Zoekt gij betrouwbaar Personeel? De practijk der onderwijs vernieuwing Laatste Nieuws De gevolgen van de aardbeving Plaats dan een „Omroeper' voor 90.000 gezinnen J WRESZYNSKI VOOR HET HOF Mogelijkheden voor verschillende vakken iiiimmmiimniininmiuiiniuiiiiiiumiiiininuniutinuiiNimHiiiiiiiumiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiituitnniHiiiira VRIJDAG 29 DECEMBER 1939 Reed bestelknecht onverantwoordelijk? De officier van justitie vond het woord „fietsgangers" uit Misbruik van ver trouwen Huisknecht ontvreemde postcheque Al te vrijmoedige stoker Stal portemonnaie met 28 UITSPRAKEN RECHTBANK De steun aan het bloembollenbedrijf Schrijven aan den minister namens vier Kamers van Koophandel Bekroningen Kindervoeding BEVERWIJK Felle brand in automatiek Brandweer wist uitbreiding te voorkomen DIEPSPITREGELING IN VOORBEREIDING TUINBOUW EN PLANTKUNDE Nieuwe voorzitter gekozen VELSEN Burgerlijke stand UIT DE HOOFDSTAD Nog steeds geen zekerheid omtrent zijn titel van consul Alfieri bij den H. Vader VOOR EEN ANDER IN DE GEVANGENIS IR. H. A. H. DE RONDE OVERLEDEN Britsche treiler en Deensch schip vergaan Vele slachtoffers te betreuren Geïnterneerden worden uitgewisseld Tusschen Engeland, Frankrijk en Duitschland Emissie Stoomvaart Mij- Oostzee" Abe denkt niet aan aftreden VRIENDSCHAPSBANDEN MET BELGIË DE „MURENA" WEER VLOT NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT 99 2 HniiiiiiiiiiiHiiiiiiiiUiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiMiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiirmiHimiimiiiiis STAD Op 10 October werd op het Klokhuisplein een 5S-jarige dame aangereden door een bestel knecht van een Haarlemsche wasscherij., ten gevolge waarvan zij den enkel van haar rech terbeen brak en een bloeduitstorting in datzelfde been bekwam. De dame liep op het trottoir van het Klok- buisplein aan den kant van de Damstraat. Zij wilde oversteken naar het trottoir dat langs de Groote Kerk voert en zij stak daartoe schuin over, om via den vluchtheuvel den overkant te bereiken. Zij keek goed uit naar links en naar rechts en waagde zich toen op den rijweg. Zij liep niet hard, want dat kon zij niet, omdat zij een stijf linkerbeen had. Zij had den vlucht heuvel echter nog lang niet bereikt toen zij doör een bestelknecht van een wasscherij, die op zijn fiets de Lange Veerstraat uit kwam rij den werd aangereden en tegen den grond werd gesmakt. Voor de Haarlemsche Rechtbank ver klaarde zij gjsteren, dat zij vanaf dat moment niets meer wist, totdat zij weer bijkwam in het ziekenhuis. De gevolgen van de aanrijding waren zeer ernstig, want nu, enkele maanden na het ongeval, kan de dame nog niet alleen loopen. Verschillende getuigen werden in deze zaak gehoord. Vast kwam te staan, dat het op dat moment zeer stil was op het Klokhuisplein, en dat de dame veilig kon oversteken. De jongeman, die met een snelheid van onge veer 12 K.M. uit de Lange Veerstraat kwam rij den verklaarde, dat de dame had gewijfeld en dat hij niet achterom had durven rijden uit vrees, dat zü dan terug zou loopen. De getuigen verklaarden, op een vraag van den Officier of eventueele „fietsgangers" (copy right Officier van Justitie) nog achter haar om zouden hebben kunnen rijden, dat zulks zeer goed mogelijk was. Verdachte had waarschijnlijk een te hooge l§st op zijn fiets, waardoor hem het uitzicht be lemmerd werd, hij reed te hard voor een derge lijk gevaarlijk punt en hü hield bovendien meer links dan rechts. De Officier vond het feit, gezien de gevolgen zeer ernstig en eischte de zeer zware straf van zes weken hechtenis. Vonnis 11 Januari. Op ergerlijke wijze had een huisknecht, die in Haarlem bij een 81-jarigen Duitscher werk zaam was, misbruik gemaakt van het vertrou wen, dat men in hem stelde. Op 16 November was er een enveloppe voor zijn heer gekomen, waarin zich een postchèque voor f 225 bevond. De huisknecht bemerkte dit en eigende zich deze postchèque toe. Hij vond het waarschijnlijk echter te gevaar lijk, om het document zelf te verzilveren en dies liet hij het doen door een van zijn vrienden. Voor zijn bemoeiingen zou deze vriend een be drag van f 100 ontvangen. De vlieger ging ech ter in het geheel niet op en de huisknecht werd gearresteerd. De Haarlemsche Rechtbank kreeg dit geval gisterenmorgen te berechten. De huisknecht bleek reeds twaalf maal wegens vermogensmisdnjven veroordeeld te zijn. Zijn heer werd als getuige gehoord. Deze herkende zijn vroegeren knecht onmiddellijk en merkte op, dat de man er erg slecht uitzag. De Officier van Justitie achtte dit een erger lijk geval van misbruik van vertrouwen en hij eischte deswege een gevangenisstraf van 1 jaar en drie maanden. De verdediger, mr. Rueb, achtte een genees kundig onderzoek van verdachte wenschelijk. De Haarlemsche Rechtbank zal op 11 Januari mededeelen, op welke wijze zij deze misdaad zal honoreeren. Een wel zeer brutale vorm van diefstal kreeg de Haarlemsche Rechtbank gistermcrgen te be rechten. Op 30 November liep een 59-jarige stoker in het Julianapark. Hij ontmoette een groentenboer, maakte een praatje en liep met dezen man op. Inmiddels had hij geconstateerd, dat deze groentenboer een goedgevulde portemonnaie bij zich had. De stoker wandelde met den man naar het pakhuis en daar aangekomen verzocht de stoker den groentenman, de deur van het pakhuis te sluiten, omdat het tochtte. Toen de deur gesloten was, viel de stoker den grcentenman aan en ontstal hem zijn porte monnaie, waarmee hij ijlings de vlucht nam. Na een wilde achtervolging werd de man over meesterd. De portemonnaie had hij ergens in een tuintje geworpen. Hij bleek reeds vier en twintig keer veroor deeld te zijn. De Officier van Justitie achtte verdachte een gevaar voor de maatschappij en eischte een ge vangenisstraf van twee jaar. De verdediger, mr. Pliester, bezag het feit, dat verdachte hu zijn zilveren jubileum als veroor deelde gaat vieren en meende, dat de ocrzaak van al deze misdaden alcoholmisbruik moest worden gepoemd. Hij" vroeg plaatsing in een bij zondere strafgevangenis. Uitspraak op 11 Januari. De Haarlemsche rechtbank deed gisteren de volgende uitspraken: P. Th. D„ winkelier, wonende te Haarlem. „Overtr. Suikerdistributiebeschikking". Ontsla gen van alle rechtsvervolging. M. C. v. d. W., directeur, wonende te Aerden- hout. ..Appèl overtr. Motor- en Rijwielwet". Vrij gesproken. O. E. de B., hvr. J. G. v. M., wonende te Aer- denhout. „Veroorzaken van dood door schuld". 2000 boete subs, vier maanden hecht, met ont zegging van de bevoegdheid motorrijtuigen te besturen voor den tijd van negen maanden o.v. J. O., chauffeur, wonende te Haarlem. „Appèl overtr. Motor- en Rijwielwet". 10 boete subs. 6 dagen hecht. o.v. B. R., hvr. I. V., zonder beroep, wonende te Zandvoort. „Valschheid in geschrifte". Een EUWS maand gev.straf voorw. met een proeftijd van drie jaar. J. L. v. W., koopman, wonende te Haarlem. „Diefstal". Vier maanden gev.straf o.v. J. T. K., schoonmaker, wonende te Haarlem, thans ged. „Diefstal". Een jaar gev.straf, te on dergaan in een bijzondere strafgevangenis voor jongelieden o.v. N. B. v. L., chauffeur, wonende te Haarlem. „Appèl overtr. Motor- en Rijwielwet". Tenlaste legging nietig verklaard. W. v. B., zeeman, wonende te 's Gravenhage, thans ged. „Diefstal". Een jaar gev.straf met aftr. prev. hecht. o.v. J. C. N., koopman, gedomicilieerd te Amster dam, thans ged. W. v. d. V., chauffeur, Gedomicilieerd te 's Gra venhage, thans ged. „Heling" en „Diefstal". Sub 1 zes maanden gev.straf m. aftr. prev. hecht., waarvan drie maanden voorw. met een proeftijd van drie jaar en bijz. voorw.; sub 2: acht maan den gev.straf m. aftr. prev. hecht. q,v. Mede namens de Kamers van Koophandel te Alkmaar, Hoorn en Leiden, heeft de Haar lemsche Kamer van Koophandel aan den Minister een schrijven gezonden, waarin zij o.m. opmerkt: Het surplus aan bloembollen wordt dit jaar geschat een waarde, tegen de binnenlandsche minimumprijzen, te hebben van 8.300.000. Daar het Bloembollen Surplusfonds de op te koopen overschotten leverbaar uitbetaalt tegen 71 pet. van de binnenlandsche minimumprijzen, zal hiervoor naar schatting benoodigd zijn 5.900.000.—. Dit bedrag kan nog tegenvallen, maar is, op grond van den bij de veilingen aanwezigen voorraad en een door de Neder- landsche Sierteelt Centrale gehouden enquête, zeker niet te hoog geraamd. Het Surplusfonds zal zelf op 1 Mei 1940 beschikken over naar schatting een bedrag ad 1.400.000. Met een regeeringsbijdrage van 3.000.000 zouden de beschikbare middelen dus beloopen 4.400.000 dus 1.500.000 te weinig. Het gevolg hiervan zou zijn, dat öf het Surplusfonds minder dan 71 pet. van den minimumprijs zou moeten be talen, wat het geheele prijzenstelsel zou doen ineenstorten, óf dat door een verplichte in levering het tekort zal moeten worden over brugd. Het wordt technisch niet mogelijk ge acht een verplichte inlevering te stellen, daar het tijdstip hiervoor te ver gevorderd is. We gens den précairen toestand van het bedrijf wordt het ook onmogelijk geacht een dergelijke verplichte inlevering te houden, deze zou den financieelen toestand, die toch reeds zeer moei lijk is. nog in zeer groote mate verzwaren. Daarnaast moge in overweging worden ge geven om de kapitaalsvernietiging als gevolg van de inkrimping met 50 pet. te vergoeden. Ten slotte veroorlooft onze Kamer zich Uwe Excellentie in overweging te geven om den ex porteurs inzake de niet uitgevoerde orders tege moet te komen, welke aangelegenheid vooral ook daarom sterk in de aandacht van Uwe Ex cellentie wordt' aanbevolen, omdat de verreke ningen tusschen exporteurs en kweekers op 1 Mei 1940 zonder deze vergoeding een zeer on- gunstigen terugslag zouden ondervinden. Allereerst is noodzakelijk, dat de*Regeerings~ steun zoover gaat, dat het Surplusfonds een uitbetaling van 71 pet. van de toch reeds ver onder de productiekosten liggende minimum prijzen wordt mogelijk gemaakt zonder ver plichte inlevering. Het is gezien het bovenstaande alsnog van groot belang, de dOor Uwe Excellentie gedane toezegging nader in overweging te willen nemen en aan het Surplusfonds dien steun te willen verleenen, waaraan het dringend behoefte heeft. Op de van 23 tot 26 dezer gehouden pluim- veetentoonstelling te Hillegom behaalde de heer A. A. J. Tack, alhier, met zijn inzending Nor wich -Kroppers 4 eerste, 2 tweede en 2 eere- prijzen. Door „Kindervoeding" werden in de week van 18 tot en met 23 Dec. 1939 verstrekt 5226 porties warm eten n.l. in school: Rijksstraatweg 1062, Weltevredenstraat 1220, Zoetestraat 1157. Buitenrustlaan 911, Haarlemmerliedestraat 716, voorm. Spaarndam 160 (5 d.). Gisteravond is een felle brand uitgebroken in een perceel aan de Breestraat, waarin Nagel's automatiek gevestigd is. Het vuur greep zeer snei om zich heen, zoo dat toen de brandweer met de motorspuit arri veerde het geheele perceel als een fakkel brandde, waarbij een fantastische vonken regen zich over de omgeving verspreidde. De brandweer bestreed het vuur met vijf stralen. Aanvankelijk bestond er groot gevaar, dat een der belendende perceelen, waarin een slagerij gevestigd is, door de vlammen zou worden aan getast doch het energiek optreden van de brand weerlieden voorkwam verdere uitbreiding. De automatiek brandde in korten tijd geheel uit. De inventaris met zijn smakelijken inhoud werd een prooi der vlammen. Verzekering dekt de schade. De oorzaak kon nog niet worden vastgesteld. Tijdens het blusschingswerk werd het ver keer VelsenAlkmaar omgelegd. De belangstelling van het publiek was zeer groot. Donderdagmorgen is ten raadhuize een be spreking gehouden tusschen het gemeentebe stuur en de afgevaardigden van de besturen der Tuinbouw- en bloemistenorganisaties, over de invoering in onze gemeente van de diepspitrege- ling. Het resultaat was, dat tuinders en bloemis ten, die voor deelneming aan de diepspitrege- ling met rijkssubsidie in aanmerking willen komen, daarvan opgave kunnen doen bij de organisatiebesturen, n.l. de besturen van den L. T. B., de Bloemkweekersvereeniging .Flora", Bloembollencultuur, Ned. Tuinders'oond en Christ. Boeren- en Tuindersbcnd. De besturen zullen voor het in ontvangst nemen van de op gaven zitting houden in het Veilingsgebouw ,,'t Centrum", aan de Koningstraat, op Dins dag 2 Januari a.s., des v.m. van 10 tot 12 uur. Het spitwerk moet het karakter hebben van arbeid, die anders onder normale omstandig heden niet zou worden uitgevoerd, Tuinders, die gesteund worden volgens de rijkstuinbouw- steunregeling, kunnen voor de diepspitrege- ling niet in aanmerking komen. Gisterenavond hield de afdeeling Beverwijk van de Kon. Ned. Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde een ledenvergadering in het vei linggebouw ,,'t Centrum". Nadat enkele minder belangrijke zaken waren behandeld, kwam aan de orde de verkiezing van een voorzitter, wegens bedanken van den heer B. Heinekamp. De heer Heinekamp deelde mede, dat hü nu gedurende 13 achtereenvolgende jaren den voor zittershamer had gehanteerd. Hij had dit met veel genoegen gedaan, doch achtte thans den tijd gekomen om de fakkel aan een jongere kracht over te geven, die met jeugdige energie de be langen van den tuinbouw in deze moeilijke tij den zal behartigen. Bij de hierna volgende stemming werd de heer C. Broeze, die candidaat gesteld was door het bestuur, gekozen. De nieuwgekozen voorzitter aanvaardde zijn benoeming onder dankzegging voor het vertrouwen en met de belofte, dat hij zal trachten voort te werken in de lijn van den afgetreden voorzitter. In de bestuursvacature werd voorzien door de verkiezing van den heer K. G. Steijn. Voor de onderlinge keuring waren, in verband met het slechte weer, geen inzendingen ontvan gen. De speciale keuring had tot resultaat, dat aan den heer N. Passchier de le prijs kon worden toegekend met 34 punten. Den 2en prijs verwierf de heer H. C. v. d. Colk met 24J/2 p., terwijl de 3e prijs werd toegekend aan de heeren Steijn. De prijzen werden door den voorzitter met een toepasselijk woord uitgereikt. Aan het slot der vergadering richtte de secre taris de heer v. d. Colk een hartelijk afscheids woord tót den afgetreden voorzitter. Hij wees er daarbij op, dat de heer Heinekamp de afdeeling steeds op waardige wijze heeft vertegenwoordigd. Zeer veel heeft de scheidende voorzitter voor de afdeeling gedaan en daarom uitte spr. na mens bestuur en leden de hoop. dat de heer Heinekamp ook als ambte loos lid een trouwe bezoeker van de vergadering zal blijven. Tenslotte herinnerde spr. aan de prachtige samenwerking, die gedurende de 11 jaren, dat spr. als secretaris met den afgetreden voorzitter heeft gearbeid, heeft bestaan. Ook hiervoor bracht spr. dank. Na afloop deed de heer Broeze nog enkele belangwekkende mededeelingen over tuinbouw- aangelegenheden. Ondertrouwd: J. Boomkamp en A. A. van Splunter; Th. Jonker en W. G. A. van Wegen; A. A. de Vos en A. J. Bakkum; J. W. Cohrs en E. F. de Waal; M. Pik, Magelang, en T. W. J. Hendriks; P. G. Baart en W. H. van der Burgh; J. D. Gras en E. van der Duin Schou- ten. Geboren: A. M. v. d. Bos—De Feber, doch ter; A. M. GomesAlfter, dochter; M. C. van StéijnenVan Gennip, dochter; H. Sietses— Solleveld, dochter; G. M. Koopman—De Vries, dochter; M. L. Ritskes—Gomes, zoon; A. v. d. PlasGroen, dochter; K. H. de Jongv. d. Bosch, dochter; T. Michel—Van Breugel, zoon. Wederom stond Donderdag de Poolsche bankier Wireszynski in de verdachtenbank van het Amsterdamsche gerechtshof. De behandeling van de strafzaak tegen dezen internationale financieele figuur werd voortgezet; veertien dagen geleden wees het Hof een interlocutoir arrest, waarin her opening van het getuigenverhoor werd ge last, omdat het rechterlijke college Hich nog niet genoeg ingelicht achtte over de vraag of Wreszynski inderdaad het recht had zich voor consul honorair van Argen tinië uit te geven. Verdachte speelde indertijd een groote rol bij de Amsterdamsche Bank; deze hoofdstedelijke financieele instelling had hem en zijn vriend Morris, een Engelschman, voor millioenen vor deringen op het buitenland in handen gege ven, die geblokkeerd waren. Voor het ontdooien van deze bevroren credieten zou W. een groote som1, 120.000 pond sterling, krijgen. Het resul taat was echter, dat de Amsterdamsche Bank zeer aanzienlijke verliezen leed. Terzake van deze manipulaties kon Wres zynski echter op formeel juridische gronden niet vervolgd worden. Wel echter werd hij aan gehouden, verdacht van twee gevallen van op- Voor de 127e maal werd gisteren de alge- meene vergadering van de vereeniging van Hoofden van R.K. Bijzondere scholen in het Haarlemsche diocees in een der zalen van Brinkmann te Haarlem gehouden. Nadat de voorzitter, de heer W. P. J. Bertels den inspecteur van het lager onderwijs, den heer H. v. d. Weyer, den oud-inspecteur, den heer G. H. Weustink en enkelen eere-leden wel kom had geheeten de eere-voorzitter, mgr. M. P. J. Möllmann was verhinderd deze ver gadering bü te wonen was het woord aan den heer H. G. de Boer, voorzitter der St. Augus- tinusvereeniging, die een inleiding hield over de practijk der onderwijsvernieuwing. Uit de zeer omvangrijke litteratuur over het onderwerp onderwijsvernieuwing, blijkt wel duidelijk, aldus spr., de drang om het anders te doen worden. Men heeft bezwaren tegen de school, zooals zij thans is. Men klaagt erover dat de oud-leerlingen te weinig parate kennis hebben, dat zij weinig lust en nbg minder de geschiktheid bezitten tot zelfstandigen arbeid, dat de leerlingen niet kunnen denken, dat sommige leervakken, wat tijd aangaat, domi- neeren (rekenen b.v.), waardoor andere altijd in het gedrang komen (Ned. taal), dat het zelfstandigheidsgevoel weinig wordt ontwikkeld en dat. hoewel wü dan tbch katholieke scholen bezitten, zoovelen moreel en godsdienstig mis lukken, soms vlak na het verlaten van de school. Andere bezwaren zijn: het onderwijs in de lichamelijke oefening is absoluut onvoldoen de, het R.K. onderwijs is niet nationaal genoeg georiënteerd en: de eischen van het leven wor den te veel verwaarloosd. Spr. wilde echter de lagere school niet alleen de schuld van dit alles geven. Is het bij de middelbare school en het voortgezet onderwijs ook niet zoo en was het in andere tijden niet zooals thans? En stelt men niet té hooge eischen aan de jeugd, welke van school komt? Laten zü, die de school veroordeelen, eerst de hand in eigen boezem steken. Taal is wel het vak waar het meeste over geklaagd wordt. Het l.o. schiet tekort in zijn taak, zegt men. Doch spr. toonde met vele voorbeelden aan, ook uit de Handelingen, dictaten van den mi nister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschap pen, ds. Kersten en den heer Wendelaar, dat ook door ouderen en zelfs döor professoren dikwijls taalfouten wordèn gemaakt. Uitgaande van het Christelijk onderwijs is een enquête ingesteld inzake de resultaten van het lager onderwijs. Merkwaardige uitspraken werden door de fabrikanten en industriëelen gedaan. Algemeen wordt geklaagd Over gebrek aan accuratesse, over slordige spelling, weinig draaglijk handschrift, over geringe kennis van het milieu. Wij constateeren steeds een tekort aan parate kennis, schreef het hoofdbureau var^politie in Den Haag. De onderwijzers heb ben te weinig contact met het eigenlüke leven, vond een ander en een derde was van meening, dat de onderwijswereld te veel doel in zichzelf zoekt. In deze citaten moet wel een kern van waar heid liggen. Er moeten inderdaad fouten zijn Ons onderwijs is een kind van de 18e eeuw, een tijd waarin het intellect en het weten bverheerschten. Als de kennis er maar eenmaal was. zou het „doen" wel komen. Aan deze gedachte zitten wij nog rotsvast. En ook de ouders. Daaruit blijkt, dat het rationalisme van de 18e eeuw domineert, dat men oordeelt naar het kennen en niet naar het kunnen; deze fout drukt haar stempel op ons onderwijs. De fout ligt ook bij onszelf. Denken wü on derwijzers wel voldoende na over hetgeen wij Onderwijzen? De onderwijzers laten zich door gaans leiden door de auteurs van de school boekjes! Wij denken niet na en blijven daar door zoover van het leven. Het gebeurt toch wel, dat er dingen in schoolboekjes staan, welke in de psyche van het kind niet voorkomen, dOch welke wij hen toch maar laten overschrijven, hoogdravende brieven b.v. Datgene, wat wij onzen leerlingen aanbieden, dienen wij te controleeren. Is dit stof van be- teekenis voor de godsdienstige vorming, voor het latere leven, vindt zij haar uitgangspunt in de werkelijkheid, vrage men zich af.> Een andere fout is: wij blijven niet op de hoogte van onzen tijd. De ontwikkeling van den mensch zoo zeide spr. een anderen kant van de vernieuwing aansnijdend, n.l. die, welke steunt op de nieu were inzichten van de psychologie, is hei product van den factor milieu en van de in den mensch aanwezige krachten. Willen wij het on derwijs vernieuwen, dan zal het milieu auto matisch in de school moeten worden ingescha keld. Wij dienen rekening te houden met die twee factoren en met de streefvermogens van ieder kind, speciaal met die begeerten, welke tot doel hebben beweging, arbeid en het weten. Spr. ging vervolgens de mogelijkheden voor enkele vakken na. Het lezen is thans gewoon lijk een uitermate rustige les. Een leest voor, de anderen luisteren. Maar de eigenlijke be doeling van het lezen voor het leven is, dat wij „voor onszelf", zachtjes lezferi, de krant b.v. Dan moet dat ook onderwezen worden, waarbij dan tevens gezorgd dient te worden voor controle over het gelezene door een op stel of iets dergelijks. Bij het taalonderwijs heeft het opstel niet die waardeering, welke het hebben moet. Men zegt. dat de Nederlandsche jeugd slecht spreekt en slecht haar gedachten onder woorden kan brengen. Door tal van kleinigheden kan hierin wellicht verandering worden gebracht. De kin deren zeggen meestal niets, omdat zij niet weten wat zij zeggen moeten. Geeft ze opdrachten, laat die uitvoeren en dan in woorden weer geven. Het stelonderwijs moet hp de eerste plaats komen, daarna pas de grammatica en de spel ling. Het is een dwaas voorschrift, dat alle leerlingen eenzelfde handschrift zouden moeten hebben. Met de individualiteit van den leerling houdt de vernieuwing rekening. Het schoon schrift zal op den achtergrond moeten geraken; duidelijk en vlug schrift is de eisch. Voor het rekenen bestaat een eerbiedwaardige voorliefde. Met de factor Meisjes wordt in ons onderwijs geen rekening gehouden. En hoewel de psychologische instelling, vooral in de zeven de klas, geheel anders is dan bij jongens, laat men haar dezelfde en goed beschouwd voor haar meest dwaze dingen leeren, speciaal op het gebied van rekenen. Tenslotte maakte spr. enkele opmerkingen met betrekking tot aardrijkskunde en geschie denis. Men vergeet zoó dikwijls, dat herhaalde lijk en voortdurend repeteeren van de stof, een kennisquantum moet van te voren worden vastgesteld noodig is. Op deze lezing volgde een debat waaraan door vele aanwezigen werd deelgenomen. lichting en ingesloten in het Huis van Bewa ring. De Officier van Justitie legde hem ten laste, dat hü Let Weensche meisje Toni M„ dat te Amsterdam vertoefde, hac! opgelicht) voor f 4000.—. Het tweede geval betrof een koopman uit Goes, die f 6000.aan verd. had ter hand gesteld om er „groote zaken" in Zweden mee te doen. W. garandeerde 150 pet. winst, maar van zakendoen kwam niets en het geld was bij de arrestatie verdwenen De Goese-naar was in dienst getreden bij Wreszynski als „particulier secretaris" en door de verhalen van den welbespraakten bankier liet hij zich gemakkelijk overhalen het kapi taaltje in Wreszynski's Noorsche „zaken" te steken. De rechtbank legde Wreszynski conform den eisch van. het O.M. de maximum straf op, n.l. vier jaar gevangenisstraf met aftrek van twee maanden voorarrest. In hooger beroep voor het- Hof eischte de procureur-gjeneraal mr. Ver steeg vier jaar gevangenisstraf, echter met af trek van de geheele preventieve hechtenis. De verdedigers mr. Th. Muller Massis en mr. F. Mannheimer pleitten vrijspraak. Thans wilde het Hof den gezantschaps- attaché Tamowsky hooren, doch het bleek, dat deze zich in Argentinië bevindt. Verd. heeft n.l. steeds gezegd, dat de heer Tarnowsky zijn pas had onderteekend. Weer vroeg de president den verdachte, hoe nu eigenlijk de Amerikaansche consulaire amb tenaar in Rotterdam heette, die verd. zoo goed kent. Nog steeds evenals bij de vorige zit tingen wist verd. den naam niet. Hij hield vol, dat hij op het consulaat is geweest om te zorgen voor visa voor het Weensche meisje Pres.: En is zij mee geweest? Neen, zegt verd., ik heb haar in Amsterdam gelaten. Pres.: En men behoort voor visa toch per soonlijk te verschijnen. Uit de antwoorden van Wreszynski conclu deerde de president, dat die consul toch niet zoo'n goede bekende van verd. was. Verdachte weet niet eens zijn naam En hoe luidde het antwoord, dat U op het consulaat kreeg? wilde de procureur-generaal weten. Wat zei men, toen U alleen, zonder Toni M. kwam Verd.: Ik kon over dat punt geen inlichtin gen krijgen. Maar zeide de president, die de stukken op zijn duimpje kende vroeger hebt U toch verklaard, dat U op het consulaat heelemaal niet over visa hebt gesproken. Verd. hield stijf en strak vol, dat zijn bekende Amerikaansch consul was. Het Hof hoorde vervolgens den heer A. Torres, consul-generaal van Argentinië. Verd. had in dertijd een uitvoerige verklaring afgelegd over de wijze waarop bij tot honorair consul van Argentinië was benoemd. Getuige kende Wres zynski niet als zoodanig, maar onmogelijk is het niet. Getuige achtte het echter wel onmogelijk dat iemand benoemd wordt voor een district, waar hij nooit vertoeft. Ook een aanstelling kon vérd. niet toonen: „Achtergelaten Indertijd te Berlijn". De president begreep niet, dat verd. in. den loop van het proces, dat büna een jaar duurt, niet naar Argentinië heeft geschreven: „Beves tig even, dat ik honoraii consul van Argenti nië ben". Nog besprak het Gerechtshof een aantal pun ten met Wreszynski. Verd. hSld' vol, dat hij de f 6000.van den Goeschen koopman aan twee zakenrelaties had gegeven om mee te „werken". Pres.: Zoudt U niet toe willen geven, dat U het geld van uw Goeschen secretaris voor U zelf hebt gebruikt, evenals de vierduizend gulden, die U van Toni M. kreeg? Neen, verd. hield vol, de f 6000.te hebben gegeven aan Melan en Nefnsz. Weliswaar zon der quitantieOok het adres van dit tweetal kan verdachte niet noemen. Het Hof trok zich hierop in raadkamer terug. Na heropening deelde de president mede, dat alsnog een onderzoek zal worden ingesteld bij het gezantschap over de vraag of verd. inder daad honorair consul van Argentinië was. De behandeling wordt voortgezet op Dinsdag 6 Februari te half twee. (Gedeeltelijk gecorrigeerd) (Berichten opgenomen in een deel van onze vorige oplaag) VATICAANSTAD, 28 Dec. (Stefani). Di rect na zijn terugkeer in het Vaticaan heeft de Paus den Italiaansehen ambassadeur bij den H. Stoel, Alfieri, in particuliere audiëntie ont vangen. De 40-jarige koopman L. K. uit 's Heer Arendskerke heeft met W. uit Goes, die tot een maand gevangenisstraf is veroordeeld, een af spraak gemaakt, dat K. die gevangenisstraf voor W. zou ondergaan en daarvoor 150,Zou krij gen. K. meldde zich bij de strafgevangenis te Scheveningen, legitimeerde zich als W. en slaagde erin de maand gevangenisstraf voor W. uit te zitten. Het bedrog kwam echter uit en zoo moest W. zijn maand gevangenisstraf alsnog ondergaan, terwijl K. zich wegens oplichting van den Staat (wegens genoten onderdak, voe ding en arbeidsloon) voor de Haagsche Recht bank heeft moeten verantwoorden. Bij verstek werd hij tot maanden gevan genisstraf veroordeeld. Hij was thans in verzet gekomen, doch de of ficier van Justitie achtte geen termen om ver andering van straf te eischen, aanwezig. De verdediger mr. R. Paehlig, achtte de op lichting niet bewezen, daar het er verdachte niet om gratis voedsel, loon en onderdak te doen was. Daar heeft hij bovendien voor gewerkt. Ook ex art. 189 sub. i wetb. v. strafrecht (het behulpzaam zijn bij het ontkomen aan de na sporing door de ambtenaren van justitie) kan verdachte niet veroordeeld worden. Uitspraak 11 Januari. In den ouderdom van ruim 52 jaar is in het Academisch Ziekenhuis te Utrecht, waar hij voor een ernstige ziekte ter verpleging was op genomen, overleden ir. H. A. H. de Ronde, hoofdingenieur van den provincialen waterstaat in Limburg te Maastricht. De overledene was een nauwkeurig werker en een deskundige met veel talenten. HU heeft zich uiterst verdienstelük gemaakt voor de ver betering van het provinciale wegennet in Lim burg, dat hij op een hoog peil heeft gebracht Ook de waterloozing in dit gewest had zijn vol le aandacht. Onder zijn leiding werden de wer ken ontworpen tot verbetering en normalisee ring van de beken in Limburg, waarvan de plannen voor Noord- en Zuid-Limburg zün voltooid, terwül die in midden-Limburg verge vorderd zün. LONDEN, 28 Dec. (Reuter). De admirali teit. deelt mede, dat de marinetreiler „Loch- doon" over tijd is en met de 14 opvarenden verloren geacht moet worden. Het 1080 ton metende Deensche s.s. „Hanne" is bij de Noordoostkust op een mijn geloopen er. gezonken. Een barkas en een reddingboot zijn naar zes gegaan om1 de bemanning van de „Hanne" bij te staan. De zee in de buurt was vol dritf hout. Aan boord van het schip had zich een bemanning van 16 koppen bevonden. Toen de hooten ter plaatse aankwamen, zag men dat een der sloepen van de „Hanne" ondersteboven ronddreef. ISTAMBOEL, 28 Dec. (Reuter.) Twaalf pro vinciesteden met een inwonersaantal varieerend van 15.000 tot 40.000, en meer dan 80 dorpen i® Turkije zijn tengevolge van de aardbeving ge heel of zoo goed als geheel verwoest. Tallooze slachtoffers werden in hun slaap verrast en liggen nog onder de puinhoopen, wachtend op hulp, die door den omvang van de ramp en de groote oppervlakte die is getroffen, slechts lang-- zaam komt. Honderden branden zijn uitgebro ken doordat gasbuizen gesprongen en olielampen stukgeslagen zijn. De stad Erzindjan is nog slechts een brandende puinhoop. In Barracat is de militaire school ingestort, waardoor 10 offi cieren en 90 cadetten werden gedood. Een eenigszins betrouwbare raming van doo- den, gewonden en vermisten zal wel niet dan over enkele dagen gegeven kunnen worden. BERLIJN, 28 December (DNB) Naar van welingelichte zijde vernomen wordt, is door be middeling van de Amerikaansche ambassade en het Zwitsersche gezantschap de mogelijkheid geschapen om Duitsche, resp. Engelsche burgers, die in Engeland, resp. in Duitschland geïnter neerd zijn of zich daar ophouden, uit te wisse len. Deze gelegenheid staat ópen voor allë vrouwen en kinderen, alsmede voor mannen ou der dan 60 jaar. De uitwisseling der betrokkenen is reeds aan den gang. Ook tusschen Duitschland en Frankrijk word' een dergelijke mogelijkheid onder de oogen ge zien. Zij zou gelden voor vrouwen en kinderen, alsmede voor mannen ouder dan 65 jaar, die op basis van wederkeerigheid naar hun land terug kunnen keeren. Zulk een uitwisseling tus- schen Duitschland en Frankrijk zou echter P"5 'ater beginnen. De heeren Hope Co. berichten, dat zij °P 5 Januari 1940, van des v.m. 9 uur tot des nam. 4 uur, uitsluitend voor aandeelhouders, de inschrijving openstellen op 507.000 ëe' wone aandeelep, deelende in de winst vaT1 1 Januari 1940 af, der N.V. Stoomvaart-Maat- schappij „Oostzee", te Amsterdam, tot den koers van 112 TOKIO, 28 Dec. (Domei) Minister-presi dent Abe heeft hedenmiddag in een persinter view verklaard, dat het kabinet niet voornemens is af te treden in verband met de door een groep parlementsleden aangenomen motie van wan trouwen. Het kabinet, aldus Abe, is gevormd met het doel de Chineesche kwestie te regelen en he' kan zich derhalve niet terugtrekken naar aan leiding van andere kwesties. Abe deelde mede, dat hij niet van plan is eeö speciale bijeenkomst te beleggen van de lel" ders der vooraanstaande partijen, ofschoon overeengekomen is, dat hij hen voor het eind6 van het niemvsjaarsreces zal ontmoeten. De premier weigerde +e zeggen, welke houding de regeering zou aannemen wanneer in het par lement een motie van wantrouwen zou worden ingediend. Hij wees er op, dat dit niet mee dan een veronderstelling is. Abe verklaarde voorts, dat de datum van d instelling eener nieuwe central-- regeering 1 China met Wang Tsjing Wei als centrale figuur- welke binnenkort te verwachten is, alleen uitgesteld wegens de besprekingen over détai - kwesties, doch dat de voorbereidingen een v"'° verloop hebben. Het comité van oud-leerlingen en leerlinge® van de gemeentelijke zeevaartschool te Rotter dam heeft aan de Belgische vereeniging vrienden van het nationaal scheepvaartm seum" een. copy in eiken lijst van de bronze^ gedenkplaat, welke op 11 November in de Se^ meentelijke zeevaartschool is onthuld, vervaal digd op gelijke schaal, aangeboden. Deze schenking was vergezeld van een smaa vol ingelijst afschrift der oorkonde, welke ter de gedenkplaat was ingemetseld. Het comité heeft uit België vernomen, ach- dat teld deze schenking bijzonder op prijs wordt ges en voorloopig, tot het nieuwe scheepvaaitn seum gereed is, een plaats heeft gevonden het Steen te Antwerpen. Het motortankschi'p „Murena", dat bij jS van Holland aan den grond was geloope - gistermiddag om 13.10 uur vlot gesleept. Het schip is op weg naar Pernis.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1939 | | pagina 4