Het tegenbezoek van den Paus aan het Quirinaal Activiteit in de lucht KEMPINSKI New-Yorksche Beurs JAPAN EN AMERIKA CLEARINGVERDRAG MET DUITSCHLAND KERSTBOODSCHAP DER FINSCHE LOTTA'S EEN UITZONDERLIJKE GEBEURTENIS Het mooie weer brengt: ZATERDAG 23 DECEMBER 1939 Duitsche vliegtuigen bij de Firth of Forth Snellere vliegtuigen voor de Britten „Duitschland zal dezen oorlog winnen" Göbbels spreekt voor gerepa trieerde Duitschers Argentinië bereid tot hulp aan Finland Aardschokken op Costa Rica voor KERSTMIS en NIEUWJAAR Gunstig verloop der besprekingen Fransch legerbericht INDISCHE TROEPEN NAAR EGYPTE Amerikaansch vracht schip in brand Italië en de positie van het Katholicisme Op een mijn geïoopen, maar veilig thuis Duitsche duikboot vernietigd? CHAMBERLAIN NAAR HET LAND MET KERSTMIS Nederlandsch-Duitsche grensverdragen Stemming lusteloos VOOR HET KIND" Termijn van inzending der prijsvraag verlengd VRIJGESPROKEN VAN PRIJS OPDRIJVING WIELRIJDER NA AANRIJDING OVERLEDEN NEDERLANDSCH FABRIKAAT Kazernebouw aanbesteed SCHAATSENRIJDEN ROOS KAMPIOEN VAN GRONINGEN 54 1 WISSELKOERSEN AMERIK. GOEDERENMARKT Loco 50.25 50.50 18.65- 18.5C+ 18.43+- 18.35 18.43 18.35 DAMES-HOCKEY-WED. STRIJDEN AFGELAST Clearingkoersen Staatsinrichting M. O. Academische examens Apothekers-assistent Wiskunde L. O. Staathuishoudkunde M, O. Fransch M. O. B Engelsch M. O. B. FAILLISSEMENT EÏÏ EÜ^}. MARKTNI LONDEN, 22 Dec. (Reuter) Het Britsche mi nisterie van Luchtvaart deelt mede, dat Vrijdag morgen een vijandelijk vliegtuig waargenomen is buiten de Firth of Forth. Gevechtstoestellen stegen op om het op te vangen. Op een aanzienlijke hoogte werd contact tot stand gebracht met het vijandelijk vliegtuig, dat geïdentificeerd werd als een Heinkelmachine. Toen de strijd werd aangebonden, dook de Hein- kei in de wolken. Zij werd echter gevolgd door den leider der Engelsche formatie. Toen het toe stel tusschen twee wolkenlagen weer te voor schijn kwam, werd opnieuw de strijd geopend en na een nieuwen aanval door het gevechtsvlieg tuig dook de Heinkel opnieuw en verdween in een lager hangend wolkendek. Op een ander punt aan de oostkust werden twee niet geïdentificeerde vliegtuigen gezien. Een der beide bleef boven de zee vliegen. Het twee de, dat een Heinkel bleek te zijn, een hommen- werper, vloog langs de kust op een hoogte van 22.000 voet en liet een pluim witten rook achter. Er werd geen waarschuwingssein gegeven. De toestellen werden niet getroffen. Verder wordt gemeld, dat een niet geïdentifi ceerd vliegtuig met een rookpluim achter zich aan verschenen is, op groote hoogte, boven de Oostkust en over een stad gecirkeld heeft. Te gelijkertijd weerklonk ver geschutvuur. Tevoren had men op een ander punt aan de kust een vliegtuig gehoord, dat op groote hoogte vloog. Men nam witte rookwolkjes waar. Men meent te Londen, dat één der vliegtuigen, die boven de oostkust zijn gezien, boven zee is neergehaald. Ook aan het Westelijk front heeft in de afgeloopen 24 uur tengevolge van den terug keer van het mooie weer een groote activi teit in de lucht geheerscht. Vliegtuigen der geallieerden maakten talrijke verkennings vluchten voor het maken van foto's boven de Duitsche linies. Ook de Duitsche lucht macht was actief. Volgens de Fransche militaire autoriteiten hebben Britsche vliegtuigen Duitsche oorlogs schepen gebombardeerd, die patrouilleerden langs de Duitsche bases van watervliegtuigen. De luchtvaart-medewerker van de „Evening Standard" deelt mede, dat de Britsche lucht macht nieuwe bombardementsvliegtuigen in dienst zal nemen, welke sneller zijn dan de ,31enheims", welke op het oogenblik in dienst zjjn en sterker dan de Heinkel-vliegtuigen van de Duitsche luchtmacht. Het is een Bristol-Beaufort, een tweemotorig toestel van 1060 P.K., waarvan het prototype juist voor den oorlog gereed was. De snelheid bedraagt meer dan 300 mijl per uur en de be wapening is zeer krachtig. BERLIJN, 22 Dec. (D.N.B.) De Duitsche rijks minister voor de propaganda, dr. Göbbels, heeft in het ministerie voor Propaganda voor gere patrieerde Duitschers een redevoering uitge sproken. Hij wees erop, dat de nationale solidariteit in Duitschland nog nooit zoo krachtig geweest is als juist in dezen tijd. Duitschland voert thans een totalen oorlog, die het front en het land zoo al niet dezelfde offers dan toch de zelfde nationale verplichtingen oplegt. Het gaat in dezen oorlog om het naakte be staan van Duitschland. De vijand verheelt niet meer, dat het zijn doel is. Duitsch land als natie te verbrokkelen en te ver- deelen en daarmee weer te brengen tot politieke en economische onmacht. In dezen oorlog wordt de historische beslissing geveld over Duitsch- lands toekomstige nationale lot. Duitschland moet als groote mogendheid aftreden en als volk te gronde gaan dan wel dezen oorlog win nen. Daarbij is het voor de nationale toekomst niet van belang wie van de tegenpartij dezen oorlog gewild heeft en of het Fransche volk of het Engelsche hem gaarne voert. Zij voe ren den oorlog en dat geeft den doorslag. Het is ook een dwaling aan te nemen, dat de oor- Ic, sopruiers in Parijs Duitschland eerder wil len ontzien dan de oorlogsopruiers in Londen. Beiden zijn even brutaal en cynisch in hun doel stellingen. De plutocratische wereld heeft zich in haar geheel gekeerd tegen het Duitsche volk in zjjn sociale gemeenschap en wil het neer slaan en vernietigen. In Duitschland echter is het een volksoorlog in de meest ware beteeke- nis van het woord. Het Duitsche volk verweert zich derhalve ook in zjjn geheel tegen zijn na tionale bedreiging en het verdedigt niet alleen zijn eer, zjjn geestelijke wereld, zjfn sociale be grippen en verworvenheden of zjjn sociale ge meenschap, neen, het verdedigt zijn leven. Duitschland onderschat bij dezen strijd de tegenpartij niet. Het kent zeer nauwkeurig hun hulpmiddelen en methoden. Omdat het ze kent, daarom onderschat het ze ook niet. Tenslotte verklaarde Göbbels. dat de over winning van Duitschland zeker is. Geheel Duitschland constateert dit bij deze oorlogs kerstmis en plaatst zich vastberaden achter den Führer in den strijd om de toekomst van het rijk en de eeuwigheid van zjjn volk. GENèVE, 22 Dec. (Havas) Hét antwoord van de Argentjjnsche regeering is het eerste, dat door het secretariaat-generaal van den Volkenbond is ontvangen betreffende de be reidheid der staten om hulp te verleenen aan Finland. De Argentijnsche regeering verklaart bereid te zijn, ieder voorstel in gunstige over weging te nemen, dat het secretariaat te dien einde zal doen. HEW YORK, 22 Dec. (Havas) Uit San José de Costa Rica wordt gemeld, dat gisteren Om 20 uur 5 en vandaag om uur in den mor gen twee aardschokken gevoeld zijn. Zij heb ben belangrijke materieele schade aangericht. Er vielen twee dooden. De schokken zijn op het geheele gebied van Costa Rica waargeno men. l Amsterdam Leidschestr. 95 Hoogtij van culinaire prestatie TOKIO, 22 Dec. (Domei). „De goede ontwikkeling der betrekkingen tusschen Ja pan en de Vereenigde Staten is verzekerd als gevolg van de Vrijdagmiddag gevoerde besprekingen tusschen Nomoera en Grew". Aldus verklaarde de woordvoerde van het Ja- pansche ministerie van Buitenlandsche Zaken, die hieraan toevoegde: „In het onderhoud van Vrijdag tusschen den minister van Buitenlandsche Zaken. Nomoera, en den ambassadeur Grew, heeft de laatste, handelend op instructie van zjjn regeering, de optimistische uitspraak gedaan, dat er geen situatie zal ontstaan, waarbjj de handelsbe trekkingen tusschen Japan en de Ver. Staten niet in een verdrag geregeld zijn. De onder handelingen moeten nog worden voortgezet, doch het is duidelijk geworden, dat de betrek kingen tusschen beide landen zich goed ont wikkelen en dat er geen aanleiding bestaat voor de bezorgdheid, welke in handelskringen aan beide zijden tot uiting komt". PARIJS, 22 Dec. (Havas) Het Fransche avondlegerbericht meldt: Een kalme dag aan het geheele front. Vrij groote bedrijvigheid van de beide luchtmachten. NEW DELHI. 22 Dec. (Reuter) Vernomen wordt, dat verdere contingenten troepen uit Britsch-Indië thans in Egypte zijn aangekomen. Op 21 December werd tusschen de Ne- derlandsche en de Duitsche onderhande lingscommissie overeenstemming verkregen over de verlenging van het op 31 December a.s. afloopende Nederlandsch-Duitsche clearingverdrag. Voorts werden voor het eerste kwartaal van 1940 betalingscontingenten voor den uitvoer naar Duitschland vastgesteld. HELSINKI, 22 Dec. (Havas) De centrale organisatie der Finsche Lotta's heeft een Kerst boodschap gezonden aan de „aan het werk zijnde leden". In de boodschap wordt O.m. ge zegd: vrede op aarde aan de menschen van goeden wille. Kerstmis nadert. De vrede be staat niet voor ons in Finland, maar vertrouwen' in de toekomst bezielt ons en leidt Ons als een licht, dat niets kan dooven, zelfs niet het feit, dat wij onze haardsteden hebben moeten verlaten. Overeenkomstig den eed, dien gij hebt afgelegd, toen gij toetrad tot Ons corps, dient gij het vaderland ipet zelfverloochening en helpt gij onze mannen. Onze overtuiging, dat het naderende jaar ons den vrede zal brengen, ls onwrikbaar". PANAMA, 22 Dec. (Reuter) Aan boord van het Amerikaansche vrachtschip „Wind Rush" (5586 ton), dat zich in de Antillezee be vindt, is brand uitgebroken. Het schip stoomt volle kracht naar de kust. Aan boord bevinden zich 38 man. Onze Romeinsche correspondent Vrijdagavond seint ons Uiteraard werd aanstonds, toen bekend werd, dat Koning Victor Emmanuel en Koningin Helena bij den H. Vader op audiëntie zouden gaan, de vraag gesteld, of de H. Vader het bezoek van de souverei- nen met een tegenbezoek op het Quirinaal zou beantwoorden. Gisteren werd het bericht gelanceerd, dat de H. Vader zich inderdaad en wel Donderdag a.s 28 December, naar het Quirinaal zou begeven Dit bericht verscheen in de eerste editie van de Giomale d'Italia en de Tribuna. In de latere edities zocht men het tevergeefs, waarschijnlijk werden de redacties van genoemde bladen er opmerkzaam op gemaakt, dat het tegenbezoek van den Paus nog geenszins officieel vaststond, althans nog niet voorpublicatie in aanmerking kwam. Ook thans werd nog door geen enkele officieele instantie van het tegenbezoek gewag gemaakt. Een feit echter, waarvan men gis teren uiteraard nog geen kennis had, maar dat men vanavond kon constateeren, is, dat Kardinaal Maglione, de Staatssecretaris van den Paus, het tegenbezoek, dat het Quirinaal overeenkomstig de heerschenöe vormen binnen 24 u. mocht verwachten, niet heeft afgelegd. Dit is er een belangrijke aanwijzing voor, dat de H. Vader zich inderdaad naar het Quirinaal zal begeven. In Vajicaansche kringen, zij het ook niet officieel, nam men heden aan, dat her tegenbezoek den 28en zou plaats vinden. Het zal een zeer buitengewone gebeurtenis zijn. Paus Pius XI heeft indertijd na het be zoek der Italiaansche souvereinen geen tegen bezoek gebracht. Toen heeft zich Kardinaal Gasparri, in dien tijd Staatssecretaris, naar het Quirinaal begeven. Paus Pius XI besloot tot die gedachte, naar men mag aannemen, op grond van de overweging, dat de conciliate nog maar zeer kort tot stand was gekomen en niet zonder strubbelingen op het allerlaatste oogenblik. Wellicht heeft Paus Pius XI ook geen precedent willen scheppen. Als een precedent mag men inderdaad het tegenbezoek van Paus Pius XII aan het Quiri naal, waarvan wij aannemen dat het werkelijk zal plaats vinden, t^el waardeeren. Wanneer in de toekomst andere regeerende vorsten of staatshoofden bij den Paus op audiëntie gaan, mogen zij terecht een tegenbezoek verwachten. Hierbij dient opgemerkt te worden, dat dit tegenbezoek in Rome kan plaats vinden, name lijk op de betreffende ambassade. Het tegen bezoek van den Paus op het Quirinaal zal niet nalaten een uiterst gunstige reactie in Italië te verwekken. Reeds het bezoek van de Ita liaansche souvereinen. aan den Paus, dat toch niet meer eenig genoemd kon worden, heeft hier aanleiding gegeven tot zeer gunstige en enthousiaste commentaren. Verschillende Ita liaansche bladen wijden er beschouwingen aan, die de uitgesproken strekking hebben, de groote beteekenis van de conciliate voor Italië in het licht te stellen. De Telegrapho van heden gaat zelfs zoo ver de Italiaansche politiek en den toestand van het Katholicisme in de wereld in het nauwste verband met elkaar te brengen. Italië, zoo be toogt genoemd blad, is als staat ten zeerste bij den toestand van het Katholicisme geïnte resseerd en het kan Italië daarom niet onver schillig laten, wanneer in een of anderen staat het Katholicisme wordt onderdrukt. Bi) het ar tikel van de Telegrapho zjjn eenige kanttee- keningen te plaatsen. Wij willen hier slechts de algemeene opmerking maken, dat men te Rome soms voor raadsels komt te staan, in dien zin, dat eenerzijds, b.v. de italiaansche cou ranten, opvattingen verdedigen, die zich met het Katholicisme moeilijk laten rijmen. Een staaltje hiervan biedt ons de Giornale d'Italia van hedenavond. In een hoofdartikel schrijft Gayda o.a., dat de daad van kapitein Langs- dorff, die zich zelf het leven benam, in alle landen terecht een levendig gevoel van emotie en bewondering heeft gewekt. Dit schrijft Gayda, nadat gisteravond de Osservatore Romano en de Awenire dezelfde daad ten zeerste betreur den en helder in het licht stelden, dat zij op geenerlei wijze te vereenigen was met de mo raal. Men vraagt zich af, waarom Gayda het noödig vindt zoo tegen de Katholieke moraal in te gaan. Hij herinnert in zijn hoofdartikel aan een aantal gevallen, waarbij Italiaansche kapiteins met hun schepen ondergingen, maar in geen van die gevallen is sprake van zelf moord. Door die gevallen naast dat van kapitein Langsdorff te plaatsen, doet hjj dien eersten onrecht aan. Maar dit is zeker niet zijn be doeling geweest- LONDEN, 22 Dec. (Havas) Het Britsche tankschip Dosnia (8.053 ton), dat aan de Oost kust van Engeland op een mijn was geloopen, is in een Engelsche haven aangekomen, begeleid door een reddingboot. Na de ontploffing zijn 40 leden der bemanning opgepikt. Men meent te weten, dat er geen slachtoffers zijn. LONDEN, 22 Dec. (Reuter) Een in Noord- Schotland wobnende boer vertelt, dat hij gezien heeft, hoe een Britsch vliegtuig twee maal een duikvlucht maakte en twee bommen in zee wierp, waarna hij een cylindervormig voorwerp, lijkende op een duikboot, in het water zag om draaien. Vervolgens zag hij wrakstukken en naar bbven drijvende olie. Eenigen tijd lang bleef het vliegtuig ter plaatse nog rondcirkelden. Klaarblijkelijk zocht het naar overlevenden. LONDEN, 22 Dec. (Reuter) Chamberlain zal de Kerstdagen t>p het land doorbrengen. Hij zal echter in voortdurend contact blijven met Downingstreet en de loopende zaken afhande len. Ingediend is een wetsontwerp, houdend goedkeuring van het op 6 Maart 1939 te Berlijn tusschen Nederland en Duitschland gesloten verdrag nopens de wijziging van vroegere grensverdragen. De ministers van Binnenlandsche en Buiten landsche Zaken schrijven ter toelichting: Tijdens de onderhandelingen over de rege ling van grensaangelegenheden aan de Neder landsch-Duitsche grens is gebleken, dat de te genwoordige grensafpaling niet meer beant woordt aan de eischen, welke uit een oogpunt van duidelijkheid en overzichtelijkheid zijn te stellen. Tot dusver zijn met betrekking tot het plaat sen van grenspalen verschillende, niet gelijk luidende voorschriften gegeven in de verdragen, waarbij de grens tusschen het Rijk en Duitsch land zijn vastgesteld te weten in art. 42 van het met het voormalig koninkrijk Hannover den 2den Juli 1824 te Meppen gesloten verdrag (Staatsblad 1846 no. 54), zoomede in art. 42 van het op 26 Juni 1816 te Aken en art. 45 van het op 7 October 1816 te Kleef met Pruisen geslo ten verdrag (opgenomen in Staatsblad 1850, no. 10). Het is wenschelijk gebleken, dat ter verbete ring in de bestaande grensafscheiding aller eerst vorm en afmeting van de nieuw te plaat sen grenssteenen voor de geheele Nederlandsch- Duitsche grens uniform worden vastgesteld; hetgeen onder vigueur van de evengenoemde bepalingen niet mogelijk is. Het aan dit ontwerp van wet in afdruk ge voegde verdrag, dat thans aan de goedkeuring van de Staten-Generaal wordt onderworpen, beoogt deze bepalingen buiten werking te stel len. Hiermede wordt de mogelijkheid geopend, om bij overeenkomst voorschriften vast te stel len met betrekking tot nieuw te plaatsen grens- teekens. Intusschen is door de vertegenwoordi gers van de Nederlandsche en Duitsche regee ring een dergelijke overeenkomst reeds onder teekend. Ingevolge het bepaalde by art. 60 der Grondwet zal aan de Staten-Generaal daarvan mededeeling worden gedaan. NEW YORK, 22 Dec. (Part.). In de situatie ter beurze van New York bleek ook heden geen verandering te zijn gekomen. De markt behield bij gebrek aan belangstelling en nieuwe ge zichtspunten haar lusteloos voorkomen en de stemming was opnieuw ongedecideerd. Algemeen nam men een afwachtende houding aan, mede in verband met het komende lange week-end en de omzetten waren dan ook van weinig be teekenis. Het sentiment was echter niet on gunstig, hetgeen kon worden afgeleid uit den geringen omvang van het aanbod, zoodat in meerderheid kleine koerswinsten konden worden geregistreerd. Het totaal marktbeeld was ech ter onregelmatig en ook in de verschillende rubrieken afzonderlijk werd geen vaste lijn ge volgd. Na de eerste transacties trad echter' vrij algemeen een langzame afbrokkeling vah de koersen in, hoewel er geen verkoopdruk was, ook niet uit hoofde van belastingrealisaties of buitenlandsche liquidaties. Slechts vliegtuig fondsen, warenhuisaandeelen en aandeelen van fabrieken van landbouwwerktuigen bewogen zich in tegenovergestelde richting en legden een vrij vaste stemming aan den dag. vooral laatstgenoemde, waar verbeteringen tot een dol lar toe konden worden geboekt. Ook bestond er eenige belangstelling voor zgn. natte waar den. De daling, die op de andere afdeelingen plaats had, ging gepaard met een verminde ring van den handel, zoodat de beurs een zeer lusteloos voorkomen kreeg. De fluctuaties wa ren zeer gering en de verliezen, die voor de leidende fondsen ontstonden, gingen over het algemeen niet boven een fractie van een dollar uit. De omzetten in het eerste uur bedroegen 170.000 shares en in het tweede uur 130.000 shares. De onbelangrijkheid van de tweede beurs- helft was nog grooter geworden. De fluctuaties van de voornaamste fondsen, zooals U.S. Steel, Bethlehem Steel en Chrysler, bewogen zich binnen 'A a y„ dollar. Ook de omzetten waren onbeteekenend; in het vierde uur verwisselden 190.000 shares en in het laatste uur weer 190.000 shares van eigenaar en het totaal gaf een hoe veelheid van 720.000 stuks te zien. Belasting- De centrale propaganda-commissie voor de weldadigheidspostzegels deelt mede, dat, ten ein de belangstellenden in de gelegenheid te stel len, ook gedurende de Kerstdagen de prijsvraag „Voor het Kind" op te lossen, de termijn van inzending is verlengd tot 27 December a.s. Alle oplossingen, die op dien datum binnenko men, tellen nog mee bij de trekking op Donder dag 28 December, te 2 uur n.m. Op 13 October behandelde de rechtbank te Zutphen de zaak tegen J. H. V. uit Zutphen, die terecht stond wegens prijsopdrijving. Op 16 September had hij een wollen deken, welke tevbren 7.95 kostte, verkocht voor 10.50. De eisch luidde vier maanden voorwaardelijke gevangenisstraf met een proeftijd van drie jaar, en een boete van tweeduizend gulden, subsidiair zes maanden hechtenis. Vrijdag werd de zaak voortgezet. De officier herriep zijn eisch, aangezien thans is gebleken, dat de prijs, waarvoor de deken in Augustus was geprijsd, niet als basisprijs kon worden beschouwd. Hij vroeg vrijspraak. De rechtbank wees onmiddellijk vonnis en sprak den verdachte vrij. Donderdagavond is de 36-jarige gehuwde wielrijder M. de R„ wonende te Westerlee, na bij Heiligerlee door een auto, bestuurd dooi den chauffeur J. M. uit Scheemda, aangereden. De man sloeg tegen den grond en werd met ernstige inwendige kneuzingen en een gebro ken been naar het R.K. ziekenhuis te Winscho ten overgebracht. Vrijdag is hij aldaar aan de bekomen ver wondingen overleden. In de algemeene vergadering van de vereeni- ging „Nederlandsch Fabrikaat", die zooals gemeld de heer Damme Donderdag met een rede heeft geopend, kwam nadat de begrooting voor 1940 was goedgekeurd, de uitbreiding van het. hoofdbestuur met vertegenwoordigsters van vrouwenorganisaties aan de orde. Benoemd werden: mevr. D. Oppenheimer-Belinfante (Nederi. Vereeniging van Huisvrouwen): mevr. E. Tellegen (federatie van R.K. Vrouwenbon den in Nederland)jkvr. mr. C. W. I. Utt- waall van Stoetwegen (Ned. Chr. Vrouwen bond) Tenslotte reikte de voorzitter de legpennin gen uit aan de winnaars van de door de ver eeniging uitgeschreven prijsvraag. Hieraan voorafgaande vond een vergadering plaats van het hoofdbestuur der vereeniging. In deze vergadering werden eveneens eenige nieuwe bestuursleden benoemd n.l. de heeren S. de la Belle jr. (Ned. Verbond van Vakver- eenigingen)H. J. Kuiper (R.K. Werkliedenver bond in Nederland)A. Stapelkamp (Chr. Nat. Vakverbond in Nederland). Tevens werd in de vacature in het hoofdbestuur, welke ontstaan was door het overlijden van den heer J. K. W. F. van Bommel voorzien door de benoeming van den heer E. J. M. Stumpel te Hoorn, na mens de contactcentrale der drie Nederlandsche Middenstandsbonden. Tot algemeen voorzitter werd benoemd dr. ir. A. H. W. Hacke, directeur-generaal van den arbeid. Vervolgens werd de gedurende het jaar 1940 te voeren propaganda besproken, welk plan in verband met de zich thans snel wijzigende om standigheden een voorloopig karakter draagt. Te Groningen is aanbesteed het bouwen van een kazerne voor de Koninklijke marechaussee te Muntendam. Er waren 113 inschrijvingen. Het laagst werd ingeschreven door W. Hulsebos te Euvelgunne voor ƒ54.500. Op de baan van de ijsclub „Fivelgo" te Ap- pingedam, zijn de provinciale kampioenschap pen van Groningen in het hardrijden gehou den. De Amsterdammer G. A. Roos werd kam pioen, waarbij hij op alle afstanden eerste .werd. verkoopen en beleggingsaankoopen wogen ge heel tegen elkaar op en berichten, die over het algemeen van gunstige strekking waren, gingen de betreffende aandeelen zoo goed als onop gemerkt voorbij. Het waren alleen Union Paci fic, die zich van het gisteren geleden verlies gedeeltelijk konden herstellen met een winst van 2 punten. De handel in dit fonds was evenals gisteren van kleine afmetingen. Staal- waarden, sporen, mijnen, rubbers, koperwaar den, olieshares, public-utilities, tabakken en aandeelen in telegraafmaatschappijen verlieten de markt, na minieme schommelingen, óf iets boven óf iets beneden het vorig slot. Automo bielwaarden, warenhuisfondsen, luchtvaart waarden (niettegenstaande de verwachting van groote buitenlandsche orders voor levering 1941), kunstzijdeaandeelen, chemische fondsen en aandeelen in fabrieken van electrische appa raten gaven óf geen verandering te zien óf boekten slechts kleine voordeelige verschillen. De overige afdeelingen gaven geen aanleiding tot een afzonderlijke bespreking. Laatstgedane koersen Dec. 22 21 AiJied Chemical American Can Co. Am. Car F.dry Am. Rolling Mills Am. Smelt R+f. Am. Tel. Tel. Aiii. Tobacco B. Am. Waterworks Anaconda C pper Atchison Topeke Baltimore Ohio Bethlehem Steel Canadian i ..cific Case Treshing Chase National B. C es. Ohio Chicago Ruck lsl. Chrysler Motor Cities Service Conso: Gas N.Y. Continental Oil 7 Dawesl. $34 Young Deleware Huds. Douglas Aircraft Dupont de Nem. Eas'man Kodak El. Bond Sh. General Electric General Motors Good Year Hudson Motor Illinois Centra] Intern. Harvester Intern. Nickel Intern. Tel. Tel. Kennecott Copper Missouri Pacific Idem pref. Montgomery Ward Nat. City Bank Nat. Dairy Prod. New York Centra' North. Am. Av. North. Amer. n.a Norfolk Western Pennsylvania Phillips Oil Proctor Camble Publ. Serv. N. J. Radio Corporation Rep. Steel Sears Roebuck Shell Union Oil Socony Vacuum Southern Pacific Southern Railway Standard Brands Stand. Oil of N.-J. Tidewater Ass. Oil Union Pacific United Aircraft United Corp A U. S. Leather U. S. Rubber U. S. Steel Western Union Westingh. Electr. Wool worth Building i - ex dividend -f nieuwe aandeelen. gedaan en laten, t - bieden. 20 176 176 176§ 113 112} 112 31 31 16} 16} 16} 51 51 51 170} 170} 169} 84} 84 83} 11 11 11 30} 30} 31 24} 23} 23} 5} 5} 5} 82 82} 82} 4} 4} 4} 70 70 71 35} 35 35} 39} 39} 39} r. 4 89} 88} 89} 5 5 5 29} 29} 29} 24 24} 23} 10 10 9} 71 8} 8} 22} 23} 22} 81 80} 80} 179 178} 178 165} 165} 166 7} 7 i 8 7* 40} 40 40} 54} 54 54 23} 23 23} 5} 5} 5} 12} 12} 12} 60} 60} 61 f 37 36} 36 4} 4} 4 38} 38} 38} 3 3 3 3. 8 h 54} 53} 27} 28 28 16} 16 16} 18} 18 18} 26 25 5 25} 22 22} 22 207 206 205 23} 22 22} 40} 40 39} 64} 64} 64 40} 39} 39} 5} C 3 -5 8 5} 23} 23} 23} 83} 82} 83 12} 12-1- 12 12 11 11 I 14} 14} 15 20 20} 20} 5 4 J 8 5} C 3 -> 44} 44 43} 10} 10 10} 94 92 95} 46} 45 46 2 2} 2} 40} 40} 41 67} 67 f 67 26 25} 26} 116} 116} 117 38} 38} 38} ex coupon. NEW YORK, 22 Dec. Slotkoers Dec. 22 21 Dec. 20 Brussel 16.67 16.66 16.66 Rome 5.05 5.05 5.05 Madrid 9.95 9.95 Bern 22.43 22.43 22.43 Oslo 22.72 22.72 A'dam 53.13 53.10 53.09 Londen 3.94 3.94} Parijs 2.23 2.23 2.24 Berlijn 40.20 40.20 NEW YORK, 22 Dec. 22 Dec. 21 Dec. 22 Dec. 21 Dec. Katoen Jan 10.93.— Mrt. 10.75 Mei 10.40-41 Rubber Standaard 11.05Juli 1004-05 1006-07 1C.88-72 Oct. 10.51-53 Dec 20.64 20.30 Juli Jan. 19.35 19.20+Sept. Mrt. 19.10 18.95 Oct. Mei 18.8518.72 Koffie (Rio - Nieuw contract) Dec. Mrt 4.15 Mei 4.22 Juli 4.26 Sept 4 29 Suiker Mei Dec. 1.88+ Jan. 1.98+ 1.98+ Mrt. 2.03+ 2.02+ Tin (Santos) 3.55 Dec. 6.06-L 4.10Mrt. 6.14 6.13 - 4.18Mei 6.22 6.20-- 4.22- Juli 6.24 6.22 4.27— Sept. 6.26 6.24 Juli 2.05+ 2.05+ 1.89+ Sept. 2.08+ 2.08+ 22 Dec. 21 Tarwe Mei 103 03 105 f Mei Juli 100} - f 103- Juli Bont inq jSept. Juli Sept. Mais Mel Juli Sept. Reuzel 57 f 58 58} Jul] —i— -j NOV. Termijn 49.00 49.00 CHICAGO, 22 Dec. Dec. 22 Dec. 21 Dec. Haver 38 - 34 - 32} Rogge 72 I 72 f 71 71 38} 34} 58 f Me) 58 Juli -j;Sept Reuzel Mei 6.37 4- 6.42 Jan. 7'02 7.12 Dec 6.42} 6.57}+ Mrt. 7,15+ 7.25+ WINNIPEG, WINNIPEG, 22 Dec. 22 Dec. 21 Dec. 22 Dec. 21 Dec. Tarwe Dec. 831 Mel 87 - Juli 88 - - Rogge Dec 75 - Mei 78}-- Juli 76}-- Haver 41} -Jec. 85}- 89} 90} 76}. 78} 77 37 i Gerst Dec. 50} 51 Mel 51 -- 52} Jul) 50 51 Lijnzaad Mei 179180 Dec 182} 184} Juli 181 183 De voor a.s. Zondag vastgestelde wedstrijden van den Nederlandschen Dames Hockeybond zijn alle afgelast. Koersen voor stortingen op 23 December 1939 tegen verplichtingen luidende in: Reichsmarken f 75.60, Lires f 9.55. DEN HAAG. Geëxamineerd 2 candidaten, af gewezen 2. LEIDEN Geslaagd vobr het candidaats- examen rechten: de heeren A. W. IJland, Heem stede; W. J. Snouck Hurgronje. Den Haag. LEIDEN. Geslaagd voo het doctoraal examen wis- en natuurkunde de heer K. Bouwman. Den Haag. Voor het artsexamen le gedeelte de heere H de Mcoij, Den Haag; F. M. van Gent, Schie dam; J. N. Breetvelt Delft; C. H. A. Westhofl. Leiden. Bevorderd tot arts de heeren E. J. van. R°" mondt, Den Haag; I. A. M. van Rij, Scheve- ningen; N, D. Wynia, Den Haag. Voor het doctoraal examen Indisch recht "e heer H. C. M. Edelman, Den Haag. Voor het doctoraal examen rechten mej. Th- A. M. A. ten noeverBakker, Utrecht; en de heer H. J. van Rossum, Den Haag. Voor het taalkundig candidaatsexamen Indo logie de heer H. P. Degens, Hilversum. UTRECHT. Geslaagd voor apotheker: Mej- H. M. S. Heirsch, mej. A. E. van Temmen, S- M. van Wylick. Doet. ex. rechten: Mej. J. J. Ruys, mej. J- J* C. van Zuylen. Cand. ex. klass. lett.: A. Haas. Doet. ex. klass. lett.: Mej. L. N. v. d. Minne, mej. A. E. Hooybergh. Semi-arts; F. M. A. Kramer, F. H. Rissela- da, J. H. Staalman, A. K. Wier, E. J. van Blom- mestein, J. A. H. M. Goossens. Arts: N. G. M. Orie, H. P. C. de Pont. Theoret. tandheelk. le ged.: Mevr. E. B. C.de Munck-Roehm. Theoret. tandheelk.: 2e ged.: L. C. Dronkers- L. M. Pieterse, J. C. F. Bouman. Tandarts: L. G. van Brink, J. Nijsing, P. A- Ros, E. J. Roosenschoon, H. S. Schaap, J- H' J. Wiekmeyer. AMSTERDAl^. Geslaagd de heer Jap Tjok King te Leiden. De examens zijn geëindigd. Mei Juli 39} 38} 37} 36} 's-GRAVENHAGE. Opgeroepen en opgekomen 3 candidaten, afgewezen 1. Geslaagd de heeren W. J. Jansen te 's-Gravenhage en R. de P06 te Wïldervank. De examens voor de akte L.O. zijn loopen, 's-GRAVENHAGE. Geëxamineerd 2 candida ten, afgewezen 1 candidaat. Geslaagd: Hendrik Arend Beusekamp. AMSTERDAM. Geslaagd voor Fransch M-®' B de heer F. W. H. Twiss te 's-Gravenhage efl mej. F. Boasson te Amsterdam. UTRECHT. Geslaagd Mej. E. G. C. M. va» der Laan, G. van Veelo en W. Eikelenboom. Opgegeven door v. d. Graaf Co., N.V. (Afd. Handelsinformaties) Surséance van betaling: .„f Door Theodorus Josephus Henricus van Goor, van beroep besteller bij de P.T.T., wenen te Roermond, aan de H. Geeststraat, is een ve zoek tot verlenging van de hem d.d. 29 Juni verleende surséance van betaling, voor den HL van ten minste 3 maanden ingediend. Voorloop beeft de Arrondissements-Recht'bank de gevraag verlenging van surséance van betaling verleen j Bewindvoerder is mr. R. van Boven, te Roertn°l"1_ Verhoor: Donderdag, 18 Januari 1940, des V-JV 10.30 uur, ten paleize van Justitie te Roerm°n Failliet verklaard: 20 Dec.: A. van der Giessen, winkelier in denierswaren, tabak, koffie en thee enz., BoZ:L.r. burg, B 91, R.c. mr. G. R. W. Kymmell. C'ur. W. A. Schippers, Vlaardingen. ,-ier- F. van Hoogdalen, slager, Rotterdam, ,j. ambachtstraat no. 87. R.c. mr. G. R. W. Kynrn Cur. mr. J. W. Bos, Rotterdam npt- Jacob Polderwaart, constructiewerker. terdam, Slachthuisztraat 29e. R.c. mr. G. B- Kymmeil. Sur. mr. R. P. A. Dijker, Rotterdam F. J. Stienhauer, grossiqr. Schlebrcek, kenlaan 20. R.c. mr. G. R. W. Kymmell. Cur. W. J. Jongeneel, Rotterdam. te- Stoffel Wesdijk, smid, Sommelsdijk, Oo» j, lljke Achterweg 180. R.c. m'r. G. R. W. Kynun Cur. mr, L. J. den Hollander, Middelharnis. jj, 21 Dec.: Maarten Bakker, tuinder, Grootebro^ R.c. mr. H. M. Fruin, Cur. mr. A. Schengevs Alkmaar. Oudegracht 227. „„rill* G. H. Lamers, Arnhem, Westervoortsche p, 72. R.c. mr. F. M. Pleyte. Cur. jhr. mr. Quintus, Arnhem', Stationsplein 13, „„«ta G. Manuels, rijwielhandelaar, Velp, Rheden, Annastraat 2. R.c. mr. F. M. PJ +s- Cur, jhr. mr. J. D. Quintus, Arnhem.' Sta»»0 plein 13. gg, M. J. Ph. Lenz, kantoorboekhandel. Den s. Fahreniheitstraat 630. R.c. mr. A. Hilbingh "r Cur. mr. W. J. Bollen, Den Haag. perf H. Broekman, koopman in zuiveiwaren. vaIj Haag. Piet Heinstraat 84. R.c. mr. G. H. peO den Boom-. Cur. mr. H. G. van Everdingen. Kaag- „.„..«et' Johannes Mathias Fonteyn, landO°"pee- Weert. R.c. mr. E. Franquinet. Cur. ntr. J- ters, Weert. JV,r,Tiwer' Johannes Antonius van Helden, landoo ^r, Pcsterholt-Echterheide. R.c. mr. J. Jurgens- mr. L. Tripels, Roermond. pif. B'. C. H. Plieger, schilder, Groenïo. B-c- H. L. Moes. Cur. mr. K. Wolters, Aaiten- nte G. Verbeek, molenaar, Bronsbergen, gfP' mr' Wrnsveld. R.c. mr. H. L. Wilkens. Vur. Jli:, -p- M. W. C. de Jonge. Zutfen. J. W. J. Gruisem vap graaf. Sittard. Rijksweg 55. R.c. mr. TB- Doorninck. Cur. mr. J. Kallen, Geleen. A- Vernietigd op grond van hooger beroep' Jongbloed Pzn., zonder beroep, Odoorn. .„[ills' Opgeheven wegens gebrek aan actief het Lugt»> sement van A. M. Hamond. weduwe van L. daarna van A. W. van de Winkel, Esbeek- c0ofJ' Geëindigd door homologatie van het atrllght' 8 Dec.: T. Baron van Rijckevorsel, Groot. 15 pCt. l0 pC+ 15 Dec.: A. van Beek. Eindhoven. Groot ^r|j» 19 Dec.: J. H. Walraven, Glnneken, zaa?epi e" vende te Breda o. d. naam' Firma A. Walra Zn.. Pref. cred. 100 pCt. cone. cred. 25 Pct' A IP- AMSTERDAM. 22 Dec. Aardappelen. Dfp dd' sterdamsche aardappelprijzen waren hede veranderd. Aanvoer 265.000 kg. 's HERTOGENBOSCH, 22 Dec. N.V. priF Aanvoer 1975 kg. Hoogste prijs 1.65, laag» 1.60, middelprijs 1.63 per kg.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1939 | | pagina 2