OFFICIEELE VERWORDING In 1939 werd de ooriogsfakkel opnieuw ontstoken Belangrijk keerpunt 15 Maart TOT 1940 "Akkertje ropenliefde Gezonde voeten MAART Buitenlandsch Overzicht Na München veranderde het politieke aspect van Europa snel Zenuwachtig DONDERDAG 28 DECEMBER 1939 'W» k""" M.S. „MURENA" AAN DEN GROND GELOOPEN V. O. G. Gezonde voeten met Vollemelk Melkhazelnooi Echte toffee Onze reclame voor 5 ets. DOL FIJN REEPEN 1 OP 5 GRATIS is VERLENGD tot 31 Maart 1940 Kwatta 5 ets. DOL FIJN reepen zijn verkrijgbaar in 6 smaken: Vanille Extra Sec (pittig) Toffee aroma P VOLDE I m JÉ# 'J W** I' 7 Twee Amsterdammers te Den Bosch tot vier maanden veroordeeld M.s. Christiaan Huygens te Tandjong-Prïok DEFENSIE-UITVOERRECHT IN INDIË SCHIP IN MOEILIJKHEDEN BIJ TJILATJAP LUCHTLIJN VAN INDIË NAAR NIEUW-GUINEA Door Charles Bruce Dat het godlooze bolsjewisme de wetten van moraal en recht met plompe voeten overtreedt en deze alleen maar huichelachtig uit tracht te spelen als zij in zijn Kominternpoppen- kast te pas schijnen te komen kan nie mand verbazen, Het godlooze bolsjewisme Immers scheldt allen godsdienst opium voor het volk en zoekt de wereld te ver overen door een meedoogenloos impe rialisme. waarvoor geen onrecht te groot, geen menschenoffers te bloedig en geen misdaden te schandelijk zijn. Het ontkent het eeuwig leven en ver laagt den mensch tot een materialis tisch kuddedier, dat slechts aar. de tyran- nieke zweep van Stalin heeft te gehoor zamen. Ni} Sovjet-Rusland, dank zij het radicale politieke overstag gaan van het nationaal-socialistische Duitschland, de gelegenheid heeft gekregen zijn slaven- horden over de grenzen in vreemde lan den te voeren, zijn daardoor verschillen de mogelijkheden geschapen. Het is mogelijk, dat nu duidelijk de militaire waardeloosheid zal gaan blijken van de zen monsterachtigen kolos op ieemen voeten, zoodat zij, die zich met de bolsjewistische Sovjet-Unie verbonden, van deze afschuwelijke dwaling huns weegs zullen terugkeeren. Het is ook mo gelijk, dat de roode soldaten, eindelijk buiten dat, wat zij een paradijs waan den, in de vreemde landen tengevolge van de tot dan toe niet gekende ver schillen hun vaderland zullen gaan zien als een hel, en dat de despotische heerschappij van het Sovjet-régime aan die erkenning zal ten gronde gaan. Maar grooter en wereldbedreigend is de mo gelijkheid, dat de alle geestelijk en hoo- ger leven verstikkende pestwalm van het godlooze communisme steeds groo- tere gebieden zal gassen en aan den cul- tureelen dood zal overleveren. Het is een gelukkig verschijnsel, dat de pene tratie van Sovjet-Rusland in de Balti- sche landen en de even laffe als mis dadige aanval van Moskou op Fin land het wereldgeweten hebben wakker geschud en velen intellectueel of idea listisch genoemden vrienden van de Sov jet-Unie de schellen van de oogen hebben doen vallen, maar in het steeds alge- meener wordend verzet tegen de heil- looze machtsuitbreiding van het ziel en lichaam vermoordend bolsjewisme spe len nog te veel politieke en te weinig zuiver ideëele motieven mee om met volledig vertrouwen de toekomst tege moet te kunnen zien. Hoe groot het gevaar voor de we reld is om met het godlooze bol sjewisme besmet te worden, hangt af van de geestelijke gezond heid dier wereld. En, helaas, doen zich in de niet-bolsjewistische wereld ver schijnselen van verwording voor, die wel geen hopelooze, maar toch groote ongerustheid wettigen. De wijze, waarop in de Duitsche pers de volko men nuttelooze zelfmoord van den ka pitein van de „Graf von Spee" als een den Duitschen nationalen geest tot uit drukking brengende heldendaad werd gecommentarieerd, is bepaald ontstel lend. Was kapitein Langsdorff, dien de Engelschen een „perfect gentleman" noemden, met zijn gehavend schip het Britsche eskader tegemoet gevaren en in een ongelijken strijd met zijn oor logsbodem ten ondergegaan, wij zou den zulk een commentaar hebben kun nen begrijpen. Maar nu hij te laf bleek om een nederlaag te overleven en zich theatraal op een Duitsche vlag in een hotelkamer net leven benam, na zijn schip naar den bodem der zee en zijn manschappen in veiligheid te hebben gezonden, heeft hij zich een „zelfbe schikkingsrecht" aangematigd, dat lijnrecht in strijd is met het beschik kingsrecht van God, die alleen de Heer over dood en leven is. Jammer lij ker dan de nederlaag van zijn schip is de uiteindelijke nederlaag van het leven van dezen kapitein, die zichzelf den dood aandeed, omdat hij na tal van successen één keer faalde. De geest die dit verachtelijke gebrek aan levens moed en levensaanvaarding heldhaftig noemt, is een volkomen heidensche, het is dezelfde geest, die Ernst Rohm een revolver in de hand drukte om zichzelf te executeeren en hem geeste lijken bijstand weigerde in het aange zicht van den dood. Wat zelfs Róhm niet deed, heeft kapitein Langsdorff gedaan. De geschiedenis van de „Graf von Spee" en zijn kapitein zal een zwar te bladzijde blijven in het Boek des Levens. Een ander triest symptoom vormen de gelukwenschen die den tyran van Moskou op diens zestigsten verjaardag hebben bereikt. Terecht schreef een Italiaansch blad, dat het gelukstelegram van Hitier aan Stalin een ongelukstelegram voor Europa was. Maar pijnlijler nog dan Hitler's geluk wenschen aan het hoofd van den Komin tern zijn die, welke ook Mgr. Tisso, de president van Slowakije, aan den wree- den Georgiër zond, die millioenen ka tholieke Polen met list en geweld en foltering tracht te ontkerstenen en het kleine, heldhaftige Finland met de domme kracht van materieel overwicht zoekt te knechten. In zijn .kerstrede heeft Paus Pius XII, staande boven alle politiek en het oog enkel gericht op de zuivere rechtvaardigheid, welke de grondslag van allen waren vrede is, met apostolische vrijmoedigheid den aan val van Rusland op Finland even juist als scherp gekarakteriseerd als een „agressie met voorbedachten rade te gen een klein werkzaam en vreedzaam volk op grond v^n het voorwendsel van een niet bestaande, gewilde en zelfs niet mogelijke wrijving". En aan den gewetenloozen pleger van deze inter nationale misdaad zond Mgr. Tisso gevangen in de politieke strikken van den machtigen buur, aan wien zijn volk slechts een schijn van zelfstandigheid „te danken" heeft, zijn gelukwenschen. Het ware beter geweest, indien Mgr. Tisso zich buiten politieke situaties had gehouden, die hem tot zulke conse quenties brengen. Dat hij dit deed en wellicht moest doen, bewijst slechts hoe het met de z.g. onafhankelijkheid van Slowakije en zijn katholieke volk gesteld blank en z ónder schuren 1 Het gevaarlijke tandsteen wordt door oplossing verwijderd! In tubes van 15 - 25 en 40 ct. is en wat wij te denken hebben van den slotpassus van de Kerstrede, door Hit ler's plaatsvervanger voor de radio gehouden, waarin deze zeide: „Het Duitsche volk voelt, God heeft ons een man gezonden, opdat het onzegbare on recht, dat ons eens is aangedaan, wordt goedgemaakt, opdat onze vrijheid wordt verzekerd, opdat eindelijk vrede op de gekwelde wereld zal komen." De gekwelde wereld zal echter geen vrede vinden, indien de Sovjet-Unie, waar het Kerstekind werd uitgebannen en Heiodiaansch wordt vervolgd, over winningen behaalt, integendeel, zij zal dan kwellingen ondergaan, waartoe de huidige slechts een zwakke inleiding vormen. Het inkomende Nederlandsche motortank schip „Murena" van de N.V. Petroleum Maat schappij La Corona te 's-Gravenhage, is, Ko mende van de Noordzee met bestemming Per nis, bij Hoek van Holland bij Ducdalf Wit 2, aan den grond geloopen. Sleepbooten zijn onderweg om assistentie te verleenen Dezer dagen vermeldden wij dat het Vrou wencomité „Voor Sociale Hulp in Oorlogstijd" honderd pakketten gereed maakte. Dit moet zijn: duizend pakketten. Wanneer wij thans het ten einde spoedende jaar 1939, waarin de oorlogsfakkel opnieuw ont stoken werd, nog eens overzien, dan kunnen we duidelijk drie perioden onderscheiden. De eerste begint feitelijk na het accoord van München in September 1938 en loopt tot het Duitsche op treden tegen Tsjecho-Slowakije op 15 Maart; de tweede omvat de pogingen der geallieerden om samen met Rusland een afweerfront tegen de as BerlijnRome te vormen; deze periode ein digt op 21 Augustus, toen tot verrassing dei geheele wereld bekend werd, dat Hitler en Stalin besloten hadden een non-agressie-pact te slui ten; de derde omvat de korte voorgeschiedenis van den oorlog, tijdens welke de gebeurtenissen elkander in razend tempo opvolgden en ten slot te de oorlog zelf. De opluchting, die na een maand van de he vigste spanning het accoord van Müncher. einde September 1938 aan de wereld schonk, was spoedig weer verdwenen. Misschien heeft Chamberlain, toen hij na de conferentie van vier weer per vliegtuig in Engeland was terug gekeerd en op het Heston-vliegveld door een groote menigte geestdriftig w'erd toegejuicht, zelf een oogenblik geloofd, dat het document hetwelk hij uit Müncl-.en meebracht, eenige waarde had, maar dan is de teleurstelling later werd in Engeland en Frankrijk openlijk toege geven, dat men te München voor de Duitsche dreiging van geweld had moeten wijken, daar men lang niet voldoende was voorbereid om een oorlog met Duitschland, dat zeker wat zijn lucht macht betreft veel sterker was dan de gealli eerden, te wagen. Zoowel in Engeland als ir Frankrijk drongen vooraanstaande politici er bij de regeering op aan de bewapening tot het uiterste op te voeren, om bij éen volgende agres sie van Hitier niet weer gedwongen te zijn te capituleeren. Toch stond in de eerste maanden van 193'J niet zoozeer het Duitsche, alswel het Italiaan- sche en Spaansche probleem in het middelpunt. Het was juist in dien tijd, dat de spanning tus- schen Frankrijk en Italië een hoogtepunt be reikte en dat iedereen verwachtte, dat, als er een oorlog zou uitbreken, deze zeker in en om de Middellandsohe Zee zou uitgevochten worden Den 30sten November, op denzelfden dag, dat door Daladiers krachtig optreden de poging der C.G.T. om een algemeene staking te verwek ken, mislukte, kwam het des avonds in de Ita- haansche Kamer tijdens en na een rede van graaf Ciano tot „spontane" betoogingen, waarbij van de Franscben Tunis, Corsica, Nizza, Dji- boeti en het Suezkanaal werden opgeëischt. De reactie in Frankrijk was zeer fel. Een krachtig „jamais" was het antwoord. Mussolini verklaarde hierop dat hij zich niet meer gebonden achtte wat Tunis betrof door het verdrag dat hij in 1935 met Frankrijk had gesloten. Daladier ging begin Januari naar de bedreigde gewesten in Noord-Afrlka om daar voor de nationale een heid te pleiten. Overal werd hij door de inheem- sche bevolking hartelijk verwelkomd en betuigden de stamhoofden hun trouw aan Frankrijk. Na zijn terugkeer In Parijs verklaarde de premier in d'e Kamer, dat Frankrijk geen duimbreed grond en geen enkel zijner rechten zou afstaan Het Franse he volk was gerustgesteld, maar het valt te begrijpen, dat onder deze omstandighe den het bezoek, dat Chamberlain en Halifax van 10 tot 14 Januari aan Rome brachten en tijdens hetwelk beiden ook door den doodzieken Paus Pius XI in audiëntie werden ontvangen, algemeen als een mislukking wérd beschouwd De Britsche premier had vóór zijn reis naai Rome den Franschen toegezegd, niet te zuüen spreken over de Italiaansche eischen. Nog geen maand later verklaarde Chamberlain, dat Enge land en Frankrijk volledig solidair waren, het geen beteekende, dat zij één front vormden tegen de as RomeBerlijn. Maar niet alleen de Italiaansche houding bracht onrust in Frankrijk; ook het Spaansche probleem verwekte groote bezorgdheid. Barce lona bleek in de tweede helft van Januari red deloos verloren te zijn, indien niet ten spoe digste uit Frankrijk den „rooden" hulp zou wor-» den verleend. Daladier weigerde, hoewel de socialisten en communisten groote pressie op de regeering uitoefenden en Parijs zelfs een oogenblik bijna een revolutionnair aanzien kreeg. Er gebeurde echter niets; het Fransche volk kalmeerde en op 26 Januari viel Barce lona in handen van Franco's troepen. De „wit ten" behaalde thans het eene succes na het Het koolzuurhoudend badzout van Boekelo verjongt en versterkt Uw voeten en geeft nieuwe veerkracht. BADZO - voetbaden openen de poriën en verbeteren de bloed circulatie. BADZO-voetbaden zijn een weldaad voor hen, die last hebben van wintervoeten koude voeten vermoeide voeten gezwollen voeten -transpireerende voeten. Eén pak BADZO 20 cent) is voldoende voor 3 d 4 voetbaden. Voordeeliger en tevens voor kuipbaden: Bakken van 3 K.G. 45 ets. Verkrijgbaar bij apothekers en erkende drogisten). N.V. KON. NED. ZOUTINDUSTRIE - BQEKELO w. 31 VRAAGT SPAARBON WAAROP VOORWAARDE AAN UW WINKELIER.' l--." andere; een paar dagen na Barcelona werd Gerona veroverd, de laatste belangrijke stad ir. dit gebied. Heel Catalonië, tot aan de Pyre neeën toe, was voor de republikeinen verloren. Franco's definitieve overwinning was nog slechts een kwestie van tijd. Europa kreeg nu eenige weken tijd om wat op verhaal te komen. De ontspanning zou ech ter slechts kort duren, want het agressieve Duitschland koesterde nieuwe veroveringsplan nen. Tsjecho-Slowakije, dat volgens het ac coord van München de Sudeten-Duitsche ge bieden aan Duitschland had moeten afstaan, was in drie deelen verdeeld, waarvan de twee, die autonomie verkregen hadden, Slowakije en de Karpatho-Oekraïne geregeerd werden door kabinetten, die zich aan het gezag van Praag zooveel mogelijk poogden te onttrekken. De re geering te Praag wilde krachtig optreden tegen deze twee haarden van onrust, maar zoowel de Slcwaaksche premier als het hoofd der Karpatho Oekraïnsche regeering deed een beroep op den Führer. Hongarije maakte van de onzekere situatie gebruik door zijn troepen de Karpatho-Oekraïne te laten binnenrukken. Hitier besloop half Maart aan alle verwar ring in Tsjecho-Slowakije een eind te maken. Het bekende recept werd gevolgd. Hacha, de president der Tsjecho-Slowaaksche republiek werd naar Berlijn ontboden, en in den nacht van 14 op 15 Maart legde hij het lot van zijn land in Hitler's handen. Bohemen en Moravië werden tot een Duitsch protectoraat verklaard, Slowakije werd in schijn autonoom en de Hon garen mochten de Karpatho-Oekraïne behou den. 15 Maart rukten de Duitsche troepen Bo hemen binnen; eenige dagen later zetelde Hitler in het Hradschin. De geschiedenis zal later waarschijnlijk wel uitwijzen, dat de Duitsche Rijkskanselier met deze daad de eerste groote politieke fout heeft begaan. Zijn optreden in Tsjecho-Slowakije was volkomen in strijd met hetgeen te Mün chen was overeengekomen. En wat nog be langrijker was: Engeland en Frankrijk zagen, dat de machtsverhoudingen in Europa ten voordeele van Duitschland waren gewijzigd; van het gebouw, dat in Versailles was opgericht was slechts een ruïne overgebleven. Eerst nu ontwaakte de Britsche leeuw en scherpte zijn klauwen; Chamberlain liet zijn verzoenings politiek voor goed los, de maat was vol. Ook in Frankrijk zien we het heele volk zich rondom zijn regeering scharen in den ure des gevaars. Engeland neemt thans de leiding in een actie om verdere agressie onmogelijk te mSken; het tracht een afweerfront te vormen, waarin Rus land een der belangrijkste schakels moet wor den. "De eerste periode was hiermede afgesloten. C. W„ chauffeur te Amsterdam en P. M., stof feerder te Amsterdam, hadden terechtgestaan voor de rechtbank te 's-Hertogenbosch als ver dacht van het vervoeren van ongezegeld siga rettenpapier op 13 Nov. '38 te Grave, W. was veroordeeld tot vier maanden gevangenisstraf, terwijl de ander van het ten laste gelegde was vrijgesproken. De zaak kwam daarop in hooger beroep voor het Bossche Hof en de advocaat- generaal eisohte tegen beide verdachten een gevangenisstraf van zes maanden. Het Hof heeft thans arrest gewezen in deze strafzaak en beiden veroordeeld tot vier maanden gevan genisstraf. BATAVIA, 28 Dec. (Aneta). Het m.s. „Chris- tiaan Huygens" is vanmorgen, na een over het algemeen vlot verloopen reis, te Tandjong- Priok aangekomen. Tot het einde van het Kanaal voer het schip met paravanen, terwijl de sloepen tot de reeling waren gestreken. Uiter aard was onder de passagiers gedurende de eerste dagen eenige spanning merkbaar, doch de gezagvoerder sprak hen kalmeerend toe, zoo dat al spoedig een vrij opgewekte stemming heerschte. De „Christiaan Huygens" had in de Downs ongeveer 24 uur oponthoud, terwijl te Gibral tar nogmaals 12 uur werd'gestopt voor onderzoek van de lading. Vandaar ging de reis naar Genua, waar het grootste deel van de passagiers aan boord kwam. De grootste sensatie leverde de brand op, welke in de haven van Belawan werd veroor zaakt door tusschen den wal en het schip op het water drijvende olie. De schade is beperkt tot een geblakerden achtersteven, waardoor o.a. de rood-wit-blauwe band is verdwenen, terwijl ook een sloep is geblakerd. Het laatste deel van de reis is zonder emoties verloopen. Colombo en Singapore zijn niet aangedaan. De „Christiaan Huygens" bracht veel passa giers mede, alsmede een behoorlijke hoeveelheid lading, hoewel te Genua nog lading achterbleef om vertraging te voorkomen. BATAVIA, 28 Dec. (Aneta). Het college val), gedelegeerden uit den Volksraad heeft het ont werp tot verlenging van het defensieuitvoer recht voor den tijd van een jaar na eenig debat zonder hoofdelijke stemming aangenomen, on der aanteekening dat de heeren Verboom (Vad. Club.) en De Villeneuve (Econ. Groep) wen- schen te worden geacht te hebben tegenge stemd. TJILATJAF, 28 Dec. (Aneta). Het schip van de Hapag, waarop beslag is gelegd, en dat is vastgelegd aan de boeien op stroom tus schen Tjilatjap en Noesa Kambangan, gaf noodseinen, daar de sterke stroom het schip meevoerde naar een ondiep gedeelte, en het schip dreigde te kapseizen. Een loods was spoedig ter plaatse, waardoor een ramp werd voorkomen. Gemeld wordt nog dat bovenstrooms van de Serajoe zware regens zijn gevallen, waardoor alle overvaarten sterk bandjirden en moesten worden stopgezet. BATAVIA 28 Dec. (Aneta). Babo, op Nieuw- Guinea, zal nog voor Juli a.s. uit zijn isolement worden verlost, door de instelling van een lucht lijn. Dit feit hangt samen met de overige plan nen van de K.N.I.L.M. Hierbij is ook Ambon be trokken. Van Ambon naar Babo zullen voorloooig klei ne amphibie-toestellen worden gebruikt, ter wijl van Ambon naar Makassar en verder nor male lijnvliegtuigen zullen worden gebezigd. Van de ontwikkeling van een en ander hangt af of ook grootere- toestellen naar Nieuw-Gui- nea zullen kunnen worden ingezet. Deze toe stellen zijn, zooals bekend, reeds besteld. 31 HOOFDSTUK VII Een stofwolk en paardengetrappel kondigden de komst van de politietroepen aan. Door elkaar geschud tijdens hun ongewonen rijtoer over de ongebaande plantage-wegen, Kropen ze stijf en met moeite uit de wagens, en maakfen zich toen gereed voor den afmarsch. „Met hoeveel zijn jullie?" vroeg Desmond, toen hij Ampau s korte, ineengedrongen gestalte in de gaten kreeg. Dit was niet meer de sneidige korporaal van het exercitieveld. De mooie politiemuts, gordel en bajonet en de piuties waren verdwenen. Nu zat een grijze, vieze vilten hoed op zijn bruinen kop. Zijn oogen schoten vuur van moordlust, nu hij met toestemming van den nieuwen wetgever nota bene, het ge liefde wild weer achterna mocht zetten. De spieren van zijn beenen, die door de vele stroop tochten door de jungle dik en krachtig waren geworden trilden in de zon. telkens als hij zijn voeten met een beetje aplomb op den grond zette. Rond zijn middel hing een eenvoudige gordel met de gevreesde gayang. het uitgesne den beenen gevest naar voor, binnen het bereik van zijn grijpgrage handen." Op de parades de bajonet, maar als het Kwam tot het groote levensspel, den strijd op leven en dood, was er dan een wapen dat hun beter in de hand paste dan de gayang, met zijn lange even gebogen lemmet, met koperen ver siersels ingelegd en versterkt, scherp als een scheermes, en steeds gereed om uit de scheede getrokken te worden. „Twaalf man politie, Toean, antwoordde Ampau, mijzelf inbegrepen. Er zijn verder vier koelies voor de bagage van den Toean en Minandong heeft hier zeven jagers gereed." ,3est! Weet je, wat er aan de hand is, Ampau?" „Ja, Toean." „Zeg dat Minandong hier komt. We moeten samen raad schaffen, Baji, zal Jullie even ver tellen, wat we vanmorgen ontdekt hebben, toen ve het spoor van de missy hebben gevolgd." „Ja, Toean, ik heb het allemaal al gehoord." „Wat denk jij er van?" „Het zijn de jongere aanhangers van Tiang, die hem dit gelapt hebben, Toean, daar be- noeven we niet aan te twijfelen. Ze zijn u gis teren op den voet gevolgd, totdat de Toean de boot nam en toen zijn ze dwars door de jungle laar de ondërneming getrokken." „Maar waarom? Ze konden toch niet ver- noeden. dat ze de missy hier zouden ont moeten?" „Dat is zoo, Toean. Maar ze waren woedend imdat Tiang gevangen was gezet. Ze wisten naar al te goed, dat er politietroepen waren op "hinan en nu wilden ze een aanval wagen op de onderneming. Hadden ze hier niet volop gele genheid om hun woede te koelen en tegelijker tijd den opstand te proclameeren? Kijk eens wat een prachtkansen? Een paar flinke gebou wen ln brand, een behoorlijke buit uit den Chineeschen winkel en minstens een dozijn koppen te snellen. Wat geven die kerels er nu om, of het een hoofd van een strijder of van een Javaan is? Bah, en hij spuwde op den grond, is dat een partij, die koelies, die schapen, die laten zich door een vrouw afslachten! Een dozijn, zei ik. Wel honderd hadden ze er kunnen nemen en dat zou hen gesterkt hebben in hun verzet tegen het gouvernement. Ze zijn bloed dorstig geworden, Toean, als gieren, die jarqn gevoed zijn met vleesch van geslachte beesten „Allemaal goed en wel, Ampau, maar ze heb ben geen aanval gedaan. Hebben ze koppen gesneld." „Toean, een jager die op een hert uittrekt, veracht het grootere wild niet." „Is zoo," antwoordde Desmond. Hij dacht een oogenblik na en ging verder: „Mijn plan ls als volgt. We moeten de mlssy zien in te halen. Door kracht of Hst moeten we haar weer in handen zien te krijgen. Als ze vannacht in Tiang's dorp aankomen, zullen ze wel feesten. Er zal gedanst en gedronken worden. Natuurlijk zullen ze den hoofd-dans uitvoeren. Wie staat ons borg, dat ze ln hun opwinding, in hun overmoed, in hun wreedheid, niet tot erger over zullen slaan. Wat zeg jij Minandong? Het zijn in ieder geval je soortgenooten.' De oude jager trok nadenkend- uit zijn sigaret van palmbladeren. Zijn gerimpeld gezicht was een onverstoorbaar masker, toen hy nadacht. „Met uw verlof, Toean, mag ik spreken?" „Natuurlijk, Minandong, maar kort. We moe ten vooruit." „Toean mijn gedachten zijn als volgt. Toean en de politie moeten zien, dat ze Ansokol blijven volgen. Indien Allah u genadig is, zal u dit wel gelukken, want de mlssy zal vermoeid wor den op dien ongewonen tocht en hun dwingen grootere rustpoozen te nemen, dan ze gewoon zijn. Kijk goed uit. Toean, kijk scherp uit naar al de valsche aanwijzingen en al de hinderlagen, die ze u zullen leggen. Ze hebben een zeer ver fijnde manier van oorlogvoeren. Tiang en zijn zonen zijn geen sufferds, Toean. Wie weet, wat voor streken ze bedacht zullen hebben om u te dwarsboomen. Wat mij betreft, Toean, Ik zal ondertusschen mijn eigen plan uitwerken." „Wat ls dat, Minandong," flapte Desmond er uit, toen de oude man zijn wel overwogen woorden plotseling afbrak. „Wat," voegde hij er vriendelijk aan toe, heeft Minandong wel ge vonden ln de wijze overdenkingen, waarin ik hem verzonken zag?" „Kent de Toean Pulangga?" „Pulangga, dat ls waar! Dat ik dien vergeten kon. Zou die me kunnen helpen, denk je, Minandong" riep hij Ineens in Malelsch uit. „Pulangga ls oud, Toean, en zijn heerschers- kracht ls verwelkt, maar zijn naam is zelfs nu nog niet uitgewischt in onze herinnering. Het is mijn oom, Toean, de broer van mijn moeder, en misschien, indien ik sterk bij hem aandring, zou hij zich laten over Halen om zijn Invloed aan te wenden bij deze jonge mannen en hen van hun dwaasheid terug te brengen. Het zijn ten slotte allemaal zijn kinderen nog en ze zullen gemakkelijk naar hem luisteren." „Best, Minandong. Dat is een heel goede ge dachte en voor ons van groot nut. Zoo komt het mij tenminste voor." ,,'t Is mogelijk, Toean, maar veel hoop kan ik u niet geven. Ik wil het slechts probeeren. „Is alles in orde, Ampau?" vroeg Desmond, toen Minandong, na een korten groet tot af scheid, met zijn speer in de hand den grooten weg opstapte met dien langen, zekeren stap van een inlander die gewend is in de jungle te loopen. „Vooruit dan, geen oogenblik meer verloren en afmarcheeren. Drie mannen voor uit, in geval ze ergens in een hinderlaag lig gen, maar zorg voortdurend voor contact. Recht doorloopen en niet afdwalen of noode- loos zwerven." Desmond stapte op. De trouwe Baji volgde hem op de hielen. Hij vond het beter om Temple maar geen goeden dag te zeggen, maar zorgde er voor, dat hun spoor duidelijk was te volgen. Een kleine wandeling dwars door de rubber bracht hen op het ruiterpad. Toen ze aan de plaats kwamen, waar Stella haar korten wan- hopigen strijd had gevoerd met haar overweldi gers, zocht zijn hand in de diepe zakken van z(jn verschoten junglehemd. Ze bleef er enkele oogenblikken rusten op een stukje battist, dat hij door zijn vingers liet gaan. Het was zijn eenige tastbare herinnering 'aan Stella. Het was tegelijkertijd een troost en een aansporing voor hem, indien hij werkelijk een aansporing noodig had. Het scherpe contrast tusschen zijn toekomstdroomen en de grimmige, rauwe wer kelijkheid als een nachtmerrie en toch in dien het geluk hem dienstig was en hij voelde, dat dit zoo zou zijn was er iets wat niet even sterk pleitte voor d-eze werkelijkheid als tegen den droom. Dan zou zijn liefde en het bekennen er van niet dien prozaischen gang hebben van onzen tijd. Als de ridder uit het heerlijk verleden, zou hij zich het recht hebben gezocht om naar haar hand te dingen, door met schild en beukelaar, het gevaar te hebben afgewend van zijn uitverkoren vrouwe. Een gedwongen rust bracht hem weer tot de werkelijkheid. Ze hadden het punt bereikt, waar de inboorlingen het ruiterpad hadden verlaten. Langs een klein voetpad, waren ze den heuvel opgetrokken. Op het platgetrapte dek zag men van tijd tot tijd den diepen indruk van Stella's laarzen. De vele beschadigingen aan slinger planten en heesters waren het beste bewijs, hoe haar ontvoerders haar telkens tot den grootsten spoed hadden aangezet. Aan eiken kant vergezeld door zoo'n verschrikkelijken inboorling, was het meisje opgezweept naar haar kruisberg. Er waren geen pogingen gedaan om den weg geheim te houden. Men had er blijk baar alles op gezet om zoo snel mogelijk voor uit te komen. De hoop dat zij hierdoor zooveel terrein en tijd zouden winnen, dat hun slacht offer hun niet meer zou ontsnappen, had blijkbaar alle voorzichtigheid verbannen. (Wordt vervolgd-»

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1939 | | pagina 2