f: De rede van Ciano Bestaansredenen van de as DE MOEDER New-Yorksche Beurs D.W. BRAND WA T MOSKOU ZEGT VAN GENEVE'S BESLUIT MIJNEN EISCHEN WEER SLACHTOFFERS dê MOEDER Een aardige, fijne attentie 25 ct. 1849 - 1940 „SUCCES REIZEN" faillissementen ZONDAG 17 DECEMBER 1939 I (Vervolg van pag. 1) Ciano's reis naar Berlijn Geen bondgenootschappen Wat men te Londen zegt „Tegen Versailles" Besluiten Franschen ministerraad Italië neutraal en anti-communis tisch, maar niet pro-geallieerd Geen troepenmacht aan Turksche grenzen „Steun voor de oorlogszuchtige kliek- M annerheim" Twee Noorsche schepen op Engelsche kust vergaan Rechtspositie van den journalist Besprekingen in de Ned. R.K. Journalisten Vereeniging Vóór Het diner: Hulstkamp Ruim 700 passagiers op de Volendam' Onder hen de glazenier Joep Nicolas en familie DE CLEARING MET DUITSCHLAND PATER W. A. KAMERBEEK M.S.C. t ERNEST CLAES „DE VREEMDE VERTELLER" „HET BEZOEK" „DE WEC TERUG" 1ZEBESGABEN DUITSCHLAND VOOR KERSTMIS EN NIEUWJAAR Adverteer in couranten Academische examens Stemming: prijshoudend. Omzetten: 340.000 shares. WISSELKOERSEN AMERIK. GOEDERENMARKT 38 37 37 36 i MINDER COURANTE EN INCOURANTE FONDSEN Clearingkoersen Vervolgens overgaande op het snelle optre den van Duitschland in Polen zeide graaf Ciano, dat de wereldpers melding gemaakt heeft van stappen van Italië ten gunste van den vrrede of ten gunste van een taak, welke de Duitsche regeering aan Italië zou hebben toevertrouwd, teneinde onderhandelingen aan te gaan. Dat is alles willekeur. De oorsprong en de oorzaak van Ciano's reis naar Berlijn liggen in de eerste phase van het conflict en in den wensch van Duitschland, Italië op de hoogte te brengen van de ontwikkelingen van het conflict en van de bedoelingen, welke het optreden voor de toekomst bepaald hadden. Duitschland heeft van Italië niets gevraagd Geen enkele stap is bij die gelegenheid onder nomen. Het bezoek van Ciano acn Berlijn is geschied in het kader van het gebruikelijke contact, dat tusschen beide landen wordt on derhouden, want herhaald moet worden, zoo als onlangs nog de Groote Fascistische Raad verzekerd heeft, dat de betrekkingen tusschen Italië en Duitschland zijn vastgelegd in de tusschen beide landen bestaande alliantie en in de gedachtenwisselingen, wélke die alliantie hebben aangevuld. Terstond na de Duitsche actie in Polen doemden aan den horizon nog eens vredesver- wachtingen op. Zij waren echter van korten duur. Tegenover Duitschland, dat den oorlog gewonnen en een overeenkomst gesloten had met Rusland, niet slechts betreffende de Pool- sche quuestie maar ook betreffende de situatie in de Oostzee, sprak men niet slechts over Po len maar ook over Tsjecho-Slowakije en zelfs over Oostenrijk. Het is duidelijk dat, hoewel Duitschland be reid was de oprichting van een nationalen Foolschen staat in overweging te nemen, het niet kon toelaten dat men een politiek proces maakte van het nationaal-socialisme. Universeel wordt erkend, zoo vervolgde Ciano, dat de realistische houding van Italië tot dus verre een conflict vermeden heeft en dat de aandacht van alle landen, die hun belangen wenschen te verdedigen en den wereldvrede willen bewaren, uitgaat naar Italië. Ondanks dat wensch ik te verklaren, dat de fascistische regeering geen enkel initiatief genomen heeft en dat het op 't oogenblik niet onze bedoeling is eenig initiatief te nemen om op speciale wijze onze betrekkingen van hartelijke samenwerking met de neutrale landen te definieeren. Sprekende over den Balkan en het Do- naubekken zeide de minister dat Italië, hoewel het den vrede in het Donaugebied en op den Balkan wenscht te bewaren, niet gelooft dat de vorming van eenig blok van nut kan zijn aan de landen, die daarvan deel zouden moeten uitmaken. Het niet-aanvalspact tusschen Italië en Joego-Slavië, dat een oorlog tusschen beide lan den uitsluit, vormt een hechten en duurzamen waarborg voor den vrede. De afbakening der gemeenschappelijke grenzen met Griekenland heeft de verhoudingen opgehelderd en een ba sis gemaakt, waarop de ontwikkeling van de toekomst kan berusten. De betrekkingen tus schen Turkije en Italië worden beheerscht door het pact van vriendschap, dat in 1932 is her nieuwd en bevestigd. De betrekkingen tusschen Italië en Bulgarije zijn traditioneel goed. De betrerkkingen met Roemenië, waaavmede wij hét onderling verkeer hebben ontwikkeld, zijn eveneens van hartelijken aard. Het is bijna overbodig te spreken over de verhoudingen tusschen Italië en Hongarije, gezien de diepe gewortelde vriendschap en solidariteit welke beide landen verbinden. Door het behoud van den vrede in het Donaubekken en op den Bal kan te verzekeren wordt het gemeenschappe lijk belang van al die landen gediend. Daarom volgt Italië met groote sympathie elke betoo ging, waarmede die volkeren den wensch uiten de hangende quaesties in der minne te rege len, waarbij het bereid is hen met raad bij te staan. Na te hebben herinnerd aan de nauwe betrekkingen tusschen Italië en Zwitserland, met de landen van Latijnsch Amerika en het Japansche rijk, beëindigde Ciano zijn redevoering met te zeggen dat het fascis tische Italië met waakzaamheid de ont wikkeling der gebeurtenissen, volgt, bereid, indien dat mogelijk is, nog eens zijn actie te ontplooien ten gunste van den wereld vrede, maar ook vastbesloten krachtig zijn belangen, zijn verkeerswegen te land, in de lucht en op zee te verdedigen, alsmede zijn prestige en toekomst als groote mogendheid. „Die verdediging wordt gewaarborgd door de discipline vol enthousiasme van het Italiaansche volk, door de kracht van onze wapenen en door den wil en het genie van den duce." Toen Ciano zijn rede beëindigd had volg de een langdurige en geestdriftige ovatie. Reuter verneemt, dat men in welingelichte kringen te Londen de redevoering van graaf Ciano in hoofdtrekken zeer belangwekkend vindt, in het bijzonder voor wat aangaat de verwijzingen naar de gebeurtenissen, welke aan den oorlog zijn voorafgegaan. Eenige der ver klaringen van graaf Ciano voor de Balkanstaten en Hongarije zijn evenzeer met belangstelling opgemerkt. In welingelichte kringen te Londen is men zeer verheugd op te merken, dat Ciano vriendelijke woorden heeft gehad voor elk dezer staten. Gehoopt wordt dat deze houding er toe zal bijdragen den vrede in deze houding te con- solideeren, hetgeen zoowel het doel van Groot- Brittannië als van Frankrijk is. Opgemerkt wordt, dat de redevoering sterk anti-bolsjewis tisch van toon is, een feit, dat voor de Britsche openbare meening van zekere beteekenis is met het oog op de deze week door Groot-Brittannië te Genève ingenomen houding en de actieve en feitelijke hulp welke door Engeland reeds aan Finland wordt verleend in zijn strijd tegen de Sovjets. De Berljjnsche avondbladen brengen de eerste uittreksels uit de rede van graaf Ciano. Com mentaren ontbreken nog. De „Boersenzeitüng" schrijft boven de rede .Afrekening met Ver sailles'' en constateert, dat deze rede een over tuigende en historische aanklacht is tegen Ver sailles en een rechtstreeksche verklaring van den strijd der jonge vooruitstrevende volkeren van Europa om him levensrecht. De „Lokalanzgiger" schrijft boven het be richt: „De Italiaansche minister van Buiten- landsche Zaken stelt de oorlogsschuid van de Westëlijke Mogendheden aan de kaak. De bui- tenlandsche politiek staat vast". PARIJS, 16 Dec. (Havas). De ministers heb ben hedenmiddag op het Elysée vergaderd. Da- todier gaf een uiteenzetting over de diploma tieke en militaire situatie en van de te Genève genomen besluiten. De raad vereenigde zich een stemmig met zijn gelukwensch Jegens de Fran- sche delegatie, welke met de Britsche vertegen woordigers haar afkeuring had uitgesproken over de Russische agressie tegen Finland, zon der echter uit het oog te verliezen, dat de Duitsche aanval op Polen en het Duitsch-Rus- sische pact de oorsprong zijn van die betreu renswaardige gebeurtenissen. Vervolgens keurde de raad het sluiten van een handelsovereenkomst met Spanje goed. Voorts werd besloten een sympathiek gebaar te doen jegens de Vereenigde Staten door te be sluiten deel te nemen aan de vernieuwing van de Wereldtentoonstelling te New York. Ter. slotte betuigde de raad zijn sympathie en be wondering jegens het kleine land. dat dapper stand houdt tegen den inval van het Russische leger. Onze Romeinsche correspondent seint ons Zaterdagavond: De rede van Ciano schijnt een antwoord te geven op de vraag, die tot op heden openbleef, namelijk waarom Italië met Duitschland een militaire alliantie sloot. Die rede toch openbaarde, dat een van de premissen dier alliantie een periode van rust -was. Deze periode, noodzakelijk voor den inwen- digen opbouw en de militaire versterking der bondgenooten, werd voor Italië op drie, voor Duitschland op vier of vijf jaren geschat. Zoo kwamen de partijen overeen geen enkele kwes tie aan de orde te stellen, die geëigend was nieuwe polemieken te doen ontstaan. De mili taire alliante bracht dus, naar Italië mocht verwachten, enkele jaren rust. Met name voor kwam zü dat Danzig en de Poolsche Corridor tot oorlog zouden voeren. Het heeft niet zoo mogen zijn; thans leidde de poort der Corridor toch tot oorlog. Toen verklaarde de Italiaansche minister raad, wat de Italiaansche regeering blijkens Ciano's rede reeds eerder aan de Duitsche re geering verklaarde, dat Italië geen enkel ini tiatief tot militaire operaties zou nemen. Mus solini heeft verzekerd en Ciano herhaalde die verzekering, dat Italië met die verklaring aan geen van zijn verplichtingen tekort deed. Dit nu is inderdaad het geval, wanneer de premisse van de genoemde rustperiode bedoeld was als een beperking van de consequentie der allian tie, hetgeen men mag aannemen. De rede van Ciano onthult ook, dat Italië eerst in den avond van 21 Augustus, denzelfden avond, dat de ge- heele wereld het vernam, door de Duitsche re geering er van op de hoogte werd gesteld, dat 23 Augustus tusschen Duitschland en Rusland een non-agressie-pact zou worden onderteekend. Men kan zich afvragen of Duitschland op die wijze niet tekort geschoten was aan zijn ver plichting tot informatie, voortvloeiende uit de alliantie. Hoe dit ook zij: Italië heeft er geen aanleiding in gevonden het alliantiepact met Duitschland op te zeggen. Het blijft daaraan trouw. Maar wij weten dus thans, dat Italië uit die alliantie niet verplicht kan worden om naast Duitschland in den oorlog te gaan. Dit kan wellicht Engeland en Frankrijk troosten na de andere wetenschap, die de rede van Ciano in navolging van het communiqué van den Grooten Fascistischen Raad verschaft, na melijk dat het geen zin heeft te pogen Italië aan hun zijde te halen. De alliantie moge Italië ook al niet verplichten tot een interventie ten gunste van Duitschland, zij sluit toch in ieder geval een Italiaansche interventie ten nadeele van Duitschland uit. Bij wijze van informatie willen wij aan dit alles nog toevoegen, dat Gayda in zijn commentaar van hedenavond met even zoo veel woorden schrijft, dat zich te Salzburg voor de eerste maal, loyaal uitgesproken, enkele verschillen in waardeering openbaar den omtrent de wijze en de eventualiteit van de oplossing van het Poolsche pro bleem. „Duitschland," aldus Gayda, „is zijn eigen weg gegaan, die het onverwacht, niet zonder verrassing voor Italië, tot een nieuwe vooruitberekende verstandhouding met Rusland voerde." Eveneens wordt er op ge wezen, dat het anti-communisme tot dus ver elke Italiaansche actie heeft geïnspi reerd. LONDEN, 16 Dec. (Reuter). Reuter verneemt officieel in'Londen, dat het Duitsche radiobe richt, volgens hetwelk een Fransch-Britsch- Turksche troepenmacht aan de Russische grens gelegerd zou zijn met het doel Rusland aan te vallen, van eiken grond ontbloot is. MOSKOU, 16 Dec. (TASS). Het besluit van den Volkenbond de Sovjet-Unie uit te stooten, aldus het agentschap TASS, verwekt een ironi- schen glimlach en moet de bedrijvers daarvan wel in verwarring brengen. Sovjet-kringen zijn van oordeel dat Frankrijk en Engeland niet het recht hebben den Russischen aanval te gispen, want zelf hebben zij de Duitsche vredesvoorstel len verworpen, welke een snelle liquidatie van den oorlog beoogden. Vervolgens beroept TASS zich op het verdrag dat met de z.g. volksregeering van Kuusinen werd gesloten. Men moet wel erkennen dat dit niet van agressie getuigt, doch integendeel van een vreedzame en vredelievende politiek jegens Finland. Maar de kliek-Mannerheim wil van dat verdrag niets weten. Die legt aan Finland een oorlog op, welke door derde mogendheden is voorgeschreven. Het besluit van Genève betee- kent dientengevolge geen hulp aan het Finsche volk, maar een steun aan de kliek-Mannerheim, in diens opwekking tot oorlog. Tenslotte, zoo eindigt TASS, kan Rusland bij het besluit van Genève slechts winnen. „De Sovjet-Unie wordt niet meer gebonden door het Volkenbondspact en heeft voortaan de handen vrij."' LONDEN, 16 Dec. (Reuter). Twee Noorsche schepen zijn gistermorgen aan de Noordoost kust door mijnen tot zinken gebracht. Tien man worden vermist. Dertig overlevenden zijn in een Britsche haven aan land gebracht; zeven daar van zijn in een ziekenhuis opgenomen. De sche pen waren de „Ragne" (3000 ton) en de „Flood" (1907 ton). Naar Reuter verder bericht, deelt de ree- derij van het tankschip „Inverlane" mede, dat 37 van de 40 opvarenden van het schip zijn gered. De meesten ziin reeds aan wal gebracht. De vrees, dat de bemanning grootendeels was omgekomen is dus niet bewaarheid. Ten slotte meldt Reuter, dat thans Duitsch land sedert het begin van den oorlog 39 koop vaardijschepen, met in totaal 186.000 ton, ver loren heeft. In de Zaterdag te Utrecht gehouden alge- meene vergadering van de Ned. R.K. Journa listen Vereeniging werd een ruime gedachten- wisseling gewijd aan het rapport van de com missie voor de rechtspositie en aan een motie- Noordholland met de daarop gevolgde toelich ting. Met 39 tegen 2 stemmen en 7 onthoudingen waarbij een der tegenstemmers zich voor de toelichting verklaarde werd de motie van de groep Noordholland aangenomen. Deze luidt als volgt: De groep Noordholland brengt in herinnering, dat de Ned. R.K. Journalisten Vereeniging naast haar bijzonder cultureele taak ook tot taak heeft, als vakvereeniging krachtig op te treden voor 4e rechtspositie harer leden, is van meening, dat sterker dan tot heden voor die rechtspositie zal moeten worden gewerkt, en stelt voor, zoowel in optreden naar binnen als naar buiten het karakter van vakvereeniging der Ned. RE, Journalisten Vereeniging meer tot uitdrukking te brengen, vooral door een doel bewust en gestadig streven naar het verkrijgen en beschermen van een goede rechtspositie van den katholieken journalist. Een aanvullende motie van de groep Midden- Nederland werd op verzoek van die groep aan gehouden. Aan de toelichting van de motie Noordholland is het volgende ontleend: Onder de woorden ,Jiet karakter van vakvereeniging meer tot uitdruk king te brengen" verstaat het groepsbestuur geenszins een streven naar sociale onrust e.d„ gelijk veelal ten onrechte als het natuurlijke en eigenlijke doel van een vakvereeniging werd aan gezien. Een vakvereeniging is naar onze meening, in overeenstemming met haar authentiek, oor spronkelijk karakter, een organisatie van gelijk gezinden, die in overleg met de werkgevers.stre ven naar verbetering op sociaal en economisch gebied, om daardoor maatschappelijk construc tief werk te verrichten en te werken aan ver heffing van de persoonlijke positie en van het vak. In concreto verstaat het bestuur van Thuis brengt men U vóór etenstijd Uw kruik Hulstkamp. Dineert ge buitenshuis, wenk dan vóór tafel den Ober en zeg alléén maar: „Kellner, mijn Hulstkamp." Hij weet, wat U bedoelt; U weet, wat" U krijgt. Jie men thuis schenkt De Z.O. ge never fTR LlltPKRUIK 3 35 .inclusief: O) b': Noordholland onder de aangehaalde woorden het opstellen van een minimum urgentie pro gram, ter wegneming van de sociale onrecht vaardigheden, die in de katholieke journalistiek voorkomen en ter verzekering,van een redelijken en rechtvaardigen, juridisch beveiligden mini mum levensstandaard voor de katholieke jour nalisten. Zaterdagavond tusschen acht en tien uur hebben de ongeveer 730 passagiers van de „Vo lendam" zich ingescheept. Het zijn in hoofd zaak Amerikanen en Duitsche vluchtelingen. Onder de passagiers bevinden zich o.m. de Nederlandsche glazenier Joep Nicolas met echt- genoote en twee dochters, die zich in Amerika gaat vestigen. Ook de directeur van het Rus sisch ballet van Monte Carlo, Nicolas Pleiss- koudriavtzeff, maakt de reis mede. In Sout hampton zal de heer Van Riemsdijk zich met het Ballet Jooss inschepen. De „Volendam" zou in den loop van den nacht vertrekken. Algemeene Clearingrekening, 15 Dec. 1939; 1. Stortingen in Nederland 305.909.100, waar van bestemd voor: a. Achterstallige vorderingen ƒ371.900; b. Rentedienst Dawes- en Younglee- ning, Oostenrijksche Staatsleeningen en Still- halte: Rentetransfer ƒ4.252.900; c. Vrije Reke ning Reichsbank ƒ30.278.000; d. Nieuwe onder de Clearing vallende vorderingen ƒ271.006.300. 2. Stortingen in Duitschland (nieuwe vorde ringen) 276.484.100. 3. Uitbetalingen in Nederland op nieuwe vor deringen (1. d.) 268.546.800. Laatst uitbetaalde nummers van storting: te gen guldensvorderingen 839.324; tegen Reichs- markvorderingen 93.416/185.300. Speciale Verrrekening: Stortingen in Nederland tegen afgegeven reis- chèques ƒ1.789.100; uitbetalingen in Nederland 1.756.300; nog beschikbaar ƒ32.800. 15 December 1.1. ontving het Missiehuis te Tilburg telegrafisch bericht van het overlijden van den weleerw. pater Willem Adr,- Kamer beek, pastoor der hoofdstatie Langgoer in het Vicariaat van Ned. N.-Guinea. De thans overleden missionaris werd geboren te Amersfoort 7 Maart 1878. Zijn gymnasiale studies volbracht hij aan de Apostolische School van het Missiehuis te Tilburg en Antwerpen. 11 September 1899 legde hij te Arnhem zijn professie af in de Congregatie der Missiona rissen van het H. Hart, ontving te Leuven de H. priesterwijding 5 Augustus 1906 en vertrok naar de missie van Ned. N.-Guinea 10 November van datzelfde jaar. Met onderbreking van twee vacanties, in 1923 en 1935, was hij 31 jaren in de missie werkzaam. E DRIE SOLDATEN iWvttld.<Umï,&imxtCDw voor Kerstmis en Nieuwjaar is onze origineele uitgave Dit alleraardigste boekje in fris- schen, geïllustreerden tweekleu- ren-omslag, met groen lint ge brocheerd, is zoodanig uitgevoerd dat men op de voorzijde der, naam kan invullen, voor wie hei bestemd is, terwijl op de ach terzijde is te vermelden, van wie het aardige geschenk met goede wenschen afkomstig is. Het boekje is verpakt met carton in VOORZIJDE doorschijnende enveloppe, waarop het adres kan worden ge schreven. Het geheel kan als drukwerk met postzegel van lj,. cent worden verzonden. Reeds eerder verschenen elk met eigen kleuromslag en overigens op dezelfde wijze uitgegeven door Stijn Streuvels door Herman de Man en door Antoon Coolen De prijs van deze uitgaven be draagt per exemplaar slechts 25 cent. Bij bestelling van 6 exemplaren gesorteerd naar ACHTERZIJDE eigen keuze keuze 1.35; bij 12 exemplaren 2.50. Alom verkrijgbaar of tegen inzending van het verschuldigde in postzegels, per postwissel of giro te bestellen bij N.V. BOEK- EN KUNSTHANDEL H. M. NE LISSEN Prinsengracht 627 - Amsterdam - Giro 60092 - Telefoon 31791 NAAR Tegen postw. v. 9.75 zenden wy franco vracht en_ invoer rechten door geheel Duitschland 4 pond BOTER en 3 pond KAAS Ontvangers betalen géén kosten. Garantie van goede aankomst. Verz. v. koffie, cacao, vet enz. eveneens mogelijk. Vraagt inl. 't KAASBOERTJE, Burgem. Reigerstr. 2. Utrecht. Tel. 17890 't KAASBOERTJE, Haven straat 85, Hilversum, 't KAASBOERTJE, Hommel straat 19 t/o Kofa, Arnhem, Tel. 21277. 't KAASBOERTJE, Vinken- laan 19 Bilthoven, Tel. 2310 't KAASBOERTJE, Slotlaan 83 Zeist. Tel. 3860. 't NIEUWE KAASBOERTJE, Brinkl. 60, Bussum. Tel. 7050. 't BOERINNEKE, Hoogstr. 11 Schiedam. De herdenking van het EEUW FEEST van de Parochiekerk „St. Jacobus de Meerdere" te SCHIP LUIDEN zal 'n waar PAROCHIE- FEEST worden, als vele weldoe ners een kleine bijdrage zenden voor het BOUWFONDS DER NIEUWE KERK De oude kerk is te kJein, te oud en veel te ver van de Kath. school en het dorp. Deze nieuwe kerk is noodzakelijk voor een goed parochieleven, maar onmogelijk voor de onder de crisis lijdende bevolking. Uw 1.of 250 kunnen wij niet missen. Pastoor H. J. A. THEISSE' Giro 353901. R. K. Kerkbestuur Schipluiden. Vergeet juist hl deze kwade tijden uwgoede wetten nieti 3 dg. BRUSSEL—GENT- BRUGGE f 25.50 3 dg. WINTERSPORT— CASINO-REIS ARD. f 26.75 311, dg. BRUSSEL—GENT- BRUGGE f 28.50 31/2 dg. WINTERSPORT— CASINO-REIS ARD. f 29.75 31/, dg. ?-Beis BELGIE LUXEMBURG f32.50 Hebt U geen pas, dan betalen 'wij 50o/o> max. f 3.50 der kosten. Spoedige pleetsbespreking eanbevolen AMSTERDAM REISB. BERGMANN, Damrakbrug, Telef. 46665, - „RECOR", Weteringschans 40, Tel. 33978- ROHOLL, Ceintuurbaan 167, Tel. 22215 - SALLCO- EXPRESS, Schinkelkade. 30, Tel. 27655. DEN HAAG: REISBUREAU LOGHER, Passage 11, Tel. 115535 - CONTINENT EXPRESS, Kerkplein 2, Telef. 112555. ROTTERDAM: REISBUREAU ROVAR, Meent 67, Tel. 15600 - ZEWALD, Hoog straat 387, Telefoon 15052. ARNHEM: v. BAAL Co., Jansbin nensingel 8, Telef. 21167. NIJMEGEN: BOUVY, Kelfkensbosch 6, Telefoon 22480. Andere adressen op aanvraag. Wendt U tot ons voor: PRIVBREIZEN, VISABEZORGING, KOERIERS, ELK VERVOER, etc., „SUCCES REIZEN", Adm. Schinkeik. 30-31, Tel. 27655, A'dam. waarvan hot lezen een dagelijkseh gewoonte van do menschen in, waarin do abonné's do adverten ties zoeken, waarin do winkeliers adverteeren waarmede men dus het publiek èn tegelijk ook do wederverkoopers bewerkt. Vraagt inlichtingen, voorbeelden etc, van courantenreclame bjj de erkende advertentiebureaus of het „Cebuco". Dam 2a, Amsterdam AMSTERDAM. Geslaagd voor het candidaats- examen rechten: mej. A. C. v. d. Voort van Zijp en de heeren W. Hellema, J. Homulle en J. Zuur. Bevorderd tot apotheker de dames E. J. Wie gel en A. M. Feyge. UTRECHT. Geslaagd voor het cand. examen Ned. recht; J. Wüstenberg. Laatst gedane koersen Dec. 16 15 14 Allied Chemical 189 182 178 American Can Co. 112 i 112 112 Am. Car F.dry 32 i 32 32 Am. Rolling Mills 16| 16 16 Am. Smelt R-if. 52 51 1 51 Am. Tel. Tel. 168 168 169 Am. Tobacco B. 83 83 83 Am. Waterworks 11 11 11 Anaconda C »pper 31 30 30 1 Atchison Topeke 24 24 24 Baltimore Ohio 5 f 5 6 Bethlehem Steel 83| 83 82 Canadian JFucific 4J 4 5 Case Treshing 71 72 72 Chase National B. 36 36 Cries. Ohio 40 40 40 Chicago Rock lsl. 8 Chrysïer Motor 83-1 89 89 Cities Service 5 5 5 Consol Gas N.Y. 29 30 30 Continental Oil 23 23 22 7 Dawesl. 9 9 5^ Young 7 7 7 Deleware Huds. 23 24 24 Douglas Aircraft 81 80 79 Dupont de Nem. 179 179 179 Eastman Kodak 166 166 167 El. Bond Sh. 7 7 7! General Electric 40 40 39 General Motors 54 54 54 Good Year 23 23 23 Hudson Motor 5 5 5* Illinois Centra] 13 13 13 Intern. Harvester 62 62 61 Intern. Nickel 36 35! 36 Intern. Tel. Tel. 4 4 4 Kennecott Copper 38 38 38 Missouri Pacific i Idem pref. 1 1 1 Montgomery Ward 54 54 55 Nat. City Bank 28 28 Nat. Dairy Prod. 15 15 15 New York Centra] 18 18 18 North. Am. Av. 26 25 25 North. Amer. n.a 22 22 22 Norfolk Western 203 202 202 Pennsylvania 22 22 22 Phillips Oil 39 38 38 Proctor Gamble 64 64 64 Publ. Serv. N. J. 40 40 39 Radio Corporation 5 5 5 Rep. Steel 23 23 23 f Sears Roebuck 82 82 82 Shell Union Oil 12 12 12 Socony Vacuum 12 11 11 Southern Pacific 14 14 15 Southern Railway 20 20 20 Standard Brands 5 5 5 Stand. Oil of N.-J. 43 43 42 Tidewater Ass. Oil 10 10 10 Union Pacific 96 97 97 United Aircraft - 45 46 45 United Corp A. 2 2 2 U. S. Leather U. S. Rubber 41 S 42 41 U. S. Stee" 67 68 68 Western Union 26 26 26 Westingh. Electr. 114 115 112 Woolworth Building 37 37 38 - ex dividend ex coupon. nieuwe aandeelen. gedaan en laten, t bieden. Slotkoersen Dec. 16 NEW YORK, 16 Dec. 15 14 Brussel 16.62 16.54 16.54 Rome 5.05 5.05 5.05 Madrid 9.95 9.95 Bern 22.45 22.42 23.82 Oslo 22.73 22.72 22.72 A'dam 53.19 53.11 53.09 Londen 3.94 3.93 3.93j+ Parijs 2.23 2.23 2.23 Berlijn 40.20 40.20 NEW YORK, 16 Dec. 16 Dec. 15 Dec. 16 Dec. 15 Dec. Katoen Jan. 11,1511.09.—Juli 10.2410.16.17 Mrt. 1C.96-97 10.89-90 Oct. Mei 10.6210.55-56 Rubber Standaard Dec. 20.30 20.35+ Jul! 18.85 18.72— Jan. 19.60 19.60 Sept. 18.70 18.57 Mrt. 19.40+- 19.35 Oct 18.70 18.57— Mei 19.08 - 18.95 Koffie (Rio - Nieuw contract) (Santos) Dec. Mrt. Mel Juli Sept. 3.55- 4.15- 4.22- 4.26- 4.30- 3.55- 4.15- 4.22- 4.26- 4 30- Dec. Mrt. Me) Juli Sept. 6.15- 6.19 6.27- 6.31- 6.34- 6.14- 6.19- 6.26- 6.30- 6.32- Suiker Mei Dec. Jan. Mrt. Tin Loco 16 Dec. 15 Dec. Tarwe Dec 106 -07 103 Juli 2.05+ 2.03+ 1.85f 1.83+ Sept, 2.07+ 2.04+ 1.97+ 1.95+ Jull -. 2.C2+ 1.99+ Nov. 50.50 50.50 Termijn 49.00 49.00 CHICAGO, 16 Dec. 16 Dec. 15 Dec. Mei Juli Haver 41 40 f 39 38 J 35 34 f - Rogge 56 55 Dec 74+-- 70+ 58 1 57 Me) 73 70 i - 58 f 57 i Juli 72 69 105 - 10) i 103+-03 99 Mais Dec Mei Juli Reuzel Mei 6.45+ Liet 6.52 Dec. Mei j Juli 6.92 7.07 Tarwe Dec. 841 Mei 89 Juli 90 Rogge Dee 77 Mei 79 Juli 78 Haver Jee. 6.35+ Ja» 7.05 6.40+ Mrt. 7.20 WINNIPEG, 16 Dec. 16 Dec. 15 Dec. 16 Dec. 15 Dec. Gerst Dec. 501 491 - - Me) 52 51 Jull 51 i 50+ ■- Lijnzaad Mei Dec Juli 83+ 87+ 88+ 75 J 77 f 77 - 182 185 f 185 175 J 179 J 179-1 39 37 J Mel Jull MAKELAARS IN EFFECTEN AMSTERDAM - KEIZERSGRACHT 215 TEL. 42600 (4 lijnen) Speciale afdeeling voor het verhandelen van KERKELIJKE LEENINGEN Sedert de vorige opgave werden door de firma D'. W. BRAND, Keizersgracht 215 te Amsterdam, de volgende fondsen verhandeld: OBLIGATIëN Keulen (Cert.) 7 Centrale Credietbank (kl. cp.) 4++ 86 85 Handel-, Industrie- en Landbouw Maat- o, schappij voor Nederland 3 70 m Julianaoord te Nijmegen 3 60 Koninklijke Nederlandsche Edelmetaalbe- drijven van Kempen Begeer Vos 6 87/+7" Koninklijke Nederlandsche Fabriek voor Wollen Dekens v.h. J. C. Zaalberg en Zoon 4 85 Nationaal Grondbezit (kl. cp.) 31/, 78 h Nederlandsche Sportpark, Maatschappij /cf tot Exploitatie van het J'-S Oneslforus Bank 4 95 OBL1G. R.K. INSTELLINGEN (BINNENLAND) Allerheiligst Hart van Jezus, Par. te Rot- terdam 375 Antonius van Padua, Par. v. d. H. te Rot- terdam 2 45 Catharina van Senen, Congr. v. d. H. te Voorschoten 4 93 Martelaren van Gorkum, Par. H.H. te Amsterdam 3 70 n Thomas van Aquino, Par. v. d. H. te Am- sterdam 4 65 /o Wilfibrordus Stichting, St. te Schiedam 3 86 OBLIG. R.K. INSTELLINGEN (BUITENLAND) Augustinessen, Orde der Eerw. Zusters te Keulen 21/, 6%7« Barmhartigheid, Zusters van te Lipp- stadt 8 8 r> Bisdom Meissen 7 10 Familie van Nazareth, Congr. v. d. H. te Rome 4 72 Maria en Jozef, Par H.H. te Ahlen 7 8 to Matheus, Par. v. d. H. te Altena 8 8 f PANDBRIEVEN Crédit Foncier Franco Canadlen per 1955 5 56 k> fa. Crédit Foncier Franco Canadien per 1955 (kl. cp.) 5 55 Friesch-Groningsche Hypotheekbank (kl. cp.) 87, Nederlandsche Hypotheekbank (kl. cp.) 3:V- 84 Nieuwe Nederlandsch-Amerikaansche Hy- potheekbank (kl. cp.) 5 22y,7<t Noord-Hollandsche Hypotheekbank (kl. cp.) 5 21 y,v° Noord-Nederlandsche Hypotheekbank (kl. cp.) 5 38 Utrechtsche Hypotheekbank (kl. cp.) 4 93%vo Vereenigde Transatlantische Hypotheek- banken (kl. cp.) 3 50 54 AANDEELEN Algemeene Visscherij Maatschappij ^^7 Amsterdamsch Westelijk Entrepot BAlon> Bendo Cultuur Maatschappij 135 Bogota, Handel- Industrie Maatschap- Pö 75 Frascati, Verkooplokaal 35 Haagsche Buurtspoorwegen (Cert.) 39 Hulpbank te 's-Gravenhage 18 frj Kasvereeniging (kl. cp.) 71 w' Kampar Sumatra Goud Exploratie Maat schappij 3 vw Koninklijke Fabriek van Verbandstoffen v.h. Utermöhlen Co., 52 53 Maastrichtsche Zinkwit Maatschappij 57 Maatschappij voor Meel- Broodfa- brieken 80 w Nederlandeche Rubber Unie 4 Nieuwe Rotterdamsche Courant 107 w Siti Ardja Assam Thee Onderneming 90 t' Stroohoedenveem 197 Veenkoloniale Bank voor Hypotheek- en Scheepsverband 100 w Westlandsche Crediet-, Deposito- en Ef- fectenbanR 11 Wills Cultuur Maatschappij (Gew.) 60 w NIET VOLGESTORTE AANDEETEN Utrechtsche Hypotheekbank 10 gestort f 160 toe Zeeuwsche Hypotheekbank 10 gestort f 35. toe OPRICHTERSBE WIJZEN Hollandsche Kunstzijde Industrie f 65. Insulinde Cultuur Syndicaat f 60. Javasche Cultuur Maatschappij f 280.f 285.—' Lampongs, Cultuur Maatschappij De f 7.50 Pradjekan Tangerang Cultuur MaatschappO f 3100.— Singkep Tin Maatschappij f 50.— WINSTBEWIJZEN Algemeene Norit Maatschappij f 450. Rotterdamsche Cultuur Maatschappij f 600. Suiker Cultuur Maatschappij (1 stuk) f 65. DIVERSEN Automatic Screw Works (Rest.bew.) f'2.75 Koninklijke Vereenigde Tapijtfabrieken (Amort." bew.) f 182.50 Lijm- en Gelatinefabriek Delft (Rest.bew.) f Y Moormann's Cultuur Onderneming, Mij. tot EXP1* van E. (Bew. V. Deelger.) f 40. Nederlandsch-Amerikaansche Stoomvaart Maat" schappij (Bew. v. Deelger.) f 115. Stadhouderslaan, Mij. tot Exploitatie van Om- Goederen (Rest.bew.) f 27.50 - Vereenigde Transatlantische HypotheekbanKei (Res.t.bew.) 1 LOTEN Rotterdamsche Schouwburg f 0.75 Koersen voor stortingen op 18 December 1®^ tegen verplichtingen luidende in: Reicbstnaf' ken 75.50, lires 9.55. Opgegeven door afd. Handelsinformaties V. d. Graaf en Co. N.V. Amsterdam. Surséance van betaling: Door Herre Koeiksbra, handelsagent, vroeg» stoffeerder, wonende te Huizum, Is aan de A* rondlssements-Rechthank te Leeuwarden verzoekschrift tob het bekomen van surseau Van betaling ingediend. Dd. 11 December voorloopig verleend, met benoeming van Mr. B. van Diem-en, advocaat en procureur. z*rir. land no. 100, te Leeuwarden, tot bewindvoeroe Eén ontwerp van akkoord is ter Griffie v gemelde Rechtbank nedergelegd. S'clvuldvörden gen, ten aanzien waarvan de surséance we„e- moeten op uiterlijk 9 Januari 1940 bij windvoerder warden ingediend. Vérhoor: ^jj) derdag 25 Januari 1940, des n.m. te 2 uuriS raadkamer van gemelde Rechtbank, in het Pa van justitie te Leeuwarden. 14 December 1939 is door Dirk Visser bloemboilenkweeker te Groötebroek, ingediend léraoekschrift tot bekpming van surseance J betaling. Dd. 14 December 1939 voorloopig leend, met benoeming van Mr. F. Zeiler, ao caat te Alkmaar, tot bewindvoerder. Verb" w ter raadkamer der Arrondissement^-Rechtbank Alkmaar dd. 11 Januari 1940, te 2 uur n.m. Uitgesproken: -^beek. 16 Dec.: P. H. van Bommel, aannemer, Esoe _g, gemeente Hilvarenbeek. R.c. Mr. F. A. J. curator Mr. C. H. P. M. Eibers, Tilburg. SP° laan 100. A. de Swart. handelaar ln kmderwag j, Tilburg, Willem II straat 25. R.c. Mr. F. A- Marres .curator Mr. G. Buddemeyer, Nieuwia straat 6, Tilburg. In de week van 11 t.m. 16 December 1939 den in Nederland 35 faillissementen uitgesp ken. Vernietigd op grond van verzet: 15 Dec.: H. P. Hodgeveen, Oosterhoogebru» Opgeheven wegens gebrek aan actief: jp 13 De-c.: G. J. van Poppel, handelaar vruchten en groenten, Rotterdam. 14 Dec.: M. J. Mlsdom, Amsterdam. F. P. de Rooy, Amsterdam. „toot' W. G. Eierie, h.o. de Firma Modern Ka» bedrijf, te Wageningen. G. Hartoch, marktkoopman. Zutfen. Geëindigd door homologatie van het accoo c, 14 Dec.: N.V. Ondergoederenfabriek toria" te Nijmegen. Groot 15 pet. Gedeponeerde uitdeelingslijsten: r-eëlP' 13 Dec.: N.V. City House, Rotterdam. <-><£jgt digd door het verbindend y/arden der w- uitdeelingslijst. Uitk. nihil.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1939 | | pagina 2