Finnen behalen successen op alle fronten Postboot in het ijs bekneld geraakt r. Daladier kondigt uitbreiding der Maginotlinie aan 9 Stadt Schanke Punter omgeslagen V redesgeruchten in Rome Het Kerstbezoek der Kardinalen Ontploffing op de Pont Saint Louis Obligaties als betaalmiddel vereenigde katholieke pers Het grootsch-opgezette Russische offensief in het hooge Noorden volkomen mislukt SALLA, EEN KEERPUNT IN DEN STRIJD Stuurinrichting gebroken m DEFENSIECREDIETEN GOEDGEKEURD Het nieuws van heden ZATERDAG 23 DECEMBER 1939 - OCHTENDBLAD B.O.E. HAJFWIUS Zonder eenigen grond? 4 Het Weer Drie militairen verdronken Toestand van Fokker kritiek Grooie sorieeririg Holiandsche sigaren, geïmporteerde Havana, Braaiei, Manila en Tenerife sigaa<esi DAGBLAD MET OCHTEND- SN AVOND-EDITIE, UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD. HAARLEM DRIE EN ZESTIGSTE JAARGANG No. 22164 Advertentieprijzen: Per lossen regel SO et., Ingex, «ededeeüngen SO eent; Idem op pag één SS cent per regel. BI] contract sterk verlaagde prijzen Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek Bommen die het doel misten Himmler zou met een „Kerst vredesboodschap" van Mus solini naar Berchtesgaden zijn vertrokken Het is niet voldoende den Fin schen heldenmoed te huldigen; men moet ook helpen" De Fransche marine heeft uitgebreide maatregelen getroffen om de oorlogshavens tegen aanvallen uit zee te beschermen, 'n Stuk geschut in gecamoufleerde stelling Ie Kerstdag DINER 3.- (Zonder Hors d'Oeuvre 2.50) 2e Kerstdag DINER 3.- Belangrijke rede van den Paus verwacht Brug over de Seine ingestort, tot nu toe drie dooden Belasting kan worden voldaan via schuldbekentenissen der nieuwe leening OPOBïWeHT 1826 S - ««■•WKÏS'H-A©*; NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT HELSINKI, 22 Dec. (Reuter) Nadat vannacht «*n zware sneeuwstorm had gewoed, brak heden dag aan met mooi, zonnig weer. De puin hopen der gebombardeerde gebouwen in Hel- S)nki lagen verborgen onder een dikke laag öieeuw. Tegen den middag kwam echter opnieuw een Sneeuwstorm, tijdens welke elf Sovjet-vliegtuigen «jftien bommen op Helsinki hebben laten vallen. werd niemand getroffen. Slechts een werk plaats werd vernield. De Finsche gevechtstoestellen houden zich nog «eeds goed tegenover de Russische bombarde mentsvliegtuigen, ondanks de numerieke over macht der laatste. ZooaLs reeds werd gemeld, trekken de Sov jet-Russische troepen in het hooge Noorden van Finland terug. Het grootste gevaar voor het Finsche leger schijnt hier overwonnen. He felle koude, welke tot 30 graden beneden het vriespunt is gedaald, maakt alle trans porten onmogelijk. Bovendien hadden de Russen door hun snellen opmarsch hun ver bindingswegen in gevaar gebracht. Het tegenoffensief van de Finnen heeft demo- •aliseerend gewerkt op de Russen. Op sommige Punten zijn zij meer dan dertig kilometer terug trokken en hebben zij stellingen opgegeven, «elke ten koste van bloedige offers waren ver- averd. Zonder overdrijving kan men zeggen, dat operatie van de Russen, welke zoo door de fWeedsche militaire deskundigen werd gevreesd, ls mislukt. Berichten van de Noorsche grens melden, dat het Russische leger in den „corridor" van Pet- ®amo snel achteruitwijkt, terwijl de Finnen hun mcht op de hielen zitten. Het Finsche front, af gescheiden van de mobiele patrouilles, ligt thans één lijn met Hoyenjarvi. De wegen aan dit 'tent, zoo wordt gezegd, liggen bezaaid met ach tergelaten Sovjet-Russische tanks, die bevroren Sijn in de felle Poolkoude. Ook hebben de terug trekkende Russen kanonnen en munitie achter gelaten. Men gelooft, dat in dit gebied meer slachtoffers zijn gevallen onder de roode troepen ingevolge van de strenge koude dan door de "innen zelf. Van vele Finsche compagnieën wor den berichten ontvangen omtrent heldhaftig °Ptreden gedurende het zegevierende Finsche tegenoffensief aan het front van Salla. Eén detachement heeft een Russisch bataljon l(an zeshonderd man in de pan gehakt. Een an- jter heeft 47 machinegeweren buitgemaakt. Zeer hooge cijfers worden genoemd voor de Russische teriiezen in den sector van Salla. Een lezing stelt Jte Russische verlieslijst op 30.000 dooden, ge bonden en buiten gevecht gestelden. De wegen teftdom Salla liggen bezaaid met lijken van mannen en paarden. De Zweedsche correspondenten berichten, dat *e Pinnen een Russische autokolonne van 100 wagens hebben buitgemaakt. In den trein, welke hp de lijn AboHelsinki werd gebombardeerd, bevonden zich zes leden van de Zweedsche am bulance. Een aantal vrijwilligers uit de Ver ruigde Staten is te Gotheborg aangekomen. Zij *UUen onmiddellijk doorreizen naar Finland. Verder wordt gemeld, dat de strijd bij Salla in den z.g. „flesschenhals" van Finland, voor Ue Sovjet-Russische troepen een catastrofe is geweest. Twee compagnieën van het roode teger, welke zich op het ijs hadden gewaagd, «in door de mitrailleurs van de Finnen to taal vernietigd. Het aantal dooden aan Rus sische zijde is zeer hoog. Ook de hevige aanval van de Sovjet-troepen P de landengte van Karelie tusschen de plaat- eh Konkijarvi en Nuolajarvi heeft veel van zijn srste kracht verloren. Niettegenstaande de pussen veel manschappen en materieel in het ^JUr brachten, hebben de Finnen stand gehou den. ti een bezoek aan een geheim vliegveld wer- beU den Reuter-correspondent verscheidene ge- Pfnoufleerde Finsche vliegtuigen getoond, ge- aden met bommen, die wachtten op het bevel ,m op te stijgen. Verborgen onder met sneeuw hekte pijnboomen, stonden Be vliegtuigen on- jphtbaar opgesteld, zoódat men ze eerst ont- ekte, wanneer men op hun aanwezigheid werd 8eWezen. i^len maakt zich te Helsinki gereed in stilte h®1 Kerstfeest te vieren. Er zullen dit jaar geen ®tsierde straten met guirlandes en kerstboomen r^u en slechts enkelen zullen thuis een kerst bom hebben. v /erder merkt men te Helsinki op, dat de stem- v.'Ug jn Scandinavië steeds meer ten gunste van lil 1 Q v* «3 1 1~ TT«L 1-% 1 J TTi V\l O /I of' V\11 bij, 'Uland keert. Het blad „Hufvudstabladet" pu- Mi ceert een artikel van den Noorschen professor urgenstirn, waarin deze zich uitspreekt ten jjUUste van een verdrag van bijstand tusschen Uorwegen, Zweden en Finland, k, Volgens den correspondent van 't Zwitsersche „Corriere del Tecino" zou te Leningrad en °skou de ontevredenheid toenemen over de J^teties in Finland en de groote verliezen aan h eUschen en materieel, welke de Russische troe- lijden. berichten, welke de correspondent uit de ^jet-Unie heeft ontvangen, maken ook mel- Jpg van muiterij onder de Russische troepen en bsertie in massa, terwijl vooral in de landbouw- rmeden betoogingen worden georganiseerd, ^teit de onrust van de bevolking blijkt, öc schijnt verder, da* de Sovjet-Unie de me- q^erking van Duitschland heeft gevraagd voor r„, blokkade van Finland en ook spreekt men k er het zenden van Duitsche opperofficieren ar de Sovjet-Unie. Russische vliegtuigen hebben Donderdag een Vg'gtal bommen neergeworpen in de gebieden Mahti; tien vielen in de meren, tien op de ers en tien in het bosch. Jjaar cle mate van hun middelen trachten de Vml?6u de enorme massa's van het Russische dat door zijn leiders in de meest volstrekte V. Wetendheid wordt gehóuden omtrent den aard het Finsch-Russische conflict, in te lichten. 2Ün door Finsche vliegtuigen boven het ge- eL Van Leningrad vlugschriften uitgeworpen; «van is een geïllustreerd pamflet, dat Rus- e vliegtuigen voorstelt, welke door de Fin nen zijn genomen. De herkenningsteekenen der toestellen zijn volkomen duidelijk te herkennen. Alle vlugschriften van dit soort hebben in het Russisch den volgenden tekst: „Weet, wat uw broeders is overkomen." Andere strooibiljetten bevatten berichten, die óe Russische leiders geheim willen houden, voorts oproepen tot de Russische bevolking en de Russische troepen. Een kolonel van den Finschen staf heeft de Finsche militaire positie na drie weken vijande lijkheden als volgt voor den specialen correspon dent van Reuter samengevat: „De activiteit van den vijand heeft plaats gevonden op ieder mogelijk punt. Op de Kareli- sche landengte hebben wij de Russen laten op rukken volgens een van te voren opgesteld plan, tot zij onze eerste linies bereikten, waar wij thans stand houden. Kort geleden hebben de Russen een poging gedaan om door de verdedi ging heen te breken met concentraties van groote massa's manschappen, maar zij hebben geen succes gehad, ofschoon zij gebruik maak ten van ruim duizend tanks, waarvan zij er reeds 250 verloren hebben." De officier zette uiteen, dat vele tanks on bruikbaar zijn gemaakt door Finnen, die uit de bosschen tot den aanval overgingen en ze met boomstammen buiten gevecht stelden. Hij voegde hieraan toe: „De vorige week heeft de vijand, afgezien van kleine plaatsjes in het Noorden, in het geheel geen terrein gewonnen. Integendeel, op sommige plaatsen verloor hij terrein. Het keerpunt is bereikt bij Salla, waar de Finnen den vijand terugdreven, dien zij thans achter volgen. Een betrekkelijk gebrek aan sneeuw heeft de Russen begunstigd en onze skitroepen 'geremd. Tot dusverre heeft de Sovjet-Russische vloot nog geen groote gevechten geriskeerd met onze kustverdediging. Dank zij onze schitterende uitrusting, onze batterijen en het succes van onze tactiek, hebben wij veel betere resultaten verkregen aan de vijand, die zoo veel grootere strijdkrachten heeft. Een van de geheimen van ons succes is, dat alle manschappen, die de for ten bezet houden, uit de streek zelf afkomstig zijn en iederen duim van de kust kennen, ter wijl zij bovendien buitengewoon fel zijn, aan gezien ze hun vrouwen, hun gezinnen, hun hui zen beschermen. De ervaring in de lucht van tot dusverre heeft aangetoond, dat de vijandelijke strijdkrachten niet bijzonder te vreezen zijn. Zij hebben nog geen enkel succes van belangrijke militaire beteekenis tot stand gebracht. Donderdag vlogen ruim 350 vliegtuigen boven Finsch gebied, de bereikte resultaten waren ge ring. Volgens de tot dusverre ontvangen berich ten werden negen burgers gedood, negentien gewond, onder hen bevond zich een soldaat. De spoorwegen werden op sommige plaatsen be schadigd, maar dit werd snel hersteld." De postboot, wlelke den dienst onder houdt tusschen Urk en Kampen is Vrijdag middag, nadat het schip om half drie uit de haven van Urk was vertrokken, bij de Ketel in het ijs vastgeloopen. De stuurin richting brak, zoodat twee sleepbcoten uit Kampen moesten uitvaren om het schip te hulp te komen. Deze hebben de boot naar Kampen gesleept. De „Von Geusau", welke na een moeilijke reis van Enkhuizen om vijf uur te Urk was aangekomen, voer eveneens ter assistentie uit, doph kwam te laat om hulp te bieden. Beslo ten werd, dat de „Von Geusau" de reis naar Kampen zou vervolgen om, nu de eigenlijke postboot, doordat de stuurinrichting bescha digd is, niet kan varen, den dienst van deze boot over te nemen. De „Von Geusau" zal dus hedenochtend van Kampen naar Urk vertrek ken. Hierdoor is dus definitief de dienst Enk huizenUrk komen te vervallen. Onze Rorr.einsche correspondent seint ons Vrijdagavond? De komst van Himmler naar Rome en eigenlijk nog meer zijn vertrek uit Rome, hebben aanleiding gegeven tot allerlei ge ruchten omtrent een op handen zijnd vredes-initiatief. Er wwdt beweerd, dat Himmler 24 uur eerder dan hij oorspronke- kelijk van plan was, naar Duitschland is teruggereisd en dit zou dan verband houden met een „Kerst-vredesaanbod", die Mus solini hem meegegeven zou hebben voor Hitler. In cjie boodschap zou Mussolini aan Hitier gevraagd hebben of hij bereid was voor de Kerstdagen een wapenstilstand te sluiten en verder of hij genegen was met de Polen een gunstigen vrede te sluiten wanneer Engeland en Frankrijk zouden afzien van het herstel van de onafhankelijkheid van Tsjecho-Slowakije en Oostenrijk. Bij informatie bleek ons, dat de bewering als zou Himmler 24 uur eerder dan hij van plan was naar Duitschland zijn terug gereisd, op geen enkelen grond berust. Vanzelf sprekend berusten daarom ook de conclusies, die men aan dat vroegtijdig afreizen verbond op niets. Himmler is naar Rome gekomen om het ac- coord te oncterteekenen betreffende de emigratie van Duitschers uit Zuid-Tirol. Dit accoord is hetzelfde accoord als ten deele gepubliceerd werd in October j.l. Het is eerst nu onder teekend. Reeds in October j.l. stond vast, dat die Zuid-Tirolers, die Italiaan wenschten te blijven, hun geboortegrond niet zouden behoe ven te verlaten. Naar wij vernemen is het aantal Zuid-Tiro lers, dat er de voorkeur aan heeft gegeven om Duitscher te worden, niet zeer groot. Het zijn vooral bewoners van cJe steden, die de voorkeur te kennen hebben gegeven. De plattelandsbevol king echter heeft er de voorkeur 'aan gegeven op den grond, dien zij van vader op zoon be werkten, te blijven wonen en dus Italiaan te blijven. Ook aan het bezoek van de beide Ita- liaansche souvereinen aan den H. Vader heeft men conclusies verbonden betreffende een op handen zijnd vredesinitiatief. Ook deze con clusies berusten op niets anders dan op ver onderstellingen. Interessant nochtans blijft het om op te merken, dat hier veel geruchten om trent eenig vredes-initiatief de ronde doen. De Engelsche onderzeeboot „Ursula", die volgens de mededeeling van den commandant bij den mond van de Elbe met succes opereerde tegen een Duitschen kruiser van de Köln-klasse, is in een Britsche haven teruggekeerd - r PARIJS, 22 Dec. (Havasj. De Fransche Kamer heeft Vrijdag de debatten over de militaire credieten besloten. Met algemeene stemmen werd daarbij het wetsontwerp aangenomen, waarbij een bedrag van 255 milliard franc werd toegestaan en een cre- diet van 55 milliard voor het eerste trimester van 1940 werd goedgekeurd. Tijdens de debatten heeft de minister-presi dent, Daladier, het woord gevoerd. Hij begon met te antwoorden op een vraag van Leon Blum of de Kamer begin Januari in zitting bijeen zou kunnen komen. Daladier zeide, dat hij dit niet kon aanvaarden voor het bespre ken van de militaire credieten, doch voor an dere onderwerpen leek hem een geheime zit ting zeer nuttig. Vervolgens wees hij op het belang van de credieten, welke de regeering thans vraagt voor de landsverdediging. Steeds moderner materiaal verlaat de fa- brieken en daarom zijn de gevraagde credieten van het grootste belang voor de luchtmacht. Hetzelfde is het geval voor de anti-tankwapens. Voortdurend wordt gezocht naar verbetering van de wapenen ter verdediging van het land. Ook voor de marine worden credieten gevraagd, aangezien met haast wordt gewerkt aan het in dienst nemen van de slagschepen van 35.000 ton, welke de suprematie ter zee moeten ver zekeren. Na de soldij van de manschappen te hebben behandeld, ging de minister-president over tot het behandelen van de versterkingswerken. De Maginotlinie wordt uitgebreid met versterkingen naar het Noorden en in de Jura. Deze zijn noodzakelijk en om dit te bewijzen, herinnerde de minister aan het lot van Polen en dat van Finland. Beide landen waren dapper, doch het resul taat was verschillend. Het eerste moest het hoofd bieden aan een bewegingsoorlog met modern materieel en werd niettegenstaande den moed van den Poolschen soldaat binnen enkele weken vernietigd. Het heldhaftige Finland heeft langs zijn grens een fortenlinie gebouwd en blijft tegenstand bieden. De minister-president voegde hieraan toe, dat het niet voldoende is den helden moed te huldigen. Men moet ook helpen. Op den avond zelf, waarop de Volkenbond den aanval veroordeelde, heeft Frankrijk in het raam van het Handvest geheel zijn plicht gedaan en wel op een niet kren terige wijze. De regeering zal dit blijven doen. De minister-president verklaarde verder, dat de versterkingen in Frankrijk nog moeten worden uitgebreid gedurende den oorlog. Het volk is sterk genoeg om het hoofd te bieden aan den oorlog. 1.150.000 man hebben in de fabrieken ge werkt; op het oogenblik werken er 900.000 man en nog enkele duizenden zulien te werk kun nen worden gesteld voor het vervaardigen van wapenen. Hierbij wees de minister-president erop, dat het •materieel bewezen heeft goed te zijn. De werkman met zijn gereedschap en de sol daat met zijn geweer zijn beiden noodzakelijk. De minister-president verklaarde vervolgens, dat men niet door kon gaan, Duitschland an dere landen onder zijn macht laten oren gen. Zonder twijfel zou FrankrijK dan ook aan de beurt zijn gekomen. Onlangs is een aantal Duitsche soldaten ge vangen gemaakt door een afdeeling Fransche cavalerie. Onder de gevangenen waren eenige Oostenrijkers, waarbij twee officieren. Zoo blijkt, dat Oostenrijksche soldaten en officieren dienst doen aan het front en spreker is over tuigd, dat ook soldaten uit de andere onder worpen landen zich aan het front zullen be vinden. „Wij strijden voor het heil van Frankrijk en dit is niet te scheiden van de meest edele menschenwaarde." De rede van den minister president werd luide toegejuicht. EEIDSCHEPLEIN 5-9 - A DAM TEE. 330Ï2 Hors d'Oeuvre varié Bouillon Royal Versche Holl. Zalm, Mousselinesaus, Verscheaard. Grebraden Kalkoen farci, Compote assortie of Ossehaas a la Jardinière of Gebraden Gans, Compote assortie Kerstpudding, Surprise de Noël Hors d'Oeuvre varié Crème d'Asperges Kalfscarrée a la Bouquetière Gebraden Kalkoen, Jompóte assortie of Gebraden Gans, Compote fine of Reerug, Compote assortie Kerstpudding, Surprise de Noël !iitiiiiniiiii!iiii!iiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiimi£ VOOR HET NOORD-WESTEN: EE temperatuur om het vriespunt tot lichte, E in den middag wellicht matige dooi, ge- deeltelijk bewolkt, plaatselijk mist, geen neerslag van beteekenis. zwakke tot matige wind uit Westelijke richtingen. EE E VOOR HET ZUID-OOSTEN: E des ochtends matige tot lichte vorst, in EE den middag temperatuur om het vries- |S punt tot lichte dooi. Mistig of nevelig tot EE gedeeltelijk bewolkt, geen neerslag van beteekenis, zwakke wind. illllllllllllUllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllilllllllllllIn Onze Romeinsche correspondent seint ons Vrijdagavond: Zondag a.s., 24 December, de Vigiliedag van Kerstmis, zal de H. Vader het College van Kardinalen in audiëntie ontvangen. De Kar dinalen zullen den H. Vader hun gelukwen- schen voor het Kerstfeest aanbieden. Zooals het gebruikelijk is zal de H. Vader den Kardi nalen met een rede antwoorden. Waar niet alleen het College van Kardinalen aanwezig zal zijn, maar ook een aantal Patriarchen, Aartsbisschoppen en Eisschoppen en voorts een groep prelaten en hooge ambtsdragers van het Pauselijk Hof, mag men verwachten, dat de rede van den H. Vader een strekking zal hebben, die haar van beteekenis maakt voor de geheele wereld. Vrijdagmiddag om vier uur is nabij Vee- nenaaal een ernstig ongeval gebeurd, dat drie militairen het leven heeft gekost. Voor de soldaten waren wedstrijden in hard rijden op de schaats georganiseerd. De ijsbaan, welke hiervoor werd gebruikt, bestond uit een stuk ondergeloopen weiland, dat echter van den weg af niet te bereiken was. Men moest een kanaal oversteken om zoo doende op de ijsbaan te komen. Hiervoor maak te men gebruik van een z.g. punter. Juist waren tien tot twaalf manschappen in den punter gestapt, toen door tot dusver onbekende oorzaak de punter kantelde, met het gevolg, dat een aantal# militairen in het ijs koude water terecht kwam. Hulp snelde spoedig toe. De op den weg staande luitenant Van der Most uit Rotterdam sprong te water en slaagde er in een soldaat te redden, waarna hij geen slachtoffers meer ziende zelf op het droge klom. Onmiddellijk werd appèl gehouden. Drie manschappen ont braken. Zonder dralen ging men dreggen en na eenigen tijd haalde men de lijken van twee der vermisten op. Het waren de pas gehuwde M. Rietdijk uit Rotterdam en F. J. Jeulink uit Apeldoorn, gehuwd en vader van drie kinderen. De lijken zijn naar het lijkenhflisje van Rens- woude overgebracht. Vrijdagavond om kwart over acht is ook het derde slachtoffer opgehaald. Ongeveer twintig meter van de plaats, waar de punter omsloeg, werd het lijk gevonden. De omgekomene is de ongehuwde J. van de Brink uit Wekerom nabij Ede. De toestand van de geredden is goed. PARIJS, 22 Dec. (Havas). De Pont Saint Louis, welke het eiland Saint Louis in de Seine verbindt met den Quai aux Fleurs achter de kerk van Nötre Dame, is inge stort als gevolg van een ontploffing, welke, naar men gelooft, veroorzaakt is door een lek in een gasbuis. De instorting van de brug had plaats Vrij dagmiddag om 14.15 uur ondei nog niet opge helderde omstanui',lieden. Volgens het eerste onderzoek zou een zwaar beladen schuit, welke door den stroom was afgedreven, met kracht tegen het uiteinde van een boeg, welke het dek van de brug schraagt zijn aangevaren. Er ontstond een ontploffing, welke gepaard ging met het opschieten van vlammen, en onge twijfeld haar oorzaak vond in een lek in "en gasleiding. De brug, waarop .erscheidene per sonen liepen, stortte in. De menschen die zien erop bevonden kwamen in de rivier terecht Terstond werd onder leiding van den prefect van politie en den brandweer-commandant der naburige kazernes een hulpactie georganiseerd Om 15.45 uur had men drie lijken uit hei water gehaald. Volgens de eerste inlichtingen is het ongeluk als volgt geschied: Sinds eenige weken waren de gietijzeren balken, waartegen de vaartuigen herhaaldelijk aanbotsten, gebar sten. Een deel van de brug was daarom voor het verkeer uitgeschakeld. Auto's reden nog slechts op het linker wegdek van de brug, en dan nog slechts die voertuigen welke minder dan drie ton wegen. In haar huidigen staat dateerde de brug "an 1877, Van 2 Januari a.s. af bestaat, naar wij vernemen, de mogelijkheid van het voldoen van vermogens- en verdedigingsbelasting door middel van obligaties van de 4 pCt. Staatsleening 1940, die voor de nominale waarde in betaling worden aangenomen. Iedereen is bevoegd zoowel zijn eigen aan slag ais dien van een ander op deze wijze te betalen en het doet niet ter zake op welk belastingjaar den aanslag betrekking heeft Aangezien de vermogens- en verdedigings belasting I in het algemeen voorkomen op het zelfde biljet waarop de inkomstenbelastingen zijn uitgetrokken wordt het bedrag van eiken verschuldigden .termijn bepaald door het eind bedrag van het aanslagbiljet te deelen door het aantal termijnen. Men behoeft echter niet bij eiken termijn een evenredig gedeelte aan ver mogens- en verdedigingsbelasting I te voldoen. Het verdient zelfs aanbeveling deze belastin gen door middel van schuldbekentenissen te voldoen bij het afbetalen van één, althans van enkele van de termijnen. Indien echter de aan slag wordt betaald aan een ander kantoor dan dat waaronder hij is opgelegd moet het eind bedrag van het aanslagbiljet in zijn geheel worden betaald vóór het vervallen van* den tweeden termijn. De ontvanger mag ingeval van betaling door schuldbekentenissen tot een bedrag, hoo- ger dan het te betalen belastingbedrag nimmer contanten teruggeven. Betaling met recepissen zal mogelijk zijn zoolang de obligaties nog niet zijn afgegeven. Over den toestand van den vliegtuigbou wer Anthonie Fokker, die lijdende is aan longontsteking en meningitis en in een ziekenhuis te New York wordt verpleegd, wordt vernomen, dat de patiënt Vrijdag het bewustzijn heeft verloren. Vreemdelingen De vreemdeling die een land bezoekt dat niet het zijne is, wordt vaak be koord door veel schoons, veel interes sants, maar na eenigen tijd kijkt hij door den schoonen schijn heen en ontwaart dezelfde menschelijke on hebbelijkheden en onvolkomenheden, dezelfde maatschappelijke en sociale tekortkomingen. Hij blijft zich intus- schen vreemd voelen in een omgeving welke niet de zijne ishij blijft vreemdeling in een vreemd land. Zijn we niet allemaal vreemdelin gen hier op aarde? We worden door veel bekoord soms, maar het wordt ons toch óók vaak zéér onbehagelijk hier beneden. In dezen adventstijd in 't bijzonder, nu we de komst van den Verlosser als 't ware weer verwach ten, kunnen we te beter beseffen dat we vreemdelingen zijn en vreemdelin gen blijven hier beneden. Ons land ligt boven de wolkentoppen, waar de zon van het geluk straalt. Ons land is het eeuwige Paradijs, waar Gods troon oprijst en waar Hij zelf ons een plaats bereidde. Finsche successen op alle fronten. De Fransche Kamer neemt het wetsont werp aan, waarbij 255 milliard wordt toegestaan voor de defensie. Geruchten over een „Kerstvredesaan- bod" van Mussolini aan Hitier. De Pont Saint Louis over de Seine inge stort; drie personen gedood. Punter omgeslagen bij Veenendaal; drie soldaten verdronken. Betaling van vermogens- en verdedigings belasting I met obligaties der nieuwe leening. Het wetsontwerp kinderbijslagverzeke ring is door de Eerste Kamer met 27 tegen 7 stemmen aangenomen. Overeenstemming bereikt over de ver lenging van de Nederlandsch-Duitsche clearingovereenkomst. Postboot KampenUrk in het ijs be kneld geraakt. Beurs van New York: Stemming lusteloos.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1939 | | pagina 1