'■O Deken H. C. J. Sondaal legt zijn functie neer De nieuwe Deken van Haarlem Comnic"-Wales. N.V. De Kennemer Bankvereeniging STOFZUIGER? De Spaarnestad" Haarlem, 3 Jan. Blijft echter rector der Mariastichting Pastoor A. J, C. Melchers VERZILVERT ALLE COUPONS, DIVIDENDEN EN LOSSINGEN JAARLIJKSCHE OPRUIMING MAANDAG 15 JANUARI N.V. WED. OOSTEN ZOON's Complete Woninginrichting WOENSDAG 3 JANUARI 1940 De Stofzuiger Centrale Hageman Ged. Oude Gracht 52 - Telef. 12762 Zand voor de lucht bescherming WAT DE ADVOCAAT VOOR NIETS DOET Biographie TERAARDEBESTELLING A. H. DE BRUIJN Groote belangstelling uit vereenigingskringen Houtplein 8 Schoolschaaktournooi Opening en eerste dag K.J.M.V. Ongeval Afm. per H.L. is plm. 73 K.G. 22/35 en 30/50 2.65 2.55 15/22 2.30 2.20 8/15 1.85 1.70 BR AND STOFFENHANDEL AGENDA Bioscopen Griep, Kou, Pijn. helpen\i!%d 4 Januari Bioscopen Apotheekdiensten Onze begint DES MOIM.ENS 10 ECU Harteljjorisstr. 13-17. Haarlem HET LEIDSCH STUDENTEN TOONEEL Het Avontuur van Ambrose Applejohn De ijsbaan aan de Kleverlaan Het ijs in Haarlem en omstreken Bezoek STAD Naar wij vernemen, heeft de Hoogeerw. Heer H. C. J. Sondaal om gezondheids redenen ontslag gevraagd als Deken van het Dekenaat Haarlem. Z. Hoogeerw. zal even- Wel het Rectoraat der Mariastichting blijven waarnemen. Zoo luidt het officieele bericht, zoo weinig Van woorden, zoo veel van beteekenis. Het is met diep leedwezen, dat wij melding maken van het aan den Hoogeerw. Heer H. C. J. Sondaal verleende eervol ontslag als deken Van Haarlem. Tegen den bitteren ernst der werkelijkheid ln bleven de ingewijden, die bekend waren met den wankelen gezondheidstoestand van den oe- fninden herder, hopen, dat hun dit afscheid bespaard zou blijven, doch O. L. Heer heeft het snders gewild en de Haarlemmers zullen er aan .moeten gewennen voortaan de krachtige en toch milde leiding van Deken Sondaal te •nissen. Gelukkig blijft hij rector der Maria- st'ichting. Wij kunnen slechts hartelijk bidden, tiat wij het genoegen mogen blijven smaken eijn minzame figuur nog vele malen onze bij eenkomsten te zien opluisteren. Noode zullen vvij hem als Deken missen, mogen wij hem nog Vele jaren als onzen goeden vriend bij ons bouden! Maar op dit oogenblik verwijlen de beste ge voelens van duizenden in Haarlem en omgeving bij dezen edelen priester, dezen karaktervollen tnensch om wat hij in 'n nagenoeg veertig-ja- figen gestagen, vruchtbaren arbeid als kape lan en pastoor der St. Jozefskerk, als rector tier Mariastichting, als deken en als voortref felijk burger van Haarlem tot stand heeft we ten te brengen. Voor talloos velen in onze stad en wijde omgeving is de Hoogeerwaarde Heer Sondaal een vaderlijke raadgever geweest, de feestelijke leidsman bij uitnemendheid, de hulp eh stut in armoede en behoeftigheid, de vriend lh moeilijke omstandigheden. Zouden er wel Vele katholieke stadgenooten zijn, die nimmer tien weg naar zijn woning zijn opgegaan? En Sing men ongetroost van hem heen? Hoevelen heeft deze voorbeeldige priester, met zijn groot en medelijdend hart, geholpen! 6iin bemoeiingen strekten zich veel verder uit tian de zielzorg vóór de katholieke Haarlem mers. Particulieren zijn door hem met raad en •iaad bijgestaan en tal van katholieke openbare en particuliere instellingen en ondernemingen vroegen zijn gewaardeerd advies en genoten biet zelden zijn daadwerkelijken steun. Dat do tiaarvoor ondervonden dankbaarheid immer in overeenstemming was met de grootte der be lezen diensten, wagen wij te betwijfelen. Na op 15 Augustus 1901 priester te zijn ge dijd en eerst eenigen tijd in Rotterdam werk zaam te zijn geweest, werd de Hoogeerwaarde Neer Sondaal in 1908 benoemd tot kapelaan tior st. Jozefskerk aan de Jansstraat te Haar- 'ern. Met zijn groote beminnelijkheid veroverde be jeugdige, deugdzame priester stormender hand de harten der Haarlemmers. Zijn biecht- stoel werd door velen bezocht en zijn predica tes werden met groote aandacht gevolgd. Needs toen liet zijn gezondheid te wenschen °Ver en het verheugde alle Haarlemmers, toen *0 hoorden, dat Z. H. Exc. de Bisschop van Naarlem den weleerwaarden heer kapelaan ^°udaal benoemd had tot rector der Maria - stchting, zoodat zijn persoon, zijn arbeid en belangstelling "voor Haarlem behouden hieven. Dat was in 1910. Hij toonde zich daar h'et alleen de onovertroffen geestelijke leider *b trooster der zieken, doch was tevens de ïa®dsman in de tijdelijke zaken van het groote ^ekenhuis, dat in een moeilijk tijdsgewricht aah de allerhoogste eischen van een modernen Üti had te beantwoorden. Dat deze toen nog jonge stichting is uitge roeid tot een sieraad van en een weldaad voor katholiek en niet-katholiek Haarlem, is mede Voor een groot deel aan zijn voorzichtige en Vooruitziende leiding te danken. Nu niet alleen te Haarlem schonk hij zijn kostbare adviezen; allerwegen in Nederland was bij de hoog gewaardeerde raadsman van de ge hele congregatie der Zusters Franciscanessen, dochters der H.H. Harten van Jezus en Maria; ook de novicen in „Alverna" te Aerdenhout bedden zijn zorgen: jarenlang heeft de déken "'or onderricht gegeven. ïh September 19?4 deed de hoogeerwaarde beer Sondaal zijn rentree glorieuse in de pas- 0rie van de Jansstraat, hartelijk ingehaald en v®rWelkomd door al de parochianen. Hij had 6h als kapelaan verlaten, na het bedanken ®P Mgr. Stoffels, werd hij diens opvolger als ^stoor. En ook hier verloochende zich zijn Nerkzame aard niet. Onafgebroken werkte hij de in- en uitwendige verbetering van de ozefskerk. Hij zorgde voor de restauratie der at>elien. Aan hem is het te danken, dat de 'Pder fraaie stoelen en heerenbanken daar ®röen vervangen door andere meer practische. ^chter in de kerk werd een fraai beeld van de 2 Theresia van Lisieux geplaatst en by het -jarig priesterfeest van den pastoor Sondaal 6rti de St. Jozefkerk verrykt met luidklokken, eh jubilaris door enkele vrienden geschonken, b zeer bijzondere wyze bevorderde hy de de- tot den patroonheilige der kerk: den H. Zoo werden de negen Woensdagen met «Wonen luister gevierd, evenals de andere ®rkelijke plechtigheden, terwyi hij zijn paro gen vóórging in vroomheid en, milddadig heid ten opzichte der noodlijdenden. Dankbaar mag hier ook herdacht worden de oprichting der St. Jozefstichting aan 't Begynhof, een der mooiste herinneringen aan zyn pastoraat. Op 13 Januari 1932, toen de hoogeerwaarde heer Westerwoudt deze functie om gezondheids redenen neerlegde, werd pastoor Sondaal tot deken van Haarlem benoemd. Ruim een maand later volgde zyn herbenoeming tot rector der Mariastichting, welker wel en wee hij, ook als pastoor van de Jansstraat-parochie, met groote belangstelling was blijven volgen. Veelzijdig en intens is de werkzaamheid van deken Sondaal geweest en heilzaam voor dit belangrijke dekenaat. In hartelijke vriendschap met al zijn pastoors wist deken Sondaal de groote belangen van het dekenaat te beharti gen; moeilijke vraagstukken van grenswijzigin gen werden opgelost; nieuwe kerken werden gebouwd, nieuwe scholen werden gesticht; voor alle pastoors was deken Sondaal de oprechte vriend en indien er getreurd wordt om dit af treden, dan is het allereerst voorzeker door de pastoors van het dekenaat Haarlem. In het bijzonder brengen wij deken Sondaal's groote belangstelling voor het leekenapostolaat dezen uiterst modernen vorm van godsdien- stigen, haast priesterlijken arbeid,in herin nering. De nieuwe organisatie eischte niet alleèn veel tijd en overleg, maar ook veel zakelijk in zicht En wat heeft het organisatieleven in Haarlem in zijn velerlei schakeering en vorm aan hem te danken! Nooit werd tevergeefs een beroep op zijn belangstelling gedaan; als hij maar even tijd kon vinden was hij bereid, ondanks zijn drukken werkkring, een vergadering of feestelijke bijeenkomst met zijn tegenwoordig heid op te fleuren en daar een opwekkend woord te spreken. Het werd vanzelfsprekend gevonden, dat alle moeilijkheden, hoe onbeduidend soms ook, welke in het bestuur van een organisatie werden ondervonden, aan de beoordeeling en beslissing van deken Sondaal werden voorge legd. Financieele moeilijkheden daarvan niet uitgezonderd. Er ging van hem een groote in vloed op het Haarlemsche organisatieleven uit. Het katholiek onderwijs van hoog tot laag werd door hem beschouwd als een der voornaamste pijlers, waarop het gebouw der katholieke actie rust, en daarom beschermd en bevorderd, waar dit mogelijk en noodig of nuttig was. Wie herinnert zich niet zijn sterken steun aan de Katholieke school voor buitengewoon lager onderwijs, zijn zorgen voor de St. Agnesstichting, voor „De Graal", voor de Juliana-Zusters, de eerwaarde Zusters Carmelitessen, zijn sympathie voor de R. K. Oratoriumvereeniging, zijn beschermheerschap van „Thalia", zijn grooten financieelen steun aan „Winterhulp", zyn arbeicj als directeur der St. Elisabethsver- eeniging! Met grooten nadruk en met een onverzettelijk heid, welke voortsproot uit zyn diepe overtui ging, kwam hij op voor de rechten der katholie ken in het openbare leven. Ook mogen-wij Z. H. E. wel oprecht dank en hulde brengen voor de uiterst waardige wijze, waarop hij de representa tieve plichten voor de katholieke bevolking waarnam. Overal, zoowel in katholieke als in niet-katholieke kringen, was en is deken Son daal een graag geziene gast, een gerespecteerde figuur. Door iedereen werd het een eer geacht, hem te ontvangen en allerwegen was men ver heugd als hij er met zijn groote beminnelijkheid in toestemde in een of ander huldigings- of be schermingscomité zitting te nemen. Hoewel hij er niet actief aan deelnam, stelde hij het grootste belang in het openbare politieke leven. Zoo beperkte zich zyn interesse niet tot het zuiver godsdienstig en katholiek sociaal terrein. Er kon voor elk gebied van het algemeen belang een beroep op hem worden gedaan. Den ken wij slechts aan zijn steun aan en arbeid voor werkloozen en ziekenverpleging, het werk der Stille Armen, de Haarlemsche Vrijwillige Burgerwacht. Hoe menigmaal heeft hij met een kort artikel tje in onze krant, steeds sierlijk van vorm en boeiend van inhoud, een goede daad aanbevolen, de beteekenis van een belangrijke gebeurtenis geaccentueerd, de verdiensten van een goed mensch op den kandelaar gezet! En hoe vele kleine en groote persoonlijke jubilea en huldi- 15 bekende merken Ook In huurkoop Haarlem gingen kregen een onverwacht en blij relief, als de deken even uit zijn dagelijksch werk was ge broken en als een der woordvoerders optrad om in zinrijke taal den feesteling toe te spreken. Als geen ander verstaat Z. H. E. de kunst, door het bewijzen van kleine attenties, anderen het leven zonniger te maken. Persoonlijk herdenken wij eerbiedig en dank baar, dat de hoogeerwaarde heer Sondaal zoo vele jaren de waakzame en beminnelijke censor van onze krant is geweest, zitting heeft gehad in 't bestuur der N.V. drukkerij de Spaamestad en ons steeds omringd heeft met hartelijke zorg en genegenheid. Zijn groote verdiensten als priester en als bur ger zijn door de Kerkelijke en burgerlijke over heid erkend door zijn benoeming tot eere-kanun- nik van het hoogwaardig Kapittel van Haarlem en door zyn benoeming tot Officier in de Orde van Oranje-Nassau. By verschillende gelegen heden ook is de groote achting en sympathie tot uiting gekomen, welke de Haarlemsche bevolking den deken toedraagt. Laatst b.v. nog bij de vie ring van zijn zestigsten verjaardag. Het is dus wei zeer belangrijk werk, dat de hoogeerwaarde heer deken voor onze stad heeft verricht. Daarvoor danken wij hem in deze ure uit den grond van ons hart. Moge O. L. Heer hem daarvoor beloonen. Al de vrienden van den hoogeerwaarden heer Sondaal zullen er zich op recht in verheugen als weer spoedig zijn gezond heid geheel hersteld zal zijn. Wij bidden God, dat de beminde en voor velen nog zoo onmisbare emeritus-deken nog vele, vele jaren in ons midden zal mogen toeven. Zand is een belangrijk hulpmiddel in dienst van de luchtbescherming. Wij behoeven slechts te herinneren aan de demonstraties van het blusschen van brandbommen, waarbij wij van het zand konden zeggen: zijn naam is klein, maar zijn daden waren groot. Het eenige mate riaal, dat bestand bleek tegen de hitte van dui zenden graden Celsius, was het droge zand. In het boekje van Inspecteur K. Rijpma: „Wenken op het gebied van de Luchtbescher ming", wordt het zand met eere genoemd. Voor een goede gezinsbescherming is het onmisken baar en het verdient dus dringend aanbeveling steeds een flinken voorraad bij de hand te heb ben. Daar de vraag naar zand groot is en niet iedereen den eenvoudigsten weg weet te vinden het te verkrijgen, heeft de afd. Haarlem van de Ned. Vereeniging voor Luchtbescherming een overeenkomst getroffen met den gemeentelijken dienst van Openbare Werken. Deze dienst heeft zich bereid verklaard op bepaalde plaatsen in de verschillende wijken zand ter distributie be schikbaar te stellen en wel tegen een prijs van 25 ct. per lA M.3, afgehaald van de distributie plaats. Indien bezorging aan huis wordt ver langd, verhoogt dit den prijs tot 50 ct. Om de hoeveelheid zand voor een bepaalde wijk te kunnen bepalen, moeten de bewoners van een wijk hun opgave doen aan hun wijkhoofd. met de vermelding, of zij het zand al of niet thuisbezorgd wenschen. De adressen der wijk- hoofden zijn: Wijk 1: A. M. Duytshoff, Kruis weg 36; wijk 2: A. Huykman, Bakenessergracht 53; wijk 3: B. W, Lasschuit, Koningstraat 39; wijk 4: H. H. de Vos, Scheepmakersdtjk 24; wijk 5: A. C. J. Essenberg, Dr. Schaepmanstr. 131; wijk 6: J. van den Toren, Slachthuisstraat 50; wijk 7: Mr. L. L. F. André de la Porte, Lo- rentzplein 13; wijk 8: J. R. van Beek. van Ho- gendorpstraat 13; wijk 9: J. C.. Hessen, Kinder huissingel 126; wijk 10: H. Roozekrans, Pijls laan 99; wijk 11: P. v. d. Glas, Oranjestraat 30; wijk 12: J. van Daale, Karei van Manderstr. 30; wijk 13: A. J. Schalekamp. Kleverparkweg 144; wijk 14: L. Salie. Talmastraat 22; wrik 15: D. Gulden, Jan Haringstraat 8; wijk 16: C. Scher- penhuizen, Zaanenstraat 56rd.; wijk 17: J. M. Bonfrer, Marsstraat 64; wijk 18: J. Hissink, Stalpaert van der Wielenstraat 18 en wijk 19: J. P. Schoolmeester, Westkolk 6 (voorm. Spaarn- dam). Nog één opmerking: Stel niet uit tot morgen, wat U heden kunt doen. Het bureau van consultatie bij de arrondisse mentsrechtbank te Haarlem hield in het afge- loopen jaar 52 zittingen en ontving 1001 (1129) bezoekers. In 704 gevallen (789) werd voldaan aan het verzoek tot toevoeging van een advocaat voor geheel kosteloozen bijstand. Er werden niet minder dan 341 (373) schei dingszaken behandeld. Het aantal allimentatie- zaken bedroeg 704 (789). Het gemiddeld aantal toevoegingen per per soon, berekend over de advocaten, die geduren de het geheele jaar voor toevoeging beschik baar waren, bedroeg ruim 12 (vorig jaar 13 en in het jaar 1937 14%). In 8 gevallen (20) werd rechtsbijstand tegen half tarief verleend. De raad van rechtsbijstand in strafzaken kwam eveneens wekelyks bijeen en behandelde 104 (130) zaken. In 46 gevallen (65) werd vol daan aan het verzoek tot toevoeging van een raadsman. Het betrof hier allerhande delicten, b.v. 9 maal diefstal, 6 maal verduistering. 5 maal heling, 4 maal crisiswetten, 4 maai dood of li chamelijk letsel door schuld, 3 maal zedende licten enz. Als opvolger van den hoogeerwaarden heer H. C. J. Sondaal is door Z. H. Exc. Mgr. J. P. Huibers tot deken van Haarlem benoemd de hoogeerwaarde heer A. J. C. Melchers, pastoor der St. Jozefskerk aan de Jansstraat. Pastoor Melchers heeft zich in den korten tijd van zijn verbiyf in Haarlem niet alleen als een voortreffelijk zielzorger doen kennen, doch tevens als een beminneiyk man, die onder zijn parochianen zeer gezien is en onder hen tal van goede vrienden heeft. Als opvolger van wij len past. Van Beukering z.g. had hij geen gemak kelijke taak, doch door zijn aangeboren leiders eigenschappen, door zijn tact en zyn bezielend meeleven met de parochie, is hij er in geslaagd de gevolgen van dit voor de St. Jozefskerk groo te verlies tot zoo gering mogelijke proporties terug te brengen. Hij heeft volkomen het ver trouwen van de parochianen van St. Jozef we ten te winnen en is een stuwkracht voor het werkdadig geloofsleven van zijn parochieel ge zin. Wat de representatie van de Haarlemsche katholieken naar buiten betreft zal hy, daar twyfelen wij geen oogenblik aan, blijken de uit stekende traditie, gevestigd door de hoogeer waarde heeren H. C. J. Sondaal, L. A- A. M. Westerwoudt, Mgr. G. H. F. Stoffels en Mgr. B. Dankelman, voort te zetten. Voordat pastoor Melchers naar Haarlem kwam, was hij belast met het regentschap van de bisschoppelijke kweekschool voor onderwij zers te Beverwijk, welke taak hij meer dan tien jaar met grooten zin voor verantwoordelijkheid vervulde. Het zeer groote getal jonge mannen, dat in dien tijd aan de kweekschool zijn oplei ding ontving, heeft hij mede helpen voorberei den tot het gewichtige ambt opvoeders te zijn van de katholieke schooljeugd dat den aspirant-onderwijzers wachtte. En reeds enkele jaren nadat regent Melchers in Beverwijk was gekomen, werd naast de kweekschool ook een R. K. Tuinbouwwinterschool met internaat ge sticht. Ook deze werd, voor zoover het de ka tholieke studenten betrof, onder zijn geestelijke leiding gesteld. Hij toonde zich in dien tijd weliswaar een bestuurder, die niet verdoezelde wat hy wilde, maar had dan ook de groote ver dienste, voor Kerk en Maatschappij een gene ratie opvoeders te kweeken, waar thans op te bouwen is. Daarna keerde regent Melchers weer tot de parochieele zielzorg, voor ieder priester het ideaal, terug. Voordat hij in Beverwijk zyn standplaats kreeg was hij achtereenvolgens kapelaan ge weest te Noordwijkerhout, in de parochiekerk St. Antonius-abt te Delfshaven, waar hij de medewerker was van pastoor Van Beukering, die daar den herdersstaf voerde, en te Amsterdam, waar hij nog steeds een goede reputatie geniet als oud-kapelaan van de parochie St. Willibror- dus binnen de Veste. Zelden zal een benoeming met zooveel eens gezinde vreugde zijn ontvangen en hoewel voor velen onverwacht, zal deze benoeming toch wei nig verwondering wekken. Toen immers de Hoogeerw. Heer A. J. C. Melchers na elf jaren, een vruchtbare periode afsloot als regent van de Bisschoppelijke Kweekschool te Beverwijk om zijn functie te aanvaarden als Pastoor der Sint Jozefparochie, de vroegere Kathedrale kerk, werden niet alleen de parochianen, maar evenzeer de Haarlemsche geesteiykheid onmid dellijk aangetrokken door de groote beminne lijkheid van den nieuwen parochieherder. Pas toor Melchers trad op als de groote zielenher der, die zich door zijn goedhartigheid en recht vaardigheid boven alle kleinzieligheid wist te verheffen en wi; zeggen niet te veel als wij be weren, dat de benoeming van Pastoor Melchers tot deken van onze goede stad Haarlem, zoowel door geestelijken als leeken, met groot enthou siasme zal worden begroet. Wij zouden hier een opsomming kunnen ge ven van 't vele, dat hij tot heil der zielen, ook en vooral als regent van de toekomstige opvoeders der katholieke jeugd, in zijn. vruchtbaar pries terleven reeds heeft tot stand weten te brengen; wij bepalen ons er voor heden echter toe, te wijzen op het succes dat pastoor Melchers mocht oogsten met de organisatie van de Vormmgs- week, voor de jeugd van de Sint Jozef parochie. Pastoor» Melchers stond voor een moeilijke taak, want de oude parochie ontgroeide aan de nieuwe stadsuitbreidingen. Jonge gezinnen ves tigden zich buiten de parochie-grenzen en ook vele oude getrouwen verhuisden naar de nieu we wijken van de stad. Met overgave van geheel zyn energie heeft pastoor Melchers gearbeid om de Sint Jozef parochie omhoog te voeren en zijn voorbeeld werkte aanstekelijk op de parochie-geestelijk heid. Het Francisca Romana Liefdewerk, de parochieele Kruisvaart, de Edelwacht, hadden steeds zijn bijzondere belangstelling en als diep sociaal voelend mensch had de herder een war me liefde voor de armen van zijn kudde op gevat. Moge het dekenaat Haarlem nog een lange reeks van jaren de vruchten pluk&en van de ken Melchers' zegenrijken arbeid. De hoogeerwaarde heer Sondaal laat door zijn heengaan als deken een niet gemakkelijk te vervullen open plaats, doch w« zyn er van overtuigd, dat de hoogeerwaarde heer Melchers, sterk door zijn goede eigenschappen als pries ter en als mensch' moedig de taak op zich zal nemen en de ontstane leemte zoo goed moge lijk aanvullen zal. Mogen de Haarlemsche katholieken hem daartoe Gods onmisbare hulp toebidden. De nieuw benoemde deken werd geboren te Schiedam op 18 Januari 1885; hij is priester ge wijd op 15 Augustus 1916 te Utrecht en was daarna tijdelijk assistent te Rotterdam in de H. Laurentius-kerk. Op 9 December 1916 werd hy benoemd tot kapelaan aan de St. Jozefparochie te Noord wijkerhout. Daarna volgden benoemingen op 31 Augustus 1918 te Rotterdam. H. Antonius. en op 25 November 1922 te Amsterdam. St. Willibrordus binnen de Veste. Op 31 December 1927 werd de hoogeerwaarde heer Melchers re gent van de Bisschoppelijke Kweekschool te Beverwijk. Deze functie bekleedde hij tot 26 Maart 1938, op welken datum hij door den bis schop geroepen werd tot pastoor der St Jozef kerk te Haarlem. Met ingang van 2 Januari 1940 werd hij tot deken van Haarlem benoemd. Deken Melchers blijft pastoor der St. Jozef parochie. Als kapelaan was hij geestelijk-advi seur van de verschillende standsorganisaties. Te Beverwijk was hij lid van het Diocesaan Mis siecomité, leeraar in de godsdienstleer en maat schappij-leer aan de R.K. Tuinbouwwinter school en tevens belast met de geestelijke lei ding van die school en ten slotte ook districts directeur der K.J.C. GOEDKOOPE, PRIMA ANTHRACIET Hedenmorgen om kwart over elf werd op de R. K. Begraafplaats St. Barbara aan het Soen- daplein teraarde besteld het stoffelijk overschot van den heer A. H. de Bruijn, in leven secreta ris van het Centrum Comité Koninginnedag, commissaris van het Hoofdbestuur van die ver eeniging, voorzitter van het Symphonie-orkest Om 10 uur precies verzocht de leiding van het schoolschaaktournooi stilte voor den Rector dr. Vlaar van het R. K. lyceum, die zich bereid verklaard had dit tournooi te openen. Deze begroette de deelnemers met een toepasselijk woord en sprak den wensch uit, dat dit tour nooi in eensgezindheid zou gespeeld worden. Hierna verklaarde dr. Vlaar het schaaktour- nooi geopend. Vervolgens sprak namens het R. K. Lyceum Jac. van Baar, die Pater dr. Vlaar bedankt voor zijn harteiyke woorden. Hierna dankte spr. de Haarlemsche Schaak club, welke stukken, borden en klokken beschik baar stelde. Vervolgens werd dr. Vlaar verzocht den ope ningszet te doen aan het eerste bord. En hier na nam de jaarlijksche schaakwedstrijd een aanvang. Spoedig hoorde men niet anders dan het ge tik der klokken, terwyi aan de twee lange ta fels de schakers in diep gepeins waren verzon- i ken. Na eenigen tijd kwam er teekening in den stryd en vielen de eerste slachtoffers. Ie Sonde Hoofdtournooi: v. PampusBekker de Ridder—Weert Ketêl—Erbrink BoutellierKrug V erdenius—J ager v. HeesGrapperhaus Haakde Vita Deinum—Rumpff v. Driel—Lanz 0—1 1—0 0—1 (niet opgekomen) 0—1 1—0 1—0 0—1 0—1 01 (niet opgekomen) De uitslagen van den middag waren: 2e Ronde: Bekkerde Ridder 01 ErbrinkKrug afgebroken Verdeniusv. Hees 10 de VitaRumpff 10 LanzBode 01 In de competitie van de finale is reeds ge speeld: de VitaBode 10. De uitslagen van de verliezersronden zyn: v. Pampus—Jager BoutellierWeert Grapperhaus—Lanz Haak—Deinum 1—0 1—0 1—0 1—0 Euterpe", mede-oprichter en voorzitter der bi/urtvereeniging „Ravowiso De plechtige H. Mis van Uitvaart werd in de St. Antoniuskerk aan de Nieuwe Groenmarkt opgedragen door Pater D. Rodermans. De beaardingsplechtigheden werden op het kerkhof verricht door Pater M. Staal. De belangstelling was zeer groot. Zoo zagen wy o.m. Mr. Dr. F. A. Bijvoet, voor zitter van het centrum-comité Koninginnedag; den heer F. Duijn en mede namens dat comité: den heer Jac. v. Maris, den heer W. J. Speller namens het comité-Oost: de heeren van Enge len en van Dijk; namens het comité-Noord: de heeren H. Schindeler, B. Wiegel en W. J- v. d. Broek; den heer G. H. Draijer, Hoofdinspecteur van Politie; namens het symphonie-orkest „Euterpe": de heeren E. J- Mos, A. van Tol. den heer Meng, den heer de Beer en Mevr. van Tol— Luiten; namens de buurtvereeniging „Ravówiso" de heermi J. Lenterman, F. Bouwman, J. v. d. Weijddn, H. N. van Putten en P- Brusé. Verder was nog aanwezig de heer E. van Bilderbeek, eere-lid van het Hoofdbestiïur der vereeniging .Koninginnedag". De Kath. Jonge Middenstandsvereeniging St. Augustinus houdt °P Donderdag 4 Januari, des avonds om kwart voor negen in perceel Groote Markt 10, haar jaarvergadering. Het voor de afdeeling zoo gunstig verloopen jaar 1939 zal dan onder de loupe worden genomen, waarna de voorzitter de plannen voor de toekomst zal ont vouwen. Gisterenavond om kwart voor zeven is op den hoek van de Rozenstraat en den Kruisweg een vrachtauto tegen een 52-jarigen wielrijder op gereden. die de bocht naar links te kort nam. De man brak zijn rechteronderbeen en werd door een dokter en den Ongevallen Dienst voor- loopig behandeld. Met den ziekenauto werd de wielryder naar het ziekenhuis St. Joannes de Deo overgebracht. Den autobestuurder treft geen schuld. Per 70 K.G. FR. VARKENMARKT 6-10, TEL. 14164-13904 99 altijd aan poadar of cachet van MQnhardt. Mijnbardt's Poeders per stuk 8 et. Doos 45 ct. CMhets^Qmaamd^h^mh«tdtie»^2s^l0^Dys50ct. Rembrandt: „Kouwe drukte", alle leeftyden, 2.30, 7 en 9.15 uur. Cinema: „Ik ben geen misdadiger", ,."n Reu- zentype" (boven 18 jaar), 8.15 uur. „Sneeuwwitje" (alle leeftyden), 2 uur. Luxor": Sweethearts" (alle leeftyden), 2.30. 7 en 9.15 uur. Frans Hals; „Hotel du Nord", (boven 18 jaar). 2.30, 7 en 9.15 uur. Mo viae: Doorloopend programma. Spaarne: „Gemaskerde Lorro", „De drie mus ketiers." Gebouw St. Bavo: H.O.V.-koor, 8 uur; R. K. Bevolkingsbureau, 8 uur; Fed. Gr. en Fr. han del, 8 uur; Rechtsk. advies, 78 uur; Best. Meubelmakers, 8 uur; Pol.besturen, 10 uur; R.K.V.B., 8 uur. Kunstzaal De Bois: Expositie 105 uur. Kunstzaal Leffelaar: Expositie 105 uur. Frans Halsmuseum: Expositie 105 uur. Rembrandt: „Kouwe drukte", alle leeftijden, 2.30, 7 en 9.15 uur. Cinema: „Sneeuwwitje", alle leeftijden, 2 uur „Ik ben geen misdadiger" en „Een reuzen- type", boven achttien jaar, 8.15. Luxor; „Sweethearts", alle leeftyden, 2.30, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: Hotel du Nord, toegang boven achttien jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Moviac: Doorloopend programma. Spaarne: „De drie musketiers" en „Gemas kerde Lorro". De avonddiensten der apotheken zullen tot en met Vrijdagavond worden waargenomen door: Bosch- en Vaart-apotheek, B. en V.straat 26; H. Remmers, Kruisstraat 6; Noorderapo theek, Jan Gijzenkade 181. Steeds geopend zijn: C. E. Schotman, Binnen weg 206208; Elswout-apotheek, Bloemendaal- scheweg 341; Aerdenhout-apotheek, Zancvoort- schelaan, tel. 26772; Heemsteedsche apotheek, Binnenweg 28, tel. 28127; Bloemendaalsche Apotheek, Bloemendaalscheweg 85, telef 22181. Het Leidsch Studenten Tooneel zal door bemiddeling van het comité van O. en O. Dinsdag 9 Januari in onzen Stadsschouwburg een voorstelling geven van „Het Avontuur van Ambrose Applejohn, blijspel van Walter Hacket, welke voorstelling op 11 en 16 Januari voor de militairen zal worden herhaald. De onkosten van de gratis-voorstellingen voor de militairen zullen worden bestreden door de baten van de opvoering voor de burgerij. „Het Avontuur van Ambrose Applejohn" heeft te Leiden zoowel bij het publiek als de pers een zeer groot succes gehad. Zoo schreef Het Alg. Handelsblad: In dit stuk gebeuren allerlei wonderlijke dingen met inbrekers, spionnen, ontvoerde maagden en piraten, die ons misschien zouden doen rillen van yselijkheid-, als ze niet meteen zoo „opgelegd" dwaas waren. Het origineele van het stuk is vooral, dat heel deze romantiek voortkomt uit een uiterst braaf-burgerlyk be gin. Stuk en spel sloegen geweldig in. De Maasbode: Het Leidsch Studenten-Tooneel heeft voor een uitstekend geslaagde opvoering van dit kosteiyk blijspel gezorgd. Leidsch Dagblad: Er zit spanning, zelfs geduchte spanning in dit werk.... een uitmuntende vertolking. De ijsbaan aan de Kleverlaan zal ook heden avond geopend zün. Nog deze week zullen ver schillende wedstrijden, ook voor de kinderen der leden georganiseerd worden. De ijsvereenlging Haarlem en Omstreken, af deeling van den IJsbond N.H., rapporteert: Baan Kloffersingel wordt uitgezet. IJs om Spaamdam en Mooie Hel zeer ge vaarlijk. Leidschevaart stukgevaren. Westeinderplas Aalsmeer betrouwbaar (per bus te bereiken). MonnikendamMarken mooi. Baronesse de Vos van Steenwijk-Van Roven zal gaarne bezoeken afwachten op de Woensda gen in de maanden Januari, Februari en Maart, des namiddags van af half vier, te beginnen met 10 Januari.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1940 | | pagina 5