Laatste Nieuws 1 Zoekt gij betrouwbaar j 1 Personeel? M 2 Plaats dan een „Omroeper" j voor 90.000 gezinnen piiimiminmiiiMiiinnniimiiiiiHmmminmimnnnimimimmiinmnmiiMmimimnimimiiHnnimms lii minimi VRIJDAG 15 DECEMBER 1939 Bronzen beeld gestolen De dief vond het zoo mooi Kamer van K. en F. voor Haarlem en omstreken Jubileum Kamermuziekavond „Het Raskonijn" Onderling* Genoegen R.K. Pciedagogïsche Vereeniging De wijsgeerige grondslagen van onze opvoedkunde Het Nederlandsche bosch Muziekschool Maatschappij tot Bevordering der Toonkunst Cabaretavond voor de militairen R.K. Schaakclub St. Bavo UITSPRAKEN RECHTBANK Kindervoeding R. K. Bridgeclub „Ons Genoegen" Het Kruisverbond van Haarlem jubileert Het oudste lid, de heer H, Bogaard Sr., gehuldigd Dr. JULIEN VOOR ST. RAPHAEL - mmm „Laping", een der olifanten van het circus Strassburger, die door een duw van een stalgenoot ten val kwam en daarbij vermoedelijk een dijbeen brak, is in „Artis" ter verpleging opgenomen (Gedeeltelijk gecorrigeerd) Ontploffingen bij dfe Finsche nikkelmijnen De ff. Vader zegent Rome en de geheele wereld (Urbi et Orbi) na de grandioze plechtigheid in de Basiliek S. Maria Maggiore HIIJLEGOM Directeur-generaal Bakker Britsche tankboot beschadigd ACHT MAANDEN WEGENS POGING TOT DOODSLAG ir. OPRUIER TOT DRIE JAAR VEROORDEELD Britsche trawler op mijn geloopen 13 PERSONEN BETRAPT BIJ HAZARDSPEL AUTOBESTUURSTER VRIJGESPROKEN SCHAKER MEJ. HEEMSKERK KAM PIOENE VAN NEDERLAND IJSHOCKEY Belgisch-Nederlandsche onderhandelingen VOETBAL LuxemburgNederland op 12 Mei? Piet van Kempen worstelaar. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT iiiiiitiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiumiiifiiiiiiiiiiuiiiiniiiiiiiiiiivHtMiiuiiiiiiiiiiiiiimiuuiiiini STAD Tot op den dag van 31 Octeber stond in een zekeren tuin aan den Bronsteeweg een schoon bronzen beeld. Op dien dag passeerden twee mannen, waar van de een tegen den ander zei: „Kijk, dat is een mooi beeld, dat ga ik vannacht halen." Waarop de ander antwoordde: „Waarom vind Je het zoo mooi? Omdat het van brons is?" Wat de eerste man hierop antwoordde is niet bekend. Maar wel is bekend, dat de twee 's nachts het beeld onttroonden en meenamen. De eigenaar ging op zoek naar zijn beeld en kocht het eenigen tijd later terug van een op- kooper voor 2.75. En sinds dien tijd staat het beeld weer in den tuin aan den Bronsteeweg. De geschiedenis zou hiermee afgeloopen kun nen zijn. Dat is zij echter niet, want de politie was in het geval gemengd en dank zij deze politie stonden gistermorgen de twee mannen voor de Haarlemsche Rechtbank. Zij bekenden den diefstal. De een had het beeld weggenomen, de ander had het helpen dragen; voor een klein bedrag hadden zij het verkocht. De Officier van Justitie achtte diefstal in ver- eeniging bewezen en eischte tegen dengene die het beeld had weggenomen zes maanden gevan genisstraf onvoorwaardelijk (de man was reeds twaalf maal veroordeeld) en tegen dengene, die had helpen dragen zes maanden gevangenisstraf, waarvan vier maanden voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar. De verdediger mr. H. O. Drilsma vroeg voor zijn cliënt ontslag van rechtsvervolging op juri dische gronden en mr. Verlooij refereerde zich voor zijn cliënt aan het oordeel van de recht bank. Haarlem. „Diefstal" en „Verduistering". Twee maanden gevangenisstraf onvoorwaardelijk. P. v. D., incasseerder, wonende te Haarlem. „Valschheid in geschrifte". Zes maanden ge vangenisstraf voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar en bijzondere voorwaarden. E. R. A. v. A., chauffeur, wonende te Haar lem. „Appèl overtr. Motor- en Rijwielwet". Von nis Kantonrechter Haarlem bevestigd. H. J. W., koopman, wonende te Amsterdam. Veroorzaken van lich. letsel door schuld", f 75 boete subs. 25 dagen hechtenis onvoorwaardelijk. De agenda voor de 138ste vergadering de: Ka mer van Koophandel en Fabrieken voor Haar lem en Omstreken, te houden op Dinsdag 19 December, des namiddags te 8 uur in htge bouw der Kamer, Nassauplein 46, Haarlem, vermeldt o.m. de volgende punten. Benoeming Commissie tot onderzoek der ge loofsbrieven. Goedkeuring verzonden brieven aan: a. den Minister van Economische Zaken betr. 6teun bloembollenbedrijf (111'39); b. den Directeur van het Postkantoor te Haarlem betr. postagentschap Haarlem-Noord. (30—10—'39). Concept-schrijven aan den Minister van Eco nomische Zaken te 's-Gravenhage betr. registra tie van bedrijven. Subsidie-aanvragen a. Vereeniging Nederland in den Vreemde te Amsterdam; b. FinschNederlandsche Vereeniging ten behoeve van het Finsche Roode Kruis te 's-Gra venhage. Rapport Commissie Steun Gemobiliseerden. Maandag 18 December herdenkt de heer J. Klein, thans waam. procuratiehouder, den dag waarop hij voor 1214 jaar in dienst trad als kantoorbediende bij de wijnkooperij Th. S. J. Hooij, Kleine Houtstraat 57 alhier. Het zal den ijverigen en plichtsgetrouwen wer ker, die aller sympathie geniet, dien dag niet aan belangstelling ontbreken. Het Haarlemsch Kamermuziek-ensemble geeft op 18 December des avonds om kwart over 8 in de bovenzaal van het Gem. Concertg.->eouw een kamermuziekavond. Vanavond om 8 uur wordt in gebouw St. Bavo de Nationale Konijnenshow van de Koniinen- fckkersvereeniging „Het Raskonijn" geopend. Door de afd. Haarlem van den Ned. Bond van Vogelliefhebbers „Onderling Genoegen" is Woens dagavond in café-restaurant „Dreefzicht" de trekking van de loterij gehouden. Voor deze trekking was van de zijde van leden en publiek veel belangstelling, waartoe de na de trekking vertoonde films van Ouwehand's Dierenpark en het Dierenpark „Wassenaar" en de goedgeslaagde eigen clubfilm het hunne wel hebben bijgedragen. De hoofdprijs, een rijwiel, is gevallen op no. 1032. De voorzitter wekte alle vogelliefhebbers op zich te organiseeren. Het secretariaat is geves tigd Uranusstraat 25. De kring Amsterdam van de R.K. Paedagogi- sche Vereeniging een kring, welke zich uit strekt van Rotterdam tot Den Helder verga derde gisterenavond in een der zalen van hotel cte Leeuwerik. Onder de aanwezigen bevond zich de inspecteur van het L. O., de heer H. v. d. Weijer. De voorzitter zette in enkele woorden het doel van deze te Tilburg opgerichte vereeniging uit een: het bevorderen der studie van de paeda- gogiek, waarna de heer Broeren een inleiding hield over de wijsgeerige grondslagen van onze opvoedkunde. Spr. wees op het tekort aan wetenschappelijk inzicht bij de zoogenaamd algemeen ontwikkel- c.en, die vaak veel en oppervlakkig weten, maar weinig begrijpen; aan waarachtige intellectuali teit ontbreekt het hun dikwijls. De oorzaken van die geestesgesteldheid worte len in het verleden, het ontbreekt met name dik wijls aan een dieper inzicht in de opvoeding. De meeste ouders, de opvoeders toch bij uitstek, we ten doorgaans maar weinig op dat gebied en ook bij veel leerkrachten, die oppervlakkig iets van opvoeding weten, ontbreekt het vaak aan dieper inzicht. Een kleinere groep maakt van de opvoeding een vakstudie. En bij hen dringt langzamerhand het besef door, dat hun kennis van de beginse len der opvoedingsleer wel het een en ander te wenschen overlaat. Zij verlangen dan naar die pere en meer fundamenteele kennis van de be ginselen, naar wijsgeerige kennis van zaken, welke het fundament moet vormen voor het ge touw van hun vakkennis. Spr. vroeg zich af wat opvoeding in haar diepste wezen is en kwam tot de conclusie, dat men daar onder heeft te verstaan het helpen aan de vervolmaking van den mensch als mensch. Uitgaande van deze definitie, ontleedde hij vervolgens de verschillende deelen van dit totaalbegrip. De lezing werd door de matig gevulde zaal met groote belangstelling gevolgd. op een zoo hoog mogelijk peil te brengen, zal niet algemeen bekend zijn. Te dien einde heeft de R.K. Bridgeclub „Ons Genoegen" voor Zondag 17 December een open drive om fraaie prijzen uitgeschreven. Liefheb bers die voor een prettigen bridge-middag voe len, worden uitgenoodigd zich schriftelijk op te gevec bij den heer C. B. F. Vesseur Hunze- straat 20, Haarlem. De wedstrijd wordt gehou den in café-restaurant „Het Bolwerk", Kenre- merplein. De aanvang is bepaald op 2 uur. Voor de leden van de afdeeling Haarlem van de Nederlandsche Natuurhistorische Vereeni ging zal ir. W. G. v. d. Kloot Maandagavond 18 December om kwart over acht in een der za len van Brinkmann een lezing houden over „het Nederlandsche bosch", toegelicht met lantaarn plaatjes en de smalfilm „Leven en werken in Nederlandsch productiebosch." Zaterdag 30 .December wordt een bezoek ge bracht aan het Koloniaal Instituut te Am sterdam. Evenals vorige jaren zuilen er in dezen win ter enkele muziekuitvoeringen gegeven worden door Leeraren der Muziekschool van de Maat schappij tot Bevordering der Toonkunst al hier, met het doei de leerlingen in te leiden in de belangrijke werken der muziekliteratuur. De eerste uitvoering, waaraan de heeren Fr. Althuizen, viool; Cor de Wilde, cello en A. de Vogel, piano hun medewerking verleenen, zal plaats hebben op Maandag 18 December a.s. in het schoolgebouw. Het programma bevat werken van Beethoven en Dvorak. Op uitnoodiging van het Centr. Comité O. en O. zal het Haarl. Cabaret- en Revuegezelschap o.l.v. Martin van Delden op Maandag 18 Decem ber a.s. een cabaretprogramma verzorgen voor de militairen in Geb. St. Bavo. Aan dit non stop-programma werken o.a. mede: Henk Smal, Leo van Norde, „The Foot- light Girls", Frans Eijkhof. James Black e.a. Het versterkte stemmings- en revue-orkest „The Marinuccis" o.l.v. Jan Tames zal aan dezen avond eveneens zijn medewerking verleenen. Vrijdag j.l. werden te Haarlem wedstrijden gespeeld: Th. v. Osch—J. Filippiak M. GoedemansB. v. d. Meer W. Nooy—Th. Vogels W. NooyW. de Boer W. Bosland—Th. Vogels L. SchreursC. Weber C. Bottelier—L. Stevens F. FictorJ. F. v. d. Meer de volgende afgebr. 0—1 1—0 afgebr. 0—1 afgebr. 1—0 1—0 Gisteren heeft de Haarlemsche rechtbank de volgende uitspraken gedaan: L. L., hvr. W. D., wonende te Bloemendaal. Ontslagen van alle rechtsvervolging. I. D. H.. koopman, wonende te Amsterdam. Vrijgesproken. Th. V, kruideniersbediende, wonende t$ Door „Kindervoeding" werden in de week van 4_i2 tot 9—12 1939 verstrekt 5603 porties warm eten n.l. in lokaal: Rijksstraatweg 1140, Weltevredenstraat 1318, Zoetestraat 1215, Buitenrustlaan 1022, Haarl.- liedestraat 716, Voorm. Spaarndam 192. Dat de bridge-sport ook in onze stad druk beoefend wordt, zal geen nieuws zijn, doch dat plaatselijke vereenigingen, waarvan verschei dene katholieke, zich beijveren het mooie spel De vergadering, welke de Haarlemsche afdeeling van het Kruisverbond gisteren avond in gebouw St. Bavo heeft gehouden, was een bij uitstek feestelijke. Men vierde daar, en ook talrijke leden van de Maria- yereeniging vierden de jubilea mee, het 35- jarig bestaan van de Haarlemsche afdeeling, aan welk jubileum tevens dat van het be stuurslid den heer H. Bogaart Sr. was ver bonden. De voorzitter, de heer H. B. v. d. Sande, sprak eenige huldigingswoorden aan het adres van den geestelijken adviseur, kapelaan S. Mol. die dezer dagen zijn koperen priesterfeest vierde het derde jubileum in den kring van het Kruis verbond. En vervolgens ging de voorzitter in groote trekken den arbeid na, welken de Haarlem sche afdeeling in de thans achter haar liggende zeven lustra had verricht. Een officieele ge schiedenis bestaat er niet meer, nadat het rij wiel van den secretaris werd gestolen en on vindbaar bleef. In de tasch die daaraan hing zaten namelijk alle stukken, welke betrekking hadden op de geschiedenis der vereeniging uit de eerste jaren. Spr. releveerde daarom enkele feiten uit de twintig jaren, dat hijzelf aan de vereeniging verbonden is. Met lof herdacht hij het prachtige werk van de afdeeling St. Franciscus van Assisië, welke liet reddingswerk op zich heeft genomen. Door eigen kracht en voorbeeld, door gebed en ar beid hebben zij, die op dit gebied werkzaam wa ren, talrijke menschen van alcoholisten tot be strijders van het drankmisbruik weten te be- keeren. Er waren velen, die om hulp kwamen en nog steeds wordt er werk verricht op dit gebied. Ook heeft het Kruisverbond veel moeite, zorg en geld besteed aan de propaganda ter be strijding van verkeerde drankgewoonten. Er is alles gedaan om gezonde ideeën omtrent alco- holverbruik en onthouding daarvan te versprei den. Er is in die jaren veel veranderd. Men heeft geleerd den alcohol ook van zijn gevaarlijken kant te bezien. De waardeering voor ons werk en voor de betere toestanden, welke daarvan het gevolg zijn geweest, is dan ook nog steeds groot. Naast algemeenen dank aan alle trouwe ijverige leden, waarvan de meeste grijs zijn geworden in de drankbestrijding, bracht spr speciaal huide aan den heer H. Bogaard, die ge lijk met de vereeniging zijn 35-jarig jubileum als lid van het Kruisverbond vierde. „De bekendste drankbestrijder van Haarlem" noemde spr. den jubilaris, die al menig zieltje heeft gered. Het was kapelaan Mol, die aan dezen veteraan de belooning overhandigde, welke de vorige Paus hem had willen schenken. Het geschenk be stond in een vollen aflaat van Paus Pius XI. waarschijnlijk wel de laatste, welke door dezen Paus is geschonken. Zoowel de jubilaris als diens zoon, de heer N. Bogaard, spraken woorden van hartelijken dank. Nadat de voorzitter had medegedeeld, dat de jaarlijksche studievergadering van het Diocesane Kruisverbond deze maal op 14 Januari in hotel de 'Leeuwerik zal worden gehouden pater df. van Rooijen zal er spreken over bloedonderzoek, waaruit wel moge blijken, dat het Kruisver bond ook den modernen kant'van de drankbe strijding belicht werd de avond verder in ge zellige stemming doorgebracht. Er werd gekiend om fraaie prijzen. Door den R.K. Bond van Spoor- en Tram wegpersoneel St. Raphaël, afd. Haarlem I werd een algemeene vergadering gehouden voor de leden met hunne dames. Op deze vergadering was als spreker uitgenoodigd Dr. Paul Julien, bekend door zijn Radiolezingen voor den K.R.O De voorzitter, de heer Chr. Jansen, opende deze vergadering en gaf onmiddellijk het wt>ord aan Dr. Julien, die een voordracht hield over „Geheime Genootschappen in West en Cen traal Afrika". Onder dezen naam, aldus Dr. Julien, vat men een zeer heterogeen complex van verschijnselen samen, dat typisch is voor West Afrika, doch ook tot diep in Centraal Afrika wordt aange troffen. De graad van geheimheid is zeer uit eenloopend, de doelstelling en aard der ver schillende bonden zoo heterogeen, dat men zich afvraagt of al dtze verschijnselen inderdaad te- zaam behooren. Sommige bonden zijn reeds zeer oud, ver moedelijk was reeds aan Ptolemaeus het be staan van den Poroh en Boendoe met hun wel iswaar gruwzame, maar in deze samenleving bijna onmisbare riten bekend. Aan de hand van 'n uitgelezen collectie eigen opnamen in verschil lende gebieden van West en Centraal Afrika gaf hij een bijna plastisch beeld van het leven in de geheimzinnige Porohbosschen en wijdde daarna een bespreking aan de Boendoe of zon denbonden van den West Afrikaanschen bosch- LONDEN; 14 Dec. (Reuter) Hedenavond werden geweldige ontploffingen gehoord aan de Noorsch-Finsche grens in de buurt van Kolosjoki. Men gelooft, dat de gebou wen bij de nikkelmijnen werden opgeblazen. Naar Havas uit Helsinki bericht, is tijdens een aanval op de Karelische Landengte een Russische tank op een landmijn geloopen en zijn twee andere tanks door het Finsche anti- tankgeschut onschadelijk gemaakt. Daarna trad de Finsche artillerie in actie en dwong den vijand zich terug te trekken. De Finnen be machtigden drie machinegeweren en verschei dene automatische wapenen.- Op een ander punt drong een Finsche patrouille diep achter de linies door en kwam terug met kostbare in lichtingen. Geen der Finnen kreeg eenig letsel- gordel, waarmee hij herhaaldelijk in contact kwam. Onder de uitgesproken illegale Organisaties noemde Dr. Julien op de eerste plaats de men- schelijke Panthers waarvan spr. uit eigen er varin'g de gruwelijke activiteit kende. Zij zijn nauw verwant met de Anyota van N.O.Congo Een hoogst merkwaardig verschijnsel vormen de benilendei of Kunkube, organisaties van het moerasgebied van Pyjehun, die onder water Varende kano's gebruiken voor hun bestiale praktijken. Naast deze beide groepen heeft zich een zeer ingewikkeld complex van slechts vaag bekende geheimbonden ontwikkeld. waarönder de Heumoi inSierra Leone een belangrijke plaats inneemt. Uitvoerige series prachtige eigen opnamen illustreerden elk detail. Ten slotte besprak Dr. Julien in het kort de Dyoro van de Lobi-savanne, waarbij aan de Riviergodheid menschenoffers gebracht worden. Na de pauze vertoonde spreker eenige frag menten van zijn uiterst belangwekkende ex peditiefilms van Liberia en Sierra Leone, die voor een deel op het geheimbondswezen be trekking hadden. Het zal het zeer talrijke audi torium gespeten hebben, dat de gevorderde tijd slechts de vertooning van een klein deel van, deze zeldzame documentaire films toestond. Nadat de afdeelingsvoorzitter, namens de aanwezigen hartelijken dank aan. Dr. Julien overbracht voor diens met de grootste belang stelling gevolgde uiteenzettingen, riep hij Dr. Julien een tot spoedig weerziens toe en slbot de vergadering. Zilveren kloosterjubileum. Gisteren werd het zilveren professiefeest van zuster Fabiaiia alhier op luisterrijke wijze gevierd, nadat reeds een grootsche feestviering in het Moederhuis te Breda had plaatsgevonden. De kapel van huize St. Joseph wa^ rijk ver sierd met witte seringen en bij de plechtige H. Mis waren niet alleen tegenwoordig de eerw. zusters en het bestuur van het huis, doch even eens alle inwoners. De gezongen H. Mis van dankbaarheid werd te 8 uur opgedragen door pastoor F. B. Kosters van St. Martinus. De H. Dienst ving aan met een meerstemmig Veni Creator, waarna werd uitgevoerd een meerstemmige Mis van Stahle en na den zegen een meerstemmig Laudate Domino. Op verheven wijze vertolkte het eigen koor der eerw. zusters de meerstemmige zoowel als de veranderlijke gezangen. Na het Evangelie hield de pastoor een korte predicat.ie met als tekst de woorden van den Introïtus van den dag: Gaudens gaudebo in Domino: Met blijdschap verblijd ik mij in den Heer. Van ganscher harte mogen deze woorden gebezigd worden door deze religieuze, die met haar sieraden van deugden den hemelschen Bruidegom tegemoet treedt en Hem reeds ge durende 25 jaren volgde. De gewijde redenaar schetste het leven der religieuzen als het ge lukkigste der stervelingen, al begrijpt de wereld dit geenszins. Waar een zilveren bruiloftsfeest gevierd wordt door ouders en kinderen, daar is hier zeker evenzeer een geireede aanleiding, waar 25 jaren van trouw gewijd werden aan den hemelschen Bruidegom, Jezus Christus. Daarom wordt dit feest ook meegevierd door alle eerw. zusters en alle bewoners van dit Huis. En al zijn de diensten welke zuster Fa- biana in het huis verricht in de oogen van velen slechts gering, de wijze waarop de bezig heden worden volbracht en de liefde waarmede voor anderen wordt gezorgd, zullen rijk zijn in vruchten voor den hemel. Laat dan deze dag in vreugde en dankbaarheid worden doorge bracht en schenke God aan zuster Fabiana Zijn zegen, om nog lang te mogen arbeiden voor den hemelschen Bruidegom, die haar eenmaal loon naar werken schenken zal. Na deze Feestmis werd een gemeenschappe lijk ontbijt genuttigd, waarna de gelegenheid geboden werd, de jubilaresse persoonlijk to complimenteeren, waarvan een zeer druk ge bruik werd gemaakt. Verder werd de dag in echte kloostervreugde doorgebracht. (Berichten opgenomen in een deel van onze vorige oplaag) LONDEN, 14 Dec. (Reuter) Hedenavond werd in Londen vernomen, dat de Britsche tankboot „San Alberto" (7397 ton) door vijandelijke ac tie is beschadigd ter hoogte van de Engelschë Zuid-West kust. Bijzonderheden zijn nog niet bekend. Het schip had 43 man aan boord, van wie men weet, dat 42 zich in veiligheid be vinden. Zes geredden zijn in twee havens aan de Zuid-West kust geland en 36 anderen zul len vanavond nog aan land komen. (In verband met bovenstaande herinneren wil er aan, hoe reeds Maandag een radio-bericht uit New-York heeft gemeld, dat de „San Al berto" op de reede van Lands End werd ge* -torpedeerd. Red.) In de buurtschap Rietmolen heeft zich op 6 October j.l. een stroopersdrama afgespeeld, dat bijna den jachtopziener S, het leven heeft gekost. Wegens poging tot doodslag had W. zich op 1 December j.l. voor de rechtbank te verant woorden. De officier van Justitie had tegen hem een gevangenisstraf voor den tijd van twee jaar ge* eischt, mede omdat verdachte zich reeds eer der aan eenzelfde feit had schuldig gemaakt. De rechtbank, vandaag vonnis wijzende, ver oordeelde den landbouwer tot acht maanden gevangenisstraf. De Staatscourant bevat de benoeming tot di recteur, chef van de afdeeling electriciteits voorziening bij het departement van Water staat, met den persoonlijken titel van direc teur-generaal de heer ir. G. J. Th. Bakker te 's-Gravenhage. Ir. G. J. Th. Bakker is 12 Mei 1885 te Oleh- Leh op Sumatra geboren. Na zijn eindexamen aan een hoogere burgerschool met 5-jarigen cursus in Amsterdam volgde de heer Bakket het onderwijs aan het Koninklijk Instituut voor de Marine te Willemsoord. Na ontslag uit den zeedienst verwierf hij zich het diploma van electro-technisch ingenieui Daarna was hij een jaar werkzaam bij de Mij Peel Centrale en vervolgens tot 1 Septembe: 1911 assistent aan de Technische Hoogeschooï Benoemd tot onderdirecteur van het gemeen telijk electrisch bedrijf in Rotterdam, aan vaardde hij n^ een jaar dezelfde functie in Den Haag. In *1914 volgde zijn benoeming tot directeur van dit belangrijke gemeentebedrijf in Den Haag. Naast zijn drukke dagelijkse he werk vond de heer Bakker nog tijd op ander gebied werkzaam te zijn. Vele-bijdragen lever de hij in binnen- en buitenlandsche vaktijd schriften. In verschillende Europeesche landen maakte hij studiereizen. In vele besturen kreeg hij in den loop der jaren zitting. De regeering erkende ir. Bakkers verdiensten o.a. door zijn benoeming tot officier in de or de van Oranje-Nassau. Verder is ir. Bakker ridder in de Orde van Wasa. Bij allen, die met den heer Bakker in aan raking kwamen, staat hij in zeer groot aan zien, niet alleen wegens zijn bijzondere ver diensten maar ook wegens zijn beminnelijkheid in den omgang. MEDAN, 14 Dec. (Aneta). De landraad V Medan behandelde de strafzaak tegen den Ba- takschen koopman Moedin Poeloengan, dl® indertijd optrad als leider van de geheime N. I.-vergadering in de vloedbosschen bij Bela- wan. Hierbij zou hij als spreker o.a. hebbef verklaard: „De doelstellingen van de P.N.I. zij11 onveranderd gebleven. Het wachten is maar °P het moment dat ons hoofdbestuur bevel geef de noodige maatregelen te nemen. Wanneer he1 hoofdbestuur van de P.N.I. dat wil, zal ik daf desnoods den gouverneur te Medan vermoor den." r De Landraad veroordeelde den beklaagde Pa drie jaar gevangenisstraf. LONDEN, 14 Dec. (Reuter) De Britsche admiraliteit bericht het verlies van den traw ler „William Hallet", die op een mijn geloopen en gezonken is. Slechts één perscon, de eerste machinist, heeft de ramp overleefd. De Wassenaarsche politie deed Woensdag avond een inval in een perceel aan de Lang straat te Wassenaar, bewoond door den kapper H. van O., aangezien men het vermoeden had, dat aldaar gelegenheid werd gegeven tot ha zardspel. Toen de politie zich aan de woning vervoegde, werd geen toegang verleend, waarop de deur aan de achterzijde werd geforceerd. In derdaad werden een 13-tal personen, onder wie eenige dames, aangetroffen, afkomstig uit Was senaar, Rotterdam, Den Haag en Voorburg, ge schaard om de roulette met toebehooren. Als spelleider fungeerde een zekere C. B. uit Den Haag, die reeds eerder, in verband met een soortgelijke overtreding, met de politie in aan raking is geweest. Het gezelschap en het speel materiaal werden naar h«t politiebureau over gebracht, waar een verhoor werd afgenomen, dat tot vijf uur in den ochtend duurde. Nadat pro ces-Verbaal was opgemaakt, zijn degenen, die aan het spel hadden deelgenomen, op vrije voe ten gesteld. De leider C. B. werd vastgehouden. De rechtbank te Zutphen sprak mevrouw H. V., die bij het passeeren van een auto op den weg Zwolle-Apeldoorn met haar auto te veel naar links was uitgeweken, waardoor zij een haar tegemoet rijdende wielrijdster had aan gereden en gedood, vrij van het veroorzaken van dood door schüld. De wedstrijd van tien partijen om het d®' meskampioenschap van Nederland tusschen d titelverdedigster mevr. C. Roodzant en mej. Heemskerk heeft een ontijdig einde genome'1. Nadat vijf partijen waren gespeeld, had Heemskerk i'/, punt tegen mevr. Roodzant s' punt behaald. Mevr. Roodzant heeft thans, wegens te Sl0°' ;.ten achterstand, van de vijf overige partijen af' gezien, zoodat mej. Heemskerk kampioene va Nederland is geworden. De conferentie tusschen de Belgische en N® ■ierlandsche ijshockey-leiders heeft een z®^ bevredigend verloop gehad. Men heeft de beste hoop, dat de moeilijk11® den, die een bezwaar voor de Regelmatige wikkeling van de internationale wedstrijden uit den weg kunnen worden geruimd. De B derlandsche IJshockey-bond zal onmiddellijk noodige stappen ondernemen. Naar „Sportwereld" verneemt, zal op 12 M®' .de" n Luxemburg een ontmoeting plaats vin1 tusschen Luxemburg en een Nederlandsch Deze ontmoeting wordt op dien datum Se ganiseerd, omdat van 10 tot 12 Mei in LUXe burg het Congres van de Fifa zal worden houder» In Brussel zal op 30 December een sport1® >V® avond worden georganiseerd, onder het irict^ie „Alles staat op zijn kop." Dien dag zal 0 landgenoot Piet van Kempen in een w01cCl' wedstrijd uitkomen tegen Meulenberg, den Pep gischen sprinter uit den Tour. Scherens Naye komen tegen elkaar uit in een boksV strijd over twee ronden, terwijl daarentegen^, boksers Wouters en Anneet elkaar zullen strijden op de fiets, n.l. op home-trainers Voorwaar een interessante avond!

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1939 | | pagina 4