Behandeling van de begrooting w: Laatste Nieuws Zoekt gij betrouwbaar Personeel? I Plaats dan een „Omroeper" j voor 90.000 gezinnen Het vraagstuk der leerlingenschaal Gezond financieel beleid en oude tekorten DONDERDAG 21 DECEMBER 1939 GEMEENTERAAD HAARLEM Wenschen der regeering noode opgevolgd Reclame der communisten De begrooting 1939 De school aan de Friesche V arkensmarkt Schoolkleeding Jhr. G. C. Quarles van Ufford Reorganisatie Burger wacht Het bestuur neemt de nieuwe voorstellen aan Treedt af als raadslid van Bloemen- daal; opvolger U. Hempenius RAAD VAN BEVERWIJK POST- EN TELEGRAAFDIENST Uitvoering van den dienst tijdens de Kerstdagen Openstelling der kapperszaken tijdens de Kerstdagen Om het voorstel tot verhooging der wethouderssalarissen staakten de stemmen Debat over armenzorg ie zich over zijn geloof schaamt, schaamt zich over God. Wie zich over God schaamt, over dien zal God zich schamen. De aankomst van HM. de Koningin aan het gebouw der P.T.T. te. Den Haag, om Haar Adventsrede uit. te. spreken (Gedeeltelijk gecorrigeerd) De begrooting De débacle van de Crédit Anversoïs Een rechtzetting van minister Marck te HET BIJ TERSCHELLING GEZONKEN SCHIP Openbare werken De wethouders-salarissen De Prins inspecteert troepen- onderdeelen Motie-W endelaar in de Tweede Kamer verworpen Verhooging crediet werkverruiming Inenting tegen pokke*1 -pter €ltllllllllllimilIIH!1IIIIIIIl!11llllllllllllll1lllllllllllllllllllll1llllllll!illllllll'IIlllllI!ilIII!!lllllllllll!lllllimilllllIIUra NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT iiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiimiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiminiiiiiimiiiiiS STAD UWS In de gisterenmiddag voortgezette vergade ring van den Haarlemschen gemeenteraad kwamen de volgende punten aan de orde. De heer NOORDERWIER (C.P.) zou gaarne zien, dat de verlangens van een communis tische werkloozenorganisatie werden ingewilligd. Die verlangens hielden o.a. in verhooging van de steunuitkeering en de loonen in de werk verschaffing met 15 pet. Wethouder v. LIEMPT (R.K.): Wendt u tot den minister van Sociale Zaken! De landelijke organisaties hebben een contact-commissie, die regelmatig met den minister overlegt. Maar de communisten doen het liever anders, terwille van de reclame. Tóch weten ze, dat het ge meentebestuur van Haarlem niets in deze zaak kan doen. B. en W. hebben besloten de nieuwe voorschriften (5 pet. verhooging ook toe te passen op de armlastigen. De raad liet den heer Noordewier alleen staan. Ged. Staten hebben een aantal wenschen en opmerkingen geuit betreffende de gemeentebe- grooting 1939. Verschillende ramingen zouden te royaal zijn (minder onderhoudswerken, be lasting-opbrengst- naar de werkelijkheid, terug brenging van het subsidie van Haarlems Bloei tot 2500,en geen subsidie voor Esperanto, verlaging post „onvoorziene uitgaven" etc.). De heer WOLZAK (A.R.) wenschte geen ge noegen te nemen met den eisch. dat van de geldleening, aangegaan tot dekking van de te korten van den gewonen dienst der jaren 1936 en 1937. geen bijdrage uit het Werkloosheids- subsidiefonds kan worden geraamd. Het fonds pleegt niet bij te dragen tot dekking van oude tekorten, schrijven Ged. Staten, zoodat tegen over deze aflossing een-bijdrage van den kapi- taaldienst moet worden geraamd. Dat is on juist, aldus spr. Hier wordt een barrière opge richt tegen herstel van een gezond en normaal financieel beleid. B. en W. zullen noodgedwon gen toegeven, maar spr. denkt er niet aan. De heer NOORDHOFF (S.D.) bracht hulde aan het college voor het gepleegde verzet, ook al was er niet veel te redden. Het terugbrengen van het subsidie van „Haarlems Bloei" is zeer ongewenscht. Straks zullen we de vacantie in eigen land moeten doorbrengen en nu gaat de regeering Haarlem de kans ontnemen om volop te kunnen profiteeren van die bijzondere om standigheid. Men gooit het kind met het wasch- water weg! Spr. schaarde zich achter den heer Wolzak. Wil men langdurige slavernij van Haarlem? Wenscht men de autonomie niet volledig te herstellen? Minister Van Boeyen is er geen voorstander van, maar de Kamer denkt er anders over. De heer CASTRICUM (R.K.) drong er nog eens op aan de begrootingen zoo zuiver moge lijk te stellen. De tekorten in 1936 en 1937 zirn ontstaan door verkeerd inzicht van B. en "W. Indien men b.v. de tarieven van gas en elec- triciteit verlaagd had voor de minder draag- krachtigen, dan was er méér afgenomen en méér winst gemaakt. Wethouder BIJVOET (R.K.) was gesterkt door de krijgshaftige taal van den heer Wol zak. Hij staat nu weer vol moed voor de hoogs barrière! Maar het verlangen van Ged. Staten is niet alleen tegen Haarlem gericht. De regee- ringscommissie wil dat geen enkele gemeente in Nederland oude tekorten zonder bijdrage van den kapitaaldienst wergwerkt. Nu heeft de heer Wolzak wel een motie ingediend om niet te voldoen aan den eisch, maar, als men de situ atie nauwkeurig stelt, is er niet zulk een ont zettend verschil tusschen het putten van een bijdrage uit den kapitaaldienst en het ramen van een bijdrage uit het werkloosheidssubsidie- fonds. B. en W. hadden liever het eerste ge zien, maar er is toch geen aanleiding om op de achterste beenen te gaan staan. De verlaging van het subsidie aan Haarlems Bloei betreurt het college ook. Er is echter niets aan te doen. Den heer Castricum antwoordde spr., dat het inderdaad wenschelijk is, dat de begrooting zoo dicht mogelijk de werkelijkheid benadert. Maar spr. ontkent, dat er in het verleden niet goed geraamd zou zijn. De heer WOLZAK handhaafde zijn stand punt. Dan maar een Koninklijk Besluit uitlok ken. De heer NOORDHOFF vroeg of B. en W. vol doende en met redenen omkleed geprotesteerd hebben. Spr. meende, dat de heer Wolzak, na het aftreden van dr. Colijn, tot het revolutio naire inzicht is gekomen (hilariteit). Het is wellicht beter Ged. Staten nog eens op den weerstand van den raad te wijzen en de suppl. begrooting tot de volgende vergade ring aan te houden. De heer v. DAM (V.D.) achtte de methode, die door Ged. Staten wordt opgelegd, financieel ontoelaatbaar. Maar er helpt niets meer aan. laat men dus met tegenzin de wijzigingen aan nemen. In beginsel staat spr. achter den heer Wolzak, maar toch kan deze zijn voorstel beter intrekken, omdat stemming een onzuiver beeld zou geven. Wethouder BIJVOET drong er op aan, de wijzigingen aan te nemen. Neemt men het amendement-Wolzak aan, dan blijft men zitten met een niet-sluitende begrooting, en een misschien jarenlang gesukkel met, een niet- goedgekeurd budget. Het voormalige college heeft met de regee- ringscommissie druk gecorrespondeerd, echter zonder resultaat. De heer Wolzak strok zijn voorstel in, de wij zigingen werden goedgekeurd. In verband met verschillende omstandigheden stellen B. en W. voor de Centrale school voor gewoon l.o. aan de Friesche Varkensmarkt in stand te houden, alhoewel het aantal leerlin gen het vereischte gemiddelde van 125 niet meer heeft. De heer DRH,SMA (S.D.) ziet liever 2 cen trale scholen, die goed floreeren, dan 3, die „net aan" zijn of waarvan er een zelfs beneden het minimum komt. De heer BRANDENBURG: (R.K.) vroeg of de andere centrale scholen inderdaad 4 K.M. verder liggen. Mevrouw SCHELTEMA-CONRADI (V.B.) betwijfelde of deze school er weer bovenop kan komen. Het voorstel heeft verstrekkende consequenties, zoodat men meer instanties dient te hooren en het voorstel uit te stellen. Mevrouw v. ECK-THIEL (V.D.) wilde geen besluit nemen zoolang de militaire bezetting e- is. Wethouder WESTERVELD (S.D.) zeide, dat uitstel niet mogelijk is, omdat vóór 1 Januari een besluit moet zijn genomen. De bedoeling is juist, om de kwestie nog eens rustig te kunnen bekijken. Neemt de raad géén besluit vóór J Januari, dan is de school wettelijk opgeheven Het voorstel werd goedgekeurd. De raad besloot het subsidie voor de com missie „Schoolkleeding" voor 1939 te verhoogen met 3000.— en dus op 23000.te brengen De heer CASTRICUM (R.K.)Weet u zeker dat deze verhooging door Ged. Staten zal wor den goedgekeurd? De VOORZITTER: Dat zijn van die vragen, die even slecht te beantwoorden zijn als te stellen vroolijkheid) De vergadering werd daarna gesloten. den over enkele wijzigingen die de nieuwe Sta tuten en het Reglement noodig maken. De vergadering werd door den voorzitter ge sloten met dank aan de leden voor de eerlijke en toch vriendschappelijke wijze, waarop deze zaak was besproken. In de gehouden Huishoudelijke vergadering van de Burgerwacht heeft het nieuwe bestuur zich aan de leden voorgesteld en zijn de richt lijnen besproken, waarlangs het bestuur meent, dat in het vervolg de Burgerwacht zich behoort te bewegen. Aan de leden was op de convocatie het vol gende medegedeeld: Het bestuur der Haarlemsche Burgerwacht deelt u mede, dat het een onderhoud heeft ge had met den heer Burgemeester der gemeente Haarlem en dat het in zijn laatste bestuurs vergadering heeft besloten te trachten de Bur gerwacht te leiden in de richting door den Bur gemeester reeds aangewezen bij de bespreking van het subsidie-voorstel in den raad dezer ge meente. Deze reorganisatie van de Burgerwacht zal bestaan in een ombouw als orgaan in handen van het Burgerlijk gezag. Haar taak zal zijn: 1. Het verrichten van ordonnans-, wacht- en bewakingsdiensten, ten einde daardoor het po litiecorps vrij te maken voor het eigenlijke handhaven der orde; 2. hulpverleening aan openbare gemeente diensten en bij den aanvoer en de disrtibutie van eerste levensbehoeften (z.g. economische hulp dienst) ten einde al of niet opzettelijk bedoelde ontwrichting van het maatschappelijke leven te voorkomen 3. hulp bij de luchtbescherming. Deze opvatting van de taak van de Burger wacht verlegt het accent van den gewapenden op den ongewapenden dienst, zonder dezen eer sten ter zijde te stellen. Zij vereischt een aanmerkelijken uitbouw van den ongewapenden hulpdienst en biedt ruimte voor de toetredingi van velen, die zonder gere gelde oefening door hun werkkring terstond in staat zijn in benarde tijden aan de overheid daadwerkelijken steun te verschaffen. Het zal uit bovenstaande duidelijk zijn, dat elk gezin in Haarlem in moeilijke tijden moet kunnen rekenen op het zooveel mogelijk regel matig functionneeren van het burgerlijk leven. Het is de bedoeling van het bestuur dit doel met aller daadwerkelijke medewerking te be naderen. Nadat de voorzitter deze richtlijnen na der had uiteengezet, waarbij ook was mede gedeeld, dat het bestuur den tijd gekomen achtte om ook leden van de S.D.A.P. tot de Burgerwacht toe te laten, zoo zij zich aan Statuten en Huishoudelijk Reglement onder wierpen, werd dit punt breed besproken. Enkele leden hadden ernstige bezwaren tegen deze zwenking in de Burgerwacht en meenden dat men op den duur niet zeker was van de betrouwbaarheid van leden die uit de kringen van de S.D.A.P. kwamen. Het 'bestuur meende dat men in de hui dige omstandigheden moest kunnen rekenen op allen, die de vrijheid van ons Nederland- sche volk en vooral den democratischen regeeringsvorm wilden verdedigen en plaat selijk elke actie wilden onmogelijk maken, die een aanranding van deze vrijheid be oogde. Bij hoofdelijke stemming werd met over- groote meerderheid het standpunt van het bestuur aanvaard, waarop enkele leden de vergadering verlieten. Hierna werd het nieuwe Huishoudelijk Regle ment besproken en werd op voorstel van het bestuur besloten aan den heer J. Leupen, oud secretaris en leider van den economischen dienst, voor zijn vele verdiensten het eerelid maatschap aan te bieden. In de jaarvergadering zal verder beslist wor- Naar wij vernemen heeft Jhr. G. C. Quarles van Ufford, raadslid voor de Liberale Staats partij te Bloemendaal te kennen gegeven, dat hij heden voor het laatst een raadszitting zal meemaken. Jhr. Quarles van Ufford wordt op 14 Januari a.s. 75 jaar en meent, dat nu de tijd gekomen is, om zijn zetel aan een jonger raadslid af te staan. De behandeling der begrooting heeft hij ech ter eerst nog mede willen maken. Eenige ja ren geleden heeft hij aan de gemeente nieuwe' stoelen voor de Raadzaal aangeboden. Aan <le debatten nam hij steeds op welk terrein het onderwerp ook mocht liggen in hooge mate deel. In de najaarszitting van Provinciale Staten is de heer Quarles herkozen als lid van den Raad van Toezicht op de Provinciale Be drijven. Deze functie zal hij op verzoek blijven waarnemen. Opvolger is de heer U. Hempenius, die in 1895 te Dokkum geboren werd; in 1913 nam hij als adjunct-machinist bij de Marine dienst en toog naar Indië. In 1932 bereikte hij den graad van officier van den Marine-stoomvaartdienst 1ste klasse. In 1933 verliet hij den dienst. De heer Hempenius voer vier jaar op on derzeebooten, vloog als waarnemer in Indië en was drie jaar bij den technischen 'dienst op het vliegveld De Kooij als bouwer en hersteller van vliegtuigen. Hij heeft verschillende functies in het ver- eenigingsleven en is o.a. bestuurslid van de ondercentrale Kennemerland der Liberale Staatspartij. De Directeur van het Post- en Telegraaf kantoor te Haarlem brengt ter kennis van be langhebbenden, dat het postkantoor op Zondag 24 December en op den len Kerstdag, 25 Decem ber a.s. zal zijn opengesteld als op andere Zon dagen, derhalve van 8.30—9.30 uur voor de af gifte van gewone en aangeteekende correspon dentie en voor den verkoop van frankeerzegels. Op Dinsdag 26 December, den 2en Kerstdag, zullen één briefpost- en één pakketpostbestel ling worden uitgevoerd, welke omstreeks 8 resp. 9 uur zullen aanvangen. Aangeteekende stukken zullen mede in de briefpostbestelling worden opgenomen. Op dezen dag vervalt mitsdien de gelegenheid tot het kosteloos afhalen van correspondentie. Overigens is op den 2en Kerstdag (Dinsdag) de postdienst geregeld als op Zondagen, met dien verstande, dat gedurende de openstelling (8.309.30 uur) ook de gelegenheid bestaat tot het aanbieden van aangeteekende stukken. Voor den Telegraafdienst is het kantoor op 24, 25 en 26 December geopend als op Zondagen. De bijkantoren Aerdenhout, Schoterweg en Tempeliersstraat, alsmede de postagentschappen annex telegraaf- c.q. telegraaf- en telefoon stations zijn op genoemde data gesloten. De bijkantoren Heemstede, Bloemendaal en Overveen, de hulppqstkantoren Bennebroek, Santpoortdorp en Spaarndam zijn op 24, 25 en 26 December voor den post- zoowel als voor den telegraafdienst opengesteld als op andere Zon dagen. Op den 2en Kerstdag (Dinsdag) zal ook op die plaatsen één brief- en pakketpostbestelling in de morgenuren worden uitgevoerd in welke bestelling ook aangeteekende stukken worden opgenomen. Het PTT-station te Vogelenzang is op Zondag' 24 en len Kerstdag 25 December uitsluitend ge opend voor het afhalen van correspondentie als op Zondag. Op 26 December, 2en Kerstdag, zal dit station zijn opengesteld van 8 uur tot 9 uur voor den telegraaf- en telefoondienst, alsmede voor den verkoop van frankeerzegels, van plakzegels van 10 cent en het aannemen van expresse aangeteekende stukken. Ook aldaar zal des morgens één brief- en, pakketpostbestel ling worden uitgevoerd. De af deelingen Haarlem van den Nederl. Kappersbond en den Nederl. R. K, Bond van Kappers Patroons, hebben op hun respectieve^ lijke vergaderingen besloten, de kappers te adviseeren, den len Kerstdag de zaken des morgens eenige uren open te stellen en den 2en Kerstdag gesloten te houden. Voor den Nieuwjaarsdag zal dezelfde rege ling als voor den len Kerstdag gelden. Gisteravond kwam de gemeenteraad van Be verwijk in openbare vergadering bijeen, onder voorzitterschap van den burgemeester, rnr. H. J. J. Scholtens, ter vaststelling o.m. van de be grooting voor 1940. Allereerst werd het nieuw benoemde raadslid, de heer G. P. J. Nijsen, door den voorzitter ge ïnstalleerd. De heer VAN DOORN,' sprekende namens de R.K. raadsfractie, verklaarde, dat de heer Nij sen zijn raadszetel onrechtmatig bezet. Volgens het reglement van de R.K. Staatspartij was deze zetel voor een ander bestemd: Ieder, die een gezonde volksvertegenwoordiging voorstaat, aldus spr., zal de handelwijze van den heer Nijsen afkeurenswaardig vinden. Voor het doen en laten van den heer Nijsen neemt de R.K. raadsfractie geen enkele verantwoording op zich. De heer Nijsen staat buiten de R.K frac tie. De heer VISSER meende, dat het goed ge zien was van den heer Nijssen, om aan het ge treuzel een eind te maken. De aangelegenheid was hiermede afgedaan. Hierna kwam aan de orde het voorstel van B. en W. tot aanvaarding van de voorwaarden waaronder aan de gemeente over 1939 rijks onderstand zal worden verleend. De uitkeeringen van de regeering waren op de begrooting voor 1939 in totaal geraamd op 271.510,Op aanwijzing van de regeering zijn deze ramingen verlaagd tot 204.632, Het bedrag van den rijksonderstand is b.v. van 122.500,teruggebracht tot 67.700. Het ont brekende bedrag moet- door af- en overschrij vingen op andere posten worden gevonden. In verband hiermede werden de noodige wijzigiii' gen in de begrooting gebracht. Aldus geschiedde. Aan de nieuwe straten, welke ontstaan op de terreinen aan den Grooten Houtweg, werden de namen, gegeven van Oostertuinen, Laan van Kanaan, Eenhoornlaan, Boelelanden en Ama zonestraat. De namen van deze oude tuingron den blijven aldus in de herinnering bewaard. De heer STEIJN stelde aanhouding voor, op dat nog eens bekeken kan worden, of er iets onjuist in de benaming is. De heer PASSCHIER wilde enkele wijzigin gen. Zoo wenschte hij den naam Boelelanden te vervangen. De heer RIJKENS vond de namen histo risch juist, maar Boelelanden vond spr. ook geen praktischen naam. De heer STEIJN vroeg, waarom het niet mo gelijk is om een combinatie van namen te ma ken, zooais bij andere complexen, waar b.v. na men van boomen gegeven zijn. Dat is een goede aanduiding, want de naam Boelelanden zegt niets. Ook de heer VINK vond dit geen erg ge schikten naam, maar hij hsd geen beteren kunnen vinden. De VOORZITTER antwoordde dat het college zich goed rekenschap heeft gegeven van de na men. Vroeger werden de straatnamen zonder systeem gegeven. Thans hebben we reeds een boomenbuurt en een bloemenbuurt is in wol ding. De namen hiervoor liggen gereed. Met het uitbreidingsplan is hiermede rekening ge houden. De onderhavige gronden vormen een gedeelte, waarvoor de voorgestelde namen ge schikt zijn. Zij zijn bekend sinds menschenheu- genis. Mien kan tenslotte ook wel „Konijnen- laan" kiezen, 'maar er moet toch een beetje poëzie zijn. Overigens is het een kwestie van gevoelen. Het bleek hierna, dat de naam Boelelanden den raadsleden onaangenaam in de ooren bleef klinken. De heer RIJKENS stelde voor om in 'ieder geval den naam te veranderen. Wethouder VAN DOK merkte o-p, dat B. en W. hier nu een complex gevormd hebben. Haalt men er een tusschenuit, dan zou er een vreem de naam tusschenin gevoegd moeten worden. Besloten werd tenslotte om den naam Boele landen nog even aan te houden. B. en W. zullen nagaan, of er iets anders voor gevonden kan worden. Tot de gemeenschappelijke regeling inzake wederkeerige hulpverleening bij de bestrijding van brand is thans ook de gemeente Uitgeest toegetreden. Hiervoor is een wijziging van de regeling noodig welke werd vastgesteld. Voor het bouwen van een rijwielbergplaats bij de R.K. U.L.O.-schooI voor meisjes werden de benoodigde gelden toegestaan. Hierna kwam de begrooting voor 1940 aan de orde. De algemeene beschouwingen werden geopend door den heer RIJKENS (Gem. Bel.), die op merkte, dat de tijd er niet voor is om breed opgezette beschouwingen te houden. Allen heb ben wenschen, maar die moeten beperkt wor den. Het is geen tijd voor optimisme, voor het nemen van frissche initiatieven. De inkomsten zullen dalen, er is geen houvast aan deze be grooting, zoodat naar omstandigheden gehan deld moét worden. Toch wilde spr. aandringen op den bouw van goedkoope arbeiderswoningen. Verder vroeg' spr. of er werkobjecten zijn. Hij meende, dat er nog bezuinigd kan worden. Be verwijk leeft nog iets boven zijn stand. In ieder geval had spr. den indruk, dat de ijzeren wil tot bezuinigen niet geheel aanwezig is. De heer VISSER (groep Visser) bracht de verkiezingen nog eens op het tapijt. De meer derheid R.K.-S..DA.F. is volgens spr. niet groot. Toch kunnen B. en W. op de medewerking van andere partijen rekenen. Dat een dissident- katholiek in den raad is gekomen vond de heer Visser een gemeentebelang, omdat dit lid los staat van de partij. Spr. betoogde verder, dat collecten voor de armen en schoolvoeding eigenlijk niet noodig behoorden te zijn. Dit is een geen verwijt aan het gemeentebestuur, maar het feit blijft afkeu renswaardig. De overheid moest het niet dulden, c'at particulieren in den nood moeten voorzien. Daarom kan ook niet getolereerd worden, dat de wethouderssalarissen worden verhoogd, ter wijl er op alle kleinigheden bezuinigd wordt. De communist ROLLENBERG kwam met zijn beschouwingen al dadelijk in de Tweede Kama; terecht, zoodat de voorzitter hem er opmerk zaam op moest maken, dat de begrooting van Beverwijk aan de orde was. Hij trok dan verder van leer tegen de R.K. Staatspartij, vond de begrooting „schandelijk" en constateerde, dat de sociale bepalingen „met voeten en beenen" getrapt worden. „Met beenen kan niet," merkte de voorzitter nuchter op. De heer VAN GRONINGEN (S.D.A.P.) merkte op, dat dit alles comedie was. De Comm. Partij doet niets voor de verbetering van de levens voorwaarden der arbeiders. Wat de wethouderssalarissen betreft, dat de voorzitter, die uit den aard der zaak den arbeid van de wethouders het beste beoqrdeelen kan, zelf met het voorstel tot verhooging is gekomen, bewijst, volgens spr., genoeg. Spr. hoopte, dat B. en W. spoedig meerdere bewegingsvrijheid zullen krijgen. Er liggen hier stapels werk te wachten. In dit opzicht had hij het volste ver trouwen in het college. Ook spr. wenscht goedkoope arbeiderswonin- en, maar zij moeten tevens aan de eischen vol doen. De heer NIJSSEN (diss. R.K.) verklaarde, dat hij zich candidaat heeft laten stellen, niet om er beter van te worden, zooals anderen. Spr. bestreed de verklaring van den heer Van Doorn, waarbij hij den gang van zaken bij de candi- aaatstelling onjuist noemde. Daarom nad hij zijn benoeming aanvaard. Spr. wees dan op de groote bedragen, die jaarlijks op de woning bouw vereeniging moeten worden toegelegd. Laten B. en W. toezien, dat het in de toekomst niet meer gebeurt. Anders kan men beter door par ticulieren laten bouwen. De heer PASSCHIER (A.R.) merkte op, dat, ondanks de sombere financieele aspecten toch van Beverwijk gezegd kan worden, wat van vele andere gemeenten niet kan worden gezegd, n.l. dat er groei in de gemeente zit. Er zijn opmer kingen gemaakt over sociale voorzieningen en particuliere liefdadigheid, die kant nog wal ra ken. We mogen God danken, dat we nog in staat zpn de voorzieningen te treffen, die noodig zijn cm den nood te lenigen en we moeten het toe juichen, dat er nog menschen zijn, die zich be schikbaar stellen om anderen te helpen. Spr. hoopte, dat het 't college gegeven mag zijn, ook het volgende jaar veel in het belang der ge meente te kunnen doen. De VOORZITTER merkte allereerst op, dat hij uit het afdeelingsverslag de conclusie had etrokken, dat er geen algemeene beschouwin gen zouden worden gehouden. Het verslag gaf daarvoor geen enkele aan wijzing. Spr. hoopte, dat de volgende maal een duidelijke aanwijzing niet zal ontbreken. Er zijn nu over het algemeen opmerkingen ge maakt, die later bij de betrokken posten van de begrooting te berde gebracht kunnen wor den. Wethouder OUT (R.K.) zeide, dat de woor den van waardeering jegens het college op prijs gesteld worden. Wethouder VAN DOK (S.D.A.P.) merkte op, dat de redeeneering van den heer Rijkens te genstrijdigheden bevat. Hij wil bezuinigen en vraagt tegelijkertijd werkobjecten. Deze laat- sten kosten echter geld. Wat de tirade van den heer Rollenberg be treft, die sprak van leugen en zwendel. Spr. kon niet nalaten uit een communistisch pam flet de zinsnede» te citeeren: „Klamp je vast aan Rusland, de Sovjet-Unie zet haar vredes politiek voort!" Ziet thans eens naar Finland! Het leed en de ellende van de armen worden door den heer Rodenberg misbruikt voor pro paganda. Te veel worden in dit opzicht in Be verwijk verkeerde voorstellingen gewekt, spe ciaal ten aanzien van de sociale voorzienin gen. Beverwijk zou een hardvochtig college hebben, waarin de Roomsch-Roode samenwer king ten nadeele van de armen zou hebben uitgepakt. Dag in dag uit worden de daden van het college in een verkeerd daglicht ge steld. Men kan dit te kust en te keur verne men. Dat het college zich echter niet behoeft te schamen over de wijze waarop het bin nen het raam der mogelijkheden, de armen zorg behartigt, bewijzen de statistieken. Daaruit blijkt, dat van de gemeenten met 20—50.000 zielen (waartoe dus Beverwijk behoort) de gemiddelde uitgaven per week uit hoofde van de Armenwet, op enkele gemeenten na het hoogst waren. Over 1938 waren Beverwijk en Alkmaar het hoogst! Uit het verslag over 1938 van den dienst voor Sociale Zaken blijkt, dat 37.000 liter melk werd verstrekt (Velsen 37.000 liter); voor andere versterkende- en geneesmiddelen geldt hetzelfde. Spr. wilde dit voor één keer aanhalen om nu eens een einde te maken aan de onrecht vaardige voorstelling van zaken, die omtrent de taak van het college herhaaldelijk gegeven wordt, als zou de „Kwanselpartij" tusschen ka tholieken en socialisten de armenzorg in het gedrang brengen. Daarentegen wenschte spr. hulde te brengen aan den wethouder van Sociale Zaken, den heer Out, die zijn taak onder de meest moeilijke omstandigheden ver vult en desondanks aan allerlei onbehoor lijke kwalificaties blootstaat. In tegenstelling met den heer Visser con stateerde de heer Van Dok, dat het optreden van kleine groepen dissidenten een minder waardig soort negativisme is. Hierna werd gerepliceerd. BRUSSEL, 20 Dec. (Havas) In de Bel gische Kamer is de débacle van de Crédit An- versois ter sprake gekomen. Een der liberale afgevaardigden heeft tijdens deze debatten ver klaard, dat na het besluit van de regeering. niet deel te nemen aan het plan de bank te helpen, een der ministers zijn persoonlijk bezit van 17.000 francs bij een der bijkantoren de provincie heeft opgenomen. Hij was een de» laatsten, die zonder verlies hun deposito kon den opnemen, voor de bank haar loketten sloot. Reeds hebben eenige bladen hiervan melding gemaakt en in de Kamer werd de mededeelin.? begroet met den kreet „aftreden". Het is niet onmogelijk dat de oppositie hiervan gebruik zal maken voor een actie tegen de regeering. Het Belgische blad Le Soir publiceert een verklaring van minister Marck, waarin deze formeel ontkent, bij het Crédit Anversois, nog. juist voor deze bank haar loketten sloot, 17.000 francs te hebben opgenomen. De minister ze uiteen, dat ztin rekening bij genoemde bank sedert maanden niet «ie 1600 francs overschreed- Van dit bedrag heeft" hij alleen 1350 francs op genomen om zijn secretaris te betalen. Het gerucht gaat, dat over deze zaak binnen kort in het parlement een regeeringsverklaring zal worden afgelegd. In afwachting hiervan heeft Pierlot, de minister-president, hedenoch tend een langdurig onderhoud gehad met den in het geding zijnden minister, met den mi nister van Buitenlandsche Zaken, Spaak, erl den minister van Gezondheid, Jaspar. Er zijn verschillende veronderstellingen geuit om deze achtereenvolgende besprekingen te verklaren- De meest verspreide is deze, dat Pierlot van gelegenheid gebruik zou maken om over gaan tot een beperking van zijn kabinet. te Nader kan nog worden gemeld, dat op Te'' schelling een ontploffing is gehoord, terW^ men tegelijkertijd van de duinen af ongeveer zes mijl uit de kust, een waterzuil heeft waar genomen in de onmiddellijke nabijheid van een schip, waarvan de omtrekken slechts vaag zien waren. Na ongeveer tien minuten was van het sCh'-P niets meer te bespeuren, zoodat aangenomen wordt, dat het is gezonken. Een tweede sch'P bevond zich in de buurt. De bemanning van de reddingboot heeft op de aangegeven plek niets meer kunnen ontdek' ken. Alleen zag men het andere schip, dat om* goed meer te onderscheiden was, in de ver»® verdwijnen. Vermoedelijk heeft dit de gered den van het gezonken vaartuig aan boord- Van de begrooting voor Openbare Werken drong de heer NIJSSEN aan op uitbreiding van het personeel. Er wordt te veel gebruik ge maakt van Pndersteunden. De heer VINK betoogde, dat personeelsuit breiding bij dezen dienst noodzakelijk is, ge zien de uitbreiding der werkzaamheden. Van de 39 contra-prestaties wordt niet zoo'n gewel dig gebruik gemaakt. Wethouder v. DOK antwoordde dat B. en W. overtuigd zijn van tekort aan arbeidskrachten, maar zij zien geen kans om de personeelfor- matie uit te breiden, in verband met de finan ciën. De legeering zou het toch niet toestaan. De begroótingen van bedrijven en diensten werden hierna goedgekeurd. Bij de behandeling van de gemeentebegroo- ting, maakte de heer RIJKENS bezwaren tegen het voorstel, om de salarissen van de wethou ders te verhoogen van 1200 tot 1750. Spr. beschouwde het meer als een eere-ambt. Met een matige verhooging zou spr. zich nog kun nen vereenigen. Hij wees op steden zPoals Haarlem, waar wethouders nog een belangrijke neventaak hebben. Ook de heer MELCHERS kon zich met een verhooging tot 1500 vereenigen. De heer VISSER was ook tegen verhobging. Er zijn, volgens spr., tal van noodzakelijke din gen, die om voorziening vragen. Mevr. KEMP—HAAN merkte op, dat de bur gemeester, die het voorstel gedaan heeft, het beste kan beoordeelen, bf verhooging noodig is. De heer VAN DOORN wees er op, dat de kern, waar het om gaat, omzeild wordt. Het wethoudersambt wordt langzamerhand een vol ledige taak en die moet ook vblledig betaald worden. Voorts moet het salaris zóó zijn, dat ieder dit ambt kan aannemen. De heer PASSCHIER erktende dat de werk zaamheden toenemen en een verhooging ge- De Prins heeft, vergezeld van zijn waarne' menden adjudant, luitenant-kolonel Phaff, opdracht van H. M. de Koningin troepenonder deelen in Gelderland in oogenschouw genome»' (Berichten opgenomen in een deel van onze vorige oplaag) De Tweede Kamer heeft Woensdag de tie Wendelaar (verlaging van de leerlin genschaal) met 48 tegen 22 stemmen ver worpen. Voor stemden de Liberalen, SociaaI-De" mocraten, Nationaal-Socialisten, Christen- Democraten en Communisten. De Eerste Kamer heeft Woensdagmiddag z.h.st. aangenomen het wetsontwerp: Ver- hooging van de begrooting van Financi 1939 (verhooging crediet voor werkverru ming met f 30 millioen) De Eerste Kamer heeft Woensdagmidd z.h.st. aangenomen het wetsontwerp: V stelling van nieuwe bepalingen betreffen de inenting tegen pokken. rechtvaardigd is. Hij achtte de sprong eC te grbot. afg«- De VOORZITTER antwoordde, dat loopen jaren ruimschoots gelegenheid e(jeh gegeven, om de toeneming der werkzaam^ js te constateeren. De voorgestelde verhopSellte volkomen te billijken. Men moet de tapd niet vergelijken met anderen, waar de <je stabiel is. Juist die onstabiliteit 0oK werkzaamheden omvangrijker. Spr. had met een gerust hart, ook met het obg financiën, dit voorstel gedaan. Het voorstel van den voorzitter na in stemming gebracht. Het re rfl was, dat de stemmen staakten, ge- zoodat het vborstel moest worden houden. ■oiik#1 Tegen'stemden de heeren Nijssen, cn Passchier, Melchers, Steijn, Rollen Visser. a De vergadering, werd hierna verdaag Donderdagavond 7.15 uur.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1939 | | pagina 4