HAARLEM EN OMGEVING IN 1939 Gedenkwaardige data en gebeurtenissen ZATERDAG 30 DECEMBER 1939 ?SP?P( Twee sensationeele gebeurtenissen schrokken de rustige Haarlemmers op. De moord- en brandstichtingszaak in de Hertzogstraat (onthuld door bovenstaande belangrijke getuige) en.... rechts De R. K. Volksbond te Haarlem vierde met veel luister zijn gouden bestaansfeest Het 40-jarig priesterfeest van Z. H. Exc. Mgr. J. P. Huibers werd in de Bisschop- stad waardig gevierd. Men ziet Monseigneur hier tijdens de huldiging nabij de Kathedraal. Ook ziet men op deze foto plebaan F. Fübry, die dit jaar eere-kanun- nik en Mgr. M. P. J. Möllmann, die 70 jaar werd De werkverschaffingsobjecten werden krachtig ter hand genomen. De Oostsingel- gracht werd genormaliseerd Twee grachten stonden dit jaar in het brandpunt der belangstelling. De Ged. Oudegracht, die werd „omgedraaid" en.... Januari Februari Maart April Mei Juni Juli Augustus September Ociober November December de Bakenessergracht, die niet gedempt zal worden, maar gereorganiseerd volgens bovenstaande teekening Het eeuwfeest van de Ned. Spoorwegen werd natuurlijk ook speciaal in onze stad herdacht. Op het station werd een tegeltableau onthuld en.... de ontsnapping der vijf Duitschers uit het Huis van Bewaring. Weet u wel, zóó ontsnapten ze. En één is nóg niet gepakt!! Een groot industrieel en edel mensch ontviel de Haarlemsche gemeenschap: de heer J. W. A. Beynes Dr. E. Droog nam afscheid van het poli tieke leven en trad o.a. af als Statenlid en wethouder van Heemstede Weet u nog? Dit was de jury van onze zoo geslaagde Hïldébrand-prijsvraag De Motordienst te Haarlem, wijd en zijd bekend, kreeg een nieuwen comman dant, overste H. Polis Trouwen, geboorte, overlijdende heer J. Emit, de nieuwe chef der afd. bevolking, registreert dit alles! *m\*r urn**™ 2: De heer J. Pfaff neemt afscheid als directeur van het Postkantoor te Haarlem. 5: Er valt dikke sneeuw in Haarlem. 7: Gouden feest Ned. R. K. Metaalbe- werkersbond, afd. HaaTlem. 20: Gedeelte van Philips' fabrieken naar het voormalige PEN-gebouw te Bloemendaal overgebracht. 16: De Bakenessergracht wordt niet ge dempt; de Raad neemt reorganisa tie-voorstellen aan. 17: De heer J. Smit benoemd tot chef van het Bevolkingsregister. 3: Zware brand in graanpakhuizen in de Haarlemmermeer. 5; De nestor van den raad, de heer M. de Braai, stelt zich niet herkies baar. 19: Aethergeuzen te Lisse. Fantastische overval van politie-ambtenaren. Mee- rendeel der leden N.S.B.ers. 21: In den ouderdom van 86 Jaar over leed dr. L. C. Proot. 23: De raad aanhoort de groote plannen voor een Camera-Spoorwegfeest. De H.O.V. krijgt een extraatje van 2500 uit het potje van de Frans Hals-tentoonstelling. 1: De heer W. Fehres neemt, na 42- jarigen gemeentedienst, afscheid als chef van de afdeeling Bevolking. 11: Pastoor H. P. A. van Dijk der paro chie St. Elisabeth en Barbara vraagt emeritaat. 30; Tram en wilde bus rammen elkaar op het Houtplein, waarbij twee doo- den en zes gewonden te betreuren zijn. Pastoor F. Lühn als opvolger van Past. van Dijk benoemd in de pa rochie van de Paul Krugerstraat. W. F. Lamp, bekend middenstander overleden. Verschillende armbesturen vieren hun zilveren feest. 3: Werkloosheid beneden 5000. 5: De vlag op het dak van den nieu wen Stadhuisvleugel. 12: Brand In de Hertzogstraat te Haar lem Noord, waarbij de 25-jarige P. de la Chambre om het leven komt. 15: In dit verbapd wordt op 15 Mei een 32-jarige verzekeringsagent, verdacht van doodslag, gearresteerd. 22: J. W. A. Beijnes, bekend industrieel en zeer gezien Haarlemmer, overle den. De gemeente-ontvanger J. P. de Klerk overleden. 23Ontbinding van de Heemsteedsche Burgerwacht. 25: Dubbele moord te Haarlem in de Ka- ninefatenstraat. Werklooze brengt zijn echtgenoote en tweejarig doch tertje om het leven. Dader leed aan waandenkbeelden. 30: De voetballer Bas Timmerman op het EDO-veld doodgebleven. 15: Bij de gemeenteraadsverkiezingen te Heemstede verliest de R.K.s.P 1 zetel. 21; Plannen goedgekeurd voor uitbreiding van de M.T.S. De R. K. Staatspartij ziet haar zetels in den gemeenteraad van Haarlem van 11 tot 12 stijgen; de S.D.A.P. ver liest één zetel. In Velsen verliest de R. K. Staats partij één zetel; in Bloemendaal blijft zij gelijk. 6: Afscheid Dr. L. C. Kersbergen als ge neesheer-directeur van het St. Elisa- beths-gasthuis. 7: Tekort van f 55.000 bij het „Spaar- huis" te Haarlem: Directeur in be waring gesteld. Kleine spaarders de dupe. 19: Joh. G. Martin overleden. De Haarlemsche Processie naar Keve- laer gaat niet door. 27; Hildebrandprijsvraag door de Nieuwe Haarlemsche Courant uitgeschreven. 29: De Raad van Heemstede benoemt een derden wethouder. Nationale Motorwedstrijden op t cir cuit te Zandvoort. 9: Mgr. P. J. Brügemann viert zijn zil veren priesterfeest. 15; In Haarlems Kathedraal viert Mgr. J P. Huibers zijn 40-jarig priester feest. Plebaan F. Filbry tot eere-kanunnik benoemd. 11: Vader en zoon bij botsing tusschen tram en vrachtauto om het leven ge komen. 16: Jos de Lobel ten grave gedragen. 29Treinenloop Haarlem-Amsterdam stop gezet in verband met mobilisatie. Tram en bus nemen het vervoer over. De voetbalclubs H.F.C. en Haarlem vieren resp. het diamanten en het gouden bestaansjubileum. 2: Dr. Droog neemt afscheid als wet houder van Heemstede. 3: Zeer druk bezocht boetelof in de Ka thedraal. 5: Moeilijkheden met de scholen in ver band met de mobilisatie. De Raad kiest een nieuw college van wethouders, n.l. twee R. K. en twee S.D.A.P., waardoor de breede basis na jaren vervallen is. De Katholieken, die in Bloemendaal de grootste fractie vormen, worden uit het College van B. en W. ge- stooten. 13: Felle brand verwoest pakhuis in Klein Heiligland. Kap. G. de Beer als praeses der St. Jozefgezellen geïnstalleerd. 18: De Lincol-Poetsmiddelenfabrlek aan het Spaarne gaat in vlammen op; tweeling wordt ternauwernood gered- 22: Spoorwegfeesten te Haarlem; onthul ling tegeltableau op het station. 2: Gouden feest van den R. K. Volks bond te Haarlem. 4: Vijf Duitschers zijn uit het Huis van Bewaring te Haarlem ontsnapt. 6: Installatie nieuwe dirigenten der H. O v., n.l. Toon Verhey en Marinus Adam. 11: De Haarlemsche Burgerwacht kiest een nieuw bestuur. 12: De gemeente-secretaris van Velsen. de heer M. K. Hofstede, overleden. 17; Haarlem biedt Heemstede de gas- voorziening aan. Nieuwe polikliniek in Haarlem Noord geopend. 19: De Raad besluit met 2412 stemmen de R. K. School aan de Ged. Oude gracht naar het Deidscheplein te verplaatsen. Het schoolbestuur komt in beroep bij Ged. Staten. 20: Heemstede wenscht eigen gasfabriek te vernieuwen. 22: P. J. van Kessel overleden. 1: De commissaris van politie, de heer E. H. Tenckinck 25 jaar in gemeente dienst. Postkantoor te Heemstede bestaat 50 Jaar 6; Wij maken een wandeling door het ontluisterde Frans Halsmuseum. 8: Overste A. van Loon draagt het com mando van den Motordienst over aan Overste H. Polis. 10: Bloemendaal, Heemstede en Zand voort zullen eventueel geëvacueerde gezinnen moeten onderbrengen. 20: De Nooordersporthaven aanbesteed, een werk van f 200.000. 21Beverwijk verkoopt 10 H.A. grond aan de Beijnes-fabrieken. Zal deze industrie voor Haarlem ver loren gaan? 29: De Raad van Heemstede gaat „om" en besluit met 8 tegen 7 stemmen, gas van Haarlem te gaan betrekken. 6: Het gymnasium bestaat 550 jaar. 11: De Haarlemsche Stationschef, L. C- van Doorn, veertig jaar in dienst der Nederlandsche Spoorwegen. 19: De politie neemt een groot aantal waardelooze gasmaskers in beslag. 22Nabij den tunnel te Bloemendaal werd vrachtauto door trein gegrepen. Twee dooden.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1939 | | pagina 11