Italiaansch schip op een mijn Russen lijden zware verliezen bij Salla De nieuwe Staatsleening ■m Sneltrein greep vrachtauto Finland roept, volgt ons!" Moeilijke positie der neutralen m i Het nieuws van heden DE GNEISENA U" IN DE OOSTZEE GEZONKEN? EEN GEHEEL BATALJON VERNIETIGD EEN TEGENBEZOEK VAN DEN H. VADER VEREENÏGDE katholieke pers VRIJDAG 22 DECEMBER 1939 - OCHTENDBLAD Bemanning te Vlissingen aan land gebracht Twee personen gedood op onbewaakten overweg bij Bloemendaal Gehalte der beleggers m BUREAUX VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: NASSAULAAN 51 - TEL. 13866 - GIRO 22884 Abonnementsprijs (bij vooruitbetaling) voor Haarlem 25 cent per week; per kwartaal f3.25. Bij onze Agenten 27H ct. per week, per kwartaal f 3.58 DAGB1AD MET OCHTEND- EN AVOND-EDITIE, UITGEGEVEN DOOR Di N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM DRIE EN ZESTIGSTE JAARGANG No. 22162 Gezagvoerder vertelt Aan den grond gezet Üet schip heeft o.m. 900 man van den Arbeitsdienstaan boord 4«Activiteit in de lucht" ufARus, 21 Dec. (Havas) Het Fransche avond- 5gerbericht luidt: „Opmerkelijke hervatting der i&it in de lucht in Lotharingen en den Uitbreiding van de Siegfriedlinie Sovjetluchtraids aan de geheele Zuidkust /i Minister de Geer doet nadere mededeelingen 99 Zweedsche vrijwilligers naar Finland vertrokken Hulp voor Finland Radiorede van den Belgischen minister Wauters Het Finsche legerbericht De Oktiabrskaya Revoluiia" Het WeeriiiiiiiiiiiiimmiuiwuuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiM^ ES' I»1 "«as- RESTAURANT SAUR - A'DAM Aan het Italiaansche Koningspaar Berlijn dankt Amerika NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel 50 et., Inoez mededeeüngen 50 cent; Idem op pag één 45 cent per regel WJ contract sterk verlaagde prijzen Voor de kleine annonces .Omroepers" zie de rubriek Donderdagavond omstreeks half ze- Ven is in de Wielingen bij boei 3 het op Weg naar Antwerpen zijnde Italiaan- sche s.s. „Comitas" op een mijn geloo- pen. De bemanning is in de booten ge gaan. Onmiddellijk nadat de noodseinen Van de „Comitas" waren opgevangen, zijn vaartuigen van de Marine te hulp gesneld. De „Comitas" is het eigendom van de Italiaansche reederij Ravano en meet 3685 bruto register ton. Nader wordt gemeld, dat het Italiaansche Vrachtschip „Comitas" ongeveer ter hoogte van den vuurtoren te Nieuwe Sluis is ten on- Öer gegaan. Ook de motorreddingsboot „Maria Carolina ïMankenheym" is ter assistentie uitgevaren. De „Comitas" behoorde te Genua thuis. Donderdagavond omstreeks negen uur is de geheele bemanning van de „Comitas" bestaande uit 28 personen, te Vlissingen aan land gebracht. Onder de geredden be vonden zich eenige lichtgewonden, aan wie na aankomst onmiddellijk geneeskundige hulp werd verleend. De Italiaansche vice-consul te Middelburg heeft zich met de zorg voor de geredden belast. Het was niet bekend of het schip zich in een •hijnenveld bevond, dan wel of het door een Örijvende mijn is getroffen. In een onderhoud dat wij met den kapitein Van de „Comitas" hebben gehad, verklaarde deze, öat hot schip op weg was van Djibouti naar Ant werpen. Het had geen lading aan boord. Ter hoogte van Zeebrugge is de Belgische loods ®an boord gekomen. „Het was ongeveer half *even. Ik stond," aldus de kapitein, ,,op de brug, 'oen zich plotseling in het voorschip een hevige Explosie voordeed. Het kompas sloeg in stukken eh ook de andere instrumenten op de brug wer den vernield. Er bleek een groot gat in het ''oorschip te zijn ontstaan. Het staat wel vast, Öat wij op een mijn zijn geloopen. Het schip bleef echter drijven en wij besloten aan boord J® blijven. Het water stroomde de machinekamer 'fc. Ongeveer twintig minuten later klonk we derom een explosie, welke werd veroorzaakt door het springen van de ketels. Toen begon het schip ^heller te zinken, terwijl, het slagzij maakte. Wij hadden echter nog den tijd om in de booten te Saan en papieren en diverse bézittingen te red- öén. Ongeveer een uur hadden wij rondgedreven, 'Oen wij werden opgepikt door een Nederland se marinesleepboot, die ons later overgaf aan he Belgische afhaaimotorboot nummer 8." Slechts twee leden der bemanning zijn licht Sewond en werden in het ziekenhuis te Vlissin gen opgenomen. De geredden zijn in twee hotels ondergebracht. Het wrak van de „Comitas" dat, zooals men vermoedde, drijvende was gebleven, is Donderdagavond omstreeks half elf door de sleepbooten „Seine" en „Maas" van L. Smit en Co.'s Internationalen Sleepdienst, bij het fort Rammekens aan den grond gezet. De sleepbooten bevonden zich onderweg van Antwerpen naar Vlissingen, toen zij de noodsei nen van het zinkende Italiaansche schip op- v'hgen. Zij begaven zich onmiddellijk naar de aangegeven plaats, waar zij het gekapseide Schip aantroffen, toen het reeds door de beman ning was verlaten. Het bleek, dat de ruimen twee eh drie, de machinekamer en de stookplaat hhder water stonden. De „Comitas" was aan "akboordzijde voor de machinekamer getroffen eh bevond zich in zinkenden toestand. De sleepbooten slaagden er in een verbinding •°t stand te brengen en het wrak op sleeptouw nemen, waarna het bij het fort Rammekens Ofnhoog kon worden gezet. Dank zij de kalme ïee ging alles vlot in zijn werk. Bergingsvaartuigen hebben zich daarheen be geven om te trachten het schip dicht te maken eh leeg te pompen. Kopenhagen, 21 Dec. (Havas) voi- Sens uit Riga ontvangen berichten zou het Duitsche emigrantenschip „Gneisenau" in Öe Oostzee gezonken zijn, hetzij door een torpedo van een onbekenden onderzeeër, hetzjj door een mijn. ^isschers hebben medegedeeld, dat het schip S 2 December uit Riga is vertrokken, binnen hkele minuten is gezonken en dat bijna alle Pvarenden, waaronder 900 man van den „Ar- j.S'tsdienst" zijn verdronken of bij de ontplof- lflë het leven hebben verloren. t?an andere zijde wordt bevestigd, dat brand- C'nrnen zouden zijn geplaatst aan boord van S ander emigrantenschip, de „Sieraa Cor- tQs;a". Verschillende lezingen doen te Riga de ^°hde en het is niet mogelijk den juisten gang vab zaken te weten te komen. De autoriteiten Letland nemen het grootste stilzwijgen in Zware artillerie in stelling aan het Westfront HELSINKI, 21 Dec. (Havas) Het succes, dat door de Finnen bevochten is in het gebied van Salla, is bevestigd door den Finschen generaal Wellenius, die het bevel voert over de troepen in het uiterste Noorden. Tijdens een interview verklaarde de gene raal aan een correspondent van het Zweed- sche dagblad Aftonbladet, dat de Russen teruggeworpen zijn tot in de omgeving van 'r' LONDEN, 2'1 Dec. Reuter verneemt van ge zaghebbende zijde, dat de Siegfriedlinie in Oos telijke richting wordt uitgebreid, n.l. van het uiterste Zuiden van de thans bestaande linie, langs den Rijn tot aan het Meer van Konstanz. Donderdagmiddag is op den onbewaakten overweg in den spoorweg HaarlemVelsen nabij het station Bloemendaal een zeer ern stig ongeluk gebeurd. Een vrachtwagen van de firma Houtgraaf werd hier gegrepen door een sneltrein, weike om 15.04 uur uit Haarlem vertrekt. Beide in de cabine zittende personen wa ren op slag dood. Waarschijnlijk moet het worden geacht, dat de bestuurder van den vrachtauto toen hij één trein had laten passeeren den weg vrij- waande, terwijl toch van de richting Haarlem nog een trein naderde met een snelheid van ongeveer 90 K.M. Deze electrische trein was om 3.04 uit Haar lem vertrokken en reed in de richting Uitgeest. Vlak achter het station Bloemendaal bevindt zich een voetgangerstunnel en vrijwel daarbo ven een soort van onbewaakten overweg, weiké echter slechts door zeer weinig voertuigen wordt gebruikt. De weg, welke door de spoorbaan wordt gekruist, leidt naar een weiland; en slechts voor vervoer van en naar dit weiland wordt van het, pad gebruik gemaakt. Op het moment, dat de trein in volle vaart het station passeerde, naderde de vrachtauto. Hij werd door den trein gegrepen, gekraakt en gedeeltelijk meegesleurd. Hoewel de bestuurder van den trein direct remde kwam deze eerst na vele tientallen meters te zijn doorgesleurd tot stilstand. In den vrachtauto waren de 31-jarige v. d. V. en de 34-jarige v. G. gezeten, beiden uit Haarlem, die op slag werden gedood. De slacht offers waren getrouwd en hadden elk twee kin deren. De trein geraakte door de botsing defect en kon'eerst na een reparatie, welke geruimen tijd in beslag ham, op eigen kracht naar Haarlem terugrijden. De eerste wagen was vrij ernstig beschadigd. Door den schok vloog de vrachtauto nog te gen een der palen van de bovenleiding, welke afknapte. Een hulpploeg van het Haarlemsche storingsbureau had de leiding om zeven uur weer zoodanig hersteld, dat de dienst op dit traject weer gewoon doorgang kon vinden. Van 3 tot 7 reed men over één spoor. De rei zigers, die in den aangereden trein zaten, zijn naar het Bloemendaalsche station geloopen, waarna zij met een sneltrein hun reis vervolg den. Tijdens de opruimingswerkzaamheden brokstukken van den auto lagen overal ver spreid hadden verschillende treinen, welke den dienst HaarlemUitgeest onderhouden 'n vertraging van ongeveer 20 minuten. Omtrent de oorzaak van het ongeluk deelde men ons nog mede, dat het ook mogelijk wordt geacht, dat de vrachtwagenbestuurder afgegaan is op het signaal. Het wisselde vlak voor, de botsing van onveilig op veilig. En het is natuur lijk niet uitgesloten, dat de bestuurder dacht te kunnen passeeren toen het signaal voor den trein onveilig en dus voor hem veilig stond. De minister van Staat, minister van Fi nanciën, maakt bekend, dat de inschrijvin gen op de 4 pet. Nederlandsche Staatsleening 1940 ten volle worden toegewezen en dat het reeds bij de Rijksfondsen geplaatste deel dezer leening met het ongeplaatst gebleven bedfag wordt verhoogd. Het A.N.P. heeft aan den minister van Fi nanciën gevraagd, of hij ook eenige mededee- ling kon doen omtrent het gehalte der beleg gers, die voornamelijk aan de jongste staats leening hebben deelgenomen. De minister verklaarde zich hiertoe bereid: Het zijn zeide Z. Exc. voornamelijk de particuliere beleggers geweest, en onder hen vele weinigvermogenden, die naar mijn inlichtingen krachtig hebben medegewerkt. De opmerking in enkele bladen, dat, door de belastingfaciliteit aan de vermogensbe lasting en de verdedigingsbelasting te,ver binden, de houders van kleine en midden- vermogens 'ïiijn afgeschrikt, is dan ook met de feiten in strijd. Daarentegen hebben de groote instellin gen, op enkele sprekende uitzonderingen na, gemeend hetzij zich van deelneming te moeten onthouden, hetzij hun deelneming tot een zeer bescheiden bedrag te moeten beperken. Waar onder het aanzienlijk aantal kleine in schrijvers er blijkbaar vele zijn, die zich met moeite voor dit geval liquide hebben kunnen maken, heeft zich reeds de vraag opgedaan of, wanneer straks een gedwongen of semi- gedwongen leening zal moeten volgen, hiermee niet rekening ware te houden. Die vraag ging minister De Geer voort is mijns inziens bevestigend te beantwoorden Ik stel mij dan ook voor om, INDIEN het tot zulk een leening mocht komen, een bepaling op te nemen, dat de thans te ontvangen obligaties desgewenscht voor 100 pCt. in ontvangst zullen worden geno men bij de storting op de gedwongen of semi-gedwongen lecning. Bij de vaststel ling van 't bedrag dier laatste lecning zal met deze aflossingsmogelijkheid maxi maal honderd millioen omvattende dan vanzelf rekening moeten worden gehouden. Het spreekt vanzelf, dat dit meebrengt, dat de eventueele gedwongen of semi-ge dwongen leening dan tot HETZELFDE rentepercentage zal moeten worden uit gegeven als de huidige leening. Werd een lager percentage gekozen, dan zou de geboden faciliteit voor de tegenwoor dige inschrijvers zonder waarde zijn en dan ook door niemand worden gebruikt. Werd een hooger percentage gekozen, dan zouden de thans toegewezen obligaties een agio krijgen, waarvoor geen reden bestaat. De vraag, of, wanneer het tot een Verplichte leening komt, de methode van „den stok achter de deur" idus van de semi-gedwongen leening) zal worden gevolgd als in de jaren 19141918, dan wel een zuiver gedwongen leening zal wor den uitgeschreven als in 1919, is nog niet voor beantwoording vatbaar. De administratieve omslag, die aan de laatstgenoemde oplossing verbonden is, maakt het eerste het meest waar schijnlijk. Het ligt voor de hand, dat in dat geval ook ditmaal, evenals in 1914 en volgende jaren, de in reserve gehouden gedwongen lee ning een lager rentetype zal moeten vertoonen da nde semi-gedwongen leening zelve. Waar de laatste, om de reeds aangegeven reden, te gen 4 pCt. zal moeten worden uitgegeven, zal dan derhalve de rente van de in reserve ge houden leening daar beneden moeten blijven. STOCKHOLM, 21 Dec. Donderdagmor- gen is het eerste contingent Zweedsche vrijwilligers naar Finland vertrokken. Op het station werden Zweedsche en Finsche volksliederen gezongen en ooik godsdien stige gezangen. De vertrekkenden riepen in. koor uit de spoorwegrijtuigen: „Finland roept, volgt ons!" De dagbladen spreken de meening uit, dat dit eerste groote contingent vrijwilligers ge volgd zal worden door een gestadigen vrijwii- ligersstroom. Finland heeft een Britsche schenking aan vaard voor medische ziekenhuisbenoodigdheden ter waarde van 10.000 pond sterling. Het Roode Kruis heeft deze benoodigdheden geschonken via de echtgenoote van den Finschen gezant in Londen. Het Deensche comité van actie van de socia listische vakvereenigingen heeft een oproep ge publiceerd, onder het motto „een uur loon voor Finland". In Antwerpen is Donderdag tegen het middag uur op de Meir, nabij het consulaat van Finland, een aantal studenten bijeengekomen om te be- toogen ten gunste van Finland. Zij ontplooiden een doek, waarop geschreven stond: „Leve Fin land. Weg met Sovjet-Rusland. Hulp aan Fin land". De studenten trokken naar het consulaat, doch zij werden door de politie verspreid. BRUSSEL, 21 Dec. (Belga). De minister voor de nationale voorlichting, Wauters, heeft vanavond een radiorede gehouden, waarin hij o.a. het volgende zeide: Wat tot ons komt van het conflict, dat thans over Europa losgebarsten is, wekt de verbazing van allen, die er getuigen van zijn. Bij het wapengeweld komt nu nog de strijd op economisch gebied. De gevolgen hiervan kunnen even noodlottig zijn als de botsing van legers. Er is aan de neutrale landen veel voorzichtig heid, geduld en koelbloedigheid geboden om, niet meer dan zij het zouden willen, den weer slag te ondervinden van de wraakmaatregelen, die de oorlogvoerenden meedoogenloos tegen elkaar treffen. De onafhankelijkheid der neutralen is groo- tendeels ondergeschikt aan de mogelijkheden, die hun in een wereld waar het vervoer ter zee op de ergste wijze belemmerd wordt, nog open blijven om zich de onmisbare levensbehoef ten aan te schaffen. Een ieder tracht de grond stoffen, waarop zijn nijverheid en economie moeten leven, voor zichzelf alleen te houden. Op dit gebied is België bijzonder kwetsbaar Met uitzondering van steenkool, moet het alles uit het buitenland betrekken. Alleen in de mate waarin wij anderen bieden, wat zij verlangen leveren zij ons in ruil de grondstoffen in welker verwerking onze arbeiders een broodwinning vinden. Onze vaderlandsche aoJdaciteit moet ook tot uiting komen in den vastberaden wil de zware lasten, welke de Europeesche oorlog ons land oplegt, met het maximum van gerechtigheid te verdeelen. Zij eischt van ons allen gemeen schappelijke tucht in de fiscale offers, die wij moeten brengen om onze munt te redden, om onze financieele onafhankelijkheid tegenover het buitenland te handhaven, om de positie van ons land, overal waar die bedreigd wordt, waardig te verdedigen. Deze nationale solidariteit mag geen ver foeilijke samenzwering van individueele egoïs- men wezen. Elkeen moet vastbesloten zijn geen barst in het eenheidsfront der Belgen te laten komen. De kalme vastberadenheid van onze soldaten groeit nog aan bij de blijken van soli dariteit die onze burgerlijke bevolking hun be tuigt Het buitenland beloert ons, om uit onze minste tekortkomingen, onze minste mee- ningsverschillen, munt te slaan. Ons soms wat al te krachtig opborrelend vrijheidsverlangen kan voor de oogen van buitenstaanders soms een schijn van hartstochtelijke heftigheid wek ken, waarin sommigen graag het teeken van werkelijke oneenigheid zouden willen zien. Laten wij geen woorden verspillen. Laten wij geen gehoor verleenen aan de valsche geruch ten die rondom ons, alomtegenwoordig, als door een boozen geest verspreid worden. Het is een gebiedende plicht voor allen aan die col lectieve zinsbegoocheling niet mede te doen Wij moeten zuinig zijn met onze zenuwkracht Niemand kan zeggen welke internationale opdracht ons land na den oorlog zal te vervul len hebben Doch, wat wü nu reeds kunnen be weren is, dat België, trouw, heldhaftig, vrij moedig, even wars van aanstellerij als van on gewettigde vrees, aan zijn plicht niet zal te kort komen. Wellicht krijgt het den verheven last opgedragen wonden te genezen, kwetsuren te heelen. Hojhenjarvi en dat een heel bataljon Russen vernietigd is. De Finnen hebben Salla nog niet heroverd maar zij hebben goede hoop op den afloop der gevechten, die zij in die streek leveren. De veldslag, die geleverd wordt in het gebied van Salla heeft den Russen belangrijke verliezen aan manschappen en materiaal gebracht De aan het front vertoevende correspondent van het dagblad Uusi Suomi heeft een heele Russi sche ravitailleeringscolonne gezien, die den Fin schen troepen in handen was gevallen. Ruim dertig vrachtwagens stonden in een rij langs den weg met gebroken ruiten en gesprongen banden. Een eind verder lag een vernielde tank in een sloot. Voorts zag hij 150 gedoode paarden. De Finnen zijn er in dit gebied in geslaagd den vijand van zijn bases af te snijden, zoodat zij den Russischen opmarsch naar den spoorweg van Rovaniemi naar Oulu (Uleaborg) gestuit hebben. Omtrent de gevechten in den sector van Salla, waar de Finsche troepen de Russen hebben teruggeworpen, kan nog gemeld worden dat de Russen door den tegenaanval der Finnen volko men verrast werden en zich thans door de dennebosschen terugtrekken naar Salla. De operaties werden nog steeds belemmerd door de felle koude aan het Noordelijke front. De Russische tanks zouden bijna alle bevroren zijn en de motoren kunnen niet op gang ge bracht worden. Naar Havas uit Kopenhagen meldt, vreezen de Russen blijkbaar dat de Finsche lucht macht Leningrad en den spoorweg, welke deze stad met het Noorden verbindt, zal bombardeeren. Ook schijnt de vrees te be staan, dat Moskou gebombardeerd zal wor den, want de stad is geheel verduisterd en afweergeschut is opgesteld bij het Kremlin. De correspondent van Politiken schrijft, dat men verder verwacht dat de Russen voort zullen gaan de belangrijkste centra van Finland te bombardeeren en dat zij zullen pogen de spoor wegverbindingen tusschen Finland en Zweden te verbreken. Vijf divisies van het roode leger zijn uit Finland teruggeroepen en vervangen door versche troepen. Sovjet-Russische vliegtuigen hebben Donder dag raids ondernomen langs de geheele Zuidkust van Finland, van Borgu, op 50 KM. ten Oosten van Helsinki tot Abo, ruim 150 KM. ten Westen van de hoofdstad. In totaal hebben zij ongeveer 00 bommen neergeworpen, waarvan een dertig tal op Helsinki en de buitenwijken tijdens een tweeden luchtaanval. Drie ziekenhuizen werden getroffen, doch slechts weinig slachtoffers wer den gemaakt en de materieele schade bleef ge ring. Bij den tweeden aanval bonden Finsche toestellen den strijd aan met twaalf Russische vliegtuigen van wie, zooals boven gemeld werd, twee werden neergehaald. Onderweg van Hel sinki naar Abo doken de Russische vliegers neer over een expressetiein, dien zij onder machine geweervuur namen. Gemeld wordt, dat twee per sonen werden gedood en twee gewond. Een tweede trein werd op soortgelijke wijze aange vallen, doch daarbij vielen geen slachtoffers. Donderdag zijn bij de luchtaanvallen op Hel sinki verscheidene personen gedood. Voorts is alarm gemaakt in Tampere, in Mid den-Finland. Onmiddellijk nadat hét alarmsein had geklonken, hoorde men duidelijk bommen ontploffen en het geratel van luchtafweerge schut. De Russische vliegtuigen vlogen op een hoogte van ongeveer 2000 Meter. Zes Finsche jachttoestellen stegen op en streden gedurende bijna een uur tegen de elf Russische bommen werpers. Een Russisch toestel werd neergehaald. De anderen namen de wijk. Op de Karelische landengte zijn de vijande lijke aanvallen voortgezet. Na een heftige artil lerievoorbereiding viel de vijand aan bij Kauk- jarvi en Muolaajarvi en op een aantal andere punten. In den loop van den slag, die den ge- heeien dag duurde, leed de vijand vele verliezen en maakte hij geen vorderingen. In den avond waren de Finsche stellingen ongewijzigd. Acht Russische tanks werden vernield. In één enkel dorp hebben de Russen 20 machinegeweren ver loren. In den nacht van Woensdag op Donderdag werden Sovjet-Russische detachementen achter de linies gebombardeerd door de Finsche artil lerie. Zij leden zware verliezen. Te Aglajarvi werd de slag voortgezet. De Finnen hebben hier negen zware tanks, twee stukken veldgeschut eenige vrachtwagens, twintig machinegeweren en een hoeveelheid andere wapens en munitie buit gemaakt. Tukschen Lieksa en Repola is een vijandelijk bataljon volkomen vernietigd. Twee stukken veldgeschut en een groote hoeveelheid wapens vielen in onze handen. Iti de richting van Salla hebben onze troe pen hun opmarsch voortgezet. Gisteren werd de vijand op twee verschillende plaatsen versla gen en op een van deze punten werd een Rus sisch bataljon vernietigd. De vijand liet honderd dooden op het slagveld achter. De Finnen heb ben tanks, een aantal machinegeweren en an dere wapens buitgemaakt. In een anderen slag leed de vijand groote verliezen en werden twee tanks en eenige machinegeweren buitgemaakt. In het gebied van Petsamo hebben de Finsche troepen een punt aan de Jordanrivier bereikt. Communiqué der marine: Een Russisch es kader, bestaande uit een groot schip en een torpedojager is ter hoogte van Kotka in actie geweest en de Finsche kustbatterijen hebben 't gedwongen, zich terug te trekken. Op het La- dogameer heeft een Finsche kanonneerboot met succes den vleugel van het Russische le ger beschoten. Communiqué der luchtmacht: De vijandelijke luchtmacht heeft haar aanvallen met een groot aantal vliegtuigen op het slagveld en tegen de burgerbevolking voortgezet. De resultaten van deze aanvallen waren op het slagveld onbete kenend. Als gevolg van het bombardeeren van plaatsen werd een vrouw gedood te Kontiomaki. Te Jansi werden 15 burgers, waaronder vrou wen en kinderen gedood en vier gewond, te Sortevala twee burgers gedood en drie gewond en te Matkafelka 5 burgers waaronder drie vrouwen en kinderen gedood en drie gewond. Gisteren hebben Finsche jachtvliegtuigen en luchtafweerbatterijen zes vijandelijke vliegtui gen neergehaald. Bovendien is, naar thans is komen vast te staan. Dinsdag nabij Viborg een vijandelijke bommenwerper neergehaald. De correspondent van de „BaslerNachrichten" meldt, dat de Sovjet-Russische kruiser „October- revolutie", die door de Finsche kustartillerie is getroffen, naar Kroonstad zou zijn gesleept. I VERWACHTING: H Stijging van temperatuur, toenemende bewolking, kans op eenige sneeuw of regen. Zwakke tot matige, aan de kust tijdelijk kraehtige. Zuidelijke tot Weste- lijke wind. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiinH Wis Wij serveeren Uw Kerstdiner in aange- iame en rustige sfeer. Speciaal verzorgd nejiu (niet uitsluitend vischi van f 3.50 an f 5.—. Telefoon 4024034482. Italiaansch stoomschip in de Wielingen op een mij'n geloopen; bemanning gered. Zware Russische verhezen in het gebied bij Salla. Vrachtauto op onbewaakten overweg te Bloemendaal door sneltrein gegrepen; twee dooden. Nadere ministerieele beschikking in ver band met de registratie van motoren. Zeventien schipbreukelingen van het op een mijn geloopen Zweedsche s.s. „Vega" te IJmuiden aangekomen. De Tweede Kamer is, nadat de Onder- wijsbegrooting was afgehandeld, op reces gegaan. De Beurs van New York sloot onregel matig na een lusteloos verloop. O Zorgen Een leven zonder zorgen heeft nie mand en het befaamde Jantje zonder zorgen moet nog geboren worden. Het groote publiek heeft soms een raar begrip van de machtigen dezer aarde, van de groote zakenlieden, de groot- industrieelen. Alsof allen die in auto's rijden en in groote kantoren zetelen maar een rustig leventje hebben. We kennen een onzer grootste zakenmen- schen, die van 's morgens vroeg tot heel laat in den avond arbeidt. De eene conferentie volgt op de andere. Geen tijd om zich aan genoegens te wijden, waaraan de gewone burger zich wiel overgeeft. En de zorgen voor vele ondernemingen bestormen zulke lieden, wier hulp voor veel, wier me dewerking voor onze sociale en maat schappelijke instellingen gevraagd wordt. Wanneer de kleine burger zijn zorgen heeft, maar z'n hoofd nog gerust kan neerleggen 's nachts en niet te angstig naar den dag van mor gen behoeft uit te zien, late hij dan God danken en tevreden zijn. Zorgen hebben we allen en zorgen zullen er blijven. ROME, 21 Dec. De H. Vader zal, naar volgens het D.N.B. in Vaticaansche kringen verluidt, nog voor einde van dit jaar een tegenbezoek aan het Koningspaar brengen. Het zou de bedoeling zijn. dat het bezoek op 28 December plaats vindt. Dit besluit van den H. Vader heeft, aldus Havas, in de kringen van het Vaticaan diepen indruk gemaakt en men wijst erop, dat dit ge baar van den Paus van aanzienlijke politieke en historische beteekenis is. Men beschouwt dit als een nieuwe uiting van den wensch van den H. Vader, de betrekkingen tusschen Italië en den H. Stoel steeds meer te verbeteren. Ter gelegenheid van de ontvangst der Italiaan sche souvereinen heeft de Paus een toespraak gehouden, waarin Hij o.a. verklaarde: „Dit bezoek heeft plaats, terwijl andere vol keren meegesleept worden in den oorlog, of door den oorlog worden bedreigd, en terwijl een groot aantal gemoederen de rust en den vrede heeft verloren. Italië daarentegen, zij het ook waak zaam en moedig, blijft onder de wijze leiding van vorsten en regeerders den vrede genieten en de weldaden der beschaving, de eendracht der geesten, de beoefening van letteren, weten schappen en kunsten, in een woord. 3,11e werken des vredes." Vervolgens bracht de H. Vader hulde aan het geloof van het Huis van Savoye en smeekte voor dit Huis den zegen des hemels af. De Paus besloot met te zeggen: „Moge de Almachtige de schreden leiden van het Italiaan sche volk, dat ons zoo nabij en zoo dierbaar is, en moge hij de besluiten van zijn bestuurders bezielen, opdat het de mogelijkheid verwerve om niet alleen den vrede naar binnen en naar bui ten te verzekeren, maar ook een eerzamen en duurzamen vrede tusschen de volkeren te her stellen." WASHINGTON, 21 Dec. (Havas) De Duitsche regeering heeft door bemiddeling van haar zaak gelastigde de Amerikaansche regeering bedankt voor de redding der bemanning van het mail schip Columbus.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1939 | | pagina 1