadsheeren Golaz, Obrecht, Motta, Etter, Baumann, Minger en Wetter herkozen. De nieuwe president is 31 December 1889 te Cossonay in het kanton Waadtland geboren. Hij heeft gestudeerd aan de universiteiten van Leipzig en Parijs en promoveerde in de rechten aan de universiteit van Lausanne. Ook in 1934 is hij president van den Zwitser schen Bond geweest. (Van onzen bijzonderen correspondent) In Zuid-Karelië, aan het noordelijk front Een striemende koude, een ijzige noordenwind, een onafzienbare sneeuwmassa dit zijn de aspecten, waarvoor men zich onvermijdelijk ge plaatst ziet bij een tocht naar het noordelijk front. Zoo vinnig ontpopt zich thans de natuur, zoowel op de Zuid-Karelische landengte als ten noorden van het Ladogameer. Op de dichtbe- sneeuwde landwegen ontmoet men nu herhaal delijk patrouilleerende Finsche ski-soldaten, die zich in snel tempo en bijna geruischloos op ver kenningstocht begeven. Dan ineens achterden horizon van een bijna ingesneeuwd Karelisch dorp, dat door de bevolking allang verlaten is, hoort men dof kanongebulder en ziet men heel in de verte dikke rookpluimen opstijgen, Asch- grauwe en later inktzwarte vlekken vermen gen zich met de wonderlijk witte sneeuw lucht, het is een bizar natuurtafereel, maar met een afschuwelijke beteekenis. Russische zware artillerie heeft opnieuw een van de verlaten, doch nog steeds zoo typisch Karelische dorpen onder vuur genomen. Een ver bitterde strijd vangt opnieuw aan, waarbij om iedere honderd meter grond verwoed gestreden moet worden. Het is een algemeen verbreide opvatting aan het noordelijke front, dat de Russen de capa citeiten van het Finsche leger volkomen onder schat hebben. Zij hebben hun toevlucht geno men tot het gebruik van nog barbaarscher strijd- methoden, die ook het uiterste van hun eigen troepenafdeelingen vergen. Wanneer men een gesprek aanknoopt met de verdedigers van de Finsche Mannerheimlinie, de voorposten, die zich direct in de nabijheid bevinden van de/Russische troepen, verneemt men ongehoorde staaltjes van de onmenschelijkheid, waarmee zich de Russi sche gevechtstactiek voltrekt. Finsche voorposten, die een brug over een kleine rivier in het Finsch-Russische gebied op de Zuid-Karelische Landengte hadden laten springen en zich er achter hadden ver schanst, hebben waarschijnlijk het meest on- menschelijke schouwspel gezien, dat zich se dert het uitbreken van de vijandelijkheden voorgedaan heeft. De Sovjet-troepen ondernamen een tegenaan val en volgens de door hen gevolgde tactiek hadden ze de burgerbevolking en gevangenen voor zich uitgedreven. Toen deze menschen voor de vernietigde brug aangekomen waren, werden ze daar door de Russen van achteren beschoten en stortten dood ter aarde. Hun lijken werden naar het grensriviertje gesleept en er in gewor pen. Aldus maakte men een noodbrug voor de Russische soldaten. Op deze intens barbaarsclffe wijze hebben ze achthonderd van hun eigen menschen neergelegd. Het was een schrikwek kend gezicht voor de Finsche voorposten. Het waren indrukken, die, volgens hun eigen zeg gen, hun levenslang zullen bijblijven. Het is een afschuwelijke traditie van Rusland, dat ook thans daar een menschenleven geen groote waarde heeft. Geheel andere herinneringen behielden deze Finsche soldaten van een overval op twee Rus sische proviandwagens, die chocolade, sigaretten en ook leerboeken bleken te bevatten. De siga retten bleken van ongeloofelijk slechte kwaliteit te zijn; de chocolade was beter en de leerboeken waren zeer interessant. Daarin werd den Russi schen soldaten geleerd dat twee maal twee vier is. Reeds vele malen heeft men uit de verhalen van Russische soldaten kunnen vernemen,, dat tengevolge van een niets en niemand besparen de communistische propaganda onder de Rus sische soldaten bij hen'de meening opgeld deed dat de Finnen alle gevangen genomen Russi sche soldaten zonder meer doodden. De Russen die door Finsche patrouilles verrast werden, probeerden dan ook onder alle omstandigheden te ontvluchten. In een klein dorp, ten noorden van het Ladogameer, waren twee Russen in een boom geklommen, toen zij bemerkten dat zij hun eigen linie niet meer konden bereiken. Ze weigerden pertinent naar beneden te komen, zoodat de Finsche manschappen waarschu wingsschoten in de lucht moesten afschieten. Toen zij tenslotte op den beganen grond gekomen waren bleek het dat hun voeten geheel bevroren waren en dat zij onmid dellijk in een veldhospitaal achter de Fin sche „Maginot"-linie opgenomen moesten worden. Een van deze Russen heeft onze kleine groep buitenlandsche journalisten vele biizonderheden verteld. Toen hij met zijn detachement zonder kamp vuur in tenten moest overnachten, werden zij voortdurend door rond hun legerplaats rijden de tanks gecontroleerd. Hun politieke gezind heid werd gedurig op de proef gesteld door den politieken commissaris. Nu lag hij in een klein veldhospitaal, waar Lotta-zusters hem goed verpleegden en overvloedig te eten gaven. Alle menschen, waarmee hij tot nog toe te maken heeft gehad, waren vriendelijk voor hem. het geen zijn grootste verwachtingen heeft over troffen. Hij vertelde, dat hij een jaar op school is geweest in het district Moermansk en lezen en schrijven kon. maar meer ook niet. Hij kwam uit. het gouvernement Wologda. waar hij op een kolchoz, een collectieve boerderij, werkzaam was met vele anderen, totdat hij opgeroepen werd om naar het front te vertrekken. Zijn meerderen en collega-soldaten vertelden hem dat ze slechts behoefden te marcheeren, daar de Finnen absoluut geen weerstand zouden bie den. Bij allen heerschte het besef dat het geen werkelijke oorlOg zou zijn. De werkelijkheid viel op hen als een koude douche. De kracht van het Finsche artillerievuur be lette hun snel voorwaarts te gaan; hij werd bevangen door de intense koude en toen hij weer bijkwam lag hii geheel bedolven onder eer. aantal gedoode soldaten. Met een laatste krachtsinspanning was hij in een boom geklom men, waar hij werd opgemerkt door Finsche ski-soldaten. Roode Kruis-soldaten hadden hem- verder getransporteerd. Hij vertelde dat het niet de Russische soldaten zijn, die den oorlog wilier maar de imperialisten op het Kremlin. TOt dusver had hij een miserabel leven gehad van kou en honger, en de levensmiddelen die hij kreeg, of ook wel niet kreeg, waren zeer slecht. Hij vertelde verder, dat de verhoudingen in Rusland slecht waren, maar een revolutie onmogelijk was, omdat de communisten de macht door terreurmethoden in handen hielden Als soldaat ontving hij een bedrag van tier roebel per maand, waarvan hij ongeveer ach5 kilo meel koopen kon. Toen hij op de boerden; werkte kreeg hij slechts eenige kopeken en de rest in natura. Hij keek naar onze schoenen en zei, dat deze gerekend naar Russische geldwaarde zestig roebel kosten. Ook verklaarde hij tenslotte, dat de capaciteiten van het Finsche leger door de Russische bevelhebbers onderschat waren. De Geneefsche commissie van veertien nam een ontwerp-resolutie aan, die he den wordt behandeld in de Assemblée. Finsche vliegers vernielen den spoorweg tusschen Moermansk en het Ladogameer. Het Nederlandsch-Belgisch vredes-ini- tiatief wordt in het Britsche Hoogerhuis besproken. Pilet Golaz werd gekozen tot Zwitsersch Bondspresident. De nieuwe Zweedsche regeering legt eea verklaring af. Belangrijke fraude ten nadeele van het Rijk voorkomen door tijdige ontdek king van valsche nationaliteitsbewijzen. De Eerste Kamer heeft o.m. goedgekeurd het wetsontwerp tot het aangaan van een of meer le,eningen ten laste van het Rijk. De Tweede Kamer heeft z. h. s. de be grooting van Justitie aangenomen. New-Yorksche beurs', stemming vast. Boven een deur in 'n museum, in een kantoorgebouw, in een fabriek staat „geen toegang". En juist die deur trekt. Iedereen zit er aan te morrelen om eens een verboden kijkje naar binnen te nemen. Men is nieuws gierig. Men wil weten wat daar achter ■lie deur is. Wie er huist. Wat er uit- jespookt wordt. Verboden toegang? Waarom? Waarvoor? Het verbodene trekt en terwijl an dere deuren met rust worden gelaten, probeert iedereen die deur met „ver boden toegang" te openen. Als die deur eenmaal geopend is, blijkt men in de meeste gevallen teleurgesteld Er is niets bijzonders te zien soms is er wat rommel die aan het oog van het publiek moet onttrokken woraen soms betreft het een rustig plekje waar een werker stil en ongestoord moet arbeiden ofwil rusten. „Ver boden toegang" wordt voor vele doel einden gebruikt. Maar het is een symbool van het leven. Zoodra we verboden toegang zien wordt de nieuwsgierigheid opgewekt en de on- derzoekingslust geprikkeld. Wat drom mel, waarom plaatst men ook zooveel verboden toegangs! LONDEN, 13 Dec. Reuter verneemt uit gezaghebbende bron te Londen dat de Royal Air Force ,,veiligheidspatrouilles" in stelt als tegenmaatregel tegen het leggen van mijnen door Duitschland vanuit vlieg tuigen. Deze patrouilles vormen een volko men nieuwe eenheid van de R. A. F. en worden gericht tegen de vijandelijke vlieg tuigen, welke mijnen laten vallen, alsmede tegen de bases van deze vliegtuigen. De patrouilletochten zullen worden uitgevoerd door bombardementsvliegtuigen met machtige bewapening die uitgerust zijn voor lange, toch ten. In feite breidt Engeland zijn kustdefensie uit, zoodat daardoor de punten gedekt worden vanwaar Duitschland den mijnenoorlog tegen Engeland heeft uitgevoerd. Naar verluidt hebben Britsche toestellen met groot gemak Duitsche vliegtuigen afgeslagen, die trachtten den aanval op Helgoland re verhinderen. Men schrijft dit toe aan de grootere geschutskracht van het type bombardementsvliegtuig, dat voor deze nieuwe patrouilles gebruikt wordt. PARIJS, 13 Dec. (Havas). Het Fransche le gerbericht van hedenavond luidt als volgt: „Tfjdens een reeks acties van gisteren ten Westen van de Saar is een onzer kleine posten genomen door den vijand, die een tiental krijgs gevangenen maakte. De toestand is hersteld, zooals medegedeeld is in het communiqué van gisteravond. Vandaag een kalme dag aan het geheele front." Stand op Donderdag 1 uur v.m.: 767.4 Vorige stand: 767.0

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1939 | | pagina 1