DE KALENDER VER WISSELD WOEKEREN COMBINATIES DE MADONNELLA'S VAN ROME DE VROUWEN Voor Feestelijkheden in het Nieuwe Jaar LEKO RIJWIELLAMPEN Na 't donkere Kerstgroen OLIEBOLLEN FINLAND DONDERDAG 28 DECEMBER 1939 WORDT met bergruimte C. KAHMANN h Directeur i/d Firma KLOOSTERHUIS Verlichtingsartikelen Bronzen Laat de mosselen meedoen IN TECHN. BUREAU „COLEO" LEKO LICHT - BETER ZICHT Voornemen is niet moeilijk, volhouden wel lichter groen LIJDT GE Dr. E. HOEKSTRA'S BLOEDZUIVERENDE GEZONDHEIDSPILLEN Voorkom die vuile plekken op Uw deur of neem ze weg mei een COLEO METALEN DEURPLAAT (inplaats van glas ot celluloid) 50 X 5 en 50 X 3 c.M. DOETINCHEJl TELEFOON 555 DE VROUW EN HAAR TIJD Van de oudste en meest b.ekende fabriek ln Nederland. Fr. fabrik. VRAAGT UWEN WINKELIER VELE DAMES UIT AMSTERDAM berichten, ons, dat zij reeds lang, uit hygiënisch oogpunt, hetzij Jozo hetzij Nezo voor alle spijzen gebruiken, omdat er inderdaad geen zuiverder zout bestaat. (Adv.) Voor de zooveelste maal in ons leven wordt het leege kalenderschild van den wand geno men en weggedaan. De nette huisvrouw bewaart het misschien bij het oude papier: omdat 't nog zoo'n goed cartonnetje is. Maar de papieren tijdmeter, die ons met zijn drie honderd vijf en Zestig, zijn twee en vijftig of twaalf blaadjes diende, heeft nu afgedaan. De sentimenteele beleeft voor zichzelf misschien een plechtig oogenblik als het leege karton met een plofje in de prullemand valt en daarmee de personifi catie van het afgeloopen jaar uit haar leven Wegglijdt.... Maar we grijpen meteen naar het maagdelijke papieren 1940, dat w&. als Sint Ni- colaas- of Kerstcadeautje kregen of waarmee de verzekering-mij. ons beleefd aan haar be staan herinnerde en met het ophangen van dit nieuwe jaar-symbool zijn we automatisch den drempel overgestapt, die in ons burgerlijk be staan het oude jaar scheidde van het nieuwe. Ongerept en ongeschonden wacht aan den Wand het versch kalenderblok; de zwarte, vet gedrukte data zijn nog doode cijfers, totdat ons bestaan, dat er langs glijdt, aan elk dier wach tende dagen een beteekenis gaat geven, hoe onbeduidend ook tegenover de buitenwereld, Voor onszelf in ons levensplan, van belang. Wat Zal ons haastig potlood gaan krabbelen in de blanco ruimtetjes? Welke blijde data zullen lang tevoren worden aangeteekend? Verlofdagen van een vader, een zoon? We behoeven het ons niet te ontveinzen, u niet en ik niet, dat de nieuwe kalender geen gemak kelijk jaar herbergt. De ontreddering van de samenleving, die nu vier maanden heeft ge duurd, sleepen we mee het nieuwe jaar in en hoe lang die nog zal duren kan niemand zeg gen. Hoeveel dagen en weken zullen er mis schien nog aangeknoopt worden aan de dagen en weken, die wachtende mannen „ergens in het land", en hun dappere vrouwen, met de ver antwoording voor thuis alléén, reeds doorbrach ten? Niemand weet het. Wij schouwen het nieu we jaar in, als in een donkerbewolkten hemel; Wij zouden het wolkendek met onze blikken wil len doorboren om het tintelende lichtpuntje Van een ster te vinden, het lukt ons niet. Dat de sterren er echter staan, boven het donkere dek, dat eens zal optrekken, dat weten we en daarop willen we vertrouwen. Het komt er bij het ingaan van dit jaar bovenal op aan, dat We moed hebben, om door te zetten. De goede voornemens hooren bij het nieuwe jaar als de spreekwoordelijke zwaluwen bij de lente. Maar hebben we ons niet al vast voor genomen om den moeilijkheden onversaagd het hoofd te bieden, die eerste dagen nadat de vrede Was kapot geslagen, en er in ons vaderland van Veel mannen maar ook van veel vrouwen een groot offer werd gevergd? Wat zouden we ons Vandaag nog méér voornemen? Nu wordt van ons geëischt, dat we volhouden. Volhouden kan heel zwaar zijn. Bezinnen we er ons op, bij het Ingaan van dit jaar, dat volhouden niet anders is, dan een eiken dag hernieuwd voornemen. A. Bgl. bord tot enorme hoogte doen groeien en met de leeggegeten schelp het mosselen-nat opslurpen van hun bord gewoon gekookt dus, is de mossel-eterei het minst esthetisch, omdat er zooveel schalenrommel bij is voor de weinige zachte hapjes. De mosselensmaak wordt op deze wijze echter onverdeeld genoten. De bereiding is als volgt: de mosselen worden nog even gespoeld in koud water, dan in de pan gedaan en opgezet op een flink vuur met een weinigje water of geheel droog. Wat fijngesneden peterselie, uien, peper en zout worden toege voegd. Na circa tien minuten zullen de mosselen in het, uit de schelpen vrijgekomen water, koken. Na flink doorkoken en een paar maal omschud den worden de mosselen uit de pan in de schaal overgebracht. De schelpen zijn dan open en het warme vleesch kan er gemakkelijk worden uit gepikt. Wil men echter geen schelpengedoe op tafel, dan neenit men in de keuken het warme mos- selenvleesch uit de schelpen en bereidt hiervan een of ander mosselengerecht. Voor gestoofde mosselen .wordt het gaarge- kookte mosselvleesch in een vuurvasten schotel bestrooid met peper. Eenige druppels citroensap, wat peterselie en een laurierblaadje worden toe gevoegd, wat klontjes boter bovenop gelegd, het geheel overgoten met een weinig mosselwater en dan na paneeren gaat het schoteltje ongeveer tien minuten in den warmfen oven tot de kleur bruin is. Voor mosselen-aan-het-spit of „Zeeuwsche lollys" rijgt men een dozijn koude gekookte mos selen aan een houten pennetje, haalt het ge pinde regiment door geklopt eiwit en paneermeel, om ze vervolgens in de koekepan in boter te bakken. Een mosselenschoteltje met kaas maakt men op de volgende wijze: twee a drie fijngesnipperde uien worden in boter lichtbruin gebakken, waar na er een liter koude gekookte mosselen bij wordt gevoegd, welke even worden meegebakken. Drie eetlepels bloemkoolsauce (zonder suiker) en drie eetlepels geraspte kaas worden hierbij ge voegd, waarna alles goed door elkaar wordt ge roerd en in een vuurvasten schotel gedaan. Wat paneermeel en een warmen oven geven de finishing touch aan dit smakelijke schoteltje. Geeft men tenslotte, omdat mosselen wel eens taai kunnen zijn, de voorkeur aan mosselen- gehakt, dan maalt men een pond rauwe, goed schoongemaakte mosselen door de vleeschmolen, zet vier niet te dunne sneden brood, ontdaan van de korsten, in het water te weeken, bakt een fijn gesneden uitje lichtblond en roert hier van het vuur een lepel fijngehakte peterselie door heen. Vervolgens worden het uitgeknepen brood, de gemalen mosselen, de ui en peterselie met een rauw ei, peper en zout door elkaar gemengd en tot ballen gekneed, welke door paneermeel gerold en in boter worden gaargebakken. Bij het koopen van "mosselen neme men door den handelaar schoongemaakte of zoogenaamde „geknipte" mosselen. Deze zijn iets hooger in prijs, maar besparen de huisvrouw een massa onaangenaam werk en tijd. Nu velen door de tijdsomstandig heden gedwongen zullen zijn, zich met beperkter woonruimte tevre den te stellen, zal allicht het pro bleem: hoe berg ïk. het vele weg in de weinige kasten, tot hoofdbre kens aanleiding geven. Met vernuft en vindingrijkheid is een muur kast echter meestentijds productie ver te maken dan de ontwerper gedacht heeft; zoo kan bijvoor beeld de ruimte tusschen twee planken, die zelden geheel in be slag is genomen door het op de planken geborgene, benut worden door een tusschenplankje van hal ve breedte in te voegen tegen den achterwand der kast aan, zooals de foto toont. Onder aan de planken kunnen stevige haakjes worden in geschroefd, waaraan koppen, kan nen en allerlei voorwerpen met oortjes, gehangen worden. Te ondiepe kleerkasten, waarin de japonnen en pakken aan de dwarsroede diagonaal moeten han gen, wat veel ruimte wegneemt, kunnen practischer benut worden, door over de diepte van de kast een korte uittrekbare roede, dus rechthoekig op de deur, aan de brengen, welke roede over rails naar buiten uitgetrokken kan wor den. Laat de breedte van de fcasv het toe, dan kan een tweetal van deze roeden naast elkaar worden aangebracht. In de kleeren-legkast is onder de planken meestal genoeg ruimte over om daar niet te hooge laden onder te laten aanbrengen, waarin zakdoeken, kousen e.d. geborgen kunnen worden. Aan den binnenkant van kast deuren geven ingeschroefde haken gelegenheid tot ophangen van ve lerlei. Over gespannen banden kunnen dassen, ceintuurs, kousen worden gehangen en insteekzakken tegen de kastdeur aangebracht vormen een doelmatige bergruimte voor schoenen of allerlei kleinig heden, die een vrouw bezit en die ergens ondergebracht moeten wor den. Ook den binnenkant van de deur der huishoudkast voorzie men van haken, waaraan electrische snoe ren, steelpannen en ander huis- houdgerei gehangen wordt. Een aangebracht richeltje tegen de deur geeft een standplaats voor deksels De ruimte onder de vensterbank kan productief gemaakt worden door er een kastje te laten aan brengen, waarin speelgoed en boe ken berging vinden; boven den schoorsteen kan men op dezelfde wijze te werk gaan. Onder divan, couch of bed, zijn gemakkelijk twee smalle of een breede lade te maken, voor dekens, kussens en ander goed, dat bij op bergen veel plaats vraagt en waar voor op deze wijze geen extra ruim te wordt geofferd. Commissie tot Voorlichting op Huishoudelijk Gebied. iiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii Wie bijgeloovig is, verbrandt vóór Nieuwjaar de Kerstversiering in huis; wie niet langer op de uitvallende, droge dennetakjes en de dorren de, gekrulde hulstblaadjes als versiering gesteld is, doet hetzelfde. De kamer lijkt elk jaar wat kaal als het Kerstgroen is opgeruimd en we zoeken onwillekeurig ter vervanging naar een frischgroene, decoratieve bladplant. Een plant, die we niet zoo heel veel zien, mis schien omdat haar waarde als sierplant onder schat wordt, is de Aralia met de groote, glim mende bladeren, waarvan de lange, uitbuigende stelen met verbreede voetjes om den hoofd stengel vastgeklemd zitten. Elk diep ingesneden blad lijkt een hand met uitgespreide vingers, door de vijf, zes of acht fijngekartelde blad lobben. Vandaar de populaire naam van Vin- gerplant. (op verzoek) 3>ons bloem. 3J4 dD. melk. 2 ons rozijnen, krenten, fijngesnipperde su- eade. Zout, citroensap. Gist (30 gram). Men maakt een mooi beslag zonder klonten van de verwarmde melk, het bloem en t zout, waarna men de gist, met een weinigje van de melk aangemaakt, er aan toevoegt. De gewas- schen rozijnen, krenten, de sucade en het ci troensap worden er dan doorgeroerd, waarna het deeg ongeveer een uur te rijzen gezet wordt in een kom met warm water. Met behulp van lepels bakt men in frituurvet (niet te heet) de bollen, die, nadat ze gerezen zijn, goed-bruin moeten worden. Oliebollen zijn het smakelijkst, wanneer ze vlak voor het opdienen gebakken worden en dampend en knapperend worden genoten. Dat de wollen stoffen dit seizoen allerwege de voorkeur hebben, weten wij langzamerhand. Voor de dagelijksche dracht is dit héél pleizie- rig, warm en netjes. Niets staat slordiger, dan een vrouw, die haar gekleede jurk van fluweel of zijde van het vorige jaar in huis opdraagt. Van die jurk is gewoonlijk de eerste fraïcheur af waarom zou zij anders afgedragen wor den en mevrouw maakt in zoo'n gewaad, met liefst nog een schort of een wollen huisjasje er over heen, een alles behalve gesoigneerden in druk. En nu wil het juist zoo zijn, dat die modieu ze wollen stoffen volgens het voorschrift dei- modescheppers vaak gecombineerd worden met fluweel en zijde, teneinde het geheel een wat gekleeder cachet te geven. En wat is nu een voudiger dan daarvoor die afgekeurde jurk van verleden jaar te gebruiken? Men knapt de goede stukken flink op en zij kunnen voor alles die nen. Buitengewoon geschikt voor zoo iets is een nieuwe Amerikaansche creatie. Bij deze jurk is het geheel van dunne wollen stof. De rok moet klokkend zijn. En nu komt het. Deze klokkende rok krijgt aan de voorzijde een eveneens klok kend geknipte breede baan van bijvoorbeeld taf- zijde in dezelfde kleur. Daar waar de baan aan de stof wordt gezet, wordt ter hoogte van de handen aan weerskanten een split in den naad gelaten. Aan dit split worden twee net gefabri ceerde steekzakken vastgenaaid, die dus onder den rok vallen. Het effect is buitengewoon aar- aan gevolgen van onvoldoende spijsvertering en onzuiverheden in het bloed? Gebruikt dan Deze pillen werken zacht-laxeerend en zuiveren het bloed van alle onreinheden zon der het lichaam te schaden. 55 ct., 90 ct., 1.56 per doos met gebruiksaanwijzing. Ver krijgbaar in Apotheken en Drogisterijen. NEEMT EENS PROEF! Knip deze advert, uit en zend ze met 13 ct. in postzegels aan Mij. Hoekstra, Heerengracht 33, Amsterdam. U ontvangt een doosje inh. 30 fallen, met gebruiksaanwijzing. N.Z. Voorburgwal 332, Tel. 33016, Amsterdam dig. Natuurlijk is het niet de bedoeling deze zakken vol te laden met groote beurzen of zak doeken voor een verkoudheidsperiode. Dat zou leelijk bobbelen. Op zijn hoogst een klein zak doekje kan er in geborgen worden en verder dienen zij om er van tijd tot tijd met gratie de handen in te houden. Een andere manier om bijvoorbeeld fluweel te gebruiken is het aanbrengen van applicaties. Dat vereiscnt wat werk en moet vooral netjes gebeuren. Maar wie een beetje handig is zal daar geen moeilijkheden mee hebben. Ap plicaties van fluweel worden vaak op de mou wen, op het lijfje en soms langs den rokrand van de stoffen japon aangebracht. Het effect is gekleed en smaakvol. Men denke er echter aan, kleur op kleur. Bij de japon op de photo zijn de applicaties op tule aangebracht. Dit is altijd heel flattee- rend. Men neme vooral een stevige qualiteit. De rest van de jurk is wederom van wollen stof. De taille heeft sierlijke oprijgjes in de breedte en de rok een klok van voren. Een modelletje dat zeer zeker voor vele doeleinden en vele fi guren geschikt is. CLARA. moordenaar een dolk onder het hart te steken. „En, zoo vertelt de overlevering, op 't zien van zulk een lafhartig verraad begon de H. Maagd te weenen. Heel Rome schoot tóe, om de tranen van de Madonna te zien. De schildering werd daarna uitgehakt en naar het hoofdaltaar ge bracht van de kerk S. Salvatore in Cacabariis. De kerk werd daarna omgedoopt in: S. Maria del Pianto." Een andere legende verhaalt van een verwoed speler, die waarschijnlijk Maria gebeden had om een goede winst en die zijn verlies daarna aan de Madonna van de Vicola delle Palle weet. In zijn machtelooze woede schoot hij de „Ma- donnella" door het hoofd, waarna hij het ge bruik van zijn arm verloor. Hij zou geen Itali aan geweest zijn, als hij niet oogenblikkelijk berouw gekregen had. Hij vroeg de goede Moe der om vergiffenis en werd weer geheel her steld. Dit ikoon wordt tot op heden vereerd in de kerk van S. Giovanni de Fiorentini. Een andere driftkop gooide de afbeelding van Maria met een steen en toen het verontwaar digde volk kwam toeloopen zag het een straal tje bloed langs de teedere wangen van de Ma donna loopen. De devote pelgrim heeft deze en nog zooveel meer legenden opgeteekend, maar de ruimte is te beperkt, om ze hier alle te herhalen. Wie Italië bezoekt en rust en aandacht heeft voor de détails vindt de Madonnella's in Flo rence, in Viterbo, in Napels, in Rome, in alle kleine en groote steden. Hij vindt de bijna ver kleurde figuurtjes achter 'n stoffig ruitje of onder een vervallen baldakijntje; hij vindt er merkwaardige opschriften onder en ex-voto's. Hij vindt ze in Napels met 'n rood zijden kleed- Je en een verguld kroontje en in Rome van fijne middeleeuwschen of Renaissancen stijl of van 'n weelderige barok zooals die bij de „Fontane di Trevi". De tourist moet geen haast hebben en 'n klein beetje speurderszin, want de „Ma donnella's" zijn zoo vergroeid met de oude ge vels dat ze 's avonds nog het best te zien zijn in het licht van hun lantaarntje. Want bij alle brandt heel het jaar door een devotielichtje en bij vele zien we een tuiltje versch geplukte bloemen, daar gelegd door een kinderhand of door een van die vele groote menschen met een kinderziel. Laten we niet al te lang wachten met onzen pelgrimstocht langs de antieke Madonna'tjes, want de sloopershamer slaat iederen dag typi sche oude geveltjes neer en iederen dag verrij zen er wolkenkrabbers en flatgebouw.... Er is hier en daar wel een architect, die zijn bouw werk een keurig nisje „style 1900" en een gesty- leerd Madonnabeeldje geeft, maar, hoe smaak vol ook, het verraadt slechts de goede bedoe ling en niet den geest van geloof en vertrouwen en van levend Katholicisme, die het benijdens waardig bezit was van Italië's voorgeslacht. C. P„—D. Het kleine grauwgele diertje in de zwarte, glimmende schelp is voor den liefhebber een tractatie, welke de Oudejaarstafel geen oneer hoeft aan te doen. Zoekt U een origineele bereidingswijze? De vischhandeiaren, die hun mossel-voorraden nu niet zoo gemakkelijk naar het buitenland kwijt kunnen en het verbruik binnenslands willen sti- muleeren, wijzen ons op de vele mogelijkheden van mosselenbereiding: o.a. gestoofd, gekookt, gebakken, met rijst en kerry, met tomatensaus, zelfs aan het spit Gekookt, zooals men in kleine, gezellige Bel gische restaurants de mosselen ziet eten door echte liefhebbers, die het servet onder de kin geknoopt, den berg zwarte glimschalen op hun De Vingerplant geeft grillige schaduwen, ook in de zon In een klein, vol interieur komt de tamelijk groote Aralia niet tot haar recht. Maar des te mooier staat de eenvoudige, stoere groeier in een moderne kamer tegen een lichte muurvlakte. Als de lamp de plant des avonds overschijnt, teeke nen zich prachtige donkere bladschaduwen af op het witte vlak er achter. Veel warmte vraagt de Vingerplant niet; zelfs kan de Aralia op een beschut plekje in den vollen grond gezet, buiten in den tuin overwin teren. Een lichte bedekking, vooral bij vorst, kan dan echter geen kwaad. Wie een Aralia heeft, welke tot een langen, kalen stengel is uitgegroeid, zet de plant tegen het voorjaar eens in den vollen grond. Er is groote kans, dat de eindscheut dan verloren gaat, maar dat zich zijscheuten ontwikkelen, waardoor de vorm veel mooier wordt. De andere methode om een te lange Aralia in te korten; het insnijden van den stengel onder de bladkroon, en het binden van een met turfmolm gevuld bloempotje dat daartoe doormidden gezaagd moet worden om de wonde plek, opdat zich daar geen wor teltjes kunnen ontwikkelen is omslachtig. Trouwens, plantenliefhebbers zijn de meeste menschen, echte plantenverplegers de minste. w A. i w Voor het nieuwe jaar een nieuwe jurk. In dezelfde tint van de wollen stof Zijn op een onderlaag van dubbele tule fluweelen applicaties aangebracht (Van onze correspondente) Een stille devote pelgrim heeft een zeldzame bedevaart gedaan, 'n tocht langs alle madon- hella's van Rome. „Madonnella's" worden ze door het volk genoemd, die Mariabeeldjes, schil derijtjes, figuurtjes, die in de gevels der oude huizen gemetseld zijn. Er is bijna niets zoo aan trekkelijk voor ons, Noordelingen, als deze kleine heiligennisjes. De grootschheid van den Sint Pieter is niet in staat ons katholieke hart fcoo innig te hechten aan het oude Rome als deze schoone overblijfselen van kinderlijke de votie. Die stille pelgrim heeft ze alle bezocht, 's morgens als de zon het fijne Madonnakopje ®n het mollige Kindje uit hun diepe schaduw te voorschijn haalde en 's avonds als het kleine lantaarntje waakte over hun zoeten slaap. Hij heeft ze genummerd en geteld en ons verteld, dat er zes en twintig van de vijf honderd dertig Madonnella's hun eigen, van geslacht op geslacht overgeleverde legende hebben en dat er verschillende als wonderdadig vereerd Worden. Zoo moet onder een der bogen van het theater van Pompeo een dertiend' eeuwsche muurschildering geweest zijn van Maria met het Kindje. Op Nieuwjaarsavond van het jaar 1546 ge- taakten hier 'n paar mannen in oneenigheid. IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIHIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIHIIIIIIIllllll llllllllllllllllllllllllIhlIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII.AIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIHIIIIIIIII „Kleine geschenken onderhouden de vriendschap" is een gevleugeld woord van groote wijsheid. Den lezeressen, wier jeugdige vriendinnen in het nieuwe jaar eenige feestelijk heden op het programma hebben staan of wie misschien de eer te beurt is gevallen, dat haar dienst als bruids meisje is gevraagd, doen wij het idee aan de hand, een geschenkje te maken, dat zeker geapprecieerd zal worden en waarvan bij gaande teekening u ver telt. Een lapje chiffon of georgette, vijftig bij vijf tig centimeter, wordt met een fijn rolzoompje af gewerkt, waarna de let ters van de toekomstige eigenares met een mini maal steekje worden op genaaid. De letters knip pen we uit een even teer weefsel in harmomee- rende tint of we laten ze even machinaal uit slaan. Ziet u in uw verbeel ding niet, hoe aardig het zal staan, als bij een taf jurkje in zacht cycla men, dat nu zoo graag gedragen wordt, een rag fijn niemendalletje in dezelfde tint een coquette polsversiering vormt? En als de draagster het ge schenkje mocht verliezen dan is ze in dit geval wel bijna zeker het spoe dig in haar bezit terug te krijgen, A. "h Zuidelijke woordenwisseling was ook in die öagen niet zoo malsch en het gebeurde, dat een *an die twee mannen een mes trok. De ander, kich verloren wanend, riep: „Om wille van de Madonna, dood mij niet!" Die woorden maakten Indruk op den messentrekker. Hij liet het wa lden vallen en omhelsde zijn vijand. Deze maakte Van de gelegenheid gebruik, om den goeden Reeds vertelden wij eenige weken geleden uitvoerig over het werk der Finsche Lotta's, de vrouwelijke vrijwillige hulp, welke het leger onschatbare diensten bewijst. Dat deze bewe ging is gesticht door een jonge Finsche vrouw die nog geen twintig jaar oud was, toen in den vorigen oorlog van Finland tegen Rusland om streeks 1809, haar verloofde viel in den strijd en zij bij de soldaten bleef om hen te helpen en hun lot te deelen is misschien niet zoo ver wonderlijk in dit land, waar de vrouw in het openbare leven een bijna even voorname positie inneemt als de man. Het aantal vrouwen in de verschillende tak- t ken van industrie is enorm groot. Hierbij valt j op te merken, dat het aantal vrouwen in Finland i beduidend grooter is dan liét aantal mannen, f Op de 1000 mannen komen 1026 vrouwen voor. In den landbouw zijn 366.661 mannen werk- f zaam en niet minder dan 533.441 vrouwen, het- geen dus veel hooger is. Ditzelfde is het geval j in verschillende takken van de industrie. In de j Finsche machinefabrieken werken 20.000 vrou- wen en slechts 9.000 mannen. In de steen- i fabrieken en glasindustrie werken 13.000 vrou- f wen tegenover 7.000 mannen. In de groote pa- pierfabrieken werken ll.boo vrouwen tegenover i 7.000 mannen. In de houtindustrie zijn 59.000 vrou- wen werkzaam, tegenover 33.000 mannen. Ook f in den handel is het aantal vrouwen ongeveer even groot als het aantal mannen. In de in- f tellectueele kringen is de verhouding tusschen t mannen en vrouwen ongeveer gelijk. Er zijn evenveel mannelijke als vrouwelijke artsen, waartegenover staat dat niet minder dan 72 procent van alle tandartsen vrouwen zijn! j Het onderwijspersoneel in Finland bestaat voor de helft uit vrouwen; dit is eveneens het t geval met het personeel van post-, telegraaf- en t telefoonkantoren. Wanneer men dit in aanmerking neemt, dan j zal 't geenszins verwonderen, dat de vrouwen een organisatie in het leven hebben geroepen, die zeer nauw samenwerkt met het leger. Zooals men de vrouwen vindt in de fabrieken, zoo vindt men hen ook aan het front, maar dan in een meer vrouwelijk ambt, in de veldkeukens, in de ambulances, in de hospitalen, in de can- tines. Finland heeft in deze vrouwenorganisatie een f achterhoede, waarop het trotsch kan zijn, en j die vrijwillig en moedig haar aandeel zal aan- vaarden in dezen nieuwen vrijheidsstrijd van het dappere Finsche volk. j

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1939 | | pagina 9