Schaakrubriek I p j^pÉSSi mm m m mm m EB Wij luisteren naar... m. i ill 1 DE MATCH EUWE-KERES wielrenner. DINSDAG 26 DECEMBER 1939 Algeheele Katholieke Filmkeuring De toepassing van het accoord met den Ned. Bioscoopbond KATHOLIEKE FILMACTIE Thans 100.000 K.F.A.-leden Landbouwverloven voor militairen K.N.L.C. in overleg met departe ment van Defensie ERNSTIGE AUTOBOTSING TE ROOSENDAAL Algemeen Mijnwerkersfonds Woensdag 27 December OFFICIEELE CRISIS PUBLICATIE Verbruiks- en pootaardappelen De Abgar-legende Deken P. van Aken f DE „VON GEUSAU" VEILIG OP URK AANGEKOMEN VRIENDSCHAPPELIJKE WEDSTRIJDEN BAKHUYS IN BEERSCHOT WM, WB WB m De nationale boeken- ophaaldag Prachtig resultaat: 60.000 boeken Eerste en tweede partij eindigen in remise BLAUW-WIT- 1- -FEYENOORD -2 Wedstrijden te Gent Zooals bekend, hadden de gemeentebesturen, aangesloten bij de „Vereeniging van Noord- Brabantsche en Limburgsche Gemeenten voor Gemeenschappelijke Filmkeuring", den wensch te kennen gegeven, dat voor de exploitanten, die zich vrijwillig onder het bijzonder toezicht van de Katholieke Filmcentrale hadden gesteld, naast de C-films ook de zoogenaamde A- en B- films in den vervolge zouden worden nage- keurd. Genoemde vereeniging heeft hiertoe destijds de medewerking ingeroepen van den Nederlandschen Bioscoop-Bond. Als gevolg van het daarna ontstane contact ls een commissie in het leven geroepen, bestaan de uit vertegenwoordigers van de Zuidelijke Filmkeuringsvereeniging, de Katholieke Film centrale en de Katholieke Film Actie, alsmede vertegenwoordigers van den Nederlandscnen Bioscoop-Bond. Deze commissie werd belast met het ontwerpen van een plan, dat wellicht als basis zou kunnen dienen voor een overeen komst, ter vervanging van het accoord van 1929 tusschen den Nederlandschen Bioscoop-Bond en de Zuidelijke Keuringsvereeniging. Als resultaat van dezen arbeid zijn in den delijke Filmkeuringsvereeniging en den Neaer- afgeloopen zomer aan de besturen van de Zui- landschen Bioscoop-Bond schema's aangeboden van de „organisatie" en de „nakeuringsnormen" van de Zuidelijke filmkeuring. Na ampele besprekingen in den boezem van genoemde organisaties hebben het Hoofdbestuur van den Nederlandschen Bioscoop-Bond en de „Vereeniging van Noord-Brabantsche en Lim- burgscne Gemeenten voor Gemeenschappelijke Filmkeuring" ten slotte een overeenkomst aan gegaan op de basis van de door meervermelde commissie ingediende ontwerpen. Volgens deze overeenkomst zullen alle hoofd films en één- of twee-acters van het zooge naamde „bijwerk", welke door de Centrale Commissie voor de Filmkeuring zijn toegelaten, ongeacht voor welke leeftijdsgrens, aan nakeu ring onderworpen zijn. De nakeuringsuitslagen hebben betrekking op de bioscopen, die zich vrijwillig onder het bij zonder toezicht van het nakeuringsorgaan heb ben geplaatst. Deze bioscopen zijn gevestigd in de 37 bij de Zuidelijke nakeuringsvereeniging aangesloten gemeenten. De nakeuring zal geschieden door subcom missies, bestaande uit ten minste drie le den, welke subcommissies worden benoemd uit een algemeene keuringscommissie, be staande uit ten minste 50 leden, waarvan er ten minste tien in Noord-Brabant en Limburg woonachtig moeten zijn. Zooveel mogelijk zal de nakeuring worden verricht in de showrooms van de filmverhuurkan toren, terwijl de Katholieke Filmcentrale zelve ten behoeve van filmverhuurkantoren, die geen eigen showrooms hebben, of niet in Amsterdam gevestigd zijn, kosteloos een schowroom te Amsterdam beschikbaar zal stellen, wanneer deze kantoren films ter nakeuring aanbieden. De herkeuring van films, die zoowel door belanghebbenden als door de leiding van het nakeuringsorgaan kan worden aangevraagd, zal geschieden in een gemeente in Noord- Brabant of Limburg, waarbij bepaald is, dat van de uit drie leden bestaande herkeurings commissie ten minste twee in de diocesen Den Bosch, Breda of Roermond woonachtig moeten zijn. Tevens is hierbij bepaald, dat bij herkeuring in een gemeente in Noord- Brabant of Limburg de kosten voor het ge bruik dei showroom niet voor rekening ko men van den filmverhuurder, die de film ter herkeuring heeft aangeboden. De Ka tholieke Filmcentrale zal dienaangaande met de daarvoor in aanmerking komende bios coopdirecties een regeling treffen. De leiding van het keuringsorgaan is opge dragen aan een comité, bestaande uit vijf le den, te weten: twee vertegenwoordigers van de Katholieke Filmcentrale, één vertegenwoordiger van de Katholieke Film Actie, één vertegen woordiger van de „Vereeniging van Noordbra- bantsche en Limburgsche Gemeenten voor ge meenschappelijke filmkeuring" en één vertegen woordiger van den Nederlandschen Bioscoop- Bond. Bij wijze van overgang is voorts bepaald, dat voor alle A- en B-films, die vóór het in werking treden van het nieuwe nakeuringsorgaan door de Centrale Cc-mmissie voor de Filmkeuring in de onderscheidene leeftijdklassen zijn toegela ten, de keuringsklassen der Centrale Commis sie ook blijven gelden voor de bioscopen, welke onder het toezicht van de Katholiek# Film- Centrale staan, althans voor zoover deze films door de Katholieke Film Centrale niet ontoelaat baar verklaard zijn. Als tijdelijke maatregel voor den duur van den oorlog is bepaald, dat, indien het keurings orgaan groote bezwaren tegen toelating van een A- of B-film heeft, daaromtrent overleg met het Hoofdbestuur van den Nederlandschen Bios coop-Bond zal worden gepleegd, bij welk over leg getracht zal worden een oplossing ter on dervanging van deze bezwaren te verkrijgen. De overeenkomst, welke is aangegaan voor onbepaalden tijd met wederzij dsche opzegging op een termijn van minstens zes maanden, treedt in werking, zoodra de organisatie van het keu ringsorgaan gereed is. In aansluiting op vorenstaand bericht verne men wij nog, dat het bestuur van het Keu ringsorgaan bestaat uit de heeren A. H. Boek raad, secretaris van de Afdeeling „Het Zui den" van den Nederlandschen Bioscoop-Bond, Mr. A. Tepe, wethouder te Leiden, A. Verdijk, Burgemeester van Eindhoven, Pater J. Weiter, kapelaan te Amsterdam en L. J. Weterings, di recteur van het Centraal Bureau voor de Ka tholieke Film Actie te 's-Hertogenbosch. Men schrijft ons: Het getij is de KFA gunstig geweest, de laatste maanden: haar ledental groeide tot bo ven de 100.000; een cijfer van beteekenis, ook voor hen, die niet van cijfers houden. 100.000 katholieken (over het algemeen gezinshoofden), die den ingrijpenden invloed van de film be seffen, 100.000 katholieken, die zich bereid hebben verklaard cje consequenties van dit in zicht te aanvaarden, 100.000 katholieken, die naar vermogen bijdragen om de ontwikkeling van de film in goede richtingen mogelijk te maken. Welke goedwillende zou zich over cezen snel- lengroei in omvang en diepte niet verheugen? Er is er geen aan te wyzen. Integendeel: met voldoening mogen wij con- stateeren, dat geheel katholiek Nederland trotsch is op zijn K.FA.. Er is zelfs geen sprake van scepticisme; over óe geheele linie, zoowel wat priesters betreft als leeken, is men het er over eens, dat in de K.FA. een prachtige zaak 'oede manieren, die niet uit in nerlijke beschaving voortkomen, zijn aangeleerde kunstjes, gelijk gedresseerde dieren plegen te ver- toonen van de eerste orde dién steun en belangstelling ondervindt, welke zij krachtens haar beteeke- nisvolle werk beslist verdient. Een werk van de eerste orde: dat verricht de K.FA. toch in derdaad; ongetwijfeld hebben wij er een van oe belangrijkste ondernemingen in te zien, welke niet alleen in de laatste jaren, maar zelfs óóit door katholieken zijn aangedurfd. In dit op zicht zijn twee achtereenvolgende Pausen en vele Bisschoppen het volk voorgegaan; welnu, het katholieke volk van Nederland is bezig zijn Opperherders en Herders volledig te vol gen. Zijt ook gij reeds bij de K.F.A. aangesloten? Zoo niet: wacht dan niet langer, maar vraagt inlichtingen bij den secretaris van het K.F.A. Comité bij U ter plaatse. Onder leiding van den heer H. D. Louwes te Westpolder is dezer dagen de maandelijksche vergadering der eerste afdeeling van het Kon. Ned. Landbouwcomité te 's Gravenhage ge houden. Bij het overleg met het departement van Defensie is ook het vraagstuk van het ver- leenen van landbouwverloven in 1940 aan de orde gesteld, waarbij het verlofschema zoo als dat in de periode 19141916 sedert het begin van 1915 is toegepast tot leidraad heeft gediend. De vergadering kon zich, enkele wijzi gingen van ondergeschikt belang voorbe houden, met het schema vereenigen. Als deze regeling tot stand komt is zulks voor den land- en tuinbouw niet ongunstig. Echter moet in het oog worden gehouden dat het percentage der gemobiliseerden, dat voor zakenverlof in aanmerking komt, thans kleiner is dan gedurende de vorige mobilisatie-periode. Mededeeling werd! gedaan van de audiëntie welke de voorzitters der drie centrale landbouw organisaties hebben gehad met den minister van Defensie omtrent de vergoeding van evacuatie- en inundatiesehade. De bedoeling is dat voor bereidingen worden getroffen teneinde te be reiken, dat de getroffen landbouwers te zijner tijd onder zoo gunstig mogelijke voorwaarden het bedrijf zullen kunnen hervatten. Gebleken is dat de regeling der inundatie- schade is opgedragen aan de daar voor inge stelde corr.mlssie-Raaymakers, waarmede de drie centrale landbouw-organisaties een on derhoud hebben aangevraagd1. Geklaagd werd over het traag verloopen van den aardappelafzet, wat geweten moet worden aan de groote voorraden en de geringe vraag. Wel zijn er nog groote partijen voor veevoeding te plaatsen, doch de denaturatiebijslag is te laag om zulks aantrekkelijk te maken. Verzocht werd stappen te doen ten gunste van een ver hooging van dien bijslag. Voorts werd er de aandacht op gevestigd dat door het aanvoeren naar de groote steden van aardappelen uit andere provincies en het ver- leenen van een premie aan den aardappel- handel voor het bewaren en omzetten van deze aardappelen, de prijzen der in de omgeving ge teelde aardappelen worden gedrukt. Ook door de onbekendheid met de voorwaarden, welke zullen gelden voor de overneming van aard appelen door de regeering pier 1 April 1940, durven vele aardappelverbouwers het risico van het bewaren hunner aardappelen niet nemen en gaan zij noodgedwongen verkoopen. Besloten werd deze punten te bespreken met het Rijksbureau voor Voedselvoorziening in Oorlogstijd (V.V.O.). Door een der aangesloten organisaties werd geklaagd over den minder vlotten afzet van var kens In het gewicht van 100130 K.G. levend, alsmede over den lagen pry's dezer varkens. Daar de z.g. zware varkens een hoogeren prijs gelden, ligt het voor de hand dat op groote schaal tot zwaarder gewicht zal worden ge mest. Uit een oogpunt van voederbesparing is zulks reeds ongewenscht, maar het grootste bezwaar téA dat als gevolg van het grootere aanbod de prijs der zware varkens ook zal inzakken. Ten slotte zal de regeering toch tot het saneeren der varkensmarkt moeten overgaan, waarmede echter een veel grooter bedrag zal zijn ge moeid, dan wanneer thans een dergelijke maat regel wordt getroffen. Besloten werd deze aangelegenheid nogmaals te bevoegder plaatse in bespreking te brengen. Van verschillende zijden werd opnieuw de ongunstige toestand waarin de veehouders en gemengde bedrijven zich bevinden in het licht gesteld. Ter illustratie van den slechten toestand der veehouders- en gemengde bedrijven werd verwezen naar de gepubliceerde cij fers der landbouwboekhoudbureaux. Ook werden cijfers genoemd aangaande den ach terstand in de betaling der coöperatief aan gekochte landbouwbenoodigdheden. Het bleek dat sedert het betrekkelijk gun stige jaar 1937-38 deze achterstand ongeveer verdrievoudigd en van 1938-39 af byna ver dubbeld is. Voorts werd op de gedaalde kaaswaarcJe der ondermelk de aandacht gevestigd. Betreurd werd, dat óe regeering nog steeds weigerachtig blijft om botep in plaats van mar garine aan de gemobiliseerde weermacht te verstrekken. Vooral uit een moreel oogpunt zou zulk een maatregel van groote beteekenis zijn. Besloten werd in de eerstvolgende vergadering van de dagelijksche besturen eer drie centrale landbouworganisaties en F.N.Z. de moeilijke omstandigheden van de veehouderij aan de orde te stellen. Mededeeling werd gedaan van het verzenden door de drie landbouw-organisaties van een adres aan den minister van Economische Zaken, waarin met het oog op de zeer moeilijke positie der schapenhouderij wordt aangedrongen op een minimumprijs voor de gevorderde wol van f 1.25 per K.G. Maandagmorgen om kwart voor elf zijn op de Ceintuurbaan te Roosendaal twee personen auto's met elkaar in botsing gekomen. In den eenen auto zat de geneesheer Huisman uit Souburg met zijn echtgenoote en twee kinde ren. Dr. Huisman kreeg slechts een kleine wonde aan het hoofd, zijn vrouw evenwel was er ern stiger aan toe. Met een schedelbasisfractuur werd zij naar het ziekenhuis te Roosendaal vervoerd. De beide kinderen bleven ongedeerd. De twee inzittenden van den anderen wagen kwamen met den schrik vrij. Het bestuur van het Algemeen Mijnwerkers- fonds van de Steenkolenmijnen in Limburg vergaderde in de afgeloopen week. Van den heer J. Goebbels was bericht inge komen, dat hij wegens beëindiging van het fcndslidmaatschap zijn functie als bestuurslid heeft moeten neerleggen. Zijn opvolger, de heer P. J. Lambrichts werd door den voorzitter verwelkomd. De heer Lam brichts werd tevens in plaats van den heer Goebbels aangewezen als plaatvervangend lid van het dageljjksch bestuur. HILVERSUM I. 1875 en 414,4 M. Algemeen Programma, verzorgd door de NCRV 8.00 Berichten ANP. 8.20 Gramofoönmuziek. 11.00 Gramofoönmuziek. 11.15 Viool, piano en gramofoonmuziek. 12.15 Gramofoonmuziek. 1.00 Quintolia en gramofoonmuziek. 3.00 Gramo foonmuziek 3.30 Zang en piano. 4.30 Gramo foonmuziek. 5.45 Gramofoonmuziek. 7.45 Or gelspel. 8.00 Berichten ANP. herhaling SOS- berichten. 8.15 Orgelspel. 8.45 Gooi's Syrr.pho- nie-orkest. 9.30 Actueel halfuur. 10,00 Berich ten ANP. 10.35 Gooi's symphonie-orkest en so liste. 11.15 Gramofoonmuziek. HILVERSUM II. 301.5 M. VARA-uitzending. 10.0010.20 v.nr. 8.00 Berichten ANP. 8.10 Orgelspel. 8.45 Gra mofoonmuziek. 9.30 Causerie „Onze Keuken". 12.00 De Ramblers. 12.30 Esmeralda en solist. 12.45 Berichten ANP gramofoonmuziek. 1.00 Esmeralda en solist. 1.151.45 Orgelspel. 2.30 VARA-orkest. 5.30 VAHA-orkest. 7.10 Koor zang. 8.00 Herhaling SOS-berichten. 8.30 Be richten ANP. 8.20 Rosian-orkesé en solist. 8.55 Schaaknieuws. 9.30 Pianoduo Arno en Jabin, Mario Rico's ..Sweet and Swing Hawaiians" en solisten. 10.00 VARA-strijkorkest. 11.00 Be richten ANP. 11.10 Schaaknieuws. 11.15 Viool en piano. 11.3012.00 Gramofoonmuziek. ENGELAND. 391 en 449 RL 12.20 Uit Tur(jn: Lichte muziek. 12.50 Re vue-programma. 1.20 Berichten. 1.30 Orgel concert. 2.002.30 Jack Hylton en zijn Band. 2.50 Orkestconcert. 3.50 Don Felipe en zijn ..Cuban Cabarellos". 4.20 Berichten. 4.35 BBC- Variété-orkest en solisten. 5.50 B*BC-Harmonie orkest. 6.20 Berichten. 7.05 Orgelspel. 7.40 BBC-orkest. 8.20 Revue-uitzending. 10.20 BBC-Theaterorkest. 11.05 Geraldo en zijn or kest, solisten en de „Top Hatters". 11.50 Viool, cello en piano. 12.2012.35 berichten. RADIO PARIS. 1648 RL 12.05 PianovoordYacht. 12.20 Koorconcert. 1.05 Vioolvoordracht. 1.35 Zang. 2.00 Gramo foonmuziek. 2.05 Pianovoordracht. 3.20 Viool en piano. 4.50 Zang. 5-35 Het Parijsch instru mentaal kwintet. Hierna: Zang. 6.35 Cello duetten. 7.20 Lichte muziek. 9.05 Symphonie- concert m.m.v. solist en het Yvonne Gouverné- koor. 10.20 Altvioolvoordracht.. 11.20 Trio Jean Manuel. 12.0512.20 Gramofoonmuziek. KEULEN. 456 RL 5.50 Herman Hagestedt's orkest. 7.408.50 Gramofoonmuziek. 9.309.50 Pianoduetten. 10.50 Gramofoonmuziek. 11.20 Omroeporkest. 1.15 Muzikaal tussche-nspeï. 1.352.20 Popu lair concert. 5.20 Het Folkwang-strijkkwartet. 6.20 Populair concert. 7.35—12.20 Zie Deutsch- landsender. BRUSSEL. 322 en 484 M. 332 RL: 12.20 Gramofoonmuziek. 12.51 en 1.30 Om- roepdansorkest. 1.502.20 Gramofoonmuziek. 5.20 Het Pro Arte-kwartet en solist. 5.55 en 6.20 Gramofoonmuziek. 6.50 Accordeonvoor dracht. 7.20 en ca. 7.35 Gramofoonmuziek. 8.50 Omroepsymphonie-orkest, soliste en het Trio van het Hof. 10.3011.20 Gramofoonmuziek. 484 M.: 12.20 Gramofoonmuziek. 12.50 Radio-orkest. 1.30 Radio-orkest en soliste. 1.502.20 en 5.20 Gramofoonmuziek, 6.05 Zamg. 6.35 Het Pro Arte-kwartet. 7.00 Pianovoordracht met toe lichting. 8.50 Omroepkoor, strijkorkest en so listen (met toelichting). 9.35 Radio-orkest en soliste. 10.3011.20 Gramofoonmuziek en zamg. DEUTSCHLANDSENDER. 1571 M. 8.35 Barnabas von Gécay's orkest. 9.20 Be richten. 9.50 Berlijns Philharmonisch orkest. 10.20 Politiek overzicht. Hierna: Concert. 11.20 Berichten. Hierna tot 1220 Nachtconcert. Van officieele zijde wordt medegedeeld, dat de indertijd verstrekte1 uiteenzetting omtrent den aankoop van verbruiksaardappelen en den eventueelen steun voor pootaardappelen een verbetering behoeft, daar de garantieprijs voor in de A-klasse goedgekeurde pootaardappelen niet geldt voor de sbrteering 35—55 m.m. (vier- kantsmaat), doch voor de sorteering 35—50 m.m., dezelfde sorteering dus als voor de in de klassen B en C goedgekeurde pootaardap pelen. In antwoord op vele vragen uit handels kringen wordt hieraan nóg toegevoegd, dat de per 1 April 1940 zoo noodig te treffen regeling inzake onverkochte goedgekeurde pootaard appelen niet alleen zal gelden voor eventueel bij de telers aanwezige voorraden, doch evenzeer voor die by den handel. Een der oudste en wellicht meest vermaarde geschiedenissen, waarmee plaatselijke katholieke kerken beweren rechtstreeks door Christus zelf of althans door Zijn apostelen gesticht te zijn, is wel de vooral in de middeleeuwen zeer ge liefde legende van Koning Abgar van Edessa ihet tegenwoordige Urfa, een plaats dicht bij den Eufraat in Klein-Azië gelegen). Hoewel de Katholieke Kerk deze en ook andere dergelijke legenden niet in allen ernst als historisch be schouwt en wij voor ons er ook niet het minste geloof aan hechten, is de legende als legende toch merkwaardig genoeg, om eens opnieuw naverteld te worden. Wij laten haar daarom hier volgen. In den tijd dat de Zaligmaker op aarde was, leefde er in Edessa een koning, Abgar Ukkama geheeten, die ongeneeselijk was. Twee gezanten, Marigab en Shamshagram, werden door hem op zekeren dag voor regeeringszaken naar den Romeinschen gouverneur in Palestina gezonden. Op hun terugweg Jeruzalem passeerend, hoor den zij over een groot profeet spreken, die de zieken genas. Terstond gaan zij dezen Jezus van Nazareth opzoeken. Zij begeven zich onder de luisterende schare, en als zij de wonderen zien, die Jezus doet, denken zij vanzelf aan hun zieken koning. Zou Jezus ook hém genezen kunnen? Hannan, de schrijver der beide gezanten, schrijft alles op wat hij hoort en ziet, en nu spoeden zij zich terug naar Edesa, waar zy hun koning alles meedeelen. Voor koning Abgar gaat een hoopvol licht op. Gaarne was hij zelf naar Jeruzalem gegaan, maar hij heeft reden een ontmoeting met den Romeinschen gouverneur te vermijden. Daarom zendt hij Hannan naar Jeruzalem terug met een brief aan Christus, die volgens het Syrische handschrift „De geschie denis van Addai" aldus luidde: „Abgar, de zoon van Arsham, landvorst, aan Jezus den Verlosser en Weldoener, die in het land van Jeruzalem verschenen is gegroet! „Ik heb van U en van de genezingen ge hoord, welke door Uwe hand zonder aanwen ding van geneesmiddelen en kruiden bewerk stelligd zijn geworden. Zelfs de dooden wekt Gij op. Nadat ik dit alles van U gehoord heb, erken ik dat Gij of wel God zelf zijt en van den Hemel zijt nedergedaald om dit werk te volbrengen, of dat Gij de Zoon van God zyt, Die dit werk volbrengt. Derhalve schrijf ik U om U te verzoeken voor mij de moeite te willen doen tot mij te komen en mij van de ziekte te genezen, waaraan ik lijd. Ik hoor ook dat de Joden tegen U toornen en U vervolgen willen. Welnu, ik bezit een stad, zij is weliswaar klein, maar groot genoeg voor ons beiden." Hannan trof Jezus aan in het huis van Ga- maleël „het hoofd der Joden". Toen hij den brief van Abgar gelezen had, antwoordde Hij Hannan „Ga en zeg uw meester, die u gezonden heeft: Gelukkig zijt gij, omdat gij geloofd hebt zonder gezien te hebben; want er staat geschreven dat zij, die Mij gezien hebben, niet zullen gelooven, maar dat zij, die Mij niet zien, wél gelooven zullen. Aangaande wat gij Mij geschreven hebt Ik ga terug naar Mijn Vader, Die Mij gezonden heeft, omdat, waartoe Ik gezonden ben, nu vol bracht is. Doch wanneer ik naar Mijn Vader zal zijn teruggekeerd, zal Ik u een Mijner leer lingen zenden, die u van uw ziekte zal genezen, welke deze ook mag zijn. Hij zal u alles bren gen wat voor uw zaligheid noodig is: uw stad zal gezegend worden en geen vijand zal er ooit over heerschen." Hannan, de schrijver, schilderde volgens de overlevering het portret van den Zaligmaker in „uitgekozen kleuren", dat hij, tegelijk met de door hem opgeschreven woorden van Jezus, aan koning Abgar gaf, die dit portret een eereplaats gaf in zyn huis. Eenigen tijd na het Pinksterfeest kwam, naar Jezus' belofte, een van 's Heeren leerlingen naar Edessa. Naar den naam van dezen leerling, Addai of Addeus, die een der zgn. „twee en zeventig leerlingen" van Christus en Zijn dis cipelen was, is het Syrische boek de „Geschie denis van Addai" genoemd. Deze Addai trok aanvankelijk in bij een Jood, Tobias geheeten, Deze leidde hem voor den koning, die nu door Addai genezen en tot het Christendom bekeerd werd, gelijk met een groot getal zijner onder danen, waaronder vele Joden, die in Edessa een woonplaats hadden gevonden. Dat is de legende. Men ziet, de schrijver heeft een ruim gebruik gemaakt van Bijbelsche spreekwijzen, zóó ruim, dat dit ons al dadelijk door zijn opzettelijkheid opvalt. De in de legende vervatte voorspelling omtrent de duurzame onafhankelijkheid van Edessa is in het geheel niet uitgekomen. Im mers: reeds in het jaar 116 na Chr. werd de stad door Lucius Quietes belegerd en na een nieuwe belegering door de Romeinen in het jaar 216 ingenomen. Uit deze voorspelling is, in ver band met de genoemde jaartallen, echter met stelligheid op te maken, dat de legende van zeer ouden datum is en daarmede ook het document zelf. Want na 216 zou geen enkel „historie"- schrijver de voorspelling meer hebben opgetee- kend. Men vermoedt dat de verzekering tijdens de belegering van Edessa is ontstaan of bekend gemaakt om de verontruste inwoners gerust te stellen. Nog één ding verhaalt het Syrische document, dat belangwekkend genoeg is om mee te deelen. De „Geschiedehis van Addai" vermeldt nl. nog dat koning Abgar aan keizer Tiberius een brief had geschreven, welke het verzoek behelsde de Joden, die den Heer Jezus gekruisigd hadden, te straffen. Tiberius willigde dit verzoek in en strafte Pontius Pilatus. Het document eindigt met de mededeeling, dat dit alles geschreven is door Labubnabar-Sennak. den geheimschrijver des konings. Om verschillende tegenstrijdigheden, die het verdere van het document bevat, weigert de Katholieke Kerk aan deze legende geloof te slaan. O.i. zeer terecht. Intusschen geeft zij ons een merkwaardig voorbeeld van de Christus legenden, waaraan vooral de middeleeuwen zoo rijk waren. Te Ubbergen-Beek by Nijmegen is plotseling overleden de hoogeerw. heer P. G. van Aken, deken-pastoor van Ubbergen-Beek. De overledene, die te Zevenbergen is geboren, bereikte den leeftijd van ruim 65 jaar. In den afgeloopen zomer heeft hij onder groote belang stelling zyn 40-jarig priesterfeest gevierd. De stoomboot „Von Geusau" van den dienst KampenUrk, welke Zaterdagmorgen om half elf van Kampen met vijftig passagiers was ver trokken en waarvan men Zaterdagavond laat nog niets had vernomen, zoodat men omtrent haar lot in groote ongerustheid verkeerde, is Zondagnacht om half twee na een zeer moei lijken tocht door zwaar ijs op Urk aangekomen. Onder de talrijke aanwezigen, die ter verwel koming van verwanten en vrienden in de haven aanwezig waren, bevond zich burgemeester Keyzer. Ondanks de reis van vijftien uur bevonden de passagiers en het personeel zich in goeden welstand. Sparta—Ajax 42. Kersttournooi H.B.S.: H.B.S.Hermes-D.V.S. 34. V.U.C.A.D.O. 44. A.D.O. wint na het nemen van strafschoppen. H.B.S.—V.U.C. 3—4. A.D.O.—Hermes-D.V.S. 4—3. Hierdoor is A.D.O. winnaar van het H.B.S.- Kersttournooi geworden. Blauw-WitFeyenoord 12. Volgens een bericht in een Brusselsch blad heeft Bakhuys in een buitenwijk van Brussel een kaashandel geopend. Hij zou hebben aan gevraagd in Beerschot te mogen spelen. Indien op dit verzoek door den Belgischen Bond gunstig zou worden beschikt, zal men twee ernstige tegenstanders uit menigen landenwedstrijd, Braine en Bakhuys, naast elkaar kunnen zien spelen. Alle correspondentie betreffende deze rubriek, gelieve men te zenden aan Jos. Duvergé, Bin nen Brouwersstraat 40, Amsterdam-C. DRIEMAANDELIJKSCHE WEDSTRIJD IN HET OPLOSSEN VAN SCHAAKPROBLEMEN Probleem No. 385 A. F. C. v. d. Linden te Zeist. Eerste publicatie abcdefgb Wit geeft mat in twee zetten. Probleem No. 386 abcdefgb Wit geeft mat in twee zetten. Oplossingen gelieve men binnen 14 dagen in te zenden. OPLOSSINGEN Van no. 379. A. H. Overdam en J. P. Wever, Haarlem. Eerste publicatie. 1. Tg4 dreigt 2. Te4 mat. De sleutelzet ontpent het zwarte paard 5, dat dan het mat dreigende stuk kan pennen. 1Pg3 (Pe3). Ontpenning der koningin. 2. De4 mat. Pd4. Interfereert den raadsheer f2. 2. Txc5 mat. In den diagramstand ligt 1Txd3t gereed, zonder dat wit een afdoend antwoord voorhan den heeft, dat al te veel het zoeken naar den sleutelzet vergemakkelijkt. In de afwikkeling van het overigens goed gebouwd probleem is wel eenige compensatie. 1. Txf5t is verkeerd, dat de betreffende op losser zelf best kan controleeren. Van no. 380. A. N. Lebedeff. „Die Schwalbe" 1930. 1. d4. Een volledig tempoprobleem met variantwinst en matverandering. Door net ge ven van het vluchtveld e4 ontstaat de nieuwe variant. Na 1Pe3; 2. Dd3 mat, in plaats van 2. Df2 mat. Een fijne compositie. 1. Df2f is natuurlijk onmogelijk, daar wit daarmede den eigen koning in schaak brengt. Men leze in de oplossing van 378, in de vo rige rubriek, na 1Khl; 2. Te8 enz. No. 379 en 380 zijn goed opgelost door de heeren J. J. Zonneveld, C. Ruëdisuëli en J. J. Kesters, Santpoort; W. G. Harmse, C. M. Ibe- lings, J. P. Coppens, A. Kluijskens, A. Drees, J. J. van Hoek, H. ter B., C. van 't Schip, B. Mit- telmeijer, Amsterdam; W. de Koning, Utrecht; A. Hopman, A. H. Overdam, Haarlem; P. J. Wassenberg, Leersum; J. J. M. van Egmond, Alkmaar; S. Leistra, Bilthoven; F. van der Straat, Amersfoort; J. Flink, Seminarie, Apel doorn; A. A. van Schaik, Hilversum; G. Kiste- maker, Wijhe; C. W. Kooy, Hoorn; D. Janse, Bloemendaal; H. F. Fluitman, Enkhuizen; H. J. de Boer, Wormerveer; M. Schenk, Son bij Eind hoven; P. Gevers, Schijndel; A. Th. Egging, H. Janssen, J. P. Rietbergen en C. J. Schoot, Arn hem; D. de Jong, Soestdijk; Classicus, Venrav; K. Morren, Groot-Seminarie, Rijsenburg; G. Smit, Badhoevedorp. Verzoeke oplossingen tijdig in te zenden. No. 379: Nic. Vermeulen, Amsterdam. Buiten mededinging. J. C. Nobels, Baarn en J. B. Renckens, Amsterdam, beide problemen; A. L. van Item, Amsterdam, no. 380. CORRESPONDENTIE Den lezers die ons een Zalig Kerstfeest wenschten, hartelijk dank. Onzerzijds, een Zalig Kerstfeest en Zalig Nieuwjaar toegewenscht! C. L. v. L te A. Uw critiek op onze beoordee ling van 375 is er geheel naast. Wij beweerden niet dat na 1. Dd8, Pg4; wit met 2. Dxf6 kon mat zetten. Lees onze beoordeeling eens precies na, wij kunnen niet alles herhalen. Ook hand haven wij dat 1. Pg4t een nevenoplossing is. P. J. W. te L. en anderen. Welkom in de rijen van oplossers. C. W. v. d. B. te A. N.Br. Ook het tweede probleem is nevenoplosbaar, n.l. door 1. Dxd7. A H. te H. De beste manier om profijt te trekken uit het mooie standaardwerk van Wee- nink is u niet te haasten met de studie. Een vluchtige bestudeering der uitgebreide stof heeft in den regel het resultaat, dat men het boek te moeilijk gaat vinden. Uw driezet is al dikwijls geanticipeerd. Het behandelde idee is oud en is ook in tweezetten beter bewerkt dan in uw probleem. Ook is uw sleutelzet te ruw voor een eenvoudig probleem. Wellicht komt u beter voor den dag als u meer geoefend is. C. te V. De auteursoplossing is: 1. Tc2 dreigt 2. Dd4t. d4; 2. Tc5t. dxc3; 2. Dc3t Zooals u ziet, volgens Boheemseh recept. UIT „MIJN BESTE SCHAAKPARTIJEN" VAN ALJECHIN Wit: Aljechin Zwart: K. Hromadka Geweigerd koninginnegambiet 1. d2—d4, d7—d5; 2. Pgl—f3, Pg8—f6; 3. c2— c4, c7c6; 4. Pblc3, Dd8b6. (Voor het eerst door Süchting tegen Schlechter in het tour- nooit te Karlsbad in 1911 gespeeld. Het beste antwoord is 5. c4c5 enz. De meeste kansen bied 4d5xc4.) 5. e2e3. (Degelijk, maar zonder scherpte.) 5Rc8g'4; 6. c4xd5, c6xd5; 7. Ddl—a4t, Rg4d7. (Het beste.) 8. Rfl—b5, a7—a6; 9. Tb5xd7t, Pb8xd7; 10. 0—0, e7—e6; 11. Pf3e5. (De meerderheid van wit in ontwik keling is nog niet voldoende om de gebonden heid van het zwarte paard te exploiteeren.) 11Db6a7. (Slechts dank zij dit tempo verlies slaagt wit er in, aanval te bekomen. Juist was 11Db6b4! met ruil van de koninginnen en bevrijding van het zwarte paard.) 12. Peöxdl, Pf6xd7. Zie diagram. Stand na den 12den zet van zwart: f abcdelgn 13. e3e4. (Het begin van een gevaarlijken aanval, waarvan het eerste resultaat een sterke vrijboer in het centrum zal zijn.) 13.b7b5; 14. Da4c2, d5xe4; 15. d4—d5! e6—e5; 16. a2— a4! (Alvorens den pion te veroveren, heeft het zijn nut, een nieuwe zwakte op den vijandelij ken koninginnevleugel te veroorzaken.) 16. ...b5b4; 17. Pg3xe4, Da7—b7; 18. Tfl—dl, Ta8c8 19. Dc2—e2, Rf8—e7. (Een vergeefsche poging om den koning in veiligheid te bren gen.) 20. De2—g4! g7—g6. (Op 0—0 volgt 21. Rel—h6.) 21. Rel—g5! (Houdt den zwarten ko ning voorgoed in het midden terug, wat in ver band met de vele zwakten in zijn stelling de spoedige ineenstorting van zwart beteekent. Hij moet goedschiks of kwaadschiks ruil der raads- heeren toelaten en verliest daarmede de ro- chade.) 21h7h6; 22. Rg5xe7, Ke8xe7; 23. Dg4—h4t. (Een nieuwe verzwakking van de zwarte pionnen.) 23g6g5; 24. Dh4g4, Tc8c4; 25. Dg4—f5. (Dreigt o.m. 26. Df5xf7t en 27. Pe4d6t.) 25Th8—f8; 26. b2—b3! Tc4c8; 27. Pe4f6! (De beslissende zet! Op 27Pd7xf6 volgt 28. d5—d6t.) 27Tc8— c5; 28. Pf6xd7, Db7—c8; 29. d5—d6t (Wint een kasteel na 29Ke7—d8; 30. Df5—f6t Kd8xd7; 31. Df6e7t Kd7—c6; 32. d6—d7!) Zwart geeft de partij op. Annotaties eenigszins verkort. Dezer dagen hield het R.K. Comité „Voor Onze Gemobiliseerden" zijn wekelijksche bijeen komst. Ter vergadering kón met voldoening worden geconstateerd, dat de verschillende activiteiten zich in goede richting ontplooien. Zoo is de Nationale Boekenophaaldag, welke op 18 November 1.1. werd georganiseerd, dank zij de geestdriftige medewerking der Katholieke Jeugdorganisaties en vele anderen, een groot succes geworden. Ongeveer 60.000 bruikbare boe ken wore en in' de kelders van het Seminarie Hageveld opgeslagen en met medewerking van seminaristen uitgezocht. 20.000 deelen worden dezer dagen, voorzien van het VOG-stempel aan O. en O. aangeboden en dan door O. en O- verspreid. Duizenden boeken worden gereed gemaakt vcor de circulatie-boekenkisten. De afdeelingen Den Haag, Tilburg en Utrecht van de Vereeniging voor Eeuwigdurende Aan bidding en van het Liefdewerk voor Arme Ker ken en eenige particulieren hebben vijf bedie ningskoffertjes klaargemaakt ten gebruike bij het toedienen der Laatste H.H. Sacramenten in Militaire Hospitalen. Het Vrouwencomité „Voor Sociale Hulp in Oor logstijd" heeft 100 pakketten gereed gemaakt, inhoudende een gebreid stuk, wat versnaperin gen en een mapje postpapier. Het is spijtig, dat VOG door gebrek aan geld middelen (het gironummer van den penning meester van het R.K. Centraal Comité V. O. G., Heemstede,, 36.46.20) niet in staat is geweest, een grooter aantal pakketten te doen uitdee- len. Het aantal gratis krantenabonnementen, dat dcor V. O. G„ dank zij de medewerking der Dagbladdirecties en van vele weldoeners werd be reikt, is tot bijna 1000 genaderd. Met voldoening kon ten slotte worden geconstateerd, dat thans reeds ruim 160 plaatselijke comité's een prachtige activiteit aan den dag leggen. Nadat Zaterdagavond te Hilversum in de Schouwburgzaal van Grand Hotel Gooiland te Hilversum de match Euwe—Keres officieel door den burgemeester van Hilversum, den heer J.' M. J„ H. Lambooy, was geopend, werd Zondag in Krasnapolsky te Amsterdam de eerste partij gespeeld. Onze landgenoot speelde met wit en koos de Spaansehe opening e2e4. Hoewel Euwe eenig positioneel voordeel ver wierf, wist Keres den aanval te doorstaan en de eerste partij eindigde in remise. Ook de tweede partij, die Maandag in „Kras" werd gespeeld, was een Spaansehe en droeg een zeer spannend karakter. Na een ongebrui- kelijken zet van den jongen Estlander, waarop Euwe het juiste antwoord vond, nam onze land- genoot het initiatief en drong Keres in de ver dediging. Na een fraai pionoffer wijzigde óe stand zich ten gunste van Keres. Het eindspel hield geen voordeelen meer In en ook deze tweede partij eindigde in remise. Woensdagavond zal de derde ontmoeting te Utrecht worden gespeeld. De Zondagmiddag in het Amsterdamsche Sta dion gespeelde wedstrijd tusschen de leiders van afdeeling 1 en 2, Blauw-Wit en Feyenoord, heeft den toeschouwers een groote teleurstelling be zorgd. Men had mogen verwachten, dat in deze kamp voetbal van het allerbeste formaat ver toond zou worden, maar wat men gedurende twee maal drie kwartier te zien kreeg, was slechts een zeer matige partij, welke nauwelijks het stempel „eerste klasse" kon dragen. Beide elftallen waren niet geheel compleet; zoo ontbrak o.a. bij Feyenoord Vente en W Blauw-Wit Westphal. In het begin van dezen wedstrijd viel vooral het uitstekende spel van spil Kuppen op, die de buitenspelers om beurten goed aan het werk zette en ook verdedigend ziel1 best weerde. Blauw-Wit kwam er daarna beter in en van Male kreeg het druk. Van Nol kwain op een gegeven moment alleen voor den Feyen- oord-keeper te staan, maar miste door de glad heid van het terrein, terwijl even later van Male een hard schot van Bergman uit den hoek stompte. Het was na 34 minuten, dat Bergman uit een goede voorzet van v. Nol erin slaag de met een schitterend diagonaal schot Blauw wit de leiding te geven. Blauw-Wit bleef sterker, maar toch wist Feyenoord voor de rust het slechts een kwart minuut ervoor nog Se' lijk te maken, toen na een vermeend off-side- geval de achterspelers van Blauw-Wit den bal zoo slecht wegwerkten, dat Sinke het leer slechts voor het intrappen had (11), waarmee de pauze aanbrak. Ook na de rust bleef het spelpeil laag. Nu was het Feyenoord, dat het heft in handen nam er\ Blauw-Wit kwam er voorloopig haast niet mee" aan te pas. Het was de Feyenoorder Zaanen, die na 13 minuten de Rotterdammers met een g°e® schot de leiding gaf (12). Feyenoord werd voortdurend gevaarlijker en de Blauw-Wit-ach" terhoede moest zich danig te weer stellen onJ onheil te voorkomen. Tegen het einde werd be spel ietwat „levendiger", waardoor scheidsrechte Wey die geen moeilijke taak had enkel^ vrije schoppen moest uitdeelen. Hoe Wel Blauw wit in het laatste kwartier weer iets meer den aanval was, kwam er in den stand geen ver andering meer en eindigde deze oninteressant lord- kamp in een verdiende 21-zege voor Feyenoi Op de winterbaan te Gent zyn Maandag lerwedstrijden verreden, welke de volgende resu - taten opleverden. Sprintwedstrijd per ploeg. j. Eindrangschikking: 1. DekuysscherDannce 1 2. Deneef—van de Voort, 3. Debruycker—-Ka® 4. WalsPellenaars, 5. RaesCozens, 6. Dl —van den Broek, 7. Debacker—Bruneel, 8- v foordtGrysolle. Achtervolging: Buysse—Bllliet halen Schm Boeyen na 2590 M. in, in den tijd van 3 mm- sec. Koppelwedstrijd over 80 K.M.: 1. Kaers-~ bruyeker, tijd 1 uur 42 min. (baanrecord). BuysseBilliet. Op één ronde: 3. Wals—Pellenaars. beT. Op twee ronden: 4. DanneelsDekuyssc Op drie ronden: 5. DebaeckerBruneel. Op vier ronden: 6. Deneefvan de Voort. CozensRaes. Op vyf ronden: 8. SchulteBoeyen. Op zes ronden: 9. DefoordtGrysolle. t

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1939 | | pagina 6