Buiten den oorlog, maar geen politiek van isolatie" Overwinnaars in den zeeslag met gejubel begroet Een nieuw Finsch front in het hooge Noorden Roosevelt tot het De Ajax te Montevideo Prinses Juliana op de schaats Het nieuws van heden RH H| TEGEN DE DICTATUUR VAN HET GEWELD SIR HENRY HARW00D, DE EERSTE OORLOGSRIDDER DE WEG ROVANIEMI PETSAMO BEZET 27.000 SLACHTOFFERS DER AARDBEVING DE BAROMETER „Ik leg den nadruk op het leiderschap, dat dit land op zich kan nemen, wanneer de tijd komt voor een vernieuwing van den wereldvrede" VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS DONDERDAG 4 JANUARI 1840 - OCHTENDBLAD Abonnementsprijs (bij vooruitbetaling) voor Haarlem 25 cent per week; per kwartaal 13.25. Bij onze Agenten 27H ct. per week, oer kwartaal f 3.58 DAGBLAD MET OCHTEND- EN AVOND-EDITIE, UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM DRIE EN ZESTIGSTE JAARGANG No. 22179 mÊÊÊÊBm ï'Jd lit Geheel onverwacht bezocht H.K.H. de Loosdrechtsche plassen Vaticaan krijgt een eigen brandweer Russische troepentrein verongelukt Het Finsche legerbericht Noorsche artsen naar Finland 't Het Weer Alleen in Erzindjan reeds veertienduizend Turksche missie op weg naar Rome Groote hotelbrand te Minneapolis Munitie uit Dublin teruggevonden BUREAUX VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: NASSAULAAN 51 -- ia 13866 - GIRO 22884 NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 et., Ingei mededeeltngen 50 cent; Idem op peg één 65 cent per regel BIJ contract sterk verlaagde prijzen Voor de kleine annonces .Omroepers" zie de rubriek WASHINGTON, 3 Jan. Tijdens de derde zitting van het 76ste Con gres der Vereenigde Staten, dat Woensdag bijeenkwam, heeft presi dent Roosevelt een rede uitgespro ken, waarin hij zich keerde tegen de dictatuur van het geweld en waar schuwde tegen een politiek van isolatie. Er bestaat verschil tusschen het uiten van den wensch buiten dezen oorlog te bljjven en het beweren, dat deze oorlog Amerika niets aan gaat. De Ver. Staten zullen met ande ren moeten samenwerken aan het totstandkomen van een vrede, die de moeilijkheden der wereld uit den weg zal ruimen. „De sociale en economische omstandigheden, die in het buitenland verkeerd geleid zijn, tot dat zij uitliepen op revolutie en dictatuur, zijn dezelfde als die, waarmede wij hier hebben te Worstelen om ze vreedzaam in het binnenland te regelen. De dictatuur en de philcsophie van het geweld hebben in bijna ieder geval haar oorsprong gevonden in de noodzakelijkheid van drastisch optreden ter verbetering van binnen- landsche toestanden,-waar het democratisch op treden om de een of andere reden in gebreke bleef om te beantwoorden aan de moderne be hoeften en eischen." Roosevelt herinnerde aan de waarschuwing, die vervat was in vroegere boodschappen aan het Congres, volgens welke de Amerikaansche burgers in hun dagelijksch leven den schok zou den voelen van gebeurtenissen op andere con tinenten. Hij sprak de waarschuwing uit tegen degenen, die blijven volhouden, dat de Ver eenigde Staten als een eenheid, die in eigen behoeften kan voorzien, gelukkig en welvarend zou kunnen leven met een veilige toekomst bin nen een hoogen muur van isolatie, terwijl daar buiten de rest der beschaving en de handel on cultuur der menschheid vernield werden. ,,lk kan de gevoelens begrijpen van degenen, die de natie waarschuwen, dat zij nooit weer toestem ming zullen geven tot het zenden van Ameri kaansche jongelieden naar Europeeschen bo dem. Maar niemand heeft hun gevraagd die toestemming te verleenen, want niemand ver- Wacht een dergelijke onderneming". „De overweldigende meerderheid van mijn medeburgers laat niet in het minst de hoop en de verwachting varen, dat de Vereenigde Staten niet zullen worden verwikkeld in een militaire deelneming z rn den oorlog. Er is een groot verschil tusschen buiten dezen oorlog blijven en beweren, dat deze oorlog ons niet aangaat. Wij behoeven niet met andere naties ten oorlog te trekken, maar op zijn minst kunnen wij met andere naties er naar streven aanmoediging te ge- Ven aan een dusdanigen vrede, die de moei lijkheden der wereld zal verlichten en daar door ook onze eigen natie zal helpen. Wij moeten denken aan de toekomst en de mogelijkheden voor onze kinderen zien, wanneer Öe rest der wereld mocht worden overheen. ;ht door een concentratie van geweld alleen. Wij moeten voor ons uitkijken om de gevolgen te Zien voor onze eigen toekomst, wanneer alle kleine landen in de geheele wereld zich lm onafhankelijkheid zien ontnomen of louter Aanhangsels worden van betrekkelijk uitgestrek te machtige militaire systemen. Wij moeten echter vooruitzien, wat voor leven onze kinderen kouden moeten leiden, wanneer een groot deel kan de rest van de wereld gedwongen zou wor den den God te aanb.dden, die opgelegd erd door een militairen heerscher of dat hun ver boden zou worden een God te aanbidden." „Wij moeten voor ons uitzien en denken aan de gevolgen voor onze toekomstige geslachten, Wanneer de wereldhandel zou worden gecon troleerd door een of andere natie of groep van baties, welke die controle door militair geweld instelt. De volkeren van andere landen hebben het recht een eigen regeeringsvorm te kiezen, biaar wij in dit land gelooven nog steeds dat ®en dergelijke keuze gebaseerd behoort te zijn zekere voorwaarden, welke wij overal essen- tieel achten. Wij weten, dat wijzelf nooit geheel veilig in ons land zullen zijn, tenzij andere ïegeeringen die vrijheden erkennen". Voortgaande sprak Roosevelt de hoop uit, 'dat hetgeen in de beide Amerika's gebeurt, welker republieken eensgezindheid van idealen ten k°°n hebben gespreid in haar practische betrek kingen, ook op andere vastelanden gedaan zal ■hmnen worden. De president drong er op aan, ^at de huidige methode der Amerikaansche handelsovereenkomsten zou worden uitge leid als onontbeerlijk deel der fundeering van ®heren stabielen. duurzamen vrede. „De oude ^°orwaarden van den wereldhandel hebben ®cn duurzamen vrede gegeven. Wanneer de komt, moeten de Vereenigde Staten hun 'kloed gebruiken om de handelskanalen in de pengeweld na te streven, wat zij door vreed zaam overleg zeer wel verkrijgen kan. Ik leg den nadruk op het leiderschap dat dit land op zich kan nemen, wanneer de tijd komt voor een vernieuwing van den wereldvrede. Die invloed zal ten zeerste verzwakt worden, wanneer deze regeering zich schuldig zou maken aan handels- egoïsme. De eerste president der Vereenigde Staten heeft gewaarschuwd tegen de verwikkelingen van bondgenootschappen, de huidige president der Vereenigde Staten heeft dat voorschrift onderschreven en volgt het op. Handelssamen- werking met de rest der wereld vormt echter op geenerlei wijze een schending van dat voor schrift". De president zeide voorts, met het oog op de onzekerheid in de wereld, het Congres te vfagen om uitbreiding van leger en vloot, niet geba seerd op een stemming van paniek, maar op het gezond verstand. Verder vroeg hij heffing van voldoende aanvullende belastingen. Sprekende over de werkloosheid verwierp Roosevelt de „Europeesche oplossing, die er in bestaat werk- loozen te gebruiken voor den opbouw van bui tengewone bewapeningen, welke tenslotte uit- loopen op dictaturen." De president is voor stander van de Amerikaansche manier door verhooging van het nationale inkomen. „Als een eensgezind volk moeten wij op dit vasteland de vlammen brandende hou den van de menschelijke vrijheid, rede, democratie en eerlijkheid als levende zaken, die behouden moeten worden voor de be tere wereld, welke zal komen. Mogen onze kinderen op het jaar 1940 wijzen als op een ander tijdperk, toen de democratie haar be staan rechtvaardigde als het beste regee- ringsinstrument, dat nog door de mensch heid uitgedacht is." (Van onzen Londenschen correspondent) De eerste Britsehe krijgsman, die geduren de dezen oorlog geridderd werd, is katholiek een feit, dat zeker vermelding verdient indien men in aanmerking neemt dat slechts vijf procent van Engelands*bevolking tot de Katholieke Kerk behoort. Hij is de thans alom bekende schout-bij nacht Sir Henry Harwood, die de leiding had over de drie Britsehe kruisers welke ter hoogte van Montevideo slag leverden te gen de Graf von Spee, en die dcor zijn Duitschen tegenstander geprezen werd om zijn „ongeloofelijke stoutmoedigheid." Hij werd, zooals men weet, onmiddelijk be vorderd van commodore tot schout-bij-nacht, en verheven tot „K.C.B.", dat wil zeggen: commandeur van de Bath Orde. Vandaar dat hij thans als „knight" of ridder het predicaat „Sir" voert. Sir Henry Harwood vertoeft, als hij zich aan wal bevindt, doorgaans te Worthing, een bad- Vernielde huizen in de vuurlinie aan het Westfront ^-reld te openen, opdat geen enkele natie zich latere dagen gedwongen zal voelen met wa- Woensdagmiddag is H. K. H. Prinses Juliana geheel onverwacht in Loosdrecht aangekomen, waar zij gedurende anderhalf uur op de schaats heeft gereden. Omstreeks drie uur verscheen, door slechts- weinigen opgemerkt, een groote hofauto aan de grens van Loosdrecht. De auto reed het parkeerterrein van „Het Piashuis" onder Oud- Loosdrecht op, waarna de drie inzittenden uit den wagen stapten. Het bleken de Prinses en twee hofdames te zijn. Men begaf zich naar de baan der Loos drechtsche IJsclub, waar Prinses Juliana voor zich en haar gevolg toegangskaarten kocht. Zonder dat iemand de Prinses behulpzaam was, bond zij haar Priesche schaatsen onder om ver volgens met forsche slagen over het ijs te rijden. Als een loopend vuurtje ging het weldra door het dorp dat Prinses Juliana zich op de Loos drechtsche plassen bevond, hetgeen velen naar het ijs lokte. De Prinses, die gekleed was in een rood flu- weelen mantelpak, gegarneerd met grijs bont, en een mutsje van dezelfde stof droeg, keek van tijd tot tijd met belangstelling naar wedstrijden voor de jeugd, welke op de Loosdrechtsche ijs baan werden gehouden. Na anderhalf uur ver liet de vorstelijke bezoekster met haar gevolg de ijsbaan en keerde zij naar het paleis Soest- dijk terug. VATICAANSTAD. 3 Jan. (Havas) In de Va- ticaansche stad zullen zoo spoedig mogelijk een brandweerkazerne en talrijke brandweerlieden worden ondergebracht, teneinde een doeltreffen de beveiliging der pauselijke paleizen bij even- tueele branden te verzekeren. Dit besluit is ge nomen naar aanleiding van den brand, die de Pauselijke Kanselarij gedeeltelijk heeft verwoest. Verder is besloten, dat de pauselijke paleizen, die het voorrecht van exterritorialiteit genieten, voortaan onder permanente bewaking zullen staan van de pauselijke gendarmerie. HELSINKI, 3 Jan. (Stefanij Het Finsche leger in den Noordelijken sector is er in ge slaagd opnieuw een front te vormen van Jeniskoski aan de Noorsche grens tot de toendra's en moeraswouden aan de Oost grens. Andere, zeer belangrijke Finsche eenheden hebben geheel den grooten weg van Rovaniemi naar Petsam-o bezet. De correspondent van Havas in Helsinki geeft een overzicht van een maand oorlog op de Karelische landengte. Na een maand van verwoede gevechten, aldus deze correspondent, kan men zeggen, dat de Finsche troepen op de landengte van Karelië zich overal gehandhaafd hebben op de linies, die van de rivier Vuoksi uitgaan en door ver scheidene meren in het midden en Westen van de landengte van Karelië loopen. Men schat, dat alleen in dezen sector van de Karelische landengte de Russen ongeveer duizend tanks in het veld hebben gebracht. Het Sovjetopperbevel heeft verscheidene malen versche troepen in den strijd geworpen, doch de aanvallers werden steeds met groote verliezen teruggeworpen. In het bijzonder in den strijd tegen de gemotori seerde en gepantserde strijdkrachten is de Finsche taktiek uitstekend gebleken. Tot dus ver zijn op de verschillende fronten meer dan 400 tanks door de Finnen vernield of buitge maakt, het meerendeel hiervan op de land engte van Karelië. De Finnen achten het dan ook hoogst waarschijnlijk, dat zij in de toe komst met succes tegenstand zullen kunnen blijven bieden, zelfs als de vijand zonder op houden aanvalt en zelfs als de Russen door een hevig artillerievuur woraen gesteund. Op de landengte van Karelië zoekt de vijand vooral zijn heil in een stellingoorlog. Aan de andere fronten daarentegen was het een be wegingsoorlog. In het begin beperkten de Finnen er zich toe, den Russischen troepen moeilijkheden en verliezen te berokkenen om hun opmarsch te vertragen. De Finnen trokken terug en verschansten zich in tevoren gereed ge maakte stellingen. Van deze stellingen uit hebben zij met succes tegenaanvallen on dernomen en zijn zij erin geslaagd, een groot gedeelte van het verloren terrein te herwinnen. Alle Russische offensieven in de eerste maand van den oorlog zijn volkomen mislukt. Ter zee heeft de kustartillerie, die naar men weet voor Finland van groote beteeke- nis is, de Sovjet-marine op eerbiedigen afstand van de kusten gehouden. In de Finsche Golf begint het ijs zich thans vast te zetten en de Sovjet-marine ziet zich derhalve in haar vrij heid van optreden beperkt. Wat de Finsche artillerie op de landengte van Karelië betreft, deze heeft belangrijke voordee- len boven de Sovjet-artillerie in verband met de kennis van het terrein. Zij kan de punten opsporen, waarvan verwacht kan worden, dat zij zullen worden benut om het zware Russische geschut in stelling te brengen. Dit verklaart waarom het Russische lange-afstandgeschut eenigen tijd heeft gezwegen De Russische luchtstrijdkrachten nebben blijk baar door het bombardeeren van steden en dorpen in het achterland de Finsche bevolking willen demoraliseeren. Het is thans duidelijk dat dit doel ni«t is bereikt Telkens wanneer de Sovjet-luchtmaeht militaire objecten bom bardeerde, kon zij dit slechts van zeer groote hoogte doen en richtte zij geen noemenswaardige schade aan. De door het Finsche luchtafweer geschut behaalde resultaten overtreffen alle verwachtingen. Van haar kant heeft de Finsche luchtmacht, hoewel het aantal en de snelheid der toestellen bescheiden zijn, den Russen groote verliezen toegebracht. Men schat, dat 159 Russische vliegtuigen, hetzij door het luchtaf weergeschut, hetzij door de Finsche jagers zijn neergehaald, ongerekend nog de toestellen, die in de wouden terecht zijn gekomen en pas veel later gevonden zullen worden. De Finsche kranten publiceeren een be richt uit Riga, volgens hetwelk op den spoorweg naar Moermansk een Russische troepentrein verongelukt is. Een groot aan tal soldaten zou daarbij om het leven ge komen zijn. In Leningrad meent men, aldus dit bericht, dat het ongeluk is veroorzaakt door sabotage of het opbreken van de ails door de Finsche ski-patrouilles. Het Finsche legerbericht luidt; „Te land: de gewone bedrijvigheid der Rus sische artillerie op de Karelische landengte. Bij de rivier de Paipale is het Russische ge schutvuur in den loop van den ochtend heviger geworden. Als voorbereiding van een aanval duurde het tot 13 uur voort. De aanval der in fanterie was zeer heftig en werd met zware ver liezen voor de aanvallers afgeslagen, onder het vuur van Finsche artillerie en infanterie. In den avond is ook een aanval ondernomen ten Noorden van Hatjalahtenjarvi: Deze werd eveneens afgeslagen. Ten Noorden van het La- doga-meer werd den geheelen dag gevochten om een militair steunpunt. Bovendien werd groote activiteit van geschut en patrouilles gemeld. Bij Aittojoki hebben de Finsche troe pen een met machinegeweren versterkte Rus sische compagnie vernietigd. De Russische te genaanvallen werden afgeslagen. Bij Raate in de buurt van Suomussalmi hebben de Finsche troepen vijf tanks en twee gevechtswagens ver nield. In den sector Juntasrata hebben zij den linkeroever van het Kokojarvi-meer be reikt. Overigens geen nieuws van het front. Ter zee: aan de kust van het Ladoga-meei hebben zich kleine gevechten voorgedaan. We gens den storm en den sneeuwval waren de militaire operaties van vrijwel geen beteekenis. In de lucht: ten aanzien van de algemeene activiteit niets van belang te melden. Op 2 Ja nuari zijn volgens vaststaande berichten drie Russische vliegtuigen neergeschoten." Twintig Noorsche artsen hebben vrijwillig dienst genomen voor Finland. Noorwegen hoopt ook binnenkort gevolg te kunnen geven aan Finlands verzoek om 100 verpleegsters. Ruim 25.000 rugzakken zijn thans in Noorwegen bij eengebracht voor de Finsche strijdkrachten. plaats aan de kust van Sussex, waar hij paro chiaan is van de kerk van St. Mary of the An gels. Het was in deze kerk dat hij in 1924 ge trouwd werd door den oom zijner echtgenoote, kanunnik Chard. Van zijn jongensjaren af heeft hij in de Ko ninklijke Marine gediend. Gedurende den vori- gen oorlog diende hij als torpedo-officier aan boord van den kruiser Sutlej, en later op de Royal Sovereign. In 't begin van 1939 zette zijn schip 400 slachtoffers van de groote Chi- leensche aardbeving, welke het gered had, aan land. De beide zoons van den beroemden comman dant van de Ajax, 8 en 14 jaar oud, hopen in huns vaders voetstappen te treden; ook zij wil len in de Koninklijke Marine dienen. Lady Harwood hoorde het nieuws van de verheffing van haar man tot het ridderschap op hetzelfde oogenblik als deze namelijk per radio. Zij zat in de woning van haar moeder bij Worthing; hij stond op de brug van de Ajax bij Montevideo. Zooals men weet is de Ajax, de Britsehe kruiser waarover Sir Harwood het bevel voert, Woensdag de haven van Montevideo binnengeloopen. Toen het schip in de haven het anker uitwierp, werd het door een enorme menschenmenigte met luid gejubel begroet. Toen de opvarenden aan land gingen aldus Reuter stonden er speciale autobussen voor hen klaar. Onder enthousiast gejuich reden zij daarop door de voornaamste straten van Mon tevideo naar de Sayage Polo Club. Op de Pla za de la Independencia werden Óe wagens een kwartier lang opgehouden door een onafzien bare menigte. Meisjes sprongen op de treeplan ken en boden den mannen bloemen aan en schudden hun de hand. Al dien tijd stond een groote menigte zich heesch te juichen en leg den fotografen iedere bijzonderheid op de film strook vast. Schout-bij-nacht Harwood gaf in een inter view een levendige schildering van het gevecht met de Graf von Spee. Hij zeide, dat hij begin December wist, dat zich een Duitsch kaper schip, waarschijnlijk een vestzakslagschip in het zuidelijk deel van den Atlantischen Oceaan bevond. Hij meende, dat dit schip wel eens de Britsehe koopvaarders voor de Zuid-Ameri- kaansche kust zou kunnen aanvallen. „Daar om commandeerde ik de Ajax, Achilles en Exeter op 12 December voor de monding van de La Plata. Om 6.10 uur den volgenden mor gen werd een rookpluim waargenomen. Het bleek het vestzakslagschip te zijn. Om 6.18 opende dit het vuur. Een toren vuurde op de Exeter en de andere op de Ajax en de Achil les. Wij liepen alle op volle kracht en vielen aan overeenkomstig een van te voren beraamd plan, de Exeter op den eenen vleugel en de Ajax en de Achilles op den anderen. Na zestien minuten gevuurd te hebben, legde de Graf von Spee een nevelscherm en zette met volle kracht koers naar de La Plata-rivier. Wij trokken hier uit de conclusie, dat wij haar ernstig gehavend hadden. Zij vervolgde haar koers naar de La Plata. Nu en dan vurend wanneer wij haar te na kwamen. Het gevecht duurde den geheelen dag. De Achilles volgde de Graf von Spee tot zij den Duitscher te Montevideo het anker zag uitwerpen. De Achilles keerde daarop terug naar de monding van de La Plata. Met den kruiser Cumberland wachtten wij af tot de Graf von Spee weder naar buiten zou komen. In dat geval waren wij gereed voor het gevecht. Uit Buenos Aires verneemt Reuter, dat de Britsehe kruiser Achilles op de reede van Bue nos Aires is aangekomen. Men verwacht, dat het schip daar voor het brengen van een be leefdheidsbezoek twee dagen zal blijven liggen ANKARA, 3 Jan. (D.N.B.) Een voorloopige optelling van de aantallen slachtoffers der aardbevingscatastrophe na een bergingswerk van één week, geeft tot resultaat in de steden en districten van Siwas, Amasia, Refaliye, Ordoe, Tokat, Niksar, Goemoesjane, Giresoen, Yozgat en Soesjehir een totaal van 13.000 dooden en 3 tot 4000 gewonden. De verlies cijfers der stad Erzindjan zijn nog niet vol ledig. Men raamt ze op 14.000. De berging is nog niet geëindigd en het ver voer der daklooze bevolking is in vollen gang. Zij wordt over't geheele land verdeeld, aangezien de getroffen steden en dorpen in den winter onbe woonbaar zijn geworden. President Inonoe is vandaag uit het aardbevingsgebied in Ankara teruggekeerd. De Britsehe regeering heeft de Turksche regeering aangeboden een hospitaalschip te harer beschikking te stellen. De regeering te Ankara heeft haar dank betuigd en verklaard van dit aanbod gebruik te zullen maken, in dien zulks noodig zal zijn. Een goed beschutte artilleriepost aan het Westfront. Een telefonisch binnen komend bericht wordt opgenomen ISTANBOEL, 3 Jan. (Reuter) Woensdag is de Turksche economische missie naar Rome ver trokken, teneinde te onderhandelen over een nieuw Turksch-Italiaansch handelsverdrag, dat belangrijke verbetering in de handelsbetrekkin- en tusschen beide landen zal brengen. De missie staat onder leiding van den Turkschen ambas- adeur te Rome. Italië heeft 20.000 ton Turksche katoen besteld en het koopt ook graan, grondstoffen, visch etc. tegen hooge prijzen. Illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllims H VERWACHTING: Des ochtends hier en daar matige vorst, EE overigens lichte vorst tot temperatuur om het vriespunt, nevelig tot gedeeltelijk EE bewolkt, plaatselijk mist, vooral in het EE Noorden. Droog weer. Zwakke tot matige, EE in het Zuid-Westen tijdelijk wellicht krachtige meest Oostelijke wind. E OVERZICHT VAN DEN WEERS- E H TOESTAND VAN WOENSDAGAVOND: H Het storingsfront van de depressie over E de randstaten passeerde gisteren ons land. EE EE Het bracht in het Noorden hier en daar lichten regen en motregen en veroorzaakte tijdelijk lichten dooi. Groningen meldde EE een maximum-temperatuur van 1 en Den Helder van 3 graden boven het vriespunt. EE In het Zuiden van het land gaf het alleen zware bewolking. Na het passeeren van dit front klaarde de lucht weer op. Thans bevindt ons land zich onder invloed van 5 een vlak gebied van hoogen luchtdruk, H dat zich over het Noordzee-gebied, Dene- EE marken en Zuid-Scandinavië uitbreidt. De depressie over de Golf van Biscaye vult E= geleidelijk op en dringt slechts langzaam EE in Noordelijke richting door. illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllilllllllllllllllllllllllllllllillllllllllll^ Rede van Roosevelt tot het Congres der Ver. Staten. De Finsche troepen weten opnieuw een front te vormen in het hooge Noorden. De Britsehe kruiser Ajax in de haven van Montevideo aangekomen. Dr. W. Asselbergs (Anton van Duinker ken) zal eerlang worden benoemd tot buitengewoon hoogleeraar te Leiden. Prinses Juliana te Loosdrecht op de schaats. Duurtebijslag aan kleine grondgebruikers. Beurs van New York: Oploopende koer sen; stemming vast. Waakzaamheid en vertrouwen Onze minister-president heeft we derom tot ons volk gesproken en ons daarbij twee woorden als levensleid raad voor dezen ernstigen tijd mee gegeven: waakzaamheid en vertrou wen! „De algemeene houding, die aan ons neutrale volk te midden van de heer- schende onzekerheid past, is in twee woorden samen te vatten, waakzaam heid en vertrouwen." Vertrouwen in ons zelf en op Gods bijstand. Waakzaam om niets te ver- waarloozen doch alles te doen wat de ernst der tijden van ons eischt! „Wij willen paraat zijn en rustig. Zorgend en niet bezorgd." We moeten als volk ons evenwicht bewaren er> wanneer we Nederland neutraal willen doen zijn moeten we ook met ons zelf beginnen: ,Jn den nood dezer dagen hebben wij allen een taak van red ding. In kleinen of grooten kring. Te genover elke omgeving en tegenover het volksgeheel. Wie zich het ijoei 'gst daaraan wijdt zal het minst gevaar loopen zijn kalmte te verliezen De woorden van den minister president dienen door ieder onzer overwogen en toegepast Ons volgens zijn woord onder de hoede stellend van onzen hemelschen Vader, Die op wondere wijze beproevingen tot zege ningen maakt. MINNEAPOLIS, 3 Jan. (Havas). Het Marl borough Apartment Hotel, dat door 125 per sonen bewoond werd, is Woensdagochtend door een feilen brand verwoest. Tot dusver is een tiental personen als vermist opgegeven. BELFAST. 3 Jan. (Reuter) Te Clarnagh in het Noord-Iersche graafschap Armagh is ongeveer twee en een halve ton munitie gevonden, welke uit het arsenaal te Dublin was gestolen. Men heeft thans 23 ton van de gestolen 28 ton terug gevonden. Stand op Donderdag 1 uur vm. "59.9 Vorige stand 757.9

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1940 | | pagina 1