f Dr.Dushkind Amerika en de oorlog in Europa j ropenlief de KATHOLICISME EN NATIONALISME Zoo onneutraal mogelijk De invloed van de presidentsverkiezingen WEK UW LEVER-GAL OP Zweden gaan de Finnen helpen a»*, handen PUROL Bejaarde vrouw te Assen verbrand Bij Ruwe Pil LEERDAM-KRISTAL Buitenlandsch Overzicht DONDERDAG 21 DECEMBER 1939 AMERICAN CIGARETTE SALARIS-VERHOOGING nu Vrijwilligerskorps onder generaal Lindner opgericht Estlandsch schip door Duitsche bom gezonken Zweedsch stoomschip door een mijn vergaan „Cap Norte" in een Britsche haven October-r evolutie' niet gezonken Luchtlijn Rome—Rio verzacht en geneest Groote concertzaal bleef behouden BIJ SCHAATSENRIJDEN VERDRONKEN GEMEENTELIJKE INDEELING N.O.-POLDER Kerstgratificatie bij Philips Vonnis tegen motorrijder bevestigd Laat de fonkeling van het den glans van Uw Kerstfeest verhoogen. LEERDAM-KRISTAL IS STEEDS HERKENBAAR AAN HET ETIKET M*ET DEN NAAM LEERDAM. Door Charles Bruce 1 *Ja, het is vandaag betaaldag. Je schijnt den Men hoort vaak, en thans zelfs veelvuldiger dan vroeger, de dwaling verkondigen, dat het Katholicisme internationaal georiën teerd is en dus eigenlijk niet te rijmen valt met nationalisme. Z. H. Paus Pius Kil, die bij Zijn verheffing tot opvolger van Pius XI op den Stoel van St. Petrus door Italië bijzonder geestdriftig be- Broet werd, omdat hij Romein van af komst is, heeft in Zijn encycliek „Sum- dh Pontificatus" deze misvatting indi- ftct, maar niettemin overduidelijk Weersproken door den bij zonderen lof, Welken hij Zijn geboorteland toezwaaide, als een land, „dat een eereplaats inneemt th de rij der bij den Apostolischen Stoel Mficieel vertegenwoordigde landen." ^eze hooge lof bevreemdt niet in den diond van den H. Vader, die als kardi naal-staatssecretaris actief heeft mede gewerkt aan het verdrag van Latera- nen, waarbij de Romeinsche questie Werd geliquideerd en „de Vrede van Christus aan Italië werd hergeven", zoo- Wel in het kerkelijke als in het burger lijke leven. „Ons gebed tot den Heer," aldus schrijft Paus Pius XII, „is, dat deze vrede als een blauwe hemel het gemoed van het Italiaansche volk moge doordringen eh het moge bezielen en tot machtige sterkte zijn, dat volk, dat Ons zoo na Staat en in welks midden Wij dezelfde levenslucht ademen. In vertrouwvolle hoop smeeken Wij tot God, dat de aan Onzen Voorganger en aan Ons zoo dier bare natie, trouw aan haar roemrijk katholiek verleden, onder de machtige bescherming van den grooten God, steeds meer de waarheid moge onder- finden van het psalmwoord: „Gelukkig het volk, welks Heer zijn God is". De geluk-belovende nieuwe verhou dingen van recht en godsdienst, wel ke dat werk voor Italië en alle katho lieke wereldstreken geschapen en be zegeld heeft moge het in de ge schiedenis onuitwischbare sporen na laten zagen Wij nimmer zoo grootsch en eenheidscheppend als op het oogen- blik, toen Wij van de hooge loggia fan de Vaticaansche Basiliek voor de eerste maal Onze armen uitbreid den en Onze zegenende hand ophieven °ver Rome, den zetel van het Pausdom en Onze zoo geliefde geboortestad, over het met de Kerk verzoende Italië en Over de volkeren van de geheele we- teld." In deze woorden ligt niet alleen een groote geheel de menschheid om vattende liefde besloten, maar ook een bijzondere liefde tot Zijn geboorte stad, Zijn vaderland en het Italiaan sche volk, waaruit de H. Vader is voort- Bekomen. Deze bijzondere liefde vormt een natuurlijk onderdeel van de groote algemeene liefde tot alle menschen en aUe landen en alle volkeren, die het Koofd van de Katholieke Kerk overeen komstig de liefdeleer van Christus door- Bloeit. Er is geen tegenspraak en er kan Been tegenspraak zijn tusschen deze bij zondere, zich op de eigen natie en het eigen volk richtende liefde en de groote Beheel de wereld omvademende liefde, daarvan zij een harmonisch uitvloeisel vormt. Het Katholicisme leert alle even- fasten, onverschillig van welke kleur of fs, te beminnen als zich zelve, het om- siüit geheel de menschheid, die door het bloed van Christus uit de erfzonde werd frlost, het wijst een ieder op het eenig Zuivere en eenig ware levensdoel, dat voor allen gelijk is n.l- God, den Sctiep- fr van hemel en aarde, te dienen, °iens geboden te onderhouden en daar- door de eeuwige zaligheid te verwerven. Evenals voor God zijn voor de Kerk alle menschen als dragers van een onsterfe lijke ziel met een eeuwige eindbestem ming gelijk, maar door de erkenning van deze gelijkheid worden de indivi-' riueele en nationale verschillen, die er in de menschheid bestaan, niet miskend of geloochend. Zooals iedere mensch dient te leven volgens de plichten van zijn persoonlijken staat, zoo hebben ook de verschillende naties en volkeren een eigen plaats en een eigen taak te ver vullen in het wereldbestel. Maar hoe groot de onderlinge verschillen tus schen de individueele menschen en de volkeren en naties ook mogen zijn, zij mogen nooit een beletsel vormen of tot een beletsel gemaakt worden voor het bereiken van het door God gestelde einddoel. Zooals aan de naastenliefde van den Katholiek geen afbreuk gedaan wordt door de bijzondere liefde, die hij den leden van zijn gezin, zijn ouders, zijn vrouw, ziin kinderen toedraagt, zoo doet zij ook geen afbreuk aan de bijzondere liefde voor het eigen vaderland, het eigen volk. Die bijzondere liefde is zelfs een hooge plicht voor den Katholiek, en de wijze, waarop deze plicht wordt vervuld, komt in deze dagen in de verschillende oorlogvoerende landen op treffende en een ieder overtuigende wijze tot uiting. Het Katholicisme leert eerbied voor en gehoorzaamheid aan het wettige gezag en de wettige overheid, het leidt tot oprechte vaderlandsliefde en een vurig en zedelijk gezond nationalisme. Het valt alleen niet te rijmen met een overdreven nationalisme, dat de natie en haar belangen stelt boven de rechten en de geboden van God, uit wiens Al machtige Hand alle volkeren der aarde zijn voortgekomen. De raad der gemeente Hoengbroek besloot tot verhooging van de salarissen en loonen van de ambtenaren, de politie en de gemeente-werk lieden met 10 pet., met ingang van 1 Januari a.s Langzamerhand begint het tot de regeerin gen van de Amerikaansche staten door te drin gen, dat het toch tijd wordt om bij de Europee- sche oorlogvoerenden te protesteeren tegen de schending der neutraliteitswet en maatregelen te treffen teneinde een herhaling van zeege vechten bij de Amerikaansche kust, zooals met de „Graf Spee" gebeurd is, te voorkomen. Argentinië, dat voor de Zuid-Amerikaansche staten meestal de spits moet afbijten, gaf het scherpst uiting aan zijn ontevredenheid. Hierna heeft ook staatssecretaris Huil een waarschu wing laten hooren. Uit Amerika's heele optre den blijkt evenwel, dat men niet zonder vol doening het verloop van den eersten zeeslag in dezen oorlog heeft gevolgd. De reactie op de neutraliteitsschending is maar heel flauwtjes geweest. Wat zou het niet protesten als het daarbij was gebleven geregend hebben, wan neer, in plaats van de „Graf Spee", een En- gelsch oorlogsschip gedwongen was geweest in de haven van Montevideo te vluchten, omdat het achtervolgd werd door eenige Duitsche schepen. Zoo ziet men, dat Amerika, evenals de Sovjet-Unie en Italië, er een eigen soort neutraliteit op na houdt. Op 2 October j.l. werd op een conferentie der Amerikaansche Staten te Panama een reso lutie aangenomen, krachtens welke vliegtuigen van oorlogvoerende mogendheden niet boven het Amerikaansche vasteland mogen vliegen; toelating van duikbooten wordt aan eiken staat afzonderlijk overgelaten, doch met aller samen werking is een veiligheidszone vastgesteld, die gemiddeld tot 300 mijlen uit de Amerikaansche kust loopt, in welke zone geen oorlogsdaden r.och ter zee noch in de lucht worden toege laten. Nog geen twee en een halve maand na deze conferentie speelt zich vlak bij de kust van Uruguay een hevig zeegevecht af, maar van eenige krachtige reactie is nauwelijks iets te bespeuren. Voor de zooveelste maal is gebleken, dat de Amerikaansche staten met hun sympa thie geheel aan de zijde der Geallieerden staan. „Wat de meerderheid van de Amerikanen wil is zoo onneutraal mogelijk te zijn, zonder in den oorlog betrokken te worden," schreef on langs een Amerikaansch blad en hiermee schetste het in een paar woorden de houding van heel Amerika tegenover het Europeesch conflict. De Ver. Staten willen Engeland en Frankrijk graag aan de overwinning helpen de aanneming der neutraliteitswet is hiervan een duidelijk bewijs doch daar blijft het dan bij. Verder moet de Oude Wereld haar moeilijke en voor den Amerikaan vaak zoo onbegrijpelijke problemen maar zelf oplossen. Of Amerika ge durende den heelen oorlog zoo'n gereserveerde houding zal blijven aannemen? Het ant woord op deze vraag hangt op het oogenblik niet in de eerste plaats af van wat er in Europa gebeurt; het hangt af van een geheel en al binnenlandsche aangelegenheid; wie wordt de nieuwe president? De candidaatstelling voor de presidentskeuze geschiedt in den komenden zo mer en voor het zoover is, is er nog geen enkele definitieve candidaat en probeert ieder tijd te winnen. De machtigste .candidaat, Roosevelt zelf, doet nog steeds erg geheimzinnig en heeft zich nog niet uitgesproken of hij van plan is een derde maal president te zijn op zichzelf een inbreuk op de traditie, want geen enkele vorige president is driemaal gekozen en George Washington, die het kón worden maar weifelde, schiep daarmee een traditie, die een tweede herkeuze niet toelaat. Als Roosevelt niet zelf aanblijft, wie zal dan de democratische candidaat worden? En wie en u zult 's morgens uit bed springen, gereed om bergen te verzetten. lederen dag moet uw lever een liter lever-gal in uw Ingewanden doen vloeien. Wanneer deze stroom van lever-gal onvoldoende is, verteert uw voedsel niet, het bederft. U voelt u opgeblazen, u raakt verstopt. Uw lichaam is vergiftigd, u voelt u beroerd en ellendig, u ziet alles zwart. De meeste laxeermiddelen zijn slechts lapmidde len. U moet CARTER'S LEVER-PILLETJES nemen om deze liter lever-gal vrij te doen vloeien en u zult u een geheel ander mensch voelen. Onschade lijk plantaardig, zacht, onovertroffen om de lever- gal te doen vloeien. Eischt Carter's Lever-Pilletjes bij apothekers en drogisten, f. 0.75. van de verdeelde republikeinen zal de tegen- candidatuur toegewezen krijgen? Niemand weet het. Maar een ding is zeker: iedere candidaat of would-be-candidaat zou zijn kansen abso luut verspelen, als hij in zijn program een punt zou opnemen of zelfs maar een verlangen te kennen zou geven om een van beide partijen in den Europeeschen oorlog te helpen. Dat be hoeft niet noodzakelijkerwijze te t>eteekenen, dat degene, die ten slotte gekozen wordt, on der zekere omstandigheden zulke hulp toch niet zou kunnen verleenen. De openbare meening in de Ver. staten ontvlamt heel gemakkelijk en het laat zich begrijpen, dat een pro-inter ventiepartij, geïnspireerd door den zeer reëelen Amerikaanschen zin om „kruistochten te orga- niseeren," buitengewoon machtig zou kunnen worden wanneer werkelijk eenmaal de strijd in het westen in al zijn felheid zou ontbranden. Zooals de zaken er echter thans voor staan kan er geen sprake zijn van interventie. Interessant is ten slotte de houding der ka tholieken, die zich, naar duidelijk uit artikelen in de Amerikaansche katholieke pers blijkt, met beslistheid aan de zijde van de non-interventio- nisten hebben geschaard. Zij worden .in deze houding gesteund door een groot deel der gees telijkheid, die meestal van Ierschen oorsprong is en zich nog levendig de Engelsche vervolging in Ierland herinnert. De Amerikaansche katho lieken hebben geen intuïtieve sympathie voor Frankrijk en Engeland en zij hebben vooral de politiek van deze landen in den Spaanschen burgeroorlog scherp veroordeeld. Toch zouden wij niet graag willen beweren, dat de Amerikanen niet met de grootste be zorgdheid de gebeurtenissen in Europa volgen Herhaaldelijk heeft president Roosevelt reeds zijn goede diensten aangeboden om de oorlog voerende partijen nader tot elkander te brengen. Diepen indruk heeft in Amerika ook de laffe Russische overval op Finland gemaakt. Zooals men zich herinnert heeft de president in de felste bewoordingen dit optreden veroordeeld. De pers ging nog verder en drong er op aan, dat de diplomatieke betrekkingen tusschen Washington en Moskou zouden worden verbro ken. Intusschen heeft Stalin's politiek aan Roosevelt's prestige een ernstigen slag toege bracht. Roosevelt's houding tegenover de Sovjets is altijd een van de zwakste punten geweest van zijn buitenlandsche politiek. Hij was het, die in 1933 de diplomatieke betrekkingen met Rus land herstelde, wat velen hem destijds kwalijk namen. Het valt te begrijpen, dat bij de ver kiezingscampagne de Republikeinen deze fout van den president zullen trachten uit te buiten. STOCKHOLM, 21 Dec. (D.N.B.). Het Zweedsche comité voor Finland deelt in de pers door een bericht, dat groot werd op gemaakt, mede dat het vraagstuk der op richting van een vrijwilligerskorps voor Finland thans openbaar besproken kan worden. Het korps zal worden gecomman deerd door den Finschen generaal Ernst Lindner, die zich in deii Finschen vrijheids oorlog heeft onderscheiden. Een voldoende aantal officieren en onderofficieren zal uit Zweedschen dienst in dien van het vrijwilli gerskorps kunnen overgaan. KM OSLO, 21 Dec. (Reuter) Het Noorsche schip „Rogaland" is te Kopervik in Noorwegen aangekomen met de bemanning van het Est- landsche schip „Uko," (757 ton) aan boord. De bemanning telde dertien personen. De kapitein van de „Uko" deelde mede, dat een Duitsch vliegtuig vijf bommen op het schip heeft geworpen; door een van deze bommen is het gezonken. Toen de bemanning in de booten ging, keerde het vliegtu' terug en opende mi- trailleurvuur op hen, waardoor een man werd getroffen. De bemanning is vijftien uur in de booten geweest. Te Egersund aan de Noorsche kust is een Deensch schip aangekomen met acht over levenden van een Britschen treiler, die in de Noordzee gezonken is na door Duitsche vliegtuigen te zijn gebombardeerd en met machinegeweren beschoten. De overlevenden verklaarden, dat een der opvarenden was gedood. Naar Reuter uit Londen bericht is het Zweed sche stoomschip „Mars" (1449 ton) Woens dag ter hoogte van de noordoostkust van Engeland gezonken, nadat het op een mijn was geloopen. Zes overlevenden zijn aan land ge bracht; men gelooft dat zes man worden ver mist. Alleen de gezagvoerder is ongedeerd gebleven. De „Mars" was binnen een paar minuten ge zonken. LONDEN, 21 Dec. (Reuter) Het Duitsche schip „Cap Norte" (13.615 ton), dat indertijd werd buitgemaakt, is Woensdag in een Brit sche haven binnengebracht. Aan boord van de „Cap Norte" bevindt zich een kostbare lading. Het schip werd op 13 October aangehouden. HELSINKI, 21 Dec. Officieel wordt hier bevestigd, dat het Russische slagschip „Octo- ber-Revolutie" door een granaat van de kust- batterij van Koivisto is getroffen. Het schip werd beschadigd, maar is niet ge zonken. Aldus meldt United Press aan haar bladen. ROME, 21 Dec. (Stefani). Vanmorgen is van het vliegveld Guidonia een Italiaansch toestel vertrokken, dat den geregelden wekelijkschen luchtpostdienst opent tusschen Rome en Rio de Janeiro. Het vliegtuig komt te Rio aan op den vooravond van Kerstmis, tezelfder tijd dat in Rome het toestel uit Rio arriveert. Doos 30. Tube 45 ct. Bij Apoth. en ^Drogisten Omtrent den brand te Assen vernemen wij nader, dat de brandweer omstreeks 2 uur den brand meester was en het gevaar voor verdere uitbreiding was geweken. Zooals men vreesde is de oude dame, die op de bovenverdieping sliep, de 74-jarige mevrouw L. Diekman "Dij dezen brand om het leven gekomen. Men vond het lijk voor het bed liggen met brandwonden overdekt. Vermoedelijk heeft het slachtoffer getracht nog het bed te verlaten, doch is door den rook ge stikt. Toen de brand uitbrak, bevonden de gérant, de heer L. Delabarre, diens moeder en eenige leden van het personeel zich in de benedenzaal van het gebouw. Zij werden daar door voorbij gangers gewaarschuwd. Dank zij het krachtig optreden van de brandweer kon de brand tot het voorgedeelte van het gebouw worden be perkt, zoodat de groote concertzaal, welke ach ter het gebouw ligt behouden is gebleven. Om trent de vermoedelijke oorzaak van dezen brand gelooft men, dat deze is ontstaan in -het pla fond van de bovenverdieping, bij den doorlaat van de kachelpijp. Het gebouw is eigendom van de N.V. Concert gebouw en is tegen brandschade verzekerd. Woensdagavond is de 29-jarige boerenarbeider J. Sietsma te Oppenhuizen bij het schaatsen rijden op de Westerbrugsloot door het ijs ge zakt en verdronken. Bij het afdeelingsonderzoek van het wetsont werp tot voorloopige gemeentelijke indeeling van eenige gebieden langs den rand van den Noordoostelijken polder verklaarde men in de Tweede Kamer algemeen zich daarmede ce kun nen vereenigen Ten aanzien van de definitieve indeeling behield men zich alle vrijheid voor. Men verklaarde het echter op prijs te zullen stellen, indien bij de voorbereiding dier indeeling zooveel mogelijk spoed zou worden betracht. De Philipsfabrieken te Eindhoven hebben gel delijke Kerstgaven voor het personeel beschik baar gesteld, nJ. .f 5.plus f 1.per kind be neden de veertien jaar voor de gehuwden en f 2.50 voor de ongehuwden. De leden van het personeel, die tot het gemobiliseerde leger of de vloot behooren. deelen mede in deze gratificatie. De bedragen, benoodigd voor deze toelagen, werden reeds gereserveerd bij de afsluiting van het boekjaar 19381939. Dat deze uitkeeringen toen reeds konden worden vastgelegd is. naar de directie mededeelt, te danken aan de gunstige resultaten van het gemelde boekjaar. Het Haagsche Gerechtshof bevestigde heden in hooger beroep het vonnis van de Rotterdam- sche Rechtbank, waarbij de 20-jarige C. V. uit Rotterdam wegens het veroorzaken van zwaar lichamelijk letsel veroordeeld is tot een hechte- nisstraf van zes maanden en intrekking van het rijbewijs voor den tijd van één jaar. „Hallo Carruthers, weer veilig en wel terug? ft dacht, dat je verloren was. Geluk gehad?" „Niet zoo slechtHoe maak je het? Hoe Baat het met mrs. Templeen je zuster?" O, die maken het uitstekend. Mijn moeder zich zelf gelijk gebleven en wil weer even haTd ,erUg, als ze eerst verlangde om te komen. Heb j'e je maat den koppensneller bij zijn lurven ahnnen krijgen?" „Ja, en netjes meegebracht ook. Hoe vindt ^s. Temple Borneo, nu ze eenmaal in het bin nenland is terecht gekomen?" „Och, ik zei het al. Schelden geen nood. Maar geloof, dat ze zich best amuseert. Zeg eens, ftb je ai te weten gekomen, of er ook koelies ^ah mij bij waren, die door die heeren een ^°etje zijn gelicht? Ik heb nooit meer iets ge- a°ord van dat zestal, dat een maand geleden jlet de noorderzon is vertrokken. Ik verdenk er Tiang sterk van dat hij me van een stuk zes goede werkkrachten heeft beroofd." „Ja, ik vrees voor jou en die arme drommels, ie vermoeden juist is. Wil je tegen miss Temple zeggen dat ik een mooi stuk koperwerk meegebracht heb, een long-quoi. Ze had me ge zegd dat ze daar zoo'n zin in had." „Een oogenblik, en je kunt haar zelf de bood schap overbrengen." Temple's stem werd weer zwakker. Hij ging blijkbaar even naar de veranda om zijn zus ter te roepen: „Vooruit, Stella, vlieg eens op. Het hoofd van het District, zijn edelachtbare heer Carruthers wenscht je onmiddellijk te spreken. Laat hem niet wachten, want dan ver dubbelt hij zijn strafmaat. Ha, dat valt me mee. Vergeet vooral niet hem met „Sir" aan te spreken." „Goeden avond, mr. Carruthers. Hè, wat ben ik blij dat ik hoor, dat u gezond en wel van dien verschrikkelijken tocht is teruggekeerd. Ik kan u niet zeggen, hoeveel angst ik al dien tijd heb uitgestaan. Het verschrikkelijkste was, als ik dacht, hoe wij rustig thee zaten te drinken en u ondertusschen op leven en dood aan het wor stelen was met die wreede menschen. Ik hoor, dat u veel succes hebt gehad." „Zeker, ik heb werkelijk geluk gehad, miss Temple." „Jim zei," ging ze verder, „dat u morgen ochtend in tijds zult komen, zoodat u nog aan het ontbijt kunt zijn en dan tot den avond zult blijven. Wat zullen we aandachtitg luisteren naar uw interessant verhaal. „Maar er valt niets te vertellen. Natuurlijk zou ik niets liever doen dan de wenschen van uw voorbarigen broer, die zoo maar over mijn tijd beschikt, in vervulling brengen. Maar er ligt een berg werk op me te wachten, zoadat ik de vereerende uitnoodiging werkelijk niet durf aanvaarden." „Asjeblief, mr. Carruthers." „Maar, luisaer u dan eens goed miss Temple." „Neen, ik wil niet luisteren naar al de uit vluchten van een naren ambtenaar," pruilde een stemmetje aan den anderen kant. „Het is werkelijk een bekoring, maar...." „Mr. Carruthers, ik zei toch: Asjeblief...." „Dat weet ik, miss Temple." „Welnu dan?" Desmond aarzelde een oogenblik en Stella ging verder. „Ik zal werkelijk wanhopig zijn, indien u niet komt. Ik wil hooren wat u al die dagen heeft doorgemaaktwant ik wil daar vol gende week mee voor den dag komen op Fort Malcolm." „Dan kan ik niet langer weerstand bieden. Die reden is waarlijk dringend. Ik word wellicht" opgehangen of gefusilleerd wegens plichtsverzuim, dat zullen we er maar op wagen. Ik zal zorgen, dat ik morgen om acht uur bij u ben." „Prachtig. Nou bent u weer een man. Au revoir dus, tot morgen." „Wel te rusten." Desmond hing den haak weer op en mom pelde in zichzelf, terwijl hij een krant open vouwde: „Desmond, jongen, je bent een dwaas. Je weet toch, dat het niet goed voor je isNou ja, misschien is het ook wel zoo, maar wat kan hgt mij ten slotte schelen!" HOOFDSTUK VI „Hallo! Hallo! Hallo! Dus je bent toch ge komen ouwe jongen!" Temple's stem klonk hem welkom tegemoet, toen het kleine rijtuigje voor de bungalow stil hield. Desmond klom met moeite naar beneden, want hij was nog stijf van zijn langen tocht door de jungle. De ponny aan den sais over latend, ging hij zijn gastheer tegemoet. „Goedendag, Temple, hoe gaat het er mee?" „Zoo gezond als een visch, als steeds, he! Kom binnen. Wat zou je denken van sling of een flesch bier? Moeder zal zich voorloopig nog niet laten zien, ze kan ons geen standje schop pen. Ben je Stella niet tegengekomen? Ze is een morgenritje maken." Temple ging hem voor naar het centrale deel van een blok huizen van twee verdiepingen, die met lange arkaden met elkaar verbonden waren. De bungalow was gebouwd naar het Hollandsche systeem. Een centrale afdeeling met de woonkamers, waar omheen de kleinere paviljoenen, die elk een stil suites, veranda's en badkamers bevatten. Ze lagen als een stralen bundel om de kern. Ze maakten het zich ge makkelijk in een langen rieten stoel en dronken dorstig van het schuimende bier uit de hooge 'jsgekoelde tumblers. „Tusschen twee haakjes, Temple," zei Des- mond na een poosje, „hebben jullie vandaag vrijaf op de plantage. Ik ben geen levende ziel tegengekomen. Heel den weg was er geen sterve ling"" te bekennen." tel kwijt geraakt te zijn, senor. Maar waarom?" „Och, och, ik geloof niet zoo vlug aan een paniek, maar ik vermoed, dat ik de zaken een beetje op de spits gedreven heb door dien Tiang te laten opsluiten. Zijn mannen schijnen er erg mee te zitten. Vanmorgen hoorde ik, dat een man of twintig met gevolg zijn naar Temoni en dat ze het plan hadden opgevat om hem te bevrijden en ons in een hinderlaag te lokken. Enfin in ieder geval iets van dien aard. Die vervloekte Ansokol je weet wel, de zoon van dien Tiang, schijnt nog een grooter woelwater te zijn dan zijn vader. Die had de leiding op zich genomen. Het is een verduvelde rakker en tot alles in staat, dat kan ik je op een briefje geven. Alsof het zoo moest zijn hadden wij het laatste gedeelte per boot afgelegd, zoodat ze ons mis liepen. Het lijkt me in ieder geval niet kwaad, als je de assistenten van een en ander op de hoogte brengt. Ik zou zelf ook maar op mijn hoede zijn, want je weet, als er iets broeit, slaat het vuur op de meest onverwachte plekken uit. Die kerels konden het wel eens in hun hoofd halen om je nog een paar koelies te ont futselen. Ik zou je aanraden een opas weg te zenden met een briefje, zoodat ze allemaal weten waar ze aan toe zijn." „In orde, ouwe jongen. We zullen onze maat regelen nemen. Maar ik geloof, dat ze onder tusschen voor het ontbijt hebben gezorgd. Laten we dus naar binnen gaan. Je bagage komt met den wagen mee. Was die netjes op tijd?" „Zeker. Dank je voor de attentie. Baji komt ook mee. Ik had hem liever bü me, omdat Ah Boon altyd probeert mijn reiszak zoo licat mogelijk te maken. Baji heeft meer verstand van wachten en kan hier gerust een handje mee helpen. „Goed, allemaal best. Jongen, zeg tegen mevrouw dat het eten gereed is. Is de missy al terug?" „Nog niet, Toean." „Goedenmorgen, mr. Carruthers," zei mrs. Temple met een zachte, kalme stem. „Wat is dat al weer lang geleden sinds wij u gezien hebben. Stella vroeg telkens of u nog niet terug was. Goeden morgen Jim, wat heb je toch voor leven gemaakt, lieveling?" „Ik heb onzen voornamen gast welkom ge- heeten moeder volgens de gewoonte van het land, hoe hooger graad, hoe meer lawaai. Maar laat ons aan tafel gaan, het eten is opgediend en Desmond zal wel honger hebben na zijn tocht." „Is Stella nog niet terug, Jim?" „Nog niet, maar we kunnen niet qp haar wachten. Ze krijgt haar portie wel als ze terug komt." „Ais er maar niets met haar gebeurd is. Ik heb niet graag dat ze er alleen op uit trekt.'" „Och moeder, niet zoo zwaargeestig in den vroegen morgen. Het kind is hier zoo veilig als de koning in Buckingham Palace en het is pas acht uur." Toen tegen Desmond: „Moeder tobt altijd over Stella. Ik tel niet mee." (Wondt vervolgd)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1939 | | pagina 9