I' Zoekt gij betrouwbaar Personeel? STAD HOOY Laatste Nieuws Waar de filmband rolt mrw I Plaats dan een „Omroeper voor 90.000 gezinnen J ZONDAG (OUDEJAAR) GEOPEND VAN 12-4 ■I 1 Nj isma WINKELS VAN GETROFFEN SLAGSCHIP IN VEILIGE HAVEN iiminnnimuniniiniiiHiinuiiiiiiimiiuiiiiniinnimiuiniiiuiiiiiiiiiumiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiUMtttHmiii giiiiniiiiiiiiiHiiiiiiiHiiiiiiitiHiiHKiiHiiHiiiniiiiiii«iiiiiHiiiiniiminninmHiiH«miiii«mnninminHimiiiig ZATERDAG 30 DECEMBER 1939 De katholieke bevolking van Haarlem Interessante cijfers van het R.K. Bevolkingsbureau Ciri Laatste gecombineerd examen Manufacturenbrevet BEGINT HET NIEUWE JAAR MET EEN GOEDE DAAD Steunt den bloedtransfusiedienst van het Roode Kruis GLADDE WEGEN IN HAAR LEMMERMEER NAAR DE NIEUWE GEMEEN SCHAP ZIJN OP ST. JOSEPHS-GEZELLEN-VER. Haarlem I - Frans Halsplein 7 ERNA SACK KOMT NAAR HAARLEM Estland protesteert te Helsinki Pauselijk bezoek aan de Sint Paulus Als je goed doet De Edel valk" in Lissabon DE PRINSES BIJ HET ROODE KRUIS HÖTEL DU NORD Melancholieke film van Carné in Frans Hals SPAARNE-THEATER „De drie musketiers" en Gemaskerde Lorro" Louis Jouvet in de film Jiotel du Nord" REMBRANDT-THEATER Geprolongeerd „Kouwe drukte" IK BEN GEEN MISDADIGER Amerika brengt weer een film van jeugdreclasseering (Palace) SWEETHEARTS Jeanette MacDonald en Nel son Eddy in Luxor 55 NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT m «S HiiiuiiiiiiiiiiiiiiHiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiniiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiitmiiiimiimiiiiï Verschenen is het jaarverslag met de jaar cijfers van het R.K. Bevolkingsbureau, waaruit wij eenige interessante cijfers lichten: In de parochie van de Kathedraal werden '150 kinderen geboren; in de parochie van het Spaarne 147; in St. Jozef 47; in St. Antonius 104; in St. Elisabeth en Barbara 94; in St. Liduina 169; in O.L. Vr. v. Zeven Smarten 210; in het H. Hart 34; in St. Jan 177; in de paro chie Ovexveen 39 en in de parochie Bent- veld 13. De meeste kinderen werden dus geboren in de parochie van Oi. Vr. van Zeven Smarten en H. Bavo in Haarlem Noord. In totaal werden in 1939 1184 kinderen ge- horen; 765 kinderen waren van een katholieken vader en een katholieke moeder; zij werden allen gedoopt; 35 kinderen, die een katholieken vader zoowel als een katholieke moeder hadden, werden niet gedoopt; 70 kinderen, die geen katholieke moeder hadden werden gedoopt, evenals 55 kinderen, die geen katholieken va der hadden; 104 kinderen, die alleen maar een katholieke moeder hadden, werden niet gedoopt, evenals 136 kinderen, die alleen maar een ka tholieken vader hadden; 6 kinderen, van wie de vader evenals de moeder niet-katholiek wa ren, werden wel gedoopt; 12 kinderen van on gehuwde moeders werden gedoopt, 1 kind van een ongehuwde moeder werd niet gedoopt. In 1939 werden 379 huwelijken gesloten tus- schen een RK. man en vrouw, tegen 289 in het jaar 1938; er werden 123 gemengde huwe lijken gesloten, tegen 157 in het jaar 1938. Het percentage katholieke huwelijken bedraagt al dus 75.5 tegen 64.8 in het jaar daarvoor; het percentage gemengde huwelijken bedraagt 24.5 tegen 35.2 in 1938. Over de geboorten uit gemengde huwelijken geeft het jaarverslag de volgende cijfers- In 1939 werden 125 kinderen uit gemengde huwelijken katholiek gedoopt tegen 167 in 1938: 240 kinderen werden niet gedoopt, wat het ge val was met 257 kinderen in het jaar daarvoor. Het percentage katholiek gedoopte kinderen be draagt aldus 34.25 tegen 39.39 in het jaar daar voor, terwijl het percentage niet gedoopte kin deren 65.75 bedraagt tegen 60.62 in 1938. Van de 123 gemengde huwelijken was in 48 gevallen de man, in 75 gevallen de vrouw ka tholiek; in 1938 was van de 157 gevallen de man, in 100 gevallen de vrouw katholiek. Ingevolge officieele afspraak met het depar tement van Economische Zaken zullen in Fe bruari/Maart de schriftelijke en mondelinge examens ter verkrijging van het diploma voor vakbekwaamheid en vcor Algemeene handels kennis worden afgenomen door de Federatie tot uitreiking van het bedienden- en chefsbrevet voor den Nederl. Manufacturenhandel. Na dit examen za-1 genoemde Federatie zich uitsluitend belasten met het afnemen van de examens voor vakbekwaamheid. Dezer dagen verscheen een uitvoerig prospec tus, hetwelk door belanghebbenden kan worden aangevraagd bij het Bureau examen Manufac turenbrevet, Nassauplein 5, Haarlem, terwijl ook alle bij de Federatie aangesloten organisaties van werkgevers en werknemers gaarne met de noodige inlichtingen van dienst zullen zijn. Men verzoekt ons opname van het volgende: In 1932 besloot het bestuur van de afdeeling Haarlem en omstreken van het Nederlandsche Roode Kruis tot de stichting van een Bloed transfusiedienst. Daarvóór waren reeds dergelijke diensten opgericht in Rotterdam en Utrecht. Wat beoogt nu een Bloedtransfusiedienst? Bij bepaalde ziektegevallen en bij groote ver bloedingen is het noodig, dat aan den patiënt levend menschelijk bloed wordt toegediend door inspuiting in een ader. In den loop der jaren zijn de aanwijzingen voor deze dikwijls levens reddende operatie belangrijk uitgebreid. Door de onderzoekingen van professor Landsteiner te Weenen weten wij, dat het bloed van ieder mensch, bedoeld wordt gezonde menschen, niet geschikt is om bij een medemensch te worden ingespoten; evenmin is het organisme van een patiënt geschikt om bloed van ieder gezond me demensch te ontvangen. Zonder voorafgaand on derzoek zou deze behandeling, in plaats van le vensreddend, levensgevaarlijk kunnen zijn. Volgens de geaardheid van hun bloed kunnen de menschen worden onderscheiden in vier groe pen; zij behooren tot een van de vier bloedgroe pen en nu zijn er zekere regelen, volgens welke men bloed van gezonden van de eene groep al dan niet mag toedienen aan patiënten, behoo- rende tot een der drie andere groepen. Naast ontvangers, bij wie men bloed van alle groepen mag inspuiten, zijn er gevers, wier bloed men aan alle groepen mag toedienen; daartusschen bestaan er verschillende beperkingen. Aan iedere bloedtransfusie moet dus voorafgaan een onder zoek van het bloed van den ontvanger en van den gever. Terwijl het dikwijls mogelijk blijkt onder de naaste familieleden en omgeving van den pa tiënt een geschikten gever te vinden, komt het toch herhaaldelijk voor, dat dit niet in korten tijd gelukt en dan kan de medicus van den pa tiënt zich wenden tot den Bloedtransfusiedienst na zich op de hoogte gesteld te hebben van de groep, waartoe het bloed van den patiënt be hoort. In de Centrale van den Bloedtransfusie dienst, in Haarlem in het St. Elisabeths- of groote gasthuis, is een register van vrouwelijke zoowel als mannelijke personen, die onderzocht zijn en wier bloedgroep is bepaald, aanwezig. Zooals alle Bloedtransfusiediensten was ook de Haarlem- sche tot nog toe ingesteld op vredestijd; een ge tal van ongeveer 100 geregistreerde donors was voldoende om aan de vraag te voldoen. Thans moet de dienst op oorlog worden inge steld om aan de dan zonder twijfel zeer sterk vermeerderde aanvragen om bloedgevers te kun nen voldoen; maar behalve dit moeten er voor raden van bloed in flesschen worden gereed ge maakt om zoo noodig naar het oorlogsgebied te worden gebracht. Dit laatste is tijdens den oor log in Spanje herhaaldelijk en met succes uit gevoerd. Op eenige plaatsen in ons land zullen dergelijke voorraadkamers van geconserveerd bloed worden ingericht. Op verzoek van den Militairen Geneeskundigen Dienst heeft het Ne derlandsche Roode Kruis de hervorming en de uitbreiding van den dienst op zich genomen. Daartoe is ingesteld een Centrale Bloedtransfu sie-Commissie, waarvan de oud-Hoofdinspecteur van het Staatstoezicht op de Volksgezondheid, dr. N. R. M. Eykel, de voorzitter is. Deze com missie heeft Nederland verdeeld in 56 rayons, waaronder Haarlem. Tot het rayon Haarlem be hooren de gemeenten Aalsmeer, Bennebroek. Bloemendaal, Haarlem, Haarlemmerliede en Spaarnwoude, Haarlemmermeer, Heemstede, Mij drecht, Uithoorn en Zandvoort. De medische lei ding van het rayon zorgt voor de keuring en de registratie. Het komt er thans op aan een krachtige pro paganda te voeren ten einde de 100.000 bloed gevers, die in oorlogstijd noodig zullen zijn, bijeen te krijgen. Voor Haarlem beteekent dit een aan tal van 1500, waarvan reeds enkele honderden ingeschreven zijn. Ondergeteekenden hebben zich, op uitnoodi- ging van den burgemeester en onder zijn voor zitterschap, tot een werfcommissie geconstitueerd en verzoeken met aandrang, dat elke Haarlem- sche man of vrouw, die zich gezond voelt en binnen de voorgeschreven leeftijdsgrenzen (21 60 j.) valt. zich ernstig zal afvragen, of het niet zijn burgerplicht is zich hiervoor op te geven. Leiders van bedrijven, kantoren enz. kunnen, door zelf het voorbeeld te geven, hun personeel aansporen dit te volgen. Men kan zich vanaf 2 Januari aanmelden aan de volgende adressen: Schriftelijk ten stadhuize. Persoonlijk: bij den gemeentelijken geneeskun digen dienst Nieuwe Gracht 124 (Rolhuizen)aan het politiebureau in de Smedestraat (afd. lucht bescherming), aan het politiebureau Rijksstraat weg, aan de 4 Haarlemsche ziekenhuizen. Hoewel de financiën hier niet de voornaamste rol spelen, brengt deze propaganda kosten mee, waarom onze commissie over eenige geldmidde len dient te beschikken. Wie om een of andere reden niet bereid of in staat is als bloedgever op te treden, steune dit werk door een gift in geld (gironummer penningmeester 270896; bij de overschrijving den naam van den penningmees ter en het woord bloedtransfusiedienst vermel den). De werfcommissie: Dr. J. E. baron De Vos van Steenwijk, voorz. B. Schnitger (vertegenw. afd. Haarlem van het Witte Kruis) secr.-penningmeester. J. H. van Beers, arts (vertegenw. afd. Haarlem van het Wit-Gele Kruis) Dr. A. A. G. Land (vertegenw. afd. Haarlem van het Roode Kruis) E. H. Tenckinck, hoofd luchtbeschermings dienst. Gisterenavond had op het kruispunt IJweg— Kruisweg te Haarlemmermeer een ernstige aanrijding plaats tusschen een truck met treilei van Van Gend en Loos en een truck met treiler, beladen met ongeveer 7000 kilogram steenen van den expediteur v. d. Wal te Haarlemmermeer. Eerstbedoeld motorrijtuig, bestuurd door J M., wonende te Haarlem, kwam van Hoofd dorp en reed in de richting Haarlem. Bij het naderen van genoemd kruispunt kwam van den IJweg de met steenen beladen auto aanrijden, bestuurd door G. M. v. d. V., wonende te Ben nebroek. Beide bestuurders melkten elkaar voor het kruispunt op en daar het motorrijtuig van Van Gend en Loos voorrang had, deed de tweede bestuurder alle moeite zijn wagen te stoppen. Dit was hem niet mogelijk door den gladden weg, waardoor het voertuig doorschoof en in botsing kwam met den treiler van Van Gend en Loos. Een geweldige slag was in den omtrek hoor baar. De treiler van Van Gend en Loos kwam deels op het rijwielpad terecht, terwijl de an dere wagen deels in een wegsloot terecht kwam. Persoonlijke ongelukken hadden niet plaats, doch de materieele schade was groot. De politie was spoedig ter plaatse en regelde het verkeer, dat ter plaatse, met het oog op de gladheid van den weg. gevaar opleverde. Onder voorzitterschap van mr. F. P. Th. Rohling vergaderde in gebouw St. Bavo de Haarlemsche werkgroep „Naar de Nieuwe Ge meenschap". De heer Speller (R.K. Onderwij zersvereem- ging) deed verdere mededeelingen omtrent den te organiseeren cursus: „Het onderwijs in de Nieuwe Gemeenschap". Hoe men zich de toe komstige ordening van het onderwijs heeft voor te stellen is het voorwerp van bijzondere stu die in deze vereenignig. De afdeeling Haarlem zal daarenboven nog een spreker uitnoodigen om de denkbeelden van de „Nieuwe Gemeen schap" uiteen te zetten. Mevrouw Van Emmerik (R.K. Vrouwenbond) berichtte, dat deze organisatie zal zorg dragen voor verspreiding van het propaganda-mate- riaal, haar te.r beschikking gesteld door het Centraal Comité van Actie. De heer Van der Weyden (R.K. Werknemende Middenstand) wees op de wenschelijkheid, nog eenige andere organisaties tot deelneming aan de Werkgroep uit te noodigen. De voorzitter zegde toe, hier werk van te zullen maken. Evenals in de vorige vergadering kon ook thans weer de heer Lips (St. Jozefsgezellen) verslag uitbrengen van groote propagandistische bedrijvigheid in de verschillende afdeelingen van zijn vereeniging. Na grondige voorbereiding wordt thans zeer systematisch en met tal van middelen de actie voor de denkbeelden van de „Nieuwe Gemeenschap" gevoerd. De heer Lips gaf hiervan een belangwekkend overzicht. Tot slot besloot de vergadering op Donderdag 25 Januari een bijeenkomst te beleggen voor de volledige besturen van alle in de Werkgroep vertegenwoordigde vereenigingen. De tot dusver gehouden voorbereidende besprekingen maken het mogelijk, alsdan een scherper omlijnd plan ter uitwerking voor te leggen. ZATERDAG 30 Dec. 's middags wegbrengen van de gaven der pondsactie; vier gezellen zijn hiervoor noodig. ZONDAG 31 Dec.: geopend van 3 tot 6 uur; 4 uur adspirantencursus. Des avonds ge sloten. MAANDAG 1 Januari van 12 tot 1 uur re ceptie in het Gezellenhuis; 's middags en des avonds geopend. DINSDAG 2 Januari: 9 uur Schola Cantorum. WOENSDAG 3 Januari gesloten: Maria- congregatie. DONDERDAG 4 Januari, half 9, ontwikke lingsclub. Korte speech G. Kriek: Onderwerp: De schepping van den mensch. 9 uur Schola Cantorum. VRIJDAG 5 Januari half 9: Rederijkerskamer St. Genesius, ZATERDAG 6 Januari. 8 uur Tafeltennisclub „Oranje-Zwart".. Zalig Nieuwjaar. Moge 1940 zegenrijk zijn voor onze Gezellenvereeniging. G. DE BEER. pr. Praeses. De gevierde, door radio, films, gramophoon in de geheele wereld populaire coloratuur-zangeres Erna Sack zal onder auspiciën van de N.V. In tern. Concertdirectie Ernst Krauss gedurende de maand Januari 1940 een reeks concerten in ons land geven. Op 12 Januari zal zij te Haarlem in het Concertgebouw optreden. Gedeeltelijk gecorrigeerd) LONDEN, 29 Dec. (Reuter) De admiraliteit deelt mede, dat het Donderdagmiddag door een torpedo van een Duitsche duikboot getroffen Britsche slagschip op eigen kracht een haven is binnengekomen. Het schip is niet ernstig beschadigd, doch gemeld wordt, dat nog een man wordt vermist, die naar men gelooft over leden is, terwijl een ander ernstig gewond is. Er worden in het geheel vier man vermist, die vermoedelijk dood zijn en een is ernstig gewond. TALLINN, 29 Dec. Het Duitsche Nieuwsbureau meldt, dat de regeering van Estland bij de Finsche reg'eering krachtig heeft geprotesteerd tegen de schending van Estlandsch grondgebied door Finsche vliegtuigen. Aan het bericht wordt toegevoegd dat Woens dag twee Finsche vliegtuigen boven het Est- landsche eiland Vaindlo negen bommen hebben uitgeworpen, als gevolg waarvan de inrichting van den zich daar bevindenden vuurtoren werd beschadigd. ROME, 29 Dec. (D.N.B.) Op Zondag 28 Ja nuari zal Paus Pius XII zich naar de basiliek van Sint Paulus buiten de Muren begeven. Vol gens dagbladberichten zal de tocht daarheen een onofficieel karakter dragen. (Berichten opgenomen in een deel van onze vorige oplaag) Gisterenavond waren ambtenaren van den Rijkswaterstaat met een auto, waarachter een mechanische zandstrooier was gekoppeld, op den Rijksweg aan het zand strooien. Een automobilist, die blijkbaar geen last van den gladden weg had, toerde met een flinke snelheid over den weg en zag blijkbaar den zandstrooier niet en kwam daarmede in botsing. Persoonlijke ongelukken kwamen hierbij niet voor, doch de materieele schade bleef niet uit. Bij de politie is van deze aanrijding aangifte gedaan, die de zaak verder zal afwikkelen. Het K. L. M.-vliegtuig de „Edelvalk" is Vrijdagochtend om 11.56 uur (Ned. tijd) te Lissabon geland. Het toestel was om 9.40 (Ned. tijd) Vrijdagochtend uit Madrid ver trokken. H. K. H. de Prinses heeft Vrijdag de vergade ring van het dagelijksch bestuur van het Ne derlandsche Roode Kruis bijgewoond. liiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiüiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiii Bij het zien van Hötel du Nord denkt men meer dan eens aan Quai des Brumes en waarlijk niet alleen om den naam van Marcei Carné (die van beide films de maker is) maar vooral wegéns de trieste visie op het leven, een regie, die weinig hoop en verlangen toe laat en slechts door een opeenhooping van na righeden heen even de zon laat schijnen. Men denkt overigens ook aan Dead End vanwege het localiseeren der handeling in het eng be stek van een ditmaal Parijsche volks buurt, en ten slotte voelt men herinneringen opkomen aan Rue Michel nr. 8, waar evenals in Hötel du Nord de plaats der handeling ge kozen is binnen de muren van een huis, waar verschillende levens worden geleefd. Het hoofd thema is de liefde, die hier wel van haar meest tragische zijde wordt bekeken, beter gezegd: in de meest tragische omgeving wordt verbeeld. Als de eigenaar van Hötel du Nord feest viert op den dag van de Eerste Communie van zijn dochtertje en de gelagkamer vol vroolijke gas ten is, knalt een schot in kamer nr. 16. Nie mand hoort het behalve Edmond, een twijfel achtig individu, dat de kamer naast hem for ceert en een jonge vrouw vindt met een bloe dende wonde in de borst, terwijl een jongeman met een revolver in de hand bij het raam staat. Edmond laat den moordenaar vluchten en zal pas later vernemen, wat de toeschouwe. reeds weet, dat deze jonkman de minnaar is van het meisje en dat de jongelui zelfmoord hadden willen plegen vanwege hun liefde zon der uitzicht. De dader wordt gepakt, de vrouw geneest en zij komt in dienst bij den patroon van Hotel du Nord, waar haar door eenige gas ten het hof wordt gemaakt, o.a. door Edmond, die zijn eigen geliefde de bons heeft gegeven en in de armen heeft gedreven van een sul, die speelgoed is in haar handen. Het meisje, Renée, heeft vele malen haar geliefde in de gevangenis bezocht, maar werd telkens smadelijk afgewezen omdat de jonge man niet meer den moed heeft, haar in de oogen te kijken en daarom zoekt zij haar heil bij Edmond met wien zij naar Egypte zal vluchten. Onderweg keert zij niettemin terug, vol verlangen naar Pierre en Edmond volgt haar. Dit wordt zijn ongeluk want zijn vroe gere lief heeft hem verraden aan een onguu: heerschap, eenmaal Edmond's medeplichtige in een diefstal, door zijn kameraad verraden en thans door hem gezocht. Weliswaar wordt Ed mond gewaarschuwd, maar wat kan hem het leven brengen, als hij Renée niet krijgen kan? En dat kan hij niet omdat Pierre inmiddels weer op vrije voeten is. Edmond gaat dus naar zijn kamer in Hótel du Nord en wordt behulp zaam neergeschoten. En Renée dwaalt minne- koozend rond met Pierre, met wien zij geluk kig denkt te worden, al krijgt de argelooze toe schouwer den indruk, dat thans het drama weer opnieuw kan beginnen. Annabella en Pierre-Armant zijn de twee gelieven en Louis Jouvet is Edmond en deze laatste is dramatisch een veel gavere figuur dan alle anderen bij elkaar. Hij is de man van beteren komaf, die onder verschillende namen steeds dieper in de modder wegzakte en die zich van de tragische mislukking van zijn le ven volkomen bewust is. Meer dan de overigen is hjj psychologisch verantwoord en hoewel de handeling door de twee jonge menschen werd uitgevonden raakt zij nochtans voornamelijk in hem verankerd. Het is dan ook geen toeval dat de tekst van de film het levendst en het meest waarachtig wordt in den mond van Edmond Moeten wij kiezen tusschen Quai des Bru mes en Hötel du Nord, dan kiezen we zonder moeite eerstgenoemde film, doch welke fouten (naar het drama en naar den vorm) Hötel du Nord ook mogen aankleven, we hebben hier toch weer te doen met een-Fransche film, die een der beste eigenschappen der huidige cine matografie vertegenwoordigt: de psychologie van het menschelijk hart, die men in de Fran- sche film steeds met ernst tracht te achter halen. Een en ander mag ons echter niet be letten Hótel du Nord met voorbehoud voor volwassenen aanvaardbaar te noemen. Het Nieuwjaarsprogramma dat Spaarne ons deze week brengt is van een bijzondere kwali teit. Als eerste film draait er „De drie mus ketiers". Wij behoeven, gezien het feit, dat deze film in Haarlem geen onbekende is, wel niet veel aanbevelende woorden voor deze rolprent te schrijven. Het is een film, die in Frankrijk speelt en die doortrokken is van de Fransche sfeer, zooals men die gewend is. De historie kruidt de heele geschiedenis, die om de drie musketiers wordt geweven. De tweede hoofdfilm is: „Gemaskerde Zorro". Ook door deze film loopt een historische draad. Het filmverhaal speelt in 1835 toen Californië door de Spanjaarden werd veroverd. Er komt verder veel ridderlijkheid, heldhaf tigheid enz. in voor. Een film met ouderwetsche charme voor een modem publiek. Dat de hoofdfilm geprolongeerd werd, is, ge zien het feit dat de hoofdpersoon Georg Formby zoo reusachtig leuk gevonden wordt door het publiek niet te verwonderen. Wie de lachers op zijn hand heeft, is nu eenmaal een graag geziene gast en iedereen heeft daar wat voor over. Verder doet thans het komende nieuwe jaar zich gelden door een - terugblik op het oude, waarbij in een kaleidoscoop en onder het zeggen van toepasselijke woorden door A. de Haas de belangrijkste gebeurtenissen van het afgeloopen jaar werden gememoreerd. Het nieuwe prin sesje, de afsluiting van den Zeedijk en vooral niet te vergeten, de oorlogen en de mobilisaties komen er in voor, alsook de wederzijdsche be zoeken van H.H.M.M. den Koning der Belgen en Koningin Wilhelmina aan Holland en België. Zoo'n terugblik is altijd aardig, al kan hij ook tot de ernstigste gedeelten van het programma gerekend worden. De mobilisatie-klanken met Adolph Engers worden eveneens nogmaals vertoond, terwijl c-p het tooneel Conrad Will Co. eenige xylo- phoon-nummers geven, welke om de groote vaardigheid waarmede ze gespeeld werden zeer werden gewaardeerd. Alles bijeen een programma waarmede het nieuwe jaar gerust kan worden ingegaan. Een nieuwe Amerikaansche reclasseerings- film bij lange na niet zoo sterk en suggestief als Boys Town en enkele andere, maar toch van zeer behoorlijke kwaliteit komt onder den titel „Ik ben geen misdadiger" opnieuw onze aandacht vestigen op den jongen, die door zijn omgeving op 't slechte pad wordt gebracht. Dit treft een jongen bokser, die door zijn ma nager geducht wordt geplunderd en allerlei eigenaardigheden moet bezitten om zich bij het publiek populair te maken en aldus een goede recette te krijgen op de wedstrijden, die hij met valsche trucjes e.d. steeds weet te winnen. Hij raakt dan in een moordpartij verwikkeld. Zijn manager echter, die den moord pleegde en er daarna vandoor ging, verongelukt, als hij op de vlucht met zijn auto tegen een boom raast. De politie echter denkt, dat de jonge bokser is ver ongelukt en aldus kan deze zonder veel moei te van het tooneel verdwijnen. Een inspecteur echter, die op het bureau steeds achteruit is gezet om een grove fout, die hij heeft gemaakt, meent dat de zaak nog niet ten einde is en gaat op zoek naar den jongeman. Deze is in- tusschen na vele wederwaardigheden terecht gekomen in een eenzame farm, waar jongens uit hun slechte omgeving zijn weggehaald om er te verbeteren. In het begin is de vluchteling er een onsympathieke vreemde eend in de bijt, maar al spoedig valt hij bij de jongens in den smaak, vooral wanneer blijkt dat hij een uit stekend boeker is. De ranch geraakt dan in moeilijkheden en om aan geld te komen zal hij zich opgeven voor een krachtmeting tegen een kampioen, die onder den weinig verheffenden naam „De Europeesche stier" een kermisvoor- Een ballet in de film „Sweethearts" stelling geeft. In dezen wedstrijd wint hij voor de ranch het benoodigde geld, maar de inspec teur, die door een foto in een tijdschrift op het spoor van den vluchteling is gekomen, zal hem mee naar New-York nemen, hem daar aan de politie overleveren en hem aldus scheiden van het meisje, dat hij op de ranch heeft lief gekregen. Wanneer hij echter het afscheid van de jongelieden heeft meegemaakt, ziet hij een mooie kans om zijn fout, die eens een jong gezin heeft ontwricht, weer goed te maken; hij stapt op den trein en laat zijn arrestant geluk kig bij zijn kameraden en zijn jonge liefde achter. Een typisch Amerikaansche film weer met al de goede en minder te roemen kwaliteiten daarvan. In ieder geval weer eens iets behoor lijks, dat we) niet direct op volle toeren draait, maar het vereischte tempo toch zeer vaak be reikt. Achttienjarigen. De tweede hoofdfilm „Een reuzentype" met Danille Darrieux en Albert Prèjean, is van een Fransche charme, geestig, vroolijk en raak. Zondagochtend en op werkdagen des middags wordt het meesterwerk van Walt Disney „Sneeuwwitje" vertoond. Het filmpaar, of beter het zangpaar I^c Do nald-Eddy, speelt ditmaal in de kleurenfilm Sweethearts. Zooals zij voor hun bewonderaars door hun stemmen verbonden zijn, zoo zijn ze het ook in het verhaal van deze film, waar zij de glorie van Broadway vormen, meer speciaal in de revue „Sweethearts", welke er een record- belangstelling geniet. Tot groote verontwaardi ging echter van den directeur der maatschappij, zwerft een vertegenwoordiger van een Holly woodsch filmconcern rond, de beide sterren, om te trachten hen te engageeren. Door een list gelukt het hem tenslotte. Een scenario-schrijver heeft er echter een middeltje op gevonden om dezen aftocht te voorkomen. Hij komt Jeanette vertellen, dat hij een nieuw tooneelstuk heeft en als hij haar en kele scènes daaruit voorleest, ontdekt zij tot haar schrik, dat daarin zinnetjes voorkomen uit liefdesbriefjes welke haar man (Nelson) haar schreef. Zij krijgt argwaan en wil het contract voor Hollywood niet teekenen. De sterren gaan uit elkaar en beiden met een andere (n) partner zullen zij nu de revue Sweethearts in de pro vincie spelen. Wanneer zij echter een recensie in handen krijgen van bovenbedoeld tooneel stuk, waaruit zij ontdekken, dat zij zijn beet genomen, is de verzoening kwestie van een oogenblik en hoewel zij aanvankelijk toch naar Hollywood zullen gaan, blijven zij op aandrin gen van den ouden directeur tenslotte toch maar op Broadway. In de serie Luxor-reprises draait Zondag- en Maandagmorgen de film „De wereld in wor ding" met Raymond Masseij. Aanvang half twaalf. /Je ineenGas los- aten - desnoods wal oijremmen, als u zoo'n waarschuwingsbord jasseert. Want dat raat slechts op plaat en, waar onverwach jevaar kan dreiger Dusweest op uw hoedel

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1939 | | pagina 4