Duitsche luchtaanvallen op Britsche schepen 2 ■4É s5ï DIT IS NU EENS 'N MIS VERKLARING Distributie van levensmiddelen New-Yorksche Bears PASSAGIERSVLIEGTUIG BRANDEND NEERGESTORT DE ENGELSCHE EN DE DUITSCHE LEZING he Chc Sb« 5?^ Sf act Pu DINSDAG 19 DECEMBER 1939 DIE DE GEWOONSTE CHRISTEN KAN BEGRIJPEN „Levendige strijd in de Vogezen" Het bezoek van Chamberlain aan het front Dr. Markowitsj door de politie doodgeschoten De eerbewijzen voor Confucius De Düsseldorf wordt een Britsch schip Geen radioverkeer in de Britsche wateren ESTLANDSCH MINISTER IN BERLIJN Het Duitsche luchtwapen heelt Zondag in het De Britsche verliezen ter zee PASTOOR FC.v BEUKERINGt EEN JPRACHT2G KERSTGESCHENK BesSelbiljef Van Beukering: DE MIS Centrale Raad door minister Steenberghe geïnstalleerd Prof. Romme antwoordt Stemming gedrukt Toepassing amphibïe- vliegtuigen SAMENWERKING TAND ARTSEN FABRIEKSBRAND TE MILAAN 1 WISSELKOERSEN AMERIK. GOEDERENMARKT AMSTERDAMSCHE BEURS Nabeurskoersen van 18 December Clearingkoersen Academische examens Apothekers-assistent Examen staatsinrichting M. O. Nederlandsch M. O. e'6 b« ge fbaarz, even !fdge' Sin f«ds •"Keur Machinisten-examen Hoogduitsch M. O.-B. Stuurlieden-examen FAILLISSEMENTEN Lbta l MARKT NIEUWS 39 i Sr GIBRALTAR, 18 Dec. (Reuter). Maandag morgen om half negen is uit Gibraltar waar genomen, hoe een Spaansch post- en passa giersvliegtuig brandende kwam aanvliegen. Korten tijd later stortte het toestel in zee, op ongeveer 10 K.M. ten zuiden van Gibraltar. Britsche oorlogsschepen voeren uit om assis tentie te verleenen. Zij konden echter slechts de geheel verkoolde lijken der inzittenden van het toestel aan boord nemen. PARIJS, 18 Dec. (Havas) Het Maan dagavond uitgegeven Fransche legerbericht luidt als volgt: Aan het einde van den morgen is in de Vogezen een levendige strijd gevoerd tus- schen een van onze verkenningsdetache menten en Buitsche elementen. Wij maakten eenige krijgsgevangenen, onder wie twee officieren. TTit de jegerzone" bericht Havas: Zooals men weet is Chamberlain naar Frank rijk gekomen, waar hij een bezoek gebracht heeft aan het Britsche expeditieleger. Vandaag heeft hij den Britschen sector van het front in Lotharingen geïnspecteerd. Vanmorgen ar riveerde de premier met een specialen trein in een klein station in Lotharingen, waar hy door Gamelin verwelkomd werd. Het was bedekt en zeer koud weer. Een mitrailleurcompagnie bracht de militaire eerbewyzen. Per auto begaf Chamberlain zich naar de Maginotlinie, waar hy belangstelling toonde voor de functionnee- ring en de organisatie. Aan het einde van zijn bezoek begaf hij zich naar den commandopost van den generaal, die het bevel voert over de Britsche troepen, die contact hebben met den vyand. Hier passeerde hij de revue over een bataljon van een Engelsch infanterieregiment, dat vervolgens defileerde langs de hooge persoonlijkheden. Na het défilé inspecteerde Chamberlain een Fransche battery artillerie, waarna hy een Britsch kamp bezocht, Ook bezichtigde hij Fransche gepantserde ele menten en fortificaties tusschen de verdedi gingswerken en daarachter. Gamelin yergezelde Chamberlain vervolgens weer naar het station BELGRADO, 18 Dec. (Stefanl). Dr. Marko witsj, de directeur-generaal van de Joego-Sla- vische maatschappy voor graanuitvoer is door een politiebeambte doodgeschoten. Maandag ochtend vervoegden zich een aantal politie mannen te zynen huize om huiszoeking te doen, aangezien ontdekt was, dat zijn dochter Ranka Markowitsj geheime betrekkingen on derhield met een communistische cel. De vader van het jonge meisje schrok wak ker en wilde de politie beletten zijn huis te be treden. Tijdens deze poging verwondde hy een politieman met een schot in de hand. De poli tie beantwoordde het vuur en schoot dr. Mar kowitsj op slag dood. Het geval heeft te Belgrado, waar dr. Mar kowitsj welbekend was, veel opzien gebaard. Onze Romeinsche correspondent seint ons Maandagavond De Heilige Congregatie van de Propoganda Fide heeft een instructie gepubliceerd, waarin het aan de Chineesche katholieken wordt toe gestaan deel te nemen aan eerbewijzen aan Con fucius, in de monumenten aan dezen gewijd of in de scholen. In katholieke scholen is het toe gestaan tegenwoordig te zijn bij publieke plech- sen. Den katholieken magistraten en leerlingen is het, wanneer hun zulks bevolen wordt, toe gestaan tegenwoordigte zijn by publieke plech tigheden, ook wanneer deze een schijn van bij geloof vertoonen, met dien verstande, dat zij zich passief gedragen en alleen die eerbewijzen bren gen, die men terecht als zuiver burgerlijk kan beschouwen. Op de Chineesche katholieken rust de verplichting om wanneer hun handelwijze misverstand kan wekken, de bedoeling welke zij met die handelwijze hebben, te verklaren. Mis sionarissen en priesters, werkzaam in het Chi neesche Rijk, aanliggende ryken en zoowel aan grenzende als naburige provincies, worden door de instructie ontheven van de verplichting tot den ,,eed betreffende de Chineesche riten", door Benedictus XV voorgeschreven. De bij de instructie getroffen wyzigingen vinden hun grond in het feit, dat verschil lende ceremonies in China, mogen zy ook in vroeger tyden verbonden zijn geweest met heidensche riten, thans een zuiver burger lijke beteekenis hebben gekregen. SANTIAGO DE CHILI, 18 Dec. (Reuter) Een Britsch oorlogsschip is buiten Santiago versche nen. Het escorteerde het Duitsche koopvaardij schip „Düsseldorf", groot 4930 ton. De Düssel dorf zal als Britsch schip in dienst genomen worden. Men gelooft dat de Duitsche bemanning aan boord van het oorlogsschip gevangen zit. Een Chileensche torpedoboot jager, de „Albea", vaart in de nabyheid, om eerbiediging van de Chileensche territoriale wateren te verzekeren. De Chileensche autoriteiten hebben met de Brit sche ambassade de kwestie besproken van hun houding, wanneer vastgesteld wordt, dat de Düsseldorf aangehouden is binnen de veilig heidszone die door de Panameesche_ conferentie kort geleden is vastgesteld. LONDEN, 18 Dec. (Reuter). Het Britsche ministerie van Marine deelt mede dat buiten- landsche schepen binnen de Britsche territo riale wateren geen radiogrammen of radiotele- fonische mededeelingen, behalve S.O.S.-seinen, mogen uitzenden, tenzij gericht tot een draad loos station binnen het Vereenigd Koninkrijk voor verdere verzending. Alleen Engelsch, Fransch of een internationale code mogen wor den gebruikt. BERLIJN, 18 Dec. (D.N.B.) De minister van Economische Zaken van Estland, Sepp, is in Berlijn aangekomen. Reeds heden zijn de Duitsch-Estlandscche handelsbesprekingen be gonnen. LONDEN, 18 Dec. (Reuter) Officieel wordt medegedeeld, dat twee Britsche koop vaardijschepen door vijandeiyke vliegtuigen op de Ncordzee tot zinken zyn gebracht. Een derde schip werd met machinegeweer vuur aangevallen, waardoor twee leden der bemanning gewond werden. De Britsche admiraliteit en het ministerie van Luchtvaart hebben hieromtrent een mede- deeling uitgegeven, die als volgt luidt: „Een aantal aanvallen is gistermorgen op de Noordzee ondernomen door vijandelijke vlieg tuigen op Britsche kcopvaardy- en visschers- schepen. Des morgens werden bomaanvallen gedaan op het kleine motorvaartuig Serenity en op de vischtreiiers New Choice, Benclair en Cragielea. De beide eerste werden tot zinken gebracht. De vyand viel de Cragielea cok met machine geweervuur aan, waardoor twee opvarenden werden gewend. Bij de nadering van Britsche luchtstrüdkrachten nam de vijand de wijk voor contact tot stand gebracht kon worden. Een boot met tien man van de New Choice werd later waargenomen door vliegtuigen van het kustcommando, dat 'n visschersboot derwaarts 2ond. De cpvarencen van beide gezonken sche pen werden gered. Verdere aanvallen werden in den middag ge daan op het motorschip Tuscan Star, de treilers Dervish, Sheldon, Arnold Bennett, Romio en het Italiaansche schip Valentino Coda. Bom- men werden neergeworpen en de tweede radio telegrafist van de Tuscan Star werd door een bomsplinter gedood. Dit schip werd tevens met machinegeweervuur aangevallen, zender dat daardoor verliezen ontstonden. Vliegtuigen van de R. A. F. bonden bü het vallen van den avond den strijd aan met de vijandelijke toestellen en vuurden een aantal salvo's op hen af, alvorens zij in de welken verdwenen. Hun werd schade toegebracht." Later werd vernomen, dat nog drie an dere treilers aangevallen werden, ni. de Eileenwray, welk schip een haven aan de Noordoostkust is binnengesleept. Het schip had een lek. Voorts de Compagnus, waarvan een opvarende gedood en een gewond is door machinegeweervuur en ten slotte de Pearl, waarvan drie opvarenden gewond zyn. Dit laatste schip werd in zinkenden toestand verlaten. Het Duitsche Nieuwsbureau meldt over deze luchtaanvallen het volgende: kader van zijn verkenningsvluchten Engelsche voorposten- en beveiligingsschepen herhaalde malen aangevallen. Dq verkenning werd op breede waaiervormige wijze uitgevoerd over de geheele Noordzee tot aan de Shetland-eilanden en tot Portsmouth. By deze gelegenheid sloten zich afzonderhjke verkenningstoestellen op ver scheidene punten aaneen tot het uitvoeren van aanvallen op vyandebjke schepen. Verscheidene voorpostenschepen, kustwachtschepen en tank booten, benevens andere vaartuigen, die in oor- logsdienst zyn, werden met bommen en machine geweer bestookt. Door voltreffers werden twee voorpostenschepen en twee andere vaartuigen tot zinken gebracht. Drie andere oorlogsvaartui gen, waaronder stoomschepen van een inhoud tot 2500 ton, vertoonden zware slagzij. Ofschoon door de vliegtuigen uiteraard niet kon worden waargenomen, dat zij later zijn gezonken, kan worden aangenomen, dat zij geen vluchthaven meer hebben bereikt. Vier Engelsche vliegtuigen zyn Zondag de Duitsche bocht binnengevlogen zonder dat zy de Duitsche kust bereikten. Bommen werden niet geworpen. Verder meldt het Duitsche Nieuwsbureau: Duitsche vliegtuigen hebben op 17 December, zoo als het legerbericht bekend gemaakt heeft, be halve hun eigenlijke verkenningstaak, ook aan vallen ondernomen op Engelsche oorlogsschepen en gewapende vaartuigen. Vier Engelsche sche pen werden tot zinken gebracht en drie oorlogs vaartuigen werden ernstig beschadigd. Onder' de tot zinken gebrachte schepen bevinden zich het voorpostenschip Pearl en het kustvaartuig Sere nity. De beschadiging der schepen werd gecon stateerd door waarneming van slagzü en brand en rookontwikkeling. Alleenvarende neutrale schepen zijn niet aangevallen. Reuter meldt uit Londen: De bewering van het Duitsche opperbevel, dat Duitsche verken ningsvliegtuigen gisteren vluchten hebben ge maakt boven Portsmouth, is onwaar. In verband met de gemelde Duitsche aanval len op schepen in de Noordzee spreekt Reuter voorts van een „nieuwe terreurcampagne tegen weerlooze Britsche en neutrale koopvaardij". Volgens een mededeeling van de admiraliteit zijn de treilers Evelina en Sedgefly over tijd en moet verondersteld worden, dat zij gezonken zijn. De Evelina had negen, de Sedgefly zestien man aan boord. Tusschen 10 en 16 December is in totaal 22.727 ton aan Britsche schepen verloren gegaan, ter wijl de neutrale mogendheden in totaal 20.244 ton verloren. Gedurende deze periode zijn twee Duitsche schepen met een gezameniyke tonnage van 7920 ton buit gemaakt. Gedurende de eerste tien dagen van December zijn 1100 schepen met een totaal tonnage van ongeveer drie millioen ton de haven van Enge land binnengekomen. In deze tien dagen zyn tien schepen verloren gegaan. schreef een Norbertijn in „Het Offer" en hij vervolgt: „Er zitten vele jaren studie en overweging achter dit boek en wellicht zou niemand dat alles in zulk 'n simpele taal zoo sprekend hebben kunnen verwer ken. Op elke bladzijde vinden we den sappigen en slagvaardigen spreker terug. Altijd boeiend in teressant, glashelder, levendig en geestig. Als de Mis voor IJ nog iets beteekent, zoo schaft dit werk aan en de Mis wordt Uw levensbron". Zend onderstaand bestelbiljet aan Uw boekhandel of aan Uitgeverü DE GEMEENSCHAP BILTHOVEN. Ondergeteekende wenscht te ont vangen Ingen. a 1.90, geb. f 2.50 NAAM ADRES 'De minister van Economische Zaken, mr. M. P. L. Steenberghe, heeft Maandag den Centralen Levensmiddelendistributieraad ge ïnstalleerd. In zijn rede tot installatie van dezen raad zeide de minister o.m., dat de beslissing, of in een bepaald geval tot rantsoeneering zal moeten worden overgegaan, door de regeering zelf moet worden genomen. De motieven, die tot een der gelijke beslissing voeren, zyn in het algemeen zoo zeer afhankelijk van de nationale en inter nationale economische situatie, dat zij zich uiter aard niet leenen tot een bespreking in dit col lege. De minister stelt zich echter voor, dat, nadat een beslissing in principe eenmaal genomen is en de algemeene gedragshjnen, welke in acht genomen moeten worden, zijn vastgesteld, hij zich tot den raad mag wenden en over de ver schillende problemen, die dan rijzen, zijn oordeel mag inroepen. De minister noemde verder eenige problemen, die 's raads aandacht zullen opeischen. In de eerste plaats het aanpassen van de distributie regeling voor een zeker product aan de bijzon derheden van dit product en aan de eischen, die de consumenten in hun verschillende schakee ringen aan dit product stellen. Hierbij dacht hij ook aan de onderscheidene bevolkingsgroepen, die uit den aard van hun arbeid, speciaal wan neer deze geschiedt, teneinde de vitale behoeften van ons volk te verzorgen, aanspraak kunnen maken op een bijzondere behandeling. Hiernaast meende de minister, dat de raad uitmuntend werk zou verrichten, indien hij de noodzaak en de doeltreffendheid eener ranjsoeneering beter bij het publiek zou kunnen doen begrijpen. Een wederzijdsch vertrouwen en verstaan is voor een goede werking eener distributieregeling een eerste vereischte. Niet alleen echter het belang van den con sument ten aanzien van deze maatregelen, ook de belangen van distribuant en producent kun nen door den raad, die in dit opzicht over vele bij uitstek deskundigen beschikt, behartigd en naar voren gebracht worden. Het is ook de bedoeling van den minister, dat de raad zich niet slechts bezig houdt met die vraagstukken, welke hij op zijn uitdrukke lijk verzoek zal willen bestudeeren, doch even eens zal hij het op prijs stellen, ten aanzien van die problemen, die naar 's raads meening daar voor in aanmerking komen, ongevraagd advies te mogen ontvangen. Gaarne is de minister bereid deskundige critiek te aanvaarden, omdat hu er zeker van is, dat wij allen werken voor één doel, n.l. het welzijn van het Nederlandsche volk. De taak, die de raad op zich genomen heeft, is vcorloopig nog niet al te zwaar, omdat nog slechts twee artikelen gedistribueerd zijn. Naarmate echter het aantal distributie- artikelen toeneemt en de grootte der rans- soenen afneemt hetgeen naar hij hoopt niet het geval zal behoeven te zijn zal ook zyn taak zwaarder worden. In het bijzonder verheugde het den minister een aantal vertegenwoordigsters van de Neder landsche huisvrouwen in dezen raad te mogen begroeten. Na eenige waardeerende woorden tot prof. Romme, den voorzitter van den raad, te hebben gericht, besloot de minister met een by de in stallatie eener commissie misschien uiterst on- gewonen wensch, n.l. dezen, dat de raad geen ingespannen arbeid zal behoeven te verrichten en weinige moeilijke problemen zal behoeven op te lossen, want dan blijkt immers daaruit, dat de economische toestand in Nederland gunstig is en blijft. De voorzitter van den raad, prof. mr. C. P. M. Romme, zeide in zijn antwoord op deze rede o.a.: De toeneming onzer verantwoordelijkheid als leden van dezen raad zal allereerst afhankelijk zijn van de ontwikkeling der omstandigheden met betrekking tot de mogeiykheden in de le vensmiddelenvoorziening van ons volk. De om vang, en daarmee samenhangend de inhoud, onzer effectieve bemoeiing, zal in de eerste plaats daardoor worden bepaald. En Uwe Excellentie zal wel ervan overtuigd zyn, dat wij, leden van dezen raad, onze particuliere verlangens gaarne ook in dezen zin ondergeschikt houden aan het algemeen belang, dat wy van harte instemmen met den wensch, aan het slot van uwe rede ge uit, erf met u hopen, dat als het ware de op schortende voorwaarde, waaronder de groei van belangrijkheid van den raad is geplaatst, de opschortende voorwaarde van een ongunstiger worden van den economischen toestand in Ne derland, zoo min mogeiyk in vervulling zal gaan. Voorzooverechter de werkelijkheid anders NEW YORK, 18 Dec. (Part.) Wallstreet open de de nieuwe week in een ongedeciederde hou ding. Ofschoon het sentiment gunstig was, wa ren de koersafwijkingen slechts gering en ver deeld wegens het ontbreken van voldoende vraag. Belastingverkoopen vonden niet op groo- te schaal plaats, doch afgescheiden van een aanvankeiyk iets vastere stemming voor staal- waarden kon de markt daarvan geen profyt. trekken en in het verdere verloop werd de ten- denz zelfs gedrukt, al brokkelden de koersen slechts in uiterst langzaam tempo en bij in krimpende omzetten af. Toch kwamen zij in het tweede uur meerendeels beneden het vorig slot, waarby de verliezen echter tot K a dollar beperkt bleven. Een uitzondering hierop vorm den de koperwaarden en fondsen als Interna tional Nickel en American Metal. Deze waren vast gestemd in verband met de aanzienlijke verhooging van den maximumprijs voor koper, door de Engelsche regeering. Dat de Ameri- kaansche koperwaarden daarop gunstig reageer den, spruit voort uit de overweging, dat, zoo deze aanpassing van de prijzen in Engeland aan de wereldmarktprijzen al geen verdere sty- ging op de wereldmarkt tot gevolg behoeft te hebben, deze toch in elk geval een steun voor het thans geldende prijspeil in Amerika vormt. Voor de International Nickel en de American Metal heeft de verhooging van den maximum prijs in Engeland wel directe voordeelen, want beide maatschappyen of hun gecontroleerde belangen werken in Britsche gebieden of Do minions en hadden voor hun koperproductie leveringscontracten met de Engelsche regeering tegen den vroegeren maximumprijs moeten af sluiten. Nu de maximumprijs verhoogd is, zul len zij natuurlijk ook 'n hoogeren prijs voor hun koper toucheeren, zoodat dus met een stijging der winsten te rekenen is. Overigens was de markt „featureless", dit ondanks de verdere stijging van de tarweprijzen in verband met de aanhoudende droogte in het Zuid-Westen. Zelfs warenhuisfondsen en aandeelen van landbouwwerktuigenfabrieken werden daardoor in het geheel niet beïnvloed en waren zelfs eerder terugloopend. Ook vliegtuigwaarden trokken vrywel geen aandacht en bewogen zich op de vorige slotpryzen of iets daar beneden. De omzetten bedroegen in het eerste uur 210.000 shares en in 'Jiet tweede uur 120.GC0 shares. Het koersbeeld onderging in de overige beurs- uren aanvankelijk slechts weinig verandering Dan liepen de noteeringen fractioneel terug, om weer wat later iets op te loopen, doch in het laatste uur verkreeg het aanbod, met uit zondering van de metaalwaarden, weer de over hand en het slot kwam in gedrukte houding tot stand met over het algemeen kleine na- deelige verschil'en. De bedrijvigheid in de staal industrie werd geschat op 90 (v. w. 91.2 van de capaciteit en de verwachting voor deze en de daarop volgende week is, dat de bedrijvig heid opnieuw een verlaging zal ondergaan als gevolg van de naderende feestdagen. De be treffende waarden belandden met uitzondering van National Steel, die onveranderd waren, op wat lager niveau. Bethlehem Steel, die laat- beurs nog een halven dollar hooger had kunnen nen bedingen, zakten in een korte spanne tijds bijna 1 punt in en kwamen eveneens beneden het vorig slot. Koper-, mijn- en metaalfondsen konden zie hgoed op het verhoogde niveau handhaven, doch het waren alleen Amer. Metal die een winst van eenige beteekenis, n.l. 1 punt. mocht worden, moet zij Nederland gereed vin den, aan de moeilijkheden zoo goed mogelijk het hoofd te bieden. Gaarne geef ik Uwe Excellentie de verzekering en ik doe dat, gelet op de samenstelling van den raad, met groot vertrou wen, dat wy op het ons toegewezen terrein alles in het werk zullen stellen, wat bevorderlijk kan zijn aan de mogelijkheid van het treffen van maatregelen te rechter tijd, derhalve op het moment zelf dat de regeering zulks noodïg acht. Het groote volksbelang, dat hier gediend moet worden, ïydt geen schade, wanneer voorbereidend werk, achteraf beschouwd, onnoodig blijkt te zijn verricht, maar wel indien het voorbereidende werk, dat voor het treffen van maatregelen op het juiste moment behoort te worden verricht, op dat oogenblik ongedaan zou zijn gebleven. MENADO, 18 Dec. (Aneta). Te Menado ver toeven thans een inspecteur van de afdeeling luchtvaart van het departement van Verkeer en Waterstaat en een vertegenwoordiger van de K.N.I.L.M., in verband met de voorbereiding van een wekelijksche verbinding door middel van amphibie-vliegtuigen. De tot-stand-koming hiervan kan binnen een half jaar worden ver wacht. Vermoedeiyk zal aan het Tondano-meer een station worden opgericht. In een oorlog zullen door het groote aantal kaakverwondingen hooge eischen worden ge steld aan tandheelkundige hulp, daar men in den wereldoorlog de ervaring heeft opgedaan, dat bij de behandeling van'uitgebreide kaakverwon dingen samenwerking tusschen chirurg en tandarts (mondarts) absoluut noodzakelijk is voor het zoo snel mogelijk bereiken van een zoo goed mogelijk resultaat. In Nederland heeft men in deze reeds uitge breid organisatorisch werk verricht en niet min der dan zestig Nederlandsche tandartsen (on der wie enkele mondartsen) maakten dan ook gaarne gebruik van een Belgische uitnoodiglng tot het houden van een gemeenschappeiyke bij eenkomst tèr bespreking der hiermee samen hangende vraagstukken. Deze bijeenkomst, Za terdag en Zondag te Brussel gehouden, stond onder leiding van tandarts Ch. F. L. Nord, Den Haag, en tandarts Albert Joachim, Brussel, 'en werd bygewoond door enkele senatoren en afge vaardigden van Belg. min. v. Oorlog. In die ver gadering spraken de Belgen dr. Coelst, Brussel, M. H. Graulich, Kortrijk, dr. F. Watry, Brussel en kapitein dr. Zeckendorf, Luik, terwijl van Ne derlandsche zyde het woord voerden de heeren T. Toepstra en J. W. A. Tjebbes, lector aan de Rijksuniversiteit te Utrecht. Voorts gaven de heeren dr. F. Watry en E. Nauwelaerts, België en H. van der Molen, W. Oddens, dr. E. San ders, J. W. A. Tjebes en dr. C. Witthaus, Ne derland, demonstraties. Een déjeuner besloot de zeer geslaagde byeenkomst, die men weldra in Nederland hoopt te herhalen. MILAAN, 18 Dec. (D.N.B.) In een fabriek van chemicaliën te Milaan is brand uitgebro ken. Een geheele afdeeling van de fabriek ïs aan de vlammen ten offer gevallen. De brand weer heeft negen uur gewerkt om het vuur meester te worden. konden boeken. Luchtvaartwaarden lagen ver deeld; Douglas Aircraft kregen nogal wat ver- koopen op hun rekening' en het slot kwam hier 1% punt lager af. Enkele fondsen, zooalr United Aircraft en Curtiss Wright lagen bij het einde van den beurshandel onveranderd in de markt. Hoewel de rubberprüs een ver betering onderging en verwacht wordt, dat spoe dig een prijsverhooging van banden zal worden ingevoerd, lagen U.S. Rubber lager en wel 1 dollar. Goodyear daarentegen stelden zich op wat hooger niveau. Van de overige afdeelingtn waren kunstzijde-aandeelen en tabakken prys- houdend, sporen, oliewaarden, public-utilities, aandeelen in telegraaf maatschappijen en idem in fabrieken van electrische apparaten bij kleine verschillen aan beide kanten verdeeld, doch automobielfondsen, warenhuisfondsen, equipmentshares en amusementswaarden stel den zich op wat lager niveau. De omzetten bedroegen in totaal 720.000 shares; in het laat ste uur wisselden 180.000 shares van eigenaar Laatst gedane koersen Dec. 18 16 Allied Chemical American Can Co. Am. Car F.dry Am. Rollins Mills Am. unelt kif. Art. Tel. f» Tel. A.iu Tobacco B Am. Waterworks Anaconda C pper Atchison Topeke Baltimore Sf Ohio Bethlehem Stee) Canadian cific Case Treshins Cuase National B. C es. Ohio Chicago Ruck lsl. Chrysler Motor Cities Service Consoi Gas N Y. Continental Oil 7 Dawesl. 5 'A Young Dele ware Muds. Douglas Aircratt Dupont de Nem. Eastman Kodak El. Bond Sh. General Electric General Motors Good Year Hudson Motor Illinois Central Intern. Harvester Intern. Nickel Intern. Tel. G? Tel. Kennecott Copper Missouri Pacific Idem pref. Montgomery Ward Nat. City Bank Nat. Dairy Prod. New York Central North. Am. Av. North. Amer. n.a. Norfolk Western Pennsylvania Phillips Oii Proctor Camble Publ. Serv. N. J. Radio Corporation Rep. Steel Sears Roebuck Shell Union Oii Socony Vacuum Southern Pacific Southern Railway Standard Brands Stand. Oil of N.-J. Tidewater Ass. Oil Union Pacific United Aircraft United Corp A, U. S. Leather U. S. Rubber U. S. Steel .Western Union Westingh. Electr. Woolworth Building S ex dividend nieuwe aandeelen. gedaan en laten, t - Weden. 15 179 189 182 112 112 112 31 J 32} 32 16} 16} 16 52 52} 51 I 168} 168} 168} 84 83} 83} 11 11 11 31 31 30} 24 24 24} 3 5 i 5} 83 83} 83} 4} 4} 4} 72} 7 J 72} 36} 36} 40 40} 40} 89} 83} 89} 5 5 5 30} 29} 30 23} 23} 23} 9} 9} 7! 7} 7} 23 f 23 24 79 f 81 80} 179 179} 179} 166 f 166} 166} 7} 7} 7} 39} 40} 40 53 J- 54} 54} 23 g 23} 23} 5} 5} 5} 12 1 13 13} 62} 62 f 62} 36} 36} 35} 4} 4 4} 38} 38 38 i 1 1 54} 54} 54} 28} 28} 16 15} 15} 18| 18} 18} 25| 26 25} 21 22 22 202+ 203} 202 22} 22} 22} 38} 39 38,} 64 f 64 J 64 40} 40} 40 5} 5} 5} 23} 23} 23} 82 82} 82} 12} 12} 12} 11 12 11} 14} 14} 14} 20 20 20} 5f 5} 5} 43} 43} 43} 10 10 10} 97 96 97} 45} 45} 46 2} 2} 2* 401 4U 42} 67} 67} 68 26} 26} 26} 114} 114 115} 37} 37 i 37} ex coupon. NEW YORK, 18 Dec. Slotkoersen Dec. 18 16 15 Brussel 16.63 16.62 16.54 Rome 5.05 5.05 5.05 Madrid 9.95 9.95 Bern 22.44 22.45 22.42 Oslo 22.73 22.73 22.72 A'dam 53.19 53.19 53.11 Londen 3.95} 3.94 3.93} Parys 2.24 2.23 2.23 Beriyn 40.20 40.20 NEW YORK, 18 Dec. 18 Dec. 16 Dec. 18 Dec. 16 Dec. Katoen Jan. 11.08— Mrt. 10.88-90 Mei 10.54 Rubber Standaard Dec. 20.45+ Jan. 19.75+ - Mrt. 19.55 Mel 19.10+ Koffie (Rio - Nieuw Dec. 3.35- Mrt. 4.20 Mel 4.27 Juli 4.31 Sept. 4 35 Suiker 11.15Juli 10.25-26 1C.96-97 Oct. 10.62 20.30 Juli 19.60 Sept. 19.40+- Oct. 19.08 19.00— 18.78 18.73 18.85 18.70 18.70 contract) 3.55 4.15- 4.22- 4.26 4.30-4- (Santos) Dec. Mrt. Mel Juli Sept. 6.16 6.19 6.26 6.30 6.32 6.15- 6.19 6.27- 6.31- 6.34- Mei t Juli 2.08+ 2.05+ Dec. 1.90+ 1.85+ Sept. 2,10+ 2.07+ Jan. 2.02+ 1.97+ Jull i— Mrt. 2.05+ 2.12+ Nov. Tin Loco 50.25 50.50 Termijn 49.25 49.00 CHICAGO, 18 Dec. 16 Dec. Tarwe Dec 111i - Mej 109 Jull 107 Maïs Dec 57 Mei 59 - - Juli 59 j -- Reuzel Mei 6.60+ -cc 6.72 Tarwe Dec. 87 •- Mel 91 - Juli 92 - Rogge Dec 79 Mei 81 Juli 80 i -- Haver 106 -07 Dec. 09 105-Mo 1 103 i 03 Juli 18 Dec. 18 Dec. 16 Dec. Haver 41 41 39 39 35 35 Rogge 56 Dee. 78 74 - 58 Mel 76 73 - 58 f Juli 75 72 6.45+ Jan 725— 7.05 6.52 Mrt. 7.40-+- 7.20 WINNIPEG, 18 Dec. 18 Dec. 16 Dec. 84| 89| 90 Dec. Mel Jull 77 - Mei 79 Dec 78 i Juli 18 Dec. 16 Dec. Gerst 52 -- 501 531 52 52 i 51 -- Lijnzaad 183i82 187} )85 f 185 185 (Medegedeeld door Simoons en Co., A. van Vliet en Zn. en L. Slijper) Van 3.304.30 uur Kon. Olie Unilever Anaconda Beth. Steel Rep. Steel North. Am. Rayon Curtiss Wright Am. Bemberg Van 4.30—5 Kon. Olie Aku Shell Union 265—263 'A 38 Vz 24 11/16—25 62 Vb 18'/—18% 21% 8V2 13 5/16 ir 263)4264 381/4—38 915/16 Koersen voor stortingen op 19 December tegen verplichtingen luidende in: Reichsmarken 75,35; Lires 9,55. AMSTERDAM. Geslaagd voor het doctoraal examen rechten de heeren C. N. van der Ham, P. H. A. Tuin, P. Berns en K. G. Odink. AMSTERDAM. Geslaagd voor het candi- daatsexamen Duitsche taal en letterkunde de heer A. Bolk en mej. M. Strumphler. LEIDEN. Geslaagd voor het candidaats- examen Indisch recht: de heer W. J. Wijnberg, Den Haag. NIJMEGEN. R.K. Universiteit. Geslaagd vooi het doctoraal examen rechten de heeren E. H- L. H. Schillings uit Nijmegen en A. P. Til' Daalderop uit Tiel. TILBURG. Katholieke Economische Hoogs- school. Geslaagd voor het propadeutisch exa men in de economische wetenschappen de hee ren Chr. J. Klerkx, W&alwijk; J. M. M. v. d- Pluym, Breda; K. H. J. Spackler, Eeindhoven en B. H. Stockmann, 's-Gravenhage. LEIDEN. Geslaagd voor het doctoraal exa men rechten de heer S. van Hoe+e, Terneuzen- Geslaagd voor het candidaatsexamen genees kunde de heeren E. H. van Ham, Rotterdam! A. H. Goorhuis, Voorburg: A. J. Byi, Oegst- geest; A. W. Thöne, Haarlem; A. J. M. varf Glabbeek, Breda. UTRECHT. Geslaagd Voor het doctoral examen rechten mej. G. M. Snellen, mej. E. H- Kakebeeke en de heeren J. H. J. Eenhuis en T. L. van Dijk. Geslaagd voor het candidaatsexamen wis- en natuurkunde K„ mej. M. J. A. Boterenbrood en mej. A. C. Stolk; candidaatsexamen wis- en natuurkunde G. de heeren E. J. Ariëns en O- M. A. Corman; eand. ex, wis- en natuurkunde D. de heer A. G. M. Orie; cand. ex. wis- en natuurkunde E. de heer A. J. H. Vendrik; card ex. wis- en natuurkunde I. de heer J. Swai't; cand. ex. wis- en natuurkunde H. de heer J. Germeraad; cand. ex. wis- en natuurkunde I" de heer I. Groen. Geslaagd voor het doctoraal examen wis- en natuurkunde, hoofdvak plantkunde, mej. J. O. Schreuder; doctoraal ex. wis- en natuurkunde, hoofdvak scheikunde, de .heer C. D. v. Noppen Gepromoveerd op een proefschrift, getiteid „De kristalstructuur van kwikchloride en kwikchlorobromide" de heer W. Scholten. ge boren te Amsterdam. - Wi bests öië i Sings Snip zich t'ijfdi Snip denk vlieg een dag Perse den Vol teleg] lucht in v Indië Eehoi Eer D M trok Preci< van stand 350 K den i Indië dad ter v doodi V'aar\ v P1 w. M bvuik, 's I V'eer ktvam AMSTERDAM. Geslaagd de dames: J. van Dorp te Rijswijk en C. E. Kant te Amsterdam. De COnch; Pen h t?Ur t ^ndr sche j °°fdee 8eldsc 01 in bank. I, 1 kfacht 2 Eeidiee spa bede tntij DEN HAAG Geslaagd de heer J. G. A- Koedam te Wilnis. DEN HAAG Geslaagd mej. C. Peperink te Hilversum en de heer G. A. Thien te Wolden. 's-GRAVENHAGE Geëxamineerd 4 candi- daten; geslaagd mej. J. C. Verjaal, te Rotter dam en de heeren A. J. M. Rault te Driebergen en W. J. P. Schols, te Oploo. in be; tty; Jij' de ^Sels gidste Sty ®PaarZ( ^itkon «d; ■eden 's-GRAVÈNHAGE. Geslaagd voor het eerste gedeelte van diploma C de heeren G. Westra te Barendrecht, W. de Geus te Rotterdam e0 J. B. de Bakker te Schiedam. AMSTERDAM. Geslaagd voor de examen9 hoogduitsch M. O.-b. de heeren A. J. Eückel- hof Cs-Gravenhage), D. C. Monté, (Dordrecht). M. van den Akker (Amsterdam) en L. J. ND Swüste 's-Gravenhage). 's-GRAVENHAGE. Geslaagd voor 3e stuur man g.h.v.: C. U. O. van der Meij, J. KloxnP> J. G. de Vidal de St. Germain en A. Koppier< Opgegeven door V. d. Graaf en Co. N.V. (Afd. Handelsinformatiies) Failliet verklaard: t, 15 Dec.: Nalatenschap vain H. Robers Hzn., llia.:0 stelijk gewoond liebbenide t'e Rotterdam, Wijnstraat 9b, text'iel-macliine- cn todustrienaai machinehandel. R.c. mr. G. R. W. Kymnell. CU*, mr. J. S. Hoek, Rotterdam'. 18 Dee.: D. Visser, bakker, wonende te Ainsvbb dam, Bethaniëndwarsstraat 14. R.c. mr. A. Baron van Tuyll van Serooskerken. Cur. mr. Thors, Weteringschans 122, Amsterdam. Opgeheven wegens gebrek aan actief: 14 Dec.: de Handelsvennootschap onder dc F». m'a Reclamebureau R.E.C. en hare vemnoote R- van Tongerloo, te Den Haag. 14 Dec.: C. Verheugd, Noordwyk. 14 Dec.: G. van Roon, visscher, te Noordwijk' 14 Dec.: De Naamlooze Vennootschap Veria Bouwbedrijf, maatschappij tot Exploitatie '8 VI Uur .Mi aar Va*de tnGPely; u>n >en Mlet 'Uotn Onroerende goederen, gevestigd te Den kantoorhoudende te Voorburg, Hendrikus Br „p huis, molenaar, voorheen wonende te Berg - Terblijt, thans te Heer. Gedeponeerde uitdeelingslijsten: 4 Dec.: Koos Tromp, molenaar, Sappemeer. w eindigd door het verbindend worden der cen'o uitdeelingslijst. Uitk. 18.967 pCt. jj, 12 Dec.: J. Btookman, echtgenoo'te van A- Hicken, Paterswolde. Idem. Uitk. nihil. jj. 13 Dec.: P. E. Schriever, m'elkslijter, Nijmeb Idem. Uitk. nihil. faC- 15 Dec.: A. van Mogen, koopman in man«i turen, Nijmegen. Idem. Uitk. 4.9414 pCt. —.„e, N.V. Steendrukkerij V.h. H. F. Maks, Den B< e Geëindigd door het verbindend worden der een uitdeelingslijst. te Vernietigd bij arrest van het Gerechtsnol Amsterdam het faill. van P. Bril Jr. te Amsteru JCC. 37 i Mei Juli 38 i 38 37} 36 4 Ttf 1^' AMSTERDAM, 18 Dec. Aardappelprijzen. eigenheimers 1.90—2.10, N.H. blauwe en w eigenheimers 2.302.50, N.H. Bevelanders 2'%te 2.35. Andijker biauwe 2.502.70, Andijker °"'ne 2.702.90, Friesche bintjes 2.15-2.30, Zeeuws bevelanders 2.20—2.40; Zeeuwsche. bintjes Z-i' 0 2.30, Zeeuwsche eigenheimers 2.302.40, Zeeuws blauwe en bonte 3.00—3.25, Zeeuwsche P°ters4,np4 2.25, Drentsche zandaardappelen' 2.602.80, a Paulowna zandaardappelen 3.003.25, Duinza aardappelen 3.253.50, alles per H.L, Aan» 54.000 kg. <ner

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1939 | | pagina 2