Sneeuwjacht bij maanlicht in de Eeuwige Stad New-Vorksche Beurs Verbaasde zeemeerminnen en buitelende engeltjes WOENSDAG 3 JANUARI 1940 Van standbeelden, die carnaval vieren Seeds' terugkeer naar Londen Kentering in leidende Duitsche kringen? Japansch-Russische overeenkomst De ,fSt. Louis" weer te Hamburg JOODSCHE HULP VOOR CHRISTENVLUCHTELINGEN Washington protesteert te Londen Wegens censuur op voor Duitsch land bestemde post Eire gaat optreden tegen extremisten Zeven munitie-dieven staan te Dublin terecht Vreemde vliegtuigen boven België IT ALIAANSCH-T URKSCHE BESPREKINGEN HAVEN VAN HONGKONG AFGESLOTEN EDISON WORDT MINISTER STAND DER CLEARING MET DUITSCHLAND SCHEEPVAARTVERKEER OP DUITSCHEN RIJN WIJNKOOP STELT VRAGEN AAN DE REGEERING Verbeterde stemmingslot goed prijshoudend BOEK EN BLAD i i i t WISSELKOERSEN AMERIK. GOEDERENMARKT Dec. KALENDERS AMSTERDAMSCHE BEURS Nabeurskoersen van 2 Januari Clearingkoersen Academische examens FAILLISSEMENTEN MARKTNIEUWS SCHAATSENRIJDEN KAMPIOENSCHAPPEN GAAN NIET DOOR Nederlandsche kampioenschappen hardrijden AT H LET I EK Wereldrecordhouder Tamila gesneuveld VOETBAL LANDENWEDSTRIJDEN VAN FRANKRIJK (Van onzen Romeinschen correspondent). Als er tegelijk zonneschijn en regen kan zijn dan kan er ook eigenlijk maanlicht en sneeuw zijn. Dat is duidelijk. En aangezien het waar achtig niet zoo zelden voorkomt, dat het ker mis in de hel'is, behoeft men het dus ook niet als een wonder aan te gapen, wanneer de maan de sneuewjacht in den hemel belicht. „Is net dan ook kermis in de hel?", vraag ik den man. die deze diepzinnige theorie verkondigt. „Nee, Kerstmis", zegt hij en bouwt dan een nieuwe theorie op. Kerstmis en de hel, zijn, volgens hem, niet met elkander te rijmen. Zijn woor den dwarrelen even onzinnig elkander na als de sneeuwvlokken en de sneeuwvlokken schep pen al geen minder fantastisch en onaanneme lijk rijk dan zijn woorden. Dezen nacht wor den alle geijkte waarheden herzien. Het sneeuwt bij maanlicht dat is even vreemd, als een kerstviering in de hel moet zijn, maar de naakte werkelijkheid is nóg vreemder aangezien het by maan licht sneeuwt in Rome. De naakte werkeiykheid bekleedt de naakte werkeiykheid: de dieskuren op het kapitool en de dieskuren vóór het Quirinaal, de zeemeer minnetjes van de fontein op de Piazza Nasor.a en de even lichtzinnige als weelderige schoon heden, die den man met den visch op de Piazza Esedra omstoeien, de engeltjes, die buitelen iond de Madonna, in myn straat, en het sa- tyrtje, dat de satyr en de boschnimf van de Pincio tot hun kenneiyke vreugde hebben ver worven. Zij krygen allen een zedig wit wollen kleed of kleedje aan. En die al gekleed zijn, dubbel gekleed soms, zooals bijvoorbeeld Ming- hetti, die gekleed is Ir. een roode jas, die steekt de sneeuw in travesti of carnavalsvermomming. Minghetti, die een zeer humaan liberaal was volgens de historici, ontpopt zich als behept met een onderdrukkerscomplex. De sneeuw werpt over zyn gekleede jas een mantel van hermeiyn en zet op zyn, gezien hun spaar zaamheid wonderbaarlijk zwierig gekamde ha ren een Russische bontmuts. Hy is van een de- mocratischen minister een absolutistische tsaar geworden. Maar erger nog vergaat het den schrijver Namiani, of erger? het is maar waar men de voorkeur aan geeft. Hij is een verschrompeld, mummelig, in elkaar gedoken diakenhuismannetje, doch de sneeuw vult zijn vogelgezichtje op, groeit op zyn hoofd aan tot een Sarah-Bernhard-kapsel, legt hem een prachtigen witten vos om den anders schralen, maar thans weligen nek hy is een diva ge worden van de eerste grootte. Langzaam sneeuwt Rome onder. Op het Po- rum Romanum wassen de marmeren zuilen, alsof er op het terrasje achter het Kapitool een fakir op zijn hurken zit, die er zijn toover- formules over uitspreekt. Eindelijk krijgt c_e wit-marmer-maniak, die het monument van Victor Emmanuel ontwierp, geiyk: Het hoogste aesthetische ideaal is een groote witte suiker taart, want zie maar: het streven van de na tuur zelf is daar op gericht. Het vryende paar in het Colosseum, dat daar iederen nacht op verzoek van Baedeker en Grieben in het maan licht zit te dwepen, verandert in een Loakoon groeo. De sneeuw dwarrelt in het maanlicht naar beneden. Als de man, die naast my loopt, on geveer bewezen heeft, dat de hel de hemel is en de hemel de hel, zyn wy op het Sint Pieters plein beland en ligt de sneeuw een decimeter hoog. Langs de sectoren van Michel Angelo's koepel, schuiven gevaarlijke lawines naar be neden. Bernini's zuilen laten zich, nu zich aan den kant van den wind witte „schaduwzijden" afteekenen, in negatief zien. De trappen naar de kerk zün verdwenen; een langzaam hellend wit plateau is er voor in de plaats gekomen. De lange wijzer van de klok schudt de sneeuw van zich af en springt op twaalf uur. Als de eerste slag de „witte stilte" verbreekt, verwacht ik cat er iets vyandehjks zal gebeuren. Het yzeren hek van de middelste poort zwaait open; in hun bont-pellerientjes gehuld, komen de ka nunniken naar buiten. Zij skiën de helling af, zwenken sieriyk om den ob'a.isk heen en komen eerst tot staan waar het Rusticucci-plein be gint. De lange wyzer heeft al weer een wtt puntmutsje op. Sommige dingen zijn te aardig om te gebeuren. Twaalf uur! Het ïykt ineens koud. Den volgenden morgen: een stralend blauwe hemel boven een verblindend witte stad. Tien jaar geleaen is het nog eens zoo geweest. Daar om kijkt de Romein alleen maar eens even door het raam en zegt: „Kijk, het heeft gesneeuwc1" Gelukkig zijn er in deze stad behalve Romeinen nog kinderen en seminaristen. Zoo moet Je toch oppassen geen sneeuwbal op je oog te krygen. LONDEN, 2 Jan. (Havas) In bevoegde kringen te Londen verklaart men, dat er geen bepaald verband bestaat tusschen den terugkeer van Seeds, den ambassadeur te Moskou, die binnenkort met verlof te Londen verwacht wordt en de samenstelling van het witboek over de Britsch-Russische onderhandelingen, waarmede men op het oogenblik bezig is. Evenmin bevestigt men in dezelfde kringen de officieele verklaring van Moskou, volgens welke het verlof van den ambassadeur in ver band met de huidige Britsch-Russische be trekkingen wel eens voor onbepaalden tijd zou kunnen worden verlengd. PARIJS, 2Jan. Een oorrespondent van de .Petit Parissien" bericht, in Italië iets te heb ben vernomen over plannen in Duitsche krin gen. om in de door het Derde Rijk gevolgde politiek een wyziging te doen intreden. Doel daarvan zou zyn tot een voor Duitschland gun- stigen vrede te komen, waarbij het grootste deel der veroveringen behouden zou blijven. Men zou te Berlijn overwegen, Hitier het 'ambt van president te laten bekleeden, dus op een eerepoet, zooals ook Hindenburg innam. Goering zou Rijkskanselier worden. Radicale Nazi-figuren zooals Himmler, Goebbels en Ley zouden van het politieke tooneel moeten ver dwijnen. Het ministerie van Buitenlandsche Za ken zou worden toevertrouwd aan een beroeps diplomaat; in dit verband wordt de naam Von Mackensen genoemd. Dr. Schacht zou weer de financiën gaan beheeren. Ten opzichte van Rusland zou men een zekere distantie willen betrachten. Over het lot van Polen en Tsjechië zou moeten worden beslist volgens arbitrage door een vooraanstaande persooniykheid. Dit plan zou volgens genoemde bron ook wor den gesteund door hooge militairen en groot- industrieelen, die bevreesd zyn voor verder af glijden van het Ryk naar een bolsjewistisch systeem. TOKIO, 2 Jan. (Domei). Officieel wordt ge meld, dat een voorloopige visschery-overeen- komst tusschen Japan en de Sovjet-Unie for meel te Moskou jX Zondagavond is geteekend. Tevens is een accoord berejkt over de kwestie der betaling van den laatsten termijn van den verkoopprijs der Noord-Mandsjoerijsche spoor- weglijn. De byzonderheden hiervan zullen ge regeld worden in een byeenkomst, welke bin nenkort te Tokio of Charbin zal gehouden wor den. Eveneens wordt bericht, dat een principieel accoord is bereikt inzake de grenzen tusschen Mandsjoekwo en Buiten-Mongolië. BERLIJN, 2 Jan. (DJSt.B.). Maandag is het 16.700 ton metende motorschip „St. Louis" van de Hamburg-Amerika-Lijn na een af wezigheid van 7 maanden te Hamburg aange komen. Hiermede is het laatste van de vijf groote passagiersschepen, welke den dienst op Noard-Amerika onderhielden, in de thuishaven teruggekeerd. NEW YORK, 2 Jan. (Havas) De Joodsche organisatie in Amerika, welke gelden inzamelt tot steun voor vluchten neen. heeft 250.000 dollar beschikbaar gesteld voor de Christen-vluchte lingen. Door bemiddeling van het bisdom Chi cago zal de organisatie 125.000 dollar doen toe komen aan den Paus. Ook de leider van de Evangelische kerken in de Vereenigde Staten, George Butrick, zal een gelijk bedrag ontvangen. WASHINGTON, 2 Jan. (Reuter) De re geering der Vereenigde Staten heeft formeel bij de Britsche regeering geprotesteerd tegen het in beslag nemen van voor Duitschland bestemde Amerikaansche post. In het protest wordt gezegd, de „de Amerikaansche regeering niet kan erkennen, dat de Britsche autoritei ten het recht zouden hebben maatregelen te nemen ten aanzien van Amerikaansche post aan boord van Amerikaansche of andere neu trale schepen in volle zee, of censuur uit te oefenen op Amerikaansche post aan boord van schepen, die onvrijwillig Engelsche havens zijn binnengeloopen. De protestnota noemt vier speciale gevallen, waarbij de Britsche autoriteiten ongeveer 1250 zakken pakketpost en briefpost op Amerikaan sche of andere neutrale schepen in beslag heb ben genomen. Deze nota is kort na Kerstmis door het Foreign Office ontvangen. De Britsche regee ring bestudeert haar nauwkeurig en men ver wacht, dat te zijner tyd antwoord zal worden gegeven. DUBLIN, 2 Jan, (Reuter). Zeven personen hebben Dinsdag terechtgestaan voor het dis trictshof in Dublin, beschuldigd van inbraak in het magazijn van Fort Phoenixpark op 23 De cember j.l. De officier verklaarde, dat drie hunner gear resteerd waren door soldaten in het park en de vier anderen herkend zyn door minstens één getuige als leden van de overvalsbende. Na een formeel verhoor werd de zaak een week ver daagd. De Dail komt morgen bijeen in een speciale zitting ter behandeling van de regeeringsvoor- stellen betreffende uitgebreide volmachten tot interneering van verdachte terrorristen. In Dublin verwacht men vanavond, dat, wanneer de Dail goedkeuring hecht aan deze voorstellen, onmid- deliyk door de regeering een begin zal worden gemaakt met uitgebreide arrestaties van leden van illegale organisaties. BRUSSEL, 2 Jan. (Belga) Het Belgische ministerie van Landsverdediging deelt mede: In den morgen van 2 Januari hebben vreemde vliegtuigen op groote hoogte gevlogen boven de provincie Luxemburg, Namen, Luik, Lim burg en Antwerpen. Het luchtafweergeschut en jachtvliegtuigen zyn op verschillende plaatsen opgetreden, in het bijzonder te Namen, waar het vuur der batterijen vry hevig is geweest. ISTANBOEL, 2 Jan. (Stefani) Morgen ver trekt een economische missie uit Istanboel naar Italië, waar besprekingen gevoerd zullen worden over een nieuw Turksch-Itahaansche handels overeenkomst hristus heelt aan Zijn Kerk voor speld. dat zij om Zijnentwille vervol gingen son moeten verduren. Zalig sQ. die vervolging lijden om de Gerechtig heid. want hunner is het Koninkrijk der Hemelen. II'-- SJANGHAI, 2 Jan. (D.N.B.) De haven van Hongkong is sinds Dinsdagmorgen voor de scheepvaart afgesloten. De autoriteiten verkla ren, dat het een defensiemaatregel betreft, welke veroorzaakt is door alarmberichten van buiten oosten op zee. WASHINGTON, 2 Jan. (A.N.P.). President Roosevelt heeft Charles Edison benoemd tot mi nister van Marine. Hij is een zoon van Thomas Edison, den be roemden uitvinder. Sinds den dood van den vo- rigen minister Swanson was Edison plaatsver vangend minister van Marine. Algemeene Clearingrekening 1. Stortingen in Nederland (31-12-"36) f 319.616.100 (33-12-*39: f 314.033.700), waarvan bestemd voor: a. Achterstallige vorderingen f 380.200 (f 378.100); b. Rentedienst Dawes- en Youngleenlng, Oostenrljksche Staatsleeningen en Stillhalte; Rentetransfer f 4.664.300 (f 4.291.200): c. Vrije Rekening Reichsbank f 31.687.600 (f 31.058.600); d. Nieuwe onder de Clearing vallende vor deringen) f 284.975.000 (f 280.385.000). 2. Stortingen in Duitschland (nieuwe vor deringen f 284.975.000 (f 280.385.000). 3. Uitbetalingen in Nederland op nieuwe vorderingen (l.d.) f 276.702.300 274.237.300). Laatst uitbetaalde nummers van storting: te gen guldensvorderingen: 843.420; tegen Reichs- markvorderingen95.616/187.420. Speciale Verrekening Stortingen in Nederland tegen afgegeven reis- cheques f 1.789.400») (f 1.795.400): Uitbetalingen in Nederland f 1.771.200 (f 1.763.900): Nog beschikbaar f 18.200 (f 31.500). De vermindering is het gevolg eener restitutie. De minister van Waterstaat, brengt ter ken nis, dat blijkens aankondiging van den ópper- president der Rynprovincie van 23 December 1939, waarby wordt verwezen naar het voor den Duitschen Ryn geldende reglement van politie, het volgende is bepaald. I. de in de bekendmaking van 30 Augustus 1939, opgenomen in de Nederlandsche Staats courant van 6 September 1939, vervatte bepa lingen, worden als volgt gewijzigd: 1. Aan punt 1, onder a, wordt het volgende toegevoegd De stroomopwaarts varende vaartuigen moe ten in tegenstelling met de thans bestaande practyk de loodsen niet tegenover de plaats St. Goar, doch reeds by de haven van St.-Goar (stroom km 556.7) aan boord nemen. 2. Punt 2 wordt gelezen als volgt: a. In tegenstelling met par. 118 van meerge noemd reglement voor den Duitschen Rijn is tusschen Bingen en St. Goar bij alle waterstan den de vaart met uitzondering van het over zetten geheel verboden in den tyd (plaatse, lijken tijd van Bingen) van een uur na zons ondergang tot een uur voor zonsopgang. b. De „Wasserstraszenaemter" te Bingerbrueck en Koblens kunnen op verzoek uitzonderingen toestaan, In het bijzonder voor de passagiers vaart voor alleenvarende vaartuigen voor snel- vervoer en voor visschersvaartuigen. II. In het riviervak tusschen den mond van de Gruendelbach (stroom km. 557.0) en den „Ochsenturm" te Oberwesel (km 550.5) is het aan slepen verboden elkander in dezelfde rich ting voorbij te varen. In hetzelfde riviervak is het verboden in de rivier stil te liggen, waaronder ook wordt ver staan het aanleggen aan de steigers. Van dit verbod zyn uitgezonderd vaartuigen, welke in genoemd riviervak laden of lossen of passagiers opnemen of afzetten, gedurende den tijd van dat lossen, of laden, opnemen of afzetten, zoo mede veerbooten en visschersvaartuigen, welke aidaar thuisbehooren. III. Overtredingen worden gestraft overeen komstig no. IV van de verordening, waarbij bovenvermeld reglement voor den Duitschen Ryn is ingevoerd. Vorenstaande bepalingen zyn terstond in wer king getreden. Hèt buiten werking treden zal afzonderlijk worden bekend gemaakt. Het communistisch lid der Tweede Kamer, de heer Wijnkoop, heeft aan den minister van Defensie o.m. de volgende vragen gesteld: Is het waar, dat op bevel van een militaire autoriteit de verzending is verboden van een pers-telegram, door het Volksdagblad gericht tot het pers-agentschap Inprekorr, welks in houd letterlijk overeenstemde met een tevoren in dat blad gepubliceerd stuk, dat een geluk- wensch inhield voor een te Moskou wonenden persoon? Is het voorts waar, dat het bericht over deze aangelegenheid, voorkomende in het ochtend blad van 22 December j.l. van het Algemeen Handelsblad, het gevolg is van een indiscretie, niet gepleegd door civiele ambtenaren? Aan den minister wordt gevraagd een onder zoek naar een en ander in te stellen. Voorts heeft de heer Wynkoop aan den mi nister van Justitie gevraagd of het hem bekend is, dat ten kantore van den heer G. Key, con sul van Finland te Amsterdam, maar van Ne derlandsche nationaliteit, aan Nederlanders de gelegenheid wordt geboden om in vreemden krijgsdienst te treden zonder verlof der Ko ningin, of zooals het in het aanmelding s-for- mulier staat, om als vrijwilliger in het Finsche leger deel te nemen in het militaire conflict tusschen Finland en Rusland? Is de minister van meening, wordt verder o.m. gevraagd, dat het optreden van voornoem den Nederlander in strijd is met de wet? Is de minister van meening dat een derge lijke handelwijze een eenzijdige bevordering is van de belangen van een der partijen in het conflict tusschen de Finsche regeering te Hel sinki er. de Sovjet-Unie? Indien deze twee vragen geheel of gedeelte lijk in bevredigenden zin moeten worden beant woord, is de minister dan voornemens aan deze en dergelijke handelingen een eind te ma ken, en zoo ja, op welke wijze? NEW YORK, 2 Jan. (Part.). Het nieuwe jaar heeft vooralsnog weinig verandering in de houding van de New Yorksche beurs gebracht. Wel bleek het sentiment heden over het alge meen optimistisch te zyn op grond van het gun stig biyvende nieuws uit het bedrijfsleven en van het feit, dat de belastingverkoopen thans weer achter den rug zyn, maar men betoonde zich toch nog niet bereid om dit in daden om te zetten. De belangstelling was dan ook matig en de handel dientengevolge gering. De stem ming kon daarby goed prijshoudtend worden ge noemd. Vrywel algemeen konden kleine koers winsten worden geboekt, die zich na de eerste transacties nog iets konden uitbreiden, doch ge zien den geringen omvémg van de affaire moest dit eerder aan het uitbiyven van aanbod van eenige beteekenls dan aan toegenomen kooplust worden toegeschreven. De meeste belangstel ling trokken staal-, vliegtuig- warenhuis-, automobiel- en koperwaarden, terwijl er ook eenige vraag bestond voor aandeden van bouw- maatschappyen, maar zelfs deze fondsen gaven geen grooter koerswinsten te zien dan V? dol lar en de handel nam ook hier geen groote af metingen aan. In het tweede beursuur werd de koersontwikkeling onregelmatig. Winstne mingen op kleine schaal deden hier en daar de aanvankeiyk behaalde verbeter/gen weer ten deele of geheel verloren gaan, dóch elders, zoo als b.v. bij de vliegtuigwaarden, trokken de koersen nog wat aan. Staalwaardèn waren mee- rendeels wat vaster. Men verkeert in afwachting van de publicatie van het cyfer der bedryvig- heid in deze industrie. Hoewel niet verwacht wordt, dat de bedrijvigheid weer tot het peil van vóór de feestdagen zal zyn gestegen, re kent men toch op een aanzienlijke bedrijvig heidstoeneming. Petroleumwaarden werden vry- wei niet beïnvloed door de verdere verhooging van den ruwe-olieprijs in den staat Pennsylvania. Deze is dan ook niet doorslaggevend voor de prijzen in het geheele land, doch men kan er toch een aanwyzing in zien, dat de statistische positie niet verder achteruit gaat. In het tweede beursuur kromp de affaire nog verder in, daar het publiek zich steeds op den achtergrond bleef houden, vermoedeiyk omdat men de ontwikke ling in Europa nog altyd als den voomaamsten factor beschouwt, die de toekomstige ontwikke ling voor de Vereenigde Staten en dus ook voor Wallstreet zal bepalen. De omzetten bedroegen in het eerste uur 130 000 shares en in het twee de uur 110.000 shares. By zeer kalmen handel vertoonde de markt in de tweede beurshelft weer e^n voortzetting van de verbeterde stemming, doch tot groote fluctuaties kwam het niet. Later in den mid dag volgde op het verhoogde niveau een lichte koersafbrokkeling, waardoor het slot niet op het hoogste punt van den dag terecht kwam, niet tegenstaande dit toch in zeer gped pryshoudende stemming tot stand kwam. Diverse afdeelingen gaven winsten van 1 134 dollar te zien. Staal waardèn voerden den boventoon wat de affaire betreft. Hoewel de bedrijvigheid in de staalin dustrie van 73.7 pCt. tot 85.9 pCt. in deze week opliep, was deze hoogere taxatie nfet zoo hoog als men algemeen had verwacht, doch toch ont leenden de betreffende waarden hieraan eenigen stimulans en hoewel de courante soorten slechts kleine winsten te zien gaven, stelden National BRAILLE'S MUZIEKSCHRIFT, handboek voor hen, die zich willen bekwamen in het over brengen van muziekstukken uit het ziendenmuzielcschrift in het Braille-muziekschrijt, door W. JA. P. Créman. Uitgegeven door den Nederlandschen Blin- denbond te 's-Gravenhage. Dit boek is, zooals de omschrijving van den titel reeds zegt, niet bestemd voor het onder wijs aan blinden, maar voor het onderwijs aan zienden. Het behandelt het Braillemuziekschrift, zooals dit is vastgesteld door de Internationale Muziekschrift commissie, welke werd bijeenge- roepen door de „American Braillepress" en te Parijs in het jaar 1929 bijeen kwam, Het doel van dit werk is: Het Braillemuziekschrift onder wijzen aan zienden, die zich willen toeleggen op het overbrengen van muziekstukken uit zwart- druk in Brailleschrift. Hiertoe worden de Brail- lemuziekteekens uitgelegd en de voorschriften tot, het gebruik dezer teekens behandeld in on middellijke aansluiting bij het zienden muziek schrift, waarnaast, waar dit wenschelijk of nood- zakelyk scheen, een uiteenzetting van dit schrift is gegeven. Het is dus duidelijk, dat dit boek ge heel in zwartdruk werd uitgegeven. Een apart deel is gevuld met talrijke verge lijkende voorbeelden in het zienden- en in het Braillemuziekschrift, welke het geschreven woord belangrijk zullen verduidelyken en een welkom oefenmateriaal bieden. De schrijver heeft zich by de indeeling van zyn boek strikt gehouden aan de indeeling van de origineele Fransche uitgave van de verkla ring der Braillemuziekteekens en verschillende opstellingsmanieren van het muziekstuk volgens de besluiten van de Internationale muziekschrift commissie, welke in 1929 te Parijs bijeen geroe pen werd. Van een slaafsche navolging dezer uitgave kan men hier echter geenszins spreken. Tevens heeft Créman een hoofdstuk over de weergave van beiaardmuziek in Brailleschrift toegevoegd, dat, als men de groote belangstelling voor de beiaardkunst in het algemeen en de om standigheid, dat enkele blinden deze kunst be oefenen, in aanmerking neemt, niet mocht ont breken. Er is in ons land vooral nog groote behoefte aan muziek-uitgaven in Brailleschrift. Er zyn echter uiterst weinig bekwame Braille muziek- copiïsten. Met behulp van dit boek kan men deze verre van eenvoudige kunst uitstekend machtig worden. WEGWIJZER voor Katholieken dié naar Indië gaan of vandaar naar Nederland komen. Uitgave van het Katholiek Indisch Bu reau, 's-Gravenhage. Voor de vierde maal reeds verschijnt thans de wegwyzer van het K.I.B., dat in de achttien jaren van zijn bestaan op zoo velerlei gebied Indischgangers en oud-Indisch-gasten met in lichtingen van dienst was. Deze wegwijzer, weer grooter dan zijn voor ganger, beslaat meer dan 450 pagina's en geeft informatie op elk denkbaar terrein. Zeer uit voerig zijn de gegevens welke hij bevat ten aan zien van de beste voorbereiding voor een succes vollen arbeid in tropisch Nederland. Ook wat Suriname en Curasao betreft is de wegwyzer „bij", al zyn uiteraard de daarop betrekking hebbende informaties niet zóó uitgebreid. Voor de gerepatrieerden tenslotte is o.a.- een lyst opgenomen van de bekendste onderwysin- richtingen, terwijl ook omtrent verschillende plaatsen, die voor vestiging in aanmerking ko men, allerlei wetenswaardigs wordt medegedeeld. Moge een ruim gebruik de vergoeding zijn voor de vele moeiten, die de samenstellers en de medewerkers zich gaven voor de totstand koming van dezen gids, die een deskundig en veilig geleide garandeert. Steels en Youngstown zich resp. 1 yt en 1 34 punt hooger. Voorts waren het de vllegtuigwaarden, op welke afdeeling Douglas Aircraft en Bendix op den voorgrond traden met een winst van resp. 1 3/8 en 1 punt. Ook voor mynen, public- utilities, oliewaarden en bouwmaatschappijen werd goede belangstelling betoond, hetgeen ech ter niet resulteerde in groote winsten, met uit zondering van Cerro de Pasco, die 1 34 punt kón den monteeren. Van de oliewaarden waren het Phillips Oil, die een kleinigheid moesten af staan. Sporen, automobielwaarden, warenhuis- fondsen, kunstzijdewaarden, chemische fondsen, chemische waarden, aandeelen in fabrieken van electrische apparaten en idem in telegraaf- maatschappijen verlieten de markt in goed prijshoudende stemming. Bij kalmen handel stelden van de rubberwaarden Goodyear en U.S. Rubber zich 1 punt hocger. Equipment- shares en tabakken waren aan c)en luien kant. De omzetten bedroegen in totaal slechts 580.000 shares, nadat in het vierde slechts 80.000 shares van eigenaar verwisselden, volgde in het laat ste uur een omzet van 140.000 stuks. 30 Laatst gedane koersen Jan./Dec. Allied Chemical American Can Co. Am. Car (t F dry Am. Rolling Mill) Am. amelt Rif. Ara.' Tel. f* Tel. Am. Tobacco B. Am. Waterworks Anfico.-dft ppcï Atchison Topeke Baltimore Ohio Bethlehem Steel Canadian jjfic Case Treshius Chase National B. C es. fir Ohio Chicago R„(-k lsi. Chrysler Motor Cities Service Conso. Gas N.Y. Continental Oil 7 Da weal. 514 Young Deleware Huds. Douglas Aircraft Dupont de Nem. Eas'man Kodak El. Bond Sh. General Electric General Motors Good Year - Hudson Motor Illinois Central Intern. Harvester Intern. Nickel Intern. Tel. Tel. Kennecott Copper Missouri Pacific Idem prel. Montgomery Ward Nat. City Bank Nat. Dairy Prod. New York Central North. Am. Av. North. Amer. na Norfolk Western Pennsylvania Phillips OiJ Ptoctor Gamble Publ. Serv. N. J. Radio Corporation Rep. Steel Sears Roebuck Shell Union Oil Socony Vacuum Southern Pacific Southern Railway Standard Brands Stand. OU ot N.-J. Tidewater Ass. Oil Union Pacific United Aircraft United Corp A. U. S. Leather U. S- Rubber U. S. Stce; Western Union Westingh. Electr. Woolworth Building i - ex dividend ex coupon. nieuwe aandeelen. gedaan én iaten. t Weden, 29 176 4 176 4 175 1134 1134 1138 31 4 31 8 31 16 8 16 4 154 51 4 50 8 50| 171 4 170 4 170 4 87 8 87 8 86 11 8 11 4 11 4 30 4 29 8 29 8 24 8 23 8 23 8 6 54 58 8i 8 80 4 81 4 5 4 8 48 73 714 71 4 36 8 35 4 35 8 41 8 41 8 41 90 4 89 4 89 8 48 48 48 31 8 30 8 30 24 23 8 23 8 10 8 lii il 8 8 f 88 9 22 4 214 22 4 83| 82 8 82 8 182 4 182 182 4 166 166 4 166 8 78 7 8 74 40 8 40 4 40 4 55 54 4 54 4 24 23 23 8 54 58 58 124 12 8 12 8 618 60 4 60 8 37 8 36 8 36 8 5 8 48 48 37 4 37 4 37 8 8 8 8 8 S T 55 4 55 8 55 24 8 28 8 28 8 16 4 16 8 16 8 188 188 18 26 8 25 8 25 8 23 22 8 22 8 215 215 2)3 23 8 23 8 22 4 41 4 41 4 4 8 66 j 6)8 6: 4 40 -8 40 8 40 58 58 58 23 8 22 8 22 8 86 85 4 84» 12 8 12 8 121 124 124 11 4 14 4 144 148 20 19 8 20 68 6 6 44 8 43 4 44 8 11 10 8 10 8 95 94 4 95 1 47 4 46 8 46 8 24 21. 28 41 4 40 4 39 4 66 8 66 4 66 4 2S 4 2i4 25 8 117 1168 1164 39 38 8 38 Slotkoersen Jan./Dec. NEW YORK, 2 Jan. 2 30 29 Brussel Rome Madrid Bern Oslo A'dam Londen Parys Berlijn 16X5 5.35 9.95 22.4( 22.72 i 53.25 3.95 2.24 8 40.20 16.79 8 22.43 i 53Ï28 3.95 J 2.24 16.72 5.05 9.95 22.43 22.73 53.23 3.95 i 2.241 40.20 2 Jan. NEW YORK, 2 Jan. 30 Dec. 2 Jan. 30 Dec Katoen Jan u.2811.07.—Juli Mrt 11.1*91100Oct. Mel 10.85 87 10.61-64 Rubber Standaard Dec. I8.92t-18.95 Juli Jan. 19.0 —18.94 Sept Mrt 18.77T - I8.75f— Oct. Mel 18.50'- 18.50 Koffie (Rio - Nieuw contract) 048-53 1027-29 18.38—f 18.43 18.38- 18.43 18.38- (Santos) Dec. Mrt Mel Jull Sept 4.13 4.20 4.24 4.27— 4.13- 4.20- 4.24- 4 27- Mrt Mel Juli Sept. Dec. Jull 1.79+ Sept. 1.88+ Nov 1.93+ Dec. 6.22 6.29 6.35 6.3 7— 6.40 2.02+ 2.04+ 6.17- 6.26- 6.32- 6.35- 6.40 1.97+ 2.00+ Suiker Juli Jam 1.85+ Mrt. 1.94+ Mei 1.98+ Tin Loco 48,75 50.50 Terr 47.00 49.0C WINNIPEG, 2 Jan. 30 Dec. 2 Jan. 30 Dec. Haver Mei 40 - i Juli 35 1 - i Sept. 33 f Rogge - Mel 76 I - Juli 75 i Sept 74 f - 2 Jan. Tarwe Me) 106 07 104- Juli 104 i - i 101 8 Sept. 103 8 1C0 Mais Mel Juli Sept. Reuzel Jan 6.15+ 6.65 Mrt 6.77 4 6.67 4 59 8 - 58 59 J-— 59 i 69 I 59 j Mei 6.9c Juli 7.05 CHICAGO, 2 Jan. 30 Dec. Tarwe Dec. Mei 90 J Jull 91 4 Rogge Dec Mei 81 I Juh 801 Haver 2 Jan. Gerst 39 f 35 331 "5 74 1 -- 73 i - - 5.95 2 Jan. 30 Dec. 85 89 5 771 80 1 •- 79 8 - Dec. Mel Jull Mei - Dei - Juli 50 J 52 f 51 f Mel Jull 41 8 40 J 36 J 30} 54 53 Lynzaad 203 1 9 5 8-- 961 -- 202 1 -94 1 37J We ontvingen dezer dagen nog eenige kalen ders en wel van de volgende firma's, bedrijven en instellingen. N.V. Wollenstoffenfabriek Gebrs. Diepen, Tilburg; een flinke maandkalender voor het bureau. Nederlandsche Middenstandsbank N.V. Am sterdam; eveneens een maandkalender in goed verzorgde uitvoering, Drukkerij M. Lindenbann en Co. N.V, Am- strdam; een dagkalender. De Standaard, Amsterdam, een goed uitge voerde maandkalender. - Land- en Tuinbouwbureau der I. G. Farbenin- dustrie A. G. Amsterdam. Een maandkalender, waarby veel aandacht aan de uitvoering is be steed. Van Texaco ontvingen we den gebruikelyken kalender met het Texaco-schild; maand kalender. Van Stolk en Reesse Rotterdam zond de Januari-aflevering van haar kalender, uitge voerd op dubbelgekleurd kunstdrukpapier. (Medegedeeld door Simóons en Co., A. van Vliet en Zn. en L. Slijper) Van 3.304.30 uur Kon. Olie Anaconda U. S. Steel Gew. Marine 263 23% —24 49% 7—7 3/16 Van 4.305 uur Kon. Olie 262 Gew. Marine 7 ]/8 Koersen voor stortingen op 3 Januari 1940 tegen verplichtingen luidende in: Reichsmar- ken f 75.40; Lires f 9.55. ROTTERDAM. Geslaagd voor cand. «at. ec. wetenschappen de heer J. H. Proper. Opgegeven door v. d. Graaf Co., N.V. (Afd. Handelsinformaties) Surséance van betaiing: 27 December 1939 is door de Comm. Venn. J. van den Berg and Sons, bloembollenkweekery- en -handel, te Breezand, Anna Paulowna, va-h weike vennootschap beheerende vennooten zyn: Cornelis van den Berg en Johannes Cornells van den B'erg, belden bloembollenkweeker, te Bree zand, Anna Paulowna, Ingediend een verzoek schrift tot bekoming van surséance van betaling. D.d. 28 December 1939 voorloopig verleend. Be windvoerder is mr. A. J. M. Leesberg, Alkmaar. Verhoor: ter raadkamer der Arrondlssements- Reehtbank te Alkmaar van Zaterdag, e Maart 1940, te 10 uur v.m. Failliet verklaard: 29 Dec.: C. Schiappi, lederhandel, Tilburg, Bas terdstraat 72. R.c. mr. F. A. J. Manres. Cur. mr. Th. Taminiau, Tilburg, Willem II straat 92. q. F. Schotting, schilder, Rotterdam, Engel- schestraat 33 a. R.c. mt. G. R. W. Kynrmell. Cur. mr. A. de Mooy, Rotterdam. Gedeponeerde uitdeelingsiijsten 28 Dcc..- J. A. van de sande, garagehouder en smid, IJzendyke. De nalatenschap van H. J. Weijkman ge woond hebbende te Breskens en overleden te Blankenberghc (B) 18 November 1937. AMSTERDAM, 2 Jan. Aardappelen. Noordholl. eigenheimers 1.902.10, idem blauwe en bonte eigenheimers 2.402.50; idem Bevelanders 2.15 >2.30; And,ijker blauwei 2.602.80; idem bente 2.702.90; Friesche bintjes 2.902.35; Zeeuwscho bevelanders 2.202.40, idem bintjes 2.15—2.30, idem eigenheimers 2.302.50, idem biauwe en, bonte eigenheimers 2.502.70, idem- blauwe 3.10 3.25, idem bonte 3.003.25, idem' poters 2.10 2.25, Drentsche zandaardappelen 2.502.70, Anna Paulowna zandaardappelen 3.003.25, Duinzand- aardappelen 3.25—3.50, alles per H.L. Aanvoer: 39.000 kg. S-HERTOGENBOSCH. 2 Jan. N.V. Botermijn. Awnvoer 9075 kg. Hoogste prijs 1.65, laagstê prijs 1.62, middelprys 1.64 per kg. Het presidium van den Internationalen Schaatsenrijders Bond (Internationale Eislauf Vereinigung) heeft besloten, dat dit seizoen ae volgende wedstrijden geen doorgang zullen vinden; Europeesche kampioenschappen in het hard rijden te Davos (27 en 28 Januari). Wereldkampioenschappen in hét hardryden te Oslo (17 en 18 Februari). Wereldkampioenschappen in het hardryden voor dames te Stockholm (24 en 26 Februari). Europeesche kampioenschappen in het kunst- ryden voor dames te Zürich (20 en 21 Januari). Europeesche kampioenschappen in het kunst rijden voor heeren en paren te Arosa (24 en 25 Januari) Wereldkampioenschappen kunstryden dames te Berlyn (17 en 18 Februari). Wereldkampioenschappen kunstrijden heeren en paren te Londen (26, 27 en 28 Februari). De Nederlandsche kampioenschappen in het hardryden op de schaats zyn thans vastgesteld op Vrijdag 5 en Zaterdag 6 Januari a.s. te Gro ningen op de baan van de IJsclub Groningen in het stadspark. Op den eersten dag wordt gereden over de afstanden 500 en 5000 meter; op den tweèden dag over 1500 en 10.000 meter. Erkki Tamila, de bekende lange-afstandlooper, is gesneuveld. Tamila was wereldrecordhouder op den afstand 15 mijl met 'n tijd van 1 uur 19 min. 48.6 sec., gemaakt op 30 Augustus 1937 te Joensuu. Ver der bezat hij het wereldrecord over 25.000 me ter met een tyd van 1 uur 21 min. 7 sec., ge maakt op 6 September 1.1, te Joensuu. PARIJS, 2 Jan. (A.N.P.) De landenwedstrijd tusschen Frankrijk en Engeland is thans defi nitief vastgesteld. De ontmoeting is bepaald op 11 Februari te Parys. Voorts speelt Frank- ryk op 28 Januari, eveneens te Parys, tegen Portugal,

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1940 | | pagina 2