Antwoord me mor ie in zake Economische Zaken V* De uitvinding van zeemijnen en een oude duikboot f o*1 e&> New-Yorksche Beurs HET VRAAGSTUK DER PRIJSPOLITIEK 6 FULTON OOGSTTE MAAR WEINIG SUCCES faillissementen VRIJDAG 29 DECEMBER 1939 EERSTE KAMER Inundatie en schade vergoeding Distributie Landbouw Inundatie T uinbouwteeltregeling Sierteelt KATHOLIEKE ILLUSTRATIE 74e jaargang - No. 13 Stemmingstoon van 440 dubbele trillingen i# Stemming prijshoudend. De „Costa Rica" in Nederland f I i WISSELKOERSEN AMERI'K. GOEDERENMARKT Spaak over relaties met oorlogvoerenden Britsche distributie van suiker en vleesch AMSTERDAMSCHE BEURS Nabeurskoersen van 28 December CONTINGENTEERINGEN Staatsinrichting M. O. Boekhouden M.O. Boternoteering Boterheffing Clearingkoersen Aan de memorie van antwoord aan de Eerste Kamer over de begrooting van het departement van Economische Zaken is het volgende ont kend: Het is ook de meening van den minister, dat de huidige oorlogseconomie geen grondslag mag 2ijn van de in vredestijd te treffen maatregelen. Dit impliceert, dat de regeering niet van zins ls de oorlogseconomie dienstbaar te maken aan het tot stand brengen van een omvattende or dening van het bedrijfsleven. Het uitvoeren van een min of meer universeel productieplan ligt niet in haar bedoeling. Zoo ver dit mogelijk is, wenscht de regeering het particuliere bedrijfsleven vrij te laten. Mede door de vroeger genomen maatregelen is thans over het algemeen de voorraadpositie van ons land bevredigend te achten. De minister constateert, dat tusschen de Kamer en hem geen verschil van meening bestaat over de noodzaak een sterke stijging van de kosten van levensonderhoud te voor komen, zoodat het voeren van een daarop gerichte prijspolitiek dan ook een belang van de eerste orde moet worden geacht. Wartheer men het gemiddelde van de maand Augustus op 100 stelt, bedroeg de stij ging op 12 December jX 5,6 pet. Gezien het feit, dat bepaalde prijsverhoogin- gen, in verband met de sterk gestegen aanvoer- kosten, onvermijdelijk waren, kan een dergelijke stijging onder de huidige omstandigheden on getwijfeld gunstig worden genoemd. Mede op grond van deze resultaten ziet de minister geen aanleiding het vaststellen der in- dividueele prijzen aan zich te trekken en daar mede het toch reeds met velerlei moeilijkheden kampende bedrijfsleven sterker aan banden te leggen dan uit een oogpunt van algemeen be lang noodzakelijk moet worden geacht. Momenteel kan, naar de minister meent, be houdens in het geval van groote nog „goed- koopere" voorraden, calculatie van een als reëel te beschouwen vervangingswaarde als algemee- nen regel aanvaardbaar worden geacht. Ten aanzien van de industrialisatie heeft de minister reeds meermalen als zijn standpunt uit eengezet, dat hij de activiteit van het particu liere initiatief als den belangrijksten factor be schouwt voor onze verdere industrieele ontwikke ling. De overheid dient daarbij stimuleerend, re gelend, en waar de ontwikkeling zich in minder juiste richting zou gaan bewegen remmend op te treden. De minister geeft zich volledig rekenschap van de moeilijkheden, die voor reeders, ladingbe- zitters en verzekeraars ontstaan als gevolg van het tot dusver ontbreken van een regeling met oorlogvoerende mogendheden betreffende den aanvoer van overzee. Overleg met de betrokken regeeringen is sinds eenigen tijd gaande. Dat men in scheepvaartkringen de toe komst niet ongunstig beoordeelt, moge blij ken uit de verschillende verblijdende op drachten, welke aan de scheepsbouwwerven verleend zijn. De regeering is zich inderdaad bewust, dat de Nederlandsche koopvaardijvloot op peil dient te worden gehouden. Te dien einde zijn juist in den aanvang van deze maand facili teiten verleend tot het verkrijgen van bouw- credieten bij de Maatschappij tot Behartiging van de Nationale Scheepvaartbelangen. Ten aanzien van de oprichting van het Insti- tuur voor Nederlandsche Economische Belangen ln Ned.-Indië is uitvoerig overleg gepleegd met het Verbond van Ned. Werkgevers, dat inder daad in Ned.-Indië een vertegenwoordiging heeft. Als gevolg van dit overleg is bedoelde ver- eeniging voornemens deze vertegenwoordiging op te heffen. Het is niet de bedoeling, dat het instituut in Indië zal worden gevestigd, doch wel, dat het zoo spoedig mogelijk aldaar een gedelegeerde zal aanstellen, wiens taak het in de eerste plaats zal zijn zich op de hoogte te stellen van de voor de Nederlandsche industrie ln Ned.- Indië bestaande afzetmogelijkheden. Met genoegen nam de minister kennis van de waardeering over het feit, dat hij den Middenstand bij de distributie heeft ingescha keld. Het ligt in zijn bedoeling op dezen weg, voor zoover eenigszins mogelijk is, voort te gaan en er naar te streven den handel in distributie goederen door de normale kanalen te blijven leiden. Het door de afdeeling Middenstand opgestel de rapport omtrent de verhouding tusschen groot- en kleinbedrijf zal binnenkort aan de officieele adviesorganen worden toegezonden. Vanzelfsprekend zijn maatregelen als distri butie, waarbij ook bij de meest soepele uitvoe ring toch steeds eenige hinder of vrijheidsbe perking gemoeid is, niet populair. De minister waakt er echter voor, dat er geen maatregelen genomen worden, waarvan het nut niet in ver houding staat tot de daarmede verbonden las ten. De omstandigheid, welke den minister aan leiding heeft gegeven het verbod van het ver bruiken van benzine op Zon- en Feestdagen in te trekken, is geweest het feit, dat de aanvoer van benzine in de voorliggende periode niet on bevredigend was geweest, waardoor de regeering meende het risico van het opheffen van dezen beperkingsmaatregel te kunnen aanvaarden. De verhoc-ging van den benzineprijs kan niet beperkt blijven tot de nieuw aan te voeren ben zine, cmdat ons land voor dit product geheel op den invoer is aangewezen en een nadeelig ver schil van het binnenlandsche prijspeil met den. prijs van het aan te voeren product een terug slag op den aanvoer zou geven. Ten aanzien van de in het verslag geuite klacht dat de minister met de belangen van de land- en tuinbouwarbeiders geen rekening heeft gehouden bij het vaststellen van de prijzen voor den oogst 1939 wijst hij er op, dat het niet te betwisten valt, dat een hoogere op brengst in het landbouwbedrijf ook den land arbeiders ten goede komt. Ook het aantal op het bedrijf te werk te stellen arbeiders wordt daardoor gunstig beïnvloed. In verband hier mede en mede gezien de zeer onzekere aspecten voor het landbouwbedrijf ten tijde van het vaststellen van de hoogere richtprijzen, achtte de minister het, ook op grond van bezwaren van administratie en contróle, niet juist daar bij bindende voorwaarden te stellen ten aan zien van de loonen in het landbouwbedrijf. De tot stand gebrachte prijsverhoogingen zijn naar de meening van den minister alleszins redelijk geweest. De export wordt met alle middelen, welke ten dienste staan, bevorderd. Ook wat betreft den tuinbouw is dit het geval. De minister kan niet instemmen met de op vatting, dat de tegenwoordige omstandigheden den boerenstand zouden dwingen tot kapitaals- investeeringen, waaraan ernstige risico's zijn verbonden, met name door oprichting van gras drogerijen en aardappelvlokkenfabrieken. Het komt den minister momenteel niet wen- schelijk voor, concrete cijfers betreffende de vee voederpositie te verstrekken. In het algemeen kan hij mededeelen. dat, hoewel de aanvoer van krachtvoedergrondstoffen over zee door den oor logstoestand uiteraard belemmering ondervindt, de veevoederpositie, mede in verband met de op ruime schaal door de regeering gedane aankoo- pen, niet van dien aard is, dat thans een recht- streeksche inperking van den veestapel in over weging genomen behoeft te worden. Geruchten, volgens welke aan eigenaren, die minder dan be paalde aantallen kippen of eenden bezitten, voor geschreven zou zijn, deze te slachten, zijn dan ook onjuist. Alle aandacht wordt geschonken aan de vraag, of er thans nfet meer aanleiding dan voorheen bestaat om aan de gemobiliseerden boter in plaats van margarine te verstrekken. Wat betreft de beschikbaarstelling van boter in militaire cantines zij medegedeeld, c'at de minister van Defensie zulks in overweging heeft genomen. In het huidige stadium kan de minister nog geen mededeelingen doen over het verloop der onderhandelingen met de Engelsche autoritei ten in zake den prijs van de in beslag geno men boter. Hij hoopt echter binnenkort daar toe in staat te zullen zijn. Het is waarschijn lijk te achten, dat over de prijzen overeen stemming zal kunnen worden verkregen. De bacon-export gaat vrijwel in den omvang, die in de laatste jaren normaal was, door. De minister acht het niet noodzakelijk thans te beginnen met het verwerken van aardappelmeel in brood, aangezien de tarwepositie nfet van dien aard is, dat het maken van oorlogsbrood reeds spoedig nood zakelijk zal zijn. Met betrekking tot de vraag, of en zoo ja in hoeverre de bestaande teeltregelingen voor rundvee en varkens onder de huidige omstan digheden gehandhaafd moeten worden, kan worden medegedeeld, dat deze aangelegenheid thans nog in studie is. Naar de meening van den minister kan vooralsnog niet tot opheffing dezer regelingen worden besloten in verband met de bestaande onzekerheid omtrent den toekomsti- gen aanvoer van veevoeder en omtrent het toe komstige verloop van den export, alsmede met het oog op de vleeschpositle. Bij de eerste ontruiming werd den landbou wers bij het overnemen van hun veestapel de keuze gelaten tusschen het ontvangen van bons, welke recht geven op de terugontvangst van een gelijkwaardigen veestapel, nadat hun be drijf in den oorspronkelijken toestand zal zijn hersteld, en het ontvangen van de taxatiewaarde van dit vee. Bij latere inundaties, welke in veel sneller tempo zijn geschied en een veel grooter omvang hadden, is het vee overgenomen tegen de getaxeerde gebruikswaarde. Bij gedeeltelijke onder water zetting wordt een vergoeding toegekend evenredig aan de daarbij geleden schade. De boeren, die ten gevolge van de inundatie hun bedrijf hebben moeten verlaten, zijn in het algemeen niet elders wederom te werk gesteld. Wel was dit voor een gedeelte mogelijk voor arbeiders die geëvacueerd moesten worden. Ook hebben de boeren een voorschot verkregen op de uiteindelijk te vergoeden schade, doch het is uiteraard niet mogelijk hun de totale vergoe ding ineens te verstrekken men denke aan de positie van de hypotheekhouders omdat de omvang van de geleden schade eerst zal zijn te bepalen, wanneer de boer weder op zijn bedrijf terugkeert. De voorschotten op geleden bedrijfsschade worden op het departement van Defensie ver strekt, zoodat daarvoor van de gemeentebestu ren geen geldelijke offers worden gevraagd, In het algemeen kan met betrekking tot de positie der boeren met geheel of gedeel telijk geïnundeerde bedrijven worden gezegd, dat bij „gedeeltelijke" inundatie de vergoe ding wordt gebaseerd op de getaxeerde be drijfsschade, terwijl bij „geheele" inundatie overname van vee en landbouwproducten tegen bedrijfswaarde geschiedt, waarbij het nog een onderwerp van bespreking uitmaakt of reeds thans het bedrag zal worden uitge keerd, dan wel een gelijkwaardig bedrijf wordt gegarandeerd. Na overleg met zijn ambtgenoot van Koloniën, heeft de minister besloten ter voorziening van den onder de huidige omstandigheden noodza kelijken voorraad uitbreiding van de suikerbie tenteelt te bevorderen. Daartoe zal, uitsluitend voor den oogst 1940, worden overgegaan tot het geven van een nader vast te stellen garantieprijs over een hoeveelheid bieten, welke ongeveer 25 pet. hooger is dan tot dusver in de steunrege lingen werd opgenomen. De nieuwe teeltregeling voor den tuinbouw zal op zoo soepel mogeiijke wijze worden uitgevoerd. Het ligt inderdaad in de bedoeling in de ge mengde land- en tuinbouwbedrijven met een grooteren omvang dan 10 H.A. de vergunningen tot het telen van tuinbouwgewassen in te trek ken, indien deze bedrijven geschikt zijn voor de teelt van landbouwproducten. Er zal echter zooveel mogelijk met het belang van ieder be drijf worden rekening gehouden. Ten aanzien van de bollenteelt wordt er op gewezen, dat in de bollenbedrijven een aanzien lijke inkrimping is voorgeschreven, zoodat er op het vrijkomende areaal in ieder geval tets ge teeld moet worden. De grondsoorten, waarop de bollencultuur werd en wordt beoefend, zijn voor een groot deel tffigeschikt voor de teelt van land bouwgewassen, althans van granen. Het zal dus noodig zijn op de vrij komende gronden gedeel telijk tuinbouwproducten te laten telen. Hier voor zullen voornamelijk grover tuinbouwge wassen worden aangewezen, als peen en andere wortelgewassen. Er bestaat geen gevaar, dat de voor de bollen cultuur noodige vervangingsproducten een be- teekenenden invloed zullen hebben op de pro ductie van tuinbouwgewassen. Nu de nieuwe regeling eenigen vasteren vorm heeft gekregen, zijn de normale overdrachten en de verleening van nieuwe tuinbouwteeltvergun- ningen in beperkte mate wederom ter hand ge nomen. De definitieve regeling daarvan kan zeer spoedig tegemoet gezien worden. Bij de beperking van het teeltrecht van bloembollen is geen progressie toegepast ten gunste van de kleine kweekers. De toe stand voor de groote bedrijven is nJ. even eens zeer ernstig. Deze zijn veelal uitslui tend op de bloembollenteelt aangewezen, terwijl de kleine kweekers als regel ook andere producten dan bloembollen kwee ken. Aan het verlangen om de beplanting van wegen en openbare terreinen oordeelkundig te doen geschieden, zal worden voldaan. De mi nister zal een commissie van deskundigen be noemen, die de verschillende hiervoor in aan merking komende aanvragen zal beoordeelen en technisch advies zaï geven. Een ontwerp-wet tot wijziging van de Jacht wet is in een vergevorderd stadium van voor bereiding. Dit nummer het laatste dat nog in 1939 verschijnt opent met een zeer interessante en tevens zeer actueele foto-serie, getiteld: „Groote broer is met verlof". Deze reportage laat ons zien hoe een jong recruut ziin verlof doorbrengt. Een serie foto's, die velen met groote'belangstelling zullen bezien! Hoe de chéchia, dat is een hoofddeksel, dat in Noord-Afrika wordt gedragen, vervaardigd wordt, laat ons een volgende fotoserie zien. De begeleidende tekst vertelt nog verschillende in teressante bijzonderheden over de fabricatie. De oorlogskroniek, die loopt van 15 tot 21 Dec., is als steeds zeer objectief en overzichtelijk ge schreven. Talrijke goede foto's verluchten den tekst, „Bloemen van den winternacht" is de titel van een volgend, rijk geïllustreerd artikel, dat ons vertelt van een wonderlijk natuurverschijn sel, dat voorkomt in het Zwitsersche hoog gebergte. De middenpagina's laten ons een blik slaan in het centrale informatiekantoor voor krijgsgevangenen, dat verzorgd wordt door het Internationale Comité van het Roode Kruis te Genève. In dit nummer hebben twee Oudejaarsavond- vertellingen een plaats gevonden:. „De onaf- scheidelijken" van den bekenden schrijver Gruut van Ooyen en „De kleine leugen" van Margue rite Druoz. Behalve deze twee vertellingen zijn er natuurlijk nog de vervolgverhalen„Het expe riment van dr. Montagne" en „Hier stond mijn huis". In het bijzonder willen wij nog even de aan dacht vestigen op de prijsvraag, afgedrukt op pags. 530 en 531. Deze zal velen een avond aan genaam bezig weten te houden. Talrijke prijzen worden onder de goede oplossers verloot. Narrenkap en Okki zijn, als altijd, de moeite van het lezen ruimschoots waard. Op 11 en 12 Mei van dit jaar werd te Londen een internationale conferentie gehouden over het vraagstuk van de stemming der instrumen ten. In Parijs was in 1858 de kamertoon op 735 dubbele trillingen gebracht, doch op vele plaat sen werd hieraan niet de hand gehouden. Men streefde ernaar deze stemming van één ge streepte a te verhoogen, omwille van een zui verder en meer helderen toon. Naar het blad „Die Kirehenmusik" mededeelt, schijnt deze toon nu verkregen te zijn; men heeft den nor malen toon voor alle landen op 440 dubbele tril lingen gebracht. Via den Duitschen radiozender wordt deze stemmingstoon des avonds van 23.10 tot 23.15 (midden-Europeesche tijd) verbreid. NEW-YORK, 28 Dec. (Part.). In de situatie op de New-Yorksche beurs bleek heden bij ope ning weinig verandering te zijn gekomen. De belangstelling was ook vandaag weer gering en er ging dientengevolge aanvankelijk weinig om. De stemming was echter iets gunstiger dan gis teren; weliswaar was de stemming aanvankelijk niet meer dan prijshoudend, doch de daling bleek in elk geval tot staan te zijn gekomen. Stimuleerend nieuws was er overigens niet, ten minste geen nieuws dat nieuwe gezichtspunten opende. Over het geheel genomen bleef het nieuws omtrent de ontwikkeling van het be drijfsleven weliswaar gunstig, maar reeds gerui- men tijd blijkt dit op Wallstreet niet den min sten invloed meer te hebben, zoodat niet aan te nemen was dat dit vandaag wel het geval zou zijn. Toch ontwikkelde zich in het verdere ver loop een vaster tendenz, die eensdeels een ge volg was van het uitblijven van verdere belas- tingverkoopen en van buitenlandsche liquidaties van eenigen omvang, anderdeels toch ook voort sproot uit toenemende vraag, waarvoor de uit breiding van den handel in het tweede uur, het geen in tegenstelling is met het gebruikelijke verlóóp in den laatsten tijd, een bevestiging vormt. Mogelijk is dat deze ruimere vraag voort sproot uit herbeleggingsbehoefte voor per den eersten Januari vrijkomende middelen, doch het is ook niet uitgesloten, dat men tenslotte toch op grond van gunstige economische ontwikke ling hier en daar weer meer belangstelling voor de beurs gaat koesteren. Het schijnt dat de da ling van de nieuwe orders voor staal reeds tot staan is gekomen en dit gevoegd bij de nog zeer aanzienlijke staalaankoopen, die van de zijde der automobiel-industrie in de komende maan den verwacht kunnen worden, heeft misschien 't optimisme weer doen toenemen. Na een prijs houdende opening met slechts kleine koersaf wijkingen naar beide richtingen, liepen de koer sen gedurende het tweede uur dientengevolge regelmatig op, zoodat de markt vrijwel zonder uitzondering op een hooger niveau kwam. De behaalde winsten varieerden bij het einde van het tweede uur van tot 1% dollar. De groote verbeteringen boekten staalwaarden, automo bielfondsen, vliegtuigwaarden en koperaandee- len. De omzetten bedroegen in het eerste uur 210.000 shares en in het tweede uur 300.000 sh. Hoewel cJe rijzing in de tweede beurshelft nog kon worden voortgezet, bleef deze toch van kleine afmetingen. Niettegenstaande laat- beurs hier en daar wfnstnemingem eenigen druk op het koerspeil uitoefenden, kwam het slot in zeer goed prijshoudende stemming tot stand, waarbij verschillende fondsen, waren, die een winst van i punt en meer konden boeken. De handel bleef van ruime propor ties. In het vierde uur bedroegen de omzet ten 160.000 stuks en met het vijfde uur, dat oen omzet van 260.000 shares te zien gjaf, kwam het totaal op 1.080.000 shares terecht Van de staalwaarden belandden UB. Steels, die een winst van 7/8 dollar konden boeken, niet op het hoogste punt van den dag, doch met Bethlehem Steel was dit wel het geval; hier bedroeg de winst 1% dollar. National Steel rangeerden binnen nauwe grenzen en vertoonden een onveranderdën slotpf'js. Automobiëlwaarden, die eveneens op ruime schaal verhandeld werden, ontleenden mecie een stimulans aan de verwachting, dat de verkoopen in den kleinhandel gedurende De cember een tiental procenten grooter zullen zijn dan in de daaraan voorafgaande maand, Hoewel de winst voor General Motors tot een halven dollar beperkt bleef, konden Chrysler Het passagiersschip „Costa Rica" van de K.N.S.M. is Donderdagavond kwart voor negen te IJmuiden binnen geloopen. Het schip keerde terug uit de West, waarheen het eind October uit Amsterdam was vertrokken. De „Costa Rica" heeft geen bijzondere wederwaardigheden be leefd. Het onderzoek in Engeland nam op de thuisreis ongeveer twee weken in beslag, gedu rende welken tijd het schip te Southampton werd vastgehouden. Het- grootste deel der passagiers is in Enge land gedebarkeerd. Thans waren er nog negen aan boord. Op 23 December kon het schip de reis naar Nederland voortzetten, doch tenge volge van den mist moest het vertrek uit Sout hampton tot 26 December worden uitgesteld. In Duins ondervond het schip opnieuw opont houd door den mist. Er zijn al rond dertig jaar verstreken sedert wij, als correspondent van „De Tijd" in Amerika vertoevend, onder andere dingen ook de Hudson Fulton Celebration in New York versloegen. Er kwamen bij die gelegenheid allerlei aardige wetenswaardigheden over de twee helden van het feest los. Vanwege de actualiteit heeft Fulton wel het recht in dezen nog eens opge diend te worden. Fulton staat bekend als de man, die het stoomschip uitvond. Vergeten is echter over het algemeen, dat hü, vóór deze uit vinding, er twee andere bewerkstelligde, die er op uit waren zijn nbg niet ontdekt schip al weer te vernietten, namelijk de drijvende mijn en de cfuikboot. Hieriil zal men misschien een tegenstrijdig heid zien, maar de man zat nu eenmaal vol tegenstellingen. Want, terwijl hij aan zijn drij vende mijn zat te knutselen gaf hij ontroeren de geschriften uit, zooals b.v. „Een oproep aan het menschelijk geweten" en „Opmerkingen over de vrijheid van den handel". In 1797 wbonde Fulton in Parijs, waar hij de protectie genoot van zijn vriend, den dich ter Barlow, toentertijd gezant van de jonge, Amerikaansche republiek in Frankrijk Barlow werd voor de drijvende mijnen opgewarmd en slaagde er in een prima comité te vormen, dat het eerste experiment met deze nieuwigheid bij sfou wonen. Zitting er in hadden o.a. de oud minister van Marine Laplace, Monge, stichter van de Polytechnische School en Volneu, Fransch gezant in Washington. Op een fraaien voorjaarsdag van genoemd jaar 1797 kwamen deze heeren aan de oevers van de Seine bij het dorpje Billancourt te zamen. Midden in den stroom dobberde een oude schuit aan haar anker, en op dit vaartuig waren nu aller oogen met gespannen aandacht gevestigd. Fulton was natuurlijk ook aanwezig Hij liet zijn mijn, „torpedo" noemde hij haar, zeer handig los en alles verliep naar wensch. Een geweldige knal en toen de rt>ok was op getrokken, was het vaartuig al verdwenen. Het comité was in hooge mate door een en ander geëdificeerd en schreef een zeer loffelijk verslag over de nieuwe vinding, dat op qtjn beurt „spurlos versenkt" werd in een of ander archief. Hierdbor niet ontmoedigd, vond Fulton een duikboot uit, die met een bemanning van vijf koppen zes uur onder water kon blijven en in dien tijd vijf mijl afleggen. Nu had men gepoogd voor de mijnen den invloedrijken generaal Bonaparte te inte resseeren, maar deze opzet was glansrijk mislukt. Tben de Hitler van dat tijdsge wricht Cbnsul geworden was enterde men hem opnieuw en dit maal met beter gevolg. Fulton kreeg een kans. Hij mocht zich in Brest vestigen met de opdracht zijn mijnen voor de boeg van voorbij zeilende, Engelsche vaartuigen uit te strooien. Maar de Engel sche vaartuigen bleven wat ver van de kust en het eind van het lied was, dat Fulton met schade en schande weg werd gejaagd. Never mind, dacht de man, dan maar een kansje bij den vijand gewaagd. Dies stak hij het Kanaal over om bij Pitt aan te kloppen Pitt kreeg een ware monsterverzameling van nieuwigheden voorgelegd. Een kanon bijv. om de mijnen af te schieten. Een machientje, dat ankerkettingen stiekum doorsneed. Een zeer verbeterde duikboot, enz. Maar Pitt liet zich door niets overtuigen, en wat bleef er voor Fulton toen anders over dan met het begin te beginnen en eerst maar 'ns de stoomboot uit te vinden? Hij heeft dat in Amerika gedaan, en 100 jaar nadat hij de Hudson voor het eerst afstobmde, voer een getrouwe kopie van zijn vaartuig, onder daverend gejubel van een millioenenstad, opnieuw de Hudson af, bege leid door een vernieuwde uitgave van de Halve Maan. De wereld ademde toen niets dan pais en vree. Om „torpedo's" en duikbooten glim lachte men. Zi) werden om wille van de kuribsi- teit even gereleveerd, maar niemand viel het op dat de man, die de stoomboot uitvond, ook de uitvinder was van de twee middelen, die zich spoedig daarop tot de ergste vijanden van de stoombbot zouden ontpoppen. Niemand dacht daar toen aanvandaag verwonderen wij ons hierover, een teeken hoezeer we vergeten zijn, wat een vredesatmosfeer eigenlijk ia. ruim 1 dollar aantrekken. Het slot kwam pijn. !4 punt beneden het hoogste punt van den dag. Luchtvaartfondsen, die eveneens goed ge disponeerd waren, konden het meerencJeels tot een klein voordeelig verschil brengen met uitzondering van Glenn L. Martin, die 1 punt monteerden, voor mijnen en koperwaarden was de belangstelling eveneens grooter dan cJen laatsten tijd het geval was; van eerstgenoem- den stelden Cerro de Pasco zich 1 dollar en Int. Nickel eveneens 1 dollar hooger. Bij de sporen, die over de geheele linie wat hooger verhandeld werden, wisten Union Pacific bij kalmen handel 1% punt te verbeteren. Waren- huisfondsen, public-utilities, equipmentsh'ares, tabakken en aandeelen in fabrieken van elee- trische apparaten verlieten de markt in prijs houdende stemming, terwijl rubbers, oliewaar- deri en chemische fondsen verdeeld waren; van laatstgenoemde rubriek waren het Allied! Che mical, die nogal van verkoopen te lijden had den en na een vaster openlag inzakten, zoo dat een verlies van m dollar resteerde. 27 Laatst gedane koersen Dec. 28 Ailied Chemical American Can Co. Am. Car F dry Am. Rolling MilJs Am. >melt >f. Am. Tel. e- Tel. A.n. Tobacco B. Am. Waterworks Anaconda C pper Atchison Topeke Baltimore Ohio Bethlehem Steel Canadian cific Case Treshing Chase National B. C es. Ohio Chicago Rock lsl. Chrysler Motor Cities Service Conso! Gas N Y. Continental Oil 7 Dawesl. 5 lA Young Deleware Huds. Douglas Aircraft Dupont de Nem. Eastman Kodak El. Bond Sh. General Electric General Motors Good Year Hudson Motor Illinois Centra] Intern. Harvester Intern. Nickel Intern. Tel. Tel. Kennecott Copper Missouri Pacific Idem pref. Montgomery Ward Nat. City Bank Nat. Dairy Prod. New York Central North. Am. Av. North. Amer. n.a. Norfolk Western Pennsylvania Phillips Oil Proctor Camble Publ. Serv. N. J. Radio Corporation Rep. Steel Sears Roebuck Shell Union Oil Socony Vacuum Southern Pacific Southern Railway Standard Brands Stand. Oil of N.-J. Tidewater Ass. Oil Union Pacific United Aircraft United Corp A. U. S. Leather U. S. Rubber U. S. Steel Western Union Westingh. Electr. Wool worth Building i ex dividend ex coupon. nieuwe aandeelen. gedaan en laten, t bieden. 23 175 176} 175 112} 111 111 31 30} 31 16 15} 16} 50} 50} 50} 170} 170} 170} 85} 85 85 11 i 11 11 30} 29} 30} 23 23} 24 5} 5} 5} 81 -5 79} 81 4} 4} 4} 70} 70} 70} 35} 35 35} 39} 38} 39} i 89 88} 89} 5 4 5 30} 29} 29} 23} 22} 22} 11 10} 10} 8 8} 8 22} 22 22} 82 81 81 180} 179} 179} lót 164} 170} 7} 7} 7} 40} 39} 40 54} 54} 54} 23} 23 23 5} 5} 5} 12} 12} 12} 60} 59 60} 37 36 36| 4} 4} 4} 37} 37 38 i i 54} 53} 54} 28 27} 27} 16} 15} 16} 18} 17} 18 26 25} 25} 22 21} 22 212 208 208 22} 22} 23} 40} 40 40} 65} 64} 64} 40 39} 40} 5} 5} 5} 22} 22} 23} 83} 82} 83} 12} 12} 12} ld 11} 11} 14} 14} 14} 19} 19} 19} 5} 5} 5} 43 44 44} 10 10 10} 95 93} 94 47 46} 47 2} 2} 2} 40 40} 40} 66} 65} 66} 25} 25} 25} 116} 115 116} 38} 37} 37} NEW YORK, 28 Dec. Slotkoersen Dec. 28 27 23 Brussel 1-6.73 16.76 16.60 Rome 5.15 5.05 5.05 Madrid 9.95 9.95 Bern 22.44 22.43 22.83 Oslo 22.73 22.73 22.73 A'dam 53.19 53.11 53.10 Londen 3.95} 3.94} 3.95 Parijs 2.23 2.23} 2.23} Berlijn 40.20 i— 40.20 NEW YORK, 28 Dec. 26 Dec. 27 Dec. 28 Dec. 27 Dec. Katoen Jan. 11.0511.00.—JuM KM7-— 1011-13 Mrt. 10.95-9610 90Oct.1 Mel 10.62-63 10.54 Rubber Standaard Dec. 19,10 JuM —18,52 IS,28 Jan. 19.00 19.02t Sept. —18.43 18.33 Mrt. 19.08 - 18.70 Oct. —18.43 Mei 18.73 18.51 Koffie (Rio - Nieuw contract) (Santos) Dec. i-Dec, -— Mrt. 4.134.13Mrt. 6.16 6,13 Mei 4.204.20Mel 6.24-— 6.20 Juli 4.244.24Juli 6.306.26-- Sept. 4.274 27Sept. 6.316.28-- Suiker Juli - Jan. 1.82+ Mrt. 1.89+ Mei 1.93+ Tin Loco 49.50 1.85 1.92 1.96+ Juli Sept, Nov. Deo. 1.97+ 2.00+ 2.00+ 2.03+ 50.50 28 Dec. 27 Dec. Tarwe Mel 102 - J 102 Juli 100 i 100 100 i - Sept. 99 i 99 - f Maïs Mel Juli Sept. Reuzel Mei 5.97 Dei 6.02 j 58 J 58 Mel 59 59 -— Jub 59 i 59 f Sept, Termijn 47.75 49.00 CHICAGO, 28 Dec. 28 Dec. 27 Dec. Haver Mel 38 I - 38 i Juli 341 34-1 Sept. 321 32 Rogge 751 •- 761-} 74|— 74} 3 -— 74 6.02} 6.10 28 Dec. Tarwe Dec. 841 Mel Jul! Rogge Dec Mei Juli Haver Dec, g 89} - - 78} 81 79} 27 Dec. 85 88} 89} - - 79} 82 - 80 Jan 6.62 6.67 Mrt. 6.67 -j- 6.82 WINNIPEG, 28 Dec. 28 Dec. 27 Dec. Gerst Dec. 50 50 Mel 52} -- 51 -- Jull 51 - 50} Lijnzaad Mel 186}-— 184 Dec 189}-- 187} Juli i 87 -186 BRUSSEL, 28 Dec. (Havas). In een bijeen komst van de Senaatscommissie voor Buiten landsche Zaken heeft minister Spaak een uit eenzetting gegeven van doel en practische strekking van het koninklijk besluit, dat kort geleden is uitgevaardigd en waarbij het Belgi schen onderdanen verboden wórdt eenigerlei controle te aanvaarden van den kant van een vreemde mogendheid over hun handelsactiviteit. De minister wees er op, dat de toepassing van dit besluit, dat van wezenlijk belang is voor de economische onafhankelijkheid van België, de gewenschte resultaten heeft opgeleverd. Vervolgens bracht Spaak de commissieleden op de hoogte van de economische onderhande ling van België met de 'oorlogvoerende naties. Dank zij dezen onderhandelingen, die aan Fran- schen en Engelschen kant reeds tastbare resul taten hebben opgeleverd, is de toestand aanzien lijk verbeterd sedert den aanvang van den oor log. Aanvullende onderhandelingen zullen te Londen en Parijs gevoerd worden. Wat de onderhandelingen met Duitsch- land betreft, sedert twee dagen wordt daar over te Berlijn van gedachten gewisseld tusschen Belgische en Duitsqhe gedelegeer den. Het schijnt), dat op het oogenblik het geheele probleem beheerscht wordt door de recente schorsing van Duitsche zijde der steenkool- en cokesleveranties aan België. LONDEN, 28 Dec. (Reuter) Officieel wordt medegedeeld dat het distributiestel sel zal worden uitgebreid tot suiker en vleesch. Met de distributie van suiker zal een aanvang worden gemaakt op 8 Januari. Het wekelijksch rantsoen is vastgesteld op driekwart Engelsch pond (339 gram) per hoofd. Van de vleeschdistributie zijn nog geen bij zonderheden bekend gemaakt, doch het publiek wordt aangeraden zich niet later dan 8 Jan. bij de slagers te laten inschrijven. Waarschijn lijk wordt de rantsoeneering met Februari in gevoerd. Het plan voor de contróle op den veestapel en op thuis geproduceerd vleesch treedt op 15 Jan. in werking. (Medegedeeld door Simoons en Co., A. van Vliet en Zn. en L. Slijper) Van 3.30 uur tot 4.30 uur Anaconda 23 1/2 Rep. Steel 18—18 1/16 Van 4.30 uur tot 5.00 uur Kon. Olie Aku U. S. Steel Rep. Steel 267 1/2 38 3/4 49 1/8 18—18 1/16 Met ingang van 1 Januari 1940 zullen wor den verlengd de cOntingenteeringen van kou- sen en sokken, verpakkingsglaswerk, cement, geïsoleerde electriciteitsgeleidingen, bijtende po- tasch en kaliloog, natronchloorbleekloog, ge" comprimeerd chloorglas, gepelde rijst, gebroken en gemalen rijst en rijstvbedermeel. 's-GRAVENHAGE. Geëxamineerd en ge slaagd W. Zijp te Zaandam. 's GRAVENHAGE. Geslaagd de heeren J. N de Graaf, Tilburg; A. J. Hubregtse. Vlissingen; W_ P. Jacobs, Breskens; P. H. van der KamP» Leeuwarden; J. Krins, Haarlem, en O. Leguyt» Landsmeer. De commissienoteering voor Nederlandsche boter is vastgesteld op 80 cent per K.G. Het bedrag van de heffing en steunuitkeerinS op boter is, behoudens tusschentijdsche wijzi ging, voor de week van 28 December tot 4 Ja nuari vastgesteld op 80 cent per k.g. (onver anderd). Koersen voor stortingen op 29 December l?3' tegen verplichtingen, luidende in: Relchsra&r- ken 75.50, lires 9.55. 41 i 37 Mei Juli 39} 38 37} 36} Opgegeven door v. d. Graaf en Co. N.V. - - Afd. Handelsinformaties Uitgesproken: „or_ 27 Dec.: Siegfried Meijer, koopman in snreei Olie, wonende te Amsterdam, Humzestraat huis. R.c. mr. P. F. Swagerman, curator nl J. Thors, Weteringschans 122, Amsterdam- N.V. Algemeene Handelsmaatschappij Lumex, gevestigd en kantoorhoudende te A+ó sterdam, Noorder Amstellaan no. 138. Re- rl_' P. F. Swagerman, curator mr. J. Thors, wer ringschatns 122, Amsterdam'. J. C. Oelschlager, wonende te Amsterdam Prinsengracht 337. R.e. mr. P. F. Swagerrnou' curator mr. W. Ruitinga, Heerengracht J- Amsterdam. H. Otten, Enschede, O-tmar ten QalX straat 23. R.c. jhr. mr. Mollerus, curator mr. P. S. Meerburg, Enschede. «Pn- C. W. Wiegman, Beckum, gemeente geloo (O.), Wolfkaterweg 92. R.c. jhr. mr. G. Mollerus, curator mr. M. A. Cohen, Heoge 'j. G. de Wit, schilder, Enschede, Brugge*'" straat 199. R.c. jhr. mr. G. W. Mollerus, our. D. P. S Meerburg, Enschede ,n Marlnu)s Adrianus Gilbertus van FUI verver, Den Bosch, Jasmijnstraat 6. R.c. „'„„r, W. Klcinenhammans. cur. mr. M. Adeimeu Den BUSCh. „riem. K. van Domseiaar, kleermaker. "a „„tof Jacobstraat .no. 19. R.c. mr. S. J. Pit, cur mr. F. M. Hagemeijer, te Haarlem. hct J. F. Cramer, wonende te Soest, aan 'p Kerkpad (Noordzijde) no. 39 c. R.c. mr. A. te van Regteren Altena, curator mr. H. C. Dteii» Baarn, Hertog Hendriklaan 1. „g. de Nalatenschap van H. H. Heneke-.&e_ woond hebbende t'e Driebergen, gemeente bergen-Rijsenburg. R.c. mr. A. D. van R+S Altena, curator mr. H. B. van Rhijn, te Zeis Opgeheven wegens gebrek aan actief: 22 Dec. K. Prins, Rotterdam. Gedeponeerde uitdeelingslijstem: pj.a- 10 Deo.: Pieter van der E'ems, kruidenier. neker. Geëindigd door het verbindend der eenige uitdeeltngsiijst. Uitk. 1.11 P hl»s- 22 Dec.: J. C. C. Gleym, winkelier rlijtartikelen, Rotteram. idem. Uitk. nihil- ot A. van Leeuwen, Schipluiden. Geëindigd gg, het verbindend worden der eenige uiteen lijst. A. van Mogen, Nijmegen'. Idemu p. Haase, Den Haag. Idem', 33

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1939 | | pagina 2