Minister Tanner richt zich per radio tot Molotof A.v Vier dooden en drie gewonden op den kruiser Achilles" Belgische Kamer bespreekt de verhouding tot Nederland i 9ort" Zeeoorlog eischt nieuwe offers Suomussalmi werd heroverd Het nieuws van heden Rijksmiddelen vereenigde katholieke pers WIJ ZIJN BEREID TE ONDERHANDELEN' erry DE „EXETER" ZWAAR BESCHADIGD HULDE GEBRACHT AAN FINLAND 1 VIER FOKKERMACHINES VOOR DE KLM DE BAROMETER Russen maken weer gebruik van gifgas Britsche Admiraliteit bericht: ZATERDAG 16 DECEMBER 1939 - OCHTENDBLAD toREAUX VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: NASSAULAAN 51 - TEL 13866 - GIRO 22884 Abonnementsprijs (bij vooruitbetaling) voor Haarlem 25 cent per week; per kwartaal f3.25. Bij onze Agenten 27K ct. per week, per kwartaal f 3.58 DAGBLAD MET OCHTEND- EN AVOND-EDITIE, UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM DRIE EN ZESTIGSTE JAARGANG No. 22152 Russische aanvallen afgeslagen Engelsche leveranties Oorlogsschuld betaald De vuurmonden van den Britschen kruiser „Achilles", die thans voor de haven van Montevideo ligt, wachtend op het vertrék van de „Graf von Spee" n het nog niet geheel voltooide nieuwe gebouw van Vroom en Dreesmann aan de Viestraat te Utrecht ging Vrijdagmiddag het reeds in gebruik genomen ge- ette in vlammen op. De brandweer was spoedig ter plaatse en wist verdere uit breiding ie voorkomen De „Graf von Spee" krijgt 72 uur Commandant Langsdorff Het Weeriiiiiiiijiiiijiiniimiimiiiiimiiiiiiiiiiiniiju minffliirü Drie schepen door mijnen vergaan, terwijl een tanker zwaar werd beschadigd Duitsch schip opent zijn luiken Visschers voor de Britsche vloot Een Russische torpedojager zou bij Abo tot zinken zijn gebracht Reservisten opgeroepen Over de eerste 11 maanden 1939 f 31 millioen boven de raming NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel 50 ct.. Inget mededeetingen 50 cent; Idem op pag één 65 cent per regel Bij contract sterk verlaagde prijzen Voor de kleine annonces „OmroeDers" zie de rubriek T>> HELSINKI, 15 Dec. (Reuter) De Fin- ^he minister van Buitenlandsche Zaken, Tanner, heeft heden voor de radio in het Hussisch een redevoering uitgesproken, waar- 'h hij zich tot Molotof richtte en hem mede- "celde dat Finland bereid was de onderhan- 4elingen over een vreedzame regeling van het geschil voort te zetten. Tanner vroeg: „Zjjt gij bereid de onder handelingen te hervatten? Ik' vraag u te Antwoorden langs dcnzelfden weg, dien ik 'hans gebruik. Enkele weken geleden waren Taasikivi en ik bezig met het voeren van on derhandelingen met u en Stalin." He verklaring van Tanner werd eveneens 'h het Finsch en in het Zweedsch uitge- *°Hden. cWi?rcier heeft Tanner nog gezegd: „Onze on- q rhandelingen hadden betrekking op eischen, Cioor de Soviets gesteld waren betreffende fcrfd van gebied. Wij waren bereid verstrek te e concessies te doen, ofschoon er geen wet- jSe rechtvaardiging bestond. Bij deze onder afdelingen slaagden wij er niet in een ge- ®enschappelijke basis te vinden. Desalniette- v'n gaven wij uitdrukking aan de hoop, dat zij v °rtgezet zouden kunnen worden, tot een be- edigende regeling zou zijn bereikt. De onder- ^delingen werden niet voortgezet. De blaam j®rvoor valt op de Sovjets. Gij hebt het aan- jd der Vereenigde Staten tot bemiddeling af wezen, evenals de voorstellen van de Zweed- Vtv,6 reëeerinS- Uw laatste daad is geweest het- «httrta te verwerpen van den Volkenbond tot Ohrt1® van de viiandelÜlcheden en opening van f derhandelingen. Om te vermijden, dat gij bze voorstellen zoudt hooren, hebt gij alle bren gesloten. De lucht echter is nog open." >,De gebeurtenissen, die daarop intusschen gevolgd zijn, waren erop berekend om de ge dachte te doen ontstaan, dat Rusland heel vien tijd doelstellingen in den geest had van verder strekkenden aard. Uw doelstellingen Schijnen te zijn u in het bezit te stellen van Keheel Finland en de Tsaristische grenzen te herstellen. Wanneer dat uw doel is, kunt gij er zeker van zijn dat Finland zich tot het hiterste zal verdedigen. Het Finsche volk }s niet bereid zijn onafhankelijkheid en vrij heid te verliezen, of zich te onderwerpen aan een vreemd juk." x v h'aar Reuter verder bericht, werd de recJe- °ering, welke Tanner Vrijdagavond heeft uit sproken voor de Finsche radio, door een ^bssisch station gestoord, zoodat zij nauwelijks verstaan was. Naar Stefani uit Helsinki bericht zjjn de Russische aanvallen afgeslagen in alle sec toren, behalve in het uiterste Noorden. Twee Sovjet-regimenten, in totaal vijfduizend Manschappen, zijn vernietigd in den sector van het Ladogameer. Bij Suomussalmi zijn he Finsche troepen er in geslaagd twee Rus- s'Sche infanterieregimenten te isoleeren en *0 omsingelen. Moskou merkt men volgens Havas op, dat Russen nog steeds in het nadeel schijnen te JU op <je Karelische Landengte en een weinig thrt ken in de richting van Sortavala, aan den Hil7eren kant van het Ladogameer. Vrij belang de schijnen zij op te rukken naar de kust van j Botnische Golf in het centrale deel van het 'h. Wellicht hebben de Russen er van afge- jjth door de Karelische Landengte heen te Ces en rekenen «U er °P een beslissend suc- te verwerven door hun operatie in de rich- 8 van de Botnische Golf. Volgens Havas heeft de Finsche legatie h* Londen Vrijdagavond medegedeeld, dat he roode troepen zich volgens officieele be- V'ehten van strijdgassen hebben bediend in he omgeving van Suomussalmi. He correspondent van het Noorsche Tel. *8. aan de NoorschFinsche grens meldt, dat Vrijdagmorgen nog meer ontploffingen gehoord zijn. Men gelooft, dat zij afkomstig zijn van de nikkelmijnen van Kolosjoki. Naar verluidt zijn de Sovjet-troepen in Zui delijke richting 12 kilometer opgerukt van de grens, terwijl kleine detachementen dichter bij de grens opereeren. Salmijarvi staat nog in vlammen. De weersomstandigheden zijn uitste kend en bijgevolg verwacht men nieuwe ont wikkelingen. In gezaghebbende kringen te Londen ver neemt Reuter, dat Finland koopt wat Engeland ook maar van zijn eigen oorlogsvoorraden kan missen. Behalve zestigduizend gasmaskers en ongeveer twintig vliegtuigen, waaromtrent reeds regelingen getroffen zijn, koopt de Finsche re geering een aanzienlijke hoeveelheid oorlogs materiaal van Engelsche firma's ten einde te voldoen aan Finlands essentieele behoeften. Sommige militaire zendingen zijn reeds uit En geland naar Finland verzonden via Noorwegen en Zweden, welke weg gekozen is om de trans porten zoo veilig mogelijk op hun bestemming te doen aankomen. Volgens een Belga-bericht uit Brussel, voert het Internationale Roode Kruis op het oogenblik een belangrijke actie tot steun aan Finland. Het Belgische Roode Kruis heeft besloten op groote schaal hier aan deel te nemen. De Finsche gezant, Procope, heeft, vol gens Reuter, heden aan den Amerikaan- schen minister van Financiën, Morgenthau, een cheque ten bedrage van 234.693 dollars overhandigd, zijnde de regelmatige half- jaarlijksche betaling van de Finsche oor logsschuld. Morgenthau stelde Procope er onmiddel lijk van in kennis, dat het geld op een aparte rekening gestort zou worden, volgens de instructies van Roosevelt, hangende een aanbeveling aan het Congres, om het te gebruiken ten bate van het Finsche volk. V IAiociacion de Vioadores Ibero) van af /l.25p. Hefcb. Reeds bekroond'.Tenioonstellinq A'daro i88s H.B.DE BEER/Ao1770,AM}TEttDAH LONDEN, 15 Dec. (Reuter). Een of ficieel communiqué van de Britsche admi raliteit deelt mede, dat in den strijd dooi de „Achiilles" op 13 December gevoerd vier dooden en drie gewonden werden geteld- De verliezen aan boord van de andere be trekken schepen zullen bekend gemaakt worden, zoodra zij ontvangen zijn. Verder werd Vrijdagavond' in Londen ver nomen, dat, terwijl de „Exeter" zwaar be schadigd is tijdens den zaeslag, er geen reden is om te gelooven, dat de „Achilles" of de „Ajax" zware verliezen geleden heeft. Vereer meldt het Duitsche Nieuwsbureau uit Montevideo, dat de schade die aangericht, is aan boord van den Britschen kruiser „Exeter" grooter is, dan tot dusverre kon worden aan genomen. De kruiser heeft zware treffers ge kregen in het voorschip, waardoor de beidé voorste geschuttorens tot zwijgen gebracht zijn. Een verdere treffer die brand veroorzaakt heeft sloeg in de brug in. Bovendien hebben zware treffers klaarblijkelijk de ketels beschadigd, BRUSSEL, 15 Dec. (Belga). De Kamer heeft een aanvang gemaakt met de behande ling van de begrooting van Buitenlandsche Zaken. Sprekende over de Belgisch-Nederlandsche betrekkingen zeide het Katholieke Kamerlid .Delwaide, dat de goede verstandhouding tus- schen de beide landen op treffende wijze aan den dag is getreden, in het bijzonder begin November. Men heeft de vraag gesteld wat België zou doen wanneer Nederland werd aangevallen. Men moet bij die vraag niet blijven stilstaan, aldus spreker. Onze neu traliteit is niet in contracten vastgelegd en men moet vertrouwen stellen in de regeering dat zij de conclusie zal trekken, die getrokken worden moet wanneer dit alternatief zich mocht voordoen. De Nedertandsch-Belgische samenwerking Vn behoort, tot de eenige waarborgen, die voor de bedreigde kleine landen bestaan. De socialist Huysmanj. sprak een veroordeeling uit over de aanvallen waarvan kleine naties het slachtoffer zijn geworden en van de geweldpoli- tiek, die door zekere landen wordt gevoerd. Het parlementarisme, zoo zeide hij, vormt een ver sperring tegen de dictatuur. Spr. keurt de pogin gen goed die gedaan zijn om de Belgische onaf hankelijkheid te verdedigen. Hij herinnert er aan dat hij in 1913 een entente bepleit heeft tus- schen België, Nederland en de Scandinavische landen en eenigen tijd geleden aan het buiten land verklaard heeft, dat een economisch ac- coord een brug vormde ten gunste van een poli tieke overeenstemming. Een toespeling makende op een artikel van een Vlaamsch-nationalistisch afgevaardigde, waarin gezegd werd dat de Belgen hun kalmte niqf moesten verliezen, wanneer Nederland werd aan gevallen, zeide Huysmans dat hij deze gemoeds rust niet kon deelen. Sprekende .uit naam van de liberale fractie verklaarde vervolgens Hymans, dat België in volledige onafhankelijkheid besloten heeft een loyale neutraliteit in acht te nemen, welke in overeenstemming is met zijn ligging en zijn histo rische rol. Het is geen houding van gemakkelijk genieten en ook geen gemakkelijke houding. De wereld zal ons slechts eerbiedigen, aldus spreker, wanneer wij ons krachtig en vastberaden toonen. Met de politieke onafhankelijkheid komt de mo- reele onafhankelijkheid overeen. Wij moeten vrij blijven in onze vriendschappen. Spr. geeselt den Russischen aanval op Finland en spreekt den wensch uit, dat Finland als overwinnaar uit de beproeving te voorschijn zal komen. Hymans verklaart tenslotte dat de Belgi sche neutraliteit opnieuw in overweging zou kunnen worden genomen, wanneer de positie van België gecompromitteerd zou worden door schending van het Nederlandsche ge bied. De Kamer ging vervolgens over tot stemming over de verschillende financieele begrootingen en belasting-ontwerpen. O.m. werden aangenomen het ontwerp, waardoor een speciale belasting wordt geheven op buitengewone winsten, het ontwerp voor een defensie-belasting en het Ont werp waardoor wijziging gebracht wordt in het tarief van rechten en accijnzen. De katholieke afgevaardigde Philippart bracht vervolgens hulde aan Finland, dat het Belgische wonder van 1914 doet herleven en dat het wereldgeweten heeft doen ontwaken. Hij vraagt den Kamerleden voor een motie te stemmen, die onderteekend is door de leiders der drie parlementsfracties, Hymans, Fischer en Heyman, waarin de Kamer aan de Fin sche Kamer van Afgevaardigden „haar le vendige sympathie betuigt en haar diepe be wondering voor den trotschen weerstand van het Finsche volk tegen de brutale agressie, waarvan het het slachtoffer is." Ten slotte looft Philippart de door Koning Leopold be pleite neutraliteitspolitiek. want na deze schoten verwijderde de „Exeter" zich uit het gevecht. De pritsche Marine-attaché te Buenos Aires deelt volgens Reuter mede, dat de kruiser „Exeter" van het gevechtstooneel in zuidelijke richting is vertrokken. Het schip hieeft een geringe snelheid. Verklaard wordt dat eenige kanonnen buiten actie zijn en enkele ruimen onder water staan. Men gelooft, dat de „Exeter" vergunning heeft gevraagd de zwaargewonden in een Aigentijnsche haven aan land te zetten Ook wordt gemeld dat de „Ajax" lichtelijk beschadigd is, doch dat de „Achilles" er zonder schade afkwam. Te Buenos Aires werd volgens Reuter Vrijdagavond bericht ontvangen dat de re geering van Uruguay aan de „Graf von Spee" 72 uur tijd heeft gegeven de haven te verlaten of zich te laten intemeeren.. De meeste leden der bemanningen van door de „Graf von Spee" tot zinken gebrachte sche pen zijn aan boord gebracht van een niet nader genoemd schip, dat zich, naar Reuter ver neemt, nog steeds ter reede bevindt. De 62 man nen, die te Montevideo in vrijheid werden ge steld, zijn voor het meerendeel officieren. Ver klaard wordt dat zij in het openbaar belang een consulaire verklaring hebben onderteekend, geen' uitlatingen te zullen doen tegenover de pers. Naar Reuter bericht zijn de lijken van 38 man, die aan boord van den Duitsvben kruiser den dood hebben gevonden, vandaag aan land gebracht en met militaire eer ter aarde besteld. Driehonderd Duitsche ma trozen namen aan de plechtigheid deel, ter wijl studenten van de Uruguaysche marine school een eere-wacht vormden. Te Washington heeft staatssecretaris Huil verklaard dat de zeeslag in 't zuiden van den Atlantischen Oceaan, binnen den z.g. Pan- Amerikaansche neutraliteitsgordel, waarschijn lijk een gelegenheid zou geven voor de samen werking en de conferentie als voorzien in dc re solutie, die op de Panameesche bijeenkomst is aangenomen. Huil legde er den nadruk; op, dat de Vereenigde Staten onder alle omstandigheden bereid zouden zijn den anderen naties halver wege tegemoet te komen. De commandant van het pantserschip „Ad miral Graf von Spee", kapitein ter zee Hans Langsdorff, is 45 jaar oud. In 1912 nam hij als kadet dienst bij de toenmalige keizerlijke ma rine. In den wereldoorlog maakte hij als luite nant ter zee op het linieschip „Grosser Kurtürst" den slag bij het Skagerrak mee, de beide laat ste jaren van den wereldoorlog deed hij als com mandant dienst bij torpedoboot- en mijn.'egers- fiottilles. In die functie heeft hij ook na den wereldoorlog dienst gedaan. In 1938 kreeg hij het commando over het pantserschip „Admiral Graf von Spee". In de Vrijdagmiddag gehouden zitting der Tweede Karner heeft mi nister Albarda medegedeeld, dat na gevoerd overleg van de regeering met de Nederlandsche industrie en de K. L. M. bij de Fokker-fabrieken een bestelling van vier belangrijke vliegtuigen is gedaan, terwijl men over andere belangrijke machines nog in onderhandeling is. Voorts deelde de minister mede, dat naast de verbinding tusschen Neder land en West'Indië zeer ernstig wordt overwogen een luchtverbin- dnig tusschen Nederland en Noord- Amerika met Nederlandsche vlieg tuigen te onderhouden. Verdere mededeelingen konden hierover nog niet worden gedaan. VERWACHTING: j| Zwakke tot matige Oostelijke wind, be- trokken tot zwaar of half bewolkt, over- wegend droog weer, in het Noord-Oosten lichte vorst, in het Zuid-Westen tempera- tuur om het vriespunt tot lichte vorst. LONDEN, 15 Dec. (Reuter) Het Belgische schip „Rosa" (1103 ton) is na een ontploffing voor de noordoostkust van Engeland gezonken, waarbij een van de vijftien opvarenden is om gekomen. Een patrouilleerend schip heeft de veertien overigen gevonden in de reddingsboot van hun schip. Twee van hen waren gewond; een van dezen Is met een gebroken been in een ziekenhuis opgenomen. Verder deelde de Britsche admiraliteit mede, dat de treiler „James Ludford" op een mijn geloopen en gezonken is. Men ge looft, dat twee officieren en vijftien man schappen verloren zijn. Eveneens wordt uit Londen bericht dat het tankschip „Achtl Templar" heden buiten de oostkust door optreden van den vijand ernstig beschadigd is. Men gelooft, dat de bemanning door een ander schip werd gered. Naar te Oslo volgens D.N.B. verluidt is het Noorsche s.s. „Foeina", thuis behoo- rende in Haugesund, aan de oostkust van Schotland op een mijn geloopen en gezon ken. Het schip was met een bemanning van achttien koppen onderweg naar Grange mouth om steenkool te laden. Tot dus verre is slechts één reddingsboot in de Mo ray Firth gevonden. In de boot zouden twee doode zeelieden gelegen hebben, waarvan men aanneemt, dat zij door be vriezing om het leven zijn gekomen. Te Kaapstad werd, volgens Reuter, officieel bekend gemaakt, dat het Duitsche koopvaardij schip „Adolf Leonhardt" zelf zijn luiken geopend heeft, toen het opgevangen werd door een En- gelsch oorlogsschip. De „Adolf Leonhardt" ver dween in de golven. Het schip was groot 2989 ton en ingeschreven in Hamburg. Naar Reuter uit Londen bericht, zijn ongeveer tweehonderd visschers van Belle Isle en New Foundland, tusschen 18 en 24 jaar, te Liver pool aangekomen om dienst te nemen op de Britsche vloot. Zij zijn de eersten van een con tingent van 625 vrijwilligers, die zijn aangeno men voor den dienst op mijnenvegers LONDEN, 15 Dec. (Reuter). Het heden avond uitgegeven Finsche legerbericht meldt: Op 14 December hebben onze troepen het dorp Suomussalmi heroverd en zelfs een deel van de vijandelijke troepen naar het westen van het meer Kiantajarvi gedre ven. Verder heeft de vijand op verschillende plaatsen op de Karelische landengte, ge steund door zwaar artillerievuur en tanks, aanvallen ondernomen. Vooral te Punnus- joki volgde aanval op aanval. De Russen werden overal afgeslagen en verscheidene tanks werden vernield. Op het oostelijke front is de vijand aange vallen na zware artillerievoorbereidingen op een deel van het front tusschen Loimala en het Ladoga-meer. Hij werd echter afgeslagen en wij maakten vijf tanks en ander oorlogs materiaal buit. Bij Tolvajarvi gaan onze troe pen voort op te rukken. Het buitgemaakte oor logsmateriaal nam toe en in den avond van veertien December waren in het geheel 15 mid delzware tanks in dezen sector in onze han den gevallen. Te Suomussalmi zijn onze troe pen, na vier dagen hardnekkigen strijd erin ge slaagd den weg af te snijden, die van de kerk naar de grens leidt. Het communiqué over de krijgsverrich tingen ter zee deelt o.m. mede: Tijdens een gevecht bij de buitenste eilanden van den archipel van Abo heeft het vuur van een kustbatterij sShade toagebraoht aan een Russischen torpedobootjager van het type Gordij, welke bodem volgens latere berich ten zou zijn gezonken. Volgens Havas meldt het legercommuniqué over den strijd in de lucht nog het volgende: Vijandelijke vliegtuigen hebben gevlogen bo ven de streek van Petsamo en eenige bommen neergeworpen die geen schade veroorzaakten. Finsche vliegtuigen hebben met succes vijan delijke colonnes aangevallen. Finsche toestellen zijn er in geslaagd een Russisch convooi, dat benzine vervoerde, in brand te doen vliegen. Volgens Stefani leggen de Finnen ver sterkingen aan bij Petsamo op 4 kilometer afstand van de Noorsche grens, en verkla ren, dat zij deze tot den laatsten man zullqp verdedigen. D. N. B. bericht uit Helsinki dat alle nog niet opgeroepen reservisten zich onverwijld moeten aanmelden. Het verluidt dat deze maatregel reserve-of ficieren tot zestig jaar en minderen tot veertig jaar betreft. De landweer is nog niet opgeroe pen. Alle weerbare mannen van 20 tot 40 jaar worden hiermede onder de wapenen ge roepen. De Finsche minister Tanner richt zich in een radiorede tot Molotof, en stelt voor onderhandelingen te hervatten. Een Belgisch en een Noorsch schip, be nevens een Britsche treiler door mijnen vergaan. Een Britsche tanker werd ern stig beschadigd. Debatten over buitenlandsche politiek in de Belgische Kamer. De Chineezen melden verschillende suc- Het nachtelijk grensverkeer, behalve het normale spoorwegverkeer, wordt door Duitschland stopgezet. Memorie van antwoord aan de Tweede Kamer in zake de begrooting van On derwijs, Kunsten en Wetenschappen. De Tweede Kamer heeft de begrootin' gen van Waterstaat en het Verkeers- fonds aangenomen. Opbrengst der Rijksmiddelen over No vember en over de eerste 1 1 maanden van 1939. Bezitters van hoofdacte kunnen tot re serve-officier worden opgeleid. Vier Fokker-machines besteld voor de K. L. M. Instelling van een vliegdienst Neder landNoord-Amerika Commissies ingesteld op grond van de Algemeene Vorderingswet 1939. Nadere mededeeling over belastingbeta ling met de schuldbekentenissen der nieuwe Staatsleening. New-Yorksche beurs: stemming onregel matig; slot prijshoudend. O Kindeke wiegen In de Oude Kerk te Amsterdam ligt de vermaarde Nederlandsche compo nist en organist J. Pz. Sweelinck be graven die leefde en werkte in de jaren i5621621. Zijn zoon Dirk Sweelinck is o.a. bekend door zijn mu ziek bij Vondels „O Kerstnacht, schooner dan de daegen". welke mu ziek hij in 1645 componeerde. In de zen Adventstijd denken we in 't bij zonder aan deze Nederlandsche kun stenaars, die de komst van het Ker stekind in orgeUclank hebben bezon gen en we denken aan het kindeke- wiegen in Roomsche tijden toen in de Oude Kerk der hoofdstad gezamenlijk de kerstliederen werden gezongen, het welk dan „het kindeke wiegen" werd geheeten. Er heerschte in de katho lieke tijden en er heerscht nog onder een katholieke bevolking groote opge wektheidwanneer midden in den winter Kerstmis naderde. Gedurende den Kersttijd stroomden de geloovigen naar de parochiekerken om den kerst stal of het kindeke te zien „een wieg- ken met een beeldeken daarinne" zoo als de oude schrijver aangeeft. In den rijken schat van oude kerstliederen treffen we tal van wiegezangen aan. Dit zingen van Kerst- en Adventslie- deren moeten we in eere houden. Ze geven zulk een warmte aan onze kou de samenleving. De Rijksmiddelen brachten in de maand November f 39.998.798 op, het geen f 3.188.382 meer is dan de ra ming en f 3.185.016 meer dan over November 1938. Over de eerste 1 1 maanden van 1939 was de opbrengst f 436.219.929 of f 31.305.346 meer dan de raming was en f 32.709.029 meer dan over dezelf de periode in 1938. Stand op Zaterdag 1 uur van.: 762.9 Vorige stand: 762.1

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1939 | | pagina 5