Op Java een seminarie voor inlandsche geestelijken FINANCIEN s De Onderwijs- begrooting Wij luisteren naar... kelijk leven ZORGT VOOR DE MISSIE IN ONS EIGEN INDIË Dagfilm Water sta n den s n o.°l DRIESIEN CH0C0LAAD CARROS „MIJMHARDTJES' ZATERDAG 16 DECEMBER 1939 WORDT 1940 EEN KRITIEK RUPSENJAAR? Nederland in tijd van oorlog Gemeente Wieringer- meer NED. R.K. KRUIDEN 1ERSBOND VERGADERT Kortstondige oorlogs- verkoopen Uit naastenliefde en dankbaarheid H. H. WIJDINGEN PASTOOR W. KAMERBEEK OVERLEDEN van allerlei aard Wiskunde L.O. MARKTEN POSTVLUCHTEN o.oo o.°o 0.0 9 0-43 Roer' Aan de memorie van antwoord inzake de be grooting voor Onderwijs, Kunsten en Weten schappen ontleenen wij nog het volgende: Invoering van een voor aile Scholen voor TJ. L. O. geldend leerplan, zou in strijd zijn met de gedachten, welke omtrent het leerplan in de Lager-Onderwijswet 1920 zijn neergelegd. Het rapport van de hoofdinspecteurs van het, L. O. inzake het M. U. L. O.-examen der vereenigingen heeft den minister nog niet be reikt. Hij vertrouwt, dat het hem binnenkort ter hand zal worden gesteld. Zijn ambtgenoot van Economische Zaken heeft den minister medegedeeld, dat hij tot dusver geen vrijheid heeft kunnen vinden om een U. L. O. handelsdiploma, uitgereikt door de M. U. L. O. vereenigingen, aan te wijzen als een diploma, waaruit blijkt, dat aan de minimum-eischen van handelskennis, bedoeld in artikel 3 der Vestigingswet Kleinbedrijf 1937 is voldaan. De huidige tijdsomstandigheden vormen een beletsel om tot een wettelijke regeling van het voorbereidend onderwijs over te gaan, welke op het Rijk nieuwe lasten zou leggen. Evenals zijn ambtsvoorgangers acht ook de minister de invoering van een leerverplichting voor de misdeelde kinderen niet mogelijk, zoo lang het bezoek aan een voor hen bestemde school, voor velen gepaard zou moeten gaan met het verlaten van het ouderlijk huis. Het opleggen van de verplichting aan de ouders, de opvoeding van hun kinderen aan anderen toe te vertrouwen, ontmoet bij den minister overwegende bezwaren. Met de gedachten, neergelegd in het rap port van de commissie-Smeenge, om het on derwijs voor schippers-kinderen onder te bren gen bij het buitengewoon L. O. en alle daar uit voortvloeiende kosten volledig voor Rijks rekening te nemen, kan de minister in het afgetrokkene instemmen. Verwezenlijking van die gedachten stuit echter op dit oogenblik af op de daaruit voortvloeiende uitgaven. Kunsten en wetenschappen Bij zijn optreden als minister vond de mi nister een wetsontwerp inzake de bescherming van den titel van architect gereed liggen. Het onderwerp heeft zijn volle belangstelling en hij is voornemens dit weldra in studie te nemen. In de memorie van antwoord omtrent de algemeene beschouwingen van de Eerste Kamer der Staten-Generaal is mededee- ling gedaan van een aantal maatregelen, welke ter bescherming van onze voornaam ste kunstschatten zijn of worden getroffen. De minister is voornemens in verband hier mede weldra een suppletoire begrootings- aanvrage tot een bedrag van 1.000.000, in te dienen. Zoolang de bomvrije bergplaatsen, waarin het belangrijkste bezit onzer musea een ge noegzame beveiliging zal vinden, nog niet ge reed zijn, bestaat de beste bescherming van de kunstwerken in verdeeling van het risico door hen tc verspreiden over verschillende plaatsen, die gelegen zijn in door militaire deskundigen veilig geachte streken. Dit is na genoeg uitsluitend geschied met de kunstwer ken uit het Rijksmuseum te Amsterdam, dat door zijn ligging in de hoofdstad al te zeer aan de aanvallen van een eventueelen vijand zou zijn blootgesteld, en uit het Koninklijk Kabinet van Schilderijen te 's-Gravenhage. De. degelijk bewaakte tijdelijke bewaarplaatsen zijn alle verwarmd en goed geventileerd, zoo dat voor vocht geen vrees behoeft te bestaan. De toestand der kunstwerken wordt geregeld gecontroleerd. Het bedrag, dat op de begrooting staat uit getrokken voor steun aan oude en behoeftige kunstenaars, moet inderdaad matig genoemd worden. De stand van 's lands middelen laat helaas niet toe thans een hooger bedrag uit te trekken. Intusschen zien de leden, die hier aan het woord zijn, waarschijnlijk over het hoofd, dat ook op andere wijze steun aan kunstenaars wordt verleend. Het denkkfceeld bestaat van 'n nationalen prijs voor letterkunde, voor een werk van natio nale beteekenis, al zijn de ervaringen, mee niet van het rijk uitgaande letterkundige prij zen opgedaan niet in ieder opzicht bemoedi gend. Intusschen vreest de minister, dat er onder de tegenwoordige omstandigheden wei nig van zal kunnen komen. Hij zal echter gaarne aan dit punt nader aandacht geven. Gaarne onderschrijft de minister, dat wette lijke regeling van het muziekonderwijs wen- schelijk geacht moet worden. Hoewel noode, meent hij deze aangelegenheid tot betere tijden te moeten aanhouden. Van den minister is geen voorstel te ver wachten tot afschaffing of verlaging van de subsidies aan leeszalen, tooneel en opera. De restauratie van de groote kerk te Alk maar heeft de volle aandacht van den minister. Omtrent de financiering van dit omvangrijke werk is overeenstemming bereikt, terwijl de voorbereidende werkzaamheden dezer dagen hun beslag hebben gekregen, zoodat, naar de minister vertrouwt, het wers binnen enkele weken met kracht zal kunnen worden aan gevat. Een regeling, waardoor het mogelijk zal zijn, naast de algemeene en de R. K., ook de pro- testantsch-christelijke openbare leeszalen en bibliotheken te subsidieeren, is in overweging De minister meent goed te doen hier evenwel aanstonds de opmerking aan toe te voegen, dat van zoodanige regeling in ieder geval voor- loopig g en practisch resultaat voor de belang hebbende instellingen kan worden verwacht, omdat hfj geen mogelijkheid ziet bij de nood zakelijke beperking van 's Rijks uitgaven te ge raken tot verhooging van het begrootingsartikel voor de subsidies aan openbare leesbiblio theken. Verhooging van het totaal der rijkssubsidies voOr de orkesten, waarop vele leden aandrin gen, is onder de tegenwoordige omstandighe den om budgetaire redenen helaas niet mo gelijk. Intusschen is de minister bereid deze aan gelegenheid nog nader in studie te nemen, doch voorloopig althans zal men moeten trachten ter plaatse in het meest noodige te voorzien. Uit het Oost-Brabantsche land meldt men ons dat teekenen aanwezig zijn, die erop wijzen, dat voor 1940 bijzondere gevaren dreigen voor een ernstige rupsenplaag. De thans bladerloos geworden boomen blijken in zeer grooten getale nesten van de gevreesde rups van den bastaard- satijnvlinder te bevatten. Vele boomen zijn er als het ware mede beladen. Men weet, dat in deze nesten de rupsenkolonies overwinteren om in het voorjaar naar buiten te treden en hun vernielend en vraatzuchtig werk aan het jonge gebladerte te ondernemen. Evenals een tiental jaren geleden in 'n soort gelijken toestand is geschied, zal het, ter ver mijding van groote schade aan de fruitteelt en vernieling van het zomeraspect der boomen, noodzakelijk zijn tot georganiseerde verwijde ring der millioenen nesten over te gaan. In de lezingenreeks der Leidsche Academie- dagen over „Nederland in oorlogstijd" heeft mr. dr. J. van Walre de Bordes gesproken over „De roeping van Nederland in de volkerenge meenschap". Van 1914 tot 1918, aldus spr., was er in Ne derland slechts één gedachte: Onze neutraliteit bestond uit afzijdigheid. Van de zijde der neutrale landen is toen geen poging gedaan, om tusschen de oorlogvoerende partijen een ver zoening tot stand te brengen. De vrede van Versailles was een lijvig boekwerk, dat vredes vraagstukken uitvoerig regelde, doch het es- sentieele, de vredesmentaliteit ontbrak er aan. Waarom is de Volkenbond niet geworden wat hij had kunnen en moeten worden? Omdat er na den oorlog geen werkelijke vrede is gekomen. De oorlog is blijven voortleven in de harten der menschen en is nu opnieuw uitgebroken De beste manier, om het volkenoondsideaal te die nen, is de volkeren moreel rijp te maken voor den Volkenbond. Dat is iets, waaraan iedereen in zijn eigen omgeving kan medewerken, ook bij ons in Nederland. Thans staan wij voor het wonderlijke feit, dat deze oorlog van den beginne met atge- meenen tegenzin gestreden wordt. Dit schept een geheel nieuwe situatie in de wereldgeschie denis en geeft den neutralen een kans tot ver wezenlijking van hun roeping: de oorlogvoe renden te helpen, om te komen tot een werke- lijken vrede, een vrede door verzoening. Slechts in Gods kracht zal Nederland zijn roeping kunnen volgen. In de lezingenserie der Leidsche Stu dentendagen over „Nederland in oorlogs tijd", heeft mr. J. Linthorst Homan, com missaris der Koningin in dé Provincie Gro ningen, gesproken over „gemeenschapszin". Het is gewenscht, aldus spr. de bespreking over de thans overal in ons volk opkomende behoefte aan saamhocrigheid en gemeenschaps zin, les te maken van de gedachte „Nederland in oorlogstijd", daar die behoefte reeds eercer zich openbaarde en daar gemeenschapszin on der corlogsdreiging niet de ware gemeenschaps zin is, al zal zoo een tijd daarop wel invloed ten goede uitoefenen. Het motief voor nationale saamhoorighed en betere samenwerking is bij ieder verschillend, daar God nu eenmaal ieder mensch een eigen hart en een eigen geóachtengang heeft ge schonken. Doch voor de meeste jongeren zal de beweging der laatste jaren wel zijn geweest een reactie cp te voren al te groot internationa lisme, op wat daarmede samenhing en cp de al te groote heftigheid van het politieke tour- r.ooi en tenslotte vooral op het onopgelost blij ven van het werkloosheidsvraagstuk, welk vraagstuk een diepe wonde liet in onze volks ontwikkeling en volkskracht. Bij dat alles kwam vooral ook de dankbaarheid over de saam- hoorigheid bij de grocte gebeurtenissen in ons Oranjehuis. In ons volk bestaat reeds prachtige gemeen schapszin binnen die groepen, waar godsdien stige en maatschappelijke richtlijnen en idealen de groep hecht aaneensluiten. Elders, waar de lijnen minder concreet zijn, is dat minder het geval. Ieders taak is het, allereerst zich te ontdoen van de bij velen bestaande onwetendheid over de groote volksvragen en zich zelf op de hoogte te brengen van de nooden en de levensvraag stukken van allen. Ook de student zal, al gaat aan de universiteit zijn studie voor, zich later vooral sociaal moeten laten gelden. Het kan voor ons land van de grootste be teekenis -zijn. wanneer nu duidelijk van de jeugd de wil blijft uitgaan, steeds stelliger, dat de nieuwe generatie de juiste sfeer eischt en die ook zelf zal brengen. De student sluite daarbij vooral bij onze historie aan. Hij houde zich buiten de politiek, doch hij TROMMELS t t.50 000SJES 75 - 45 - 25 ets bereide zich maatschappelijk krachtig voor. Aan- knoopingspunten aan de maatschappelijke vraag stukken zijn overal te vinden: geestelijk, sociaal, territoriaal. Daarvoor is deze tijd nu juist wel zeer geschikt. De inleider eindigde met aanhaling der woor den, welke H. M. de Koningin bij haar regee- ringsjubileum in 1938 tot de jongeren heeft ge richt, bij welke woorden zij sprak van een zeld zame kans voor de jongeren, om te tconen wat zij vermogen. Stellig zal ook daarbij de universi teit der Oranjes niet achter blijven. In de memorie van antwoord aan de Twee de Kamer betreffende het wetsontwerp tot vaststelling van de begrooting van de rijksaf- deeling van het openbaar lichaam „De Wie- ringermeer" voor 1940 zegt de minister, dat een wetsontwerp, waarbij wordt voorzien in de in stelling van een gemeente Wieringermeer, bin nen zeer korten tijd de departementen zal ver laten. Naar de minister meent te weten, wordt ook de oprichting van een waterschap met ingang van 1 Januari 1941, denzelfden datum als voor de nieuwe gemeente, voorbereid. De Ned. R- K. Kruideniersbond hield de zer dagen in hotel Noord-Brabant te Utrecht zijn algemeene jaarvergadering. De vergadering werd voorafgegaan door een H. Mis, welke door den Bondsadviseur, Pastoor A. G. Smit, in de parochiekerk van den H. Augustinus aan de Oude Gracht werd opge dragen. Te circa 10 werd de bondsvergadering door den bondsvoorzitter, den heer J. P. Hendriks uit Nijmegen geopend. De bondsdirecteur, den heer H. Post, gaf hierna een overzicht van het bondsgebeuren in het af- geloopen jaar. Spr. meende dat de eigenlijke vakbeweging on der de kruideniers in de voorgaande jaren sterk verwaterd is door de mentaliteit van den krui denier zelf, waardoor het zeker in de voorgaande jaren voor leiders van kruideniersorganisaties onmogelijk bleek om de belangstelling voor de vakbeweging zelfs maar kunstmatig in het leven te houden. Spr. betoogde dat de N.R.K.B. de vakbeweging primair moet gaan zien voor de verbetering van het bedrijfsleven. De vak- en bedrijfsorganisatie zijn direct noodzakelijke middelen tot instand houding van hun stand en tot verbetering van het peil in het algemeen. Noodig is volgens spr. dat de kruideniers in den kortst mogelijken tijd los worden gemaakt van hun beperkt inzicht en van hun onvoldoende en verouderde methode van bedrijfsvoering. De door den directeur ontworpen nieuwe vak- en bedrijfsorganisatie werd door de ver gadering goedgekeurd. Den bondsdirecteur, den heer Post, werd door het hoofdbestuur opgedragen zijn plan binnen den kortst mo gelijken tijd uit te voeren. De middagvergadering werd bijgewoond door den directeur van den Utrechtschen R. K. Mid denstandsbond, den heer J. P. de Brabander en door den heer Franken uit Amsterdam, een van de grondleggers van de katholieke vakorgani satie. Voorts was aanwezig de heer S. de Hoo, leider van het Centraal Distributiekantoor, die bereid was gevonden een causerie te wijden aan „De kruideniers en de distributie". Spr. wees op het zeer omvangrijke werk van het Centraal Distributiekantoor. Bij de enquête bleken er niet minder dan circa 90.000 detaillis ten te zijn in suiker, terwijl nog 20 tot 25000 aanvragen binnenkwamen van hotels, cantines e.a. Dank zij veler medewerking is het C. D. K. in zijn moeilijke taak behoorlijk geslaagd. Slapte zal vroeg of laat plaats maken voor de extra omzetten uit de eerste oorlogsmaan den. Waakt voor terreinverlies blijft Uw klantenkring cultiveeren, blijft doelmatig ad- verteeren. Spiegelt U aan de zaken, die in den vorigen oorlog méér i. p. v. minder belegden in re clame en vroegere leiders ver voorbij streefden. Het is bekend, hoeveel onze Katholieken voor hun priesters over hebben. Hun hart staat ook open voor de priesters ginds in het verre Nederlandsch-Indië. De priesters, die daar werken tè gering in aantal om den geweldigen oogst onder millioenen zielen voor den hemel binnen te halen zijn kinderen van onze Katholieke families. Daarom al kan hun arbeid Katholiek Nederland niet onverschillig zijn. En in dat opzicht is er ook veel veranderd. Zei men niet vijftig jaar geleden, toen er in heel Indië nog geen 50.000 Katholieken waren: „Och, de Neder- landsche Katholieken bekommeren zich niet om de bekeering der inheemschen", zoodat een hooggeplaatst Romeinsch prelaat, die Batavia aandeed, de verdere reis over Java niet de moeite waard achtte en terugkeerde? Nu is het aantal Katholieken daar meer dan een half millioen en werken er ruim 500 priesters. Maar dit aantal geestelijken is veel te gering voor den onmetelijken oogst, die daar te rijpen staat. Nederland zelf zal nimmer voldoende mis sionarissen kunnen opbrengen voor Indië. De vorming van inheemsche wereldgeestelij ken is dan ook in Indië begonnen. Reeds in de dagen van Sint Paulus was de opleiding van /riesters uit het te bekeeren volk de vruchtbaar ste arbeid der missionneering. Wij herdenken, thans in het bijzonder, hoe St. Willibrord in onze streken de eerste eigen priesters wijdde. En het is weer opnieuw het groote streven van de Congregatio de Propaganda Fide te Rome. Dit is niet alleen een beginselkwestie, maar ook een zaak van economisch belang voor de Missie. Pas wanneer een inlandsche priesterschap is ontstaan en daartoe vormt de wereldgeeste lijkheid de noodzakelijke en krachtige kern dan pas kan er een economisch onafhankelijke missie groeien. Z. H. Exc. Mgr. P. Willekens S. J„ apostolisch vicaris van Batavia, stichtte dan ook een groot seminarie. Maar ondanks de grootste inspanning kon hij nog niet de middelen bijeenbrengen, om dit seminarie aan zijn bestemming te doen be antwoorden. Slechts al te weinig studenten kon den er en dan ook nog maar gebrekkig gehuisvest worden. Er is ternauwernood plaats voor 24 studenten. En reeds telt het klein-se- minarie 109 studenten. Waar zal voor hen plaats zijn voor verdere opleiding? Toch moet een groot-seminarie voor hen en voor de velen, die na hen geroepen worden, openstaan, om hen als wereldgeestelijken Christus nader te laten bren gen tot hun eigen volk. In dezen nood van diepst verlangen van vele jonge menschen, een verlangen hun leven te wijden aan hun volk, waarvoor zij zich verant woordelijk voelen, maar waarvoor ook de Ne- derlandsche Katholieken een liefdetaak hebben te vervullen, wordt een dringend beroep gedaan op de Nederlandsche Katholieken. Helpt gij, lezers, om den zoo noodigen bouw van een groot-seminarie te Mertojoedan te be kostigen. Het is een vraag in naam van Christus, Die ons naar alle volkeren uitzond. En ligt het Indische volk ons niet zeer na? Daar toch is de eerste missietaak toegewezen aan Nederland. Helpt een monument oprichten van echt Nederlandsche missie-liefde, den bouw van het seminarie te Mertojoedan. Mrg. Willekens rekent op Katholiek Ne derland, dat verder ziet dan de naaste zor gen en blijk zal geven van zijn bekende Missieliefde. En pater van Rijckevorsel wil, met hulp van zijn landgenooten, voorkomen, dat de hartewensch van zijn bisschop on vervuld zal blijven. Zijn beroep op U allen moet slagen. En zoo zal een grootsch missie werk in Indië tot stand gebracht worden. Elke gift, groot of klein, wordt door pater van Rijckevorsel, Oostduinlaan 50, Den Haag, Postrekening 367381, met groote er kentelijkheid ontvangen. Beste lezeres of lezer, bereid hem en Mgr. Willekens een Kerstfeest, door Uw offertje voor den Kerstvrede, dien de Missie overal brengt. Het zal inderdaad een offer zijn, maar het zijn juist de offers, die ons nader tot Christus brengen. Zijn leven was een voortdurend en het zwaarste offer. En vele jonge menschen zullen in Indië bereid ijn hun leven aan God te offeren, voor hun volk, voor hün deel van óns Nederland. Z. H. Exc. Mgr. A. F. Diepen, Bisschop van 's Hertogenbosch, zal Woensdag, 20 December, in zijne Huiskapel de Tonsuur toedienen aan Frater Honoris Cox van de Orde der Fran ciscanen. Op Donderdag, 21 December, zal Z. H. Excel lentie in de kapel der Bisschoppelijke Kweek school te 's Hertogenbosch de volgende H. H. Wijdingen toedienen: de Tonsuur aan de Fraters: H. J. A. Jansen, M. A. Groenestijn, J. A. Vij verberg, J. G. F. van Pampus, A. W. G. Merk. F. Dunnewijk, W. J. Heijnsbroek, P. L. van Bree- men, A. H. Bosch, A. G. Brouwer, van de Orde der Paters Dominicanen: aan de Fraters Hildebertus van 's Gravenhage, Symphronius van Velsen, Septimius van Heino, Isaias van Gemert, Justus van 's Hertogenbosch, Micheas van Helmond, Evodius van Haastrecht, Hyacinthus van den Hout, Revocatus van Haa- ren, Achilleus van Rotterdam, Theofridus van Nuenen, Saturninus van Zaltbommel, Gentilis van Asten, van de Orde der Paters Capucijnen; aan de Fraters Emmanuel Zilkens, Mercellus Francissen, Aloysius Luttikhold, Michael van Schaik, Hiëronymus Leenhouwers, Hubertus Zondag 17 December HILVERSUM I, 1875 cn 414.4 M. 8 30 KRO, 9.30 NORV, 12.15 KRO, 5.00 NCRV 7.45—11.00 KRO 8.30 Morgenwijding, 9.30 Gewijde muziek (gr.pl.), 12 15 „Katholicisme en cultuur in Fin land'lezing, 12.35 Gramofoonmuziek, 12.45 Berichten ANP 1.00 Letterkundige causerie, I.20 KRO-Melodisten, 2.00 Godsdienstonder richt, 2.30 Gramofoonmuziek, 3.00 KRO-Ka- merorkest en solist, 3.45 Gramofoonmuziek, 4.00 KRO-Kamerorkest, 4.30 Ziekenhalfuur- tie 4 55 Gramofoonmuziek, 5.00 Gewijde mu ziek gr p 17.45 Berichten, 7.50 Gramofoon muziek, 8.00 Berichten ANP, mededeeiingen, 8.15 Vroolijk programma, 9.00 Populair con cert. 9.20 Het Rococo-octet, 9.45 Radiotooneel, 10 30 Berichten ANP, 10.40 Epiloog, 11.00 II.30 E&perantolezing. HILVERSUM II, 301.5 M. 8.55 VARA, 12.00 AVRO. 5.30 VARA, 8.00—12.00 AVRO 8.55 Gramofoonmuziek, 9.05 Tuinbouwhalf- uurtje, 9.30 Gramofoonmuziek, 12.00 Cyclus „Onze Weermacht", 12.25 Gramofoonmuziek, 12.45 Berichten ANP, gramofoonmuziek, 1.00 Zang met orgelbegeleiding, 1.30 Causerie „Een gesproken mailbrief", 1.50 Gramofoonmuziek, 1.55 Declamatie, 2.002.27 Boekbespreking, 2.30 Leden van het Omroeporkest en solisten, 3.45 Schilderijbespreking, 4.00 Gramofoonmu ziek, 4 05 Mannenkoor „Concordia S. H. V.", 4 25 AVRO-Densorkest en soliste. 4.55 Sport nieuws ANP, 7.30 Rosian-orkest, 8.00 Berichten ANP, 8,20 OmroejDorkest en solist, 9.00 Hersen- gvmnastiek, 9.30 AVRO-Musette-ensemble en solist, 10.00 Radiotooneel, 10.30 AVRO-Amuse- mentsorkest, 11.00 Berichten ANP, gramofoon muziek, 11.3012.00 Dansmuziek (gr.pl.). ENGELAND, 391 en 449 M. 12:20 Alfredo Campoli en zijn orkest, 1.20 Berichten, 1.30 Vocaal concert, 2.05 Het Novel ty-septet en solist, 2.50 Orgelspel, 3.05 Het Londensch Philharmonisch orkest, 4.20 Be richten, 4.55 BBC-Variété-orkest en solisten, 6.20 Berichten, 9.30 Het orkest van het Grand Hotel te Eastbourne, 10.35 Het Stratton-strijk- kwartet, 11.15 BBC-Salonorkest, 12.00 Piano- dUetten, 12.2012.35 Berichten. RADIO-PARIS, 1648 M. 12.05 Gramofoonmuziek, 12.35 Pianovoor dracht, 1.05 Nationaal orkest en het Félix Raugel-koor, 2.00 Gramofoonmuziek, 2.05 Zang, 2.15 Vervolg van 1.05, 3.35 Het Loewenguth- kwartet, 4.20 Zang, 5.50 Symphonieconcert, 9.00 Gramofoonmuziek. 9.05 Nationaal orkest, 10.20 Solistenvoordracht, 11.00 Gramofoon muziek, 11.2011.50 Muziek op oude instru menten. KEULEN, 456 M- 5.20 Havenconcert, 7.30 Gramofoonmuziek, 8.35 Zang, cembalo en orgel, 9.50 Volksliede- renconcert, 11.35 Gramofoonmuziek, 12.00 Om roeporkest en solist, 1.35 Populair concert, 3.20 Verzoekconcert, 7.35 Gramofoonmuziek, 9.50 Zie Deutschlandsender. BRUSSEL, 322 en 484 M. 322 M. 9.20 Gramofoonmuziek, 10.20 Zang en orgel spel, 11.35 Orgelconcert, 12.05 Gramofoonmu ziek, 12.20 Carillonbespeling, 12.50 en 1.30 Om- roepdansorkest, 1.502,20 en 2.50 Gramofoon muziek, 3.35 en 4.20 Mannenkoor „Lassalle". 6.50, 7.20 en 7.45 Gramofoonmuziek, 10.30 Om- roepdansorkest, 11.2012.20 Gramofoonmu ziek. 484 M. 9.20 Gramofoonmuziek, 11.20 Koninklijke harmonie van Wasmes, 11.35 Gramofoonmu ziek, 12.05 Planovoordracht, 12.35 Accordeon- soli, 12.50 en 1.30 Jean Duchesne's orkest, 1.50 2.10 en 2.50 Gramofoonmuziek, 3.05 Sympho- nie-concert m. m. v. solist en gramofoonmu ziek, 5.05 Gramofoonmuziek, 5.50 Militair concert, 7.15 en 7.35 Gramofoonmuziek, 9.20 Radio-orkest en solisten, 10.30 Dansmuziek (gr.pl.) en zang, 11.2012.20 Gramofoonmu ziek. DEUTSCHLANDSENDER, 1571 M. 9.20 Berichten, 9.50 Otto Dobrindt's orkest. Om 10.20 Politiek overzicht, 11.20 Berichten. Hierna tot 12.20 Nachtconcert. Maandag 18 December HILVERSUM I, 1875 en 414.4 M. NCRV-Uitzending 8.00 Berichten ANP, 8.20 Gramofoonmuziek, 11.30 Amsterdamsch Salonorkest, 12.30 Berich ten ANP, 1.15 Orgelspel, 2.352.55 Gramofoon muziek, 3.00 Voor tuinliefhebbers, 3.40 Gramo foonmuziek, 4.45 Gramofoonmuziek, 6.15 Gra mofoonmuziek, 7.45 Gramofoonmuziek, 8.00 Berichten ANP, herhaling SOS-berlchten, 8.15 Arnhemsche orkestvereenlging en solist, 9.30 Berichten ANP, 10.50 Gramofoonmuziek. HILVERSUM II, 301.5 M. Algemeen programma, verzorgd door de VARA 8.00 Berichten ANP, gramofoonmuziek, 10.40 Pianoduetten, 11.30 Gramofoonmuziek, om 12 45 berichten ANP, 1.001.45 VARA-or- kest, 2.00 Gramofoonmuziek, 2.30 Pianovoor dracht, 3.30 Zang, piano en cello, 4.30 Gra mofoonmuziek, 5.oio Gramofoonmuziek, 6.00 6.25 Orgelspel, 6,30 Rosian-orkest, 7.25 Gramo foonmuziek, 7.30 VARA-orkest, 8.00 Herhaling SOS-berichten, 8.03 Berichten ANP, 8.15 VARA-orkest, 10.15 Orgelspel, 10.30 De Ram blers, 11,00 Berichten ANP, 11.10 Zang en or gel, 11.3012.00 Gramofoonmuziek. ENGELAND, 391 en 449 M. 12.20 Orgelspel, 12.40 Norbert Wethmar's pianokwartet, 1.20 Berichten, 1.30 M. Winnick's orkest, 2.002.40 Concert, 3.20 Tommy Mat thews en zijn orkest en solist, 4.20 Berichten, 5.50 Pianovoordracht, 6.20 Berichten. 9.20 Be- Ichten, 9.50 BBC-orkest en solist, 11.35 Jack Payne en zijn Band, 12.2012.35 Berichten. RADIO-PARIS, 1648 M. 12.05 Gramofoonmuziek, 12,15 Jazzmuziek, I.05 Cantrelle-orkest, 2.00 Gramofoonmuziek. 2.05 Vioolvoordracht, 2.15 Cantrelle-orkest, 3.20 Orgelconcert, 4.50 Zang, 5.20 Het Parijsche In strumentale kwintet en soliste, 6.35 Cello, pia. no en zang, 7.20 Cellovoordracht, 9.00 Gra mofoonmuziek, 9.05 Symphonieconcert, 11.00 Gramofoonmuziek. KEULEN, 456 M. 5.50 Leo Eysoldt's orkest, 7.408.50 Gramo foonmuziek, 9.30 Zang en piano, 10.50 Gramo foonmuziek, 11.20 Concert, 12.20 Verzoekcon cert, 1.35 Populair concert, 3.20 Slavische lie deren, 3.40 Populair solistenconcert, 4.30 Zang 5.20 en 5.45 Gramofoonmuziek, 6.20 Otto Do brindt's orkest, 7.35 Gramofoonmuziek, 9.50 Zit Deutschlandsender. BRUSSEL, 322 en 484 M. 322 M. 12.20 1.30—2.20, 5.20, 6.20 en 7.20 Gramo foonmuziek, 8.50 Cabaretprogramma, 10.30 II.20 Gramofoonmuziek. 484 M. 12.20 Gramofoonmuziek, 12.50 José Schny- ders' orkest, 1.502.20 Gramofoonmuziek, 5.20 en 6,00 Kamermuziek, 6.35 Los Companeros- orkest, 7 05 Zang, 8.50 Omroepkoor, 9.05 Radio- orkest, 9.25 Omroepkoor, 10,3011.20 Dansmu ziek (gr.p.l) en zang. DEUTSCHLANDSENDER, 1571 M. 8.20 Berlijnsch Philharmonisch orkest, 9.20 Berichten. 9.50 Hans Busch en zijn orkest. 10.20 Politiek overzicht, hierna Omroeporket, 11.20 Berichten Hierna tot 12.20 Nachtconcert, Verboeten, Melchior Verheyen, van de Orde der Paters Augustijnen; en aan de Fraters Petrus Adriaansens, Petrus Baeten, Joannes Jansen, Thomas Letschert, Ca- rolus van Maasakkers, Cornelius van den Mee- rendonk, Joannes Rijpma, Franciscus Senden, Joannes Siegers, van de Congregatie van Scheut-Sparrendaal de vier mindere ^Orden: aan Frater: Honorius Cox van de Orde der Paters Franciscanen; het Exorcistaat en het acolythaat: aan de Fraters Hubertus Boumans, Joseph Niesten, Jacobus Ter Meer, Petrus van Weg berg, Hadrianus Verschure, van de Congregatie van Scheut-Sparrendaal. Op Zaterdag, 23 December, zal Z. H. Excel lentie in de kapel der Bissch. Kweekschool te 's-Hertogenbosch de H.H. Wijdingen toedienen; van het H. Subdiaconaat: aan de Fraters: Prudentius van Rijn, Jacobus van Zeeland, Gerbrand Brouwer, van de Orde der Witheeren van de Abdij van Berne te Hees- wijk; aan Frater Eduardus Boerssee, van de Orde der Paters Augustijnen; van het H. Diaconaat: aan de Fraters: Petrus Kleijs, Sebastianus van Beurden, Theodorus Jurgens, Petrus Winkel- molen, Wilhelmus Ivits, Joannes van Oort, Hen- ricus de Wilt, van de Orde der Kruisheeren. aan de Fraters: P. J. H. M. van Moorsel; J. H. van den Eisen; N. L. van den Meiracker; J. L. Standenmeijer, J. A. A. Roemer, W. Bronk- horst, H. A. Grollenberg, A. F. J, M. van Wa genberg van de Orde der Paters Dominicanen: aan de Fraters: Thelesphorus van Leur; Sig- fridus van Haarlem; Norbertus van Wassenaar; Eusebius van Amsterdam, Victorius van Vil voorden, Octavianus van Udenhout, Malachias van Woensdrecht, Monaldus van Nuenen, Chrysostomus van Raamsdonk, Adelhelmus van Rotterdam, Heliodorus, van Gilze, Martinianus van Oudenbosch, van de Orde der Paters Capucijnen; aan de Fraters: Walter Hegeman, Redemptus Vink, Mansuetus Michielsen, Daniël Liphuijzen, Jeremias Meijer, David Boin, Benedictus Sax, Thomas van Thienen, Isaias Mijnsbergen, Ful- gentius van Kleef, van de Orde der Paters Augustijnen; en aan de Fraters: Joannes Smeets, Adrianus van Zwieten, Emilius Mevis, Josephus van den Boorn, Josephus Lataster, Godefridus Peters, Adriajius de Waard, Petrus Rutten, Wilfridus Vossen, Joannes Bertrand, Martinus Budé, Gu- lielmus Frencken, van de Paters Montfortanen te Oirschot. BATAVIA, 16 Dec. (Aneta). Pastoor W. Kamerbeek M.S.C., is gisteren te Langgoer op de Kei-Eilanden overleden. Pastoor Kamerbeek werd in 1908 priester ge wijd en was sinds December 1936 pastoor te Langgoer, Geen audiëntie Zijne Hoogw. Exc. Mgr. Dr. J. H. G. Lemmens, Bisschop van Roermond, zal as. Dinsdag geen audiëntie verleenen. verdrijft U snel en zeker met Koker 12 stuks 50 ct. Proetdoosie 2 stuks 10 et. MUtJ'IA'LD 's-GRAVENHAGE Geslaagd de heer C Schijf, Haarlem. BROEK OP LANGENDIJK, 16 Dec. 37000 kg. Roode kool 2.40—3.80, 75700 kg. Gele kool 2.10— 2 40. 28500 kg Deensche Witte kool 1.602.40, 22000 kg. Savoye kool 2—2.60, 27000 kg. Uien 2.40 2.90, grove 2.803.20 drielingen 1.202, nep 4.305, 5300 kg. Peen 1.502.20, 4500 kg. Bieten 1.80280, 100 stuks Bloemkool 11.80, 15 kg. To maten 15.20, 12300 kg. vroege Witte kool 11.53, 14000 struik Andijvie 0.402.20. NOORDSCHARWOUDE, 16 Dec. 62600 kg. Roo de kool 2.303, 82600 kg. Gele kool 2.10—2.40, 87000 kg. Deensche Witte kool 1.602.30, 2500 kg. Groene kool 2.00, 16800 kg. Uien 2.502.80, grove 33.40. drielingen 1.301.70, 10600 kg. Peen 1.60 2.30, 3800 kg. Bieten 1.502.80, 7800 kg. aardap pelen, bonken 2.10, Blauwe Eigenheimers 1.70 2.30. Bevelanders 2.00, 2500 struik Andijvie 7080 cent. ALKMAAR, 16 Dec. Boter- en eierenmark.t 13025 kipeieren 3.004 per 100 stuks. Boter groot handel 77.582.6, kleinhandel 8587.5 cent. s-HERTOGENBOSCH, 15 Dec. N.V. Botermljn. Aanvoer 11850 kg. Hoogste prijs 1.65, laagste prijs 1.55. middelprijs 1.63 per kg. LEIDEN, 15 Dec. Veemarkt. Aanvoer 619 run deren, 257 kalveren, 1195 schapen, 558 varkens. 9 stieren 200.00260 per stuk, 5862 cent per kg. schoon gewicht, matig. 84 kalf- en melkkoeien 190.00300, tamelijk vlug. 386 varekoeien 90.00 200, tamelijk. 140 vette ossen en koeien 180.00 325 per stuk, 5862 cent per kg. schoon gew., vlug. 77 graskalveren 24.0060, vlug. 11 vette kal ver en70.0125 per stuk, 80110 cent per kg schoon gewicht, tamelijk. 169 nuchtere kalveren 5.0010. matig. 300 vette schapen 18.0028, 95 weld'eschapen 12.0019, 800 vette lammeren 14.00 12 en 50 zeugen 45.0070 per stuk, tamelijk maM 18, tamelijk 179 mestvarkens 18.0032, 329 biggen 7.0012 en 50 zeugen 45.0070, matig. LEIDEN, 15 Dec. Kaasmarkt. 32 partijen Goud- sche kaas: I 2930.50, II 27.0028, 12 partijen Leidsche kaas 25.0028. Per 50 kg. Handel matig WOGNUM, 15 Deo. Witlof 10—11.80, II 7.40— 9, III 3.205.60, Spruitkool 710.80, Roode kool 2.402.60, Waschpeen 3.503.90, Savoye kool 2.20 —2.70, Prei 3.80—4.90, Selderie 2.20—4.40. Op de beurs te Parijs heeft de uitsluiting van Rusland uit den Volkenbond geen merk baren invloed. Het feit, dat de begrooting 1940 door het Huis van Afgevaardigden met algemeene stemmen werd aangenomen, be- sehouivt zij als een motie van vertrouwen jn het beleid van den minister van Finan ciën. Zij neemt er nota van, dat ook de kleine spaarder nog vertrouwen schenkt, hetgeen bevestigd wordt door de cijfers der spaarbanken. In de laatste twee weken van November werd bij de spaarbanken fr. 18* millioen meer gestort dan opgenomen. De loco-rubberprijs te Londen steeg met 1/16 d. tot 1/- op de publicatie van de Anie- rikaansche rubberstatistieken. Later trad toeer daling in tot 11V& d. De bouw-contracten in de Vereen. Staten bedroegen in de week per 14 December 40.15 mill., tegen 57.74 mill, in de vooraf gaande week en 60.20 mill, in de overeen komstige week van het vorig jaar. De Chicago Rock Island boekte in October aan netto-ontvangsten met een overschot van 168.516, tegen een deficit van 220.128 in October 1938. In de eerste tien maanden een deficit van 7.21 mill., tegen 10.10 mill, in dezelfde periode van het vorig jaar De Westinghouse Electric boekte in No vember een netto-winst van 1.82 mil}" tegen 1.36 mill, in October en 683.135 it1 November 1938. De Bethlehem Steel Corporation heeft zooveel orders ontvangen, dat zij in de eer ste vier maanden van 1940 op volle capaci teit zal moeten werken. Hf De petroleum-productie in Texas zal ook gedurende Januari a.s. met sluiting der bronnen gedurende twee dagen per week beperkt blijven. Ingaande Februari zal loe der de productie van een geheele week wor den toegestaan. De invoer van Duitschland uit de Vereen Staten bedroeg in November, als gevolg van de Britsche blokkende, slechts 2000 aan Amerikaansche goederen, tegen 12.210.000 in November 1938. Hf De U. S. Rubber boekte in de eerste tien maanden een netto-winst van 8.68 mil*- of 2.75 per aandeel, tegen 5.88 mill, af 0.43 p.a. in het geheele jaar 1938. Men verwacht de hervatting van het dividend Hf De Air Reduction keert een onveranderd dividend uit van 0.25 per aandeel. Hf- Frankrijk heeft voor 20 a 60 millioen aan werktuigmachines in Amerika besteld, welke in het eerste kwartaal 1940 moeten geleverd worden. Hf De goudvoorraad in de Vereen. Staten Is met 56 mill, tot 17.46 milliard gestegen, waarmede een nieuw record werd bereikt. De groothandelsprijzen in Engeland zïjn in November gemiddeld 6 pet. gestegen ten- opzichte van October. In October trad een- stijging in van 5 pet. en in September IJ* pet. Ten opzichte van November 1938 de levensmiddelenprijzenmet 27Vi: pet. toe' genomen en de prijzen van industrieel grondstoffen met 15 pet. ff De termijn-noteeringen van Amerikaan' sche katoen liepen gisteren te Londen na heftige schommelingen per saldo 16 tot t3 punten terug. Hf De timnarkt te Londen is thans aaj groote fluctuaties onderhevig. Een krachtig* daling of stijging in de toekomst verwach" men niet. Men neemt aan, dat de verbrui kers bezig zijn voorraden te vormen, aan' gezien deze in de laatste weken zeer kien waren. Academische examens GRONINGEN. Geslaagd voor het doctora»' examen rechten de dames M. R. Oskes, Gronih gen en G. E. van Iddekinge, Beerta en voor ne doctoraal examen wis- en natuurkunde (hooi vak scheikunde) de heer J. J. de Vrieze, Vo tinchem. ZATERDAG, 16 Dec. a P p. ui bo C S <u c S O r—1 P M d> S3 c3 eo Sedert Gisteren <u OD ei 6 U HEEN TERUG Driemaal per week luchtpost naar Indië NAPELS ATHENE RHODES ALEXANDRIë LYDDA BAGDAD BASRAH DJ ASK KARACHI..... JODHPUR ALLAHABAD. CALCUTTA. RANGOON BANGKOK.... PENANG MEDAN SINGAPORE. BANDOENG... Dec. Dec W Keulen Lobith Nijmegen St Andr Arnhem Vreeswijk i e Westervoort Deventer Kampen Mastr Ha 1) Borgh Beifeld Venlo Grave 2) Sluis Llth Stuwen open te Borgharen, mond. Beifeld, Sambeek, Grave Beneden de sluis. 1) De waterstand aan de hoofdsluls wordt g® acht 0.40 M. hooger te zijn bij geheel geopend stuw. 2) De waterstand aan de peilschaal te Gra.m istad) wordt geacht 0.10 M. hooger te zijn geopende stuw. AMSTERDAM 39 56 13 10 10 75 5.56 10.52 3.0C 11.11 5.16 0*53 43.1 14.23 13.70 7,61 0.82 41 25 4.3 11 60 6.15 11.19 0— 11.85 5.32 0.49 0.0C 43.02 13.54 13.10 0 6.40 2 80 0.00 0.03 (.05 3.05 0.04 3.00 0.02 0.0C 0 00 0.00 3.00 0 00 0.00 0.00 0.0C 0.00 Llnne, en Llth. J.23 0.00 0 00 3.00 C00 0 00 0,04 0.00 0.21 0.43 0.36 Kanaalwater 8 u 0.47— AP 12 u 0.46— AP 2 u 0.55 - AP Stadswatei 8 u 0.47— AP 12 u J.46— AP 2 u 0.55 - AP Amstelwater 8 u 0.47- AP 12 u 0 46- AP 2 u 0.53- AP IJselm water 8 u 0.05+ AP 12 u 0,10+ AP 2 u 0.10+ AP WATERSTAND OP DEN RIJN dec. 15 E**' 4.72 5.06 2.38 2.95 4.22 0.-" 3.96 4.0Z 2. h. 2.26 1.08 2.30 0— 0.- 16 Dec. 15 Dec. 16 Rheini 0.— 0— Coblenz Breisach 0.— 0.— Trier Kehi 0.— 0.— Keulen Maxau 5.75 5.98 Dusseld .vlannn 5.45 5.79 Ruhrort LMn 0.— 0.— Duisburg Mamz 4.83 5.03 Schweinf Bingen 0.— 3.90 Wurzburg Caub 4.58 4.74 Strassb.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1939 | | pagina 6