P.T.T. 25 jaar Staatsbedrijf M Capucijners en boonen de zoon van Finn Ir. DAMME OVER ZIJN GESCHIEDENIS Krijgsraad te den bosch Elke verkoop is verboden WOENSDAG 3 JANUARI 1940 Minister Van Boeyen reikt in een bijeenkomst te s Gravenhage onderscheidingen uit Minister Van Boeyen spreekt Personeele belasting Technische verbeteringen voorgesteld Nederland—Indië zonder t us schenlanding Uitslag van een prijsvraag DISTRIBUTIEKAARTEN VOOR MILITAIREN Centrale-verwarmings- bedrijf Spertijd ingesteld DE NIEUWE ONDERZEEBOOT. JAGERS DOOR KOUDE BEVANGEN EN GESTORVEN OUDE MAN VERONGELUKT DOOR DE GLADHEID ONTAARDE MOEDER TOT EEN JAAR VEROORDEELD AFSCHEID VICE-ADMIRAAL A. VOS Felle brand teistert Escharen Café annex bakkerij en boerderij vernield Nieuwe flikkerlichten C.A.O. BOEKDRUKKERS- EN RASTERDIEPDRUKBEDRIJF R. K. Jeugdwerkkamp De Kemper- berg gesloten Audiëntie minister van Sociale Zaken Fietser lette niet op het verkeer Door vrachtauto aangereden en zwaargewond MILITAIRE AUTO GESLIPT UIT DE STAATSCOURANT Sociale wetgeving Posteryen Onderscheidingen Marine A. J. DAWSON i Evenals andere jaxen werd op 2 Januari een bijeenkomst van P.T.T.-ambtenaren ge houden, ditmaal in den Kon. Schouwburg te 's-Gravenhage. De bijeenkomst had ditmaal een zeer bij zonder karakter, doordat het feit werd her dacht, dat 25 jaar geleden door toepassing van de bedrijvenwet de P.T.T.-diensten den vorm van staatsbedrijf kregen. Onder de talrijke aanwezigen zagen wij den hiinister van Binnenlandsche Zaken, den heer H. van Boeyen, met den secretaris-generaal, mr. dr. k. J. Prederiks, den minister van Justitie, hlr. p. S. Gerbrandy, als voorzitter van den Ra- dioraad, vele leden van den raad, verscheidene leden van den postraad en vele anderen. De directeur-generaal van de P.T.T., dr. ir. ^1. H. Damme, heeft aan het begin van dezen middag een uitvoerige uiteenzetting over ver leden, heden en toekomst van het bedrijf ge- Beven. Hij zeide allereerst, dat een uitgebreide vie- Ihg van het jubileum van P.T.T. in de huidige omstandigheden niet op haar plaats zou zijn, doch dat het bestuur heeft willen volstaan met ®en sobere herdenking. Wat de geschiedenis van het P.T.T.-bedrijf betreft, zeide spr„ dat de wet tot stand kwam, Waarbij P.T.T. een bedrijf zou worden in den ®n van de wet van 1912. Dit was niet slechts een theoretische wijzi ging, die alleen in de boekhouding plaats had, doch zij maakte het mogelijk, dat het P.T.T.- bedrijf zijn vleugels wijd kon uitslaan. Hoewel het P.T.T.-bedrijf thans 'n bedrijf in den waren zin des woords is, richt het zich niet Uitsluitend op zichzelf, maar is het zich be wust te werken ten nutte van onze geheele Volkshuishouding tot verhooging van onze wei- Vaart in haar geheel. Naast het oorspronkelijke postbedrijf zijn hieuwe takken gekomen. Telefonie en telegrafie hamen een geweldige vlucht en deden den om zet in het postbedrijf verminderen. Zoo hadden de verschillende onderdeelen een wisselwerking °P elkaar. Het giroverkeer verdrong het post wissel. en kwitantieverkeer. Per dag wordt in ons land gemiddeld f 61.000.000 door het girobe- drijf omgezet. Als belangrijke punten in de geschiede nis van het P.T.T.-bedrijf noemde ir. Damme o.a.: Instelling van het postcheque- en girover keer (1918); radio-telegraafverbinding met Indië (1923); luchtverbinding met Indië (1924); eerste kruisgesprek met Indië (1927); instelling van den Postraad (192*3)radio- telefonische verbinding met Indië en instel- lig van den Postraad (1927); beeldtelegrafie 1931); indienststelling van den verreschrij ver (telex), die o.m. gebruikt wordt door t Algemeen Nederlandsch Persbureau bij de nieuwsvoorziening aan de Nederlandsche dagbladen, een nieuwsvoorziening, welke velen, zoo niet alleen, buitenlandschen bu reaux tot voorbeeld kan strekken. Het telexnet van het A.N.P. werd in 1936 in dienst gesteld. Na het verleden besprak ir. Damme het he den. Ook het P.T.T.-bedrijf is niet- ontkomen aan den invloed der tijdsomstandigheden, doch dank zij het personeel, dat ondanks overuren en andere moeilijkheden zijn taak met opge wektheid bleef vervullen, bleef het bedrijf zon der haperen loopen. De minister van Binnenlandsche Zaken, de heer H. van Boeyen, betrad vervolgens het po dium en zeide, dat het eigenlijk niet gebruike lijk was, dat de minister deze bijeenkomst bij woont. Dat spr. er thans wel was had een bijzon dere reden en dat was die van het jubileum van P.T.T. De minister wenschte den directeur- generaal het beste voor 1940 toe en hoopte voorts, dat de bestaande harmonie tusschen P.T.T. en Binnenlandsche Zaken altijd gehand haafd zal blijven. Dit is het fundament voor een gemeenschappelijken arbeid. Het doel van het P.T.T.-bedrijf is het Nederlandsche publiek. Of het bedrijf daarin geslaagd is, mag de directie en zelfs ook de minister niet bfeoordeelen. Maar wel heeft spr. kunnen vaststellen, dat in de afgeloopen jaren het P.T.T.-per- soneel blijk gegeven heeft zijn taak te be grijpen. Met opgewektheid en trouw heeft het zijn taak voor de gemeenschap verricht. Daarvoor bracht spr. directeur-generaal en personeel dank en hulde. Hierna overhandigde de minister met enkele toepasselijke woorden de uitgereikte onderschei dingen aan de begiftigden en spelde de onder scheidingen eigenhandig op hun borst. „En wat in de toekomst?" vroeg spr. zich daarna af. Met een dergelijken staf van mede werkers moest de directeur-generaal de toe komst wel met vertrouwen tegemoet zien. De geest onder het personeel is uitstekend en doet het beste hopen, zelfs al zouden de tijden nog somberder worden dan thans. De regeering kan in vollen omvang op P.T.T. rekenen en spr. bracht den directeur-generaal dank voor zijn toegewijde zorg. Na de toespraak van den minister werd de nieuwjaarswensch uitgesprokendoor Thomas- yaer (Louis Gimberg) en Pieternel (mevr. Broedelet), De tekst was van Melis Stoke. Tot slot van den middag werden enkele be drijfsfilms vertoond. Ingediend is een wetsontwerp tot wijzi ging en aanvulling van de artikelen 10 pa ragraaf 1 en 11, paragraaf i, der jvet op de Personeele belasting. In art. 94, letters d en e, van het ingetrokken ontwerp van wet, houdende heffing van een nationale Inkomsten- en Winstbelasting en wij ziging van enkele belastingwetten zoo lezen WÜ in de memorie van toelichting kwamen twee bepalingen voor, welke technische verbe teringen van de wet op de Personeele belasting 1896 beoogden. In het voorloopig verslag van de Tweede Kamer der Staten-Generaal inzake liet genoemde wetsontwerp werden ten aan zien van deze bepalingen geen opmerkingen Beniaakt. De ministers achten het wenschelijk, in het onderhavige wetsontwerp opnieuw een voorstel tot het aanbrengen van de genoemde verbete- fihgen te doen. De eerste verbetering beoogt de huurwaarde- Schattingen te vergemakkelijken en de uitkomst Van qïe schattingen juister te maken. Indien °°k de huurprijs van een gedeeltelijk vrijgesteld Bebouw (waarin bijv. een bergplaats voor be drijf aanwezig fs) kan worden gebezigd als '«idraad bij de schatting van de huurwaarde Vah het belaste gedeelte, zal de uitkomst van dé schatting voor den belastingschuldige ook eSrijpeiijker zijn dan thans nogal eens net Beval is. Ten aanzien van cie tweede voorgestelde be uling merken de ministers op, dat de reductie, ^eike genoten wordt door veie bewoners van Ambtswoningen, in een aantal gevallen veel re wr gaat, namelijk indien de belastingplichtige ,cer dan één ambt bekleedt doch slechts in ®eh hoedanigheid een ambtswoning aangewezen rieeft gekregen, en voorts ingeval de woning door een aantal ambtsbekleeders die één gezin Jprmen, gezamenlijk wordt bewoond. Onder ?eer bij onderwijzers en onderwijzeressen komt laatste voor, Aan mr. W. M. van Lanschot is op grond ar> het bereiken van de wettelijke leeftijds- -Nhis met ingang van 1 Januari 1940 eervol dtsiag verleend als president van den krijgs- ad der landmacht te 's Hertogenbosch. ®énoemd werd voor den tijd, dat de tegen woordige algemeene mobilisatie voortduurt en Nederland niet in een oorlog wordt betrokken, tot president van den krijgsraad voor de land macht te 's Hertogenbosch mr. W. M. van Lan schot, met ingang van I Januari 1940 eervol ontslagen als president van vermelden krijgs raad. De door het comité „Vliegtocht Nederland- Indië" uitgeschreven prijsvraag betreffende het vliegen zonder tusschenlanding van Nederland naar Java. is, naar „De Telegraaf" meldt, ge wonnen door ir. E. A. Driessen, chef van de wetenschappelijke afdeeling van de K.L.M Zijn ontwerp, dat het motto „De Nieuwe Weg" draagt, heeft den eersten prijs gekregen. De tweede prijs is toegekend aan den heer ir. Th. var. Lammeren, chef van de teekenkamer van de K.L.M. J3e jury bestond uit de heeren H. Wallaerdt Sacré, secretaris van het comité „Vliegtocht Nederland-Indië", A. Aler, chef van den vlieg- dienst der K.L.M., P. Guilonard, onderdirecteur van de K.L.M., K. D. Parmentier, gezagvoerder bij de K.L.M., terwijl ir. A. G. von Baumhauer secretaris was. Door het vliegtuigongeluk in Amerika verloor de jury twee leden. Hun plaats is ingenomen door G. Spit, chef van den technischen dienst der K.L.M. en H. de Winter, inspecteur bij den Luchtvaartdienst aan het departement van Waterstaat. In de prijsvraag werd gevraagd een studie te leveren omtrent de mogelijkhehid en de betee- kenis van het vliegen zonder tusschenlanding en zonder bijvullen van bedrijfsstoffen tijdens de vlucht van Nederland naar Java en omge keerd. Blijkens een mededeeling van den minister van Economische Zaken kunnen militairen, die niet in eigen voeding voorzien, zich, indien zij wegens ziekte en dergelijke gevallen achterblijven van verlof na afloop van iedere week, dat zulks voortduurt na het beëindigen van het tijdsbestek gedurende hetwelk verlof is verleend wenden tot den commandant van hun legeronderdeel, met het verzoek hun een verlofdistributiekaart, geldig voor zeven dagen, te doen toekomen. Te gen inlevering van deze kaart wordt op een distributiekantoor rantsoenboekje I verstrekt, hetwelk bonnen bevat ter verkrijging van in distributie gebrachte goederen, in een hoeveel heid benoodigd voor een week. In de Nederlandsche Staatscourant is een beschikking van een minister van Eco nomische Zaken gepubliceerd waarbij wordt overgegaan tot het instellen van een zoo- genaamden spertijd op grond van de vesti gingswet kleinbedrijf 1937 voor het centrale- verwarmingsbedrijf. Met ingang van 3 Januari 1940 is het ver boden een inrichting, bestemd of mede bestemd voor de uitoefening van dezen be drijfstak te vestigen zonder vergunning van den minister van Economische Zaken. Deze vergunning is evenzeer vereischt ten aanzien van de uitbreiding van het in een in richting uitgeoefende bedrijf met de uitoefe ning van dezen bedrijfstak, zoomede ten aan zien van de voortzetting van het in een in richting uitgeoefende centrale-verwarmings- bedrijf, in geval van wijziging in de personen van ondernemers of beheerders. Onder de uitoefening van het centrale-ver- warmingsbedrijf wordt voor de toepassing van deze beschikking verstaan: 1. Het ten behoeve van het publiek rr.on- teeren, doen monteeren of voorbereiden van de montage van installaties voor: a. Centrale verwarming. b. Warmwatervoorziening,' gekoppeld aan installaties voor centrale verwarming. c. Klimatiseering van ruimten, bestemd voor het verblijf van personen. 2. Het voorhanden hebben van grondstoffen, materialen, hulpmiddelen of gereedschappen, bestemd om te worden gebruikt bij verrichtin gen als onder 1 bedoeld. 3. Het vervaardigen van ontwerpen of het nemen van andere voorbereidende maatregelen ten behoeve tan verrichtingen, als onder 1 be doeld, met het doel deze verrichtingen ten aan zien van het publiek in eigen bedrijf uit te voeren. 4. Het ten verkoop aan het publiek in voor raad hebben of het aan het publiek verkoopen van de onder 1 genoemde Installaties, derzelver onderdeelen of toebehooren. De afmetingen van de zes onderzeebootjagers, die Zaterdag j.l. vanwege het departement van Defensie zijn aanbesteed, zijn de volgende: lengte 65 meter, breedte 6.8 meter en diepgang 2 meter. .Het standaard deplacement is 395 ton en de maximum snelheid 24 mijl. De booten worden bewapend met mitrailleurs van 40 milli meter en dieptebommen. Dinsdagmorgen werd op het Toepad te Rot terdam de 17-jarige fabrieksarbeider W. Wul fraat in stervenden toestand naast zijn rij wiel gevonden. De jongeman werd per auto van den G.G.D. naar het ziekenhuis Coolsingel gebracht, waar bij aankomst bleek, dat hij reeds was overle den. Aangezien op het lijk geen teekenen, welke op een gewelddadigen dood wijzen, werden gevonden, wordt aangenomen, dat de jongen door de koude is bevangen. Dinsdagmorgen is onder Ressen een ongeluk gebeurd, dat den 67-jarigen gehuwden arbeider J. Jansen het leven heeft gekost. De man trachtte, op zijn rijwiel gezeten, een stilstaanden vrachtauto te passeeren, doch kwam door de gladheid van den weg ten val. Hij sloeg eerst met het hoofd tegen den wager. en vervolgens tegen den grond. Met een ern stige schedelbasisfractuur werd de oude man een woning in de nabijheid binnengedragen. Enkele oogenblikken later overleed hij aan de bekomen verwondingen. De Rotterdamsche rechtbank deed Dinsdag uitspraak in de zaak tegen de 24-jarige mej. M. M. de K. uitVlaardingen, aan wie ten laste was gelegd, dat zij haar pasgeboren kindje door het de keel dicht te knijpen, had ge dood. De zaak was op 19 December j.l. met geslo ten deuren behandeld. De officier van Justitie eischte toen een ge vangenisstraf voor den tijd wan twee jaar, met aftrek van preventieve hechtenis. De rechtbank veroordeelde de vrouw tot een jaar gevangenisstraf met aftrek der preven tieve hechtenis, waarvan zes maanden voor waardelijk, met drie jaar proeftijd. Naar aanleiding van (Je van verschillende zijden gestelde vraag, wanneer met de distri butie van bruine boonen en capucijners zal worden begonnen, betreurt de minister van Economische Zaken te moeten mededeelen, dat de voorraden van deze artikelen nog niet vol doende zijn om tot distributie te kunnen over gaan. Men bedenke, aldus de minister, dat in normale tijden deze boonen eerst geleidelijk, naarmate de boeren gereed zijn met dorschen. aan de markt komen. Bij de distributie echter moet op een bepaald oogenblik de geheele voor den consument beschikbaar gestelde hoeveel heid aanwezig zijn en gereedliggen bij de win keliers. Om een half pond per persoon te kunnen distribueeren is reeds een minimum- voorraad van 2.100.000 kg. noodig, welke hoe veelheid in de practijk nog belangrijk grooter moet zijn, omdat aan de winkeliers niet afge past. geleverd kan worden, wat zij denken voor de klanten noodig te hébben. Een marge van plm. 50 pet. moet zeker aanwezig zijn om te voldoen aan den redelijken eisch dat, wanneer met de distributie wordt begonnen, het artikel ook inderdaad! allerwegen bij de détaillisten verkrijgbaar is. De thans van overheidswege ingenomen hoeveelheid is niet voldoende om met de distributie te kunnen aanvangen. Boven dien moest van deze toch al onvoldoende hoe veelheid! nog onlangs een groot deel voor de voedselvoorziening van de militairen worden afgestaan. Daarnaast moeten dan nog de be hoeften van ziekenhuizen en scheepvaart be vredigd worden. Een en ander heeft tot gevolg, dat eerst met vertrouwen tot een goed loopen- de distributie kan worden begonnen, wanneer ongA'eer de helft van den totalen oogst hier te lande is ingeleverd. Ondanks het feit, cat reeds eenigen tijd tot een aanzienlijke verhooging van de prijzen der bruine boonen, witte boonen en capucijners ïs overgegaan, zijn deze producten nog niet in voldoende mate bij de provinciale voedselcom- missarissen geleverd. Ten deele is dit toe te schrijven aan den natten herfst en aan het feit, dat vele landarbeiders door de mobilisatie aan hun werk zijn onttrokken, waardoor het dorschen later dan anders geschiedde. Ver moedelijk zijn er ook onder de landbouwers, die voorraden hebben vastgehouden in de hoop op hoogere prijzen. Inderdaad zijn die soms behaald in den ille galen handel. Het spreekt vanzelf, dat de laatste handelwijze, welke getuigt van een volkomen gebrek aan gemeenschapszin, niet genoeg af gekeurd kan worden. De minister heeft dan ook besloten enkele maatregelen te treffen, waardoor hij de inleve ring van boonen en capucijners hoopt te bevor deren en daardoor het instellen van de distri butie te bespoedigen. Zooals bekend mag worden verondersteld, is het afleveren en vervoeren onder meer van bruine boonen, witte boonen, grauwe erwten en capucijners verboden. Tot dus verre is van deze verbodsbepaling evenwel ontheffing verleend voor zoover het betreft de aflevering aan uiteindelijke verbruikers. Deze ontheffing is nu ingetrokken. Elke verkoop van de genoemde producten, ook aan het publiek, is derhalve verboden. Den telers wordt daarom nogmaals ten sterk ste aangeraden tot Inlevering bij de provinciale voedselcommissarissen over te gaan. Dit te meer omdat de contróle op de vermelde ver bodsbepalingen zeer zal worden verscherpt. Mocht blijken, dat desondanks de genoemde producten nog niet in voldoende mate worden ingeleverd, zoo zullen verdergaande maatregelen worden genomen. Het ligt namelijk in het voornemen van den minister om, indien onverhoopt nog niet tot voldoende inlevering zal worden overgegaan, de totstandkoming van een koninklijk besluit te bevorderen, waarbij het voorhanden en in voor raad hebben van bruine boonen, witte boonen, grauwe erwten en capucijners in ongedorschten toestand met ingang van 22 Januari 1940 zal Zijn verboden. Het gevolg van deze bepaling zal dan zijn, dat elke teler verplicht is de door hem geoogste hoeveelheden bruine boonen, wit te boonen, grauwe erwten en capucijners te dorschen, Indien hij zich althans niet wil bloot stellen aan inbeslagneming van de in onge dorschten toestand aanwezige partijen. Zooals overigens bekend zal zijn, is het dor schen met het oog op de controle zonder verlof verboden. Dit verlof wordt door de pro vinciale voedselcommissarissen of plaatselijke bureauhouders op aanvrage verleend in den vorm van een algemeene of bijzondere dorsch- vergunning. De minister vertrouwt, dat hij vooral van de landbouwende bevolking zooveel medewerking zal ondervinden, dat ook zonder het treffen van nog verdergaande maatregelen binnenkort vol doende boonen aanwezig zullen zijn om het Nederlandsche volk van dit zoo zeer begeerde voedsel te kunnen voorzien. Teneinde in den overgangstijd, waarin de ver koop van boonen, grauwe erwten en capucij ners verboden zal zijn, diegenen niet te bena- deelen, die aan deze peulvruchten op medische gronden behoefte hebben, zal een aparte rege ling voor zieken en daarmee gelijkgestelden worden getroffen. Ook met de bijzondere be hoeften van ziekenhuizen zal rekening worden gehouden. Zaterdag heeft vice-admiraal A. Vos. hoofd van de afdeeling materieel der zeemacht bij het departement van Defensie een afscheids bezoek gebracht aan den minister van Defensie. Schout bij nacht L. A. C. M. Doorman, die met ingang van 1 Januari 1940 tot hoofd dier afdeeling is benoemd, heeft hedenochtend als zoodanig zijn opwachting gemaakt bij den mi nister van Defensie. Dinsdagmiddag omstreeks twee uur is brand ontstaan in het café annex bakkerij van den heer Van Raay, hetwelk gelegen is in de nabijheid van de kerk midden in het dorp Escharen. In een ommezien stond zoowel het café als de bakkerij in lichter laaie. Het vuur sloeg na korten tijd over op de groote boerderij van den landbouwer Peters. Men slaagde er in den inboedel en het vee tijdig in veiligheid te brengen. De brandweer uit Escharen, die spoedig na het uitbreken van den brand ter plaatse was, kon echter niet ver hinderen, dat de boerderij tot den grond toe afbrandde. Ook het café en de bakkerij gingen geheel verloren, evenals de inboedel. Een paard en een kalf welke zich in het achterhuis bevonden, kwamen in de vlammen om. De oorzaak van den brand is niet bekend. De minister van Waterstaat heeft ontheffing verleend van de verplichting tot afsluiting van de volgende spoorwegovergangen: le. In de gemeente Linne bij wachtpost 44a, in de lijn Roermond—Maastricht (twee over wegen) 2e. In de gemeente Sittard bij wachtpost 24, in de lijn RoermondMaastricht (twee over wegen) 3e. In de gemeente Swalmen bü wachtpost 55, in de lijn VenloRoermond. 4e. In de gemeente Zevenaar bij post „V" in de lijn WinterswijkZevenaar. 5e. In de gemeente Veghel bij wachtpost 22 in de lijn BoxtelGennep. 6e. In de gemeente Tietjerksteradeel bü hal te Tietjerk in de lijn Harlingen—Nieuwe Schans. 7e. In de gemeente Driebergen, weg naar Austerlitz bü wachtpost 9 in de lijn Utrecht Arnhem. 8e. In de gemeente Leerdam bü wachtpost 53 in de lün GeldermalsenGorinchem 9e. In de gemeente Meerssen bü wachtpost 5 in de lün MaastrichtRoermond. 10e. In de gemeente Nieuwstadt bü wacht post 30 in de lijn MaastrichtRoermond. lie. In de gemeente Kesteren bü wachtpost 22 in de lijn KesterenVeenendaal. 12e. In de gemeente Vleuten, weg Vleuten-- Utrecht bij wachtpost 4 in de lijn Utrecht- Rotterdam. Bij deze overwegen zullen automatische waarschuwings-installaties en vóór-waarschu wingsborden worden geplaatst. De bedrijfsraad voor het boekdrukkers- en rasterdiepdrukbedrijf heeft een verzoek inge diend tot verbindendverklaring van bepalin gen van de collectieve arbeidsovereenkomst voor dat bedrijf. Dit verzoek met de daarbij be- hoorende stukken ligt tot en met 20 Januari 1940 voor belanghebbenden ter inzage op de bureelen van de districtshoofden der arbeids inspectie te Amsterdam, Haarlem, 's Graven hage, Rotterdam, Utrecht, Breda, Maastricht. Arnhem, Deventer en Groningen, terwül bü het departement van Sociale Zaken voor belang hebbenden, zoo lang de voorraad strekt, op aanvrage afschriften van het verzoek en van de daarbij behoorende stukken verkrijgbaar zijn. Bezwaren tegen inwilliging van bedoeld verzoek kunnen vóór of op 20 Januari schrifte lijk bü den minister van Sociale Zaken worden ingebracht. D eafdeeling cultureele zorg en sociale jeugdzorg van het departement van Sociale Zaken deelt mede, dat wegens de vorst deel nemers van het R. K. Jeugdwerkkamp De Kemperberg te Schaarsbergen heden niet naar het kamp moeten afreizen. Weder openstelling van het kamp wordt nader bekend gemaakt. De gewone audiëntie van den minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen' zal op Donderdag 4 Januari niet worden gehouden. eer dan ooit eischt de tijd van ons edelmoedigheid Bedenk, dat God rich In edelmoedigheid niet laat overtreden. Dinsdagmiddag omstreeks half twee stak de ongeveer 30-jarige wielrüder S. V., zonder op het verkeer te letten, den provincialen weg ter hoogte van de Coupure te Zaandam over. Een vrachtauto, welke hem op dat moment tot op enkele meters genaderd was, kon niet meer uitwijken en reed den man aan. Met een bek kenfractuur, een beenbreuk en eenige gekneus de ribben werd het slachtoffer in emstigen toestand opgenomen en naar het Gemeente ziekenhuis te Zaandam vervoerd. De chauf feur had nog geprobeerd een aanrijding te voorkomen door het stuur om te gooien. Mis schien was dit gelukt als de wielrijder niet had geweifeld en van zijn fiets was gestapt. Op den Zutfenschen Straatweg te Bram men is Dinsdag een militaire auto met drie inzittenden geslipt en in volle vaart tegen een boom terecht gekomen. Een luitenant kreeg verwondingen in het gezicht, terwijl de dienstplichtige B. uit Doe- tinchem ernstig gewond naar het militaire hospitaal te Zutfen is overgebracht. De be stuurder van den auto kwam met den schrik vrü. De auto werd zwaar beschadigd. Bü beschikking van den minister van Sociale Zaken is benoemd tot werkgever-lid van den Raad van Arbeid te Zwolle, J. Heeres, te Zwolle. Aan mr. C. J. Sybrandy is in verband met het bereiken van de wettelijke leeftüdsgrens met ingang van 1 November 1939 eervol ontslag verleend als plaatsvervangend voorzitter van den Raad van Beroep (S.V.) te Arnhem, onder dankbetuiging voor de als zoodanig bewezen diensten. Met ingang van 1 Januari zün benoemd tot commies bü den Post-, Telegraaf en Telefoon dienst L. Potman, H. Gütenbeek, J. A. Looman, A. Klein, H. V. Jansen, J. Felkers. P. A. G. Engbers, J. van Kekem, W. R. Eelsingh, J. H. Schiermeier N. K. J. Scheffers, E. B. De Groote, J. D. Kremer, A. H. F. Hendriks, A. A. M. Stoop. M. L. Stufkens, J. Greven, W. de Bruü'n, C. M. Brand, E. W. Petrejus, P. J. J. Boux, G. M. J. Peters van Neijenhof, J. J. M. Baartmans, H. W. Voorbrood, Jan Schipper, G. C. van Doorn en W. H. Snijhorst, thans ad junct-commies bij den P. T. en T.-dienst; com mies bü den Telegraaf- en Telefoondienst: H. Wolfis, W. Kieft, H. Daams, K. van Houten, W. M. Schreiner, ET. Cats, C. Visser, H. J. C. Thüssen, Th. D. Brugman, S. Broertjes, N. Th. den Hals, W. Brinck, thans adjunct-commies by den Telegraaf- en Telefoondienst en J. Broers, P. H. Diekemeüer, P. J. Passenier, thans adjunct.commies bü den P., T. en T.-dienst. Benoemd tot ridder in de orde van den Ne- derlandschen Leeuw H. Nügh, oud-voorzitter van den raad van beheer van het Algemeen Ne derlandsch Persbureau te Rotterdam. Benoemd tot officier in de orde van Oranje- Nassau J. J. de Roode, redacteur van het dag blad „Het Volk" te Amsterdam. Benoemd tot ridder in de orde van Oranje- Nassau W. H. Ywema te Maartensdijk, inspec teur bü 's Rijks Munt te Utrecht. Benoemd tot ridder in de orde van Oranje- Nassau: C. Zandee, burgemeester der gemeente Kloetinge. Bevorderd tot officier in de orde van Oranje- Nassau: W. J. Hoendervanger, referendaris, chef der 5e afdeeling ter Provinciale Griffie, te Arnhem. Benoemd tot ridder in de orde van den Ne- derlandschen Leeuw: M. W. Bos, inspecteur der Posterüen, Telegrafie en Telefonie, in alge- meenen dienst, te Arnhem. Officier in de orde van Oranje-Nassau: H. Meijer Drees, electro-technisch hoofdambte naar der Telegrafie en Telefonie, hoofd van het telefoondistrict te Rotterdam. Ridder in de orde van Oranje-Nassau: mej. C. G. H. Verschoor, hoofdcommies bü het hoofdbestuur der P. T. T. Bij K. B. van 27 December zün benoemd tot: a Commandeur in de Orde van Oranje- Nassau de heer ir. A. Groothoff, directeur voorzitter der directie van het Staatsbedryf der artillerie-inrichtingen. Bevorderd tot hoofdofficier van den maxine- stoomvaartdienst der le klasse, de hoofdofficier van den marinestoomvaartdienst der 2e klasse G. A. Vermeulen, is aan de hoofdofficieren van den maxinestoomvaartdienst der le klasse C. B. Eenhoorn en G. A. Vermeulen wegens langdurigen dienst voor zoover eerstgenoemde betreft op zijn verzoek eervol ontslag uit den zeedienst verleend. Aan den vice-admiraal J. J. C. graaf van den Bosch op zijn verzoek, met ingang van den 1 Januari 1940, wegens langdurigen dienst, eer vol ontslag uit den zeedienst verleend, onder dankbetuiging voor de door hem aan den lande bewezen langdurige en gewichtige diensten, a Tot schout bü nacht: De kapiteins ter zee G. W. Stöve en L. A. C. M. Doorman, b Tot kapitein ter zee: De kapitein-luitenant ter zee P. J. M. Cikot. DOOR 36 öi"Als hij aanvoerder is, is er geen zweep noo kii +-/vf- iomonrl rlio noor .TdU vrflon '■Als zei hij tot iemand, die naar Jan vroeg. bret Je Jan sloeS' zou hiJ zeker de strengen ,hn ?n: bij laat je geen gelegenheid om de o *kles" te berispen. Ik geloof, dat hij ze zou die b, vóórdat hü toeliet, dat de zweep noo- Epk V'as- Ik heb de mijne al in geen drie weken "riiikt bi; is toch niet waar?", vroeg iemand die er J.stbnq. knikte om te toonen, dat het wel dege- -^aar was. ^a't Verzekcr je, dat die hond niet alleen doet, het hem zegt; hij weet het al, voordat Je hebtZelf weet en doet het, voordat je den mond kieS', eeoPend. Hij ^orgt er voor, dat de „hus- Voië °ol! precies volgens de regels de bevelen Blak' Ja mijnheer ik kan geen aanspraak heA1"1 op de verdiensten van hem zoo goed te dent611 gedresseerd. Het zit 'm in het bloed, ik 7 ,'k. en hij weet meer van dressuur af dan ais ,2 Ik weet niet wié hem geleerd heeft, iemand dit deed; maar hij verslaat de heele le Yukon, als eerste sledehond. Hij slaat 't record. Let eens op!" Willis sprak opzettelük heel kalm. „Schiet een eindje op, Jan, niet ver zoowat twee meter." Zijn toon was de gewone spreektoon. Jan uitte een kort, zacht geblaf en oogenblik- kelijk wierpen de vijf „huskies" achter hem zich in hun tuig. De slede waarvan de ijzers al stüf vastgevroren waren kraakte, schokte en gleed precies acht voet verder. Jan gromde zacht en waarschuwend. Het span stond zonder een woord van den eigenaar stil. „Zeg, kan die hond praten?", vroeg een toe schouwer. En grinnekend: „Hij gebruikt zeker mes en vork bij het eten, Jim?" „O, wat dat betreft," zei Willis, „hij hoeft niet te praten. Ook zonder dat maakt hij zich voor eiken „husky" verstaanbaar, en als deze hem begrijpt en niet wil doen wat Jan zegt. dan wordt hü maar eenvoudig bij de keel ge grepen." Zooals Jan daar aan het hoofd van het span op de laatste bevelen stond te wachten, was hij het toonbeeld van gezondheid en kracht. Hü voldeed aan alle eischen, die een bewoner van het Noorden aan een sledehond stelt, en had daarenboven nog eenige andere eigenschappen, die hun oorzaak vonden in zijn afstamming en die geen hondendrijver ooit hopen kon 'n een sledehond te zullen vinden: bijvoorbeeld zijn enorme grootte, zijn waardigheid, en zijn sier lijkheid in vorm en in beweging. Jan was nooit in zoo'n uitstekende conditie geweest ais thans, zoo vol tintelend leven en bruisende energie, tot in de kleinste haartjes van zijn vacht, tot in de kleinste ader van zijn lichaam. Zün haar knetterde, als iemand hem over zijn zwarten rug aaide. Niettegenstaande de buigzame sierlijkheid van al zijn bewegingen bewoog elk lichaams deel zich met groote veerkracht, alsof zijn le vensbron overvloeide van kracht en bij elke ge legenheid vloeien moest om te groote persing opeens te voorkomen. Men kreeg den indruk, dat zün bewegingen als veiligheidskleppen dienst deden. Zonder die sterke lichaamsbewe ging zou zijn groote levenskracht zeker op de een of andere wijza zich een weg banen en hem ten onder brengen. Hij liep alsof de zwaarte kracht nauwelijks voldoende was om hem aan moeder aarde te binden. „Ik denk. dat hij haast honderdzestig pond weegt," zei Willis; de weegschaal in den win kel toonde dienzelfden avond aan, dat zijn schatting juist was, want Jan woog precies 157 pond, hoewel er geen onsje vet of iets dergelijks aanwezig was. In die streken wist iedereen, dat Jim Willis een kundig man was en iemand, die nooit werk loos wenschte of behoefde te zijn. Iedereen, zelfs beambten, kwamen zonder aarzelen tot hem, wanneer er 't een of ander moeilijk werkje te doen was. Hetgeen Jim tot antithesis van Jean, Jan's eersten meester in 't Noorden, maakte, was, dat niemand die hem kende sr ooit aan denken zou aan Jim Willis iets op te dragen, dat niet in den haak was. Hij verdiende veel geld. omdat men hem elke hoeveelheid geld van anderen kon toevertrouwen; hü zou het nooit aanraken, noch voor zichzelf noch voor anderen, als het niet eerlijk verdiend was. Bovendien kon men mülen ver in den omtrek geen scherpzinniger man vinden en hü gaf door een hoofdknik volmondig zün instem ming te kennen, toen iemand dien avond in den winkel zei: „Nou, Jim verspilde dus zün tüd niet, toen hij dien hond verpleegde." „Zeker niet," merkte een bekend hondendrij- ver op. die jüist vierhonderd dollar voor Jan geboden had een hooge prijs voor deze streek en die glimlachend tot antwoord had gekre gen, dat hü maar ergens anders met zün geld moest heengaan. HOOFDSTUK XXV Kampvuurbeelden Jan en Willis brachten het grootste gedeelte van den zomer en den herfst van dit jaar ge heel buiten het gebied van de Yukon en de Alaska door, in het afgelegen gedeelte van het Mackenzieland. Het scheen dat het werk, waarmee Jim Willis bezig was, hem meestal over de meer onbe kende wegen van het uitgestrekte eenzame land voerde en dikwijls genoeg leidde het hem door onbegane Streken, waar de natuur zelf pa den had gemaakt. In deze streek leerde Jan veel van de wilde dieren en raakte hij geheel vertrouwd met de sporen en gewoonten van elanden, wolven en lynxen en van kleinere beesten: stekelvarkens, eekhoorns, en verschillende soorten konijnen van het Noorden. In de echte zomermaanden rustte Willis' sledespan uit in een oud Hudson Baai-fort aan de Mackenzie-rivier. Maar Jan, de leider, ver gezelde hem op al zün eenzame omzwervingen en lqerde den man goed kennen, achten en lief hebben. Verder ging hun vriendschap niet, want Jim Willis had zijn vastgestelde grenzen. Willis was een rechtvaardig, goed mensch, waar en eerlijk, onbevreesd en nauwgezet. Hij was vooral een vriendelijk mensch en iemand, die geheel meester over zichzelf was. Jan had hem nooit driftig of wreed tegenover mensch of dier gezien. Hij was om zoo te zeggen medisch aangelegd. Hij kon een uur lang opgewekt bezig zijn met het schoonmaken en verbinden van een verwonden hondenpoot, zonder eenige on baatzuchtige gedachte, doch enkel met het doel het dier van pijn te bevrijden en weer te ge nezen. Vreemd genoeg had Jan gedurende de vele dagen en nachten van kameraadschappelijken omgang nooit de aanraking van de hand van dezen sterken man gevoeld. Geen enkele maal streelde Willis Jan's kop of wreef hij diens ooren. In een vroegere periode van zijn leven zou Jan om zulk een uiting gevraagd hebben aan iemand, die hem steeds vertrouwen en vriendelijkheid bewezen had. Als hij het gedaan had wie weet? Misschien had hü dan wel de sluimerende teederheid in Willis' natuur ge wekt en nieuwe krachten in het leven van de zen man gebracht. Maax sedert den eersten dag van zijn kennis making met het werkzame leven in het Noor den. had Jan op geen enkele manier liefkoo- zingen of aanrakingen met menschen uitge lokt. Hü had alleen zün plicht gedaan, goed opgelet en streng en vlug gestraft, waar het noodig was; de boosheid van de menschen had hij ontweken en de dieren tot erkenning van zijn meerdere eigenschappen gedwongen. Dit was het uiterlijke bhjk van de innerhjke en geestelijke ontwikkeling, die het Noorden aan Jan verschaft had. Toch had Jan zijn ge voel voor genegenheid, toewijding of dankbaar heid niet verloren. Maar hü had zich aan de koude, strenge, witte omgeving aangepast. Het was geheel vreemd aan zijn natuur geworden toenadering te zoeken. Hij was snel en meedoo- genloos in den aanval; vlug en doodelü'k In zijn verdediging. Meer dan ooit te voren beant woordde hij onmiddellük aan eiken nieuwen in druk. Maar tegenwoordig kwam het niet n.eer in hem op iemand vriendelük tegemoet te ko men, evenmin als iemand, mensch of hond, toe te staan om over hem heen te stappen, als hü op den grond lag of om op zün rag te gaan liggen en speelsch heen en weer te rollen. Er was nu iets in zün bloed gekomen, in overeen stemming met de üle, koude opwekkende lucht van het Noorden, die zooiets onmogelük maak te. Misschien hadden de lange jaren in het Noorden wel meer of minder dezelfde uitwer king op Jim Willis gehad. (Wordt vervoLgdJ

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1940 | | pagina 3