Zoekt gij betrouwbaar Personeel? w: Laatste Nieuws O. Plaats dan een „Omroeper' voor 90.0C0 gezinnen f VIJFDUIZEND RUSSEN GEVANGEN GENOMEN? GROOTE FINSCHE ZEGE DONDERDAG 28 DECEMBER 1939 Groote stijging der werkloosheid POST- EN TELEGRAAFDIENST Uitvoering van den dienst tijdens de jaarwisseling HET KERSTFEEST EN DE R.K. MILITAIREN Gevonden dieren en voorwerpen AUTOBOTSING IN DEN GROOTEN IJPOLDER DE „A. J. MEYERINK" VAN STAPEL GELOOPEN OUDEJAARSAVOND EN DE MILITAIREN Nagekomen giften Arrondissements-rechtbank De heer L. C. Band gehuldigd GLADHEID VEROORZAAKTE ONGEVALLEN ONTRUIMING VAN SCHOLEN Jubileum J. van Gelderen DAMMEN Centraal Bureau O. en O. WIELRENNEN H.S.V. „De Kampioen" BILJARTEN COMPETITIE NEDERLAND. SCHE BILJARTBOND De Bank van Leening Opheffing mogelijk? VELSEN V erkeersongeval Dienstjubilea Burgerlijke Stand Gevonden en verloren IJMUIDEN EEN VECHTLUSTIGE OPOE Steeds meer werklooze visschers Nieuwe aardschokken in Anatolië Op Russisch gebied door gedrongen De „Avontuur" in de Smildervaart GLADHEID VEROORZAAKT ONGEVAL Beurzen gesloten op 30 December DE „SIBAJAK" TE PRIOK DE BUIZERD NAAR INDIË NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT 99 5 Hïiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiuiiniiitimiio STAD De werkloosheid is sinds verleden week aan zienlijk vermeerderd. Er zijn thans 4996 ingeschrevenen bij de Gem. Arbeidsbeurs, dit is 128 meer dan verleden week. In dezelfde week van het vorige jaar consta teerde men een stijging van 80. Niettegenstaande de plotselinge uitbreiding der werkloosheid is het getal nog 1350 lager dan in dezelfde week van 1938 en 440 lager dan in dezelfde week van 1932. De Directeur van het Post- en Telegraaf kantoor te Haarlem brengt ter kennis van be langhebbenden, dat, vooral met het oog op de Omstandigheden, dat 31 December op een Zon dag valt, op welken dag de dienst uiteraard beperkt is, het van groot belang is, de Nieuw- jaarscorrespondentie vroegtijdig ter post te be zorgen. Daarbij wachte men niet tot den 30en De cember, maar verzende zooveel mogelijk vóór dien datum. Op Zaterdag 30 December a.s. zullen de brie venbussen om de 2 uur worden gelicht. De eerste lichting zal te 7.45 uur aanvangen. De lichtingscyfers van de brievenbussen zullen dien dag niet worden verzet. Op dien dag geldt tot 18 uur de dienstbe- perking niet, voor zooveel betreft den zegel- verkoop. Op Zondag 31 December a.s. zullen, behalve de gewone Zondagbuslicbting, nog 2 extra lichtingen plaats vinden en wel om 10 uur en om 14 uur. Overigens zullen de kantoren op dien dag zoowel voor den post- als voor den telegraafdienst, zijn opengesteld als op andere Zondagen. Op 1 Januari a.s. zullen de buslichtingen plaats hebben als op 31 December. Het post kantoor zal zijn geopend als op Zondag, nj. van 8.309.30 uur en wel voor den zegelverkoop, het aanbieden van aangeteekende stukken en er zal gelegenheid worden gegeven voor de be handeling van postwissels. Afgifte van cor respondentie heeft dien dag niet plaats, daar 2 briefpostbestellingen resp. te ongeveer 9 uui en 15 uur zullen worden uitgevoerd, alsmede één pakketpostbestelling om 9 uur. In de 1ste briefpostbestelling zullen ook aangeteekende stukken worden opgenomen. VOor den Telegraafdienst zal het hoofdkan toor zijn geopend als op Zondagen. De bijkantoren Bloemendaal, Heemstede en Overveen zullen zijn opengesteld voor den post dienst van 89 uur, vOor den telegraafdienst van 89 uur en van 1314 uur; de hulpkan toren Bennebroek, Santpoort-station, Sant poort-dorp en Spaarndam zoowel voor den post- als den telegraafdienst van 89 uur. In genoemde plaatsen, alsmede te Vogelen zang zal dien dag één brief- en pakketpostbe stelling worden uitgevoerd. De bijkantoren Schoterweg, Tempeliersstraat ên Aerdenhout alsmede de postagentschappen, zullen, evenals het PTT-station te Vogelen zang op dien dag iijn gesloten. In aansluiting op ons beschouw i n kje van gisteravond geven wij hieronder nog enkele feitelijke bijzonderheden. Het was een goede gedachte van het zangkoor ,,Benedicamus Domino" Om aan den vooravond van het H Kerstfeest aan de gemobiliseerden enkele uren van hoogst muzikaal genot te ver schaffen. Een zeer groot aantal militairen was opge komen om van deze bij uitstek geslaagde uit voering te genieten. Om half 8 opende Wethouder v. Liemt met een korte toespraak den avond. Spr., die met het streven van de R.K. Militairenvereeniging: den soldaten een goed tehuis te verschaffen te zeerste sympathiseerde en die reeds in den vorigen oorlog onder leiding van den toen- maligen directeur, KOI. Mgr. J. J. J. Noord man, het secretairaat van de veereniging be hartigde, wees er vooral op hoe goed en gezel lig de militairen hier hun vrijen tijd kunnen doorbrengen en hü spoorde hen aan, veelvul dig van dit tehuis gebruik te maken. Nadat spr. met enkele vriendelijke woorden aan directeur en zangers van het Paterskoor een welkom had toegeroepen, werd met het speciale Kerstprogramma aangevangen. Het zOu ons te ver voeren alle num mers afzonderlijk te behandelen; elk nummer kreeg een schitterende uitvoering. Naast den solist van den avond, den bariton Karei Bakker, die een groot aandeel in het succes van de uitvoering had. zong de heer J. Koopman een door hem zelf gedicht Kerst lied. Nadat een soldatenvriend zijn hart door middel van z'n beurs had laten spreken door den „jongens" een tractatie aan te bieden, gaf de tóoneelvereeniging „St. Genesius" het spel „Kerstvrede". Dit spel, hetwelk juist aan den vooravond van den Kerstnacht handelt, werd met gToote aandacht gevolgd en waar hierbij het ouder lijke huis met de moeder als middelpunt ten tooneele werd gevoerd en de strekking boven dien militair was, droeg deze opvoering het hare er toe bij om dezen avond tot een onver- geteltjken te maken. Inlichtingen aan het Bureau van Politie Sme- destraat, uitsluitend tusschen 11 en 13 uur. Bril; Bureau van Politie Smedestraat. Bril in étui; Mooren, Kruistochtstraat 55. Pyamabroek; de Mol, Anna v. Burenlaan 52. R. K. kerkboek; Overbeek, Jansweg 59. Kinderbroche; Stouten, Papentorenvest 64. Ceintuur; v. d. Brand, Sta ringstraat 2. Cape; Spoor, Westergracht 21. Ko peren dop m. schroefdraad, Bureau van Politie Smedestraat. Bruin hondje; Bak, Frans Hals straat 43 zwart. Damesarmbandhorloge; Lim beck, Roerdompstraat 24. Bruin-zwart hondje; Koster, Rozemarijnsteeg 16. Fox-hond; Reemer. Amsterdamstraat 3 T. Hockey-stick; Van Rijn, Regentesselaan 34. 1 paar heerenhandschoenen; Nieuwjaar, Korte Houtstraat 9. 1 handbescher mer; v. Haren, Rijksstraatweg 57 rood. 1 paar handschoenen en das; Vernik, Reitzstraat 121. 1 paar kinderhandschoenen; Tjeertjes, Havik straat 43. Jachthond; Bergman, Eemstraat 14. 1 handschoen; Kleefman, Bataviastraat 5. Zwart hondje; Post, Patriarchstraat 10. Dameshand schoen; v. Leeuwen, Magdalenssteeg 3 zwart. 2 taxhonden; Dr. Kas, Leidschevaart 76. 1 dames armbandhorloge; v. Balen, Saenredamstraat 47 rood. Koffertje m. i.; Heyselaar, Amoldystraat 16. Krielkip; v. d. Ochtend, Alb. Thijmstraat 36. Grijze kat; Heidweiller, Nagtzaamstraat 81. Oor bel; Wessels, Gen. de Wetstraat 51. Pantalon; v. Soelen, Archipelstraat 16. Damesportefeuille; Haften, Bastiaanstraat 82. Kinderportemonnaie; ter Meulen, Judith Leysterstraat 36. Portemon- naie m. i.; Eype, Gen. de la Reystraat 50. Por- temcnnaie m. i.; Zwaanswijk, Damaststraat 19. Rozenkrans; Zuiddam, Spaamdamscheweg 524. Gouden zegelring; v. Nieuwmeijer, 2e Zuidpol derstraat 35. Padvindersriem; Toepeel, Brou wersstraat 30. Gouden ring met inscriptie; Hee- res, H. van Alphenstraat 7. Rijwielplaatje in étui; Wierstra, Rollandstraat 76. Rozenkrans; Brakenburg, Gen. de la Reystraat 37. Shawl; v. Es, Van Nesstraat 23. Glassnijder; Nieuwmeijer, 2e Zuidpolderstraat 35; Bos sleutels; Bijl, At- jehstraat 11. Damestaschje m. i.; Smit, Graaf van Wiedstraat 98. Kindertaschje; Bureau van Politie Smedestraat. Damestaschje m. i.; van Steynen, Sumatrastraat 35. Fietsgereedschaps- taschje; van Wees, Ged. Oude Gracht 98. Tasch m. i.; van Beek, Van Hogendorpstraat 13. In den Grooten IJpolder, aan de kruising Noorderweg, zijn twee personenauto's met el kander in botsing gekomen. Een der wagens kwam hierbij in de sloot terecht en werd vrij wel geheel vernield. De inzittende bestuurder, die tevens eigenaar was, liep een lichte hersen schudding op en is door den Amsterdamschen G.G.D. na in het Wilhelmina-Gasthuis verbon den te zijn, naar zijn woning in Haarlem ver voerd. Een eveneens inzittende dame kreeg een lichte neusverwonding. De bestuurder van den anderen wagen kwam er zonder kleerscheu ren af. Rechter-Commissaris Mr. S. J. Pit te Haar lem. Wegens gebrek aan actief werden opgeheven de faillissementen van: 1. A. de Boer, arbeider, wonende te Wor- merveer, Zaanweg 56, Curator Mr. O. H. van Wiik te Heemstede; 2. Jac. Duindam, bleombollenkweeker en ex porteur, wonende te Hillegom, Beekkade no 49. Curator Mr. A. Beets te Haarlem. Door het verbindend worden der Uitdeelings- lijst zijn geëindigd de faillissementen van; 1. D. Offenberg, behanger, wonende te Be verwijk, Curator Mr. F. J. D. Theyse te Haar lem; 2. B. Smallegange, wonende te Haarlem. Curator Mr. J. Hoog te Haarlem; 3. Brune Twiest, stucadbor, wonende te Haarlem, Curator Mr. M. van Toulon van der Koog te Haarlem; 4. C. Janssen, kruidenier, wonende te Hille gom, burgemeester Pontstraat 20, Curatrice Mevr. Mr. L. M. I. L. van TaalingenDo's te Haarlem. Men schrijft ons: Nog enkele dagen en 1939 behoort weer tot het verleden. Een jaar van emoties en spanningen, een jaar dat ontwrichting bracht in vele gezinnen en za ken, zal dan worden vaarwel gezegd en op veler lippen komt de vraag: „Wat zal 1940 ons bren gen?" Laten wij hopen „Vrede". Oudejaarsavond 1939 zal vooral onzen mili tairen reden geven tot grootere concentratie van herinneringen over hetgeen 1939 hun bracht en menige militair zal méér dan anders het ge mis voelen van ,,zijn thuis" en van hen, die hij daar moest achterlaten. Laten wij vooral nu beseffen, dat zij de gezel ligheid van een Oudejaarsavondviering in hui- selijken kring opofferen ter verdediging van on ze levens en belangen. Op ons rust dan ook de aangename plicht te trachten, onzen militairen iets te geven voor het vele, dat zij thans moeten missen. Het Comité Haarlem-Noord van O. en O. wil in samenwerking met de militaire autoriteiten den daar gelegen militairen een prettigen Oude jaarsavond bezorgen en vraagt hiervoor de me dewerking der bewoners van dit stadsdeel. Indachtig de al oude leuze „vele kleintjes ma ken een groote", verzoekt het comité den bewo ners van Haarlem-Noord allen een kleinigheid te willen geven voor „onze militairen". Een van de comité-leden zal een dezer dagen bezoeken afleggen, teneinde de gaven in ont vangst te nemen. Zij die in de te verrichten werkzaamheden tegemoet willen komen en htm bijdrage zouden willen bezorgen kunnen hiervoor terecht aan de navolgende adressen: A. J. Overtoom, Marsstraat 127. W. Pappot, Rijksstraatweg 344. J. Hofstra, Rijksstraatweg 318. H. Th. Lindenborn, Marsstraat 56. Voor de Haarlemsche Stille Armen kwam als nog bij ons in van Th. S. J. H. f 2.50; van A. T. B. f 2.50; van M. L. f 10, en van C. C. M. f 2.50. Faillissementen uitgesproken op Woendsag 27 December. K. van Domselaar, kleermaker, wonende te Haarlem, Jacobstraat 19, Curator Mr. F. M. Hagemeijer te Haarlem; Gisteravond kwamen we op uitnoodiging van den heer A. J. Meyerink te zijnen huize en we warengetuige van den stapelloop van oe „A. J. Meyerink". We schrijven hier, om in stijl te blijven „stapelloop", daar hieraan, zooals gewoonlijk een feestelijk cachet gegeven werd, doch den genoodigden was slechts gevraagd „een kopje thee te komen drinken". Doch toen we zoo eens in de kamer rond keken realiseerden we ons, daar we er de ver schillende voorzitters en secretarissen van de reddingsbrigades uit Haarlem en omstreken bijeen zagen en ook den heer A. A. Bierlee, voorzitter van den Nederlandschen Bond tot het Redden van Drenkelingen, dat er wel wat meer aan vast zou kunnen zitten. En inderdaad: toen alle genoodigden aanwezig waren, werden we uitgencodigd, het verkleind model van het oefenschip van de Vlissingsche Reddingsbriga de, genaamd „A-. J. Meyerink", in ocgenschouw te komen nemen. Het was vervaardigd dooi den heer L. C. Band en werd thans overgedra gen aan den heer A. J. Meyerink, die het onder hartelijke dankzegging voor den Bond in ont vangst nam; het schip is een stuk werk, dat aller bewondering afdwong. Hierna nam de heer A. A. Bierlee het woord; hij richtte zich speciaal tot den heer en me vrouw Band en sprak als volgt: Het verheugt mij, hat deze bijeenkomst plaats heeft in den huize Meyerink, waar ook de grondslagen van den Nederlandschen Bond tot het Redden van Drenkelingen zijn gelegd en waar reeds vele belangrijke besprekingen, hier mede verband houdende, zijn gevoerd. Heer Band, naast uw functieals voorzitter van de Heemsteedsche Reddingsbrigade hebt gij reeds meerdere malen uw aanhankelijkheid aan den Bond, door het vervaardigen van verschillende dingen ons doel betreffende, en door te expo- seeren op tentoonstellingen, tot uiting gebracht; ik denk hierbij aan de accommodatie vande ijs- wacht en het auto-water-ongeval, hetwelk op de tentoonstelling te Zürich zooveel belang stelling heeft getrokken; thans hebt gij ons weer verrijkt met een verkleind model van het oefenschip „De A. J. Meyerink" en is een wensch van hem, naar wien het schip vernoemd is, thans weer in vervulling gekomen; ik stel het op prijs, hier in de gelegenheid te worden ge steld, U hiervoor namens den N. B. R. D. dank te mogen brengen en ik overhandig U hierbij het diploma voor bewezen diensten aan den Bond en hoop, dat U dit wel zult willen be schouwen als een bescheiden erkentelijkheid voor de vele door U geheel belangeloos bewezen diensten aan den Ned. Bond tot het Redden van Drenkelingen. Hierna sprak de heer Bierlee eenige woorden van dank tot den heer C. Boeschoten, secre taris van de Bloemendaalsche Reddingsbrigade, die de wapens van Vlissingen en Zeeland en het Bondsembleem, aangebracht aan het schip, geteekend had. De heer Meyerink sprak vervolgens eenige hartelijke woorden tot mevrouw Band en over handigde haar hierbij een kerstkrans. De heer Band, die zeer verrast bleek te zijn met de hulde hem hier gebracht, memoreerde, dat dank zij de medewerking die hij van dé verschillende Bondsfunctionarissen steeds mooht ondervinden, de Heemsteedsche Reddingsbriga de zich in een gezonden groei mag verheugen en dat het hem, als uiting van dank voor deze medewerking, een genoegen was al knutselende dingen te vervaardigen, die op tentoonstellin gen het streven en doel van den Bond naar voren brengen. ie zich over zijn geloof schaamt schaamt zich over God. Wie zich over God schaamt over dien zal God zich schamen. De gladheid, die gisterenmiddag de wegen onveilig maakte, heeft verschillende ongevallen veroorzaakt. In de Spaarnwouderstraat kwam een juf frouw, die op het trottoir liep, te vallen. Zij bekwam een bloeduitstorting in de rechterheup. Op het Spaarne slipte een motorrijder, die daarna tegen een auto botste. Hij bekwam een linkerbovendijbeenbreuk. Op den hoek van de N. Gracht en den Jans weg botsten twee auto's; de schade was be trekkelijk gering, persoonlijke ongelukken kwa men niet voor. De oudersvergadering, samengesteld uit ouders van de leerlingen der Frans Halsschool te Haarlem gehouden op Donderdag 9 No vember 1939 in een der lokalen van de school aah de Wouwmanstraat (Mobilisatiehuisves ting heeft, gehoord de besprekingen over de moeilijkheden voor onderwijs en gezin, aan het Bestuur van bovengenoemden oudersraad op gedragen, in samenwerking met andere ouders- raden ten spoedigste in overleg te treden met den wethouder van Onderwijs en de militaire autoriteiten tot ontruiming der scholen en den normalen onderwijstoestand. Gisteren vierde de heer j. van Gelderen, con ducteur bij de N. Z. H„ zijn zilveren jubileum in dienst van deze maatschappij. De chef van den Vervoersdienst, ir. B. Nugteren, bracht den jubilaris namens de directie te zijnen huize een bezoek. Het gebruikelijke geschenk onder cou vert werd overhandigd. De heer P. M. Gieske, chef van den Uitvoerenden dienst, bood even eens zijn gelukwenschen aan. Ook mocht de jubilaris een geschenk ontvangen uit het jubi- leumfonds van de N. Z. H., hetwelk hem door een deputatie van dit fonds werd aangeboden. Den verderen dag bracht de jubilaris in huise- lijken kring door. Onder auspiciën van het Centraal Bureau „O. en O." garnizoen Haarlem zal de heer R. C. Keiler, kampioen van Nederland, voor een 4C-tal militairen, gelegerd in het kantonnement Haarlem, een simultaan-séance geven op Vrij dag, 29 December a.s., aanvangende 19.30 in de bovenzalen van Lunchroom-Restaurant Mun- niks, Groote Markt 10, alhier. Daartoe uitgenoodigd door O. en O. en het plaatselijk comité afd. soldaten, gehuisvest in de school Westergracht hoek Leidschevaart, werd een hometrainer-wedstrijd georganiseerd over 1000 Meter. Dat deze wedstrijd als onderdeel van de voor militairen gehouden feestavond zeer in den smaak viel, bleek uit het daverend ap plaus wat telkenmale opklonk. Ook eenige militairen namen deel aan den wedstrijd en sloegen een uitstekend figuur. Hieronder volgt de uitslag over 2x1 K.M.: 1. C. de Best, tijd 1 min. 10.2; 2. J. Bos, 1 min. 15.1; 3. P. v. d. Heyden, 1 uur 15.3; 4. P. Duyns, 1 uur 17.0; 5. J. Laan, 1 uur 21.4; 6. J. P. Bos (militair), 1 uur 22.0; 7. H. Keizer, 1 uur 25.0; 8. Ledder (militair), 1 uur 31.3. Hierna reden C. de Best en P. v. d. Heyden een match tegen elkaar over 5 K.M., welke wed strijd werd gewonnen door P. v. d. Heyden in den tijd van 3 min. 21.4. De Best maakte 3.26.4. Klasse D. Afd. 1. Na spannenden strijd moest het drietal van Java (A'dam), dat bij B.C.H. op bezoek was, de punten aan onze stadgenooten laten. Houtkoo- per (B.C.H.) en v. Vlaanderen kampten tot het bittere einde. De eerste won met 6 caramboles, spelend met 7.gemiddeld. Alrich (Java) was iets sterker dan de Jager en sloeg den Haarlem mer met 17 punten, zoodat de gasten weer de leiding hadden. Dank zij de Zwart ging B.C.H. echter met de zege strijken, w'ant deze liet Sie mens op 69 van de 139 staan! Klasse D. Afd. 3. De Java-reserves begonnen tegen Insulinde hoopvol. De thuisclub kwam uit met een in valler voor Huiskens, die door Budding afge- teekend werd geklopt. Hasselmeyer (Ins.) nam echter revanche door Beerlage 64 puntjes af handig te maken. Doordat Monné (Java) nog 14 caramboles liet liggen, wonnen de Insulinde- De heer ir. A. J. H. van Ouwel schrijft ons: In verband met een mij opgedragen taak heb ik eenige studie van het consumptieve volks- credietwezen moeten maken en om die reden trok dan ook 'n artikel in uw avondblad van 16 dezer onder het hoofd „De Gemeentelijke "Bank van Leening" mijn aandacht. De lezing werd voor mij aanleiding u te verzoeken om door op name in uw blad een enkele desbetreffende op merking meer algemeene bekendheid te geven. Uit de laatste alinea van de eerste kolom en het vervolg in de tweede zou de conclusie ge trokken kunnen worden, dat over het algemeen de behoefte aan consumptief crediet onder de loontrekkenden is afgenomen en nagenoeg ver dwenen. Toch zou een dergelijke gevolgtrek king tot de vorming van een volkomen valsch beeld van de werkelijkheid voeren, want veeleer kan worden vastgesteld, dat de volkscredietbe- hoefte sterk is toegenomen. Maar het karakter van deze behoefte heeft zich met de algemeene maatschappelijke ontwikkeling gewijzigd, ter wijl gelijktijdig door het streven naar rationali satie en verhoogde efficiency nieuwe methoden voor credietverleening werden gevonden. Over den omvang van de tegenwoordige volkscrediet- behoefte leze men b.v. Hoofdstuk I par. 1. van de „Handleiding bij het organiseeren en verlee- nen van sociaal volkscrediet", uitgegeven door de onlangs opgerichte Volkscredietbank van het R.K. Werkliedenverbond. Aan de hieringenoem- de oorzaken van de credietbehoefte zou ik al leen nog willen toevoegen de noodzakelijkheid voor fabrikanten om nieuwe afzetgebieden voor hun producten te vinden, waarvoor hun twee middelen ten dienste staan, welke meestal ge combineerd worden toegepast, nX prijsverla ging en het verleenen van gemakkelijke beta lingsvoorwaarden. Men moet in het tegenwoordige consump- tieve-volkscredietwezen onderscheiden „nutscre- diet" en het „noodcrediet". het eerste, voorna melijk verleend volgens het huurkoopsystfeem (voor radio's, stofzuigers, wasohmachines enz.) en het betaalzegelsysteem (voor kleeding, huis raad en in het algemeen voor de gelijkmatige verdeeling van seizoensuitgaven over 20 tot 25 loonsperioden), is gericht op en vindt zijn be staansrecht in het nut, dat het crediet voor den onder normale omstandighdeen levenden loon trekkende heeft. Hoe gunstiger de voorwaarden, hoe grooter het nut voor iederen credietnemer individueel en hoe grooter het gebruik, dat er van zal worden gemaakt, dus hoe grooter het algemeen belang. Eerste voorwaarde voor het kunnen scheppen van gunstige voorwaarden is voor de credietverleenende instellingen echter het vermijden van risico's. De moderne nuts- credietsystemen, en vooral het enkel en alleen op de credietwaardigheid van den geldnemer steunende betaalzegelstelsel, moeten dan ook iedere credietbehoefte, die uit nood is voortge komen en derhalve grooter risico insluit, afwij zen. Naast het nutscrediet staat dus het nood crediet, dat zou moeten voorzien in de behoef ten van hen, die, hetzij door tegenspoed, hetzij door eigen schuld in behoeftige omstandig heden zijn komen te verkeeren. Maar terecht heeft men zich afgevraagd, of credietverleening wel het juiste middel was om in dezen nood te helpen. Par. 3. 1ste hoofdstuk van de zooeven reeds genoemde Handleiding van het R.K. Werkliedenverbond komt tot de conclusie, dat ieder geval op zich beoordeeld en gesaneerd zal moeten worden volgens de voor dat geval meest geschikte methode van hulpverleening. De hier voor aangewezen organisatie zal echter m i. steeds op charitatieve basis moeten werken. Zeer terecht merkt u op en letterlijk gelijk luidend werd in het verslag van de Rotterdam- sche Bank van Leening geschreven, „dat het verpanden van kleeding en huisraad een dure, ondeugdelijke methode van geldleenen is". Voor nutscrediétverleening heeft het pandjessysteem dan ook naast de moderne nutscredietsystemen «ten schijn van kans zich te kunnen handhaven. Voor noodcredietverstrekking komt de bank-van leening, die zich om de levensomstandigheden van de credietnemers in het geheel niet bekom mert, nog minder in aanmerking. Toch worden ieder jaar weer door de verschillende gemeen telijke overheidsorganen enkele tonnen opge offerd aan de instandhouding van deze ver ouderde instituten. Wordt het niet tijd om met de sleur te breken en dit weggegooide geld voortaan te gebruiken voor subsidies aan goed georganiseerde instanties, welke beoogen op de meest doelmatige wijze financieele hulp te bie den in noodgevallen? Hoogachtend A. J. H. VAN OUWEL. Naschrift. Of er naast de vele reeds be staande vereenigingen tot bestrijding van den woeker, middenstandscredietfondsen, voorschot banken enz. nog plaats is voor andere dergelijke instellingen, zal inzender, die studie van het onderwerp maakt, beter kunnen beoordeelen dan wij. Maar als hij de Banken van Leening wil opheffen, zal hij toch moeten zorgen, dat er een instelling komt, waar iedereen, arm of rijk, be kend of onbekend, direct en zonder omslag, eiken dag op niet al te rigoureuze voorwaarden een crediet kan krijgen, zoowel de winkelier, die door het onverwacht uitblijven van een be taling stante pede een vijftig of honderd gulden noodig heeft, als de zwerver, die zich vijftig cent voor nachtlogies wil verschaffen. In dat oogen- blikkelijke en zonder nader onderzoek zit de moeilijkheid. Als de inzender er een oplossing voor weet, zal de overheid er hem dankbaar voor wezen, maar welke instelling doet zooiets, zou zoo iets mogen doen, zonder onderpand te vragen? menschen als volgt: Insulinde (513) 447 Java II 423 (345). Klasse C. Afd. 2. Insulinde II liet zich door het tweede van Plan Zuid niet van de bovenste plaats drin gen en versloeg de Amsterdammers in eigen huis. Ccleghem was tegen Dresdan (PI. Zuid) niet opgewassen en moest 32 caramboles af staan. Christoffels en Hugtenburg bleven daar entegen ver in de meerderheid en behaalden tezamen 90 punten winst. De bezoekers wonnen dus als volgt: Plan Zuid II (378) 288 Insulinde II (344) 300. Klasse F. Afd. 1. Donderdag kreeg Insulinde het team van Rembrandt op bezoek. Jager (Ins.) liet weer een steek vallen en bracht het tegen Pappie Jr. tot 58 van de 75. De Rembrandtman Heyman moest echter 26 punten aan Brouwer afstaan, terwijl Oor (Ins.) zijn partner niet verder liet komen dan 39 van de 82! De gastheeren zege vierden zoodoende nog met groot verschil. Op den Rijksweg nabij het kruispunt Slaper dijk heeft dezer dagen een verkeersongeval plaats gehad. Een motorrijder, afkomstig uit Halfweg, wilde den Slaperdijk oprijden, toen hij met zijn motor slipte, tengevolge van de gladheid van den weg. De motorrijder raakte de macht over zijn stuur kwijt en kwam in den berm van den weg terecht. De motorrijder kwam er met eenige ontvellingen en een bloedende hoofdwonde be trekkelijk goed van af. Het motorrijwiel werd beschadigd. Bij de papierfabriek te Velsen zullen ook in t komende jaar wederom tal van dienstjubilea worden gevierd onder de vele arbeiders, die in dit bedrijf werkzaam zijn. De heer M. v. Westenbrugge opent de rij en hoopt volgende week Woensdag 3 Januari den dag te herdenken, dat hij 40 jaar in dienst is bij dit bedrijf. De heer P. Zonneveldt Jzn. hoopt ditzelfde arbeidsjubileum op 8 Januari te mogen herden ken. Ook de heer Th. Mooy hoopt op 15 Januari a.s. dit 40-jarige dienst jubileum te mogen vie ren. (Gedeeltelijk gecorrigeerd) Geboren: J. J. van AlphenGrünheid, d.; B. A. Robben—Kassens, z.; C. F. Kruijk—van de Weerdt; F. Pronk—Gonkel, d.; E. Deijker— Dekker, d.; M. J. M. Taconis—de Groot, d.; J. W. Broek—de Back, z.; M. H. Buijck—Beliën, z.; M. Plugde Ruijter, z. Overleden: G. Westra, 57 jaar, echtgen. van P. Glokker, Kanaalstraat 70, IJmuiden J. A. Dekker, 69 j.; echtgen. van M. M. Bakker, Am sterdam. Ondertrouwd: Th. C. Handgraaf en H. M. Deutscher; H. L. Hikke en K. G. den Heijer; P. N. van der Putte en A. G. Gerrits; J. Udo en M. L. A. Badeck; A. Blonk en J. Bruijn; G. J. van der Aar en P. H. J. Giele. Hoofdbureau van Politie (Willemsplien)een bril in koker, 1 dop van vulpen,. 1 kinderwant je, 1 paar handschoenen, 1 sjaal, 1 oud dames rijwiel, 1 boekje, 2 zwemvesten, 1 vulpen, 1 postduif. Bureau van Politie IJmuiden-Oost (Engel- mundusweg)een pomp, een ceintuur, een paar laarzen, een portemonnaie met inhoud, diverse handschoenen, wielnaafdop van auto, gereed- schapstaschje met inhoud, een mutsje. Bureau van Politie Velsen-Noord (Wij'ker- straatweg)een kindermuts, een groen breiwerk met naalden; een stuk zeildoek, een donker blauwe ski-muts, een grijze polsmof, een straat hond, een bril met hoornen montuur, een Rijks distributiekaart, een groene kindermuts, een bruin iederen portemonnaie, een rijwielbelas- tingmerk in étui. Dezer dagen werd de rust op het Sluisplein een oogenblik verstoord. Een volwassen poedel bleek de hoofdrol te vervullen in dezen dramati- schen één-acter. De viervoeter mocht met zijn naar schatting 70-jarige patrones even een luchtje scheppen. De poedel lette hierbij niet op het verkeer en dartelde lustig rond. Niets zou de rust verstoord hebben, ware het niet, dat van de hoogte van de Amstelstraat een 15-jarige fietser met flinke snelheid het Sluisplein kwam opgereden, die pardoes dwars over den hond reed. De poedel slaakte een angstkreet en de berijder schrok hiervan blijkbaar zoodanig, dat hij de macht over zijn stuur kwijt raakte en op de klinkers terecht kwam. Nog voordat de jongen gelegenheid had zich onder zijn rijwiel vandaan te werken, kwam de eigenares op hem toestormen. In plaats dat zij hem 'n handje hielp, kreeg hij een serie aanmer kingen te hooren, die nu niet bepaald vleiend genoemd konden worden. Dit werkte bij den jeugdigen fietser als olie op het vuur. Deze diende op zijn beurt van repliek, doch wond zich daarbij zoo op, dat hij op den viervoeter afstormde en hem even onder zijn staart een trap gaf, waardoor de poedel een salto mortale maakte. Opoe, blijkbaar ook niet voor de poes, gaf op haar beurt den jongen een fikschen tik met haar parapluie op zijn hoofd, die er mocht wezen. Het dreigde op een duel uit te loopen van ongelijke krachten en dit .was voor een der omstanders aanleiding in te grijpen. Hij liep op het oudje toe en nam allereerst de paraplu'e af. Zij wist zich evenwel te ontrukken en liep op de fiets toe. die nog steeds op den grond lag. Zij bekoelde haar woede ten deele door den jasbeschermer en eenige spaken kapot te trappen. Dit moest onze poedel weer ontgelden, want de jongen liep op zijn beurt weer naar den hond en voorzag deze weer van een pittige injectie, die zeker nog wel harder aankwam dan de eerste. Hierop greep een der andere omstanders den jongen vast en dirigeerde hem naar de richting der sluis. Opoe kreeg het advies haar hondje niet meer los te laten loopen om herhaling van dit voorval te voorkomen. „Maar dat mormel is nog niet van me af," snauwde ze den omstanders nijdig toe en hevig verontwaardigd verliet ze met haar poedelt je het gevechtsterrein, alwaar de rust spoedig weer keerde. Uit het overzicht der Gemeentelijke Arbeids beurs blijkt, dat het aantal werklooze zeevis- schers ook in de afgeloopen week weer gestegen is. Thans is dit cijfer opgeloopen tot 284. De werkloosheid onder de haven- en trans portarbeiders bleef met 200 werkloozen station- nair. RIGA, 27 Dec. (Reuter) Volgens een te lefonische mededeeling uit Helsinki, welke hier ter stede laat in den avond werd ont vangen, hebben de Finnen vandaag tijdens een hevig gevecht in het uiterste Noorden van Finland 5000 Russen gevangen geno men. Aan dit bericht wordt nog toegevoegd, dat de wouden vol liggen met Russische dooden en gewonden. Het Russische legerbericht meldt: Op 27 December heeft zich aan het front niets van belang voorgedaan. De Russische luchtmacht heeft verkenningsvluchten gemaakt- ANKARA, 27 Dec. (Reuter) Vanavond laat werd te Ankara bericht, dat in de door de aardbeving geteisterde gebieden zich neuwe trillingen hadden voorgedaan, vergezeld gaan de van ondergrondsch gerommel. (Berichten opgenomen in een deel van onze vorige oplaag) HELSINKI, 27 Dec. (Havas). De Finnen hebben aan de Mannerheimlinie een aanval van een regiment Russen teruggeslagen. Dè Russen wilden over het ijs van het Suvanto-meer aan vallen, het ijs was sterk genoeg om infanterie en tanks te dragen, doch de aanvallers moesten wijken voor het vuur uit de automatische wa penen van de Finnen. Ongeveer 700 dooden ble ven op het ijs liggen; 50 man werden gevangen genomen, terwijl vijf kanonnen, twee tanks en zestien mitrailleurs werden buitgemaakt. Het Suvanto-meer is een verbreeding in de Vuoksi- rivier, bovenstrooms van Taupale. Ten Noorden van het Ladogameer hebben zich geen operaties voorgedaan. In het gebied ten Oosten van Lieksa zijn de Finnen op Rus sisch gebied doorgedrongen. De Russen hebben van de betrekkelijke kalm te van de laatste dagen gebruik gemaakt om hun slagorde te wijzigen; de zwaarst beproef de afdeelingen zijn afgelost. Tengevolge van het geringe aantal der Finnen kan het Finsche com mando dit voorbeeld niet volgen. Evenwel rijn» vooral in het Noorden, talrijke vrijwilligers uit Zweden, Noorwegen en Denemarken aangeko- Van den schipper van het schip „Avontuur dat op weg is van Delft naar Veendam en van welk schip men eenigen tijd niets had vernomehi is gisteren bericht ontvangen, dat het zich in de Smildervaart bevindt. Het is niet onmogelijk dat het schip in het ijs vast zit. De 14-jarige fietsjongen Veldhuijs, werkzaam bij een groentehandel op den Kleinen Berg Eindhoven, reeds gistermiddag omstreeks kwart voor een de Willemstraat in. Door de gladheid slipte hij met het gevolg, dat hij tusschen de wielen van een passeerende vrachtauto viel- Het achterwiel ging den jongen over het hoofd, waardoor de dood onmiddellijk intrad. Den autobestuurder treft geen schuld. Het stoffelijk overschot is naar het politie' bureau overgebracht. De minister van Staat, minister van Financiën heeft bepaald, dat op 30 December 1939 de beurzen voor den geld- en fondsen handel zullen zijn gesloten. BATAVIA, 27 Dec. (Aneta). De „Sibajak is vanmorgen, na een voorspoedige uitreis, f® Tandjong-Priok aangekomen. Het eenige °P* onthoud onderweg was beperkt tot de DownS. waar het schip 24 uur werd opgehouden, en W* Gibraltar, dat voor onderzoek van de ladinS moest worden aangeloopen. Voorts liep de ,.SI" bajak" nog aan in Lissabon en'Napels, in welk® laatste plaats het meerendeel van de passagi®r aan boord kwam. De „Sibajak" nam uit Rotterdam een vod lading mede, welke geheel voor Nederlandsen' Indië was bestemd. Met deze mailboot* kwam nog mede b® A.B.C.-cabaret, onder leiding van Wim Kan Corry Vonk. Zy werden verwelkomd door d® voorzitter van den bond van kunstkringen, de heer Verboom. Corry Vonk werd vrijwel gedu~ rende de geheele reis door zeeziekte gekweld. verband waarmede zij thans eenige rust noodig heeft. Wijziging van den opzet van de tourn® is hierdoor waarschijnlijk evenwel niet nooQ1-- Dinsdag 26 Dec. vertrok te 6.13 uur het tuig FHARB „Buizerd" van Napels naar f" dië met de volgende bemanning: Gezagvoerder Van Veenendaal, tweede stuurder Rab, radiotelegrafist Poot, we -ot- kundige Grosveld, steward-telegrafist Gr hoff. Aan boord van dit vliegtuig bevinden e0 passagiers voor Britsch-Indië, voorts goederen bestemd voor Nederlandsch 000 Indië,

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1939 | | pagina 4