Kerstboodschappen in een oorlogvoerende wereld Kerstdrukte bij de Spoorwegen Auto in een sloot STAATSHOOFDEN TOT HUN VOLK Koning George Rudolf Hess Daladier Roosevelt DINSDAG 26 DECEMBER 1939 Kerstboodschap van lord Gort en Gamelin Turkije wantrouwt de nazi's Huiszoeking bij de Duitsche kolonie Scheepsverkeer ïn de Seine gestremd Tengevolge van de instorting van den Pont Saint Louis Moscicki's toestand zorgwekkend Popoio d'Italia" tegen ,,The 19th Century" Japansche ambassadeur bij Huil De hulpverleening aan Finland TOESPRAKEN VOOR DE DUITSCHE ZENDERS Korte berichten Aardschokken ïn Indië Oplossing prijsvraag Voor het Kind Twee autobussen in botsing Vier personen gewond Finsche houtboot te Zaandam Avontuurlijke reis goed volbracht Vijf houtschepen te Rotterdam Vrijwel zonder stagnatie konden de reizigers worden vervoerd Mijn ontploft nabij Den Helder Projectiel vernielde den dijk over een lengte van zes meter De ondergang van de ,,Comitas" Bergingswerkzaamheden gestaakt De „Statendam" weer thuis Moeder en haar vijfjarig dochtertje om het leven gekomen Brand ïn „De Otter" te Loosdrecht Exploitant van het restaurant aangehouden VRACHTAUTO BOTST TEGEN AUTOBUS Een der passagiers ernstig gewond GLADHEID VEROORZAAKT ONGELUKKEN Verscheidene staatshoofden hebben met Kerstmis een boodschap gericht tot hun volk. In Duitschland sprak niet Hitier, maar diens plaatsvervanger Rudolf Hess. Wij geven hier onder een korte samenvatting van deze Kerst boodschappen, cJie soms wel in schrille tegen stelling zijn met het vredeswoord van den H. Vader. Van Sandringham uit heeft Koning George radiotoespraak tot het Britsche rijk gehouden. „Het feest, dat wij als Kerstmis kennen, is bovenal het feest van den vrede en den huise- lijken haard. Alle vrije volken hebben een diep gewortelde liefde voor den vrede, omdat alleen de vrede cJen huiselijken haard beveiligt. Doch de ware vrede zetelt in de harten der merrschen en het is de tragedie van dezen tijd, dat er machtige landen zijn, welker geheele politiek steunt op agressie en vernieling van alles, wat de menschheid dierbaar is. Dit heeft onze vol ken wakker geschud en hun een eenheid ge geven, die in vorige oorlogen onbekend was. In °nze harten voelen wij, dat wij tegen slecht heid strijden en deze overtuiging zal, ons van dag tot dag de kracht geven om vol té houden, tot ae overwinning verzekerd is. Tehuis zetten tvij ons schrap voor hetgeen voor ons kan üggen, vastbesloten en vol vertrouwen. Met trots en dankbaarheid zien wij naar den onwrikbaren moed! en de toewijding van de vloot, waarover de laatste vier maanden een storm van meedoogenloozen en aanhoudenden oorlog is losgebarsten. En als ik van de vloot spreek, heb ik het oog op alle mannen in het tijk, die de zee bevaren, op koopvaarders, mij nenvegers, treilers en andere vïsschersvaartuigen, Van de officieren tot aan een geringsten jongen. Tot ieder lid van deze groote vloot zend ik een boodschap van dankbaarheid. Namens mijzelf en al mijn volken. Dezelfde boodschap richt ik tot de koene luchtmacht, die in samenwerking met de vloot ons veilige schild is. Dagelijks Voegen zij lauweren by die, welke hun vaderen hebben verzameld. Vervolgens richtte de Koning zich tot de le gers van het ryk. Koning George besloot zijn rede met de Woorden: Ik geloof van ganscher harte, dat het de christelijke beschaving is, die mijn volken en onze moedige en trouwe bondgenooten tezamen bindt. De ware beschaving kan op geen anderen grondslag gebouwd worden. Laat ons daaraan denken in d'e donkere tijden, die voor ons lig gen en bij het sluiten van den vrede, waarom ieder bidt. Een nieuw jaar breekt aan. Wij kunnen niet Zeggen, wat het zal brengen. Indien het vrede brengt, hoe dankbaar zullen w« dan zijn. Indien het voortgezetten strijd brerrgt, zullen wij onver saagd blijven. Intusschen gc!oof ik, dat wij allen een boodschap van bemoediging kunnen vinden hl de regels,-die ik u tenslotte wil voorlezen: „Ik zei de tot den man, die aan de poort van het jaar stond: geef mij licht, opdat ik veilig het onbekende kan binnentreden, en hij antwoordde: treed naar buiten in de duisternis en leg uw hand in de hand van God. Dat zal beter dan licht voor u zyn en veiliger dan een bekende weg. Moge deze Almachtige hand ons allen leiden steunen. Hess de plaatsvervanger van den Fuehrer 9prek aan boord van een oorlogsschip Hii ®cide o.m. De oorlog is ontstaan uit den haat tegen het Ijverige, omhoog strevende en sterker worden de Duitschland. Om den arbeid, de sociale echtvaardigheid en den opbouw van Duitsch- mnd onmogelijk te maken, hebben de Joodsch- apitalistische machten, die aan de touwtjes trekken, in Engeland en Frankrijk de volken tegen Duitschland in het geweer gebracht, «aarom werd Polen opgehitst. Ten gevolge van de slagen, welke hun werden toegebracht, hebben de ergste vijanden van Duitschland hun doel bekend gemaakt, n.l. het ferdeelen van Duitschland onder zijn tegen standers, het verbrokkelen van de rest in kleine SWakke staten. Het geheele Duitsche volk is echter als een Wal, opgeworpen tegen 't Westen. Achter dezen muur staat een tot den laatsten man toege- tUst Duitschland, millioenen staan gereed de- Zen muur de geheele levenskracht van een volk te geven. Ten slotte maakte Hess een vergelijking met ^n Kerstnacht in den vorigen oorlog, toen de mannen in granaattrechters lagen en zich Rechts kruipend konden bewegen, terwijl zy thans in duizenden niet in te nemen vesting- Werken liggen. Rustig en vertrouwd staat Duitschland thans achter zyn leger in het be- Wustzyn: onze veiligheid is onaantastbaar. Hess besloot zijn rede met een bede voor den ■fuehrer. Daladier wees in zyn rede over de geringe Verliezen der Franschen in dezen oorlog. Hij échtte zich vervolgens tot alle Franschen. Fransche mannen en vrouwen, zoo zeide hy, Weest eraan indachtig, wat deze nacht moet aÜn voor de volkeren, die het slachtoffer zyn ^an die mannen, die den meest verschrikkelij- hen rampspoed hebben ontketend om hun over- heerschingswaanzin te bevredigen. Denkt aan he wanhoop der vrouwen en kinderen in Praag, han de wanhoop van de Polen in Warschau, hie hun verloren vrijheid en eer beweenen, na geteisterd te zijn door bombardementen en hinderen van het heldhaftige Finland, die een boovere toevlucht hebben moeten zoeken door sneeuw en ijs tegen de Aziatische barbarij, mrwyi de soldaten van dit prachtige volk, den hood verkiezend boven de slaverij hun zege- Herenden weerstand die de bewondering wekt her wereld, stellen tegenover de vijandelijke jhassa's. Sinds eeuwen had Europa een dergë- hjke ramp niet weer gezien. Eenige mannen Waren voldoende om de poort te openen voor h®ze ontketening van ellende, wanhoop en h°od. Het martelaarschap der onschuldigen mept om wraak uit de diepte van dezen Kerst nacht. Maar in dezen zelfden nacht terwijl de Slachtoffers steunen, moeten ongerustheid en yrees zich meester maken van de harten der beulen. Ik wil niet zeggen, dat het Duitschland der hazi's op wankelen staat. Dat zou een gevaar- like illusie zijn, waarvoor wij moeten waken, mjn materieele kracht blijft geducht. Het is chter niet mogelijk dat zijn moreele kracht ^aangetast is. Ieder Duitscher moet er zich ekenschap van geven dat het ongeluk, dat ver de wereld komt, zyn bron heeft in de on dernemingen van zijn leider. Hij moet denken aan den verpletterenden terugkeer van den rechtvaardigheid. De Fransche Kerstmis is een Kerstmis van hoop, de Tsjechische en Poolsche Kerstmis is een Kerstmis van droefenis en zelfs van wan hoop, maar de Kerstmis van Duitschland is reeds die der inwonende gerechtigheid. Wat ons, Franschen betreft, ons vast be sluit is genomen. Wij zullen zonder ophouden zonder respijt, strijden tegen die vreeselijke tyrannie, voor het heil van Frankrijk, voor het heil van alle moreele waarden, die den mensch boven het dier verheffen. Wij voor ons strijden niet om een aanslag te plegen op het leven en de onafhankelijkheid van eenig volk. Wij voeren den oorlog der Fransche veiligheid, den oorlog der mensche- lijke vrijheid. Ten slotte richtte Daladier zich in een tref fende peroratie tot de Fransche soldaten en besloot: Wij zullen het verstaan om van ons Frank rijk het gelukkigste en menschelijkste vaderland te maken. President Roosevelt heeft een korte radio toespraak gehouden, waarin hij zeide: „Het jaar dat begonnen is in vrees voor rampspoe den, eindigt in de ontzetting van een nieuwen oorlog, die zijn vertwijfeling voegt bij den last van heden, welke op de wereld is gelegd door het gebrek aan menschelijkheid van den mensch tegenover den mensch." Voorts zeide Roosevelt: „Laten wij die nog in vrede leven, op dezen dag van oorlog en droefheid voor vele andere landen, niet slechts ons gelukkig lot vieren. Laten wij liever bidden dat ons de kracht worde gegeven, om te leven voor de anderen. Laten wij bidden dat de oor logvoerende landen de onsterfelijke leeringen lezen, begrijpen en overpeinzen." LONDEN, 23 Dec. (Reuter). De opperbevel hebber van het Britsche Leger, lord Gort, heeft een kerstboodschap gericht tot het Britsche leger in Frankrijk, waarin hij o.a. zegt: „We derom viert een Britsch expeditieleger een Kerstmis in Frankrijk, en wederom staan de geallieerde legers onder leiding van een groot Fransch soldaat vereenigd om tegenstand te bieden aan een aanval. In het jaar, dat voor ons ligt, zullen ongetwijfeld moeilijkheden en gevaren komen, evenals in de oorlogen in het verleden het geval is geweest, doch wij zullen ze te boven komen, aangezien een goed be grip heerscht tusschen ons en de Franschen en omdat wij weten, dat uw gedachten met ons zijn, ongeacht of het weer goed of slecht is. In welk deel van het imperium ge u ook bevindt, allen zend ik mijn beste wenschen voor Kerst mis en Nieuwjaar". Generaal Gamelin heeft in het Fransch een kerstboodschap gericht tot de Britsche soldaten, waarin hij zegt: „Aan de soldaten van het Britsche rijk en in het bijzonder aan hen, die in Frankrijk dienen onder lord Gort, zend ik hierbij uit naam van hun kameraden van de Fransche legers de beste wenschen voor her Kerstfeest. Het Kerstfeest is een feest van de toekomst en in het streven van dezen oorlog gelooven wij in de toekomst: deze zal zijn, zooals wij allen dit willen, want onze moed is niet te temmen". STAMBOEL, 23 Dec. (D.N.B.) In het Huis der Duitsche kolonie „Teutonia" te Stam boel werd gisteren door de politieke politie een huiszoeking verricht. De vroegere voorzitter der kolonie, bankdirecteur Weidtmann, en de tegenwoordige voorzitter, de directeur der Duitsche Levantlijn, Meves, werden twee uur lang aan een verhoor onderworpen. De politie beambten namen de boeken, notulen en leden lijsten mee. De „Teutonia" is een sinds ruim vijftig jaar bestaande vereeniging, welke aan de Turksche vereenigingswetten is aangepast. Het vereenigingsgebouw is tevens het tehuis der Duitsche kolonie voor hare gezellige bijeen komsten. PARIJS, 23 Dec. (Havas) Men is nog steeds druk bezig het bed van de Seine te be vrijden van de enorme massa gietijzer en ander materiaal, dat Vrijdag in de rivier is gevallen bij de instorting van den Pont Saint Louis. Doch wegens den hoogen waterstand, die het werk zeer bemoeilijkt, denkt men niet dat de rivier op die plek eerder dan over eenige weken weer bevaarbaar is. Het scheepvaartverkeer wordt nu geleid via een anderen arm van de Seine. Officieel wordt vernomen, dat het aan tal slachtoffers gelijk is gebleven aan dat van Vrijdag, t.w. drie dooden en acht gewonden. Men vreest evenwel, dat zich nog lijken van and'ere personen, die zich op het oogenblik van de instorting op de brug bevonden, op den bo dem van de rivier bevinden. CRAIOVA (Roemenië), 25 Dec. (Reuter) De toestand van Ignacy Moscicki, den gewezen pre sident van Polen, die reeds eenigen tyd ziek is, wekt bezorgdheid. Een hartspecialist is aan het ziekbed van den oudprosident geroepen. MILAAN, 23 Dec. (Stefani). Het Britsche tydschrift „The Nineteenth Century" heeft on langs geschreven, dat de Westeiyke mogend heden een militair overwicht moeten hebben in Europa en zelfs in de Middeilandsche Zee. Deze voorwaarde zou later vervuld kunnen worden, wanneer Italië tenminste niet in den huidigen oorlog geliquideerd zou worden. De „Popoio d'Italia" schrijft ten aanzien van deze verklaring: „Goed zoo! Dat is duidelijke taal. Dit bevalt ons, want het noopt de Italia nen na te denken over de veronderstelde over winning van de Engelschen. Men zou hierop kunnen zeggen, dat alvorens Italië te liqui deeren, men eerst den oorlog moet winnen. Het ware antwoord aan de Engelschen, die spreken als Chamberlain, doch die de bedoelingen, zoo als deze door het tijdschrift zijn geuit, verber gen, is, dat het fascistische Italië vast besloten is, zijn eigen belangen te verdedigen en het weet zeer goed, dat deze belangen verdedigd zullen worden, wanneer en zooals de Duce dit verlangt." WASHINGTON, 23 Dec. (Havas). De diplo matieke besprekingen tusschen de regeeringen van Japan en de Vereenigde Staten worden in beide hoofdsteden voortgezet. Horinoutsji, de Japansche ambassadeur, heeft Zaterdag een onderhoud gehad met Cordeil Huil. De ambtenaren van het departement van Buitenlandsche Zaken nemen over dit onder houd een volkomen stilzwijgen in acht. GENèVE, 23 Dec. (Havas). Op 18 December had de secretaris-generaal van den Volken bond, Avenol, zich tot de leden van den Vol kenbond gericht met het verzoek hem hun voornemens te laten weten ten aanzien van materieele en humanitaire hulpverleening aan Finland, overeenkomstig het beroep van de jongste VolkcnboncJsvergadering. Tot dusver hebben de acht volgende landen op dit beroep geantwoord: Argentinië, Ecuador, Haiti, Peru, Zuid-Afrika, Bolivia, Venezuela en Mexico, die alle hebben laten weten, dat zy het initiatief van de Assemblée goedkeuren. BERLIJN, 23 Dec. (D.N.B.) Zondagavond van 9 uur tot 9.30 zal de plaatsvervanger van den Führer, Rudolf Hess, een Kerstrede hou den, welke door alle Duitsche zenders zal wor den uitgezonden. De opperbevelhebber van het leger, generaal Von Brauchitsch zal Zondagavond te half acht een toespraak houden tot het Duitsche leger. Deze rede zal door den Deutschlandsender worden uitgezonden. De Fransche ministerraad heeft Zaterdag in het Elysée vergaderd. De zitting was geheel ge wijd aan een uiteenzetting van den diploma- tieken en militairen toestand door minister president Daladier. De Japansche ambassadeur te Parijs voert besprekingen met de Fransche regeering over de handelsbetrekkingen tusschen' beide landen. Deze besprekingen verloopen zeer vlot en de correspondent van de Nitsji Nitsji te Parijs bericht, dat Japan vermoedelijk een goede zq- demarkt in Frankryk zal vinden, terwijl het steenkool en ijzer uit Fransch Indo China zal kunnen betrekken. Generaal Guillemont, commandant van het versterkte gebied Belfort, is gisteren, 62 jaar oud, overleden. Gérard, directeur aan het Belgische ministe rie van Buitenlandsche Zaken, zal op 27 De cember naar Berlijn reizen om de besprekingen voort te zetten welke met de Duitsche regee ring waren aangegaan over de Duitsch-Eelgi- sche betrekkingen. AMPENAN, 24 Dec. (Aneta) Heden is te 5.55 uur een hevige aardschok waargenomen. TJILATJAP, 24 Dec. (Aneta) Zaterdag is hier te 19.48 uur een lichte beving waargenomen, welke werd gevolgd door krachtiger schokken. De duur was vijftien seconden. Vele bewoners ontvluchtten de huizen. MAGELANG, 24 Dec. (Aneta) Ook hier is Zaterdag te 19.46 een flinke beving gevoeld, welke geregistreerd werd door de seismograaf, welke elf centimeter uitsloeg. De richting was Oost-West. Het epicentrum lag op een afstand van 172 kilometer. Tengevolge van deze aardbeving heb ben op de hellingen van den Merapi twee groote afstortingen plaats gevonden. Kinderzegel; oordeel; onraad; Paschen; tram baan; krimpen; iedereen; nader; draven; ezelin; regenton; zondaar; egaal; gebrui ken; Everth loodzwaar, Steenwijk. Iedereen koopt Kinderzegels. Een tweetal zweefvliegtuigen is op het oogenblik in aanmaak bij de Haag- sche Gemeentelijke vakcursussen, welke bestemd zijn voor vereenigingen, die de zweefvlieg sport beoefenen. Het vervaardigen der spanten voor de vleugels Maandagmiddag omstreeks drie uur is op den hoek van de Groenestraat en Brederode- straat te Nijmegen een botsing ontstaan tus schen 'n autobus van den Maasbuurt-Spoor- weg en een bus van de firma Van der Rijdt van den dienst NijmegenGrave. Eerstge noemde bus werd door de andere in de flank aangereden, waardoor zij aan een zij de voor een deel werd opengereten. De 40-jarige mevrouw Loef uit Nijmegen en haar vierjarig zoontje en driejarig dochtertje, welke aan dezen kant van den wagen waren ge zeten, kregen verwondingen in het gelaat, terwijl de 30-jarige mej. Anemaet uit Nijmegen een lichte hersenschudding opliep. De vier gewonden zijn, nadat geneeskundige hulp was ingeroepen, naar het Canisiuszieken- huis te Nijmegen vervoerd. Mevrouw Loef en haar beide kinderen konden na verbonden te zijn huiswaarts keeren, doch mej. Anemaet is ter verpleging opgenomen. Zondagmiddag om twee uur is de Fin sche houtboot „Aune H" de haven van Zaandam binnengeloopen met 750 stan daards gezaagd Finsch hout aan boord. Dit is het eerste Finsche schip, dat se dert het uitbreken der vijandeiykheden tusschen Rusland en Finland in Nederland is aangekomen. In Duitsche havens bevinden zich nog ver scheidene Finsche houtbooten, welke op toe stemming wachten om te vertrekken. Via de territoriale wateren en varende langs de grens van de mijnenvelden is de kapitein van de „Aune H" er in geslaagd het schip behouden Zaandam binnen te varen. In een gesprek met den kapitein vertelde deze Porvoo inderhaast te hebben verlaten. Deze havenplaats werd n.l. gebombardeerd, enkele uren, voordat het schip zou vertrekken. Op het signaal van luchtalarm achtte de kapitein het raadzaam terstond de haven te verlaten, hoe wel vijf leden der bemanning nog niet aan boord waren. De scheepshuid vertoont op enkele plaatsen nog de sporen van het bombardement. Via de Zweedsche kust, welke hü na Hanko aandeed en dank zy het nachteiyk duister had weten te bereiken, ging het door de Sont naar Gothenburg. Opnieuw gebruik makende van het nachteiyk donker zag de kapitein kans onge merkt onder de Engelsche kust te komen. Een maal heeft men op korten afstand van het schip een mijn gesignaleerd. De vijf Nederlandsche houtschepen, de „Vecht", de „Zaan, de „Schie", de „Eem" Aan het einde van den Eersten Kearstdag hebben wij ons gewend tot den heer D. Schi- ferli, perschef van de Nederlandsche Spoor wegen, om inlichtingen in te winnen, betref fende het reizigersvervoer in de afgeloopen dagen. Aan de hand van de binnenkomende rap porten deelde men ons mede dat de allerwege door de spoorwegen getroffen maatregelen af doende zijn gebleken om het inderdaad boven het normale peil liggende Kerstvervoer te ver werken. Dat dit Kerstvervoer inderdaad ver bo ven het normale moet worden getaxeerd, blijkt wel duidelijk uit de binnengekomen rapporten zoo méldde het Utrechtsche C.S. Een dubbele ontvangst vergeleken met het vorig jaar, met uitzondering van den Eersten Kerstdag. Op het Amsterdamsche C.S. bedroeg de groo- tere ontvangst in de periode van 22 tot en met 25 December ruim 50 pCt., dus meer dan de helft van het vorig jaar. De hoofd-stationschef van het C.S. te Am sterdam, de heer W. Jongstra, deelde voorts mede, dat practisch steeds op tüd werd gere den, met uitzondering van enkele electrische treinen uit de richting Utrecht, die met een maximale vertraging van tien tot vijftien mi nuten binnenkwamen. Ook enkele treinen uit de richting Hilversum kwamen met eenige ver traging tot een maximum van 25 minuten binnen. De beschikbare plaatsruimte bleek voldoen de om alle reizigers te vervoeren, zoodat van de bussen, welke in reserve werden gehouden, geen gebruik behoefde te worden gemaakt. De chef van het station H.S. te Den Haag, de heer Cuperi, had een overweldigend militair vervoer te verwerken. Des avonds van 11.52 uur tot 23.52 uur wer den bovendien zeventien voortreinen ingelegd, welke alle goed bezet waren. Rotterdam meldde een normale drukte. Ook hier was het des morgens zeer druk. De Parijsche trein op Zondag. 24 December, kwam met twee uur vertraging binnen, het geen haar oorzaak vond in het buitenland. Den Haag S.S. meldde op 24 December reeds zeer vroeg druk militair vervoer. De drukte was grooter dan normaal, doch moeilijkheden deden zich niet voor. Alles liep punctueel, zonder ver traging. De chef van het C.S. te Utrecht, de heer Ad miraal, was voldaan over het bereikte resul taat. De ontvangsten waren hier het dubbele van het vorige jaar, zoodat hier extra hard ge werkt moest worden. Zoo is dus gebleken, dat in den laatsten tijd dit gemodernisseerde vervoersapparaat in staat was de meer dan normale drukte prachtig te verwerken. Dat hiervoor in de eerste plaats alle lof en hulde toekomt aan de spoormannen, die zich op deze uitzonderlyke dagen wel bui tengewoon moeten geven, zal iedereen billijken. Zij hebben hun extra-Kersttoelage dan ook wel verdiend. Na deze beschouwing over de afgeloopen da gen, waarop vacantiegangers op pad gingen, hebben wij ook nog geïnformeerd naar de ver wachting ten aanzien van de drukte bij den te rugkeer van al deze reizigers. De verschillende stationschefs bleken in dit opzicht bijzonder optimistisch. Allen, zonder uitzondering, waren van oordeel, in staat te zijn de te verwachten bij zon de-re drukte het hoofd te kunnen bieden, waarbij verschillende van hen uit voorzorg nog extra-maatregelen hebben getroffen. en de „IJssel" van de N.V. Houtvaart, wel ke drie weken in Duitschland zijn opgehou den, zijn in den loop van den Eersten Kerst dag te Rotterdam aangekomen. De schepen werden in de Oostzee aangehou den en naar Swinemünde opgebracht. Vandaar ging men naar Kiel en ten slotte kwamen de booten te Hamburg terecht. Op Donderdag 21 December kreeg men van de Duitsche marine autoriteiten verlof om te vertrekken. Zondag middag kwamen de booten in den Waterweg aan, waar zij Maandag om twee uur nog lagen in verband met den zwaren mist. Ondanks dezen mist is men toch den Waterweg opge varen en om vijf uur arriveerden de schepen te Rotterdam, waar zy in verschillende havens ligplaats hebben gevonden. In den nacht van Zaterdag op Zondag is bij den z.g. Molenhoek achter Kaap Hoofd bij Den Helder een mijn tegen de pier geslagen. Om vyf uur des morgens werden de bewoners van Den Helder uit hun slaap opgeschrikt door een ge weldige ontploffing. De waarnemers van den luchtwachtpost bij den windwijzer zagen een zuil van vuur omhoog schieten. Van een 30-tal huizen te Huisduinen en van verschillende hui zen in de Oude Helder sprongen de ruiten. De mijn, die reeds enkele dagen in de buurt gesignaleerd was, er waren bordjes met het opschrift „mijnengevaar", welke des nachts met roode lampen verlicht zijn, aangebracht had, zooals vele wandelaars Zondagmorgen konden constateeren, een gat in den dijk geslagen van 6 M. diameter, in den N.W.-hoek, waar de eerste pier vanaf Den Helder den dijk raakt. Tot op een afstand van 60 M. en meer lagen de brokstukken steen en hout van de losgesla gen schoeiing. Verschillende basaltblokken wa ren verbrijzeld. Het gat in den dijk is in den loop van den morgen met basaltblokken gevuld. Een andere mijn, die des morgens in de buurt was gesignaleerd, werd opgeruimd. Het achterschip van het op een mjjn ge- loopen Italiaansche schip „Comitas" is thans geheel van het voorschip losgebroken en in dieper water weggezonken. De bergingswerkzaamheden zyn daarom ge staakt. Een zoo groot mogeiyk deel van den in ventaris alsmede vast en loopend want, met in begrip van ankers, kettingen enz., is echter van boord gehaald. Het voorschip ligt nog steeds tegen den dijk nabij de z.g. „Schoone Waarding". Of vanwege den polder Walcheren of den Rijkswaterstaat de wrakstukken zullen worden opgeruimd is momenteel nog niet bekend. Het bergingsmaterieel is naar Rotterdam/ Maassluis vertrokken. Vannacht om twee uur is het mailschip „Sta tendam" van de HollandAmerikalijn te Rot terdam aangekomen. Het schip vertrok op 7 December van New York en arriveerde na een reis, waarop het zeer slecht weer trof, Zondag 17 December op de reede van Duins. De „Staten dam" heeft daar dus een week gelegen. Zater dag werd het schip vrijgegeven, waarna het op- stoomde naar het Goodwin-lichtschip en Zon dag werd de laatste etappe van de thuisreis aanvaard. De „Statendam" arriveerde Zondag middag omstreeks twee uur voor den Waterweg, doch ken tengevolge van den zwaren mist niet binnenkomen. Het schip heeft gewacht tot Maandagavond negen uur. Toen was de mist zoo ver opgetrokken, dat men zonder risicc op kon stoomen. Het mailschip heeft een lading van 7900 ton graan aan boord voor de Neder landsche regeering. Het grootste deel van de 109 passagiers is hedenmorgen gedebarkeerd. Hoewel gemeld werd, dat de „Statendam" op de thuisreis had deelgenomen aan de redding der bemanning van het Grieksche ss. „Ger- maine", deelde men ons namens kapitein G. J. Barendse mede, dat dit niet het geval is ge weest. Wel is de „Germaine"' op de route van de „Statendam" vergaan, doch men heeft aan boord niets bijzonders bemerkt. Het is wel waar- schynlijk, dat het ss. „Pennland", van de H.A.L., aan de redding heeft deelgenomen. Kort na de .Statendam" is het s.s. „Drecht- dijk", eveneens van de HollandAmerikalijn, te Rotterdam aangekomen. Tengevolge van de gladheid van den weg Is Maandagmiddag op den Kortsteekterweg te Alphen aan den Rijn een auto, waarin zeven personen waren gezeten, in een sloot gereden, waardoor twee inzittenden, de 31-jarige mevrouw De Kooker uit Lisse en haar vijfjarig dochtertje zijn verdronken. De auto werd bestuurd door den heer Schalk wijk uit Oudewater, die met het echtpaar De Butter met twee kinderen, eveneens uit die gemeente, en mevrouw De Kooker en haar dochtertje op weg waren naar Lisse. Op den Kortsteekterweg, welke van een asphaltöek is voorzien, is de wagen vermoedelijk geslipt, waar door hij van den vier meter hoogen waliekant in de langs den weg gelegen sloot stortte, na eerst een brugleuning van den oprit naar de boerdery van de wed. Reutink te hebben ver nield. De wagen sloeg over den kop en zakte met de wielen omhoog door het ijs. De eenige, die het ongeluk op dezen stil len weg bemerkte, was een boerenarbeider, de heer H. van der Louw, die zich geen oogenblik bedacht en geheel alleen trachtte dé inzittenden te redden. Aan zijn kordaat optreden is het Ongetwijfeld te danken, dat nog vijf van de zeven inzittenden er het leven hebben afgebracht. Hij greep een ladder, welke hy op het erf van de boerderij zag staan en bracht daarmede verbinding tusschen den wagen en den wal tot stand. Het portier van den auto bleek gesloten te zijn, maar met inspanning van al zijn krach ten gelukte het den redder het portier open te breken. De heer Schalkwek en de beide zoontjes van het echtpaar De Butter waren ongedeerd, doordat zij het hoofd boven water hadden weten te houden, doch de heer en mevrouw De Butter bleken niet alleen veel water te hebben binnengekregen, maar boven dien gewond te zijn. Eerstgenoemde was met het hoofd vast geraakt tusschen de achterbank, waardoor hij vermoedelijk een schedelbasisfractuur heeft op- geloopen. Zijn vrouw werd aan hoofd! en lede maten gewond. Beiden zijn naar het van Iter- sonziekenhuis te Gouda vervoerd. Hoewel vrij spoedig medische hulp ter plaatse was, mocht het niet gelukken by mevrouw De Kooker en haar dochtertje, die in bewusteloozen toestand verkeerden, de levensgeesten op te wekken. Het stoffelijk overschot der beide slachtoffers is naar de begraafplaatsen te Alphen aan den Rijn overgebracht. De heer Schalkwijk kon, na van droge kleeren te zijn voorzien, naar zijn woonplaats terugkeeren. De beide zoontjes van het echtpaar De Butter worden voorloopig ten huize van dr. S. te Swammerdam verpleegd. De totaal vernielde auto is later door een kraanwagen weggesleept. Maandagochtend te ongeveer negen uur is door tot nu toe onbekende oorzaak brand ont staan in de groote badinrichting ,De Otter" te Loosdrecht. De brandweer uit Loosdrecht kon niet ver hinderen, dat zoo goed als het geheele gebouw alsmede de inboedel een prooi der vlammen werd. Slechts een achtergedeelte van het ge bouw kon behouden blijven, doch hier richtte het water veel schade aan. De eigenaars, de Gebrs. B. uit Hilversum, zyn tegen brandschade verzekerd. Omtrent den brand vernamen wij later nog, dat deze is uitgebroken in het restaurant, waar de eigenaar, de heer B., Zondag de kachel had aangemaakt. De brandweer, die des morgens tot elf uur bezig is geweest met de blusschingswerkzaam- heden, slaagde erin de aan de achterzyde ge legen zwambadafdeeling en bootenhuizen te be houden. Het restaurant, dat slechts enkele jaren ge leden door architect Oorschot is gebouwd, is geheel ftitgebrand. Naar wij nog vernemen is in verband met den brand de politie-deskundige mr. P. Frima uit Hilversum ontboden, die een uitgebreid onderzoek heeft ingesteld, na af loop waarvan op last van den officier van justi tie de exploitant van het restaurant, de heer B., is aangehouden en in arrest gesteld, op ver moeden van brandstichting. Hij zal ter beschik king van den officier van Justitie te Utrecht worden gesteld. Maandagochtend tegen negen uur zyn te Schiedam op den hoek van de Willem de Zwjj- gerlaan en de Nassaulaan een autobus van de R.E.T. en een vrachtauto, geladen met bussen melk ,in volle vaart tegen eikaar gereden. De vrachtauto, welke van links kwam, botste te gen den voorkant van den bus aan, waardoor deze met kracht op zij wefd gezet en tegen een boom op het trottoir botste. De radiator en de linkerzijde van den bus werden zwaar beschadigd. Een passagier, die vooraan zat, de 62-jarige heer A. Lindenberg uit Ierseke, werd bewus teloos opgenomen met een op twee plaatsen gebroken been en een ernstige hoofdwonde. Hij is in zorgwekkenden toestand in het gemeente ziekenhuis ter verpleging opgenomen. Zyn echtgenoote en een jongetje, die eveneens voor aan zaten, liepen minder ernstige verwondin gen op, evenals de chauffeur en enkele passa giers, die door glasscherven werden gewond. Ook de vrachtauto werd ernstig beschadigd, De bestuurder kwam met den schrik vrij. Maandagmorgen is op de Mooksche Baan by Nijmegen nabij den Scheidingsweg een contróle- auto van de P.T.T., waarin de inspecteur D. uit Nijmegen was gezeten, tengevolge van de glad heid van den weg tegen een boom gereden. De auto werd in elkaar gedrukt. De heer D. liep een zware hersenschudding op. Hij is naar het Wil- helminaziekenhuis te Nijmegen overgebracht. Kort hierop is de heer J. van B. uit Nijmegen, die P.T.T.-auto's levert en zich van den afloop van het ongeval op de hoogte ging stellen, met ziin auto in volle vaart tegen een anderen boom opgereden. Deze auto werd nog erger vernield. De heer v. B. kwam echter met den schrik vry. Op de Waalbrug te Nijmegen is een auto, eveneens tengevolge van de gladheid geslipt. De wagen botste tegen de z.g. asperges op. De be stuurder kwam eveneens met den schrik vry, terwijl de auto beschadigd werd. Tengevolge van het ongeval ondervond het verkeer op de brug een uur vertraging. i

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1939 | | pagina 5