GELEZEN COURANTEN W„ U op een eenvou dige wijze medewerken den militairen in Uw woonplaats een groot plezier te doen7 New-Yorksche Beurs MEN ZAL ER U DANKBAAR VOOR ZIJN DONDERDAG 4 JANUARI 1940 „Alle Dominions staan, waar Australië staat" Eensgezind achter de geallieerden, verklaart Bruce Twee Zweedsche schepen getorpedeerd Door Duitsche duikbooten Estlandsch schip vermist Britsche contrabande- controle Fransche steun voor Finland Vanavond toespraak van Kardinaal Ver dier De aartsbisschop van Havana overleden De lersche Dail bijeen Noodweer in Spanje ^Jeeft dan dit bfad na lezing aan de kazerne, het militairentehuis of andere verblijfplaats van militairen in Uw nabijheid. „Ons Huis" uitgebrand te Schoonerwoerd Kortsluiting vermoedelijk de oorzaak In een wak gereden? Schaatsliefhebber kwam zijn jas en hoed niet terughalen HOFBERICHT BIJ HET SCHAATSENRIJDEN VERDRONKEN VELDWACHTER VERSCHEUR DE PROCES-VERBAAL VIJF WEKEN VOOR DIEREN MISHANDELING BOEK EN BLAD Oploopende koersen, stemming vast DE FLEVO VLOTGEBRACHT Lajos von Ebneth bij Kleykamp 6 5 5 4 10 8 8 7 7 5 5 5 4 i 5 5 6 2+ 2* 2 4f+ WISSELKOERSEN AMERIK. GOEDERENMARKT SCHAATSENRIJDEN D. v. d. SCHEER KAMPIOEN VAN ZUID-HOLLAND ZWEMMEN WERELDRECORD 500 METER BORSTCRAWL Door de Belgische zwemster mej. Caroen verbeterd AMSTERDAMSCHE BEURS Nabeurskoersen van 3 Januari Clearingkoersen FAILLISSEMENTEN LONDEN, 3 Jan. (Reuter). De Australische Hooge Commissaris, Bruce, heeft voor de BBC heden een radiorede uitgesproken, waarin hij o.m. zeide: „Australië heeft toegezegd het uiter ste te zullen doen, omdat het weet, dat de ge allieerden vechten voor alle dingen,, die het leven levenswaard maken en om de wereld te bevrijden van de overheersching door geweld en de voortdurende vrees voor agressie. Alle andere Dominions van het Britsche rijk staan waar Australië staatHet optreden van En geland is eensgezind goedgekeurd door het ge- heele rijk en onmiddellijk na de oorlogsver klaring kwamen spontane aanbiedingen van hulp van de groote, zelfbesturende Dominions. Deze houding der Dominions was een bittere slag voor de nat. soc. leiders, die in de meening ver keerden, dat de Dominions Engeland niet zou den steunen, wanneer het oorlog werd of dat deze, wanneer zij dan al steun zouden geven, dit halfslachtig zouden doen In zijn rede zeide Bruce verder nog, dat de Westelijke democratieën geen opgelapten vrede kunnen en willen dulden, noch een gewapende opschorting van den krijg, waartij Europa en de wereld de zekerheid niet zouden hebben, dat geen nieuwe bedreigingen voor vrijheid en on afhankelijkheid der naties zullen ontstaan. LONDEN, 3 Jan. (Reuter) Het Zweedsche stoomschip Svarton, metende 2475 ton, is Woens dag buiten de Noordkust van Schotland dror een Duitsche duikboot getorpedeerd. Het schip zonk in anderhalve minuut. Twintig leden der bemanning worden vermist. Elf overlevenden begaven zich op een vlot en werden gered door een reddingboot. Het Amerikaansche radio-station Mackay. radio heeft een S.O.S.-bericht opgevangen van het Zweedsche schip Kiruna (5400 ton), dat mededeelde langzaam te zinken, ten gevolge van een aanval door een Duitsche duikboot op 500 mijl ten Noorden van de Azoren. Van het Estlandsche schip ,,Agu" zijn sedert 3 December geen berichten meer ontvangen. Men vreest dat het schip, dat 2200 ton mat en een bemanning van 18 koppen aan boord had. op de Noordzee cp een mijn geloopen is. LONDEN, 3 Jan. (Reuter) Het Britsche ministerie voor den Economischen Oorlog deelt mede, dat de Britsche commissie voor de con- trabandecontróle in de week, welke geëindigd is op 30 December, 20.800 ton goederen, waarvan men vermoedde, dat zij voor Duitschland be stemd waren, in beslag heeft genomen. Tot deze goederen behoorde 17.500 ton petroleum en aan verwante producten, 1450 ton ertsen en me talen en verder chemische producten en hcut. In de eerste 17 weken van den oorlog heeft de commissie 537.600 ton goederen in beslag genomen. PARIJS. 3 Jan. (Havas) In antwoord op het telegram, dat de secretaris-generaal van den Volkenbond op 18 December jJ. tot de Fransche regeering heeft gericht in verband met de resolutie over hulp aan Finland, ver klaart Daladier dat Frankrijk op de door Ge- nève beoogde wijzen zich zal kwijten van zijn plicht tot hulpverleening aan het aangevallen Finland. De Fransche regeering is bovendien bereid te handelen in samenwerking met andere mogend heden, al of niet leden van den Volkenbond, die willen handelen volgens de aanbevelingen van Genève. PARIJS, 3 Jan. (Havas) Kardinaal Verdier, de Aartsbisschop van Parijs, zal Donderdag avond om 20.05 (Ned. Tijd) een radiotoe spraak houden over de moreele kanten van het bewapeningsprobleem. HAVANA, 3 Jan. (Hava^). De Aartsbisschop ran Havana en Apostolisch Administrator van Pinar del Rio, Mgr. Ruiz y Rodriguez, is Woens dagochtend tengevolge van een beroerte over leden. Mgr. Ruiz y Rodriguez was 65- jaar oud DUBLIN, 3 Jan. (Reuter). Woensdagmiddag is de lersche Dail in speciale zitting bijeenge komen. De Valera verzocht het Huis goedkeuring te hechten aan maatregelen, welke de regeering crisisvolmachten verleenen ter verzekering van de openbare veiligheid en tot het behoud van den staat in tijd van oorlog. De minister van Justitie, Boland, diende een wetsontwerp in, waarin gevraagd wordt om de bevoegdheid tot het interneeren van personen, die in verband met het lersche Republikeinsche leger staan en groote geldsommen, wapens en ontplofbare middelen bezitten. Deze groote geld sommen zijn uit Amerika gekomen voor het lersche republikeinsche leger. Men heeft pakjes Amerikaansche dollars in beslag genomen. De leider der oppositie, Cosgrave, diende een amendement in, inhoudende dat de behandeling van het wetsontwerp verdaagd zal worden tot de regeering een wetsontwerp zal hebben inge diend, waarin de grondwet wordt gewijzigd. Men verwacht, dat de debatten den geheelen nacht zullen duren. MADRID, 3 Jan. (DNB) In de Spaansche provincies Sevilla en Huelva hebben wolk breukachtige regens talrijke overstroom ngen veroorzaakt. De landweg tusschen de beide hoofdsteden staat over een afstand van eenige kilometers onder water. De zware regenval duurt voort. De Guadalquivir is gestegen tot negen meter boven den normalen stand. Vermoedelijk tengevolge van kortsluiting is Woensdag brand ontstaan in het gebouw „Ons Huis" van de zangvereeniging „Zanglust" te Schoonerwoerd. Hoewel de plaatselijke brandweer onder lei ding van burgemeester mr. A. J. de Wolff, spoe dig verscheen en het vuur krachtig bestreed, kon toch niet verhinderd worden, dat het ge bouw, hetwelk tevens dienst deed als militaire cantine, geheel verloren ging. De inventaris werd mede een prooi der vlammen. Verzekering dekt slachts gedeeltelijk de schade. Sedert enkele dagen heerscht te Loos- drecht ongerustheid aangaande het lot van een veertigjarigen man, vermoedelijk een Engelschman, die verleden week Zaterdag, toen de dooi reeds was ingetreden, op de Loosdrechtsche plassen heeft schaats ge reden. De man had zijn overjas en hoed in een restaurant te Loosdrecht achtergelaten, doch heeft déze tot op heden niet teruggehaald. Dientengevolge verkeert men in de veronder stelling, dat de man in een wak is terecht ge komen en verdronken. Anderzijds is het niet uitgesloten, dat de man onder Breukelen het ijs heeft verlaten, doch dan nog is het vreemd dat hij niet is teruggekeerd om zijn kleeding- stukken op te halen. Het betreft hier een donkerblauwe overjas van het merk „Harold Lloyd", waarin de naam J. D. Cable voorkomt. In den zak werd 'n' zak doek gevonden, welke eveneens dezen naam bevat. In den bruinen gleufhoed ontbreken zoowel de naam als de initialen. De burgemeester van Loosdrecht verzoekt hun, die inlichtingen over deze zaak kunnen verschaffen, zich tot hem te willen wenden. Hare Majesteit de Koningin heeft 3 Januari te vijf uur des namiddags autoritei ten en hunne dames ontvangen, die nog niet op 1 dezer waren ontvangen ter aanbieding van Nieuwjaarswenschen. Woensdagmiddag omstreeks half één zijn twee jongens, de 18-jarige H. Bouma en de de 16-jarige W. dei Jong bij het schaatsen rijden op de Itikvaart te Sint Jacobiparo- chie door het ijs gezakt en verdronken. Er waren nog meer schaatsenrijders op de Blikvaart toen het ongeluk gebeurde, doch deze bevonden zich op verren afstand van de plaats waar de jongens door het ijs zakten. Hun aan dacht werd plotseling getrokken door ie dren kelingen, die luidkeels schreeuwden. De plek van het ongeluk was evenwel moeilijk te berei ken en zoo duurde het eenigen tijd alvorens men daadwerkelijk hulp kon verleenen. Nadat men de jongens op het droge had gebracht, paste 'n inmiddels ontboden geneesheer kunst matige ademhaling toe, doch deze mocht geen baat meer vinden. Het stoffelijk overschot der beide slachtof fers is naar de ouderlijke woning overgebracht. De rechtbank te 's-Gravenhage heeft den 37- jarigen E. S., gemeenteveldwachter te Pijnacker, tot f 25 subs. 10 dagen hechtenis veroordeeld, omdat hij een proces-verbaal, dat hij terzake van overtreding van de jachtwet had opgemaakt, heeft verscheurd. Hij was in hooger beroep bij het Haagsche ge rechtshof gekomen, omdat hij zich aan dit feit onschuldig voelde en een veroordeeling, hoe ge ring ook, hem zijn positie als veldwachter zou kosten. Ter terechtzitting bleek, dat het bewuste pro ces-verbaal inderdaad zoek geraakt is. Verdach te vermoedde, dat hij het per ongeluk met een aantal oude papieren verscheurd heeft, doch van opzet was geen sprake. Een rapport, over verdachte uitgebracht, luid de allerminst gunstig. Tientallen processen-ver baal waren onder verdachte al weggemaakt. Verdachte beweerde, dat dit rapport vele on juistheden bevatte. De advocaat-generaal, mr. L. B. J. Vermeulen, eischte verhooging van de opgelegde straf tot f 100.subs. 50 dagen hechtenis. Mr. de Lauwere pleitte vrijspraak. Verdachte was in den tijd, dat het verdachte ten laste ge legde gebeurde, overkropt met werk. Zoo is het proces-verbaal in het ongereede geraakt, doch van opzet is geen sprake. Uitspraak 17 Januari. Woensdag had zich voor den politierechter te Zutphen een eierenpakker uit Winterswijk te verantwoorden, die een paard ernstig had mishandeld. Hij had, toen hjj een vracht eieren van 2200 kg. per sleeperswagen vervoer de, het dier met den zweep afgeranseld, omdat het paard den in de modder gezakten wagen niet verder kon trekken. De eisch luidde één maand gevangenisstraf. De politierechter veroordeelde den man tot vijf weken gevangenisstraf. DE VIOOL EN HAAR ONDER HOUD, door Atze Sijtsma. Uitgave Flevo, voorheen Druk kerij R. Oudeboon Harlingen. De Harlingsche vioolbouwer Atze Sijtsma heeft een kfein boekje geschreven over de viool en haar onderhoud, waarmee hij zonder twijfel alle violisten aan zich verplicht zal hebben. De viool is een instrument met een teere na tuur, zy vereischt voorzichtige behandeling en zorgvuldig onderhoud. Een pianist kan achter zijn piano gaan zitten en erop los spelen, de rest laat hij over aan zijn stemmer, en als hij dezen dan ook nog opdracht geeft om het ding een maal per jaar voor hem schoon te maken, dan mag hij zeggen, dat hij al erg zorgvuldig voor zijn piano is. Maar zorgvuldig of niet zorgvuldig: eenmaal raakt de piano versleten, ook de beste overkomt dit, want een piano is eigenlijk meer een mechanisme dan een instrument. Een viool daarentegen is een echt instrument. Mechaniek zit er maar heel weinig aan, en dit weinige behoort niet tot het wezenlijke van de viool. Een viool kan een onbepaald aantal eeuwen oud worden, als zij van goede makelij is, en naarmate men haar langer gebruikt, wordt zij beter. Met dien verstande echter, dat men haar ook goed behandelt. Om dit te kunnen moet men weten wat een viool is en hoe zij in elkaar zit. Daarover nu licht Atze Sijtsma zijn lezers in. Na een korte inleiding geeft hij een beschrijving van de verschillende onderdeelen van de viool, een en ander toegelicht met duidelijke detail- teekeningen. In een tweede afdeeling behandelt hy het onderhoud van het instrument en den strijkstok. Ten slotte geeft de schrijver eenige goede wenken, welke men bij het aanschaffen van een viool in acht dient te nemen. Ook eige naren van cello's en contrabassen kunnen hit boekje gebruiken, want de verschillen zijn van betrekkelijk ondergeschikten aard. De heer E. Clemens Schröner, directeur van de Muziekschool te Groningen, gaf het boekje een aanbevelend voorwoord mee. Het is een prac- tisch boekje, dat in een behoefte voorziet. VLUCHTHEUVELS, door Jules Maes. Uitg. ,fax", 's-Graven hage. Het schijnt, dat Jules Maes zich heeft voor gesteld een volksroman te leveren, die in geen geval een tekort mocht vertoonen aan dramati sche gebeurtenissen. 't Wil ons echter voorkomen, dat het aantal mislukte liefdeshistories, hetwelk zich om den hoofdpersoon van het boek afspeelt, bedenkelijk de grens van de overdaad nadert, zoo er al niet van overschrijding moet worden gesproken. Dat Jules Maes zich aangetrokken gevoelt tot een Zuidelijk dialect is zijn goed recht, maar dat hij in het gebruik daarvan niet consequent is en het willekeurig afwisselt met het gang bare Nederlandsch, geeft iets verwarrends. Tenslotte komen de psycho-analytische uit weidingen, waartoe de schrijver zich liet verlei den de kwaliteit van het boek als volksroman niet ten goede. 't Moge dan in veler oogen een opmerkelijk debuut zijn, dat het. zooals de uitgever ons wil doen gelooven, een opmerkelijk goed debuut is, kunnen we niet onderschrijven. WAT IS DAT VOOR 'N BOOM? Tabel voor het determineer en van meer dan 300 van de be langrijkste boomen en heesters, door A. Kosch. Vrij naar het Duitsch door Maria H. C. Ruys. Met vele ajb. Zutphen, W. J. Thieme en Cie., 1939. De firma Thieme gaf reeds enkele beknopte werkjes uit om van inlandsche planten en die ren snel den naam te kunnen bepalen en mocht daarmee reeds een verdiend succes beleven. Ook dit nieuwe deeltje, bestemd voor het determi- neeren van boomen en heesters, zal zijn weg wel vinden. Inderdaad is er op dat gebied veel moois te zien, waarvan maar weinigen den naam kennen. Door een handige, keurige uitgave als deze zullen belangstelling en liefde daarvoor ze ker worden bevorderd. Aan het boekje is toegevoegd een aanhangsel, waarin eigenschappen en gebruik van verschil lende houtsoorten worden beschreven. Deze nut tige tabellen worden geïllustreerd door mooie foto's van verf en teekening der te bepalen soorten. .MEISJES MET EEN BAAN" roman voor oudere meisjes, door Jo Nabben. Geïllustreerd door Frans Lammers. N.V. De Toorts, Heemstede. Jo Nabben is een tot heden onbekende schrijf ster, die voor de „opgroeiende" jeugd pakkend weet te schrijven. Zij geeft in „Meisjes met een baan" een reëel beeld van moderne jonge meisjes, die zelf haar brood moeten verdienen. Dat komt tegenwoordig zooveel voor, dat de handeling niet toegeeft aan den hang naar „ro mantiek" bij de jeugd (die heusch wel wat ge temperd mag worden), doch de lezeressen ver plaatst in 'n milieu dat bij velen bekend mag heeten. En ook dat is 'n element van aantrekkelijk heid. De meisjes zien „zich-zelf" hier, ten min ste, dat willen wij hopen. De handeling speelt zich grootendeels af in een groot modemagazijn, met al wat daar aan vast zit: „keurige" vrou welijke chefs, verkoopsters die bij-de-hand zijn, lastige klanten die van te veel geld iast hebben en de flapuit van een loopjongen. Het juiste evenwicht tusschen goed-je-werk-doen en toch een echt meisje wezen, met fijne vrouwelijkheid, is getroffen tn een der verkoopsters, Lex, en om haar draait de handeling grootendeels. Voor jonge kinderen is 't boek niet, doch bakvisschen trie aan den drempel van ,,'t groote leven" staan kunnen en zullen er van genieten. Jo Nabben neeft een vlotte pen en in dit genre zal wel meei van haar te verwachten zijn. De omslagteeke- ning en de illustraties van Frans Lammers slui ten zich goed bij den inhoud aan en „De Toorts" heeft dit boek smakelijk uitgegeven, NEW YORK, 3 Jan. (Part.). Wallstreet gaf heden een voortzetting te zien van de verbeter de stemming, waardoor zij zich reeds gisteren had gekenmerkt, doch evenals gisteren bleef men ook vandaag voorzichtig optreden en na men de koersverbeteringen geen grooten omvang aan, evenmin trouwens als de omzetten, al ging er wel wat meer om dan gisteren, althans in de eerste beursuren. Heden komt het Congres weer voor het eerst bijeen en zal Roosevelt zijn jaarlijksche boodschap tot de wetgevende ver gadering richten. Deze boodschap zal in groote trekken inzicht geven in de politiek, die de re geering in het loopende jaar denkt te voeren en in de maatergelen, die zij wenscht, dat door het Congres zullen worden behandeld en aangeno men en in dit licht is het begrijpelijk, dat alle aandacht vandaag op Washington gericht was en dat men in afwachting van den inhoud der presidenteele boodschap, die ongeveer midden- beurs zou aanvangen, een gereserveerde hou ding aannam, alhoewel men in het algemeen niet verwacht, dat er een wijziging in de regee- ririgspolitiek zal komen, althans niet op funda- menteele punten. Ook worden geen extremisti sche maatregelen verwacht, evenmin trouwens als een sterke oppositie in het Congres, omdat tegen het einde van dit jaar de verkiezingen zullen worden gehouden en dus noch Roosevelt veel risico zal willen nemen, nu zijn populari teit den laatsten tijd aanmerkelijk blijkt te zijn toegenomen, noch het Congres zich gaarne on populair zal maken door sterk tegen de politiek van den President in te gaan. Overigens blijft het nieuws uit het bedrijfsleven gunstig en dit heeft, nu de belastlngverkoopen geëindigd zijn, uiteraard meer invloed op de markt dan gedu rende de laatste weken van het vorig jaar. Na de eerste transacties trokken de koersen in het algemeen nog wat aan, zoodat geleidelijk aan over een breed front winsten werden geboekt, varieerende van tot 1 dollar. Uitzonderingen waren er practisch niet. Het meeste ging om in staal-, chemische, automobiel- en landbouw werktuigenfondsen, terwijl voorts sporen vrij goede belangstelling trokken op grond van de bevredigende winstramingen voor deze onder nemingen voor het geheele jaar 1939. Hoewel de handel in het tweede uur eenige inkrimping onderging, behield de markt toch een vrij leven dig en opgewekt voorkomen. De omzetten be droegen in het eerste uur 250.000 shares en in het tweede uur 220.000 shares. In de tweede beurshelft stond de handel in het teeken van afwachting van de rede van Roosevelt in het Congres. De stemming was vast en in langzaam tempo stelden de notee ringen zich op hooger niveau; laatbeurs lokte het verhoogde niveau weer winstnemingen uit en hoewel het slot hierdoor niet op het hoogste punt van den dag terecht kwam, was het slot toch aan den vasten kant met winsten voor vele fondsen van 1 a 2 dollar. De berichten uit de staalindustrie waren van gunstige strekking. Door het vakblad Iron Age werd de bedrijvig heid op 86 pCt. (v.w. 74 pCt. en vorig jaar 52 pCt.) van de capaciteit geschat. Sinds 1929 is het nieuwe jaax onder de gunstigste voorwaar den ingezet. Algemeen neemt men aan, dat de voorraden noodzakelijk aangevuld moeten wor den. Ook voor staalschroot schijnt wat meer be langstelling aan den dag te worden gelegd. U. S Steels werden kort voor het einde van den beurshandel IA dollar hooger verhandeld, ter wijl Bethlehem Steel 1 5/8 punt winst vertoon den. De koersreactie laatbeurs maakte, dat de winst voor U. S. Steel tot 1 dollar en voor Beth lehem Steel dollar bedroeg. National Steel en Youngstown monteerden ook 1 dollar. De gunstige vooruitzichten voor de automobielin dustrie kwamen tot uitdrukking in een winst voor Chrysler van 1 punt; die voor General Mo tors bleef tot een fractie beperkt. Voor de spoor wegwaarden verwacht men in de naaste toe komst weer een toeneming der wagonverladin- en; het waren alleen Union Pacific, die een winst van beteekenis, n.l. 1A punt, te zien ga ven. Luchtvaartfondsen vormden een uitzonde ring; over de geheele linie werd eenig verlies geleden. Chemische waarden waren vast; Allied Chemical avanceerden 2 en Du Pont 1punt, met het slot op het hoogste punt van den dag. Standard Oil en Amer. Smelting stelden zich resp. iyt en 1 dollar hooger. Rubbers, koper fondsen (de netto winst over 1939 door de Kennecott Copper behaald wordt geschat op 3.— per aandeel, tegen 2.10 in 1938), waren- huisaandeelen, public-utilities, equipmentshares, kunstzijde-aandeelen, amusementswaarden, aan- deelen in telegraafmaatschappijen, idem in fa brieken van electrische apparaten en tabakken verlieten de markt in goed prijshoudende stem ming. De omzetten bedroegen in totaal 1.020.000 shares; in het laatste uur, toen de markt eenige reactie vertoonde, 260.000 stuks. Bij de directie van de K.N.SM. is bericht in gekomen, dat het m.s. „Flevo" van deze maat schappij hetwelk op 21 December op de Aves eilanden nabij Curasao is gestrand, Dinsdag avond door het bergingsvaartuig „Killerig" van de Amerikaansche bergingsonderneming Mer- ritt Chapman vlot is gebracht. In beschut water is de „Flevo" ten anker gegaan voor een duikeronderzoek. Lajos von Ebneth leerden we hier te Den Haag reeds vroeger kennen: hij was toen nog een man, die zichzelf zocht, een schilder, die alle kanten uit kon. En wat men toen hoopte, is thans verwezenlijkt, Ebneth heeft zijn rich ting gevonden, zijn inhoud en zijn vormgeving. Hoewel men een uitgesproken neiging totdra- matiseeren in de expositie bij Kleykamp kan aanwijzen, gelooven we niet dat deze het einde van schilders volgroeiing beteekent. Want men bespeurt ook symptomen van een gevoel voor de lichtzijde, voor het glorieuze. In dit opzicht maakt het eerste doek, de Opstanding, de waar achtige synthese van een meerzijdig mensch. Mogen in vele andere werken de zwaarmoedige elementen, de eenzijdige gerichtheid van den blik op het kwaad, een beperktheid doen vree zen, in dit doel is deze neiging overwonnen. En waarachtig niet ten deele. Want het palet gaat met den inhoud mee. Tegenover de sien na's, de bruine en de roode oker, verschijnt een hel groen, dat we te voren niet vonden. Wel is waar een ongewone kleur van het uitbundige, maar hier zoo geheel persoonlijk en zoo geheel overtuigend, dat we het als een voldragen ge heel aanvaarden. Ebneth kent niet de verfijning van het detail. Voor hem geldt veeleer de idee als hoofdinhoud, waarbij slechts enkele onderdeelen zich als ver sterkende registers aansluiten. Zijn vormgeving doet dan ook denken aan een Wiegman. Doch wat bij genen aan contrastwerking ontstaat door breeder coloriet, wordt bij dezen bereikt door 't teekenend penseel. Hoewel deze wijze van verfbehandeling haar groote gevaren met zich brengt, meenen we zeker te zijn van den ernsti- gen en vasten wil van den schilder, slordigheid te vermijden. Hij slaagt daarin niet steeds, maar het blijft bij enkele gevallen. Wanneer deze schilder nog meer voldoening kan vinden in het licht als een compensatie voor zijn opmerkelijk groote gerichtheid op het zwaarmoedige, zal hij een nieuw terrein vol wijdsche perspectieven voor zich geopend zien. Daar zal voor hem een nieuw, hooger plan zijn weggelegd. V> hristu» heelt aan Zijn Kerk vaat- speld, dal si) om Zijnentwille vervol gingen soa moeten verduren. Zedig si), die vervolging lijden om de Gerechtig heid. want hunner ie het Koninkrijk der Hemelen. Laatst gedane koersen Jan./Dec. Allied Chemical American Can Co. Am. Car F.dry Am. Rolling Mills Am, _>melt K >.f. Am. Tel. f- Tel. A,u. Tobacco B. Am. Waterworks Anaconda C pper Atchison Topeke Baltimore Ohio Bethlehem Steel Canadian ..citic Case Treshing Chase National B. C es. Ohio Chicago Ruck lsl. Chrysler Motor Cities Service Consol Gas N.Y. Continental Oil 7 Dawesl. OA Young Deleware Huds. Douglas Aircraft Dupont de Nem. Eas'man Kodak El. Bond Sh. General Electric General Motors Good Year Hudson Motor Illinois Central Intern. Harvester Intern. Nickel Intern. Tel. Tel. Kennecott Copper Missouri Pacific Idem pret. Montgomery Ward Nat. City Bank Nat Dairy Prod. New York Central North. Am. Av North. Amer. n.a Norfolk Western Pennsylvania Phillips Oil Pioctor Camble Publ. Serv. N. J. Radio Corporation Rep. Steei Sears Roebuck Shell Union Oil Socony Vacuum Southern Pacific Southern Railway Standard Brands Stand. Oil of N.-J. Tidewater Ass. Oil Union Pacific United Aircraft United Corp A. U. 8. Leather U. 8. Rubber U. S. Steel Western Union Westingh. Electr. Woolworth Building i - ex dividend i nieuwe aar ieelen. gedaan en laten, t 30 178 176 176 113 113 113 32 31 31 f 17 16 16 52 51 50 172 171 170 88 j 87 87 12 11 i 11 30 30 29 25 24 23 6 82 8l 80 5 4 74 73 71 36 36 35 41 41 i 41 i i 91 90 89 5 4 32 31 i 30| 24} 24 23 il i 11* 9 81 23 22 21 83 83 82 183 182 182 166 166 166 40 40 40 55 55 54 24 24 23 13 12 12 62 61 60 38 37 36 4 4 38 37 37 a a 55 55 55 28 24 28 16 16 16 18 18 18 26 26 25 23 23 22 2l5 215 215 24 23 23 4 i 41 41 68 66 65 40 40 40 5 23| 23 22 86 86 85 12 12 12 12 12 12 15 14 14 20 20 19 6* 6 45 44 43 li i 1) 10 96 95 94 47 47 46 41 i 40 67 66 66 28 28 2> 117 117 116 39 39 38 ex coupon. - oieden. Slotkoersen Jan./Dec. Brussel Rome Madrid Bern Oslo A'dam Londen Parijs Berlijn NEW YORK, 3 2 3 Jan. 30 16.83 16.85 16.79 5.j5 t 9.95 22.41 22.43 22.72 53.21 53.25 53.28 3.95 3.95 3.95 2.24 2.24 2.24 40.20 3 Jan. NEW YORK, 3 Jan. 2 Jan. 3 Jan. Jan. Katoen Jan. 11.22.— 11.28Juli 1050- Mrt. 111311.19Oct. Mel 10.81 -83 10.85 87 Rubber Standaard Dec. 18.93f Jan. 19.00+ - Mrt. 18.78 - Mei 18.59+- Koffie i Rio - Nieuw Dec. Mrt. Mel Juli Sept. 1048-53 18.92+— Jull 18.50 18.38-+ 19.0J— Sëpt. 18.45 18.38 18.770 - Oct 18.45 18.38- 18.5+-1 4.18 4.25 4.28 4 32— Suiker Jul) 1.85+ 1.92+ 1.96+ 1.99+ contract) Mrt 4.13.Mel 4.20Juli 4.24Sept. 4.27Dec. (Santos) 6.25 6.33 6.39 6.42 6.45-- 6.22 - 6.29-- 6.35- 6.37- 6.40-- Jan. Mrt. Mei Tin LocO Juli 2.01+ 2.02+ 1.85+ Sept2.04+ 1.94+ Nov 1.98+ Jan. 1.99+ - 48.00 50.50 3 Jan. Tarwe Mei 106+ -i 103 i - i 103 - Juli Sept. Maïs Mel Juli Sept. Reuzel Jan 6.02 Mrt 6.62 106 104 103) 1 erinijn 46.75 49.00 CHICAGO, 3 Jan. 2 Jan. 3 Jan. Jan. Haver 40 40 - 35 35 -- 59+ -- 59+ 59+ 59 -- 60 - 69 6.15+ 6,77 07 Mei Juli .—Sept. Mel Juli Sept Mei Juli 33 Rogge 76+ ■- 74+ -- 74+ 6.75+ 6 95* 33 76 - 75 74+ 6.90 7.05 farwe Dec. 89 Mei 90 Juli Rogge >ec 81 J - WINNIPEG, 3 Jan. 3 Jan. 2 Jan. 3 Jan. Jan. Gerst 53+— 52+ .lei Juli Haver Mei JuU 80 90+ 91 - 81 80 Dec. Mei Juli Mei Dec Juli 41 40 36 30 Dec. Lijnzaad 202 203 J 200 -- 202 37 Neen, als een auto naar links uitwijkt om 'n anderen wagen T voorbij te komen, dan moogt u dat voertuigen- paar niet inhalen! Op de baan van de ijsclub 's Gravendeel zijn Woensdag de provinciale kampioenschappen hardrijden van Zuid-Holland verreden. De uitslagen zijn: 500 meter: 1. D. van der Scheer 50.6 sec. 2. J. Havekotte 51.2 sec. 3. J. Langendijk 51.4 sec. 4. J. de Jager 51.6 sec. 5. T. Zwanenburg 52.8 sec. 1500 meter: 1. D. van der Scheer 2 min, 40 sv 2. J. Langendijk 2 min. 44 sec. 3. J. de Jager 2 min. 45.8 sec. 4. J. Havekotte 2 min. 46.6 sec. 5. T. Zwanenburg 2 min. 48.6 sec. 5000 meter: 1. T. Zwanenburg 9 min. 50 sec. 2. J. Langendijk 9 min. 54.6 sec. 3. J. Havekotte 10 min. 10 sec. 4. De Vries 10 min. 12 sec. 5. D. van der Scheer 10 min. 14 sec. Van der Scheer heeft het kampioenschap van Zuid-Holland behaald. Mejufrouw Caroen heeft Woensdagavond te Oostende een poging gedaan om het wereld record op de 500 meter borstcrawl, dat met een tijd van 6 min. 34,3 sec. in het bezit was van Ragnhild Kveger, gevestigd op 24 Februari van het vorig jaar te Kopenhagen, op haar naam te brengen. De Belgische zwemster bewees in prach- tigen vorm te zijn. Zij verbeterde het record met 5,9 sec. en bracht het op 6 min. 28,4 sec. (Medegedeeld door Snmoons en Co., A. van Vliet en Zn. en L. Slijper) Van 3.30—4.30 uur Kon. Olie 265%266 Aku 39% U. S. Steel 505/8 Shell Union 1014 Gew. Marine 7>47 3/16 Am. Bèmberg 13% Van 4.30—5 uur Unilever 97 Rep. Steel 18 9/16 Tidewater 815/16 Shell Union 10 Koersen voor stortingen op 4 Januari 1940 tegen verplichtingen luidende in: Reichsmarken: 75.38; Lires: 9.55. Opgegeven door v. d. Graaf Co., N.V. (Afd. Handelsinformaties) Surséance van betaling: 129 December 1939 is voorlcjopig surséance 'van. betaling verleend aan Willem Hermanus Rc- >n'out, ijzer handelaar, wonende t€' Haarlem en al- daar handelende onder den naam Renouti's Ijzer handel. Bewindvoerder is mr. L. V. Hoog, te Haarlem'. Behandeling van het accoord: Zaterdag 20 Januari 1940, v.m. 11.15 uur. 29 December 1939 is voorloopig surseance van' betaling verleend aan de N.V. Handel Maat schappij „Centra", gevestigd en kantoor houdende te Rotterdam aan de Raampocrrtstraat 22. Be windvoerder is mr. G. J. C. Schilhuis, advocaat en procureur, te Rotterdam. Verhoor: Vrijdag 9 Februari 1940, des n.m. 2 uur, ter raadkamer der Arrondissem'ents-Rechtbank te Rotterdam. Er is geen' ontwerp-akkoord ter Griffie nedergelegd. Failliet verklaard 2 Jan.: A. Korff, schoenmaker. Aalsmeer. Oost- einderweg 248. R.c. mr. E. J. W. Top. Cur. mr A. G. H. H. Roeffen, Aalsmeer. R. R. C. Pesch. rijwielhandelaar, Haarlem, Marnixstraat 45. R.c. mr. E. J. W. Top. Cur. mr. C. Blankenvoort, Haarlem' De Handelsvennootschap onder de Firma, „Gebroeders Turnhout", bloemboilenkweekery en handel te Lisse, Vreewijk 1, thans Pr. Hendrik straat 3. R.c. mr. E. J. W. Top, Cur. mr. K. A, F. J. Pliester, Haarlem. A. W. Turnhout, bloembolienkweeker, Lisse, Pr. Hendrikstraat 36. R.c. mr. E. J. W. Top. Cur. mr. K. A. F. J. Pliester. te Haarlem'. H. A. Turnhout, bloembolienkweeker, Lisse, Julianstraat no. 42. R.c. mr. E. J. W. Top. Cur. mr. K. A. F. J. Pliester, Haarlem. De Vennootschap onder Firma. J. Wiede- meyer. bloembollenkweekerij, gevestigd te Hille- gonr, Stationsweg 27. R.c. mr. E. J. W. Top. Cur. mr. H. E. Prinsen Geerligs, Haarlem. F. Wiedemeyer, blcembollenkweeker. Hüle- gom, Stationsweg 31. R.c. mr. E. J. W. Top. Cur. mr. H. E. Prinsen Geerligs, Haarlem. H. Wiedemeyer, bloembolienkweeker, Hi'Je- gom, Stationsweg 33. R.c. mr. E. J. W. Top. Cur. mr. H. E. Prinsen Geerligs, Haarlem. Faillissementsstatistiek over December 1939. Samengesteld door afd. Handelsinformaties v. d. Graaf Co., N.V. Amsterdam. Noord-Holland (excï. Amsterdam) 18; Amsterdam 21: Zuid-Hol land (excl. Den Haag en Rotterdam) 19; Derr Haag 14; Rotterdam 19; Utrecht 14; Gelderland 21: Noord-Brabant 14; Limburg 2: Zeeland 1; Fries land 8; Groningen 4; Drente Overijsel 9. Totaal 164 faillissementen. Totaal vanaf 1 jan. 1939: 169 faillissementen. Totaal zelfde tijdvak vorig Jaar: 2585 failllsse* menten. Volgens „Handelsbelangen" werden gedurende de maand December 1939 bij de gezamenlijke Griffies In Nederland gedeponeerd: 59 crediteu» reniHjsten met een totaal' pass. van' f 2.040.592.08%, waarvan preferent f 69.760.07. Vanaf 1 Januari 1939 werden in totaal gedepo neerd 1075 crediteurenlijsten met een totaal pas sief van f 15.866.100.35%, waarvan preferent f 2.844.851.17%. Gedeponeerde uitdeelin'gslijsten 21 Dec.: M. Blindeman', Amsterdam'. Geëindigd door het verbindend worden der eenige ult- deelingslijst. Uitk, 100 pCt. pref. en 20.91 pCt, aan conc. crediteuren.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1940 | | pagina 2