Na drie maanden oorlog Verstopping Laatste Nieuws Chamberlain over de Sovjet-agressie O PETRIE CO. Haarlem, 14 Dec. Het abnormale normaal fi pt bijzondere mmm EEN ONVERGETELIJK MAN MANTELWEEK bij STOUTENBEEK DONDERDAG 14 DECEMBER 1939 Aambeien? Huiduitslag.? Overtollig vet? Pr. Schieffer's Stofwisselinqszout WJ «oüwtes. «a vakdtoalfftea. Onze Christenplicht Giften w. w. FEESTAVOND SINT JOSEPHS- GEZELLEN W&BÊJm mm ■EK IHK WÊÊmÊÊÊIÊÊÊÊM „Juweeltjes worden Trekvogels" LEDENCONCERT H. O. V. '3$ ADVENTS-AVOND Puer natus est nobis TEL.13870 (2 lijnen) HAARLEM Ged. Oude Gracht 82 GOEDKOOPE MARKEN voor KERSTGESCHENKEN Prachtige film in Palace Familie Cinema Edward Ellis en Ann Shirley in de jilm „A man to remember" Suiker zonder bon verkocht (Gedeeltelijk gecorrigeerd) Berlijn koos de zijde van Moskou door zijn bedreiging van de Noordsche landen De winter moei nog beginnen. Als U nu koopl heefi U de ge hele winter plezier van Uw jas. SPECIALE PRIJZEN STOUTENBEEK'S MODEHUIS, Houtplein ÏO Haarlem AGENDA Bioscopen Stadsschouwburg Apotheekdiensten (Berichten opgenomen in een deel van onze vorige oplaag) Zweedsch tankschip op een mijn geloopen Doodelijk ongeluk bij opvisschen van paravaan STAD uws En zoo zitten wij dan nu, vlak vóór Kerst mis, midden in den eersten oorlogswinter, Waarover wij betjin September tegen elkaar geiden, hoe zal het er hier, hoe zal het er in de wereld met Nieuwjaar uitzien? Er is öus reden op die vraag te antwoorden en ®an zullen de meesten, in het algemeen ge sproken, bij zich zelf moeten bekennen, dat het nog al meegeloopen is. Wij hbben een Paar angstige uurtjes beleefd, maar wij' zijn Puiten het krjjgsveld gebleven en geleerd Poor de ervaring van 19141918, hebben wij °ns ook veel gauwer aangepast aan de om standigheden, Groote fouten, welke in 1914 Werden gemaakt, zijn nu vermeden. Er is 'h de eerste dagen van den oorlog geen pa- hiek geweest, er heeft geen run op de banken plaats gehad, de levensmiddelen- Prijzen zijn niet onbeheerscht opgedreven. £*e „pienteren". die zich. voor enkele artike- ®h. zooals zeep, veters en garen, geïnteresseerd h&bben, de voorraden daarvan trachtten op te ^oopen om er later een zoete oorlogswinst mede e maken, beginnen in te zien. dat zij zich ver eend hebben en gaan zelfs spuien. De ab- °rrnale toestand, waarin de wereld verkeert, >.normaal" geworden en wij trachten ons zoo ~°ed mogelijk door het leven heen te slaan. ~elfs de gemobiliseerden probeeren tegen de Uistandigheden, waaraan zij nu toch eenmaal mets veranderen kunnen, een vriendelijk gezicht le zetten. Hoe zjjn ook veel dingen heel anders geloo- Pen dan wij aanvankelijk hadden gedacht. Be- September zagen wij in gedachten de heele ad al door schuilloopgraven doorploegd en ,Veral schuilkelders aangelegd. De werkelijk- is, dat vrij ons in Haarlem tevreden heb- gesteld met één model-loopgraafje op de hïnenplaats van het politiebureau. Wie er be- jjhg in stelt kon er daar een studie van komen f^ken. Het bezoek is uiterst miniem geweest. f°°dat wij veronderstellen, dat er in particuliere 'hen al even weinig schuilkelders zijn aan- rjhgd als in onze openbare parken en plant- f^hen. Schuilplaatsen aanleggen voor de heele polking zou handen vol geld gekost hebben h door hoor en wederhoor zijn wij er achter ptomen, dat eenieder eigenlijk het gemakke- ^kst en voordeeligst in zijn eigen huis een ^herfvrije kamer kan inrichten. Wat wel groote vorderingen heeft ge maakt, is de organisatie van de bescher ming tegen aanvallen uit de lucht. Wat an ders waarschijnlijk in geen jaren tot stand knu zijn gekomen, is nu in enkele maanden Perfect georganiseerd. De stad is .behoorlijk 'h wijken ingedeeld, de aanmelding van "rjjwilligers voor de verschillende diensten valt te prijzen, een doelmatige verduiste ring bij eventueele aanvallen bij nacht is verzekerd en wij kunnen zelfs gewagen van ®en zekere geoefendheid der verschillende hulpcorpsen. ■■Das Militar" overheerscht het Haarlemsche J^dsbeeld lang zoo erg niet meer als begin ?®Ptember het. geval was. Met prijzenswaar- tegemoetkomendheid hebben de militaire vutoriteiten er toe medegewerkt den overlast „c°r het burgerleven zooveel mpgelijk te ver jon. Een groot aantal aanvankelijk door k'daten bezette scholen is ontruimd, al blijft vooral voor moeders van groote gezinnen Voortdurend probleem hoe de kinderen ge- Pet ^ende hun halven vrijen dag moeten worden j :8 gehouden. De opmerking is gemaakt, dat meer bijzondere, vooral katholieke, scholen ^mquireerd zijn gebleven dan openbare. Men '1st daarbij op de R.K. scholen aan de Leid- "ch. ttj. 'e vaart de Westergracht, de Klarenbeek- aat, de Cruquiusstraat, den Kleinen Hout- jeS> de Heerenvest, terwijl in de omgeving van scholen de openbare schoolgebouwen vrij- intact zijn. Naar men ons verzekerde is dat Pie li,cP niet meer dan schijn. Het aantal door mi- e a'ren bezette openbare scholen is ongeveer ty'eh groot als het aantal bijzondere. Bovendien °rdt (je beschikbaar gebleven schoolruimte tusschen openbaar en bijzonder onder- gJs gedeeld, zoodat zeker van bevoorrechting ®h sprake kan zijn. zakenleven schijnt gelukkig ook niet zoo 6,erk door den slechten tijd te worden gedrukt men wel geneigd zou zijn te veronderstellen. z'Jn winkeliers, die zelfs heelemaal niet kla- J.P. maar dat is niet voor elke branche het- Oq^ e- Men moet onderscheid maken evenals jjP bij een beoordeeling van den toestand in jjmstrie en nijverheid. Er zijn fabrieken, die 1) P 'in dezen mobilisatietijd ontzaglijk druk ^bben, en andere, die gesloten moesten wor- j, P- De werkloosheidscijfers, die elke week ge- bliceerd worden, wijzen er echter op, dat Va n°Sal losloopt met de malaise, en de Bank 0 Leening, die het absoluut niet abnormaal v?1'k heeft, levert het bewijs, dat het met de g'Schiiiende steunregelingen en mobilisatiever- t^ingen in orde is. Dit laatste bevordert na- Pte; PHijk een vlotten gang van zaken in de sa lving. i- stempel, dat de mobilisatie op het ge- leven had gedrukt, begint al sterk te ver leen. Zelfs aan de militaire troepen en mi- rs7'j''e auto-colonnes zijn wij zoo gewoon ge- V*kt> alsof zij een jarenlange dagelijksche (v.moning in onze stadsstraten zijn. Waren de V'é's en vermakelijkheden in de eerste dagen de mobilisatie vrijwel ontvolkt, thans gaan c°hcerten en tooneelvoorstellingen hun ge- Sang, ai missen wij vele buitenlandsche ca'®hten van solistische beroemdheden en de t)6 e's hebben zeker niet minder bezoek dan an- 6 Jaren om dezen tijd! Verwacht wordt, dat a.s. zomer vooral onze vaderlandsche L~Plaatsen en andere ontspanningsoorden zul- Vfj Profiteeren van een ongewoon drukken v^mdelmgentoeloop, maar, afgezien van de fej,a2 of er dan nog oorlog zal zijn is het een dat reeds nu door Duitsche en Fransche (w Pfreaux reclame wordt gemaakt voor het eken van die landen met de belofte er bij. Pet den toeristen aan niets zal ontbreken Dit moge voor de vereenigingen van vreemde lingenverkeer een dubbele aansporing zijn om in hun propaganda voor het schoon van eigen land niet te verflauwen. Zoo heeft Haarlem zich reeds na eenige maanden geheel aan den nieuwen toestand aangepast, maar dat neemt niet weg, dat wij in de stemmige dagen, die nu voor de deur staan, ongetwijfeld een extra gebed zullen storten voor de komst van den vrede. De bitterheid van het oorlogsleed wordt in deze winterdagen maar al te sterk gevoeld. DAN Men voelt zich vrijer en gezonder. Flacon f 1.05. Dubbele flacon f 1.75 Het is beter te geven dan te ontvangen, zegt een oud spreekwoord. En alleen al dankbaar heid om het feit, dat wij nog geven kunnen, zou een reden voor ons moeten zijn, om de stille armen, zoo ruim als ons dat mogelijk is, te gedenken. Maar er zijn nog andere gedach ten, die ons moeten leiden bij het storten van een gift voor hen, die gedwongen werden te ontvangen. Wij hebben nog onzen plicht als christen tegenover onze medemenschen. En wie onzer heeft de wet der naastenliefde niet eens met de voeten getreden. Wie onzer kan zeggen: ik heb niets goed te maken, ik deed altijd wat in mijn vermogen lag? Hebben wij niet allen iets goed te maken? De gelegenheid, welke het comité voor de stille armen u daartoe biedt, moet u met beide handen aangrijpen. Iedere gelegenheid moet u te baat nemen. Natuurlijk. Maar zeker deze. Want hierdoor steunen wij hen, die wel het meest onze hulp noodig hebben. Stille armen zullen niet aankloppen bij de instellingen, welke ons christelijk vaderland heeft opgericht voor zijn burgers, die afhanke lijk zijn van de gemeenschap. Zij ploeteren tot er niets meer te ploeteren valt, zij trachten de eindjes aan elkaar te knöopen, welke daartoe te kort zijn en eerst dan, als alles wat zij eens opbouwden, verbrokkeld is, vragen zij hulp van hun medemenschen. En roerende dankbaarheid zal ons deel zijn, als wij onzen plicht doen, welke plichtsvervul ling bovendien hiernamaals niet onbeloond zal blijven. Ter eere van St. Antonius Mevrouw A. v. M. Mejuffrouw J. Kr. N. N. D. v. d. S. N. N. D. U.—W. H. G. v. H—O. Uit een spaarpot Vijf pet. van mijn weekloon N. N. N. N. C. A. D. Mevrouw wed. C. H. K. Mr. B. X. Y. Overveen 2 2.50 1.— 10.— 50.— 2.50 5.— 10.— 0.50 1.50 2.50 0.50 7.50 10.— 5 5.— 2.— Giften kunnen gestort worden op gironum mer 5970 van de N.V. Drukkerij „De Spaarne- stad", of kunnen worden bezorgd aan ons re dactie-bureau, Nassauplein 1. Ten behoeve van het Comité voor de „Stille Armen" werd bij de Twentsche Bank gestort: In opdracht van mevr'. S. F. v. D. K. 5. In opdracht van F. K. 2.50 In opdracht van M. H. 10. In opdracht van J. S., Heemstede 10.— Onder letter N. N. 1.50 Onder letter N. N. 2.50 Bij het Comité ingekomen: Van Mr. P. F. S. 10. Gisteravond organiseerde de Sint Josephsge- zellenvereeniging V een feestavond in het ge bouw van de H.K.B. aan de Tempeliersstraat. De eerw. praeses, kapelaan E. Determeer opende den feestavond met den gezellengroet en sprak hartelijke woorden van welkom tot de ouders der gezellen en eenige genoodigden. Deze avond, aldus spreker, houden wij omdat Zondag j.l. weer 20 nieuwe leden geïnstalleerd zijn en ik hoop dat we de volgende bijeenkomst met de ouders de 100 leden hebben bereikt. Hij gaf ver volgens het woord aan den zeereerw. spr. rector Drost, centraal praeses van de Josephsgezellen in het Bisdom Haarlem. In een gloedvolle rede zette hij het werk der gezellenvereeniging uit een en deed voornamelijk uitkomen dat de taak van den priester in de gezellenvereeniging is: de echte waarachtige vriend van de jongens te zijn. Het zou ons te ver voeren deze rede ook maar bij benadering op papier te zetten. Deze spreker weet zijn gehoor te boeien en steeds weer komt men onder de bekoring van zijn ora torisch talent. Buiten de vele ouders merkten wij op, de hoogeerw heer plebaan F. Filbry, kapelaan Blok, kapelaan Bottelier en den heer G. Weustink. Na de pauze werd een blijspel in 5 tafereelen door Marcel Dubois, getiteld „Storm op Zee", opgevoerd; een aardig spel dat door de gezel len verdienstelijk gespeeld werd. De heer H. El- ferinck, de regisseur, zal veel werk gedaan heb ben om de uitvoering op dit peil te brengen. Naast het werk dat de regisseur doet, is het noodig dat de spelers zelf studeeren. Het resul taat van deze zelfstudie merken we het best op bij den matoos Baptistin en het minst bij den dr. Renaud. Het is geen critisch verslag, dat wij van dezen avond willen geven, dus we gaan hier niet verder op in. Voldoende moet het zijn te wijzen op de belangrijke taak die de tooneelver- eeniging, ook in de gezellenvereenigingen, heeft en dat de voorbereiding voor een uitvoering be langrijk moet worden geacht. Wij hebben allen lof voor de prestatie van „Guido Gezelle", die dezen avond tot een recht vroolijken maakte en die de aanwezigen tot een gul applaus dwong. De feestavond werd door den eerw. praeses om ongeveer half twaalf gesloten. Hij zegde dank aan de vele ouders, aan den spreker van en avond en aan de tooneelvereeniging die deed genieten van haar mooie spel. Spr. sloot den avond met den gezellengroet: „God zegene het eerzame handwerk". J. L 11 Het drukfoutenduiveltje heeft in ons verslag van gisteravond over „Juweeltjes worden Trek vogels" leelijk huisgehouden; regelmatig was er sprake van juffrouw Tiel; dit moest zijn: Juffrouw Trel; en een van haar assistenten heette niet Hoog, zooals het verslag vermeldde, maar Stoop. Het zij hiermede rechtgezet. Een propaganda-tafeltenniswedstrijd werd Woensdagavond te Haarlem voor militairen gespeeld tusschen de twee sterkste teams uit Amsterdam en de Spaar7iestad.De partij tusschen den kampioen van Nederland, C. du Buy (achter) en den Haar- lemschen kampioen Van Abbevé Heeft men den vorigen avond het Residen tie-orkest beluisterd in al zijn pracht van klank en kleur zijn elitecorps van uitmuntende bla zers bewonderd, ja, dan moet men eerst wat wennen aan de veel kleinere bezetting van ons orkest, doch waar een programma vertolkt werb als dat van dezen avond, een program ma dat er op ingesteld is om mee te nemen naar hoogere regionen, dan gaat men toch ook wel voldaan huiswaarts. Voor de pauze, Weber en Mendelssohn en daarna Cesar Franck, deze namen zeggen u, geachte lezers die deze concerten bijwonen toch wel genoeg om het met ons eens te zijn dat we van deze meesters nooit genoeg kunnen hooren en immer voor hun kunst moeten bui gen. Zoo'n „Euryanthe" ouverture b.v. met thema's met ruggegraat en vrouwelijke teederheid, hoe contrasteerend werkt b.v. dat Lento-gedeelte voor het strijkkwartet, con sordini gespeeld, met het hoofdthema, en het vioolconcert van Mendelssohn, hoe vaak reeds gehoord en op verschillende manieren vertolkt, Hoe of men dat ook mag hooren, hetzij m een romantische reproductie, dan wel in een opvatting wars van elk glissando of naar een zoetelijke zwemende vertolking, de muziek is ons steeds lief hoe verschillend die ook door de uitvoerders aangevoeld wordt. De violist Thomas Magyar, gaf er een ge zonde, natuurlijk muzikale vertolking van, week nog al eens af van de traditioneele af- en opstreek, in sommige passages, doch was blijk baar bang zich aan sentimentaliteit te buiten te gaan. Toch had hij zich gerust wel wat meer kun- "WOENSDAG 20 DECEMBER des avonds 8 uur in het gebouw St. Bavo, Smedestraat Opgevoerd wordt: Kerstoperette in 12 tafereelen in zang en beeld uit te voeren door de R.K. Zangver- eeniging St. Caecilia met mannen-, dames- en kinderkoor Prijzen der plaatsen: le rang ƒ1.-; 2e rang 0.75 en 3e rang 0,50. De opbrengst komt geheel ten goede voor de Kerstgavc werk- loozen en het plaatselijk comité Herwonnen Levenskracht. nen laten gaan en zich hier en daar wat rubato of rittenuto in de uitvoering kunnen veroorlo ven. De techniek kon hij zeker aan en vooral in de cadans toonde hij zich een violist van uitmuntende kwaliteiten. Hij toonde zich een goed geschoolde violist die op het podium evenwel nog grooter in drukken kan maken indien zijn spel door in nerlijke warmte, het onmisbare contact met zijn hoorders zal brengen. En wie heeft er 'niet genoten van César Franck's prachtige d-mol-symphonie. Ja, vlekjes van stemming en wel eens wat te slap rhythme waren te constateeren, doch men moet toch dankbaar zijn dat. ons orkest ons thans dergelijke werken kan brengen. In een sfeer van mysterieuze duisternis brengt de componist u weldra in het volle licht laat u zijn prachtige cantilènes meezingen, ja uitjubelen, brengt steeds iets anders, varieert zijn thema's op verrassende wijze, maakt van het orkest een instrument dat imponeert als een groot Bachorgel. Ook van de instrumentatie, wat heeft de alt- hebo hierin doch een dankbare partij te ver tolken, kan men genieten, voor de wel zeer bij zondere harmonisatie van dit werk kan men slechts de grootste bewondering hebben. We brengen Adam en zijn orkest hulde voor het dezen avond gepresenteerde, dat was mu zikaal en bestudeerd! Wat meerdere vrijheid in de voordracht mag de dirigent zich gerust veroorloven, dit, niet als critische opmerking bedoeld, doch als goed bedoelde raadgeving voor een eventueele her uitvoering. Solist en dirigent werden dezen avond har telijk toegejuicht. K. H. KERKHOFF. Edward Ellis zag men vele malen in een kleine rol. Hij behoor^ tot de zoogenaamde „bit- players", de spelers van kleine stukjes film, uitnemende acteurs doorgaans, die aan vele Amerikaansche regisseurs dankbaar materiaal hebben verschaft. Thans speelt Ellis voor de eerste maal een groote rol, zelfs een heel groote rol, want hij is in A man to remember nauwelijks van het doek en als hij afwezig is dan komt dat omdat hij dood is. De film begint met zijn begrafenis, die ver loopt onder de stille hulde van de duizenden, die, arm als zij zijn, wel van doktershulp kon den profiteeren doch hem zelden konden be talen. Zijn leven lang heeft dokter Abbott ge zwoegd voor het welzijn van de arme lui, die het Amerikaansche provinciestadje bewoonden, hard moesten werken voor weinig geld en slechts hun dankbaarheid konden geven in- plaats van hun dollars. Terwijl de stoet voort trekt, zit de notaris op zijn kantoor, omringd door drie lieden, die de rijksten ter plaatse zijn en die zich zorgen maken over de vraag, of Abbott voldoende geld heeft nagelaten om hun rekeningen te voldoen. Papier voor papier haalt de notaris uit een ijzeren geldkistje en ieder papiertje heeft zijn geschiedenis, doorgaans de geschiedenis van een onbetaalde rekening. Van al deze kleine drama's hangt de film aan el kaar en zoo ontrolt zich een zorglijk en wel besteed leven, dat één strijd s voor de volks gezondheid en tegen de vooringenomenheid van anderen, ook van collega's, onder wie zelfs de zoon van den ouden dokter. Abbott heeft een leven lang gevochten en alle overwinningen be haald, die een medicus zich droomen kan, alle behalve een vermogen, dat hem in staat had kunnen stellen een rustigen ouden dag te heb ben, dien hij overigens zou geweigerd hebben. Want als het er een oogenblik naar uit ziet, dat hij een paar duizend dollar zal kunnen overleggen, maakt hij plannen naar Parijs te vertrekken om op zijn ouden dag nog college te gaan loopen bij een beroemd collega. Maar het komt er niet van, want een dreigende kin derepidemie houdt hem thuis en de bestrijding hiervan, dwars tegen alle adviezen en maat regelen van confrères en overheid doorgezet, bezorgt hem de grootste voldoening van zijn leven. Dokter Abbott wordt in zijn practijk geassis teerd door een lieve jonge dame, die hij in de eerste jaren van zijn werkzaamheden heeft ge- adopteerd, nadat haar vader in een vlaag van moedeloosheid na het overlijden der jonge moe der het kind te vondeling had gelegd voor het huis van den dokter, als een levend verwijt, dat hij het leven der moeder niet had kunnen redden. Het kind groeit op als een lieve dochter en verstandige hulp en zal haar pleegvader geen grooter voldoening kunnen bereiden dan door zijn schoondochter te worden. Hetgeen dan ook prompt geschiedt, zooals de aandach tige toeschouwer verwacht heeft. Dan blijft Abbott niets anders meer te doen dan te sterven en een herinnering achter te laten, die zelfs zijn verwoede crediteuren ont wapent. Want de eenige schuldeischers, die hij bezit, ontvangen vol verbazing hun geld, dat de notaris als laatsten buit uit het geldkistje op diept. De hee n zijn zóó geslagen, dat zij geen woord kunnen uitbrengen en zich schamen om het geld te accepteeren, zoodat Abbott ook na zijn dood nog weldoende rondgaat. Niet alleen de crediteuren, ook de toeschou wers worden ontwapend door de mannelijke edelmoedigheid van dokter Abbott, aan wien geen haar kwaad te ontdekken- valt en die oud en móe maar ongebroken zijn werk doet. En zoo kan men de film: Een onvergetelijke man (A man to remember) met alle sympathie bejegenen omdat zij een nobel onderwerp aan trekkelijk weet te vertellen. Voordat het bonnenstelsel van de suikerdis- tributieregeling in werking trad, was er een korte periode waarin geen suiker mocht worden verkocht. En vanzelfsprekend ondervonden vele huisvrouwen daar de onaangename gevolgen van. De verstandige huisvrouw wist zich echter te schikken. Doch er waren huisvrouwen, die een minder coulante houding tegenover hun leveranciers aannamen en die het dezen men sehen nog lastiger maakten dan zij het al hadden. Zoo was er een Haarlemsche kruidenier, die bezweek onder de pressie, op hem door zijn klanten uitgeoefend. En hij verkocht een half pond suiker aan een 48-jarige en een 54-jarige Haarlemsche dame Dit lekte uit. En Donder dagmorgen stond hij voor de rechtbank, wegens het verkoopen van suiker in een periode, waarin dit door den minister was verboden. De 48-jarige dame werd het eerst als getuige gehoord. En toen de president haar vroeg den eed af te leggen, vroeg zij, of dit nu wel zoo noodig was. President: De wet eischt het. Maar de dame maakte vele bezwaren en pas toen de president haar dreigde met gijzeling en huis van bewaring, verzuchtte zij: „Nou ja, als 't moet, dan moet 't. Maar het maakt me zoo zenuwachtig." De kruidenier bracht tweemaal in de week boodschappen bij haar. En op een van de sui- kerlooze dagen had de man haar gezegd: Er is een half pond suiker bij." Pres.: „Heeft u er om gevraagd". Get.: „Nou, niet direct." Verd.: ,,Zij heeft mij gedreigd een anderen leverancier te zullen nemen, als ik haar geen suiker leveren wilde. En terwille van die goede klant heb ik het maar gedaan, gedwongen. De volgende getuige had ook niet om de suiker gevraagd. Ze had gezegd, dat ze het zoo jammer vond geen suiker te kunnen krijgen en dat ze „zoo zonder zat". De kruidenier had toen gezegd „Dan kunt u wel een half pond van me krijgen." Verdachte had reeds een voorwaardelijke ver oordeeling achter den rug, terzake van suiker smokkelarij. Deze straf zal nu ook ten uitvoer moeten worden gelegd De officier van justitie vond, dat verdachte wijzer had moeten zijn. De dames hebben het wel uitgelokt, doch de man had zich standvastig moeten toonen. Hij eischte 200, te vervangen door 20 dagen hechtenis- straf 'en verbeurdverklaring van de inbeslagge- nomen 90 kilo suiker. Uitspraak 28 December. LONDEN, 14 Dec. (Renter) In de ver gadering van het Lagerhuis gaf minister president Chamberlain zijn gebruikelijk weekoverzicht over den oorlog. De Finnen, aldus Chamberlain, hebben hun land verdedigd met een moed en een vastberadenheid, die men van dit dappere volk kan verwachten. (Toejuichingen). Het is duidelijk, dat het Finsche leger bewezen heeft veel beter te strijden dan de Sovjets. De Russische agressie tegen Finland heeft het geweten van de geheele wereld wakker geroe pen. (Toejuichingen). De Britsche regeering is van plan behalve de levering van vliegtuigen, ook andere mate rialen, die der Finsche regeering tot steun kun nen zijn, te zenden. Het is nog te vroeg te voorspellen, hoe het resultaat van dezen ongelijken strijd zal zijn. Maar de politieke gevolgen doen reeds duidelijk hun invloed gelden. Door haar daad van agres sie heeft de Sovjet-regeering het geweten van de geheele wereld doen ontwaken. Niettemin heeft de Duitsche regeering zich openlijk ge schaard aan de zijde van den aanvaller, dien zij zelfs trachtte te helpen door een schaamte- looze en heftige campagne tegen de Scandinavi sche landen wegens hun moreelen steun in ae Finsche kwestie. Wij moeten alle hulp en steun, welke in ons vermogen is, geven ten dienste van dit jong ste slachtoffer van deze vernietigende klach ten. Slechts door ons te concentreeren op onze taak, weerstand te bieden aan de Duitsche agressie en zoo het kwagd in zijn wortel aan te tasten, kunnen we verwachten dat de naties van Europa gespaard zullen worden voor het noodlot dat hen anders zou treffen. De premier herinnerde verder aan het bezoek van den Koning aan het front en voegde hier- Gebouw St. Bavo: Krulsverbond, 8 uur; Fed. Gr. en Fr. handel, 8 uur; R. K. Bevolkingsbu reau, 8 uur; Best. Bouwvakbond, 8 uur; Lasch- club Haarlem, 8 uur. Kunstzaal De Bois: Expositie 105 uur. Kunstzaal Leffelaar: Expositie 105 uur. Frans Halsmuseum: Expositie 105 uur. „De Leeuwerik', Kruisstraat: R. K. Paedago- gische Vereeniging, 7.30 uur. H. K. B., Tempeliersstraat: Feestavond Mi litairen, 7.30 uur. Rembrandt-theater; Politie-muziekvereeniging, 8 uur. Cinema: „Moto's laatste waarschuwing", „Drie op het liefdespad", (boven 18 jaar), 2 en 8.15 uur. Luxor: .Hokkend verleden", (boven 18 jaar) 2,30, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Boefje" (boven 14 jaar), 2.30, 7 en 9.15 uur. Moviac: Doorloopend programma. Spaarne: „De fluitende pijl" „She", 8 uur (boven 18 jaar). Vrijdag 15 Dec.: 8 uur: Trio PasquierSto- tijn (voor Ned. Maatsch. tot bevord. der Toon kunst). Zondag 17 Dec.; 8.15 uur; Volksvoorstelling. Het Resid. Tooneel: „De Firma Monestier". Maandag 18 Dec.: 8.15 uur: Abonnement 2e serie. Het Residentie Tooneel; ,,'n Kalme Brui loft". Dinsdag 19 Dec. 8.15 uur: „A Christmas Ca rol". Voordracht door dr. J. B. van Amerongen m. m. v. Het Aerdenh. Vrouwenkoor o. L v. Felix de Nobel. (Voor „Geloof en Wetensch."). Donderdag 21 Dec.: 8.15 uur: Intern. Con- certdir. Ernst Krauss: Dansavond Harald Kreuz- berg. De Zondags- en avonddiensten der apotheken zullen tot en met Vrijdagavond worden waar genomen door de volgende apotheken: Klink hamer, Koninginneweg 69; Grijseels en van Hees, L. Veerstraat 14; Frans Halsapotheek. Fr. Halsplein 1. aan toe, dat de Britsche troepen nu hun plaats hebben ingenomen in hun sector van de Magi- not-linie. Ter zee is de voornaamste gebeurte nis de actie welke heeft plaats gehad in de wa teren van Zuid-Amerika. Op het oogenblik kan ik weinig aan de berichten toevoegen die reeds gepubliceerd zijn. De operaties in de lucht on dervinden vertraging door het ongunstige weer en het slechte zicht. Chamberlain gaf verder nog eenige bijzonder heden over den zeeslag met het Duitsche vest zakslagschip. De kruisers Ajax, Exeter en Achil les vielen den vijand aan, maar deze vluchtte weg in de richting van Montevideo. Na een hevig treffen, waarin de Exeter werd bescha digd, zetten de twee andere kruisers de achter volging voort en omstreeks middernacht moest de Graf von Spee de wijk nemen naar de territo riale wateren. Chamberlain verklaarde, dat de karakteristieke lezing van den Duitschen ge zant in Uruguay, die beweerde, dat door de Britsche kruisers mosterdgas was gebruikt, vol komen ongegrond was. Hoewel nog geen volledige bijzonderheden be kend zijn, blijkt toch wel, dat drie, in verhou ding kleine Britsche schepen tegen e^n veel zwaarder bewapenden tegenstander op een zeer heldhaftige wijze hebben gestreden. We mogen aannemen, dat het gevolg hiervan zal zijn, dat het Zuidelijk deel van den Atlantischen Oceaan zal worden bevrijd van de strooptochten van dezen vrijbuiter. Sprekende over de betuigingen van loyaliteit van het Empire zeide Chamber lain: „De politieke tegenstellingen in Indië hebben op geen enkele wijze den algemeenen af schuw van het Hitlerisme en alles wat dit om vat verminderd. Nergens in Indië is er eenig streven merkbaar om deze verschillen een rem te doen zijn bij het gemeenschappelijk pogen om dezen oorlog te winnen. Belangrijke overeenkomsten zijn met de Do minions gesloten voor de levering van munitie, grondstoffen en levensmiddelen. Op dezelfde wij2e worden ook in de koloniën maatregelen getroffen om de opbrengst van noodzakelijke grondstoffen, zooals koper, tin, rubber, te doen toenemen. De besprekingen zijn nog gaande over de beste wijze waarop men gebruik kan maken van de koloniale troepen. Sprekende over den binnenlandschen toe stand zeide Chamberlain, dat de voorschriften voor de verduistering werkelijk een nog ernsti ger beproeving zijn dan de andere gevolgen van den oorlog. Maar we kunnen hierin niet nog meer verzachting aanbrengen omdat wij ieder oogenblik het voorwerp kunnen worden van een luchtaanval. De hardheid wordt gevoeld in me nig huisgezin van alle oorlogvoerende landen. Inderdaad, de verantwoordelijkheid van hen, die omwille van hun eigen eerzucht een derge lijke tragedie over de wereld hebben doen toe- breken is wel zeer verschrikkelijk." STOCKHOLM, 13 Dec. (Zw. TeL Ag.). Het Zweedsche tankschip „Algol" (989 ton) is in de Zweedsche territoriale wateren by Falsterbö op een mijn geloopen. De beman ning werd gered. Verder wordt bericht, dat een groep zeelieden, behoorende tot de bemanning van een Zweedsch oorlogsschip, geprobeerd heeft een paravaan aan boord te nemen, welke drijvend op zee was aan getroffen. Een voorwerp van onbekenden aard, dat vastzat aan de paravaan, is ontploft. Vier personen zijn gedood en 13 gewond, van wie 3 ernstig. Materieele schade werd niet aangericht.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1939 | | pagina 5