VAN OUD IN NIEUW I Hitier herhaalt zijn stellingen in een oproep tot de Partij Uitbreiding van onze vloot HOTEL PARKHEUVELNUNSPEET Moermansk-lijn afgesneden Reeds 40 dooden bij spoorwegramp Het nieuws van heden Thans wint Keres van Euwe DUITSCH MARINESCHIP IN STORM GESTRAND DE BAROMETER VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS li..-, m ZONDAG 31 DECEMBER 1939 - OCHTENDBLAD KJREAUX VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: NASSAULAAN 51 - TEL. 13866 - GIRO 22884 Abonnementsprijs (bij vooruitbetaling) voor Haarlem 25 cent per week; per kwartaal L3L25. Bij onze Agenten 27H ct. per week, per kwartaal f 3.58 DAGBLAD MET OCHTEND- EN AVOND-EDITIE, UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM DRIE EN ZESTIGSTE JAARGANG No. 22175 'SU V - - •- De munitiediefstal te Dublin Het Weer Minder activiteit" „Britsche bedreiging moet vernietigd Vertraging in de Nieuw- j aar sluehtmail Japansch-Russische besprekingen Op Nieuwjaarsdag en Dinsdag morgen 2 Januari zal dit blad met verschijnen. DE DIRECTIE R E C T I F I C A TIE DIT NUMMER BESTAAT UIT TIEN BLADZIJDEN NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel 50 et., Ingez mededeelingen 50 cent; Idem op pag één 45 cent per regel. BtJ contract sterk verlaagde prijzen Voor de kleine annonces _Omroeoers" zie de rubriek Als de klok twaalf slaat, de sirenes gil len, de stoombooten in havens en ri vieren hun donker melancholisch geloei laten hooren en donderbussen van geestdriftige burgers de lucht in gaan, de kleine kinaeren uit slaap én bed worg den gehaald en alle familieleden elkander omarmen, dan heeft ieder het gevoel een plechtig oogenblik te beleven. In de her inneringen die men ophaalt ligt alle wee moed besloten van ondervonden verlies en teleurstellingen, in de wenschen die men uit, weerspiegelen zich nieuw vertrouwen en goede voornemens. Men herdenkt en tracht vooruit te zien. Maar eigenlijk ge beurt erniets. De menschen hebben met elkander afgesproken, dat zij datgene, wat zij t ij d noemen, zullen verdeelen in uren, dagen, maanden, jaren, maar ons cosmisch gevoelen zegt ons dat deze ver deeling, zij moge gebaseerd zijn op den loop der sterren, maar een zwak rhythme is in het geweldig rhythme van het krim pend en zwellend heelal. Een armelijke po ging, om ons eenige vastigheid te geven in de onvoorstelbare oneindigheid. Er zijn moderne geleerden, die meenen te kunnen bewijzen dat er weinig dingen zoo betrek kelijk zijn als de tijd. Soms, tusschen waak en droomen, vlak na het slapen gaan, vlak voor het wakker worden, hebben wij allen gezichten, zóó raadselachtig tijd ruimtelijk, dat wij die betrekkelijkheid meenen te beleven. Als wij dus oud-in- nieuw vieren, houden we ons bezig met iets fictiefs, omdat „de tijd" daar eigenlijk niet de caesuur heeft en kan hebben, die we ons voorstellen. Wij zijn dan zéér be kommerd om ons eigen kleine planeetje, waarop we door het heelal snellen, en om het leven dat daar resideert, maar de Melkweg en alle andere sterre-misten trekken er zich niets van aan. De „jaren" van het licht gaan onverstoorbaar door. Dit alles is volstrekt geen reden, om Oud- en Nieuwjaar niet te vieren. Het be hoort tot de waardigheid van den mensch on* gedenkdagen te hebben. Waar ze val len, dat geven de wisselingen der seizoenen aan. De kringloop van het Kerkelijk Jaar. De viering van nationale gebeurtenissen. En dus dienen op Oudejaarsavond om 12 uur de klokken te slaan, de booten te bla zen, de donderbussen uiteen te spatten, de kussen te klappen en de oogen te glin steren. Alleen: het is goed, dat wij daarbij bedenken hoe broos wij zijn, hoe nietig. Hoe onbelangrijk. Wij, met al onze preten ties. Wij maken weer allerlei plannen, doch de Man met de Zeis staat al gereed. Het zandloopertje stroomt tergend en angstig-snel door Wie daar goed over nadenkt zou een grondeloos pessimist worden, als hij niet had het geloof in de begin- kracht, die sterren en planeten beweegt en als hij niet het vermogen in zich voelde om die begin-kracht, den persoonlijken God, lief te hebben. Het afgeloopen jaar is bo vendien, voor zéér velen op onze planeet, voor gansche, eens bij benadering geluk kig te noemen volkeren, uiterst somber geweest. Talloozen zijn de wanhoop nabij en vragen zich af, of er nog Rechtvaardig heid bestaat. Bij zóóveel trouweloosheid, bij zóóveel wreedheid en barbaarschheid Maar laat ons daar nu niet over uitweiden. Het wonderlijke is dat de mensch een blijkbaar onverwoestbare veerkracht be zit en zelfs in eindeloos leed en jammer nog lichtpunten weet te zien. Laten we het daar liever over hebben. Van de drie goddelijke deugden hoort men het meest Geloof en Liefde noemen, waarvan we de symbolen zien in kruis en hart. Maar ook de Hoop, verzinnebeeld in het plechtanker, is een der goddelijke deugden en over de onmisbare kracht van deze deugd wordt te weinig nagedacht. De hoop kan een hartstocht zijn. Zij is het bij de meeste menschen. Als men niet anders doet dan hopen op aardsche goe deren, op al wat met de zinnen te genie ten valt, dan kan de hoop een aangename trek zijn in den mensch en dan kan men een mensch die van hoop vervuld is, die zich nog in illusies kan vermeien, verkie zen boven een zwartkijker die van het le ven niets verwacht, doch de eigenlijke hoop, als goddelijke of theologische deugd, is dit niet Want deze streeft naar de bo venzinnelijke, de eeuwige en goddelijke dingen. Die staan voorop het andere vloeit er uit voort. De werkelijke Hoop heeft God tot voorwerp, zij is een inge storte deugd, waardoor de christen in staat is, om met goddelijke hulp te streven naar het gelukzalig bezit van God, Zijn goedheid, macht en trouw. Zóó te hopen, zonder twijfel en aarze ling, alleen bevreesd misschien omdat men bang is de eigen menschelijke me dewerking niet volkomen te kunnen op brengen, bang is om roekeloos en vermetel te worden, dat is een stralende deugd. De meeste christenen blijven bewaarschool leerlingen in deze deugd. Zij hopen meer op datgene wat nabij ligt Het spreekt van zelf, dat ook daar veel edele kracht in ge legen kan zijn. Men kan hoop koesteren voor het welzijn van anderen, voor het welzijn der menschheid, voor het zegevie ren van waarheid en recht, zooals de cul tuur ons die heeft voorgehouden Maar dit alles moet geschraagd en gedragen worden door de hoop op het zegevieren van de goddelijke liefde en de goddelijke gerechtigheid. En deze kiezen wegen die de menschen niet altijd kunnen volgen. Die den mensch geneigd maken tot wanhoop. De christelijke hoop is de hoop tot in het absurde. De verwachting dat er, wat den mensch ook overkomen mag, hoe zwart de wereld zij, hoe bedor ven het contact tusschen naties en stam men, hoe verruwd de internationale zeden ondanks vernisjes van civilisatie een groot Licht over de wereld kan opgaan, Dat haar geneest. Zóó willen wij hopen bij dezen overgang, in donkere omstandigheden, van Oud in Nieuw. De menschheid heeft niet anders meer. Wij zien het merkwaardige feit, dat er, terwijl de afschuwelijke oorlog pas aan den gang is, overal gepraat en geschreven wordt over de inrichting van wereld en maatschappij, de verdeeling der goederen, na dien oorlog. Waar kan dit anders op gebaseerd zijn dan op iets van die onver woestbare hope? Moge men het eerste Beginsel der Hoop daarbij niet verwaarloozen! V V J#" - YY;,, ----- De eerste Duitschers uit het door de Russen bezette deel van Polen zijn in Duitschland teruggekeerd Defensie bestelt zes onderzeeboot jagers te Amsterdam en Kinderdijk Het departement van Defensie heeft Zaterdag zes onderzeeboot jagers besteld. Drie daarvan zullen worden gebouwd door de Neder- landsche Dok Maatschappij N.V. te Amsterdam en drie door J. en JC. Smits scheepswerven te Kinderdijk. De turbines voor deze schepen zullen worden vervaardigd door de N.V. Machinefabriek Stork en Co. te Hengelo, doch worden geïnstal leerd door de scheepsbouwers. Pens. v.af 3.50, Weekend ƒ8.-. Tel. 116 doorvgrb Mooiste punt t/m der dennen (wintersport) Uniek alle comfort., centr. verw., prima keuken De Finsche luchtmacht heeft vele verkenningsvluchten boven Russisch gebied gemaakt. Een bommenwerper wordt in gereedheid gebracht voor een tocht boven het Russische front Finsche „zelf moord patrouilles" opereeren reeds in de buurt van Kandalaksja HELSINKI, 30 Dec. (Reuter). Vanavond werd gemeld, dat de Finsche skipatrouilles, die op Russisch grondgebied zijn doorge drongen en de vijandelijke verbindingslijnen hebben bestookt, thans in de buurt van de Russische stad Kandaiaksja, welke op 85 K.M. van de grens aan de Witte Zee is ge legen, opereeren. De patrouilles bestaan ieder uit 100 tot ZOO mannen in witte overjassen. Zij zijn volgens berichten, die te Helsinki uit Rovaniemi, het hoofdkwartier van het Finsche noordelijke leger, werden ontvangen, er in geslaagd den spoorweg Moermansk naar Leningrad op verscheidene punten af te snijden. Deze „zelfmoordpatrouilles'' hebben volgens een ander bericht op drie punten ernstige schade aan de lijn aangericht. Gemeld wordt, dat te Moermansk een ern stig tekort aan levensmiddelen merkbaar is als gevolg van de Finsche operaties. In deze eenzame woestijnen, met een tem peratuur van ongeveer 30 graden beneden het vriespunt, zal een herstel der spoorlijn een moeilijke taak zijn. Aan het front van Salla en elders wordt thans een soort loopgravenoorlog gevoerd. De Zweedsche radio-omroep heeft een beroep gedaan op dokters en verpleegsters, zich te laten inschrijven als vrijwilligers voor Finland. Er is vooral een tekort aan geneesheeren in de bur gerziekenhuizen en in de geëvacueerde centra van Finland. Er zoude» direct 50 geneesheeren, 50 studenten ter assistentie der dokters en 100 verpleegsters noodig zijn. Naar Havas uit Stockholm bericht wordt thans een vreemdelingenlegioen in Finland opgericht. Dit zal vrijwilligers omvatten van Italiaansche, Spaansche en Zuid-Ameri- kaansche afkomst. DUBLIN, 30 Dec. (Reuter). Men gelooft thans dat verleden week uit ce opslagplaats in het fort van het Phoenix Park te Dublin 28 ton munitie werd weggehaald, t.w. 1.250.000 patro nen, verpakt in 700 kistjes. Tot nu toe zijn 85 kistjes teruggevonden. Naar schatting zijn min stens 13 wagens gebruikt voor den aanval. Militairen en politie zetten het onderzoek voort. De booten in de havens worden onderzocht en in rivieren en kanalen wordt gedregd. De tien mannen, die gisteren te Drogheda werden ge vangen genomen zijn vandaag naar Dublin overgebracht. iiiiiiiiiiiiiiiuiiiiHiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiijj g VERWACHTING: Meest matige Westelijke tot Noord-Wes- telijke of Noordelijke wind, wisselende bewolking, plaatselijk nog enkele buien, in bet binnenland des ochtends hier en daar lichte vorst, overigens om het vriespunt tot lichte dooi. 1 STORMWAARSCHUWINGSDIENST: I Zaterdagavond te 19.30 uur werd geseind aan alle posten: „Attenticsein neerhalen." 1 WAARSCHUWING VOOR HET VERKEER: Zondagochtend kunnen, vooral in het mid- ËE den en Noorden van het land. zeer veel gladde wegen verwacht worden. O pruiming swerk bij Napels bemoeilijkt door koude en sneeuw NAPELS, 30 Dec. (Havas). Omstreeks het middaguur bedroeg het aantal slachtoffers van het spoorwegongeluk op het station van Torre Annunziate bij Napels veertig dooden en 160 gewonden. Het ongeluk schijnt ver oorzaakt te zijn door een verkeerden wissel stand. De bergingswerkzaamheden worden bemoeilijkt door éoude «ir sneeuw. BERLIJN, 30 Dec. (D.N.B.) Een Duitsch marinevaartuig is tijdens een hevi- gen storm in den nacht van 29 op 30 Dec. op de Zweedsche kust ten Oosten van Trelleborg gestrand. PARIJS, 39 Dec. (Havas) Het leger- bericht van Zaterdagavond vermeldt: „Afnemende activiteit der verkenners- afdeelingen." Over slavenketenen, overwinnin gen, het Moskou-pact, vredes pogingen en jonge naties BERLIJN, 30 Dec, (D. N. B.) Ter gelegen heid van de jaarswisseling heeft de Fueh rer een oproep gericht tot de nationaal- socialistische party. Hierin zegt hij o. a., dat toen de party zeven jaar geleden aan de macht kwam, het Rijk zich nog in dien toestand bevond, welken Clemen- ceau heeft gekarakteriseerd met de woorden: „Er zijn twintig millioen Duitschers te veel op de wereld." Het verdrag van Versailles heeft zijn vader niet teleurgesteld, want zeven mil lioen. werkloozen gaven, te zamen met degenen, die van hen afhankelijk waren, 24 millioen men schen, die geen basis voor hun bestaan hadden. Vijftien jaar had het democratische Duitsch land gebedeld om herziening van het onrecht, doch de vertegenwoordigers van de plutocrati sche wereld-democratieën wezen dit van de hand. Het nationaal-socialisme heeft hieraan een einde gemaakt en zelf zijn recht hernomen. Alle pogingen om tot een overeenstem ming met de overige mogendheden te ko men hebben schipbreuk geleden ten ge volge van het egoïsme, de dwaasheid of den welbewusten kwaden wil van de staatslie den der Westelijke mogendheden. Derhalve werd het nationaal-socialistische Duitschland gedwongen zelf stuk voor stuk de slavenketenen te verbreken en eindelijk het groote Duitsche volk samen te voegen als be kroning van een strijd van duizend jaar. Al deze maatregelen hebben van de anderen niets genomen; toch heeft het Joodsch-internatio nale kapitalisme, te zamen met de reactionaire kringen in de Westelijke mogendheden, de de mocratieën tegen Duitschland opgehitst. Uit de gepubliceerde documenten is gebleken, dat in Engeland de verantwoordelijke oorlogshitsers Polen hebben opgehitst. Polen is evenwel in achttien dagen uit den weg geruimd; het Polen van Versailles bestaat niet meer. Het jaar 1939 is gekenmerkt door de volgende gebeurtenissen Ten eerste: ten einde rust te brengen in Mid den-Europa en tot beveiliging van de Duitsche levensruimte zijn de aloude Duitsche gebieden Bohemen en Moravië als protectoraat in het Groot-Duitsche Rijk opgenomen en de Tsje chen zullen evenals vroeger vreedzaam naast de Duitschers werken en leven. Ten tweede: het Memelland is tot het Rijk teruggekeerd. Ten derde: door de vernietiging van den Pool- schen staat zijn de oude grenzen van Duitsch land hersteld. In deze drie gevallen is de constructie van Versailles, welke geen levensvatbaarheid had, uit den weg geruimd. Het vierde kenmerk van dit jaar is het niet-aanvalsverdrag en het verdrag tot overleg met de Sovjet-Unie. Hierdoor is de poging van de plutocratische staatslieden van het Westen om Duitschland te omsin gelen verijdeld. „De Joodsch-kapitalistische wereldvijand Het Duitsehe volk treedt thans organisato risch vereenigd, economisch voorbereid en mili tair tot het uiterste toegerust, het nieuwe jaar in. Over één punt zijn allen het eensde Joodsch-kapitalistische wereldvijand, welke te genover Duitschland staat, kent slechts één doel, en dat is Duitschland vernietigen, met welke mooie phrasen men dit ook poogt te ver hullen. Eerst verklaarde men Polen te willen helpen Toen Polen vernietigd was, werd het doel het uit den weg ruimen van den persoon van den Fuehrer, doch na de ervaringen van 1918 'ziet het Duitsche volk zeer wel wat het eigenlijke doel is, n.l. het Duitsche volk uit te roeien, het Rijk te verscheuren. Om dit doel te bereiken schrikt men voor geen middel terug. Het Duitsche volk heeft dezen oorlog niet gewild. Tot het laatste oogenblik heeft de Fuehrer getracht, geholpen door den Duce, een langdurigen vrede in Europa te garan deeren. Zij die belang hebben bij den oor log, hebben dezen gewild en zij zullen hem krijgen. De eerste phase heeft getoond dat men op de eerste plaats den Westwal zelfs niet heeft durven aanvallen en op de tweede plaats, dat overal, waar Duitsche soldaten zich met den tegenstander konden meten, de roem van den Duitschen soldaat en de Duitsche wapens op nieuw is gebleken. De Fuehrer besloot zijn oproep met den nensch, dat het jaar 1940 de beslissing moge brengen. Wat ook moge komen, het zal een overwinning voor Duitschland zijn. ^Het doei van den oorlog voor Duitschland is: het Rijk en geheej Europa moeten bevrijd wor den van de voortdurende overweldiging en bedreiging, welke voortkomen uit het vroe gere en huidige Engeland. Den oorlogshitsers en hun die den oorlog ver klaarden moeten thans definitief de wapens uit de hand worden geslagen. Duitschland strijdt voor den opbouw van een nieuw Europa, want het is in tegenstelling met den heer Chamber lain er van overtuigd, dat het nieuwe Europa niet kan worden opgebouwd door de oud ge werden krachten van een in verval geraakte wereld en niet door zoogenaamde staatslieden, die in hun eigen land niet in staat zijn de meest eenvoudige vraagstukken op te lossen. Voor den opbouw van het nieuwe Euro pa komen slechts in aanmerking die vol ken en krachten, welke door hun houding en door hetgeen zij tot stand hebben ge bracht kunnen worden beschouwd als jong en productief. Aan deze jonge naties en systemen behoort de toekomst; de Joodsch- kapitalistische wereld za] de twintigste eeuw niet overleven. Proclamaties tot leger, vloot en luchtmacht Ook heeft ter gelegenheid van de jaarwisse ling de Fuehrer en opperste bevelhebber van het leger een proclamatie gericht tot het leger, waarin hij zegt, dat 1939 reden tot trots geeft. Voor het komende jaar bidt de Fuehrer om kracht en zegen voor het vervullen van den plicht, want een zware strijd om het zijn oi niet zijn van het Duitsche volk moet worden ge voerd. Het geheele volk ziet met vertrouwen naar het leger, want het is overtuigd, dat het met zulke soldaten moet overwinnen. De opperbevelhebber der oorlogsmarine, groot-admiraal Raeder, verklaart in een dagorder, dat de marine ook het volgend jaar getrouw aan haar groote traditie haar plicht zal doen in het vertrouwen op God, in onschokbare gehoorzaamheid aan den Fuehrer en in het vaste geloof aan de over winning. Generaal-veldmaarschalk Goering heeft in zijn hoedanigheid van opperbevelhebber van het luchtwa.pen een dagorder uitgevaardigd, waarin hij o. m. zegt: „Dat het einde van den veldtocht tegen Polen niet het einde van den oorlog beteekende is enkel en alleen de schuld der Westersche mogendheden. Zij willen den vrede niet. Welnu, dan zullen zij den oorlog hebben. Het Duitsche luchtwapen staat met rotsvast vertrouwen op den drempel van het nieuwe jaar. Het parool voor het Duitsche luchtwapen voor 1940 is: overwinning." MEDAN, 30 Dec. (Aneta). De „Deli Courant" verneemt, dat het Ki.M-toestel „Buizerd" slechts een klein deel van de Nïeuwjaarspost uit Nederland meebracht. De „Buizerd" moest in Napels 900 Kg. post ontvangen, doch er ar riveerde slechts 400 Kg., door onbekende oor zaak. Vele postzakken voor Sumatra en Java ontbraken. Bij informatie bij de K.LM. is gebleken dat inderdaad een gedeelte van de Nieuwjaarsmail van de „Buizerd" bij het vertrek van dit toestel uit Napels ontbrak. Dit was echter lang niet zooveel als de „Deli Courant" vernam, doch ongeveer 150 Kg. Een groot deel hiervan arri veerde na het vertrek van de „Buizerd" en is met het volgend vliegtuig naar Nederlandsch- Indië verzonden. MOSKOU, 30 Dec. (D.N.B.) De Japan- sche ambassadeur Togo heeft gisteravond op nieuw een bezoek ^ebracht aan den Volkscom missaris van buitenlandsche zaken Mikojan, teneinde de voorbesprekingen voort te zetten over het te sluiten Russisch-Japansche handels verdrag. Ter voorkoming van misverstand, vesti gen wij er nog de aandacht op. dat niet heden, maar MORGEN (Nieuwjaarsdag), 's avonds van 811 uur, het Soirée-Dansant plaats heeft. HOTEL ROOZENDAAL Overveen Een oproep van Hitier tot de Nationaal socialistische Partij. Finsche skipatrouilles snijden den spoor weg LeningradMoermansk af. Een Duitsch marinevaartuig strandde op de Zweedsche kust. Reeds 40 dooden werden na de spoor wegramp bij Napels geteld. De onderhandelingen tusschen Neder land en Engeland over het handelsver keer zullen binnenkort worden hervat. Het departement van Defensie heeft zes onderzeebootjagers besteld. Een dag extra bezoldiging voor het P. T. T.-personeel. Ijs belemmert scheepvaart op het IJssel- meer. Bijzonderheden over de mijnontploffing te Huisduinen. Afscheid van dr. N. M. Josephus Jltta als voorzitter van den Gezondheidsraad. Keres wint de vijfde partij van den schaakkamp tegen Euwe. New-Yorksche beurs: stemming onregel matig. O Sint Silvester Geen onaangenamer tijdstip kende Guido Gezelle dan het Oudejaar. Het is een tamelijk willekeurig tijdstip in onze maatschappelijke samenleving van einde en begin; zoo geheel ver schillend van den kerkdijken jaar kring waarvan de geboorte van den Heiland, van het Nieuwe Leven, het zinrijke keerpunt vormt. Maar de oude Silvester, de heilige van den laatsten dag heeft ons toch ook nog wel iets geestelijks te zeggen. Daarvoor is hij een van Gods groote heiligen. Als laatste in de rij vermaant hij ons dat we onze rekening goed moeten af sluiten en onze geestelijke begrooting voor het nieuwe jaar zorgzaam die nen op te maken. Geen luk-raak ein digen en weer opnieuw beginnen. Neen! Met weloverwogen daadkracht een streep achter het oude zetten en een nieuwe toekomst beginnen. Er is nog zoovel van ons leven te maken, zelfs bij het klimmen der jaren. Silvester vermaant ons. ons te ver nieuwen, geestelijk te vernieuwen. En daarom heeft ons „Zalig Nieuwjaar" de beteekenis van een vernieuwd le ven in God. Keres heeft de vijfde party van den tweekamp EuweKeres, Zaterdagavond te Amsterdam gespeeld, na 39 zetten ge wonnen. De stand is thans Euwe en Keres beiden 2 punten en een afgebroken partij. Stand op Zondag 1 uur v.m.: 75741 Vorige stand: 756.2

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1939 | | pagina 1