De beteekenis van de twintigste V olkenbondsvergadering AKKERTJIS ROAM ER ropenliefde De uitstooting van Moskou Buitenlandseh Overzicht Meer klaarheid in ver houding Londen-Par ijs- Moskou Hitier opnieuw voor de keus: vóór of tegen Moskou NAAR DE NIEUWE GEMEENSCHAP ACCURAAT ALS DE ZON VRIJDAG 15 DECEMBER 1939 Gouosiftoop Een interview met den voorzitter von den Volkenbondsraad De baby-olifant en haar moeder „Lisl" van het circus Strassburger zijn in den Amsterdamschen Dierentuin „Artis" aangekomen, waar zij voorloopig zullen blijven De Ark Royal in Kaapstad Polens oorlogsschuld niet betaald Gezonde voeten met De ontploffing te Zarnesti Meer dan zestig personen gedood In afwachting van Ciano's rede Duitsch schip in V. S. vastgehouden Een slag bij Jutland? PRINSES JULIANA BIJ HET ROODE KRUIS HET JUBILEUM VAN DEN MIDDEN ST AN DSRAAD Pasvisa voor Duitschland Beneden de kloof komen rotswanden samen. Wij hooren bijeen, trots verschillen en namen. naar een nieuwe Noodweer in Indië Groote schade aangericht De Merapi in werking AANVARING OP DE THEEMS Nederlandsch motorschip krijgt geringe schade ERNSTIGE FABRIEKSBRAND TE VRIEZENVEEN BELGISCHE PASPOORTEN Door Charles Bruce Sinds München is er veel veranderd in het Politieke beeld van Europa en uit de jongste bijeenkomst van de Assemblée is gebleken, dat °°k de Volkenbond den weerslag hiervan heelt Ondervonden. Terwijl in September 1938 Tsje- Cho-siowakije werd uiteen gescheurd, was juist de Volkenbond voor zijn jaarlijksche Assemblée bijeen. Hij deed geen poging om het noodlot Tan de republiek van Masaryk en Benesj af ts bonden; alle gedelegeerden zwegen vol schaam de over hetgeen zich in hun nabijheid afspeel de. Litwinof trachtte nog den Bond te bewegen bi het conflict te intervenieeren, maar zijn boorden vonden weinig of in het geheel geen Meerklank. Chamberlain en Daladier weken v°or het geweld, waarmee Hitier dreigde en stoten het accoord van München. De Volken bond had wederom zijn volkomen machteloos heid bewezen. Ruim een jaar later is de Assemblée weder- °m bijeen, maar nu is Europa reeds bijna vier biaanden in oorlog. Een kleine natie, Finland, k'Ordt door een groote mogendheid, Rusland, betzelfde land, dat jaren lang de felste veront waardiging huichelde, wanneer agressie was ge schied overvallen en doet, terwijl het zich biet den moed der wanhoop tegen den over- biachtigen vijand verdedigt, een beroep op den Volkenbond, een laatste poging om het wereld- ®eweten wakker te schudden. En zie, het won- geschiedt. Finlands noodkreet wordt over be heele wereld gehoord. Verontwaardiging blaakt zich van de menschen meester en aller Sympathie gaat uit naar het kleine land. In bcze stemming komt de twintigste Assemblée bijeen. Hier kunnen de vertegenwoordigers van tal van landen aan hun sympathie en veront waardiging openlijk uiting geven. Ofschoon mer. Weet, dat de Volkenbond te zwak is om Rusland dwingen zijn agressie te staken, voelt men bich dat er op deze zitting van de Assemblée besluiten zullen worden genomen, waarvan de consequenties nog niet te overzien zijn. De ^uid-Amerikaansche staten gooien al dadelijk °en knuppel in het hoenderhok en eischen Rus- 'ahds uitbanning uit den Bond, Londen aarzelt. 2ai men juist hierdoor niet Rusland in de ar- bien van Duitschland drijven? Parijs juicht echter het plan der Zuid-Amerikanen van harte toe. Het heeft reeds lang Moskou een ge huchten slag willen toebrengen. Een gelegenheid a)s deze zal het niet laten voorbijgaan. Maar be tee kent dit dan niet de definitieve breuk met Moskou? Frankrijk zou niets liever willen. Het vertrek van den Russischen ambassadeur zou het den autoriteiten immers veel gemakkelijker blaken aan de ondergrondsche communistische Propaganda paal en perk te stellen. Ook Enge- 'ahd laat zich overtuigen. En zoo zien wij, dat be Volkenbondsvergadering een resolutie aan- heemt, waarin wordt besloten Finland actieven steun te verleenen en Sovjet-Rusland uit den ^°nd te verbannen. De besluiten van de twin- 'igste Assemblée zullen waarschijnlijk van vèr- ctt'ekkenden invloed zijn op ae diplomatieke be dekkingen tusschen de leden van den Volken- ^bd in de eerste plaats Frankrijk en Enge rd en Moskou. Vol spanning wacht heel de wereld thans op be reacties van Berlijn en Moskou. Zal het na- donaal-socialistische Duitschland thans naar eeh nog nauwere samenwerking gaan streven hlet het communistische Rusland, nu het weet, bat Moskou door de besluiten van den Volken- °nd in een positie is gedrongen, die het op zijn eUrt weer afhankelijk maakt van Berlijn? Hit- Ier staat voor een moeilijke beslissing. Tot nu is nog steeds niet duidelijk gebleken, wat bitschland precies wil. Het is niet onmogelijk, von Ribbentrop met Rusland een verdrag Vraagt l>« winkelier i ZUIVERE RIETSUIKERSIROOP fft FRAAIE BUSSEN VAN Vj - 1 en 2'/, K G. NETTO heeft gesloten om den Geallieerden te laten zien, welk een chaos de bolsjewisten aanrichten als ze worden losgelaten op Europa. De angst voor de communistische dreiging zou Londen en Pa rijs wel toegeefelijker maken tegenover het Der de Rijk. Men zou van twee kwaden wel het geringste kiezen. Waarschijnlijk is dit von Rib- bentrop's opzet geweest. En geheel gefaald heeft hij in zijn berekening niet. Dit is wel gebleken uit het merkwaardige debat in het Engelsche Hoogerhuis van Woensdag, waar eenige Lords het voor Duitschland opnamen en er bij de re geering op aandrongen zoo spoedig mogelijk met het Derde Rijk vrede te sluiten. Lord Arnold zeide o.a.: „De geheele positie is gewijzigd door de opkomst van Rusland als groote mogend heid met agressieve plannen. Na een tot het einde uitgevochten oorlog valt een donkere schaduw, van het communistische Rusland en waarschijnlijk eveneens van een communistisch Duitschland". Er bestaat in Engeland dus nog wel degelijk een strooming om den strijd met het Derde Rijk maar te staken en zich tezamen met Duitschland op Rusland te werpen. Halifax heeft een vrede op dezen grondslag afgewezen. Voor de Britsche regeering ook Chamberlain deed het gisteren in zijn rede in het Lagerhuis nog eens duidelijk uitkomen is en blijft Duitschland vijand no. 1. „Men mag nooit uit het oog verliezen, dat het de aanval van Duitschland is geweest, welke den weg heeft gebaand voor den aanval van de Sovjet-Unie op Polen en Finland", zei de Britsche premier. Het was zijn antwoord aan de Lords van het Hoogerhuis, die op een verzoening met Duitsch land aandringen. Wordt Hitier thans gedwon gen de uiterste consequentie te aanvaarden van zijn koerswijziging, waartoe hij, om het Britsche omsingelingsfront te breken, in Augustus be sloot? Uit alles blijkt, dat Hitier nog aarzelt. De herhaaldelijk opduikende vredesgeruchten uit Duitsche of Italiaansche bron wijzen er op, dat er nog belangrijke stroomingen zijn ook in Duitschland die niets liever zoudenwenschen dan dat zoo spoedig mogelijk een vergelijk met Parijs en Londen tot stand komt. En ook Italië kan nog een sterke rem zijn, die er voor zorgt, dat Duitschland niet "wegglijdt in den afgrond van het communisme. De jongste zitting van den Volkenbond heeft de verhouding tusschen de Geallieerden en Rusland veel duidelijker gemaakt. Zij heeft waarschijnlijk ook nog dit groote voordeel, dat zij Hitier heeft gedwongen thans opnieuw en definitief positie te kiezen vóór of tegen Moskou. MOSKOU, 15 Dec. (D.N.B.). In zaké de uit sluiting van de Sovjet-Unie uit den Volken bond wordt van officieele Sovjet-zijde nog geen commentaar gegeven. Ook de Moskousche bladen van heden behelzen geen commentaar. Alleen verschijnt in de bladen een bericht van Tass onder het opschrift: „De Volkenbond onder de knechtschap van het Engelsch Fransche oorlogsblok". De medewerker van Havas te Genève heeft den voorzitter van den Volkenbondsraad, den Boliviaanschen gedelegeerde, Costa du Reis, geïnterviewd over het besluit de Sovjet-Unie uit den Bond te stooten. Costa du Reis zeide o.a.: „Het vraagstuk kan als volgt worden gesteld: De staten, leden van den Bond, zagen zich door het beroep van Finland en door het herhaald weigeren van de Sovjet-Unie te Genève te ver schijnen, gedwongen twee soorten plichten te bestudeeren en vast te stellen, overeenkomstig de regelen van het handvest, dat vrijwillig door de Sovjet-Unie is onderteekend: ten eerste de plichten van de staten ten aanzien van een staat, welke het slachtoffer is van een niet- uitgelokten aanval en ten tweeede de plichten van de staten jegens zichzelf of met andere woorden jegens hun eigen geweten. In het eerste geval, na de veroordeeling van den aanvaller, hetgeen een zuiver moreele daad is, zouden de staten moeten vaststellen welke materieele en doeltreffende hulp zij het slachtoffer kunnen bieden om den aanvaller te weerstaan. In het tweede geval is het begrij pelijk, dat de-staten, leden van den Bond, een staat niet meer in het huis des vredes wen- schen te ontmoeten, welke zich door zijn eigen daden hierbuiten heeft gesloten. Bolivia, een neutraal en veraf gelegen land, dat geen vijandig gevoel koestert, jegens wie dan ook, heeft het probleem in alle objectiviteit bestudeerd. Het is zeer gevoelig voor de eer, welke het te beurt is gevallen, om deze buitenge woon delicate zitting van den Volkenbondsraad te presideeren." v LONDEN, 15 December (Havas) De Zuid- Afrikaansche bladen melden, dat het vlieg kampschip Ark Royai en de slagkruiser Renown onlangs een bezoek hebben gebracht aan de ha ven van Kaapstad. Dit bezoek heeft de bevol king van Zuid-Afrika in de gelegenheid gesteld zich te overtuigen van de juistheid der door den Duitschen radiozender verspreide berichten ber treffende het verlies van de Ark Royal. WASHINGTON, 15 Dec. (Havas) De Pool- sche ambassadeur te Washington, Potocki. heeft in een brief aan den Minister van Buitenland- sche Zaken, Cordell Huil, medegedeeld, dat Po len niet ip staat is de op 15 December vervallen de oorlogsschuld te betalen. De ambassadeur schrijft o.a.: „De aanval op Polen door Duitschland en de Sovjet-Unie en de inval van de gewapende macht van deze beide landen hebben ongeluk kigerwijs de redenen, welke ik, reeds in mijn schrijven van 8 December 1932 en volgende ver- Koolzuurhoudende zoutwaterbaden zorgen voor-een betere bloedcirculatie. De stoffen, die Uw voeten hinderen, worden afgevoerd. U zult geen last meer hebben van koude voeten of wintervoeten, van vermoeide of gezwollen voeten. BADZO-voetbaden doen nieuwe kracht in Uw voeten stroomen. Koopt nog heden bij Uw apotheker of erkende drogist een pak BADZO van 1 Kg. 20 cent, voldoende voor 3 4 voetbaden. Voor kuipbaden: Pakken van 3 K.G, 45 et. Vraagt gratis brochure! N.V. KON. NED. ZOUTINDUSTRIE - BOEKELO. klaringen uiteen heb gezet, nog vermeerderd cu 'en P'"«t> r:,<k zijn oorlngsschuld aan de Vereenigde Staten te betalen." BOEKAREST, 15 Dec. (Havas). In een com muniqué van het ministerie van_ Binnenland- sche Zaken over de ontploffing* te Zarnesti waar een reservoir met 14000 liter chloor ont ploft is, tengevolge waarvan twee andere re servoirs van dezelfde capaciteit explodeerden wordt medegedeeld, dat 61 personen om het le ven zijn gekomen en dat 90 personen mei chloorgasvergiftiging in een ziekenhuis moes ten worden opgenomen. De door de ontploffing veroorzaakte schade bedraagt verscheidene millioenen lei. Bovendien werd de geheele veestapel van Zarnesti door gassen, welke zich over het dorp hadden ver spreid, vernietigd. Een per vliegtuig uit Boekarest overgekomen commissie heeft vanmiddag het onderzoek ge opend. De oorzaken van de ramp zijn nog niet vastgesteld, doch de chef van het laboratorium der fabriek werd verzocht zich tot het einde van het onderzoek ter beschikking van het par ket te houden. ROME, 15 Dec. (Stefani). De Italiaansche bladen verkeeren in afwachting van de rede, welke graaf Ciano morgenochtend in de Kamer zal uitspreken. In de huidige internationale om standigheden verwacht men vrijwel overal, dat de woorden van den minister van Buitenland- sche Zaken de gewenschte opheldering zullen brengen. Het officieele orgaan van het ministerie van oorlog maakt de volgende bevorderingen be kend: de Hertog van Pistoia en de Hertog van Bergamo krijgen den rang van commandant van een legercorps en worden toegewezen aan den chef van den generalen staf. Maarschalk de Bono wordt belast met de inspectie van de overzeesche troepen. WILMINGTON, (Noord-Carolina)15 Dec. (Havas). De autoriteiten van de Vereenigde Staten hebben het Duitsche schip „.Lakla" be let de Amerikaansche wateren te verlaten, om dat zij gegronde reden hebben om aan te nemen, dat het schip Duitsche oorlogsbodems op volle zee zou gaan ravitailleeren of van berichten voorzien. De „Lakla" had morgen naar Miami moeten vertrekken. Het schip is tien dagen ge leden door de Amerikaansche kustwacht aan gehouden en naar Wrightville gebracht. OSLO, 15 Dec. (Reuter). Donderdag werden aan de Zuid-westkust van Noorwegen een vijf tig tot zestig ontploffingen gehoord, welke veel weg hadden van kanongebulder. Het geluid kwam uit de richting van de plaats waar in den wereldoorlog de slag van Jutland werd geleverd. Het is het nieuwsblad Rogaland uit Stavanger, dat dit weet te melden. H.K.H. Prinses Juliana heeft heden de ver gadering van het hoofdbestuur van het Neder- landsche Roode Kruis bijgewoond. Bij de herdenking van het twintigjarig bestaan van den Middenstandsraad heeft de heer W. G. Scheeres, die namens de drie Nederlandsche Middenstandsbonden en namens de leden en oud leden van dien raad hulde had gebracht aan den voorzitter, mr. A. I. M. J. baron van Wijn bergen, die gedurende deze 20 jaren den raad op zoo voortreffelijke wijze leidde, in de hulde mede betrokken den secretaris, den heer L. Bückmann, voor wien het eveneens een twintig jarig jubileum beteekende en hem een luxe-uit gave van de jaarverslagen van den jubileerenden raad, zoomede een leeslamp van kunstsmeed werk aangeboden. Senator F. van Ackere uit Gent, voorzitter van den Hoogen Raad voor den Middenstand in België, heeft gewezen op de gemeenschappe lijke belangen van den Nederlandschen en den Belgischen Middenstand en op de vele banden, die beide landen verbinden. Spr. uitte de beste wenschen voor den thans jubileerenden raad en in het bijzonder voor diens president en secretaris. Nadat Baron van Wijnbergen allen hartelijk had gedankt, werden ververschingen aangebo den. Tot voor kort kon het pasvisum, dat vereischt is voor reizen naar Duitschland, binnen een tijdsverloop van enkele dagen worden verstrekt. Thans echter zijn er ongeveer drie weken mede gemoeid. In verband met dit laatste wordt erop gewezen, dat aan aanvragen ten behoeve van Kerst- of Nieuwjaarsreizen naar Duitschland niet tijdig meer voldaan zal kunnen worden. Al leen in dringende gevallen kan het Duitsche consulaat de aangelegenheid telegrafisch met Berlijn behandelen. Dit brengt echter voor den aanvrager niet-onbelangrijke extra-kosten mede. DOOR SAAMHOORIGHEIDSBESEF GEMEENSCHAP PE KLOVE kan onpeilbaar lijken, maar ergens in de verborgen laagte voegen zich de rotswanden samen tot een en hetzelfde bergmassief. A,1 bestaan er diepgaan de verschillen tusschen individuen en groepen, dieper gaat hun saamhoorig- heid. Dit besef toonen by handel en wandel is bouwen aan DE NIEUWE GEMEENSCHAP DE KLOVE Als toeristen den bergtop na een moeizamen klautertocht bereikt had den en voorzichtig over den rand naar beneden keken, huiverden zij. Niet zoozeer om die diepte zelf als wel om de schijnbare onpeilbaarheid daarvan. Er was geen fantasie voor noodig, om deze klove tot in 't oneindige door te denken. Een steen, die naar beneden werd gegooid, verdween in een oog wenk uit den gezichtskring. Nu en dan drong er nog een vaag gerucht door, wanneer hij hier of daar den wand raak/te. maar geen val werd gehoord. Hoe diep was deze klove? Had zij wel een bodem! Sagen en legenden werden door den volksmand overal rond verteld. Op een dag daalde een natuurvor- scher, voorzien van alle hulpmiddelen, naar de diepte af. En hp bereikte de plek, waar de rotswanden zich tot een en hetzelfde bergmassief samenvoeg den. Zoo is 't ook met de verschillen tus schen ons menschen gesteld. Deze zijn soms zóó diep, dat ze onpeilbaar lijf ken. Sommigen bedrijven nu struisvogel politiek. Zij begaan de onnatuurlijke dwaasheid te ontkennen, dat er ver schillen bestaan. Anderen achten ze zoo diep. dat ze geen saamhoorigheid meer aanvaar den en aan een bodemlooze klove tus schen klassen of rassen gelooven. Ook zij wijken af van onze natuurlijke en bovennatuurlijke bestemming. Wy ech ter weten, dat beneden de kjove de rotswanden samenkomen. Diep gaan de verschillen, maar dieper nog gaat de saamhoorigheid. Dit besef zal ons voeren naar een NIEUWE GEMEENSCHAP nare vervelende pijn, die bijelke beweging hindert, neem daarvoor AKKERTJES. Sneller dan Ge dacht en met welbehagen merkt Ge dotde rijn gaandeweg verdwijnt, aat Uw leven niet vergallen door rheumatische pijnen. "AKKERTJES" verwijderen oit het lichaam de stoffen, die de pijnen veroorzaken. Voorts werken ze zweet-bevorde- I rend, kouverdrijvend, koorts- werend en direct pijn-stillpnd. Ongeëvenaard bij griep, kou, zenuwpijnen, spit in den rug. tegen hoofdpijn, pijnen, „nare dagen". Doos s 1» stuks - 12 stuivers: 2 stuks - 2 stuivers. BLORA, 15 Dec. (Aneta). In het Blorasche -ïeeft den laatsten tijd- zeer slecht weer ge- heerscht. In de Desa Koendoeran zijn tengevolge hiervan 60 woningen, met den geheelen inboe del, verloren gegaan. Vijftien personen werden gewond. Ook een tweetal Desa's in het onderdistrict Omben zijn door het noodweer getroffen. Tien tallen woningen zijn beschadigd-. Persoonlijke ongelukken kwam niet voor. MAGELANG, 15 Dec. (Aneta). Gisteren zijn de heeren Stehn en Neumann van den vtü- canologischen dienst in Moentiian aangekomen. De heer Stehn bleef in den afgeloopen nacht te Krintjing, terwijl de heer Neumann doorging naar Babadan. Indien het weer het toelaat zal een hunner pogen den krater te bereiken. Aanzienlijke versterking van het personeel van den vulcanologischen dienst is thans onder weg ter bezetting van de verschillende posten. De meening van dr. Stehn is, dat de eruptie van Woensdagmiddag de inleiding is van een krachtige eruptie-periode. De resident van Kedoe heeft de wegen naar de Merapi afgesloten voor particulier verkeer. Het Nederlandsche motorschip „Lena" dat van Londen op weg was naar Amsterdam, is Donderdagmorgen op de Theems aangevaren door het Engelsche motorschip „Acclivity". De „Lena" kreeg schade aan bakboord voor schip. Het schip is vanmorgen in IJmuiden aangekomen en opgevaren naar Spaamdam, waar eenige platen vernieuwd moeten worden. Of de ..Acclivity" schade heeft gekregen is niet bekend. Het schip heeft direct de reis ver volgd. Vrijdagmorgen omstreeks half vijf ontstond brand in de gebouwen van de Turfstrooisel- fabriek van de N.V. Maatschappen Terwindt Amtzveen te Vriezenveen. De aanwezige werk lieden bemerkten den brand en riepen onmid dellijk de hulp in van de brandweer van Vrie zenveen. Deze was spoedig met twee spuiten aanwezig. De brand was niet meer te stuiten en het nieuwe gebouw der fabriek met den ge heelen inventaris werd een prooi der vlammen. De schade is zeer aanzienlijk, doch verzekering dekt de schade. De oorzaak is onbekend. Het consulaat-generaal van België te Am sterdam brengt ter kennis van de Belgische onderdanen in Nederland, dat alle paspoorten, afgegeven vóór 11 October 1939, ongeldig zijn verklaard, met uitzondering van die, welke zich in handen bevinden van zeelieden en Rijnschip- pers. Houders van de ongeldig verklaarde pias poorten, die zich op reis willen begeven, wor den verzocht zich bij de bevoegde consulaire ambtenaren aan te melden. ZWITSERSCH ANKERHORLOGE PRIJZEN VANAF F. 10.— li „Dat weet je dus, geef me nu een arm, en w®es wat kiescher in je woorden." „Tot uw dienst, mevrouw." 2e gingen twee aan twee over de brug, kwa- q n toch niet zonder de noodige opstoppers Pgeloopen te hebben door de bonte menschen- assa. Het was een Babylonische spraakver- arring. Koelies droegen geweldige koffers en aaken, schreeuwden zich een passage. De Sass! j., agiers zochten de wachtende auto's op. De ralen van de rijzende zon vielen heet op hen - er toen ze over de üzeren rails van den stei le hun weg zochten naar de beschutting, die ka Van ro°ö gegolfd ijzer opgetrokken haven- kw °°r hun bood. Een muffe en zure lucht t arn hun tegen. Een mengsel van de karak- tr 'stieke geuren van het Oosteh. Niet de fll ditioneele smaakjes en specerijenluchtjes, °htb^e ^hters ons altyd voorzetten In hun V1 °°ezemingen, maar een stank van zoute jiQt indiarubber, ruwe sago en kokosnoten, een ^ak urri' die de trots is van den grooten Öer.et}man in de tropen maar voor oningewy- beklemmend en afstootend-, fnoet hier niet te kieskeurig zpn moeder. 15 is niet bepaald verkwikkend, zeker niet voor het ontbijt, maar het tochtje in den wagen zal je wel opfrisschen." Temple hielp zijn moeder in het aamborstige Fordje, dat in Fort Malcolm als taxi dienst deed en zag toen om naar de anderen. Toen Stella van de loopbrug aan wal stapte, keek ze verwonderd om zich heen. Weldra voegde zich daar belangstelling bij. „O, mr. Carruthers, is het niet schitterend Een schilderijtje. Ik heb altijd sterk verlangd om Borneo te zien. Het ergste was voor mij. dat Jim op een goeden dag weg zou trekken en er dus niets meer van zou komen. Maar zie me dat eens aan!" Verrukt wees ze hem naar een punt, dat scherp in het saphieren water stak. De haven vonkte van millioenen zonweerkaatsingen, heel de glorie der tropen zinderde in den schitteren den ochtend. „Waar komt die verrukkelyke kleurschakee- ring in het water vandaan?" vroeg ze. „Al die lichtplekken bedoel ik. Het lijkt wel een zomersche lucht." „Dat effect kunt u altyd waarnemen als het koraal zoo dicht naar het wateroppervlak komt," antwoordde Desmond. „O, heeft u nog een oogenblik geduld? Ik wil het heel goed in me opnemen," voegde ze er aan toe, toen ze op het punt stonden zich in de menigte te verliezen. Op den voorgrond werden de donkere tonen van het diepe water rond de pier, doorvloeid van blauwe schaduwen, al lichter en lichter, totdat ze overgingen in het doode witte koraal- zand van de baai. Over het geheele tooneel liep een duidelijke bijna strak getrokken lijn van den junglerand. Het was als had het land onwrikbaar het water de wet gesteld. Daarachter richtte fier zich op de heuvel- wand. Een stevige donkere borstwering, hier en daar opgevroolijkt door het jonge groen, dat pas uit dé knoppen was gebarsten. De gebroken randen van de kustheuvels werden verdoezeld door de donkere tinten van de dichterbij lig gende uitloopers van het gebergte, die rij na' rij daarachter trapsgewijze oprezen totdat zij ver in het verschiet verzwonden tegen de don kere massa van Kinabalu, den kolossalen gra nietklomp, die als een sinistere schildwacht heeft postgevat op de Noordelijkste punt van Borneo. Zijn diepe, steile ravijnen, zijn door moessons gestriemde flanken zün geen voe dingsbodem voor Oosterschen plantengroei. Een stugge rotsachtige muur rees loodrecht uit de jungle omhoog en trok zich achtduizend voet omhoog. Zijn afgeplatte, kleine top vormde een scherpe scheiding tegen den helderen blau wen tropischen hemel. Zijn flanken, overal waar de bergstroomen steeds belust om het hooge plateau zoo snel mogelijk te verlossen van het waterbekken, door een laatsten regen val gevormd, zich naar beneden stortten, droe gen zilveren vlekken en strepen, toen de zon in haar steeds stijgende baan ze bescheen en alle schaduwen tot een wonder van paars en rose tooverde. ,0, mr. Carruthers, wat een schitterend panorama.... werkelijk prachtig.... prachtig!" riep Stella en in haar opwinding greep ze Desmonds arm. „Kijk eens naar dat plekje.... Is u niet zielsgelukkig, dat u in zoo'n mooi land mag wonen?" Hij draaide zich met een trage beweging om en keek haar aan. „Zeker, het is heel mooi, miss Temple" stamelde hij. In geen jaren had hij een Europeesch meisje ontmoet en de vriendelijke bijna vertrouwende druk op zijn arm, het enthousiasme en de ver rukking, wat ongewoon voor iemand- die gewend is met cfe kalme, onverstoorbare zwijgzame Maleiers om te gaan, brachten hem een beetje van streek. Hij voelde, dat hij leen kleur kreeg en omdat hij niets beter te doen wist, keek hij haar maar aan. Wat een verandering! Zenuw achtig en verlegen, toen Temple hem met zoo veel vrijmoedigheid had voorgesteld, had hij het nauwelpks durven wagen tot haar op te zien. Niets meer had hij toen opgemerkt dan een slank, aardig figuurtje, met een gewoon, vrien delijk gezicht dat half verborgen zat onder een reusachtigen, schaduwrijken hoed. Nu hij meer gelegenheid kreeg om de nieuwe gast kalm op te nemen, stond hy paf. Van onder haar hoed kwamen prachtig goudblonde lokken. Die hingen als een lijstje om het frissche van levensmoed stralende ge zicht. Groote omgebogen wimpers belijnden de gazellen-oogen. Een scherpe neus, die het mid den hield tusschen het dotje van een Fran- caise en de kokkerd der Germaansche vrouwen, daalde af naar een paar kersroode lippen, die heel koket weggetrokken werden om twee rijen gave tanden te laten bewonderen. Misschien wist Stella zelf niet, dat ze bewonderd werd eni wellicht wist Desmond evenmin dat hij serieus aan het bewonderen was. Het was dus heel verklaarbaar, dat Des mond op dit oogenblik meer gaf om het mooie meisje, dat daar vlak naast hem stond, dan om de hem vertrouwde schoonheid van het Bor neosche landschap. Wat gaf hy om het voor werp van haar bewondering, nu de verwerke lijking van zijn vele eenzaamheidverlangens een feit was geworden? Zijn zwijgen bracht haar tot de aarde terug, zy keerde zich om en vond een man, die haar onverholen stond te bewonderen. Stella keek voor zich en begon zich zwakjes te verontschul digen: „Het spijt me, Mr. Carruthers, dat ik me zoo zelfzuchtig door al dat moois liet meeslepen. Als u echter wist, hoe prachtig ik het vind.... hoe zeer ik verlangd heb, dit land te leeren kennen." Een schreeuw van Temple belette haar verder te gaan. „Hei daar, kinderen, zouden jullie ook niet eens komen? Denk je dat wy van plan zijn ons te laten overrompelen door die zon? Moeder en ik rammelen van den honger en we staan hier al tien minuten te wachten. Wat hebben jullie daar uitgespookt?" „Niet zoo morren, Jim. 't Is nog zoo vroeg in den morgen. Trouwens, het is heelemaal mjjn schuld „Zeg me eens iets nieuws, viel mrs. Temple even in de rede." „Ma, wees niet hatelijk ad rem. Kan ik het helpen, dat u altijd naar sandwiches en een nieuwe boot verlangt? U hebt nu eenmaal geen rust. U kimt nooit eens tien minuten naar een schitterend stuk water kijken?" „Kind, wat is water; dat bbjft altijd; maar een leege maag, daar krijg je last van." „U hebt natuurlijk weer gelijk. Jim, moeder heeft de laatste tien jaar nog nooit ongelijk gehari. Verleden jaar zou ze naar Borneo komen en ik zei, Ma, dat kan niet, want u moet naar Bombay hebt u gezegd. Kind, ik ga niet naar Bombay, zei ze. Wat gebeurt er? We trekken naar Japan. Heb ik geen gelijk gehad zeg ik, dat u niet naar Borneo bent gegaan? Nee, zegt ze met een stalen gezicht: Ik heb ge lijk, want we zitten niet in Bombay. Maar vooruit, laten we maar instappen, ik wil jou geen zonnesteek en moeder geen maagcatarrh laten oploopen. Kom, mr. Carruthers, laten we ze hun zin maar geven, de schrokkebrokken. Jim, jij hebt geen hart, wie denkt er nu aan eten of aan de zon, als je zoo n prachtig panorama voor je oogen hebt." Desmond voelde even haar hand op zpn arm steunen, toen ze instapte. Hjj kreeg een tinte ling op de plek waar haar vingers hadden ge rust en bekeek oplettend zijn witte tussor, of die plotseling niet in een meer etherische stof was veranderd. Als in een droom liet hij zich door den wagen opnemen en vervoeren. Naast hem zat Stella, dat wist hij, al zag hij het niet. Stella keek hem van tijd tot tyd eens glim lachend aan en dan glimlachte hij terug, mecha nisch, een reflex van, haar goedheid, manr hij wist niet, dat hig het deed. (Wordt vervolgd.)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1939 | | pagina 9