Het reorganisatie-rapport op den R.K.F.-katheder I - m Meer ijsbaan dan voetbalveld hulde voor het werk Sportsnippers iia MEENINGEN Competities stonden grootendeels stil U.C.I. bijeen te Brussel De vuurdoop van het rapport DER COMMISSIE ■jlll ÜM De resultaten J MAANDAG 18 DECEMBER 1939 VAN HET KATHOLIEKE KAMP «n Meer contact met de gemobilïseerden ÏÏL Nadeelige gevolgen van de mobilisatie Een belangrijke factor Over het reorganisatierapport 1 K.N.V.B. ■V. D.O.S.—Ajax 1—2 WIELRENNEN Geen wereldkampioenschappen in 1940 BILJARTEN Een invaller kampioen van Nederland M. v. d. Jagt titelhouder eerste klasse klein biljart Briejer Jhr. Mollerus treedt af 99 99 SCHAKEN COMPETITIE K.N.S.B. StauntonEindhoven 46 UIT DE SPORTWERELD OHM5 (Van onzen redacteur) De jaarlijksche algemeene verga dering van de R. K. F., welke gis teren in hotel Terminus te Utrecht ^erd gehouden, is er ditmaal een Van bijzondere beteekenis geweest. Oorspronkelijk vastgesteld op 10 September, was zij door mobilisa tie- en oorlogsspanning reeds uit gesteld en temeer nu het reorgani satie-rapport op punt van verschij nen stond, meende het bestuur er goed aan te doen de vergadering eerst dan te laten houden, wanneer de commissie haar conclusies had gepubliceerd. Door dit besluit kreeg deze jaar- Vergadering een speciaal karakter en vormde de reorganisatiekwestie het hoofd- en hoogtepunt van de bijeenkomst. In de rede van den voorzitter, ir. H. F. Hop- "*er. was vanzelfsprekend aan het reorganisa- e-thema eveneens een belangrijke plaats in- ^tuimd. Spr. wees erop, dat wegens den kor- tijd van voorbereiding uit den aard der ftak op deze vergadering geen bindende stem- 'hgen gehouden konden worden, doch dat de sprekingen zuiver inleidend en informatorisch ^Uden zijn. Haarna kan men dan in eigen kring de voor- 1 nadeelen tegen elkaar afwegen, om ten r!°tte in de eerstvolgende algemeene vergade- 'fg van de R. K. P. definitieve beslissingen te ^inen. In het ontwerp van de meerderheid der com missie aldus ir. Hopster vinden wij een ^Iwaardig streven naar het opheffen van de ^staande tegenstellingen in onze R.K. Voet- albeweging, tegenstellingen die geworteld zijn m den vorm van organisatie, welke door haar T°ei niet meer aan het gestelde doel beant woordt. Men stelt voor hierin verbetering te rengen, ten eerste door vereenvoudiging van '"Sanisatie en ten tweede door doorvoering van ,en beter en sterker landelijk verband. Hierbij veeft men echter geenszins radicaal met het erieden gebroken, integendeel, men heeft zoo- j. eei mogelijk rekening gehouden met het his- W^isch gegroeide. Zoo blijven de diocesane bon- etl in de specifiek diocesane aangelegenheden ^smede in hun eigen competitieregelingen ge sel onaangetast en autonoom, .terwijl de in 'ielelijk verband spelende vereenigingen, dus tegenwoordige X. V. C. B., in samenwerking m®t de diocesane bonden in zake de landelijke ^gelegenheden als leidinggevende instantie f^len optreden. Men hoopt hiermede een groot edeelte van de tegenstellingen te hebben op geven, omdat men niet meer zodals in het ®tleden, naast elkaar, maar met elkaar sa- ^hwerkt. Practisch zullen dus de R.K.F. en de I- V. c. B. ophouden te bestaan en zal daarvoor. in de plaats komen een bestuurs lichaam, samengesteld uit de diocesane bonden eenerzijds en den I. V. C.B. ander- zijds. Een dergelijke organisatievorm zal, baar mijn persoonlijke meening, sterk be vorderlijk zijn voor dé waardeering en het begrijpen van elkanders inzichten. Zij zal be eenheid en de samenwerking, die voor "en uitbouw van onze organisatie zoo nood- zakelijk zijn, ten goede komen en het aan- Zlen van onze beweging doen stijgen. Ori^ vraag of de oplossing, die de commissie voorstelt, allen direct in alle détails zal ^vred gen, moet natuurlijk ontkennend beant- °ord worden. Het zal echter na ernstige stu- en bespreking duidelijk worden, dat, wil etl tets bereiken wat bij de huidige ver'hou- hgen voor verwezenlijking vatbaar is, men et star moet vasthouden aan extreme eischen de eene of in de andere richting. Dit zou hiers het wederom verscherpen van de te- dsteiiingen ten gevolge kunnen hebben en als 'eindelijk resultaat het zoodanig verdeeld zijn d de stemmen, dat voor geen enkel voorstel noodzakelijke meerderheid gevonden kan j.jd'den, zoodat de oude toestand gehandhaafd een toestand, waarmee nu toch bijna ®thand meer tevreden is. - det is daarom, dat^ ik met allen aandrang d willen vragen hoewel ik gaarne erken ,j dit verzoek waarschijnlijk overbodig is j® critiek vooral opbouwend te doen zijn. Ook tie reorganisatie-commissie kwam men op gpC wijze tot een met groote meerderheid aan- d°dien voorstel, dat niet door een ieder als t volgens hem ideale, maar wel als het meest reikbare werd beschouwd, tl mens de R. K. F. dankte spr. de commis- ®wden en in het bijzonder hun voorzitter "door de Groot, voor het vele moeilijke en v biljartsociëteiten op Curacao hebben zich ji.^nigd in een bond. welke onlangs is gecon- tueerd De Curacaosche Biljart Bond heeft aansluiting bij den Nederlandschen Biljart dd verzocht. jjP® National Boxing Association heeft Little tot wereldkampioen in het vlieggewicht troepen. waterpolowedstrijd voor de eerste klasse Petitie dames tusschen De Waterratten en 'u-2. is door D.W.R. met 3—0 gewonnen. :V:y*u JIMS® Ir. H. F. Hopster, voorzitter van de R.K.F. tijdroovende werk dat zij hadden verricht en sprak den wensch uit dat dit wérk resultaten zou mogen opleveren, evenredig met de ambi tie, ernst en moeite door de commissie aan dit onderwerp besteed. Afgezien van het al dan niet geheel accoord gaan met de richtlijnen, die in de onderwerpen zijn neergelegd, aldus be sloot de voorzitter dit gedeelte van zijn rede, hebben wij groote bewondering en respect voor de wijze, waarop de commissie haar niet ge makkelijke taak heeft opgevat, Vervolgens wees ir. Hopster erop, dat door de reorganisatiewerkzaamheden de andere werk zaamheden en acties niet mogen verslappen, te meer omdat de mobilisatie voor de voetbalbe weging weer nieuwe moeilijkheden heeft ge bracht. Kon de secretaris in zijn laatste jaarverslag nog gewagen van een vermeerdering van het seniorenaantal, dit aantal zal dcór de mobilisa tie zeker niet onbelangrijk dalen. We hebben deze vermindering als een offer te aanvaarden en kunnen alleen maar hopen en bidden, dat onze jongens spoedig weer naar huis en haard en daarmede ook in onze gelederen kunnen te- rugkeeren Met groeten nadruk drong de voorzitter erop aan, dat men onvermoeid zou ijveren voor een verhooging van het aantal ju nioren, omdat juist de juniorenafdeeling kwantitatief en kwalitatief de basis vormt voor den uit- en imvendigen groei der ver- eeniging. Spr. betrok hierbij ook de taak van den juniorenleider, wiens eerste opdracht het is een brug te slaan tusschen de op voeding van de junioren thuis en op school eenerzijds en de lichamelijke opvoeding, met al wat daaraan verbonden is, ander zijds. Zoo vaak kunnen we als resultaat van goedgeleide sportopvoeding constateeren, dat leden van onze vereenigingen, die als junior toetraden en ons later trouw bleven, tot de beste en meest actieve moeten wor den gerekend. Spr. deelde vervolgens mede, dat de mede werking van de organisatie was toegezegd in zake de ontwikkeling en ontspanning van mi litairen, hetgeen door de legerleiding in dank was aanvaard. Wat het internationaal contact betreft deel de de voorzitter mede, dat ook dit jaar, mede door den oorlogstoestand, de kansen op een interland miniem zijn. Afgezien trouwens van den internationalen toestand zou een verder contact met het Vlaamsch Katholiek Sport- verband aan de organisatie eischen stellen, welke deze niet kan verantwoorden, zoodat men het voor de toekomst in een andere rich ting zal moeten zoeken. Intusschen zal men blijven trachten ook dit jaar voor ons federa tie-elftal wedstrijden te organiseeren, terwijl de competitie der missiewedstrijden in de ko mende maanden zal worden voortgezet. Aan het eind van zijn met groote belang stelling aangehoorde rede, dankte spr. zijn me debestuursleden en leden van de R. K. F., als mede al degenen die op eenigerlei wijze in het belang der organisatie werkzaam zijn geweest. Pastoor B. H. de Groot eerelid Hierna deelde ir. Hopster mede, dat op de Zaterdagavond gehouden bestuursvergadering besloten was, de algemeene vergadering voor te stellen pastoor De Groot, voorzitter van de reorganisatie-commissie, wegens zijn groote ver diensten voor de katholieke voetbalbeweging te benoemen tot eere-lid van de Federatie. Onder applaus keurde de vergadering dit be sluit goed. Jaar- en financieel verslag van den secre taris-penningmeester, den heer M. J. H Verste gen, gingen zonder commentaar onder den ha mer' door. Bij de behandeling der begrooting vroeg de heer De Vries (I.V.C.B.) een post uit te trekken om contact te houden met de gemo biliseerde leden, bijvoorbeeld door hun het bondsblad toe te zenden. De heer De Grood (R.K. Bossche Voetbalbond) stemde hiermede in en verklaarde de benoodigde financiën te wil - len putten uit het trainingsfonds, waartegen de voorzitter echter bezwaar maakte. Rector Vissers stelde voor de Sportillustratie te doen zenden naar de R.K. Militaire tehuizen waar men dan met bescheidener middelen een minstens even groot succes zou behaier. Het bestuur zal deze vooral uit propagandistisch oogpunt zoo belangrijke kwestie zoo spoedig mogelijk trachten op te lossen. Het R.K.F.-bestuur blijft ook voor dit ver- eenigingsjaar onveranderd. Besloten werd toe te staan, dat afgevaardigden ter bestuursver gadering, die om militaire redenen niet aan wezig kunnen zijn, door andere afgevaardigden van denzelfden bond worden vervangen. Aan ir. Hopster werd wederom voor den tijdsduur van een jaar de voorzittershamer toevertrouwd. Het rapport ter tafel Vervolgens kwam het reorganisatie-rap port ter tafel; men kan gerust zeggen, dat het een operatie-tafel is geweest, want de afgevaardigden hebben er naar hartelust in gesneden en vele opmerkingen over vorm en inhoud van dat rapport gemaakt. Aller wegen echter sprak men met groote waar deering over het werk der commissie en mede dank zij de voortreffelijke leiding van ir. Hopster hadden de besprekingen een zeer prettig en vlot verloop. De D.H.V.B.-afgevaardigde de heer Smits was de eerste die het mes erin zette; de heer Smits noemde dit rapport een étappe op den weg welke zou leiden tot verscherping van de tegenstelling tusschen vereenigingen en diocesane bonden. Spr. kan zich niet begrijpen dat, terwijl er werd gezocht naar een dwingende instantie ten gunste van de vereenigingen, deze macht wordt onttrokken aan den R.K.N.V.B. en wordt vastgelegd in een contract tusschen R.K.N.V.B. en diocesane bonden. Dit contract beschouwt spr. als een uitweg om te ontkomen aan het ver plichte lidmaatschap, maar hij ziet in de uitwer king, dat de moeilijkheid niet is opgelost. Deze overeenkomst lost de moeilijkheden alleen dan op, wanneer het onderling overleg resultaten oplevert; gebeurt dit niet dan is men, door het ontbreken van sancties, precies even ver als op het oogenblik. De heer Richter (R.K.U.V.B.) acht het om. niet juist dat de leden reglementaire en con- tractueele verplichtingen hebben, zooals in dë conceptovereenkomst is vastgelegd. Spr. vraagt voorts toelichting omtrent enkele duistere pun ten in den tekst van rapport en ontwerpsta tuten. Op een opmerking uit de vergadering betref fende de wenschelijkheid van een prae-advies over het rapport der commissie en over het minderheidsrapport, uit te brengen door het be stuur, antwoordt de heer Seesink (R.K.U.V.B.) dat beter eerst de diocesane bonden rapport kunnen uitbrengen. De heer G. Kruyver (D.H.V.B.) mist in dit rapport de richtlijnen, welke moeten aangeven hoe de organisatie zich zal ontwikkelen en wat de doelstelling in de toekomst zal zijn. Spr. vraagt zich af wat er nu eigenlijk voor verschil is in leiding van kleine, en groote vereenigingen. Is vastgesteld dat de leiding van de laatste voor die van de kleine vereenigingen te zwaar is. wel nu, dan stichte men een landelijken bond, maar zoo niet, dan kieze men het nationale bestuur uit de vijf diocesane bonden. De technische ver gadering kan dan verdwijnen en er komt één nationale vergadering, waarin de vereenigingen organisatorisch zoowel als technisch zijn ver- eenigd. Pastoor de Groot, voorzitter van de reorga nisatiecommissie verwijst naar de inleiding van het rapport, waaruit men precies kan opmaken waar het om gaat: eenheid en saamhoorigheid. Dat was het uitgangspunt voor en de basis van den R.K.N.V.B. en zoo moeten ook alle leiders het zien. De tegenstelling is een gevolg van de resultaten der onderlinge besprekingen en het samenkomen van de verschillende vereenigingen der commissieleden. De bonden blijven zelfstan dig, doch deze zelfstandigheid wordt beperkt door de overeenkomst. Ook de voorzitter wijst er op, dat de bonden zelfstandig moeten blijven. In de verschillende deelen van ons land immers is het noodig reke ning te houden met de totaal verschillende men taliteit van de menschen. Zou de zelfstandigheid hier ontbreken, dan zou zulks funest kunnen zijn. De heer Heijnen (R.K.L.V.B.) wenschte ver schillende aanvullingen en veranderingen en wees er tenslotte met nadruk op, dat zelfs de Vele sprekers hebben op de gis termiddag gehouden R.K.F.-verga- dering hun meening uitgesproken over het door de reorganisatie commissie uitgebrachte rapport. Wij hebben er enkele van opgetee- kend en laten hier het resultaat van deze „stille enquête" volgen. Ir. H. F. HOPSTER, VOORZITTER R. K. F. Deze organisatievorm zal sterk bevorderlijk zijn voor de waar- déering en het begrijpen van elkanders inzichten. Hij zal de eenheid en samenwerkingwel ke voor den uitbouw onzer orga nisatie zoo noodzakelijk is, ten goede komen en het aanzien van onze beweging doen stijgen. PASTOOR B. H. DE GROOT, VOORZITTER DER COMMISSIE. Ik geloof niet dat de tegenstel ling tusschen vereenigingen en bonden zal blijven. De bonden blijven zelfstandig, doch die zelfstandigheid wordt beperkt door het contract met den lan delijken bond. Dr. P. D. A. VAN DER HEIJDE, OUD-VOORZITTER R. K. F. Als nu alle bondsleiders werke lijk voor 100 pCt. willen en alle z.g. landelijke leiders niet te veel slechts hun belangen zien, dan is er van dit reorganisatie-rap port veel te verwachten en zal het de kern worden van den R.K.N.V.B. onder het devies: Eén voor allen en allen voor één. DE HEER G. KRUYVER, SECRE TARIS D. H. V. B. Ik mis in dit rapport het aan geven van richtlijnen, hoe de organisatie zich zal ontwikke len en wat de doelstelling in de toekomst zal zijn. meest ideale oplossing zal falen, wanneer deze niet wordt gedragen door onderlinge samenwer king, waardeering en vriendschap. De heeren Kruyver, Smits, Kockelmans (R.K. L.V.B.) en Bouwmeester (R.K. Bredasche Voet balbond) bespraken hierna nogmaals het thema van de sancties, vooral met het oog op de re geling der promotie-degradatie. Het slotwoord over de reorganisatiekwestie werd gesproken door pastoor de Groot, die er nogmaals met klem op aandrong bij de bespreking en behandeling van het rapport die eene groote gedachte van eenheid en saamhoorigheid vast te houden, opdat defini tief een einde kan worden gemaakt aan het dua lisme in de organisatie. Z.Eerw. sprak den wensch uit, dat de besprekingen zullen worden gevoerd in een toon van waardeering voor elkanders werk. Namens bestuur en leden dankte de heer Henri Putter den voorzitter voor de wijze waarop hij bond en vergadering heeft geleid en vroeg een gebed voor de zielerust van pater d'Acquin. Met dit gebed, uitgesproken door rector A. Vissers en een kort woord van ir. Hopster, werd de verga dering gesloten. Vrij onverwacht heeft de geduchte koning Winter een spaak in het competitiewiel ge stoken. Het is flink door gaan vriezen en zelfs zóó, dat in betrekkelijk korten tijd de meeste velden die de regenperiode nog niet te boven zijn, zonder levensgevaar niet te bespelen waren. In het Zuiden heeft men in alle gelederen nogal met het ronde bruine ding getrapt, maar in de overige gewesten hield men zich maar liever bij de warme ka chel instede van glibbertje-voetbal te gaan spelen op steenharde velden. Een der groote voordeelen van de nood- competitie is wel, dat men nu geen haast heeft met het afwerken van het pgngramma en daardoor alleen onder beslist gunstige weersomstandigheden wenseht te spelen. Een argument te meer voor afschaffing van kampioens- en promotie-degradatie-wed strijden. Voor den I. V. C. B. werd in Zuid I nog een volledig programma afgewerkt. Almania slaagde er niet in te Sittard van de Boys te winnen en moest met een puntloos gelijk spel genoegen ne men, maar omdat Kerkrade en Palemig ook geen van beide een doelpunt wisten te maken, bleef het toch aan den kop. Waubach herstel- le KLASSE I.V.C.B. Palemig—Kerkrade 00 LauraKimbria 16 R.K.O.N.S.—V.V.H0—1 Sitt. BoysAlmania 00 WaubachR.K.N.A.C110 S.V.B.—Schijndel afg. Best Vooruit—S.V.Dafg. KolpingR.K.T.V.V8—4 Venl. BoysZwaluw 11 gest. Oost en West afgelast bodem met 10 te bedwingen. 9 6 2 1 14 2411 9 6 1 2 13 32—16 8 6 0 2 12 35—16 9 5 2 2 1? 22—19 9 4 1 4 9 14—19 8 3 1 4 7 28—24 8 3 1 4 7 20—18 7 2 2 4 6 15—29 9 1 1 7 3 13—33 7 1 0 6 2 9—27 de zich wat men noemt grondig tegen R.K.N. A.C., dat met een daverende 110 nederlaag moest afdruipen. Kimbria behaalde bij Laura een even overtuigende als prachtige 61 over- Almania Kerkrade Waubach V.V.H. Palemig Kimbria R.K.O.N.S. Sitt. Boys Laura R.KJN.A.C. In Zuid II won Kolping in een doelpuntrij ken wedstrijd met 84 van R.K.T.V.V. De ont moeting Venl. BoysZwaluw werd bij een 11 stand gestaakt, terwijl de andere ontmoetingen niet doorgingen. In de Overige afdeelingen werd niet gespeeld, De K.N.VB. draaide in het Westen om één «wedstrijd en wel de ontmoeting D.O.S.—Ajax, welke door de Amsterdammers, dank zij den steun van „invaller" Anderiesen, met 21 werd gewonnen. In het Zuiden werden drie ontmoetingen gespeeld. Hierbij won M.V.V. als verwacht van Limburgia (31), terwijl Juliana thuis met de zelfde cijfers over Longa zegevierde. Roer spelen. Juliana MVV Willem II Noad Longa Eindhoven PSV NAC BW Roermond Limburgia Helmond met 1- -1 gelijk te 10 7 2 1 16 32—16 9 6 2 1 14 21—13 9 6 1 2 13 24—16 9 6 1 2 13 19—11 10 6 0 4 12 24—13 9 4 3 2 11 28—24 10 3 3 4 9 18—14 9 3 2 4 8 8—14 10 .2 3 5 7 14—21 10 2 1 7 5 10—29 10 2 0 8 4 17—26 9 1 0 8 2 8—31 Waarschijnlijk als gevolg van de geringe suc cessen in de laatste wedstrijden behaald en ook om jongen spelers een kans te geven, was D.O.S. er toe overgegaan, een belangrijke wij ziging in het elftal aan te brengen. De belang rijkste was wel, dat Dumortier op de spilplaats was gezet. x. d. Valk, een nog jonge speler, de middenvoorplaats innam, en doelman Veenen- daal was vervangen door v. Elk. Om met dezen laatste te beginnen: hij deed het niet slecht, maar kon toch Veenendaal niet verbeteren. Dumortier als spil was een mislukking en v. d. Valk stelde danig te leur. Het verwonderae dan ook geenszins, dat Dumortier een goed deel van de tweede helft weer als midvoor optrad, waardoor de aanval weer veel gevaarlijker werd. Na een vrij gelijk opgaand begin zond Bijl een hard schot in, dat slechts ten deele door v. Eik kon worden weggewerkt; daarvan profi teerde Fischer en gaf Ajax de leiding. Kort daarop was het v. Wijngaarden, die van de zij lijn hard op doel schoot en succes had, waar door het 02 was. De aanvallen van D.O.S. waren weinig ge vaarlijk, doch bij een kleine schermutseling in de nabijheid van het doel der gasten wist Velt- meijer verrassend den stand op 1—2 te brengen, waarmede de rust intrad. De tweede helft begon D.O.S. met sterk aan vallend op te treden en was eenlgen tijd de meerdere. Indien in deze periode de gelijkma ker was gekomen, zou dit niet onverdiend ge weest zijn. Deze bleef echter uit, ook toen Du mortier weer midvoor ging spelen. In het ver dere deel van den strijd ging het eerst weer gelijk op, tot tegen het einde Ajax weer het meest gevaarlijk was. Eenige minuten voor het einde werd een Ajax-doelpunt ten onrechte we gens buitenspel geannuleerd. De eindstand werd dus 12. Op de bestuursbijeenkomst van 6e Union Cycliste Internationale (U.C.I.) waren aanwezig de heeren A. Collignon (België) voorzitter, Momo (Italië), Schleininger (Duitschland), Rousseau (Frankrijk) en jhr. I. L. van den Berch van Heemstede (Nederland), alsmede enkele com missieleden, nl. de heeren Ceretti (Italië) en Wouters (België). De processen-verbaal van de bijeenkomsten te Milaan (Augustus) en Parijs (Februari) wer den goedgekeurd. Besloten werd het volgend congres te Milaan te houden en wel op 10 Februari 1940. Op 9 Februari a.s. zal het bestuur vergaderen, terwijl de leden van het congres op 11 Februari in de gelegenheid worden gesteld een interna tionalen veldrit bij te wonen. De internationale sportkalender werd als volgt vastgesteld Frankrijk: 23 Maart: ParijsRoubaix. 31 April: ParijsCaen. 5 Mei: ParijsTours. ParijsNice (4 etappes) wordt later vast gesteld. 27 Juni—21 Juli: Ronde van Frankrijk. Italië: 5 Mei: 400 KM. rit achter Derny-motoren. 915 Mei: Ronde van Italië. 5, 6 en 7 Juli: MonacoMilaan. 1421 September: Milaan—«Rome. Denemarken: 5 Mei: Wedstrijd voor amateurs te Ruders- dalob. 19—21 Juli: Groote Prijs te Kopenhagen. Een belangrijk besluit werd nog genomen. In 1940 zullen geen wereldkampioenschappen worden verreden. Ten slotte kan nog worden gemeld, dat aan den Italiaanschen Bond de organisatie is opge dragen van den grooten prijs der U.C.I. op baan en weg. Deze wedstrijden zullen in de eerste week van September 1940 plaats vinden. De beslissing voor het Nederlandsch kam pioenschap eerste klasse klein biljart is reeds, tegen de verwachting in, Zondagmiddag ge vallen. Algemeen had men aangenomen, dat de partij tusschen van der Jagt en Briejer in de avonduren zou beslissen voor den titel, doch de situatie lag anders. Zaterdagavond had van der Jagt alle partijen gewonnen (vijf), terwijl Brie jer met één verloren partij op hem volgde. De Rotterdammer won Zondagmiddag van Steens- ma, maar Briejer slaagde er niet in van den zelfden speler te winnen: deze partij werd re mise, zoodat van der Jagt, nota bene de inval ler van dit toumooi, bij voorbaat het kampioen schap had gewonnen. Heytbrink 157 18 29 8.72 Menist 300 18 43 10.66 Van der Jagt 300 24 69 12.50 Steensma 250 24 31 10.41 Burgerhof 300 33 45 9.09 Menist 250 33 29 7.81 Lavertu 71 15 14 4.73 Steffers 300 15 122 20.— Heytbrink 300 29 44 10.34 Lavertu 298 29 41 10.27 Briejer 300 20 55 15.— Steensma 300 20 50 15. Steffers 300 18 64 16.66 Burgerhof 219 18 36 12.16 Van der Jagt 273 300 28 28 52 47 9.41 10.34 De einduitslag van het toumooi luidt: g. r. p. car. bt. h.s. a.gem. 7 0 14 2100 129 62 11.73 5 0 10 2011 150 122 13.40 4 1 9 2064 171 52 12.07 4 0 8 1871 173 76 10.81 3 1 7 1884 143 96 13.17 u. 3 0 6 1081 185 80 9.08 7. H. J. Heytbrink 1 0 2 1451 162 53 8.95 8. W. Lavertu Sr. 0 0 0 1467 161 42 9.11 De heeren J. Steffers (D.E.S. Haarlem), O. Steensma (Vondel Amsterdam) en W. S. Brie jer (Die Haghe) promoveeren naar de hoofd klasse, omdat hun algemeen gemiddelde boven de 12 ligt. 1 M. v. d. Jagt 2. J. Steffers 3. W. S. Briejer 4 S. A. Menist^ 5. O. Steensma 6. J. Burgerhof In de bestuursbijeenkomst van den Neder landschen Biljart Bond heeft de voorzitter, jhr. dr. J. C. Mollerus, medegedeeld, dat hij op de algemeene vergadering van den bond, a elke in Juli wordt gehouden, zal aftreden. Een ieder die op .de gisteren te Utrecht gehouden algemeene vergadering van de R K. F. de besprekingen over het rapport der reorganisatie-commissie heeft gevolgd, zal het duidelijk geworden zijn, dat het laatste woord over deze uitermate belang rijke kwestie nog lang niet gesproken is. Oppervlakkig beschouwd kan men zelfs den indruk gekregen hebben, dat er nog zeer veel aan dit rapport moet worden ge schaafd, vooraleer het de goedkeuring van de meerderheid der afgevaardigden zal kun nen wegdragen. Dit laatste evenwel trekken we bij een nadere beschouwing toch eenigszins in twij fel. Men moet niet vergeten, dat bij de be sprekingen, welke door de commissie wer den gevoerd, alvorens deze haar welover wogen conclusie publiceerde, de meeningen óók zeer uiteenloopend zullen zijn geweest. Ook daar heeft men tets van zijn persoon lijke opvattingen moeten prijsgeven, omdat ten slotte alle belangen ondergeschikt dien den gemaakt aan de allerbelangrijkste fac toren, de pijlers van onze katholieke voet balbeweging: eenheid en saamhoorigheid. We twijfelen er derhalve niet aan, of óók van de scherpe tegenstellingen, welke op deze vergadering tot uiting kwamen, zullen nog verschillende kantjes worden afgevijld, voordat zij hun eindstadium hebben bereikt. Waarschijnlijk zelfs in zooverre, dat het thans uitgebrachte rapport toch in groote trekken ook het geraamte zal worden voor het lichaam van den Roomsch Katholieken Nederlandschen Voetbal Bond. Persoonlijk kunnen we niet anders dan met groote waardeering gewagen van de wijze, waarop de commissie haar taak heeft opgevat en beëindigd. Deze waardeering kwam ook tot uiting bij de critieken die door verschillende sprekers ter vergadering wer den uitgebracht. Evenals deze sprekers heb ben ook wij onze opmerkingen en bezwaren tegen verschillende onderdeelen van dit rapport. Noemen we als een van de belang rijkste de regeling van de promotie-degra datiekwestie, welke o.i. veel duidelijker en beslister dient omlijnd, wil men dit kardi nale punt voor eens en altijd een bevredi gende oplossing geven. Maar minstens even belangrijk vinden we de gedachte uitgesproken door den voorzit ter der commissie, pastoor de Groot: allen één voor den algemeenen landelijken bond. En niet minder verheugend was de toon welken we vonden in 'n ander commentaar, een toon, ons uit het hart gegrepen: dat een rapport, hoe ideaal en hoe geniaal ook, nooit kan slagen, wanneer het niet wordt gedra- geA door onderlinge waardeering. eendrach tige samenwerking en hechte vriendschap. Met genoegen konden we overigens con stateeren, dat deze elementen het uitgangs punt en den grondtoon vormden van alle discussies welke gisteren in de Domstad xverden gehouden. Worden de besprekingen op deze wijze voortgezet, óók in de binnen kamers van de diocesane bonden, dan twij felen we er niet aan, of dit reorganisatie rapport zal velen samenbrengen en uitein delijk tot een conclusie leiden, welke moge lijk niet allen tot in de details zal bevredi gen, maar in hoofdzaak toch de goedkeu ring van een overgroote meerderheid kan wegdragen. (Jammer overigens dat de heer Beurskens niet ter vergadering aanwezig was voor het bespreken van zijn minder heidsrapport). Vertrouwen we ten slotte, dat de bonden het reorganisatie-thema zullen behandelen met eenzelfde voortvarendheid en een zelf de toewijding als de commissie dit heeft ge daan. Uitstel kan een belangrijke zaak als deze niet lijden en hoe eerder de oplossing is gevonden en in de praktijk gebracht, des te beter zal het zijn voor de organisatie, waarvoor allen die hierin een leidende posi tie bekleeden, uit den aard der zaak het beste willen geven, dat zij in zich hebben. Mét pastoor de Groot wenschen we denge nen, die geroepen zijn om deze belangrijke taak mede te vervullen, Gods besten zegen. I De competitiewedstrijd voor de eerste klasse B van den K.N.S.B. tusschen Staunton en Eindhoven had tot resultaat, dat Eindhoven met 64 won. Te Amsterdam werd gespeeld de ontmoeting tusschen Max Euwe en Spangen, welke ontmoe ting door de Amsterdammers met 7^—2^ werd gewonnen. Vermelding verdient het feit, dat aan het tiende bord van Max Euwe mej. Fanny Heemskerk, de nieuwe Nederlandse he kampioene, meespeelde en remise tegen den heer Spijkers maakte. Het is voor de eerste maal in de geschiedenis van den K.N.S.B.. dat een schaakster is uitgekomen in de clubcom petitie eerste klasse. Te 's Gravenhage werd gespeeld de ontmoe ting H.C.S.V.—Utrecht, welke met den stand 33451/t voor Utrecht werd afgebroken. Eén partij moet arbitraal woïden beslist. De onderlinge stand is thans: Max Euwe 2 2 Utrecht 2 2-- H.C.S.V. 2 1-1 Eindhoven 2 1- Spaneen 2 - - 2 Staunton 2 - - 2 16—4 11)4— IV 10 9* 9)4—10)4 6)413)4 5H—14)4

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1939 | | pagina 9