g ws Verkoop van gronden aan Beijnes goedgekeurd Laatste Nieuws w Zoekt gij betrouwbaar Personeel? I Plaats dan een „Omroeper voor 90.0C0 gezinnen STAD Bloemendaalsch ingezetene gebruikte sirene als wekker Minister Marck treedt af WETHOUDERSSALARISSEN VERHOOGD grommmiiiiiiiwiiiiiiiiiiiiinniiiiiinnnniiiiiffliniiiiiiiiiiiiiiiiiiPiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiinniiiiiiHiniiiiiiiiiiiiiiig 1 1 VRIJDAG 22 DECEMBER 1939 1 De reorganisatie der N.Z.H.T.M. Voorstel van het bestuur verworpen Gemeenteraad van Hillegom GEMEEN TERAAD VAN BLOEMENDAAL Werkloozen krijgen 25 pCt. Kersttoeslag De raad nam afscheid van den nestor jhr. G. C. Quarles van IJ f ford RAAD VAN BEVERWIJK Er worden plannen beraamd voor den bouw van goedkoope woningen De begrooting De wethouderssalarissen Sociale Zaken Vreemde vliegtuigen boven de Veluwe De interneering der Graf Spee-bemanning Japansche divisie omsingeld Alle hoogleeraren in Krakau gearresteerd Naar een Duitsch concentratie kamp overgebracht Protest bij de Duitsche regeering Vreemde vliegtuigen boven België Kapitein Langsdorff begraven Koning George laakt Duitsche methoden Toelating van Belgen in Kerstweek Mussolini zorgt voor groote gezinnen net ëiiiiiniiiiiiiiiiiKuiiiiiiiiititiiiiiiiiiiiiiiiiHiiiiiiiiiiiiiHiiiiiiiiiMuiiiiitiiiviiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiifiiiiiiiiimiiniiiiiin NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT IHWIWWIMmmWIlHIWIHWIIHIIlIHlC IiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiitiiiiiiuiimiiiiiiiHiiiiniiiiiHiuiiiiiiiiiiuiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiinHi 99 I In café-restaurant Brinkmann te Haarlem werd gisterenmiddag om 4 uur een tweede ver gadering belegd ter behandeling van het voor stel tot omwisseling van de ten laste der N.Z.H.T.M. en Tweede Noord Hollandsche Tramweg Maatschappij uitstaande obligaties tegen 3pCt. preferente aandeelen E.S.M.. in dier voege dat 50 pCt. van het obligatiekapitaal geschrapt wordt en dat daar restantbewijzen voor worden verstrekt, die aflosbaar zijn in dien er overwinst gemaakt wordt. De vergadering stond weer onder leiding van mr. M. Slingenberg. De president-commissaris, prof. Goudriaan, ging allereerst in op twee gedachten, die in de vorige verga daing der obligatiehouders waren geuit. Gevraagd werd of de obligatie houders, indien hun bezit door preferente aandeelen vervangen wordt, in 1940 niets zul len ontvangen. Spr. beantwoordde deze vraag: dan geven we interim-dividend. Ook waren er obligatiehouders, die de res tantbewijzen liever lieten vervallen en de aan deelen winstdeelend wilden doen zijn. De maatschappijen hebben geen bezwaar, maar zullen daarover eerst graag de meening van de aanwezigen hooren. Dr. Besselaar, voorzitter van de Nederland- sche vereeniging van Obligatiehouders, ver weet het bestuur, dat het met twee maten meet. Als de voorstellen worden aangenomen is het nog zeer de vraag of er ooit rente zal worden uitgekeerd. De winst wordt dan wel weggecijferd in reserves, onkosten, salarissen, etc. Mooie beloften zijn over één a twee jaar wel weer vergeten. De eenige manier om het geld te redden is gelegen in verzet. Wat heeft men tenslotte aan een obligatie als men ge dwongen wordt aandeelhouder te zijn? Laat de N Z.H. de zaak nog eens een jaartje aankij ken. De vervoersopbrengsten zijn de laatste drie maanden met r<et minder dan 99.328 gestegen De heer Peereboom vroeg of het bestuur zijn voorstel om de aandeelen cumulatief te ma ken niet heeft geaccepteerd. Prof. Goudriaan: Wij geven aan winstdee- lendheid voorkeur boven het cumulatieve ka rakter. De heer Peereboom kon geen gronden vin den om de obligaties in aandeelen te verande ren. Hij beval de vergadering dringend aan de voorstellen niet te aanvaarden. De heer Bronkhorst wees er nog eens op. dat het tarief van de tram Amsterdam—Haar lem lager moet zijn dan dat van den trein en dat de retourkaarten van het spoor ook op de tram geldig moeten zijn. Nadat nog enkele andere sprekers het woord gevoerd hadden, stelde prof. Goudriaan vast, dat is teruggetreden in de besprekingen van den vorigen keer. Het vervoer per rails vindt de laatste maanden plaats onder exceptioneele omstandigheden. De vraag is alleen maar of de kosten niet in evenredigheid zullen stijgen. Maar als u de vervoercijfers zoo gunstig vindt, dan is het voorstel zoo mal nog niet. De aan deelhouders zullen er zeker van profiteeren! Hebt vertrouwen. Een fatsoenlijke maatschap pij gaat geen onkosten zoeken, om winst weg te werken. De Nederlandsche Spoorwegen, die dezelfde rechten heeft als particuliere obligatiehou ders, Iaat haar post vallen. „Haal niet 't volle laken naar u toe." zei spr., „waardoor gij uw vaste som krijgt en ons met het verlies laat zitten. Gij hebt niets aan het cumulatieve als gij het recht van winstdeelendheid hebt." De heer I»esselaar bleef erbij, dat een obli gatiehouder niet tot aandeelhouder mag wor den gedegradeerd. De positie van de Spoorwe gen als obligatiehouder noemde spr. een ge heel andere dan die der kleine obligatiehou ders. Prof. Goudriaan: U wilt een vast inkomen, maar dat kunt u van een trammaatschappij niet verwachten. De heer Besselaar: Dan had men nooit obli gaties moeten creëeren. Prof. Goudriaan: Over het verleden praat ik niet meer. Wie volkomen safe wil zijn, moet Nederlandsche Staatspapieren koopen. De heer Besselaar: Waar moet het dan naar toe? Er zijn tientallen ondernemingen, waar voor geldt wat prof. Goudriaan zegt. Op die manier zijn obligaties en hypotheken onnoo- dig en elke veilige belegging is dan verloren. De vergadering besloot met 199 tegen 61 stemmen de restantbewijzen te laten schieten en winstdeeling in de aandeelen te aanvaar den. Dit was echter een stemming buiten het eigenlijke voorstel om. De heer Duinker constateerde, dat de maat schappij ongeveer 1000 per dag meer ont vangt nu de wilde bussen van den weg zijn. De conducteurs zeggen ook, dat het reuze druk is. Maar hier weten ze van niks. Spr. wilde een jaar uitstel. De voorzitter: Dan moet u tegen het voorstel stemmen. Een andere methode is er niet. Het voorstel van het bestuur met de wijzi ging bij bovengenoemde stemming aangebracht werd aangenomen met 188 tegen 72 stemmen. Daar driekwart van het aantal aanwezigen vóór had moeten stemmen om het voorstel wettelijk te doen zijn aangenomen, verklaarde de voorzitter, dat het verworpen was. Voor de Tweede Noord Hollandsche werd de omzetting van obligaties in aandeelen aange nomen met 236 tegen 19 stemmen. Donderdagmiddag om 2 uur vergaderde de gemeenteraad van Hillegom onder voorzitter schap van den burgemeester. Jhr. O. van Nispen tot Pannerden. Na het openingsgebed deelt de voorzitter mede dat de notulen een volgende vergadering zullen worden voorgesteld. Ingekomen stukken zijn er niet, zoodat daarna punt 4 der-vergadering aan de orde werd ge steld De heer FIJMA stelt voor om de commissies bij acclamatie te her-benoemen. De raad eaat hiermede accoord. Over de be noeming van een lid voor het B A. moet ge stemd worden. Dit heeft tot resultaat dat dfc heer Heirman met algemeene stemmen wordt herkozen. Algemeen gaat de raad accöord met de voor stellen tot wijziging van de instructie van den gemeente-ontvanger. Daarna wordt de rekening van de gemeente bedrijven voorloopig vastgesteld. De VOORZITTER leest het rapport van de commissie aan den raad voor. De commissie constateert dat het financieel aspect van de gemeente gunstiger is dan uit de eerste opslag lijkt. Het nadeelig verschil van 48.476.98 blijkt in werkelijkheid 37.951,83 te zijn. Dit tekort wordt echter door verschillende voordeelige posten ge heel gedekt. Voorts was 1938 voor de gemeente op finan cieel gebied gunstig. Met groote waardeering zag de commissie dat de leeningschuld belang rijk is teruggegaan. De VOORZITTER geeft eenige toelichting over de posten die meegevallen zijn. Hij noemt o.m. de hoogere belastingopbrengst van f 22.000: het binnenkomen van achterstallige posten ad f 9000: de gemeentefondsbelasting 2000 meer: posten die niet werden uitgegeven omdat de werken niet werden uitgevoerd ten bedrage van ettelijke duizenden guldens en de verminderde subsidie voor de weridoozen van 5000. alle.' tezamen voor 50.000. Inplaats van de f 100.000 die als subsidie aan het rijk werd beschikbaar gesteld bleek dan ook slechts een bedrag van 37.000 noodig De heer FRERIKS kan niet instemmen met het idee. dat de commissie oppert, dat hef vooruitzicht van de gemeente financieel gun stig is. De VOORZITTER zegt dat de commissie de vermindering der leeningschuld bedoelt. Me' vermindering hiervan zullen B. en W. trachten voort te gaan. De heer VAN DAM brengt hulde aan B. en W voor hun zuinig beheer en aan de ambte naren vodt hun medewerking. De heer MESKERS bepleit een algemeene actie van de gemeentebesturen in de bollen streek om een verbetering van den steun voor de kleine kweekers en vooral voor degenen die (hans door de inkrimping van 50 pet. van hun bedrijf tot dé kleine kweekers behooren. de mogelijkheid on! in aanmerking te komen voor de regeling die voor hun nog niet van toe passing is. Wethouder VERMEER verklaart dat daartoe plaatseliik reeds stappen zijn gedaan bij de regeering. De VOORZITTER maakt duidelijk dat een algemeene actie te veel tijd zou kosten Dit wil niet zeggen dat hij daaraan niet wil meewer ken. Maar door de plaatselijke commissie wer den reeds stappen gedaan. De heer MESKERS wilde geen critiek uit oefenen. maar er op wijzen dat er nood is bij die groepen van de bevolking. De heer DE WREEDE vraagt of op een con ferentie van de burgemeesters uit de bollen streek de werkloosheid ter sprake kwam en zoo ja. of er dan aandacht is geschonken aan dc mogelijkheid tot betaling van de opengekomen grond vanwege de inkrimping der beplanting met 50 pet. De burgemeester zal daaraan bij een volgende conferentie denken. Aan het slot der vergadering zegt de VOOR ZITTER dat het hem op deze laatste verga dering van het jaar 1939 aangenaam is allen een gelukkig Kerstfeest en gelukkig Nieuwjaar toe te wenschen. Daarna sluiting. Zouden wij waardige zonen en doch' ters zijn van de martelaren, de verdrukten, de lijders en strijders als wij te kort schoten in bet laatste en toch waarlijk niet het zwaarste werk van onze emancipatie: instandhouding en uit bouw onzer eigen Universiteit? De agenda voor de gemeenteraadsvergadering van' Bloemendaal, welke gisterenmiddag gehou den werd onder voorzitterschap van den burge meester. jhr. mr. C. J. A. den Tex, bevatte vele hamerstukken. De buurtvereeniging Aerdenhout-Bentveld had tot den raad het verzoek gericht met de betrekken commissie de bezwaren tegen het besluit tot normaliseering van den Zandvoorter- weg te mogen bespreken. Overeenkomstig het prae-advies besloot men niet met de vereeniging in overleg te treden. Goedgekeurd werd het voorstel om den raads leden een bijdrage in de kosten van telefoon aansluiting toe te kennen; het abonnement en een bepaald aantal gesprekken worden uit de gemeentekas betaald. Omtrent de aansprakelijkheid voor de kosten van het verplaatsen van electriciteitswerken als gevolg van door de gemeente uitgevoerde ver- beteringswerken- e.d. aan de wegen, zijn be sprekingen met het P.E.N. gevoerd, welke er toe geleid hefcben een regeling te ontwerpen; de raad bekrachtigde deze. De heer PINXTER (R.K.) had een voorstel gedaan om aan de raadsleden voor het bij wonen van commissievergaderingen presentie geld toe te kennen. De meerderheid van het ccllege verklaarde zich vpor het voorstel. Wet houder OUWEHAND (C.H.) was ertegen, om dat hij meende, dat waar aan de gemeentena ren zooveel gratis wordt gevraagd, de raads leden hierin voor dienen te gaan. Met dê stem van den heer Ouwehand tegen besloot mgn een vergoeding van f 3 voor elke commissievergadering te geven. De raad ging een kasgeldleening aan (een tijdelijke) cvan ten hoogste f 300.000 tegen een rente, riiet hóoger dan 1 pCt. boven het pro- messed'sconto van de Nederlandsche Bank. En hij besloot huize „Bloemoord" aan den Bioe- mendaalschen weg voor een bedrag van f 18.000 te koopen. De bekende „puist" in den weg zal verdwijnen, dear het koepeltje van Rouwens gesloopt wordt. Dit beteekent een flinke ver- keersverbetering. „Hulde aan B. en W. voor deze oplossing," zelde de heer NOORMAN (S. D.). Ten behoeve van de doortrekking van het voetpad langs de Oostzijde van den Zilkerweg te Vogelenzang werd een stukje grond van 9 M2 tegen den prijs van twee kwartjes per M2 vsn den heer H. v. d. Vossen te Hillegom over genomen. Het voorstel tot den verkoop van een strook grond aan het Kennemer Lyceum werd in be sloten-zitting behandeld; aangehouden werden de voorstellen tot aanvulling van de bouwver ordening en tot wijziging van de verordening, welké het voor bebouwing geschikt maken van gronden ree el t. De raad keurde het voorstel tot het plaatsen van een luchtbeschermingspost te Aerdenhout goed. De kosten worden geraamd op f 2177. Het voordeel van zulk een post is. dat bij treffers in Aerdenhout de gewonden daar verzorgd kun nen worden in plaats van dat zij eerst naar Overveen moeten worden gebracht. An de Christelijke school werd een voorschot verleend, dat bepaald werd op f 356.08 en f 85.50. Ontheffing van de bebouwingsvoorschriften verleende de raad aan het P.E.N. voor den bouw van een hoogspanningsgebouwtje op een ter- reintje aan den De Genestetweg, aan mej. A. M. C. J. van de Weijer voor het aanbouwen van een keuken met verwarmingskelder aan perceel Parkweg 17 en aan mevrouw de wed. Blom Wessels voor het aanbouwen van een garage aan perceel Koeduinweg 2 a. Naar aanleiding van het door ons gepubli ceerde antwoord van den burgemeester op de vragen van den heer PINXTER om de aan schaffing van blokbrandspuiten uit de gemeen tekas te bekostigen, merkte de heer PINXTER op, dat bij betaling door de burgerij de bewo ners van huurhuizen betalen voor het behoud van het pand der eigenaars. Zij beschermen toch ook hun eigen leven, zei de VOORZITTER en hun huisvesting. Bovendien heeft men altijd meer hart voor iets, waaraan men zelf betaald heeft dan voor hetgeen van overheidswege ver strekt wordt. De heer PRINSENBERG (R.K.) vroeg zich af door wie de gelden bij de burgers moeten worden opgehaald. De VOORZITTER zette nogmaals zijn in het antwoord reeds neergelegde standpunt uiteen. Waar in de primaire luchtbescherming wel het noodige materiaal aanwezig is, doch de noodige hulpkrachten nog ontbraken, leek het hem on- gewenscht, dat de gemeente reeds thans het materiaal voor de secundaire luchtbescherming, de zelfbescherming der burgers, gaat bekostigen. De geloofsbrieven van het nieuwe raadslid U. Hempenius werden onderzocht. Een adres van de afdeeling Overveen en om streken en van de afdeeling Vogelenzang van den Ned. R.K. Volksbond had een langdurig debat tengevolge. In het adres werd verzocht om aan de bij de werkverschaffing geplaatste arbeiders duurtetoeslag toe te kennen. B. en W. wilden praeadvies geven en verzochten den raad het adres in hun handen te stellen. Is dat. nu wel noodig? vroeg de heer SCHULZ (9.D.) zich af. De levensstandaard is gestegen. Waarom nu met direct een duurtetoeslag toe gekend? De heer QUARLES VAN UFFORD (Lib.) was het hier in beginsel wel mee eens. Maar men moet ervoor zorgen, dat de loonen in werk verschaffing niet boven den loonstandaard uitgaan. Eerst onderzoeken, vond hij. De heer BOLLERMAN (R.K.) merkte op, dat deze loo nen te allen tijde 10 pCt. lager zijn. Hij achtte een toeslag in deze omstandigheden billijk. Doch de heer Enschede (Lib.) wist nog niet of een toeslag wel juist zou zijn, waar de tewerk- gestelden toch naast hun loon, dat 90 pCt. van dat in het particuliere bedrijf bedraagt, ook nog bonnen en kolen toeslag krijgen. Wethouder CASSEE (V.D.) wees op de res trictie in de ministerieele circulaire. „Bij het toekennen van de 5 pCt. duurtetoeslag mag in het algemeen niet worden uitgegaan boven de loonen, welke in het vrije bedrijf kunnen worden Bij den aamanj van de gisteravond ge houden raadsvergadering van Beverwijk deelde de voorzitter, burgemeester Scholtens, mede, dat het raadsbesluit inzake den ver koop van 10 H.A, grond aan de Fa. Beijnes te Haarlem is goedgekeurd. De Streekplan commissie heeft geen bezwaar tegen de daardoor noodig geworden afwijking van het plan. De voorzitter bracht hulde aan wethouder Van Dok en aan den gemeente-secretaris, den heer Post, aan wier activiteit dit resul taat te danken is geweest. Hierna werd voortgegaan met de artikelsge- wijze behandeling van de begrooting. Bij het hoofdstuk Openbare veiligheid ver zocht o.m. de heer VINK braakliggende bouw terreinen ter beschikking te stellen als speel terrein voor kinderen, zulks vooral in de va- cantie-maanden. De VOORZITTER antwoordde, dat het col lege bij voorkomende gelegenheden hieraan zal denken. De heer RIJKENS vroeg of het mogelijk is, dat de inspecteur van politie, die onder de wa penen is, zijn functie in de gemeente weer kan hervatten. De VOORZITTER antwoordde, dat hierop geen uitzicht bestaat op diens terugkeer. De heer VISSER drong aan op een spoedige uitvoering van het plan tot verbetering van de geheele straatverlichting. Wethouder VAN DOK antwoordde, dat het plan nog bij Ged. Staten is. Met de uitvoering moet in elk geval gewacht worden, totdat goed keuring is verkregen en dit is op dit oogenblik nog niet zeker. Verschillende leden vestigden de aandacht op den deplorabelen toestand van het wachthuisje voor autobussen op het Meerensteijnplein. De heer PASSCHIER vond het erg, dat het niet mogelijk blijkt om in Beverwijk een dergelijk gebouwtje, dat men overal elders ook vindt, in een behoorlijken staat te houden. Het geheele jaar door is er geen ruit heel. De VOORZITTER antwoordde, dat het laat ste jaar voor het onderhoud geen cent is be steed, omdat dit een hopelooze zaak was. Als standplaats voor autobussen is het plein een ongelukkig punt, in verband met de verkeers situatie daar. Het beste is, het gebouwtje op te ruimen. Wanneer de raad geen bezwaar heeft, zullen B. en W. in deze richting een oplossing zoeken. De raad ging hiermede accoord. De subsidie voor den vrij willigen landstorm lokte een breedvoerig debat uit. Mevr. KEMP HAAN verklaarde dat de soc.-democraten, in verband met de gewijzigde omstandigheden vóór de subsidie zullen stemmen. De heer ROLLENBERG (Comm.) was hier over natuurlijk zeer vertoornd en gaf daarvan blijk in krachtige termen. Ook de heeren Vis ser en Steijn konden zich met de subsidie, zij het niet Op dezelfde gronden, niet vereenigen. De subsidie werd verdedigd, o.a. door den heer VINK (R.K.), die er op wees. dat het in het belang van de arbeidersklasse is, dat onze gees telijke vrijheden worden gehandhaafd. Onze nationale zelfstandigheid wordt juist bedreigd door de partij van den heer Rollenberg en de fascisten. Spr. wees verder op de brutale en belachelijke houding welke de heer Rollenberg hier aanneemt, die den mond vol heeft over de arbeiders,terwijl men kan zien hoe de heele wereld zich van het communisme afkeert en spr. nog onlangs heeft meegemaakt, hoe in een groot bedrijf, met 1000 arbeiders, allen, ook de communisten, inschreven voor een steunver- leening aan Finland. De VOORZITTER merkte op, dat juist in de laatste maanden vreemde en soms betaalde krachten een zekere systematische infiltratie op de bevolking trachten toe te passen van dingen, die een gevaar voor onze naticgiale zelfstandigheid vormen. Met des te meer sym pathie kan men daarom thans dit instituut steunen. Na soms heftige discussies, waarbij de voor zitter den hamer moest hanteeren, werd de subsidie met 10 tegen 4 stemmen goedgekeurd. iHerna had de herstemming plaats over het voorstel tot verhooging van de wethouders salarissen van 1200.tot 1750.waarover in de vorige vergadering de stemmen staakten. Het voorstel werd thans aangenomen met 8 tegen 6 stemmen. Tegen stemden dezelfde leden, met uitzondering van den heer Nijssen, die thans vóór stemde. Bij het hoofdstuk volkshuisvesting bespreekt dè heer VINK het vraagstuk van den bouw van goedkoope woningen voor arbeiders. Dit vraagstuk is voor onze gemeente zóó ernstig geworden, dat onmiddellijk naar een oplossing moet worden gezocht, b.v. door overleg met bouwvereenigingen, want het zal niet mogelijk zijn om, zonder steun van overheidswege, goedkoope woningen van 4.a 4.45 te bouwen. Ook andere leden bespraken deze kwestie, waarna wethouder VAN DOK antwoordde, dat met woningbouw'vereenigingen reeds plannen besproken zijn voor de stichting van 100 a 120 woningen. Binnenkort zullen deze plannen aanhangig worden gemaakf. De Inspecteur voor de volkshuisvesting is er ook van over tuigd, dat hier iets gebeuren moet. Er zal zooveel mogelijk spoed worden betracht. Na tuurlijk zullen de financieele consequenties terdege onder de oogen moeten worden ge zien. Intusschen moest spr. het zeer betreuren, dat er huiseigenaren zijn, die, volkomen wille keurig, de huurprijzen, soms tweemaal per jaar, he&ben opgetvoerd. Bij het hoofdstuk openbare werken deelde wethouder VAN DOK mede, naar aanleiding van desbetreffende opmerkingen, dat de Groo te Houtweg, de Galgenweg en de Narcissen- weg van een wegdek moeten worden voorzien. Daarmede is echter een groot bedrag gemoeid. Plannen en begrooting zijn gereed. De VOORZITTER: Die kosten nog niets! Thans is het college bezig na te gaan, op welke wijze de zaak gefinancierd wordt. Breedvoerig werd stilgestaan bij de vernie ling van de plantsoenen door de jeugd en op geschoten lummels. Spr. zelf had geconsta teerd hoe men op het Moensplein elkaar met de bloeiende dahlia's om de ooren sloeg. On langs zijn de rozenstruiken, door de vereeni ging „Flora" bij de Koningstraat geplant, des nachts gestolen. Er is gebrek aan tucht en zoolang men niet aan tucht gewend is, zit er niets anders op, dan de beplantingen te beper ken tot die plaatsen, waar vernieling niet kan voorkomen. Verder zal krachtig worden opge treden, hetgeen door den heer STEIJN nog eens nadrukkelijk werd aanbevolen. De heer AARDENBURG dankte het college voor hetgeen ten behoeve der noodlijdende tuin ders is gedaan. Spr. drong aan op invoering van de diepspit-regeling. Wethouder VAN DOK antwoordde, dat hier omtrent reeds besprekingen worden gevoerd. De voorbereiding is reeds in een vergevorderd sta dium. Op een vraag van den heer VAN GRO NINGEN deelde wethouder Out mede, dat de 5 pCt. toeslag op den steun van werk loozen, ook zal worden gegeven aan de arm lastigen. Het voorstel van den heer Visser, om den dienst van Sociale Zaken te reorganiseeren in een instelling voor Maatschappelijk Hulpbetoon, werd niet voldoende ondersteund, zoodat het niet in behandeling kon komen. Op een vraag van den heer VAN GRONIN GEN deelde wethouder Van Dok mede, dat B. en W. een groot werkobject op het oog hebben. De voorbereiding, daarvan duurt evenwel lang, zoodat er eerst een paar kleinere objecten ter hand genomen zullen worden. Spr. meende, dat dit spoedig zal kunnen gebeuren. Verschillende leden hadden bezwaar tegen de personeelsuitbreiding bij de arbeidsbeurs, waar op de VOORZITTER enkele vergelijkingen trok met grootere steden, zooals Leiden en Arnhem, waar het aantal plaatsingen der Arbeidsbeurs ongeveer de helft is van dat van de Beverwijk- sohe Arbeidsbeurs. Spr. verdedigde het voorstel en wees er o.m. op, dat door te weinig personeel het college niet kan beschikken over analyses, waardoor het de arbeidsmarkt niet kan volgen en dat is toch noodig voor het beleid. Na nog eenige discussie werd het voorstel goedgekeurd met 4 stemmen tegen. De begrooting werd tenslotte vastgesteld. verdiend." Daarom zal de commissie van so ciale zaken de zaak in studie nemen. De heer ROHLING (R.K.) zou dan graag een rapport met cijfers zien. En de heer SCHULZ (S.D.) merkte nog op, dat in verschillende particuliere bedrijven ook reeds een duurtetoeslag wordt gegeven. Spr. ging van de veronderstelling uit, dat aan de gesteunden de 5 pCt. wel direct zal worden ge geven. Naar aanleiding van nog eenige opmer kingen en vragen. deelde wethouder CASSEE mede, dat aan de werkloozen een kerstgave van 25 pCt. van het in dc vorige week genoten steunbedrag zal worden ge geven. Het volgende raadsbesluit zal wel uniek zijn in de geschiedenis. Om zijn kinderen te wekken, had een inwoner van Bloemen daal een sirene in zijn huis aangebracht. En trouw iederen morgen om zeven uur werden de kinders wakker gegild. De buren vonden het echter niet leuk. En om aan het geloei een einde te kunnen maken, keurde de raad een wijziging van de politie verordening goed. Voortaan is het verboden hinderlijk met sirenes te loeien. Met het oog op het mijnengevaar werd een verordening vastgesteld, waarbij het op be paalde door den burgemeester te bepalen tijden verboden is het strand te betreden. En tenslotte nam de raad afscheid van zijn nestor, den heer G. C. QUARLES VAN UFFORD, die zooals hij zeide, zijn mandaat neerlegde om te voorkomen, dat tastbare ge breken van den ouderdom hem daartoe zouden noodzaken. Hij prees de kwaliteiten van zijn opvolger, den heer U. HEMPENIUS en dankte burgemeester, wethouders en raadsleden, be nevens den secretaris en het personeel, respec tievelijk voor de uitnemende leiding, de tege moetkomende houding en de bereidheid tot het geven van inlichtingen. De VOORZITTER prees de verdiensten van den heer Quarles voor de gemeente. Van zijn grootsten arbeid, die in de commissies van be drijven en van financiën merkte het publiek weinig of niets. Ook roemde spr. de vrijgevig heid van den scheidenden nestor. Vertegenwoordigers van bijna alle fracties voerden het woord: de heeren Posthumus Meyers (Lib.), Schulz (S.D.), Rohling (R.K.) samen met den heer Quarles vormde ik de commissie van binnenleiding der raadsleden, het zij mij vergund u thans uit te leiden; gij waart een hoffelijk en ridderlijk tegenstander wethou der Ouwehand (C.H.) en wethouder Cassee (V.D.) Naar aanleiding van een bij de rondvraag door den heer ENSCHEDE gestelde vraag, deelde de voorzitter mede, dat door de ge meente Bloemendaal zelfstandig aan beeldende kunstenaars opdrachten zullen worden gegeven. (Berichten opgenomen in een deel van onze vorige oplaag) BRUSSEL, 21 Dec. (Belga). Dc minister van verkeerswezen, Marck, heeft besloen zijn portefeuille ter beschikking ran den Koning te stellen. BRUSSEL, 21 Dec. (Belga) In de Belgische Kamer heeft minister Marck het woord ge vraagd in verband met de tegen hem ingebrachte beschuldigingen ten aanzien van den Crédit An- versois. Hij zette uiteen, dat hij de vergadering van den ministerraad, waar de déconfiture ter sprake is gekomen, verlaten had vóór deze zaak te berde werd gebracht, zoodat hij, van niets we tende, normaal den volgenden morgen over een betrekkelijk gering bedrag disponeerde, om een bediende zijn salaris uit te betalen. Het voordeel, dat hij behaald zou hebben door deze inning, is niet grooter dan 337 francs. Teneinde af' te kunnen rekenen met zijn lasteraars, stelt mi nister Marck zijn portefeuille ter beschikking van den Koning. Na minister Marck nam de premier, Pierlot, het woord. Niemand zoo zeide hij zal aan de woorden v&n Marck twijfelen. Hij is slecht beloond voor zijn werk. De premier besloot met de sympathie van de ministers met den heer Marck tot uitdrukking te brengen. De R.P.D. "meldt: Hedenochtend, kort na 11 uur, is een drietal vreemde vliegtuigen boven de Veluwe waargeno men. Deze zijn van den grond af beschoten en door patrouilles jachtvliegtuigen achtervolgd, waarna zij ons rechtsgebied hebben verlaten. BERLIJN, 21 Dec. (D.N.B.). De regeering van Argentinië heeft een decreet gepubliceerd inzake de interneering van de bemanning der „Graf von Spee". De Duitsche regeering heeft tegen dit de creet formeel geprotesteerd en gewezen op het feit, dat schipbreukelingen, welke een neutraal land bereiken, niet geïnterneerd worden. Zoo ook heeft de Nederlandsche regeering destijds de be manning van de kruisers „Abukir", „Hogue" en „Cressy" niet geïnterneerd, doch onmiddellijk vrijgelaten. (De hierboven genoemde Engelsche oorlogs schepen werden op 22 September 1914 op 30 mijl uit de kust door Nederlandsche handelsvaartui gen gevonden en te IJmuiden binnengebracht. Zij waren getorpedeerd door den Duitschen on derzeeër U. 9. Inderdaad zijn toen de bemannin gen niet geïnterneerd. Over deze kwestie is toen eenige gedachtenwisseling geweest tusschen de Nederlandsche en de Duitsche regeering. Het ver loop daarvan kan men lezen in het Juli 1916 ver schenen Oranjeboek. Red. A.N.P.) (Gedeeltelijk gecorrigeerd) LONDEN, 21 Dec. (Reuter) In welinge lichte kringen in Londen is bericht ontvan gen over de arrestatie en deportatie van alle hoogleeraren der oude Krakausche universi teit in Polen. Volgens dit bericht zou een Duitsche professor een uiteenzetting geven van de Duitsche hou ding jegens de Poolsche geleerden. De Duitscher begon met op de meest vulgaire wijze te lasteren over de Poolsche geleerden en de Poolsche wetenschap, waarop de Poolsche professoren verontwaardigd de zaal verlieten. Voor de universiteit stond een aantal vracht auto's te wachten. Alle professoren en privaat docenten, in totaal 160 personen, werden ge arresteerd en ernstig mishandeld. Alle professo ren, onder wie verscheidene personen van 70 jaar, werden naar Duitschland gedeporteerd en geïnterneerd in een concentratiekamp. De Poolsche ambassadeur in Londen heeft sympathie-betuigingen ontvangen van de meeste besturen der universiteiten in Engeland. BRUSSEL, 21 Dec. (Belga) De minister van Landsverdediging deelt mede: In den loop van Donderdag hebben verschei dene malen vreemde vliegtuigen Doven Belgisch grondgebied gevlogen. Hun aanwezigheid is ge signaleerd in Luxemburg en in de provincie Luik, waar zij verdreven werden door jachtpatrouiU»s en het vuur van het luchtafweergeschut. Het luchtafweergeschut is eveneens op ver schillende plaatsen in het Noorden des lands ut werking getreden. Boven Brugge is een Duitsch vliegtuig, dat op 10.000 meter hoogte vloog, achtervolgd door een onzer patrouilles, die het met haar vuur heeft gedwongen, net grondge bied te verlaten. Terwijl het naar het Noordeh vluchtte, heeft het Duitsche toestel op onze jagers het vuur geopend, zonder hen te raken- De Belgische regeering heeft naar aanleiding hiervan een protest gericht tot de Duitsche re geering. BUENOS AIRES, 21 Dec. (Stefani). Heden is hèt stoffelijk overschot van kapitein Langs- dorff ter aarde besteld. Het personeel der Duitsche legatie te Buenos Aires en de geheele bemanning van de Gra' Spee waren aanwezig. LONDEN, 21 December (Reuter). De Bh" gelsche Koning heeft heden een bezoek 8e' bracht aan het ministerie van Landbouw e(l Visscherij en daar met Sir John Marsden, vah de Britsche treilersfederatie het laatste stadiU111 besproken van den oorlog ter zee, waarbij h'J uitdrukking gaf aan zijn afschuw en verOöt" waardiging over het feit, dat Duitsche vliegers machinegeweervuur hebben gericht op Enge1' sche visschers. Dan Hillman, van de visschers' afdeeling der transportarbeidersvereenigin*' zeide later: „Ik heb den Koning verteld, dat er visschers zijn, die op het oogenblik een allerbe- roerdsten tijd beleven door de tactiek van vijand. Ik heb in bijzonderheden beschreven, hoe een Schotsche treiler aangevallen werd doo Duitsche vliegtuigen met bommen en machine' geweervuur en ik heb den Koning gezegd, Naar wij van bevoegde zijde vernemen hoeven in verband met de door de Belgis^'3 autoriteiten ten aanzien van Nederlanders f* ijl gestane overeenkomstige tegemoetkoming, het tijdvak van 23 December tot en met 2 J*"1 vreemdelingen van Belgische nationaliteit v°°r doorlating naar Nederland niet in het bezit zijn van een Belgisch paspoort. Zij mogen w°r den doorgelaten, indien zij een te hunnen na1" gestelde Belgische identiteitskaart vertoonen- Ook voor het verblijf in Nederland is 8ea rende dit tijdvak voor Belgische onderdanen vertoon van deze identiteitskaart voldoendc ROME, 21 Dec. (Stefani). Tijdens een TSJOENGING, 21 Dec. (D.N.B.) Van Chi- neesche^ zijde wordt verklaard, dat de Chinee- I sche troepen er in geslaagd zijn ten Noordoos- ten van Nanning een Japansche divisie volko men te omsingelen. De gevechten duren nog voort. e rich over zijn gelooi schaa|T,t schaamt zich over God. Wie over God schaamt, over dien God zich schamen. dat de visschers voor zelfs nog grooter problem en stonden dan de Koning zelf." De Koning na hierop geantwoord, dat hij den toestand volk°' men begreep en volledig kennis droeg van wa er gebeurde. angst van afgevaardigden van groote nen heeft Mussolini nieuwe maatregelen t oehoeve van deze gezinnen aangekondigd. name een verdere verlichting der belasting^ Mussolini wees er op, dat alle maatreg* zoowel van moreelen als van materieelen welke ten gunste van de groote gezinnen W° genomen, deel uitmaken van de wetten die kwantitatieve en kwalitatieve verbetering eJJ het Italiaansche ras beoogen en die voor houden, dat er veel jonge menschen 8js zijn, en dat een gezin zonder kinderen 15 een boom zonder vruchten. d: t«

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1939 | | pagina 4