N.V. De Kennemer Bankvereeniging 4 pCt. Nederlandsche Staatsleening 1940 J(en óMjft onói J aarvergadering R.K. Zangersbond Victorious99- Wales De Spaarnestad Haarlem, 18 Dec. DUITSCH PROTEST TE MONTEVIDEO MAANDAG 18 DECEMBER 1939 Nog één week! Nachtelijke avonturen R.K. REISVEREENIGING BURGERLIJKE STAND W eihnachts-Oratorium erde groepstentoonstelling van „Kunst zij ons Doel" UITVOERING BEETHOVEN'S „KLEINE MIS" Op 11 Januari a.s. door de C.O.V. Erna Sack komt in Haarlem Harald Kreutzberg Ned. Toonkunstenaarsbond Bestuursraad Kath. Volksbond Houtplein 8 neemt gaarne inschrijvingen aan op de Prospecti en inschrijvingsbiljetten zijn ten hare kantore verkrijgbaar Auto's botsten in het duister Liefdadigheids-predikatie Schaatsenrijden nu ook aan de Kleverlaan Automobielhandelaren en garage houders blijven Waar men schaatsen kan GELOOF EN WETENSCHAP Orde van Advocaten Maatschappelijke zorg voor zieken Jhr. Mollerus treedt af als voor zitter van den Biljartbond Het Bondsconcours in 1940 te Haarlem Bestuursverkiezing Diverse voorstellen en besprekingen OFFICIEELE CRISIS PUBLICATIE ff ff BRANDSTOrFENHANDEL ff Nieuw orgel in de Egmondsche priorij Exit Buurtstation te Utrecht DRIJVENDE KRANEN NAAR DELFZIJL AGENDA Bioscopen 19 December Bioscopen Stadsschouwburg Apotheekdiensten UITVAART PASTOOR H. C. MAAT STAD Nog één week, en dan zal het Kerstmis zijn. Wij hebben reeds veel geschreven voor de Stille Armen. Moeten wij daar nu nog iets aan toevoegen? Nog een week heeft men de gelegenheid om goeden daad te stellen voor hen, die min- der bedeeld zijn. Misschien is het goed, te herinneren aan de ^oorden van den priester Henri de Greeve: "Leven is geven, en geven is leven." Giften kunnen worden gestort op giro-num mer 5970 van N.V. Drukkerij De Spaarnestad, of kunnen worden bezorgd aan het bureau onzer 'edactie: Nassauplein 1. De volgende giften kwamen nog binnen: J. H. L. D. f 10.— ■L K. te Haarlem «L H. te Haarlem S. A. v. E. te Haarlem H. B. te Haarlem A. S. te Haarlem P. M. te Haarlem L. te Haarlem R. C. A. v. L. Dit de spaarpot van drie broertjes en vijf zusjes W., Haarlem r? 2.— 1 2.50 1.— 5.— 1.— 50.— 10.— 2.50 2.50 Vannacht om twaalf uur wandelde een agent 'ahgs een onbeheerd staanden auto In de Maer- van Heemskerkstraat. Radiogec ng klonk kern in de ooren, maar er was niemand in en k'emand bij den wagen. Toen de politieman krie kwartier later weer door de Maerten van Neemskerkstraat liep, speelde nog de radio. Hij °hderzocht den wagen en vond papieren ten lame van een Amsterdamsch ingezetene, die teeds, zooals bij een onderzoek door de gewaar schuwde Amsterdamsche politie bleek, aangifte kad gedaan van vermissing van zijn auto, welke v°or hotel l'Europe geparkeerd stond. Nu was het nog de vraag hoe de auto in Naarlem kwam. Het antwoord werd gegeven koor twee rechercheurs, die om kwart over twee °P het Kennemerplein een man zagen, die zich kaar op verdachte wijze ophield. Hij werd mee komen naar het politiebureau. Het bleek, dat fkcn met een 31-jarigen Noorschen varensgezel w doen had, wiens schip te Amsterdam lag. Bij de papieren, welke men op hem vond was een {k'efje met den naam en het adres van een bewoonster der Maerten van Heemskerkstraat. juist voor haar deur stond de auto gepar keerd. Politiemannen ondervroegen de vrouw. Zij kklaarde, dat verd. haar en haar dochter om- ktreeks middernacht had uitgenoodigd met hem ke te rijden. Dat was op het Kennemerplein. ~c dames hadden toegestemd en thuisgekomen ^acteerden zij den Noor op een kopje koffie. r°en de man, met een hem door de juffrouw keven adres, naar buiten ging, stond juist de a§ent bij den auto. Omdat zijn geweten ten op- 2'chte van dit voertuig niet zoo erg zuiver was, kerfde hij niet in den wagen stappen en begon k dwaaltocht door nachtelijk Haarlem. Rij ontkende den wagen gestolen te hebben, kwel hij toegaf de bestuurder te zijn geweest. ~c Noor werd in bewaring gesteld en aan de Amsterdamsche politie overgeleverd. De auto kïndt zich weer in het bezit van den recht- ktigen eigenaar. Nog in den loop van den "acht werd de wagen opgehaald. .Evenals vorig jaar zal ook dit jaar een H. j?ls worden opgedragen voor de leden der R. K. "eiSvereeniging afdeeling Haarlem, om Gods Scii af te smeeken over het organisatiewerk. j Deze H. Mis wordt opgedragen op Zondag 14 anuari, om kwart over negen in de St. Jozef- k aan de Jansstraat. Ret winterprogramma vermeldt de volgende Munten: donderdag 18 Januari: lezing met film door Zwitsersche verkeersbureau. Op 23 Februari komt Dr. Paul Julien weer aar Haarlem, om te spreken over de geheime ^bootschappen van Midden-Afrika. Op i3 Maart zal een lezing worden gehouden k het Landgoed „De Hooge Veluwe". lezing over Zwitserland wordt gegeven in Rhkmann; de avond begint om kwart over 8. Geb<#-en: 15 Dec. A. J. van den BergBakker *6 Dec. M. F. van BaarenHoepérmans z.; J Dec. A. Th. van BakelWarmerdam d.; R. S^Ugen—Pabon d.; J. E. Kooien—Knol d.; E. jjAbistian—Nuisker d.; 16 Dec. H. M. E. Wolff— j^hetzok z.; 17 Dec. V. Mooi—Ent z.; H. J. crkesvan Dijk z,; I. van der Zwaag—Post- jkus z.; 16 Dec. J, H. G. VolkersJansonius 17 Dec. M. KooijmansJansen d.; 16 Dec. KroesMooser z.; J. M. Fruijt van Hertog dkheer z. ^Overleden: 16 Dec. A. M. Rompa—de Wit, J-, Soendastraat; 17 Dec. S. J. van Velsen, d L, Kinderhuissingel; 15 Dec. C. van Wijn- kJ aen—Bons 81 j., Rollandstraat; 66 Dec. J. jq amerVisser, 62 j., Pallasstraat; 17 Dec. L., jv d. van J. Zwiers, Scheepmakersdijk; 17 Ci J. A. Mulder, 75 j., Hoogèrwoerdstraat. ^^i'enals vorige jaren zal door Haarlems Ge- {j dgd Koor, dirigent Jan Booda, op 2den ^_rstrniddag half drie in de Gemeentelijke j dcertzaal het Weihnachts-Oratorium van 'j, - Bach worden uitgevoerd. t5reh aantal jongens van het kinderkoor „In- Nos" zullen hun medewerking verleenen de koralen. 6^aterdagmiddag werd in het Frans Halsmu- de derde groepstentoonstelling geopend "Kunst zij ons doel"; een expositie, welke Ij- Soed overzicht geeft van de prestaties der 1} jknsche schilders. De voorzitter, de heer Boot, begroette in zijn openingswoord de bukioote van den commissarie van de Ko- - 'sip *- -- deö r1 in Noordh Ui'gemeester m Noordholland en de echtgenoote van van Haarlem. zoo een medaille aanwezig zou zijn, dan zou spreker die vanmiddag gaarne willen overhan digen aan mevrouw WoutersenVan Doesburgh en aan den beeldhouwer S. Klinkenberg, wier werken het aanzien van deze tentoonstelling ten sterkste verhoogen. Tenslotte wees de heer Boot op het werk van de jongeren, dat van uitnemende kwali teit is. De Christelijke Oratorium Vereeniging te Haarlem geeft op Donderdag 11 Januari 1940 in de Gem. Concertzaal een concert, waarop een tweetal werken van Ludwig von Beethoven zullen worden uitgevoerd, en wei óe Mis in C dur (de z.g. Kleine Mis) en de Chor-Phan- tasie. Aan deze uitvoering werken mede de solisten Corry Bijster, sopraan; Annie Hermes, alt; Han le Fevre, tenor; Lucien Louman, bas en Karei de Jong, piano. De orkest-begeleiding wordt verzorgd door de Haarl. Orkest Vereeni ging; koor: de C.O. V., het geheel onder lei ding van den heer George Robert. De gevierde, door radio, film en gramofoon in de geheele wereld populaire coloratuur-zan geres Erna Sack zal onder auspiciën van de N.V. Internationale Concertdirectie Ernst Krauss gedurende de maand Januari 1940 een reeks concerten in c-ns land geven en o. a. optreden te Amsterdam, Concertgebouw (gr. Z.), Den Haag, Geb. voor K. en W.; Rotterdam, Utrecht, Haarlem, Groningen, enz. Erna Sack die in den afgeloopen zomer met overweldigend succes in het Kurhaus te Scheveningen is op getreden, bezit een stem, die als een wereld- phenomeen moet worden beschouwd: zij bereikt zonder moeite de vier gestreepte C, dus een ge heel octaaf hooger dan de sopraan-C. Ten gevolge van het succes, dat de danser Harald Kreutzberg dezer dagen in den Stads schouwburg te Amsterdam en in het Gebouw voor Kunsten en Wetenschappen te Den Haag heeft gehad, zijn er, naar ons Impresario Ernst Krauss mededeelt, zooveel aanvragen naar een herhaling van dezen dansavond in beide steden, dat met uitverkochte theaters zou kunnen wor den gerekend. Helaas is Harald Kreutzberg reeds op alle dagen van de turnee bezet en kan hij de tournée, die tot 21 December duurt, niet ver lengen, maar op 19 December vindt een voor stelling in den Stadsschouwburg te Utrecht plaats en op 20 December in Hilversum, Grand- theater Gooiland; op 21 December te Haarlem, Stadsschouwburg, zoodat vele der belangstellen den uit Amsterdam en Den Haag nog gelegen heid zullen hebben in een der drie andere steden Kreutzberg te kunnen zien. Op 14 December j.l. hield de afd. Haarlem van den Nederl. Toonkunstenaarsbond in café restaurant Bolwerk haar jaarlijksche leden vergadering. Bij de bestuursverkeizing werden weder herkozen als voorzitter-penningmeester de heer L. E. Schild en als secretaris de heer Joh. Ph. Betz. Ter completeering van het be stuur werden nog als commissaris gekozen de heeren J. Tames, W. v. d. Maat en B. Z. Meeg- des. Ter vergadering werd ook nog besproken de te voeren actie voor werkverruiming der vak musici te dezer stede. Het arbeidsbemiddelings bureau is dan ook steeds bereikbaar ten kan tore Rijnstraat 11, Haarlem Noord. Tel. 23078. Hedenavond acht uur houdt de Kath. Volks bond een bestuursraad voor alle besturen der vakorganisaties, waarals spreker zal optreden de heer Mr. L. G. van Dam met als Onderwerp: „De vrijwillige dienstverleening." In den avond van den veertienden November was Haarlem-Noord in het duister gehuld. Om half negen loeiden de sirenes en ineens gingen alle lichten uit. Bijna onmiddellijk daarna hoorden de weinige personen, die zich nog op den Rijksstraatweg bevonden, een hevigen klap. gevolgd door gerinkel van glas. Twee auto's wa ren voorbij de Zaanenlaan tegen elkaar ge botst. De bestuurder van een kleinen auto was door de plotseling ingevallen duisternis mis leid, raakte op het linkergedeelte van den weg en botste tegen een grooten wagen, die vanuit Noordelijke richting naderde. De gevolgen wa ren vrij ernstig. De kleine wagen werd zwaar, de groote auto licht beschadigd. De bestuurder van den kleinen auto bekwam een lichte her senschudding en een ernstige hoofdwonde, zijn- echtgenoote, die naast hem zat, werd verwond en kreeg een zware hersenschudding. Voor den kantonrechter werd deze aanrijding behandeld. De bestuurder van den kleinen wa gen, een fabrikant uit Leiden, verklaarde pas te zijn hersteld; zijn vrouw moest nog steeds het bed houden. Hij had den auto, die uit het Noorden kwam en die bestuurd werd door een notaris uit Be verwijk, recht op zich zien afkomen. Hij had de keuze tusschen uitwijken naar rechts en uitwijken naar links. Uitwijken naar rechts had hij te gevaarlijk geacht, omdat hij dan waar schijnlijk op het trottoir terecht zou komen, waar hij voetgangers had zien loopen. Dus week hij naar links uit. Maar juist toen hij naar links uitweek, week de notaris eveneens uit, zoodat beide wagens botsten. De notaris verklaarde, dat hij niet uiterst rechts gereden had, doch het midden van den weg hield. De Ambtenaar van het Openbaar Ministerie achtte het heel begrijpelijk, dat deze aanrijding was geschied, omdat de duisternis zoo plotse ling was ingevallen en de fabrikant zich als een kat in een vreemd pakhuis voelde. Het was misschien maar beter geweest, wanneer deze even zijn licht had aangestoken, of gestopt had. Het liefst had hij deze zaak niet vervolgd, maar achteraf bezien, achtte hij het toch wel gewenscht, het geval in het openbaar te be handelen. Hij rekende echter op de clementie van den Kantonrechter. Spr. eischte een zeer lichte boete, n.l. ƒ5.— of drie dagen. De Kantonrechter deed er nog ƒ2.— vanaf en veroordeelde den fabrikant tot I 3.boete De opbrengst van de liefdadigheidspredikatie in de parochie van St. Jan aan de Amsterdam straat gehouden na een predikatie van den zeereerw. pater H. J. Slbekers S.C.J., uit Am- sterdain, heeft opgebracht de som van f 368.78. Ook de banen van de IJsclub voor Haarlem en Omstreken aan de Kleverlaan zijn thans opengesteld, zoodat men ook daar op de gladde ijzers kan zwieren. Zaterdagavond hield het district Haarlem en Omstreken van den Bond van Automobielhan delaren en Garagehouders „B.O.V.A.G." een feestelijke bijeenkomst in café Rest. Roozendaal te Overveen, welke door talrijke leden met hun dames werd bezocht. De hoofdschotel vormde een gezamenlijk diner, dat werd opgeluisterd door muziek, terwijl de dochter van den districts-secretaris, mej. Stappers, op zeer ver dienstelijke wijze enkele aria's ten gehoore bracht. Ook een drietal geluidsfilms droegen tot de afwisseling bij. De Bondssecretaris, de heer J. C. Bolderdijk alhier, gaf in een uitvoerige rede een overzicht van hetgeen de B.O.V.A.G. in den loop der jaren voor den Nederlandschen automobielhan del in het algemeen en zijn leden in het bij zonder heeft weten te bereiken, als saneering van den handel in banden, accessoires en on derdeden, beperking' van de aansprakelijkheid, vestigingseischen, enz. Nog vele sprekers gaven van erkentelijkheid jegens hun organisatie blijk. Reeds gisteren hebben honderden Haarlem mers de schaatsen weer ondergebonden; voor liefhebbers van deze HPllandsche win ter.spori een buitenkansje, dat zoo vroeg in het seizoen het ijs al berijdbaar was. De tennisbanen Eindenhout en Brederode wa ren onder water gezet. En den ganschen mid dag krioelde het daar van schaatsenrijders. De ijsbaan aan de Kleverlaan werd heden morgen voor het publiek opengesteld. maar wordt bii zonsondergang gesloten. Bii doorvrie zend weer zullen de banen ook morgenavond te berijden zijn. De ijsbanen Groenendaal, Brederode en Ein denhout zijn wel vanavond geopend, evenals de groote baan van St. Moritz in het Amsterdam sche kwartier. De banen van de Volharding aan de Wage- naarkade te Heemstede zullen eerst morgen voor het publiek worden vrijgegeven. Het be stuur achtte het zonde de prachtige gladde ijs- oppervlakte, welke wel voor enkele liefhebbers maar niet voor de massa kan dienen, te laten vernielen. Het tooneelgezelschap „Het Masker" voert Vrijdag 29 December voor de leden van Geloof en Wetenschap op: Jeugd, spel in drie bedrij ven. Deze achtste bijeenkomst wordt gehouden in den Stadsschouwburg en vangt aan om 8.15. De Orde van Advocaten in het arrondissement Haarlem hield op Zaterdagmiddag 15 dezer haar jaarvergadering in restaurant Brinkmann alhier. Door den deken, mr. dr. W. P. Vis, werd het jaarverslag uitgebracht. Blijkens dit verslag be draagt het aantal advocaten in het arrondisse ment thans 90. De periodiek aftredende leden van den Raad van Toezicht en discipline, mrs. R. C. Bakhuizen van den Brink en F. A. Davidson, werden her kozen. Na behandeling van verschillende aangelegen heden van internen aard werd de vergadering gesloten, waarna de gebruikelijke „stokvisch- maaltijd" het samenzijn besloot. Op Woensdag 20 December wordt ten bate van de Haarlemsche vereeniging Maatschap pelijke zorg voor Zieken een huis- en straat collecte gehouden. Deze vereeniging geeft hulp en steun aan de zieken en zwakken van elke gezindte, aan ouden van dagen, die hulpbehoe vend zijn; de vereeniging geeft voor- en nazorg aan ziekenhuis-patiënten en dient als schakel tusschen instellingen, werkzaam Pp elk gebied, Collectrices kunnen zich nog aanmelden bij mej. N. Hoeflake, Wagenweg 58 en op den col lectedag bij café Brinkmann, Groote Markt. Het giro-nummer is 113134, ten name van mr. J. N. J. E. Heerkens Thijssen. In de te Amsterdam gehouden bestuursbij- eenkomst van den Nederlandsche Biljartbond heeft de voorzitter, jhr. dr. J. C. Mollerus, mede gedeeld, dat hij in Juni, op de algemeene ver gadering van den bond, zal aftreden. tq^ker was van meening, dat ook deze ex ftwle wederom het bewijs leverde, dat aan een ha-i6 behoefte voldaan Is en dat zij daarom bestemming volkomen heeft gevonden ^abb»e haarlemsche schilders een goeden naam floors is dikwijls genoeg bewezen, laatstelijk 'b l at; men in de permanente tentoonstelling hejj Amsterdamsche Stedelijke Museum van aantal werken kan vinden. Vh;mst ZÜ ons doel" heeft er al eens aan ge- W °m een soort eeremedaille te laten ver been voor de beste prestaties. Wanneer In het gebouw „de Unie" te Alkmaar, hield onder zeer groote belangstelling de R.K. Bond van Zangvereenigingen in Noord- en Zuid-Hol land zijn zevende jaarvergadering, onder leiding van den heer J. A. Spigt uit Hoogkarspel. Niet minder dan 32 koren waren ter vergadering ver tegenwoordigd, terwijl ook aanwezig was de Geest. Adviseur de Z.Eerw. heer Pastoor P. C. L. van der Meer uit Rotterdam en tal van direc teuren van hun belangstelling blijk gaven. In zijn openingswoord sprak de Bondsvoorzit ter zijn voldoening uit over deze opkomst, waar uit bleek dat ondanks de huidige sombere tijds omstandigheden toch de vitaliteit in den Bond gelukkig niet ontbreekt. Wel moest de voorzitter constateeren dat tal van koren in moeilijkheden waren geraakt, daar vele leden zich thans in mi litairen dienst bevinden. Het is thans vooral noodig een krachtigen vereenigingsgeest wakker te houden om de cultureele taak welke de Bond voorstaat door te voeren en om te behouden wat gewonnen is. Na de notulen en enkele mededeelingen werd door den secretaris den heer E. J. Groot te Groo tebroek, het jaarverslag uitgebracht, waaraan wij het volgende ontleenen: Het aantal aangesloten koren steeg tot 51. Negen koren werden genoodzaakt uit te tre den. Na dit verlies telt de Bond nog 42 aangesloten koren, n.l. 31 uit Noord- en 11 uit Zuid-Holland. Het bondsconcours dit jaar te Voorburg gehou den met deelname van 42 koren, werd een succes. Het collectief- contract met B. U. M. A. (Bu reau voor Auteursrechten) voldoet aan de ver wachtingen en gaat verder ongewijzigd door. De relatie met den K. R. O. werd behouden, daar 5 koren voor de K. R. O.-microfoon konden optreden. Het financieel verslag werd daarna gegeven door den penningmeester, den heer F. Warnik te Hoorn. Op het bondsconcours te Voorburg waren de ontvangsten f 1072.35 en de uitgaven f 1330.53, alzoo een nadeclig saldo van f 258.18. Dit werd gedekt door t 150. Bondsgarantie, terwijl het restant groot f 108.19 werd gedekt uit het 1 ets. garantiefonds. De Bondsontvangsten bedroegen totaal f 1243.09 en de uitgaven f 1264.65. De opbrengst van het Garantiefonds bedroeg in 1939 f 118.66. zoodat dit over 4 jaren thans f 412.19 beloopt Aftredend waren de heeren F. Wamik te Hoorn en H. A.' Swart te Alkmaar. Daar geen tegencandidaten waren ingekomen, werden de aftredenden als herkozen beschouwd. De geest, adviseur dankte voor de fijne at tentie, welke de bond hem bereid had op zijn 25-jarig priesterfeest. De hulde, gebracht aan den priester, die 25 jaar zijn priesterlijk ambt heeft mogen vervullen, heeft hem bijzonder goed gedaan. Voortgaande, zegt zijn eerw., dat de bond een echten zangers-Zondag heeft uitgekozen voor zijn jaarvergadering. Immers: vandaag' zingt de H. Kerk „Gaudete in Domino", Verheugt U in den Heer. Het orgel speelt weer en op het al taar prijken vandaag bloemen. Z. E. conclu deert: ondanks de boete, wegens den Advent, moet de innerlijke vreugde blijven. Dit slaaf ook op het wereldgebeuren rondom ons. On danks de wereldberoering kan onze ziel rust vinden en zich verheugen door een groot Gods vertrouwen. Ook in den bond moge die vreugde constant blijven, want zingen is een uiting van blijdschap. Die blijdschap vindt zijn oorsprong in ons katholiek bewustzijn, dat wij moeten zorgen te vernieuwen en te verdiepen in echt Roomschen geest. En nu het Kerstfeest nadert herhaal ik nog maals: verheugt u en weest dankbaar en gaat voort met de versteviging van uw cultureel be zit in den bond. (Applaus.) De voorzitter dankte den geest, adviseur voor zijn opwekkend woord, waarna deze de ver gadering verliet. „Semper Crescendo" te Voorburg stelt voor: de bondscontributie met 10 cent per lid per jaar te verhoogen en het „een cents-garantie fonds op te heffen. Hierdoor zal het den bond gemakkelijk gemaakt worden, zich een garan tie te vormen voor een te organiseeren con cours, daar het „een cents-garantiefonds" niet dat resultaat oplevert, hetgeen men er van ver wachtte. Prae-advies hoofdbestuur: Ofschoon dit voorstel een mooie oplossing zou bieden in dien zin, dat een vast bedrag bijeen zou komen voor het aangegeven doei, meent het H.B. in dezen tijd niet met contri- butieverhooging te mogen komen. Evenwel stelt het H.B. nogmaals voor, om het garantiefonds in alle afdeelingen door te voeren en dan de vaste contributie op 20 cent Per lid te hand haven met een minimum van ƒ5.per ver eeniging. Dit punt ontlokte een zeer levendige en lang durige discussie. Het voorstel-Voorburg, de contributie te ver hoogen van 20 op 30 cent per lid en per jaar, werd ten slotte aangenomen met 21 tegen 16 stemmen en 2 stemmen blanco. Het 1 cents Garantiefonds is nu van de baan. „Cantate et Jubilate" te Hillegom stelt voor een fonds te stichten, waaruit de kosten van een Bibliotheek kunnen bestreden worden. Tot dat doel zal elk lid per jaar 10 cents bijdragen, waardoor een ieder een zelfde vast bedrag zal afdragen. Prae-advies: Hoofdbestuur kan dit voorstel warm aanbevelen. Dit voorstel werd na eenige gedachtenwisseling verworpen. Besloten werd geleidelijk aan te be ginnen en alle muziek te zamen te brengen, on der de zorg van den heer Warnik te Hoorn. Het voorstel van Krommenie om een geldleening van t 1000 aan te gaan tot installatie van een biblio theek werd verworpen. Besloten werd dat uit de bondskas elk jaar f 100 zal besteed worden voor aankoop van muziekwerken om zoo de biblio theek té steunen. De vereeniging „St. Caecilia" te Haarlem ver klaarde zich in principe bereid om het bonds concours in 1940 aldaar te organiseeren. Nog een tweede gegadigde nl. Zang en Vriendschap te KoogwoudOpmeer bood zich hier voor aan. De voorzitter dankte beide vereenigingen voor hun aanbod. Allereerst zal met Haarlem het contact gezocht worden om aldaar tot een goed resultaat te komen. De heer Schaaper (Krommenie) constateerde, dat door den Bond in het afgeloopen jaar hard gewerkt is en huldigde het- bestuur voor haar groote activiteit. De voorzitter deed nog een beroep voor be houd van het R.K. Zangerstydschrijft „Musica et canthica". Alleen eenparige samenwerking en meer abon nementen kunnen het eigen R.K. Zangersblad nog redden. Ten slotte werd het R.K. Dameskoor „Jong Leven" te Hoogkarspel definitief opgegeven als nieuw lid alsmede het Vrouwenkoor uit Voor burg. De Voedselcommissaris voor Noordholland deelt het volgende mede: KUNSTMESTBONNEN. Het ligt in de bedoeling dat de resteerende kunstmesttoewijzingen met de daarbij behooren- ae bonnen vóór 25 December a.s. aan de be treffende menschen, welke hiervoor zitting hou den in de diverse gemeenten van Noordholiand ter uitreiking zullen worden toegezonden. Iedere kunstmestverbruiker zal dus in de ge legenheid zijn om zich voor Januari in het be zit van zijn bonnen te stellen. De bestellingen van de kunstmeststoffen bij de handelaars behoeven hierop echter niet te wachten, daar iedere kunstmestverbruiker aan de hand van de gegeven normen kan nagaan hoeveel hij ongeveer zal kunnen betrekken. Men bedenke echter wel, dat eerst na ont vangst der bonnen tot aflevering kan worden overgegaan. Afm. per H L. is plm. 75 K.G. 22/35 en 30/50 3.— 15/22 2.60 8/15 2.— Per 70 K.G. 2.80 2.45 1.85 1 kit „Victorious" geeft evenveel warmte als VA kit andere! FR. VARKENMARKT 6-10, TEL. 14164-13904 MONTEVIDEO, 18 Dec. (D.N.B.). De Duit- sche gezant heeft in opdracht van de njks- regeering bij de regeering van Uruguay gepro testeerd, omdat zij aan het beschadigde oor logsschip „Graf von Spee", onder de meest fla grante schending van het internationale recht en gebruik, den overeenkomstig de omstandig heden vanzelfsprekenden termijn tot herstel dei zeewaardigheid geweigerd heeft. Tot Zaterdag toe werden de gezongen Hoogmis en de Vespers in de St. Adelber- tus-Priorij te Egmond-binnen begeleid dooi een eenvoudig harmonium. Voortaan zullen orgeltonen de gewijde ruimte van de kloos terkapel vullen; machtige jubelklanken bij feestelijke plechtigheden, op kerkelijke hoogtijdagen en een passende begeleiding bij treurzangen. De Egmondsche Priorij is een echt kloosterbezit rijker geworden, dank zij de milddadigheid en belangstelling var. talrijke Nederlanders. Het waren deze weldoeners, die bij de inze gening van het orgel Zaterdagmiddag aanwezig mochten zijn. Een plechtigheid, welke in a) haar eenvoud de bezoekers getroffen heeft. Het orgel begeleidde de kloostergemeenscnap bij de gezangen. En nadat de inzegening vol gens het Rituaal geschied was, volgden de Ves pers, begeleid met het orgelspel van den pate.- organist Dom Chr. de Booy O.S.B. Bij gelegenheid van de plechtige in gebruik neming nam ten slotte nog de heer P. A. van Langen, de bekende organist van de St. Donü- nicuskerk te Alkmaar, achter de speeltafel plaats. Hij deed zijn toehoorders een uur lang genieten van zijn meesterlijk orgelspel. Dik wijls was er lichte blijheid in zijn spel, soms was het magistraal, dan weer verheven. Het Toccata en fuga in a-moll van Bach opende het programma, dat o.a. ook het concert In g-mol van Handel en de Suite Gotique van Boëlmann bevatte en sloot met een machtig Triumphale van Lemmens. Zuiver waren de tonen van het orgel, dat in de werkplaatsen van de firma L. Verschuercn te Heijthuijsen (L.) werd vervaardigd. Het in strument strekt den bouwers tot eer. Zoo werd den bezoekers van de Priorij-kapel een uur van verheven genot geschonken in de gewijde kloosteromgeving. Het orgel werd gebouwd naar het zoogenaam de Unit-systeem met electrische tractuur. Het bevat 86 tonen, het pedaal 30, het manuaal 56. De drie oneven en de drie even registers zijn gecombineerd. Terwijl een jaar geleden het grootste deel van het Centraalstation te Utrecht in vlammen opging, is Zaterdagavond het Buurtstation, dat speciaal diende voor het lokaalverkeer, gesloten. Deze sluiting geschiedde met eenig ceremo nieel. Enkele spoorwegautoriteiten en een groep journalisten maakten onder leiding van den heer J. W. Hupkes, directeur van de Gooische Tramweg Maatschappij, met een autobus een tocht naar Hilversum, waar plaats werd geno men in den laatsten trein, welke omstreeks kwart voor elf met het donderend geluid van mistsignalen op het Buurtstation te Utrecht werd ontvangen. Vervolgens werd gewacht op het vertrek van den laatsten trein naar Hil versum, waarbij de heer D. Schiferli, perschef van de Nederlandsche Spoorwegen, den machi nist toesprak en hem een bloemenmand over handigde. Tenslotte werd den journalisten de gelegenheid gegeven een aanvang te maken met den afbraak van het station, welk origineel aan bod door hen met genoegen werd aanvaard. In de haven van IJmuiden is Zaterdag Uit Rotterdam een drijvende kraan aangekomen, welke werd gesleept door de „Argus" van L. Smit en Co. De kraan is bestemd voor Delfziji en zal binnendoor den tocht voortzetten. Er 'worden in de komende dagen nog meer kranen verwacht, op weg naar Delfzijl, waar ze dienst zullen doen in verband met de groote scheep- vaartdrukte, welke daar als gevolg van den internationalen toestand heerscht. Men schrijft, ons: over: KERSTACTIE R.K. VOLKSBOND Het zal u bekend, zijn, dat de huis-aan-huis- collecte in verband met de Kerstactie van den R.K. Volksbond dit jaar ruim f 200 minder heeft opgebracht dan het vorige jaar. Toen werden ruim 600 pakketten uitgereikt ter waarde van f 1500. Thans zou het comité Winterhulp gaarne hetzelfde doen, omdat juist nu bij duurte en koude hulp zoo dringend noodig is. Het moet ons toch een vreugde zijn op het hoogfeest van Kerstmis onze katholieke werkloozen en andere armen te bedenken. Teneinde de benoodigde giften alsnog binnen te krijgen, wordt op Woensdag 20 December in gebouw St. Bavo een Adventsavond georganiseerd, waarvan een deel cier baten de Winterhulpactie ten goede komt. Mocht u dien avond niet vrij zijn, stort dan een gave onder motto: Kerstaetie op de reke ning van comité Winterhulp, giro 119759 of stuur een berichtje aan M. H. Jacobs, Kenne merplein 36. Namens diverse organisaties, JACOB GORTZAK. Gebouw St. Bavo: O. en O. 8 uur; Jongeren R.K.S.P., 8 uur; R.K. Bevolkingsbureau, 8 u.: Com. Winterhulp, 8 uur; Burgerl. Hulpverlee- nang, 8 uur. H. K. B„ Tempeliersstraat: Bloembollencul tuur, half twee. Gebouw P. B„ Jacobstr.: Mannenkoor Elec- trisch Materieel, 8 uur. Bovenzaal Gem. Concertgebouw: Haarl. Ka- msrmuziekensemble, 8 uur. Muziekschool, N. Gracht: Inleidingsavond, 8 uur. Brinkmann, Gr. Markt: Het Ned. Bosch, 8.15 uur. Kunstzaal De Bois: Expositie 10—5 uur. Kunstzaal Leffelaar: Expositie 105 uur. Frans Halsmuseum: Expositie 105 uur. Rembrandt: „Madeleine", (boven 18 jaar), 2, 4.30, 7 en 9.15 uur. „In het hart van Euro pa", half twaalf. Luxor: „De zwarte spion", (toegang boven 16 jaar), 2, 4.15 7 en 9.15 uur. „De witte non", (toegang boven 18 jaar), half twaalf. Frans Hals: Hoefje" (boven 14 jaar), 2, 4.30. 7 en 9.15 uur. Moviac: Non-stop-programma. (Van Kiel plaat tot zeekasteel,) half twaalf. Spaame: „Op stap" en „Brandende dollars" (boven veertien jaar). Cinema r ,J5e spion", half twaalf. Kunstzaal De B°is: Expositie 105 uur. Kunstzaal Leffelaar: Expositie 105 uur. Frans Halsmuseum: Expositie 105 uur. Gouvernementsgebouw, Dreef; Zitting Pro vinciale Staten, half 11. Gebouw K. v. K„ Nassaplein: Zitting K. v. K. 8 uur Stadsschouwburg: Geloof en Wetenschap, 8.15 uur. Brinkmann, Gr. Markt; Vereeniging „Haer- lem", 8 uur. Rembrandt: „Madeleine", (toegang boven 18 jaar), 2.30, 7 en 9.15 uur. Luxor: „De zwarte spion", (toegang boven 18 jaar), 2.30, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Boefje", (boven 14 jaar), 2.30, 7 en 9.15 uur. Spaame: „Op stap", „Brandende dollars". Moviac: Non-stop-programma. Maandag 18 Dec.: 8.15 uur: Abonnement 2e serie. Het Residentie Tooneel- ,.'n Kalme Brui loft". Dinsdag 19 Dec. 8.15 uur: „A Christmas Ca rol". Voordracht door dr. J. B. van Amerongen m. m. v. Het Aerdenh. Vrouwenkoor o. L v. Felix de Nobel. (Voor „Geloof en Wetensch."). Donderdag 21 Dec.: 8.15 uur: Intern. Con- certdir. Ernst Krauss: Dansavond Harald Kreutzberg. De Zondags- en avonddiensten der apothe ken zullen tot en met Vrijdagavond worden waargenomen door de volgende apotheken: Loomeijer, Barteljorisstraat 11; Park-apo theek, Kleverparkweg 13, Teijler-apotheek, Teijlerplem 79. Zondagavond werden voor den overleden em. pastoor H. C. Maat in Huize Augustinus te Alk maar de plechtige Metten gezongen. De kapel van het huis was geheel gevuld met de zusters van het huis, de inwonende dames en heeren, familie, vrienden en kennissen van den vroege- ren pastoor van Oudorp. Ook waren aanwezig de Z.E. Pastoor C. de Meulder uit H.H.Waard, de Z.E. Pater A. Oorsprong O.P., pastoor te Alk maar, Pastoor W. Polder uit Oudorp, de Wel- eerw. kapelaan N. Velzeboer uit Oudorp. de Zeereerw. Rectoren C. Vis van het St. Elisa beth-ziekenhuis en W. Zijlstra van de Piusstich- ting, alsmede de drie rustende pastoors J. Brüg- gemann, J. Eg en J. Peeperkom uit huize St. Augustinus. De plechtigheid werd geleid door den H. Eerw. Deken G. Maat van Poeldijk, neef van den over ledene. Diaken was de Weleerw. Pater A. Keij- ser OF., kapelaan der St. Dominicusparochie te Alkmaar en subdiaken was de Z. Eerw. heer H, Boele, rector van huize Augustus. Cantores wa ren de Weleerw. heeren W. van Leeuwen en W. Geels, kapelaans der St. Laurentiusparochie te Alkmaar. Maandagochtend haul in dezelfde kapel de plechtige uitvaart plaats. Na de Lauden, welke om negen uur aanvingen, werd te half tien de H. Mis opgedragen. De celebrant was de H. E. Heer G. Maat, Deken van Poeldijk. Als diaken en sub diaken fungeerden de Hoogeerw. Heeren Deken L. Nieuwenhuiaen van Wognum en de Z.E. Heer W. Kooyman, pastoor te Amster dam. Cantores waren de W. E. Heeren W. van Leeuwen en W. Geels, kapelaans te Alkmaar. De plechtigheid werd, evenals de Metten op Zondagavond, door velen bijgewoond, o.a. door Mgr. Möllman, oud-vicaris, en Mgr. H. J. M. Taskin, president van het seminarie warmond. Na de H. Mis werd door den Z. E. Heer Nieu- wenhuizen een korte toespraak gehouden, waar in hij de vele goede eigenschappen van den overleden priester herdacht. Pastoor Maat was de groote eer van het Haarlemsche diocees. Hij was altijd en voor alles priester, een man van een rostvast en werkend geloof, vertrouwd in den omgang met God, een man van het gebed en iemand, die altijd sprak over de liefde en den Hemel en zelden of nooit over de heL Goed was hij voor armen en kinderen. Spreker vroeg allen voor den overledene te bidden, op dat deze spoedig het eeuwig leven zal kunnen binnen gaan. Na deze toespraak werd de Ab60ute gegeven door den H.E. Heer G. Maat. met dezelfde as sistentie als tijdens de H. Mis. Later op den dag werd het stoffelijk over schot van den overleden priester in het pries tergraf op het Katholiek Kerkhof te Oudorp, waar pastoor Maat 30 jaar gewerkt heeft, be graven.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1939 | | pagina 5