DIJJERS Hevige Russische aanvallen op de Landengte Fisk Safti-Flight Tali Zijn broer neer geschoten Felle brand in de Cancelleria Man te Hoeven doodgeschoten IJSBANEN DIJM Mijnhardtje InDenHaag zegt mew tot straks hij >H. ELSENBURG FINSCHE OVERWINNING BIJ SUOMUSSALMI ONS LAND IN NIEUWE VORSTPERIODE ENAvanMEVERDEN DUITSCHE BOMAANVAL OP DE SHETLANDS Het nieuws van heden TACK's™a5;d Kunsthandel JACQUES AA Bij luchtbombardementen vielen vele dooden ACCOUNTANT,lid ned.uniev.acc VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS DINSDAG 2 JANUARI 1940 - AVONDBLAD DAGBLAD MET OCHTEND- EN AVOND-EDITIE. UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM Most up to date jirm in all TEXTILE GOODS WHOLESALE ONLY Talrijke luchtaanvallen Stalin vraagt Hitier om technische hulp Duitsch-Finsche handel wordt echter hervat Oorlogsraad op het Kremlin Gespannen verhouding Rome—Moskou Zeer lage temperatuur in Eelde (Gr.) AMSTERDAM TEL.90361-22361 P.C. HOOFTSTR.7 na 6 uur 23/25. Het Weeriiijiiiiiiiiiiniiiiiiiinnniiinimiuiiiiiiiii^ inli Directe aanleiding van het drama nog niet bekend Verschillende kunstwerken ver nield; oorzaak onbekend In het Westen rustig Oud- en Nieuwjaar Duikboot tot zinken gebracht? Dader, die zich waarschijnlijk in den persoon vergist heeft, pleegde zelfmoord Heinkel-toestel boven de Noordzee neergeschoten 63ste JAARGANG No. 22176 ,,Cabo San Antonio" gezonken Een veilig 1940 Brederode en Eindehout doorloopend GEOPEND DIT NUMMER BESTAAT UIT TIEN BLADZIJDEN Dr. H. NANNING's Zetpillen tegen Aambeien NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT kwacv« NON wotw/ Ankersmit's Katoenfabrieken. Deventer Marquisettes Voiles Etamlns» Telegram-adres „Facta" N.Z.Voorburgwal 165-167,Tel.32087-49313, A'dam Fancies i— Silks Lawns Cretonnes Chintzes HELSINKI, 2 Jan. (Reuter) In het legerbericht van Maandagavond wordt ge legd: Op de Karelische landengte heeft de vijandelijke artillerie een hevig vuur gaande gehouden tusschen Hatjalalitenjarvi en Muolaajarvi. Langs de Taipale-rivier en bij het Suvanto-meer was een hevig spervuur in de buurt van Haprinen en Kelja. Tegen 2 uur 's middags werden krachtige vijandelijke aanvallen afgeslagen. Aan het Oostelijk front was ten Noordoosten van het Ladogameer een levendige activiteit Van patrouilles Te Ittokoji en in den sector van Ilomantsi zijn vijandelijke aanvallen, die door artillerie waren ondersteund, afgeslagen. Ten Noorden van Suomussalmi hebben Fin- sche troepen de achtervolging van den vijand voortgezet en een aanzienlijken buit gemaakt. Volgens het Finsche legerbericht van Zondag avond zjjn de gevechten te Suomussalmi in Midden-Finland geëindigd met een volkomen verspreiding der daar opereerende vijandelijke divisies. De Finsche troepen maakten zich mees ter van een rijken oorlogsbuit, waaronder 27 kanonnen, 11 tanks, talrijke automatische wa penen, 150 automobielen, en een transportaf- deeling van 150 paarden. Aan de zijde van den vijand vielen duizenden dooden. De vijandelijke aanvallen aan het front van Salla zijn afgesla gen en twaalf tanks werden vernield. Op de Karelische landengte trachtten de Rus sen Zondag een aanval te ondernemen over net ijs van het bevroren Ladogameer, doch dez- aanval werd afgeslagen en zes tanks werden vernield. Bij een gevecht te Keljavuosula maak ten de Finsche troepen 51 machinegeweren, 50 kanonnen en 450 geweren buit, terwijl zij zestien tanks vernielden. Het communiqué maakte voorts melding van de bedrijvigheid der Russische luchtmacht, o.a. van het bombardeeren van Hangö, waar één burger werd gedood, alsmede van Russisch machinegeweervuur op een ambulancetrein en het neerschieten van een Sovjet-vliegtuig. Zondagavond meldde Reuter dat 150.000 man Russische troepen aan de grens bij Leningrad geconcentreerd waren voor een massa-offensief op de Karelische landengte. De Russen hebben keurtroepen uit Siberië, die aan het koude klimaat gewend zijn, aan het front ingezet Het Finsche legerbericht van Maandagavond maakt melding van vele luchtaanvallen op open steden. Bovendien hebben Russische vliegtuigen in den sector van Petsamo boven de Noorsche grens gevlogen, en op Noorsch gebied twee bommen laten vallen op het ijs van de Paasvik Omtrent de luchtbombardementen wordt verder gemeld dat de Sovjet-vliegers hun aanvallen hervatten op Zuid- en Zuidoost- Finland, nadat het weer gunstiger was ge worden. De meest moorddadige aanvallen werden gedaan op Jyvaeskylaw, waar tot nu toe zeventien dooden en tal van gewonden zjjn geteld, en te Varsa, waar drie burgers wer den gedood en verscheidene gewond. In de rest van Finland werden vele menschen ge dood. De materieele schade was van geringe beteekenis, behalve te Varsa en Jyvaeskylow. De Finsche luchtmacht heeft tal van ver kenningsvluchten uitgevoerd en de achter hoede van den vijand gebombardeerd. Volgens niet bevestigde inlichtingen zijn vier vijande lijke vliegtuigen door het vuur der luchtdoel artillerie omlaag geschoten. Twee andere toe stellen zijn waarschijnlijk vernield. Zondag vlogen boven Helsinki 17 Sovjet- KOPENHAGEN, 2 Jan. (Reuter) De Berlijnsche correspondent van „Politiken" bericht, dat Stalin aan de Duitsche regee ring heeft gevraagd 200.000 Duitsche tech nici, ingenieurs en deskundigen voor het reorganiseeren van het Russische economi sche leven, in het bijzonder van het transport-systeem. De Sovjet-Unie is niet in staat den veldtocht in Finland voort te zetten, tenzij onmiddellijk deskundige hulp wordt verleend. Alle Duitsche technici, die naar Rusland gaan. krijgen geheel de vrije hand en hun wordt een goed salaris aangeboden. De Duitsch-Russische samenwerking, aldus de correspondent, hangt voornamelijk af van het onmiddellijk zenden van deze hulp. Het is alleen de vraag of Duitschland op het oogenblik zoo veel menschen zal kunnen missen. Volgens een bericht uit Finsche bron te Stockholm heeft Duitschland besloten de handelsbetrekkingen met Finland te her vatten. Toen de oorlog met Rusland uitbrak, heeft Berlijn de onderhandelingen met Hel sinki afgebroken, terwijl alle uitvoer en de betaling van reeds ontvangen goederen ge staakt werden. Thans zijn de onderhande lingen hervat en de vol-ende week zal het handelsverkeer weder normaal zijn. vliegtuigen, die evenwel geen bommen uitwier pen. Minstens één toestel is neergehaald. Het Russische legerbericht van Maan dagavond meldde: Op 1 Januari is niets belangrijks aan het front gebeurd. De Sov jet-luchtmacht heeft met succes een aan tal plaatsen gebombardeerd. In een luchtgevecht zijn twee vijande lijke vliegtuigen omlaag gehaald. „National Tidende" meldt uit Moskou, dat in het Kremlin een belangrijke bijeenkomst van den Russischen oorlogsraad gehouden is. Eenige deelnemers zouden voorstanders ge weest zijn van het sluiten van vrede op de oude door Finland gestelde voorwaarden. An deren zouden een uitstel der krijgsverrichtingen gewild hebben tot het voorjaar. De meerder heid evenwel sprak zich uit voor een massaal offensief, voordat Finland buitenlandsche hulp van beteekenis gekregen heeft. Deze laatste meening heeft het gewonnen en had tot resul taat, dat de Russische actie de laatste dagen is toegenomen. Verder wordt gemeld, dat generaal Stern het bevel der Russische troepen, die van uit Moermansk opereeren, op zich heeft genomen. Stern was tot dusver bevelhebber van het roode leger in het Verre Oosten. ROME, 2 Jan. (Havas) De Italiaansche regeering heeft haar ambassadeur in Rusland uitgenoodigd met verlof naar Italië te komen, zulks in verband met het terugroepen naar Moskou van den Russischen ambassadeur in Italië na de betoogingen in Rome wegens den aanval op Finland. De Pauselijke Internuntius Z. Exc. Mgr. P. Giobbe bracht een Nieuwjaarsbezoek aan den minister van Buitenlandsche Zaken, mr. E. N. van Kleffens De veranderingen in den weerstoéstand zijn vooral in het Noorden groot en geschieden met groote snelheid. De depressie, die Zaterdag over het Kattegat gelegen was, is in zuid-oostelijke richting weggetrokken. Gedurende den Zondag bleef de luchtdruk in Zuid-Scandinavië voort durend stijgen en ontwikkelde zich daar een belangrijk gebied van hoogen luchtdruk. Dit heeft zich naar het zuiden verplaatst en be vindt zich thans over Duitschland. Onder invloed hiervan is in ons land een nieuwe vorstperiode ingetreden. Te Eelde in Groningen daalde de temperatuur tot 15 graden onder het vriespunt, terwijl aan de kust matige vorst voorkwam. In Denemarken liep de wind in den afge- loopen nacht om naar het Westen, tengevolge waarvan de temperatuur aan de Westkust sedert Maandagavond omstreeks tien graden steeg en weer boven het vriespunt is gekomen. Maandag is van de Poolzee uit een depressie in Zuid-Oostelijke richting getrokken. Deze lag hedenmorgen met luchtdrukwaarden van ongeveer 975 mbar over Noord-Scandinavië. Aan de Noorsche kust is de wind stormachtig uit noordwest, gepaard met regen, en sneeuw en de temperatuur om het vriespunt. Aan de westzijde van dit minimum steeg de luchtdruk eerst snel, zoodat van de Noord-Oostkust van Groenland Maandagavond barometerstanden van 1042 mbar werden gemeld. Dinsdagmorgen is deze stijging weer in een snelle daling over gegaan. Tusschen Noord-Scandinavië en Groen land worden zeer koude luchtmassa's naar het zuiden getransporteerd. Op Jan Mayen is de wind stormachtig uit noordwest bij een tempe ratuur van elf graden onder nul. Uit de Randstaten worden zeer lage tempe raturen gemeld. Ook op den Balkan is het zeer koud en melden enkele stations meer dan 15 graden vorst. In de Povlakte is de temperatuur 5 tot 10 graden onder het vriespunt. In het Middellandsche Zeegebied liggen twee depres siekernen met barometerstanden van ongeveer 1010 mbar, die in Zuid-Italië en Sardinië regen veroorzaken. Tusschen de Azoren en het Iberisch Schier eiland is een minimum gelegen van ongeveer 985 mbar, dat in oostelijke richting schijnt te trekken. Onder invloed hiervan valt in Spanje en Portugal plaatselijk motregen, terwijl aan het zuiden van de Westkust stormachtige winden met regen voorkomen. VERWACHTING geldig van hedenavond tot morgenavond ongeveer 19 uur: Voor het Noorden: Aanvankelijk nog strenge tot matige vorst, later stijging van EE temperatuur. Nevelig met toenemende be- wolking, geen neerslag van beteekenis. EH Zwakke tot matige Zuidelijke tot Weste- wind. Voor het Zuiden: Strenge tot matige, later afnemende vorst, nevelig tot licht of E= half bewolkt, droog weer, zwakke tot ma- =j tige wind uit Zuidelijke richtingen. Zon op 7.45 - onder 16.48 - Licht op 16.18 L. K. 4.56 uur EE Vannacht heeft de 30-jarige A. den O., te Jaarsveld, zijn 27-jarigen broer J. M. den O. met een geweer doodge schoten. Het slachtoffer was by zijn broer op bezoek. In de woning is het omstreeks half een tot de schietpartij gekomen, waarbij J. M. den O. werd gedood. Wat de directe aanleiding geweest is staat nog niet vast. Wel is bekend, dat beide broers reeds lang minder goed met elkaar over weg konden. Na de schietpartij heeft de dader zich tot den tijdelijk te Lopik ge vestigden arts gewend, om geneeskundige hulp te halen. Deze hulp mocht echter niet meer baten. Zijn broer is aan de gevolgen van de schotwonden overleden. fee dader is nog in den loop van den nacht in arrest gesteld. Het bij de Ned. Scheepsbouw Mij. voor rekening van de Russische regeering ge bouwde motor-passagiersschip „Josif Stalin" maakte een goedgeslaagde proefvaart op het IJ en het Noordzeekanaal ROME, 2 Jan. (Havas) In het Pauselijk paleis der Cancelleria of Apostolische Kan selarij te Rome is in den Nieuwjaarsnacht brand uitgebroken, welke aanzienlijken om vang heeft aangenomen. De brand greep snel om zich heen en binnen korten tijd was bijna de helft van het groote gebouw, dat een der fraaiste paleizen van de Ita liaansche renaissance is, in vlammen ge huld. Dank zij bijna bovenmenschelijken pogingen van de brandweer, welke met veel materieel was uitgerukt, is men er in geslaagd het vuur in te perken tot den rechtervleugel, welke evenwel de meest belangrijke deelen van het gebouw bevat, n.l. de San Lorenzo en de groote zaal der „honderd dagen". Maandag ochtend te drie uur hoopte men het vuur spoe dig meester te zijn, temeer daar het hevig oe- gon te regenen. De schade is zeer aanzienlijk. De geheeie noordelijke vleugel was een vuurhaard. De kerk, welke versierd is met fraaie fresco's en schilderijen uit de 17e en 18e eeuw, is ernstig beschadigd, evenals de groote ontvangzaal, wel ke rijk versierd is met schilderwerk uit de 16e eeuw en een prachtig gebeeldhouwd houten plafond. Eenige dagen geleden heeft een brand van geringen omvang in het gebouw gewoed. De oorzaak van beide branden is niet opgehelderd, doch men veronderstelt dat hier sprake is van misdaad. De autoriteiten van het Vaticaan en de Italiaansche politie hebben een gemeen schappelijk onderzoek ingesteld. Volgens Reuter heeft de Pauselijke staatssecretaris kardinaal Maglione zich met den gouverneur van het Vaticaan en de Italiaansche autoriteiten naar het ge bouw begeven om een onderzoek in te stel len. Later heeft de kardinaal rapport uit gebracht aan Z. H. den Paus, die zeer be wogen was door het gebeurde. Omtrent den brand in de kanselarij van Vaticaanstad wordt nader gemeld, dat, toen de brand oversloeg op de kerk van Sint Lauren- tius, een karabinier door de vlammen sprong en het Allerheiligste redde. Hij bracht het naar de kerk van Sint Anna. In de kanselarij hebben de „zaal der 100 dagen" en de „Vasari-zaal" het meest geleden. Havas meldde verder op Nieuwjaarsdag dat de brandweer nog streed tegen de vlammen. Het dak van de kerk van Sint Laurentius is ingestort. De materieele schade is aanzienlijk, doch het schijnt, dat de fresco's minder heb ben geleden dan men vreesde. Talrijke waar devolle schilderijen, waaronder het miraculeuze beeld van O. L. Vrouw van Pompei, zijn gered. PARIJS, 2 Jan. (Havas) In het legerbericht van Maandagavond werd gezegd: Een kalme dag aan het geheeie front. Een vijandelijke afdeeling heeft een overval gedaan op een onzer posten in het Westen der Vogezen: zij werd teruggeslagen. Over den Oudejaarsdag viel niets te melden Volgens de „Daily Mail" zou een Fransch oorlogsschip aan de Spaansche kust 'n Duit sche duikboot tot zinken hebben gebracht Het Fransche legerbericht van Dinsdagoch tend luidt: „Aan weerszijden optreden van patrouilles op verscheidene punten aan het front". Oudejaarsavond om zeven uur heeft zich aan het Moleneind te Hoeven (N.-Br.een drama afge speeld, dat twee personen het le ven heeft gekost. Ter plaatse staan drie landarbeiderswoningen naast elkaar. In een daarvan woont de 52- jarige rentenier A. S. met zijn twee zusters. In een der andere huizen woont de 38-j. gehuw de landarbeider C. Jongmans, vader van vijf kinderen. Toen Jongmans Oudejaarsavond even naar buiten ging, hoorde men een schot Even later binnengekomen, viel Jongmans dood neer; hij was in de hartstreek getroffen. Een overbuur man, die het schot gehoora had en zich op het gehuil van kinderen naar de woning van Jongmans begeven had, waarschuwde onmid dellijk dokter Van Dortmund en den majoor van de rijksveldwacht. Ook de burgemeester van Hoeven, de heer P. J. Jansen, werd ver wittigd. Toen gemeente- en rijkspolitie met den politiehond Leo van den brigadier der rijks veldwacht Wens uit St. Willibrord zich bij de woning van Jongmans bevonden, werd men ge waarschuwd, dat er een tweede schot was ge lost en wel voor de circa 800 meter verder aan dezelfde straat gelegen woning van C. van O.. waarbij het bovenlicht van de deur was stuk geschoten. Inmiddels was ook de officier van justitie uit Breda, mr. van der Dussen, met het parket gearriveerd. Het spoor van den dader leidde van de wo ning van Jongmans via een zijweg, waar het vuurwapen waarschijnlijk opnieuw geladen werd naar de woning van V. O. en vervolgens naar een weg, welke naar de spoorbaan Zwaluwe Roosendaal leidt. Op ruim acht kilometer afstand van de plaats, waar het eerste schot viel, vond men het verminkte lijk van den rentenier A S. Bij hem werd een eenloops jachtgeweer ge vonden. Omtrent de aanleiding van den moord tast men volkomen in het duister Het vermoeden bestaat echter, dat de dader zich bij het eerste schot in den persoon heeft vergist. Waarschijn lijk heeft hij later zijn vergissing ontdekt en zich toen op de spoorbaan voor een trein ge worpen. Later werd nog gemeld: Men neemt aan, dat de rentenier, A. S. ge naamd, naar wiens lijk het door den politiehond gevolgde spoor leidde, het doodelijke schot heeft gelost. S., die zijn geheeie leven te Hoeven ge woond heeft, leidde een teruggetrokken leven en men zag hem zelden. Ook ging hij met niemand om. Wel trok hij er vaak des nachts op uit om te stroopen, waarmede hij een zekere vermaard heid had verworven. De aanslag schijnt gemunt geweest te zijn op het leven van dengene, die van hem een stuk land en een huisje had ge pacht en die. alhoewel hij de pachtsom steeds op tijd betaalde, het land niet naar den zin van S. zou hebben bebouwd. S. moet den man, dien hij uit den weg wilde ruimen, naar buiten hebben zien komen, waarop hij zich met zijn geweer achter zijn woning op stelde om den ander op te wachten. De ver wachte kwam evenwel niet voorbij, wei Jong mans, dien hij naar men aanneemt, niet heeft herkend, zoodat deze nu het slachtoffer is ge worden. Na zijn daad heeft S. zich uit de voeten ge maakt en verwijderde zich via de landerijen, welke zich achter het Moleneind uitstrekken. Tij dens de vlucht moet hij blijkens het spoor ook het schot voor de woning van Van O. hebben gelost, waardoor een ruit boven de voordeur werd verbrijzeld. Het schijnt dat hij ook tegen Van O. een veete had, welke met het stroopen verband hield. Het lijk van S. werd met verbrijzelden sche del langs de spoorbaan gevonden. LONDEN, 2 Jan. (Reuter.) Op Nieuw jaarsochtend verschenen twee Duitsche vliegtuigen boven de Shetland-eilanden. Een der vliegtuigen maakte een duikvlucht boven een oorlogsschip, waarbij het bommen wierp zonder het schip te beschadigen. Het geschut van den oorlogsbodem richtte een zwaar vuur op het toestel, dat doorvloog en verdween. E> werden drie schapen gedood. Een torpedobootjager zocht het gebied ten oosten van de Shetlandeilanden- af, waar de bescha digde Duitsche bommenwerper het laatst gezien was, doch er werd geen spoor van het toestel gevonden. Verder deelt het Britsche ministerie vafl Luchtvaart mede, dat een vliegtuig van het kustcommando tijdens een patrouilledienst boven de Noordzee Maandag een Duitsch tweemotorig Henkel-vliegtuig heeft neerge schoten. Dit werd verschillende malen ge troffen en dook toen in zee. Een ander toe stel werd op de vlucht gejaagd. De lezing, die Berlijn van het gebeurde gaf, bevestigt dat een Duitsch vliegtuig op zee moest dalen. MADRID, 2 Jan. (Reuter) Het 12.275 ton. metende Spaansche stoomschip „Cabo San Antonio", is op een dagreis afstand van Las Falmas gezonken. Het schip was zcoats reeds eerder werd gemeld op 500 mijl van de Canarische eilanden in brand geraakt. Volgens Havas nam een Fransche torpedo jager de bemanning en de 200 passagiers van het schip aan boord. Vijf personen worden vermist. *.V. v/h TECHN. BUK. Ir. F. DUBBELMA» AMERSFOORT - TeL 2280. Inlichtingen „SPORTHI7IS HAARLEM", Groote Houtstr. 123 - Haarlem - Telef. 12215 RIJDEN OP NOREN IS VERBODEN Een heftige brand teistert het Pauselijk paleis der Cancelleria te Rome. Heftige Russische aanvallen op de Kare lische landengte werden afgeslagen. De Finnen behalen een overwinning bij Suomussalmi. Turkije thans ook door overstroomingen getroffen. Het Duitsche tankschip „Tacoma" werd door Uruguay geïnterneerd. Drama te Hoeven kost twee personen het leven. Nieuwe mijnontploffing te Huisduinen. Broedermoord te Jaarsveld. Oudejaarsavondrede van den Gouver neur-Generaal van Ned.-Indië. Jongeman bij vechtpartij te Schijndel ernstig gewond. Benoemingen in het bisdom Haarlem. O ^FIJNPROEVER CkSRUIKT ^L^OLIE jJ werken pijnstillend en genezen in korten tijd de ontstoken slijmvliezen. Verkrijgbaar bij alle Apothekera en Drogiaten i II. 1.50 per doosje van 12 stuks Dr. H NANNING't Pbtra Cfcem. F.kriek N V, DEN HAAG. Vijzelstraat 105 - Amsterdam - Telefoon 30798 SCHILDERIJEN ran bekende meesters ounaauanwau prijzen BIJLSMA'S ASSURANTIEKANTOOR N.V. Keizersgracht267 - Amsterdam Telef. 42167-33540 OORLOGSCHADE- (MOLEST-) VERZEKERINGEN OVER ZEE EN DOOR EUROPA, per spoor, schip of auto, met en zonder Requisitie en/of Inbeslagname.Onze premies zijn meestal lagerdan de bestoondetorieven. "27 Miii vlucht direct voor Deechte zijn niet rond. maar hartvormi0. JCj LV uni///z <^2 Stand op Dinsdag 1 uur nan.: 763.3 Vorige stand: 767A

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1940 | | pagina 1