Weill &Zn. FRANKEN Meer cultuur! NUTTIGE Kerstmis geschenken Haarlem, 19 Dec. Vafl v. Empelen DAUDEY'S ZIET ONZE KERST-ETALAGE de Kooij NAAMKAARTJES FRANKEN'S KERSTBROOD GR HOUTSTR.hoek GR MARKT HAARLEM DINSDAG 19 DECEMBER 1939 De te Haarlem gelegerde gemobiliseerden «ebben zich waarlijk niet te beklagen over oe- «ngstelling 'van de zijde der burgerij. De schoolmelk gaat meer kosten In verband met de stijging van den melkprijs STADSSCHOUWBURG 'n Kalme bruiloft ouwelijk Haarlems Kamer muziek Ensemble EEN SOLDATENONTB1JT ZONDER „KUCH" KEUZE UIT 32 SOORTEN ANEGANG14 TEl-11963 HAARLEM Kerstconcert ERNSTIG ONGELUK OP DE A'DAMSCHEVAART Kindervoeding .Taschmoffen Shawls Vossen Bontmantels I Bontwerkers Opening R. K. Militair Tehuis in „Domi" Barteljorisstraat 26-28 MET DE BESTE ROOMBOTER BEREID SCHILDERIJEN ZIEN MET DE FEESTDAGEN Voor de stille armen Ingekomen giften STRAAT- EN HUISCOLLECTE Voor zieken-nazorgwerk CONCERT MANNENKOOR „ELECTRISCH MATERIEEL" LEERARENUITVOERING TOONKUNST AGENDA Bioscopen 20 December Bioscopen Stadsschouwburg Apotheekdiensten DE KERST-ETALAGE ^^^otoestellen uit de schitterende pe 480 A. en minstens 300 (zoo Mw rrs-pakketten met verrassenden ÊM ^avond (speculaas, boeken, choco- H Bloemenmagazijn Eigenaar van belastingplaatje gezocht Dienstregeling voor Haarlem en omgeving BLOEMENMAGAZIJN Gr. Houisiraai 112 Tel. 10859 Haarlem Levering van bloemen ook voor builenland BURGERLIJKE STAND STAD Bijna dag aan dag worden er voor hen gezel- j'Se avonden georganiseerd; het aantal mili- ail'e tehuizen is nog steeds gegroeid en de be- teidheid der burgers om een of meer militairen benige uurtjes op huisbezoek te ontvangen en ;'en van wat huiselijkheid te laten profiteeren 15 zoo groot, dat er voor de vele huisbezoek- 6'elegenheden zelfs vaak te weinig gasten zijn. Bén opmerking zij ons intusschen geoorloofd. Wanneer wij de vele verslagen, welke er in - bladen verschijnen over allerlei avonden, V°°r militairen georganiseerd, lezen, valt het °hs 0pj c}at by be samenstelling van de pro- gamma's vrijwel alleen aandacht wordt ge schonken aan het vroolijke, het luchtige ver- ■haaks-genre. Bat men er gemakkelijk toe komt, aan dit 6enre de voorkeur te geven, is niet geheel on verklaarbaar: men weet, dat met vroolijkheid *r> luchtigheid het succes bijna steeds bij voor baat verzekerd is en men houdt er rekening mee, dat in deze sombere tijden eenige opbeu- r'bg, eenige opwekking wel noodig is. Het is dan ook geenszins af te keuren, dat en gemobiliseerden óók „vermaak" geboden VVQrdt, maaro.i. geeft men daarvan thans ^el zeer onevenredig véél, en bovendien zou- eb wij (dit even tusschen haakjes) in enkele fallen het peil van het vermaak ook wel wat «Ooger opgevoerd wenschen te zien. Zou het niet mogelijk zijn, naast een be hoorlijke portie wel verzorgde en goed- Populaire vermakelijkheidskunst den mili tairen ook meer ernstige kunst te genieten t* Seven? Wij denken hier aan opvoeringen van hoogstaand tooneclwer'k, aan declamatie Van werkelijke litteratuur, aan lezingen, die den hoorders echte O. en echte O. schen en, aan concerten, die niet al te populair tijn en eenig „weerstandsvermogen" be vitten. Biet deze en dergelijke ontwikkeling en ont manning zou men, naar wij veronderstellen, Vc'en gemobiliseerden werkelijk een dienst be wijzen. Ten gevolge van de stijging van den melk- btijs ziet het Schoolmelkcomité Haarlem zich ^noodzaakt, de melkprijsbijdragen, die van de bders of verzorgers der kinderen ontvangen Worden voor het verstrekken van melk op school, verhoogen met ingang van 1 Januari 1940. Vanaf dien datum zal voor 1 liter gepasteu- tlséerde melk betaald moeten worden 3, 6, 9, 12 ?f 15 cent per kind en per week. al naar ge- atlg van het aantal schoolgaande kinderen er, etl maatschappelijken welstand van het ge- "i, terwijl in Januari a.s. voor het eerst melk ^strekt zal worden gedurende de week van m. 13 Januari. Het Schoolmelkcomité heeft alle middelen mugewend om deze prijsverhooging te voorko- jben, doch is thans, hoe ongaarne ook. tot het aemen van dezen maatregel moeten overgaan, ,en einde algeheele opheffing der melkverstrek- 'bg te voorkomen. Baar thans 34 openbare en 26 bijzondere cholen bij deze melkverstrekking zijn betrok- j Cf en wekelijks meer dan 9000 liter door de pCrlingen wordt verbruikt, zouden door stop- bing der melkverstrekking vooral in den te- ^bwoordigen tijd heel wat gezinnen en bovenal minder gegoede getroffen worden. Het chooimelkcomité meent er terecht op te moe- 3 wijzen, dat ondanks de prijsstijging de ver rekte melk nog ver onder den detailprijs is, c'' momenteel voor gepasteuriseerde melk 18 bt per liter bedraagt. Indien echter de schoolmelkverstrekking ge- bbbdhaafd zal blijven, dan is het noodzakelijk, flat alle leerlingen, die thans deelnemen aar, c melkverstrekking, dit ook in de toekomst bJVen doen. En wanneer bovendien de beter ^situeerde gezinnen hun kinderen laten deel- ?men aan deze melkvoorziening, zal de Kans 3Sr groot zijn, dat het Schoolmelkcomité het ^boie werk der melkverstrekking ook in 1940 1 kunnen voortzetten met gunstige resultaten. v Hoe meer menschen zich met een bruiloft be- „°eien, hoe bezwaarlijker het voor het aan- aa«de echtpaar valt, hun huwelijksdag te be ta n a's een feest.'Al die toebereidselen maken ge] brUid overstuur en de bruidegom, die geen 'eëenheid krijgt om eens rustig met haar te k aten, raakt over zijn zenuwen heen. Dan fc't er gekibbeld, er vallen woorden, die heel ^hstig. tragisch zelfs kunnen klinken en als 0ft "bouwpartij ten slotte tóch doorgaat lijkt zij Oer, geforceerde geluksmanifestatie. i„ abet Royd en Dalles Chaytor treffen het flo Vroolijk spel van Esther Mac Cracken, dat Sta T het Residentie-tooneel gisteravond in den g. "^schouwburg voor een bezette zaal werd ge- al niet beter met de stemmingen, die k *e dagen van voorbereiding in vele gevallen t>6t..tnerken. Zij zouden misschien op het nip- tant,e gescheiden zijn, als niet een levenswijze h;lf) Vriendin van de bruid een goeden raad N Begeven. hu u gaan de jongelui op den vooravond van eens „rustig uitpraten", maar zij aan het advies consequenties vast, wel bij:,, lieve tante Mary niet bedoeld had. Ze \v0f "b zoek tot den volgenden morgen en al V'cjJ. op het tooneel geen misbruik van deze ®cHoofteri^ Semaakt' de wijze, waarop de ruim- Verz°ende deserteurs hun houding te- he(. Ver het publiek rechtvaardigen geeft aan bem,°Terigons daverend vroolijke stuk een be- ^je'ijken .kant. Vertegenwoordigen alle optredende perso- bei ®pn type en hebben zij als zoodanig hun dietl grijkheid. het geheel zou weinig boeien, in- te^^^ovrouw RanucciBeekman èn als regis- v0or(. als moeder van de bruid niet zoo'n •heijJ^Helijk werk leverde. De nerveuze, rom- sfeer van het „feestelijke" huis werd uit- *1%^^ volgehouden en geen detail bleef ver- Flink—Verstraete heeft in haar uit- altijd iets vlaks en dat vertoonde zij ook nu als de gekwelde bruid, maar zij speelde zeer beschaafd en had in Paul Steenbergen een goeden partner. Van de vele anderen traden Dirk Verbeek, Vera Bondam en Enny Meunier het meest op den voorgrond. Afgezien van de aangeduide bedenking, die het stuk in ieder geval voor jongere bezoekers ongeschikt maakt, biedt ,,'n Kalme bruiloft" een zeer genoeglijke, meermalen geestige en in vele opzichten levensechte schets van de beslomme ringen, die aan een huwelijk voorafgaan. Het Residentie Tooneel gaf er een uitvoering van, die het gemis aan meer „inhoud" vergeten deed. H. B. v. d. S. Een vijftal jonge artisten te Haarlem vormt een instrumentaal ensemble met het doel „om de belangstelling voor de kamermuziekliteratuur, welke zooveel te weinig uitgevoerde werken telt. te bevorderen." Het ensemble hoopt, dat „deze belangstelling zich niet alleen beperkt tot luisteren, maar ook leidt tot gezamenlijk musiceeren in den huise- lijken kring." Een mooie taak, die- moeilijkheden met zich mede brengt. Op de z.g. officieele kamermuziek avonden treden namelijk gewoonlijk eerste en sembles met wereldreputatie op. Voor anderen, niet het minst voor Hollanders, is zeer weinig of geen plaats. Onwillekeurig leidt deze omstandigheid tot vergelijking, zoowel inzake spel als in program- ma-këuze. Laten we hier direct aan toevoegen, dat een programma van Haarlems Kamer- muziek-ensemble niet onder doet voor elk ander en het spel getuigt van artisticiteit en degelijke studie. Het concert werd gegeven in de bovenzaal van het Gemeentelijk Concertgebouw, de zaal in Haarlem, die het meest geschikt is voor het uitvoeren van kamermuziek. De acoustiek is daar gunstig, doch tevens gevaarlijk. De vleu gelklank gaat spcedig overheerschen, daarom dient de pianist zich bij fo- en f.f.-spel danig in te binden. Dit was o.i. de oorzaak, dat soms geen vol doende evenredige samenklank werd verkregen. Vooral viel dit op in Brahms' e moll-sonate. De cello-tcon ging, bijzonder in de finale, veelal ten onder in het geweldig klankschema, door den pianist ontwikkeld. Het geleek, dat de celliste haar toon reeds forceerde, want haar spel klonk in G. minder mooi. Het best voldeed het „quasi Menuetto" dezer sonate, goed spel en voor dracht. Na de pauze (het Beethoven-trio konden we niet hooren) werd eerst een nieuw pianotrio van Jan Felderhof geïntroduceerd. Een werk met vakkennis en inspiratie geschreven, tamelijk modem en kort opgebouwd. Het vraagt wel voortdurend onze aandacht, maar sterk boeien kon het ons niet. De stemming is nogal eens mistroostig (Adagio), geagiteerd, bijna harts tochtelijk (finale) of bewogen (le deel). Deze stemmingen worden afgewisseld dooi andere van meer rustigen aard, echter vervloeien ze immer van elkander, verrassen daardoor soms een weinig. Het trio werd blijkbaar goed vertolkt, want de componist kwam op het podium de executan ten bedanken. Vervolgens speelde de violist Jan Tegel, Chris v. d. Glas vervangende en begeleid door pianist Fred. Luyken, een Sonate van Hindemith, mu ziek. die vanzelfsprekend het gewone genre ontloopt, ook niet direct in den smaak van het publiek valt, doch waaruit toch een sterke per soonlijkheid spreekt. Het spel sloot goed ineen en het klankevenwicht was hier beter (de piano partij kan door zijn dikwijls meer domineeren- de rol meer klank verdragen) Tot slot ging Fauré's pianokwartet in c mi neur. Dit kwartet is niet hedendaagsch van schrijfwijze, karakter en vorm. Niettemin doet het hoogst muzikaal aan. Het is een en al gezon de. welluidende muziek, echt-Franschchar mant en onderhoudend. Behalve de reeds genoemden speelden hierin de violist Chris v. d. Glas en de celliste Jetty Kruseman mede. Hier kon men spreken van een gezamenlijk op gaan in het werk. Het klonk mooi en boeide! De talrijke aanwezigen, die het geheele, wel wat lange programma met groote aandacht volg den, toonden zich dan ook na Fauré's kwartet opgetogen. O. K Nog enkele dagen en we trekken weer op in donkeren nacht om bij de kribbe te gaan bidden. En als we uit de nachtmis thuis komen, vinden we daar den warmen haard; de ver sierde Kersttafel met dampende kbffie of thee wacht ons. Wat 'n heerlijke Kerststemming komt dan over ons. En onze gemobiliseerden? Ook zij zullen in grooten getale naar de Nacht mis gaan en met ons aan de H. Tafel aanzit ten, want ook voor hen. ver van huis en fami liekring. is het Kerstmis. Maar als de Nacht dienst beëindigd is, wat dan? Naar de koude en Ongeriefelijke kazerne, met de kameraden die dikwijls zoo geheel anders denken? De R. K. Militairenvereeniging aan de Zoe- testraat zou haar militaire vrienden op dezen morgen zoo graag in haar gebouw ontvangen en hen daar laten deelnemen aan een gemeen schappelijk ontbijt bij de warme kachel, maar de kas is leeg. Het bestuur doet daarom een beroep op de geloofsgenooten en vraagt voor dit bij uitstek sympathieke doel Uw medewerking. Een eenvoudig ontbijt voor pl.m. 150 gemo biliseerden kost geen hbnderden guldens en daarom behoeft Uw bijdrage niet groot te zijn. Voor dit doel zal men zeker een enkel guldentje willen offeren. Maar stelle het niet uit want het H. Kerstfeest nadert snel. Stort Uw bijdrage op postgiro 207447. Of bij den directeur pater Rbdermans, Nieu we GrPenmarkt 12. Of bij den penningmeester R. Korstjens. Barteljorisstraat. 32. In de Evangelisch Luthersehe Kerk gaven Herman Nieland, organist, mejuffrouw Lietje van Vliet, sopraan, en Lucien Luman, bariton, een concert, dat grootendeels op het komende Kerstfeest was ingesteld en meer belangstelling (de opkomst had veel beter kunnen zijn) ver diende. Organist Nieland opende met Bach's Choral- vorspiel „Wachet Auf". Voor zoover de dispo sitie het toeliet, speelde Nieland dit spel met fraaie kleurschakeeringen. De toon van het oude, mechanische orgel in deze kerk is mooi donker en vol. Jammer, dat in het Choral „In dulce jubilo" van Buxtelude enkele registers licht ontstemd bleken te zijn (verschil tusschen tong en fluitregisters inzake ontstemming door snel le temperatuurwisseling?). Dit Choral brengt juist een feestelijke, een echte jubelstemming aan. Geestdriftig klonk het Weihnachts Konzert van Böddecker. Dit gezang is een prachtwerk in dit genre. Een blijde en toch ingetogen kerst vreugde spreekt er uit. Dat het ons boeide, is tevens toe te. schrijven aan de doorvoelde voordracht en het mooi-getimbreerde geluid van de zangeres. Voorts zong mejuffrouw van Vliet het over bekende, maar toch steeds imponeerende „Nu sijt wellecome", het jubelende „Gloria in excel- sis Deo" in de bewerking van Cath. v. Rennes, benevens met den heer Luman een duet uit Bach's Weihnachtsoratorium. De stemmen vloeiden goed te saam en de op vatting was gelijkluidend. Dat dit duet misschien minder bevredigde dan de liederen, moet wor den toegeschreven aan het gemis van de orkest begeleiding. Lucien Luman zong aan het slot drie liederen Hugo Wolf. die we tot onze spijt niet konden hooren vanwege het concert van het Haarlem's Kamermuziekensemble (er waren op dezen avond niet minder dan 5 concerten te Haarlem!). We nemen aan, dat Luman deze liederen, o.a. „Schlafendes Jesuskind", met zijn fraaie stern- middelen imponeerend vertolkt en daarmede het vocale deel van het concert waardig afgesloten heeft. Nieland beëindigde het concert met de Fan tasie van Lux over „O Sanctissima". O. K. Gisterenmiddag om 12 uur fietste op de Am- sterdamschevaarf in de richting Haarlem, ge heel aan de rechterzijde van den weg, de 60- jarige K. uit Hsarlem. H-ij werd achterop ge reden door een vrachtauto uit de richting Am sterdam. Deze week bij het passeeren van den wielrijder niet genoeg naar links uit, waardoor de wielrijder werd geraakt door de lading kerst- boomen, die door den vrachtauto werd ver voerd. De man viel, bekwam hoofdwonden en een hersenschudding en is na door den Ongeval- lendienst behandeld te zijn, per ziekenauto naar het St. Elisabeths- of Groote Gasthuis vervoerd. De politie stelt een onderzoek in. Door „Kindervoeding" 'werden in de week van 11 tot 16 Dec. 1939 verstrekt 5654 porties warm eten, n.l. in school: Rijksstraatweg 1122, Weltevredenstraat 1307, Zoetestraat 1285, Bui tenrustlaan 992, Haarlemmerliedestraat 753, Voorm. Spaarndam 192. Tot dusver miste Bloemendaal nog een spe ciaal R. K- Tehuis yoor de in deze gemeente ondergebrachte militairen. Wel was hun gast vrijheid aangeboden in het algemeen tehuis in Bloemendaal en in het Christelijk tehuis bij de Ramplaan, maar voor de in Overveen gelegerde militairen was Bloemendaal wel wat veraf ge legen en in het Christelijk tehuis bij de Els- woudslaan werd toch met de bijzondere behoef ten der Katholieken niet voldoende rekening ge houden. Aan den heer J. G. Koopmans, thans secretaris van het Overveensche Katholieke Co mité, komt de eer toe, dat hij het initiatief nam tot het scheppen van een tehuis op R.K. grond slag- Zijn idee vond direct een gunstig onthaal bij de R. K. ingezetenen van Overveen en een comité werd opgericht met kapelaan Th. Drost als voorzitter en den heer J. G. Koopmans als secretaris. De Zeereerw. heer pastoor G. v. Nie- kerk alhier was direct genegen, de koffiekamer van het gebouw Domi ter beschikking te stellen voor het goede doel en daarmee was de totstand koming van het tehuis zoo gced als verzekerd- Nadat ook nog het financieele element tot een goede oplossing was gebracht, stond niets de opening meer in den weg en Maandagavond kon deze officieel plaats hebben. Behalve het bijna voltallige comité, waren hierbij tegenwoordig de Zeereerw. heer pastoor van Niekerk en de weleerw. heer kapelaan Drost, majoor Jhr. D. C. Quarles van Ufford, commandant van de 1ste Verkenningsafdeeling, de Aalmoezenier, majoor J. Th. J. de Wit, Pater D. Rodemans, directeur der R. K. Militairenvereeniging in de Zoete straat, luitenant Jhr. Des Tombes, verbindings officier van O. en O., de heer R. Korstjens, pen ningmeester van het Centraal Comité, de dames T. en S. Zantman, de beide zeer verdienstelijke krachten bij het werk in de Zoetestraat en ten slotte een aantal militairen. De voorzitter van het comité Overveen, kape laan Th. Drost, sprak een kort openings- en wel komstwoord, waarna hij het woord verleende aan majoor Quarles van Ufford. Deze noemde het een sympathiek gebaar van Bloemendaals bur gerij, om in dezen uithoek van de gemeente een militair tehuis in te richten. Behoefte aan mili taire tehuizen is er inderdaad, immers deze kun- Er zijn heel wat Zondagen in 't verschiet, waarop men, naast de volbrenging der christe lijke plichten en het ondergaan van een rijke devotie, iets anders nog doen kan van -waarde volle, hoogstaande en leerzame afleiding. Wij raden onze lezeressen en lezers aan een uurtje er af te nemen voor een bezoek aan de nieuwe zaal van 't Frans Hals Museum, ingang Klein Heiligland, om de derde groepstentoon stelling te zienen te bewonderen, der ge zamenlijke Haarlemsche schilders, die wordt ge houden onder leiding van „Kunst zij ons doel". Laat de radio-berichten over oorlog, enz. nu eens een keertje rusten en begeeft u z:eh in de door ons bedoelde goedo richting. Tegen een zeer geringe entree (voor een toe gangsbewijs van een interland-voetbalwedstrijd wordt tien maal zooveel betaald!) komt men binnen in de sferische hallen der Kunst, waar men steeds van harte welkom is. De schilders, die toch voor ons hun moeilijke taak verrichten, wachten daar op allen, van den grootfabrikant tot den jongsten kantoor bediende. van de dame der groote wereld tot het eenvoudige dienstmeisje toe! Zij, de schilders en schilderessen, gaven hun werk, hun talent, hun moeiten en tijd voor allen, die maar van hun Kunst notitie willen nemen, tot hun eigen gToot voordeel Gaat dus eens rustig kijken, beziet met aan dacht die fraaie tafereelen, welke alle ons veel te zeggen hebben. Blijft maar eens een kwartier tje staan voor dat kleine, fijne, prachtige schil derij van mevrouw Woutersen van Doesburgh, getiteld: „In gedachten". Een dame staat daar voor een geopende kast vol porselein, 't Is een juweeltje van schilderkunst, mooi in alle détails, het wekt herinneringen op aan het werk van zéér grooten, als een Terborgh of Vermeer. En bewonder vervolgens eens het kinder portret „Tineke", van Maria Rompelman. vo". poëzie en schilderswaarde, als bii een Jan Sluy- ters. Ziet ook hoe deze rasechte artiste een eroote roode kool maakt tot een feest van beelding! Vervolgens kan men vol vreugde de „lachen de" kunst van G. Huyser in zich opnemen. De „Haven van Algiers" is een kleurige en blijde schildering', dichterlijk gezien en zeer schilder achtig weergegeven. (We vernamen, dat deze schilder, gehandicapt door de internationale toestanden, voorloopig in 't land blijft en daar veel hoopt te werken. Met belangstelling zien we dit Hollandsche werk teeemoet.) Naast het oeuvre van Huysser hangt dat van B. Kamp, een schilder, die helder werk levert, vol sfeer en fijne stemming. („De Rijp"). We gaan verder en bewonderen nu <lc pre cieuze teekeningen van Dirk Harting: ,,'t Kolk je te Amsterdam". Dit is zeker knap werk, da. onze volle waardeering verdient. Waalco Dingemans laat ons frissche en kleu- rige portretten zien. Wel moet deze schilder zich wachten voor een te vlot metier. Van Bartels zijn er bloemstukken als frissche melodieën Tenslotte ondergaan we de bekoring van het sprookje van mevr. Julia Giesberts met haar „Bakenessergracht te Haarlem", terwijl we niet willen nalaten het markante beeldhouwwerk van S. Klinkenberg te prijzen. Een te veel styleeren dient o.i. achterwege te worden gelaten. Conclusie: Een interessante en mooie expositie K. 'de H. nen het gemis van den huiselijken kring eenl&s- zins vergoeden. En dat deze tehuizen de men schen uit de café's houden, is een groot voo- deel. Daar Bloemendaal te ver is voor de mi tairen uit het zuidelijk deel der gemeente, ver heugt het spr. ten zeerste dat dlt, te^ tot stand kwam. Voorts danate hij denJiee Koopmans, die het initiatief nam en e v medewerkers, waarna hij de hoop uitsprak, de militairen van Overveen vele gezellige en goede uren in dit tehuis zullen doorbrengen. Vervolgens werd het woord gevoerd door den Aalmoezenier. Maj. de Wit, die verklaarde het ten zeerste te waardeeren, dat ,,'t zooveelste mi litair tehuis" kon worden geopend. Vooral m de wintermaanden, met hun lange avonden, zijn de tehuizen, de plaatsvervangers van het eigen te huis, van groote waarde. Hier kunnen de men schen als broeders bij elkaar verblijven. Zich wendende tot de aanwezige militairen, zei spr „Er wordt veel gedaan, om U een beetje geluk te bezorgen in uw onaangename dagen. Dit verdient zeer zeker dank en waardeering. Gij kunt van uw waardeering blijk geven, door van dit tehuis een goed en veelvuldig gebruik te maken- Hoewel dit tehuis er een is op Katholieken grondslag', waai' de godsdienstige belangen van de Katholieken volkomen behartigd zullen wor den, zullen niet-Katholieken eveneens welkom zijn en beschouwd worden als onze vrienden. Spr. hoopte, dat allen tevreden zullen zijn over het tehuis, en dat men, door een druk gebruik er van te maken, bewijzen zou er mee te sympa- thiseeren. De volgende spr. de heer Koopmans, deelde mede, dat hem meerdere malen gebleken was, hoe groot de behoefte was onder de rondslente rende militairen aan een huiselijken kring, waar ze hun avonduren konden doorbrengen. Dit. bracht hem tot zijn initiatief voor de oprichting. Verder memoreerde hij, hoe hij allerwege steun ondervond bii zijn pogingen. Nu het tehuis wordt geopend, spijt het hem alleen, dat niet meer militairen op het appèl zijn verschenen. Maar hij was er vast van overtuigd, dat tehuis zijn bestaansrecht volkomen zou bewijzen. Voor half Januari zegde spr. reeds een grooten ont spanningsavond toe. Tenslotte bracht hij nog dank aan de dames Zantman, die zich gaarne alle moeiten willen getroosten, om het tehuis te doen floreeren. Tenslotte verklaarde Kapelaan Drost het te huis officieel voor geopend, waarna aan allen eenige ververschingen werden uitgereikt. Mr. Th. W.. Haarlem 10.— v. d. S.. Haarlem - 1.— Mary, Haarlem, - 1 J W„ Haarlem - 10.— P. L„ Haarlem - 100.— Th. P. J. H., Haarlem - 1 A. T., Haarlem - 5.— H. L. K.-S., Haarlem - 5.— R. C. A. v. C. (herplaatsing) - 10.— Mevrouw Wed. E. E. M. K. M„ - 2.50 N.N., Haarlem - 2.50 Fam. D., Haarlem - 2.50 Voor Zieken-nazorgwerk zal een straat- en huiscollecte worden gehouden door de Vereeni- ging Maatschappelijke Zoorg voor Zieken te Haarlem. Het betreft hier het nazorgwerk in en bui ten verband met de ziekenhuizen, reeds meer dan twintig jaar geleden opgericht op initiatief van Dr. Westerman, dat door den nooit versa- genteen arbeid en toewijding van de zusters van Maatschappelijk Werk der verschillende Haar lemsche ziekenhuizen in dien tijd voor zoo tal loos velen tot een zegen en uitkomst in dikwijls zeer moeilijke omstandigheden is geweest. Het Bestuur van de Haarlemsche Vereeniging Maatschappelijke Zorg voor Zieken: Dr. L. C. Kersbergen, vOorz.; Dr. R. G. Posthumus, se cretaris; Mr. J. N. J. E. Heerkens Thyssen, pen ningmeester. Het gebouw der Vrijz. Hervormden leent zich uitstekend voor een concert, als gisterenavond dbor het Mannenkoor „Electrisch Materieel' N.S te Haarlem gegeven. De stemmige muziek verdraagt de concertzaal-omgeving slecht en juist het kerkelijk interieur harmonieerde daar mede uitstekend. Dat het dit koor ernst is mei de muziekbeoefening, bewees het programma: het is niet op de eerste plaats Ontspanning, welke men zoekt, men beoefent de zang-cultuur. Onder de bezielende leiding van den dirigent, den heer K. Zeilmaker, werd door het koor be schaafd en met veel gevoel voor voordracht ge zongen. Grof effectbejag werd angstvallig ver meden. Vooral het nummer „Bede", tekst van C. S. Adema van Scheltema, muziek van G« rard H. Bodijn, moge hier genoemd worden. Albert de Klerk, de jonge orgelsolist van de zen avond, toonde eens te meer. over welke veelbelovende talenten hij beschikt. Het praelu- dium en fuga van Vincent Lübeck, werd op su blieme wijze vertolkt. Het korte staccato-ge deelte riep reminiscenties wakker aan het cla- vecimbel. De improvisaties over Kerstliederen van Flor Peeters werden helaas door applaus onderbroken, zoodat de stemming verstoord er. de eenheid verbroken werd. Ware het niet veel eer aanbevelenswaardig geweest te verzoeken, applaudisseeren achterwege te laten? De bekende zangsolist. Gerrit Kijk in de Vegte. beschikt over een prachtig geschoold geluid. De voordracht viel ten zeerste te loven, alleen no 2 van het programma, het bekende „O Jesulein siisz, o Jesulein mild", van Bach, klonk eenigs- zins mat. Is dit lied niet beter geschikt voor alt of mezzo-sbpraan? De teere. volksche melodie vraagt a.h.w. e.en vrouwenstem. Ook als bege leider toonde zich de heer de Klerk een vaerdi" organist. W. Gisterenavond gaven de leeraren van de Mu ziekschool voor Toonkunst een uitvoering om de leerlingen in te leiden in de belangrijke wer ken der muziekliteratuur. Het concert werd ingezet met het Trio, opus 70, no. 1 van Ludwig von Beethoven, dat met een fijn uitgebeeld spel werd ingezet. Vooral het klavierspel van den heer A. de Vogel was superieur, rijk van klank en mooi van sterkte. Ook de heeren Cor de Wiide, cello, en Fr. Althuizen, viool, wisten warme tc-nen aan hun instrumenten te ontlokken In het eerste ge deelte, allegro vivace en con brio, merkten we evenwel eenige onzuiverheden bij de strijkers op, die toch wel te vermijden waren geweest. Overigens was hun spel afwisselend, vlug en uitdrukkingsvol. Het tweede gedeelte, het Largo assai ad es- pressivo, werd laag en sober van toon ingezet door de cello en de viool; met het hooge kla vierspel, dat hiertusschen voorkwam verkreeg men een fijne harmc-nie, waarin men de drie instrumenten in een zeer goede verhouding be luisteren kon. Dan werd het stuk rijker aan noten, voller en krachtiger, hooger gingen de strijkinstrumen ten, maar de eenvoudige melodie bleef gehand haafd. Het klavier viel in met snelle afwisseling van tonen, waarna weer even sober en schit terend van stijl de strijkers op het thema te rug kwamen. Vooral in dit gedeelte was het samenspel bui tengewoon goed, en wij hebben genoten van de viool- en cello-muziek tegen den lagen onder grond van klaviermuziek. Het Presto, het laatste gedeelte, werd verre weg het best uitgevoerd. Ook in dit gedeelte viel, het superieure klavierspel van den heer de Vogel op. In dit in grooten stijl opgetrokken presto hadden echter eveneens de strijkstrumenten een dankbare taak; het pizzicato bevredigde ons niet geheel. Het tweede stuk was het Duncky-trio opus 90 van Antonin Dvorak. De Duncky-trio's van dezen grootmeester zijn werken, waaruit het meest zijn Tsjech-zijn blijkt. In zijn andere werken vindt men doorgaans den Duitschen stijl van dien tijd. De uitvoering van dit trio heeft ons volkomen bevredigd. Heel goed heeft het drietal leeraren de Tsjechische naar het Slavische Zweemende losheid, vroolijkheid, luchtigheid en vlugheid weten weer te geven. En ook in de zachtere en meer gedragen melo dieën, zonder een bepaald thema, werd goed gespeeld. Dit trio, een wonder van muziek, rhytme, klankschakeering en toonafwisseling, is in zeer goeden stijl en met gevoel door de spelers ver tolkt. Van dezen inleidingsavond was werkelijk te genieten. Alleen het zaaltje, waarin werd gemu siceerd, beantwoordde niet aan de eischïen, die men er aan stelt en daardoor is in sommige gedeelten veel van het mooie verloren gegaan Gebouw K. v. K„ Nassaplein: Zitting K. v. K„ 8 uur. Stadsschouwburg: Geloof en Wetenschap, 8.15 uur. Brinkmann, Gr. Markt; Vereeniging „Haer- lem", 8 uur. Gebouw St. Bavo: St. Caecilia, 8 uur; Rechts kundig Bureau 8 uur; Woningb.ver. St. Bavo. 8 uur; Best. Spoorwegpers. 8 uur; Volksuniver siteit, 8 uur. Rembrandt: „Madeleifle", (toegang boven 18 jaar), 2.30, 7 en 9.15 uur. Luxor: „De zwarte spion", (toegang boven 18 jaar), 2.30, 7 en 9.15 irur. Frans Hals: „Boefje", (boven 14 jaar), 2.30, 7 en 9.15 uur. Spaarne: „Op stap", „Brandende dollars". Mo viae: Non-stop-programma. Gebouw St Bavo: St. Caecilia, 8 uur; Proza 8 uur. Gouvernementsgebouw Dreef: Provinciale Sta ten, half 11. Raadzaal Prinsenhof: Gemeenteraad, 2 uur. Kunstzaal De Bois: Expositie 105 uur. Kunstzaal Leffeiaar: Expositie 105 uur. Frans Halsmuseum: Expositie 105 uur. Rembrandt: „Madeleine", (toegang boven 18 jaar), 2.30, 7 en 9.15 uur. Luxor: „De zwarte spion", (toegang boven 18 jaar), 2.30, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Boefje", (.boven 14 jaar), 2.30, 7 en 9.15 uur. Spaarne: „Op stap", „Brandende dollars". Moviae: Non-stop-programma. Dinsdag 19 Dec. 8.15 uur: „A Christmas Ca rol". Voordracht door dr. J. B. van Amerongen m. m. v. Het Aerdenh. Vrouwenkoor o. 1. v. Felix de Nobel. (Voor „Geloof en Wetensch."). Donderdag 21 Dec.: 8.15 uur: Intern. Con- certdir. Ernst KraussDansavond Hara'd Kreutzberg. De Zondags- en avonddiensten der apothe ken zullen tot en met Vrijdagavond worden waargenomen door de volgende apotheken: Loomeijer, Barteljorisstraat 11; Park-apo theek, Kleverparkweg 13, Teller-apotheek, Teijlerplein 79. Steeds geopend zijn: C. E. Schotman, Binnen weg 206208; Elswout-apotheek, Bloemendaal- scheweg 341; Aerdenhout-apotheek, Zandvoort- schelaan, tel. 26772; Heemsteedsche Apotheek. Binnenweg 28, tel. 28127; Bloemendaalsche Apotheek, Bloemendaalscheweg 85. telef. 22181. ie ernrrn HEEMSTEDE TELEF. 28080 BINNENWEG 18 Op of omstreeks 4 December werd op de Gr Markt een belastingplaatje in lederen étui ge vonden. De eigenaar van dit plaatje is nog niet bekend. Den eigenaar wordt verzocht zich aan het bureau Smedestraat te willen melden, waar het plaatje momenteel is. Als resultaat van gevoerd overleg met den Algemeenen Bond voor Forensen Afd. Haarlem en Omstreken zal de Stichting „Haarlems Bloei" in Mei en October a.s. een beknopte dienstrege ling van de Spoor-, Tram- en Busdiensten voor Haarlem en Omstreken laten verschijnen. Tot op heden werd een dergelijk handig boek je door genoemde afdeeling twee maal per jaar ter beschikking van hare leden gesteld. ..Haar lems Bloei" is van meening, dat vele anderen ook gemak kunnen hebben van zoo'n beknopte dienstregeling. Het voornemen bestaat dan ook haar begunstigers hiermee twee maal per jaar van dienst te zijn en het gidsje ook normaal ver krijgbaar te stellen aan haar Verkeershuis, Sta tionsplein 1. Het gidsje zal in hetzelfde handige, kleine for maat worden gepubliceerd, waarin het tot op heden verscheen, daar de practijk heeft bewe zen; dat het juist daarom zoo bruikbaar is. wijl het in zak-portefeuille of taschje gemakkelijk kan worden meegedragen. Geboren: 16 Dec. A. G. van Egmondvan Huissteden, z. 18 Dec. E. M. M. I. van 't Hof Witteveen, z. 19 Dec. C. M. van Deursen—Hol- tus, z. OVERLEDEN 16 Dec. P. J. Schranders, 59 j„ Korte Hofstraat. 17 Dec. H. Koelemeijer, 68 j„ Leeuwerikstraat. T. Saarloos. 65 jaar. Hazepa- terslaan. A. M. KroonMuntz, 74 jaar, Jans straat. R. C. 10 d., d. van W. H. van Vessum, Rollandstraat. 18 Dec. H. E. WilsGranneman, 68 jaar, Twijnderslaan. A. M. J. van Holtende Vuijst, 39 jaar, Delftlaan. L. van der Valk, 71 jaar. Gen. de la Reijstraat. H. E. Kollewijn. 81 jaar, Marnixplein. 19 Dec. M. S. MulderMar tens, 78 jaar, Hoogerwoerdstraat.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1939 | | pagina 5