Volkenbondsraad stoot Moskou in openbare zitting uit De „Graf von Spee" heeft 48 uur tijd gekregen Weinig veranderingen op het Finsch-Russische front Luchtgevecht boven de Noordzee Levendige gevechten Het nieuws van heden vereenigde katholieke pers VIER BLANCO STEMMEN NOG 700 VERMISTEN VAN DE INDIGIRKA VIJF BRITSCHE KRUISERS WACHTEN SYSTEEMLOOSHEID DER ROODE STRIJDMACHT VRIJDAG 15 DECEMBER 1939 - OCHTENDBLAD China en Egypte tot raadslid gekozen WjREAUX VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: NASSAULAAN 51 - TEL 13866 - GIRO 22884 Abonnementsprijs (bij vooruitbetaling) voor Haarlem 25 cent per week; per kwartaal 13.25. Bij onze Agenten 27H ct. per week, per kwartaal f 3.58 DAGBLAD MET OCHTEND- EN AVOND-EDITIE, UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARN EST AD, .HAARLEM DRIE EN ZESTIGSTE JAARGANG No. 22150 Het verloop der Raadszitting Middagvergadering der Assemblée Commentaar uit Moskou 99 99 Engelschen verloren 2100 man Daders van bomaanslag ter dood veroordeeld Het Weer 11 Wat een ooggetuige zag Een Britsch communiqué Zes Britsche kapiteins aan boord Finsche weerstand kan zonder steun geen onbepaalden tijd duren" De slag bij Salla De actie der vliegers Italiaansche critiek „Wapens en munitie noodig" Het ontsnappen van de „Bremen" Chatfield over het gevecht met de „Graf von Spee" De ontploffingsramp te Zarnesti COLUMBUSVERTREKT UIT VERA CRUZ Verschillende getallen over geleden verliezen NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel 38 et., Inoez. mededee ringen 50 cent; Idem op peg één 65 cent per regel BIJ eontreet sterk verlaagde prijzen Voor de kleine annonces .Omroepers" zie de rubriek GENÈVE, 14 Deo. (Havas). De Volken- bondsraad heeft zijn 107e zitting geopend vijf uur hedenmiddag onder voorzitter schap van den Boliviaanschen gedelegeerde Costa du Reis. In deze openbare zitting werd de resolutie behandeld, die vanmorgen in gesloten zitting Voorbereid was en concludeerde tot uitstoo ting van Rusland uit den bond. De Raad heeft deze resolutie aangenomen, daarmede de Sovjet-Unie uit den Volken bond gestooten is. Volgens Reuter werden bierbij vier stemmen blanco uitgebracht, h.I. die van Finland, China, Joego-SIavië en Griekenland. De tekst van de resolutie, die door den "olkenbondsraad is aangenomen, luidt als Volgt: „De Raad, kennis genomen hebbende van öe resolutie, die door de Volkenbondsverga- Öering op 14 December 1939 is aangenomen betreffende het beroep van de Finsche regee- hng: le. Sluit zich aan bij de veroordeeling door de Volkenbondsvergadering van het optreden der Sovjet-Unie tegen den Finschen staat, 2e. Is, om de redenen die uiteengezet zijn *h de resolutie van de Volkenbondsvergade- ring. krachtens art. 16, par. 4 van het Hand vest. van oordeel, dat de Sovjet-Unie zich door haar daden zelf buiten den Volkenbond beeft geplaatst. Hieruit vloeit voort, dat zij biet langer lid is van den Volkenbond." Omtrent de ochtendvergadering der Assemblée °rdt nog vernomen dat de resolutie der com- "lssie van veertien inzake de Finsche kwestie erd aangenomen met algemeene stemmen, on- ®r voorbehoud van verklaring van stemont- °uding, welke was afgelegd door de vertegen- ordigers van de drie Scandinavische landen, e drie Oostzeestaten, Bulgarije, China en Zwit- serland. Tijdens de vergadering der Assemblée werd jl°8 gesproken door den afgevaardigde der N6derlandsche regeering. Deze wees er op, dat b'J de toestemming, aan het secretariaat gege- eb om technische hulp te verleenen aan de V^ten die Finland willen steunen, niet be- bouwde als een effectieve actie van den Vol- enbond. Hij zeide verder geen bezwaar te heb- eb om de resolutie goed te keuren, waarin '°rdt verklaard dat Rusland zich buiten het Pact heeft gesteld. Oarton de Wiart wee's er, namens België spre- ebde, op, dat hij dezelfde reserve als de Neder- vabdsche gedelegeerde moest maken ten aanzien ®b de technische hulp, door het secretariaat verleenen, en zeide eveneens vóór de resolutie zullen stemmen. Nadat Costa du Reis de zitting van den Vol- bbondsraad voor geopend had verklaard, hij allereei'st de nieuwe raadsleden jjbkom, waarbij hij zeide, dat de verkiezing van bland een symbolische waarde heeft en wij- ^bg geeft aan het vertrouwen van het gegeven en aan de hoop van een vreedzame rege- hierop namen verschillende gedelegeerden het oord. De Grieksche gedelegeerde bracht hulde ^"b het heldhaftige Finland en sloot zich aan 5K], be veroordeelingen der agressie. Wat de uit- tj f g van Rusland uit den Volkenbond be ier Verklaarcie hij zich van stemming te zul- onthouden. De Joego-Slavische gedelegeerde - bi eenzelfde standpunt in, terwijl de Finsche ?®rt, 'bgenwoordiga-, Holsti, zeide blanco te zul te stemnien, aangezien men niet tegelijkertijd onter en partij kan zijn. olgens sprak namens Frankrijk Paul Bon- j.br, die zeide: „Frankrijk is hier om met zijn ebi in den meest nauwkeurigen zoowel als den te»eSt Pijnlijken vorm een sanctie uit te spreken sen een SChending van het Handvest, waaraan aangesloten staat zich schuldig heeft ge- K,,akt door het sebied en de Dolitieke souverei- blti «ch, door het gebied en de politieke souverei- 'eit te schenden van het vrije en democrati- Finland.' >>Ik kan niet over Finland spreken, zoo *0egde Bonoour hieraan toe, en het onze biedewerking toezeggen in de mate waarin daartoe door onzen eigen strijd in staat <juUen zijn, zonder een groet te brengen aan b® slachtoffers die Finland vooraf gegaan •lb, Oostenrijk, Tsjeeho-Slowakije en Po- eb." Boncour wees er nog op dat de Russi- °he gedelegeerde Litwinof met zooveel hard nekkigheid de duidelijkste .en volledigste efinitie van agressie verdedigd had. Wp® Engelsche vertegenwoordiger Butler ver- arde dat de opgestelde resolutie het onver- jJ. hike gevolg is van de daden der Sovjet- bie, f®eie De beweging in de wereldopinie en de mo- en materieele steun, die aan het Finsche leei gegeven, zijn, aldus Butler, voor een groot Va te danken aan de sympathie en bewondering ^b allen voor het Finsche volk. maar tevens cjp „.bet algemeene gevoelen in de wereld, dat het land toegebrachte slag van belang is voor bestaan voor alle naties der wereld. Het biet °ns voor> aldus spreker, dat de agressie lijk alleen van belang is voor onze onafhanke- leid, maar ook voor de nationale instellin- Waarop onze grenzen en instellingen werden 6e^ericht. Door dit standpupt in te nemen wor- Wij niet hoor wraak bezield. Wij kunnen afstand doen van het moreele standpunt sta. Wij sinds lang hebben ingenomen, en dit Seis nt beteekent trouw blijven aan de re- tigg',, Waarop de internationale orde is geves te™ BuUer sprak nog de Chineesche gedele- hij be, die zeide blanco te zullen stemmen, daar j^Seen instructies van zijn regeering had. gesle voorzitter verklaarde de discussie hierop nam acte van de afgelegde verklarin- Uitb 6n m"'kte op, dat onthouding van stem- 8riören8ing geen invloed uitoefent op het be- cjpj.„ algemeene stemmen. Aangezien geen an- hij °Pmerkingen gemaakt werden, beschouwde °et ontwerp als aangenomen. 0nCo;,ta du Reis stond na deze constateering j,1 ®n las een aanhaling voor uit de laatste Vgbselijke encycliek. Hij verklaarde, dat het lp °uW"en tusschen de volkeren gelegen is ben trouw aan het gegeven woord en ■e hieraan toe, dat dit beginsel volstrekt in overeenstemming is met de beginselen van den Volkenbond. De vergadering werd om 6 uur gesloten. De Volkenbondsvergadering is om half vier bijeengekomen Voor de verkiezing van de twee laatste leden voor den Raad. Met 34 van de uitgebrachte 37 stemmen werd China gekozen en met 37 stemmen Egypte, en wel voor den tijd van drie jaren. Hierna verklaarde voorzitter Hambro dat de vergadering uiteengaat, zonder de zitting te slui ten wegens den internationalen toestand. De secretaris-generaal zal op elk oogenblik de leden van het bureau bijeen kunnen roepen om be sluiten te nemen welke door de omstandigheden worden opgelegd. De Moskousche omroep heeft, volgens Havas, kort maar op sarkastischen toon commentaar geleverd op het besluit van den Volkenbond tot uitstooting van de Sovjets. Het resultaat van deze stemming, aldus de commentaar, is dui delijk. Het is de z.g. „politieke" methode van de Fransch-Britsche commanditaire vennooten van den Volkenbond. Men heeft staten, die geen permanenten zetel bezitten, zooals de Unie van Zuid-Afrika, Bolivië en Finland, een stem hooren uitbrengen. Dat drukte op het resultaat der stemming. PARIJS, 14 Dec. (Havas). Het legerbericht van Donderdagavond luidt: „Levendige ge vechten tusschen verkennende afdeelingen in de Vogezen en op den Blies-oever." TOKIO, 14 Dec. (Reuter). Ongeveer 700 personen van het Russische schip „Indigir- ka" worden nog vermist. LONDEN, 14 Dec. (Reuter). In een schrif telijk antwoord op een gestelde vraag heeft Chamberlain het Lagerhuis medegedeeld dat het totaal aantal officieren en militairen van anderen rang die in actieven dienst het leven verloren hebben in de drie maanden van Sep tember tot November ongeveer 2.100 bedraagt. Het overeenkomstig cijfer voor de maanden Augustus t.m. October 1914 was ongeveer 12.500. LONDEN, 14 Dec. (Reuter). Twee mannen, James Richards, oud 29 jaar en lid van het Iersche republikeinsche leger, en Peter Barnes, oud 32 jaar, zijn schuldig bevonden aan moord in verband met de ontploffing te Coventry op 25 Augustus J.L, waarbij verscheidene personen gedood en velen gewond werden. Beiden werden ter dood veroordeeld. iiiiiiiiiiiiiiiniiiiimmiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii VERWACHTING: Meest zwakke Oostelijke wind, later wel- Ëj licht tot matig toenemend, betrokken tot jË zwaar bewolkt, mogelijk eenige lichte H sneeuw, temperatuur om het vriespunt tot lichte vorst. illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllMlllllllllllllllllllllllllllllllllllllUlllli Het Duitsche passagiersschip „Bremen" is na een avontuurlijke reis thans veilig in Duitschland aangekomen bevinden, vrijgelaten zuilen worden. Deze gevangenen zijn leden van de bemanningen van de schepen, die door het vestzakslag schip tot zinken zijn gebracht. Hoeveel ge vangenen zich aan boord bevinden is onbekend. De toestand van den Duitschen oorlogsbo dem werd in een radio-uitzending vanuit Mon tevideo beschreven door een ooggetuige, die met een motorboot vlak er langs was gevaren. Hij zeide: „De Graf von Spee" was vol teeke nen van den hevigen strijd. Aan bakboordzijde, ongeveer 18 meter van den boeg en anderhal- ven meter boven de waterlijn was een groot gat /an bijna twee meter middellijn. Het pantser was naar buiten gebogen en clit deed mij den- xen, dat binnen het schip een ontploffing nad plaatsgehad. De voorste observa tietoren bleek in tweeën gespleten te zijn en een der torens bij de voorste zesduims kanonnen was als het ware van zijn grondslag losgescheurd. Overal lagen brokstukken. Men was druk bezig met re paratie, naar ik meen om het schip klaar te maker, voor een nieuwe vaart." MONTEVIDEO, 14 Dec. Engelsche en Duit sche berichten loopen sterk uiteen over de schade, die aan het vestzakslagschip „Admi ral Graf von Spee" is toegebracht. Volgens Reuter is bij daglicht gebleken, dat de „Graf von Spee" een groot gat heeft in den con- tröle-toren. Vermoedelijk zijn de zware ka nonnen buiten werking gesteld. Het vliegtuig is zwaar beschadigd en in den scheepswand zijn verscheidene gaten geschoten. Daarentegen deelt het Duitsche Nieuws bureau mede, dat het vestzakslagschip geen sporen van den strijd toont. Op het dek ziet men de gebruikelijke wacht. Commando-brug, gevechtstoren en romp zijn niet beschadigd. Het schip ligt enkele honderden meters van de kade te Montevideo. Op de reede binnen de territoriale wateren ziet men de omtrekken van twee Britsche kruisers, welke omringd zijn door een aantal koopvaardijschepen. Van Britsche zijde wordt het strengste stil zwijgen in acht genomen over het aantal ge sneuvelden en gewonden aan boord van de Brit sche schepen. Morgen zullen de Duitsche gevallenen te Mon tevideo ter aarde besteld worden. Van de ge wonden behoefde tot nu toe slechts één aan wal gebracht te worden, aangezien hij een wond aan de oogen heeft gekregen, welke een speciale be handeling noodig maakt. De overige Duitsche gewonden worden door de doktoren van het schip zelf verzorgd. Volgens een door minister Huil te Washington ontvangen medcdeeling, heeft de „Graf von Spee" 48 uur tijd gekregen om in Montevideo te verbleven. Verder bericht Reuter uit New-York, dat vol gens een radio-bericht uit Montevideo aan de „Graf von Spee" hard gewerkt wordt, ten ein de het uitvaren mogelijk te maken. Het schip wil blijkbaar spoedig slag leveren met de vijf Britsche kruisers, die naar wordt gemeld de riviermonding blokkeeren. Het Duitsche tankschip „Tacoma" verliet Donderdagmorgen de haven, waarschijnlijk om het vestzakslag schip op zee van nieuwe brandstof te voorzien. De Britsche admiraliteit heeft een communi qué uitgegeven, waarin gezegd wordt: „Er zijn geen berichten ontvangen over dooden en gewonden op de Britsche schepen, die deel genomen hebben aan den feilen strijd gisteren buiten Montevideo. Berichten daarover zullen zoo spoedig mogelijk worden gepubliceerd. On danks de schade, die de „Exeter" dwong zich uit den strijd terug te trekken, hebben de beide klei ne zesduins-kruisers het Duitsche vestzakslag schip achtervolgd tot de Rio de La Plata en liggen thans in de monding te wachten. Zij hebben krachtige versterkingen gekregen. Men moet begrijpen, dat zeer grootestrijd krachten gedurende vele weken gebruikt zijn tot opsporing in de uitgestrekte ruimten van het zuiden van den Atlantischen Oceaan, zoo wel ter zee als in de lucht, en dat veel tijd en veel teleurstellingen onvermijdelijk waren alvo rens het schip kon worden gevonden. Het is op merkelijk, hoe weinig last de „Graf von Spee" den bewegingen heeft kunnen berokkenen van de honderden schepen in deze wateren geduren de de twee maanden, dat zij rondgevaren heeft. Vergeleken bij het door de „Embden" gestichte onheil zijn de aangerichte verwoestingen onbe- teekenend geweest. Zoodra bijzonderheden van den strijd ontvan gen zijn zal de admiraliteit een nadere mede- deeling uitgeven over het optreden van de offi cieren en manschappen die onder commando van commodore Harwood het schip, dat in to taalgewicht zoo zeer hun meerdere was, opge spoord en van de zeeën verjaagd hebben." Naar Reuter uit New-York verneemt, bevin den zich aan boord van den Duitschen kruiser zes Britsche kapiteins, van schepen die wer den buitgemaakt. Naar Reuter uit Montevideo bericht, heb ben de Urugueesche autoriteiten den Brit- schen gezant toegezegd, dat alle gevangenen, die zich aan boord van de „Graf von Spee" HELSINKI, 14 Dec. (Havas). Het heden uitgegeven Finsche oorlogscommuniqué luidt als volgt; „Aan het front van de Karelische Land engte is een compagnie, die een week lang den vijandelijken opmarsen tegengehouden heeft, thans weer naar haar basis vertrok ken, van nabij gevolgd door de Russische troepen. Gisteren heeft de vijand een groo- ten aanval ondernomen, waaraan zes tanks deelnamen; hiervan werd een bijna ter stond door een mijn vernield. Verschei dene nieuwe vijandelijke infanterie-aan- vallen, gesteund door artillerie, zijn in den loop van den dag gevolgd. De meeste wer den afgeslagen en onder de rooden vielen talrijke dooden. Bij een der batterijen, die in dezen' sector aan de operaties heb ben deelgenomen, telt men sedert den aanvang van haar optreden in den strijd twee dooden waarvan een sisteren is ge vallen. In den loop van den dag is gebleken dat onze artillerie en die van den vijand gevuurd hebben op eenzelfde doel, een boschje, waar in zich een kleine afdeeling roode soldaten be vond. Wij hebben het vuren toen gestaakt en aldus munitie gespaard. Gisteren heeft een Finsche afdeeling een langdurige verkenningsoperatie uitgevoerd. Wij leden geen enkel verlies en de patrouille keer de met belangrijke inlichtingen terug. Een -nieuw bewijs van de woestheid der Rus sische bombardementen is bekend geworden. De roode vliegtuigen, die Dinsdag boven Hangö en Ekenaes een bombardement ondernamen, hebben vooral hun bommen gericht op de ver schillende gebouwen van een hoeve, waar zich talrijke geëvacueerden, vrouwen en kinderen, bt vonden. Hun poging heeU echter geen succes gehad." Duizenden manschappen van het roode leger zijn gevallen in den slag om Salla, de sleutelpositie op het noordelijke Finsche front die door de Finnen is heroverd, al dus luidt een bericht, dat door Reuter ont vangen is uit Torilio aan de Zweedsch-Fin- sche grens. Het bericht voegt hieraan toe dat de sneeuw rood gekleurd was van Russisch bloed. De Russen trachtten in dezen sector naar de zee door te breken en men gelooft, dat zij van Salla de basis van hun hoofdkwartier hadden willen maken. Sterke Finsche troepenaanvullin gen zijn uitgezonden om de stad te heroveren. De slag duurde twee dagen en wordt beschreven als de grootste, die tot dusverre in dezen oorlog is geleverd. De aanvallen van de Finsche luchtmacht op de Russische linies worden volgens Havas over het algemeen met succes bekroond. De reacties der Sovjet-troepen zijn inderdaad traag. In .talrijke gevallen konden Finsche verkennings vliegtuigen bij verrassing ontdekte detachemen ten onder mitrailleurvuur nemen. Het Finsche dagblad „Huvudstadsbladet" zet uiteen dat ondanks de militaire acti viteit de Finsche weerstand geen onbe paalden tijd kan duren wanneer geen steun uit het buitenland wordt ontvangen. Het blad schrijft: „Wij kunnen wel al onzen moed gn onze heroiek ontplooien in dezen strijd tegen de Russen, maar op den duur zul len wij geen weerstand kunnen bieden aan de Sovjet-invasie. De beschaving en het recht, die wij verdedigen, zullen ondergaan onder den wilden opmarsch der horden uit het Oosten, wanneer de wereld niet zonder al te veel tal men, ons te hulp komt." Naar aanleiding van de tegenslagen der Rus sen in Finland publiceert de Italiaansche „Te- legrafo" een artikel van zijn directeur Ansaldo. waarin felle critiek wordt uitgeoefend op het roode leger en op de Sovjet-Unie. Deze laat ste wordt in het artikel voorgesteld als „een gevaar voor de westelijke beschaving" Maar toch hebben de Russische luchtmacht, de para chutisten en de tanks niet de bewijzen opge leverd, die men van hun deugdelijkheid had mogen verwachten. Kortom het geheele ge motoriseerde en gemechaniseerde Sovjet-leger „van welks macht de meest verschrikkelijke le genden verteld werden, is niet in staat ge weest andere resultaten te behalen dan eenige tienduizenden met de roode ster getooide arme duivels, die stompzinnig in het vuur der Fin sche mitrailleurs en kanonnen gedreven wer den, te doen afmaken." Ansaldo voegt hieraan toe dat dit resultaat niet verwonderlijk is, omdat de Russische sol daat, ofschoon hij moedig is, steeds onder slechte leiding heeft gestaan en dus gedoemd was afgeslacht te worden. De vroegere Finsche minister van Buitenland- sche Zaken Erkko. thans zaakgelastigde in Stockholm, verklaarde, volgens Reuter, heden in een persgesprek: „Finland kan het onbepaald lang uithouden, indien wapenen en munitie- voorraden zonder uitstel beschikbaar zijn. De Finsche verliezen in de recente veldslagen wa ren gering vergeleken met die der Russen." LONDEN, 14 Dec. (Reuter). In het Lager huis heeft Alexander (Labouroppositie) de re- geering verzocht een verklaring af te leggen over de omstandigheden, waaronder de „Bre men" de gelegenheid kreeg een Engelsche duik boot voorbij te varen. Chamberlain zeide hierop, dat de eenige manier, waarop de duikboot ae „Bremen" had kunnen tegenhouden, zou zijn geweest, het schip te torpedeeren. Dat zou heb ben beteekend zelf te doen. wat in den vijand afgekeurd wordt Verder heeft na de rede van den minis ter-president de Labour-afgevaardigde Noe) Baker de vraag gesteld: „Wordt het niel steeds meer duidelijk, dat, tenzij de kleine staten van Europa een weg vinden om zich aaneen te sluiten tegen den aanval, zij een voor een hun onafhankelijkheid zullen ver liezen?" Chamberlain antwoordde: „Ik geloof, da' dit reeds geruimen tijd geleden duidelijk was In het Hoogerhuis heeit lord Chatfield een verklaring afgelegd over het optreden van de vloot. Deze verklaring sprak hij uit nadat lora Stanhope een rede gehouden had, gelijkluidend aan die van Chamberlain in het Lagerhuis. Lord Chatfield zeide o.m.: „Wij hebben eeni- gen tijd op de „Graf von Spee" gejaagd. Eik schip, dat contact kreeg met dezen bodem, had opdracht niet los te laten, ook al zou het naar den kelder gaan. Zoo is de geest, die de vloot bezielt. Een volledig verslag van den strijd zal gepubliceerd worden na ontvangst van verdere berichten van den commodore. Wij zullen het Huis en het publiek aile inlichtingen verstrek ken, die ons ter beschikking staan. Wat het probleem van het internationale recht betreft, dat door de „Graf von Spee" aan de orde is ge komen, dit probleem wordt thans actief bestu deerd door de Britsche en Urugueesche regee ring." Lord Chatfield voegde hieraan toe: „Ik twijfel er niet a&n, dat de „Graf von Spee" spoedig weer voor een korten tijd op zee zal zijn." BOEKAREST, 14 Dec. (Havas). Volgens de eerste resultaten van het ingestelde onderzoek zou de ontploffing in Zarnesti ontstaan zijn door abnormalen druk in en reservoir. De directeuren en talrijke bewoners der omliggende huizen wa ren, toen zij de ontploffing hoorden, de straat opgesneld, waar zij getroffen werden door de eerste golf gas. MEXICO, 14 Dec. (Havas). Het groote Duit sche mailschip „Columbus" is vanmorgen van Vera Cruz vertrokken. LONDEN, 14 Dec. (Reuter) Het ministerie van Luchtvaart deelt mede: De laatste 24 uur hebben sterke strijdkrach ten van de Royal Air Force boven de Noordzee geopereerd. Tot deze operaties behoorde het zoeken naar vijandelijke vaartuigen en duik- booten en verkenningen van zeebodems en ver sterkte eilanden van Noord-Westelijk Duitsch land. Een formatie van onze luchtmacht kwam in contact met een sterke vijandelijke formatie bij Helgoland. Er ontstond een herig gevecht, in den loop waarvan vier Messerschmidt-toestel len en drie van onze vliegtuigen werden neergeschoten. Al onze andere formaties keerden zonder verlies huiswaarts. Volgens een D. N. B.-bericht over hetzelfde treffen werden acht der twaalf Britsche bom menwerpers neergeschoten, terwijl één Duitsch jachtvliegtuig op zee moest dalen. Levendige gevechten in de Vogezen en op den Blies-oever. Rusland in openbare zitting van den Volkenbondsraad uit den Bond gestoo ten. Van het Russische schip „Indigirka" wor den nog 700 personen vermist. De „Graf von Spee" ligt nog in de haven van Montevideo. De Tweede Kamer heeft Donderdag middag de begrootingen van Waterstaat en Verkeersfonds besproken. Uitvoerverbod uitgevaardigd voor ma chines voor textiel- en confectie-industrie. Overleden is de bekende kunstkenster mevr. H. E. KröllerMuller. Gunstiger exploitatie-uitkomsten voor de Ned. Spoorwegen. Academiedagen aan de Leidsche univer siteit, gewijd aan „Nederland in oorlogs tijd", begonnen. New-Yorksche beurs: stemming luste loos: slot onregelmatig. Voorrang verleenen Den voorrang geven in het leven is een allervoornaamst iets. Zoovele auto-ongevallen zijn te betreuren om dat de rijder geen ver schuldig den voorrang verleende. Als men geen voorrang schenkt aan degenen, die er recht op hebben, komt men on zacht in botsing. Past dus op! Het zal voor u nuttig cn noodig zijn nauw keurig op voorrang te letten. Trou wens, Christus zelf heeft ons in een parabel geleerd niet de eerste plaats aan tafel in te nemen opdat men niet beschaamd komt te staan wanneer men van die plaats wordt weggehaald. Neemt liever een lagere plaats in, op dat de gastheer tot u kan zeggen: „vriend ga hooger op." Het geeft u niets dan cnplezier en teleurstelling wanneer ge haantje-de- voorste speelt en uw haan koning wil laten kraaien. Het voorrang-verleenen zij daarom met grooten nadruk u aanbevolen. Natuurlijk óók om ongelukken op den rijweg te voorkomen doch tevens om in het leven niet achteruit gezet te worden en allerlei teleurstelling te ondervinden. Het Kerstfeest nadert. Een adventskrans in een der Duitsche kazematten aan het Westfront wekt herinneringen, aan blijder dagen

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1939 | | pagina 1