D FRANKEN De Spaarnestad Duitsch muziekleven LIDO OUDEJAARSAVOND Haarlem, 29 Dec. N.V. HEES CO. Groote collecte O VRIJDAG 29 DECEMBER 1939 Echte Belg. Anthraciet flfeb Richard Strauss gaat verhuizen NIET TE GELOOVEN Voor een prachtig nationaal doel VIJFTIEN RIJKSOPCENTEN GEMEENTEFONDSBELASTING Aanvullende belastingaanslagen worden uitgereikt De reis van het Kindje Jezus t COMITÉ O. EN O. „Muggen om de kaars" BURGERLIJKE STAND VOOR DE „STILLE ARMEN" Sneeuwopruiming „Ons Genoegen" Jubileum S. C. De Haas van Dorsser e meest geraffineerde vorm van ijdelheid is prat gaan op zijn bescheidenheid. BAKT VOOR DEN OUDEJAARSAVOND Kerstkransen Kerstbrooden Tulbanden Saucijzenbroodjes Croquetten Ragoutbroodjes Pasteitjes Berlinerbollen Appelflappen Beignets Appelbollen Sneeuwballen Oliebollen Hamcroissanls Oudejaarslaarten En nog vele andere lekkernijen Examen machineschrijven Het Utr. Madrigaalkoor naar Haarlem HEEMSTEDE RIJKSVISCHAFSLAG STAAT VAN BESOMMINGEN dus niet z.g. Belg. kwaliteit. Afm. per H.L. 22/35 2.60 30/50 2.40 15/22 2.25 8/15 1.80 BRANDSTOFFENHANDEL 99 99 GEEN NIEUWJAARSRECEPTIE Plezierritjes zijn nü zeker uit den tijd! Elk ongemotiveerd gebruik van de auto dient men na te laten, want het landsbelang eischt: ZUINIG ZIJN MET BENZINE! Eerste Kamer Wijziging Onteigeningswet Minister Steenberghe te Brussel Op bezoek bij zijn Belgischen collega Baron van Voorst tot Voorst t Groote belangstelling bij de begrafenis Slagschepen in V. S. van 65.000 ton n ft PLEIN 19 HAARLEM GRANDE FETE DE NUIT MUZIEK - DANS - COTILLONS! Verplichi Souper f 1.50 Tel. 14046 Dir. R. H. DE HOOG AGENDA Stadsschouwburg 30 December Bioscopen Apotheekdiensten De Finsche luchtmacht Meer dan veertig Britsche en Ita- liaansche vliegtuigen er bij K.N.V.B.-wedstrijden ook afgelast Inlevering distributie bonnen TREINVERKEER NIET DOOR SNEEUW BELEMMERD Slachtoffer van de gladheid Een druk op een knop en ter stond hoort U Uw program ma. Kristalhelder. Rustig en edel. Als U altijd hebt ver langd naar een apparaat, dat de klanken in volkomen na tuurlijkheid weergeeft, en zonder de geringste moeite binnen de seconde is af te stemmen, dan is hier Uw ideaal. Maak 'n afspraak met ons voor 'n demonstratie! PHILIPS type 735 A Uw oude toestel ruilen wij in. Betaling desgew. v.a. f 1.- p.w. Bij HEES CO. keuze uit 3 wereldmerken j PHILIPS EKCO ERRES KRUISSTRAAT 33 HAARLEM STAD Reeds nu wenscb.en wij er melding van te maken, dat er op 20 Januari a.s. in Haarlem een groote en grootsch opgeze.te collecte zal worden gehouden ten bate van een prachtig nationaal doel, ten ba e nJ. van het Al gemeen SteuncomiVié-1939. Zooals men weet heeft de regeering overeen komstig het verlangen van H. K. H. Prinses Ju liana besloten maatregelen te treffen ter behar tiging van de bijzondere nooden, waarin een deel Van het Nederlandsche volk tengevolge van den oorlogstoestand is komen te verkeeren. Zij heeft het wenschelijk geacht „het nationaal fonds voor bijzondere nooden" te ontheffen van de zorg voor gemobiliseerden en derzei ver gezinnen, waar mede dit fonds zich sinds April 1939 voorloopig had belast. Deze zorg is voor zooverre de kostwinners vergoeding daarin niet voorziet naast haar bestaanden werkkring, opgedragen aan de „Ko ninklijke nationale vereeniging tot steun aan miliciens". Het nationale fonds voor bijzondere nooden Zal, naar zijn oorspronkelijke taak, de belangen behartigen van hen, die zonder gemobiliseerd te zijn, door den oorlogstoestand in hun bestaan bedreigd worden en niet voor regelmatigen steun Van overheidswege in aanmerjd»* komen. Teneinde het onderlinge veriH® tusschen de Werking van deze beide instellingen te ordenen en door een algemeenen oproep aan het Neder landsche volk haar in staat te stellen in de vele onmiddellijke nooden te voorzien, is onder het eere-voorzittersehap van Hars Koninklijke Hoog heid Prinses Juliana het Algemeen Steuncomité 1939 in het leven geroepen. Een ieder begrijpt, dat er veel geld noodig zal Zijn, om het Algemeen Stermcomité-1939 zooveel mogelijk aan zijn doel te doen beantwoorden. En daarom worden op verzoek der regeering allerwegen collecten ten bate van het Algemeen Steuncomité georganiseerd. Zooals reeds gezegd: Op 20 Januari a.s. is Haarlem aan de beurt, waar om rédenen van tactischen aard de inzameling niet vroeger kon worden gehouden. Op verzoek van den burgemeester van Haar lem, Dr. J. E. Baron de Vos van Steenwijk, heeft de heer Mr. J. N. J. E. Heerkens Thijssen de vorming op zi«h genomen van een comité, dat op bijzonder intensieve wijze de komende straatcollecte zal voorbereiden en organiseeren. Voorzitter van dit comité is Mr. Heerkens Thijssen, secretaris Mr. P. E. Barbas, secretaris Van den Haarlemschen Armenraad, en penning meester notaris N. J. Hoeflake, Wagenweg 58. Het comité, waaromtrent nog nadere me- dedeelingen zullen volgen, zal zich beijveren deze straatcollecte bijzonder te doen slagen, zoodat Haarlem een prachtig figuur zal slaan in de rij van gemeenten, waar deze straatcollecte hooge bedragen opbracht en zal toonen, in dit opzicht allerminst chauvinis tisch te willen zijn. Een ieder zal worden op-, gewekt, te geven en veel te geven voor dit bij uitstek nationale doel, en dat niet alleen. Een beroep zal worden gedaan op een groot aantal dames, die zich beschikbaar gelieven te stellen om op 20 Januari a.s. te collecteeren; reeds nu mogen velen van haar den dag van den 20sten Januari als voor dit doel „geblok keerd" beschouwen Velen onzer lezers zijn daags na de heerlijke drie Kerstdagen aan de rauwe werkelijkheid Van het leven herinnerd, doordat zij in hun brievenbus een aanvullings-aanslag vonden op hun reeds eerder ontvangen belastingbiljet voor de Gemeentefondsbelasting. Wij hebben reeds Vroeger gewaarschuwd, dat deze verrassing te Wachten was, doch wij stelden haar toen als St. Nfcolaas-surprise in uitzicht, terwijl het nu een Kerstcadeautje blijkt te zijn geworden. De fiscus heeft zich die vrijheid veroorloofd, omdat Op 26 December 1.1. de wet van 2 December 1939 in werking is getreden, de zoogenaamde Opcenten wet, waarbij, tot versterking van de onverwacht hooge uitgaven van het Rijk, op de aanslagen van de Gemeentefomfsbalasting 1939-1940 15 opcenten worden geheven en op de aanslagen 1940-1941 50 opcenten. In het ressort van het Belastingkantoor Haar lem (stad), omvattend de gemeenten Haarlem, Heemstede, Bloemendaal en Bennebroek, zijn een goede dertigduizend belastingplichtigen met een aanvullingsaanslag gelukkig gemaakt of zullen er, voor zoover de biljetten nog niet uit gereikt konden worden, deze week mee verblijd Worden. Het totaal aantal aangeslagenen in de Gemeentefondsbelasting bedraagt in de ge doemde gemeenten ongeveer 50.000, doch de 20.000, die nog niet door den fiscus bedacht Worden, zijn zij, die in het geheel nog geen belastingaanslag over 1939-1940 hebben gehad. Hezen krijgen alles op één biljet. En ook zijn er enkele aangeslagenen, die geen aanvullenden eanslag hebben te verwachten. Doordat de Tweede Kamer namelijk het amendement van den heer Wagenaar heeft aangenomen, zal de Wet niet toegepast worden in gevallen, dat de hoofdsom der Gemeentefondsbelasting minder bedraagt dan f3.in gemeenten der tweede klas en minder dan f 5.in gemeenten der derde klasse. Ook wordt geen aanvullings-aanslag uit gereikt als het bedrag niet meer is dan 30 cent en wordt bij elke berekening f 0.30 afgetrokken Van het belastingbedrag in een tweede-klas- gemeente en f 0.60 in een gemeente der derde klas. Dat wil zeggen, dat aanslagen van f 800. en daar beneden in het geheel niet voor een Aanvullende heffing in aanmerking komen. De aanvullende belasting mag in vijf termijnen betaald worden. In het belastingressort Haarlem zijn alle biljetten gedagteekend op 30 December, Zoodat de eerste termijn op den laatsten dag van Januari vervalt, de tweede termijn op den laatsten dag van Februari enz. De moeite, verbonden aan het uitschrijven van de nieuwe biljetten, viel betrekkelijk nog al mede. Er is geen hulppersoneel voor be hoeven te worden aangenomen. Wie reeds een aanslag over 1939-1940 in zijn bezit heeft, kan gemakkelijk nagaan hoeveel fcanvullingsbelasting hij moet betalen. Hij dient daarvoor de hoofdsom in de rubriek Gemeente fondsbelasting te nemen. Daarvan neemt hij dan 15 opcenten en trekt van het aldus ver kregen bedrag af 60 cent als hij woont in. een fcemeente derde klas (Zandvoort, Velsen, Haar lemmermeer, Beverwijk, Hillegom, Lisse, Sassen- heim, Noordwijkerhout, Noordwijk, Bennelbroek) 50 cent in een gemeente der tweede klas (Haar lem, Amsterdam en Halfweg) en niets in een gemeente der eerste klas (Bloemendaal en Heemstede) In Haarlem zal een gehuwde zonder kinderen met een belastbaar inkomen van f 850.op zijn aanvullings-biljet een bedrag vinden van 45 cent; iemand met een belastbaar inkomen van f 1000.een bedrag van 90 cent; iemand met een bel. inkomen van f 1200.f 1.50; met een bel. inkomen van f1500.f2.85; voor f1800. f 4.20; voor een bel. inkomen van f 2000 f 5.10; voor eert bel. inkomen van f3000.f9.60; voor een bel. inkomen van f 4500.f 17.25 enz. Voor de parochianen van de parochie der H. Elisabeth en Barbara voerden jongens en lei ders van het cohort St. Franciscus van Sales gisteravond in de zaal van hotel De Leeuwerik een Kerstspel op. De Reis van het Kindje Jezus heette het. Het spel kwam voor de eerste maal in Haarlem, maar het heeft zijn triomphen el ders reeds gevierd. Meermalen werd 't een week lang voor enthousiaste toeschouwers opgevoerd En dit succes verwondert ons niet. De Reis van het Kerstkindje is een simpel spel, maar zoo warm en zoo ontroerend in al zijn eenvoud. Jongensruzie en jongensafgunst in het zang koortje van pastoor Goedhart, den vriendfelij- ken eerbiedwaardigen dorpspastoor, die bij de uitverkiezing' van den voorzanger in de Nacht mis de keus laat vallen op een nieuweling in het dorp, een stadsjongen, in plaats van op den boerenzoon, die al twee jaar heeft voorgezon gen. En dan beginnen de ruzies, de scheldpar tijen, de plagerijen; geen gemaakte ruzies, geen geraffineerde plagerijen, maar, wij zouden haast zeggen, eerlijke jongensherrie. En dat maakte 't voor de Kruisvaarders van St. Franciscus van Sales, die het zangclubje van den dorpspastoor vormden, zoo gemakkelijk om goed en onge dwongen te spelen. Er werden van hen, tien tot veertienjarige jongens, geen dingen gevergd, welke boven hun kunnen lagen. Zij konden jongens blijven. Dat verklaart ook het succes van dit spel, dat gemoedelijk, grappig en gevoe lig, maar niet sentimenteel .is, zelfs niet aan het slot-, waar het Kindje Jezus aan den doodzieken stadsjongen komt vertellen, dat Het hem mee wil nemen Er komen een paar geslaagde dorpsfiguren in voor: een herder, die fantastische verhalen weet op te disschen, een oude visscher met ken nis van zijn heem en de menschen, die daar wonen en een hoofdonderwijzer. Niet aldoor was de vertolking volkomen te aanvaarden, maar de sfeer in dit spel van prof. dr. H. van Rooijen O.S.Cr. werd door dit feilen niet getroffen. De opvoering werd dan ook eens te meer een succes. Tusschen de bedrijven door zong het zang koortje van de Kruisvaart, onder leiding van baanderheer Rooze, enkele kerstliedjes. Het was een avond, waarop veel te genieten werd gegeven. De tooneelvereeniging Jacob van Lennep" heeft gisteravond in Gebouw St. Bavo voor de militairen een voorstelling gegeven van „Mug gen om de kaars", een klucht van II. de Wilde. De zaal was geheel vol. Zoowel voor „Jac. v. Lennep", vOor militairen als voor „O. en O." was dit een geslaagde avond. Geboren: 23 Dec.: A. C. S. Wals—ter Smitten, z. W. KaiserKettenis, d. 25 Dec.: A. M. Celie—van der Bijl, d. 27 Dec.; J. van Beau montSieval, z. H. M. AssendelftJoosten, d. 28 Dec.: A. C. E. KornelissenStolle, z. J. de VriesMolleman, z. 29 Dec.: M. A. DraijerBoots, d. Overleden: 27 Dec.: J. G. van Andel, 33 jaar, Jansstraat G. Wessels—Bosma, Nijlstraat M. Boudewijn—Cardol, 84 jaar, Zomerkade Ch. C., 2 d., z. van C. Oostenrijk, Thomson- laan J. van der Helder, 58 jaar, Kamperlaan J. F. Castien, 64 jaar, Kamperlaan 28 Dec.; N. B. van der Waals, 60 jaar, Schoterweg J. van Boheemen, 62 jaar, H. v. Alphenstraat A. M., 12 m., d. van M. M.- van Putten, Orap- jeboomstraat J., 1 m„ z. van J. Post, Bak kerstraat A. WassinkBouwmeester, 64 j., Duinvliedspad J. J. Leuven, 19 jaar, Kamper laan A. Colijn, 75 jaar, Hazepaterslaan A„ d. van C. Officier, Graafschapstraat W. J. v. d. Wel, 8 jaar, Wouwermanstraat. Ten behoeve van het comité voor de „Stille Armen" werd bij de Twentsche Bank gestort: in opdracht van mr. H. E. P. G., Bloemendaal, f 5.in opdracht van E. P. G. f 5.—. Gisterenavond te elf uur ziin twaalf strooi- machines uitgerukt om de hoofdwegen te peke len teneinde de gevallen sneeuw te doen smel ten. Door den aanhoudenden sneeuwval was men genoodzaakt des nachts te 4 uur elf motor- sneeuwploegen in bedrijf te stellen. Te 7.30 uur zijn honderd losse sneeuwruimers in dienst genomen. De Haarlemsche Club van Kanariehouders ,,Ons Genoegen" organiseert in Gebouw de Nij verheid op 30 en 31 December en op 1 Januari een tentoonstelling van Harzer-kanaries en wa terslagers. Deze expositie wordt Zaterdagavond om half acht door den commissaris van politie, den heer C. H. Tenekinck, worden geopend. Wij meldden reeds, dat de directeur van Maatschappelijk Hulpbetoon, de heer S. C. de Haas van Dorsser, in verband met zijn zilveren jubileum in gemeentedienst, Zaterdagmiddag om 3 uur in het gebouw dier instelling zal re- cipieeren. Wij vernemen nader, dat ook B. en W. den jubilaris hun gelukwenschen zullen aanbieden. Bij de op 27 December te Amsterdam gehou den examens der Federatie voor Stenografie „Groote" zijn de navolgende leerlingen van het Instituut Fris, Leidschevaart 54 te Haarlem, geslaagd voor het diploma Typen: de dames R. van Dam. N. Hettelingh (te Zandvoort), R. A, Kuipers, BI. M. van Loenen en de heeren H. J C. Duits, P. Jansen en R. F. Lemlijn. Het Utr. Madrigaalkoor, dat onder leiding' van Jan Smit, kort geleden een zeer geslaagd con cert gaf voor het „Collegium Musicum Ultrajec- tinum" in het gebouw van de Utrechtsche Universiteit, zal Vrijdag 19 Januari as. een con cert geven voor de vereeniging „Geloof en We tenschap" te Haarlem Uitgevoerd zullen worden de opera „Dido and Aeneas" van H. Purcell (in concertvorm)een 4-tal Engelsche madrigalen en de fantasie „Cries of London-town" voorafgegaan door een canon. Instrumentale medewerking wordt verleend door een aantal leden van de Haarlemsche Or- kest-vereeniging. De heer Has Philips zal eenige clavecymbel- soli geven. Personalia Met ingang van 1 Januari 1940 is in de plaats van wijlen den heer T. Saarloos als doodgraver op de Algemeene Begraafplaats benoemd de heer P. van Tol, thans plantsoen- arbeider alhier. IJMUIDEN, 29 Dcc. Versche visch*. Tarbot 1.80 2, Tong 1.101.60 per kg. Groote Schol 23.00 24, middel Schol 23.0025, Zetschol 24.0028, kleine Schol 21.0029, Schar 11.0019, Wijting 5.806, pér 50 kg. Kabeljauw 75.0092 per 125 van de heden aangekomen KOTTERS K.W. 10 920.—, IJm. 203 1330.—, IJm. 214 1170.—. Men verzoekt ons mede te deelen, dat de De ken van Haarlem, de Hoogeerwaarde Heer H. C J. Sor.daal, verhinderd zal zijn, zijn jaar- lijksche Nieuwjaarsreceptie te houden in ver band met het feit, dat Z.Hoogeerw. voorloopig nog in de Mariastichting verpleegd wordt. FR. VARKENMARKT 6-10, TEL. 14164-13904 (Vervolg) In verband met de goedkeuring van een be sluit van den gouverneur-generaal van Neder- landsch-Indië tot wijziging en aanvulling van afdeeling III der begrooting van Nederlandsch- Indië voor 1939 maakt de heer VIJLBRIEF (S.D.) bezwaar tegen het aanslaan in de in komstenbelasting in Ned.-Indië van personen met een inkomen van minder dan 90.per jaar, die tot nu toe buiten deze belasting vielen, al betreft zij dan ook niet allen en al is de aanslag slechts één procent. Spr. acht deze be lasting voor hen onbillijk. Minister WELTER antwoordt, dat het hier een belasting voor buitengewone omstandighe den geldt en dat het een complex van belastin gen betreft, dat de geheele Indische maatschap pij omvat. De verzwaring is gemotiveerd, al wil spr. daarmee niet zeggen, dat hij haar sympathiek vindt. Tot dusverre heeft men de zeer kleinen zorgvuldig ontzien, doch nu de om standigheden zoo buitengewoon zijn, valt er niet aan te ontkomen, ook deze categorie eeniger- mate te laten bijdragen. Men moet bij de beoordeeling van het inko men uiteraard geen Westerschen maatstaf aan leggen. Het wetsontwerp wordt z.h.s. goedgekeurd. Bij het wetsontwerp nadere wijziging van de Onteigeningswet geeft de heer MICHIELS VAN KESSENICH (R.K.) uiting aan de vrees, dat dit wetsontwerp, wet geworden, aanleiding zal geven tot groote onnauwkeurigheden en tot misverstand. Tot dusverre krijgt de eigenaar eenigen tijd tevoren kennis van voorgenomen onteigening. Dit wetsontwerp evenwel zal ertoe leiden, dat de eigenaar een oproeping krijgt om over acht dagen voor de rechtbank te ver schijnen, wanneer de commissie van deskundi gen reeds is benoemd. Verder heeft spr, bezwaar tegen de kosten, welke op rekening van den eigenaar kunnen komen. De heer JANSSEN (R.K.) deelt deze bezwa ren, al waardeert hij de bedoeling van het wetsontwerp om de onteigening te bespoedigen. Men zal deze echter meer moeten zoeken in bekorting van de administratieve voorberei ding. De kennismaking met de deskundigen geschiedt volgens dit ontwerp eerst op den dag, dat het onderzoek voor de rechtbank is be paald. Dit kan bezwaarlijk zijn voor dengene, wiens perceelen ter onteigening worden voorge dragen. Bezwaren zal deze eerst kunnen indie nen, nadat het deskundigen-rapport zal zijn uitgebracht. Overigens zal de voorgestelde gang van zaken de procedure slechts enkele weken kunnen bespoedigen. De heer BRIET (A.R.) sluit zich bij de vorige sprekers aan. De heer POLLEMA (C.H.) betreurt, dat deze minister van justitie dit wetsontwerp van zijn voorganger, mr. Goseling, niet terzijde heeft gelegd. In de huidigen vorm is volgens spr. dit wetsontwerp volstrekt verwerpelijk. Hij hoopt, dat de minister het alsnog zal terugnemen. De heer VAN VESSEM (N.S.B.) zegt, dat uit dit wetsontwerp weer de strekking blijkt welke bij de administratie heerscht om de rechten der burgers te verkorten. Men heeft in parlementair geregeerde landen bezwaren tegen dictatoriaal optreden, doch dit wetsontwerp zou er toch wel op wijzen, dat men ten departemente den dicta- torialen weg verkiest. MINISTER GERBRANDY antwoordt, dat dit wetsontwerp werd voorbereid door een commis sie, waarin de bekwaamste deskundigen ter zake zitting hadden. De commissie stond onder lei ding van mr. Van Gelein Vitringa, lid van den Hoogen Raad der Nederlanden. Het sein stond dus wel zeer „veilig", toen spr. dit ontwerp overnam. Spreker moet het hierbij ook opnemen voor zijn ambtgenoot van Waterstraat. Men schrijft ons uit Berlijn: Toen we ons in den zomer van dit jaar voor de eerste maal van ons leven eenige weken in Weenen ophielden, deden we er ongeveer den zelfden indruk op als kort na den vorigen oorlog te Dresden: een stad vol architectonische waarden, een centrum voor de internationale kunstwereld, maar tevens het slachtoffer van een doelloozen wereldbrand. Overal werd men herinnerd aan vroegere welvaart, men tracht te met voorbeeldige toewijding dien ouden glans te handhaven, maar het lukte niet hee- lemaal. En dat was waarlijk geen wonder, want in vier harde oorlogsjaren was men verarmd en daaronder had natuurlijk in de eerste plaats het kunstleven te lijden. Deze herinneringen herleven plotseling, nu we vernemen, dat er te Berlijn stappen gedaan worden om het muzikale leven te Weenen weer tot zijn vroegeren glans terug te brengen. Weer leven we in een tijdperk van oorlog, maar dit maal schijnt men er in heel het Derde Rijk naar te streven, zulk een achteruitgang als vijf-en-twintig jaar geleden te voorkomen. Van groote beteekenis is daarbij het bericht, dat Richard Strauss ondanks zijn ouder dom voornemens is, zijn gezellig landhuis te Garmisch-Partenkirchen te verlaten om zich opnieuw in Weenen te gaan vestigen. Men moet de energie van den grijsgeworden dirigent en componist bewonderen, want Weenen is voor hem in de eerste plaats de stad, waar hij de moeilijkste jaren van zijn muzikalen strijd heeft doorleefd en pas later, toen hij elders niet slechts als dirigent, maar ook als compo nist gevierd werd, begon men in Weenen ook langzamerhand de waarde van zijn muzikale prestaties te erkennen. Hij maakte er als het ware denzelfden moeilijken tijd door als de in het huidige Duitschland doodgezwegen Gustav Mahler, met dien verstande, dat Strauss beter gesitueerd was dan zijn tijdge noot en dus de nadeelen eener scherpe critiek beter kon trotseeren. Maar Richard Strauss is niet de eenige, die naar Weenen gaat, ook Wilhelm Furtwangler is voornemens, het muzikale leven in de oude Donaustad een stevigen stoot in de goede rich ting te geven. Hij is benoemd tot gevolmachtig de voor het gezamenlijke muzikale leven te Weenen en het ligt voor de hand, dat men te Berlijn met toenemende ongerustheid hoort vragen, of hij dan ook zijn woonzetel naar Weenen gaat verleggen. Wij hebben getracht dienaangaande iets naders te vernemen, maar voorloopig schijnt niemand dat te weten. Wel verzekerde men ons in de Bernburgerstrasse, dat de concerten der Berlijnsche Philharmoni- ker ook verder onder leiding van Furtwangler zullen blijven, zoodat we te dien opzichte voorloopig niets kwaads behoeven te vreezen. Furtwangler's reeds vroeger aangegane ver plichtingen ten opzichte van de Weensche Philharmoniker schijnen ook dezelfde te blij ven. Over zijn nieuwe functies in de hoofd stad van de Ostmark kon men ons nog geen definitieve informaties verstrekken, maar men veronderstelt, dat het muzikale volksleven onder zijn energiek beleid sterk bevorderd zal worden, zoodat te dien opzichte Weenen bij Berlijn niet achter blijft. Men zou het ook zoo kunnen zeggen: in het huidige Duitschland streeft men op elk levens terrein naar een zekere eenheid, dus niet slechts op dat van de politiek en de volksopvoeding, maar minstens evenzeer op het terrein van de kunst. Zoo eenvoudig als we dat neerschrijven, is het stellig niet. Weenen heeft een veel oudere traditie dan Berlijn en vooral voor moderne kunst is men daarginds niet zonder meer te veroveren. Het zal derhalve voor hen, die de leiding in handen krijgen van belang zijn, dat ze met deze Weensche traditie wel degelijk rekening blijven houden. De eerste stap in die richting werd reeds eenige maanden geleden ondernomen door Hans Knapperbusch, toen deze als dirigent naar Weenen werd overge plaatst. Kort daarop volgde de benoeming van Heinrich K. Strohm tot Generalintendant en hiermede maakte men het begin van een actie, welke thans met groote doortastend heid wordt voortgezet. Het verdient aanbeve ling af te wachten, hoe het verwende Weensche publiek op deze doortastende maat regelen van de Rijkshoofdstad zal reageeren. Naar wij vernemen heeft de minister van Economische Zaken, mr M. Steenberghe, heden te Brussel een tegenbezoek ge bracht aan den Belgischen minister van Economische Zaken, den heer Sap, die, zooals men zich herinneren zal, eenigen tijd geleden minister Steenberghe in Den Haag heeft opgezocht. Dit bezoek aan den Belgischen minister van Economische Zaken staat, naar wij ver nemen, niet in verband met handelsbesprekin gen tusschen beide landen. De heer Steenberghe wordt hedenavond wederom uit België in Den Haag terugver wacht. Vrijdagmorgen is te Duistervoorde (Twel- lo) het stoffelijk overschot van wijlen het Eerste Kamerlid L. F. J. M. Baron van Voorst tot Voorst, die te Velp is overleden, onder zeer groote belangstelling ter aarde besteld. Bij de parochiekerk van Duistervoorde ston den verschillende parochieele vereenigingen met hun omfloerste vaandels opgesteld Toen de lijkauto was gearriveerd, begaf de stoet zicb naar de parochiekerk. Voorop ging de katho lieke muziekvereeniging Sint Caecilia, die treurmuziek speelde. Vervolgens kwam de lijk auto, gevolgd door auto's met belangstellenden, o.a. kerkbestuur, armbestuur, hoofdbestuur A.B.T.B., andere besturen A.B.T.B.. leden A.B.T.B., bestuur J.B.B., leden J.B B„ Sint Vin- centiusvereeniging, werkliedenvereniging Jon ge Werkman en middenstandsvereeniging. Voor de kerk stond een eerewacht opgesteld, gevormd uit parochieele jeugdvereenigingen. De kist met het stoffelijk overschot werd door pachters van den overledene de kerk binnen gedragen. Lakeien droegen zijn waardigheids teekenen als steek en degen. Na de zegening van het stoffelijk overschot door kanunnik deken H. A. P. C van der Waarden, pastoor te Almeloo, geestelijk adviseur van den A.B.T.B,. trok men naar het priesterkoor. In de kerk waren vele autoriteiten aanwezig, onder wie wij opmerkten: Mgr. F. J. H. Evers, oud-hoofdaalmoezenier en eerekapelaan der Malteezer ridders, een drietal Malteezer Ridders, baron van Oideneel tot Ol- denzeel, baron de Wijck de Wenne en jhr. von Bönninghausen. Verder baron W C. J. J. van Voorst tot Voorst, mr. W. van Lanschot. mr. A. G. A. Ridder van Rappard, jhr. mr. van Asch van Wijck, A. N. Flegkens, dr. G. Huismans, mr. P. Truyen. mr. E. M. Roolvink, G. W. van Koe- vorden, mr. A. C. Baron van der Feltz. baron van der Feltz van 't Hassink, mr. A. E. W. Ba ron van Voorst tot Voorst, mr. G. R. Baron van Voorst tot Voorst, kolonel C. E. Baron van Votrst tot Voorst, kol. C. E. Baron van Voorst tot Voorst, jhr. G. Ruys de Beerenbruck, H. Verhey, A. Bérgervoort, mr. J. Wintermans. ir. Stevens, prof. Cleophas, mr. van Schaick. Ba ron van Höveli tot Westerflier, mr. G. W. J. Baron van der Feltz, alsmede de burgemeesters van Monster en Deil. Ook zagen wij talrijke de legaties van kringen en afdeelingen van den A.B.T.B. De H. Requiem-Mis werd opgedragen door kanunnik-deken H„ A. P. C. van der Waarden, die werd geassisteerd door den weleerw. heer Boerkamp (Mill-Hill) als diaken en den W.E. heer Deyters als subdiaken. De absoute werd verricht door den zeereerw. heer Smeenk van de parochie Duistervoorde. 't Zangkoor voerde de liturgische gezangen uit. Op het kerkhof werd de plechtige beaarding verricht door deken van der Waarden, met de zelfde assistentie. Mr. v. Lanschot sprak hier een kort woord, waarin hij tot uiting bracht de hooge achting en waardeering, welke overal voor den over ledene leefde. Een schoonzoon van den overledene, dr. R. V. M., Freiherr von Retwitz Jordan sprak een dankwoord. In de pastorie was gelegenheid tot teekening van het condoléance-register. WASHINGTON, 29 Dec. (Reuter). Dc ma rine-commissie van het Huis van Afge vaardigden der V. S. heeft het bouwen van slagschepen van 65.000 ton in over weging genomen. Het schijnt, dat de Amerikaansche marine vier van dergelijke schepen wil bouwen. De kosten van zulk een schip worden geraamd op 130 millioen dollar en volgens de marinedes kundigen zouden deze schepen economischer zijn dan de schepen van 35.000 of 45.000 ton. Zes bestaande droogdokken zijn groot genoeg om deze schepen op te nemen. DEELNAME ALLEEN MOGELIJK NA TAFELF. ESERVEERING v.h. Dir. Rest. La Réserve, A'dam RESERVEERT TI.JDIG VOOR HET NIEUWJAARSDINER Vrijdag 29 December: 8.15 uur: Tooneelgroep „Het Masker"; „Jeugd" (voor Geloof en Weten schap"). Zaterdag 30 December; 8.15 uur: Nederlandsch Opera Ensemble „Fidelio." Dinsdag 2 Januari: 8.15 uur: Populair abon nement le serie Het Residentie Tooneel: ,,'n Kalme Bruiloft". Gebouw St. Bavo: 9e R. I„ 8 uur; Jeugd Bouwvakbond, 4.30 uur; Geel Wit, 6.30 uur; Gewone Zittingen, 4 en 7 uur. Brinkmann, Gr. Markt: Veetuberculosebestr.- ver., 10 uur. Kunstzaal De Bois: Expositie 105 uur. Kunstzaal Leffelaar: Expositie 105 uur. Frans Halsmuseum; Expositie 105 uur. Rembrandt: „Kouwe drukte", alle leeftijden, 2.30, 7 en 9.15 uur. Cinema: „Ik ben geen misdadiger", ,,'n Reu- zentype" (boven 18 jaar), 8.15 uur. „Sneeuwwitje" (alle leeftijden). 2 uur. Luxor": Sweethearts" (alle leeftijden), 2.30, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Hotel du Nord", (boven 18 jaar), 2.30, 7 en 9.15 uur. Moviac: Doorloopend programma. Spaarne: „Gemaskerde Lorro", „De drie mus ketiers." De avonddiensten der apotheken zullen tot en met Vrijdagavond worden waargenomen door. C. G. Loomeijer, Barteljorisstraat 11; Park- apotheek, Kleverparkweg 13; Teyler-apotheek, Teylerplein 79. Steeds geopend zijn: C. E. Schotman. Binnen weg 206208; Elswout-apotheek, Bloemendaal- scheweg 341; Aerdenhout-apotheek, Zandvoort- schelaan, tel. 26772; Heemsteedsche apotheek, Binnenweg 28, tel. 28127; Bloemendaalsche Apotheek, Bloemendaalscheweg 85, telef. 22181. LONDEN, 28 Dec. (Reuter). De correspondent van de Daily Telegraph te Helsinki meldt, ver nomen te hebben dat meer dan veertig Britsche en Italiaansche vliegtuigen thans bij de Finsche luchtmacht in gebruik zijn. Hij voegt hieraan toe: De Finnen hebben ver over de duizend ge oefende vliegers, die wachten op de levering van vliegtuigen uit de Ver. Staten, Groot-Brittanme en andere landen Het bestuur van den Kon. Ned. Voet balbond heeft alle voor Zondag 31 Decem ber vastgestelde competitiewedstrijden af gelast. De sneeuwval van den afgeloopen nacht heeft het treinverkeer slechts geringe moeilijkheden opgeleverd. Enkele kleine storingen deden zich voor, welke gelukkig spoedig konden worden verholpen. Over het algemeen kwamen slechts geringe vertragingen tot een maximum van een kwar tier voor. De detaillisten zullen, naar wij vernemen, de opplakvellen van bon 6 (voor suiker) moeten in leveren op 2, 3, 4, 5 en 8 Januari 1940. De opplakvellen van bon no. 5 (voor erwten) dienen ingeleverd te worden op 8 tot en met 12 Januari 1940. Dat brengt dus mede, dat de detaillisten, wier inleveringsdag op Maandag valt, dus op Maan dag 8 Januari beide bonnen zoowel no. 5 als no. 6 behooren in te leveren. Hierbij zullen betrok kenen een afzonderlijk ontvangstbewijs voor de opplakvellen van bon no. 5 en een ander voor de opplakvellen van bon no. 6 moeten opmaken. Te Harmeien is de 59-jarige landbouwer W., woonachtig op den Rijksstraatweg aldaar, met zijn fiets geslipt. Hij kwam hierbij terecht onder dé wielen van een juist passeerenden vracht auto. Zwaar gewond bleef de man liggen. De gemeente-arts was spoedig ter plaatse, doch de verwondingen waren van dien aard, dat de landbouwer spoedig overleed.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1939 | | pagina 5