Rijksmiddelen m De eerste zeeslag in dezen oorlog Trans-Atlantische luchtdienst der K.L.M. in 1940 K.L.M. verbinding met Lissabon m Zal de Graf von Spee opnieuw den strijd wagen Een herinnering aan 25 jaar geleden WEK UW LEVER GALOP doodelijk ongeval in bloemenveiling zette Vergelingsziekten der BIVAKMUTSEN VOOR DE MARINE Restaurant DORRIUS sÓ Darnpo bijj Hoofd- Neus- Keel- eu Borst verkoudheid Buitenlandsch Overzicht Ontwikkeling luchtvaart in West-In dië GEREDDEN DER ff URSUS" TE ROTTERDAM ZATERDAG 16 DECEMBER 1939 Geldigheid van passen niet verlengd De president van Panama overleden STAATSMIJN EMMA OM VOOR f 1 MILLIOEN lan SUIKERBIETEN Wollen sjaals gevraagd ACTIE „VOOR GOD" Volgende week eerste proefvlucht via Madrid en Shoreham TEKORT AAN CEMENT IN INDIË "Wm mm mm"mm HET K.L.M. NET IN WEST-INDE De kapitein der „Brinda" geeft een relaas van de redding Avontuurlijke reis van de Oranje" «ij een beschouwing van de gegevens over de wrecte belastingen blijkt het accres ten aanzien "an het vorig jaar nog steeds aan te houden, ai is de voorsprong van het zuiver bedrag der Kohieren op eind October, welke toen in verge lijking met het bedrag op ultimo October 1938 11081.379.18 bedroeg, thans iets teruggeloopen 611 Wel tot f 13.140.601.06. Bij een raming van deze middelen voor het lQopende jaar van f 126.703.000.— kan worden geconstateerd, dat het zuiver bedrag der kohie ren ad f 132.906.323.48 deze raming thans reeds ®et f 6.203.323.48 overschrijdt. Wanneer we daarbij voorts in aanmerking ne- kien, dat de raming voor het loopende jaar 10.303.000.hooger was gesteld dan die voor "et vorige jaar, dan mag deze vooruitgang zeer Keker gunstig worden genoemd. Tot de hoogere opbrengst hebben alle middelen bijgedragen, met uitzondering van de Verdedi-' Singsbelasting, welke bij het vorig jaar f 366.58S len achter bleef, waartegenover echter staat, ®at dit middel nog slechts f 82.000.onder de bieuwe raming is gebleven, welke raming 1% biülioen hooger is gesteld dan die voor 1938. De Inkomstenbelasting heeft de raming van 2"2 rnillioen reeds met rond f8.569.000 over treden en kwam daarmede ruim f 12.662.000 boven de opbrengst op ultimo November van bet vorig jaar. toen de jaarlijksche raming ech- er 7% rnillioen minder bedroeg. Ook 't verloop Van dit middel is dus alleszins bevredigend. Wat de overige middelen betreft, moet worden bpgemerkt, dat de gunstige ontwikkeling, welke maand October te zien gaf, zich in de. afge lopen slachtmaand niet in dezelfde mate heeft "oortgezet, al is de opbrengst toch nog ruim 3 bbllioen boven de raming uitgekomen (opbrengst 39.998.789.33 bij een maandelijksche raming Van f36.810.416.67). In deze maand overschreden o.iji. de raming be rechten op den invoer met bijna 4 rnillioen, bet accijns op het gedistilleerd met ruim '600.000.de accijns op tabak met bijna 7570.000.de omzetbelasting met f 320.000. Van de middelen, welke beneden de raming "leven, noemen we de rechten en boeten van *®gel, welke ruim 781.000 lager waren en de 'echten en boeten van registratie, waarvan de 'agere opbrengst 270.000 bedroeg, terwijl als Sevolg van de belemmeringen ter zee de loods gelden, evenals zulks reeds de vorige maand bet geval was, beperkt bleven tot een op brengst van rond 25.000, bij een raming van 7 62.500 en een opbrengst over November 1938 Van ruim 77.000. Wat nu de opbrengst over de eerste elf biaanden van dit jaar betreft, kan worden ge constateerd, dat de stijgende tendenz, welke "fijwel gedurende het geheele loopende jaar v'ei waar te nemen, zich tot nu toe heeft voort gezet. De totale opbrengst dezer middelen was b-1. op ultimo November j.l. ƒ436.219.929.32 of f 31.305.346, meer dan de raming en 32.709.000, bieer dan de opbrengst over dezelfde periode "an het vorige jaar. Wanneer we zien, dat de raming voor het ge heele jaar 441.725.000, bedraagt, dan zou bij ben tegenwoordigcn stand van zaken mogen "■'orden aangenomen, dat de opbrengst aan het bind van dit jaar deze raming met ongeveer 35 rnillioen zal overschrijden. Ten aanzien van de voornaamste dezer mid delen afzonderlijk kan nog het volgende wor den opgemerkt. De dividend- en tantième-belasting, welker Opbrengst over de eerste elf maanden 7 25.392.571, bedroeg, kwam daarmede ƒ642.571, boven de raming en 1.665.883, boven de op- bi'engst in het vorige jaar. De rechten op den invoer overschreden met bon opbrengst van 110.680.912, de jaarlijksche "arning reeds met. 14.680.912 en de opbrengst 7°t 30 November 1938 met 19.750.890. Ook de omzetbelasting heeft aan de ver achtingen beantwoord, door de jaarraming van rnillioen reeds nu met 968.850, te overtref fen, waarbij niet vergeten moet worden, dat d®ze raming 7 rnillioen hooger was gesteld dan die voor 1938. De eerste elf maanden van het 'bopende jaar hebben voor dit middel in ver rijking met hetzelfde tijdvak van het vorig 'aar dan ook een voorsprong opgeleverd van 7 ll.856.225. Boekarest, 15 Dec. (Havas). Vernomen "0l'dt dat de legatie der Ver. Staten te Boeka rest weigert den geldigheidsduur te verlengen der bespoorten van te Boekarest gevestigde Ame- 'Kaansche staatsburgers. Men kent niet de oor aak van dezen maatregel. BalbaO, 16 Dec. (Reuter.) De president van atiania, Juan Arosemena, is tijdens een bezoek de stad Penonome overleden. .Vrijdagmiddag is de 27-jarige hulphouwer F. Ruyters in de ondergrondsche werken van de 'aatsmijn Emma overreden door een locomo- ef- Eenige uren later is hij in liet St. Jozef- okenhuis te Heerlen aan de bekomen verwon- n8en overleden. Ruyters was ongehuwd en °°hachtig te Hulsberg. vPve^ was Vrijdag voor de grootste bloemen- ty nS jn het westland, de Coöp. Centrale ^stiaiidsche Snijbloemenveiling te Honselers- Jk (gemeente Naaldwijk) een belangrijke dag. jDhdanks de moeilijke tijdsomstandigheden is het rnillioen volgeboekt. Deze omzet van niiiiioen is thans een week vroeger bereikt het vorige jaar. (Te Nederlandsche suikerfabrieken, zoowel de ,°Peratieve fabrieken als de Centrale Suiker- la^tschappij te Amsterdam, hebben een be- hJPJk bedrag ter beschikking gesteld van he,. ^Oo Uu^ voor suikerbietenteelt te Bergen op V0 nh teneinde een onderzoek in te stellen ter ye/k°ming en ter bestrijding van de vergelings- Ste her suikerbieten, welke ziekte in de laat- Sty, laren een vrij belangrijke schade aan den Ver °°gst heeft toegebracht. Hoewel de ziekte VoQ^edelijk intermitteerend optreedt en dus lanr "olgende jaren niet weder terstond tot be- Ir.jJh'Üke vermindering der oogsten behoeft te beu®11- acht men de zaak toch van zoodanig tjc hg. dat een afzonderlijk, goed opgezet on- Va,. °ek noodzakelijk wordt geacht. Het bestuui ®Veri lnstituut te Bergen op Zoom heeft in de ,'eg met de directie stappen gedaan, tenein de medewerking van een bekend deskundige to^'Lrygen bij de uitvoering van het onder- *4 i'V" Geen dag gaat bijna voorbij of de marine directie te Willemsoord ontvangt, een zending wollen bivak-mutsen, wollen sjaals, polsmoffen of sokken voor onze jongens bij de marine. Uit alle hoeken van het land van Noord tot Zuid en van Oost tot West komen deze goede gaven bij de marine binnen; zelfs uit het verre Insu- linde kwamen niet-onbelangrijke kwant ums wollen kleedingstukken voor de Jantjes binnen. Daar deze goede gaven tengevolge van de win- tersche koude bij de Jantjes zeer welkom zijn is de adjudant van den marine-commandant direct begonnen met de distributie van deze nuttige geschenken over de verschillende mari tieme inrichtingen. Het spreekt vanzelf, dat de mannen op de koudste posten het eerst aan bod kwamen; zoo werden dezer dagen reeds uitge deeld 1000 bivak-mutsen, 350 wollen dassen, 525 stel polsmoffen, 50 paar sokken en 50 wollen buikgordels; nog 500 bivak-mutsen liggen ge reed om gedistribueerd te worden, terwijl er nog een kleine duizend van deze welkome kleeding stukken van Indië onderweg zijn naar Holland. De verschillende dames-comité's, die zich spe ciaal voor dit doel in tal van plaatsen gevormd hebben, waren zoo vriendelijk deze nuttige ge bruiksvoorwerpen te doen vergezeld gaan van kleine attenties in den vorm van pakjes tabak, sigaretten e.d., hetgeen vanzelfsprekend, vooral bij de ongehuwde marinemannen, zeer op prijs wordt gesteld. Wij vermelden deze kleine bijzon derheid echter niet met de bedoeling, om ande ren aan te moedigen, dit sympathieke voorbeeld na te volgen, doch slechts om er op te wijzen, dat men onzen marinemannen een warm hart toedraagt. Het gaat echter hoofdzakelijk om meerge noemde wollen kleedingstukken, waarvan nu er reeds zooveel bivak-mutsen zijn uitgedeeld de wollen sjaals en de polsmoffen voorloopig het meest gevraagd zijn. Uit Nederlandsch Indië werd ook een belang rijk bedrag aan geld overgemaakt, omdat in In dië de wol, waar de dassen en mutsen van ge breid worden, niet of duur te koop is. Voor dit geld is alhier wol gekocht en verschillende da mes-comité's, alsook de vrouwen van hooger en lager marinepersoneel zijn thans ijverig bezig om deze wol in sjaals en-mutsen om te zetten. Op onze vraag of ook de landmacht van deze goede gaven profiteerde, verzekerde de adju dant van den marine-commandant, de lui. ter zee le klas B. J. Velderman, ons, dat dit inder daad het geval was. Ook hier wordt het eerst gedacht aan de mannen op de koudste posten, zooals de soldaten op de eilanden; toevallig kwam uit Indië ook een zending grijze bivak mutsen enz. voor de marine wordt namelijk uitsluitend blauwe wol verwerkt die onder de militairen - op de eilanden zijn gedistribueerd. Dat een en ander zoowel door de marine-di- Van de ivollen bivak-mutsen wordt een dankbaar gebruik gemaakt, zooals uit bovenstaande foto, genomen aan boord van een onzer oorlogsbodems, blijkt rectie als door de Jantjes hoogelijk gewaar deerd wordt, behoeft geen betoog; men denke er echter aan, dat er voorloopig meer vraag is naar wollen dassen dan naar bivak-mutsen. Twee zoo juist verschenen brochures van het Katholiek Comité van Actie „Voor God" verdie nen onze aandacht. In „God zij met ons" dringt dr. Jac. de Vreese S. J. tot bezinning op de randspreuk, die in den Nederlandschen gulden en rijksdaalder gesne den staat. Hij doet dit op zijn bekende en pak kende wijze. De brochure van Prof. Dr. L. Bender O.P. „Zijn de huwelijksprocessen in de Katholieke Kerk een geldzaak?" is een rechtstreeksch ant woord op het geruchtmakende boek „Dr. Vlim- men" van Mr. Roothaert, Dr. Bender is werk zaam aan de Pauselijke Rechtbank, de H. Ro- meinsche Rota, zoodat hij de eenig aangewezene was, om met volledige kennis van zaken een af doend antwoord te geven op alle valsche be schuldigingen inzake de huwelijksprocessen in de Katholieke Kerk. Hij doet dit werkelijk klaar en duidelijk en, in goeden zin, populair. N.Z. Voorburgwal b.h. Spui - Amsierdam PLATS DU JOUR EN A LA CARTE Teneinde te beproeven in hoeverre een geregelde dienst van de K. L. M. van Amsterdam naar Lissabon mogelijk is zullen waarschijnlijk Woensdag de piloten Brinkhuis en Stroeve met den radiotelegrafist Varenkamp en den werktuigkundige Molenaar naar Lissa bon vertrekken. De vlucht zal worden gemaakt met een der D. C. 2-toestellen en gaan via Shoreham en Madrid. Reeds lang bestaat er behoefte aan een aan sluiting tusschen de noordelijke landen van Europa en Lissabon, dat door de luchtdiensten van de Pan American Airways met de Ver- eenigde Staten verbonden. Het ligt dan ook in de bedoeling van de K. L. M. de bestaande leemte aan te vullen en de verbinding via Shoreham, Bordeaux tot stand te brengen. In afwachting van de toestemming van Fransche en Engelsche regeering wordt deze eerste proefvlucht op de boven beschreven wij ze uitgevoerd. Er zal geen post aan boord wor den meegevoerd. Dat de verbinding op den duur met grootere toestellen zal kunnen worden uitgevoerd, staat wel vast, want nabij Lissabon wordt thans een groot en modern vliegveld aangelegd, waarbij de K. L. M. een van haar adviseurs ter beschik king van de Portugeesche Regeering heeft ge steld. BATAVIA, 16 Dec. (Aneta). Aneta ver neemt, dat, in verband met een tijdelijk tekort aan cement voor levering aan particulieren, de importeurs slechts in staat zullen zjjn om in beperkte mate aan de aanvragen van afnemers te voldoen. De Troepiaal, een van de vier Lockheeds in de West, vliegt boven Willemstad Wonderlijk zooals dat helpt zoowel bij kinderen als volwassenen. Pot 50 ct. Tube 40 ct. Doos 30 ct. Bij Apothekers en Drogisten. Er wordt vaak beweerd, dat deze oorlog zoo vervelend is. Voor zoover hiermee bedoeld wordt, dat er aan het Fransche en Duitsche front niets sensationeels gebeurt, is dit juist Beide legers liggen als een massief blok achter zoodanig versterkte linies, dat langzaamaan de overtuiging gegroeid is, dat de vijand er toch nooit doorheen komt. De dagelijksche legerbe- richten bevatten zelden meer dan het stereo tiepe: een kalme nacht; verkenningstroepen in actie of eenig artillerievuur aan beide zijden. Zoo duurt hat nu al bijna vier maanden en zoo zal het ook nog wel langer duren. Wie echter eenigszins belang stelt in het politieke spel, dat- op het Europeesche schaakbord gespeeld wordt, vindt dezen oorlog zeker niet vervelend. Er wor den stukken verschoven en genomen, maar nog niemand kan met zekerheid voorspellen, wie za1 winnen. Het is trouwens ook heel goed mogelijk, dat het spel in remise eindigt. Niemand zal een ter durven beweren, dat de oorlog ter zee niet in al zijn hevigheid gevoerd wordt. Op, onde*. en boven het water woedt een felle strijd. Slag schepen en kruisers varen als drijvende forten aan de oppervlakte, verraderlijke auikbooter doen onder water hun sinister werk en boven dit alles vliegen de geweldige bommenwerpers, als roofvogels hoog in de lucht spiedend naar een prooi, waarna zü zich dan met een duize lingwekkende vaart op hun slachtoffer werpen Vergeten wij ook niet de gevaarlijke mijnen, die over de zeeën zijn uitgestrooid. Nog geen vier maanden duurt de oorlog, maar hoeveel onheil hebben deze helsche machines niet reeds aan gericht. Een hevige explosie, een hooge kolom water en stoom en even later verdwijnt het trotsche schip als een hoop oud-ijzer in de diepte. Woensdag is het in de Zuidelijke wateren van den Atlantischen Oceaan voor de eerste maal in dezen oorlog tot een echten zeeslag gekomen tusschen het Duitsche vestzakslagschip Admira. Graf von Spee én drie Britsche kruisers. Hoewel het Duitsche oorlogsschip veel zwaarder was bewapend, moest het toch voor de Britsche kruisers wijken en vluchtte, ernstig beschadigd en met talrijke dooden en gewonden aan boord, in de haven van Montevideo. Heel de wereld wacht nu met spanning op het laatste bedrijf van dezen zeeslag, want geëindigd is hij Waar schijnlijk nog niet. Er bestaat alle kans, dat, wanneer de Von Spee weer gevechtsklaar is, zij opnieuw zal uitvaren om den strijd met de Britsche kruisers verder voort te zetten. Het zal den Duitschen commandant zeker niet aan moed ontbreken, maar ook de Engelschen zijn vast besloten zich deze prooi niet te laten ontgaan én zij liggen met een heel eskader voor de haven van Montevideo op de loer. Zoo ziet het er naar uit, dat het lot van de Graf von Spee reeds is bezegeld. Het wordt het spel van kat en muis. Of zal het Duitsche schip ook nog hulp krijgen? Het is nu juist vijf en twintig jaar geleden, dat eveneens in het Zuidelijk deel van den At lantischen Oceaan, bij de Falklands-eilanden, een zeeslag werd geleverd. Aan het hoofd van het Duitsche eskader, waaronder de twee groots pantserkruisers de Scharnhorst en de Gneise- nau, stond admiraal Von Spee. Sir Frederic Sturdee commandeerde het Britsche eskader, waartoe de twee beste Engelsche slagkruisers behoorden, de Invincible en de Infexible. Den Ssten December raakten de vloten slaags. Het was een schitterende dag, de zee was diep-blauw en het zicht was uitermate goed. Om ongeveer half twee in den namiddag viel het eerste schot, waarna de Duitsche oor logsschepen tot vier uur bijna aanhoudend on der vuur werden gehouden. Op dat tijdstip be gon de Scharnhorst over te hellen en snel te zinken. Met de geheele bemanning, waaron der Von Spee, verdween zij in de golven. De Gneisenau wist den strijd nog eenige uren vol te houden, maar toen verdween ook zij in de diepte. Het Britsche eskader had dezen zeeslag gewonnen. De nederlaag, die Admiraal Von Spee den Engelschen in den zeeslag bij Coro- nel een maand tevoren had toegebracht was gewroken. In den zeeoorlog komt nog steeds veel meer dan in den oorlog te land het sportieve ele- ment naar voren. Hoe vaak hebben wij in deze paar maanden al niet prachtige staaltjes van zeemansmoed kunnen bewonderen. Vooral de Duitsche kapiteins hebben heel wat waagstuk ken uitgehaald. We herinneren slechts aan de Duitsche duikboot, die tot Scapa Flow wist door te dringen in den nacht het slagschip Royal Oak torpedeerde en ook weer kans zag te ontsnappen. Zelfs in het Lagerhuis heeft men toen een eere-saluut gebracht aan den dapperen kapitein. Ook de behouden terugkeer van de „Bremen" in een Duitsche haven is een knap staaltje van zeemanschap. Wekenlang heeft het schip op zee rondgezworven, nadat het op den dag voor het uitbreken van den oorlog uit de haven van New-York was vertrokken. Hoe graag zouden de Britten het trotsche zeekasteel naar een Engelsche haven hebben gebracht. Hfet was een sportieve strijd en de Duitsche kapitein heeft hem gewonnen. Op zekeren dag verscheen het schip in de haven van Moermansk, bleef daar eenigen tijd liggen, vertrok weer even geheim zinnig en liep begin dezer week tot ieders ver rassing een Duitsche haven binnen. Ook het laatste gedeelte van den avontuurlijken tocht van dezen Oceaanreus was een groot waagstuk, want de Engelschen hadden er alles op gezet het schip te vangen. De kapitein van een En gelsche duikboot heeft nu gerapporteerd, dat hij de „Bremen" op zijn thuisreis had kunnen torpedeeren, maar dat hij dit volgens de be palingen van het zeerecht niet mocht doen. De Duitschers spotten met deze braafheid van den Britschen *kapitein. Wie herinnert zich nog de geschiedenis van den yos en de zure druiven? Mtêmi- \ew York iASfr \S. DOMINGO ST MARTIN/Aledf- JU AN JAMAICA KINGSTON tl a n tiscn e BARRANQUILL SPAIN TRINIDAD (Br)= MAR AC Ai CRIST E N E Z U ELA MtDELLIN \SURINAME BOGOTA j COLOMBIA jnaar Santiago yB A 71 LIE KLM LUCHTLIJNEN LUCHTLIJNEN VAN ANDERE MAATSCHAPPIJEN De 22ste December is de dag, waarop de Snip juist vijl jaar geleden van Schiphol ver trok en onder commando van Hondong na de geslaagde Oceaanvlucht via Casablanca, de Kaap Verdische Eilanden, Paramaribo en La Guaira op het Curatjaosche vliegveld Hato landde. Dit eerste lustrum biedt ons de gelegenheid iets over de West-Indische luchtvaart te schrijven. Nadat de Snip was ingericht yoor normaal passagiersvervoer, en nadat gedurende eenigen tijd door het organiseeren van rondvluchten boven de eilanden aan de bevolking de gelegen heid was gegeven om zich met het nieuwe ver voermiddel vertrouwd te maken, werd op 19 Ja nuari 1935 de eerste geregelde dienst geopend tusschen Curapao en het zuster-eiland Aruba, een afstand van 130 km. Reeds van het eerste begin af bleek deze bescheiden luchtverbinding, die aanvankelijk op twee dagen in de week dubbeldaags werd uitgevoerd en waarmede de reistijd van Curacao naar Aruba per boot zeven a acht uur tot omstreeks 35 minuten werd teruggebracht, een succes. Doch daar naast streefde de K.L.M. ernaar de aansluiting op de internationale luchtdiensten der Pan Americain Airways te verzorgen en op deze wijze Curasao en Aruba te voorzien van een vlugge verbinding met de Vereenigde Staten en de verschillende staten van Zuid-Amerika. De eerste uitbreiding zocht de K. L. M. in de richting van Venezuela. Na onderhandelingen kwam in 1936 de tweemaal wekelijksche dienst naar Maracaibo tot stand, waardoor de afstand CuracaoMaracaibo (400 K.M.) binnen de twee uur kon worden afgelegd. Toen de eerste stap gezet was voor een in ternationaal luchtnet in de West, kwam spoedig een nieuwe verbinding met het vasteland van Zuid-Amerika gereed. Dit was de lijn van Cura sao naar La Guaira, een afstand van 280 K.M. Deze laatste plaats is de haven van de hoofd stad der Republiek. Het luchtnet in de West heeft zich thans zoozeer uitgebreid, dat Curasao een belangrijk steunpunt schijnt te worden voor een intensief luchtverkeer. Geregeld ontstaan nieuwe lucht- verbindingen en de lengte van het net, dat hier op het oogenblik door de K. L. M. wordt ge ëxploiteerd, bedraagt 3675 K.M. In den loop van 1938 werden de diensten geopend op Coro, aan de kust van Venezuela, en op Baranquilla in Colombia. In 1939 ging de ontwikkeling vooral in Westelijke richting; in Februari werd de luchtverbinding tusschen Curacao en Trinidad geopend, terwijl tegelijkertijd het Engelsche eiland Barbados door de K. L. M. in haar lucht net werd opgenomen. In September van dit jaar kwam ten slotte tot stand een snelle verbinding tusschen de twee belangrijkste Nederlandsche gebiedsdeelen in West-Inaië, met name Suriname en Curasao. Het ongeveer 1700 K.M. lange traject wordt in zeven uur afgelegd, met een tusschenlanding in Port of Spain En thans gaat de K. L. M. weer een stap verder. Op 5 Januari zal de dienst van Trinidad naar Ciudad Bolivar worden geopend. Ciudad Bolivar, een reeds vrij aanzienlijke stad in het binnenland van Venezuela, is sterk in opkomst; verschillende belangrijke ertsgebieden in de omgeving werden den laatsten tijd in exploitatie genomen. De zetel is gevestigd in .Curasao, waar de Hoofdvertegenwoordiger der K. L. M. zijn taak waarneemt met een personeel van meer dan 100 man, voor een deel gerecruteerd uit inheemsche krachten. De vloot bestaat op het oogenblik uit vier Lockheed Super Electra én twee Fokker F-18 vliegtuigen, waarvan er één in het bijzonder voor karteeringswerkzaamheden is ingericht. Het ligt in de bedoeling, twee de vier Dou glas DC-5 vliegtuigen, welke eenigen tijd ge leden werden besteld, in 't volgend voorjaar direct van Amerika naar Curasao te dirigee- ren, waar zij voor de loot een welkome aan vulling zullen zijn. Het passagiersvervoer bedroeg in de afgeloo- pen vijf jaar; Q 1935 2.645; 1936 3.518; 1937 6293; 1938 9.831; 1939 14.425. Het voor 1939 geraamde cijfer geeft dus een toeneming van bijna 50 pet. Het vracht- en ba- gegevervoer steeg van ruim 83.400 Kg. tot 131.800 Kg. in 1939. Het postverkeer zal dit jaar onge veer 9000 Kg. bedragen, in vergelijking met 6.800 Kg. in 1938. Bij een nadere beschouwing van de lijnen, welke een belangrijk vervoer vertoonen, valt op, hoezeer Curasao in deze streken een knooppunt is geworden van het verkeer langs de Zuid- Amerikaansche kust. De karteeringsopdrachten voor het Surinaam- sche gouvernement en de Venezueelsche regee ring hebben ertoe geleid, dat men gezocht heeft naar een vliegtuigbasis aan de Braziliaansche grens. Het ligt voorts in de bedoeling van de K1.M. een luchtverbinding tot stand te brengen tus schen Europa en Midden- en Zuid-Amerika Paramaribo zal daarbij een der beide steun punten zijn, terwijl het West-Indische net daarbij als voedingsnet dienst zal doen. De Nederlandsche regeering en de béide West-In dische gouvernementen steunen de pogingen van de KIM., die reeds zeer concrete vormen beginnen aan te nemen. Het plan bestaat dan ook, in den zomer van 1940 de eerste vluchten te maken van Amsterdam naar Paramaribo via Lissabon en de Kaapverdische eilanden. Alleen het postverkeer zal hiervan profiteeren. Tegen het eind van 1941 zal een gemengd verroer op dit traject kunnen worden tegemoet gezien. Intusschen tracht de K.L.M. ook in Oost- Indië zelf een goede rechtstreeksche verbinding te verkrijgen met Miami, waardoor een directe aansluiting met de groote Amerikaansche Maat schappijen te voorschijn zal treden. ROTTERDAM. 16 Dec. Vrijdagnacht te kwart over drie is aan de Parkkade te Rot terdam aangekomen het Nederlandsche vaartuig ..Brinda" thuisbehoorend te Gro ningen. met de elf geredden van het Zweed- sche schip „Ursus" aan boord. Twee auto's van den G. G. D. met een ge neesheer en verplegend personeel waren aan wezig om voor de gewonden te zorgen. Dat ble ken er vier te zijn, die niet ernstig waren ge wond en met de auto's naar het ziekenhuis aan den Coolsingel werden vervoerd. De overige ze ven geredden werden per politieboot naar het bureau van de rivierpolitie gebracht. De kapitein van de „Brinda", de heer Foppe van der Veen, uit Groningen, vertelde ons, dat hij Vrijdagmorgen vroeg in ballast uit Londen was vertrokken naar Rotterdam. Te vijf voor negen, toen de ..Brinda" zich op 5 mijlen uit den Theemsmond bevond, zag hij op 2 mijl voor zich een schip. Plotseling werd een vuurzuil waargenomen, waterfonteinen spoten omhoog en het schip voor hem spleet in tweeën. Het achter- en middenschip zonken onmiddellijk, het voorschip na zeer korten tijd. De ..Brinda" zette direct koers naar de plaats van de ramp en daar aangekomen zag men vijf man drijven op een omgeslagen reddingboot, terwijl zes man zich vasthielden aan drijfhout. Aangezien de zee niet zeer woelig was, konden deze elf menschen vrij gemakkelijk aan boord worden genomen. De „Brinda" is nog ongeveer anderhalf uur op de plaats des onheils gebleven, wel werden eenige lijken gezien, doch overlevenden konden niet meer worden ontdekt. Negen man zijn bij deze ramp omgekomen. Van de geredden die nog zeer onder den in druk van het gebeurde waren, vernamen we op het bureau van de rivierpolitie, dat zij niet konden zeggen of hun schip door een torpedo of door een mijn was getroffen, wel hadden allen de overtuiging, dat de explosie van buiten het schip was gekomen. Op het achterschip, de brug en de machinekamer had de ontploffing, welke het schip midscheeps trof, de grootste uitwerking. Die deelen van het schip gingen direct omlaag en de zeelieden, die zich daarop bevonden, waaronder de kapitein, zijn omgeko men. De elf geredden vertoefden op het voor schip, een steward stond juist waar het schip spleet, maar door den schok werd hij op het voorschip geslingerd, wat hem het leven heeft gered. Tijd om reddingbooten neer te laten was er niet, bovendien waren ze niet op het voor schip. De elf geredden waren dus in zee gesprongen. Vijf hadden een omgeslagen reddingboot opge pikt en de overigen hielden zich aan wrak stukken boven water. Ze hadden naar mede opvarenden gekeken, doch niemand gezien, be halve een zoo zwaar gewonde, dat hulp niet kon worden geboden. De lading van de „Ursus" bestond uit hout- pulp. en a zult 's morgens uit bed springen» gereed om bergen te verzetten. lederen dag moet uw lever een liter lever-gal in uw ingewanden doen vloeien. Wanneer deze stroom van lever-gal onvoldoende is, verteert uw voedsel niet, het bederft. U voelt u opgeblazen, u raakt verstopt. Uw lichaam is vergiftigd, u voelt u beroerd en ellendig, u ziet alles zwart. De meeste laxeermiddelen zijn slechts lapmidde len. U moet CARTER'S LEVER-PILLETJES nemen om deze liter lever-gal vrij te doen vloeien en u zult u een geheel ander mensch voelen. Onschade lijk plantaardig, zacht, onovertroffen om de lever- gal te doen vloeien. Eischt Carter's Lever-Pilletjes bf apothekers en drogisten, f. 0.75. BATAVIA, 16 Dec. (Aneta). De „Oranje" van de Stoomvaart Mij. Nederland is heden, geheel bezet met passaaiers doch slechts met zeer weinig lading, na een vlotte reis te Tand- jong-Priok aangekomen. Zooals bekend zal het schip, na aankomst te Soerabaja. aldaar worden opgelegd. De reis werd door een bijzondere gebeurtenis gekenmerkt, n.l. door de aanhouding, ergens op den Atlantischen Oceaan, door een Fran- schen torpedojager, die middels vlaggesei- nen de „Oranje" last gaf te stoppen. Dit werd niet onmiddellijk opgemerkt, terwijl later de „Oranje" door de groote snelheid niet direct kon stoppen. Dit gaf den Franschman den in druk, dat het schip voornemens was door te varen, waarop een los schot voor den boeg werd gelost. Na een kort oponthoud kon de reis weer worden vervolgd, die verder zonder noemens waardige gebeurtenissen verliep, behoudens de geboorte van den eersten „Oranje"-telg in den Indischen Oceaan,

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1939 | | pagina 9