Schip gezonken bij Terschelling Russische troepenbewegingen in Noord-Finland Duitsche luchtaanvallën op ongewapende treilers Kerstviering ten paleize Langsdorff pleegt zelfmoord Het nieuws van heden ZUID-AFRIKA GREEP OP TIJD IN' LONDEN OVER DE DUITSCHE SUCCESSEN DE „C0LUMBUS HET KONINKLIJK BEZOEK AAN DEN PAUS DE BAROMETER VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS Vermoedelijk op een mijn geloopen Twee regimenten door de Finnen omsingeld :1h DONDERDAG 21 DECEMBER 1939 - OCHTENDBLAD BUREAUX VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: HASSAULAAN 51 - TEL. 13866 - GIRO 22884 Abonnementsprijs (bij vooruitbetaling) voor Haarlem 25 cent per week; per kwartaal f3.25. Bij onze Agenten 27H ct. per week, per kwartaal f 3.58 DAGBLAD MET OCHTEND- EN AVOND-EDITIE, UITGEGEVEN DOOR DE M.V. DRUKKERIJ DE SP AARNEST AD, HAARLEM DRIE EN ZESTIGSTE JAARCANC No. 22160 Helsinki heeft vlieg tuigen noodig Anders zou het Polens lot hebben gedeeld, verklaart generaal Smuts Het WeeriiHiiiiiHiiiiiHiiiimHiiiiiiittiiiiiiiiiiiiin^ Mijnongeluk eischt negen dooden :t „Er was geen vlootactie, dus ook geen schending van de neutraliteit De Duitsche volks verhuizing Uit Wolhynie naar Duitsch gebied HIMMLER IN ROME Het wrak van de „Graf Spee" brandt nog steeds „Een moedige daad", meent de Duitsche ambassade Een slag bij Salla? Admiraal Darlan in Engeland VOOR KERSTMIS f 3.- p. flesch DE NATIONALE WINTERDRANK 1 NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per tossen regel 30 ct., tnoez. mededeeflngen 50 cent; Idem op pag één 45 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen Voet de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek Een schip van onbekende nationali teit is Woensdagmiddag om drie uur op de Noprdergronden bij Terschelling vermoedelijk op een mijn geloopen en binnen tien minuten gezonken. De bemanning is naar alle waar schijnlijkheid gered door een in de na bijheid varend schip van onbekende nationaliteit. De motorstrandreddingboot „Nico- laas Marius" van de Noord- en Zuid- Hollandsche Redding Mij. is ter assis tentie uitgevaren, doch aangezien men Van schip noch opvarenden iets heeft bemerkt, is de boot onverrichterzake teruggekeerd. Een wachtpost aan de Fransche zijde van den Rijn. De joto werd met een telelens van Duitsche zijde genomen HELSINKI, 20 Dec. (Havas) Volgens via Noorwegen ontvangen berichten uit de streek van Petsamo zijn de Sovjet-Russische troepen Aangekomen bij Hestesoss aan de Finsch "Oorsche grens. Men merkt in dit gebied be langrijke contingenten gemotoriseerde troepen t>p. Voorts bevestigen vrij nauwkeurige berichten het front van Suomussalmï, dat een sterk Contingent Russische troepen, op zijn minst *Wee regimenten omvattende, geheel van z()n ^ases is afgesneden en omsingeld door Finsche hoepen. De vertegenwoordiger van het Noorsche te- '®§raaf agentschap in Kirkenes meldt, dat de binnen het roode leger gevoelige verliezen aan ^anschappen en materiaal hebben toegebracht. voegt hieraan toe: De Russische troepen Avonden zich Dinsdag ter hoogte van de Noor delijkste huizengroep in Noorwegen. Van de Noorsche grens ziet men groote Sovjet-Russi- ®che transportcolonnes. De temperatuur be haagt op het oogenblik 30 gaden onder nul etl de thermometer daalt nog steeds. Wat de Russische luchtraids betreft, wordt beden vernomen, dat die ook ondernomen zijn twee punten, die nog niet vermeld zijn. Zoo ebben omstreeks twintig Russische bombarde mentsvliegtuigen een aanval gedaan op de Fin sche kustbatterijen van den buitensten archipel JWi Koppa. De aanval werd door de kust batterijen afgeslagen. Te Antrea, in het uiterste Uiden van de industrieele vallei van de Vuoksi, ^aar gistermorgen alarm gegeven is, heeft men ;erscheidene malen Sovjet-vliegtuigen waarge- °men, waarvan twee door Finsch luchtafweer- 6eschut zijn neergehaald. De Russische vliegtuigen hebben verscheidene ?0lhmen neergeworpen, maar de meeste vie- zonder schade te veroorzaken in de bos sen. Ten Noorden van Antrea, nog steeds aan de Vuoksi, is voor twaalf uur twee maal ij'arm gegeven, zonder dat men vliegtuigen heeft ««zien. 6ij 'n derde alarm, om één uur des middags, men Russische toestellen op 3.000 meter m>ogte vliegen. Onder het vuur van het lucht afweergeschut maakten de vliegtuigen rechts- iTikeert, na eenige tientallen zware bommen Modelings in de bosschen te hebben gegooid. finsche deskundigen zijn van meening, dat 5® moeilijkheden der Russen toenemen, naar mate de oorlog in Finland voortduurt. Gelijk 'tikt Uit verhooren van Russische krijgsgevan gen ondervinden de Sovjets ernstige moeilijk- *Je<len met het transport tengevolge van de 1 voldoendheid van het materiaal. j'Det schijnt zelfs, dat hongersnood heerscht 1 Zekere sectoren van het front. President Kallio heeft een decreet gepubli- e®rd, waarbij maatregelen zijn genomen tegen ^rsonen, die gevaarlijk zijn voor de veiligheid den staat. Deze personen kunnen uit het jkd worden gezet, bewaakt of gevangen ge iden worden. Pet Finsche blad „Helsingin Sanomat" i^ ijft, dat het Russische leger dat twintig r een yraagteeken is geweest voor Europa, th jj'ans voor j^et eerst in een werkelijk gevecht t gewikkeld. Het feit, dat Finland nu reeds ■htig dagen weerstand heeft kunnen bieden een aanvaller, dat over een groote over- beschikt en van verschillende zijden 5c>lt, heeft groote waardeering voor de Fin- be soldaten gewekt, doch de meening in het jjkteniand over het Russische leger is er aan- 6rkelijk door gedaald. jPinsche kringen in Londen verklaren, dat j^bland wel oorlogsmateriaal uit Engeland 1, iJgt, maar helaas niet zooveel als het noodig 3 efk De Finnen hebben geen crediet noodig ^c, kunnen contant betalen. Hun behoeften zijn ^mter dringend. De Engelsche Blemheim- "bbardementstoestellen, die Finland gekocht g voor den Sovjet-Russischen aanval, zijn Pii en zeer volcio®n tegenover de beste ^,Ssische toestellen, maar numeriek is de Fin- ?e luchtmacht zeer sterk in de minderheid, tw 6 Finnen verklaren, dat zij zijn opgerukt be?°.orden het Ladogameer en Aglajarvi hebben weiltt, waar een verwoede strijd gevochten °röt. Vpr an gezaghebbende zijde te Londen wordt JgfP°men, dat nog geen antwoord door Enge- m gezonden op de circulaire van den se- ftl ar's-generaal van den Volkenbond betref- Se^ hulp voor Finland. Het feit, dat de Brit se regeering reeds uitvoervergunningen voor 'Uigen naar Finland gegeven heeft, maakt vlijk' van welken aard het antwoord zal De felle koude, gepaard gaande met verblindende sneeuwstormen, heeft iedere gevechts-activiteit aan het front in het Finsche poolgebied, in den corridor van Pet samo, onmogelijk gemaakt. De temperatuur is gedaald tot 30 graden onder nul. Naar de Finsche commandanten melden heb ben de Russen in den sector van Hestefoff aan de Noorsche grens zware verliezen geleden. Van ooggetuigen aan de andere zijde van de Noorsche grens hebben de Finnen vernomen, dat de Russen van Petsamo uit in een onafge broken stroom versterkingen zenden. Het Finsche leger bericht meldt; Op de Karelische landengte hebben de Rus sen gisteren den geheelen dag verwoede aan vallen ondernomen. Na een krachtige langdu rige artillerievoorbereiding is de Sovjet-infan- terie, gesteund door honderden tanks van ver schillende types, tot den aanval overgegaan. De voornaamste aanval voltrok zich evenals den dag tevoren tusschen Kaukjaervi en Mus- laajaervi. Sterke troepen hebben ook op andere punten aangevallen. Alle aanvallen zijn afge slagen. Des avonds hielden de Finnen nog stand De Russische verliezen aan tanks zijn aan zienlijk. Twintig Sovjet-tanks, die tot onze stellingen oprukten, werden buitgemaakt. Vele andere werden voor onze linies vernield. De Russische verliezen aan manschappen zijn eveneens aanzienlijk. Aan het Oostelijk front rukken onze strijdkrachten op in de richting Salla. Wij hebben ons meester gemaakt van groote hoeveelheden materiaal, oa, drie tanks, een kanon, enkele machinegeweren, dertig vrachtauto's en veel munitie. Aan het front van Petsamo hebben onze troepen zich op Kornettijaervi teruggetrokken. In het communiqué der luchtmacht wordt o.a. gezegd: Gisteren was het de bedrijvigste dag sinds het begin van den oorlog. De Finsche lucht macht werd in verwoede luchtgevechten ge wikkeld, die den geheelen dag van gisteren duurden, voornamelijk boven de Karelische landengte. Vast is komen te staan, dat Fins<>ie vliegtuigen veertien vijandelijke machines heb ben neergehaald, voor het meerendeel bom menwerpers, en dat zes vijandelijke toestel len door de luchtafweerbatterijen zijn neerge haald. Naar schatting zijn gedurende den dag 200 vijandelijke vliegtuigen over Finsch grond gebied gevlogen. Het communiqué meldt ook het bombarde ment door de Russen van Abo, Bortevala nabij Helsinki, Hangö en eilanden van den Finschen archipel. Iff LONDEN, 20 Dec. (Reuter). In Stander- ton in Transvaal heeft de Zuid-Afrikaan- sche premier generaal Smuts een rede uitgesproken voor zijn kiezers. Hij zeide daarin o.m. „Wanneer de Zuid-Afrikaan- sche regeering in April de Zuidwest-Afri- kaansche politie had overgenomen, zou de wereldoorlog misschien niet in Polen, maar in Zuid-Afrika zijn uitgebroken. In April besloot de regeering der Unie onder den Eersten Minister, generaal Hertzog, na een zeer ernstige waarschuwing te hebben ontvan gen van onverdachte zijde, onmiddellijk den vrede en de rust in Zuidwest-Afrika te ver zekeren, waar de Duitsche bevolking georgani seerd, gedrild en voorbereid werd op alles. Wanneer de rege'ering toen niet vlug was op getreden, zou een oorlog hebben kunnen uit breken. Duitschland had in Zuidwest-Afrika dezelfde techniek gevolgd van ondermijning van den geest van onafhankelijkheid van het volk als in Oostenrijk en Tsjecho-Slowakije. Wanneer Duitschland Zuidwest-Afrika her wonnen had, was er geen twijfel aan geweest, of de vrijheid en onafhankelijkheid van Zuid- Afrika zou niet lang hebben geduurd. Duitsch land als nabuur zou een bedreiging zijn ge weest. Maar Engeland was, zooals Hertzog ge zegd had, de grootste vriend van Zuid-Afrika. Het onderzoek der politie heeft aangetoond, dat Zuid-Afrika gedurende eenige jaren onder worpen geweest was aan een stelselmatige pro paganda, geïnspireerd door de Duitsche regee ring en uitgevoerd zelfs door de diplomatieke vertegenwoordigers. Deze propaganda had ten doel Zuid-Afrika weg te leiden uit den koers, dien-h©t had gekozen", 1 VERWACHTING: 1 i| Gedeeltelijk bewolkt, droog weer. Des ochtends temperatuur om het vriespunt, H overdag lichte dooi. Meest zwakke wind 5E jg uit Noordelijke richtingen. illllllllllllllllllllilllillllllillllllHllillllltllllMlllllllllillllilllMllllllllli?. ESSEN, 20 Dec. (D.N.B.) In de Koningin Elisabeth-mijn te Essen is Woensdag bij het afdalen in de schacht de liftkabel gebroken. Negen mijnwerkers kwamen daardoor om het leven. De dooden konden reeds geborgen wor den. LONDEN, 20 Dec. (Reuter). De Duitsche luchtmacht gaat nog steeds voort met aan vallen op ongewapende treilers en koop vaarders, waarbij de schepen met bommen en machinegeweervuur worden bestookt. De Schotsche treiler „Star of Scotland" uit Aberdeen is een haven binnengesleept. Twee leden der bemanning waren gedood door machinegeweerkogels tijdens een aan val van Duitsche vliegtuigen op de Noord zee. Twee andere opvarenden werden ge wond. De schipper van den treiler „Strathalbyn" uit Aberdeen, welke eveneens werd aangeval len, verhaalde het volgende: Een Duitsche bommenwerper heeft ons tweemaal aangeval len. Een zware bom viel drie meter van onze boeg, waarna de machine eenige honderden schoten loste, welke het dek raakten, doch geen schade aanrichtten. De schipper van den treiler „Strathugie" uit Aberdeen zeide: Een vliegtuig heeft twee maal om het schip gevlogen en ons met een machi negeweer beschoten. Bij de nadering van een groot neutraal vrachtschip verdween het toe stel. De treiler „Evelyn Nutten" uit Aberdeen rapporteerde Zondag door twee vliegtuigen te zijn aangevallen, die zes maal naar het schip doken en het bestookten met kogels en bom men. De bemanning bleef evenwel ongedeerd. De machines verdwenen toen een Britsch vlieg tuig naderde. Te Londen is van gezaghebbende zijde een commentaar verstrekt op de jongste Duitsche berichten over veronderstelde luchtacties boven de Noordzee. De laatste dagen, zoo luidt dit commentaar, schijnt in officieele Duitsche kringen een toe nemende opwinding te heerschen met betrek king tot den oorlog in de lucht. Maandag be- De eerste openbare zitting van het Duitsche prijsgerecht in Hamburg. De com mandant van een opgebrach t schip legt zijn verklaring af ff WASHINGTON, 20 Dec. (Reuter) Ambte naren van het Staatsdepartement hebben ver klaard, dat volgens sommige berekeningen de Columbus op bijna 250 mijl binnen de „neutra- liteitszone" van Amerika tot zinken is gebracht. Men bestudeert thans de kwestie of dit een oorlogsdaad binnen de zone betreft, waarvan men gewoonlijk aanneemt, dat zij gemiddeld tot 300 mijl van de kust ligt uitgestrekt, terwijl zij op sommige punten verscheidene honderden mijlen breedte heeft. De eerste officieele rapporten, die te Washing ton ontvangen zijn over de Columbus, duiden aan, dat er geen enkele vlootactie is geweest. Dit schijnt te worden bevestigd door de latere rapporten, aldus heeft de secretaris van het Witte Huis, Eerly, aan de pers medegedeeld. Hij voegde hieraan toe, dat de ambtenaren der Amerikaansche regeering van meening zijn, dat de Duitsche bemanning besloot de Columbus tot zinken te brengen, liever dan het gevaar te loopen van een slag, nadat het schip de wate ren buiten de veiligheidszone zou zijn binnen gevaren. De Amerikaansche kruiser „Tuscaloosa" is Woensdag met 579 opvarenden van de Colum bus om twaalf uur plaatselijken tijd aangeko men bij het lichtschip Ambrose. In verband met den mist gelooft men, dat de Tuscaloosa het anker zal uitwerpen buiten de haven van New York, totdat het weer opheldert. De Duitsche bemanning zal op Staten Island of in New York zelf, waarschijnlijk des avonds, onder contöle van de autoriteiten van het immigratiebureau aan land gezet worden. KRAKAU, 20 Dec. (D. N. B.) Het eerste transport van z.g. volksduitsche landverhuizers uit WPlhynie komt vandaag aan in de streek van Wlodzimierz- aan de Duitsch—Russische belangengrens. Het eerstvolgende transport kan op 25 December verwacht worden. Daarentegen zal van morgen af dagelijks een transport van telkens ongeveer 1000 personen binnen het kader van de verhuizing der bevolking van Duitschen stam uit het Galicische gebied aankomen aan het z.g. overnemingsstation, om van daar, na van het noodige te zijn voorzien en eventueei sanitaire hulp te hebben gekregen, vervoerd te worden naar het verzamelkamp in Lodz, van waar de verdere verdeeling van deze Volks- duitschers geschieden zal. Onze Romeinsche correspondent seint ons Woensdagavond De „Messaggero" van Woensdagmorgen ver weet de „Osservatore Romano" op heftige wijze, dat zij Dinsdagavond van het bezoek van den Italiaanschen Koning en Koningin slechts kort in de officieele agenda melding maakte. In zijn verontwaardiging voegde het Romeinsche blad de „Osservatore" toe, dat zij zich in plaats van Romano maar liever „Vaticano" moest noemen. Woensdagavond wijdde de „Osservatore" echter niet minder dan twee artikelen aan de groote gebeurtenis van morgen (Donderdag) o.a. door terloops op te merken, dat zij het orgaan is van den Plaatsbekleeder van Christus op aarde, den bisschop van Rome. Aldus geeft zij haar Ita- liaansche zuster antwoord. Genoemde artikelen wijzen o.a. op het feit, dat de plechtige audiën tie van morgen (Donderdag) een treffend be wijs is voor de uitstekende relaties tusschen den H. Stoel en Italië. Zij prijzen Italië hoo- gelijk óm zijn vredespolitiek, welke aansluit bij de vredespolitiek van den Paus. Het gevolg, waarmede de Koning en de Koningin van Italië zich naar den Paus zullen begeven, zal uit meer dan veertig personen bestaan. Onder dezen zal zich de Italiaansche minister van Buitenland sche Zaken, graaf Ciaho, bevinden, als riddei van de Annmiziata-orde. ROME, 20 Dec. (Havas) De leider der Ge stapo en der SS., Himmler, is in Rome aan gekomen. schreven de Duitsche agentschappen tot in bijzonderheden een luchtgevecht boven Sylt, dat nooit heeft plaats gehad. Dit werd blijkbaar gedaan om kracht bij te zetten aan de fantas tische getallen over het aantal neergehaalde vliegtuigen in een luchtactie boven Helgoland. De Duitsche berichten hebben voorts luchtaan vallen uitgedacht op Hoemum en Rantum, welke het Britsche ministerie van Luchtvaart officieel heeft tegengesproken. De redenen voor deze fantasieën zijn niet ver te zoeken, al dus het commentaar. Gisteravond heeft de Duitsche radio de luchtaanvallen toegegeven op 24 weerlooze visschersbooten en gepoogd, die aanvallen te verontschuldigen door deze booten te beschrijven als oorlogsschepen en hulpvaartuigen. Deze verontschuldiging is zeer duidelijk valsch, en het blijkt, dat hiermede een poging wordt gedaan om dergelijke fla grante schendingen van het internationale recht en fatsoen te rechtvaardigen door het uit vinden van Britsche aanvallen op Duitsche steden. Het Britsche ministerie van Luchtvaart deelt mede: „Het Duitsche opperbevel heeft in een offi cieele radio-uitzending medegedeeld, dat één van zijn vliegtuigen een groote Britsche viieg- boot heeft neergeschoten. Geen enkel Britsch vliegtuig is echter van daag aangevallen. De verklaring had wellicht betrekking op een gevecht, dat zich Dinsdag ochtend voor de Noorsche kust heeft voorge daan. Een Britsche vliegboot ontmoette een vliegtuig, vermoedelijk een Heinkel. De vijand ontving een lading machinegeweervuur en werd verdreven. Ons eigen vliegtuig bracht zijn pa- trouillevlucht ten einde en keerde veilig op zijn basis terug." Uitzending door de radio, speciaal voor de gemobiliseerden Naar wij vernemen ligt het in het voornemen van Prinses Juliana en Prins Bernhard, dat de Kerstfeest viering met het personeel ten paleize Noordeinde te 's Gravenhage, op den Eersten Kerstdag om 4 uur n.m. door de radio wordt uitgezonden, in het bijzonder voor de gemobili seerden te land en ter zee, die de Kerstdagen niet in huislijken kring kunnen doorbrengen. BUENOS AIRES, 20 Dec. Kapitein Hans Langsdorff, de commandant van de „Admiral Graf von Spee", heeft zelfmoord gepleegd. Hij heeft zich in zijn hotel met een revolver doodgeschoten. Langsdorff werd in een kamer van het emigrantenhotel gevonden. Hjj had een brief achtergelaten, waarin hij mededeel de dat hij had besloten het lot van zijn schip te deelen. Tevens schreef hjj nog dat hij met zijn daad had gewacht tot hij er zeker van was dat zijn bemanning zich in veiligheid be vond. Een adjudant heeft het lichaam gevonden. Het Argentijnsche ministerie van Marine bevestigt, dat Langsdorff met revolverschoten een eind aan zijn leven heeft gemaakt. De Duitsche ambassadeur heeft van zijn kant eveneens het bericht bevestigd. De Duitsche ambassade te Buenos Aires heeft over den zelfmoord van commandant Langs dorff het volgende communiqué uitgegeven: „De commandant van den roemriiken kruiser „Admiral Graf Spee", kapitein-ter-zee Langs dorff, heeft gisterenavond zijn leven opgeof ferd voor zijn land door zich zelf van het leven te berooven. Van den aanvang af was hij vast besloten het lot van zijn mooie schip te deelen en slechts machtige invloeden en een juist be grip voor zijn verantwoordelijkheid voor de ge slaagde ontscheping van een bemanning van meer dan duizend man hebben hem er toe ge bracht, de tenuitvoerlegging van zijn voor nemen uit te stellen tot zijn plicht was vol bracht en zijn superieuren volledig van den toestand op de hoogte waren gebracht. Toer. deze taak volbracht was, boog hij voor het lot. Een moedig zeeman, die een nieuwe bladzijde heeft toegevoegd aan den roem der Duitsche marine." Stefani verneemt uit Buenos Aires, dat de officieren van de „Graf von Spee", hoewel ge ïnterneerd, vrij in Buenos Aires mogen rond- loopen, op voorwaarde, dat zij niet trachten de stad te verlaten. De matrozen zullen wor den geïnterneerd op het eiland Martin Garcia in den Rio de la Plata. Het wrak van de „Graf von Spee" brandt nog steeds. President Ortiz heeft het hem door den Ar- gentijnschen minister van Buitenlandsche Za ken voorgelegde decreet over de intemeering van de leden der bemanning van de „Admiral Graf Spee" onderteekend. In politieke kringen te Berlijn wordt in dit verband vernomen dat hiertegen van Duitsche zijde dienovereenkom stig stappen zullen worden ondernomen. Langsdorff, de commandant van de „Graf Spee" pleegt zelfjnoord. Een Britsche lezing over de beweerde successen der Duitsche luchtmacht. Voorloopig verslag der Eerste Kamer over de begrooting van Buitenlandsche Zaken. Voortgezette bespreking van de Onder- wijsbegrooting door de Tweede Kamer. Schip van onbekende nationaliteit bij Terschelling gezonken; vermoedelijk op een mijn geloopen. Beurs van New York: Fluctuaties binnen zeer nauwe grenzen; slot prijshoudend. In donkere dagen We leven in de donkere dagen vóór Kerstmis. Dit jaar zijn ze wel zéér donker in overdrachtelijke beteékenis. Maar in die duisternis gloort plotse ling een licht. ,JIaarmate de nood stijgt, des te sterker straalt de liefde van Christus", sprak gisteren onze Koninklijke Landsvrouwe tot Haar volk. En in Haar rede vol wijding en menschelijk voelen trof vooral die mededeeling van een eigene ondervin ding van Haar als kunstzinnig, gevoe lig mensch: ,Jk was vroeg naar bui ten gegaan om indrukken met mijn penseel vast te leggen van hooiland- schap en boomen. De lucht was jam mer genoeg bedekt en ik vreesdedat het tevergeefs wachten zou worden op de zon. Maar daar plotseling, van achter de boomen kwam een zonne straal, die het gemaaide gras en de oppers in goud-rooden gloed zette en binnen enkele oogenblikken baadde het geheele landschap in overweldi gende zonnepracht." Met deze Hare persoonlijke onder vinding heeft Ze ons een opwekking gegeven vol bemoedigingin donkere dagen niet te gauw te wanhopen. In eens kan een zonnestraal komen en alles verlichten. Christus' liefde straalt in elk geval in dezen Kerst tijd voor ieder ieder die van goe den wil is. STOCKHOLM, 20 Dec. (Havasf Men ver wacht, dat vandaag een groote slag zal worden geleverd bij Salla, na tien dagen van bloedigen strijd, schrijft de correspondent van de „Sver.s- ka Dagbladet" in Helsinki. De Russen vallen uit twee richtingen aan, n.l. in de richting van Savekoski en Kemijarvi. Zij hebben een amphibletank in den strijd gebracht, waar mede sedert een jaar proeven werden genomen en welke in het water door een schroef wordt voortbewogen. De Finnen stellen hier een nieuw entitankkanon tegenover, dat door een Finsch artillerie-officier is uitgevonden en in het bui tenland is gebouwd. Dit kanon heeft een sterk doordringingsvermogen. Zij beschikken even wel niet over een voldoende aantal van deze kanonnen. LONDEN, 20 Dec. (Reuter). Admiraal Darlan, de opperbevelhebber van de Fransche vloot, is naar Londen gekomen om besprekin gen te voeren met Churchill en andere leden van de admiraliteit. Hij is van Frankrijk over gestoken met 'n Franschen torpedojager en in Porthmouth aan land gegaan, waar hij werd ontvangen door admiraal James. Een tweede Fransche torpedojager, die als escorte was op getreden, voer de haven binnen, toen Darlan de Britsche eerewacht inspecteerde. Rum - Arak Citroen 1 V V V. W MT i I J> J Stand op Donderdag 1 uur vjn. 768.9 Vorige stand 7611

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1939 | | pagina 1