Het boter- en kaas vraagstuk POULET-SOEP Bloemkool-soep DE GEBROEDERS „GOOCHEM FINANCIEN WEK UW LEVER-GALOP Wij luisteren naar... 6ckpJ&tM öchp.laJM Alg. Ned. Zuivelbond bijeen te Utrecht W a ter s ta n den Dagfilm DONDERDAG 28 DECEMBER 1939 De distributiecentrale voor Kinderzegels Op bezoek bij freule mr. Alting von Geus au Vice-admiraal J. graaf van den Bosch Afscheid, als lid van het Hoog Militair Gerechtshof Rotterdam—Batavia Prins Bernhard bezoekt de tentoonstelling DE OOSTERHOUTSCHE COCAÏNEZAAK SCHRIJVEN VAN DREIG BRIEVEN Opzichter te Oldenzaal gearresteerd Vrijdag 29 December VERMISTE MEISJES Licht in een oude oplichtingszaak Arrestaties te Ridderkerk NEDERLAND—ITALIË 99 „Chronische verstopping MARKTEN POSTVLUCHTEN bAsrah RANGEERDER TE DELFT GEDOOD Vanmiddag om twee uur is in het Jaar beursrestaurant te Utrecht de alsemeene vergadering van den Algemeenen Neder - landschen Zuivelbond (F.N.Z) aangevan gen. De voorzitter, de heer H. K. Koster, consta teerde, dat ons land voor de tweede maal se dert het bijna 40-jarig bestaan van den F.N.Z- bekneld ligt tusschen de oorlogvoerende par tijen. De gevolgen hiervan ook voor het zuivel bedrijf zijn reeds in vele opzichten merkbaar en kunnen ook nog veel ernstiger worden. Onder deze omstandigheden valt het niet te verwonderen, dat, toen tengevolge van den oor logstoestand er een verhooging der productie kosten intrad, er spoedig verandering moest komen. Aanvankelijk ondervond dit krachtigen tegenstand bij de regeering, daar men wilde trachten, prijsverhoogingen over de geheele lijn te voorkomen. Hoewei wij aldus spr. er volkomen mede accoord gaan, dat getracht wordt, abnormale winsten tegen te gaan, was er geen sprake van, dat men onder deze om- stand 'gheden een geleidelijke stijging der prij zen kon tegenhouden. Uw bestuur heeft er krachtig toe medege werkt, het onhoudbare van het aanvankelijke standpunt der reeeering aan te toonen. Het vond daarbij het geheele landbouwbe drijfsleven aan zijn zijde en zoo is het mogen gelukken de regeeringsinstanties tot andere ge dachten te brengen, zoodat men ook het aan vankelijke standpunt van vergoeding der nood zakelijke productiekosten heeft laten varen en daarvoor bij monde van den minister in de plaats heeft gesteld, dat met de veranderde omstandigheden en een redelijke belooning van den landbouwer zal worden rekening gehouden Intusschen valt van dit veranderde stand punt in het veehoudersbedrijf nog niet veel te bespeuren. Wij willen bij dit alles geenszins de oogen sluiten voor de moeilijkheden, welke ook onze regeering tengevolge van den oorlogstoestand heeft. Een der vele verschillen met dien van 1814'18 is, dat de oorlog op economisch gebied van den beginne af een veel scherper karakter heeft aangenomen en dat men in de oorlogvoe rende landen van den beginne af een sterke centralisatie van den invoer is gaan toepassen, waardoor men een drukkenden invloed op de te betalen prijzen kan uitoefenen. Dit brengt zeer ernstige gevolgen voor onzen exporthandel me de, waarvan het bedrijfsleven zoowel als de re geering de consequenties tijdig zullen hébben te bezien. Daarnaast moeten wij constateeren, dat de margarineconsumptie in ons land in sterker mate toeneemt dan die van de boter. Hierin ligt een aanwijzing voor matiging in het stellen van prijzen, doch de boer moet tenslotte een bestaan hebben en wanneer dan alles gedaan is otn de productiekosten zoo laag mogelijk te krijgen, zal het niet anders kunnen of de regee ring zal door het nemen van maatregelen, waar door een grooter afzetgebied in het binnenland verkregen wordt, de helpende hand moeten bie den. Het meest sprekend in het boter-margarine- vraagstuk is wel, dat aan de manschappen van leger en vloot alleen margarine wordt verstrekt. Hiermede ontneemt men aan de zuivelbereiding regelmatig een groot aantal boterconsumenten, hetgeen, gezien het groote aantal gemobiliseer- den, van geen geringe beteekenis is. Berekend kan- worden, dat leger en vloot per jaar 7 mil- lioen kg. margarine gebruiken. Naast het botervraagstuk ligt het kaasvraag- stuk, dat, zij het van geheel anderen aard, toch ook van groote beteekenis voor onze veehou derij js. Door het stagneeren van den kaasex port naar Frankrijk en het wegvallen van den export naar Spanje, is het vooral voor gebieden, waar van oudsher producten voor deze mark ten werden gemaakt, een ernstige toestand in getreden. Ook de export naar overzee wordt door de onzekere en zeer duur geworden ver- voergelaienheid ernstig belemmerd. Aangeno men móet dan ook worden, dat de kaasvoor- raden in ons land momenteel abnormaal groot zijn, hetgeen een voortdurend drukkender in vloed op de prijzen uitoefent. Van de belanghebbenden wordt inmiddels alle medewerking verkregen, die men vraagt, doch wij kunnen niet aan den indruk ontkomen, dat het overheidsapparaat nog niet is opgewassen tegen de taak, die zij heeft. En nu, zegt freule von Geusau, zijn er nog maar vijf dagen. Dit jaar heeft de ka lender niet meegewerkt bij den verkoop van de kinderpostzegels. Drie dagen minder dan anders. Drie werkdagen. En bij den verkoop van twee ton in 25 dagen, beteekent iedere dag minder een potentieel verlies van f8000. We hebben nu nog maar vijf dagen over. Oude jaar valt op Zondag; Nieuwjaarsdag valt uit dat zijn dus deze week nog één dag en vier in 1940. De twee ton moeten er komen; Nederland zal in deze dagen dan maar in plaats van voor f 8000 per dag, voor f 11.000 per dag kinderpostzegels en kinderbriefkaarten moeten koopen. Om nu bij het begin te beginnen: hoe lang hebben wij hier in Nederland al kinderzegels? Kinderzegels, antwoordt freule von Geusau, worden er In ons land sedert 1923 uitgegeven. Ieder jaar in de maand December. Dat eerste jaar brachten de zegels f 18.000 op. In het twee de jaar is het f 56.000; in 1925, wanneer men de zegels begint te kennen, f 77.000. Dan komen de jaren boven de f 100.000.stijging na stijging, tot in 1929 de postzegels alleen f 154.000 opbren gen. De economische crisis volgt, vooral de groote postzegelverbruikers koopen minder ze gels; maar daar tegenover staat dat het publiek meer koopt. En in 1937 brengen zegels en kaar ten samen f 200.000 op. De befaamde „twee ton" die ook verleden jaar bijeengebracht werden, die er dit jaar moeten komen. Een vraag: Wie koopen er nu kinderpost zegels? En hoe is de verkoop eigenlijk geregeld? Kinderpostzegels koopt iedere Nederlander. Langzaam wordt het zooals het moet zijn: dat iedere Nederlander voor de paar brieven en briefkaarten die hij in één maand verstuurt, kinderpostzegels koopt. Prinses Juliana gebruikt kinderzegels, en hier is een kaart van een jongetje uit een van de tehuizen in ons land, die ook een kinderze geltje plakte. En hoe gaat het dit jaar met de briefkaar ten? Goed voor sommige kaarten beter dan wij gehoopt hadden. De smaak van het publiek is moeilijk te schatten. Hier heeft u nu de serie van dit jaar, welke denkt u dat het beste gaat? Ik kijk ze nauwlettend aan: de serie VTUchten, bloemen en vogels van Voerman, dan de Kerstkaart van Joep Nicolas, een kinder kopje van Mia van Öostveen, een watergezicht van Willem Roelofs, twee kinderen in de sneeuw door Gunhild Kristensen. Ik geef het op. Eigenlijk moest ik er een prijsvraag over maken, zegt freule von Geusau glimlachend, kinderzegels en prijsvragen schijnen bij elkaar te hooren. Maar ik zal het u zeggen. Twee kaarten zijn er die meer gekocht worden dan alle anderen; de kaart van Joep Nicolas en de Nieuwjaarskaart van Gunhild Kristensen. Een Nieuwjaarskaart hebben wij altijd in onze serie gehad. De nieuwjaarsvisites, de nieuw- jaarswenschen op een konstig versierd vel pa pier ze raken er een beetje uit. Maar prent briefkaarten voor het „veel heil en zegen" dat is van dezen tijd. En deze twee schamele kin derfiguurtjes, die hand in hand een verre, on gekende toekomst tegemoet gaanik weet niet of ze als Nieuwjaarskaart gedacht zijn, maar zij zijn er bij uitstek geschikt voor." En dan is er een financieele kwestie of eigenlijk twee vragen in een: Wat gebeurt er nu met het geld dat zegels en kaarten opbren gen. en kunt u Iets vertellen van de distribu- tiekosten van al die zegels en kaarten? Distri butieproblemen zijn van dezen tijd. Eerst een antwoord op de laatste vraag: onze kosten, die van het werken van de propa- gandacommissie, met alles wat daaraan vast zit, vrijwel een heel jaar lang, en van al de 750 comité's zijn ongelooflijk laag: de toe slag op een serie kinderzegels is 13% cent. Hier van komen ruim 12.5 cent zuiver aan het mis deelde kind. Koopt men vijf briefkaarten die samen 35 cent kosten, dan ontvangt het mis deelde kind, na aftrek dus van de ontwerp-, de druk- en de distributiekosten, 24.75 cent. En nu de verdeeling. In de dertien jaren 1926- 1938 werd niet minder dan f 1.744.285 bijeenge bracht en verdeeld over honderden instellingen die kinderen verzorgen. Alle instellingen, van alle gezindten, krijgen hun deel, berekend naar het aantal verpleegden en het aantal verpleeg- dagen. Er zijn kleine tehuizen die f 75 krijgen, of f 200; er zijn groote instellingen die f 1000, f 2000, soms bijkans f 4000 ontvangen. Maar voor allen is het in den loop der jaren gewor den tot een absoluut noodzakelijk Iets; er is al tijd te weinig; er zijn in Nederland altijd nog kinderen die verzorging noodig hebben maar dit niet kunnen krijgen. De kinderpost zegels alleen al maken de algeheele verzorging van 1325 kinderen mogelijk! Ten afscheid gaat dande telefoon. De laatste dagen van 1939 houden blijkbaar nog beloften in voor ons aller steun aan het mis deelde en verwaarloosde kind. Nog vijf dagen! In een plechtige zitting van het Hoog Militair Gefechtshof, hedenochtend te tien uur, heeft vice-admiraal J. H. O. graaf van den Bosch, die in verband met het bereiken van de wettelijke leeftijdsgrens zijn functie als lid van dit college 'met ingaiïg van 1 Januari a.s. zal neerleggen, als zoodanig afscheid genomen. Vele vooraanstaande leden van de militaire en civiele rechterlijke macht woonden deze zit ting bij. De president, mr. E. .Jellinghaus, bracht bij den aanvang in herinnering, dat graaf van den Bosch met ingang van 1 Januari 1924 tot lid van het Hoog Militair Gerechtshof werd benoemd als opvolger van vice-admiraal C. J. G. de Booy. Het Hof was toen nog gevestigd in het oude gebouw aan de Drift te Utrecht; Doch reeds sedert 1913 was graaf van den Bosch als ■raad aan het H.M.G. toegevoegd. De geheele verande ring van de militaire wetgeving na den wereld oorlog heeft hij medegemaakt en in 1925 ver huisde het hof, onder zijn toenmaligen bekwa men president, naar 's Gravenhage. Na in enkele trekken de voornaamste gebeur tenissen uit de ambtsperiode van graaf van den Bosch als lid van dit hof te hebben geschetst, zeide spreker, dat het hof het scheidende lid en diens ervaring zeer zal missen. Tenslotte" gaf spr. uiting aan d'e vurige hoop, dat spoedig de uitbreiding van het aantal krijgs raden dat nu tot één is beperkt mocht zijn verwezenlijkt, hetgeen noodig is nu het leger tot het tienvoudige is vergroot. De advocaat-fiscaal, mr. A. Brants, daarna het woord verkrijgend, schetste den aftredenden vice-admiraal eveneens als een hoogst bekwaam lid van het H.M.G. Namens de balie sprak mr. J. H. Rolandus Hagedoorn. Graaf van den Bosch dankte in hartelijke bewoordingen. De president richtte tenslotte woorden van dank tot gep. schout-bij-nacht tit. E. G. de Wijs, die als plaatsvervangend lid wegens 70-jarigen leeftijd aftreedt. Hierna was in een der nevenvertrekken gele genheid om handdrukken te wisselen. en u zult 's morgens uit bed springen, gereed om bergen te verzetten. lederen dag moet uw lever een liter lever-gal in uw ingewanden doen vloeien. Wanneer deze stroom van lever-gal onvoldoende is, verteert uw voedsel niet, het bederft. U voelt u opgeblazen, u raakt verstopt. Uw lichaam is vergiftigd, u voelt u beroerd en ellendig, u ziet alles zwart. De meeste laxeermiddelen zijn slechts lapmidde len. U moet CARTER'S LEVER-PILLETJES nemen om deze liter lever-gal vrij te doen vloeien en u zult u een geheel ander mensch voelen. Onschade lijk plantaardig, zacht, onovertroffen om de lever- gal te doen vloeien. Eischt Carter's Lever-Pilletjes bij apothekers en drogisten, f. 0.75. De tentoonstelling RotterdamBatavia, die tijdens de Kerstdagen bezocht werd door ruim 2000 bezoekers, werd heden ver rast met een op korten termijn aangekon digd bezoek van Z. K. H. Prins Bernhard. Omstreeks 9.15 uur arriveerde de Prins aan den Schiedamschen Singel, vergezeld van zijn secretaris, Jhr. Dedel. Bij den ingang van de tentoonstelling werd Z. K. H. ontvangen door den voorzitter van het tentoonstelling scomité, den heer W. A. En- gelbrecht. De Prins toonde voor de afzonderlijke voor stellingen groote belangstelling, waarbij bleek, dat Z. K. H. zeer goed op de hoogte was van onze vaderlandsche historie. Aan het eind van de rondleiding, die een uur duurde, drukte Z. K. H. zijn tevredenheid uit over hetgeen hij bad gezien. Hij wenschte het tentoonstellings- bestuur nog veel succes. Om kwart over tien was' het bezoek geëin digd en vertrok de Prins in de richting Den Haag. A. Sch., huidenhandelaar te Oosterhout, was in hooger beroep gekomen van een vonnis dei- rechtbank te Breda, waarbij hij veroordeeld werd tot een maand gevangenisstraf wegens het op 4 April jl. te Oosterhout met onwettige be doelingen voorradig hebben van 9 ampullen in houdende 10 milligram zoutzure morphine, op gelost in 1 c.c. water; twee fleschjes met wit poeder, ontstaan door menging van novocain met hydrochloras cocaïne en een stuk ruwe opium van ongeveer 50 gram. Verdachte was in hooger beroep gegaan met de bewering, geen kwade bedoelingen te hebben gehad. Als avon tuurlijk jongmensch vond hij het interessant, eens na te gaan waar je die verdoovende mid delen kon krijgen en weer kon kwijtraken, om als hij het uitgevonden had, de politie op de hoogte te stellen van de bende, die bij dezen handel in verdoovende middelen betrokken was. Tegen hem was bevestiging van het von nis geëischt. Het gerechtshof evenwel, arrest wijzend, Heeft verdachte vrijgesproken. De politie te Oldenzaal heeft zekeren S. T., opzichter aan een kanalisatierhaatschappij te Franeker, geboortig uit Oldenzaal, waar hij tij dens de Kerstdagen bij zijn familie vertoefde, gearresteerd. T. wordt verdacht van het schrijven van dreigbrieven aan eenige personen te Oldenzaal, waarin hij onder bedreiging eischte, dat op een nader te bepalen plaats geld zou worden ge deponeerd. Uit verschillende aanwijzingen uit die brieven concludeerde de politie dat T. de dader moest zijn. Ook te Franeker wordt hij van dergelijke practijken verdacht. Een en ander was aanleiding om T. aan een verhoor» te onderwerpen, dat hem door den bur gemeester van Oldenzaal alsmede door de mare chaussee werd afgenomen. T. heeft bekend de schrijver der brieven te zijn. Geldverlegenheid moet oorzaak zijn dat T„ die van zeer goeden huize is, tot die daden is gekomen. Hij is ter beschikking van de justitie gesteld en naar Almeloo overgebracht. HILVERSUM I. 1875 cn 414.4 M. NCRV-Uitzending. 8.00 Berichten ANP. 8.20 Gramofoomr.'uziek. 11.00 Gram'ofoonmuziek. 11.25 Zang, piano en gramofocmmuziek. 12.15 Gramo'foonmuziek (Om 12.30 berichten ANP), 12.45 All Round Sextet en gramofoonmuziek. 2.152.55 Gra mofoonmuziek, 3.00 Rotterdams pianokwartet en gramofóonmuziek. 4,10 Gramofoonmuziek. 4.30 Melodia en gramctfoonmnaiek. 6.00 Land en tuinbouwcauserie. 7.45 Gramofqonnruziek. 8.00 Berichten ANP, herhaling SOS-berichten 9.35 Gramofoonmuziek. 10.05 Berichten ANP. actueel halfuur. 10.30 Alter Refrain-sextet 11.30 Gramofoo'nmuziek. HILVERSUM II. 301.5 M. 8.00 VARA. 10.20 VARA. 12.00 AVRO. 4.00 VARA. 9.00 VARA. 11.00—12.00 VARA. 8.00 Berichten ANP, gramofoonmuziek. 10.20 Gramöfoonmuziék. 10,30 Pianovoordracht. 11.15 VARA-orkest, 12.00 AVRO-Dnsorkest, 12.30 Orgelsper. 12.45 Berichten ANP, gramofoon muziek. 1.00 AVRO-Amusementsorkest en so list. 2.00 Voor de huisvrouw. 2.10 Gramofco'n- muziek, 2.25 Het Lyra-trio, 3.10 „De Sneeuw koningin". kinderdperette. 4.00 Gramofoon muziek met toelichting. 4.30 Zang met piano begeleiding en gramofoonmuziek. 5.30 Gramo foonmuziek. 6.00—6.30 Orgelspel. 6.55 Rosiar, - orkest en solist. 7.18 Berichten ANP. 9.2C Schaaknieuws. 9.25 De Ramblers. 9.50 Het duo White and Wood, 10.05 VARA-orkest. 11.00 Berichten ANP. 11.10 Schaaknieuws. 11.15 Jazzmuz. (gr.pl.1, 11.4012.00 Zang en orgel. ENGELAND. 391 en 449 M. 12.20 BBC-Theaterorkest. 12.50 Dansorkest en solisten. 1.20 Berichten. 1.30 BBC-orkest en soiist. 2.203.00 Victor Silvester's orkest. 3.20 Populair concert, 3.50 Pianovoordracht, 4.20 Berichten. 5 50 Rëvué-progr., 6.20 Berich ten. 7.35 Orkestconcert. 9.20 Berichten. 9.35 Literair-muzikaal programma. 10.20 Dans- cabaret. 10.55 Het Menges-strijhkWartet en solisten. 11.50 Jack Hyl+on en zijn Band. 12.20 12,35 Berichten. RADIO PARIJS, 1648 M. 12.05 Solistenvoordrscht. 12.20 Lichte mu ziek. 1.05 en 1,35 Solisten-voordracht. 2.00 Gramofoonmuziek. 2.05 en 2.30 Solistenvoor dracht. 3.20 Orgelconcert. 4.50 Solistenvoor dracht. 5.35 en 6.35 Kamermuziek. 7.20 Lichte nvuziek. 9.05 Tweede acte van de opera „Thaïs". 11.05 Solistenvoordracht, 11.20 en 12.0512.50 Nachtconcert m.m.v. solist. KEULEN, 456 M. 5.50 Gramofoonmuziek. 9.309.50 Zang en piEïio. 11.20 Omroeporkest en solist. 1.15 Mu zikaal tusschenspel. 1.35 Populair concert. 2.20 Zang, piano. 5.45 Gramofoonmuziek, 6.20 Con cert. 7.35 Gramofoonmuziek. 8.50 tot sluiting: Zie Deutschlandsendér. BRUSSE'l. 322 cn 484 M. 322 ML: 12.20 eu 1.30—2.20 Gramofoonmuziek. 5.20 Zang. 5.50 Gramofoonmuziek. 6.20 Viool en piano. 7.20 en 7.45 Gramofoonmuziek. 8.2Q „Janja", operette. 10.3011.20 Gramoonmu- ziek. 484 M.: 12.20 Grambfoonmtiziek. 12.50 en 1.30 Ra dio-orkest en soliste. 6.35 én 7.35 Gramcrfcon- muziek. 8.50 en 9.85 OmToepsymphonie-orkest. 10.3011.20 Omroepdansorkest. DEUTSCHLANDSENDER, 1571 M. 7.35 Het Beriijnsch Philharmonisch orkest. 9.20 Berichten. 9.50 Joe Bund's orkest. 10.20 Politiek overzicht. Hierna: Concert. 11.20 Be richten. Hierna tot 12.20 Nachtconcert. Sinds 17 December is te Sittard spoorloos ver dwenen het 20-jarige meisje Josefina Dubois. Zij verliet heimelijk de ouderlijke woning. De burgemeester verzoekt haar opsporing. Sind 22 dezer wordt te Maastricht vermist de 25-jarige N. de Bot van het schip Marie. Het meisje ging naar den slager en is niet meer te ruggekeerd. De boodschappentasch is aan den havenkant teruggevonden. De gemeentepolitie te Ridderkerk heeft in verband met een oplichterij, gepleegd op lsten Kerstdag 1938, drie personen gearresteerd. Op den avond van dien dag vervoegden zich aan de woning, van den bejaarden kleermaker R. aan den Ringdijk een tweetal personen, die voorgaven controleurs van den Crisisdienst te zijn en die aan R. mededeelden, dat het bekend geworden was, dat hij, hoewel hij steun trok, een aardig kapitaaltje bezat. Indien R. echter een van hen f 90 gaf, zouden zij de zaak laten rusten, R. bracht dit echter ter kennis van de politie, doch de daders bleken onvindbaar. Wel had deze aangifte tot gevolg, dat R. een belang rijk bedrag aan ondersteuningsgelden moest restitueeren. Maandagavond zijn de beide per sonen weer bij R. gekomen, aldus bericht het Vaderland. R. maakte alarm en beiden gingen op de vlucht. De buren hadden echter gezien dat er een dronken militair bij was en deze werd spoedig gearresteerd. Dit bleek te zijn G. K. uit Ridderkerk, die, na zijn roes te hebben uitgeslapen, alles bekende en A. H., eveneens uit Ridderkerk, als medeplichtige aanwees. Daar gebleken is, dat in 1938 met het geld een ge deelte van drankschuld aan den zoon van de wed. A. was terugbetaald, terwijl deze wist waar van het geld afkomstig was, is ook hij als ver dacht van heling gearresteerd. De drie ver dachten zijn voor den officier van justitie te Rotterdam geleid. Vrijdag 29 December te 8.30 uur zal in het Seinpost-theater te Scheveningen onder auspi ciën van het genootschap Nederland-Italië een gala-avond worden gehouden. Medewerking ver- leenen de Italiaansche violist Rodolfo Felicani, aan den vleugel begeleid door Theo van der Pas. De heer van der Pas treedt ook solistisch op. De avond wordt met bal besloten. Toen het donker was, hoorden Pit en Pat eindelijk voetstap pen en werd hun celdeur ontsloten. Vlug prutste Pat den zak doek met levende waar in zijn zak. Pieterse stond aan den ingang met een lantaarn in de hand en sprak, met barsche stem: Nu zijn jullie gewaarschuwd, dat je geen streken meer uithaalt, want dan gaan jullie voor langen tijd achter slot! En nu, marscbl Schoorvoetend blies het tweetal den aftocht. Midden in de dorpsstraat werd halt gehouden. Zoo, zei Pat, nu verschuilen we ons eerst aan den berm van den weg en wachten tbt Pie terse voorbij is. Daar het al avond was, waren zjj zóó vanaf den weg niet zichtbaar en bemerkte Pieterse dus niets, toen hij zijn vrijgelaten gevangenen passeerde. vraagt bijzondere aandacht", zeggen doktoren. Regelmatig terugkeerende, lichte verstopping zgn. „chronische verstopping" valt niet te ge nezen met snel werkende laxeermiddelen. Deze geven wel tijdelijke opluchting, maar spoedig wordt een steeds grootere dosis noodzakelijk, vaak zeer ten nadeele van de gezondheid De gewone, scherpe laxeermiddelen laten de oorzaak van de kwaal onaangetast De oorzaak der kwaal. Wie een kwaal wil verhelpen, zoeke eerst haar ooi zaak! Een natuurlijke darmbeweging is slechts moge lijk bij een voldoende hoeveelheid spijsverterings- resten (de zgn „ballaststoffen"1 tn de darmen In deze „ballaststoffen" vinden de zich samentrekkende darmwandspieren, die de darmbeweging veroor zaken, haar onmisbaren weerstand De moderne, sterk geconcentreerde voedingsmiddelen zijn ech ter arm aan spijsvertenngsslakken en aldus oorzaak van een gebrek aan „massa" in de darmen, waar door de darmwandspieren geleidelijk verslappen Normacol neemt de oorzaak weg van chronische verstopping. Alleen een middel, dat het gebrek aan spijsver teringsslakken opheft, helpt afdoende. Dat doet Normacol! De zuivel plantaardige korreltjes zwellen m de darm op tot een sponsachtige massa, waar door de darmwandspieren voldoenden weerstand vinden en weei regelmatig gaan werken Een kleine hoeveelheid Normacol, regelmatig ingenomen, herstelt de normale darmfunctie op natuurlijke ■wijze en heft chronische verstopping onfeilbaai op. BARNEVELD, 28 Dec. Pluimveemarkt. Oude kippen 0.501.20 per stuk, 3244 cent per kg. Oude hanen 3575 cent, jonge hanen 2560 cent per stuk, 3545 cent per kg. N.H. Blauwen 4555 cent per kg Jonge hennen 0.601.20 per stuk. Duiven per paar 3045 cent, tamme eenden 30 55 cent, ganzen 1.502.25, per stuk. Kalkoenen 7080 cent per kg. Tamme konijnen 0.752, wil de konijnen 5075 cent, hazen (in jachttijd) 1.25 2.20, fazanten (in jachttijd) 0.751. Aanvoer 11500 stuks. Handel kalm. Eiermarkt. Witte eieren 4.504.80, gemengde eieren 4.604.90, bruine eieren 4.805, eendeieren 2-903.10, jonge heneieren 3.754.25 per 100 st. Aanvoer 800.000 stuks. Handel iets vlugger. BODEGRAVEN, 28 Dec. Kaasmarkt,. Aange voerd 21 partijen Goudsche kaas, waaronder alle met Rijksmerk. totaal 945 stuks, wegende 8505 kg. Ie soort met R.M. 29.0030, 2e soort 27.00 28. Hande matig. 's-HERTOGENBOSCH, 27 Dec. N.V. Botermijn. Aanvoer 9850 kg. Hoogste prijs 1.65, laagste prijs 1.61, middelp.rijs 1.63 per kg. 's-HERTOGENBOSCH, 27 Dec. Veemarkt. Op d'e markt van heden waren aangevoerd 2616 stuks: 1346 runderen, 50 vette kalveren, 325 nuchtere kalveren, 771 biggen, 11 zeugen, 30 loopers, 83 schapen-lammeren. De prijzen waren als volgt: kalfkoeien 120.00240, magere ossen en koeien 90.00125 per stuk. Vette ossen en koeien: le kw. 7480, 2e kw. 6468, 3e kwal. 4860 cent per kg. Jongvee 70.00115, graskalveren 45.0065, nuch tere kalveren 6.009, zeugen 75.00110, loopers 20.0026, biggen 11.0019, schapen 16.0024, lammeren 8.0013 per stuk. Overzicht. Aanvoer matig, vooral van vetvee. Handel stug met vaste prijzen. Stieren aanvoer klein, prijshoudend. Weidevee weinig aanvoer, be langstelling matig, niet geheel prijshoudend. Nuchtere kalveren veel aanvoer, handel kalm. prijzen vast. Graskalveren goede aanvoer, iets duurder. Biggen zeer weinig aanvoer, wat meer vraag, de prijzen loopen weer wat op. Fokvarkens handel traag, kleine aanvoer. Schapen en lamme ren matige aanvoer, hana'el kalm. VINKEVEEN, 27 Dec. Coöp. Groenten- en Fruit veiling „Vinkeveen". Witlof: I 13.5015, II 5.00 6, stek 3.004 per 100 kg. WOERDEN 27 Dec. Kaasmarkt Aanvoer 24 partijen kaas; le kwal. met R.M. 23.0029, 2e kwal. met R.M. 26.0027 Handel traag. BROEK OP LANGENDIJK. 28 Dec. 106200 kg. Roode kool 3.505.70, 140400 kg. Gele kool 2.40 4, 66000 kg. Deensche Witte kool 2.40—3.40, 2900 kg. Savoye kool 2.203.50, 4600 kg. Uien 2.20. grove Uien 2.102.20. 2800 kg. Peen 1.502.40. GOUDA, 28 Dec. Veemarkt. Aangevoerd in to taal 698 stuks, waarvan: 24 slachtvarkens vette 2932 cent per pond. levend met 2 p"Ct. korting. 297 magere varkens 25.0045, 304 biggen 8.0013, Geldersche biggen 13.0015, 7 runderen 150,00 210, 60 nuchtere kalveren 5.0012, 1 schaap, 5 bokken en geiten 2.006. klauwvaarzen 120.00 180 per stuk. Handel matig. Algemeene markt. 105 partijen kaas: le kwal. met R.M. 28.5031, 2e kwal. met R.M. 26.5028. crisisaftrek 19.2 Handel matig. 177 ponden boter: Goeboter 8085 cent, Wei- boter 7580 cent per pond. Handel vlug. 61000 eieren, kipeieren 4.755, eendeieren 4 4.25, kleine kipeieren 3.604 per 100 stuks. Han del matig Coöp. Zuid-Holl. Eierveiling g.a. Aanvoer 105500 kipeieren: 56-58 kg. 3.804.10. 58-60 kg. 4.10 4.30. 60-62 kg. 4.30—4.50, 62-70 kg. 4.50—5, bruine 58772 kg. 4.105.10, kleine eieren 3.503.75 per 100 stuks. NOORDSCHARWOUDE, 28 Dec. 192.500 kg. roode kool 4.505.70; 60100 kg. gele kool 2.503.80; 110600 kg. Deensche witte kool 2.30 3.20; 950 kg. groene kool 2.90; 10700 kg. uien 2.402.50; grove uien 2.803.00; drieling uien 1.00—1.20, DONDERDAG, 28 Dec. Waar nemingspunter gem zumerst 1921 1931 Waterhoogte 8 u vun Se Gis Qfi 5 Sert teren OD oö Keulen 6 u 39 56 38 67 0.00 J.15 Lobith 3.10 11 61 0.00 0'09 Nijmegen 10.75 9.29 0.00 0-12 St. Andr W 5,56 3 98 0.00 J.12 Arnhem 10.52 9.17 0.00 0.11 Vreeswijk 1 w 3.00 1.16 0.00 C 13 Westervoort i l.l) 9.'8 0.00 0.00 Deventer 5.16 3 59 O.OC J.il Kampen O.OC 0 00 0.00 Mastr Ha 0.53 0.2C 0.00 0.04 1) Borgh 43.10 41.89 0.00 0.05 Belfeld 14.23 11.62 0 00 0.19 Venlo 13.70 li 29 0.00 0 19 Grave 0 0.00 0.00 2) Sluis 7.61 5,08 0.00 0 02 Lith 0 82 1.55 0.05 0.10 Beneden de sluis. HEEN TERUG Driemaal per week luchtpost naar Indié O Dec. NAPELS 22 19 26 26 ATHENE RHODES ALEXANDRIë 21 19 26 25 LYDDA BAGDAD 23 2C 27 24 DJASK KARACHI JODHPUR. 24 2 23 ALLAHABAD CALCUTTA. RANGOON 25 22 22 BANGKOK. PENANG. MED AN 21 SINGAPORE 26 23 BANDOENG. 27 24 21 Dec 28 Ter Londensche beurze heerscht een vasi xmming voor Engelsche staatsfondsen, „etgeen gedeeltelijk verband houdt met de tot voldoening stemmende inschrijving op le nieuwe spaarcertificaten en de verdedi- ingsbons door minister Simon uitgegeven. let gezamenlijk bedrag in vier weken is 40.78 millioen groot. Volgens de „Financial Times" heeft het jroep op de kapitaalmarkt, ondanks de eperkingen welke de oorlog de uitgifte jan nieuw kapitaal oplegt, succes. De mid delen worden verkregen door bemiddeling van hypotheekmakelaars en zijn afkomstig van industrieele ondernemingen, die beleg gingsmogelijkheden zoeken voor braaklig gende gelden. De verkoopen van personen-auto's in de Vereen. Staten bedroegen in November 3.4b mill, wagens, tegen 1.72 mill, stuks in No vember 1938. De gemiddelde dagelijksche petroleum- .jroductie in de Vereen. Staten bedroeg in de afgeioopen week 3.868.000 vaten, tegen 3.866.000 vaten in de voorafgaande week. De hoogste stand werd hiermede in dit jaar be reikt, terwijl de productie ten opzichte van dezelfde week van het vorig jaar 2000 vaten grooter was. De Baltwin Locomotive boekte in Novem ber aan orders ter waarde van 9.92 mill., tegen 6.65 mill, in October en 1.53 mill in November 1938. Op 1 December bedroe gen de onuitgevoerde orders 44.62 mill., tegen 13.66 mill, op hetzelfde tijdstip van het vorig jaar. Voor een groot deel in verband met de verkorte werkweek wordt de staalproductie in de Vereen. Staten in deze week op 73.7 pet. der capaciteit geraamd, tegen 91.2 pet. de vorige week. Verwacht wordt, dat spoe dig weer het peil van 91.5 pet. bereikt wordt. De buitenlandsche handel der Vereen. Staten zal, naar men aanneemt, in het jaar 1940 een stimulans bieden voor de binnen- landsche conjunctuur. Volgens minister Hopkins moeten het binnenlandsche ver bruik en de werkelijke investeeringen toe nemen, om de productie op het hooge peil te kunnen handhaven. De automobielbanden-afleveringen door de Vereen. Staten, bedroegen in de eerste elf maanden 52.243.932 stuks, tegen 38.175.962 in dezelfde periode van het vorig jaar. De productie bedroeg 52.598.583, tegen 35.453.000 banden. Het indexcijfer voor de werkgelegenheid in de Vereen. Staten is in November j.l. 11-3 pet. gestegen ten opzichte van November '38. De Chicago Rock Island boekte in Novem ber aan bruto-ontvangsten 7.52 mill., te gen 7.04 mill, in November 1938. Aan netto's 563.000, tegen 416.000. In de eer ste elf maanden aan netto's 4.86 mill tegen $1.93 mill.in dezelfde periode van het vorig jaar. De Missouri Pacific boektè in November dan bruto's 7.52 mill., tegen 7.04 mill. .Hv'r November 1938. Aan netto's 831.000, tegen 717.000. In de eerste elf maanden aan netto's 6.21 mill., tegen 4.89 mill, in de overeenkomstige periode van het vorig jaar De Louis-Nashville is voornemens, 30 millioen 3'A pet. 15-jarige en 30 mill. 4 pet. 20-jarige obligaties uit te geven ter aflossing van 69 mill. 4 pet. geünificeerde hyp. obli gaties. Het ontbrekende bedrag van 9 mill- zou uit kasmiddelen worden voldaan. Met deze herfundeering zou een rentebesparing gepaard gaan van 500.000 per jaar. De Hudson and Manhattan boekte in No vember aan bruto's 628.000, tegen 625.000 in November 1938. Aan netto's een deficit van 84.000, tegen 89.000. In de eerste elf maanden aan netto's 1.75 mill., tegen 1.78 mill, in dezelfde periode van het vorig jaar. De New York Central boekte in November aan netto's 4.27 mill., tegen 3.15 mill, in November 1938. In de eerste elf maanden 32.68 mill., tegen 12.77 mill, in dezelfde periode van het vorig jaar. De Pennsylvania Rrd. boekte in de eerste elf maanden een netto-winst van 26.40 mill,, of 2 per aandeel, tegen S 8.45 mill- of 0.64 p.a. in dezelfde periode van het vorig jaar. De winst over het geheele jaar wordt op 31 mill, of 2.35 per aandeel ge raamd, tegen 11.04 mill, of 0.84 p.a. over 1938. Spiegel Incorp. boekt in 1939 naar raming een netto-winst van 1.70 mill., of 1 per aandeel, tegen 1.61 mill, of 0.91 p.a. in 1938. De Amerikaansche Spoorwegen der eerste klasse boekten in November naar raming aan netto-ontvang sten 22 mill., tegen 7.42 mill, in November 1938. De benzine-voorraden in de Vereen. Sta ten bedroegen op 16 Dec. 78.16 mill, va ten en waren 8.52 mill, vaten grooter dan op hetzelfde tijdstip van het vorig jaar. De benzine-verschepingen naar de oorlogvoe rende landen hebben tot dusverre teleur gesteld. In Augustus werden 4.31 mill, vaten verscheept, in September 4.23 mill, vaten en in October slechts 3.44 mill, vaten. De ver scheping in October was 23.8 pet. minder dan in October 1938. Sears Roebuck- heeft haar prijzen met pet. verlaagd en de bandenprijzen met 5 pet- 5jS De goudinvoer in de Vereen. Staten be droeg in November 193.66 mill., tegen 177.78 mill, in November 1938; in de eerste elf maanden 3123 mill., tegen 1738 mdL- in het overeenkomstige tijdvak van nel vorig jaar. De Amerikaansche Spoorwegen der eerste klasse boekten in October een netto-wtnsi van 56.52 mill., tegen 24.13 mill, in 0ct°' ber 1938. In de eerste tien maanden een netto-winst van 23.24 mill., tegen een ver lies van 151.34 mill, in dezelfde periode vat het vorig jyar. Op het stationsemplacement der Nederland sche Spoorwegen aan den Parallelweg te ~e kwam de 43-jarige rangeerder J. B. te val j wat tengevolge had, dat hij door een ra"® d, renden goederentrein werd overreden en Het stoffelijk overschot is naar het 6aS ell overgebracht. Het slachtoffer laat een vrouw twee kinderen achter.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1939 | | pagina 6