Kerstmis in oorlogst ij d Nieuwe vredes- geruchten cm Iropenliefde Wat zal uit den N.O.-polder groeien PUROL Kerkklokken en alarmsirenes Rein en Witter dan Wit IVOROL Akkertje Buitenlandsch Overzicht Zoutvoorziening in oorlogstijd UITEENZETTING VAN IR. SMEDING Koortsig P ZATERDAG 23 DECEMBER 1939 Het Britsch-Indische Congres Britsche waardeering voor Langsdorff Roemeensche ministers vergaderen Tweede ,,kindervlucht" naar Indië Geen distributie in Frankrijk Belgrado en Boekarest willen bevolkingsruil Levensverzekeringswiskunde Door Charles Bruce Is De aardbeving op Celebes Dank aan oud-minister Romme DRIE KINDEREN LEVEND VERBRAND Afscheid eerw. Moeder Agatha te Nijmegen Torenuurwerk Sacramentskerk te Delft Prinses woont vergadering Steuncomité bij K. v. K. voor Noordelijk Limburg Naar de Nieuwe Gemeenschap SMYRNA HANDWERK De kolonisatie van het nieuwe gebied Zes dorpen Ijsvermaak geeft ruwe huid verzacht - geneest Kerstpakketten De weerstoestand is weinig veranderd H.H. WIJDINGEN Kerstmis 1939. Door de slechts spaarzaam Verlichte straten van Parijs spoeden de geloo- Vigen zich in den Kerstnacht naar de kerken om in de nachtmis de geboorte van Christus te vieren. Geen uitbundig licht straalt door de prachtige ramen, want ook de kerken zijn in het donker gehuld. In het flauwe licht van de flakkerende kaarsen wordt het H. Misoffer op gedragen. De tijden, waarin de Christenen het Kerstfeest vierden in de catacomben schijnen terug te keeren, want Europa is in oorlog. Te vergeefs schijnt de H. Vader getracht te heb ben de oorlogvoerenden te bewegen gedurende de Kerstweek de vijandelijkheden te staken. Acht dagen geen kanonschoten, geen bommen en daarvoor in de plaats stralend verlichte ker ken, juichende orgeltonen en een rustig bid dende menschenmenigte, die niet bevreesd be hoeft te zijn voor onverwachte luchtaanvallen Maar de oorlogvoerenden wilden geen wapen stilstand al was het dan slechts voor enkele dagen. „Elk voorstel voor een wapenstilstand tijdens de Kerstweek moet worden onderzocht in het licht van drie maanden oorlog," schreef een Engelsch blad eenige weken geleden, toen er geruchten gingen, dat de Pauselijke Nuntii te Berlijn, Londen en Parijs stappen deden om tot een wapenstilstand in de Kerstweek te ko men. „Moeten wij in onze steden het licht op steken en onze schildwachten aan het front terugtrekken? Het zou een te groot risico zijn"; Ziedaar het antwoord op 's Pausen edel streven. In het hooge Noorden vechten in den Kerst nacht de Finnen tegen de barbaarsche horden worden Uw tanden als U poetst met der Sovjets, die daar gekomen zijn om het arme volk mèt zijn onafhankelijkheid ook zijn gods dienst te ontnemen. Tien millioen katholieken in de door de Russen bezette deelen van Polen Worden reeds gebolsjewiseerd. Welk een droeve Kerstmis staat dezen menschen te wachten! En aan het front, in de Maginot- en Siegfriedlinie liggen ver van huis de millioenenlegers tegen over elkander gereed om ieder schot onmiddel- lijk te beantwoorden. Dat is Kerstmis in oor logstijd. En toch gaat het verlangen van alle menschen uit naar het vredesfeest van den Vredevorst, naar het Kerstfeest. Bij de men schen is geen verlossing te vinden, op hen kan men niet vertrouwen. Alle oogen zoeken weder om de eeuwige Ster, zooals men naar het licht zoekt, dat is uitgegaan. Evenals Paus Benedictus XV in den wereld- Oorlog, heeft ook onze Paus voor en in dezen oorlog geen gelegenheid laten voorbijgaan om tie volken tot vrede aan te sporen, een vrede, gebaseerd op rechtvaardigheid en liefde. Maar evenals toen is zijn stem als die van een roe- Pende in de woestijn. De wereld heeft na den oorlog een eigen vredestempel zonder God wil len bouwen het prachtige Volkenbondspaleis, - maar de vrede heeft er nooit in gewoond. Waar zijn de mannen, die daar het „nooit meer oorlog" verkondigden en het droombeeld van Oen eeuwigen vrede lieten opstijgen? Thans heerscht daar nog de rust van het kerkhof, want tie ziel van den Volkenbond heeft reeds lang het gebouw verlaten. „Wanneer God de Heer het buis niet bouwt, is het zwoegen der bouwlieden bdel." Maar de wereld heeft niets geleerd en Wil ook thans niet naar de stem van den Vader tier Christenheid luisteren. Een symbool van den vrede, niet alleen van tie Italiaansche natie, maar ook van den vrede tusschen de volken, noemde de Osservatore Ro- blano dezer dagen het bezoek van den Italiaan sche n Koning en de Koningin aan Z. H. den paus, den plaatsbekleeder van den Vorst des ^redes. Het lijkt ons niet onwaarschijnlijk, dat tie vrede het onderwerp van gesprek heeft uit gemaakt tijdens het persoonlijk onderhoud, dat de Paus met den Vorst had. En ook uit de toe spraak van den H. Vader na dit onderhoud blijkt, dat de Paus Zijn vertrouwen stelt in den vredeswil van het Italiaansche volk. Italië, al dus sprak de Paus, blijft onder de wijze leiding van vorsten en regeerders den vrede genieten en de weldaden der beschaving. Moge de Al machtige de schreden leiden van het Italiaan sche volk, dat ons zoo nabij en zoo dierbaar is en moge Hij de besluiten van zijn bestuurders bezielen, opdat het de mogelijkheid verwerve om niet alleen den vrede naar binnen en naar buiten te verzekeren, maar ook 'n eerzamen en duurzamen vrede tusschen de volkeren te her stellen. Italië vormt een werkelijken vredesfactor in het chaotische Europa. Steeds meer komt de politiek van de Italiaansche regeering overeen met de wenschen van het Vaticaan, al zijn de motieven van beide dan ook geheel verschil lend. Mussolini heeft nog eenige uren voor het uitbreken van den oorlog gepoogd de ramp van den oorlog van de wereld af te wenden en zoo wel Koning Victor Emmanuel als de Duce heb ben herhaaldelijk reeds hun goede diensten of bemiddeling aangeboden om een einde aan de zen oorlog te maken. Tot nu was al hun pogen vergeefsch. Maar wel heeft Italië als groote mogendheid kans gezien buiten het conflict te blijven en vormt het een garantie tegen een in vasie in Zuid-Oost Europa van het bolsjewis me, het bolsjewisme, dat door het Nat. Socia listische Duitschland over ons werelddeel is los gelaten. Opnieuw gaan er thans vredesgeruchten te Rome. Himmler zou met een Kerst-vredesbood schap van Mussolini naar Berchtesgaden zijn vertrokken. Of deze geruchten eenigen grond hebben? Het is opvallend, dat juist te Rome herhaaldelijk deze geruchten opduiken. De Duce schijnt slechts te wachten op een gunstig oogenblik om een vredesinitiatief te nemen. Kerstmis 1939. Tusschen het gelui der kerk klokken, die de geloovigen oproepen het feest te vieren van de geboorte van den Vredevorst, klinkt misschien in sommige steden het gehuil der alarmsirenes. En op zee worden** in den Kerstnacht wellicht de angtkreten gehoord van menschen, hulpeloos ronddrijvend in het koude water, omdat hun schip getorpedeerd werd of op een mijn is geloopen. Dat is Kerstmis in oorlogstijd. WARDHA, 22 Dec. (Reuter). De arbeidscom missie van het Britsch-Ind'ische Congres heeft een resolutie aangenomen, waarin opnieuw een bevestiging wordt gegeven van den eisch be treffende een constitueerende vergadering en waarin ontevredenheid tot uitdrukking wordt gebracht over de recente verklaring van den staatssecretaris. Ghandi was bij de beraad slagingen aanwezig. De resolutie verklaart tevens, dat Engeland in gebreke is gebleven een definitie te geven van zijn oorlogsdoelstellingen, in het bijzonder ten aanzien van de vrijheid' van Indië, en zegt dat de Indische eenheid alleen zal komen, wanneer de buitenlandsche heerschappij vol ledig wordt teruggetrokken. LONDEN, 22 Dec. (Reuter). Te Londen is een rapport binnengekomen van kapitein Dove van het tankschip Africa Shell, die tot de ge vangenen aan boord van de Graf Spee be hoorde. Volgens dit rapport had de commandant van de Graf Spee Dove na het gevecht met de Britsche oorlogsschepen in zijn hut ontboden om hem met zijn ontsnapping te feliciteeren. Hierbij zeide hij: „Wanneer men met dappere mannen vecht, kan men geenszins vijandschap koesteren, doch wil men hun alleen de hand schudden". Kapitein Dove voegde hieraan toe, dat lij van zijn kant er trotsch op was, de ongewonde hand te schudden van zulk een dapper man als Langsdorff. BOEKAREST, 23 Dec. (Havas). Gisteren is onder voorzitterschap van Tatarescoe de mi nisterraad bijeen gekomen. De ministers beslo ten een maand salaris af te staan voor het legerfonds. Minister-president Tatarescoe en de minister van Oorlog, generaal llcus, zullen morgen uit Boekarest vertrekken om den Kerstnacht door te brengen bij de soldaten, die gemobiliseerd zijn. De ouderen onder U zullen zich nog herinne ren, hoeveel moeilijkheden gedurende den oor log van 1914'18 de zoutvoorziening aan de Nederlandsche regeering gaf. Toen stonden er te Boekelo en Hengelo nog geen 10-tallen boortorens, om onze eigen rijke zoutvoorraden voor het Nederlandsche volk te ontginnen. Nu is dat gelukkig anders: de N.V. Kon. Ned. Zoutindustrie, Boekelo/Hengelo, is in staat heel Nederland gedurende 2000 jaar van al het benoodigde zout te voorzien. Wanneer U bedenkt, dat Nederland ongeveer 180.000.000 Kg. zout per jaar gebruikt, dan krijgt U een denkbeeld van dezen zoutschat in eigen bodem! Ondanks deze groote voorraden, moet het raadzaam geacht worden, dat ieder gezin een reserve-voorraad zout aanlegt, zoolang onge stoorde verbindingen daartoe de gelegenheid bieden. Jozo en Nezo leenen zich daartoe bijzonder gunstig door de deugdelijke verpakking, dis bovendien een goede bescherming geeft tegen oorlogsgassen. Een der tientallen boortorens Als men in de fabrieken de machtige en in genieuze inpakmachines (met een capaciteit van plm. 100 pak per minuut) hulzen ziet ma ken, deze met het sneeuwblanke zout ziet vul len en daarna de hulzen automatisch ziet dichtvouwen, dan begrijpt men nog beter hoe het komt dat de huismoeders aan het hygië nisch verpakte en bereide Jozo en Nezo steeds meer de voorkeur geven. Gezien de groote voordeelen van Jozo en Nezo, zooals hygiënische verpakking en berei ding, hoogste zuiverheid (n.l. 99.9 pCt. zout), afwezigheid van vocht, zekerheid van her komst, mag men wel verwachten, dat onze kruideniers binnen afzienbaren tijd vreemd zullen opkijken, als U om een pond los zout vraagt. (Adv.) Zooals reeds werd aangekondigd, heeft de K. L. M. het plan opgevat, de „Kindervlucht" van de Gier naar Nederlandsch-Indië, welke met veel succes verliep, door een tweede „Kinder vlucht" te laten volgen. Na eenig uitstel heeft men thans besloten deze vlucht te doen plaats vinden tegen het einde van Januari a.s. De passagiers zullen 26 Januari uit Amsterdam vertrekken. Op 30 Januari vertrekt het vlieg tuig uit Napels, In de eerste week van Februari zal het in Nederlandsch-Indië aankorien. Evenals den vorigen keer, zal het gezelschap kinderen door een air-hostess worden begeleid. Deze taak is ditmaal opgedragen aan mej. van Leeuwen Boomkamp, die de reis tot Batavia zal meemaken, zoodat de kinderen over het ge- heele traject aan haar zorgen zijn toevertrouwd. PARIJS, 23 Dec. (Havas). In een interview heeft de minister van Landbouw, Queuille, ver klaard dat er geen gebrek is aan koffie, noch aan andere levensmiddelen. De vraagstukken welke zijn gerezen hebben geen betrekking op de hoeveelheid, doch slechts op de verdeeling. Distributiekaarten behoeven niet te worden ingevoerd, zelfs niet voor brood. Zoo noodig zal het meel met andere graansoorten worden gemengd. BELGRADO, 22 Dec. (D. N. B.) Het te Agram verschijnende blad „Obzor" meldt, dat er naar gestreefd wordt, de in het Roemeensche deel van het Banaat wonende 50.000 Serven en 10.000 Kroaten tegen de 60.000 in het Joego slavische Banaat wonende Roemenen uit te wisselen. Men gelooft deze verhuizing binnen vier tot vijf jaar te kunnen tot stand brengen. Voor het examen in de beginselen der Le vensverzekeringswiskunde, gehouden op 1, 20 en 21 December j.l. te Amsterdam, hebben zich 58 candidaten aangemeld, van wie het diploma „Hou je maar koest," riep hij, terwijl hij den beugel inhield. „Waar is de opzichter? Ik wensch hem te spreken. Roep hem dadelijk." Mandoer Bakar legde vlug het stel vieze speelkaarten neer, waarmede hij en twee kame raden fortuna zaten te treiteren. Hij peuterde Wat aan zijn sarong en stapte toen op Des- biond af. „Tabek, Toean Magistraat. Heeft de Toean •hij geroepen?" „Ja, Mandoer. Is de missy hier vanmorgen ®ok langs gekomen?" „Nee Toean. Hier is ze niet langs gekomen, blaar een van de koelies vertelde me daar straks, dat hij haar ginds boven door de rubber heeft zien rijden, vlak bij de jungle. Ze blijft 2®lden op den grooten weg." „Was ze te paard?" „Toean. Ze zat te paard. Ze reed op Sibodoh, het renpaard van den Toean Besar. Zoekt de T°ean haar?" „Ja," antwoordde Desmond, „ik wilde haar eind vergezellen en daarom ben ik haar Sevolgd! Ze is dus naar het rijpad gegaan?" „Ja Toean, zij is de jungle ingezwenkt en zal toen het ruiterpad wel hebben gevolgd, dat op den grooten weg uitkomt. Dat zei Ampari me." „Heeft Ampari niemand anders gezien?" „Hij sprak er niet over, Toean. Zal ik hem even roepen, dan kunt u het hem zelf vragen." „Neen zoo'n vaart zal het niet loopen. Ik heb haast en wil verder. Tabék Mandoer." Desmond gaf zijn paard den teugel en voerde het dier toen naar den slootkant. Eten geplas, een korte klauterpartij en het paard liep voor zichtig over de greppels en kanalen, die de jonge velden met pas geplante struiken in mooie vierkante vlakken verdeelden. Onder ae rubberboomen teelde men 'n andere cultuur, zoo bracht de grond dubbel rente op. Na enkele minuten kwamen ze aan den rand van de jungle en Desmond hield even in om Baji te laten voorrijden. Zelfs onder de inlanders had Baji een goeden naam voor zijn overleg en zijn scherpzinnigheid als het er om ging menschen of dieren op te sporen. Een veegje stof, een omgebogen tak, een verfrommeld blad, de mod der in een poel, alles had voor hem een be paalde beteekenis. Hij hield zijn pony voort durend aan den kant van het pad en hing over het zadel. Spoedig had hij de historie, die het pad hem te lezen gaf, gezien. „De missy is hier langs gekomen, Toean, ze reed zeer langzaam. Hier heeft ze haar paard zelfs enkele oogenblikken laten grazen. Zü heeft hem met haar rijzweep een tikje gegeven en daardoor twee bladeren aan dezen tak ge scheurd. Toen is ze verder gegaan. De pony is bier langs teruggekomen, maar in galop. Ha, kijk, daar heb je nog een spat bloed op een blad!" Hij zette zijn paard tot een draf aan. Zijn oogen speurden aan twee kanten naar herken- ningsteeken, totdat hij bij een smal maar venijnig stroompje, plotseling inhield en fluisterde: „Kijk daar eens, Toean!" Het eerste oogenblik zag Desmond werkelijk niets. Baji gleed van zijn paard en nam zijn karabijn van den schouder. Nadat hij uiterst voorzichtig om zich heen hd gekeken, deed hij enkele stappen naar voren en pikte van een grooten steen een stuk besmeurd en afge rukt linnen. Toen hij het eindelijk op de palm van zijn hand openspreide herkende Desmond tot zijn groote verbazing een damszakdoek. „Kijk eens Toean, er is iets op geschreven", zei Baji, terwijl hij op de initialen wees. Voorzichtig, eerbiedig bijna, nam Desmond den doek aan en onderzocht het borduurwerk: S. T. „Die is van de missy, Baji." Met een bijna religieuze plechtigheid vouwde de oude Dajak de heesters, die dicht op elkaar stonden op de plek, waar het pad over het water voerde uiteen. Toen wees hij zwijgend naar den grond. Aan beide kanten herkende men duide-* lijk de sporen van vele bloote voeten. „Er zijn er minstens twintig geweest, Toean, allemaal gewapend. Kijk, hier heeft er een zijn speer diep in den grond geplant. Hier hangt haar van een scalp aan een parang. Ze hebben \erwierf: de heer R. van den Akker, mej. F. J. H. Averink, de heeren M. H. Bil, R. F. Castens, A. F. C. van der Chys, A. W. den Exter Blok land, W. M. de Gruyter, G. van Heffen, A. D. Klaasen, F. M. Kuiper, K. Lettinga, Chr. van der Mark, J. C. Muyen, P. J. van Otegem, A. J. Poelman, T. V. M. Ridder, C. Scharroo, J. van Staveren, dr. E. Stern, A. F. van Tooren, H. J. van Veluwen, J. C. Vink, T. A. van Vliet, P. G. Zwarts. MENADO, 23 Dec. (Aneta) Omtrent de aardbeving, welke gisteren is gemeld, wcrdt thans nader vernomen, dat in de plaats Kakas zeven en twintig huizen ingestort of bescha digd zijn. Onder de beschadigde gebouwen is ook een particuliere school. Op verschillende plaatsen vertoonen de we gen scheuren. Persoonlijke ongelukken hebben niet plaats gevonden. Slechts een persoon is licht ge wond. In een nabijzijnd dorp zijn honderd acht hui zen en dertig keukens beschadigd of ingestort. Tijdens de beving werd een sterke zwavellucht waargenomen. De resident en andere autoriteiten hebben zich onmiddellijk naar de streek begeven, waar de aardbeving de bevolking het zwaarst heeft getroffen. Het R.K. Werkliedenverbond heeft het vol gende telegram gezonden aan Prof. mr. C. P. M. Romme, oud-minister van Sociale Zaken. ,,Bij gelegenheid van de aanneming van het kinderbijslag-ontwerp door de Eerste Kamer, danken wij u alsnog voor het initiatief en felici teeren wij u met dit belangrijke principieele succes." (W.g.) DE BRUYN, voorzitter SCHUTTE, secretaris BATAVIA, 23 Dec. (Aneta) Gisteren is brand ontstaan in de plaats Bajang in de Padangsehe beneden-landen. In een huisje op een rijstveld zijn drie kinderen verbrand ge vonden. Zij hielden elkaar omstrengeld. De ouders waren afwezig. De brand was in een keuken ontstaan. Donderdagmorgen heeft de eerw. Moeder Agatha v. d. congregatie Maria en Joseph te 's Bosch, afscheid genomen als overste van Huize St. Anna, rustoord voor ouden van da gen aan den Groesbeekschen weg te Nijmegen. Moeder Agatha is benoemd naar Montfoort en daarheen vertrokken. In de hall van huize St. Anna waren alle zusters en de vele bewoners en bewoonsters van het huis samengekomen om afscheid te nemen. De voorzitter van het college van regenten, de heer J. Entken, deed tot aan de grens der gemeente moeder-overste Agatha uitgeleide, die vergezeld werd tot Montfoort door mère assistente Elise en zuster Matheo. In de laatst gehouden vergadering van den Delftschen gemeenteraad werd met 1516 stemmen niet toegestaan een bedrag van 1300 voor het aanbrengen van een uurwerk in den toren van de nieuwe Sacramentskerk in den Wippolder. Thans hebben eenige parochianen het bedrag van 1300 hiervoor geschonken. H.K.H. Prinses Juliana heeft Vrijdagmiddag de vergadering van het dagelijksch bestuur van het Algemeen Steuncomité 1939 van het Natio naal Fonds voor Bijzondere Nooden bijgewoond. Bij de stemming voor leden van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Noordelijk Lim burg te Venlo, ter vervulling van vier plaatsen in de Afdeeling Kleinbedrijf, openvallende door periodieke aftreding op 1 Januari 1940, werden gekozen de aftredende leden: W. Lenders, H. A. Peeters, H. J. A. Verheugen. Voorts de heer M. J. Gommans. Dinsdag, Tweeden Kerstdag, (26 December a.s.) spreekt voor den K.R.O. van 7.458.00 uur de Zeereerw. Heer Pastoor S. Van Nue- nen O.E.S.A. over: De eenige goede weg naar een Nieuwe Gemeenschap begint ook nu nog in Bethlehem. „Wolta" Ieplaan 25, Haag. Deventer Smyrna- wol, gegar. kleurecht, loopt niet plat. Ruime keuze patr. Stramien in alle br. inl. en lev. d. geh. Nederland. 89005 Voor een groot gezelschap autoriteiten en Overijselsche boeren heeft de heer ir. S. Smeding, directeur van de Wieringermeer, te Zwolle een voordracht gehouden over de plannen voor het in cultuur brengen en de kolonisatie van den N.O.-polder. Onder de aanwezigen merkten we o.a. op de leden van Ged. Staten van Overijsel, de heeren Jos. E. Vogt, R. J. Tellegen en J. J. Beuken kamp, de griffier der Staten, mr. R. v. d. Veen. de burgemeesters van elf gemeenten in West- Overijsel, vertegenwoordigers van den A.B.T.B. C.B.T.B., Kamers van Koophandel te Zwolle en Meppel, Eteon. Techn. Instituut, Rijksdienst voor werkverruiming (C. S. Hekma Wierda en ir. H. A. Coolman), ir. Nysingh. rentmeester Staats domeinen, ir. H. Meijerink, Staatstoezicht Volkshuisvesting; Bureau Streekplan N.W. Overijsel. Ir. S. Smeding begon met een kort overzicht te geven van het algemeene plan (220.000 H.A.) der inpoldering om daarna terug te kéeren tot het eigenlijke onderwerp. Sinds 1931 zijn honderden boringen verricht op het terrein van den toekomstigen polder, aan de hand waarvan een goed overzicht ver kregen is kunnen worden van den bouw en de geaardheid van den boven- en ondergrond. Het tracé van de polderdijken is zoodanig gekozen, dat slechts een betrekkelijk kleine op pervlakte der grove zandgronden (1.3 pet.) bin nen de bedijking valt. Ongeveer 80 pet. van den bijna 48.000 H.A. grooten polder zal naar schat ting uit zavel- en kleigronden bestaan, waar naast verder nog aanwezig zijn: fijnere zand gronden (16.6 pet.) en eenig veen (1.8 pet.). Blijkens het onderzoek zal door deze droog legging een groote oppervlakte cultuurgrond worden verkregen. Spr. behandelt daarna de resultaten van het onderzoek der vele monsters en toont aan, waarom aan de hand van de analyses aange nomen mag worden, dat de gronden grooten- deels een hoooge cultuurwaarde zullen krijgen. Gelijk bij alle jonge polders, zal ook hier aan de ontwatering der gronden echter de uiterste zorg moeten worden besteed. Volgens de thans beschikbare gegevens zijn de gronden hier veel gelijkmatiger dan in de Wieringermeer. Het in cultuur brengen der gronden zal, even als in de Wieringermeer, geschieden voor reke ning van den Staat, zoodat de eerste grond gebruikers niet de risico's zullen hebben te dra gen, welke hieraan uiteraard zijn verbonden. De eerste voorbereidingen hiertoe zijn in sa menwerking met den Dienst der Zuiderzeewer ken reeds getroffen. Duizenden arbeiders zullen aan de inten sieve ontwatering te werk gesteld moeten worden en hun zal deels ter plaatse huis vesting moeten worden verschaft. De polder is in zes complexen van ieder 8000 H.A. verdeeld gedacht, welke successievelijk worden ontwaterd en in exploitatie genomen. Het eerste complex, de spoedig toegankelijke gronden ten noorden van Kampen omvattend, zal na een paar jaren in cultuur te zijn ge weest, zoo mogelijk aan het einde van 1944 moeten worden uitgegeven (voor zooveel noo dig gedraineerd en na voorzien te zijn van boerderijen). Zoo kan elk volgend jaar een complex voor uitgifte gereed worden gemaakt- De practijk zal uitmaken welk tem po mogelijk en financieel aanvaardbaar zal blijken. In de practijk gevormde en theoretisch voldoend onderlegde landbouwers zullen, evenals in de Wieringermeer, him onmis bare diensten bij de ontginning weer moe ten bewijzen. Zij zullen onder centrale lei ding het toezicht moeten uitoefenen op de in grooten getale te werk te stellen arbei ders. Door toekenning van een voorkeurs recht zal hieruit een kern van pachters kunnen worden gevormd, in alle opzichten bekend met de eigenaardigheden van de jonge gronden, waarvan op het rationeele grondgebruik door de pachters, die van el ders komen, een invloed ten goede kan uitgaan. Na de arbeiders, zullen ook pachters en mid denstanders zich in den polder moeten gaan vestigen. Van de arbeiders zal gedurende de eerste jaren, voor het verzorgen van de ontwatering der gronden, een grooter aantal noodig zijn, dan uiteindelijk bij de exploitatie te werk kan worden gesteld. Gedurende deze jaren zal ge zorgd moeten worden, dat de aangrenzende gemeenten niet een abnormale vestiging van werknemers ondergaan, met als gevolg, dat deze na een kort aantal jaren grootendeels werkloos worden en in „steuntrekkers" veran deren. Met de arbeiders zullen ook de middenstan ders zich in de dorpen moeten vestigen, waar toe grond in erfpacht aan de daarvoor in aan merking komenden zal kunnen worden uitge geven. Zoodra de gronden een voldoende mate van cultuurrijpheid hebben gekregen, kan tot uit gifte worden overgegaan waarmee de pach ters, als derde groep, hun intrede in deze nieu we wereld zullen maken. Aan de cand. pachters zullen overeenkomstige eischen dienen te worden gesteld, als thans in de Wieringermeer toepas sing vinden. Het zal, evenals in de Wieringermeer heeft plaats gehad, ook hier aanbeveling verdienen *n aantal kleine bedrijven beschikbaar te stellen voor daarvoor in aanmerking komende landar beiders en zoons van kleine boeren, die hebben meegeholpen aan het in cultuur brengen der gronden. Volgens het verkavelingsplan zal behalve het hoofddorp, gelegen op een knooppunt van wegen in het midden van den polder, nog een zestal dorpen worden gebouwd. Op tai van manieren zal van Overheidswege het initiatief dienen te worden genomen, of be vorderd, de stoffelijke, geestelijke en economi sche belangen van de geleidelijk groeiende be volking te verzorgen. Omtrent de organisatie, welke de leiding zal krijgen van het ten behoeve van de cultuus* en kolonisatie te verrichten werk. staat thans nog niets vast, aangezien deze aangelegenheid nog in studie is bij een door den Minister van Wa terstaat ingestelde commissie. Wel staat evenwel vast, dat de dienst, welke deze taak in de Wie ringermeer heeft verricht, hierbli zal worden in geschakeld, zoodat van de hier verkregen erva ring ten volle geprofiteerd zal kunnen worden. Hoewel omtrent de gemeentelijke en pro vinciale indeeling nog geen beslissing is ge nomen, mag wel worden aangenojnen. dat de opbouw van het geheele in te polderen gebied centraal zal geschieden, aangezien het slechts op deze wijze mogelijk zal zijn tot een goede behartiging van belangen te komen. Het zou een hopeloos begin zün, wanneer een provinciale of gemeentelijke grensschei ding door onzen toekomstigen N. O. polder zou loopen. (Langdurig applaus). Aan de hierna gevolgde gedachtenwisseling namen om. deel het Tweede Kamerlid de heer J. Weitkamp en de burgemeesters van Zwolle en Kampen. Met een hartelijk dankwoord werd deze leer zame bijeenkomst door den O. L. M.-voorzitter, aen heer Stroink gesloten. In de weken voor Kerstmis zijn door sectie 5 van het algemeen hoofdkwartier (bureau O. en O.) een zeer groot aantal Kerstpakketten aan gemobiliseerden verzonden. Het behoeft geen betoog, dat het niet mogelijk was aan ieder lid van onze weermacht zulk een pakket te doen toekomen. Uiteraard heeft sec tie 5 zich moeten beperken tot de duizenden mannen, ingedeeld bij geïsoleerde objectbewa- kingen in het grensgebied en bij de marine kustwacht. Wanneer dus een soldaat of matroos geen pakket ontvangt, beteekent zulks, dat er een andere soldaat of matroos is, die zich gedu rende de Kerstdagen in ongunstiger omstandig heden bevindt dan hij. In den algemeenen weerstoestand kwar.: sinds Vrijdag slechts weinig verandering. In ons land is de temperatuur gestegen. D>e verst trekt zich langzaam in Z. O.-lijke richting terug. Terwijl het in De Bilt hedenmorgen nog 6 graden vroor, was de temperatuur te Den Helder tot 5 en te Groningen tot 2 graden boven nul gestegen. Achter het koudfront van een depressie worden kPudere luchtmassa's naar het zuiden gevoerd, waardoor de temperatuur op IJsland weer daalde. Deze koude luchtmassa's blijven echter voorloopig nog op grooten afstand van ons land. Z. H. Exc. Mgr. J. P. Huibers, Bisschop va Haarlem, heeft hedenmorgen in de kapel van het Theologicum te Warmond de H. Priester wijding toegediend aan de Eerw. Heeren A. J. H. Drost, A. J. Hartog, J. M. de Koning, P. L. M. Plouvier, C. J. van Teijlingen en C. H. Vriesekbop, studenten van het Theologicum. hier rust gehouden en afgewacht. De missy is hier langs gekomen en ze hebben haar gevangen genomen, toen ze midden in de rivier was. De pony heeft zich omgegooid. Toen hebben ze haar van het paard getrokken en het beest weg laten loopen. Kijk maar, hij is er nooit heele- maal over geweest. Aan den overkant zijn geen paardenhoeven te herkennen, maar ahkijk, daar heb je een indruk van den kleinen hak van missy's schoen. Aan eiken kant liep een man op bloote voeten. Ze hebben haar voort moeten sleuren, kijk maar eens hoe de sporen duidelijk vertoonen, dat ze zich heeft laten mee trekken. Ze is al het ware over de modder ge gleden." Plotseling staakte hij zijn onderzoekingen met de vraag: „Oh hoe laat is de missy, vanmorgen ver trokken, Toean?" „Ik weet het niet, Baji. Heel vroeg al, ver moed ik. Waarom?" „Het is nog geen tien minuten rijden van de woning van den directeur naar hier. Het paard is een half uur geleden eerst teruggekomen. Deze sporen zijn minstens twee uur oud en, even naar de zon kijken, het is nu bij tienen." „Ja, wat wil je daar mee? Vlug nu, we mogen geen seconde laten verloren gaan. Geen tijd erknoeien met onnoodige bespiegelingen." „Zoo zie ik de zaak, Toean. Ze hebben het paard blijkbaar weteh te vangen en toen ergens vastgebonden, om meer tijd te winnen. Het is een duizendste geluk dat hij zich heeft weten los te maken en ons daardoor heeft kunnen waarschuwen. Hij had geen tuig meer, aan. Hij heeft dus kans gezien er door heen te slippen. Ze wisten, dat de missy niet hard zou loopen en zeker geen volledige dagreis zou kunnen maken. Ze hebben haar niet vermoord, Toean." „Groote God, natuurlijk niet, Baji, daar heb ik geen oogenblik aan gedacht." „Ik wel. Ik dacht dat ze haar zouden ver moorden in weerwraak voor Tiang want het zijn natuurlijk diens mannen wie zouden het anders kunnen zijn. Ik weet het nu zeker Toean, dat zij haar hebben meegevoerd en dat ze haar als gijzelaar zullen houden om hem vrij te krijgen." Desmond dacht een oogenblik sterk na en fluisterde toen tegen Baji: „Baji, we moeten ze achterna, zonder aar zelen, nu nog. We moeten de missy terug zien te krijgen. Ik zal een briefje achter laten voor den Toean Besar om hem te zeggen, wat we hebben gedaan. Als ze het ruiterpad verlaten hebben, en dat is wel zoo goed als zeker, moeten we de paarden hier achterlaten en hen te voet volgen. Baji aarzelde een oogenblik. Toen sprak hij ernstig en langzaam: „Toean, u weet, dat ik geen lafaard ben. Ze zijn minstens met twintig man, en wij zijn met tweeën. Wij hebben een karabijn en een revolver en geen voedsel. Ze zijn goed gewapend. Ze hebben een voorsprong van twee volle uren en ofschoon de missy in de jungle zeker niet hard vooruit zal komen, moeten wij ook uiterst lang zaam en voorzichtig verder trekken willen we ons niet verraden. Aan den anderen kant zouden we ni?bijna hard moeten loopen wilden we hen voor het vallen van den avond nog inhalen. Ze zijn tot alles in staat en zullen natuurlijk voortdurend mannen op post en in hinderlagen achterlaten, om alle vervolgers te verschalken. Ik ben oud en vrees den dood niet, als Allah mij roept, maar Toan als deze mannen u zouden gevangen nemen, of dooden dan zouden de har ten der Salongs eerst zwellen van vreugde. Een ambtenaar van het gouvernement door een van hun mannen overmeesterd, gevangen of gedood, Toean, weet toch al te goed, dat velen in het binnenland maar al te zeer bereid zijn om naar de oproerige taal van Tiang te luisteren en slechts op het gunstigste oogenblik wachten, dat ze hem met voordeele zullen kun nen volgen. Wie zal nu nog zeggen, of het ge vangennemen van de missy hen niet tot erger nis heeft aangezet. Maar als het bekend zou worden dat Toean zelf in handen van deze muiters was gevallen, zou dit toch een kaakslag voor het gouvernement beteekenen." Eten oogenblik dacht Desmond na: Baji heeft gelijk. Het heeft geen nut er op uit te trekken, als we het niet goed kunnen doen en met ons beiden kunnen we niet heel veel uitrichten. Ik zou wel idioot zijn indien ik met open gezicht in een van hun hinderlagen liep en me koel bloedig liet vermoorden. Trouwens daar zou Stella niet veel mee gebaat zijn. Als Temple me wil helpen door wat wagens en paarden te leenen heb ik binnen een uur zooveel poli tie troepen van Bunan als ik maar verlang. (Wordt vervolgd)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1939 | | pagina 5