De Hollandsche Waterlinie Blank..* prodent DrDushkind Mijnhardtjes FINANCIEN Meubelfabriek in vlammen Wij luisteren naar... W ater sta n den Dagfilm DONDERDAG 14 DECEMBER 1939 In 1672 bewees zij haar kracht; in 1794 echter faalde zij Auto reed tegen spoorboom DE KNOEIERIJEN TE MUIDEN Blank als parels wor den Uw tanden met Prodent, de heerlijke, zachtschuimende tand pasta met dispergon tegen tandsteen! Gewel dig voordeelig m het gebruik tandpasta 2.0 et AMERICAN CIGARETTE Tachtig arbeiders te Waddinxveen zonder werk Spoorwegontvangsten DE LOTERIJKWESTIE TE SOEST Vrijdag 15 December Interlocutoir vonnis in zaak-Wreszynski Het Hof acht het onderzoek onvolledig GOEDERENTREIN ONTSPOORD BIJ WIJHE VOOR HET FINSCHE ROODE KRUIS Heling van kina De Merapï is weer rustig VOETBAL WERELDKAMPIOEN- SCHAPPEN 1942? FRANKRIJK—ENGELAND OP 14 JANUARI POSTVLUCHTEN h AP Het tot stand komen van de Britsch- Fransche monetaire overeenkomst volgens welke geen wijziging zal komen in de ver- houding tusschen het Pond Sterling en den Dollar, alsmede de uiteenzetting hiervan door minister Paul Reynaud, hebben op de beurs te Parijs een zeer goede ontvangst- Men acht de positie van Engeland en Frankrijk hierdoor zeer versterkt bij den strijd, welke zoowel voor Engeland als voor Frankrijk de uiterste krachtsinspanning vereischt. Uit Parijs wordt bericht, dat volgens de meest objectieve en nauwkeurige waarne mingen de volkshuishouding van Frankrijk zich in een veel gunstiger situatie bevindt dan men had kunnen vreezen en geheel anders zich ontwikkelt, dan sommige lan den bij het uitbreken van den oorlog meen den te moeten voorspellen. In de Londensche City werd de Engelsch- Fransche monetaire overeenkomst, door minister John Simon aangekondigd, met algemeene instemming ontvangen. Men achtte deze overeenkomst nog van grooter belang dan de reeds gesloten economische samenwerking, omdat de samenwerkende financiering van den oorlog als eerste ver- eischte wordt beschouwd. De Eastern Air Lines boekte in het derde kwartaal een netto-winst van 93.424 do>Ij- tegen een verlies van 10.176 doll, in 't derde kwartaal 1938. In de eerste negen maanden een winst van 456.841 doll, of 1.08 doll. Pe' aandeel tegen 137.588 doll, of 0.33 doll. Ve' aandeel in dezelfde periode van het vonS jaa<r. Phoenix Oil and Transport Co. keert een Interim-dividend van 2'A pet. uit, nadd' over 1936 voor het laatst een dividend uitgekeerd van 3% pet. Naar de „Javabode" mededeelt, overweegt de Koloniale Bank, de oude fabrieken SelO' redjo bij Djomborg in het volgend jaar wee in bedrijf te nemen. De Fransche regeering heeft 270 twee motorige bommenwerpers in Amerika ge steld. De Britsche regeering sloot een overeen komst met de Lockheed Aircraft voor <*e levering van 200 complete bommenwerper ter ivaarde van 20 millioen doll. Canada bestelde in Amerika 600 Harvaf' vliegtuigen en 750 moto-en voor de oplei&WH van piloten. De Amerïkaansche Spoorwegen besteld^ in November 8.466 goederenwagons en in <f. eerste negen maanden 53.791 wagons. In geheele jaar 1938 bedroeg het aantal bs stelde wagons 16.981. In de eerste elf mart1' den van 1938 werden 317 locomotieven yc' steld tegen 252 stuks in het geheele ia<v 1938. De Nash Automobile Co. boekte in de &er' ste drie weken van November een verho° ging welke driemaal zoo groot was als 1 dezelfde periode van het vorig jaar. De Amerïkaansche Kleinhandelaren ver kochten in de eerste drie weken van "o: vember 3538 auto's tegen 1147 wagens in overeenkomstige periode van het vorig jW' Chevrolet boekte in het kustgebied van 0° Atlantischen Oceaan 57.8 pet. grootere V® koopen. De National Rayon Weamers Association werkte in het begin van December op pet. der capaciteit, tegen 85 pet. in Novem ber en 70 pet. in December 1938. De staalproductie in Amerika bedraw.j thans 91'A pet. der capaciteit tegen 93 l pet. de vorige week. De Louisiana and Arkansas Rrd. boekte L October aan netto-ontvangsten 160.292 do tegen 62.284 doll, in October 1938 en in eerste tien maanden 532.299 doll, teg 341.005 in de overeenkomstige periode ve het vorig jaar. De British Celanese zal spoedig de W vatting van het dividend op de tweede p' jerente aandeelen aankondigen. De rnoy lijkheid bestaat tevens, dat voor 't acht* stallig dividend op deze aandeelen amortisatieplan zal worden voorgesteld- MARKTEN Het denkbeeld water te gebruiken voor de landsverdediging is ouder dan de weg naar Rome, want nog voor de krijgskunde in deze stad eenige beteekenis had gekregen, ontmoet men in de geschiedenis reeds groote veldslagen, die gevoerd werden bij de ri vieren. Het zijn natuurlijke hindemissen, waarachter een leger zich kan opstellen en die het den aanvaller moeilijk maken den verdediger te bereiken. Eveneens leest men al zeer vroeg in de his torie der krijgskunde, dat verdedigers geDruik maken van den moerassigen bodem, welke vol verraderlijke hindemissen zit voor vreemden, die met dezen bodem onbekend zijn,'*om zich te verschansen en uitvallen te doen naar de aan vallers. Een van de bekendste en voor ons ook belangrijkste voorbeelden hiervan vertelt Caesar in zijn verhaal „Over den Gallischen oorlog", waarin hij meedeelt, dat de Brabanters zich terugtrokken achter de Oisterwijksche vermen, waar zijn troepen hen niet kunnen volgen, door de onbekendheid met het terrein achter de moerassen van De Peel. Caesar spreekt welis waar over Toxandriërs en Menapiërs, maar in oe moderne aardrijkskundige versie zou hij den eerst genoemden term niet hebben gebruik. Het doorsteken van dijken om een bepaald land moerassig te maken en daardoor den vij and tegen te houden, dateert eveneens uit zeer oude tijden, al zijn in de geschiedenis ni»i veel voorbeelden bewaard. Hier ontmoet men echter de idee, welke ten grondslag ligt aan dp Hol landsche Waterlinie. Reeds in de oudste krijgsgeschiedenis van de Republiek ziet men, dat tijdens oorlog waterli nies worden gebruikt. Tijdens den tachtig-ja rigen oorlog, waarmede de eigenlijke Neder- landsche krijgsgeschiedenis aanvangt, be:taan reeds plannen om door een inundatie van de zgn. Oude Hollandsche Waterlinie het hart van het land, of wat volgens de toenmalige begrip pen daarvoor doorging, in staat van verdediging te brengen. In 1672, het rampjaar, kwam deze kwestie weer opnieuw naar voren. De eerste luitenant J. L. Uijterschout zegt in zijn „Beknopt overzicht van de belangrijkste gebeurtenissen uit de Ne- derlandsche krijgsgeschiedenis van 1568 tot he den", dat men reeds eerder de mogelijkheid van inundatie had overwogen, maar dat de onder handelingen waren afgesprongen op bezwaren, die Utrecht maakte, welke stad bevreesd was voor de hegemonie van Holland. Later kwamen er weer financieele bezwaren tusschen, maar een dag voor de oorlogsverklaring, 6 April 1672, besloten de Staten van Holland de zaak ernstig aan te pakken en 8 Juni daarop ging men tot inundatie over. In het voorbijgaan mogr hier worden opgemerkt, dat onze volksaard in de laatste eeuwen nog niet veel veranderd is, want ook nu nog stuiten verlangens van Defensie af op financieele bezwaren tot op het laatste mo ment. als wanneer men tracht alles zoo snel mogelijk weer in orde te krijgen. Er mogen dan kosten noch moeiten worden gespaard, zooals ook het bevel luidde van de Staten aan de Ge committeerden Hoewel in 1672 de bevolking gedwongen kon worden haar medewerking te verleeneu, had de legerleiding zeer veel moeite met de inundatie, vooral omdat de besturen d<u kleinere gemeenten en der waterschappen deze tegenwerkten. Gouda weigerde de s ui- zen te openen; de boeren rondom Goreum lieten 's nachts de overstroomde polders weer leegloopen; een verzet, waarmede zij niet eerder ophielden voor er de doodstraf op gesteld was. In dien tijd liep de waterlinie langs de lijn van Muiden, waar zij aansloot aan de Z '.'der- zee. naar Uitermeer, Hinderdam, Abcoude, Ou derkerk, Uithoorn, Woerdensche Verlaat, Nieu- werbrug, Goejanverwellesluis, Schoonho ren en Gorcum. Zij zette zich naar het Zuiden vcort in de inundatie van het Land van Altena en van de Noord Brabantsche vestingen. Zij was verdeeld in vier kommen. In 1673 werd de wa terlinie nog uitgebreid. De stad Amsterdam had haar eigen linie, welke wordt gevormd d'/ir de inundatie van de polders, welke rondom de stad gelegen waren en welke aansloten aan de bestaande wateren, de Amstel, de Schinkel en de Haarlemmermeer. Ook Groningen en Fries land verdedigden zich in dezen oorlog door het stellen van inundatiën. Het groote gevaar voor de waterlinie was de vorst, waardoor het water zou bevriezen en de vijand over het ijs het land zou kunnen oinnen- dringen. In verband hiermede werd een aan tal maatregelen getroffen om het ijs ono ^gaan- baar te maken. De voornaamste hiervan waren het openhouden van de kanalen, rivieren en trekvaarten met ijsbrekers en het spelen met het water. Dit laatste denkbeeld was afkomstig van Prins Johan Maurits van Nassau, die bij vorst het water wilde doen wegpompen en ver volgens weer krachtig laten toestroomen om op deze wijze slecht en onbetrouwbaar ijs te ver krijgen. Het verloop van den oorlog is bekend. Het kan misschien het beste wbrden samengevat met de woorden van Uijterschout: „De Hol landsche waterlinie had haar deugdelijkheid en onneembaarheid bewezen", een conclusie, waartoe ook Prins Maurits was gekomen, toen hij over het noordelijk deel, loopende van Mui den tot Vreeswijk, verklaarde „haar met 10.000 man tegen 't gansche waereld te willen ver dedigen". Honderd jaar na dezen oorlog, in 1794, moest de waterlinie weer dienst doen. De Jonge Fransche republiek deed een aanval op de republiek der Vereenigde Pro vinciën. welke een groot deel van haar krachten verbruikte aan onderlinge twisten. In de Vaderlandsche Geschiedenis heeft men geleerd, welke gevolgen de oorlog en de onderlinge verdeeldheid voor ons land hebèen gehad. Zij hebben een einde ge maakt aan onze zelfstandigheid, welke on geveer twee eeuwen had geduurd. In dezen strijd hadden de militaire bevelhebbers zich drie fronten gedacht, die dienst moesten doen voor onze verdedivio™ In het Zuiden bestonden twee linies, waarvan de achterste gevormd werd door de groote ri vieren. De voorste strekte zich uit van de Noord zee tot aan de Maas. Het eerste gedeelte liep door Zeeuwsch Vlaanderen van de zee tot aan de Schelde; het tweede deel liep van de Schelde naar de Maas en wel van Bergen op Zoom langs Steenbergen, naar Breda en Geertruiden- berg, dan dbor de Langstraat naar Den Bosch en vandaar naar Grave, waarbij men bij hooger, waterstand veel voordeel kon hebben van de traverse der Beersche Maas. Het tweede front was naar het Oosten ge keerd; de voorste lijn hiervan vormden. IJssel en Rijn met enkele geïnundeerde gebieden, hoofdzakelijk nabij de vestingen. De tweede lijn van dit front was de Grebbelinie, welke bij Spakenburg in de Zuiderzee uitkwam. Hier achter lag de Hollandsche Waterlinie, welke in het Zuiden aansloot aan de groote rivieren. Zij beeon bij Gorcum. welke stad met Loevestein en Woudrichem een machtigen driehoek van vestingen vormde. Vervolgens liep ze naar de Lek bij Ameide. dan naar Schoonhoven. Woer den, Nieuwersluis, Uitermeer, Hinderdam Weesp. Muiden en Naarden. Het derde front was dat ter verdediging van 0e Noordelijke provincies, welker linie in eerste lijn werd gevormd door de moerassen, die liepen van Zwolle, aansluitend aan de inundatie van de IJssellinie, tot aan de Eems. De tweede lijn bestond uit inundaties, welke de linie Gronin gen, Dokkum, Oude WOlde, Bergem, Heeren veen en Lemmer moesten beschermen. Het bezwaar van al deze waterlinies was ech ter. dat men de inundatie niet in handen had. Zij moest op eenigszins primitieve wijze geschie den door het aanbrengen van coupures in de dijken. Daardoor was het onmogelijk het peil van het water te beheerschen, één van de voor naamste voorwaarden voor een doelmatige inundatie. Het is noodzakelijk bij het aanleggen van waterstaatkundige werken rekening te hou den met de mogelijkheid van het inlaten van water om bij een voorkomend geval niet over geleverd te zijn aan de grillige natuur. De allervoornaamste factor voor een water linie, wil zij aan haar doel beantwoorden, is de verdediging. Een landstreek, welker fronten gevormd worden door een of meer waterlinies, neemt het karakter van een vesting aan. „De sterkte van een vesting is nooit grooter of klei ner dan de kracht van de mannen, die haar verdedigen". Dat was een stelregel van Dsjeng- his Khan, de aanvoerder van de Mongolen ui' de Gobi-woestijn, en uitgaande van dezen regej zag hij kans heel China te veroveren, heel Midden-Azië en Perzië, waardoor hij bewees, dat zijn inzicht juist was. Aan deze verdediging heeft in de negentiger jaren van de achttiende eeuw wel een en ander ontbroken. Hoewel er voorbeelden aan te halen zijn van grOoten per soonlijken moed. was toch de toestand in het algemeen niet in orde. De krijgstucht en de organisatie lieten te wenschen over. Daarbij was het numerieke overwicht van de Franschen zoo groot, dat zelfs een goed geoefend en geor ganiseerd Nederlandsch leger niet tegen hen opgewassen zou zijn. Had de waterlinie in 1672 haar sterkte be wezen, in 1794 bewees het verloop van den oorlog, dat haar kracht afhankelijk is van het leger dat haar verdedigt. Het is een les ge weest, die het Nederlandsche volk duur heeft moeten betalen, maar die dit volk er niet toe heeft kunnen brengen in vredestijd de maatre gelen te nemen, welke nbodig zijn om in tijd van oorlog de zelfstandigheid te kunnen be waren, terwijl toch juist voor ons land geldt, dat het voorbereid moet zijn op den oorlog Pm zeker te zijn van den vrede. Woensdagavond omstreeks kwart over zes zag te Apeldoorn de heer A. E., handelsreiziger te Utrecht, ais bestuurder van een personenauto op den Badhuisweg te laat, dat de boomen van den spoorwegovergang van de spcorlijn Apel doornZwolle waren neergelaten. Hij reed met nagenoeg onverminderde snelheid er tegen aan. e spoorboom brak af. Midden cp den overweg kwam de auto tegen den anderen spoorboom, die ook ontzet werd, tot stilstand. Inmiddels naderde uit de richting Zwolle een ocaaltrein. De overwegwachter H. de Zwaan aan den over weg op den Soerenscheweg, die den overweg op den Badhuisweg op afstand bedient, merkte aan de handle voor óe afsluiting, dat er iets niet in orde was. Hij greep dadelijk een rootle lantaarn en spoedde zich daarmee zwaaiend den trein tegemoet. Bijna met levensgevaar gelukte het hem den trein tijdig te doen stoppen. De bestuurder van den auto, die de eenige inzittende was, liep slechts licht letsel op. Naar wij vernemen, is bij de knoeierijen met levensmiddelen, bestemd voor militairen, gele gerd te Muiden, nog aan het licht gekomen, dat een inwoner uit Hilversum, die tegelijk in Muiden een z.g. „automatiek" gevestigd had, waar vooral militairen druk gebruik van maak ten, om een smakelijk hapje te bekomen, ook op clandestiene wijze levensmiddelen tegen ver laagden prijs gekocht had van den bijkok, J. R„ die inmiddels in arrest werd gesteld. Bij het door de militaire politie nader ingestelde onder zoek is ter plaatse nog een hoeveelheid aard appelen in beslag genomen, afkomstig uit de militaire keuken. Ook hoeveelheden vleesch moeten door den Hilversummer op dezelfde wijze verkregen zijn. In de afgeloopen dagen heeft de militaire politie te Muiden nog ver schillende inwoners gehoord en het bewijsma teriaal tegen den gearresteerden bij-kok, die bovendien met sommige Muidenaren gecon fronteerd werd, wordt van dag tot dag groo ter. lU*G«00nTUlt In den afgeloopen nacht is te Waddinx- veen door nog niet bekende oorzaak brand uitgebroken in het fabrieksgebouw van de N.V. Eerste Waddinxveensche Stoommeu- belfabriek voorheen fa. Schaik en Berg huis. Het vuur vond in den voorraad meubelen gretig voedsel en nam dan ook weldra een gTooten omvang aan. De brandweer uit Waddinxveen bestreed het vuur met alle kracht. Later rukte ook de brandweer van Gouda ter assistentie uit. Om streeks negen uur had men den brand onder de knie. Het fabrieksgebouw is geheel in de asch gelegd. Het ketelhuis, waarin zich kost bare machines bevonden, kon men behouden. Door dezen brand zijn tachtig menschen werkloos. De schade bedraagt anderhalve ton De firma was niet tegen bedrijfsschade ver zekerd. Van het 36 meter lange, 25 meter breede en 12 meter hooge fabrieksgebouw van de N.V. Eerste Waddinxveensche Stoommeubelfabriek voorheen fa. Schaik en Berghuis zijn de drie verdiepingen totaal uitgebrand. De muren, welke nog staande zijn gebleven, zijn met het oog op het gevaar omgehaald. Behalve het ma chinegebouw, waarin een kostbare, pas aange schafte machine stond, zijn de op het terrein achter de fabriek staande houten loodsen en een droog inrichting gespaard gebleven, even als de naast de fabriek staande directeurswo ning, welke bewoond wordt door den adjunct- directeur, den heer M. Berghuis, die thans ge mobiliseerd is. Zoowel de adjunct-directeur als de te Voorburg wonende directeur, de heer J- Berghuis, die bij het uitbreken van den brand direct werden gewaarschuwd, waren op het ter rein van den brand aanwezig. De aan de andere zijde van de fabriek staande woning, bewoond door het gezin van den electricien De Wit, kreeg veel waterschade. De blussching geschiedde in den vroegen och tend onaer het licht van de schijnwerpers van de motorspuit. De vlammen, die hoog oplaai den, weerkaatsten in het donkere water van de Gouwe, hetgeen een fantastischen aanblik bood. De nablussching werd tot het middaguur voortgezet. Omtrent de oorzaak tast men volkomen in het duister. Het personeel heeft gisterenavond cp den gewonen tijd de fabriek verlaten. Het vuur is ontstaan op de tweede verdieping, in dé lakspuiterij. De fabriek is in de plaats gekomen voor de vroegere fabriek, welke in 1910 in de asch is gelegd. De ontvangsten der N. S. over September 1939 bedroegen in totaal ƒ9.296.630 tegen ƒ8 403.750 in dezelfde maand van 1938, zoodat er een voor deelig verschil was van 892.880 (v. j. rond ƒ54000), wat zeker in deze eerste oorlogsmaand bevredigend mag heeten. Minder bevredigend zijn de uitkomsten van het reizigers- en bagage- vervoer, die in de laatste maanden met spron gen vooruit gingen en welke thans ƒ11.562 min der bedroegen dan in September 1938. Het leeuwenaandeel van het surplus is dan ook dit maal te danken aan de ontvangst uit goederen en veevervoer, die niet minder dan 808.634 boven September 1988 uitgingen, terwijl de Post- ontvangsten gelijk bleven en „Diversen" 96.808 meer opbracht. Dat het reizigersvervoer nog bijna het bedrag van September 1938 haalde, mag zeker verwon dering wekken in deze eerste mobilisatiemaand, toen niemand, die niet voor zaken op reis moest, behoefte voelde voor zijn pleizier op reis te gaan, terwijl de vacantiegangers voor het grootste deel reeds in Augustus thuis kwamen. Zuinigheid met benzine zal wel bijgedragen hebben tot de nog betrekkelijk goede ontvangsten. Wat het goederenvervoer aangaat, is duidelijk, dat de vraag naar en de inslag van allerlei goe deren in September aanmerkelijk hooger moet geweest zijn dan normaal, hetgeen de Spoor wegen wel aan de hoogere recette zal hebben geholpen. Van 1 Januari 1939 af werd in totaal ontvan gen ƒ81.906.995, tegen ƒ74.182.317 in hetzelfde tijdvak van 1938, zoodat 1939 in deze negen maanden een voorsprong heeft van 7.724.678, tegen een achterstand in 1938 ten opzichte van 1937 van rond 2.3 millioen gulden, een verschil dus van meer dan 10 millioen gulden. Wij wach ten met belangstelling af, hoe de ontvangsten der N. S. zich in dezen abnormalen tijd verder zullen ontwikkelen. De houder van een loterijkantoor te Soest trok geruimen tijd geleden de honderdduizend uit de staatsloterij. Het geld zou hem echter geen geluk brengen. Het winnen van „het groote lot" zou mede aanleiding worden tot zijn faillissement en het ontrekken van geld aan xdit faillissement zou hem daarna voor den strafrechter brengen. De 53-jarige man stond terecht voor de recht bank te Utrecht en de Officier van Justitie eischte toen een gevangenisstraf van vijf jaar met aftrek van voorarrest, de rechtbank legde twee en een half jaar met aftrek van voor arrest op, van welk vonnis hij in hooger be roep ging. Donderdag diende deze zaak voor het ge rechtshof. Aan verd. was tenlaste gelegd, dat hij op het oogenblik, dat zijn faillissement reeds zeker was, gelden en geldswaardige papieren aan den boedel heeft onttrokken. De procureur-generaal, mr. J. VERSTEEG, eischte op grond van een vormfout vernietiging van het vonnis. Verd. zal moeten worden veroordeeld wegens onttrekking van gelden aan het faillissement, waardoor vele menschen voor belangrijke be dragen zijn benadeeld. Spr. requireerde een gevangenisstraf voor den tijd van twee en een half jaar met aftrek van voorarrest. De verdediger, mr. G. CAHNTER, bestreed de bewijsvoering. Hij was van oordeel, dat het wettig bewijs niet geleverd was. Arrest 28 December. HILVERSUM I, 1875 en 414.4 M. Algemeen programma, verzorgd door de NCRV 8.00 Berichten ANP, 8.20 Gramofoonmuziek, 9.309.45 Gelukwenschen, 11.00 Gramofoon muziek, 11.15 Zang met pianobegeleiding en gramofoonmuziek, 12.15 Gramofoonmuziek, om 12.30 berichten ANP, 12.55 Orgelconcert, I.45 Christ, meisjeskoor „Vocina" met piano begeleiding en gramofoonmuziek, 3.00 Fluit en piano, 3.45 Gramofoonmuziek, 4.30 Causerie „Kerstversiering". 5.00 Consonanten en gra mofoonmuziek. 6.30 Voor tuinliefhebbers, 7.45 Berichten ANP. herhaling SOS-berichten, 8.00 „Acis und Galathea", opera, 9.45 Gramo- foönmuzieK, 10.00 Berichten ANP, 10.35 All Rqund-sextet, 11.35 Gramofoonmuziek. HILVERSUM II, 301.5 M. 8.00 VARA, 12.00 AVRO, 4.0012.00 VARA 8.00 Berichten ANP, Gramofoonmuziek. 10.20 Gramofoonmuziek, 10.30 Zang, orgel en gramofoonmuziek, 11.15 VARA-orkest, 12.00 De Palladians, 12.45 Berichten ANP, Gramofoon muziek, 1.00 AVRO-Amuse- rentsorkest en so liste (opn.), 1.45 Gramofoonmuziek, 2.00 Voor de huisvrouw, 3.00 Pianovoordracht. 3.30 AVRO-Dansorkest, 4.00 Gramofoonmuziek met toelichting, 5.30 Gramofoonmuziek, 6.006.25 De Ramblers, 6.50 Zang met pianobegeleiding, 7.18 Berichten ANP, 7.30 „Weer kinderpostze gels", toespraak, 9.20 VARA-orkest, 10.00 Ham mond-orgelspel, 10.10 Gramofoonmuziek, 11.00 Berichten ANP, 11.10 Jazzmuz. (gr.pl.), 11.40 12.00 Zang en orgel. ENGELAND, 391 en 449 M. 12.20 Henry Hall en zijn orkest, 1.20 Be richten, 1.302.20 BBC-Schotsch orkest, .3.20 3.55 Het Kenilworth-octet, 4.20 Berichten, 4.35 Balalaika en gitaar, 5.50 Pianovoordracht, 6.20 Berichten, 7.40 Callender's orkest, 8.35 Revue programma, 9.20 Berichten, 11.05 BBC-orkest en solist, 11.15 Billv Ternent en zijn orkest, 12.2012.35 Berichten. KEULEN, 456 M. 5.50 Gramofoonmuziek, 7.408.50 Amuse mentssextet, 9.3010.00 en 10.45 Gramofoon muziek, 11.00 Literair-muziknal programma, II.20 Concert, 12.20 Omroeporkest en solist, 1.35 Populair concert, 2.20 Zang, 2.50 Concert, 4.30 Litérair-muzikaal programma. 5.10 Stu denten-orkest. 6.20 Otto Dobrindt's orkest, 7.35 Zie Deutschlandsender, 9.50 Nachtconcert. BRUSSEL, 322 en 484 M. 322 M. 12.20 Gramofoonmuziek, 12.51 en 1.30 Om roeporkest, 1.50—2,20 Gramofoonmuziek. 5.20 Zang, 5.50 Jazzmuziek (gr.pl.), 6.35 Vioolvoor dracht, 7.20 en 7.45 Gramofoonmuziek, 8.50 en 10.30 Omroepsymphonie-orkest en solist, 10.5011.20 Gramofoonmuziek. 484 M. 12.20 Gramofoonmuziek, 12.50 en 1-30 Radio orkest. 1.502.00, 5.20 en 6.35 Gramofoonmu ziek, 8.50 en 9.35 Radio-orkest en soliste, 10.30 11.20 Gramofoonmuziek. DEUTSCHLANDSENDER, 1571 M. 8.05 Omroeporkest, 9.20 Berichten, 9.50 Hans Busch' orkest, 10.20 Politiek overzicht. Hierna: Kamermuziek en zang, 11.20 Berichten. Hierna tot 12.20 Nachtconcert. Tegen alle wintersche kwalen Twee stuks 10 cl. - Twaalf stuks 50 ct. Het Amsterdamsche Gerechtshof heeft van daag een interlocutoir arrest gewezen in de strafzaak tegen den Poolschen bankier Wres- zynski, tegen wien de procureur-generaal wegens twee gevallen van oplichting vier jaar gevan genisstraf met aftrek van het geheele voor arrest had gerequireerd. Het Hof achtte het onderzoek niet volledig en gelastte een nader getuigenverhoor ter open bare terechtzitting van Donderdag 28 Decem ber half drie. Als getuige zal dan onder anderen worden gehoord de consul-generaal van Argentinië te Amsterdam. Wreszynski namelijk, aan wien o.a, was ten laste gelegd, dat hij een Weensch meis je zou hebben opgelicht voor vierduizend gul den, en dat hij haar had wijsgemaakt, dat hij gemakkelijk visa voor haar familie kon krijgen om naar Amerika te gaan, had verteld dat hij honorair-consul van Argentinië was. Dit wenscht het Hof nader te onderzoeken. Voorts is nog gedagvaard graaf Antoni Tar nowski, gezantschapsattaché hier te lande. Hedennacht zijn door het breken van een as nabij het station Wijhe drie wagens van een goederentrein ontspoord. Het gevolg was dat al het treinverkeer in de richting Noord-Zuid en omgekeerd over Utrecht moest worden ge leid. Een arbeidersploeg is vanmorgen naar de plaats van het ongeval vertrokken, om de baan vrij te maken en de rails te herstellen. Er is op dit baanvak geen dubbel spoor, zoodat de gevolgen van het ongeval des te ingrijpen der zijn. Ten aanzien van het verkeer ZwolleDe venter behoeft van den trein geen gebruik te worden gemaakt. Op dit traject wordt een geregelde busdienst onderhouden. Nader vernemen wij, dat de ontsporing he denmorgen om half vijf is geschied. De vier wagens, die derailleerden en een flink eind werden meegesleurd, hebben de rails over een lengte van ruim driehonderd meter ernstig be schadigd. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. Teneinde het daarheen te leiden, dat °ok Nederland zijn aandeel zal kunnen bijdragen in de groote sommen, die het Finsche Roode Kruis behoeft om zijn veelomvattend humani taire werk naar behooren te kunnen vervullen, heeft het hoofdbestuur van het Nederlandsche Roode Kruis besloten de actie van de Finsch- Nederlandsche Vereeniging tot Steun aan het Finsche Roode Kruis krachtig te bevorderen, o.a. door mede te werken aan de organisatie van de locale Inzamelingen. Bovendien heeft mr. W. J. baron van Lynden, eerste onder-voor zitter van het Nederlandsche Roode Kruis het voorzitterschap van het Comité van Aanbeve ling aanvaard, terwijl enkele kringcommissaris sen van het Ned. Roode Kruis als leden tot dit comité zijn toegetreden. Bijdragen gelieve men als tot nu toe over te maken op rekening van de Finsch-Nederland- sche Vereeniging bij de Rotterdamsche Bank- vereeniging N.V. (Postgiro 3016) te Rotterdam, onder vermelding: „Voor het Finsche Roode Kruis". BATAVIA, 14 Dec. (Aneta). De raad van Justitie te Batavia veroordeelde jhr. A. B„ we gens heling van gestolen kina, tot een jaar ge vangenisstraf met aftrek van den tijd, doorge bracht in preventieve hechtenis. DJOKJAKARTA, 14 Dec. (Aneta) De Me- rapi is, na de uitbarsting van gistermiddag, weer rustig. De glcedwolken namen een noordooste- .ijke richting, langs de ravijnen van de Kali Senowo en de Kali Trising. Bij de vorige uitbarsting, op Kerstmis 1930, was de richting meer Oostelijk, door de vallei Elongkeng, waarbij de gloedwclken afdaalden tot voorbij den waarnemingspost Babadan en den lager gelegen post Krindjing bereikten. De resident van Kedoe, de regent, de patih en andere ambtenaren van het binnenlandsch be stuur kwamen gisteren te Moentilan aan en gingen verder naar de hoogstgelegen dessa Doe koen. Hier was de bevolking veiligheidshalve op den Pasar verzameld, voor eventueele eva cuatie. De resident keerde terug, terwijl de regent en de patih te Moentilan bleven. Waarschuwin gen aan de bevolking zijn uitgegeven. De bewakingsdiensten werken op volle kracht. De weg-van Djokjakarta naar Mage'ang lag gisteren onder een dikke laag asch van geheel witte kleur, als sneeuw. In Djokjakarta zelf is geen aschregen waargenomen. In het bergdorp Kalioerang viel gisterenavond een zware aschregen, gevolgd door een regen van kleine steentjes. Vele vacantiegangers, die daar in de koelte vertoefden, zijn haastig te ruggekeerd. De pest Babadan rapporteert, dat gedurende den nacht geen verdere werking of aschregen is waargenomen. Ook de seismograaf is rustig De buitenlandsche pers houdt zich al eenigen tyd bezig met de vraag welk land in 1942 de wereldkampioenschappen zal mogen organisee- ren. Indien er geen oorlog zou zijn uitgebroken, zou Duitschland ongetwijfeld de meeste kans maken. Het is zeer waarschijnlijk, dat de FIFA zonder party te kiezen in het huidige oorlogsconflict, zal besluiten de wedstrijden alleen te doen plaats vinden In landen, die buiten den oorlog staan. Ook zou men andere Europeesche landen voor- loopig willen uitschakelen. Derhalve zyn de Zuid-Amerikaansche staten de ernstigste gega digden, vooral Brazilië en Argentinië. Op 14 Januari 1940 zal in de Fransche hoofd stad een wedstrijd FrankrijkEngeland worden gehouden, terwijl voorts de Portugeesche Voetbal Federatie de uitnoodiging, om een interland wedstrijd tegen Frankrijk te spelen, heeft aan vaard. Deze ontmoeting zal of te Paruis of te Bordeaux doorgang vinden. HEEN TERUG Driemaal per week luchtpost naar Indië NAPELS ATHENE RHODES ALEXANDRIë LYDDA BAGDAD BASRAH DJ ASK KARACHI JODHPUR.... ALLAHABAD. CALCUTTA. RANGOON BANGKOK.... PENANG MEDAN SINGAPORE. BANDOENG 0 Dec. 10 11 12 13 Dec AMSTERDAM, 14 Dec. Waar- nemingspunten gem zomerst 1921 -1931 Waterhoogte 8 u v.m S G <L 0L edert steren S3 CO Keulen 6 u 39.56 41 40 0.21 J.00 Loblth 13 10 4.18 0.04 0 00 Nijmegen 10 75 11 50 C.01 00, St Andr W 5.56 6 07 0.00 0 06 Arnhem 10.52 11.13 0.00 0.01 Vreeswyk i w 3.0C 2.78 0.00 C 11 Westervoort 11.n 11.79 0.00 0 01 Deventer 5.16 0- 0.00 J 00 Kampen 0 63 0 00 0.05 Mastr Ha 0.53 0.0c 0.00 0.00 1) Borgh 43.1 43.41 0 00 0.14 Belfeld 14.23 14.21 0 00 0.24 Venlo 13.70 13 70 0.00 0 25 Grave 0 0.00 0.00 2) Sluis 7,6) 6.72 0.0c 0 02 Lith 0.82 3 42 0-02 0 00 Stuwen open te Borgharen, Linne, Roer- mond, Belfeld, Sambeek, Grave en Lith. Beneden de sluis. 1) De waterstand aan de boofdsluis wordt ge acht 0.40 M. hooger te zyn by geheel geopende stuw. 2) De waterstand aan de peilschaal te Grave istad) wordt geacht 0.10 M hooger te zyn bij geopende stuw AMSTERDAM Kanaalwater 8 u 0.41- AP 8 u 0.41- - AP 12 u 0.44— AP 12 u 0.44- - AP 2 u 0.53- AP 2 u 0.53- - AP Stadswatei IJselm watei 8 u 0.41— AP u J,15- 12 u j.44AP 12 u 0,11- - AP 2 u 053 AP 2 u 0.12- - AP Amstelwater WATERSTAND OP DEN RIJN 14 Dec. 13 Dec. 14 Dec. 13 Dec. Rheint. Breisach Kehl Maxau Mannh Lohr Mainz Bingen Caub 0.— 0.— 0.— 6.28 5.89 0.— 4.99 3.86 4.65 0.— 0.— 0.— 6.36 5.70 0.— 4.92 3.82 4.58 Coblenz rrier Keulen Dusselct Ruhrori Duisburg Schweini Wurzburg Strassb. 5.11 3.72 5.46 0.— 4.16 3.89 2.55 1.65 0— 4.92 3.98 5.25 4.32 0.- 3.77 2.85 2.71 0— «f ifl BARNEVELD, 14 Dec. Pluimveemarkt. kippen 4080 cent per stuk, 3244 centPfï.è- Oude" hanen 35—75 cent, jonge hanen z®"Lji cent per stuk, 35—45 cent per kg. N.H. Blauw^ 45—55 cent per kg. Jonge hennen 0.60—1.2u r stuk. Duiven 3040 cent per paar. Tamme een j 3055 cent, jonge woerden 4060 cent, ganz® 2.75, per stuk. Kalkoenen 5060 cent, tan;,,t, konijnen 0.75—1.50, wilde konijnen 60—75 ct. t, hazen in jachttijd 1.75—2.20, fazanten in jaj- tijd 0.75—1, jonge patrijzen 40—50 cent, d p patrijzen 3040 cent per stuk. Aanvoer 2750e Handel kalm. v NOORDSCHARWOUDE, 14 Dec. 50500 Roode kool 2.30—3.80, 26900 kg. Gele kool 2- 2.30, 74700 kg. Deensche Witte kool l-6^ 2.20, 6800 kg. Groene kool 22.40, 13600 kg. 1.90—2.50, grove Uien 2.90—3.10, drielingen 1' —190, nep 5.10—5.20, 9000 kg. Peen 1.80—2*; 1700 kg. Bieten 1.40—2.40, 5600 kg. aardapp«le^ Zeeuwsche Blauwe 3.00, Blauwe Eigenheih1^ 2.602.70, Bevelanders 1.902.20. 6100 strd Andijvie 1.702.40, 400 kg. Ramenas -3.60. 's-HERTOGENBOSCH, 13 Dec. Veemarkt. OP„,; markt van heden waren aangevoerd 3740 2307 runderen, 73 vette kalveren, 384 nucn1 j kalveren, 799 biggen, 19 zeugen, 43 loopers, schapen-lammeren. De prijzen waren als v0,e(i kalfkoeien 120.00240, magere ossen en koe 90.00120 per stuk. Vette ossen en koeien) kw. 7480, 2e kwal 6470, 3e kwal. 4858 per kg. Jongvee 60.00110, graskalveren 45V j, 60, nuchtere kalveren 6.009, zeugen 70.00—* qC loopers 22.0026, biggen 11.0019, schapen 10 24, lammeren 9.0014 per stuk. -*-i, „tuimelen „je Verdere mededeellngen. Aanvoer zeer groot over de geheele linie stijgende prijzen. Vetvee 5t kwaliteit schaarsch en zeer duur. Een best brjjj, ging tot 82 cent per kg. Stieren aanvoer Hia fl handel vlot, duurder. Weidevee groote aanv iets hooger In prijs. Graskalveren meer hooger. Nuchtere kalveren groote aanvoer, vlL}cl' handel, prijzen als vorige week. Biggen h»n cj kalm, prijzen vast, niet lager. Loopers ban kalm, prijshoudend. Schapen en lammeren 8 voer matig, vast in prijs. «r GOUDA, 14 Dec. Veemarkt. Aangevoerd in {(8 taal 701 stuks, waarvan 22 slachtvarkens: 3030.5 cent per pond. levend met 2 pCt. kort>^ 132 magere varkens 25.0045, 419 biggen 8 Let> 13, 6 runderen 220.00250, 52 nuchtere kalve„g0 5.0010, handel matig. 10 bokken en gelten 6. Handel redelijk 690 partijen eieren: kipeieren 4.254.75, k' „s. eieren 3.654, eendeieren 44.25 per 100 stt Handel matg. .„nj! GOUDA, 14 Defi. Coöp. Zuid-Holl. Eiervel»^, g.a. Aanvoer 119000 kipeieren: 56-58 kg. 3.86 58-60 kg. 4—4.20. 60-62 kg. 4.204.35, 62-70 "jj 4.35—5, brune 58-72 kg. 4—5.20, kleine eieren jj'jO 3.70 per 100 6tuks. Aanvoer 500 eendeieren per 100 stuks. v$- BROEK OP LANGENDIJK, 14 Dec. 36000 i> Roode kool 2.303.80, 50300 kg. Gele kool 2-t $0- 2,50, 39700 kg. Deensche Witte kool 1.60J, 5O 14300 kg. Savoye kool 2—2.60, 8000 kg. Uien —2.90. grove 2.90—3.10. drielingen 1.60—1.80, ^0 4.50. 3000 ke. Peen 1.50—1.90. 1090 kg. Bleten ".„(l 440, 2500 kg. vroege Witte kool 1.101.50, 3 struik Andijvie 0.602.20.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1939 | | pagina 6