Men ont: New-Vorksche Bears ZWEEDSCHE REGEÈRING LEGT VERKLARING AF faillissementen DONDERDAG 14 DECEMBER 1939 Wil tot neutraliteit en sympathie voor Finland Weekverslag over de contrabandecontröle Duitsche export naar Baltische landen Davies confereert met Huil VEILIGHEID KOOPVAARDIJ. SCHEPEN HOTEL DE HOOGE VUURSCHE De werkbijeenkomst" der N.S.B. Onderzocht wordt of uitlatingen tot strafrechtelijk optreden leiden Kerstgaven aan werkloozen Weesje van de Bolivar bij zijn pleegouders INFORMATIE NAAR KERST TOESLAG REGENT OVERLEDEN Br. Benedictus Spees O.F.M. f mtmuuimiuiiiiiimHuiniiiHiiiuiiiiuiiiiuiHiiuuimu Overvaring eïschte twee dooden Commissie Binnenvaartrampenwet acht schipper schuldig OUDE VROUW HAD HULP DRINGEND NOODIG LUCHTBESCHERMING VOOR DE SCHOLEN Wijzigingen in de zeepbeschikking Distributie van aceton Stemming vast. DE MILITAIREN EN DE DISTRIBUTIE 100.000 STUKS VEE OP DE BOSSCHE VEEMARKT 6 4 f 1 5 4 9 9 9 5 1 3? 5 2 WISSELKOERSEN AMERIK. GOEDERENMARKT ONTHEFFING VAN EEN LIDMAATSCHAP De Zuid-Limburger wordt dagblad Academische examens Apothekers-assistent Wiskunde L.O. Stuurlieden-examen Machinisten-examen Spaansch M.O. Staatsinrichting M.O. Staathuishoudkunde M.O. Clearingkoersen 38 37 H. J, C. 23NDLER, oud-gezagw STOCKHOLM, 13 Dec. (Havas) De nieuwe Zweedsche regeering is heden in een plenaire zitting aan de beide Kamers voor gesteld. Hierbij werd de regeeringsverkla ring van het nieuwe kabinet voorgelezen. Daarin wordt gezegd: Gezien den internationalen toestand en de beproevingen, die deze toestand zelfs aan ons volk oplegt, werd 't oogenblik geschikt geoordeeld om het reeds eerder onder oogen geziene denkbeeld van een coalitieregeering met deel neming van vertegenwoordigers van alle be langrijke partijen te verwezenlijken, ten einde de regeeringsverantwoordelijkheid te verdeelen. De ze daad vormt een betooging van nationale een heid rondom de wezenlijke taken van de Zweed sche politiek naar binnen, zoowel als naar buiten. De coalitieregeering zal het streven voortzetten naar versterking van het vertrouwen en den eerbied voor den wil van ons volk om zijn onafhankelijkheid en zijn neutraliteit te hand haven. Dit streven brengt de samenwerking met zich mede met de andere neutrale landen, die vrij zijn van bondgenootschappelijke banden, ten behoeve van de handhaving van de gemeen schappelijke neutrale belangen en het behoud en de versterking van de Noordsche samenwerking. De beproevingen die Finland troffen hebben het Zweedsche volk diep ontroerd. De wil om humanitairen en materieelen steun te verleenen, die overal spontaan aan den dag treedt, bezielt ook de regeering. De afwezigheid van verschil van meening ten aanzien van de binnenland- sche politiek vormt de arbeidsvoorwaarde van de coalitieregeering. De huidige toestand is een uit- noodiging om zich aaneen te sluiten rondom de groote taken, onder welke de voortzetting van de versterking der landsverdediging en van de veiligheid in nationaal economisch opzicht een overheerschende rol speelt. De coalitieregeering hoopt, dat alle kringen der natie haar zullen steunen in haar streven om ons land door de moeilijkheden heen te leiden en daarbij vrede en vrijheid te behouden. Het is een natio nale plicht voor allen en ieder om in woord en daad voorzichtigheid te betrachten, ten einde het werk der regeering niet moeilijker te ma ken." Sommige Zweedsche bladen hebben het nieuwe kabinet een koele ontvangst bereid. „Svenska Dagbladet" ziet er veeleer een par lementaire commissie in. „Stockholm Tid- ningen" schrijft dat de berg een muis ge baard heeft. De liberale „Dagens Nyheter" Wijst er op dat Sandler geheel vrijwillig is vertrokken en niet onder den druk der Duitsche perscampagne. In een heden uitgesproken radiorede heeft minister-president Hansson in het licht ge steld, dat er geenerlei persoonlijke verschil len bestonden tusschen hem en den afgetre den minister van Buitenlandsche Zaken, Sandler, wiens arbeid ter versterking en practische verwezenlijking van de samenwer king der Noordelijke landen van onschat bare waarde is geweest. De politiek der regeering in het probleem der Aiands-eilanden is vastgesteld in volledige over eenstemming tusschen Hansson en Sandler. De latere gebeurtenissen gaven echter aanleiding tot een wijziging in de grondslagen voor de beoor deeling van dit probleem, en daaruit vloeide een verschil van opvattingen voort, dat niet opge heven kon worden. Dit had tot gevolg dat Sandler op 2 December zijn ontslag aanbood. LONDEN, 13 Dec. (Reuter). Het ministerie voor Economische Oorlogvoering deelt mede dat in de week, geëindigd op 9 December, de con trabandecommissie de lading heeft nagezien van 121 schepen welke waren aangekomen sinds 2 December en 48 ladingen van schepen, welke van de voorafgaande week waren overgebleven. Het gecombineerde totaal omvatte schepen van de volgende nationaliteiten: 35 van Italië, 26 van Noorwegen, 24 van Nederland, 16 van Zwe den, 10 van de Vereenigde Staten, 9 van Dene marken, 8 van België, 8 van Japan en 8 van Griekenland. In de week geëindigd op 9 December heeft de Britsche contröle 7000 ton lading opge vangen, welke verdacht werd bestemd voor Duitschland te zijn. Het totaal dat in de eerste veertien weken van den oorlog werd aangehouden bedroeg 483.500 ton. Het totaal van de week behelste 1400 ton katoen, 1200 ton verschillende voedingsmidde len, 900 ton veevoer, 800 ton oliezaden, 700 ton geen metaal houdende producten, 550 ton erts en metalen, 480 ton huiden en vellen, 250 ton rub ber en hoeveelheden oliën, vetten, wol, chemi caliën, looistoffen, gommen en hars. KAUNAS, 13 Dec. (Reuter) Duitschland doet zijn uiterste best om zijn exporten naar de Baltische landen te verhoogen na de blok kade van zijn overzeeschen handel door de geallieerden. Litauen wordt overstroomd met offerten van Duitsche goederen. Het Duitsche clearingsysteem werkt echter ongunstig ten aanzien van de Baltische landen. Deze willen niet alleen Duitsche industrieproducten in ruil voor hun landbouwproducten, maar wenschen ock grondstoffen en deviezen te ontvangen. WASHINGTON, 13 Dec. (Reuter). De Ameri- kaansche ambassadeur in België, Davies, heeft geconfereerd met staatssecretaris Cordell Huil. Tegenover verslaggevers zeide hij later: „Bel gië zou, wanneer het werd aangevallen, volledig voorbereid zijn. Alleen een wonder kan verhin deren, dat de Europeesche oorlog lang en bitter zal zijn." De door den minister van Waterstaat be noemde commissie, die zal onderzoeken of ver dere middelen ter verhooging van de veiligheid van koopvaardijschepen en hun opvarenden on der de tegenwoordige bijzondere omstandighe den kunnen worden toegepast, heeft Woensdag onder leiding van den inspecteur-generaal voor de scheepvaart haar eerste vergadering gehou den, gedurende welke de werkwijze van de com missie werd vastgesteld. Het kasteel, dat aan den weg van Hilversum naar Baam ligt en den naam Hooge Vuursche draagt, is weldra gekomen aan het einde van inwendige veranderingen. Nog deze maand zal het als hotel open staan voor eventueele gasten. Daarmee zal dit fraaie bouwwerk opnieuw be woond zijn, al is het dan niet overeenkomstig het doel, waarvoor het gebouwd werd. Op vragen van het soc.-dem Tweede Kamer lid Van der Goes van Naters" in verband met uitlatingen op de „werkbijeenkomst" der N.S.B. op 10 November 1939 te 's Gravenhage gehouden, heeft de minister van Justitie geantwoord, dat op de bedoelde bijeenkomst der N.S.B. inderdaad uitlatingen zijn gedaan, welke over het algemeen geacht kunnen worden overeen te komen met het in de vraag gestelde. Het onderzoek naar de vraag of eenige uitlating tot een strafrechte lijk optreden kan leiden, is nog niet beëindigd 'Na afloop van dit onderzoek zal de minister overwegen of er voor nadere maatregelen zij nerzijds aanleiding bestaat. De minister van Sociale Zaken heeft den ge meentebesturen medegedeeld, dat hij heeft be sloten goed te keuren, dat ook dit jaar aan ondersteunde werkloozen boven hun gewone steunuitkeering een Kerstgave wordt toege kend. Deze Kerstgave mag wederom bedragen 25 pet. van het bedrag, hetwelk de betrokkenen over de week van 10 tot en met 16 December as. aan uitkeering ontvangen. Niet mag worden toegekend 25 pet. van het theoretische steunbedrag, berekend volgens ar tikel 6 of 18 der steunregeling, doch 25 pet. van de werkelijke uitkeering (waarin begrepen eventueele brandstoffenbijslag), die de onder steunden over vorengenoemde week ontvangen. Deze Kerstgave van 25 pet. kan eveneens worden toegekend over den extra-bijslag, die aan inwonende kinderen wordt uitgekeerd. Aan de werkloozen, die in de betreffende week bij de werkverschaffing zijn geplaatst, kan over die week geen Kerstgave worden toe gekend. Ten aanzien van deze personen zal de minister den gemeentebesturen nog nader doen berichten. Aan degenen, die uitkeering uit hun werk- loozenkas genieten, kan de Kerstgave worden uitgekeerd, indien en voor zooverre zij aan kas- uitkeering plus eventueelen kasbijslag minder ontvangen dan aan steun plus Kerstgave zou worden toegekend, indien zij geen kasuitkee- ring ontvingen. Met het volgende voorbeeld verduidelijkt de minister de wijze, waarop deze bijslag voor laatstbedoelde personen over de on derhavige week moet worden berekend. I. Steunbedrag volgens de steunregeling f 12, kerstgave 25 pCt. f 3, totaal f 15. Uitkeering uit de werkloozenkas f 11, bijslag op de kasuitkeering (met inbegrip van kerstgave) f 4. II. Steunbedrag volgens de steunregeling f 10, kerstgave 25 pCt. f 2.50, totaal f 12.50, uitkeering uit de werkloozenkas f 11, kerstgave f 1.50. In de kosten der verstrekking van de kerstgave aan werkloozen, die in de steunregeling zijn op genomen, zal uit het Werkloosheidssubsidiefonds dezelfde bijdrage worden toegekend als in de overige kosten van werkloozenzorg. Onder de vele geredden, die na de ramp van de „Simon Bolivar" veilig in Engeland aan land werden gebracht, bevond zich een West-Indische baby. Dat werd overigens pas bemerkt toen het jongetje van enkele maanden oud, na van de aanklevende laag stookolie te zijn bevrijd, nog steeds donkerkleurig bleef. Die donkere huids kleur was voorloopig het eenige wat van dezen jongsten schipbreukeling bekend was. Hoe oud hij precies was en of zijn vader en of zijn moe der eveneens tot de geredden behoorden, nie mand die dat voorloopig kon vaststellen. Na langdurig zoeken en vergelijken op de passagierslijst bleek het jongske, dat voorloopig „Simon" was genoemd, Reinier Leonardus te heeten en na langdurig ondervragen van de overige geredden moest men wel aannemen, dat de moeder bij de scheepsramp het leven had verloren. Het kleine negerjongetje stond dus alleen op de wereld en dat wekte het medelijden van tal rijke goede menschen, die zich gaarne bereid verklaarden voor de opvoeding van den jeugdi gen schipbreukeling te zorgen. Na serieus onder zoek werden de heer en mevrouw Van de Nat Petersson te Rotterdam het meest geschikt be vonden om den jeugdigen Reinier Leonardus alias Simon te adopteeren. Woensdagmiddag was het tijdstip waarop het weesje aan zijn pleegouders zou worden overge geven en daartoe bevond zich op Schiphol het echtpaar v. d. Nat, waarvan de vader, die zich in militairen dienst bevindt, speciaal verlof ge noot. Vanuit de wolken streek de knaloranje- kleurige „Xema" van de K.L.M. op het vliegveld neer en kort daarop verscheen een tevreden ste ward met aan zijn arm een rieten reiswiegje, waarin de kleine schipbreukeling gedurende de reis uit Londen rustig had geslapen. Vandaar dan ook de vreugde van den steward, die zich met dezen passagier heel andere complicaties had ingedacht. De laatst overgebleven K.L.M.-stewardes mej. van Leeuwen Boomkamp, nam daarop de baby over en in gezelschap van de heeren Leyen en Van Caspel van den passagedienst der K. N. S. M. ging het toen naar het douanebureau, waar alsnog de laatste formaliteiten werden vervuld. De fotografen maakten een plaatje en toen duurde het niet lang meer of het echtpaar Van de NatPetersson vertrok met de welingepakte baby naar Rotterdam. Man en vrouw hadden een kind, het kind nieuwe ouders gevonden. Het communistische Tweede Kamerlid De Visser heeft den minister van Sociale Zaken gevraagd, of hij bereid is maatregelen re 'tref fen, teneinde den te werk gesteldën arbeiders en werkloozen steuntrekkers ter gelegenheid van de Kerstdagen een toeslag te doen verstrekken, gelijk aan 50 pet. van hun weekloon of het steunbedrag. BATAVIA, 13 Dec. (Aneta) De regent van Meester-Cornelis, R. T. Koesoemadinata, is vanmiddag overleden. Dinsdag overleed in het Minderbroederskloos ter te Venray voorzien van de HU. Sacramenten der Stervenden de eerw. broeder Benedictus Spees O.F.M. in den ouderdom van 71 jaar, in het 50e Jaar van zijn religieus leven. anniiiiiKniiimuiiiiiminiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiimimiiiiiiMiiiiiiiiiimi vJ od beproeft bet rwaomrt die» Hi) het meest bemint De commissie, bedoeld bij artikel 2 van de Binnenvaartrampenwet heeft uitspraak gedaan inzake de ramp, 26 Juli 1939 des namiddags om streeks half 7 voorgevallen op het Galgewater nabij Leiden, waarbij een ijzeren roeiboot over varen is door een motorvrachtschip, ten gevolge waarvan twee jongens verdronken zijn. Ter zitting van 14 November 1939 te Rotter dam zijn als getuigen gehoord zoo vermeldt het verslag de overlevenden van de inzitten den van het roeibootje, kapelaan J. A. Middel koop en de misdienaren Ch. van Gaal en H. M. van den Oudenrijn, alsmede de opvarenden van de „Tijdstroom", de schipper J. van B. en de dekknecht F. de Jong. De commissie spreekt als haar oordeel om trent deze ramp uit, dat deze te wijten is aan het roekeloos en onoordeelkundig varen van schipper Van B., ja zelfs aan de schuld van dezen. Hij had moeten beseffen, dat aan boord van dat roeibootje personen konden zitten, die niet bevaren waren. Toen hij het roeibootje zag, had hij stellig een aandachtssein moeten geven en vaart moeten minderen, althans met groote op lettendheid en voorzichtigheid moeten navi- geeren. In ieder geval en hieruit bestaat de groot ste schuld van Van B. had hij zorg moeten aragen, dat hij dat roeibootje niet uit het oog verloor en hij had op dat breede en diepe vaar water zooveel en zoover moeten afhouden, dat hij dat roeibootje steeds in het gezicht bleef houden. Van B. heeft nog verklaard, dat hij tot dus verre nog niet strafrechtelijk terzake van dit feit vervolgd is geworden, doch de commissie hoopt, dat dit alsnog zal geschieden. Uit hetgeen is komen vast te staan maakt de commissie op, dat de kapelaan is misleid door den koers van de „Tijdstroom" bakboord uit. Hjj zag dit vaartuig op hem toekomen en besefte of begreep niet, dat dit schip naar Bak boord zou afhouden om de bocht naar dien kant te nemen. Toen de kapelaan het motorschip Op zich zag aanhouden, heeft hij getracht, om voor dit schip langs te varen en de overzijde van het Galgewater te bereiken. Dit doende heeft hij de roeiboot juist vt>or den boeg van de „Tijdstroom" gebracht, met het bekende tragische gevolg. Met de opmerking, dat hier weer gebleken is, hoe nuttig het is, wanneer de jeugd tijdig heeft leeren zwemmen, eindigt de commissie dit verslag met een woord van deernis vOor de slachtoffers, het gezin, waartoe zij behooren, en den kapelaan, die getuige is geweest van dit verschrikkelijk gebeuren. Te Santpoort werd de assistentie der politie ingeroepen ten huize van een alleen wonende 85-jarige vrouw. Bij het onderzoek bleek de vrouw uit bed gevallen te zijn. Zij had vermoe delijk reeds eenige uren op den grond gelegen. Zoowel haar huis als zijzelf verkeerden in een vervuilden toestand. Op advies van dr. De Groot Jr. is zij naar het Antonius Ziekenhuis overge bracht. Verschillende jaren werd zij reeds ondersteund door het Burgerlijk Armbestuur en kerk. Bij het politie-onderzoek is een belangrijk bedrag aan geld in haar woning gevonden. Het provinciaal verband Drente van de Ne- derlandsche Vereeniging voor Luchtbescher ming heeft, na gepleegd overleg met de ver schillende inspecties van het L. O. in Drente en met goedkeuring ook van den hoofdinspecteur voor het L. O., een aantal besprekingen over luchtbescherming met de Drentsche onderwij zers gehouden. Over het algemeen werden deze besprekingen de eerste van dezen aard in ons land door de betrokkenen zeer nuttig geoor deeld. Hier en daar konden misverstanden wor den vervangen en minder juiste denkbeelden door betere worden vervangen. In verschillen de gemeenten konden, door de mede-aanwezig heid van den burgemeester en/of het. hoofd van den Gemeentelijken Luchtbeschermingsdienst, concrete denkbeelden worden uitgewerkt ten aanzien van het luchtbeschermingsplan van in die gemeente gelegen scholen. De minister van Economische Zaken deelt mede, dat do tekst van de zeepbeschikking 1939 zoodanig is gewijzigd, dat onder fabrikanten van zeep thans ook gerekend moeten werden bedrijven, die zeep voor eigen bedrijf vervaar digen. Dit brengt met zich mede, dat dergelijke ondernemingen voornamelijk is hier gedacht aan greote wasscherijen, die zelf zeep vervaar digen thans ook ten spoedigste inschrijving bij de sectie zeep van het rijksbureau voor chemische producten (gevestigd te 's-Graven- hage, Laan van Copes van Cattenburch 16) dienen te verzoeken, voorzoover dit althans niet reeds is geschied. Om zelf vervaardigde zeep in eigen bedrijf te mogen gebruiken, dient men in het algemeen in het bezit te zijn van een daartoe strekkende vergunning,' afgegeven door den directeur der sectie zeep. Evenwel is voorloopig tot 1 Januari 1940 voor het' gebruik van in eigen bedrijf vervaardigde zeep, voorzoover dit normale hoeveelheden niet te boven gaat, nog geen vergunning van den directeur vereischt. Voor het daarop aanslui tende tijdvak van 1 Januari 1940 tot 1 Maart 1940 is het gebruik van in eigen bedrijf ver vaardigde zeep tot 1/6 deel van de in de pe riode van 1 September 1938 tot 1 September 1939 gebruikte hoeveelheid eveneens zonder vergunning van den directeur toegestaan Het is gebleken, dat vele handelaren in en verbruikers van aceton nog geen inschrijving bij het Rijksbureau voor chemische producten hebben aangevraagd. De minister van Economische Zaken deelt hieromtrent mede, dat hij belanghebbenden als nog tot 22 December in de gelegenheid stelt dit verzuim te herstellen en bedoelde insenrijving aan te vragen, hetwelk geschieden kan bij het Rijksbureau voor chemische producten, Bezui- denhout 64, 's-Gravenhage. Alle fabrikanten, importeurs, grossiers en in- dustrieele verbruikers van aceton dienen inge schreven te zijn. Slechts detaillisten, zooals apothekers en drogisten etc. benevens de kleine verbruikers, zooals ziekenhuizen, schoenmakers en dergelijke, die slechts enkele K.G. aceton per week verbruiken, zijn van inschrijving vr)jge- teld. Er wordt met nadruk op gewezen, dat diege nen, die, hoewel daartoe verplicht, voor 22 De cember 1939 nog geen inschrijving hebben aan gevraagd, niet kunnen rekenen op een toewij zing voor de op 1 Januari aanvangende tweede distributieperiode, j NEW-YORK, 13 Dec. (Part.). Wallstreet gaf heden van een sterker gemarkeerde tendenz blijk dan in de afgeloopen dagen het gevai was. De stemming was reeds bij opening voor de lei-, dende waarden vast, al waren de koerswinsten aanvankelijk niet groot, maar in het verdere verloop had de stijging in krachtig tempo voort gang, met name voor de staal-, automobiel-, vliegtuig- en chemische waarden, die koersver- beteringen konden behalen van 1 a 1% dollar. Deze stijgende beweging namen de meeste an dere afdeelingen over, ofschoon de winsten hier van beperkter omvang bleven, evenals de om zetten. Trouwens, ook in de leidende for.dsen was de handel niet bijzonder levendig, daar de handelaren nog voorzichtig bleven optreden en ook het publiek zich nog gereserveerd betoonde. Er ging echter wel meer om dan de vorige da gen. Hoewel het nieuws uit het bedrijfsleven gunstig bleef, kon men dit, gezien het feit, dat de beurs daarop wekenlang niet heeft gerea geerd, niet als aanleidende oorzaak van de vas tere tendenz beschouwen. Vermoedelijk zal men hier eenig verband hebben te zoeken met de sinds eenigen tijd vaste houding van de goede renmarkten, met name granen en katoen. Ook daar heeft Wallstreet aanvankelijk weinig op gedaan, maar daar deze beweging nog steeds voortduurt, was het te verwachten, dat de beurs It eeniger tijd zekere consequenties daaruit zou trekken, dit- te eerder waar de hier genoemde producten van veel belang zijn voor de inkom sten en dus voor de koopkracht van de land bouwende bevolking, welke uiteraard van groote Leteekenis is voor de algemeene conjunctuur beweging. Nu moet wel in aanmerking worden gencemen, dat de stijging van de graanprijzen ten deele gevolg is van de berichten omtrent droogte in het Westen, die een vermindering van de productie zou kunnen veroorzaken maar of dit uiteindelijk de koopkracht van de land bouwende bevolking in belangrijke mate zal aantasten staat niet vast. Wel zou het vervoer van de spoorwegen door kleinere graanoogsten kunnen lijden en sporen vertoonden heden dan ook eenige aarzeling, hoewel ze toch meeren- deels hooger waren. Voorts bleven ook public utilities en waren huisfondsen bij de overige markt ten achter De warenhuizen zijn direct betrokken bij de- koop kracht der boerenbevolking, zoodat men hier eenzelfde verklaring vindt als bij de Spoorwegen. Wat de public utilities betreft, schijnt men zich weer eenigszins ongerust te maken omtrent de regeeringspolitiek tegenover deze industrie. Of dit juist is, zal moeten worden afgewacht. Het volgend jaar is een verkiezingsjaar en in zulk een jaar haalt noch de regeering noch het Con gres zich graag het ongenoegen van bepaalde doelen van de bevolking op den hals. In het tweede uur nam de handel wat af, doch de stem ming bleef vast en de koersen trokken in het algemeen nog wat aan. De omzetten bedroegen in het eerste uur 260.000 shares en in het tweede uur 200.000 shares. Ook in het verder verloop bleef de stemming vast en geleidelijk aan herstelde het koerspeil zich nagenoeg over de geheele linie. Laatbeurs veroorzaakten winstnemingen echter eenigen druk, zoodat het hoogste punt van den dag niet behouden bleef, doch de koersteruggang had niet veel te beteekenen en het slot was vast met winsten tot 2% dollar. De leiding hadden staal - waarden, automobielwaarden en luchtv.fondsen. Het nieuws uit de staalindustrie is niet onver deeld gunstig. De bedrijvigheid schat Iron Age op 91% pCt. tegen de vorige week 93% pCt. De nieuwe orders vertoonden ook in de afgeloopen week een teruggang, doch daar staat tegenover, dat de onuitgevoerde orders voor diverse staal- producten nog zeer groot zijn, terwijl sommige fabrieken nog voor vele weken volgeboekt zijn. De prijs voor staalschroot vertoonde een ver deren teruggang, doch men hoopt, dat aan deze prijsbeweging spoedig een einde komt. Het slot voor de staalwaarden kwam voor de leidende soorten pl.m. punt beneden het hoogste punt vap den dag. Voor U.S. Steel en Bethlehem Steel kwam het einde van den beurshandel 2 dollar hooger af, terwijl Rep. Steel en Youngs town resp. 1en 1% dollar opliepen. Voor Na tional Steel beperkte de winst zich tot een hal ven dollar. Ook voor automobielwaarden kan eenzelfde koersverloop worden opgeteekend. Chryslers hadden hier de leiding en hoewel hier evenmin het slot op het hoogste punt te recht kwam, kwam dit toch bijna 2% dollar hooger te liggen. General Motors monteerden ruim 1 dollar. Mijnen en koperwaarden deelden eveneens in de algemeen verbeterde beursten- denz, niettegenstaande de zwakkere stemming voor diverse metalen. Van de luchtvaartwaarden traden vooral Douglas Aircraft op den voorgrond en dit fonds verbeterde ruim 2% dollar, terwijl Glenn L. Martin en United Aircraft 1% dollar avanceerden. Chemische waarden ontmoetten eveneens goede belangstelling met Allied Che mical zelfs 3 dollar boven het slot van gisteren. Ook sporen, rubbers, warenhuisaandeelen, equip- mentshares, kunstzijde-aandeelen en aandeelen in fabrieken van electrische apparaten waren vast en tot 1% dollar beter. Amusementswaar den, tabakken en aandeelen in telegraafmaat- schappijen bleven goed prijshoudend, doch olie waarden en public-utilities lagen verdeeld in de markt; de voor- en nadeelige verschillen bleven echter hier beperkt. De omzetten gaven een flinke uitbreiding te zien; nadat in het vierde uur 180.000 shares van eigenaar verwisselden, volgde het laatste uur met 280.000 shares, zoodat het totaal een cijfer te zien gaf van 1.060,000 shares. Het is gebleken, dat nog niet algemeen bekend is, op welke wijze in distributie gebrachte goe deren (voorloopig suiker en erwten) kunnen won den verkregen ten behoeve van militairen, die in eigen voeding voorzien en militairen, die met voeding zijn ingekwartierd. Militairen, die in eigen voeding voorzien, kun nen gebruik maken van de Rijksdistributiekaart en distributiestamkaart, aangezien zij deze kaar ten niet bij den commandant van hun leger onderdeel behoeven in te leveren. Militairen, die niet in eigen voeding voorzien, behooren evenwel bovengenoemde distributiebe scheiden in te leveren bij den commandant van hun legeronderdeel. Indien deze militairen zijn ingekwartierd, verstrekken de distributiekanto ren aan de kwartiergevers op vertoon van het inkwartieringsbewijs losse bonnen, waarop de in distributie gebrachte goederen kunnen worden verkregen. Degenen, die maaltijden verstrekken aan mi litairen, zonder daarbij tevens huisvesting te verleenen, kunnen voor de verkrijging van in distributie gebrachte goederen een door den be trokken commandant geteekend vorderingsbe- wijs overleggen, waarop de distributiekantoren bovengenoemde losse bonnen verstrekken. Voorts wordt gewezen op de volgende regeling ten aanzien van militairen, die in eigen voeding zijn gaan voorzien, nadat zij hun Rijksdistribu tiekaart en distributiestamkaart reeds bij den commandant van hun legeronderdeel hebben in geleverd. Aan deze militairen worden genoemde kaarten wederom verstrekt door het distributie kantoor van de gemeente, waar zij in het be volkingsregister zijn ingeschreven. Hierbij be hoort te worden overgelegd een door den bedoel den commandant onderteekende verklaring, waaruit blijkt, dat de betrokken militair inder daad in eigen voeding is gaan voorzien, nadat hij de kaarten had ingeleverd. Aan de Bossche Veemarkt zal het 100.000-ste stuk rundvee over 1939 worden aangevoerd op een der markten van 20 of 27 December. Aangezien het in de bedoeling ligt, dat feit niet alleen in de annalen der veemarkt met gouden letters te boekstaven, doch den aanvoer der van dit 100.000ste dier een bedrag van f 10 alsmede een medaille, als herinnering, uit te rei ken, wordt aan ieder aanvoerder den raad gege ven het contróle-biljet op die dagen, met nog meer zorg dan anders te bewaren. Circa half tien zal in de runderhal en in de thans in gebruik zijnde kleinvee-hal het nummer van het contróle-biljet waarop het 100.000ste binnenkomt, bekend gemaakt worden op een bord, dat zal worden rondgedragen. Om tien uur zal in het groote café der vee hallen de burgemeester persoonlijk de medaille en het bedrag ad f 10 aan den gelukkigen aan voerder uitreiken, 12 Laatst gedane koersen Dec. 13 Allied Chemical American Clan Clo. Am. Car F.dry Am. Rolling Mills Am. Smelt R».f. Am. Tel. Tel. Am. Tobacco B. Am. Waterworks Anaeoi.da C pper Atchison Topeke Baltimore Ohio Bethlehem Steel Canadian i „cific Case Treshing Chase National B. C es. Ohio Chicago Rock Isl. Chrysler Motor Cities Service Consol Gas N.Y. Continental Oil 7 DawesL 5 54 Young Deleware Huds. Douglas Aircraft Duponf de Nem. Eastman Kodak El. Bond Sh. General Electric General Motors Good Year Hudson Motor Illinois Central Intern. Harvester Intern. Nickel Intern. Tel. Tel. Kennecott Copper Missouri Pacific Idem pref. Montgomery Ward Nat. City Bank Nat. Dairy Prod. New York Central North. Am. Av. North. Amer. n.a. Norfolk Western Pennsylvania Phillips Oil Proctor Camble Publ. Serv. N. J. Radio Corporation Rep. Steel Sears Roebuck Shell Union Oil Socony Vacuum Southern Pacific Southern Railway Standard Brands Stand. Oil of N.-J. Tidewater Ass. Oil Union Pacific United Aircraft United Corp A. U. S. Leather U. S. Rubber U. S. Steel Western Union Westingh. Electr. Wool worth Building i ex dividend ex coupon. as nieuwe aandeelen. gedaan en laten, t bieden. 11 175 172 172 112 110 110 32 31 i 32 17 161 16+ - 5i I 50 50 1 170 170 1691 83 83 83 11 1 11 i 11 31 4 30 30 24 J 23| 24 51 5! 83 1 81 f 81 5 41 73 70| 71 i 36 351 35 40 39| 39 8 8 88 86 86 41 29 30 29 22 22 22 7 8 8 24 22 23 781 75 76 180 178 179 166 164 162| 71 71 7 39 39 38 54 531 53 24 23| 23 5 1 51 13 121 12! 62 60 59 351 35 35f 4 4 4 37 i 37 37 i i 1 1 1 54 53 54 29 28 27 f 15 1 15 15 19 17 17 25 24 24 22 21 21 201 200 198 f 23 22 21 39 39 40 64 64 63! 39f 39 5 1 51 5! 23 22f 22 81 80 80 12 12 12 111 11 11 f 151 14 1 14! 201 191 19 51 5 1 42 f 42 43! 10 10 10 98 97 97 45 43 1 44 21 21 4i 40 40 68 66 66 27 25! 25! lil 109 110 37 f 37 37! NEW YORK, 13 Dec. Siotkoersen Dec. 13 12 11 Brussel 16.52 16.44 16.49 Rome 5.05 5.05 5.05 Madrid 9.95 9.95 Bern 22.43 22.43 22.43 Oslo 22.73 22.72 22.72 A'dam 53.09 53.09 Londen 3.93! 3.92! 3.931 Parijs 7.23-N 2.22! 2.23 Berlijn 40.20 40.20 NEW YORK, 13 Dec. 13 Dec. 12 Dec. 13 Dec. 12 Dec. Katoen Dec. 11.5611.08-09 Mel Jan. 11.45.— 10.05Juli Mrt. 11.22-28 1C.71-77 Rubber Standaard Dec. 20.55 20.48 Juli Jan. 19.80 —19.80 Sept. Mrt. 19.53 19.41+- Oct Mei 19.10 18.95 Koffie (Rio - Nieuw contract) 10.88-90 10.46-47 10.50 10.00-05 18.75- 18.62+- 18.62— 18.65 18.50 18.50 (Santos) Dec. 3.55 3.65 Dec, 6.21 6.16 Mrt. 4.15 4.20 Mrt. 6.19 6.24 Mei 4.22 4.27— Mei 6.26 6.30 Jull 4.26 4.30 Juli 6.30— 6.35 Sept. 430 4.33 Sept. 6.33 6.37 Suiker Mei j Juli 1.99+ 1.95+ Dec. 1.81+ 1.75+ Sept. 2.00+ 1.97+ Jan. 1.93+ 1.88+ Jull Mrt. 1.96+ 1.92+ Nov -. Tin Loco 50.75 51.25 lemuin 49.75 50.50 Naar wij vernemen, heeft de Opperbevelheb ber van Land- en Zeemacht den heer G. W. F. van Hoeven ontheven van zijn lidmaatschap van den Centralen Raad van advies voor ont wikkeling en ontspanning voor gemobiliseerde militairen. 13 Dec. 12 Dec. CHICAGO, 13 Dec. 13 Dec. 12 Dec. Tarwe Haver Dec 102 -102 98 Dec. 41 J 39 Mei 99 f - i 95 Mei 39 37 f Juli 97 f - 92 J-93 Juli 34 33 Maïs Rogge Dec 55 53 f Dec Mei 57 J 55 Mel Juli 58 55 Juli 67 f 6l Reuzel Mei 6.35 5.97 i +Jan. Dec 6.47 6.10 Mrt WINNIPEG, 13 Dec 13 Dec. 12 Dec. 13 Dec. 12 Dec. Tarwe Dec. 83+80 f Mel 87 1 85 Juli 88 J 86 - Rogge Dec 73 68 - - Mei 75 f 71 Juli 75 -— 70 Haver Dec. 38 36+ Mei 69 63 68 62 6.95 6.57 7.02 6.70+ Gerst Dec. 49 f 48 Mel 51 49 Jull 50 f 49 Lijnzaad Mei 175 Dec 180 Juli 179 168 172 171 De Zuid-Limburger te Kerkrade, Anderdaag- sche Courant, zal van 1 Januari af als dagblad verschijnen. AMSTERDAM Geslaagd voor het doet. examen scheikunde, de heeren H. C. J. de Decker, J. G. Meyer en B. Kroone, id. wis kunde mej. E. Legerman en id. biologie de heer W. Postma. Voor het cand. examen wis- en natuurkunde mej. W. Nadort en de heer P- Nauta. 29 November is geslaagd voor het doet. examen geologie de heer J. H. van Vcorthuysen. LEIDEN. Geslaagd voor het candidaatsexa- men geschiedenis mej. D. A. Hoogendijk, Voor burg; doctoraal examen wis- en natuurkunde, hoofdvak scheikunde, mej. L. H. Schaegen, Den Haag. ROTTERDAM Geslaagd voor het candi- daatsexamen in de economische wetenschappen, de heeren J. J. Knibbe, W. H. J. v. Made, en J. Ligtermoet. TILBURG Geslaagd voor het propaedeu- tisch examen in de economische wetenschap pen, de heeren E. M. Lejeune, Maastricht en H. L. M. Schats, Veldhoven. AMSTERDAM Geslaagd mej. G. J. M. de Lange, Amsterdam. 's-GRAVENHAGE Geslaagd; de heeren W. Th. van der Meulen, IJmuiden, en H. R. Tan- nemaat, Neede. 's-GRAVENHAGE Geslaagd voor 2en stuurman groote handelsvaart J. van der Toor- ren en voor 3en stuurman groote handelsvaart G. W. G. de Boer. 's-GRAVENHAGE Geslaagd vor het eerste gedeelte van diploma b, de heeren E. J. Wiechc- rink, Rotterdam, A. J. Stoppelsteen, Haarlem, M. Koom, Utrecht, G. Chr. H. Dijkstra, Over- schie, A. A. de Snaijer, Nieuw-Helvoet, A. Da- men, Den Haag en Y. C. van Althuis, Amster dam. 's-GRAVENHAGE Geslaagd: M. van Dam, Den Haag en J. Slootweg, Amsterdam. •s-GRAVENHAGE Geslaagd de heer A. O. J, A. Nollen Raamsdonk. 's-GRAVENHAGE Geslaagd de heer J. S- van Westerhoven, Bloemendaal. Koersen voor stortingen op 14 December 1939 tegen verplichtingen, luidende in; Reichsmarkeh f 75.63; Lires f 9.55. 36 36 Opgegeven door v. d. Graaf en Co. N.V. Afd. Handelsinformaties Aanvulling De julst'e naam van de op 1 December failiiet verklaarde N.V. Konefa luidt: N.V Konefa, afdeeilmg Muziekinstrumenten, gevestigd te Tilburg aan de Industiriestraat no- 46. (Curator is mr. J. A. A. Blote, te Tilburg, Spoorlaan 58). Uitgesproken: 11 Dec.: A. Meyer, Den Haag, Bezuidenhöuv- scheweg 263. kantoorboek- en papierhande-, R.c. mr. G. H. B. van den Boom, curator nn- E. F. Moresco, Den Haag. W. Pardon, te Leiden, autoverhuurder, Breestraat 17. R.c. mr. H. van Wageningen, cU^ rator mr. F. K. Reijsetnbach de Haan te Lelden. H. P. N. v. d. Kuiï. Den Haag, v. Alkemade- laan 193, journalist. R.c. mtr. A. Hllbingh Prins, cur. mr. A. J. M. van Moorsel, Den Haag. A. W. Goossens, Den Haag, WaaisdorperweS 40, laatst bekend beroep filmexploitant. R.c. nn* P. G. M. van Meeuwen, curator mr. W. H. Mazel, Den Haag. 12 Dec. de N.V. Boschrigt, gevestigd en kan- toorhoudende te Hillego'm', Meerstraat 154. R-c' mr. S. J. Pit, curator mr. A. C. Rueb, Haarlem S. Koekoek, handelsagent, Haarlem, Hert zogstraat 16. R.c. mr. S. J. Pit, curator mr. J. Junge, Haarlem. C. Ricke, visch- en fruithandelaar, Ptir merend, Koemarkt 6. R.c. mr. S. J. Pit, curator mr. W. N. Felhoen Kraal, Wormeneer. Gedeponeerde ultdeelingslijsteh R. J. A. Leeman, huisknecht, Den Haag. KijK- duinschestraat 80. Geëindigd door het verb®" dend worden der eenige uitdeelingslijst. J. P. J. van Geest, landbouwer. Reeuwljk. Ge ëindigd door het verbindend worden der eeolS® uitdeelingslijst na gedaan verzet. Over: Een commissie van adv»® Varenden en ex-varenden onder de Neder- landsche bevolking zullen met groote voldoe ning hebben gelezen, dat de minister van Wa terstaat een commissie van advies heeft be noemd voor te nemen extra-maatregelen ter beveiliging der Nederlandsche koopvaardijvloot in dezen tijd. Mij is het evenwel opgevallen, dat tot dez® benoemden geen nog varende of oud-gezag" voerders ter koopvaardij behooren. Daar de nog varende gezagvoerders in d® uitoefening van hun plicht 200 nauw betrokken kunnen/zullen zijn bij de extra te nemen maat regelen, is het m.i. voor iedereen duidelijk, dat zeker niet in de allerlaatste plaats de adyiezeJl van een of twee hunner van groote waard® zijn. Ik meen te mogen zeggen, dat varenden erl ex-varenden en iedereen, die beseft, wat de koopvaardijvloot voor Nederland beteekent, meer voldaan zullen zijn, indien de minister alsnog kon besluiten het aantal commissielede^ uit te breiden met een of twee varende of oud gezagvoerders. In de onmiddellijke nabijheid van Den Hsaf wonen er velen, uit wie de minister een keut® zou kunnen doen. Bussum, 12 Dec.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1939 | | pagina 2