-• f O FRANKEN Struisvogelveren of I v. Empelen Haarlem, 28 Dec. d/Pooij naamkaartjes] DONDERDAG 28 DECEMBER 1939 Afscheid commandant C. L. Becking Hartelijke woorden DOOR DE LANDEN VAN BRAHMA EN BOEDDHA VERKEERSONGEVALLEN Kamer van Koophandel J. W. Demmers f KERSTDINER R.K. BLINDEN VOOR DE „STILLE ARMEN" GOUDEN BRUILOFT IN OVERVEEN BAKT VOOR DEN OUDEJAARSAVOND Kerstkransen Kerslbrooden Tulbanden Saucijzenbroodjes Croqueflen Ragoutbroodjes Pasteitjes Berlinerbollen Appelflappen Beignets Appelbollen Sneeuwballen Oliebollen Hamcroissanls Oudejaarslaarten En nog vele andere lekkernijen Als Vader de worst snijdt, dan volgen allei kinderoogen dat met de meeste belang stelling. Hoeveel zouden we krijgen, wie krijgt er vandaag het 'grootste stuk? Het is ver makelijk, dat roerige, jonge goedje zoo enthousiast te zien. Maarhet is dan ook Stegeman's worst die op tafel staat: Stegeman's echte Gel- dersche met de fijne, zachte rooksmaak. Dat is een tractatie, die door jong en oud terdege wordt gewaardeerd. In winkels met ons raambiljet. BESTRIJDING GLADDE WEGEN Belastingbetaling in post- inrichtingen Ecu TIP van TIPSY Bij Feestklanken HOOlJ's dranken Oplichter aan het werk Zelfs Haarlemsch notaris vloog erin Verloren en gevonden BURGERLIJKE STAND LEDENCONCERT H.O.V. Solist: Phons Dusch, piano O» maar ze zijn niet altijd even versch. Daarom gebruikt Oud uitsluitend Neder- landsche eieren, versch van de kip - versch in de advocaat. 'I' BRAND IN ZUID Weer de centrale verwarming UITSPRAKEN RECHTBANK Bronzen beeld gestolen Suiker zonder bon verkocht GYMNASTIEK R.K.S.V. Hercules-Winfried afd. gymn. heeren HEEMSTEDE VERSLAG DER GEMEENTE HEEMSTEDE AGENDA Bioscopen Stadsschouwburg Apotheekdiensten KEUZE UIT 32 SOORTEN Dr. C. Metzlar overleden STAD Gisteravond hield de Vrijwillige Burgerwacht Haarlem in het gebouw der St. Elisabethsver- eeniging aan de Jansstraat een bijeenkomst om afscheid te nemen van den commandant, den heer C. L. Becking en van het bestuurslid, den heer J. Leupen. Commandant Becking zette allereerst de rede hen van zijn heengaan uiteen en ridderde daarna verschillende burgerwachters met het Kruis van Verdienste. Hij speldde mej. T. Duijn en den heeren Henri Quez Pimentel, C. Schagen en J. ter Horst deze onderscheiding met een toepas selijk woord op. Mr. J. N. J. E. Heerkens Thijssen sprak na mens de Burgerwacht het afscheidswoord. Het maakt op de Burgerwachters een diepen indruk, aldus mr. Heerkens Thijssen, dat u hen hu gaat verlaten; en dat heeft het ook op mij gemaakt. Ik heb de Burgerwacht mede-opgericht en leefde steeds met haar mee; en daarom heb ik voor mijzelf hef uitspreken van het afscheids woord opgeëischt. Mijnheer Becking, ik heb u zien komen en nu zie ik u gaan. Toen u kwam heb ik u welkom geheeten en in minder dan geen tijd had u de harten der Bur gerwachters gewonnen. Dat kwam doordat u volkomen deskundig, toegewijd en hartelijk Werkte. U hebt de Burgerwacht uit den slaap, Waarin zij was geaommeld, gewekt; U hebt er Wat van gemaakt. Daarom moet het u nu wel dubbel zwaar vallen, het werk, dat u heelemaal gevormd hebt, te moeten gaan verlaten, omdat men er een andere bestemming aan wil geven, dan die, welke u zich als ideaal gesteld had. Ik wil over die maatregelen van hoogerhand hiet oordeelen, maar niemand kan mij verbie den hulde te brengen aan den man, die de Bur gerwacht tot een instelling van groote beteeke- nis heeft gemaakt, waarin orde en regelmaat den boventoon voeren. U heeft er zooveel van gemaakt, dat wanneer de Burgerwacht in de toekomst op ander gebied zal moeten gaan wer ken, deze orde en regelmaat en de andere vruch ten van uw arbeid in hooge mate van toepassing zullen zijn. Door uw leiding is de Burgerwacht thans een uiterst gedisciplineerd lichaam. Dit heeft u bereikt op de allereerste plaats door uw Voorbeeld. U was een voorman, ik zou haast zeggen: een geboren voorman. Wij zijn u daar voor dankbaar. En met groot leedwezen zien wij U heengaan. De heer Heerkens Thijssen dankte comman dant Becking voor de prettige samenwerking, die er steeds tusschen hem en den commandant had bestaan. Mijnheer Becking, u heeft veel voor Haarlem gedaan en met de organisatie van de Haarlemsche Burgerwacht heeft u voor de maatschappij een nuttige daad verricht. Mr. Heerkens Thijssen wenschte tot slot den commandant het beste voor de toekomst. Met een paar eenvoudige woorden dankte overste Becking voor de woorden van den heer Heerkens Thijssen. Ook de heer J. Leupen, chef van den verple- gings- en economischen dienst, nam afscheid. Hij sloot zich voor wat betreft den commandant bij de woorden van mr. J. N. J. E. Heerkens Thijssen aan en dankte zijn medewerkers. Hierna namen de burgerwachters met een handdruk, al dan niet vergezeld van enkele Woorden afscheid van de beide heeren. Op Oudjaar-ochtend om half twaalf brengt het Rembrandt Theater een causeriefilm, die ons wel zeer ver voert van onze bijna-witte Kerst met name door Syrië, over den Khyber- Pas naar Britsch-Indië en Ceylon. Het is de filmische reportage van een der wereldreizen Van den wijsgeer-bierbrouwer dr. M. Hurli- Kiann uit Zürich, die ditmaal de drie groote ..werelden" doortrekt, n.l. de Mohammedaan- Eche wereld, de gebieden van het Brahmaïsme- Hindoeïsme alsook de Boeddhistische centra. Dr. Hürlimann kreeg bij wijze van uitzonde ring toegang tot het doorgaans ontoegankelijk koninkrijk Nepal en trok voorts door de zoo Weinig bekende achter-Indische deelen van Siam, Burma, Cambodsja. Het was zeker niet het doel van dezen handelsman-filosoof, een „expeditie" te ondernemen met hemzelf als den garavaan-leider-met-tropenhelm hij Verschijnt zelf niet eens op het doek; des te meer de wondere bouwwijze uit vroeger eeu wen, toen in die verre landen reeds een be schavingssfeer heerschte terwijl in ons, nu lei dend, Westen Germanen, Kelten en Batavieren. Kaninefaten vóór de zegeningen van het christendom elkaar met knodsen bevochten. Van wezen en omvang der drie grootsche godsdienstige richtingen, van het leven en streven van de afzonderlijke figuren van Mo hammed en Boeddha, den Verlichte, weet daar enboven de causeur De Josselin De Jong in kort bestek een klare uiteenzetting te geven, weike toelichting het aanvoelen van de ziel van het aloude Azië, zooals deze inderdaad uit deze rolprent tot U spreekt, in hooge mate onder- Streept. Gisterenmorgen om kwart over elf kwamen twee vrachtauto's op den hoek Westerstraat de Clercqstraat met elkaar in botsing, doordat een der wagens door de gladheid van den weg slipte. De eene wagen werd vrij ernstig bescha digd. Tien bierfleschjes, welke door den anderen auto werden vervoerd, vielen ten slachtoffer. Gisterenmiddag om 2 uur reed op den Kam persingel een 58-jarige wielrijder, die niet vol doende uitweek bij het passeeren, tegen een dame op. De man viel, kwam .in aanraking met een personenauto en werd met een wonde aan het linkeroog, na door den Ongevallendienst Verbonden te zijn, naar de Mariastichting ver voerd. De man klaagde over pijn in zijn borst. Een derde ongeval gebeurd? op den hoek HieuwegrachtHooimarkt, waar een 61-jarige Wielrijder door een auto, waarvan de bestuurder ih de bocht te veel links hield, werd aangereden. Met een sleutelbeenfractuur werd het slacht offer door den Ongevallendienst en daarna in het Diaconessenhuis behandeld. Tegen den auto mobilist maakte de politie proces-verbaal op. De agenda voor de 139ste vergadering der Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Haarlem en Omstreken, te houden op Dinsdag 2 Januari, des namiddags te 8 uur in het ge- houw der Kamer, Nassauplein 46, bevat o.m. de volgende punten: Verkiezing algemeen voorzitter. Verkiezing Voorzitter afd. Grootbedrijf. Verkiezing voorzit ter afd. Kleinbedrijf. Verkiezing plaatsvervan gende voorzitters afdeeling Groot- en Kleinbe drijf. Verkiezing vaste commissies. Goedkeuring Verzonden schrijven aan den minister van Eco- homisehe Zaken betr. steun bloembollenbedrijf tezamen met de Kamers van Koophandel en fabrieken te Alkmaar, Hoorn en Leiden. Goed keuring besluit Bevrachtingscommissie Haarlem inzake salarieering nieuwen Secretaris, Agent te IJmuiden, Assistenten te IJmuiden en Assistent Haarlem. Rondvraag. Besloten zitting. Weder is er één der oude garde van ons heen gegaan. Twee dagen voor het hoogfeest van Kerstmis is te zijnen huize overleden de heer J. W. Dem mers. De heer Demmers was in zijn gezonde dagen een zeer bekende figuur in de R.K. organisatie wereld en heeft daar jaren achtereen veel en goed werk mogen verrichten. Voor alles is hij echter gedurende zijn gan- sche leven een verzorger der armen geweest, die onder Gods onmisbaren zegen en bezield met echte Roomsche blijdschap zijn gezegend werk heeft verricht. Bijna 40 jaren heeft hij onver moeid zijn groote werkkracht in dienst der Roomsche charitas mogen stellen. Bijna twintig jaren was hij lid van het Col lege van R.K. armenzorgers, toenmaals nog staande onder de regenten van het St. Jacobs Godshuis. De oude Haarlemmers zullen het zich nog wel herinneren, hoe 17 keer per jaar door onze RK. armenverzorgers huis aan huis werd gecollecteerd voor de R.K. armen van de stad Haarlem. 1 Mei 1914 werden te Haarlem de R.K. pa- rochieele armbesturen opgericht en de heer Demmers benoemd tot vice-voorzitter van St. Joseph. Op 1 Maart 1923 volgde hij den heer Van Bemmelen als voorzitter op. Ter gelegenheid van de herdenking van zijn 35-jarig jubileum als armverzorger op 17 Sep tember 1930 werd hem door Z. H. den Paus het gouden eerekruis Pro Ecclesia et Pontifice ge schonken en uitgereikt door den. zeereerw. heer pastoor H. C. J. Sondaal. Nog slechts drie ja ren nadien heeft hij zijn functie als voorzitter kunnen waarnemen; een ongeneeslijke ziekte noopte hem voor alles te bedanken. Moge het voorbeeld van den heer Demmers ons allen opwekken, ieder op zijn plaats en ieder op zijn tijd, het werk der charitas zoo veel mogelijk te steunen. Moge God zijn ziel genadig zijn en hem de r/euwige gelukzaligheid schenken, omdat hij werken van liefdadigheid in Zijnen naam heeft verricht. Namens het R.K. Armbestuur „St. Joseph" J. J. BRINKMAN, secretaris. In de Kroonzaal van restaurant Brinkmann zaten gisteravond plus minus vierenzeventig blinden en geleiden aan een Kerstdiner, dat werd gegeven door de R.K. Blindenzorg St. Odilia. Het openingswoord werd gesproken door den voorzitter der vereeniging, die alle aanwe zigen van harte welkom heette. Onder den maaltijd werden enkele zeer goed verzorgde muzieknummers ten gehoore gebracht door het Lyceum-ensemble onder leiding van den heer O, Koop. Naast de instrumentale medewerking vermel den wij tevens nog de vocalistische voordrach ten van de dames B. Schmidt en Van Beem, welke met de begeleiding van den heer Koop en zijn orkest een zeer goede vertolking von den. Sprekers van dezen feestmaaltijd waren o.a. de geestelijke adviseur rector Van Son, die met de woorden: „Vreest niet, want ik verkondig u een blijde boodschap" de blinden er op wees, dat ook voor de misdeelden naar lichaam God geboren is, die ook Zijn blijde boodschap voor hen bestemd heeft. De- heer K. L. S. Rikkers voerde op verdien stelijke wijze op de fluit met pianobegeleiding van den heer Ol. Koop enkele werken van Loeuillet en Mozart uit. De vertolking van deze werken was zeer goed; de heer Rikkers was zijn muziek volkomen meester. Bijzonder interessant was het dankwoord, op rijm gemaakt en voorgedragen door de blinde mejuffrouw de Jong uit Beverwijk. Ongetwijfeld hebben de blinden van St. odilia genoten van dezen gezelligen feestavond, waar de muzikale medewerking van het Lyceum-en semble onder de voortreffelijke leiding van den heer O. Koop er zeker toe zal hebben bijgedra gen om de stemming te verhoogen. De heer Fr. Nelissen begeleidde de Kerst liederen, die door allen werden gezongen. Ten behoeve van het Comité voor de „Stille Armen" werd bij de Twentsche Bank gestort; In opdracht van E. v. d. Wf 10. In opdracht van Dr. H. v. Ef 10. In opdracht van mevr. F. Sf 2.50 In opdracht van mr. G. A. v. d. Bf 2.50 In opdracht van mr. S. Gf 10. Bij het Comité ingekomen: Opbrengst collecte Kerstfeestje Haarl. Hout park f 4.opbrengst door plaatsing van bus sen bij diverse scholen en instellingen f 240.90. Op 15 Januari zal het echtpaar J. HarrenM. Koper, Rollandslaan 20, Overveen, vijftig jaar getrouwd zijn. A.s. Vrijdag gaan de bruidsdagen in. Dit echtpaar, dat zuiver Overveen,sch bloed in de aderen heeft, zal bij de gouden bruiloft ze ker veel belangstelling van de mede-Overveeners ondervinden. De Reiniging moast Woensdag een 12-tal motor-strooiers uitzenden en hedenmorgen 9 wagens tot bestrijding der gladheid op den weg. De directeur van het Post- en Telegraafkan toor te Haarlem maakt bekend, dat op 30 De cember a.s. op alle postinrichtingen te dezer stede slechts tot 15 uur belastingbetalingen zul len worden aangenomen. Auto geslipt Woensdagmiddag te vier uur is een auto, be stuurd c'oor den heer W. uit IJmuiden, in de Margrietenlaan te Vogelenzang, door de glad heid van den weg geslipt en tegen een boom opgereden. De bestuurder werd licht gewond en is per taxi naar zijn. woning vervoerd. De auto is aan de voorzijde eenigszins be schadigd en moest worden weggesleept. Inderdaad een goede raad. Over enkele dagen is het Oud en Nieuw. Bestel reeds NU op Uw gemak de feestdranken voor deze dagen. U wordt goed en prettig bij HOOI.I geholpen enelke kooper ontvangt gratis een spel bridgekaarten. Zondag 31 Dec. winkels open v. 121». 4 Voor de Haarlemsche Rechtbank stond he denmorgen een oplichter terecht, die in Haarlem en Zandvoort door middel van mooi-klinkende leugenverhalen verschillende menschen geld afhandig had gemaakt. Het was een 53-jarig Amsterdamsch koop man die in de maanden Mei en Juni in Haarlem en omstreken had geopereerd. De zaak was begonnen in Amsterdam, waar hij een 40-jarigen chauffeur had ont moet. Verdachte had dezen man verteld, dat htf een café wilde oprichten onder N.V.; hij had den chauffeur voorgesteld zijn compagnon te worden. De chauffeur had daar wel ooren naar en de koopman stapte naar een Haar- lemschen notaris, waar hij vertelde in Zand voort een hotel te willen gaan beginnen. De notaris verklaarde, dat hij 't verhaal van den man zeer geloofwaardig vond, reden waar om hij den man had vertrouwd. Ook de „com pagnon" ging den notaris eens opzoeken om over de kwestie te spreken. Toen de chauffeur bij den notaris zat werd deze opgebeld door den koopman, die medeeelde, dat hij voor een prikje een koelkast kon overnemen. Daar had hij f 50 voor noodig; over dit bedrag kon hij echter nog niet direct beschikken. De notaris zou echter wel even zoo goed willen zijn.... En inderdaad, de notaris was zoo goed, omdat hij de menschen vertrouwde. Later had de chauffeur, die merk te, dat er iets niet in orde was, f 25.van de f 50.teruggegeven. Op zekeren dag zaten de twee compagnons in een café in Zandvoort. De vertering konden zij echter niet betalen. Geen nood. De koopman wist wel raad. Hij stapte naar een Zandvoortschen bakker, vertelde, dat hij hotel Welgelegen had gehuurd en dat hij nu f 7.50 noodig had voor het koopen van tafelgerei. Wanneer de bakker dit geld even wilde voorschieten, dan kon hij er verzekerd van zijn, dat hij de broodleverantie zou krijgen. De bakker zag een goeden klant voor zich en betaalde. Bij een agent van een bierfabrj^k in Zandvoort hing verdachte een verhaal op van een frigidaire, die hij heel goedkoop kon krijgen. Maar hij had nog f 50. tekort. Wanneer de agent hem dit kon voor schieten, zou hij de bierleverantie krijgen. En ook deze, een 73-jarige Zandvoorter, vloog erin. Verdachte verweerde zich nog door te zeggen, dat hij het had gedaan voor het winnen van een weddenschap, maar dit verweer werd niet aanvaard, daar verdachte reeds vier keer we gens oplichting en een keer wegens verduiste ring was veroordeeld. De Officier van Justitie achtte verdachte een zeer gevaarlijk mensch voor de maat schappij. Dat de notaris erin gevlogen is, laat zich begrijpen. Hij is niet de eenige, want enkele andere notarissen hebben zich eveneens door de mooie woorden van ver dachte laten verleiden. Spr. eischte een ge vangenisstraf van 1 jaar en 6 maanden met aftrek van voorarrest. De raadsman, Mr. Baron, pleitte clementie en eventueel vrijspraak. Verdachte hield daarna nog een zelfpleidooi, waarin hij de heeren rechters trachtte te ont roeren en toen dat niet lukte, liet hij zich na afloop van zijn stokje gaan en hij bleef zwaar hijgend liggen. De rijksveldwacht maakte korte metten met den simulant. Uitspraak over veertien dagen. Inlichtingen aan het Bureau van Politie Smedestraat, uitsluitend tusschen 11 en 13 uur. Spaarzegelboekjes op naam; Kuypers, Paul Krugerkade 9 rood; Bus inh. zeep; Bureau van Politie Smedestraat; Chabot, bureau van Politie Smedestraat; Langharige witte hond, Ver- waard, Fëeasusstraat 4; Hazewindhond met pen ning, Merks, Achterweg 2; 1 paar motorhand schoenen, Bureau van Politie Smedestraat; 1 Slouki hond, Asyl, Ridderstraat 11; 1 paar kin derhandschoenen, De Keulenaar, Tetterode straat 91; 1 heerenarmbandhorloge, fa. Holt, Anegang 33; 1 paar wollen handschoenen, Smol ders, Zuidpolderstraat 78; Soldatenkepi, Bureau van Politie Smedestraat; Grijs-witte kat, Asyl Ridderstraat 11; Damesportemonnaie m.i., Hos, Wijde Geldeloozepad 20; Portefeuille m. papie ren op naam, Bureau van Folitie Smedestraat; Portemonnaie, van Balen, Saenredamstraat 47 zwart; Rijwielplaatje, Warmerdam, Ruysdael- straat 26 rood; Rijwielplaatje in étui, Buis, Een- drachtstraat 56; Wollen shawl, Hoogensteyn, Zaanenlaan 41; Kindergymnastiekschoen, van Eek, Westerhoutstraat 10; Damestasch, Hoog land, Amsterdamschevaart 124; Tasch m. flesch- jes, Hoogeboom, Kamperstraat 20; Kindertasch- je m. i., Fit, Karei vgn Manderstraat 17; Steen- koolzak, Schuilings, Waldeck Pyrmontstraat 12 zwart. Geboren 23 Dec.: W. C. van Empelen—Mei man, z.; 24 Dec.: C. Slagter—Bakker, d.; 25 Dec.: A. W. de Koning—van As, d.;26 Dec.: G. Meu nierSchoonhoven, d.; P. E. Haarbosch Brochhagen, z., S. J. Dekker—Tinholt, d.; G. W. Glas—Aeilkema, z.; E. J. de Kruijf—van der Het programma op dezen laatsten avond in December was geheel gewijd aan Beethoven. De derde Leonore-ouverture, waarmede Toon Ver- hey het concert opende, was als zoodanig een goede voorbereiding voor ons orkest voor de uit voering van Fidelio, Zaterdagavond a.s, in den Stadsschouwburg te geven door de Nederland- sche Opera. Ofschoon Toon Verhey er alle moeite aan besteedde om door zorgvuldige détailleering alle détails van de rijk bewerkte ouverture sterk te doen spreken misschien wel juist daarom kreeg men vooral de eerste helft een min of meer verbrokkelde weergave te hooren, miste men er de spanning in en de groote lijn. Geluk kig keerde deze echter kort voor het eerste hoornsignaal door den 2en trompettist ver dienstelijk geblazen terug, en het slot klonk dan ook uiterst bevredigend en ontlokte den aan wezigen een hartelijk en welverdiend applaus, waaraan het orkest ten volle deel mocht heb ben. De zeer begaafde pianist Phons Dusch ver tolkte voor de pauze het Vijfde Pianoconcert dat in Es. Dit ontstond in de onrustige oorlogs jaren omstreeks 1810, en er was dus wel eenige analogie in het ten gehoore brengen er van in een soortgelijken tijd, vol dreiging en spanning. In het eerste deel spreekt een hooggestemde krijgshaftige geest, vindt men een uiting van moed en kracht, en de pianist gaf deze bravour- stemming uitnemend weer. Als een verademing, een volkomen rust en vrede brengende bood schap klonk dan in tegenstelling hiermee het religieus-dichterlijke thema van het Andante. Het werd door de strijkers met een gaven, poë- tischen toon ingezet en door de houtblazers even verzorgd overgenomen. Hier gaf de pianist de volle mate niet alleen van een .beheerschte techniek, maar ook van een fijn dichterlijk en innig gevoel, terwijl in het levendige en vastbe sloten Rondo-thema beide hoedanigheden tot een vreugdevolle zelfbewustheid werden ver- eenigd. De dialoog met het orkest was levendig en gespannen en door dirigent Verhey uitste kend aan den speeltrant en de hpvatting van den solist aangepast. Het succes was dus groot: de pianist kreeg bloemen, werd herhaalde malen teruggeroepen, en liet dirigent en orkest welver diend deelen in de hem gebrachte hulde. Het aanhoudende applaus noopte hem tot een toe gift. De Vijfde Symphonie van Beethoven, alge meen bekend als de Noodlots-symphonie, kregen we na de pauze te hooren. Dit meesterwerk van bouw- en motiefbewerking, van onovertroffen innigheid en van jubelende en zelfbewuste kracht werd door ons Haarlemsche orkest met volkomen overgave, zij het niet steeds met even groote volkomenheid in de technische weergave, verklankt. Doch de kleine technische vlekjes, welke er in deze naar wij meenen eerste uit voering onder dirigent Verhey, nog aan kleef den enkele ongelijke inzetten en vooral enkele sterke ritardandi bij fermate's vielen zeer bijzonder op zullen bij een reprise zeker verdwijnen. De ensemble-indruk was die van beheerschte kracht. Dat de strijkers nog altijd wat zwak aandoen in de tutti-passages van eenigen dynamischen omvang, is te betreuren, doch, zeker voor het moment, onoverkomelijk. De toehoorders waren evenwel ook over deze auditie geestdriftig gestemd en brachten di rigent en orkest hun warme hulde voor het gebodene. J. 6. t. 1.30). P» >w*liiSftuocpa Mijle, d.; P. J. CorstenGroenendijk, d.; 27 Dec.; A. C. BoeremaBrouwer, z.; J. van Gu- likSlobbe, d.; G. J. Schramavan Moorsel, d.; G. M. de VosHeemskerk, 1 z. en 1 d.; H. C. G. Fruitema—Been, d. Overleden: 26 Dec. N. KampBruin, 69 jaar, Reitzstraat; 27 Dec. D. Smijnga, 81 jaar, Jans straat. Ondertrouwd 28 Dec.: J. Veuger en A .E. Groot Huize; P. Meintema en E. van Essen. Gehuwd 28 Dec.: N. P. Buijs en C. van Sloo- ten; E. Ch. van Putten en J. Marsman; J. Schaap en S. M. Verster; M. W. Willemse en J. de Laat; F. R. A. Nolles en H. Elfring. In het Zuiderhoutpark, Vijverlaan no. 1, ont stond hedenmorgen brand. Even nadat een sto ker bezig was geweest met de stookinstallatie voor de centrale verwarming in een klein ge bouwtje naast het huis, ontdekte de dienst bode, dat rookwolken uit de ramen kwamen. Zij waarschuwde onmiddellijk de huisgenoo- ten, die met emmers water het vuur boven de stookplaats trachtten te blusschen. Men mocht hierin echter niet slagen en de hulp van de brandweer moest worden ingeroepen. Zeer spoedig was deze ter plaatse en met een slang op de waterleiding wist men uitbreiding van den brand te voorkomen. Gebleken is, dat uit de kachel van de cen trale verwarming vlammen waren geslagen, die een zak met kolen hadden aangetast. De zak was gaan branden. De schade was niet bijzonder groot. Op 31 October stalen twee mannen uit een tuin aan den Bronsteeweg te Heemstede een bronzen beeld. Twee weken geleden behandelde dé rechtbank deze zaak en vandaag werd er uitspraak gedaan. De man, van wien het initiatief was uit gegaan kreeg 8 maanden gevangenisstraf; de gene die het beeld had helpen dragen, werd ver oordeeld tot 6 maanden, waarvan 3 maaneen voorwaardelijk. Tegen een winkelier, die in de suikerlooze periode toch suiker had verkocht en bovendien zonder bon, werd twee weken geleden f200. boete geëlscht. Hedenmorgen werd hij schuldig verklaard, doch ontslagen van rechtsvervolging. Vrijdagavond a.s. zal er voor de wedstrijden van den sportkring Haarlem, die plaats hebben op 14 Jan. in Beverwijk, een selectie gehouden worden. Wij verzoeken daarom al onze leden turners Vrijdagavond om half negen aanwezig te zijn in de school Tempeliersstraat. Verschenen is het beredeneerd verslag van den toestand der gemeente Heemstede over het jaar 1938. Hieraan ontleenen wij de volgende interes sante bijzonderheden. De oppervlakte der gemeente bedraagt thans 945 H.A. en 61 A. De schuldenlast der gemeente bedraagt in 1939 f 5.440.700, terwijl Heemstede thans 19.516 inwoners telt. De schuld per in woner bedraagt dus thans f 279, tegen f 294 in 1938. - Door 297 personen werd in Heemstede in de hotels gelogeerd; van deze personen woonden 93 buiten Nederland. Het aantal aanmeldingen van vreemdelingen bedroeg 212; 1 vreemdeling werd over de grens geleid. Ernstige branden kwamen niet voor; de brandweer rukte 13 maal uit. In 1938 kwamen 28 gevallen van besmettelijke ziekten voor, waaronder 25 gevallen van roodvonk. In de zweminrichting werden 11126 kostelooze baden genomen, Er had slechts 1 verkeersongeval met doodelijken afloop plaats; bij 37 ongevallen werden 44 personen gekwetst; bij 80 verkeers ongevallen is materieele schade ontstaan. Op 25 Januari 1938 werd het electriciteitstarief A vastgesteld op 20 cent per k.w.h. en tarief B op 8 cent per k.w.u. benevens een vastrecht van f 3.60 per maand. Bij de arbeidsbemiddeling waren in 1938 minder werkzoekenden ingeschreven dan in 1937. Door den dienst van Maatschappelijk Hulpbe toon werd aan 203 personen losse giften ver- Zendt aan familie en vrien den een bloemengroet bij de jaarwisseling. CARL VAN EMPELEN zorgt hiervoor op de bekende artis tieke wijze en niet duur; voor GEHEEL NEDERLAND per „Bloemenexpresse" voor EUROPA per „Fleurop". BLOEMENMAGAZIJN HEEMSTEDE - TELEF. 28080 BINNENWEG 18 Gebouw St. Bavo: Best. R.K.V.B., 8 uur Haarl. Zanggenot, 8 uur O. en O., 8 uur R.K. Bevolkingsbureau, 8 uur Fed. Gr.- en Fr.-handel, 8 uur. Brinkmann, Gr. Markt: Ledenvergadering St. C assianusvereeniging. Kunstzaal De Bois; Expositie 105 uur. Kunstzaal Leffelaar: Expositie 105 uur. Frans Halsmuseum: Expositie 105 uur. Rembrandt: „Kouwe drukte", 2, 7 en 9.15 uur; alle leeftijden. Cinema: „Ein blonder Traum", half twaalf; alle leeftijden. „Het jonge opperhoofd" en „Mobilisatieklan ken", 2 en 8.15 uur; alle leeftijden. Luxor: „De kop van Jut", 2.30. 7 en 9.15 uur. (alle leeftijden). Frans Hals: „Boefje", 2, 7 en 9.15 uur; alle leeftijden. Mo viae: Doorloopend vroolijk Kerstprogram ma, alle leeftijden. Spaarne: „Bela Lugosi" en „Het duivelsle- gioen", boven veertien jaar. Vrijdag 29 December: 8.15 uur: Tooneelgroep „Het Masker"; „Jeugd" (voor Geloof en Weten schap") Zaterdag 30 December; 8.15 uur: Nederlandsch Opera Ensemble „Fidelio'. Dinsdag 2 Januari: 8.15 uur: Populair abon nement le serie Het Residentie Tooneel: „'n Kalme Bruiloft". De avonddiensten der apotheken zullen tot en met Vrijdagavond worden waargenomen door: C. G. Loomeijer, Barteljorisstraat 11; Park- apotheek, Kleverparkweg 13; Teyler-apotheek, Teylerplein 79. Steeds geopend zijn: C. E. Schotman. Binnen weg 206208; Elswout-apotheek, Bloemendaal- scheweg 341; Aerdenhout-apotheek, Zandvoort- schelaan, tel. 26772Heemsteedsche apotheek, Binnenweg 28, tel. 28127; Bloemendaalschs Apotheek, Bloemendaalscheweg 85, telef. 22181. ANEGANG 14 TELJ1963 HAARLEM Te Apeldoorn is 76 jaar oud overleden dr. C. Metzlar, rustend arts. Na zijn studie was hij eenige jaren in chirurgi sche klinieken te Berlijn werkzaam. Van 1889 tot 1S02 was hij huisarts te Lisse en van 1902 tot 1922 huisarts te Apeldoorn. Nadat hij zijn practijk neergelegd had, aan vaardde hij in 1922 de functie van districts-arts voor tuberculosebestrijding voor de Noord-Velu- we. Tot 1930 is hij daarin werkzaam geweest. strekt tot een totaal bedrag van f 3820.62. lil 1936 bedroeg dit f 1866.76 en in 1937 f 2114.34. In 1938 werd aan 154 personen een totaal be drag van f 5082.46 aan voorschotten verstrekt. In 1937 bedroeg dit f 4262.45. Aan gewone onder steuning werd f 73.332.54 uitgekeerd, tegen f 71.618.38 in 1937. De algemeene gezondheidstoestand bleef gun stig. Op de begrooting van 1938 werd een crediet uitgetrokken groot f 3000 voor schoolmelkver- strekking. Subsidie werd gegeven aan de drie Heem steedsche muziekcorpsen. De Heemsteedsche Kunstkring organiseerde in het winterseizoen concerten op vocaal en instrumentaal gebied. In het Heemsteedsche sportpark werden in totaal 957 verschillende wedstrijden en oefenin gen gespeeld. Toonecivereeniging D.E.S. Dinsdag gaf de R.K. Tooneelvereeniging „Door Eendracht Sterk" voor haar leden en donateurs een ca baretavond in het R.K. Vereenigingsgebouw aan den Heerenweg, ter viering van haar 40- jarig bestaan. Voor deze gelegenheid was door de militaire autoriteiten aan D.E.S. het gebruik van de groote zaal toegestaan, die echter uiterlijk elf uur weer ontruimd moet zijn. In verband met dit voor 'n jubileumavond wel zeer vroege slui tingsuur werd reeds om half acht met het pro gramma aangevangen. De voorzitter, de heer J. J. Schelvis, hield een openingsrede, waarin hij o.m. mededeelde, dat het bestuur van D.E.S. reeds vroegtijdig plannen had gevormd om het veertigjarig bestaan op grootsche wijze te vieren, n.l. door het uitschrij ven van een tooneelconcours. Verschillende too- neelvereenigingen uit de omgeving hadden reeds toezegging gedaan aan dit concours deel te ne men, toen plotseling de mobilisatie deze plan nen in duigen deed vallen, daar de tooneelzaal door militairen in beslag werd genomen. Overwogen werd, of de vereeniging een jubi leumstuk zou kunnen opvoeren, doch ook hier aan waren groote bezwaren verbonden en er werd tenslotte besloten, leden en donateurs een cabaretavond aan te bieden. Spr. eindigde met den wensch, dat de aanwezigen een prettigen avond zouden hebben. De zorg voor het verdere deel van avond was opgedragen aan Jan Nibbering en zijn ensem ble, dat beschaafde cabaretkunst op de planken bracht, afwisselend ernst en luim, doch steeds boeiend door zeer goede voordracht. Gestemd door een uitstekend orkestje liet het vroolijke trio van Piet Dieben spoedig de geheele zaal schateren van het lachen; mej. L. Stappers,die over een mooi stemgeluid beschikt, zong o.m. heel gevoelvol „Madonnakindje" van Catharina van Rennes en het bekende „Standchen" van Schubert. Ter afwisseling toonde Wil Boogaard zich een virtuoos op het accordeon. Het was een gezellige avond, waarop het bestuur van D.E.S. met voldoening kan terugzien. Huurprijs B. en W. stellen voor te bepalen, met handhaving overigens van hetgeen in de huurovereenkomst, d.d. 17 October 1933, tusschen de N.V. Boerderij „Brondstee'' en de Usvereeni- ging „De Volharding" is overeengekomen, dat de huurprijs te rekenen met ingang van 1 januari 1939 zal bedragen 300 per jaar. Hoofdinspecteur van politie B. en W. stel len den raad voor, gezien de zich in sterke mate uitbreidende taak van de politie, tot in voering van den rang van hoofdinspecteur. Reeds geruimen tijd doet zich de behoefte ge voelen aan een intellectueele kracht, die direct onder den tegenwoordigen inspecteur werk zaam is. De bezoldiging van hoofdinspecteur en inspecteur zal bepaald worden op f 3400 f 4100 en f 2600 tot f 3300.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1939 | | pagina 5