UIT DEN OMTREK BEV VE d/Pooij Verstopping Kalenders voor 1940 Bijna 8000 dooden in Turkije f LAMSVLEES ROOIJERS' WORST EN FIJNE VIEESCHWAREN ROOUERS Familieberichten NIEUWJAARS KAARTEN Fa.A.VERNOUT OUDEJAARSAVOND DONDERDAG 28 DECEMBER 1939 Grondstoffen-aanvoer papier fabriek Reglementswijziging bij de R.K. Staatspartij Tuinbouw en Plantkunde Dame aangereden Verhooging pacht Werkloosheid gestegen Burgerlijke Stand Een meevaller Uit het politierapport Werkloosheid flink gestegen In arrest gesteld Rij tij den wet Herziening plan van uitbreiding Bonte avond voor de militairen SANTPOORT IJMUIDEN Weinig treilers op zee Uit het politierapport Uit het visscherijbedrijf VOGELENZANG Nieuwjaarskaarten Nieuwjaarswensen IN VERSCHILLENDE TALEN BLOEMEND AAL HILLEGOM ZANDVOORT ZILK WIELRENNEN H.R.C. De Jonge Kampioen Brand in Apostolische Kanselarij DE INTERNATIONALE VOET BALWEDSTRIJDEN PRINS BERNHARD IN DEN RAAD VAN STATE Opsporen van vliegtuigen met zoeklichten BOEK EN BLAD EERSTE KAMER Baron Van Voorst tot Voorst herdacht Regeling van werkzaamheden Monoe naar de door de aard beving getroffen gebieden DE EDELVALK TE MADRID Arbeiderswoningbouw in mobilisatietijd Aambeien Huiduitslag Overtollig vet? Pr. Schieffer's Stofwisselingszout Kath. actie onder de vrouweluijke jeugd Studiedagen op Bouvigne Fransche financieele wetsvoorstellen RIJKSVISCHAFSLAG STAAT VAN BESOMMINGEN D. SCHOUTSEN AANTREKKELIJK een heerlijk hartig hapje van Naar wij vernemen is de aanvoer van papier hout in dit jaar met ruim 70 pCt. achteruitge- loopen. Bedroeg de aanvoer vorig jaar ruim 90 000 kub. vadem, thans is deze aanvoer terug- geloopen tot circa 25.000 kub. vadem. Gelukkig evenwel ligt in het houtpark van dit concern hog een groote voorraad opgeslagen, zoodat het bedrijf voorloopig niet gestagneerd behoeft te Worden voor deze grondstof als de schepen Worden opgebracht of vastgehouden. De aanvoer van cellulose voor dit bedrijf is Vrijwel gelijk aan dien van he tvorig jaar, toen Zooals bekend is onlangs in de vergadering Van de afdeeling Beverwijk I van de R. K. Staatspartij tot reglementswijziging besloten. De voorbereiding zou in handen worden gesteld van een commissie. In deze commissie hebben thans zitting genomen de heeren Baltus, Ette- hia, Langendi.ik, van Lent, Machielse en Vink. Hedenavond houdt de plaatselijke afdee ling van de Kon. Ned. Mij. voor Tuinbouw en Plantkunde een ledenvergadering in het Vei linggebouw ,,'t Centrum". Aan de orde komt o. m. de verkiezing van een Voorzitter, wegens bedanken van den heer B. Heinekamp. Voorts wordt een keuring gehou den van inzendingen, terwijl de prijzen worden Uitgereikt van de speciale keuring. Dinsdagavond wilde een echtpaar, afkomstig Uit Heemskerk, per fiets den Rijksstraatweg, ter hoogte van den Narcissenweg, oversteken. De vrouw heeft daarbij blijkbaar niet op het Verkeer uit de richting Beverwijk gelet. Zij Werd door een personenauto gegrepen en tegen den grond geworpen. Met een bloedende hoofd wonde werd zü opgenomen en per auto naar haar woning overgebracht. Huurders van duingronden gelegen onder de gemeenten Wijk aan Zee, Heemskerk en Castri- cum, hebben dezer dagen een schrijven ontvan gen dat binen niet al te langen tijd de pachten van de door hen gehuurde gronden verhoogd zul len worden, wat voor sommigen ruim 50 pCt. verhooging zal beteekenen. Vorige week stonden bij de gemeentelijke Ar beidsbeurs ingeschreven 868 werkloozen, waar onder 130 uit de gemeente Heemskerk, tegen 739 (80) in de voorafgaande week. Hiervan waren 98 personen in werkverschaf fing geplaatst, ni. 73 te Beverwijk en 25 te Heemskerk. Ondertrouwd: W. Bruijns en A. J. M. de Ruyter; W. A. de Graaff en H. Rozemeijer. Getrouwd: J. Ch. van Well en M. Heitink. Geboren: A. SmitVeenstra, d.; D. M. Gel dermansNuman, d.; C E. WinderGroot, z.; Tli. Brandjesde Wildt, d.; J. Mossinkhoff Stet, z.; Fr. NijssenJacobs, z. Overleden: Jan Heere, 85 j., wdr. van C. Nu man, Tulpenlaan 32; H. Duin, 81 j„ wed. van W. Schelvis, Verl. Voorstraat 22; H. Meijlink, 75 j., wed. van J. N. van Weely, Groenelaan 72; H. van der Kolk, 65 j., wedn. van D. Olden burg, Verl. Voorstraat 82 Een groot aantal Nederlandsche treilers is in den vorigen oorlog door Duitschers opge bracht, getorpedeerd of op Duitsche mijnen ge- loopcn. Na den oorlog ontvingen de nagelaten betrekkingen van de omgekomen visschers van de Duitsche Regeering een schadevergoeding Welke in vier termijnen werd voldaan. Na een lange reeks van jaren kreeg de Vereeniging van Readers van Visschersvaartuigen alhier van de Nederlandsche Regeering bericht, dat nog steeds een klein onverdeeld restantje was overgeble ven. Men besloot dezer dagen dit saldo even eens uit te betalen aan de nog in leven zijnde echtgenooten of familieleden. Dit nu is Don derdag en Vrijdag geschied en vormde voor Vele tientallen visschersgezinnen. juist in deze moeilijke dagen, een meevaller. Bij de politie werd aangifte gedaan van dief stal van een vat haring. Op de Kanaalstraat heeft een aanrijding plaats gehad tusschen een autobus en een wiel rijder, tengevolge waarvan laatstgenoemde aan een zijner knieën werd gewond. Het rijwiel werd geheel vernield. Een achtjarig jongetje werd gisteren in het St. Anthonius Ziekenhuis opgenomen. Dit knaapje hing achter een voertuig. Nadat hij moe geworden was, liet hij den wagen los, stak den rijweg over en werd gegrepen door een uit tegenovergestelde richting naderenden bus. Hij Werd aan een zijner beenen gewond. Het aantal werkloozen in onze gemeente blijkt op het einde der afgeloopen week sterk te zijn gestegen. Deze stijging is voornamelijk te wijten aan de stopzetting van tal van bedrijven wegens de vorst, waardoor ook de werkverschaffingen tijdelijk gestaakt moesten worden. Ook de feest dagen hebben in deze scherpe stijging een Woordje meegesproken. Het aantal werkloozen steeg van 1993 tot 2163. Hiervan waren 1796 personen boven de 78 jaar geheel werkloos, 211 gedeeltelijk en 49 Werkend, terwijl slechts 9 personen geplaatst Waren in een gesubsidieerde werkverschaffing. Van het aantal ingeschreven werkzoekenden Waren 404 bouw vakarbeiders, 185 metaalbewer kers, 26 houtbewerkers, 54 landarbeiders, 200 havenarbeiders, 284 visschêrs, 34 kantoorbedien den, 659 losse arbeiders en 219 in overige be roepen. De totale werkloosheid in de overeenkomstige week van het vOrig jaar was 2078. Een bewoner van den Nieuwen Schulpweg te Velsen-Noord is in arrest gesteld terzake van het berijden van een rijwiel, terwijl hij onder invloed van sterken drank verkeerde, zoodat hij een gevaar was op den weg. Een tweetal andere weggebruikers ondergin gen voor eenzelfde delict hetzelfde lot en wer den eveneens gearresteerd. De plaatsvervangend Commissaris van Politie brengt onder de aandacht van de belangheb benden, dat het werkboekje, ingevolge het Rij tijdenbesluit afgegeven, na 31 December 1939 niet meer geldig is. Het werkboekje voor het kalenderjaar 1940 is verkrijgbaar tegen betaling van f 1.op vertoon van het geldige rijbewijs A aan het Hoofdbureau van Politie (politie-garage). Willemsplein vanaf heden, op werkdagen van 912 en 1418 uur. Om moeilijkheden te voor komen, wordt belanghebbenden aangeraden zich tijdig en wel vtior 1 Januari 1940 a.s. van het nieuwe werkboekje te voorzien. Van 27 December a.s. af zal gedurende veer tien dagen, in uitvoerige kaarten uitgewerkt, op de gemeente-secretarie (4e afdeeling) voor een ieder ter inzage zijn nedergelegd het plan tot hei-ziening van het plan van uitbreiding voor de gemeente Velsen, omvattende een ge deelte der gemeente, liggende aan en nabij den Engelmundusweg, den Willemsbeekweg en den Zeeweg te IJmuiden, met de daarbij behooren- de bebouwingsvoorschriften. Het districtsvoorlichtingsbureau Velsen-N. van het Centraal Burgercomité voor O. O. voor Militairen organiseert morgen een Bonte avond in de groote zaal van de Pont-bioscoop. Deze avond wordt den militairen aangeboden namens de burgerij van Velsen-N. Het zeer gevarieerd programma vermeldt o.m. de medewerking van de Band van het 42e R. I., optreden van Alex de Haas, een kwartet uit de Harmonie ..Eendracht", een dubbelmannenkwar- tet „De Vereenigde Zangers" e.a. Kerstontbijt voor de R.K. militairen. Aan de R.K. militairen te Santpoort is na den Kerst nacht een ontbijt aangeboden, waaraan door 50 personen werd deelgenomen. In de groote zaal van de Zusterschool heerschte een pret tige Kerststemming. Dank aan hen, die door hun gaven dit ontbijt mogelijk maakten, is ze ker op zijn plaats. Slechts enkele treilers zijn einde der vorige week naar zee vertrokken, n.l. de Haarlem IJm 9 en de I. S. Groen IJm 130. Ook de dagen, die daaraan zijn voorafgegaan, zijn slechts weinig treilers ter visscherij uitge varen, hetgeen nauw verband houdt met de feestdagen. Het ziet er naar uit, dat de weinige treilers, die met Kerstmis nog op zee waren, voor het einde der week binnen zullen komen om aan wal Oud en Nieuw te vieren. Het gevolg hiervan is. dat de aanvoer van visch in de eerste dagen van Januari wel zeer gering zal zijn. De handel zal dan ook wel goeddeels beperkt zijn tot de kust- visschers en Deensche consignatie-visch. Ten nadeele van alhier wonende visschers werd een botnet alsmede een houten beun met een hoeveelheid levende bot ontvreemd. Bij een bewoner van Santpoort werd door de politie een hoeveelheid levensmiddelen in beslag genömen, die afkomstig waren van een te Haarlem gepleegden diefstal. Door de politie te Velsen-Noord werd een bewoonster van een woonwagen aangehouden, die gesignaleerd stond in het Algemeen Politie blad tot het betalen van f 2.— boete of 1 dag hechtenis. Daar zij betaling der boete verkoos boven het ondergaan der hechtenis werd zij weder heengezonden. De treilers, die gisteren aan den Afslag wa ren, hebben doorgaans aardige besommingen gemaakt. De Libra en de Utrecht besomden elk voor hun 700 manden visch ruim f 5000.—, terwijl de Gloria IJm 37 met 1300 manden visch, waarvan een deel haring, bijna f 8000. besomde. Ietwat teleurstellend waren de besommingen van de treilers „Eveline" en Cornelis, die resp. 600 en 480 manden visch aanvoerden, waar voor ieder f 3900.— besomden. Gezien de hooge kosten aan premies, verhoogde gages en duur der materiaal, zijn deze resultaten niet be paald bevredigend te noemen en zeker niet, wanneer men daarbij het risico in aanmerking neemt. De Erin stond met een besomming van ruim f 14.000 weer verre aan de spits. -Haar lading van 2400 manden visch bestond meeren- deels uit versche haring, waarvoor de expor teurs steeds nog flinke prijzen betalen. Momen teel wordt nog uitsluitend trawlharing aange voerd, waarvan de prijs varieert van 8—9 gulden per kist van 100 pond. Makreel en haring zijn momenteel prijzig. De overige vischsoorten als kleine en groote schel- visch zijn daarentegen in verhouding tot de betrekkelijk geringe aanvoer te laag om een rendabele besomming voor de schelvischbooten te kunnen verzekeren. Vroeger werden flinke partijen van deze vischsoorten naar Duitsch- land geëxporteerd, doch dit is thans niet meer het geval. St. Elisabeth-naaikrans Tijdens de Kerst dagen heeft de St. Elisabeth Naaikrans zijn jaarlijbsche tentoonstelling gehouden in de voor malige catechismuskamer. Ook nu weer bestond voor deze tentoonstelling een groote belangstel ling, temeer omdat er veel en goed werk te zien was. Vooral de mooie prijzen, welke voor de ver loting waren beschikbaar gesteld, genoten een veelzijdigen aftrek en velen kochten dan ook "raag een lootje. A.s. Vrijdag om half negen zal de zeereerw. heer pastoor v. d. Eem de gelukkige prijswinnaars uit de bus trekken. en ANEGANGU TEL .11963 HAARLEM Den tweeden Kerstdag gaf de tooneelclub van den Naaikrans in het Vereenigingsgebouw een üefdadigheidsuitvoering. Ook hier hebben velen genoten var. het vroolijke blijspel getiteld: „Fa milie Schelvisch". Dit stuk zal Donderdagavond worden herhaald en verwacht mag worden dat de zaal dan zeker weer uitverkocht zal zijn. Geen spreekuur De Burgemeester van Bloemendaal, Jhr. Mr. C. J. A. den Tex zal op Vrijdag 29 December geen spreekuur houden. Hillegomsche fietsenverloting. Woensdag morgen werd de verloting van de St. Liduina- vereeniging gehouden. Op no. 9.12 viel het heerenrijwiel en no. 585 het damesrijwiel. De loten waren alle verkocht. Utile Dulci Voor een volle zaal gaf de R.K. Tooneelvereeniging „Utiie Dulci" in het Patro naatsgebouw op Tweeden Kerstdag een opvoe ring van de klucht: „Peters en Zoon". Dit stuk is op rijken humor gebaseerd en meermalen heeft de zaal dan ook gedaverd van den lach. Zoowel de handeling ten tooneele als het voor treffelijke spel van de verschillende medewer kenden hebben gezorgd, dat nergens eenige vlak heid optrad. Het stuk werd met vaart gespeeld en Utile Dulci kan zeker aan de vele succesvolle voorstellingen een nieuwe toevoegen. Aanrijding Op den Zilkerduinweg had dezer dagen een aanrijding plaats, die nog goed is af geloopen. De heer P. Duivenvoorden reed per rijwiel op den Zilkerduinweg nabij zijn huis en wilde den weg oversteken. Op dat oogenblik naderde een luxe auto, bestuurd door den heer B. uit Haar lem. De bestuurder had waarschijnlijk het sig naal van den heer Duivenvoorden niet bemerkt, waardoor de aanrijding plaats vond. Met enkele wonden aan het hoofd werd de heer Duiven voorden zijn huis binnengedragen. De ontboden geneesheer constateerde bovendien een ernstige hersenschudding. Bouwen Aan den heer H. Langeveid alhier is vergunning verleend tot het bouwen van een woonhuis met bollenschuur aan den Delfweg. De uitslagen van de gehouden hometrainer- wedstrijd om het kampioenschap van Haarlem luiden als volgt: Amateurs, onafh. en nieuwelingen 1 en 3 K.M. A. B„ Junioren 2 x 500 M. 1. A. de Vries, tijd 1 K.M. 44 sec., 3 K.M. 2 min. 181/5, totaaltijd 3 min. 21/5 sec. A. de Vries werd kampioen bij de amateurs. -2. G. Peters, tijd 1 K.M. 42 sec tijd 3 K M. 2 min. 211/5 sec., totaaltijd 3 min. 3 2/5 sec. Nieuwelingen: 1. P. Peters, tijd 1 K.M. 44 3/5 sec., 3 K.M. tijd 2 min. 18 4/5 sec., totaaltijd 3 min. 3 2/5 sec. 2. H. Veerman, tijd 1 KM. 42 4/5 sec., 3 K.M. tijd 2 min. 24 1/5 sec., totaaltijd 3 min. 4 sec. Junioren A-klasse: 1. IJf Smit, le 500 M. 25 3/5, 2e 500 M. 26 1/5 sec., totaal 51 4/5 sec. IJf Smit werd kampioen van deze afdeeling. Junioren B-klasse: 1. K. Neeft, le 500 M. 27 4/5 sec., 2e 500 M., tijd 27 3/5 sec., totaal 55 2/5 sec. K. Neeft werd kampioen van deze afdeeling. 4. B. Petter, le 500 M. 32 1/5 sec., 2e 500 M. 35 sec., totaal 1 min. 7 1/5 sec. (Berichten opgenomen in een deel van onze vorige oplaag ROME, 27 Dec. (Havas). In het paleis van de Apostolische Kanselarij, waar herstelwerkzaam heden werden uitgevoerd, heeft brand gewoed De brandweer uit Rome was met groot mate rieel aanwezig. Op het oogenblik is de omvang der aangerichte schade nog niet bekend. Nieuwsgierigen worden door de politie op een afstand gehouden. Het internationaal voetbalprogramma heeft eenige wijzigingen ondergaan, zoodat het er nu als volgt uitziet: 3 Maart in Antwerpen BelgiëNederland. 31 Maart waarschijnlijk te Rotterdam Neder landLuxemburg. 28 April in Amsterdam Nederland—België. 12 Mei LuxemburgNederland. Prins Bernhard heeft heden de gewone we- kelijksche vergadering van den Raad van State bijgewoond. Blijkens mededeeling van den Opperbevel hebber van Land- en Zèemacht, zullèn bin nenkort in de avonduren weder geregeld oefe ningen worden gehouden in het opsporen van vliegtuigen, door middel van zoeklichten. Wanneer de laatste maand van het Jaar is aangevangen soms zelfs al eenigen tijd caar- voor komt op de redactiebureaux een ffare stroom van kalenders binnen Het zijn dag- en weekkalenders, maand- kwartaal- en jsar- salenders in alle mogelijke vormen en uUvoe- ringen. Ook dit jaar ts het kalender-verschijnsel niet achterwege gebleven en gaarne benutten we hier de gelegenheid om met een enkel »oora de uitgaven te bespreken, waarin net den ge bruiker gemakkelijk wordt gemaakt net nieuwe jaar te „beleven" Natuurlijk is net geen co»n al deze kalenders m eenige bepaalde volgorde te gaan bespreken en dus nemen we deze zoo als ze ons voor de nand liggen De Elf Provinciën-kalender van La Riviere en Voorhoeve te Zwolle moge dan hier de rfj openen Het is een fleurig uitgevoerde week kalender waarin de voornaamste fragmenten van stads- en natuurschoon uit ons geheeie lano elkaar in bonte variatie afwisselen. De eerste Rotterdamsche Mi) van Verzekering ,egen ongevallen zond ons een kantoor-kalendet van het bekende formaat met duidelijken druk Ook de Kalender van de Eerste Hollanascnt üevensverzekeringsbank te Amsterdam munt uit door zijn forschen druk en kloeke letter Even als de vorige een maandwijzer van grooi en rovaal formaat De Brandmaatschappij te Amsterdam be steedde aan haar maandkalender veel aandacht en versierde haar uitgave zonder dat de doide- ijkheid daaronder te lijden nad. Een zeer overzichtelijke en ferme uitgave is jok die van de Eerste Nederlandsche i.e. ens- verzekering de Nieuwe Eerste Nederlandsche. Zon- en feestdagen zijn hierop bovendien duide lijk aangegeven. Buitenleven 1940 is een sierkalender, gewija aan de flora van ons ook in dit opzicht rijk be deelde vaderland. Elke nieuwe week is hiervan door de fraaie foto's een nieuw bewijs. Ook de Algemeene Friescne Levensverzeke ringmij gaf een weekkalendei uit, maar mei is weer alles op net practische Ingesteld. En met succes. De N.V. Verzekeringsmij St Petrus verzorgde een tweemaandelijkschen Kalender voorzien van foto's uit het kinderleven, welke zij verzamelde door middel van een prijsvraag voor amateurs. En dan zijn we weer aan de maandka.enuers toe. Werkspoor te Amsterdam liet de arukkerij Elzevier een kleurigen maandkalender ui geven waarop in enkele kloeke lijnen de veelzijdig heid van deze N.V tot uiting kwam En daarbij een duidelijke maandwijzer. De maandkalender van de Victoria-br.m doet voor zijn voorganger in overzichtelijkheid niets onder Een nuttig onderdeel van de k'ii.roor- uitrusting. De Nederlandsche Spoorwegen gaven eer Ka lender uit ook al 'n maandkalender welke door een artistieke, foto-montage een -ieraao aan den muur Het zijn beelden uit het uage- lijkfch leven van de Spoorwegen, welke al aus ge makkelijk in de belangstelling van het publiek worden gebracht. De A.V.R.O.-kalender is weer verlucht mei enkele speciale reproducties van Neder la.icscne schilders. Op het eigenlijke kalenderblad oeei- den uit het omroepbedrijf De Nederlander 1845-kalender is weer een kantoorkalender, geheel ingesteld op het prak tische. Flink en duidelijk De firma Reesink en Co te Zutpnen zet naai kalender-traditie voort op oud-Hollandsch pa pier. Als gewoonlijk een kwartaalskaienaer waarvoor Roodenburg zijn stemmige teekernn- gen maakte. De Douwe Egberts- kalender welke niet ad een voor de loopende maand maai ook voor het ge heeie jaar alle mogelijke „doorzicht" Dine is eveneens volgens de traditie uitgegeven De jaar- lijksche klanten voor dezen kalender zu.ien er niet om treuren. De Hollandsche Sociëteit van Leveensvcrzeke- ringen bracht eveneens een maandkalenaei in Granjedruk op blauw schutblad Voor den kan toorman. die zijn aanteekeningen elders maakt. Van de Levensverzekeringmij. Utrecht ont vingen we eenzelfden stemmigen kalender an 't vorig jaar. Ook al een maandkalender. De Hema gaf een kalendei uit, waarop men met één oogopslag het geheeie jaar kan om vatten. Een tweemaandelijksche kalender is afkomstig van de E.R.K. Levensverzekeringsmij te Utrecht. Op elk blad een teekenmg van typisch Nederlandsche stadsbeelden. De N.V Heemaf neeft dit jaar wel een bij zonder keurigen maandkalender uitgegev Op practische wijze zijn een twaalftal fraaie ic.tos uti het Twentsche land verbonden aan de zeel duidelijke kalenderbladen zoo dat later de al- beeldingen ongeschonden en afzonderlijk De- waard Kunnen worden. Van de Levensverzekeringmij. Arnhem ont vingen wij 'n forschen, duidelijken maant aien- der, welks mooie foto's iedere huiskamer ei> eik antoor kunnen opfleuren. Een zeer fraaie kalender ontvingen we van de Vereeniging van Directeuren van Electriciteits- bedrijven in Nederland. Het is een tweemaan delijksche uitgave, welke met artistieke en stem mig gekleurde teekeningen is verlucht. De Eerste Hollandsche Levensverzekerings bank N.V. gaf naast zijn maand- ook een Jaar kalender uit, welke in kleuren is uitgevoerd. De Victoria-bron verzorgde behalve zijn maandkalender nog een weekkalender, met ruimte voor aanteekeningen. Op het schutblad een gekleurde bergfoto in gouden lijstje. Holdert en Co. te Amsterdam gaf een zeer practische en duidelijke weekkalender uit, even eens met een flinke ruimte voor notities. Bij den aanvang van de hedenmiddag gehou den vergadering van de Eerste Kamer zeide de voorzitter, mr. W. L. baron de Vos van Steen- wijk, het volgende, terwijl allen zich van hun zetels verhieven: Wederom heeft de Kamer een harer leden verloren. Op den 25sten dezer maand werd baron Van Voorst tot Voorst tot hooger leven opgeroepen. Sedert 21 September 1937 maakte hij deel uit van ons college, na vooraf gedurende 15 jaren aan de overzijde van het Binnenhof te hebben gezeteld. Wankel van gezondheid, is het den overledene niet vergund geweest lang in ons midden waar de landbouwbelangen zijne bijzondere be langstelling hadden werkzaam te zijn. Wij behouden de goede herinnering aan een vol ijverig, vriendelijk medelid, wiens aangename angang door ons allen werd gewaardeerd. Namens de regeering sluit minister DE GEER ich bij deze woorden aan. Spreker herinnert mede aan de vele jaren, gedurende welke de thans overledene tezamen met spr. lid van de Tweede Kamer was. De regeering zal zijn na gedachtenis in eere houden. De VOORZITTER deelt mede, dat de cen trale afdeeling heeft besloten hedennamiddag een aantal wetsontwerpen in de afdeelingen te onderzoeken. De heer POLLEMA (C.H.) merkt op, dat op de lijst van wetsontwerpen, welke hedennamid dag in de afdeelingen moeten worden onder zocht. een aantal voorkomt, waarvan kan worden gezegd, dat zij de Kamer later hebben bereikt dan wensc'nelijk is. De Tweede Kamer is op Kerstrecès, de Eerste Kamer moet nu bijeen komen tusschen Kerstmis en Nieuwjaar om deze zaken af te doen. Spr. herinnert aan vorige klachten in dit opzicht o.a. van wijlen jhr. mr. Van Sasse van IJsselt. De heeren VAN EMBDEN (V.D.) en VAN RAPPARD (Lib.) sluiten zich daarbij aan. Bij het wetsontwerp Wijziging en verhooging van het zevende hoofdstuk A der Rijksbegroo- ting voor 1938 (verschillende onderwerpen) be spreekt de heer VON BÖNNNGHAUSEN (N.S.B.) de hooge kosten van de uitgifte der leening 1938. Deze kosten staan z.i. niet in ver houding to de door de bankiers geleverde pres taties. Men wordt door schade en schande wijs (de VOORZITTER hamert). Spr. hoopt, dat de geleden schade de regeering wijs zal doen worden in dit opzicht. Thans profitee- ren de groot-kapitalisten. De VOORZITTER: U bent buiten de orde. Het woord is u thans ontnomen. Mr. VAN VESSEM (N.S.B.)Belachelijk. Nadat minister DE GEER geantwoord heeft op .een blijkens het eindverslag gemaakte schriftelijke opmerking, wordt het wetsontwerp z.h.s. aangenomen. Ook een reeks andere wetsontwerpen wordt zii.st. goedgekeurd. De openbare vergadering wordt hierna ver daagd tot Vrijdagochtend 11 uur. ISTANBOEL, 28 Dec. (Reuter). Men vreest, dat het totale aantal dooden tengevolge van de aardbeving in Tur kije de 8.000 zal benaderen. Alleen reeds in het gebied van Tokat zijn 963 personen gedood en 443 gewond. President Inonoe heeft zijn rondreis door Zuid-Anatolie afgebroken en zich naar de getroffen gebieden gespoed. Ook de ministers van Binnenlandsche Zaken en van Volksge zondheid hebben zich in allerijl derwaarts be geven. Het K.L.M.-vliegtuig „Edelvalk", dat te Lis sabon gestationneerd zal worden en Woensdag van Schiphol is vertrokken, is vannacht op het Engelsche vliegveld Shoreham gebleven, van waar het hedenmorgen te 8.20 uur Amst. tijd is vertrokken. Het vliegtuig is, overeenkomstig het reisplan, hedenmiddag te 1.20 uur Amst. tijd geland op het vliegveld van Madrid, waar het vannacht zal blijven. De vier samenwerkende vakcentralen van werknemersvakbonden hebben een commissie in het leven geroepen, die bedoelt den arbeiders woningbouw in mobilisatietijd te helpen be vorderen. De moeilijkheden, die zich op dit gebied in de oorlogsjaren 1914—1918 hebben voorgedaan, dienen, voor zoover dat mogelijk is, te worden voorkomen. De commissie wordt gevormd door een achttal vertegenwoordigers dezer vakcentralen en staat onder leiding van den heer J. Andriessen, lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal en voorzitter van den R. K. Bouwvakarbeiders bond. Het secretariaat wordt waargenomen door den heer J. Schipper, secretaris van het C.N.V. Het correspondentieadres is gevestigd Stadhouders laan 4345, Utrecht. OAN Men voelt zich vrijer en gezonder. Flacon f 1.05. Dubbele flacon f 1.75 bij apothekers en vakdrogisten. Een goede traditie is weer opgeleefd in de or ganisatie der interdiocesane studiedagen, die in het centrum der Vrouwelijk Jeugdbeweging, het kasteel „Bouvigne" te Ginneken werden begon nen. Op deze ,,kader-agen" wordt eens diep en ernstig de stand en het peil nagegaan, waarop de Katholieke Actie onder de vrouwelijke jeugd is gekomen en het program voor het komende jaar opgemaakt. Deze studiedagen, deze dagen van bezieling en bezinking, werden begonnen met een plechtig lof in de rustieke kapel van „Bouvigne" opgedragen door den directeur van het Vrouwelijk Jeugdwerk in het bisdom Roer mond, den zeereerw. heer Jenniskens. In de groote recreatiezaal heeft de directeur der Vrouwelijke Jeugdbeweging te Breda. Mgr. F Frencken, zijn gehoor: priesters en leidsters van drie bisdommen, het doel der komende be sprekingen in een bezielende rede uiteengezet. Mgr. Frencken heeft daarbij betoogd, dat op de eerste plaats aan de vrouwelijke katholieke jeugd een levensideaal gesteld moet worden, dat al het overige werk bezielen en'leiden moet. Dit ideaal luidt: „Gods rijk overal," en het is inter nationaal. In andere landen heeft de vorming der meisjes, door dit beginsel geleid, reeds prachtige resultaten bereikt. Men kan voor de vorming der meisjes een tweetal stelsels kiezen: de persoonlijke vorming, bewerkstelligd in de Scouting en de meer algemeene, de dynamische en veroverende vorming. Deze laatste vorming berust voor een belangrijk gedeelte op een sterke ideologie en de vorming van de massa door een diepovertuigde en krachtig gevormde kerngroep. Beide vormen kunnen uitstekend werken en toegepast worden in het kader der Katholieke Actie. Spr. gaf echter de grootste waarde aan den tweeden vorm: de dynamische. Hij belichtte de vorming der kernleden en besprak vervolgens uitvoerig de doorwerking van het systeem op de geheeie jeugd. Noodzakelijk is een goed begrip van realiteit en godsdienstzin, vervolgens is zelfwerkzaamheid onontbeerlijk. Op de organi satie der vrouwelijke Katholieke Actie werd ten slotte door spr. dieper ingegaan, waarna hij gelegenheid tot debat openstelde. De avond van den eersten dag stond in het teeken van het Kerstfeest. Enkele jeugdgroepen 'uisterden dezen avond op met demonstraties. PARIJS, 28 Dec. (Havas). De Senaat heeft met algemeene (303) stemmen de fi nancieele wetsvoorstellen aangenomen. IJMUIDEN. 28 Dec. Versche visch. Tarbot 1.16 1.70. Heilbot 1.161 20 per kg. Kleine Schol 16.00—30. groote Schelvisch 24.00. middel Schel visch 20.00. kleine middel Schelvisch 16.5021, kleine Schelvisch 9 5018. groote Gullen 18.00 20. Wijting 5.609.60. Makreel 11.5015, versche Haring 8 309 50 per 50 kg. Kabeljauw 42.00 82 per 125 kg. Vleet 1.88—3, Leng 1.22—2.15, Koolvisch 5583 cent per stuk. Haring-aanvoer 27 December 1910 kisten ver sche haring. 28 December: 1541 kisten versche ha ring. 530 kg. geconsigneerde bevroren Snoekbaars 27 33 cent per kg. van de heden aangekomen TRAWLERS Petten IJm. 49 850 manden 7320.Norma Ma ria IJm. 6 120 manden 11.560.Maria van Hat- tem 500 manden 3890. Heden overleed, tot oAze diepe droefheid, geheel onverwachts, in de Maria- stichting te Haarlem, nog voorzien van 't H. Oliesel, onze lieve zorgzame man en vader, de heer JOANNES v. d. HELDER in den ouderdom van 58 jaar. M. S. V. d. HELDER- STEUR HANNY PIET MIEN RIE LUCIE. Hoofddorp, 27 Dec. 'SQ. Hoofdweg 711. De plechtige uitvaart dienst wordt gehouden Zaterdag 30 December a.s. des morgens 9.30 uur, In de parochiekerk van den H. Joannes den Dooper te Hoofddorp, waarna begra fenis op het R.K. Kerkhof aldaar. ENORME SORTEERING! WARMOESSTRAAT 10 BLOEMEND. WEG 53 BLOEMEND. WEG 155 3 pond LAMSVLEES 75 cent 3 pond CARBONADE 90 cent 3 pond GEHAKT 80 cent LAMSROLLADE p.p. 45 cent LAMSBOUT p. pond 5560 cent LAMSVET p.p. 40 cent LEVERWORST p.p. 30 cent BLOEDWORST p.p. 35 cent ROOKWORST p.p. 50 cent RUNDERROLLADE VARKENSROLLADE KALFSROLLADE SCHAGCHELSTR. 4 - TEL. 13474 HAARLEM en billijk Is reclame tusschen de Omroepers. Eiken avond hebben deze de belangstelling van duizenden ge zinnen die dit blad lezen. IETS APARTS om haar fijne aroma en heerlijke smaak. BARTELJORISSTRAAT 36—38 HAARLEM - TEL. 10195

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1939 | | pagina 7