Heftige Russische aanval in Karelië afgeslagen Ciano beklemtoont opnieuw de politieke waarde der as Zinken der Duchess eischte 129 dooden Ijsvelden op het IJsselmeer Graf Spee vaart vanavond uit Het nieuws van heden De „Sanyo Maru" vertrokken MAAR NEUTRALITEIT WORDT BEWAARD DE VESUVIUS WERKT DE BAROMETER Roode marine actief in de Finsche Golf VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS BUREAUX VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: NASSAULAAN 51 - TEL. 13866 - GIRO 22884 Abonnementsprijs (bij vooruitbetaling) voor Haarlem 25 cent per week; per kwartaal 1-3.25. Bij onze Agenten 27lA ct. per week, oer kwartaal f 3.58 DAGBLAD MET OCHTEND- EN AVOND-EDITIE, UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERU DE SPAARNESTAD, HAARLEM ZONDAG 17 DECEMBER 1939 - OCHTENDBLAD DRIE EN ZESTIGSTE JAARCANC No. 22154 Vrijwilligers melden zich in Engeland Een bloedige week Wat de rooden verloren 25.000 Russen gesneuveld? De oorlog ter zee. Een Duitsche duikboot, die door een Britschen torpedojager is opgespoord verdwijnt in de golven Een Balkanblok niet opportuun geacht Het pact van Milaan (Zie vervólg pag. 2) Volgens Duitsch bericht werden ook Engelsche vliegtuigen vernield Het protest van Uruguay Kapitein Langsdorf verhaalt DIT NUMMER BESTAAT UIT ZES BLADZIJDEN Het vertrek is niet bedoeld om een precedent te scheppen Handelsverdrag van Sofia met Berlijn Ave Maria In dezen adventstijd richt zich onze gedachte voor een zeer groot deel naar de moeder wordende Vrouwe aan wie door Gods Engel was aangezegd, dat ze Moeder zou worden van den voor spelden Godmensch, den Redder der wereld. Zij is de uitverkorene geweest en tot haar gaan onze gebeier, in deze donkere dagen voor Kerstmis. Want om haar tusschenkomst, haar voor bede als Koningin des Vredes smee- ken we voor een verscheurde mensch- heid. Ave Maria gratia plenaTV'ees gegroet Maria, vol van genadeGods heerlijkheid heeft haar overstraald en de Maagd mocht Moeder worden van Hem die ons redden kwam. Onder alle vrouwen is zij daarom de gezegende en voor heel de menschheid is ze daarom ook de voorspreekster, de middelaresse, de toevlucht der zon daren, de troost der bedrukten. Ave Maria. Er is geen zoeter klank dan de klank van deze bede. Maria is onze helpster, onze redster, onze sterre der zee. Maria is onze altijddurenden bij stand, onze goede raad! Ave Maria. HOTEL PARKHEUVEL NUNSPEET NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel SO et., Ingez mededeelingen 50 cent; Wem op pag één 55 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek HELSINKI, 16 Dec. (Havas) Het Fin- •che legerbericht van Zaterdag vermeldt: Op de landengte van Karelië bij de rivier Paipale hebben Russische troepen vanoch tend met belangrijke strijdkrachten na een langdurige artillerie-voorbereiding een aan val ondernomen. De aanval werd gesteund door vijftig tanks, doch onder zware ver liezen voor den vijand afgeslagen. Veertien Russische tanks werden vernietigd. Vier andere tanks die binnen de Finsche Unies terecht kwamen hebben zich overgegeven. Op verscheidene andere punten der landengte Van Karelië' heeft de vijand aanvallen gedaan Hij werd evenwel overal teruggeslagen. Naar Schatting bedragen de Russische verliezen op verscheidene punten vele honderden manschap pen. Aan bet oostelijk front hebben de Rus sische troepen hun aanvallen voortgezet, vooral in de streek bij het Ladogameer. Zij werden overal teruggeslagen, behalve te Petsamo in het uiterste noorden, waar de Finsche troe pen zich hebben teruggetrokken tot Salmijarvi- Te Tolvajarvi achtervolgen de Finnen nog steeds den vijand. Hun oorlogsbuit neemt voortdurend toe. Te Suomussalmi waar de Russische troepen omsingeld zijn duren de laatste gevechtshandelingen nog voort. Op zee was de Russische marine in de Finsche Golf zeer actief. Torpedojagers en Russische motorbarkassen hebben herhaalde malen het eiland Aspoe ten zuidoosten van Kopka aangevallen. Men heeft geconsta teerd dat een Russisch patrouillevaartuig vernield is. Aan Finsche zijde zijn bij dezen aanval geen verliezen geleden. De Finsche batterijen heb ben de Russische schepen teruggedrongen. Aan het Ladogameer hebben de Finsche batterijen op doeltreffende wijze de activiteit der grond strijdkrachten ondersteund. De activiteit van den vijand in de lucht bleef beperkt tot eenige verkenningsvluchten. Finsche vliegtuigen heb ben in verscheidene districten verkennings vluchten gemaakt. De luchtafweer heeft bij Helsinki een Russisch vliegtuig neergehaald. HELSINKI, 1G Dec. (Reuter). Na een week van hevige gevechten langs de geheele oostgrens houdt het Finsche leger in eiken Sector stand, behalve in het uiterste noorden. De dubbele bedreiging voor Finlands „wespentaille", waar de Russen trachten door het nauwste deel des lands naar zee te komen, is voor het oogenblik afgewend. Suomussalmi is weer in Finsche handen, na dat de Sovjets sensationeele vorderingen gemeld badden. Geen nieuws uit Salla wordt opgevat als goed nieuws. Het succes van Suomussalmi is Voornamelijk toe te schrijven aan het element van snelheid en verrassing waarmede de Fin hen hun tegenaanvallen ondernemen. Twee Russische regimenten infanterie werden afge beden van het hoofdleger en door de Finnen Omsingeld, die hun zware verliezen zouden heb ben toegebracht. Men verwacht echter dat het offensief de volgende week wordt voortgezet. De sterkte der Russische troepen in Midden-Finland wordt beraamd op een half tot driekwart millioen hian. Volgens den correspondent van het Noor- Sche Telegraafagentschap aan de Noorsch- Hinsche grens schijnt het noordelijke Rus sische offensief tot staan te zijn gekomen voor de sterke verdedigingslinies ten zuiden Van Salmijarvi. De Russen blijven gemoto riseerde afdeelingen zuidwaarts van Petsamo sturen. Men kon vanmorgen van de Noor- «che grens af meer dan honderd tanks tel len. Russische bombardementsvliegtuigen 2Ün vandaag actief geweest boven Sal- hiijarvi. Haar Havas uit Helsinki bericht zijn de in genieurs van de Finsche luchtmacht er in ge ragd drie Russische vliegtuigen, welke onlangs «i de Finsche linies zijn neergestort en bescha digd waren, zoodanig te doen herstellen dat deze "bestellen binnenkort, met Finsche vliegers be- l anc'i tegen de Russen zelf kunnen worden ge buikt. Sinds het beginvan den oorlog heeft het btfe leger in zeventien dagen tijds 130 strijd- agens verloren, aldus meldt Havas uit Hel- ^hki. Vooral in de herhaalde vergeefsche aan- aUen tegen de eerste stellingen van de Man- ^6rheim-linie en tijdens het optrekken over e met mijnen bezaaide terreinen hebben de ^mechaniseerde brigades der Russen zware bliezen geleden. Alleen in een gevecht reeds J het Ladogameer verloren de Russen onder et vuur der Finsche kazematten twintig strijd wagens, verscheidene pontons en talrijke ka- hhen en lieten zij vijftienhonderd dooden g "ter, terwijl te zamen met de gewonden en „fangenen 10.000 man buiten gevecht werden e«steid. Over den strijd ten Noorden van het Ladoga- #,Pfr wordt vernomen, dat de Finsche tegen- W "vallen een gunstig verloop hebben. De Fin- hoewel geringer in aantal, zijn superieur, ^i'dat zij zoo uitstekend gebruik maken van va Seographische en geologische gesteltenis j" hun land. Een groot deel van hun kaze- hrten is uit graniet gehouwen, hetgeen voor ti goedkooper en bovendien nog sterker is beton. Thans zijn 77 slachtoffers geïdentificeerd an de bomaanvallen op Helsinki. Een groot "eel der bevolking heeft de stad verlaten, het uitstekende luchtdoelgeschut van de mnen maakt het voor de Russische vlieg- "%en zeer riskant de stad opnieuw te be loken. I**et overgebleven deel der bevolking verricht rib aal zijn werk, met moed en koelbloedig heid. Alle regeeringsbureaux zijn open. Gister avond zijn tien leden der Finsche legatie te Moskou alhier aangekomen. De gezant zelf be vindt zich te Stockholm. De meeste in Finland wonende Duitschers zijn verontwaardigd over het Russische optreden en veroordeelen de houding, welke Berlijn hierin inneemt. Henry McGrady Bell, de Britsche vertegen woordiger in Finland in 1918, die toen namens de Britsche regeering de Finsche onafhanke lijkheid erkende, heeft, volgens Reuter, ver klaard, dat de Finsche verliezen zeer gering zijn, ongeveer duizend, terwijl de Russische verlie zen stellig niet minder bedragen dan 25.000 De Finnen, zoo zeide hij, hebben bombarde- ments- en gevechtsvliegtuigen noodig en muni tie. Zij kunnen het nog een poos volhouden, maar er moet spoedig hulp komen. Veldmaar schalk Mannerheim en de leiders van leger en regeering zijn vol vertrouwen en hebben ver klaard, dat Finland zal volhouden. De Finsche legatie te Londen deelt offi cieel mede, dat meer dan 500 personen in Engeland zich hebben aangeboden om ir. Finland tegen de Sovjets te strijden. Hier aan werd toegevoegd, dat zij op de meest hartelijke wijze werden bedankt voor hun bereidwilligheid, doch op het oogenblik kon den zij niet aangenomen worden. Bijna alle vrijwilligers waren Engelschen. Het WeeriiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHK 1 VERWACHTING: Des ochtends hier en daar matige vorst, overigens lichte vorst, helder tot licht be- wolkt, tijdelijk toenemende bewolking, H overwegend droog weer, matige, tijdelijk j= krachtige, Oostelijke wind. IllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllHIIIHIIIIII^ ROME, 16 Dec. (Stefani) Wij publicee- ren hier het vervolg der redevoering, door den Italiaanschen minister van Buiten- landsche Zaken op Zaterdagochtend voor de Kamer van fasces en corporaties ge houden. Ciano besprak verder de politiek van samenwerking met Berlijn en zeide: Onder deze omstandigheden heeft Italië het verzoek van Duitschland ingewilligd om het an ti-komintern-verdrag, dat met Japan was ge sloten, eveneens te onderteekenen. Dit verdrag had ten doel het anti-communistische systeem te versterken en een uitgebreide samenwerking tot stand te brengen op alle gebied. Het sluiten van dit verdrag heeft veel stof doen opwaaien, doch niemand kon zich er over verbazen, aangezien de politiek van Mussolini van het begin af anti-communis tisch is geweest en het bolsjewistische ge vaar zoowel in Italië als in Spanje heeft verslagen. Vervolgens herinnerde Graaf Ciano eraan, dat enkele weken na het toetreden tot het anti komintern verdrag Italië plechtig mededeelde, dat het uit den Volkenbond zou treden. Hierna behandelde hij de conferentie van München gedurende de September-crisis van 1938. Het doel van deze conferentie was minder een oplossing te zoeken voor het vraagstuk van de Sudeten-Duitschers, dan wel een tijdperk van ontspanning en vreedzame samenwerking te openen tusschen de mogendheden. München werd evenwel gevolgd door iets. dat men een „anti-München" zou kunnen noemen. Hetgeen een daad van wijsheid was, is aange vallen en veroordeeld als een capitulatie. Aan gezien de democratische landen gaarne oorlogs taal gebruiken, noemden zij de politiek, welke volgde op München, de politiek van het de mocratische front, evenals zij hun verbond „democratisch front" noemden, terwijl zij in hun binnenlandsche politiek de samenwerking met het bolsjewisme het „volksfront" noemden. Zij hadden het plan om met de Sovjet-Unie een verbond te sluiten en Duitschland en Italië ideologisch, politiek en militair te omsingelen. In Maart 1939 nam de Duitsche regeering het besluit Bohemen en Moravië te bezetten en het protectoraat in te stellen en in de eerste weken van April annexeerde Italië Albanië, hiermede voldoend aan den wensch van het Albanee- sche volk. Deze gebeurtenissen stonden los van elkaar en hadden niet ten doel de landen van het Donaubekken en den Balkan in te sluiten. Het bezetten van Albanië had alleen Italiaan- sche belangen en stond in geen enkel verband met den toestand in Tsjecho-Slowakije. Sedert acht maanden heerschen thans weer orde en yrede in Albanië door een broederlijke samen werking tusschen het Albaneesche en het Ita- liaansche volk, gegrondvest op gelijkheid van rechten en plichten. De bezetting van Albanië bedreigde niemand. Toch was het aanleiding door een opstellen van plannen voor een aanval op onze grenzen, onze koloniën en onze verbin dingswegen. Deze plannen waren belachelijk, doch niet minder gevaarlijk. Tegelijkertijd begon men met het uitvoeren van een nieuw proj-amma van omsingeling van Italië en Duitschland door middel van een systeem van militaire \erdragra en garanties. Zaterdagavond zijn in de Oranjesluizen te Schellingwoude verscheidene schepen van het IJsselmeer binnengekomen, geheel met ijs overdekt. Enkele schippers meldden, dat zij bij het passeeren van Schokland al dik in het ijs zaten. Er werden ijsvelden ont moet van naar schatting driehonderd meter lengte. Aan der Zuidwal in de buurt van Harderwijk vormt zich ook al ijs. Eenige schippers durven niet meer het IJsselmeer over te steken. De vroegere president van Finland, P. E. Svinhujoud, die acht en zeventig jaar oud is, heeft zich als vrijwilliger voor het Finsche leger aangemeld. Bij het prijs schieten toonde hij zich altijd een voortreffelijk schutter Hierbij werd ook Polen Petrokken. Graaf Ciano gaf een overzich; van de historische garanties van Frankrijk er: Engeland aan Polen, welke 'eiaden tot de vert,ragen van 25 Augustus en 4 September met Warschau. Putsch land en Itahe hebben besloten op 6 en 7 Mei van gedachten te wisselen te Milaan. Hierbij bleek, dat de minister ven Buitenland- schê Zaken 'van Diuhchland er. spreker zelf volkomen gelijk dachten over de bedoelingen voor oe toekoms'. Beid'n waren overtuigd, akt, terwijl zij vastbesloten waren iederen aanval ge- wapender hand a te slaan, zij met alle mid delen wilden w u'ken aan het ophoud van aen vrede in Europa voor langen tijd. Beiden hadden dez 'r tijd noodig voor c.'en binnenlandshen op bouw en voor hun militaire voorbereiding. Voor Italië was deze periode drie jaar, voor Duitsch land vier of vijf jaar. Dit beteekent niet, dat Duitschland en Italië 2:3 dezen end aen "vrede der wereld wilden verstoren, integendeel, hun samenwerking haa ten doel een toestand van veiligheid en vrede :n Europa te scheppen, waar tij de vitale be'.angen van beide landen recht wn'd gedaan. Spr. merkte op, dat de overeenkomst te Ber lijn, welke 22 Mei werd onderteekend, tegen niemand was gericht. Het Pooische vraagstuk, dat bij het onderteekenen van het Verdrag van Berlijn nog niet zoo ernstig was, heeft later een ontwikkeling gehad, welke het behoud van den vrede vrijwel onmogelijk maakte. Op 27 Maart heeft de Duce in een onderhoud met den Britschen ambassadeur gewezen op het gevaar voor den Europeeschen vrede, dat schuilde in het geven van garanties door En geland en Frankrijk aan Polen. Zich sterk voelend door deze garanties heeft Polen ge weigerd den weg ter verzoening in te slaan toen het nog mogelijk was. De incidenten na men toe en de spanning werd grooter. Op 11, 12 en 13 Augustus nam Italië nu het initiatief tot de conferentie van Salzburg om te pogen een oorlog te voorkomen en op last van den Duce stelde spreker voor aan de Duitsche re geering openlijk mede te deelen, dat, niette genstaande den gespannen toestand, het nog mogelijk was langs diplomatieken weg tot een oplossing te komen. Tijdens de besprekingen te Salzburg bleek duidelijk, dat Duitschland geen uitstel meer kon dulden met een tegenstander, die zijn kwa de wil had getoond. Indien Polen zijn houding niet zou wijzigen, was een gewapend conflict niet te vermijden. Even duidelijk bleek even wel, dat Hitier het conflict beperkt wenschte te zien tusschen Duitschland en Polen. De Ita- liaansche houding, welke inhield, dat Italië het conflict beperkt wilde zien, werd door Duitsch land volkomen gebillijkt. Gedurende dezen tijd deed zich een ander ver schijnsel voor. n.l. de toenadering tusschen Duitschland en de Sovjet-Unie, welke de ver wondering van de geheele wereld heeft ge wekt. Nadat Frankrijk en Engeland gehoopt hadden met Rusland te komen tot een nauwe militaire samenwerking, hebben Duitschland en Italië in April en Mei van dit jaar deze kwestie besproken en werd besloten een afwachtende houding ten aanzien van de SOvjet-Unie aan te nemen. Het doel was de Sovjet-Unie te neu traliseeren en het systeem van omsingeling te belemmeren. Men dacht, dat een verder liggend doel niet te bereiken zou zijn in verband met de vijandige houding, welke Duitschland steeds heeft aange nomen jegens de Sovjet-Unie. Te Salzburg werd spreker medegedeeld, dat handelsbesprekingen tusschen Duitschland en de Sovjet-Unie in een vergevorderd stadium verkeerden en dat men hoopte spoedig een overenkomst te bereiken. 21 Augustus te tien uur in den avond telefoneer de Von Ribbentrop, dat hij den volgenden dag naar Moskou zou gaan om en niet-aanvalsver- drag met de Sovjet-Unie te teekenen. Toen de vijandelijkheden, niettegenstaande alle Italiaansche pogingen om den vrede te bewaren, waren uitgebroken, deelde de fascistische regee ring in een communiqué, uitgegeven na de ver- gadering van den ministerraad op 1 September mede, dat Italië geen enkel militair initiatief zou nemen. Dit besluit was aan de Duitsche regee ring en alleen aan haar bekend. De Duitsche regeering keurde deze houding goed, zij is geheel overeenkomstig het Duitsche verlangen het con flict te localiseeren en is ook in overeenstem ming met de verplichtingen, welke bestaan tus schen Italië en Duitschland. LONDEN, 16 Dec. Reuter verneemt uit officieele bron, dat, hoewel de Britsche re geering nog geen definitief bericht van de regeering van Uruguay heeft gekregen over het nauwkeurige tijdvak van 72 uur, dat zij aan de „Graf Spee" heeft toegestaan om in de haven te blijven teneinde het schip te herstellen, persberichten te Montevideo aanduiden dat dit tijdvak afloopt Zondag 18 uur plaatselijken tijd, overeenkomende met 21.30 uur Greenwich-tijd. Indien dit het geval is blijkt daaruit, dat het tijdvak van 72 uur waarschijnlijk begon toen de autoriteiten van Uruguay den Duit- schen commandant in kennis stelden van him besluit over de tijdruimte, welke naar hun meening noodig was om het schip zeewaardig te maken. Officieel wordt vernomen, dat de juiste tijd waarop de „Graf Spee" te Monte video in het dok ging was 22.45 uur plaatse lijken tijd. In een deel onzer vorige oplage maakten wij( reeds melding van het protest door Uruguay te Londen en Berlijn tegen den zeeslag. Hier over meldt de „New York Times" nader, dat bij de nota kaarten gevoegd zijn om aan te toonen, dat de slag plaats vond binnen de mon ding van de La Plata en dat de schepen op een zeker oogenblik schoten wisselden binnen de driemijlszone. Voorts zegt het protest, dat het gevecht plaats had binnen de driehonderd mijl „neutrale zone" welke is vastgelegd door den Pan-Amerikaansche conferentie, en dus Engeland en Duitschland het internationale recht geschonden hebben. Naar voorts gemeld wordt zouden de vloten van Argentinië en Uruguay een gemeenschap pelijke patrouille willen instellen ten einde een herhaling van een dergelijk zeegevecht te voor komen. Reuter verneemt, dat Britsche officieele kringen te Londen geen bevestiging hebben ontvangen van een protest door de regeering van Uruguay. Kapitein Langsdorf, de commandant van de „Graf Spee" heeft vandaag in een rapport aan de autoriteiten van Uruguay een relaas gegeven van den zeeslag. Hij zegt, volgens Reuter, hier in belemmerd te zijn geweest, doordat hij aan drie kanten moest strijden. De Britsche kanon niers plaatsen hun granaten met groote nauw keurigheid. Dientengevolge werd een hoog per centage der bemanning van de „Graf Spee" buiten gevecht gestelcl, niet alleen dat zij gedood of gewond werden, doch ook doordat zij kneu zingen en kleinere verwondingen opliepen. Langsdorf besloot daarom onder hoede van een rookgordijn te ontsnappen, doch deze pogine werd door de Engelschen verijdeld. De „Achil les" en de „Ajax" sloten de „Graf Spee" in, terwijl de Exeter'die bijna buiten gevecht was, noordwaarts bleef, blijkbaar om het pad van het Duitsche schip te blokkeeren. De „Graf Spee" werd toen gedwongen vaart te vermin deren en zoodanig te vuren, dat de vijand op een aanzienlijken afstand bleef. Naar D.N.B. bericht, verluidt uit Monte video van betrouwbare zijde, c.at bij den zeeslag in de monding van de La Plata ook Engelsche vliegtuigen gebruikt zijn. Verscheidene dezer waarnemingstoestellen werden door den geweldigen luchtdruk der granaten van de .Admiral Spee" tijdens den strijd vernield. De sterke Engelsche verliezen werden door talrijke geloofwaar dige ooggetuigen bevestigd. Heftige Russische aanvallen in Karelië werden afgeslagen. De ,,Graf Spee" moet hedenavond uitvaren. Twee Noorsche schepen zijn op de Brit sche kust door mijr|en vergaan. De ondergang van den Britschen torpe dojager Duchess eischte 129 dooden. Een uitbarsting van den Vesuvius gemeld. Koninklijke gift voor het Ned. Roode Kruis. Het P. T. T.-personeel krijgt identiteits bewijzen. Het Japansche stoomschip „Sanyo Maru geladen met Duitsche goederen, is van Rotterdam vertrokken. Autobestuurder gearresteerd, die te Rijs wijk een jongetje heeft doodgereden. Mr. dr. W. v. Waterschoot van der Gracht treedt 15 Januari a.s. af als In specteur-Generaal der Mijnen. Op het IJsselmeer hebben zich reeds ijs velden gevormd. New-Yorksche beurs: stemming prijs houdend. Zaterdagmorgen rier uur heeft het Ja pansche s.s. „Sanyo Maru", geladen met Duitsche machinerieën en stukgoed, de haven van Rotterdam verlaten en om 6-55 uur heeft het schip bij Hoek van Holland zee gekozen. Zooals men zich zal herinneren zou bet schip reeds de vorige week Zaterdag van Rotterdam naar Japan vertrekken. De Engelschen kunnen de lading als contrabande beschouwen, zoodat men thans zal moeten afwachten, wat er zal gebeuren, wanneer het schip de Engelsche con trole zal passeeren. Er is de laatste dagen een voortdurend diplomatiek contact geweest tus schen de Japansche autoriteiten in de residen tie en in de Engelsche hoofdstad en de Engel sche autoriteiten. De Japansche autoriteiten zijn van meening, dat de lading niet als con trabande kan worden beschouwd, omdat zij reeds vóór het uitbreken van den oorlog ver kocht en betaald was. Het is dan ook niet be doeld, om een precedent te scheppen en een directen aanval te doen op de Engelsche con trole-maatregelen. Reuter meldde in den loop van Zaterdagavond uit Londen, dat de Sanyo Maru zich toen onder de Britsche kust bevond. LONDEN. 16 Dec. (Reuter). De admiralite" deelt mede, dat zes officieren en 123 manschap pen het leven verloren hebben toen de torpedo jager „Duchess" tot zinken werd gebracht. Me:, gelooft dat de lijst thans volledig is. NAPELS, 16 Dec. (Stefani)Er is een uit barsting van den Vesuvius geconstateerd. Twee lavastroomen, elk vijftig meter breed, vloeien van de berghellingen af. Er zijn geen slachtoffers. De spoorlijn aan den voet van den vulkaan functionneert nog normaal. SOFIA, 16 Dec. (.Reuter). Het nieuwe han delsverdrag tusschen Bulgarije en Duitschland dat vandaag te Sofia is onderteekend. voorziet in den uitvoer in 1940 van 200.000 levende var kens van Bulgarije naar Duitschland. Verder zullen Bulgaarsche handelsdelegaties de vol gende week naar Rusland en Spanje vertrekken om er te onderhandelen over handels- en scheepvaartovereenkomsten Pension 3.50, Weekend 8.Telef. 116 doorverb Mooistg punt t/m der dennen (wintersport) Uniek alle comfort, centr. verw- prima keuken KERST-WEEKEND (4 dagen) f ZO.— p. p. Stand op Zondag 1 uur v.m.: 767.3 Vorige stand: 766.8

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1939 | | pagina 1