Zoekt gij betrouwbaar Personeel? I STAD WS LAATSTE NIEUWS Waar de filmband rolt I Plaats dan een „Omroeper" voor 90.000 gezinnen De ondergang van de „Sliedrecht" «I Stuurman Brons vertelt iiiiifiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiniiiiiiiiiuiiiiiiuuiiiiiiiMiniiiiiiiiuiiiiiiiinmiii nuiiiimfliiiniia ZATERDAG 23 DECEMBER 1939 ^iiimiHimniiiiitinmitiiinnniinminiiinHniiuimniiiiniiKiinfmimmmnfnmnmujtinifflnmmHinnni^ GECOMPLICEERDE BOTSING Rijksstraatweg Den HaagAm sterdam eenigen tijd versperd ST. CASSIANUSVEREENIGING Geneeskundige- en Gezondheids dienst BEVERWIJK 1400.— VOOR SCHOOL- VOEDING Een dankbetuiging BLOEDTRANSFUSIEDIENST Deken Simons moet rust nemen UIT DE HOOFDSTAD OPZICHTER MET SCHOP GESLAGEN Een jaar gevangenisstraf geëischt Ongevallen VROUW AANGEREDEN Th. v. d. Biji's Stephanus-mis De Fransche verliezen Auto botst tegen een tram Interim-dividend Cultuur Mij. Medarie Interim-dividend Koloniale Bank Inter.-dividend Randoe Goenting-Tjandi Sewoe Nog steeds geen spoor van Jo de Nigtere Het meisje in den vrachtauto meldde zich reeds HULDIGING VAN Dr. W. P. JORISSEN HAVENLICHTEN VAN MARKEN GEDOOFD Engelsch verkeersvlieg tuig vermist Toestel was met tien man op weg van Alexandrië naar Malta Verliezen der Britsche luchtmacht Londen koopt Douglas- toestellen De veiligheidszone der Panamaconferentie Café te Beesd door brand verwoest HUISMOEDERS HUISVADERS DAT IS MAAR KORT! CINEMA PALACE Het Jonge Opperhoofd met Shirley Temple LUXOR-THEATER „De kop van Jut", met Laurel en Hardy REMBRANDT-THEATER Kouwe drukte SPAARNE-THEATER ,Duivelslegioen' en „Bela Lugosi' FRANS HALS-THEATER „Boefje" wederom geprolongeerd! MOVIAC Een bont Kerstprogramma KERSTTOESLAG VOOR Dt WERKLOOZEN NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT siiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimtmiiHiiiniiiiis Tengevolge van plaatselijke gladheid op den Rijksstraatweg Den HaagAmsterdam heeft zich Vrijdagavond om ongeveer half zeven op het viaduct over den Binnenbroekerweg onder Hoofddorp een gecompliceerde botsing vo'or- gedaan. Een trailer, komende uit Amsterdam, reed zeer langzaam, zonder dat de lichten brandden, het viaduct op. De vrachtwagen werd door een uit Den Haag komenden auto, waarvan de be stuurder den trailer te laat opmerkte en die door de gladheid niet tijdig kon uitwijken, aan gereden. Beide wagens waren ernstig bescha digd en versperden den weg, met het gevolg, dat een viertal, eveneens uit Den Haag ko mende auto's, waarvan de bestuurders de wa gens op het spiegelgladde wegdek niet tijdig tot stilstand konden brengen, op de ravage in reden. Gelukkig bleef men voor ernstige ge volgen gespaard. Verschillende auto's werden min of meer ernstig beschadigd, doch persoon lijke ongelukken deden zich niet voor. De wagens, "welke niet meer in staat waren Op eigen kracht te rijden, werden spoedig weg gesleept om verdere ongelukken te voorkomen Donderdag 28 December houdt de vereeniging van R.K. Bijzondere Scholen in het Bisdom van Haarlem, de „St. Cassianusveereniging", haar 127ste algemeene vergadering in de Muziekzaal van ,De Kroon", Groote Markt te Haarlem. De agenda bevat o.m. des morgens een rede, getiteld: „De practijk der Onderwijsvernieu wing", te houden door den heer H. G. de Boer, voorzitter der St. Augustinusvereeniging. De directeur van den Gemeentelijken Ge neeskundigen Gezondheidsdienst te Velsen is verhinderd, spreekuur te houden op Woensdas 27 December -a.s. Het comité, dat gelden inzamelt voor school- voeding en -schoeisel bericht, met grooten dank aan de gevers, dat sedert de laatste ver antwoording nog zijn binnengekomen van: A. H. v. A. 2.50; N.N. (2e storting, extra dank!) 2.50; D. T. 5.Bureaupers. O. W. 6.70: Dia conie Ned. Herv. Kerk Gem. te W.a.Z. en D. 10.Bestuur Chr. School Noorderwijkw. 5. R.K. Gymn. Vereen. SSS 10.—; C. J. 10.—; S. J. de J. 2.50: Pam. S. 2.50; O. J. R. L. 2.50; Officieren artillerie W.a.Z. 7.Zr. R. 2.50; totaal 68.70; totaal met vorige verantwoordin gen 1407.70. Voor verdere giften houden wij ons aanbe volen. Reeds nu blijkt, hoeveel goed er, dank zij Uw gaven, gedaan kan worden! Een drietal afgevaardigden van ons Comité heeft irf" de afgeloopen week een onderhoud gehad met den Burgemeester. De afvaardiging bestond uit de heeren Krabbendam, Van dt Nes en Runia. Bij monde van den heer Krabbendam werd den Burgemeester meegedeeld, dat tot dien dag een bedrag van 1339 was ingekomen, welk bedrag door het Comité ter beschikking van 'i Gemeentebestuur werd gesteld, om te gebruiken voor schoolvoeding en -schoeisel, als aanvul ling van het bedrag, dat daarvoor door de ge meente kan worden besteed. De Burgemeester, antwoordende, bracht het Comité dank voor het vele verrichte werk. Hij zeide daarover en over het resultaat zeer ver heugd te zijn. Hij verzocht het Comité, zoo mo gelijk, den dank van het Gemeentebestuur te willen overbrengen aan allen, die zoo spontaan hebben meegewerkt om tot dit prachtige, van goeden burgerzin getuigende, resultaat te ko men. Een en ander werd door het Gemeente bestuur op zeer hoogen prijs gesteld. Voor verdere giften nog van het Comité' Pa. Krabbendam, H. Burgerstr. 60, giro: 102822. Mej. P. A. Visser, H. Burgerstr. 18 J. G. v. d. Nes, Arendsweg 63, giro: 187402. Th. Runia, Noorderwijkweg 30, giro: 215107. B. P. M. Wortman, Relweg 2 Wijk a.Z. D. Dangermond, Parklaan 35, giro: 53442 Het aantal candidaten-bloedgevers en -bloed- geefsters is reeds tot boven de 200 gestegen en nog dagelijks blijven zich plaatsgenooten aanmelden. Zooals het thans gaat, hoopt de plaatselijke werfcommissie van den bloedtrans fusiedienst, uitgaande van het Nederlandsch Roode Kruis, spoedig het vereischte aantal van 400 donors te bereiken. De keuring der candi- daten is reeds aangevangen en wordt met voortvarendheid voortgezet. Ingezetenen (van 19 tot 59 jaar), die zich neg voor dit menschlievend hulpbetoon be schikbaar willen stellen, vinden dagelijks ge legenheid om zich daartoe op te geven: te Beverwijk: aan het Roode Kruisziekenhuis, Vondellaan, alsmede ter gemeente-secretarie ingang Raadhuisstraat; te Wijk aan Zee bij den heer B. Wortman, secretaris van de Wijk aan Zeeër Reddings brigade, Relweg. Ter bestrijding van de kosten van den dienst worden gaarne bijdragen ineens of kleine jaar- lijksche bijdragen ingewacht bij den secretaris penningmeester, dr. M. H. A. Melchior, Noor derwijkweg 1 (postrekening no. 208632). De Deken van Beverwijk, de HoogEerw. heer P. J. Simons, moet op medisch ad vies eenigen tijd rust nemen. Zooals wij in een deel van onze vorige oplage reeds 'od liefhebben is geen kwestie van woorden, maar van daden. mededeelden, is door Z. Hoogw. Exc. den Bisschop van Haarlem voor den tijd, dat de HoogEerw. heer Simons de rustkuur on dergaat, tot waarnemend Deken van Be verwijk benoemd de HoogEerw. heer J. Th. Jacobs, Deken van Alkmaar. Voor de rechtbank stond een 28-jarige ar beider terecht, die een opzichter in het Bosch plan een slag in het gezicht en een klap met een schop had gegeven, omdat hij niet tevreden was met het loon. De man had zich te verantwoorden wegens mishandeling en poging tot doodslag. Onder een groep arbeiders •heerschte onte vredenheid over het loon en de toepassing van de loonschaal. Op Zaterdag 21 October, bij de uitreiking van de loonen kwam het tot een uit barsting. Voor het zoover kwam was er in een werkkeet een vergadering geweest, waar op ruiende taal wa-s gesproken. Na een korte woordenwisseling had verdach te den opzichter een stomp in het gezicht ge geven. Daarna had hij een spade gegrepen en den opzichter in het gezicht geslagen. Deze liep een wonde onder het linker oog op en hij moest in een der ziekenhuizen worden behandeld. De opzichter verklaarde voor de rechtbank, dat hij de arbeiders herhaaldelijk gewaarschuwd had. Er moest meer worden geNverkt en minder gepraat. Verdachte was bij de uitbetaling woe dend geworden toen getuige zijn waarschuwing herhaalde. Hii had niet zooals een tweede getuige verklaarde gehoord, dat verdachte zei: ..Hadden jullie me maar niet vastgehouden, dan had ik hem doodgeslagen." De officier van justitie, mr. C ,J. van Arkel, achtte zoowel de poging tot doodslhg als de mishandeling bewezen. De opzichters van het Boschplan hebben een moeilijke taak. Herhaal delijk worden zij lastig gevallen. Verdachte is achterlijk, min of meer debiel en daarmede wilde spr. bij de strafmaat rekening houden. Hij eischte een jaar met aftrek van voorarrest. Vonnis 5 Januari. Een 49-jarige vrouw is bij het schaatsenrijden op de Stadionkade op het ijs gevallen. Zij brak beide armen en moest naar het Wilhelmina- gasthuis worden overgebracht. In het Binnengasthuis werd opgenomen, even eens met een armbreuk, een 54-jarige vrouw, die wegens de gladheid op straat was gevallen. Vrijdagmiddag is een vrouw, die te voet de Mamixstraat overstak, door een auto aange reden. Zij kwam zoo ongelukkig terecht, dat zij een zware hersenschudding en een ernstige hoofdwonde opliep. Zij werd in bewusteloozen toestand door den G.G. en G.D. naar het Bin nengasthuis vervoerd!. Op den tweeden Kerstdag voert het koor van de St. Willibrorduskerk (Amsteldijk) de Ste- phanusmis voor gemengd koor en orgel van Theo van der Bijl uit. De vaste gezangen wor den door de geloovigen in de kerk gezongen. De St. ,Stephanus-Mis is een Proprium-compositie. PARIJS, 22 Dec. (Havas). In de Kamer heeft Daladier medegedeeld dat tot 30 No vember het Fransche leger 1136 gesneu velden telde, de Fransche vloot 260 en de luchtmacht 42. Verder bracht de premier hulde aan Finland, en voegde hieraan toe: „Het is niet voldoende het heldendom te huldigen, men moet het ook helpen." Deze verklaring werd luide toegejuicht. Op de Ceintuurbaan, ter hoogte van den Am steldijk is een taxi in botsing gekomen met de tram. De twee inzittende dames werden licht gewond, de bestuurder kwam met den schrik vrij. (Berichten opgenomen in een deel van onze vorige oplaag) In de Vrijdag gehouden commissaris-vergade- ring werd besloten, over 1939 een interim- dividend uit te keeren van 5 pet., betaalbaar per 2 Januari a.s. In de Vrijdag gehouden commissaris-vergade ring werd besloten over 1939 een interim-divi dend uit te keeren van 4 pet., betaalbaar per 2 Januari a.s. In de Vrijdag gehouden commissaris-vergade- ring van de Cultuur-Mij. Randoe Goenting- Tjandi Sewoe werd besloten, over 1939 een in terim-dividend uit te keeren van 6 pet., betaal baar per 2 Januari a.s. Laurel en Hardy in de film „De kop van Jut" Naar aanleiding van den oproep van den commissaris in de tweede sectie te Amsterdam, bureau Marnixstraat 148, heeft zich reeds aan dit bureau het meisje gemeld, dat 23 November j.l.,' des ochtends, van Zevenbergschehoek is meegereden met een vrachtauto met roode motorkap in de richting Dordrecht. Dit meisje, dat zeer veel lijkt op de vermiste, blijkt inderdaad Jo de Nigtere niet te zijn. Zij had haar vriend, die aan de grens is ge legerd, een bezoek gebracht, doch omdat zij niet voldoende geld bezat, om den trein te nemen, was zij met verschillende auto's een eind mee gereden. De oproep voor den chauffeur van den be doelden vrachtauto vervalt dus. Thans hoopt men op het bureau Marnix straat nog de jongedame, die Loet C. Barn- stijn's filmstad opbelde, te zien verschijnen. Vrijdag werd op de algemeene vergade ring van de Nederlandsche Chemische Vereeni ging te Amsterdam, bij monde van den voor zitter, mr. drs. J. Alingh Prins, aan den aftre denden hoofdredacteur van het chemische weekblad, tevens redacteur-administrateur van het Recueil des Travaux Chimiques des Pays- Bas, dr. W. P. Jorissen te Leidenj hulde ge bracht voor al hetgeen hij gedurende meer dan 36 jaren in deze functies had verricht. Tevens werd hem een exemplaar van het che misch weekblad van 23 December aangeboden, waarin afgedrukt een studie van prof. dr. Ernst Cohen te Utrecht, getiteld: „Van Kasteleyn tot Jorissen." Hierna verkreeg prof. dr. G. A. van Poelje, directeur-generaal van het departement van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, het woord, die, na de verdiensten van dr. Jorissen voor de bevordering der chemie in Nederland in het licht te hebben gesteld, mededeelde, dat het H. M- de Koningin behaagd had, op voor dracht van den minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, dr. Jorissen te be noemen tot ridder in de orde van den' Neder - Iandschen Leeuw. Dr. Jorissen, zeer onder den indruk van deze onverwachte hulde, sprak daarop zijn hartelij- ken dank uit voor de aan hem verleende on derscheiding en de door de vereeniging aan hem bereide verrassing. De algemeene dienst van den Rijkswaterstaat deelt mede, dat de havenlichten van het eiland Marken zijn gedoofd in verband met ijs in de Gouwzee. (Gedeeltelijk gecorrigeerd) LONDEN, 22 Dec. (Reuter). Oorlogsschepen zoeken op het oogenblik de Middelland.sche Zee af naar een Engelsch verkeersvliegtuig, dat, onderweg van Egypte naar Engeland, vermist is geraakt. Naar verluidt had het toestel een bemanning van 5 koppen en 5 passagiers aan boord. Het vliegtuig, een Lockheed 14, was Donder dagochtend vroeg van Alexandrië vertrokken en had een tusschenlanding gemaakt te Solloem. vanwaar het om 8.14 uur Greenwich-tijd was vertrokken voor de vlucht over zee naar Malta, een afstand van ongeveer 730 mijl. Sedert 10.20 Donderdagochtend heeft men van het toesteJ niets meer vernomen. LONDEN, 22 Dec. (Reuter). Een door het Britsche ministerie van Luchtvaart gepubli ceerde verlieslost vermeldt de namen van veertig officieren en minderen, die tijdens gevechten gedood' zijn of vermist worden. Zeven overleden in den actieven dienst en één werd gewond. SANTA MONICA, (Californië), 22 Dec. (Reu ter). Van de zijde der Douglas Aircraft Com pany is onthuld1, dat met het Britsche mi nisterie van Luchtvaart besprekingen zijn ge opend over een mogelijke bestelling ten be drage van 44 millioen dollar op een nieuw type licht aanvals- en bombardementsvliegtuig. Dit type, dat een snelheid van 640 K.M. per uur zou kunnen bereiken, is een verbetering van de DB. 7 bommenwerpers, die Douglas voor de Fransche luchtmacht bouwt. WASHINGTON. 22 Dec. (Havas). Cordell Huil heeft in een persconferentie verklaard, dat morgen of Zondag een nota der Pan-Ameri- kaansche unie betreffende de kwestie van de door de conferentie van Panama vastgestelde veiligheidszone zal worden gepubliceerd. Vrijdagmiddag werd brand ontdekt op de bovenverdieping van het café „Het Veerhuis" aan den Hanendijk te Beesd. Het vuur greep snel om zich heen. De vrijwillige brandweer van Beesd was spoedig met een motorspuit op het terrein van den brand aanwezig. Met enkele KERSTBOOMVERLICHTING, 16 lichtjes, 2.45. Peer-, gas-, kogel-, spiegel-, naai-, parfum-, buis-, spaar-, Kerstlampjes 29 et. Philips achterlicht, 't nieuwste... 55 cent Alleen Theo Roozenbeek, Tel. 14450 'tKleine Winkeltje, Schagchelstr. 6 (zes), Haarlem Het Kerstprogramma van het Cinema Palace is er een, dat liefhebbers van de Kleine Shirley tot vreugde zal stemmen. Zij worden als eer sten in ons land in de gelegenheid gesteld om haar te zien als het kleine meisje, dat een oorlog tusschen de Indianen en de blanke pio niers in* het Westen van Amerika weet te voorkomen. Het is een spannend verhaal, waar in het meisje een heldhaftige hoofdrol speelt. Zij wordt gevonden door een politiepatrouille, even nadat Indianen den wagentrein van haar familie hebben aangevallen en de mannen daarvan zijn uitgemoord. Dat is een ietwat triest begin, maar al spoedig leeren wij weer de lachende Shirley kennen als zij in het voor trekkerskamp, waar zij tijdelijk wordt opgeno men, door iedereen wordt vertroeteld. Het Opper hoofd der Indianen sluit een vriendschapsver drag met de blanke broeders en belooft de slechte sujetten onder zijn mannen, die den overval op touw hadden gezet, aan hen uit te leveren. Om zijn woorden kracht bij te zetten geeft hij zijn zoon als onderpand, tot hij zijn belofte zal zijn nagekomen. Tot zoover gaat alles goed. Maar een van cjle stamhoofden weet den Witten Arend tegen tie blanken op te zetten en een machtig leger roode strijders rukt op naar het kamp der voortrek kers, na eerst de arbeiders, die aan het bouwen van een spoorweg bezig waren, te hebben ver delgd. Het ziet er niet erg vrooiijk uit voor de mannen van den politiepost, maar dank zij het optreden van Shirley, die bloedbroeder is ge worden van den zoon van het opperhoofd, komt alles tenslotte nog goed terecht. Aan spanning en aan grootsche tafereelen ontbreekt het niet in deze rolprent, welke den toeschouwer een uur van aangename verpoozing verschaft. Een uitgebreid en zeer verzorgd bijprogram ma gaat deze Shirley-film vooraf. Een juweeltje van een teekenfilmpje, dat ge volgd wordt door mobilisatieklanken. Neder landsche soldaten zingen soldatenliedjes en Adolphe Engers noodigt de zaal uit hen nier alleen te laten zingen. De film SallyIrene en Mary is een Ameri- kaansche revueklucht, waarin o.m. Alice Fay triomphen viert. De intrigue van deze film noopt ons voorbehoud voor ouderen. Zondagochtend en in. den ochtend van den tweeden Kerstdag wordt „Ein blonder Traum" vertoond met Lilian Harvey, Willy Fritsch en Wi'lly Forst. Door de nieuwste Philips geluids- en projec tie-installatie werden zoowel de klankweergave als het beeld geperfectionneerd. Wat De kop van Jut met dit drama te maken heeft zal den meesten toeschouwers van dit kluchtige en meer dan luchtige geval wel een raadsel blijven. Zaak is in ieder geval, dat het publiek weer eens kan lachen onbezorgd en zonder reden om de zotheden en onbedaarlijke stommiteiten van den tragen Hardy en den pienteren Laurel, die het steeds maar klaar speelt indruk te maken naar buiten, iets wat Hardy nu eenmaal niet gegeven is. En zoo zien we het „gescheiden" paar Laurel en Hardy neg eens bijeen. Een kanonnade van flauwiteiten en ongeloofelijke zotheden, een ca- ccphonie van dwaasheid, een orgie van dolheid, van kinderlijke kwajongensachtige streken. Want waarom lacht men bij De kop van Jut? Waarom lacht men überhaupt bij Laurel en Hardy? Niemand kan het eigenlijk zeggen. Vooral niet om de geestigheid van het geval, want die is er maar zeer en zeer betrekkelijk. Niet om de fijne pointe, want iets fijns hebben we in de dolle komedies van dit tweetal nog nimmer kunnen ontdekken. En zoo bestaan Laurel en Hardy alleen omdat Wij lachen willen, omdat wij ons willen vermaken met niets, om dat we onbezorgd willen zijn en uitgelaten en dwaas doen, omdat -we den ernst willen verge ten, waarmede het leven ons naar onJ-en smaak toch al zooveel en zoo lang lastig valt. En daar om gaan we telkens opnieuw weer naar Laurel en Hardy, nergens anders om, dan omdat we willen lachen en enkele uren onbekommerd willen zijn voor de vele dingen van ons in door snee toch zorgelijk bestaan. Een verhaal? L&urel en Hardy lachen ermee, Zij hebben geen verhaal noodig, de koningen van de zotternij. Zij vallen maar wat en smijten met allerlei onmogelijke projectielen. Zij halen streken uit, waaraan zelfs een man zonder her sens in de verste verte niet zou denken, zij vibreeren op onze lachspieren, zonder eigenlijke reden, zonder eerbied voor verhoudingen, alleen maar om ons te laten lachen. Het heeft niets te maken met geestigheid, met verfijnde grap pigheid, het gaat niet om de aroma, waarmede het Attische zout de spijzen van den humor zoo weldadig kan kruiden, het gaat alleen om het lachen als ontspanning, om de leniging van spieren en geest, alleen om Laurel en Hardy, de komieken, maar in dat genre ook de unieke grapjassen van het witte doek. Ook nu debi- teeren zij hun enormiteiten zonder eenige novi teit, ook nu is het vallen en smijten en dwaas doen, maarook nu moet men ,achen om, ja om het dwaze „niets" in deze film. Dit on schuldige lachen zij gaarne gegund aan toe schouwers van eiken leeftijd. De nieuwe filmkomiek George Formby is be trekkelijk gauw populair geworden. Met zijn kalfsachtige onbenullige uitdrukking op zijn gezicht, schijnt hij aller harten veroverd te hebben. Hij is een soort kruising van Buster Keaton en Fernandel en hij kan zoo raar en onbeholpen niet doen of het publiek heeft een plezier van geweld. Thans is het nog moeilijk uit te maken of hij zoo geweldig inslaat of dat het voornamelijk de door hem gelanceerde grollen en grappen zijn, welke de menschen zoo in extase brengen. Want wat het laatste be treft moeten we erkennen, dat ze vaak niet on aardig gevonden zijn. Het is dan ook niet zoo zeer de film en het spel, dan wel de verzame ling geestigheden en smijterijen die oorzaak zijn van het opmerkelijke succes. Zelfs zij die zich positief voorgenomen hebben niet te lachen, zullen hun ondanks spoedig hun voornemen ontrouw worden, laat staan degenen, die uit sluitend naar deze film gaan kijken om een paar gezellige momenten te beleven. Formby (men zal er wel aan wennen op den duur, doch bijster fraai is de provisiekast van zijn zintuigen niet) is nu een soort duivelstoe jager die door een uitvinding hooger-op komt, al raakt hij ook telkens weeraan geducht in den knel. De uitvinding is een in een dasje in gebouwd fotoapparaat, dat hem in staat stelt zeer bijzondere opnamen te maken. De film is zooals gezegd werkelijk zeer grap pig en kan door iedereen worden gezien. In het voorprogramma komt dezen keer naast de journaals een soldatenliedjesfilro voor, waarin de soldatenschlagers van den laat- sten tijd op een aardige manier worden voor gedragen. Dan is er op het tooneel nog het Ludowsky- ballet, dat poogde zijn gevestigde reputatie te handhaven, doch waarin het thans naar o.i. niet slaagde; het gebodene was nogal tamelijk onverzorgd, oppervlakkig en stijlloos. De hoofdfilm, welke er op volgde was echter wel in staat iederen kreukel in de waardeering van dit programma glad te strijken. Twee Amerikaansche films met zeer veel spanning. „Het Duivelslegioen" in een Wild-Westfilm, met cowboys, revolverschoten, moorden en ge vechten. En natuurlijk overwint de edele fi guur in deze film en het verhaal zou niet com pleet zijn, wanneer de held geen huwelijk sloot. Dit is dan het eind. De tweede film heet „Bela Lugosi"; er wor den aanslagen op Chineesche winkels gepleegd, die door een jong journaliste en een jong schrijver worden onderzocht. Zij gaan op zoek, speuren overal, de journaliste wordt gevangen genomen, maar door den schrijver weer bevrijd. Ook deze film eindigt goed. Een keurig Kerstprogramma! Vermelding verdient zeker wel de gezellige en smaakvolle Kerstversiering, die in de zaal werd aangebracht. „Boefje" gaat thans voor de derde week in Frans Hals draaien. En zoo zal men in de Kerstweek nog kunnen genieten van het voor treffelijke spel van Annie van Ees., Albert van Dalsum, Mien Duymaer van Twist. Guus Brox, Piet Bron, enz. Deze prolongatie is o.i. al zoo 'n aanbeveling voor de film, dat wij er niets meer over behoe ven te schrijven! Het Kerstfilmdiner dat Moviac den bezoeker opdient, is weer buitengewoon gevarieerd en vanzelfsprekend aan den humoristischen kant. Wederom ziet men het leven van onze mili tairen op het witte doek in de film „Onze sol daten in mobilisatietijd". De tijd van Kerstmis en Nieuwjaar ziet men in „Holy Nights", men gaat op bezoek bij de Papoea's en men lacht met „Bibbertje", die met vacantie is. Met de entourage van teeken- en muziek films; een aardig Kerstprogrammal stralen bestreed de brandweer het vuur, doch zij kon niet voorkomen, dat de bovenverdieping geheel uitbrandde. Het dak van het woonhuis stortte in. De cafézaal bleef echter gespaard, al richtte het bluschwater groote schade aan. De muren van het woonhuis zijn door de brand weer neergehaald. Het nablusschingswerk vor derde nog zeer veel tijd. De oorzaak van den brand is niet bekend. Verzekering dekt de schade. Reuter publiceert het volgende interview met den heer Pieter Brons uit Vlaardingen, den stuurman van de „Sliedrecht", welk schip op 16 November is tot zinken gebracht. De heer Brons, die nog in het ziekenhuis ver pleegd wordt, zeide, dat het schip zich dien dag om half drie 's middags op ongeveer 150 mijl ten Westen van Ierland bevond, toen een Duitsche duikboot seinde, dat zij moest stoppen en dat de scheepspapieren moesten worden in gezien. Een kleine boot werd te water gelaten en Brons begaf zich met vier anderen roeiend naar de duikboot, doch met het oog op de hevige deining konden zij slechts met moeite langszij komen. Na de scheepspapieren te heb ben onderzocht, zeide de commandant van de duikboot, dat hij de „Sliedrecht" tot zinken zou moeten brengen. Hij gaf ons een half uur tijd om het schip te verlaten. Wij zeiden hem, dat het een neutraal schip wak, op weg naar een neutrale haven. De commandant antwoordde, dat hij het schip niettemin tot zinken zou moe ten brengen. Wij vroegen hem hierop ons aan boord van de duikboot te nemen en ons over te brengen naar een ander schip, doch hij weigerde, zeggende geen plaats te hebben. Vóór wij naar de „Sliedrecht" terugkeer den, waarschuwde de commandant van de duikboot ons, dat, indien wij zouden seinen, ons schip zonder verdere waarschuwing on middellijk zou worden tot zinken gebracht. De zee was zoo ruw, dat we bijna een half uur noodig hadden, om naar de „Sliedrecht' terug te roeien. De achtergebleven 26 leden der bemanning zetten dé tweede reddingboot uit en roeiden weg uit de buurt van het tankschip. Kort hierna vuurde de duikboot een torpedo af, welke met een verschrikkelijke vlam ont plofte. „Ik zal nimmer de verschrikkelijke vlam men vergeten, welke uit het sehip opschoten, toen het door de torpedo werd getroffen". Na dat het schip was gezonken, bleven wij in de buurt, in de hoop, door een ander stoomschip te zullen worden opgepikt, doch geen enkels boot kwam. Wij probeerden de andere redding boot te naderen om eenige mannen over te ne men, daar zij overvol was, doch in verband met de hooge zee konden wij haar niet be' reiken. Wij zagen, dat zij in de duisternis seinen gaf, dat deed ook de duikboot, welke een waar schuwingsschot voor den boeg loste. Bij het aanbreken van den dag bleek ons, dat de ander® boot was verdwenen. Tegen den avond van den volgenden dag werd het weer nog slechter en zetten wij koers naar het Oosten in de hoop dat de wind ons tegen de Iersche kust z°u drijven, ondanks de Noordelijke richting van den golfstroom. Wij hadden geen kompas en verlieten ons op de sterren, voor zoover W'J deze konden zien. We hadden slechts weinig brood en water aan boord, hetgeen ons eeniëe voedsel was. Wij hadden allen overjassen, doch dat was dan ook de eenige bescherming, welk® wij hadden tegen wind en zee. Wij waren door weekt tot op de huid toen wij werden opgepikt- Brons vervolgde, dat de mannen de boo» voortdurend uithoosden en dat zij in één nacht haar driemaal moesten trachten leeg te krijgen, wegens het zware weer. Woensdagavond om half elf werd het weer wat beter en waren wij in staat een zeil te maken van twee overjassen. Met den wind nog steeds uit Westelijke richting waaiende, waren wij in staat onzen koers voort te zetten. Hoe wel niemand een horloge had, rekenden vT' uit, dat wij dien avond om een uur of zeven een licht op zekeren afstand hadden gezien, dat naar wij dachten van een visschersboot was; Zoo dicht op het water liggende en mc' zoo'n ruwe zee was het zeer moeilijk, het li®'1 te onderscheiden, doch toen wij naderden, za' gen wij dat het een vuurtoren was. In hef maanlicht zagen wij de klippen achter den vuurtoren. Daarom hebben wij na zoodanig te hebben gezeild, dat wij ons op ongeveer twee mijl van den vuurtoren af bevonden een pl»ats bereikt, vanwaar het onmogelijk was, dat WÜ in de duisternis op de rotsen werden gewor pen. De stroom en de wind dreven ons evenwe naar de kust en wij bevonden ons op onge' veer twee mijl van den vuurtoren, toen de ochtend aanbrak. Aankomende aan de andei'6 zijde van het eiland, waarop de vuurtoren stond, zagen wij een treiler, welke zich «ie veraf bevond en met de geringe krachten, d1® nog in ons waren gebleven, riepen wij haa aan en slaagden wij er in, haar aandacht t® trekken. Wij vernamen, dat de vuurtoren Baf rahead was. We werden aan boord genomen, nat en van de koude, doch noch steeds in leven. ^lj hadden de hoop opgegeven te worden gered waren in afwachting geweest van ons ein°ej De geredden waren zoo uitgeput, dat zü hun kleine boot moesten worden gedragen, treiler bracht hen naar Oban, waar zij d°° een ambulance werden overgebracht naar ee ziekenhuis in de westelijke hooglanden. De namen der geredden zijn: pieter Bron®' Bastiaan Storm, Leenaerd van der Kn°°P' Adrianus Driessen en Huibert de jongh. Op de vraag van den communist De vis^g' betreffende het verstrekken van een Kerstt°ze slag aan tewerkgestelde arbeiders en werk100,. steuntrekkers luidt het antwoord van de" nister van. Sociale Zaken: Bij rondschrijven van 11 December 1939. 0'-' afd- 'J roncscnrijven van u December isw. cn Steunverleening, is aan de gemeentebestu medegedeeld, dat een Kersttoeslag van 25 P^g kan worden uitgekeerd aan hen, die m ry- steunregeling zijn opgenomen, terwijl bij sc js ven van 12 December 1939 een voorzienig getroffen ten aanzien van hen, die tusschen Kerstdagen en 31 December bij de werkv ruiming arbeiden. Bovendien heeft de regeering besloten. duurtetoeslag toe te kennen van 5 pCt. ;ia'a cn hierbedoelde arbeiders. Zü acht geen teI' aanwezig, verdere voorzieningen te treff®11-

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1939 | | pagina 4