Prov. Veiüngsbond voor N.-H. GELEZEN COURANTEN UIT DEN DE GENERAAL OMTREK W„ U op een eenvou dige wijze medewerken den militairen in Uw woonplaats een groot plezier te doe^"" DE TUINBOUW IN OORLOGSTIJD MEN ZAL ER U DANKBAAR VOOR ZIJN VRIJDAG 29 DECEMBER 1939 Vjeeft dan dit blad na lezing aan de kazerne, het militairenfehuis of andere verblijfplaats van militairen in Uw nabijheid. LISSE HILLEGOM De vooruitzichten moeten niet te rooskleurig worden bekeken HAARLEMMERMEER HEEMSTEDE bij de uitvoering van de distributievoorschrif- fen moeten worden gemaakt, zal van Rijkswege een tegemoetkoming worden verleend, bepaald op 85 pet. Bij de raming van de kosten wegens werk- loosheidszorg is in deze begrooting tot uitdruk king gebracht het voortdurend streven om van de werkloozen een zoo groot mogelijk aantal te plaatsen in werkverschaffing en daarom is voor steun aan werkloozen een kleiner bedrag uitge trokken dan in het vorig jaar, doch voor kosten van werkverschaffing méér geraamd dan voor het jaar IÖ39. Ht burgerlijk armbestuur vraagt voor het jaar 1940 24000.méér subsidie dan op de oor spronkelijke begrooting voor het jaar 1939 werd beschikbaar gesteld. Een andere post, welke aan deze begrooting zwaardere eischen stelt, dan voorheen, is die voor kosten van maatregelen ter bescherming van de bevolking tegen luchtaanvallen. Daarvan is één derde gedeelte of 1759.— ten laste van den kapitaaldienst gebracht. Voor totale kosten van maatregelen voor be scherming tegen luchtaanvallen zijn nu rond 4000.uitgetrokken. Ook werden hoogere bedraden geraamd voor het onderhoud van straten, wegen en plant soenen. De lengte van de te onderhouden straten en wegen is alleen reeds in het jaar 1939 met on geveer 3500 meter toegenomen. Dat hoogere bedragen moesten worden aange vraagd voor de openbare straatverlichting met gas en voor de kosten wegens ophalen van vuil nis is in hoofdzaak het gevolg van de uitbrei ding van de dorpen Badhoevedorp en Zwanen burg. Alleen in zeer bijzondere gevallen kan bü wijze van uitzondering worden toegegeven aan den aandrang om deze voorzieningen ook te treffen met betrekking tot bestaande kleinere buurtschappen. De opbrengsten van personeele belasting en' gemeentefondsbelasting konden hooger worden geraamd dan het vorige jaar. Hoewel verschillende posten van deze begroo- ting^ een min of meer problematisch karakter dragen, kan het toch tot tevredenheid stem men, dat het mogelijk is gebleken, ook nu weer op normale wijze evenwicht te verkrijgen tus- schen inkomsten uitgaven. op de hem eigen, vlotte wijze, hartelijk welkom, waarna de heer Divendal het stuk inleidde. Met groote aandacht en ademlooze spanning werd dit fijne tooneelstukje gevolgd. Dit is wel een van Ghéons meesterwerken en het buiten gewoon doorvoelde en beleefde spel der mede werkenden, gaf dikwijls momenten van stille ontroering. Deze geslaagde avond werd nog opgeluisterd door de stafmuziek van het 9e regiment Infan terie van de Dreefschool. De vroolijke marschen en bekende schlagers vulden de pauzes en dik wijls werden de liederen uit volle borst mee gezongen. In de groote pauze werden de mili tairen onthaald door de goede zorgen van den „Bond zonder naam". Vele comitéleden met hunne dames woonden deze avond bij, terwijl de kapitein van het 6e regiment Veldartillerie 2e afdeeling zich door luitenant Vermeer had doen vertegenwoordigen. Met een kort en hartelijk woord dankte Aal moezenier De Wit. Diefstal Bij de politie alhier is aangifte ge daan van diefstal van een heerenrijwiel, dat stond voor een perceel aan de Jac. v. Campen- straat. Een ander oud rijwiel was daarvoor in de plaats achtergelaten. Brandalarm Donderdagmiddag had een bewoonster van perceel Jac. de Witlaan 16 eeni- ge doeken te drogen gehangen naast de bran dende kachel en had daarna even haar woning verlaten. Korten tijd later bemerkte een medebewoon ster een brandlucht, en op onderzoek uitgaande ontdekte zij dat de doeken waren gaan schroeien. Öok hadden eenige kleedjes naast den haard en een boekenstandaard met enkele boeken vlam.gevat. Op haar alarm kwamen de zich in de laan bevindende expediteur J. de Graaf en de heer Assendelft ter assistentie, en doofden het vuur door er een kleed en zand overheen te gooien, zoodat de inmiddels gealarmeerde brandweer geen dienst behoefde te doen. De burgemeester. Jhr. J. P. W. v. Doom, de inspecteur van politie C. Berentsen en de staf der brandweer waren mede aanwezig. De Provinciale Veilingsbond voor Noord-Hol land hield Donderdag in t Gulden Vlies te Alkmaar zijn algemeene Jaarvergadering. In zijn openingswoord herdacht de voorzitter de heer J. P. Nijssen, uit Santpoort, den over leden secretaris, den heer P. Klant, wiens heen gaan hij voor den land- en tuinbouw in Noord- Holland een groot verlies noemde. Vervolgens besprak de voorzitter den alge- meenen gang van zaken. Het tiende crisisjaar bracht nog weinig hoop op verbetering. Op 2 September trad echter een algeheele verande ring van den toestand in door den oorlog. Alles is veel moeilijker en ingewikkelder geworden. De export viel grootendeels weg en de onzeker heid is groot. Men moet zich thans meer dan ooit met de toekomst bezig houden, vooral ten aanzien van het teeltplan, dat aangepast moet worden aan de gewijzigde omstandigheden; in 1940 zullen er geheel andere behoeften zijn dan in 1939, De tuinbouwers hebben voorts niet alleen last van de hoogere levenskosten, maar ook van hooge bedrijfsonkosten, hetgeen voor hen heel gevaarlijk kan worden als de omzetten niet be duidend stijgen. Van de organisatie is den laatsten tijd veel gevraagd, vooral ten aanzien van het vervoer waarvoor men een oplossing wist te verkrijgen. Overigens wordt het zoeken en tasten naar den Juisten weg. Er kunnen plotselinge maatregelen komen, die hier en daar nadeel brengen, maar voor het algemeen tuindersbelang goed. Men zal echter voorzichtig doen door niet t* veel verwachtingen te koesteren, maar ook door niet al te critisch te zijn. Spr. vroeg vertrou wen in het bestuur en de leidende tuinbouw- lnstanties te hebben, van welke laatste men echter ook mag verwachten, dat ze mee zullen leven met de tuindersbelangen en niets zullen ondernemen, zonder de belanghebbenden te raadplegen. Spr. vond de algemeene vooruitzichten niet opwekkend, maar afgewacht moet worden, wat de nieuwe handelsovereenkomst met Duitsch- land zal geven. Alles moet echter in het werk worden ge steld, om de kwaliteit der producten zoo goed mogelijk te doen zijn. Vervolgens werd het jaarverslag, uitgebracht door den secretaris, den heer J. J. Klant Jr., behandeld en goed gekeurd. De exploitatierekening over het boekjaar 1938-1939 werd vastgesteld op f 5.170 08 aan ba ten en lasten, met een nadeelig saldo van f 302.95. De balans werd vastgesteld op t 102.430.45. De begrooting 1939-1940 werd vastgesteld op f 5C06 aan baten en lasten, met een contribu- tiepost van f 4600. Het bestuur stelde voor de contributie 1939- 1340 weder vast te stellen op 1/30 pet. van den omzet, vermeerderd met de uitgekeerde steun bedragen. Aldus werd besloten. Tot bestuursleden werden herkozen de heeren S de Boer C. Gortzak en T. Groot. Door de RK. Marktvereeniging voor Medem- bilk en omstreken „St. Joseph" en den Noor der Marktbond te Noordscharwoude werd voor gesteld te bevorderen, dat de prijsregeling voei vroege aardappelen wordt verlengd tot 1 Augus tus, waardoor o.a. de aanvoeren geregelder kun nen worden. Het bestuur wenschte steun te verleenen aan dit verlangen en zei toe te bevoegder plaatse op inwilliging aan te dringen. De vergadering ging daarmede na eenige dis cussie accoord. De vereeniging „St, Joseph" stelde ook voor, evenals de veilingsvereeniging „Den Helder en omstreken", maatregelen te beramen tegen het tegen te lagen prijs aanbieden van vroege kuil- aardappelen. He bestuur gaf als zijn meening, dat inwil liging van dit voorstel niet noodig is, als de voorstellen omtrent de prijsregeling voor vroege aardappelen worden verwezenlijkt. Gebeurt dat niet, dan is het bestuur bereid zijn invloed aan te wenden om gekuilde aardappelen tegen be tere prijzen verkocht te krijgen. Ook hiermee ging de vergadering accoord. De Ncordermarktbond stelde verder voor het minimumprij zenfonds op te heffen, omdat het niet van algemeenen aard is en moeilijkheden geeft in verband me de verplichte storting van 1 pet. van den omzet in het fonds door het Centraal Bureau van de Veilingen gesticht Het bestuur vereenigde zich met dit voorstel, hetgeen de vergadering, na een korte discussie waaruit aller instemming met het voorstel bleek, eveneens deed. Voorts verzocht de Noordermarktbond van de Provinciale Commissie een mildere regeling te verkrijgen op het ministeriëel besluit, waarin bepaald wordt, dat aan bedrijven, welke in 1939 een oppervlakte hadden, grooter dan 10 H A. het teelrecht, behoudens bijzondere omstandig heden, wordt onthouden. Het bestuur van den „Noorder Marktbond" was van meening, dat een dergelijke maatregel veel te ingrijpend is. Zelfs vallen hieronder zuivere tuinbouwbedrijven. Wel zou men het op zijn plaats achten, wanneer een dergelijke maat regel werd toegepast op de landbouwbedrijven bijv boven de 20 HA. Het hoofdbestuur wilde hulp verleenen in bepaalde gevallen, maar in het algemeen achtte het. den regeeringsmaatregel juist. De grens vaststellen op 20 H A. zou den maatregel zonder uitwerking doen zijn. De heer Duivis vestigde er de aandacht op. dat verscheidene groote tuinbouwbedrijven door de regeling zwaar zijn getroffen. De voorzitter zei. dat men in bijzondere om standigheden ontheffing kan krijgen van d°n maatregel. Men moet echter geen gevoelsargu menten in het geding brengen, maar alleen za kelijke overwegingen. Waar de tuinbouw niet gemist kan worden, moet hij blijven. Het is de bedoeling, den landbouw in het rechte spoor te houden. De heer Molenaar (Warmenhuizen) betoogde, dat er al genoeg kleine bedrijven onrendabe! zijn. Thans zijn er menschen, die er wat vee en landbouw bij genomen hebben. Indien dezen het teeltrerht wordt ontnomen, zullen ze ook noodlijdend worden. Dat dient men te voor komen. De voorzitter geloofde niet, dat het de be doeling is de teeltvergunning weg te nemer, van bedrijven, die er onmogelijk buiten kunnen willen ze niet ten onder gaan De heer Madderom 'Schermer-) achtte het onmogelijk van bedrijven even boven de 10 H.A. een landbouwbedrijf te maken, vooral als het er niet op ingericht is. om niet te spreken van de moei'ykhecen met teeltwisseling De heer Bakker vond dp getroffen maatreze' Juist omdat de tuinbouw er door verschoond wordt van de concurrentie door den landbouw De heer Visser (Koediik) drong aan op spoed met nog te nemen beslissingen, opdat de be langhebbenden er hun teeltplan naar kunnen regelen. De vergadering vereen'ede zich ten slotte met het standpunt van het Prov. bestuur. De veilingsvereeniging Warmenhuizen en omstreken stelde voor bij bevoegde instanties er op aan te dringen, dat bij het uitvaardigen van belangrijke besluiten overleg wordt gepleega met betrokken veilingen en organisaties Dit voorstel had de instemming van het prov bestuur en natuurlijk ook van de vergadering Na de behandeling der verschillende voor stellen werd door den voorzitter van het Cen traal Bureau der Veilingen, regeeringscommis- saris, den heer P. V. Valstar, een toespraak ge houden. Hij zei te hopen, dat men ondanks alle tegenslagen toch nog eenige dankbaarheid koes tert, omdat men heden ten dage Nederlander is en niet een Franschman, Engelschman of Duitscher, want het is in Nederland werkelijk nog het beste. De export is een belangrijke kwestie vooi den tuinbouw, die hier speciaal is ingesteld op kool, aardappelen en aardbeien. Met dien ex port is het, vooral nu, een onzekere zaak. De vorige oorlog was een rijke oorlog, waarin het geld z.g. geen rol speelde, maar waarvan de terugslag thans nog geducht gevoeld wordt waarbij nog komt, dat men na den oorlog met de wapenen een economischen oorlog voerde Daarvan heeft de tuinbouw de laatste geduchte klappen kregen. Op het oogenblik, nu er een nieuwe oorlog is met de wapenen, ziet het er ook niet erg rooskleurig uit. Aan oorlogswinst en aan een „rijken" oorlog behoeft men niet te denken, dank zij de door verschillende landen genomen maatregelen om den normalen gang van zaken te handhaven. De taak van den tuinder is op het oogenblik Verplaatsing van het woonwagenkamp Sedert April 1926 is er op een perceel gemeen tegrond, gelegen langs het Modderpad te Hoofddorp, gelegenheid gegeven voor de plaat sing van woonwagens. Dit terrein is thans niet meer geschikt, om dat het provinciaal demonstratiebedrijf voor de fruitteelt vlak by is gevestigd en het Mod derpad een toegang geeft tot het gemeentelijk wandelbosch. Daarom is uitgezien naar een meer geschikte gelegenheid en stellen B. en W. voor het woon wagenkamp te verplaatsen naar een gedeelte van de oude spoorbaan nabij de vroegere kool- fabriek, waartoe de directie van den provincia len Waterstaat te Haarlem haar medewerking heeft toegezegd. Het nieuwe woonwagenkamp komt dan on geveer 200 meter van den Kruisweg te liggen in de nabijheid van de vroegere machineloods (remise) van den spoorweg; het terrein zal behooriyk worden beplant, van een stevige af rastering worden voorzien en zoo goed mo gelijk worden ingericht voor het doel, waarvoor het is bestemd. Verbetering van de volkshuisvesting Er zijn in den grooten Haarlemmermeerpolder nog verschillende arbeiderswoningen uit den ouden tijd, welke 'door primitieve inrichting en slijtage (ouderdom) praktisch niet meer voor bewoning geschikt zijn. Er wordt door het gemeentebestuur al gedu rende de laatste jaren sterk geijverd om hierin verbetering te brengen, dcoh dit moet uit den aard der zaak zeer geleidelijk gebeuren, omdat de bouw van goedkoope arbeiderswoningen daarmee eenigszins verband moet houden en de plannen wel aanhangig zyn gemaakt, doch door allerlei omstandigheden nog niet tot uit voering zijn gekomen. Intusschen zal in. de weldra te houden raadsvergadering een voorstel ter tafel wor den gebracht om een arbeiderswoning te Ab- benes (langs den Huigsloterdijk)te Nieuw-Ven- nep (langs den Leimuiderdyk) en te Hoofddorp (langs de Concourslaan) onbewoonbaar te ver klaren. Verbetering van Dorpswegen Op de bij Evenals in Nederland tijdens oorlog, is er ook in Zwitserland maar één generaal. D e gene raal. Hy is niet alleen de vertegenwoordiger van het leger, maar van héél het volk, hy is de belichaming van den wil van gansch het volk, om zyn zelfstandigheid te handhaven, zich te verdedigen en de orde en vryheid te bewaren. Hy is veel meer dan een aanvoerder der troe pen, hij is het sybool. Den generaal omzweeft geheimzinnigheid, een bewuste geheimzinnig heid, de militaire geheimzinnigheid. Hy resideert ergens midden in het land, ver van den land weg, in een oud heerenhuis met spits oud-Fran kisch dak, midden in een park. Een schildwacht staat voor het huis. Er zyn een paar adjudan ten in de nabijheid. Dat is alles. Dit is de inleiding van een medewerker der „Neue Zürcher Zeitung" tot een interview, dat hij had met den opperbevelhebber, „den gene raal" der Zwitsersche strijdkrachten. De gene raal heet Guisan. Hij heeft zyn werkkabinet in een ruimen salon uit den bloeityd vanhetBern- sche patriciaat. Op de vraag van den generaal, wat de repor ter komt doen, antwoordt deze geestig: „Ik zou myn lezers graag willen vertellen, hoe men een leger commandeert!" De generaal: „De generaal moet op de hoogte zijn van alle gewichtige problemen van het land. Hij houdt zich niet alleen bèzig met de militaire kwesties, voor hem is de economische kant in dezen oorlogstyd van even groote be- teekenis. Daarom is nauw contact met de regee ring noodzakeiyk. Ik moet steeds het geheel in het oog houden, moet als het ware alles van bo venaf beschouwen. Wat de leiding van het leger betreft, verkeer ik maar met een paar personen direct, namelijk met den chef van den staf, met den chef der opleiding en met de troepencom mandanten, dat wil zeggen met de comman danten der drie legercorpsen, die direct onder het bevel staan der algemeene legerleiding en voorts met de bevelhebbers der vliegers en lucht afweer. Dit verkeer is van het grootste belang. Ik wil de troepen in de hand hebben". De reporter: „Bezoekt U de troepen op ge regelde tijden?" De generaal: „Zoover mogeiyk om den dag. De helft van myn tyd ben ik dus onder de troepen. Voor de leiding is het persooniyk con tact met de troepen absoluut noodzakelijk. Het is my helaas uit gebrek aan tyd niet moge lijk, alle compagnieën afzonderlijk te bezoe ken, ofschoon ik weet, dat de soldaten het zeer op prijs stellen, wanneer de generaal komt. Meestal moet ik my tevreden stellen met steek proeven, inspecteer ik hier een compagnie, daar een versterking, om een goeden kijk te hebben en te houden op het werk van onze soldaten Langer dan een of twee dagen kan ik bezwaar lik van myn commandopost wegblyven, anders hoopt het werk zich te veel op." het Nederlandsche volk van voedsel te voor zien. Wat is een volk zonder voedsel? Voorts is de export onderhevig aan de handhaving der Nederlandsche neutraliteit. Een tuinder maakt graag goed geld voor zyn producten, maar hij is toch in de eerste plaats Nederlan der en daarom zal hij zich voegen naar her beleid der regeering, ook ten aanzien van den export in deze dagen. De maatregel, om den tuinbouw bü den land bouw weg te nemen, wanneer hij daar gemist kan worden, is ook in dit verband een goede maatregel, al moeten daarby geen on rechtvaardigheden geschieden. Men moet echter vertrouwen in de regeering hebben, die heusch geen brokken zal maken. Men moet in deze kwestie geen al te dikke woorden gebruiken voor wat kan en niet kan. Den Haag poogt het zoo te doen, als het voor den tuinbouw het beste is onder de gegeven omstandigheden. Op de eerste plaats moet men zorgen voor een goeden geest en de lasten met een beetje blijmoedigheid als één man dragen. Er is in den tuinbouw bitter veel achterstand en er zyn veel moeiiykheden en daarom zal de vrij goede prüs. die op het oogenblik wordt gemaakt voor de kool, alle gaten lang niet vullen. Men houde dus den adem in, vooral omdat de toekomst zoo onzeker is. Spr. deelde mede. dat de minmum- en ver- goedingspryzen met ingang van 1 Januari zul len worden verhoogd. Voor de roode kool zal de min. prijs f 3.00 worden en de vergoedingsprijs f 2.50, voor witte kool f 2.00 en f 1.50. voor gele kool f 2.50 en f 2.00 en voor afwijkend0 kool f 1.50 (roode). f 1.00 (witte) en f 1.50 (gele). Aan het slot van zijn toespraak hoopte de heer Valstar, dat de tuinbouwers spoedig een behoorlijke geldelijke opbrengst voor hun pro ducten zullen krijgen. Na een dankwoord van den voorzitter volgde rondvraag en sluiting. den gemeenteraad ingediende begrooting voor het volgende jaar is op den Kapitaaldienst een bedrag uitgetrokken ad ƒ45.000 met de be doeling om daarmede te verbeteren: de Dr. Heijelaan te Abbenes; het trottoir langs den Kruisweg te Hoofddorp (tusschen het katho lieke kerkgebouw en de oude spoorbaan); de Emmalaan, Fortweg en Kruislaan in Hoofd dorp, alsmede de Friedalaan in Zwanenburg. Vaststelling van schoolvergoeding Door B. en W. is aan den raad voorgesteld om het bedrag per leerling voor de openbare scholen voor gewoon lager onderwijs te bepalen op 13.43 en voor uitgebreid openbaar lager on derwijs op 18.72. 55 jaar getrouwd Arie Schaap en Maartje Rijlaarsdam hebben op 24 December j.l. herdacht, dat zij 55 jaren in den echt zijn verbonden. Het echtpaar geniet nog een vrij goede gezondheid; zij hebben 11 kinderen in leven en 33 kleinkinderen. Schaap (is, evenals zijn vrouw, in de Haarlem mermeer geboren; hij heeft tijdens zijn leven als arbeider gewerkt in de veenderijen, op de suikerfabriek en bij de boeren, o.a. meer dan 14 jaren bij den landbouwer Bier. Toen het landwerk hem te zwaar begon te worden, is hij met een hondenkar gaan venten in klompen en borstelwerk; nu leeft hij met zyn vrouw en volwassen zoon stil in de kleine woning nabij het stoomgemaal „De Lijnden." Gemeente-begrooting voor 1940. B. en W. van deze gemeente hebben aan den raad aan geboden de ontwerp-begrooting voor het dienst jaar 1940, vergezeld van een memorie van toe lichting en de begrootingen van de afzonder lijke bedrijven en diensten met diverse bijlagen. Aan den geleidebrief kan het volgende wor den ontleend: De begrooting sluit in ontvangst en uitgaaf, voor zooveel den gewonen dienst betreft met een bedrag van 1.861.189,04. Bij de samenstelling van deze begrooting kon uiteraard slechts in beperkte mate rekening worden gehouden met de ingetreden buitenge wone omstandigheden. Een gelukkige omstandigheid bij het opstel len van deze begrooting was, dat de gemeente rekening over het dienstjaar 1938 een voordeelig slot heeft opgeleverd, bedragende 38.770.94, hetwelk deze begrooting ten goede komt. In de kosten, welke door de gemeentebesturen De reporter: „Welk een indruk hebt U gekre,- gen van het werk der troepen?" De generaal: „In het algemeen is die indruk uitstekend. Ik heb kunnen constateeren, da' overal met grooten ernst, vlyf en begrip wordt gewerkt. De jongens weten overal waarom het gaat. Ook de geest is voortreffelijk." De reporter: „Is er nog veel verschil in de op leiding der divisies?" De generaal: „Er is wel eenig verschil, maar ik beschouw die verschillen als niet essentieel. Hoofdzaak is de „unité de doctrine", de over eenstemming met en de eenheid in de opvatting van de leiding. Ik heb bevelen gegeven, die vooral voor den verdedigingsstrijd eenheid van opvatting moeten vestigen. De eenheid van strategie is er nu. De chef der opleiding moét baar nu by den troep doorvoeren. Voorts bezoek ik alle cantonsregeeringen. Dit vordert vee tijd. Zwitserland is wel klein, maar voor der generaal is het groot." De reporter: „Hoe is de verhouding tusschen het militaire departement en de legerleiding?" De generaal: „Het militaire departement heef* thans tot taak, het leger te verzorgen. Alles wat het leger noodig heeft, moet de generaal daar vragen: wapens, kleeding, materiaal, alles. Het departement is de verzorger, het ieger de consument. De reporter: „Nu zou ik nog graag weten, hoe U Uw tyd indeelt?" De generaal: „Ik heb myn wacht en sta. evenals de soldaat, om zes uur op. Als sports man turn ik eerst. Na het ontbijt lees ik de berichten van den generalen staf over den algemeenen toestand en een paar kranten. Dan werk ik een paar uur in myn bureau. Myn ad judanten brengen mij rapport uit. Voor het diner ben ik gewoon wat paard te rijden. Dan komt de correspondentie aan de beurt. Ik ver laat mijn schrijftafel niet, voor er „opgeruimd" is. Soms wordt het laat. Vrije tyd bestaat er voor my maar weinig." De reporter: „Woont U buiten de stad om meer rust te hebben?" De generaal: „Ik wilde niet in de stad wo nen. Voor mij, als voormalig landgoedbeziiter, zijn de rust en de lucht van het platteland on ontbeerlijk tot vruchtbaar werken. Hier word ik niet gestoord door het voortdurende „Hoch- betrieb" van het hoofdkwartier en hier kan niet ieder oogenblik iemand aan myn deur klop pen. Ik leef hier samen met myn kleinen per- soonlyken staf. Wy leven als een gezin. Een militaire kok zorgt voor de keuken. Ik wensch een zeer eenvoudigen kost. Zoo worden we het minst van ons werk afgeleid." De reporter: „Krijgt U veel brieven?" De generaal: „Ja, ik heb een groote corres pondentie met menschen uit alle streken var. bet land en van alle standen. Iedere brief moet beantwoord worden. Sommige briefschrijfsters en briefschryvers schijnen te gelooven, dat ik Onze-Lieve-Heer zelf ben of een toovenaar, die alle wenschen kan vervullen. Vele brieven ko men van soldatenvrouwen De eene wil haar Burgerlijke Stand Ondertrouwd: H. S. de Groot en C. F. Veenings J. v. Vessem en A. van Bilderbeek. Getrouwd: J. Coumon en H. C. Wiersema N. van Keeken en H. M. L. Mulder. Geboren: P. Hoogendijk-v. Diggelen, z. M. Verdonkschot-Bremmers, z. M. Spel-Wilkens, d OverledenD. Kruissink 89 j„ wedn. K Deinum 23 j.. ongeh. Kermisvolk op Kerstdag Op initiatief van het Comité van het R.K. Militairen Tehuis en op uitnoodiging van het Coniité Heemstede van V.O.G. heeft het gezelschap van Anton Sweero „Het Vroolijke Peleton" op Woensdagavond in het R.K. Verenigingsgebouw te Heemstede een opvoering gegeven van het Kerstspel van Henri Ghéon, hetwelk getiteld was: Kermisvolk op Kerstmis". Kapelaan Rikkers heette de talrijke militairen man terughebben, de ander wenscht, dat ik haar afgezwaaiden man weer oproep, omdat hij thuis niet goed oppast. Een boerendochter schreef laatst: Houdt U den vader, maar geef my den zoon terug! Het leukste zyn de brieven van jongens en meisjes. Ik lees ze graag en beantwoord ze naar mogelykheid." De reporter: „Ik denk aan den handel, de industrie, den landbouw. Is de civiele bevol king zich wel voldoende bewust van den ernst der huidige situatie?" De generaal: „Het is noodig, telkens weer de bevolking er van te doordringen, dat de tegenwoordige toestand veel moeilijker is dan die in den wereldoorlog 1914—1918. Wy moe ten altijd voor oogen houden, dat de legers der groote mogendheden ten gevolge van de mo toriseering een veel grootere offensiefkracht hebben verworven, waardoor wij op een kwaden dag verrast zouden kunnen worden en die buitengewoon groote gevaren mede zou kunnen brengen. Wij moeten altijd op alle mogelykheden bedacht zyn. De offers, die de Zwitser moet brengen, beteekenen niets in vergelyking met die, welke ons te wachten staan, wanneer het land in oorlog zou worden gewikkeld. En nog iets: Hamert het Uw lezers in, dat wij slechts zoolang als neutraal zullen worden beschouwd, als wij ons neutraal gedra gen. Er wordt te veel in het land gekletst, op domme wijze gekletst, in de café's, in de trei nen, op de stations. Bij ons kan ieder denken wat hij wil, en dat zal zoo blyven. Wanneer men spreekt, komt het er op aan, wie luistert. Uit al dat geklets ontstaan misverstanden, als vreemdelingen luisteren, en uit die misver standen kunnen groote gevaren ontstaan. Daarom moet ik de burgerbevolking tot veel meer reserve vermanen in de uiting van haar anti- en sympathieën. In plaats van te klet sen zou het oneindig veel beter zijn,, wanneer ieder afzonderlyk zich voor oogen zou stellen, wat voor hem en het heele land een vijande lijke inval beteekent. Iedereen moet zich voor zulk een dag hopen we. dat hij nooit komt innerlyk en uiterlijk voorbereiden." De reporter: kapitein Hans Rudolph Schmidt eindigde zijn interview met „den generaal", dien hij schildert als Zwitserlands „eersten soldaat", van wien een kracht uit gaat, welke ook den eenvoudigsten soldaat be reikt, met het citeeren der volgende treffende woorden van den door het eedgenootschap aangestelden opperbevelhebber: „De verantwoordelijkheid voor onze geheele landsverdediging is niet licht te dragen. Daar om is voor my het vertrouwen van het volk een sterke ondersteuning". Het is niet noodig na weergave van dit glas heldere interview met den Zwitserschen „ge neraal" commentaar te leveren in verband met onze- eigen civiele en militaire situatie. De conclusies liggen voor iedereen voor de hand. „Streven tot Verbetering" Onder groote be langstelling werd de negende Pluimveete'ntoon- stelling gesloten. De voorzitter, de heer J. W van Schie, kon hierbij wijzen op het bevredigen de resultaat. De heer Braas, hoofdagent van politie, ver richtte de trekking der verloting R.K. Schaakclub „Hillegom" De uitslagen van de competitiewedstrijden zyn: Groep I: J. J. BalmE. Th. La Feber 10, L. KoekenS. Lieverse 01, G. MooyekindL. Koeken 10, R. J J HeirmanF. Nyssen afgebr., G. Mooye kindG Kroon 10. Groep II: Th. Peters—J. Staats 0—1, J. Staats M. v. d. Pol 0—1. Dinsdag a.s. moet het eerste tiental een wed- stryd spelen tegen de R.K. Schaakclub St Ba- vo te Heemstede. De competitiewedstrijden wor den nu a.s. Woensdag gespeeld. Bloembollenbeurs De beurs werd bezocht door tachtig betalende bezoekers; handel zeer gering zooals gewoonlijk om dezen tild van het jaar. Kleine partytjes gladiolen werden verhan deld. R.K. Vrouwenbond. Donderdagavond ver gaderde de R.K. Vrouwenbond in hotel Sister- mans onder voorzitterschap van de presidente, mej. Hoogervorst. Onder leiding van den heer J. P. Kakebeke, bracht het knapenkoor allereerst ten gehoore „Joseph ging van Nazareth" door J. M. van Ruytenen, Kerstlied van dr. C. Huigens, „Ecce nomen Domini Emmanuel" en „O Kerstnacht, schooner dan de dagen" van Joost van den Vondel. Daarna werd het woord gegeven aan mej. Toos Post, de bonds-presidente, die sprak over „Vreugde zaaien en oogsten". Spr. wees op de actie, die thans wordt ingeluid. De welle vendheid treedt meer en meer op den voorgrond Ware wellevendheid is immers volgroeide Christelyke liefde. Aan onze beschaafde manieren moet men kunnen zien, dat wy koningskinderen zijn. Wel levendheid is ook zielebeschaving, daarby komt het aan op tact en zelfbeheersching. Dit werd door spr. met verschillende voorbeelden aange toond. Onder de pauze werd afscheid genomen van mej. Loerakker, die gedurende een groot aantal jaren secretaresse van den R.K. Vrouwenbond was en thans Hillegom gaat verlaten om in te treden in het klooster der zusters Augustines- sen van St. Monica te Utrecht. De presidente verklaarde, dat de secretaresse de groote stuwkracht is geweest voor den groei en bloei van den bond. Daarvoor bracht zij haar hartelijk dank. Als bewys van dankbaarheid werden haar geschonken een kruis en de dichtwerken van Guido Gezelle. Een daverend applaus onder streepte dit dankwoord. De geestel. adviseur, pastoro B. H. Kosters, wees op de vele verrassingen van' dezen avond De mooie kerstliederen van het knapenkoor, de aanwezigheid van de bondspresidente en het afscheid van mej. Loerakker, de yverige en zich zoo gul gevende secretaresse. Voor al haar wer ken in het belang van den R.K. Vrouwenbond bracht hy haar dank namens het bestuur en de zoo talryke aanwezigen (applaus). Daarna vervolgde mej. Toos Post haar le zing. Het tekort aan uiterlijke beschaving, aldus spr., dat wij in ons zelf ontdekken, moeten wy trachten aan te vullen. De presidente dankte de bondspresidente voor haar rede. Daarna bracht mej. Josine Loerakker veel dank aan allen, die dezen avond voor haar tot een onvergetelijken hadden gemaakt. Zij spoorde allen aan tot vertrouwen in het bestuur en tot trouw aan de zoo mooie afdee ling van den R.K. Vrouwenbond te Hillegom. Haar opvolgster, mej. N. Dame, die met alge meene stemmen in het bestuur werd gekozen, werd door mej. Loerakker als een goede aan winst ingeleid en voorgesteld. Zy dankte ook in het bijzonder den heer Kakebeke en het koor Nadat het knapenkoor nog eenige kerstliede ren en de aanwezigen gezamenlijk „Roomsche blijdschap" hadden gezongen, werd door allen persoonlyk afscheid genomen van de secreta resse. Gemeenteraad. Onder voorzitterschap van burgemeester Jhr. van Ryckevorsel vergaderde de Raad der gemeente Lisse. Na opening met gebed en de aan wy zing van den heer Knetsch als voorstemmer werden de punten: Vaststelling van een gewyzigde an nuïteit, verschuldigd door de Woningvereeni- ging „Volksbelang" en verhuur van grond aan ieder der heeren B. Kortekaas en A. L. Beugels- dijk, zonder bespreking en hoofdelijke stem ming aangenomen. De onbewoonbaarverklaring van de percee- len Derde Poellaan, nos. 63, 65, 67 en 69 kwam thans aan de orde. De voorzitter zegt dat B. en W. deze wonin gen hebben onbewoonbaar verklaard, nadat een klacht was ingekomen en uit het onderzoek is gebleken, dat deze woningen niet meer in be woonbaren staat waren te brengen. Over het algemeen worden bepaalde wijken bekeken, waarna plannen tot saneering worden beraamd, of de woningen moeten worden verbeterd. Zoo b.v. de saneering van den Stationsweg. Het plan van den heer Knetsch is een kwes tie die jaren zou moeten duren. De gevolgde lijn van B. en W. heeft ook tengevolge, dat vele woningen in bewoonbaren staat worden ge bracht. Nadat Weth. Warmerdam er nogmaals op ge wezen had, dat veelal door overleg met de eigenaars, de gewenschte verbeteringen werden aangebracht, werd overeenkomstig het voorstel van B. en W. besloten. De verordening tot het verrichten van per soonlijke diensten in oorlogstijd, werd hierop besproken en met de opmerkingen van B. en W. was de Raad het eens. B. en W. stelden den raad vervolgens voor om ten behoeve van de noodlijdende bloembol lenkweekers in de gemeente Lisse een steun- plan vast te stellen. Een crediet van ten hoogste ƒ10.000 totaal wordt voorgesteld beschikbaar te stellen, op bepaalde voorwaarden. Nadat tot commissieleden werden benoemd de heeren Warmerdam, Segers en Romyn en de Voorzitter had medegedeeld dat in 1939 13 credieten waren verstrekt met een totaal ma ximum van 6415.— waarvan slechts 6165.-- was opgenomen, besloot de raad overeenkom stig het voorstel van B. en W. na de redactie wijziging op voorstel van den heer Romijn. Overgegaan werd tot het punt loonen en wedden gemeentepersoneel. De Voorzitter wees naar de voorstellen van de sociale commissie en vroeg of de raad hier aan zijn goedkeuring kon hechten. Op de vraag van den heer Tibboel of alle sa larissen thans in overeenstemming zijn met de salarisverordening, antwoordde de Voorzit ter bevestigend, voor zoover betreft de ambte naren. De heer van Kesteren zag gaarne de kinder toelage uitgebreid tot den 18-jarigen leeftyd. en wilde niet wachten op de ryksregeling. De Voorzitter wilde liever wel wachten op de op handen zijnde rijksregeling, waarby de heeren Tibboel en Kingma zich aansloten. Overeenkomstig het voorstel van Burg. en Weth. werd hierop besloten. Bij dit punt bracht de Voorzitter tevens ter sprake een verzoek van de secretarie-ambte naren om toekenning van een gratificatie. B- en W. achten het toekennen van zulk een gra tificatie alleszins billijk, omdat vele overuren zijn gemaakt, terwijl bovendien de ambtena ren hun verlof hebben zien gekort. De heer Duivenvoorden vroeg of de gemeen- te-politie, die z.i. te laag is bezoldigd, geen ver hooging of een soort duurtetoeslag kan ver krijgen. De Voorzitter kan zich zeer goed vereenigen met een herziening der salarissen, maar wiJ behoeven hiervoor de goedkeuring. Het verzoek werd hierop ingewilligd. Zonder bespreking werden de vergoedingen over het jaar 1938 voor de schoolbesturen- overeenkomstig het voorstel van B. en W. vast gesteld. Straatverlichting De straatverlichting kwam thans aan de or de, waarby het rapport van de commissie werd behandeld. De heer Tibboel concludeert uit 't rapport da' men gasstraatverlichting handhaaft in het Da- lang van het bedrijf. Dat de verlichting van de wegen met gas en electriciteit even goed is en dat uiteindelijk de gasstraatverlichting goedkooper is. Spr. is niet overtuigd en WÜ nadere gegevens. Wat doet men in de toekom3' met nieuw aan te leggen straten. In dit rap port domineert zyns inziens een bepaalde Se' dachte. Weth. TROMP toont met cyfers aan dat de gasstraatverlichting voor de gemeente goed kooper is. Niet uit het oog mag worden verlo ren dat de gasfabriek een productiebedrijf lS en het Electriciteitsbedrijf een distributiebe drijf. De commissie heeft de zaak zuiver bezien en ziet in de gasstraatverlichting het gemeente belang. Hierbij sloot de heer Boot eveneens lid der commissie zich aan. De heer Segers is verheugd dat het fabeltje dat gas beter licht geeft dan electriciteit we? is, omdat zulks in 't rapport op een gelijke sterk te wordt genomen. Bij herhaling beweert spr- dat een electrische straatverlichting goedkoo per is, terwijl zy dan bovendien voldoet aan de eischen welke deze tyd stelt. Spr. vraagt ei)" fers betreffende onderhoud- enz. Hij blyft de overtuiging toegedaan, dat wy moeten naar 11 electrische straatverlichting. Wethouder Warmerdam wees op de presta ties van 't gasbedryf en de groote waarde. W&n" neer wij rafhankelijk zijn van een stad voo straatverlichting is men ook niet altyd voor de vole 100 pCt. tevreden over de bedieninS enz. De verlichting met gas geeft meerdere z®' kerheid en is absoluut storingvry. Spr. drong aan op aanneming van het voorstel van B- el1 W. en de comm. Na veel gepraat over en weder werd over eenkomstig het voorstel van B. en W. besloten- De heer Segers stemde tegen. Betreffende de nieuw aan te leggen straten werd besloten dit indentleel te bezien. Na ampele besprekingen werden achtereen volgens de begrooting van den schoolartsen- dienst 1940 vastgesteld, de rekening .van h® Burgerlijk Armbestuur over 1938; de bedrijf®" begrootingen voor 1940 en de begrooting van het Burgerlijk armbestuur over 1940. Bij het einde der vergadering verklaarde de voorzitter in zijn gebruikelyken oudejaars- wensch, dat de harmonie in den raad in I93 goed is geweest. Het jaar 1939 is geheel ander^ geëindigd dan het zich in het begin liet aan zien. Het begin van 1939 toonde verbetering ook voor onze gemeente. Deze verbetering 70 hebben bewezen, dat het beleid van den raa om haar zelfstandigheid te behouden, e® goed beleid was. Deze zelfstandigheidspoütie^ heeft door den oorlog een gevoelige knauw kregen waarvan onze gemeente ook haar terU'j slag vindt. Het jaar 1940 moeten wy evenW met goeden moed ingaan. Spr. wenschte de leden met hun gezinnen e alle Lissers een goed einde 1939 toe, alsnae een voorspoedig 1940. tgt De heer van Kesteren dankte de voorzi voor deze goede wenschen en bood nam den raad wederkeerig zijn wenschen aan. Hierop sloot de voorzitter de vergadering- Roode Kruis De alhier gehouden c°llefpt ten bate van het Roode Kruis heeft opgebr de mooie som van bijna f 78.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1939 | | pagina 10