Het buitenlandsch beleid GELEZEN COURANTEN W„ r* New-Yorksche Beurs ZMi» De weerstoestand Eerste Kamer brengt hulde aan minister MEN ZAL ER U DANKBAAR VOOR ZIJN DONDERDAG 21 DECEMBER 1939 Instemming met aanbod van goede diensten Handhaving neutraliteit Betrekkingen met België Toezicht op vreemdelingen Volkenbond Het incident nabij Venlo De spanning in November Willibrordus- en spoorwegzegels F.I.F. A.-bijeenkomst te Genua De formule voor het wereld kampioenschap 1942 ZONDER PAS NAAR BELGIË IN DE KERSTWEEK RUNDEREN VOOR HET LEGER KERSTTENTOONSTELLING VAN OUDE MEESTERS Eigen richting leverde mishandeling op Strenge vorst niet te wachten ilt U op een eenvou dige wijze medewerken den militairen in Uw woonplaats een groot plezier te doen?. VJeeft dan dit blad na lezing aan de kazerne, het militairentehuis of andere verblijfplaats van militairen in Uw nabijheid. Fluctuaties binnen zeer nauwe grenzenslot prijshoudend De H. Vader ontvangt Mgr. J. Olaf Smit Huiszoekingen in Zuidwest-Afrika Kard. Tisserant over de bidweek Spoorwegmisère te Delft wordt opgelost 35 i i 4 9 9 8 7 7» 22 7 7 5 5 5 4 38 38 38 I 5 5 5 5 43 2 26 WISSELKOERSEN AMERIK. GOEDERENMARKT 4 40 f 41 38 39 34 f 35 Rogge 73 76 70 73 69 72 i 20 Dec. Tarwe Dec. 85 Mel 89 Juli 90 Rogge rec. 41 37 J Clearingkoersen Academische examens Fransch M, O. b Hoogduitsch M. O. b Apothekers-assistent Engelsch M. O. B FAILLISSEMENTEN MARKT NIEUWS Blijkens het voorloopig verslag der Eerste Kamer over hoofdstuk III (Departement van Buitenlandscl+e Zaken) der Rijksbe- grooting 1940 betuigden vele leden hun in stemming met het optreden van dezen minister. Op grond van de rijke ervaring, in zijn vorige functie ten departemente ver worven, achtten deze leden hem in het hui dige, op internationaal politiek gebied zoo uiterst moeilijke, tijdsgewricht inzonderheid geschikt om leiding te geven aan Nederlands beproefde politiek van zelfstandigheid en neutraliteit. Huns inziens heeft 's ministers beleid ge durende zijn nog korte ambtsperiode ten volle aan de daaromtrent gekoesterde verwachtingen beantwoord en het vertrouwen gewettigd, dat hij, bekwaam en bezadigd bewindsman, zijn land nog vele diensten zal kunnen bewijzen. Ten slotte werd den minister hulde gebracht voor de voortreffelijke rede. op 9 November 1.1. door hem in de Tweede Kamer uitgesproken. Verscheidene leden betuigden hun warme instemming met het aanbod van goede diensten, in Augustus van dit jaar door H. M. de Koningin en door den Koning der Beigen gedaan en in November IJ. herhaald. Uiteraard betreurden zij, dat het eerste noch het tweede positief resultaat had opgeleverd. Met name hadden deze leden gewaardeerd, dat in den oproep d.d. 7 November 1.1. was gewaagd van een onderzoek naar de mogelijk heid niet van vrede zonder meer, doch van een billijken, op redelijke en vaste grondslagen ge bouwden vrede. Enkele leden betoogden, dat er, nu de positie van de neutrale mogendheden aanmerkelijk sterker is dan in 1918 het geval was, voor deze een bijzondere taak is weggelegd bij het herstel van den vrede Verscheidene leden verklaarden, de huidige buitenlandsche politiek van de regeering voor ons land onder de tegenwoordige omstandig heden voor de eenig juiste te houden. Deze politiek brengt, dus betoogden zij, uiteraard mede de handhaving, tegenover de belligeren- ten. van de rechten van Nederland als neutrale mogendheid. Met leedwezen hadden andere leden gecon stateerd, dat de regeering nog steeds niet tot een regeling met Frankrijk en Groot-Brittannië is gekomen, waardoor een einde wordt gemaakt aan het langdurige oponthoud van onze schepen en het willekeurige lossen van zoogenaamd ver dachte lading in havens van die landen. Ettelijke leden gaven in overweging, over te gaan tot de stichting van een organisatie naar het voorbeeld van het in 1919 opgerichte bureau voor zeeoorlogsschade en daaraan de opdracht te verleenen. een onderzoek in te stellen naar en de regeering rapport uit te brengen omtrent alle schade, die gedurende den zeeoorlog aan Nederlandsche belangen wordt berokkend. Eenige leden stelden de vraag, of de zelf- standigheidspolitiek, die Nederland als neutra le staat voert, uitsluit deelneming aan inciden- teele gemeenschappelijke acties van een ruime ren kring van neutrale staten dan Nederland, België of de Oslostaten, al ware het alleen reeds ten behoeve van de ontwikkeling van het internationale recht of ter handhaving van de rechten der neutralen Verscheidene leden juichten ten zeerste toe, dat de betrekkingen met België in de laatste jaren zoozeer zijn versterkt. Met instemming hadden deze leden bemerkt, dat de beide regee ringen elkander herhaaldelijk raadplegen, in zonderheid over economische aangelegenheden Ten slotte werd gevraagd, of de regeering bereid is, mededeelingen te doen inzake deD stand van de besprekingen van de Neder- landsch-Belgische havencommissie en daarbij tevens inlichtingen te geven omtrent de rege ling van de onderlinge betrekking tusschen het werk van die commissie en dat der gemeente besturen van Rotterdam en Antwerpen. Ook in deze Kamer werd aangedrongen op het uitoefenen van bijzonder toezicht op hier te lande vertoevende vreemdelin gen, die in geregeld contact staan met vreemde mogendheden en trachten, ten onzent ontevredenheid te verwekken, zeer ten detrimente van de geestesgesteldheid der bevolking. Het nemen van strenge maatregelen werd be pleit tegen die Nederlanders, die met zoodanige vreemdelingen en daarmede indirectelijk met andere regeeringen betrekkingen van anderen dan zuiver persoonlijken aard onder houden. Eenige leden verklaarden, hun reeds meer malen geuite bezwaren tegen Nederlands lid maatschap van den Volkenbond te handhaver, en onze uittreding uit deze organisatie nood zakelijk te achten. Ook andere leden hadden zich de vraag ge steld. of het gewenseht is, dat Nederland nog langer lid van den bond blijft en waren ge neigd, die vraag ontkennend te beantwoorden. Verscheidene leden verklaarden zich met dit standpunt niet te kunnen vfcreenigen. Vrij algemeen was men van oordeel, dat alleen dan van een heroriënteering op Internatio naal gebied iets zou zijn te verwachten, indien daarbij niet, gelijk in 1918, alleen de overwin naars in den oorlog, doch ook de andere parti) en de neutralen op voet van gelijkheid zouden worden betrokken. Eenige leden verklaarden, met ontsteltenis kennis te hebben genomen van het incident nabij Venlo op 9 November 1.1. Zij vroegen zich af, of bij het bedoeld incident niet was gebleken, dat het preventieve toezicht op bui tenlandsche inlichtingendiens ten" ten onzent onvoldoende is. Verscheidene leden maakten bezwaar te gen de uitbreiding van den staat van be leg als middel ter bestrijding van zekere pers-excessen. Zij gaven de voorkeur aan speciale wetgeving op dit punt. Andere leden verklaarden, zich met deze zienswijze in het geheel niet te kunnen ver eenigen. Eenige leden wenschten een opmerking te maken in verband met het gebeurde in de week van den 5den tot en met den llden November 1.1., toen het land in zoo groote spanning had verkeerd ten gevolge van het nemen, ten on zent, van uitgebreide militaire maatregelen, naar aanleiding van, naar verluidt, berichten omtrent het treffen van soortgelijke voorzie ningen buitenslands. Deze leden verklaarden de critiek, op het desbetreffend beleid van de regeering geoefend, niet te deelen. De regeering kan, zoo spraken zij, in menig geval het publiek geen deelgenoot maken van inlichtingen welke haar bereiken en nopen handelend op te treden, ongeacht de vraag of zulks bij een grooter of kleiner deel van de bevolking onrust zou kunnen doen ont staan. Verhelderend had, naar de meening van deze leden, de toelichting der regeering in de radio rede echter niet gewerkt. Zij spraken de hoop uit, dat voortaan bij soortgelijke casuspositie de voorlichting van ons volk op eenigszins andere wijze zou geschieden. Andere leden verklaarden die meening niet te deelen. Van de postzegels, uitgegeven ter herinnering aan den dood van Willibrord zijn de volgende aantallen verkocht: 5 centszegels: 6.733.614; 12+< centszegels: 1.692.313. Van de bij het 100-jarig bestaan der Neder landsche Spoorwegen uitgegeven herdenkings zegels zijn verkocht: 5 centszegels: 6.062.328: 12% centszegels: 1.254.090. Er wordt aan herinnerd, dat beide soorten postzegels nog tot en met 31 December a.s. voor frankeering geldig zijn. Dezer dagen is te Genua een bestuursbijeen- komst gehouden van de Federation Interna tionale de Football Associations (F.I.F.A.). Bij zijn trugkeer in ons land heeft de heer Lotsy enkele mededeelingen gedaan omtrent de te Genua besproken aangelegenheden. Besloten werd het congres, dat in Juni a.s. te Luxemburg zou worden gehouden, tot Septem ber van dat jaar uit te stellen. Een beslissing, welk land in 1942 de wereld kampioenschappen zal organiseeren, zal op het Septembercongres vallen. Vast staat dat het systeem een ander zal zijn dan dat van 1938. Er komt een eindgroep van zestien landen. Ze ker is, dat Italië in de eindgroep komt, evenals het ontvangende land. Voor de overige veertien plaatsen zullen echter voorwedstrijden moeten worden gespeeld. In dat verband heeft men de FXF.A.-landen in beginsel over vier zones, n.l. Europa, Amerika, Afrika/West Azië en Oost Azië (het Verre Oosten) verdeeld. Hoeveel Euro- peesche landen, hoeveel Amerikaansche ploegen enz. aan het eindtoumooi zullen mogen deel nemen, zal later worden vastgesteld. Op het oogenblik staat slechts vast, dat in elk van die vier zones voorwedstrijden zullen worden ge houden, volgens een soort Davisbekersysteem. In die voorwedstrijden zal men van het prin cipe uitgaan, dat de sterkere landen in eerste instantie tegen de op papier zwakkere landen zullen uitkomen, echter zooveel mogelijk regio naal. Daarbij is evenwel bepaald, dat er een uit- en een thuiswedstrijd zal zijn. Een commis sie zal uitmaken, wie tot de sterkere en wie tot de minder sterke landen behoort. Dit systeem is dus geheel afwijkend van het poulestelsel van 1938. Besloten is, dat de commissie voor de spel regels, bestaande uit de heeren Bauwens, De- launay en Verdyck, in afwachting van de eerst volgende vergadering van de International Board, naar een provisorische oplossing in zake het „aanvallen" zal zoeken en daaromtrent een voorstel zal indienen, opdat in de F.I.F.A.-lan- den althans een zelfde interpretatie over deze bepaling wordt gegeven. Op verzoek van het algemeen commissariaat voor het vreemdelingenverkeer hebben de Bel gische autoriteiten besloten de paspoortforma liteiten in te trekken in het tijdvak van 23 De cember tot 2 Januari voor personen van Neder landsche nationaliteit. Voor Nederlanders, die in dit tijdvak naar België willen komen, zal dus een bewijs van Ne derlandschap voldoende zijn. Ter aanvulling aan het bericht, dat in de week van 24 tot 30 December a.s. de aankoop van runderen van regeeringswege op de ver schillende veemarkten achterwege zal blijven, verzocht men ons mede te deelen, dat deze bepaling geen betrekking heeft op aankoopen voor het leger. Het leger zal dus in de week van 24 tot 30 December wel runderen aan koopen. In den Kunsthandel T. de Boer, Heerengracht 474 te Amsterdam, wordt van 18 December tot 1 Februari een omvangrijke tentoonstelling van oude schilderijen gehouden. Tentoongesteld worden werken van Jan van Goyen, Paulus Potter, Jacob Ruisdael, Salomon van Ruysdael, Aert van der Neer, Jan van der Heyden, Jan Steen en Gerard Dou; stillevens en bloemstukken van Abraham van Beyeren, Jan Breughel, Peter Bincit, Hans Bollongier, Osias Beert en Jan Davidsz de Heem; verder werken van P. P. Rubens, Anton van Dijck, David Teniers, Spinello Aretino, Ambrosius Benson, Lucas Cranach en Martin Schaffner, en den Meester van Delft; landschappen van Joost de Momper, Jan Breughel, Abel en Jacob Grimmer, Pieter van Schoubroek, Lucas van Gassei en Pieter Breughel de Jonge. Woensdagmorgen stonden voor den politie rechter te Utrecht vele verdachten terecht, die zich aan mishandeling hadden schuldig gemaakt. Zoo was daar een 35-jarige kellner, die eenigen tijd geleden op het perron van het Centraal Station te Utrecht, in dronkenschap iemand, die niets vermoedend op den nachttrein naar Groningen stond te wachten, eensklaps een klap op zijn kaak gaf. Door een agent van politie werd de verdachte mee naar het bureau gebracht. Voor den politierechter verklaarde verdachte er zich niets meer van te herinneren, daar hij dronken was geweest. Verdachte is nu in militairen dienst en ver dient f 2.24 per week. De subst. officier van justitie, mr. s'Jacob, wilde, daar verdachte nu in militairen dienst is, geen vrijheidsstraf vragen. De eisch luidde f 20, subst. 10 dagen hechtenis. Het vonnis luidde conform. Vervolgens trad een 32-jarige juffrouw het verdachtenbankje binnen. Ook zij had mishan delt en wel de juffrouw, die naast haar woonde. Hoe kwam U daartoe? vroeg de politierechter. Verd.: Die juffrouw beleedigde mij alsmaar. Die bewuste ochtend keek zij mij met groote brutale oogen aan en toen kon ik mij niet meer inhouden en ben haar aangevlogen. Politierechter: Waarom mag men iemand niet met groote oogen aankijken? Verd.: Niet op een dergelijke brutale wijze. Mr. s'Jacob aeide, dat een hooge geldboete hier ten laste van het gezin zou komen, daar haar man werkloos is. Hij wilde, hoewel het ge val ernstig was, daarom een lage geldboete vragen, nl. f 5 subs. 2 dagen hechtenis. Mr. Röhling gaf verdachte den goeden raad zich niet meer met haar buurvrouw te be moeien en veroordeelde haar tot f 2, subs. 2 dagen hechtenis. aniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiinniiiitiiiiiiiiiiiiimiiifiiiiiiiiiiiiiiiitiiiiinuiiiitiiip Onze weerkundige medewerker schrijft ons: Op grond van periodiek terugkeerende tem peratuurschommelingen was te verwachten, dat het in de tweede helft van December vegl kou der zou worden dan het in November en de eer ste helft van de loopende maand was geweest, maar de berekeningen hadden geleerd, dat het vooralsnog niet bijzonder hard zou gaan vrie zen. Het verloop der temperatuur heeft aan deze verwachting beantwoord. De vorst is vrij matig gebleven, alhoewel goed voelbaar door den sterken wind. Dat het niet is gekomen tot veel sterkere vosrt vindt zijn oorzaak in de omstandigheid, dat de Oostelijke wind, die de koude lucht aan voerde, niet kwam uit een gebied van strenge vorst. Voor den tijd van het jaar was de vorst slechts matig in Oost-Europa. Sedert Zondag zijn nu weer veranderingen gekomen in den algemeenen weerstoestand, die voor de verdere vooruitzichten van groote be- teekenis zijn. In het hooge Noorden trok een diepe depressie voorbij, die de toestrooming ver oorzaakte van warmere lucht uit het Westen, zoodat het in het bereik van dien Westelijken wind dooiweer is geworden. Tevoren lag over N.O.-Europa een gebied van hoogen druk met matige vorst, dat zich nu onder den invloed van die depressie teruggetrokken heeft naar Cen- traal-Europa en den Balkan en dientengevolge is het vorstgebied aan de Noordzijde sterk af gebrokkeld. Daardoor had b.v. de Noordelijke helft van Denemarken gisteren dooiweer, de Zuidelijke helft vrij sterke vorst. De grens tus schen vorst- en dooigebied naderde ons vanuit het Noorden en hierdoor steeg de temperatuur weer eenigszins. Met het terugtrekken van het gebied van hoogen druk naar het Zuiden worden de vorst- kansen altijd kleiner en doorgaans leidt dit tot dooiweer in ons land. Ditmaal is dit echter twijfelachtig. Er komt n.l. over Oost-Groenland een zeer koude Noordelijke luchtstroom door, die lucht van 2025 graden onder nul naar het Zuiden voert. Deze koude luchtstroom zal stellig de temperatuur over N.W.-Europa aanzienlijk doen dalen en het is daardoor zeer wel mogelijk, dat opnieuw een gebied van hoogen druk over de Noordelijke helft van Europa wordt opgebouwd, onder welks invloed de vorst in ons land zou kunnen aanhouden of mogelijk sterker worden. Het zal echter nog wel een paar dagen duren voordat het duidelijk zal worden hoe de alge- meene weerstoestand zich nu verder zal ontwik kelen. De verwachting, dat de tweede helft van December een tekort aan warmte zal brengen, kunnen wij echter handhaven. Door de koude der laatste dagen is het warmte-overschot, het welk de eerste helft der maand had opgeleverd, overgegaan in een tekort. Het was b.v. Zondag niet minder dan ruim 9 graden C te koud. (Nadruk verboden). NEW YORK, 20 Dec. (Part.). Het ontbrak ook vandaag in Wallstreet weer aan voldoende belangstelling om het bevredigende nieuws uit het zaken- en bedrijfsleven in de koersen tot zijn recht te doen komen. Wel bleef het senti ment gunstig, maar de handel was wederom van zeer matige proporties en hetzelfde was het geval met de koersafwijkingen, zij het dan, dat die meerendeels benedenwaarts gericht wa ren wegens gebrek aan steun. Verkoopdruk was er evenwel niet. Men bepaalde zich weer tot een houding van afwachten, hetgeen door de ko mende vacantiedagen en het naderend einde van het jaar uiteraard nog in de hand wordt gewerkt. Alleen voor vliegtuigfondsen, koper- waarden en automobielaandeelen bestond een goed prijshoudende stemming, maar dit was niet meer dan toevallig, want er waren geen speciale factoren, die daartoe aanleiding had den kunnen geven, tenzij dan, dat de vooruit zichten voor al deze industrieën zeer bevredi gend zijn, maar dat is in de meeste andere ge vallen ook zoo, zonder dat de markt bereid is dit in de koersen tot uitdrukking te brengen. Trouwens toen in het verdere verloop de markt onder leiding van staalwaarden begon op te loopen, waren het juist de drie genoemde ru- breken, die daaraan geen deel hadden, maar integendeel licht afbrokkelden. Behalve staal waarden openbaarde zich in het verdere ver loop eenige belangstelling voor rubberwaarden in verband met geruchten, dat eerlang de ban- denprijzen zullen worden verhoogd. De affaire bleef hierbij echter van matigen omvang, maar desondanks bleven de koersen aantrekken, zon der dat daarvoor aanwijsbare oorzaken waren aan te geven, behoudens dan het feit, dat op grond van de ontwikkeling van het bedrijfsle ven een verbetering van het koerspeil zeer ge motiveerd zou zijn te achten. Volgens voorloo- pige gegevens zal het indexcijfer voor de in- dustrieele bedrijvigheid van de Federal Reserve Board, dat de vorige maand met een cijfer van 125 het record-niveau van 1939 bereikte, deze maand nog iets hooger komen te liggen. Voor- alsnbg is dit echter niet in staat de belangstel ling sterk te doen toenemen, hoewel er vancjaag wel iets meer omging dan op de vorige dagen. De omzetten in het eerste uur bedroegen 210.000 shares en in het tweede uur 200.000 shares. Onder invloed van het gunstige nieuws uit het bedrijfsleven, hoogere winstresultaten en hoogere winsttaxaties over het vierde kwartaal kreeg de markt wel steun, doch veel ver andering kwam er in het algemeene koersbeeld niet. De fluctuaties bleven binnen zeer nauwp grenzen rangeeren. Laatbeurs volgde hier en daar een kleine reactie en het slot kwam in prijshoudende stemming tot stand met over het algemeen kleine winsten. Een uitzondering hierop vormden Westhinghouse, die een winst van 1 punt aan het de laatste dagen behaaldp avans konden toevoegen, terwijl Du Pont de Nemours ruim 1punt inzakten. Staalwaar den gaven nog de meeste affaire te zien. Beth lehem Steel vertoonden laatbeurs slechts een fractioneele kbersinzinking en verlieten de markt 5/8 punt hooger, doch US. Steels zakten in die periode punt in en vertoonden een on- veranderden slotkoers. Republic Steel en Youngstown stelden zich wat hooger. Ook Onze Romeinsche correspondent seint ons Woensdagavond De H. Vader ontving in particuliere audiën tie Z. H. Exc. Mgr. Jan Olav Smit, titulair bis schop van Paralus. Mgr. Smit heeft den Paus een aantal Nederlandsche boekwerken aange boden, o.a. de vier laatste deelen van de Katho lieke Encyclopaedic, waarvan de Paus de ove rige deelen ontving, toen Hij nog Kardinaal- Staatssecretaris was. De H. Vader, zoo deelde Mgr. Smit ons mede, zegende de medewerkers en den uitgever van de encyclopedie. Mgr. Smit heeft Woensdag de reis naar Nederland aan vaard, alwaar Hij enkele weken zal vertoeven. Z. H. Excellentie reist over Frankrijk. WINDHOEK, 20 Dec. (Reuter) De pblitie heeft vandaag huiszoeking gedaan in een aan tal bureaux van Duitsche organisaties, zooals de Sudwest Deutscher Bund (een organisatie van genaturaliseerde Duitschers), de Deutsche Frauenbund en de Deutsche Frauenverein en de Duitsche jeugdorganisatie. Een groot aantal documenten is in beslag genomen en in politie auto's meegevoerd. Ook deed de politie huis zoeking in de particuliere woningen van de be stuurders van deze vereenigingen. Bij de huiszoeking is de politie nergens op tegenstand gestuit. Men veronderstelt dat de organisaties verdacht werden in betrekking te staan tot de Duitsche regeering. Onze Romeinsche correspondent seint ons Woensda gavond Z. Em. Kardinaal Tisserant, secretaris van de Congregatie voor de Oostersche Kerken heeft aan de Bisschoppen en Missiehoofden, die onder genoemde Congregatie ressorteeren, een schrij ven gezonden, waarin Hij de aandacht vestigt op het verheven belang van de Bidweek voorde eenheid der Kerk, van 18 tot 25 Januari. Hij onthulde, dat Paus Pius XII de traditie van Paus Pius XI zal voortzetten en in de betref fende week een H. Mis tot intentie van deze vrome devotie wordt opgedragen. Geljjk bekend, heeft de minister van Water staat bij de behandeling van zijn begrooting medegedeeld, dat voor de verbetering van den misère-toestand bij het station te Delft een voorloopig plan is ontworpen, waarvan de uit voering begroot wordt op 6 millioen gulden. De minister doelde hier op een reeds acht jaren hangend plan. Op 22 December 1931 werd door een daartoe door den burgemeester van Delft ingestelde commissie een rapport ingediend. Dit plan hield in de ophooging van de spoorbaan, voor zoover deze door de be bouwde kom van de gemeente loopt. Van de zijde der directie van de Ned. Spoor wegen, vernamen wij, dat de verhooging van de spoorbaan definitief doorgaat. Onder deze zullen vier viaducten komen. Momenteel zijn er drie overwegen, die in verband met het drukke treinverkeer om de zeven minuten worden gesloten. Een en ander brengt met zich mede, dat er regelmatig ver keersopstoppingen zijn. Het treinverkeer zal tijdens de werkzaam heden zoo weinig mogelijk worden vertraagd, doordat een hulpbaan zal worden aangelegd, waarover het treinverkeer over enkel spoor zal worden geregeld. automobielwaarden werden nogal druk verhan deld, tenminste wat Chrysler betreft, doch ook hier ging laatbeurs zoo goed als de geheele winst (die dollar had bedragen) verloren. Aandeelen in telegraafmaatschappijen ontleen den een goeden stimulans aan de hoogere schat tingen der behaalde winst in 1939 door de Amer. Tel. Tel., die neerkomen op een winst van ruim 10 (de hoogste winstcijfers gedurende een achttal jaren), tegen ruim 8 in 1938. Ook rubbers, koperwaarden, warenhuisfondsen, luchtvaartshares en kunstzijde-aandeelen ver lieten de markt in prijshoudende stemming. Voor laatstgenoemde rubriek was de stimulans het bericht, dat de vraag naar kunstzijdegarens zeer groot blijft als gevolg van de prijsverhoo- ging van natuurzijde. Met uitzondering van een enkel fonds lagen de spoorwegwaarden op hoo ger niveau, terwijl hetzelfde het geval was met oliewaarden, public-utilities en tabakken. Mij nen stelden zich op wat lager niveau. De om zetten bedroegen in totaal 910.000 shares. Laatst gedane koersen Dec. Allied Chemical American Can Co. Am. Car F.dry Am. Rolling Mills Am. .nicit R>f. Am. Te!. Tel. Aui, Tobacco B. Am. Waterworks Anacoi.da pper Atchison Topeke Baltimore Ohio Bethlehem Steel Canadian cific Case Treshins Caase National B. C es. Ohio Chicago Ruck Isl. Chrysler Motor Cities Service Consol Gas N Y. Continental Oil 7 Dawesl. 514 Young Deleware Huds. Douglas Aircraft Dupont de Nem. Eastman Kodak El. Bond Sh. General Electric General Motors Good Year Hudson Motor Illinois Central Intern. Harvester Intern. Nickel Intern. Tel. Tel. Kennecott Copper Missouri Pacific Idem pref. Montgomery Ward Nat. City Bank Nat. Dairy Prod. New York Central North. Am. Av. North. Amer. n.a. Norfolk Western Pennsylvania Phillips Oil Proctor Camble Publ. Serv. N. J. Radio Corporation Rep. Steel Sears Roebuck Shell Union Oil Socony Vacuum Southern Pacific Southern Railway Standard Brands Stand. Oil of N.-J. Tidewater Ass. Oil Union Pacific United Aircraft United Corp A. U. S. Leather U. S. Rubber U. S. Steel Western Union Westingh. Electr. Woolworth Building i - ex dividend ex coupon. nieuwe aandeelen. gedaan en laten, t - bieden. 20 19 18 176§ 179 179 112 112 112 32 31 16| 16 16 51 51 52! 169 169 168 83| 84 84 11 11 i 11 31 31 31 i 23! 24 24 5! 5! 5! 82f 82 83 4 4! 4! 7t 71 72 35 36 39| 39| 40 89 89 89 5 5 29 29 i 30 23 24 23 J 9} 23 23| 80 l 80 79! 178 179! 179 166 165 166! 7 i 8 40 39 39 54 54 53! 23! 23! 23 12! 12 12! 61 61 62 36 36 36! 4 4 3 8 8 8' s 54 53J 54 28 27 28 16 16 16 18! 18 18 I 25 25 25 22 2 i 21 205 202 202+ 22 22 22 f 39 39| 3S 64 64 64! 39 39 40 23 23 23 83 82 82 12 12 12 11 1 11 11 I >15 14 14 20 19! 20 5! 5 J 8 43 43 10 10 10 95 96 97 46- 45! 45 f .2! 2! 4 j 40 40 67 67 67 26 25 117 116 114 38 37 37 NEW YORK, 20 Dec Slotkoersen Dec. 20 19 18 Brussel 16.66 16.65 16.63 Rome 5.05 5.05 5.05 Madrid 9.95 9.95 Bern 22.43 22.44 22.44 Oslo 22.72 22.73 A'dam 53.09 53.16 53.19 Londen 3.95 3.95 Parijs 2^24 2.24 2.24 Berlijn 40.20 40.20 NEW YORK, 20 Dec, 20 Dec. 19 Dec. Katoen Jan. 10.85— 10.85Juli 9.86-88 Mrt. 10.63-66 lC.71-72 0ct. Mel 10.25-28 10.35 Rubber Standaard Dec. 20.24 20.35+— Juli Jan. 19.35 19.67+— Sept. Mrt. 19.13 19.47 Oct. Mei 18.90+19.12 Koffie (Rio - Nieuw contract) 20 Dec. 19 Dec. 1000-04 18.73+- 18.95 18.5C+- 18.70+ 18.50+- 18.75 (Santos) Dec. 3.55 3.55- Dec. 6.106.17 Mrt. 4.08 4.20 Mrt. 6.156.19 Mei 4.16 4.27- Mei 6.226.26- Jull 4.21 4.31 Jull 6.256.30 Sept. 4 24 4.35 Sept. 6.276.32 Suiker Mei Jull 2.08+ 2.03+ Dec. 1.92+ 1.86+ Sept. 2.10+ 2.05+ Jan. 2.00+ 1.96+ Juli Mrt. 2.05+ 1.99+ Nov. -. Tin Loco 50.50 50.50 i'crmijn 49.25 49.00 20 Dec. 19 Dec. Tarwe Dec 1C61 - 108 1 Dec. Mel 103 J 104 106-Mel Juli 102 - 104 S - i Jull Maïs Dec 55 57 J Dec. Mel 58 i 59 I Mel Juli 59 60 Juli Reuzel Mei 6.47 -f 6.57 Dec 6.52 6.62 CHICAGO, 20 Dec. 20 Dec. 19 Dec. Haver Dec 76 Mel 78 Juli 77 Haver Jan. 7-05— 7.20+ Mrt. 7,22 7.32 WINNIPEG, 20 Dec. 19 Dec. 20 Dec. 19 Dec. Gerst 87 -— Dec. 52 f51 90+Mel 52+— 53 91 Jull 51 f 51 Lijnzaad Mel 180 178 Dec 184 182 Juli 181 f 180 77+ - 79 78 - Mei Jull 39| 38 37 36 Koersen voor stortingen op 21 December '39 tegen verplichtingen luidende in: Reichsmar- ken f 75,60; Lires 9,55. DELFT. Geslaagd voor het propaedeu- tisch examen voor civiel-ingenieur de heer C. van Beesten, Hof van Delft. Geslaagd voor het candidaatsexamen voor electrotechnisch ingenieur de heeren C. Hoenkamp, 's-Gravenhage en P. W. C. A. L. Vogelesang, Sloten. DELFT (Technische Hoogeschool)Gepro moveerd tot doctor in de technische weten schap na verdediging van een proefschrift en van stellingen de heer D. W. van Krevelen, geboren te Rotterdam. AMSTERDAM. Bevorderd tot arts mej. A. H. Merkuur (Haarlem) en de heeren G. Peter sen (Leeuwarden) en Th. H. Verhave (Amster dam). Geslaagd voor het candidaatsexamen klas- sieke letteren de heer C. H. Huisman. AMSTERDAM. Geslaagd voor het doctoraal examen pharmacie de dames P. E. Langereis eb R de Jong, voor het doctoraal examen geologie de heeren D. L. de Bruyne en F. P. van West, voor het candidaatsexamen klassieke letteren de heer J. Prins, voor het doctoraal examen klassieke letteren mej. W. G. Wentink. LEIDEN Geslaagd voor het doctoraal exa men Indisch recht: de heer F. L. Kanters, Wassenaar. UTRECHT. Geslaagd voor het doctoraal exa men rechten: M. Rutgers. Candidaats examen rechten: J. H. van der Meer. Doctoraal examen Indisch Recht: H. A. Wildeman. Doctoraal exa men 2de gedeelte geneeskunde: F, H. v. d. BU en G. Goedhard. AMSTERDAM. Geslaagd mej. A. J. H. Vroe men te Halsteren (N.-B.). AMSTERDAM. Geëxamineerd 4 Candida Ge slaagd de heeren A. van Ooy te Rotterdam ev J. P. A. Koelink Jr., Voorburg. De examens zijn afgeloopen AMSTERDAM Geslaagd de dames: P- de Vries te Rotterdam, C. W. F. L. Kroes en M. Jonker te Amsterdam. UTRECHT Geslaagd voor het examen Engelsch M.O.B. mej. B. C. Cohen, Den Haag; C. W. G. M. Hobbelen, Oirschot en G. A. E. L Kemmere, Sittard. Opgegeven door v. d. Graaf Co., N.V. (Afd. Handelsinformaties) Surséance van betaling: - 14 December 1939 is voorloopig surseance betaling veneend aan de Venn. o.d. Firma <-"• Timmer Zn., scheepswerf „Huis de Rivier" Delft, Rot'terd.weg 404—406, en de vennoo'ten Timmer en C. Timmer, te Delft; Rotterd.weg 400> Verhoor: Donderdag 25 Januari 1940, v.m. 11 jj" in de raadkamer der Aar. F^echbalak te V" Haag. Tot bewindvoerder is benoemd mr. C. J' de Vries, t'e Den Haag. Er is geen ontwerp-akkooi" ter Griffie nedergelegd. Failliet Verklaard: 14 Dec.: De N.V. Im- en Exporthandelmaa schappij voorheen Gebr. de Vries, gevestigd kantoorhoudende t'e Amsterdam, Rokin 117, Ed. de Vries, koopman, Amsterdam, Rubenss 26 II. en D. de Vries, koopman, Amsterdam, va leriusplein 40. R.c. mr. A. M. B'aron van TUÏ van Serooskerken. Cur. mr. J. J. van der V«>u Jan Luykenjstraat 62, Amsterdam. - 18 Dec.: J. van der Meer, van DiemenstraaSll°' Den Haag. comestibles. R.c. mr. J. H. van Lk Cur. mr. H. L. Maaldrink, Den Haag. 18 Dec.: H. van Meurs, slager, HazerswcU"?' Wijk D. 69. R.c. mr. A. J. Pauius. Cur. mr. C. van Heijst van Romunde, Alphen. ,e H. C. Broekman, directeur v. d. manége Ruitersportschool t'e Oegstgeest, Abspoelweg i R.c. nïr. F. J. de Jong. Cur. mr. E. J. Gelderm» Leiden. K De N.V. Zuid Hollamdsche Conservenfab"t'- Vikoro, Den Haag, Mandarijnstraat 44. R.c. J" mr. C. J. van der Wijck. Cur. mr. P. J. Macke bach, Den Haag. A. den: Breej'en, Den Haag, 2e Pieterburb straat 66. R.c. mr. A. Ikman van Burck. Cur. m G. L. J. Mens Fiers, Smeding. Den Haag. J. N. J. Bonhoffer, groentenkoopman, Wj, Haag, Parallelweg 462. R.c. mr. A. W. J. van wc berghe de Coningh, Cur. mr. P. Molenaar, V Haag. m C. A. J. Frankenmölle, slager. Haarien Kleine Houtstraat 36. R.c. mr. S. J. Pit. Cur. A. Bruch, Haarlem. C. van Rooyen, dansleeraar, Beverwijk. z® straat 14. R.c. mr. S. J. Pit. Cur. mr. J. O. B®r° Beverwijk. ,„t Mevrouw J. van RooyenSchaap, zon° beroep. Beverwijk. Zeestraat 14. R.c. mr. 9. J- Cur. mr. J. O. Baron, Beverwijk. n M. van Wonderen, schilder, Haarlem. v Nesstraat 2. R.c. mr. S. J. Pit. Our. mr. J. Simons. Haarlem. ,jj. Opgehevens wegens gebrek aan actief de van A. D. Deelen. winkelier, Krimpen a. d. f*" H. Jonkers, Rotterdam. 's HERTOGENBOSCH, 20 Dec. Vee. Op de van heden waren aangevoerd 4254 stuks, 2607 runderen, 91 vette kalveren, 422 nuchte kalveren, 895 biggen, 16 zeugen, 32 loopers, i schapen-lammeren. De prljzeji waren als V°,5L- Lr q 1 f Iz r\o i on 1 OD_f) RO maerpro ncepn »-»*> Vnpiftll d kalfkoeien 120250, magere ossen en koeien 130 per stuk. Vette ossen en koelen le kwalitL 7482, idem 2e kwaliteit 6468, Idem 3e kW» - teit 4856 per kg. Jongvee 70115, graska-WJ^ 4560, nuchtere kalveren 69.50, zeugen 110, loopers 2228, biggen 1119, schapen 'Lj 24, lammeren 914 per stuk. Aanvoer bijzo1/?" e groot, vooral van mager vee en jongvee. "e _n- le kwal. duur; 2e en 3e kwaliteit zeer veelja,7Tr- voer, iets lager. Stieren aanvoer matig, iets d^u der. Graskalveren groote aanvoer, vast in PjAg Weidevee groote aanvoer, betere handel, hooger. Nuchtere kalveren groote aanvoer hamdel, duurder. B'iggen handel vlug, vaste P zen. Loopers handel kaito, prijzen vast. Bb»v kens zeer kleine aanvoer, prijshoudend. Schff*' en lammeren goede aanvoer, prijzen stijgend- •VelneenGas los- aten - desnoods wat bijremmen, als u zoo'n waarschuwingsbord passeert. Want dat staat slechts op plaat sen, waar onverwacht gevaar kan dreigen. Dusweest op uw hoedel

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1939 | | pagina 2