halsbrekende toeren Amerika, de waakhond Verre Oosten het ROAMER Laat die boeien achter! MIJNHARDT's VtOestevs j ropenliefde Sen-sen in Japan wordt toe geeflijker /2ax<2J2/i> ETERNA SEN-SEN Buitetilandsch Overzicht Washington wil niets weten van de nieuwe orde ACCURAAT ALS DE ZON BESPREKING VAN GREW MET NOMOERA Kerkelijk Leven VRIJDAG 22 DECEMBER 1939 Britsche treïler door bommen gezonken Brussel sluit een handelsaccoord JfARus, is zijn succes EEN TELEGRAM, DAT STALIN NIET BEREIKT Baadt met Groot diplomatiek nieuws over eenige dagen? Nieuwe tomatensoep Dit jaar worden negen millioen blikken aangemaakt tabletten werken zonder kramp ofpijru Doos 60 cent. Anthonie Fokker ernstig ziek Markers over het ijs naar den wal Noorwegens nieuwe defensie-minister KWALITEITS-HORLOGES AAN DEN POLS OF IN HET VEST ETERNA LOOPT HET ALLERBEST! DE „GIER" NAAR INDIË VERTROKKEN DE SCHIPBREUK VAN DE „COMITAS" H.H. WIJDINGEN BENOEMINGEN BISDOM BREDA Geen audiëntie PRINS BERNHARD IN PROVINCIE UTRECHT Goudsiroop Door Charles Bruce i In tegenstelling met zijn vöorganger uit het vierde kabinet-Colijn is de huidige minister van Justitie met zijn Chineesche mandarijnensnor uit de freest glorieuze dagen van het Keizer lijke Hemelsche Rijk een buitengewoon Gemoedelijk en grappig man, die de Ka- frer weet te doen lachen. Hoezeer wij zÜn gaven op dit gebied ook waardee- frn, toch gaat zijn gemoedelijkheid op een enkel punt ons wat al te ver. fret is mooi en verstandig, dat de minis- frr zich eerst in verschillende vraag stukken terdege wil inwerken, alvorens frjn meening of standpunt te bepalen, fraar ondertusschen kan ook gevaarlijk Veel kostbare tijd verloren gaan. Zoo freeft de minister de beide ontwerpen- Goseling tot verdediging van de open bare orde en tot het tegengaan der pers- uitspattingen wel niet geheel aan kant Gezet, maar hij wil ze toch een tijd laten tusten om te zien of hetzelfde effect niet iangs andere wegen kan worden bereikt, z°odat de vrijheid van meeningsuiting ^If niet zou worden verminderd. Deze frinisterieele bezorgdheid voor een on gerepte vrijheid van meeningsuiting boet ons principieel goed. maar wij be keuren het, dat deze ten. gevolge zal bebben, dat practisch de communisten eh dp N.S.B. zullen kunnen voortgaan fret hun vaak hoogst bedenkelijke en frndsgevaarlijke perscampagnes ten Gunste van het roode en het bruine bolsjewisme en ten nadeele van het ge- 2&g van de regeering en de overheid en *an het meest elementaire landsbelang, fret is o.i. niet de vraag, of het extremis- tisch geschrijf veel of weinig invloed beeft. Als iets in zich als kwaad of als Gevaarlijk wordt erkend, dient het door be verantwoordelijke instanties kracht dadig te worden bestreden en onmogelijk Gemaakt. De zon van Prof. Gerbrandy's vroo- lijk aangezicht moge volop schij nen in het plasje voortdurend koebel gehouden water, waarin de toode en bfuine bolsjewisten tot nog toe tevergeefs trachten te hengelen, ons ^are het liever, dat de reinigingsdienst bit spelletje eindelijk eens verijdelde, fru zetten deze heeren een hooge borst °P en zeggen: „Zie je wel, de democratie burft ons toch niets te doen." En dit bomt noch de democratie, noch haar Gezag, noch het aanzien van ons land z°owel naar binnen als naar buiten ten Goede. Wij houden evenals de minister bol van grapjes en malle grimassen, kanneer die op hun plaats zijn. maar wij hopen, dat de minister niet te lang meer ^ai wachten met het verbieden van hals brekende toeren van N.S.B. en commu nisten op de boven den oorlogsafgrond Gevaarlijk uitspringende rots, welke ons (age landje politiek gesproken geworden ls- Wat vandaag nog een handjevol lach wekkende acrobaten lijkt, kan morgen tot een verdrukte minderheid of het Eigenlijke Nederlandsche volk worden ge proclameerd om het met vreemden man Eb macht te hulp te snellen. P&LO, 22 Dec. (Reuter). Duitsche vlieg den hebben den Britschen treiler „Riverand" frt zinken gebracht. Deze had de bemanning au het Deensche schip „Bogoe", dat op een fr'jh was geloopen, aan boord. Het Noorsche j hip „Rogaland" heeft de opvarenden van den Jfrler te Kopervik aan land gezet. De treiler verd Dinsdagochtend tot zinken gebracht; de ritpche en Deensche opvarenden hebben 36 Jfr in de reddingbooten doorgebracht, alvorens door den Noor werden opgepikt. 22 Dec. (Havas.) De besprekingen de handelsbetrekkingen in tijd van oorlog en België en de Geallieerden hebben, naar Conferenties, met za kenrelaties dineeren, veel rooken, wat bor rels drinken, steeds weer friscb zijn dat dankt bij aan Sen-SenEén of twee pastilles geven bem weer een beeriijk-frisschen adem voor de volgende bespreking. Onontbeerlijk voor zakenmenscben, H.H. vertegenwoordigers, kortom: voor allen, die regelmatig met publiek moeten spreken. Bij apothekers en drogisten pakjes a 5 et, blikdoosjes a 15 ct. in welingelichte kringen vernomen wordt, geleid tot een principieel accoord. De uitwerking hier van zal in Parijs, Londen en Brussel voortgezet worden. Naar door Reuter wordt vernomen hebben de onderhandelingen tot onderwerp een aanvulling op de overeenkomst van 12 December j.l., ten einde in België goederen, welke bestemd zijn voor de Belgische landsverdediging, te kunnen invoeren zonder de controle ter zee van de Geallieerden te zijn gepasseerd. VOOR LADIES EN GENTLEMEN IJV1P. H. TEN HERKEL - HILVERSUM. Het (communistische) „Volksdagblad!", aldus het Handelsblad, is zich de laatste dagen te bui ten gegaan aan uitbundige dithyramben op Stalin, die zestig jaar is geworden. Ook zond het blad den jarige een telegram, dat evenwel den Russischen heerscher nimmer zal bereiken. De autoriteiten vinden n.l. in den inhoud van dit telegram aanleiding de verzending te ver- bieden en tegen den afzender proces-verbaal op te maken wegens bepaalde termen in dat tele gram, welke niet als overeenkomstig Nederlands neutrale positie worden beschouwd. „De Amerikaansche meening verzet zich een parig tegen de domme dingen, die Japan in China doet. De Amerikanen begrijpen heel goed, wat Japan met zijn „nieuwe orde" be doelt, maar als blijkt, dat die orde de Ameri kanen berooven wil van hun oude rechten, dan komen zij er tegen in verzet." Hét is nu al weer twee maanden geleden, dat de ambassadeur van de Ver. Staten te Tokjo, Grew, tijdens een banket, dat te zijner, eer door de AmerikaanschJapansche vereeniging was aangericht, bovenstaande woorden sprak om Japan te waarschuwen tegen de voortzetting zijner politiek van een „nieuwe orde". Zulk een openhartige taal waren de Japanners niet ge wend, vooral niet van een diplomaat, maar de Amerikanen houden er van op bepaalde mo menten geen blad voor den mond te nemen om eens precies hun oordeel uit te spreken. De woorden van Grew lieten dan ook niet na in Tokio diepen indruk te maken, vooral omdat Washington zijn woorden kracht kon bijzetten door te weigeren een nieuw handelsverdrag met Tokio aan te gaan. Sindsdien is Japan dan ook heel wat voorzichtiger geworden. De laatste weken tracht het de Ver. Staten wat gunstiger te stemmen door eenige conces sies te doen, maar de Amerikanen laten zich tot nu toe niet vermurwen. Japan moet eerst zich maar eens wat behoorlijker gedragen in China, vinden de Yankees. Het gevolg van deze standvastige houding is dan ook, dat de Japan ners steeds toegeeflijker worden, nu het tijd stip nadert, waarop het handelsverdrag defini tief afloopt. Het zou een zware slag zijn voor Tokio als dit verdrag niet werd hernieuwd, want hierdoor zou de Japansche uitvoer ernstig in gevaar komen en hierop drijft zijn heele eco nomisch bestaan. Japan verkeert op het oogenblik in een wei nig benijdenswaardige positie. Het had steeds gedacht, dat het van een oorlog in Europa bij zonder kon profiteeren om al zijn wenschen in het Verre Oosten vervuld te krijgen, daar En geland en Frankrijk hun handen wel vol zouden hebben. In Juni van dit jaar, toen de crisis langzamerhand haar hoogtepunt begon te na deren, trad Japan steeds driester vooral tegen Engeland op. Het lokte het Tientsin-incident uit en liet de Engelschen de schandelijkste be- leedigingen ondergaan. Het Britsche Imperium scheen machteloos. Plotseling greep Amerika echter in en zegde het handelsverdrag op. Dit besluit werkte als een koude douche op de overmoedige Japanners. Maar bij dezen eenen slag bleef het niet: de Duitsche partner van het anti-Komintempact sloot een non-agressiepact ZWITSERSCH ANKERHORLOGE PRIJZEN VANAF F. 10.- met Japans gevaarlijksten tegenstander Sovjet- Rusland. Het heele bouwwerk der Japansche politièk in het Verre Oosten wankelde. Het ka binet trad af en werd opgevolgd door een veel gematigder ministerie, dat bereid was een ver- zoenender houding tegenover Amerika en En geland aan te nemen. Ook met den oorlog in China, die nu al twee en een half jaar duurt, wil het niet vlotten. Wel behalen de Japan ners de eene overwinning na de andere, hebben zij groote gedeelten van China bezet en zijn ze heer en meester in de havenplaatsen langs de kust, maar tot nu toe zijn zij er toch niet in geslaagd Tsjang Kai Sjek tot capitulatie te dwingen. Herhaaldelijk hebben ze getracht onder lei ding van Wang Tsjing Wei een pro-Japansche Centrale regeering te vormen, maar ook Wang Tsjing Wei, die, zooals men weet, in Januari als minister van BuitenlanJsche Zaken aftrad, en uit den Kwomintang werd gestooten, omdat hij onderhandelingen voorstond met Japan, voelt er plotseling niets voor om als marionet van de Japanners te fungeeren. Veel liever zou hij thans de trait-d'union willen worden tus- schen Tsjang Kai Sjek en Tokio en er zijn eenige teekenen die den indruk wekken, dat Japan hier niet geheel afkeerig tegenover zou staan. De heele politiek van Japan kenmerkt zich momenteel door aarzeling en onzekerheid. „Drijf ons niet in de armen van Stalin of Hitier", zeide dezer dagen een Japansch Ka merlid in een radiorede tot het Amerikaan sche volk. „Laten wij ons gézamenlijk inspan nen om den vrede in den Stillen Oceaan te handhaven". Amerika wil natuurlijk niets lie ver, doch het wenscht een Amerikaanschen, geen Japanschen vrede. De Japanners hebben deze week besloten den Jangtse en de Paarl- rivier voor de scheepvaart te heropenen, een vriendelijk gebaar tegenover Amerika en de Europeesche mogendheden. Tokio bedierf ech ter weer veel van den goeden indruk, dien deze geste maakte, door te verklaren, dat het nu hoopte, dat de goede betrekkingen tusschen Japan en de Vereenigde Stater nog vóór Kerst mis geregeld zouden zijn met het gevolg, dat Washington zich geenszins enthousiast toont. In Amerikaansche diplomatieke kringen is men trouwens van oordeel, dat de kwestie van den Jangtse slechts één van de vele problemen uit maakt, welke eerst een voor de Ver. Staten aanvaardbare oplossing moeten hebben gevon den voordat aan een nieuw handelsaccoord gedacht kan worden. Het loopt den Japanners niet mee! De Amerikanen laten zich niet in de val van „gematigde" voorstellen voor een vredesaanbod lokken. Vrede in het Verre Oos ten kan men niet bereiken door zijn oogen te sluiten voor een moeilijke situatie en nog min der door een diefstal goed te keuren. De waar heid is eenvoudig, dat er in het Verre Oosten geen vrede kan zijn, zoolang Japan van China een vazalstaat wil maken. Dat brengt voort durende oneenigheid, verwarring en wanorde in Oost-Azië met zich en betrekt er tenslotte ook de Ver. Staten in. Als Japans doel een werkelijke vrede is, dan moet deze gebaseerd zijn op den hechten grondslag van een vrij, onafhankelijk China. Engeland en Frankrijk hebben in het Verre Oosten een goeden waakhond aan Amerika, die niet alleen blaft als de Japanners te dicht bij zijn hok komen, maar ook bijt. Verkouden? Rheumatisch? Hinder lijke wintervoeten? Laat het zoute water, geholpen door de millioenen koolzuurbelletjes van het verjongende Badzo-bad, U nieuwe kracht toe voeren. Geef U eens over aan de weldadige werking van een naar dennen geurend Badzo-bad en voel U weer fit worden. 1 K.G. pakken voor voetbaden 20 ets. Voordeeliger en tevens voor kuipbaden 5 K.G. pakken 45 ets. Verkrijgbaar bij Apothekers en erkende Drogisten. Vraagt gratis brochure! N V. KON. NED. ZOUTINDUSTRIE - BOEKELO TOKIO, 22 Dec. (Domei) Het ministe rie van Buitenlandsche Zaken deelt mede, dat Minister Nomoera en de Amerikaansche ambassadeur Grew hedenmiddag hun be sprekingen over de verhouding van Japan tot de Ver. Staten hebben voortgezet. Zoowel de minister als de ambassadeur bleken een bereidwillige houding aan te nemen ter op lossing der besproken problemen. „Voortgang werd gemaakt en de besprekingen zullen worden voortgezet." Naar Domei verder bericht, heeft de Sovjet ambassadeur Smetanin gisteren een bezoek ge bracht aan Nomoera. Naar van gezaghebbende zijde wordt vernomen, heeft Smetanin aan den minister medegedeeld, dat hij geen instructies va,n zijn regeering heeft ontvangen betreffende de visscherij-onderhandelingen De woordvoerder van het Departement van Buitenlandsche Zaken heeft verklaard, dat de Japansche regeering er bij de Sovjet Unie op andringt de opening der besprekingen over de visscherij te bespoedigen. Op een vraag van 'n correspondent of Rusland aan Japan heeft voor gesteld China te verdeelen, of eigen invloeds sferen in China te vestigen, antwoordde de woordvoerder, dat tusschen Japan en de Sovjet- Unie hierover met geen woord is gerept. Betreffende de heropening van den Jangtse voor de scheepvaart heeft de woordvoerder voorts verklaard, dat hij goede reden heeft eeni ge uitdrukking te verwachten van de houding der Vereenigde Staten ten aanzien van het Japansche gebaar. Alvorens de persconferentie uiteenging, wenschte de woordvoerder allen buitenlandschen correspondenten een gelukkig Kerstfeest, waar aan hij lachend toevoegde, dat hij hun wellicht in de volgende conferentie, welke is vastgesteld op 27 December, groot nieuws zou kunnen bren gen. Hierop antwoordden eenige Amerikaansche en Russische correspondenten, dat zij hoopten tegen Woensdag een overeenkomst tot stand te zien komen tusschen Tokio en Washington en tusschen Tokio en. Moskou. Toen de internationale toestand het vorige jaar hoe langer hoe dreigender werd en nie mand er meer op rekende, dat*een oorlog .nog te vermijden zou zijn, heeft de regeering een groote hoeveelheid tomaten, die onverkoopbaar aan de veilingen waren, laten verwerken tot soep. In totaal werden ruim vijf millioen blik ken aangemaakt. Na de conferentie van Miin- chen echter werd de toestand rustiger, zoodat het bewaren van de soep niet meer noodig was. Het Centraal Bureau van de Tuinbouwveilingen heeft toen het initiatief genomen, de blikken ter beschikking van het Nederlandsche volk te stellen om op deze wijze het gebruik van toma ten te bevorderen en populair te maken, een opzet, waarin men volkomen is geslaagd. De optimisten immers meenden, dat het twee jaren zou duren, voor deze voorraad verbruikt zou zijn, terwijl de pessimisten meenden, dat net minstens een paar jaar langer zou duren. Bei den hebben ongelijk gekregen, want terwijl men vorig jaar. ongeveer in November met den verkoop begon, zijn thans zoo goed als alle blikken verbruikt. Dit succes is voor het Centraal Bureau van de Tuinbouwveilingen aanleiding geweest om dit jaar weer dezelfde tactiek toe te passen en de op de veilingen onverkoopbare tomaten to' soep te laten verwerken. In 1939 bedroeg de aanvoer van tomaten ongeveer 69 millioen K.G., waarvan 26 millioen K.G doordraaiden Een groot deel hiervan is voor rekening van de Nederlandsche Groente- en Fruitcentrale tot soep verwerkt, welke thans weer, evenals het vorig jaar, in den handel zal komen. Hoewel het in de bedoeling had gelegen reeds eerder met den verkoop van deze soep te be ginnen, was dit tot dusverre niet mogelijk, om dat men te kampen had met een gebrek aan blik voor de verpakking; een gebrek, dat ook geleid heeft tot prijsverhouding van dit mate riaal, dewelke in den verkoopsprijs van de soep tot uiting is moeten komen. Men is thans veer tien dagen bezig met het verwerken der toma ten en reeds zijn bijna twee millioen blikken gereed gekomen. Het totale aantal blikken zal negen millioen bedragen, bijna tweemaal zoo veel als het vorige jaar, maar het Centraal Bureau heeft goede hoop, deze alle te kunnen plaatsen, omdat door de internationale omstan digheden Nederland allicht voor een gedeelte van zijn voedingsmiddelen op eigen productén zal zijn aangewezen ei; omdat ook in normale tijden het gebruik van tomaten in Nederland nog lang niet zijn maximum had bereikt en ook thans nog voortdurend stijgende is. Het aantal aan te maken blikken is wel zoo groot, dat practisch aan elke aanvraag zal kunnen worden ^oldaan, terwijl er voorloopig ook geen bezwaar 'tegen bestaat, dat men zich eenieen voorraad aanschaft. De tomatenoogst voor 1940 kan men minstens even groot schatten als voor 1939, zoodat het vooruitzicht bestaat, dat er voorloopig geen gebrek zal komen aan dit ge zonde voedsel. Bij Apoth.en Drogisten Naar de Telegraaf bericht, ligt Anthonie Fok ker, de wereldbekende Nederlandsche vliegtuig bouwer, zeer zwaar ziek in een ziekenhuis te New York. Dr. Robert Cushing, de specialist onder wiens behandeling Fokker is, verklaarde, dat de vlieg tuigbouwer lijdende is aan hersenvliesontsteking. De specialist ziet den toestand van zijn patient zeer ernstig in. Een klein gezelschap Markers is er van ochtend in geslaagd, loopende over de Gouw zee, Monnikendam te bereiken. Om kwart over acht vertrokken de schippers De Groot, F. Kes, het personeel van de tram booten der N.Z.H.T.M. en de heer P. Visser, lid van de Gewestelijke Commissie voor Steun- verleening, van het eiland, de post met zich, voerende. In één uur maakten zij den over tocht naar den vasten wal. Zij hebben van de gelegenheid gebruik ge maakt om het ijs te keuren en hun conclusie luidde: betrouwbaar. Men is thans begonnen met het in orde ma ken van een baan tusschen Monnikendam en Marken. OSLO, 22 Dec. (D. N. B.) De Koning heeft kolonel Birger Sjungberg benoemd tot minister van Defensie, ter vervanging van minister Monsen, die om gezondheidsredenen is afge treden. Hedenmorgen te 05.55 G. M. T. is het K. L. M.- vliegtuig PH-ARG „Gier" met de volgende be manning van Napels naar Indië vertrokken. Gezagvoerder Smirnoff, tweede bestuurder Gravis, radio-telegrafist Pronk, werktuigkundige Blok en steward-telegrafist Hurts. Aan boord van het vliegtuig bevinden zich passagiers voor Britsch-Indië, Burma en Straits Settlements en voorts post en goederen bestemd voor Ned. Oost-Indië. De „Comitas", welke Donderdagavond pp een mijn is geloopen, rust bij hoog water tegen de oeververdediging van den dijk bij de zgn. „Schoone Waardin". Het schip kan slechts bij gunstig weer vlot- gebracht worden. Bij slecht weer gaat dit niet en loopt men de kans, dat het schip breekt. Aan de oeververdediging van den dijk is even eens eenige schade toegebracht. Z. H. Ecx. Dr. J. M. Buckx zal op Zaterdag 23 en op Zondag 24 Dec. in het Missiehuis der Paters Missionarissen van het H. Hart te Stein (Limburg) de eerste Tonsuur en de vier kleinere wij dingen toedienen aan de eerw. Fraters Alexan der Zeegers, Patricius Ammerlaan, Innocentius Damhuis, Leopoldus Borgerink, Camillianus Ver- hamme, Richardus Spekschate, Constantius Dólle, Joannes SorethWolters, Wilhelmus Ver dijk, Cassianus OldeLoohuis, Cletus van Rijns oever, Mantuanus Zonneveld, Honoratus Peters Sengers, van de Orde der Carmelieten te Mer kelbeek Andreas Corsini Zelis van de Orde der Ongeschoeide Carmelieten van Geleen; het Exorcistaat en Acolythaat aan de eerw. Fraters C. van Weerdenburg, M. Joosten, W. Buys, Th. Grol, Fr. Geurts, Jos. Arts, J. Segers, J. van der Ham, Chr. de Jong, Ant. van den Bremer, Ant. van Bavel, van de Congregatie der Missionarissen van het H. Hart te Stein; het Subdiakonaat aan den eerw. Frater Petrus Vors van de Congregatie van de Paters van het Allerheiligste Sacrament te Baarlo; het Subdiakonaat en Diakonaat aan de eerw. Fraters J. Kaspers, A. Poetoehardjana, E. So- mohardjana, C. van der Linden, Adr. Temmink, H. van Osch, Walt. Grol, H. Keet, Fr. de Laat, E. Bevort, Alph. van Gorp, Th. Koek. A. Sol, J. Schellekens, P. van Belkom, Ant. Kueter van de Congregatie der Missionarissen van het H. Hart te Stein; Jacobinus Demmer, Bernardus ten Dam, Bonifacius Haselbekke, Fredericus op den Akker, Engelbertus Haafkes, Camillus Kei zers, Joachim Hegman, Avertanus Exterkate, Dorotheus Arts, Paulinus Kuyper, Maternus Ko- nings, Paschalis Wegman, Valentinus Koopman, Eustachius Slotman, Linus Kemps, Rudolphus Hendriks van de Orde der Carmelieten te Mer kelbeek; Mathias Schoenmakers, Panera tius Heid.eman, Arnulphus Bijmoer, Amedeus Encke- vort, Alexander Manders, Theodulus Tabak, Modestus Broeken, Ireneus Lambrechts, Pauli nus van de Rijt, Evodius Groot, Philippus van de Linden, Wilfridus van de Meer, van de Con gregatie den Heilige Harten van Jesus en Ma ria te Valkenburg; het Diakonaat aan den eerw. Frater Lamber- tus Bossers van de Orde der Ongeschoeide Car melieten van Geleen; het H. Priesterschap aan den eerw. Frater G. op de Camp van de Congregatie der Missiona rissen van het H. Hart te Stein. Zaterdag zal Mgr. Hopmans in de St. Paulus- abdij te Oosterhout de heilige Wijdingen toe dienen. Het Subdiakonaat aan den eerw. frater van ae Abdij Henr. van Cranenburgh, aan den eerw. heer Ed. van Wees van het groot-seminarie te Hoeven en den eerw. frater Wilb. Wagner van het missiehuis te Teteringen. Het Diakonaat aan de eerw. fraters van de Abdij Lud. Janssen, Jo Hoen, Corn. Tholens, Franc. Gerritsen, aan de eerw fraters van de Trappisten Abdij te Zundert Ansfr. Tolhuis, Thorn, van Peer, Bonif. Sijts, Ger. Brouwer. Het Priesterschap aan de eerw. fraters van de Abdij Franc. Kuinders, Corn. Vos en aan den eerw. heer Franc, de Bakker van het groot seminarie te Hoeven. Z. H. Exc. de Bisschop van Breda heeft be noemd tot aalmoezenier van de katholieke on derwijzers in het Bisdom Breda den zeereerw. heer Cijn van Duyse; tot rector van het St. Willibrordusgesticht te Breda den weleerw. heer H. Koopmans; tot kapelaan te Breda (H. Anna) den weleerw. heer G. van Dijk; tot kapelaan te Aiphen den weleerw. heer Hub. van Steen; tot tijdelijk assistent te Breda (H. Ant.) den wel eerw. heer W. Baars. Z. H. Exc. de Bisschop van Breda zal Zaterdag van deze week en Zondag, Maandag en Dinsdag van de volgende week geen audiëntie verleenen. Naar wij vernemen, heeft Prins Bernhard na mens H. M. de Koningin heden een bezoek ge- iracht aan verschillende legeronderdeelen in de provincie Utrecht. Z. K. H. was daarbij vergezeld van zijn waarnemenden adjudant, luitenant-kolonel H. J. Phaff. Vraagt D« «inlcaller ZUIVERE RIETSUIKERSIROOP I ft FRAAIE BUSSEN VAN 7, - 1 en 27, K.G. NETTO ..Maar Jim, hoe kun Je toch zulke leugens Jfrfrinnen?" lachte mrs. Temple. „U moet er jfrar niets van gelooven, mr. Carruthers. Hij is °g nooit zoo vertroeteld als deze twee weken." "Asjeblief. Niet rooken, niet drinken, loop niet hard, sla dat boek toch wat zachter dicht, l,h laat jij altijd je kranten achter je aan slin ken? Jim, je komt vanmiddag toch weer niet ?et dien dronken assistent afzetten, en zoo gaat i et den heelen dag maar door. Maar vooruit, rjat ons aan den slag gaan. Ik ben je toch frjd te slim af, niet waar moedertje." 111 de anti-chambre van de eetzaal klonk in, 'eehs een verward stemmenrumoer. De Chinee- ache jongen stak zijn kop door het gordijn en 5?et onverstoorbaar gezicht en stem zei hij tegen eihple: jj"Le sais wenscht u te spreken, Toean Besar. Paard van de missy is daareven terugge ven." ,"ïh orde, maak het ontbtijt van de missy dan gereed en dien op. Zeg dat de sais even ik moet hem spreken." "Maat, Toean Besax, de missy Is er nog niet en de sais zet, dat haar pony met bloed be dekt is." „Wat," schreeuwde Temple plotseling en Desmond riep bijna tegelijkertijd: „Wat!" Mrs. Temple had geen woord verstaan van liet gesprek, dat in het koeterwaalsch was gevoerd, dat in deze binnenlanden voor Maleisch door ging, maar ze bemerkte duidelijk, dat er iets niet in orde was. „Wat is er aan de hand, Jim," vroeg ze zenuwachtig. „Er is toch niets met Stella ge beurd?" „Nee nee, moeder. Herrie op de plantage. Ik zal eens gaan zien, wat er gedaan moet wor den. Welnee, wat zou Stella nou kunnen gebeu ren, als ze kalm een ritje door onze aanplantin gen maakt?" Hij rende echter onmiddellijk naar de bijge bouwen en men hoorde hem in een driftig ge sprek met den sais. De stroom van korte vragen en uitroepen werd telkens door het jankende geluld van den inlander onderbroken. Des- mond luisterde aandachtig naar dit gesprek, terwijl hij ondertusschen zijn best deed om mrs. Temple met enkele banaliteiten af te leiden en bezig te houden. Hij slaagde er zelfs in de oude dame dermate gerust te stellen, dat ze kalm verder at. Hij had echter spoedig voldoende vernomen om vast te kunnen stellen, dat de boel leélijk mis was geloopen. Hij mompelde eenige woor den tegen mrs. Temple en haastte zich toen naar Temple. „Er te iets aan de hand met Stella, kerel," fluisterde Jim. „De pony is teruggekomen zonder teugels en met een wond in zijn flanken Het beest is compleet bedekt met schuim en staat te rillen van angst. De sais beweert dat het een speerwonde is, maar het is even goed mogelijk, dat ze door een afgeknakte bamboe is ontstaan. Kom mee, dan zullen we zelf eens gaan zien." „Een oogenblik. Ik zal er Baji bij halen. Ik denk wel, dat die ondertusschen gearriveerd zal zijn. Die ouwe rot weet meer van wonden en de heilzame kracht der junglekruiden dan al die Javanen bij elkaar." „Mij goed. Probeer hem maar te beschreeuwen en kom dan onmiddellijk naar de stallen. Kamarilah! Hoor eens! Het paard van de missy is teruggekomen zonder zijn meesteres en een flinke wond in zijn flank. Kom eens mee, en kijk eens wat je er aan doen kunt." „Toean, ik heb het al gezien. Er zijn twee wonden. De een door een gebroken bamboe, de ander door 'n messteek. Toean, daar is iets niet in den haak. Ik heb mijn jungle-uitrusting maar weer aangetrokken en mijn krijgsdos. Het is de bende van Ansokol, Toean." „Groote genade, Baji, wat vermoed je dan „Mr. Carruthers," viel mrs. Temple hem in de rede, „zoudt u zoo vriendelijk willen zijn mij te vertellen wat er aan de hand is. Ik zou niet zoo onbeleefd geweest zijn om verder aan te dringen, maar ik geloof toch wel, dat ik als moederwaar is Jim nu?En Stella Temple kwam juist uit de stallen en daar hij zijn moed» gezien had, riep hij Desmond toe; „Groote genade, Carruthers, d'r zijn er twee." „Twee wat?" vroeg mrs. Temple angstig. „Wil niemand me dan vertellen wat er ge beurd is? Waar is Stella? Is ze gewond? Is ze van het paard gevallen? Heeft ze d'r been gebroken, of d'r arm, of alle twee? Maar spreek dan toch, waarom staan jullie daar alle twee te suffen?" „Kalm moeder,'' trachtte Temple de zenuw achtige dame tot bedaren te brengen. „Nee, van alles wat je zegt is gelukkig niets gebeurd. De ponny heeft enkel een paar schrammen op- geloopen. Het lijkt wel of het beest ineens mid den in de dorens is geraakt. Toen is het natuur lijk geschrokken en er tusschen uitgetrokken. De sais maakte dat tenminste er uit op. Ik vermoed dat Stella langs een van de oude paden is gereden. Toen heeft een van die ver raderlijke uitloopers het beest aan het schrikken gemaakt, het is gestruikeld, of gaan steigeren en heeft Stella waarschijnlijk uit het zadel ge worpen, zoodat ze nu moet loopen. Het gebeurt mij zelfs wel. Carruthers en ik zullen er on middellijk op uit trekken, zoodat ze naar huis kan rijden. Blijf u maar rustig hiër moeder, en zorg dat ze een lekkeren kop thee krijgt. Binnen tien minuten zijn we terug." Hij nam haar als een kind bij den arm en rustte niet, voordat ze zich in een beschaduwd hoekje van de veranda had teruggetrokken. Hou je hier nou maar stil, hoor moedertje, er is niets aan de hand. Ja, geloof me nou maar, we zullen werkelijk niet lang weg blijven." „Hoor eens," fluisterde Desrhond Temple toe, 1 toen deze weer naar buiten kwam geloopen, „laat onmiddellijk twee ponies zadelen en kijk je revolvers na. Het kon wel 'ns gaan spannen." „Spannen, spannen? Wat bedoel je?" „Ik vermoed dat de bende van Ansokol er achter zit. Welken kant is je zuster uitge reden?1" „Man je raaskaalt," zei Jim in zijn angst. „Ben je heelemaal zestig. Denk je dat die schurken tot in mijn plantage zouden durven doordringen om daar de zuster van den manager koelbloedig van haar paard te trekken? Ik zeg je dat ze in het zand heeft gebeten.... Zij rijdt meestal langs den grooten weg, die dwars door de plantages voert, maar van morgen hoorde ik ze zooiets mompelen van een paar prachtige struiken die ze op veld E had gezien en die ze wilde schetsen. Dan zou ze langs het oude ruiterpad op den weg naar Bunan zien te •komen. Ik verwed er een glas whisky om dat ze je graag zou zijn tegengekomen." „Goed, dan trek jij onmiddellijk naar den grooten weg en ik neem veld E voor mijn reke ning en trek vanzelf langs dat ruiterpad jou tegemoet. In de jungle kunnen we elkaar niet misloopen. Wien ben je var. plan mee te nemen?" vroeg hij nog, toen hij den sais blik- semsel vier ponies zag zadelen. „De oude Karim. Een kerel als goud. Hij zal me een handje kunnen helpen, indien ze wer kelijk gewond is." „Goede jacht, voor ons beiden," zei Desmond. Kom mee, Baji." Hij zwaaide zich op een ponny en zette onmiddellijk een stevigen draf in. Langs het ruiterpad was hü spoedig veld E genaderd, dat heelemaal aan de uiterste grenzen van de be zitting was gelegen. Vlak voor hen liep de stof fige, bruinroode weg, als een smal lint. De diepe, breede afvoerkanalen scheidden aan beide kanten van de rubberaanplanting door twee strooken sappig groen gras. In dikke rijen stonden de dikke grijze stammen, gemerkt en gekorven, op de plaats waar men het dagelijk- sche kwantum sap had afgetapt. Zij droegen een vederbos van grijs-groene bladeren, die nauwelijks bewogen op den wind. De hoefslagen der ponies werden gedempt in het mulle zand, dat telkens in stofwolkjes werd opgedreven en lang noodig had voor het weer viel. Het eenige heldere geluid, dat men van tijd tot tijd ver nam, was het blijde openknappen der rijpe rubberzaden, die het onder de weldoende stralen van de zon niet langer meer konden uithouden in hun donkere beklemming en juichend een uitweg zochten naar licht en lucht. Hun harde, schedelachtige huisjes barstten open en heel de inhoud viel op den grond. Heel hoog boven den tunnel, waaronder ze nu beschut tegen de zon, verder reden, ontdekte Desmond nog een plek blauwe lucht, terwijl links en rechts soms een scheut wit licht door het duister drong. „Hier moeten we naar rechts, Toean," zei Baji, toen ze op 'n groot en open stuk kwamen. Aan eiken kant stond een rij koeliehutten op stevige palen. Een heldere schreeuw van Des- mond deed een kluwen naakte Javaansche babies, die daar in het zand aan het spelen waren, huilend uit elkaar stuiven. Ze renden om het hardst naar de trappen, ze trilden van angst en opwinding, (Wordt v"erwolgd)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1939 | | pagina 9